LXV6_fol_080

RECTOR UNIVE

RSITATIS TUBINGENSIS.

"CIV, SAL.

EE —

E

36

x

1D exequias , ad exequias , Ó V'Crlvas noftri ! exequi

as, inquam , uti necopinatas, ita non folum noftrz huic Eberhardinr . fed &

Y

3

nj

reipublicz literariz univerfz luCtuofas. Quis quantusve

inter nos agere defierit Vir: quantum Orbis eruditi Lumen extin&tum fit

f

lo

SS

Mil

nudius tertius, praterit neminem.

Illuftravitnimirum perinde,atque hanc Academiam, univerfum Orbem literatum

er annos

ANN

Xv

Lri

2--]

DN. FERDINANDUS CHRIST OPHOR[I'[:-?

HARP-

;;

g

[

—

/fex & triginta Vir Nobilisfimus, Confültisfimus atque Excellentisfimus,

V/

u

E

PRECHTUS, Sacri Palatii Czfarei Comes, ]. V.D., & Profeffor Publ. Ordin: Ordinis fui Senior, & Serenisfimi Wirtembergix

;

m

PA

1::«&

Ducis, aliorumque Imperii Statuum,Confiliarius , nec nonin Summo Provocationum apud nos Tribunali. fui fubfelli Adfefsor pri-

K

f

É

n

m

m

ublicam literariam tantum Lumen, niíi fcriptis

E

x -k//æï

3*

mariuslonge meritisfimus. llluftravit eheu! nec amplius deinceps illuftrabit Re

P

—— —

elimatisfimis, quz intraícrinia privata premuntur. Sufficeret quidem , vel nomin

affe HARPPRECHTUM,, nifi ex more publi-

cum ei fufp

ue exitum , potiora effent

repetenda capita.

Edidit autem tantum Virum

endendum foret elogium , & a primo inde ortu , ad vitz u

SX'()

ipfa hzc noftra Tubinga D. III. Junii A. cI5locL.in qua Patrem ciebat

irum Nobilisfimum atque Amplisfimum , DN. JO. CHRISTOPHORUM

HARPPRECHTUM, , exercitatisfimum in foro Jureconfultum , & Dicafterii quoque noftratis Advocatum celebratisfimum : materno vero gc-

nere attingit nobilist&ámas NEUFFERIORUM BREITSCHWERD TIORUMOQOUE gentes.

Mater enim fuit Spectatiffima P

robatisfi-

maque foemina, DN. ANNA MARIA , filia DN.MARTINI NEUFFERI , Univerfitatis & llliftris apud nos Collegii quondam Profefforis clarisfimi,

-

.

nec non neptis Viri Illuftris, DN. VITI BREITSCHWERDTII, J. V. D. & Confil

idri

i non minus Wirtembergici, quam reliquorum per Suceviaim

Avus maternus extitit DN. CHRISTOPHORUS HARP-

Principum ac Statuum,Intimi, ut & Nobilitatis Immediatz ibidem Syndici gravisfimi.

PRECHTUS , J. V. D. pariterque Dicafterii ejusdem, quod filius frequentavit ,

Advocatus, folida juris fcientia ufuquererum infignis, quem proinde

Libera Imperii Civitas Heilbronnenfis a fuis effe confiliis deftinaverat, ni przmatura przvertiffent fata :

Avia materna DN. URSULA

enus retu-

NE

M GRY-.

lit ad parentem ac Virum illius zvi de re literaria, & Gymnafio przcipue Ratisbonenfi, cui Re&or prafuit, meritistmum , DN. OTTO

PHIUM. E reliquis majoribus, quorum feries non modo pulchra , fed plane venerabilis , multisque in domum. Wirtembergicam meritis commc-

morabilis habetur, meminiffe faltem hic etiam licuerit & beati Proavi,, JOANNIS HARPPRECHTI, hujus olim Scholz Antecefforis Jaudatisfimi,

uti quidem e Thomz Lanfi Har

rechto Antecefsore, qui titulus eft Orationis ab eo habitz: parentalis, fatisfrperque intelligitur, & Abavi, cujus

hodiequeinfe merita, cum noftra

)

Ü

grata eft,univerfa agnofcit Ecclefia Evangclica, JACOBI ANDRE/E , hic loci Cancellarit & Przpofiti (uo tem-

pore non minus, quam noftra ztate, poft fata venerandi.

Ita vero, utalia nunc prztermittamus, nemo nonvidet, inveniffe beate defunctum in do-

.

mo, ex qua genitus erat, pracclara ex paterno , maternoque genere nomi

na, duorum meritis & Curia olim noftra, & Ecclefia, cum Academia, egregie

fuit colluftrata, quorumque memoria accendere animum non degenerem generofa Virtutum avitarum

mulatione poterat. Neque vero Parentesopti-

mi piz folicitudinisin formando educandoque egregiz indolis magnzque fpei filio quidquam intermifere:nec ipfein obfequendo probi fed

uliqueadolefcen-

ua cum fa&isin

tis officio defuit. Primis igitur chriftianz pietatis, religionis, & honeítorum morum imbutus elementis,

fcholz patriz nomen dedit, in

curíum celeriter fe-

utraque, Grzca& Latina Lingua, luculentis profectibus,

cum maxima ingenii, induftrieque laude pariter atque admiratione ,

liciterque emenfus effet , ut maxime non fuo minus inftinctu,quam Parentum deftinatione ,

Theologico dicatus effetftudio , eamque ob caufam an-

utavit fententiam, eorumque pruden-

niverfario examini Stutgardiano fifteretur , ipforum fuafu Procerum, quibusraras ingenii dotes adprobaverat, m

eft Excellentisfimi Profefforis Hi'to-

ti ac divino, ut eventus docuit, confilio paruit.

Hinc in Academiam translatus inftitutioni privata commiffus

riarum, Eloq. ac Poés. Chriftophori Caldenbachii, cujus du&tu eam loquendi fcribendique facultatem e

ft confecutus, ut non folum, non fine adpla:

ifü

quod ei poftea delegatum fuit,

fingulari Orationem-4e Praregativa iter Bembardas & "pographiam e memoria recitaret publice, fed &in munere docendi,

hujus exercitationis, quam tam multi temere negligunt,eum ferret

früctum, ut docenti cum admiratione aufcultarent omnes.

Prius vero, quam ad

contendit.

Quod inftitutum eofuc-

'Themidos adyta perveftiganda animum adpelleret , eum folidioris Philofophia: przceptis probe innutrire ftrenue

ederet, quorum alterum 4e /ire trbant,

ceffu provexerunt doGtores celeberrimi ; ut elapfo biennio geminum pro cathedra publica fpecimen difputando

alterum 4e Morbis Lsperiorum. agebat.

Ita idoneis przmunitus prafidiis ad Legum difciplinam fe convertit ,

fedulus aüfcultator doctiffimorum &

irorum, Lauterbachii, Frommanni, Dardili ,atque Gravii,ita

profecit , uteorum deinceps quoque

magna notninis fama tum temporis Jus docentium

erfunctorie audivit,

Colle

ijum ornaret. Intra primum ftatim biennium, quo Juris Inftitutiones femel iterumquenon

quod alias cum non mediocri difcen-

tium

d

amno fieri folet , Przfide D. Frommanno 4e bifferestiis Atfionum. bone fidei & flritti Turis difj

utare non dubitavit; ac procedente tempore, cum

. B. Lautetbachio autem , qui

acilem ei ante alios, ob rariores animi dotes, ináut-

defendendo, tum oppugnando, crebrius pulcerrime ftetit.

rxle&ionibuseam ftudiorum fidu«

ferat aditum , inprimis fe plurimum deberegrato femperanimo eftp

rofeffus; Abfolutis füb hocDoctore Pandectarum

ciam babuit , ut in binis Inftitutionum unoq; Pandectarum collegiis,raro prorfus exemplo, doceretalios,& A.cI;bcL

XXI

IL non modo folennia Candidato-

demimponeret. Poftea, cum fcientia,

rutn examina fuftineret , fed & Differtatione aufpicali,cum publica Auditorum fuffragatione, Academico curfui coroni

ut non nifi bis caufa caderet.

uam fibicomparaverat , Jurisconjunxitufum,& dum forum attigit,inagendis quam p

lurimis caufis tamfelici efle contigit ,

ereniffimo Prin-

Tum vero Aulz quoq; Wirtembergicz Procerumbenevolentiam hoc pa&o fibi conciliavit eorumq;

cofnendatione A.cI bcL.XXVIL.S

dfuiteo fucceffu ,utreduxin patriam D.XX V.

cipi Friderico Carolo , ad impetrandam in Aula Czxfaris Augufta hujus Principatus adminiftrationem, a

Decembr. inter confiliarios: fequenti vero Anno clD5 bcLXXVIII. D. XX.Maij, unaeligentium vocejnter Pro

fefforesJuris ordinarios cooptaretur. Oa

dexteritate preceptoris munere funttus fit, difcipuli loquuntur per univerfam paffim

ermaniam : imo teftanturetiam fcripta, tum quaz

edita publice

D

eputati femel, & Decani fui

funt.tum quz in privatis adhuc fcriniislatent, elimatiffima. ^Qua fideac folertia Re&oris provinciam fepties , Supremi

Ordinis fzpius adminiftraverit, Collegz confirmabunt.

Qui confilio ejus inprimis ufi funt, uti incomparabilis heros ac

Sereniffimus Princeps Ludo-

vicus Badenfis, cum Vidua füperftite , Felix Comes Wolckenfteinenfis ac Eberfteinenfis, tum

Senatus. Reutlingenfis, aliique, indeliciis femper eum

ue declaravit,quod legatione ad Imperia-

habuerunt. Ipfe quoqueSereniffimus Pater Patriz, przteralia gratiz fuz documenta,fingularem eam hocipfo quoq

lis Camerz Vifitationem , quam poftea ejus nutu obiit frater Dn. Mauritius Davides, fungi juffit.

Ut nequi

d amplius de Sereniffimi Adminiftra-

Comitis dignitatem ultro ante aliquot an-

toris non minori clementia addamus , & de ipfius Augufti Imperatoris indulgentia, qui Sacri Palatii

oniumutrumque aufpi-

nos contulit.

Quemadmodum vero deftinationes beati Viri omnes felicem fucceffum ex voto fere habuerunt : ita & matrim

DN. GEORGII BAL-

catum fuit. Et prima quidem Uxor, DN. ANNA MAGDALENA, Viri Nobiliffimi,

Experientiffimi atque Excellentiffimi ,

'THASARIS MEZGERI , Profefforis Medicinz Ordin longe celeberrimifilia, mutuo non minus amore fid

eque quam utriusquefexus quadru

iciprole re-

&iffimus, DN. M. FERDINAN

b

US CHRI-

creavit eum plurimum. Filiorum primus a partunon diu fupervixit : alter autem Vir plurimumRev. atque do

STOPH. HARPPRECHTUS ,Gomaringen

fisin Tubingenfi hac dioecefiP

aftor vigilantiffimus ante hocbienniumjam pie

defunctus eft:tertius vero Vir

ffimus, DN. GEORG. FRIDERICUS. U. J. D. Sere

niffimi Principis noftri Confiliarius, & Supremi Di-

Nobiliffimus , Confultiffimus, atque Excellenti

N. LUDOVICO HENRICO REUSIO J.U.L.e-

caíterii Adfeflor , ut &.Filia; DN. ANNA JOANNA, nupta Viro Nobiliffimo atque Confültiffimo , D

H

|

u

sdemque Dicafterii Advocato celeberrimo, etiamdum , una cum fe

x nepotibus, funt fuperfhites.

Hac priore con

]

ugeamiffa A. cDbbc LXXXIL altera fe-

uenti Ano inthorum ádfcitaeft DN. MARIA MAGDALENA, Viri Nobilifimi, Confultiffimi,a

t

*

que Excellentifimi, DN.DAVIDIS SCHEINEMAN-

NI, J.U.D.ac Profefforis Ordin.Sereniffimique Wirtembergiz Ducis, Ordinumque Provincialium Confliarii ;

& in laudato fzpius Dicafterio Adfefforis

filia. ^ Ex hac füfcepti fünt liberiundecim, filii nimirum fex , cum quinque filiabus, e q

uibus unica filia fuperftes,

DN. MARIA JULIANA maritua

ILIPPUM LUDOVICUM BRENNERUM. J V.

na&ta eft Virum Nobiliffimum, Confüultiffimum atque Excelleniflimum , DN. PH

l..

Lic. & Illuftris Collegii Profefforem Extraordinarium, nec non Sereniffimi Principis Hohenzoller

ani Confiliarium Aulicum, & parentem triplici ne-

ote auxit: filiuspariter unicusDN. JOANNES ftrenuam in Juris utriusque ftudio operam navat.

Ceterum &, quod przcipuum eft , DELUM «cjusque

V

magni nominis Theologorum,Arndirat-

erbum inprimis amavit,& maximifecit,& hunc divinarum LegumCodicem omnibusartetulitaliiscum eoque

que Lütkemafi,fcriptaadhibuit: tum ad labores quotidianos nifi premiffaSacra

rum Literarum lectione,cum preci

bus hymnoque conjuncta,non accellit,

neccubitum ivit prius

quam factitaffet idem. Quo ipfo ita fe adverfus omnes adverfitates confirma

vit,ut, quo fymbolo ufus eft,, Domino

commendans

F

idem:& amorem in fe prorfüs fingularem przdicant

vias fuas,nunquam, in ipfa etiam ultima vitz hora decretoria, efficaciffimo folatio deficeretur.

a

fuperftites etiam, cum fororibus ac cunctis charitatibus, cumprimis Uxor, liberi atque generi, qui

bus non fineexquifita omnigen

:.

rofperitatisadpréca-

tione ultimum dixit vale. Eftautem utiquetam fuavis, mutuique amoris

acfidei pignoribusfirmati con

fortii tanto lamentabilior

4

1

fruptio; quanto illa

lices infultum ante dies non ita multos perpeflus , remediis cum exopta

to ma-

celeriusomnemavulfionis metumprazverut. lNam podagrz quidem ac co

diit vis

li levamine occurrit,eofucceffu, ut ad labores in le&o obeundos non imparem fe depr

chenderet: fed majore cum impetu.acvomitu quoque rc

iem fu-

morbipro:imodieMartis. — Quareprafentiensinftare fibi ultimas ad

animz curam converfus, DEO feperailit, lactoque ephodio ad beatumex hac vita exit

um [e comparavit , & plenus in Servato

FIAT VOLUNTAS DOMINI! Jrà vero tandem inter preces;fufpiria atque hymnos exfpiravit placideVir longiore vita

digm;flmus.

um fiduciz cüm Simeone dimitti fe affirmavit , fzpius ingeminans ;

itur nunc o noftri , ad exequ'as ! Adquod officium, non tam oratio no&ra,quam ce-

poftquam in hac mortalitateannos exegiffet quatuor ac fexaginta , cum menfibusfex, totidemque diebus. Ad exequias ig

leberrima defunchi, totiusque amplif(imz familiz, cui efficaciffimum fimul Spiritus Sancti (olatiumex animo adprecamaur,

merita Vos excitabunt. PP. fubSigilloRe&tor. Dom.XXIV. poft Triflitms.

THBIN G , Yiris Vidua.GEORG-HENRNICI REISI .

— v*;,;,dr"'j

E

p W

4

i^

IN d.

ï

:

s

[

ex

3

*

x

P

"

i

b

P

E

—À

d

*

£

*

-

RSITATIS TUBINGENSIS.

RECTOR UNIVE

"CIV, SAL.

EEX

E

A

D exequias , ad exequias , Ó Cives noftri! exequias, inquam , uti necopinatas, ita non folum noftrz huic Eberhardinz . fed &

N

;

reipublicz literariz univerfe lu&tuofas. Quis quantusve inter nos agere defierit Vir: quantum Orbis eruditi Lumen extindtum fit

f

íe

Y

nudius tertius, p

rxterit neminem. Illuftravitnimirum perinde,atque hanc Academiam, univerfum Orbem literatum

er annos

»ä

HL[XR,)—'

,

L

fex & triginta Vir

Nobilisfimus , Confüultisfimus atque'Excellentisfimus, DN. FERDINANDUS CHRISTOPHORUS

K

31

PRECHTUS, Sacri

Palatii Czfarei Comes, J. V.D., & Profeffor Publ. Ordin: Ordinis fui Senior, & Serenisfimi Wirtembergix

"

Adfefsor pri-

^

f

PA

jl

Ducis, aliorumque Imperii Statuum,Confiliarius , nec nonin Summo Provocationum apud nos Tribunali fui fubfelli

,

Pa 3 3 oias m

s

marius longe meritisfimus.

Iluftravit eheu ! nec am

P

j

ius deinceps illuftrabit Rempublicam literariam tantum Lumen,

nifi ícriptis

— ——

— —

Sufficeret quidem , vel nominaffe HARPPRECHTUM , nifi ex more pu

bli-

elimatisfimis, quz: intra Ícrinia privata premuhtur.

Edidit autem tantum Virum

cum ei fufpendendum foret elogium , & a primo inde ortu , ad vitz usque exitum , potiora effent repetenda capita.

ipfa hzc noftra Tubinga D. III. Junii A. cI5lcL.in qua Patrem ciebat Virum N

obilisfimum atque Amplisfimum , DN.

JO. CHRISTOPHORUM

HARPPRECHTUM, , exercitatisfimum in foro Jureconfültum , & Dicatterii quoque no

ftratis Advocatum celebratisfimum : materno vero ge-

nere attingit nobilisimas NEUFFERIORUM BREITSCHWERD TIORUMOTIE gentes.

Mater enim fuit Spectatiffima Probatisfi-

maque foemina, DN. ANNA MARIA , filia DN.MARTINI NEUFFERI, Univerfitatis & Ilhiftris apud nos Collegii quondam

Profefforis clarisfimi,

ergici, quam reliq

uorum per Sueviaim

nec non neptis Viri Illuftris, DN. VITÍ BREITSCHWERDTII, J. V. D. & Confiliarii non minus Wirtemb

PHORUS HARP-

Principum ac Statuum,Intimi, ut & Nobilitatis Immediatz ibidem Syndici gravisfimi.

Avus maternus extitit DN. CHRISTO

PRECHTUS , J. V. D. pátiterque Dicafterii ejusdem, quodfilius frequentavit , Advocatus, folida juris fcientia ufuq

uererum infignis, quem proinde

DN. URSULA ,

enus retu-

Libera Imperii Civitas Heilbroünenfis a fuis effe confiliis deftinaverat, ni przzmatura przvertiflent fata: Avia materna

DN. OTTONEM GRY-

lit ad parentem ac Virum illius evi de re literaria, & Gymnafio przcipue &

atisbonenfi, cui Re&tor prafuit, nieritisfimum ;

que in domum. Wirtembergicam meritis comme-

PHIUM. . E reliquis majoribus, quorum feries non modo pulchra , fed plane venerabilis, multis

morabilis habetur, meminiffe faltem hic etiam licuerit & beati Proavi, JOANNIS HARPPRECHTI ,

hujus olim Scholx Antecefloris laudatisfimi,

uti quidem e Thomzx Lanfi Har

rechto Antecefsore, qui titulus eft

Orationis ab eo habitz parentalis, fatisfv

P

erque intelligitur, & Abavi, cujus

i

oci Canccl?æ*ii- & ;—Pr:ïeg.ofïtj fuo tem-

hodiequeinfe merita, cum noftra

)

grata eft,univerfa agnofcit Ecclefia Evangelica, JACOBI ANDRE/E , hic l

pore non minus, quam noftra xtate, poft fata venerandi. Ita vero, utalia nunc p

rxtermittamus, nemo nonvidet, inve

ITlO, ex qua genituserat,pracclara ex paterno , maternoque genere nomina, Quorum metitis & Curia olim nofítra,

& Ecclé-

"d

N

fuit colluftrata, quorumque memoria accendere animum non degenerem generofa Virtutum avitarum aemulatione poter:

mi piz folicitudinisin formando educandoque egregix indolis magnaque fpei filio quidquam intermifere:nec ipfein obfequeni-

m morum itnbutus elementis, fcholz patriz nom«

tis officio defuit. Primis igitur chriftianz pietatis, religionis, & honeítoru

e admirai-

U

utraque, Grzca& Latina Lingua, luculentis profectibus ,

cum maxima ingenii, induftrizque laude pariter atqu

liciterque emenfus effet , ut maxime non fuo minus inftinctu,quam Parentum deftinatione , T

heologico dicatus effet ftudi

erat, mutavit fen. -

T

x

niverfario examini Stutgardiano fifteretur , ipforum fuafüu Procerum, quibusraras ingenii dotes adprobav

ffus eft Excel

ti ac divino, ut eventus docuit, confilio paruit.

Hinc in Academiam translatus inftitutioni privatz commi

riarum, Eloq. ac Poés. Chriftophori Caldenbachii, cujus dué&tu eam loquendi fcriben

dique facultatem eft confecutus , ut nC «

nunere docendi, qud-

S

»

fingulari Orationem-4e Pr«regativa inter Borbardas & Typographiam e memoria recitaret publice, fed &int

hujus exercitationis , quam tam mu

Iti temere negligunt , eum ferret fructum, ut docenti cum admiratione

aufcultarent omr

dioris I

4

:

D

?

hilofophiz przceptis probe innutrire

ftrenue contendit -

o

" hemidos adyta perveftiganda animum adpelleret , eum foli

ederet, qt

R

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ceffu provexerunt doctores celeberrimi ; .ut elapfo biennio geminum pro cat

hedra publica fpecimen difputando

.]ta idoneis przmunitus prafidiis ad Legum difci

linam fe convertit , fedulus ai-

alterum de Morbis bsperiorum agebat.

ardili ,atque Gravii, ita profecit :

magna nominis fama tum temporis Jus docentium

irorum, Lauterbachii, Frommanni,

Colle

ium ornarcet. [Intra primum ftatim biennium, quo Juris Inftitution

es femel iterumque

non perfun&orie audivit, quod ali-

tium

d

amno fieri folet , Prefide D. Frommanno 4e bifferentiis AGiopum

bone . fidei ef- flricti Turis difputare non dubitavit ; ac-

acilem ei ante alios , oD —

defendendo, tum oppugnando, crebrius

pulcerrime ftetit.

B. Lauterbachio autem , qui

ferat aditum , inprimis fe plurimum deberegra

to femperanimo eftprofeffus. Abfolutis füb hoc Do&ore Pa

ndectarum przlec

» !

deétarum collegiisraro prorfus exemplo, doceretalios,& A.cDbcLX

IIL ncs

ciam babuit , ut in binis Inftitutionum unoq; Pan

O Baane Q

rufn examina füftineret , fed & Differtatione aufpicali,cum publica Auditorum fu

ffragatione, Academico curfui coronidem imy

EN N

forumattigitinagendis quam plurimis caufis tam fel

icdi effe contigit , U -

:4

quam fibicomparaverat , Jurisconjunxitufüm,& dum

cofnendatione A. cl5 15

':;-Z

um vero Aulz quoq; Wirtembergica: Procerumbenevolentiam hoc pa&o fibi conciliavit eorumq;

Focus

cipi Friderico Carolo , ad impetrandam in Aula Czxfaris Augufta huj

us Principatus adminiftrationem,a

dfuiteo fücceflu ,t

una eligentium vocejinter Profeffores]uris «

Decembr. inter confiliarios: fequenti vero Anno cD» bcLXXVIII. D. XX. Maij,

N

14

dexteritate przceptoris munere fun&us fit, difcipuli loquuntur per univerfam pa

ffim Germaniam : imo teftantur etiam fc1

funt.tum quz in privatis adhuc fcriniis latent, elimatiffima.

uafideac folertia Re&oris pr

ovinciam fepties , Supremi I-

ä

uti incomparabilis heros ac !

Ordinis fzpius adminiftraverit, Collegz confirmabunt.

Qui confilio ejus inprimis ufi funt;

M

13

vicus Badenfis, cum Vidua fuperftite , Felix Comes Wolckenfteinenfis ac Eberfteinenfis, tt

im Senatus Reutlingenfis, al-

pfo quoque declarav :

habuerunt. Ipfe quoqueSereniffimus Pater Patriz, prateralia gratiz fuze documenta,fingularem eam hoci

Ut nequid amplius?

lis Camerz Vifitationem , quam poftea ejus nutu obiit frater Dn. Mauritius Davides, fungi juffit.

U

toris non minori clementia addamus, & de ipfius Augufti Imperatoris indulgentia, qui $a

cri Palatii

Comitis dignit

nos contulit.

uemadmodum vero deftinationes beati Viri omnes felicem fucceffum ex vo

to fere habuerunt : ita & ma-

Qu

11

catum fuit. Et prima qu

idem Uxor, DN. ANNA MAGDALENA, Viri Nobiliffimi,

Experientiffimi atque Excellentiffi

THASARIS MEZG

ERI, Profefforis Medicinz Ordin longe celeberrimifilia, mutuo non mi

nus amore fideque.quam utriusc -

Rev.atquedoctiffimus, DN. M

creavit eum plurimum. Filiorum primus a partunon diufüpervi

xit:alterautem Vir plurimum

10

STOPH. HARPPRECHTUS ,Gomaringenfis in Tubin

-

enfi

hac dioecefiPattor vigilantiffimus ante hoc biennium jam pie (

. GEORG. FRIDERICIS. U. J. D. Sereniffimi P

rincipis noftri| -

Nobiliffimus, Confultiffimus, atque Excellentiffimus, DN

C

N

.LUDOVICO Hi

caíterii Adfeflor,ut &.Filia,DN. ANNA JOANNA, nupta

Viro Nobiliffimo atque

onfultiffimo , D?

jusdemq

ue Dicafterii Advocato celeberrimo, etiam

dum, una cum fex nepotibus, funt fuperftites. Hac priore

conjugeamifli -

Excellentif

imi, DN. T.

quenti Ano int

horum ádfcitaeftt DN. MARIA MAGDALENA, Viri Nobiliffimi,Confultiffimi,atque

NI, J.U.D.ac Profefforis Ordin.Sereniffimique Wirtembergiz Ducis,

Ordinumque Provincialium Co

nfliarii, & in laudatc^

fli. ^ Ex hac füfcepti fünt liberiundecim, filii nimirum fex , cum quinque

filiabus, e quibus unica filia fuperftes,

DN. M!

DN. PHILIPPUIM LUDOVICUM-

nacta eft Virum Nobiliffimum, Confultiffimum atque Excellentiffimum ,

1

P

Lic. & Illuftris Collegii Profe

fforem Extraordinarium, nec non Sereniffimi Princ

ipis Hohenzolleráni Confiliarium Aulicu

Ceterum &, quod pra«

pote auxit: filius pariter unicus

DN. JOANNESftrenuam in Juris utriusque ftudio operam navat.

e magni nomi

erbum inprimis amavit,& maximifecit,& hunc divinarum Le

umCodicem omnibus antetulitaliis,cum eoqu

fcriptaadhibuit: tum ad labores quotidianos nifi prmifla Sacrarum Literarum lectione,cum pr

ecibus hymn

queLütkemahi,

,quo

fymbolo ufus

nec cubitum ivit prius,quam factitaffet idem.

Quoipfo itafe adverfus omnes adverfitates confirmavit, ut

vias ftras, nunquam, in ipfa etiam ultima vitz hora decretoria, efficaciffim

ofolatio deficeretur.

Fidem:

& amorem in fe pi

cum fororibus ac cunctis charitatibus, cumprimis Uxor, liberi atque generi, quibus no

n fineexquifita omj -

aA M

fuperftites etiam,

fortii tanto lamernt "

tione ultimum dixit vale.

Eft autem utique tam fuavis, mutuique amoris acfidei pignoribusfirmati con

celeriusomnemavulfionis metum przvertit. Nam

odagrz quidem ac colices infültum ante dies non ita

multos perpeflus| -

à

o obeundos non imparem fe deprehenderet: fed ma

jore cum impetu

lilevamine occurrit,eo fucceffu, ut ad labores in le

ac vita exitum le co —

morbi pro:imodieMartüs. — Quareprafentiensinftare fibi ultimas ad animz curam converfus,

DEO feperailit, lactoque ephodio ad beatumex h

um fiduciz cum Simeone dimitti fe affirmavit , fzzpius ingeminans : FIAT VOLUNTAS DOMI

NI Ja vero tandem inter preces,(ufpiria auqv

ehymnos exípirav:

4

c fexaginta , cum menfibus fex, totidemque diebus.

: Ad exequias igitur nunc o noftri , ad exequ'a

s ! Adquod offic -

poftquam in hac mortalitateannos exegiffet quatuor a

fficaciffimum fimul Spiritus San&t; (olatiumex animo adprecamur,

merita Vos excitabunt. PP. (uþ;SigüloiRc&Ot

leberrima defun&hi, cotiusque amplifíimz familiz, cui e

E

2

TUREIN G E, fs Vidua GEORG-HENNICI REISI, —

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1