LXV6_fol_072b
author: Göllnitz, Philipp Heinrich von

EPHORUS

ILLUSTRIS COLLEGII

PHILIPPUS HENRICUS

A GOELLNIZ, IN YVALDENSTEIN,

1. P. D.

z

z

m

A

Z

&Lw

&or omni laude condecoran-

X

A

N

Os ergo indcfleto illaudatoque funere efferri patiemur, quem nuper deflevitSarmatia, & ipfe hoftis Vi

:

d

Zz

MAXIMILIANUM

L

É

7

dum judicavit? Nos, inquam, laudatiffimum Heroa, Sereniffimum Principem ac Dominum , Dominum ,

?/Z'

$ 27

C

A

"

/;"MANUELEM, Dwcem lirtembergia atque Teccie, Comitem Montispelisardi,

Dynaflam Heidenbemy ,

$. Reg. Maj. Sutcica Chiltarcham,

/(

itin remotiore Sarmatia, eo inter nos quoque pietatis

é*

o

C

o

Dominum quondam noffrum Clementiffimum, qui anno fuperiori f

niente vitam fini

j

^

?

L

lluftribus ipfo inprimis exequiarum die przftare confuevit?

À

Z

Z

ä

E

officio non collaudabimus , quod victor olim gentium populus Viris I

/

25

A

?Eï

;;/

Non far * committemus, nec indictum nos patiertifr, qui in ore omnium verfatur,

nec omnem ejus memoriam cum ipfo obrui fine-

z

:

-

.

z

timum ac vicefimum an-

d

.

?0

A

",?

mus, qui 1e vivo fibi atque füis zternam memoriam comparavit. Felicem quidem i

llum Februarii diem fep

(Q

*/R-

2

2

Lt

Patruo CAROLO MAXIMILIANO

$ nifüpra millefimum noni atque octogefimi, qui pro demortuo non multo ante riteque elato

domui

ddidit MAXIMILIANUM EMANUELEM. — Recreavit inprimis tanti pign

oris nativitas mirandu

min modum Sereniffimos Parentes,

duj

CUM CAROLUM, Dwem lWirtembergia atque Teceia,

loriof nimirum memoriz Genitorem, Sereniffmum Principem ac Dominum, Dominum, FKRIDERI

orem atque Tutorem,nec non etiam-

Comitem Montispelicardi, Dynaflam Heidenbemsyj , S. Caf. Maj. Generalem Campi-

Martfchallum, Summumg, tunc temporis Adminifirat

ELEONORAM JULIANAM,

Sanquine Brandenburgico Serenifma

dum fuperftitem Matrem, Sereniffimam Printipem ac Dominam , Dominam

Stirpis Onoldina apud. Francos Orientales prognatam , Dominam noftram Clementi[fimam.

Prodidit enim in primu

la ftatim xtate altam animi indolem, & in-

circumferebat, cujus apud

genium ejusmodi, quod ad id unum natum diceres, kquodcunquc ageret, Pu

Ichram mentem in corporec non minus PUIChIO

xit.

Non májorum magis ima-

emnes comes perpetuus gratia:

fiquidem przcipua quadam comitate & ingenita morum fuavitate cunctos fibi facile devin

gine, quam fua virtute infignis novum Familiz fplendorem apponere femper ftaduit, ur non plus h

onoris ab ea acciperet,

quam tribueret. À puero vero

fretum iftud adolefcentiz , pietate veluti h

elice

& ipfis incunabulis intellexit & extimuit DEUM Conditorem, eique fe totum dedit ac permifit. Quare

iam & Mathefin, cum Hiftoria, qux

uadam przlucente , felici navigatione rrajecit.

Artes ftudiaque belli cumprimisamavit: precipué autem Geograph

Principum Schola eft,avidé non minus quàm affidué tra&tavir, nec aliis narrationibus adequé delecta

tus fuit, quàm iis,

quz de przeliis, certaminibus fingula-

d omnia voluit, & proinde vul-

ribus, ludis beftiariis , & id genus aliisrebus inftituebantur. Et quanquam dcebiliori effet conftitutione, indurari tamen a

Ui autem optimis artibus ftudiisque mentem excoleret r

e&tius, cum utroque Fratre Se-

. nera in palxflra accep

ta futurzfortitudinis przludia exiftimavit,

inllluftrem hanc Eberhar-

reniffimo, Domino HENRICO FRIDERICO, ac Domino FRIDERICO LUDOVICO miflus eft p

rimum ÀÁ.CIO I9CXCIIX.

quam potiffimum excoluit feli-

dinam: deindeexa&to hic integro triennio A. cr» 15 ccr. una cum iisdem, adquirendi melioris cultus, & lingue Gallicz,

f«

cenda caufa Geneyam in Allobrogas dedudtus fuit.

Inde quidem

anno fequente ad

ciffimé, & pro ingenii dexteritate loqui didicit promtiffime , condi

RA

2

*

(tamadam-?

aren

GwiL

s

lia 1wwlii

»

Ea .

VE

r

t Deffbeorstiá:

umme alöüöfc', redierui

u

€

d

vormorat zpüteetm dlünas

— ———— MTR R

Nondum enim trimeftti fpatio elapfo eidem denuo valedixerunt,

& nofter quidem MAXIMILIANUS EMA

NUEL iter przcipüé ingreffus ad Sereniffi-

mum Potentiffimumque Suconum Regem, CAROLUM XII , apud quem non modo facilem aditum n

adus, fed &, provifis fine mora omnibus, quibus

illi prbuit, quartoq; decimo xtatis anno ea tiro-

opus haberct, perbenigné fufceptus fuit. Ex eo tempore individuum laborum periculorumque comitem fe

incommodorum numero tolerare difceret, Hinc

cinia depofuit,

ut periculum defugeret nullum, & famem etiam cum inexputabili, qux deinceps fecuta funt,

fübfequentibus annis multo plura majoraque virtutis & prudentiz,

fideique in Regem füum fingularis dedit fpecimina;

quorum Plcniorcm commemora-

aut vitz difcriminis habitaratione R egis vel latus claufit,

vel ejus veftigia pone fecu-

tionem angufta hzcpagina non capit. Nulla fane zftus, nullaque frigoris,

eft ad ipías usque hoftium pramunitiones,

aliquando

tus eft; nec unquam tamen virtuscjus elanguit. Vulnere aliquando vix percurato eum comitatus

etiam hoftilibus manipulis immixtus aegré fervatus liberatusque fuit. Qua re pri

dem meruit, quod

deinceps in cxpcditionc verfus Mofcoviam confecutus

dum vi&oriarum curfum fatalis ftitit Pultava.

Cogimur,

eft, Legionis Scanicz dimacharum imperium.

Sic res nunquam non eft gefta feliciter ab utroque,

o przlio infignis, meminiffe,

Unatunc horatantam attulit cladem, q

uantam necoptare hoftes,

autem hic, & magno quidem cum dolore cogimur loci, infauft

necíperare potuerant. Hic pafTus expertusque eft extrema omni

a Maximus nofter MAXIMILIANUS EMANUEL.

Ipfe quidcm infiniftro cornu

efícendit, & fuos, fi Viri

Virum fe oftendit, & cum ad paucitatem redadus non haberet, nifi quinquaginta dimachas ,

pedc; pugnaturus ex equo d

flent, quam major vis hofti

um ingrueret, nullum nifi

effent, acriter in certamen confurgere juffit: Sed quod exiguz licet copiz non ita ordinari expedite po

in deditione confilium füpererat. — Libertatem igitur amifit: verum ita honorificé ab hofte habitus eft, u

t vix amififle fentiret; mox etiam rcccpit, reveríu-

eum acuta febricula, eaque recidiva proftra-

rus propcdiem in patriam, nifi aliud fata voluiffent.

uienim é tot eluctatus periculis jam falvus vidcbatur,

nec tam Pultava, quam Dubnovia faralis ei extiit, H

uc voluit deportari: hic

vit, quemque Mars in campo non abftulit, eum mors in le&to eripuit nobis;

eft detentus, ut idtum decretorium exfpectaret, & juffu Summi Imperatoris de ftatione decederet.

Verum trinmphavit magis de morte,

quam fuccubuit.

Quam enim prafent

ianimo fe illi obtulit? Quasvoces heroicas atque pias inter preces ac fufpiria emifit?

Quanta fiducia pignus corporis & fanguinis divini,

Ita juvenis zetate, animo fenex

noftrz Sacramentumunilitiz, fumfit? Quam non integris tandem fenfibus ad

extremam propemodum horam ufque ufus eít?

obiit! Hic brevis quidem vitz, fed fempiternus gloriz curfus fuit, cujus primas tantum lineas in brevi hac tabella ducere licuit.

Infauftum igi£ur illum

mifimus!

Liceat nobis dolori huic

XXV. Septembris diem anni fupctioris, quo fru&um przfentis temporis ampliffimum, & fpem futuri non minorem a

s oppidum non ignobilc, ubi, quic-

noftro indulgere nonnihil, & pede, quo poflumus, fubfequi Pitfchenam, Diücatus Brigenfis in Polonix Silefizque corifinii

uid terrenum habuit: ac mortale immortali memoria dignus Heros , conditur fervaturque : prxterquam quod cor , g

enerofi quondam Spiritus hofpi-

E

IELMO FRIDERICO,

tium, a

d Sereniffimam Sororem, CHRISTIANAM CHARLOTTAM, Sereniffimo Marchioni Brandenburgico GUIL

Avix MARGARIT/E

felici nuper aufpicio nuptam , quippe quam vivus cordé dilexerat,

Onoldum Francorum perlatum, in maufoleoque Màjorum,

HoralIX. matutina, fet-

SOPHILA,natz Comitis Oettingenfis, loculo impofitum fuit. Przibit nobis adproximum diem Veneris,qui erit X

]. hujus menfis,

Ordinarius, cui,utpote olim

mone lugubri maftiffimus Orator, J9.

EBERHARDUS ROESLERTUS, Pilofophia Practica Profe[for Publ. in bac Academia

Principi Jufta Paren

talia pcrfolvaf.

Sereniffimorum Fratrum Przceptori , juffu Sereniffimz Matris hoc negotium datum cft, ut publico nomine defun&to

Huic verba przeunti aufcultemus, fi, quem lugemus, laudare, aut, quem laudare fatis non poffumus,

lugere aeerbius v

elimus, & heroum ei in animis no-

ftris perpetuumque monumentum ftatuamus !

uod uti Sereniffimz Domus W'irtembergicz Legati

Splendidiffimi facere juxta nobiscum haud gravabun-

rincipem Optimum pietate defun-

tur; ita co minus dubitamus, quin ceteri omnes omnium Collegiorum Ordinumque Proccres atque Cives hac erga P

&uri, unaque DEUM rogaturi fint,

ut non modo aflli&os efficaciffimé confirmet, vcrum etiam univerfíam auguftam Do

mum W ittcmbcrgicam florentem

femper incolumemque praíftet. — PP. Sub Sigule, D. VI. April. ipfa Dam. ]ud. A. c12 19 ccx.

inineien:

Literis Jo. C"uNRADI R £isI.

&

DÀ

2^.

y

-

MendEs

R

d-

-

n

l

ii a

A.

Ó

-

d

t p o

- v..a.kïäu s

--

-

—

d

-T

al m atf

E um

i

amt u

v

uwm.,

P

-

^

la V AT

Y

W

-

L—

L^

2

—

?

EPHORUS

ILLUSTRIS

COLLEGII

ILIPPUS HENRICUS5

»I

GOELLNIZ, IN VALDENSTEIN,

"

LJ—S: P. D.

^

i

72

—*w

m;

(4

2

Os ergo indefleto illaudatoque funere efferri patiemur, quem nuper deflevit Sarmatia, & ipfe hoftis

Vi&or omni laude condecoran-

Z

MAXIMILIANUM

L

A

e

7

dum judicavit? — Nos, inquam, laudatiffimum Heroa, Sereniffmum Principem ac Dominum , Dominum ,

f

E

]

denbemy ,

$. Reg. Maj. Sutcica Chiliarcham,

N

"MANUELEM, Dwcem FKirtembergie atque Tuccie, Comitem Montispelicardi, Dynaflam Bei

ä

A

077

s

/4

g

Dominum quondam noffrum Clementiffimum, qui anno fuperiori finiente vitam finiit in remotior

e Sarmatia, eo inter nos quoque pietatis

O

'

CA

ä

LA

A

quiarum die przftare confuevit?

Z

Z

officio non collaudabimus , quod vi&tor olim gentium populus Viris Illuftribus ipfo inprimis exe

/

2

A

;5

M

2

Z

Non far * committemus, nec indi&um nos patierfifr, quiin ore omnium verfatur , nec o

mnem ejus memoriam c

um ipfo orbrui f'u;f:-

z

c

z

d

ä//

?

"o

92

mus, qui 1& vivo fibi atque fuis xternam memoriam comparavit. Felicem quidem illum

Februarii diem feptit: *

2

v

«

7,

2

lato Patruo CAROI -

déz4s niíupra millefimum noni atque octogcfimi, qui pro demortuo non multo ante riteque e

-

au

gu d

mui reddidit MAXIMILIANUM EMANUELEM. — Recreayit inprimis tanti pignori

s nativitas mirandum in modum

gloriofz nimirum memorix Genitorem, Sereniffimum Principem ac Dominum,

Dominum, FRIDERICUM CAROLUM, Duem &-

orem atque 2

Comitem AMontispelicardi, Dynaj!æm Heidenbemiy , $. Caf- Maj. Generalem Campz'-Mara/i/aa/lum,

Summum2, tunc temporis Adminifirat

dum fuperftitem Matrem, Serenifümam Prinipem ac Dominam , Dominam ELEON ORAM JULIA

NAM, Sanguine Br —

la ftatim ztate altam

Stirpis Onoldina apud. Francos Orientales prognatam , Duminam niffram Clementiffimam.

Prodidit enim in primu

Euroskala Offset

ulchro circi-

genium ejusmodi, quod ad id unum natum diceres, quodcunque ageret, Pulchram mentem in corpore non minus p

le devinxit.

Not

omnes comes perpetuus gratia:fiquidem przcipua quadam comitate & ingenita morum fuavitate cunctos fibi faci

ciperet, quam tril s

gisc, quam fua virtute infignis novum Familix fplendorem apponere femper ftaduit, ur non plus honoris ab ea ac

& ipfis incunabulis intellexit & extimuit DEUM Conditorem, eique fe totum dedit ac permifit. Quare

fretum i

ftud adolefcenti?

uadam przlucente, felici navigatione rrajecit. — Artes ftudiaque belli cumprimisamavit: prxcipué autem

Geographiam & Mathe. -

nec aliis narrationibus adaqué delectatus fuit, quàm iis, qua:de pr

aliis

19

Principum Schola eft,avidé non minus quàm affidué tractavit,

VierFarbSelector Standard *

ribus, ludis beftiariis , & id genus aliisrebus inftituebantur. . Et quanquam debiliori effet co

nftitutione, indurari tamen ad omnia

.nera in Pal

aílra accepta futurz fortitudinis prxludiaexiftimavit, Utiautem optimis artibus

ftudiisque mentem excoleret rectius,

18

reniffimo, Domino HENRICO FRIDERICO, ac Domino FRIDERICO LUDOVICO miflus eft primum A.CIO I9C

xciix. inll -

dinam: deinde exa&to hic integro triennio A. cr» 15 ccr. una cum iisdem, adquirendi melioris cultus, & lingua Gallicz,

quam po

TT

ciffimé, & pro ingenii dexteritate loqui didicit promtiffime ,

condifcenda caufa Genevam in Allobrogas dedu&us fuit.

Inde qu.

(tasidam Parensenzecundem Deifeeeefraumitibüete; vcdieruacr red eommorat 2pddt

E

il re i RB UI Df Maner ri&&?lää M.

Nondum enim trimeftti fpatio elapfo eidem denuo valedixerunt, & nofter quidem MAXIMILIANUS EMA

NULEL iter przciptis

g

16

murm Potentiffimumque Suconum Regem, CAROLUM XIL, apud quem non modo facilem aditum nadus,

fed &, provifis fine

prabuit, quartoq;

deci -

opus haberet, perbenigné fufceptusfuit. Ex eo tempore individuum laborum periculorumque comitem fe illi

cinia depofuit, ut periculum defugeret nullum, & famem etiam cum inexputabili, quzx deinceps fecuta funt,incommodorum numero

15

g:-

fubfequentibus annis

multo plura majoraque virtutis & prudentiz, fideique in Regem fuum fingularis dedit fpecimina; quorum pï-

aut vitz difcriminis habitaratione Regis vel latus claufit, ve.

tionem angufta hzcpagina non capit. Nulla (ane z'ftus, nullaque frigoris,

14

tus eft; nec unquam tamen virtuscjus elanguit. — Vulnere aliquando vix percurato eum comitatus

eft ad ipfas usque hoftium prz-

ne verfus| -

etiam hoftilibus manipulis immixtus zgré fervatus liberatusque fuit. Qua re pridem meruit, quod deinceps in expeditio

[o)

oc

fta feliciter ab utroque, dum vidtoriarum curíum fatalis fti

ää

13

eft, Legionis Scanica dimacharum imperium. Sic res nunquam non eft

autem hic, & magno quidem cum dolore cogimur loci,

infaufto prxlio infignis, meminiffe. Unatunc

horatantam attulit cladem, qua -

L:

a Maximusnofter MAXIMILIANUS EMANUEL. Ipf'c-æ

necípetare potuerant. Hic paffus expertusque eft extrema omni

Es

Virum íe oftendit, & cum ad paucitatem redadus non haberet,

nifi quinquaginta dimachas , pedes pugnaturus ex equo defc

12

effent, acriter in certamen confurgere juffit: Sed quod exiguz licet copiz non ita ordinari expedite po

flent, quam major vis hoftiur

in deditione confilium fupererat.

Libertatem igitur amifit: verum ita honorificé ab hofte habitus eft, ut vix amififfe fentiret; mox -

eum acuta febricula,

11

rus propediem in patriam, nifi aliud fata voluiffent.

uienim é tot eluctatus periculis jam falvus videbatur,

*

vit, quemque Mars in campo non abftulit, eum mors inle&to eripuit nobis; nec tam Pultava

, quam Dubnovia fatalis ei extitit. H

eft detentus, ut idtum decretorium exfpe&taret, & juffu Summi Imperatoris de ftatione decederet. — Verum triumphavit magis de 1

10

Quam enim przfentianimo fe illi obtuli Quasvoces heroicas atque pias inter preces ac fufpiria emifit?

Quanta fiducia pignus corp -

eft? Itajuv

noftrz Sacramentummilitiz, fumfit? Quam non integris tandem fenfibus ad extremam propemodum horam ufque ufüs

obiit! Hic brevis quidem vitz , fed fempiternus gloriz curfus fuit, cujus ptimas tantum lineas in brevi hac tabella ducere licuit.

XXV. Septembris diem anni fuperioris, quo fru&tum prafentis temporis ampliffimum, & fpem fu

turi non minorem amifimus!

E

soppidum

noftro indulgere nonnihil, & pede, quo po

ffumus, fübfequi Pitfchenam, Ducatus Brigenfis in Poloniz Silefizeque corifinii

uid terrenum habuit ac mortale immortali memoria dignus Heros , conditur fervaturque : praterqu

am quod cor , generofi q|

tium, ad Sereniffimam Sororem, CHRISTIAN AM CHARLOTTAM, Sereniflimo Marchioni Bran

denburgico GEHTLTIEL

in maufoleoque Majorum , A

felici nuper aufpicio nuptam , quippe quam vivus cordé dilexerat, Onoldum Francorum perlatum,

SOPHLAE,natz Comitis Oettingenfis, loculo impofitum fuit. — Przibit nobis adproximum diem Veneris,

qui erit XI. hujus menfis;

mone lugubri mocftiffimus Orator, JO. EBERHARDUS R OESLERTUIS, PAiloophie Practa Profe[for Publ. in bae "Academia Or^

Sereniffimorum Fratrum Przceptori , juffu Sereniflimz Matris hoc negotium datum eft, ut publico nomine defun&o Principi Ju.

L

Huic verba prxeunti auícultemus, fi, quem lugemus, laudare,

aut, quem laudare fatis non poffumus, lugere acerbius velimus, & h

mi facere juxta nq

ftris perpetuumque monumentum ftatuamus! Quod uti Sereniffimz Domus W'irtembergicz LegatiSplcndidifH

tur; ita co minus dubitamus, quin ceteri omnes omnium Collegiorum Ordinumque Proceres atque Cives hac erga Principem CIB

ää

&uri, unaque DEUM rogaturi fin

t, ut non modo affHli&os efficaciffimé confirmet, verum etiam univeríam auguftam Domum Wirt ,

femper incolumemque przrftet. — PP.. Sub Sigulo, D. VI. Apri. lpfa Dom. ]ud. A. c15 12 ccx.

—

Literis Jo. CuxxApi R £1sI,

1

ö Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

—