LXV6_fol_101

RECTOR UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

c22

Itam hominis Chrifliani IMITATIöNEM IMAGINEM

;r

A

N m

Z

QUE MORTIS, & ipfam Mortem SCHOLAM CHRISTIANISM 1 fci-

-

st

o-

BE^

Q25

te admodum dixit Mediolanenfium quondam ob eloquentiam celeberrimus morumque gravitate infignis Epifcopus, Am-

e

,

E

Q

f

brofus, in eximio de Boso Mortislibello. "Videntur autem fane pii veteres Bcholam quafi mortis frequentaffe , & a morte

æ:

p

E

»

B

]

f2

,

$

tanquam Preceptore vivendi modum didiciffe, mortifque fübfecuti veftigia invita VIVAM quafi MORTEM exprefliffz, alio

A

l

7

q9/

Z

«2

fcilicet fenfu, quam quo alias antiquitas quoque vitam male tranfactam vitzque nomine indignam VIVAM MORTEM

V

vocare folebat.

uemadmodum enim mors vinculum, quo anima cum corpore quafi conftringitur, folvit : ita pii vincula

[2

Ó

ATA

u)

£

G

:

| peccatorum, quibus anima in hac mortali vita ligatur, fortiter dirumpunt, ut ab iis liberi furfum evolare queant. Imo, fi-

m

K

2

A

.

r

AGESN

E

6

ec

EX

-

27

C2

cut mors piorum janua quafi eft vitz : ita mors affidue cogitata pios ad vitam fpiritualem refüfcitat , & ad pietatem quafi

manu ducit, ut non fibi, fed illi vivant, qui pro ipfis mortuus eft, Domino noftro Jefu Chrifto. Ft talis fane effe omnino

debet

Vi

ta n folum

hominis

cujufvis Chriftiani

fed & precipue Viri Theologi.

Quapropter & Vir Summe Reverendus, Ampliffimus atque

Excelleniffimus, D N. IO. CHRISTOPHORUS PFAFFIUS, SS. Theol. Do&or, ejufdemque Profeffor Publ.in hac Academia ordinarius

longe celeberrimus , Ecclefiz Decanus digniffimus & illuftris Stipendii Theologici Superattendens graviffimus, meritiffimus , per omnem vitam

id unice egit, ut in vita fua vivam quafi mortem hoc modo exprimeret & bonam vitam bonz mortis regiam viam flatueret , nec magis de hac

vita mortali , quam morte , quz ad meliorem vitam ducit, mortis femper memor, nec abea unquamabhorrens, folicitus effet, — Huic tanto Vi-

ro dum füpremum nunc officium perfolvendum eft, id in votis unice habemus, ut, quanta füneris indicendi neceffitas nobis imponitur, tanta quo-

que facultas fuppetat mitigandi doloris, quem füperftites, nihil antehac minus, quam fübitam hanc jaduram fperantes, merito conceperunt. In-

terim vero nihil jam reítat, nifi ut confervemus memoriam atque merita Viri meritiffimi, cui na(cendi initium fuit Pfullingz in hoc Ducatu A.

cbbceLI. D. XXIIX. Maji;ubi Vir Maxime Reverendus atque Digniffimus , DN. IO. GUILIELMUS PFAFFIUS, Ecclefiz illius tunc Paftor, po-

ftea vero etiam Paítor & Superintendens Goeppingen(is, ex matrona egregia, DN. ANNA CAIHARINA , Cognomento paterno EISLIN-

GERIA, quz Summe Reverendo Viro DN. IOANNI. ZELLERO, Abbati Mulifontano ac Superintendenti Generali nec non in

Dele&u Ordinum Provincialium majori Affcffori poftremum nupferat, ex voto fufcepit. — Hi Parentes ere&to ad meliora omnia filii animo religio-

nis ac hone(tatisomnis femina fedulo tradiderunt ac effecerunt etiam, ut pro ea, qua pollebat, ingenii fingularifelicitate, omni ardore ad ingenuas

difciplinas contenderet & fingularem de fe Preceptorum opinionem füis conatibus faceret, In Scholis igitur Coenobiifque Hiríaugienfi & Bebenhu-

fano rite preparatus inStipendio dein Theologico, quum academica luce digniffimus habitus eflet,

varia indolis eximiz ac diligentiz rarioris fpe-

cimina edidit, itaut A. clolbcoLX XIII. quum fümmos in Philofophia honores capefleret,

fecundum inter fuos locum obtineret & poftea quoque in

Repetentium Collegium cooptaretur.

Publicas eo tempore difputationes tres defendit; unam quidem contra Atheos, Prafide B. D. Wagnero, Uni-

verfitatis Cancellario , alteram fuo marte elaboratam füb moderamine B. D. Ofiandri, pariter Cancellarii, cui titulus Théologiz Paulinz prefixus

eft , tertiam denique , quz Inauguralis fecunda fuit B. D. Mülleri, ejufdem poftea Cancellarii, tunc vero Ecclefiz noftratis ad D. Georg. Paftoris, de

Invocatione Sandorum. A.clolocLXXXIII. Ecclefis Uracenfi Diaconus datuseft, & poft biennium A. clolocLXXXV. ad Ecclefiam Stuttgardia-

nam, in qua vicarias quoque antehac operas preftiterat, revocatus, ibidem ad annum ufque cIolocXCVII. fübftitit atque indefefli in facro mini-

fterio ftudii dexteritatifque fingularis laudem reportavit. Dehinc A.clIolocX CVII. medio effe&um eft, ut, poftlquam multis meritis dignum fe pre-

buiffet, inde devocatus Sereniffimi Principis noftri clementiffimo nutu & Senatus Academici voluntate non tantum Extraordinarius Theologiz fed &

Philofophie Primz ac Rationalis Profeffor Ordinarius crearetur, & in hac Academia atque Ecclefiaea iniret munera, qua tot meritishuc ufque ornavit,

difcipulis ac auditoribus varii ordinis in laudes ejusconfpirantibus.

Tum vero porro A. cloJocXCIX. füb finemillainter nos Profeffio Theologica,

c

quz olimconjundum habet Concionatoris Vefpertini munus cum Superintendentis in IlluftriStipendio Theolo

[-]

ico dignitate, illi concredita fuit

eodemque anno Doctoris ctiam Theologi honores collati fünt.

Non multo poftautem, & anno quidem cIoloccV. Ordinaria Profeffio cum Paftoris

Ecclefiz fun&ione illi demandata eft.

Mox etiam A.cl5loccVIl. fscundum in Ordine Venerandorum Theologorum locum na&us &Ecclefie Decanus &

Illuftris Sti

pendii Theologici Superattendens fa&us eft, eoque triplici munere dextre fideliterque, ad ufque beatum ex hac vita exceffüm perfunctus

fuit,

Ceterum & in Academia Decanatum Ordinis füi geffit Cepiffimà fammumque Academia magiftratum adminiftravit ter & Supremi Deputati

nomine femelrem Academix occonomicam prudenter foliciteque curavit.

Eratautem fane Vir beatus expertz dexteritatis,fidei ac conflantiz,ita qui-

dem,

ut,quum vix corporis animique vires amplius füfficerent aut oneri ferendo pareseffent, fermones camen facros ad populum habere non negle-

xerit. Auditorum in Ecclefia non minus,quam Academia magna femper copia fuit,

& inhac quidem , cum inSacris , tum Philofophicis Studiis pleri-

que per Wirtembergiam no(tram communem Ipfum Praceptorem honorifice appellant ac venerantur.

Quos autem jam voce ac ore non amplius po-

teft,cos eruditionis fuz monumentis ac libris. ob integritatem doGtrinz verborumque prztcrea lumen

Lutheranorum quorumvis calculo dignis, poft

fata porro inflituet. — /Ecatem certe ferent accuratiffima,qua pofteritati elucubravit,

fcripta & Differtationes Academice, inter quas eminent illa, quze

in Mattheum Evangeliftam fcripte editeque funt; quanquam poftremam ob fübnatu

m acinvalefícentem morbum publico confli&ui fübmittere non va-

luit.

Exftant praterea annotationes in Synopfin infignis quondam Theologi Tubingenfis,

Theodori Thummii : tum Sylloge Controverfiarum denuo

tritiorum, nec non Dogmara Proteftantium ex Jure Canonico depromta, cum Supplement

is ad Dorfíchei, Theologiolim Argentoratenfis atque Rofto-

chienfis poítea celeberrimi Commentariumiin Epiftolam ad Ebrzos.

Tandem vero, quod dolendum, operi egregio, in quo Pontificios e TomisCon-

ciliorumantiquorum confütaturus erat

TeítamentiLibros, magnacum eruditione

; immortuus eft, &infcriniis quoque adhuc latet Commentarius

manufcriptus in Propheticos Veteris Novique

judicio atque perfpicuitate confcriptus. Inter hecautem, ut his pariter ac rei domeftice curis tanto ma.

gis par effet, matrimonii pieac provide ineundi confili

umcepit, &

Virginem tunctemporis virtuteac cultu infignem, moeftiffimam nunc Viduam, DN.

ANNAM MARIAM, c domo Summe Reverendi Viri, B.

MATTHAEI AULBERI, Confiliarii Wirtembergici,& Abbatis Murrhardenfis, atque in De-

lectu Ordinum Provincialium majori Affefforis graviffimi,

in fuam duxit A. clolocX XCIV. D. IX. Septembris ; ex eaque fufcepitliberos (eptem : e

quibus tres Parentem optimum jamanteceffere. ad fuperos,

atque dubio procul in beati pariter Patris amplexum nunc ruunt. Filia vero natu maxima,

DN. ANNA MARIA, omnibus ornamentis fcemineis preft

antiffima fcemina, Viro Nobiliffimo, Coníultiffimo atque Excellentiflimo, DN. IOANNI

GRAVIO,

. Sereniffimi Wirtembergie Ducis Confiliario ac Summi 'apud nos

Dicafterii A(feffori meritiffimo nupta, jam A. cloloccX.

deceífit, ex quà & unica neptis MARIA REGINA füpereft, Filius unicus,

Vir SummeReverendus, Ampliffimus, atque Excellentiffimus, DN.

CHRISTOPHORUS MATTH/EUS PFAFFIUS, SS. Theol. DoQor ac Pro

feffor Publicus Ordinarius longe celeberrimus, multis maximifque in

rem Sacram atque Literariam meritis nonin hac folum Academia, fed & toto

literato Orbe inclarefcit. Relique filiz tres funt : etiamnum

fuperftites DN. IOANNA

; a, Viro Pl. Reverendo atque Excellentiffimo, DN. lOA

NNE CHRISTIANO KLEMMIO, Philofophie Profeffore

Extraordinario , in thorum aícita

WOLFFIO, J. U.

: DN. CHRISTINA ELISABETHA, Viro Nobiliffimo atque Confültiffimo, DN. IO. THEODOSIO

Lic. & Summi Provocationum Tribunalis h

eic Tubingz Advocato , matrimonio jun&ta, ex quá & neptem nuper vidit : & DN.

JULIANA DOROTHEA , Virgo fexus fui dotibus acornam

entis condecotati(lima.

Ceterum valetudin

e peromnem ffere vitam integra firmaque ufus

etB. Vir: Superioreautem annoinfebrim incidit, quz,quum fzpius & quinquics quidem recurriffet,

vires ejus valde fregit atque imminuit, & pre-

Cipue, ex quo nuper admodum grave animi deliquium acceffit, continuaque fieri febris coepit,

fortiffima quevis medicamenta elufit. Neque tamen

ideo rationis integre ufus animique prefentia, &, quod potiffimum, pietas Eum deftituit.

Quin converíus ad Deum divinifque myfteriis expiatus &

folatii ac fidei plenusymagno animo fuis ultimum dixit vale,

ex ampliffimo voto illis (ecundiffima quevis adprecatus & ad beatum ex hacmortalitateexi-

tum f& comparavit, qui tandem nuperioreVI. die hujus men

ue reddidit eam

fisFebruarii,finequidem ullo gravi dolore fecutus eft,quum hora X1. antemeridianaServatori

füo animam,jam antea ipfi confecratam pie placideq

que in ceelum efflavic.Intelligitis veró jam,Academici ,jaturam,quamEcclefia , Se-

natus &Schola noftra ,illuftre maximeStipendium & CathedraTheol

ogicajimó tota EcclefiaEvangelica facit Viri praftantiffimi planequeinfignis.Sicfcho-

la noftra pauciffimorum annorum fpatio FROMMANNUM, KLE

MMIUM &HOCHSTETTERUM perdit,fic exulcerato hoc tempore , quod agimus,

ex Theologis przftantiffimis iisque vicinis BARTHIUS Argentorat

enfis & MAJUS Gieflenfis deceffere, quos jam & in Eberhardiná noftrá PFAFFIUS fe-

quitur. Mifereatur veró Deus Ecclefiz (u& & eos nobisfervet fufcit

erque Viros, in quibus fpiritus & orthodoxia & pietas tantorum Virorum ftrenue re-

vivifcat & plenis velis fe exerat.

Veftrum autem nunc eft, CIVES, ut ad funus,

poft meridiem horall. folenniter deducendum atque humandum, fre-

quentes conveniatis, &,quali Vosloco celeberrimi

Theologi

merita praclarasque ipfius neceffitudines habeatis, infigniac publico argumento teftemini.

PP. Sub Sigillo Redor. D.1X. Februar. A, clcloccX X,

E

-

TUBINGA, Literis Josgeuz S1G MuNDI.

-

M

"

Powcu

—

"PL

RA 4* i

Mf

s

$

»

RECTOR UNIVERSLI'EATIS TUBINGENSIS

N

^

Itam hominis Chriftiani IMITATIONEM IMAGINEM

QUE MORTIS, & ipfam Mortem SCHOLAM CHRISTIANISM I fci-

M

?

d

OE

«

L

E2».

te admodum dixit Mediolanenfium quondam ob eloquentiam celeberrimus morumque gravitate infignis Epifcopus, Am-

Q

D»,

a

/

brofius, in eximio de 2eso Mertislibello. "Videntur autem fane pii veteres 8cholam quafi mortis frequentaffe

& a morte

:;

ä

»

tanquam Przceptore vivendi modum didiciffe, mortifque fubfecuti veftigia invita VIVAM quafi MORTEM exprefliffe, alio

N

C

93

ï

O

;

q9/

16

fcilicet fenfu, quam quo aliasantiquitas quoque vitam male tranfadam viteque nomine indignam VIVAM MORTEM

(

E

T.

E

vocare folebat. Quemadmodum enim mors vinculum, quo anima cum corpore quafi conftringitur, folvit : ita pii vincula

G7

"N

—

É

d

:

j peccatorum , quibus anima in hac mortali vita ligatur, fortiter dirumpunt, ut ab iis liberi furfum evolare queant. Imo, fi-

e

2U.

—

ea3

9-

)

ita mors affidue cogitata pios ad vitam fpiritualem refufcitat , & ad pictatem quafi

CA

e

23

£a

ec

s

v-:/'

cut mors piorum janua quafi eft vitz

Et calis fane effe omnino

75 manuducit, ut non fibi, fed illi vivant, qui pro ipfis mortuus e

ft, Domino noftro Je(u Chrifto.

ebe

tvi

tra non folum hominis cujuívis Chriftiani fed & precipue Viri Theologi. Quapropter & Vir Summe Reverendus , Ampliffimus atque

Excellentiffimus, D N. IO. CHRISTOPHORUS PFAFFIUS, SS. Theol. Do&or , ejufdemque Profeffor Publ.in hac Academia ordinarius

longe celeberrimus, Ecclefie Decanus digniffimus & illuftris Stipendii Theologici Superattendens graviffimus, meritiffimus , per omnem vitam

id unice egit, ut in vita füa vivam quafi mortem hoc modo exprimeret & bonam vitam bonz mortis regiam viam ftatueret , nec magis de hac

vita mortali , quam morte , quz ad meliorem vitam ducit, mortis femper memor, nec ab ea unquamabhorrens , folicitus effet, — Huic tanto Vi-

ro dum füpremum nunc officium perfolvendum eft , id in votisunice habemus, ut, quanta funeris indicendi neceffitas nobis imponitur, tanta quo-

que facultas fuppetat mitigandi doloris, quem füperftites, nihil antehac minus, quam fuübitam hanc ja&turam fperantes, merito conceperunt. In-

terim vero nihil jam reftat , nifi ut confervemus memoriam atque merita Viri meritiffimi, cui naícendi initium fuit Pfullinge in hoc Ducatu A.

cDibcLI. D. XXIIX. Maji,ubi Vir Maxime Reverendus atque Digniffimus , DN. IO. GUILIELMUS PFAFFIUS, Ecc u

ftea vero etiam Paítor & Superintendens Goeppingenfis, ex matrona egregia, DN. ANNA CATHARINA, cogr.

-

N

GERIA, quz Summe Reverendo Viro DN. IOANNI ZELLERO, Abbati Mulifontano ac Superintend(

Dele&u Ordinum Provincialium majori Affeffori poftremum nupferat , ex voto fufcepit. — Hi Parentes erecto ad melior|-

nis ac honef(tatis omnis femina fedulo tradiderunt ac effecerunt etiam, ut pro ea, qua pollebat, ingenii fingulari felicitate

--

-

difciplinas contenderet & fingularem de fe Przceptorum opinionem fuis conatibus faceret, In Scholis igitur Coenobiifqu-

fano rite praparatus in Stipendio dein Theologico, quum academica luce digniffimus habitus effet, varia indolis eximi:

cimina edidit, itaut A. clolocoL X XIII. quum fümmos in Philofophia honores capefferet, fecundum inter fuos locum obi-

-

x

Repetentium Collegium cooptaretur. Publicas eo tempore difputationes tres defendit unam quidem contra Atheos , Pr

verfitatis Cancellario , alteram fao marte elaboratam füb moderamine B. D. Ofiandri, pariter Cancellarii, cui titulus T &

eft , tertiam denique, qua Inauguralis fecunda fuit B. D. Mülleri, ejufdem poftea Cancellarii, tunc vero Ecclefie noftrati:

o

z

Invocatione San&orum. A.clolocLXXXHHI. Ecclefie Uracenfi Diaconus datuscft, & poft biennium A. clolocLXX XV.

nam, in qua vicarias quoque antehac operas praftiterat, revocatus, ibidem ad annum ufque clIotocXCVII fubftitit atQ-

o

fterio ftudii dexteritatifque fingularis laudem reportavit.

Dehinc A.clolocXCVII. medio effectum eft, ut, poftquam mu

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

buiffet, inde devocatus Sereniflimi Principis noftri clementiffimo nutu & Senatus Academici voluntate non tantum Extrao -

Philofophie Prime ac Rationalis Profeffor Ordinarius crearetur, & in hac Academia atque Ecclefiaea iniret munera, que to

difcipulis ac auditoribus vatii ordinis in laudes ejusconfpirantibus. "Tum vero porro A. cloI2cXCIX. fub finemillaintet-

quz olim conjun&um habet. Concionatoris Vefpertini munus cum Superintendentis in IlluftriStipendio Theologico dig

eodemque anno DoCtoris etiam Theologi honorces collati fünt.

Non multo poftautem, & anno quidem clIoloccV. Ordini-

Ecclefiz fun&ione illi demandata eft. Mox etiam A.clIoloccVII. fecundum in Ordine Venerandorum Theologorum locum r.

IlluftrisStipendii Theologici Superattendens fa&us eft, eoque triplici munere dextre fideliterque, ad ufque beatum ex hac*

ä

fuit, Ceterum & in Academia Decanatum Ordinis füi geffit Cepiffimà fummumque Acadcmia magiftracum adminiftravi

ä

nomine femel rem Academix ceconomicam prudentcer foliciteque curavit. — Eratautem fane Vir beatus expertz dexteritatis -

dem, ut,quum vix cerporis animique vires amplius füfficerent aut oneri ferendo pareseffent, fermones camen facros ad p

EGECEHHHHHHHH

T

ä

xerit. Auditorum in Ecclefía non minus,quam Academia magna femper copia fuit, & inhac quidem, cuminSacris, tum -

LECCELELIT

que per Wirtembergiam no(ítram communem Ipfum Preceptorem honorifice appellant ac venerantur. Quosautem jam vc

.

ï(:,.

teft,eos eruditionis fuz monumentis ac libris:ob integritatem do&dtrinzg verborumque preterealumen Lutheranorum quot

fata porro inftituet. — /Eratem certe ferent accuratiffima,quz pofteritati elucubravit, fcripta & Differtationes Academicz, i -

' - -

in Mattheum Evangeliftam fcripte editzque funt; quanquam poftremam ob fubnatum ac invalefcentem morbum publico co:

E

luit. Exftant praterea annotationes in Synopfin infignis quondam Theologi Tubingenfis, Theodori Thummii : tum Syllog -

tritiorum, nec non Dogmata Proteftantium ex Jure Canonico depromta, cum Supplementis ad Dorfchei, Theologiolim Ar;

chienfis pofteaceleberrimi Commentariumin Epiftolam ad Ebreos. Tandem vero, quod dolendum, operi egregio, in quc*

ciliorumantiquorum confütaturus erat , immortuus eft, & infcriniis quoque adhuc latec Commentarius manufcriptus in Pro

"

Teítamenti Libros, magnacum eruditione , judicio atque perfpicuitate confcriptus.

Inter hzcautem, ut his pariter ac rei|-

gis par effet, matrimonii pieac provide ineundi confiliumcepit, & Virginem tunctemporis virtute accultu infignem, moefti

11

ANNAM MARIAM, c domo Summe Reverendi Viri, B. MATTHAZEI AULBERI, Confiliarii Wirtembergici,& Abbatis Mu-

le&u Ordinum Provincialium majori Affefforis graviffimi, in fuam duxit A. cIalocX XCIV. D. IX. Septembris; ex eaque í

10

quibus tres Parentem optimum jamanteceffere adfuüperos, atque dubio procul in beati pariter Patris amplexum nunc ruunt.

DN. ANNA MARIA, omnibus ornamentis fcemineis praftantiffima foemina, Viro Nobiliffimo, Coníultiffimo atque Excel

GRAVIO ,. Sereniffimi Wirtembergie Ducis Confiliario ac Summi .apud nos Dicafterii Aífeffori meritiffimo nu -

dece(fit, ex

uá & unica neptis MARIA REGINA fupereft, Filius unicus, Vir SummeReverendus, Ampliffimus, atqu

CHRISTOPHORUS MATTH/EUS PFAFFIUS, SS. Theol. DoGor ac Profeffor Publicus Ordinarius longe celeberrimu «

rem Sacram atque Literariam meritis nonin hac folum Academia , fed & toto literato Orbe inclarefcit. Relique filiz -

fuperftites DN. IOANNA , a, Viro Pl. Reverendo atque Excellentiffimo, DN. IOANNE CHRISTIANO KLEMMIO,

L]

Extraordinario , in thorum aícita

L]

DN. CHRISTINA ELISABETHA, Viro Nobiliffimo atque Confültiffimo, DN|-

WOLFFIO, J. U.Lic. & Summi Provocationum Tribunalis heic Tubingz Advocato , matrimonio junda, ex quà & neptet

JULIANA DOROTHEA, Virgo fexus fui dotibus acornamentis condecoratiffima. —Ceterum valetudine per omnem fere vid-

e(tB. Vir: Superioreautem annoin febrim incidit, quz,quum fzpius & quinquics quidem recurriffet, vires ejus valde freg,

cipue, ex quo nuper admodum grave animi deliquium acceffit, continuaque fieri febris coepit, fortiffima quevis medicamen -

ideorationis integre ufus animique prefentia, &, qgod potiffimum, pietas Eum deflituit. — Quin converíus ad Deum divini|.

5

folatii ac fidei plenusmagno animo fuis ultimum dixit vale,ex ampliffimo voro illis fecundiffima quzvis adprecatus & ad beatu-

tum fe comparavit, qui tandem nuperiorcVI. die hujus menfisFebruarii,finequidem ullo gravi dolore fecutus eft,quum hora X1

ä

fuo animam,jam antea ipfi coníecratam pie placideque reddidit eamqgue in ceelum efflavic.Intelligitis veró jam,Academici ,ja6 «

4

natus &Schola noflra,illuftre maximéStipendium & CathedraTheologica,imó tota EcclefiaEvangelica facit Viri praftantiffimi j

la noftra pauciffimorum annorum fpatio FROMMANNUM, KLEMMIUM & HOCHSTETTERUM perdit,fic exulcerato hc

ex Theologis przftantiffimis iisquevicinis BARTHIUS Argentoratenfis & MAJUS Gieflenfis deceffere, quos jam & in Eberhart $

3

quitur. Mifereatur veró Deus Ecclefiz fuz & eos nobis fervet fufciterque Viros, in quibus fpirítus & orthodoxia & pietas tanto

viviícat & plenis velis fe exerat.

Veftrum autem nunc eft, CIVES, utad funus, poft meridiem horall. folenniter deducendur -

quentes conveniatis, &,quali Vosloco celeberrimi Theolo

gi merita prclarasque ipfius neceffirudines habcatis, infigniac publ -

2

PP. Sub Sigillo Re&or. D.1X. Februar. À. clcloccXX,

Ls

U Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

M

TUBINGJ4E, Literis Josz?81 SiGMumpr.

E

1