LXV6_fol_071

URCE € UF OSROS

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

CIVIB, SAL.

OO s

It

Ermultis natalem fuum diem non uno modo excitiffe

z

ON

memotabilem ac infigoem, cum in'omni vitz curía, tum in exita in»

f

J

primis, patfim adnotarunt hiftoriarum conditeres illi , qui Vitas Ilue

De Timolconte Gorinthio,

.

ftrium Virorum curiofius defcripferunt.

]

M

magno fine dubio omnium judicio Viro, memorat Nepos in Vitis Ex-

m

z

z

7

CA

cellertium 1mperatorüim , ad excellentem ejus reliquam benitatem

B

le

V

22

D

mirabiles acceffiffe cafus, in eorumque refert numero illud, quod pra-

r UR

d

A^

lia tnaxima ntali die fuo fecerit oinnia , coque fa&tum it, ut eand em

"r

W

NUA

o d

gäj,

* feftam haberet univería Sicilia, | Ebimvero ex adverío aliis inau pi-

eatus fexe ac fatalis accidit, utexemplis comprobari poteft plaribus, | Nimirum Antipater Sidopius

Poeta quotannis utio die Natali

febti correptüs, eague demum etiam,, cum ad fummam fenecta-

tem vixiffet, extinctus eft, Plinio tefte.

Alexandet M. fextum Thargelionis, id eít, Aprilis diem

primut extremumque vitie fux habuit

Gn, Pompejus natali (üo periit, & Julius Cafar zmnulus

dibus Martiis harüs interfe&tus fuit, — E Philofo

phis veteribus divinus ille Plato , quo die lucem

eo diém obiit füpremum;

ac fequiore 2vo idem dies idenique thalamus, qüi vitam

hanc adípexit,

hz Proavo paterao; abftulit; & Germaniz Pruceptot, aterna

lim dedetat, Gatfiz , Franciíci Petrarc

memoria dignus, Philippus 'Melanchto

n XIII. Kalend, Maji initium vivendi quondám finemque

fecit, "Wt verà ne pluta € longinquo petanaus cxempla ,

facit noviffimum, quod per hos dies intra

Deceffit proximo die Maruis,

qui fecandus Febrsarii; & ia

vomoeria hxc hoftra fidem rei fecit,

Faftis nofltis Purificationis Mariz n

omine fignatur, & à DEO O, M. citca tertiam pomcridianam

& mortali hac

vita ad immorttalem 1

llara translatus eft VIR. Nobiliffjmusy Confuitiffimus , atque

LRICUS PREGIZERUS, ].U.D.Sermt[":mi

Excellentifiaus; DN. JO. U

JVirtebergie Dücis ia $upremo

Juftitie Senatu Confiliarius, Swumique Provocationum Ti ti-

long

àinevitiffinm. — Deceffit, inquam codem; quo vivere anté

bwnalis AjJejfor pér wiltos annos

& proríus

unum & fexaginta hósapnos hic Tu

bingz co»pit, Fatslem igitur babuit hunc ipfüm d.em

etiam memorobilem, — Aufpi atum

veró dicam an inaufpicatum ? Imó vero aufpicaturm! quod &

naícendi eum fots meliot illuftravit,

& atetni illius factus eft natalis, uti fapremum Vitz ciem ho-

Editus enim in hànc lucem eft Anno cio 1»c x1vit;

mo etiam non Chri&ï'aflusappeuavit Senecà,

D. li. Pebriarii Pacencibus major

ib

üsque non genetis mints fplendore,

quam munerum dignitate

rià Confpicuis,

Pater Vir Maximà Revereudu Ampliffimu atque ExceBea -

meritorumque glo

ULRICUS PREGIZERUS, $.5. Tbeol. Licentiatwus,

Pbilefopbie Praice per

tiffimu, DN.JO.

annos X X11X. Prof. Publ. Ordinar.

&9 Superioris Princi

atus Pgdag

ogarcha Meritiffiimns, i

docebat florebatque: Mater vetó

N, MARÍA BARBARA, Geleber-

hac ipía Academia tunc

D. GEORGII RENZIL, Arcbiatri IPirtembergici, Pbyficique tui«

rimi tunc temporis Med ci,

h)

car diani Ord. E xperientiffimi

, ex aptiqua inclutaque RENZIORUM familia , quz olim Epifcopis

Prapofitis Cancellarios & Miniftros dedit, fingularique gratia etiam.

Augufítanis & Elwangenfibus

eriundi, filia , inter fexus (üi decora matronasque ptobatiffimas fin-

Miximiliani l, Augufti flotuit,

gu!atftet

prafulgebat, — Hunc nata

lem excepit illico alter natalis, uti pia quidem antiquitas amavit

quo regeneratus initiatusque

fuit ad ceeleftem illam zternz beautatis hereditatem, Inde,

ä;*-pellaïc,

ebat

religionis vetz atque evangelice initiamenta tenello pez

quoad lic

, in prima ftatim «tatula

fed & Veneraudi Avi paterai inftitutio fingularis

&ori intt

illarant non modó qui ipfüm genuere,

acceffit, VIRI nempe Summe Reverendi, DN.

JO.

ULRIGI PREGIZERL, $5. Tbeol. Dotoris,

cis, EBERHARDI IIJ. gloriofe meuoria Con(iliae

ac Profe(fotiss

Séreuiffimi Wirtembergie Dn

vii, Ecclefie nofivatis Collégiat

£ Prapofiti ;

Academieque Cancellarii Gravi[fnui. — Sic focile

lata provocataque fo

llicita educatione indoles eximia

mox egregiis velati preludiis magis fe prode-

ztate non in DEuM mo

do conditorem (üum ; cuftodem ag

re ia dies occcepit, & in primula illà

nec fallacis, aut artificio fimulationis erudita pictatis docu-

confervatorem, luculenta non fucat ;

s -

atum ad ftudia melioresque literas fic fari

menta cdidit, fed & cas ingenii dorgs oftendit, guz n

gni-

/

Í

d

j

gnificibant , magnumque Virum pofterititi promittebapt,

Miffus igitur eft in ladum patriuta

anatolicum, & tirociniis ibidem depofitis in Academiam trapfice juffüseft Annocr roc zx. — Fecit

autem & heic, quod fu:tum partium effet, ftrenu? , ac fapiencie do&rinis, moderantibus juxta Ve-

nerandam Patentem laudatisfimum inftitutum teliquis Ordinis Philofophici Doótoribus, Grafftio,

Maglingio, Caldenbachio ac Cellario, animum p:obe excoluit, eosque profedtus collocupletavit ,

qui non Prima tantum, quam vocant, fed & Secunda Philofophiz Laurea, prolatis in publicum pul-

cherrimis eruditionis haud. vulgaris fpeciminibus non multo poft dignum oftendebant, Qaz pi-

gnora quafi fuere majorum proemiorom, qaz fiogulari indüfttia magis magisque deinceps emcruit.

Neque verà in Scholis Jareconfültoram, inter quos przter academicos doctores publicos etiam audi-

vit Celeberr. JOtum & llluftris Collegii tunc Pcefeiforem D, Scheinemannum, alium fe exhibuir, fed

lh iis pariter aliquot annos, partim publicis privatisque zufcultationibus, Jutisque ftudio 'exercità

induflria explevit, partim de arduis quaftionibus propofitis fubtiliter & copiosé differendo firenue

palcheérimque contra zdverfatios fletit, — Atque ut parvam exigui temporis nfüram mortalibus

concelfam probé intellexerat, ita veliquum tempus optimis ftudiis incredibili folertía impendit, &

immenf(üm hiftoriarum pelagus tentste zufus, in eo tam felici (ücceffu provectus eft;ut per ominium

ztatum fpatia ad cxitus optatos, id e(t, incomparabilem biftoriatüm cognitionem pervelieretur,

Hinc ultimi zvi res geftas omnes animo cemplexus eft : familias illuftres in numerato habuit,

artemque infigoiam, fi quisquam, percalluit. — Przcipue ramen Hiftoria Getmaniz, Patrizque

N irtembergiz , utpote Juris Publici (tadio olim inprimis profatuta, indelieiis eft habita. Latent fàne

in Ícriniis ipfius non pauca, quz cum ad univeríam Germaniz Statum facrum civilemque genera-

tim, tüm Wirtembergiz nofttz figillatim illuftrandum faciunt, fatisque teftantur , multi füdoris

laborisque patientiffimum fuiffe Virum, — Sacram autem Hiftoriam cumprimis amavit, intellexit,

excoluit, Ecclefizque patriz antiqua & 'hova fara przcipu? notavit, Sueviam & W ittembergiam

;

Sacram, pofthac edendam, fcripi 15 tam & ad Goncilii Conftantienfis Hiftorism, illaftri opereà Ce-

leberrimo Viro Hetmanno ab Hardt confcriptam, fchedas (uas, in itinerey eam ob cauíam juffa Se-

reniffimi Dacis Brunfüleenfis RUDOLPHI AUGUSTI fafcepto tollectas, contulit , & Annales

n DW n

Zwifiltenfes ab Aríenio Sulgero editos Principis füi volüntate ad hiftotiz veritatem exegit , atque

& Tabalario NV irtembergico, cüm in ejusdem, tum Principis Heredis uíara , probati(fimis excu(fis

documentis Hiltoriam Wittembergicam confignavit, S;ne zutem l. Jo. Heinrico Bosclero Argen-

toratenfi, cojüs convictuquoqueufuseft, ia hoc ftudii genere permültüm debuir, & ub inftitatione

ejus, fuaquc ingenii bonitate, hoc affecutus, & exemple etiam excicatüs magis confitmatusquc fuit,

Egit hoc Tubingz, egitque Argentor:ti, Do&oribus ibidem tam in Jure Pablico, quam Givili ufus

excellentilfimis Viris, Rebhanio, Stasffzro ac Tabore, per integtram quidem quinquennium, ut quot

dicbus meliot effe; ac doctior, & revectus in hanc patriam Academiar uil teltare ampliüs exiftima-

vit, quam ut pablicis ftadiorü füorum exiftimatoribus, Viris in Magnifico Juteconfaltorum Ordine

celebratilfimis , L:uterbachio , Gravio, Batdilio & Frommanno, quo Prafide etiam D ffertstionem

aulpicslem , De Dis, qni Reipnblice canfa abfunt, habuit, fe(e nunc fübmitteret, Ita haud diffi-

culter pro eo, atque commeruerat pridem, impetravit ,ut, qui diícendo fe(e condiga? exetcuit, pa-

blica folennique renunciatione Anno €i5 15c 1xx. D. xxiv. OBobr, do&toribus ad(tibererar, Quo

4ic gemina felicit:te auto faces fimul nuptiales accen(z funt , cum in thotum faum adícivi(fac fi-

diffimain, optimamque, & felicis uteriuxotem, DN. REGINAM MAGDALENAM, 7'iri Nobilif.

Experieatifs. atq; Excellentiffnni, DN.JO. GUNR ADI BROT BEQUII, Me4.D.£9 Prof. Publ.

Ord. in bac Academia Celeberrimi, & DN. CHRISTINZE, cognomentó paterno BARDILLE

gnatam natu máximam, quz in fogietate haétenus fortunarü omnium ci fuit , ac tei familiaris piam

prudentemq; confortem (efz adptobavit. Libero alii le&ule negent quidquaia «ffe jucundius aut feli-

cius: hoc uttiusq; thoto, five mutuum infinitumq; conjugum amorem, five amoris pignora & fepte-

nam fobolem, quaz Dei beneficio procreata eft, five diuturnitatem ipfam conjugii, qued raro exempló

feptem & tripinta annotum, & quod excedit, (patio circum(cribitur, fpe&es, nil ane felicius & jacun-

dius cxtitit, Quid enim jacundius accidere poterat, quam prolem füam reipublicz & ecclefiz niam

admotamque videre ? quid felicius obtingete, quam ejusdem domum atque rem faniiliarem floren-

tem confpicere, Vidit autem ttes filios, & quinque (aperftites, ampliffima muna in Ecclefia & Cu-

ria Brincipis obire, Et natu maximus quidem r P/nrimum Rever. atque Dotisfimus, DN. M.

JO. ULRICUS, praef coetai fátro in ecclefia Unter- Türckheimenfi, & matrimonio (ecum junxit

Anco cio 12£ 1c. DN, MARIAM DOROTHEAM MARGARETHAM, DN, JO. PHILIPPI

BURGKII , Prefetti Nürtingenfis liam , quz quinque libetorum avum eüm fccit, & quibus ta-

men non nifi tres, Dorotbea aimirum, Pbilippus "Ulricus & $o. Ulricw (apetünt, Alter Vir pa-

riter Pl Reverendm atque Doüiffimu, DN, GEORGIUS GUNR ADUS, Ecclefiz Calvenfis Dize

conus

^

4

j

€onnis eft, in smartimobiumane delegit A. cro 10 ccv. DN. MARIAM CATHARINAM, DN.JO,

1SAACI ANDLERI, Q xedorís quondam Bebeubu[ani gnataa, qux nvllam adhuc mstito pro-

lem peperit, & cüm co ocbiratea fuam. divinz voluntaus placito felotnr, | Tertius V'ir Nobilifi.

atque Pyaclaviffius DN. TO. EBERHARDIIS, U. [, L. & in Supremo, quod Stutgsrdize eff, Ja-

ftitix Confilio Secretarius exiftity & in conjugium affümfit A. cio ccin. DN, VERONIGAM

ELISABETHAM; DN, GEORGII LUDOVIGI A KLEIN, Senioris i Confilio; quod vocant,

Expeditionis Reditwi Cameral. per mnltos annos longe Meritifuimi, Gliim, quz necipfa fobolem

enixa eft. Cetera filia uhica, DN, LUDOVICA TABITHA, felici aufpicio in manus convenit 7ri

Pl. Reverendisqy Doüiffüai,DN. M. FRIDERICI CHRISTOPH. WEISSMANNI, kcclefiafte

atqWie Priceptoris i Vicimo Conobio Bebenbwjano D igniffimi ,& cujas thoro beate defunctis trea

nepotes, quorti tamen altet trieie abhinc jam vita excelfit, ünamque neptim accepit, & faperftites

quidem ex illis Fridericmm L&hdovicum, Jo.Ulricum & Reginam Tabitbam vidit, Polt initum

aufpicató mattimonium, partamque decus Doctotis, exceperunt ipfüm mox labores vatij, munerà

& honores, quibus dextré fungendis ab aliquot inde annis tanto ftudio fe preparavetat, Anno c-

nim ci» icixxv, à Divo GULLIELMO LUDOVICÓ, Duce W irtembetgiz, nactus eft munus am-

pliflimum docendi püblice Hiftoriam cum Eloquextia & Politica in Collegio heic Illuftri, in quo

Principes Pattiz ac Germaniz, tam Comites, Baronesque quamplutimos docuit, in quibus (cimmi

Oxdinis àitcipulis, qui R

egüm, Electorum & Priacipüm Guriis tuac prafunt, memoria illias pere

perim viget Horetque, — Inde À, ci» ixc xxcr. fplendid flimo quoque Affcflorum Supremi Dica-

fterii. Collegio eum addidit Principatus tünc hujus Adminiftrator, Divüs FRIDERICUS CARO-

LUS; qui & przterea Anno cio 15c xxcux, Jatis Publici Profeffionem n lawdato Collegio liluftri

clementiffi m ipfi delegavit, cui per aliquot annos cam fingulari gravitate ac dexteritate prafuit,

donec tandem à Serehiffimo Principe Regente, Domino, Domino EBERHARDO LUDOVIGO,

À. ci512c xoiv. lecum in Confilio Supremo obtinere jalfüs , & ex hac Academia evocatiis, Srutpar-

diam copcelfit, ibique, non fins maguo tamen & fingulati Tubingz faz dehidetio , ahnos icedecim

& amplius ezegit & tam in factis, quàm civilibus n.gótiis, püblicisque deliberatiohibus, modera-

Á RRE

tiorà femper conifilia in óre habuitac fovit, Sum:atim autem tantam atque breviter cum Vita

ejus fignati heic poffir, & przconiorum am plitudine Voluinen imp'eri queat, potiora Capits tanie

brevi complexu fübjicere ; atbittamur intetelf: pubíi:e, qua infignem Vitum éxerte oftentanr, &

fcmpet oftentate debent, — Quipp: in Deum non ifüit pro feculi more fücata pietatey fed dilig-ns

Vetbi divinioris auditor, & accuratus facri Godicis Le&tor, quique non ad oftentationem cognitio-

nis, fed verum uíüm emendtio.iis legeret, De quo pratercateítatur fatis frequens facti epuli ufus,

rio Thomaz Apoftoli noviffimé recreavit, & Librotum; piet:tem

quo fe nüperrim? ipfo annivería

A

piafertim ipformantium aut inftigantium; fcle&ta füpellex, türn cóndiícendz démüm Lingaz He-

braicz ftüdium, in quo tamen, qiio iaus optatos fpcrátosque profe&us facete y concatenati labores

impediverünt, — Parentes vivos mortuosque reverentiflime coluit: UIxoreem, liberosque, forores &

affines, & chatitates (üas omniho omnes effuifime amnàvit: imo alios juxta fe homines,; inprimis

vero affli&tos miferosque, omni officiotum genete, quoàd ejus fieri potuit; juvit, & benefaciendi aé

inferviendi aiacritate nulli fecundus effe ftuduit. Gumqué probe apad auimum repütatet, neminem

fibi foluza na(ci , ortusque partem przcipuam viadicare patriam; haic addictiffimus femper, eaque

propter & Acàdemis no(trz amantiffimus éxtitit, utpoie' de quà noa paüca etiam COnfbtipEz; & À.

C 19c xciit, füb egitiofám his regionibus Gallotum itruptionem p-riculofam pro ejus falute iter in«

gredi noa d

übitàvit, De ftudiis literisque omaibüs bene mereri omani ope connifus eít, quod & fupe-

rius prami

ffa commemoratio fitis quidem cornprobab, & qux ex commercià literario; quod cdmi

Viris excellentiffimis, Theologis, Politicis atque eruditis aliis, frequentsvit; magiio nümero fa-

períüat epiftola, varii (ele&titfimique atgümenti, demonftrant.

Sed pratetéa devotüs aatutz

Scrutator fuit, & Patti noftrz Hiftoriam Naturalem condidit, atque ante hoc octiduum demüm

Hluftriffimo Comiti à Ttaurmansdorff , S, Caf; Majeft, ad Pagos Helveticos Legato fplendiditfi-

mo, curiofa Naturá, apud nós collecta transimilit eidemque pracipuo Auguftiffimi Imperatoris à-

mico affli&am patriam enixé Commaendavin, ltinera, qua tei publicz ac literátiz bono in diver-

las provincias compatavit, vatià funt ac peticulola. An,crbcxxcix, Helvetian; Alfatiam,

Gomitatum Burgündia, & Allobroges adiit, & juífu SerenifIimi tunc. Adtiniltratoris omnes Bi-

bliothecarum ac Tabulariorurm fotulos; quà licüit, in ufüm Collezii Hiftorici; quód Augufti Im-

peratoris Imperiique auctot

itaté in(titdebatury curaté excusfit , 'ïingula'rique inpritiis Archicþi'&opi

Vefontini Gramumondi gratia üfus e(t,

À. c1215cxc, àd JOSEPHI Románorum R cgís inaugura-

tionem Aüguftam Vindelicorum concéeífit;

ju(fuquc Sereniffimi Principis (ui Hlluftris Gollegii nó-

cR*, üt

mine LEQPQLDQ Augufto Panegyticum obtulu, qui ea iPl'u"m älïgülaïi gratia dignatus

paritet

—€—

P ss

:g

L

-

b .

r

pariter fetmone Romano, quo ipfe allocatus eam fucrat, clementiffimum tefponfumauferre, — À

C15156xcv, cum Princeps tunc Ele&or Brandenburgicus, nunc. Augnftus Borufforum Rex , uni-

verí:que Serenisfima Domus Brandenburgica Norimbergz cum Sereniffima Demo Zollerenfi Pa-

&um Gentilitium conftitueret, & de füccedendi jut* tractaret, ipfc etiam à Sereni(fima Zollerenfi

Domo eo miffüs negotium ex voto Confecit, pofteaque integrtüm Opus, quod in erüditorum ma*

Dibus eft, ac Berolini triennio abhinc juffa Boru(forum R egis editum fuit, de rebus Zollerenfibus

concinpavit, À, cr» r cci, Francofurtü ad Meenum abiit, ut cum Illuftti Ladolfo de caafa Collegii Im-

petialis Hiftorici,in quod & ipíc antehac cooptaus füera: collega , colloqueretut , fuaque Analecta,

eam ad tem & Hiftoriam Primi poft Chriftum natum feculi,quam pene elaboratam nunc reliquit,

pertinentia, coram exhiberer,

A. cr5 soccu, in caufa (acce(fionis Hifpanice , juffu Gzfareo, fui-

que Principis permiffü, Vefontionem profe&us eft, ut Tabulatium ibidem Imperiale Gatoli V.Imp.

pet heredes Granvellanosco delatam, perluftraret.

Ut vero alia itinera complura, quz diverforum

munerum caufa inire debait, nunc taceamus, uirimum iter ad naptias Tubingeníes, ad nuptias in-

quam Gocleficsinftituit, Stutgardia di(cedenscum Filio natu majoretum przíente adJacobi I. Cap:tis

Comma duedecirüiti memerabilem (*rmonem habuit, & mente qaafi prafaga (tc laribus fuis valedixit:

in ipfo vero itinere (latim, ut olim B. Louterbachius male nonnihil habetecerpit, Huc dalatus in zdes

Dilsátifs, fororis DN, ANNA& ELISABETHAE SCHWEDERLE divertit, ubi Á,cz» 12c1xxvu,

etiam mex(e Februario Optimus fó er Brotbequius vita exceflit, & ab ea non minus, quam Excellen-

tilimo marito;reliquisque Famili:s, Grasfiana, Frommanniana, R einhatdian: atq; Brotbequiana, quas

ropinquitate conjun&as in hac vita habuit, prout per omnem antehac vitam, ita extremo hoc mot-

à

o tam prolixe benceficeque habitus & curatus eft, ut (üperftites liberi, fe nunquam inufitatam

iftam benevolentiam pradicare fatis aut redhoftire pofTe, impenfe doleant, Merbus ipfe otiginem e

cuffi, illaque invaletudine traxit, quà ante triennium [etalirer decubuit, cuma pulmonibus tmoc ex-

ulceratis ruptisque phtifis eum invafiffét, —Pronuper vero D. XXV. Jansar. cum recrudefcere vi-

deretut; au&ta nimis materia purulenta ; increvit anhelatio , dolorque lateralis, cam vehementi(fima"

febri acuta continua, acceffit , ut viribus tandem ommibus deficeretur, — Ex quo autemn . hsc ingens

vis morbi eum adorta eft, prafenti (emper ctectoque animo fuit, & hinc vifitanti Tbeologo optimo,

quem femper fiagulariter (afpexit,Dizniffimo Dn, D. Hoch(teuero inter alia animosé tepofiüit: MILI-

'TEMUS, OMNIA AB UNO AD UNUM. Hinc DEO fe permifit, & ipfo die decretorio iterare

vicibus repetiit : ITÀA DEO PLACUIT! MIHI BENE EST! Ime ptidie ejus diei, cum ulti-

mam omnino adeffe hotam adftantes putarent, tantas à DEO corporis animique vires recepit, ut

füa fponte, lztus in DEO ac Serv;tore füo, alta & virili voce ex hymno (àcro GLORIAM DEI ia-

geminaret, & intet fupremas voces Píalmi quoque XXV, comma ptimum & (ecundum (zpius re-

cineret, — Delictorum veniam à DEO detuififime pctiit, & in pigaus gratiz divinz Sacrum quo-

que epulum fumtutus fuiffer , nifi cettas ob caufas pia venetatione abftinendum fibi potius exifti-

maífet, Sed interclufus tandem divinus fpiritus ad eum reveríus, à quo venit, ficqus voti

füi cempos factus eft Nofter, quo Tubingz mori, S apud Parentes, Liberos, ac Propinquós

uiefcere fubinde prazoptavit, caque propter jam olim etiam , cam Argentorati graviter aliquando

zgrocaffet, ultimsmque voluntatem pio fcripto complexus füilfet, non optavit modo, fed fcripro

uoque obteftatus eíflagitavit, ut cotpus ad Cineres & of Parenuim ac majorum Tubi:-.gam

transferretur,

Ufum rationis ad ultimum fere ufque vitx halitum in tanto acutiffimi morbi

zítu fingulati Dei beneficio integtum femper fervavit, (apiusque levacis in calurma nianibus, ocà-

lisque defixis, atdenti corde atqüe ore luctantem animam commendavit, Principique, Patriz,

& omnibus ia ea Ordinibus , quod folenne alias in omai ei vita faüit, grato devotoque abinio

non una vice bene precatus fuit, [ta ergo, fi quid judicamus, aufípicatisfimum omnihó aterni

audii natalem habuit NOSTER. PREGIZERUS, & nunc intct Galites cum Simeone gaudet ac

triumphat, — Quid. veftti nunc fit officii vel etiam. me iudicente intelligitis, GIVES1 Jubec ipfa

ietas ac bumanitas, & imperat reverentia in ámpliffimas familias, quas canti jactuta Viri fa.

neftavit , atque in acerbisfimum là&tum conjeit, Vilebit id quidem ad fiapulate moe(tiíimae

Viduz liberorumque folatium, at vobis noa minüs perhonorificum erir, fi frequenti comitata mee

ritisfimo de te publi-a literariaque Vito juíta fuünebria tit& ac condigné petfolvatis, ^ Dacetat

autem faünus ex zdib:s Excellentiffimi Amantiffimique Collegz nottri DN, D. Schwedeti, in düie

bus pie defun&tus animam Deo fuoþtcddidit. P. (nb jigilio RéGor. D. V, Februar. ípía Doig.

Septuagcf. Anno c15 I2 CCIJX.

—

T&pis Jo. Cuxnaap: Rarsl.

5

L

"Ercco

E

QN!VERS!TATIS TUBINC

CIFIR SAL.

L-—

27 7

,5

d Ào X

Ermultis natalem fuum diem non uijg

-.

Y$5

memorabilem ac infigpem, cum in omni vitz (

primis, patlim adnotarunt hiftoriarum condite

d

A

C2

ftrium Virorum cariofius defcripferunt.

De T-

9 NS

N

o

2

7

A

ao A

magno fine dubio omnium judicio Viro, mermo|

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

K

Z

77

cellertium 1mperatorum , ad excellentem eju. -

.

?)—//

mirabiles acceffiffe cafus, in eorumque refert nui

".

lia iaxima n:tali die fuo fecerit oinia; coque 1

EO

7

(

"A

Enimvero ex| -

""

NI

3

* feflum haberet univería Sicilia,

?alus fere ac

fatális accidit, utexemplis comprobari poteít pluribus. Nimirt

z

Poeta quotannis

uhodie Natali febri correptus, caque demum etiam, cum ——

ttem vixiffet, extinctus eft, Plinio tefte.

Alexander M. fextum Thargeliuui

ptimum extremumaque viti füx habit

»

Gn, Pompejus natali füo periit, & s

e

dibus Martiis fiarus interfe&tus fuit,

£ Philofophis vereribus divinus üle E -

hahc adípexit, eo diém obiit füpremum; ac fe

quiore avo idem dies idemque

-

olim dedetat, Gatfiz, Francifci Petrarchz Proavo paterao

,abftulit; & Germa —

Maji initium vivend|

L

memoria dignus, Philippus Melanchton XIII. Kalend,

facit noviffimum q) -

Hi H

ä

fecit, "t verà ne pluta & looginquo petaraus exeimpla ,

vomatia hac hoftra fidem rei fecin — Deceffit proximo die Maru

s, qui fecut

ftiis Purificationis Mariz nomine fignatur, & àiDEO O,

M. citca t

14

Faftis no

ä

$ mortali hac. vita ad immottale

m illaa translatus eft VIR Nobiliffmusy 6 -

CUS PREGIZERUS |

Excelltifimus, DN. JO. UL RI

13

JVirtembergie Diücis in $upremo Tuftitie Senatu

Confiliarius, Summique -

bynalis Ajejfor pér wültos aunos

longe ineritiffi

s. Deceffit; inquam ec

bingz coxpit, Fatslem igitur babu

ithunci?

unum & fexaginta hosápnos hic Tu

dicam an inaufpicatum ? Imó vera

12

etiam memorobilem, —Aufpi atum Veró

naícendi eum fots meliot illuftravit, & at

erni illias fictus eft natalis, uti füpri

mo etiam non Chriftianus appell;vit Seneca,

Editus enim in hanc lucem el

tis minüs fplendore, quat

11

D. li. Febr&a

rii Parencibus majoribusque non gene

meritorumque glorià

confpicuis,

Pater Vir Maxi

mà Reverendu» Ampl

b

RICUS PREGIZERUS, $.5. Tbeol. Liceniiatw, P

lg—

tiffimw, DN.JO. UL

atus Pdagogar -

10

annos X XI 1 X. Prof. Pt

bl. Ordizar. 09 Superioris Princi

^

N, MARIA Bj

hac ipía Academia tunc doc

ebat florebatque: Mater vetó

ximi tunc temporis Med ci,

D, GEORGII RENZII, Arcbiatri

IFirtemberg

ex antiqua inclutaque RENZIORUM fà

mili—

]

gardiani Ord. Experientiffimi,

Miniflros dedit, finj

Augu

ftanis & Elwangenfibus

Prz

pefitis Qancellorios &

Miximiliani 1, Augufti foraiz,

oriundi,filia; inter fexus (oi

decota matrónasc ?

Hun: nata

lem excepit illico alter natalis,

uti pia quid

gularitet prafulgebst,

llam zternz beatitatd

appellare,

quo regeneratus initi

atusque füit ad cocleftem i

bat, in prima ftatim atatula religioni

s verz atque evangelicz in-

quoad lice

uere,

fed & Veneraadi Avi patcrtj

ckoti inftillarant non modo qui ipfum gen

N.JO. ULRIGI PREGIZ

ERL-

acceffit, VIRInempe Suime Reverendi, D

0

ac Profe(foris, Séreuiffimi W^ irtembergie Dn

cis, EBERHARDI III. glori

r4pofiti ;

Academieque Cancellarii G.

.

1

rii, Ecclefie noflvatis Collegiate P

indoles exi

mia mox egregiis veluti prz

lata ptovocataque

follicita educatione

re ia dies occaepit,

& in primula illà etate n

on in DEeux modo conditore

E

fucat , nec fallacis,

aut artificio fimulationis

confetvatorem, luculenta non

i

ä

menta cdidit,fed &c cas ingenii dotss oftendit

]

quz natum gd ggdia qxc!iores

l5

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1