LXV6_fol_091

—

RCEC/FOR

Y

NIVERSITATIS TUBIN-

GELINLSIS

[

E2

2040 2

— Em

'

Z

CA

NG

A B

io

.&ä

Mnia inter illa bona, quz hac in vita nobis obtingunt, nihil latius opta-

r

6

A

6

U

tiusque evenire folet, quamfi cum fida & officiofa fuaviter viventes conjuge chara thori

Z

d

r

z

2

z

a

E

.

e

:

pignora dignamque nobis fobolem fufcipiamus. — Nihil fane dulciuseft, quam fpirantes &

:

Z

z5

z

i

ï

"

z

E

Z

—

)

P

animi & vultus noftri imagines quotidie contueri, utpote in quibus poft fata nobis fuperftites

i

'Xæ' "—— '

videmur revivifcere, — Sed quo majus excellentiusque hoc bonumarbitramur, & quo ma-

)

C NOLS.

z

iA

—

jori has charitates noftras amore pröfequimur : hoc acerbiorem moriendo jacturam nobis

reddunt h'bri,

qui morum fuavitate aliispreflant, & generis claritatem dotibus egregiis tuentur atque confer-

vant; prafertim, quando fpem fru&umque fere oftenduntíimul &auferunt, "Tam gravisfane moleftaque no-

bis accidit ea disjunctio, ut vere vel exanimes, vel femianimes fimus, & vix aliquid reperiatur, quod afflictiffimum

animumerigat & fuflentet. — Litinam vero teflari hoc fuo exemplojam non deberet Parens optimus, e filiz fua-

viffimx obituinmaximum graviffimumqueluctamconjectus, Vir Nobiliffimus, Experientiffimus,

atq; Excellen-

tiffimus, DN. RUDOLPHUS JACOBUS CAMERARIUS, Philof. & Medicinze Doct. Hujusque in hac Academia

Prof. Publ. Ord. per multosannos longe celeberrimus, juxtacum conjuge mocftiffima, DN. CHRISTINA MAG-

DALENA, inclytz gentis GRAFTIAN /É matrona bonefliffima. Parentibusautem hifce data fuerat Virgo le&is-

fima, DN. MARIA CHRISTINA,anteannos modo undeviginti, Anno videlicet cI5Toc XCIIX. D. XX X. Martii.

Divinum hoc munus, quod acciperetunc fibi vififunt, vitx fuz: delictum adhuc habuere, & ad fortunam fexu fuo

dignam hanc filiam fuam folicipeinftitueruntac conformarnnt, & operaminprimis dederefedulo, ut amabile illud

CHRISTIN/£ nomen inanimum, moresque, & ipfam vitam conferretur, & atenerisinde un guiculis,

& yerz pie-

tati, & virtutibus, nomini fuo convenientibus,

adfueíceret, Sub hacergo providentiffima eorum cura multum

diligenterquein diesprofecitin facra non minus difciplina, quam artibus przcipue fexum fuum decentibus, nec

mediocrem augendz laudis fpem fecit, ita ut nihil dubitare poflent, fore,

ut lzxtam hanc Íecgetem divesaliquan*

do fortunataque fubfequeretur meffis,. Oris fpecieeximia, & formae di gnitate, ingenio item maturo,

morigquc

elegantiain fexu elegantiori eluxit, & tanquam vernans planta eminuit.

At ecce! fubito exaruit, & opinione

citius emarcuir nudius quartus poft horam X. vefpertinam.

Ex quo enim pronuper, fub auctumniinitium, ha-

bere malecoepit, domique eft detenta, he&tica febrisfenfim fenfimque invaluit ma gis, & gravius habitam in hebdo-

madam usque undecimam ita proftravit & confecit, ut nec cura laborque ullius, nedum experientiffimorum

Medicorum, Patris zque atque Patrui, ictum fatalem przvertere potuerit. - Equidem non imm

erito, qui eam

genuere, dolentiusid ferunt,& dorüefticam hanc cladem, turbato mortalitatisordine factam, acerb

ffime deflent:

P

Sed confidimustamen fore, ut calamitatem tantam, quz non nifi au&tore DEO venit, qui non f2

vit , fed exer-

cer & probat, quos charos obfequcntesqu"c habet, eodem confolatore moderatius etiam deinceps £

e

rant; utpote

quem €o proinde nomine enixe rogamus, ut lugentem ampliffimam familiam efficaciffimis remediis refocillet,

& przcipue Parentisoptimifaucium animum íisfomentis confirmcet , quibus non tantum dolor leniatur,

fed ipfe

quoque, publico cgregio, fuisque charitatibus, in feros usque annos quam diutiffime confervetur.

Ita vero preci-

bus votisque & fufpiriis commendata Virgo fuaviffima Chrifto Íponfo fuo commendata,

Iäcr,iquc epuli ufu non

multo ante infigniter refecta, in complexuServatoris mortalitatem placide finiit, &, q

uo mente quafi præfäga

ab aliqpo jam inde tempore adfpiravit, eo feliciter nunc pervenit. Agite ieitur,

Civss, ad Hor. lI. Pomerid. eatis

promti exequias, & ad ultimum officii genusfrequentes conveniatis, nobiliffimzque Familiz decenti comitatu ve-

ftro folatium adferatis, fepulturz non minus , quam concioni fupremz,

qua defuncta cohoneftabitur, inter-

futuri. PP. Sub Sigillo Reäorf

Dom. Adventus IV. A. cI5Iocc XVII,

— TUBINGAE, Literis JosaxwIs Cung.».m Rzrl,

—

""

^

"

(

E.

-

"

i

E

*

a

d.

M

"

"

m

Vi is

*

L

Ri

-

et

g

"

*

'-w-c;s:.u'c.n'u«-» "

2

v«

h"

J

—

e

n

2

*«

yeseet

t

3

m

—

REC T QR

!

UNIVERSITATIS TUBIN-

"

GELIXLSIS

.

L

aä(

wJ/

Z

e

Mnia inter illa bona, quae hacin s;ita nobis obtin

gunt, nihil lztius opta-

4

.

ZA

5

A

U

Z

Z

—

2

/o

C

riusque evenire folet, quamfi cum fida & officiofa fuaviter viventes con/s

-

$

z

;

£

.

z

d

£ÉA

z

pignora dignamque nobis fobolem fufcipiamus. — Nihil fane dulciuseft, qï

à

,

U

z

d

animi & vultus noflri 1magines quotidie contueri, utpote in quibus poft fata-

&

E«

À

—

x

h

222

I2

C

3

videmur revivifícere, — Sed quo majus cxccllen.tiusq.ue hoc bonumarbitras

T

E

z

. jori has charitates noftras amore profequimur : hoc acerbiorem moriendo -

E

reddunt beri, qu

imorum fuavitate aliisprzítant, & generis claritatem dotibus egregis tuent-

X

vant; przfertim, quando fpem fru&umque fere oftenduntfimul&auferunt, '"Tam gravisfane,

W

bis accidit ea disjunctio, ut vere vel exanimes, vel femianimes fimus, & vix aliquid reperiatur, quc

B-

animumerigat & fuftentet. —Itinam vero teflari hoc fuo exemplojam non deberet Parens opt -

19

viffimz obituinmaximum graviffimumque luctum coniectus, V.

ir Nobiliffimus, Experientiffimu

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

tiffimus, DN. RUDOLPHUS JACOBUS CAMERARÍUS, Philof. & Medicinz Doct. Huinsaue "

Pro£. Publ. Ord. per multosannos longe celeberrimns, juxtacum conjuge mocftiffima, DN. CHR.-

18

DALENA, inclytz gentis GRAFTIAN/E matrona honefliffima. Parentibusautem hifce data fue

17

fima, DN. MARIA CHRISTINA, anteannos modo undeviginti, Ànno videlicet cI5Ioc XCIIX. 1

Diyinum hoc munus, quod acciperetunc fibi vififunt, vitx fuz delicium adhuc habuere, & adfo15

g

16

dignam hanc filiam fuamfolicireinftituerunt ac conformarunt, & operam inprimis dederefedulo,

CHRISTIN/E nomen ínanimum, moresque, & ipfam vitam conferretur, & atenerisinde un guic-

15

tati, & virtutibus, nomini fuo convenientibus, adfuefceret, — Sub hac ergo providentiffima eoru| -

ä

diligenterque indies profecit in facra non minus difciplina, quam artibus przcipue fexum fuum «

14

mediocrem augendz laudis fpem fecit, ita ut nihil dubitare poflent, fore, ut lztam hanc fegetei-

J LCENN

do fortunataque fubfequerctur mefífis, Oris fpecieeximia, & forma dignitate, ingenio item ma -

13

elegantiain fexu elegantiori eluxit, & tanquam vernans planta eminuit. — At ecce! fübito exarv

citius emarcuit nudtus quartus poft horam X. Vefperl:inam.

Ex quo enim pronuper, fub auctur*

12

bere malecoepit, domiguc eft detenta, he&tica febrisfenfi

míenfimque invaluit magis, & graviusha -

madam usque undecimam ita proftravit & confecit, ut nec cura laborque ullius, nedum expe

x

11

;

Medicorum, Patris zque atque Patrui, ictum fatalem przvertere potuerit - Equidem non imn-

1

genuere, dolentiusid ferunt,& dorhefticam hanc cladem, turbato mortalitatisordine factam,

Aceri

10

E

Sed confidimustamenfore, ut calamitatem tantam, quz non nifi auctore DEO venit,

qui non 1

cer& pïobag-quos cha.ros obfequcntesqu'e habet, eodem confolatore moderatius etiam

dcin.ceps -

quem eo proinde nomine enixe rogamus, ut lugentem ampliffimam familiam efficaciffimis rem.

—

& przcipue Parentisoptimifaucium animum iisfomentis confirmet, quibus non tantum dolor le.

quoque, publico cgr;gio., [uisque charitatibus,

inferos usque annos quam diutiffime confervetur.

U.

aviffima Chrifto

fr

bus votisque & fui.þiriis commendata Virgo fi

ponío fuo commendata, facrique

-

nulto ante inügmcer refecta, in compiexu Servatoris mortalit

atem

placide finüt, &, quo ment

ab aliq uo jamindetempore adfpimvit, eo feliciter nunc pervenit.

Agite igitur, Crvzs, ad Hor. lI.-

promti exequias, & ad ultimum officii genusfrequentes conveniat

Is, nobiliffimzque Familize decer

ftro folatium adferatis, fepulturz non minus

; quam concioni fupremz , qua defuncta cohonef'

ä

futuri. PP. Sub Sigillo Rector.

— Ó

Dom. Adventus IV. A. cIoI»cc AVIE

s

- TUBINGA, Literis JoBaNnis CuNgAm Rzrsl,

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

YT