LXV6_fol_103

TE

/

SNEN

N&X

T s

—

EM

E

J—

3 Q!

e&)

"m

M/f//?'////

z

V,

A

//9

;;b

—:;

—

a!,

«s

NU

N

N

Es

7)

V//f

SS

S

m

C v

/»

SSSS

((

h

7

(

NI

n

C

Y

ll;

eNV

AA

$

r

R

//4

|

a

E&

Z

s

E

"

g D

Bl

&æ

o

ä

—

f

;

xx

l

)

78

d

D

B

d

»

J

W

|

:

?(9 p

N

SS

ag.q/u

W2

N

NNSS

EE

N

A

e

s

à ,

ET

1

M

N

e»

ml

:j

E7

;W

W

i

ä

LA

n

!H

V IT

ii

i

iA

MR

N

:

SS

M

N

& fs

:

A

nl

EC

S X ww

d

dty,

H

(

[

bt

A

7

KC

x

,..x—*

o

9»

(

2

j x&

27

Y

z

(&y

d

|

ï»

;ä

Z

d

71

1

NV.

7

fs

3

ï—

)x"x )

)

à

SSS

N

t*.A

*';-,X

M

-

Vi

AO

2

1 ));ï

-

HsE

s

M

DT

UE

m

P

T

C

XX

j

Z i Ree p

d

N

D

-

m(

s

A

RA

v

f (

ESNSS

x«u

ARA dOR ER RE NI

23 EY

Hn

X

st

3j m o pf

Ed s V

—

KECTOR

UNIVERSITATIS

TUBINGENSIS

E

o

O

EAC

?

Ingular& benigniffimi Numinis munus eft, quod poít emendata

7204

A ,

religionis noftrz Sacra fingulari fan&imonta exquifitaque do-

A

2

'

g

7

J

i

&rina Theologi , lucida velut fidera, rem facram non minus,

22

X

7

t1

quam literariam per Wirtembergiam noftram przclare illuftra-

[ ,

Z

o

XQ)/

runt, & fanctioris fcientiz ftadium pracipue , faediffimis antea

A

Il x'*/

2 d

ffï

e

tenebris involutum,;effufo & pietatis fiacerz , & praftantilimz

^

;

G

y-

Z

4

N

2

fs

do&rinz lümine excoluctunt.

Magnus pmfc&o ilorum nu-

e

A

2

W G

merus eft atque iafignis, & notiffima apud nos funt nomina in

Bünc ufd

ue diem, quz recenfere hoc loco fupervacaneum arbitramur.

Interim veroó

adícribere iisdem optimo maximo jure debemus Theologum ztatis noftrz przcipuum,

Reverendiffimum nempe atque Excellentiffimum Virum, DN. IO. ANDREAM

HOCHSTETTERUM, s. 5. 2heol. Decforem celebertimum , Sereniffimi Principis

eoffri Confiliarium , Superattendentem. Generalem,ct Abbatem Bebenbufanum dignilrzmum ,

nec non Ordinum Provincialium Affefforem Senierem Primarium longe meritiffimum , cujas

obitus hunc diem lugubrem fecit Ipfi quoque Academiz noftrz , quippe quam ita con-

fudit, ut, quibus fupremum officium digne perfolvamus , verba nobis haud fuppetant.

Mortuus cít cantus Vir nudius quartus, fi tamen is mori potuit, quem laudes, fuo labore

artz,G£ merità in omni genere fumma jamdudum reddidere immortalem, quemque

vitz fan&itas & virtutes prorfus admirabiles jam apud omnes commendarunt , ut no-

men atque memoriam ejus ne mortis quidem invidià obruere penitus , aut delere un-

quam ;offir.

Vivere autem coepit ,ac rei bene gerendz initium habuit Kirchemii ad

Parens,

arcem T'ecceníem a Parentibus optimis, jamque dudum ad mcliora traaslatis,

a ]

,;

x

Vir ;

)

*f

/ i.

Á

Vir Pl. Reverendus atque do&iffimus, DN. IO. CONRADUS HOCHSTETTERUS;

Paftoris ac Superintendentis munere fungebatur: Mater autem, femina ornatiffima,

DN. REGINA , Parentem habuit ejusdem Oppidi Przfe&um, DN. KIESERUM. Ipfa

quoque gens HOCHST TETERIA inclaruit non demum nudius tertius , fed peranti-

qua ea profapia eft, quz pridem in Franconia, Suevia, Alfatiaque magis excrevit, &

augufítorum inprimis Imperatorum CAROLI V. atque FERDINANDI I gratia floruit.

Provediore jam tum ztate erat Parens, quum in lucem hanc editus eft,

qui bene

cupiebant lpfi reliquisque liberis nihil magis dolebant , quam quod eorum educatio ad

Sed ille animum haud de-

maturiorem usque ztatem perduci vix poífe videretur

fpondebar, verum illud fibi folenne, BENE, BENE ,. fciliceterit meis liberis, firmiter

fervavit, nec eam fiduciam fruftravit eventus

Educatus igitur fuit liberaliter ac pru-

denter, hocque in przcipuz felicitatis parte pofuit, quod ab iis Parentibus procreatus

eíffet qui cum ladte fere materno puriorem Evangelii doQrinam inftillaflent. Vis inge-

nii divina, quz paucis contingit, primis ftatim pueritiz annis explorata fatis eft , qua

flammz fimilis continua quadam agitatione ac motu ipía fe incitavit, & ad divinas zter-

nasque res fponte fe extulit.

Hinc in omni literarum genere feliciffime profecit,& in

fchola patria ad honeftatis ac doctrinz: variz decus bono adeo eventu formatus cít , ut

tertio jarn decimo ztatis anno Monafterio Superiori Bebenhuf(ano fíatis idoneum in-

colam atque alumnum daret, rectasque & commodas ftudiorum rationes proporro

iniret fub Theologo tunc temporis & Abbate celeberrimo 1O. VALENTINO AN-

D R EJE£, nec non Przceptoribus pereruditis atque egregiis, IO. GEORGIO LIN-

DIO & IACOBO RO T HIO, quibus multas fempet habebat gratias, quod in

eo inftituendo tam foliciti, tamque fuiffent fideles. Biennio poft Tubingam hanc

noftram ingreílus eft , ubi cum Philologia haufit Philofophiam a do&oribus ejus xta-

tis celeberrimis, chfufïo, Raufchero, Schmidio, aliisque, & locum inter commili-

tones promeruit honeftum, quum pramia diligentiz ipfis ab Ordine Philofophorum

decernerentur.

Ita vero ad fan&iorem diíciplinam fe contulit, & Theologos aufcul-

tavit przftantiffimos , Wagnerum , Demmelerum, Raithium.

Interim & difputatio-

ne publica contra Indicem Expurgutarmm, nec non Oratione Auguítiniana, quam vo-

cant, de Przacipiis Rationis in Conclufionibus Theologicis, erudluoncm fuam adprobavit Pa-

tronis, viamque ad Magiftrti Repetentis honores fibi munivit.

Vicarias ctiam opc-

ras obiit ia Ecclefiis dxvcrüs P Goeppmgcnü , Kircheimenfi ac Stuttgardiana , & ex

hac quidem ad Diaconi munus.

A. cI5locLIX. evocatus eft Tubingam, cui ii

annum uíque nonum omni fide ac dexteritate prafuit.

A. cloIoc LXI11X. Wah-

l1z, incluto hujus Ducatus pago, Paftor datus eft ,, & mox cI»Ioc LXXI. Eccle-

fiam Boblingen(em cum honore Decani ac Supermtcndentls curandam accepit; ne-

que hic ultra quadriennium commorari potuit , quum jan A. cIoI2c LX X V. Tu.

bingam revocarctur, & in ipfa Academia Profefloris Grzcarum Literarum, cum di-

gnitate Illuftris Stipendii Theologici Ephori, provinciam caperct.

Hic quum quin«

quennium confumfiffet , A. cIo.Ioc"X X X Theologiz Profeífor Ordinarius , Eccle-

fizque Paítor eft conftitutus.

Sed invidebat tantum nobis Virum Maulbronna, cui

fequenti anno cIo Ioc LX XXI. tanquam Prazíul & Superattendens Generalis a Sc-

eniffimo Principe praficiebatur: unde Bebenhufam Dei Principisque nutu excitus fuit

A. cloloc LX X XIX. & in quadragefimum fere usque annum de utroque munere

przclare meruit

Veneratur autem ejus merita poft fata quoque Academia noftra:

colit Civitas: & laudat tota provincia cum Ordinibus cjus

Deum immortalem ! quan-

ta in omnibus femper fides ejus cluxit? . Superbiam , qua Numini nil magis invifum,

nón

T

hon modo non probavit & tulit , fed omnino etiat deteftatus eft, & faciendo do-

Cuit, qux purum innocentemque Theologum deceant : Confíiliüm fine odio & ftadio

adhibuit, & cum gravitate, rerumque & tàtionum copia dixit & fuafit, & liberta-

tem ftatuendi fervavit , ac fine lite depromfit , quod ftatuendum fibi videretur: Lo-

cum fine ambitu oceupatum zquabili moderatione retinuit ; quz tanta fuit, ut quum

poft B. Woelfllini ex hac vita exceffum fumra Przpofiti Stutgatdiani dignitas a Sere-

niffimo Principe Tutore, DN. FRIDERICO CAROLO, & polt B. Mülleri obitum

fplendidiffima Cancellarii fparta in hac Ácadémia a Sereniffimo Patriz Patre, nunc

regente,ipfi offerrentur, utrumque honorem deinisfiffime recufaret : In vatiis calamita -

tum publicarum zque at ptivatarum concurfibus animum habüit fortem intrepi.

dumque , & prorfus Virum fe praftitit: neque cnim advería ipfam deprimere un-

quam poterant, fortis quippe fuz non ignatum, defixumque in pietate ac patientia ;

quarum przmium in ccelo propofitum; néque prospera eum efferebant , ut conditio-

nem fuam dedifceret , & ad inania hujus Seculi abripi fe pateretut. — Difcipulorum,

aliorumque, quorum eí cura commifla fuit, falute nil carius habuit, & ptzceptis fimul

confiliisque firmavit, & errore judicii aut lubrico atatis prolapfos,non facile verborum

acerbitate ultus eft, fed , quoad fieri potuit; imiti compofitoque animo correxit, atque

inprimis illos admonendo facramenti füi , Quo in civitatem chriftianorum recepti ef-

fent, ad frugem reduxit: Curam in Re publica non minus quam Sacra eximiam fem-

per declaravit, quz fatis confpicitur & in nova Ordinatione Inftitutionis non minus cá-

techeticz , quam juxta cum aliis fynodi Ecclefiaftica affefforibus fuis confiliis plurimum

juvit ac promovit; quam Confeffionum, qua faluti animarum pr£cipue profpicitur,ac

Miniftrorum Ecclefiz conícientiis confulitur: & in Fifci Viduarum facerdctalium, neo

non Orphanotrophii Stutgardiani difpofitione, quzejus pariter curz prazcipuz debetur,

Obruimur autem hic rerum multitudine, & in hac foecunda laudis materia vix exitum

invenimus,

Permittite igitur o beati Viri, Jagere atque Klemmi, ut ad veftra, que

proftant, elogía provocetmus,

Non potetat május tribui, quam illud, quod Tu B.

Jagere in Prafatione Theologiz Moralis poftetitati reliquifti: non luculentius ullum,

licet breviufeulum,fieti poterat, quam quod Tu B. Klemmi Programmati funebri inferen-

dum curaíti, quando ingenue profeffus es, iftius cumprimis temporis memoría impen-

fe te femper recreari, quoties favor fingularis Prefulis tui Maulbronnenfis, B. nunc

Hochftetteti in memoriam redeat.

Ità vero adhuc nobis reftant; qux àd matrimo-

nia, liberofque, & rem familiarem pettinent. Matrimonium primum , duplex enim

fuit, iniit cum Virgine le&iffima, DN. ELISABETHA, Ampliffimi Viri, DN. KU-

HORSTII, Rei Monetatiz in Circulo hoc Suevico Przfe&ti quondam filia, ex qua

filium fu(cepit plurimum Reverendum adque Doáifmum, DN, M. GODO-

FREDUM CUNRADUM, Superintendentem atque Paftorem de Ecclefia ac

Dicecefi Tuttlingenfi meritiffimum : qui thori fociam fibi adícivit DN. EVAM MA.

Huic defunctz aliam dein-

RIAM cognomento paternn HOERMANNIAM.

ceps fürrogavit, prifcz quidem fan&timoniz fingalarisque Virtutis ac elegantiz Virgi-

nem DN. ANNAM CATHARINAM, Viri Amplifs. atque Exeellent. DN. IO,

GEORGII LINDII, Przceptoris olim fui in Caenobio Bebenhufano, pofteaque de-

fignati Gracatum Literarum Profefloris, filiam ; quz pratet filiam immatura morte

ereptam filios ei peperit hic non pratetrnittendos, — Natu majoris, Viri Summe Reve.

rendi, Ampliffimi atque Excellentiffimi, DN. ANDR EE ADAMI HOCH.

STETTERI, SS. Theol. Do&. ac Profefs. Publici, apud nos longe celebertimi,

Confilliarii Wirtembergici Ecclefiaftici multo graviffimi , Ecclefiz noftrz Paftoris Vi-

gilan«

giläntimmi $ & Abbatis San-Georgiani d»ignimmi, qüi nuptiis fibi adjanxerat Nobt-

lifimam Probatiffinamque Virginem , DN. REGINAM BAR BARAM, inclyta

apud nos CAMERARIORUM gente prognatam, jaduram lugent, dolentque ad-

huc Ecclefia & Academia noftra. Sane przmaturus nimis hujus filii obitus ipfum Pa-

rentem, octogenario tunc jam majorem, ita labefactavit atque obtudit, ut ex eo inde

tempore vires Ipfius magis magisque deficerent atque frangerentut..— Alter natu DN.

M. AUGUSTINUS, Vicinz Ecclefiz Luftnavienfis Paftor , illiusque Dioeceíeos

Decanus eft, qui in uxorem tibi delegit DN. JUSTINAM SIBILLAM HOPFERI-

AM. Tertius Vir Summe Reverendus DN. CHRISTIANUS, quem fingularis 1a-

dulgentia Principis, Przceptorem huc ufque Cellegii Alamnorum Ecclefizque Beben-

huíanz Miniftrum digniffimum, Parenti fucceflorem non ita pridem dcftinavit, conju-

gem duxit DN. BRIGITTAM ROSINAM HILLERIAM. Quartus deni-

que DN. DAVIDES, cui Paftoris in Ecclefia Darmsheimenfi fun&io concredita eft,

in matrimonium affumfit DN. IOANNAM ANTONIAM BEZIAM. Exhisau-

tem filiis neptes nepotesque vidit feptehdecim, pronepotes autem ac proneptes octo,

quarum una fata B. Proavi antevertit. — Conjugium igitur utrumque jucundiffimum

non minus quam copjundiiffimum extitit , & tanquam fingulare Dci beneficium col-

laudatum ab eo nunquam nonfuit. Ad extremum ita peromnem vitam vixit, ut femper

moreretur , hoc eft, ad horam ultímam decretoriam pcr(cvcranmlimo ftudio fe com-

paravit & pracipue ab annis inde jam viginti folicite id egic , & multa fícripta

graviffima ad veram E/favaciaw facientia concinnavit. — Quum valetudine uteretur fatis

firma, ita ut ctiam oculorum acies ad ultimum uíque diem permanferit integerrima,

ad (ummam fene&tutem pervenit.

Mortem vero tandem maturavit tuífis valde mole-

fta, cum dyfpnoea , donec inter utriusque flii, DN. AUGUSTINI & DN. CHRI-

STIANI, alloquia fiduciz ac lztitiz multo plenior, quam alias per reliquam vitam, ut-

pote de quo non raro conqueri folebat , exfpiraret. Tantum itaque abeft, ut aufpica-

ta adeo rerum Hochfítetterianarum mutatio lugeri aut fleri debeat, ut gratulatione po-

tius fit profequenda, qua amicorum olim aliquem, ad przcipuam in Republica Romana

dignitatem evectum, Quintus Aurelius Symmachus, Uibis przfe&tus, excipiebat ;

MACTE HONORUM aufpicus, & ad uberioris,utque de HO CHS'TE TTERO Prafule in-

comparabili dici fas efl , ad Sempiterne gloria decus contende , poflquam ad celffores gradus

januam Tibi aperuifti. Ya ergo nuperius die Venerisex rebus humanisreligiofiffima anima

ad divinas migravit, ubi nunc in zternum recreatur. Vobis interim convenit,Cives,ut pro

eaquz cum vicino Coenobio Bebenhufano noftrz Academiz intercedit,conjunctione;Re-

verendiffimi Abbatis funus,hodie templo inferendum, veftro quoque comitatu , in fola-

tium honoremque ampliffimz familixz, decenter profequi haud gravemini.

D. XI. Novembr. cI»Iocc XX.

P.P. Sub Sigillo Re&or.

Literis lo. Cunradi Reis! Vidua.

UR

EM

A

-

deec

—

'Q-:'

R.

r

r

N

N

»

i

Ü

Z

1

22 —

--'":,—t.ä*

S

— us

z

Y

q

TT

E r

z

S

Q

N

r

!

Á

171

H

$7

L

5

556

NY

N

W

|

j

|

i

j/

/

7

u A

N

(// B.

//

r

T

U^

Y

N

E

d

:

z

d

L

N

d

2 U

g;*s

r

N

7

P

s ERD

77

N

W

SS

d

2

;f

Wa

72

TT

N

i

7

R

nDos

^l

Ó

E

—

j

N

IAU

(

(

x

R

z.

l

)

X

Xx

ä

j

:'

il

d

j

wvh

((u

n

yye

ASS

n

,&x*

p

m

T

Z

d2

U

(

Ro

)K

OA

A

u

/

'(q

ENN

d

7)

oX

WS

s

)

E

N

Q

W

Y

x

H

)

SN

m

)

u

^

)

]

ZN

RSSS

C

W

V

h

)

3777

LA

r

//'

W

f

P

TTE

rE erA

SS

N

d

19

/ (

z

P

2

P u

3 v

NSS.

.ä.u'*'-«...w

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

p m

Est

ER I a iE

Og VE NU

TL

I55 RPE IBENSS

18

JH

RECJ«t€

ä

16

15

UNIVERSIT:;

[EEEEEEEESEEEE|

ä

14

[

ä

TUBINGENS

13

L.

S.

l15

12

2

P DC

TO /)//'

"7

Z

E

In'guïarc benigniffimi Naminis munus efi

Á

N

D

Z

religionis noftra: Sacra fingulari fan&in -

11

e

u

ao

£

»if

T

f9/o

&rina Theologi , lucida velut fidera, 1 -

Y

quam literariam per Wirtembergiam uc

2

C

runt, & fanctioris fcientiz ftudium przc

10

^

äï/

x .

P

,

tenebris involutum;effufo & pietatis fin| -

do&rinz lümine excoluctunt.

N

fs

Magnt

NI

merus eft atque infignis, & notiffima aj^

tecenfere hoc loco füpervacaneum atb

hunc u(äu?dicä ; q;mc

adícribere iisdem optimo maximo jure debemus T

heologum zj

Reverendiffimum nempe atque Excellentiffinum Virum, D

HOCHSTETTERUM, s. $. 1heol. Decorem celeberrimu-

eoftri Confiliarium , Supemttmdmtem Generalem,ct Abbatem. Bel

nec non. Ordinum Provincialium Affefforem Seniorem Primarium —

obitus hunc diem lugabrem fecit Ipfi quoque Academiz noftra

fudit, ut, quibus fupremum officium digne perfolvamus , verbi-

Mortuus cít rantus Vir nudius quartus, fi tamen is mori potuit

partz ,& merita in omni genere fumma jamdudum reddidere

vitz fan&iras & virtutes proríus admirabiles jam apud omnes

A M -

'men atque memotiam ejus ne mortis quidem invidià obruere

quam poffi. Vivere autem coepit ,ac rei bene gerenda initi

arcem Tecceníem a Parentibus optimis, jamque dudum ad mci

2

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com