LXV6_fol_102

JL R . I6 M

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

f

—

L.

$.

s

,

2

E

b

?

? Iccine er

27

g

go necefïe fuit, turbatis fzpius Academiz & Ecclefix noftrz rebus, ac nuper demum

L

,

ä*)

'('ää

vix reftitutis , hoc quoque malum

accedere , ut defunáis intra vix quatuor annos Theologis quatuor praftantis-

r

z

:

fimis, PFAFFIO, HOCHSTETTERO, KLEMMIO atque FROMMAN

N O, fuübito quoque nobis eriperetur Primarius ejus-

A

& Acadcmis hujrss CANCELLARIUS digniffimus, Vir Reverendiflimus , Ampliffimus,

atque Excel-

$.

"

T

dem ordinis Theologus ,

f

lentiffinus, DN. IO. W OLFGANGUS J/EGE

RUS, SS. Theol. Do&t. & Profeffor PP. Ordinar. Ecclefiz noftratis Przpofitus ,

o

d)

liarius, Abbas Adelbergenfíis , ac Superattendens Generalis longe meritiffimus..

Heu quam in:ettz. funt res

d

2

G

Screniífimi Principis noftri Conü

277]

(e

noftrz! quam fluxa & inftabilis eft mortalium felicita

.

s! Qui e Zenonis Schola funt, in univerfum Viris lu&u interdicant, aut potius hu-

A

2

.

IS

f

erentes naturam, regare non poffümus, adfines nos earum rerum effz, quas fenfus

a i

manitate illos exaant; Nos, hominum prz nob

fert humanitatis , & quae-

naturz conditionem , ut comites nunquam feparanda , confequuntur.

Hinc trifti animo & lugubri voce confitemur, excelfiffe e morta-

lium, noftraque pracipue focietate , qui Academiz noftre atque Ecc

lefie Ornamentum atque prafidium erat.

Neque tzmen Romanos illos imitamur, qui Drufi

Ca(aris Germanici morte nunciata, infania dolotis agitati ,

Deorum templa lapidarunt, aras fubverterunt,

lares in publicum abjecerunt, irati Diis, qui Germa-

:

nicum Reipublice invidentes, ípretis votis pro falute ejus nuncupatis,

interemiffent. « Non enim Chiiftianos decet cum Deo expoftulare, quia is agit jure fuo,

non perpetuo poffidendum, conceffit.

Turbatz quidem hoc tragico cafa fpes noftiz funt, & acerbus ex

quum revocat, quem generi humano ad ufüm temporis,

hoc fato nos dolor premit,

Quum vero haudignoremus, codlefti provid«ntia fieri,

qua profanum vulgus fatorum impurat iniquitati: parendum utique neceflitati,

ut,quod vulnus hac morte infli-

& ferendum , quod humana ope noftrisque confiliis declina

ri non potuit, & fpcrandum putamus, minfica Dei bonitate futurum,

&um fuit , Ipfe in integrum fanumque reftituar.

Ejus fenfum Academiz declarare éum nunc impofitum nobis videmus:

quz ad Viri Summi memoriam in juftis fune-

ne, hic celebrabimus. .Genitale ei folum, quod aluit Ipfum ac educavit, dedit N'irtembergia noftra

bribus pertinent, pro noftra non minus pietate, quem confuetudi

Utbem principem Stutgardiam, ubi lucem hanc adípexit A. cIol»c

XLVII. D. XVII. Martii. Patet Vir Nobiliffimus atque Ampliffimus, D N. IO: FRIDERICUS

Mster DN. ANNA MARGARETHA cx ampla MAURERIORUM familia: ortum ducebat.

I£GERUS, a Conlliis expeditionnm Senatus Ecclefiaftici erat:

onftravit: quod & , quz tradebantur, arriperet celeriter, & firmiter

uantus futurus cffet aliquando, docile promtumque pueri ingenium, etate adhuc tenera, ftatim dem

ftrenue fe exerceret, ac ftudiorum rirocinia folide pone-

retineret, & per omnes Illuftris ac florentiffimi tun

c tcmporis Pedagogii Stutgardiani Curias fingulari fucceffu

ret, Hinc A. clolocLXII. in Monef

terium . Hirfaugienfe dimiffus pz*æ.epturibus exquiütijïxnïos piofcé&us, pracl

atasque animi dotes fic adprobavit, ut maximam omni-

bus de fe fpem faceret, atque haud vulgarem gratiam ab iis iniret.

Quapropter fequentijpox anno in Bcbenhufanum Caevobium translatus eft, ubi non minus do&o-

cm, & quidem A: cIclocLXV. hanc Academiam adire juffus a Sereniffimo Nutritio, in Illuftri

res pariter & induftriz fuz pracones ni;&us cft Viros infignes. — Mox aut

Seminario Theologico ad quavis pulcherrima do&rinaium atque. Virtutam d

ecora formatus, earumque magiftros ac. duces maximopere folertes nactus fuit, ita ut

inter commilitones duos ac viginti, primum cum laude locum obrineret,

Ex eo vero tempore contentione omni

A. cloloacLXIX, do&tris philofophi honores, &,

animum fuum ad ardug ac divinz Sapientiz ftudia excitavit, & hoc v.rturis ac laudis propo

fitum tenuit , ut, quemadmodum agri cultu, ita Ipfius animus difputandi

agna, quibus natus utique erat, quot d'ebus erudiretur ac pra-

ac docendi exercitationibus vires quodidie novas colligeret, magisque ac m:gis effloreíceret, & ad m

XI. in Illutti Coufiftorio Scutgardiz examinatus, in Repetentium, quos vocant, numerum fimul fuit cooptatus: mox tamen, quum

paretur. Anno deinceps clolocLX

vix id munus inniiffet, ftudiis Sereniffimi Principis W irtembergici, DN. CAROLI MAXIMILIANI,

pizcffe juffus eft: quocum & A. cIo Dbc LXXVI, per Helvetiam in

dentiz atque eruditionis acceffione rediit,& poftea cam pradidti Principis Sereniffimo fratre, Heroe fortiffimo ac ftcenuiffimo,

Italiam excurrit: unde non fine magna pru

Dx. GEORGIO FRIDERICO expeditioni ex

f!f*"

u

atus Czfarei ad R henum,fatali fibi propemodum eventu,interfuit. Dum vero interim omnes de ftudiis ejus & conatibus multa

metam tandem attigit, & A, clolocLXXX. in hac Academia primum Profefforis Lingua Lating ac Geographiz munus

atque cgregia reipublica facrz & liresasia" pollicebantur,

adminiftravits mox autem fequenti anno in Ordinariorum Ordinem receptus Grz

cas Literas ad annum ufque cloIocLXXXIV. docuit; quo Moralem Philofophiam tra-

fciplinis commutavit ; quum interim in diverfis muneribus, docendonon

dere coepit: quam tamen poft quadriennium A, cIpIpcLXXXIIX. c

um Logices ac Meraphyfices di

tiffet, & nemo fere, majore auditorum admiratione atque concuríu, frequentiores de rebus, ad Phi-

minüs, quam difputando, omnium in fe oculos mentesque convet

i enim ob(ícure & confufe docebantur a Scholafficis, ea facili ratione ac fermone perfpicuo ita in-

lofophiam atque Theologiam attinentibus, ícholas habuiffet.

Qu

Inde, A, clolocXCIII. Theologie Doctor, Ejufdemque Profef-

füllavit, ut multi & magni, quos auditores habuit, Viri meritis Ipfum laudibus hodieque extollant.

for Extraordinarius conflitutus, nova. fibi quafi ftadia aperta arbitrabatur, per qua ad gloriz incorrupte & falut

is publice metam decurreret; quo non parum contulit,

attendens alter, & Ecclefiiftes Vefpertinus renunciatus effet.

A. cloalocLXXXIIX. — Abbatis Mulifontani & Superat-

quod idem tunc Illuttris Seminarii Theologici Super

tendentis Generalis graviffimum munus, cum eoque, fequenti mox anno,

Conliarii Ecclefiaftici, Ecclefizque Collegiate, quz Stutgardiz eft, Concionatoris, nec non

inato ac fübito hac vita exceffiffat B. Cancellarius, D. Michael Mül-

Academiz Viütatoris,dignïtarem clementiffimo Princi

pis nutu conjanxit. Quum vero cafu inop

lerus, Vir de Ecclefia non minus, quam Academia meritifTimus ,

Deus tandem: certam fixamque €i fcdem hic Tubingze attribuit: ubi vacantem Cancellarii, Ecclefi-

gulari Sereniffimi Principis indulgentia,

que Prapofiti, ac Profefforis Theologiz Primarii ill

uftrem fun&ionem A. cIo ID cc II. cepit atque obiit, & A. cI5 IoccIX. fin

Quantum autem Theologum opere ipfo prafftitetit, exinde elucet, quod quamdiu

Abbatis quoque Adelbergenfis & Superattendentis Generalis provinciam obcnuit.

Difficilis certe Przlectionum ipfius atque Sciiptorum omaium hic defignatio

fatis nervorum & roboris habuit, ejus ope & opera Academia noftra plurimum inclaruit,

que pel-[þiäuiratem,legenubus ipía fe, (ine.noftro elogio, fatis comm

endant, & ztatem ferent, inprimis apud noftros, quod,

foret, quz, ob integritatem doctrin e,verborum

poft Sacrum Codicem, Libros noftr

arum partium Symbo

licos, & Confetffionem W/irtembergicam Cynofuram fuam effe voluit, quam morte ipía obfignaret. Ceterum

dariffimi moris ac generis clariffimi Virgine, D N.ANNA MAGDALENA, B. Cancellarii, D, IO. ADAMI

foedus connubii duplex fecit: unum cum emen

OSIANDRI, filia, A. clolocLXXX. hic Tubinge folenniter ce

lebratum: alterum, hac uxore A. cIoIoccVI, ami(fa, cum exquifitz virtutisac virllis animi foemina,

JCTI. ac Profefforis in hac Academia celeberrimi, Vidua, & ex illuftti GULCHIORUM

DN. MARIA CATHARÍNA, B. D. DAVIDIS SCHEINEMANNI,

Ex priori filium, unum cum quatuer filiabus,

(ufcepit: e quibus autem non nifi filiz duz fuperfunt,quum

gente oriunda, hic pariter loci A, cI»loccVIl. firmatum fl;iiït

relique duz, cum fratre , defun&ti Parentis fatum anticipacunt :

alterum fine prole fuit: in utroque autem fine omni querela conjuncti(fime jucundiffimeque vixit, & po-

fidem,ing

tavefcente cum 4tate morbo podagrico, ad ultimum ufque halitum expcrtus fuit, Saperftitum

fterioris precipue conjugis fingularem prorfus in fe amorem atque

filiarum natu major, DN. ANNA MAGDALENA,. jun&a eft Viro M

axime Reverendo, Amplidfimo, atque Doctiffimo, DN. M. IOANNI DAVIDI FRISCHIO, Ecclefiz

i digniff

s

nmo: natu minorem, DN,

IULIANAM DOROTHEAM, in ratrimonio habet Vir Nobiliffimus, Ampliffimus atque

ad D. Leonhardi, quz Stutgardiz eft, Paftor

Conf(ültiffimus, DN. GEORGIUS FRIDERICUS STOC

MAIERUS, L. U. Lic. & in Principis noftri Clementiffimi Confilio Regiminis ac Juftitiz Secretarius meririffi-

Quod ad extrema denique vitz attinet, per aliquot jam annos po-

mus. Exillis autem neptes nepoteíque nati

fant feptendecim : fapervivunt autem B. avo tantum decem.

dagre dolores Ipfum crebro & graviter adflixerunt ,

eorumque fzvitiamalo demum retrogrado, adeo eum infeftavit fubinde, ac vires , laboribus pro re facra & literaria

nec manus officium facerent.

Ad extremam vero lu&tam ipío jam fefto Palmarum die epulo

fatis exhauftas, ita imminuit, ut le&o tandem adfigeretur, & nec pedes,

e tanquam proxime e vita exiturus Dei opem unice implo

ravit,ac Chriftum aterna felicitatis predemfe accepiffe letatus,cum TrsU effe fe

facro przparatus confirmatufqu

velle, & frui illa vita, quz n

ullis finibus terminetur , declaravit, atque ita palmam tulit, &, cum Servatore in hanc vitam redeunte, nudius quartus ad Vitam me-

CIVES omnium ordinum decenter compellandi, fpe&at, ut CANCELLARIO veflro, ac VIRO tot meritis muneri-

liorem eluc&tatus fuit. — Quocirca ad Vos nunc,

busque illuftri, fupremum officium rite perfolvat

is, & poft meridiem ab hora LI. ultro libenterque exequias eatis, lenituri dolorem Viduz praftantiffimz, totiufque

s, nec leve prafi

dium eft ereptum. — Quod fupereft, DEUM. O. M. veneramur, ut eventus, quos € tam

ampliffime familiz, cui in tali tantoque Viro non modica fpe

frequentibus Virorum optime'meritorum mortibus aut omi:

namur, aut metuimus, rei facrz ac literariz bene vertat. — Nos intcrim,quoque,CANCELLARIE

ritorum laudibus cólemus :

gloriam tuam pofteri in fecula propagabunt : aternitas vero confummabit.

iüeritiffime, TUI memoriam Tuorum me

L 4

.PP. Sub Sigillo Re&or. Die V. April A. cooccXX.

Literis Io, Cuwsapr Rzrd Vidux,

m

d

-

—

nl

**

.....

N.:) r

JE Rl TOA

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS -

9s

L.

5.

d

N

a

z

V

9A

222

24

[

7

»

Iccine ergo neceffe fuit, turbatis

fzpius Academiz & Ecclefiz noftrz rebus, ac nuper demum

wa,,//'

LL

.

M

ut defun&is intra vix quatuor annos Theologis quatuor przftantis-

b

27

vix reftitutis , hoc quoque malum accedere ,

?7'

fimis,

PFAFFIO, HOCHSTETTERO, KLEMMIO atque FRO

MMANNOQ , fübito quoque nobis eriperetur Primarius ejus-

Vir Reverendilimus , Ampliffimus, atque Excel-

2

2

ï.ï,j;,ï

$.

dem ordinis Theologus ,

& Acadc«mie hujiss CAN CELLARIUS digniffimus,

2

i

2

A

lentiffimis, DN. IO, N O

LFGANGUS JJEGERUS, SS. Theol. Do&. & P

rofeffor PP. Ordinar. Ecclefiz noftratis Prepofitus,

s

"a

m

Y

£

2

Heu quam in-ettz. funt res

Screniffimi Principis noftri Con(

liarius, Abbas Adelbergenfis , ac Superattendens Generalis longe meririffimus..

*

:9

lium felicitas ! Qui e Zenonis Schola funt, in univerfum Viris lu&u i

nterdicant, aut potius hu-

A

Gï

noftrz! quam fluxa & inftabilis eft morta

rerum.effe, quas fenfus

i -7h

a

manitate illos exaant; Nos, hominum prz nobis ferentes naturam

, regare non poífumus, adfines nos earum

conditionem , ut comires nunquam feparande , confequuntur.

Hinc trifti animo & lugubri voce c

onfitemur, exceífiffe e morta-

fert humanitatis , & qua nature

]

men Romanos illos imitamur, qui Drufi

lium, noflraque pracipue focietate, qui Academiz noftre atque Eccle

fie Ornamentum atque prafidium erat,

Neque tar

]

!

a lapidarunt, aras fubverterunt, lares in publ

icum abjecerunt, irati Diis, qui Germa-

Ca(aris Germanici morte nunciata, infania doloris agitati, Dcorum temp

miffent.

Non enim Chiiftianos decet cum Deo exPthllafe: *

nicum Reipublice invidentes, fpretis votis pro falute ejus nuncupatis, intere

conceffi. — Turbatz quidem hoc tragico cafu fpes noft -

qülllï] revocat,

quem gencri/humano ad ufum temporis,

non perpetuo poffidendum,

Z

vero haudignoremus, coslcfli providcntia fieri,

qua profanum vulgus fatorum imputat iniquitati: paren:

hoc fato nos dolor premit,

Quum

futarum, ut,quod vi-

& ferendum , quod humana ope noftrisque confil

is declinari non potuit, & fpcrandum putamus, minfica Dei bonitate

Ejus fenfum Academiz decla

rare dum nunc impofïtum nobis videmus:

qua ad Viri Sammi m«

&um fuit , Ipfe in intcgrum fanumque reflituat.

T

bribus pertinent, pro noftra non minus pietate

,quam con(uetudine, hic celebrabimus.

Genitale ei folum, quod aluit Ipfum ac cducavit, dedit| -

II. D. XVII. Martii.

Pater Vir Nobiliffimus atque Am liffimus, DN. I

Urbém principem Stutgardiam ,.

ubi lacem hanc adfpexit A. clolocXLV

la MAURERIORUM £

IGERUS, a Conlliis expedïtionnm Senatus Ecclefiaftici erat: Mater

DN. ANNA MARGARETHA cx amp

X

dhuc tenera, ftatim demonftravit: quod & , quz tradebantur, arriper —

Quantus fürurus cfft aliquando, docile prom

umque paeri ingenium, atate a

agogiüi Stutgardiani

Caurias fingulari fucceffa ftrenue fe exerceret, ac ftadiorur

retíneret, & per omnes Illuftris ac florentifimi tunc tcmporis Ped

exqui

üitiffimos profc&tus, praclarasque animi dotes fic adprobav 8

ret, Hinc A. clolocLXII. in Monzfterium Hirfaugiente dimiffus pz-axepruribus

ufanum Cavobium translatus eft ,

W

am ab iis iniret.

Quapiopter

f&quentg«äwx anno in B«benh

bus de fe fpem faceret, atque hzud vulgarem grau

dire jeffus a Sereniffi

res pariter & induftriz fuz pracones n;&us cft Viros infignes.

Mox autem, & quidem A; clclocLXV. hanc Ácademiam a

ue Virtutum decora formatus, earumque magiftros sc. duces maximepere folé -

19

Seminario Theologico ad quavis pulcherrima doctrinarum atq

Ex eo vero temp

A. clalocLXIX, doctoris philofophi honores, &, inter commilitones duos ac

viginti , primum cum laude locum obtineret.,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

lia excitavit, & hoc v.rtuiis ac

laudis propofitum tenuit , ut, quemadmodum agri cultu,

ita Ip.-

animum fuum ad ardue ac divinz Sapientiz ftud

H

xique erat, quot d:el

ac docendi exercitationibus vires quoridie novas coll

igeret, magisque ac mgis efllorefceret, & ad magna, quibus natus v

18

in Illuri Coutiftorio Scitgardi

& examinatus, in Repetentium , quos vocant, numerum fimul fuit coopta -

paretur.

Anno deinceps clolocLXXI.

vix id munus inniiffet, ftudiis Sereniffimi Principis W irtembergici,

DN.CAROLI MAXIMILIANI,

pizeffe juffus eft: quocum & A. cIo bc LX:

s acceffione rediit,& poftea cum predi&ti Principis Sereniffimo fratre, Hero

e fo1

Italiam excurrit: unde non fine magna prud

entiz atque eruditioni

17

Dx. GEORGIO FRIDERICO expeditioni €

x

aKaxus Czfarei ad R henum,fatali fibi propemo

dum eventu,interfuit. Dum vero interim omnes de ftudiis —

XX.in hac Academia primum Profefforis Lingua Latina

atque egregia reipublice facra & liresasia

pollicebantur,

mertam tandem attigit, & A, cl5l»c LX

Ordinariorum Ordinem receptus Grzcas Literas ad ann

um ufque cloIocLXXXIV. docuit; quo Mora $

g

16

adminiftravit: mox autem fchenti anno in

fices difciplinis commutavit ; quum interim in diverfis m

dere ceepit: quam tamen poft quadriennium A, cIpIocLXX

XIIX. cum Logices ac Me:aphy

ä

& nemo fere, majore auditorum

admiratione atque concuríu, frequenti

minüs, quam difputaudo, omnium

in fe oculos mentesque convettiífet,

docebantür a Scholafticis,

ea facili ratione ac fer| |

lofophiam atque Theologiam attinentibus, fcholas habuiffet.

Quz enim obícure & confufe

15

fum laudibus hodieque extollant.

Inde, A. c3l»cXCIII. Theologiz Do&k

Tl

Jj

ä

füllavit, ut multi & magni, quos auditores habait, Viri meritis lp

for Extraordinatius conftitutus, nova. fibi quafi ftadia aperta arbitrabatur,

per quz ad glorie incorrupte & falut

is publice metam decurreret; qu—

lefisftes Vefpertinus renunciatus e(fet, A. cloIocLXXXIIX. — Abbatis M

quod idem tunc Illuttris Seminatii T

heologici Supzrattendens alter, & Ecc

14

mox anno, Coníliarii Ecclefiattici, Ecc

lefizque Collegiate,

quz Stutgardiz eft, CIB

tendentis Generalis graviffimum munus, cum eoque, fequenti

o ac fübito hac vita exceffiffet B. Cancellai

Academiz Vifitatoris; dignitatem clementi(fi

mo Principis nutu conjunxit.

Quum vero cafu inopinat

itiffimus , Deus tandem certam fixamque ei

ícdem hic Tubingz attribuit : ubi vacantem

13

lerus, Vir de Ecclefia non minus, quam Academia mer

& A. cloD»ccIX. fingulari Sereniffimi |-—

ue Prapofiti,

ac Profefforis Theologiz Primarii illuftre

m fun&tionem A. cI»Iocc II. cepit atque obiit,

provinciam obünuit. Qu

antum autem Theologum

opere ipfo praftiterit, exinde

Abbatis quoque À

delbergenfis & Superattendentis Generalis

Difficilis certe Prelectionum ipfius atque Scriptorum (2

fatis nervorum & roboris habuit ,

ejus ope & 'opera Academia

noftra plurimum inclaruit,

12

bus ipfa fe, fine noftro elogio, fatis commendant, & zt

atem ferent, inprir

foret, quz, ob integritate

m doctinz,verborumque perfpicuitatem,legent:

arum partium Symbolicos, & Confeffi

onem Wirtembergic

am Cynofuram fuam effe voluit, quam morte ipía

poft Sacrum Codicem, Libros noftr

DN.ANNA MAGDALENA, B. Cancell -

foedus connubii duplex fecit:

unum c

2

um emendatiffimi moris ac generis clariffimi Virgine ;

11

XX. hic Tu

binge folenniter celebratum

: alterum, hac uxore

A. cIoloccVI, ami(fa, cum exquifitz virtutis ac

OSIANDRI, filia, A. cI2IocLX

Vidua, & ex ill|—

DN. MARIA CATHARINA, B. D. D

AVIDIS SCHEINEMANNI, j

CTI ac Profefforis in hac Academia celeberrimi,

]

firmatum fuit.

Ex priori filium,

unum cum quatuer filiabus, (ufcepit : e quibus autem non vifi fi

10

gente oriunda, hic pariter

loci A, cIoloccVII.

relique duz, cum fratre , de

functi Perentis fatum anticiparunt: alterum fine prole

fuit: in utroque autem fine omni querela conjunctiffime jucund -

in fe amorem atque fidem,ingravefcen

te cum ztate morbo podagrico, ad ultimum ufque halitum ex!

fterioris precipue c

onjugis fingularem prorfus

filiarum natu major, DN. ANNA MAGDALE

NAÀ, jun&a eft Viro Maxime Reveren

do, Ampli(fimo, atque Do&ffimo, DN. M. IOANNI DAVIDI

u minorem, DN, IULI

ANAM DOROIHEAM, in matrimonio habet Vir Nobiliffim"

ad D. Leonhatdi, quz Stutgard

iz eft, Paftori digniffimo: na

US FRIDERICUS STOCKMAIERUS , I. U. Lic.

& in Principis noftri Clementiffimi Confilio Regiminis ac Juftit

Confultiffimus, DN. GEORGI

Quod ad extrema denique vitz attinet, pds

mus. Exillis autem neptes nepotefq

ue nati fünt feptendecim : fapervivunt autem B. avo tantum decem.

eorumque fzvitia,malo demum retrogrado,

adeo eum

infeftavit fubinde, ac vires , laboribus

dagrz dolores Ipfüm crebro

& graviter adflixerunt ,

facerent.

Ad extremam vero luctam ipfo jam fe

4

: L—

fatis exhauftas, ita imminuit,

3

ut le&o tandem adfigeretur , & nec pedes, nec manus officium

ac Chriftum aterne felicitatis predem fe accepiffe ]

facro praparatus confirmatu

fque tanquam proxime e vita exiturus Dei opem unice imploravit,

atore in hanc vitam redeunte, nudius

velle, & frui illa vita, qua nullis finibus ter

minetur , declaravit, atque ita palmam tulit, &, cum Serv

Vos nunc,

CIVES omnium ordinum decenter compellandi, fpectat,

ut CANCELLARIO veftro, ac VIR-

liorem elu&atus fuit. — Quocirca ad

lenituri dolorem Viduz pt

fficium ri

te perfolvatis, & poft meridiem ab hora II. ultro libenterq

ue exequias eatis ,

busque illuftri, fupremum o

Quod füpercft, DEU

M. O. M. veneramur, |-

ampliffimz familiz, cuiin ta

li tantoque Viro non modica fpes , nec leve prafidium eft ereptum.

mortibus aut ominamur, aut metuimus, tei facra ac literariz bene vertat.

Nos interim,quoque,C -

frequentibus Virorum optime merirorum

,ïiii:riti(!ime,TUI memoriam Tuor

um meritorum laudibus colemus: gloriam tuam pofteri in fecula propagabunt: &ternitas vero coni -

ä

.PP. Sub Sigillo Re&or. Die V. A;pril. A. cloloccXX.

E-

Literis Io, Cuwgapr Rzrl Vidux.

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

—