LXV6_fol_067

:

REEGTIOSKX

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS -

-

n

m

D d

d

2

.

Uandoquidem inter publicas patriz calamitates, irato delictisque no(tris admodum infensó Numine (ic difponente, fupremo

../

Q2

a2

5

A

-

Z

222

c

nobis officio nunc fungendum cft erga infignem (uisque mer'tis clariffimum Theolog »m, non fine trifti recordatione tepetimus eorum Ecclefiz Anti(titum

a

exempla , qui tum iater homines agere defiere, cum m:xime ipóos vivere Ecclefie ac Reipublicz intererat. Geminum autem przcipue nobis ia przfenci ob-

)

D

!

ZA

74

il

e

veri:tur é malgs,

alterum quidem Auguf(tini quinto, alterum verà e f^xto decimo poft Chrifti Nativ. Seculo , Lutheri noftri; ut:umque non valgeris fei recon-

1

e

A

£

:

4

, poft immen/a in .eam sgmi-

»

Q

)

L

/

Z

t2

dicr pr rf:sconfderationis, Equidem norunt juxta mecum omnes, nifihofpites plane in h:ftori:, Afric m;quoad viverer Auguftinu:

Z

Q22

P

7

/

J

na Vandalorum Alanorumqueinfof?, urcunque'tamcn faftentatam, & Hipponem tandcm, prine pctn regionis utbem, obfideri, at capt non potaiffe, H« pre.i-

D

bus haud dubie impetraverat pienriffimus Praful , fiquidem de ipfo Pofidonius in Vita ejus ex ipfius cre teftatur, ifto calamitatis tempore Denm rog:ffe , u «ut

U

as ad perferendam volunt:tem (natn confirmet, aux certe ipfim tantis ztü-

o

I

7

Z

x

"

27

Givitatem ab hoftibus circundatem dignetur lib:rare, aut f1 alind ei videatur, fervos (u

Z

mnis eripiat; cun: interim migpo & beroico animo c:lamito

filiimi belli vexatienes perferrer, & fe intec i(kà mal fapientis cujusd»m fententia confolatetur, crebro

ing;minahs: Nomn €rit män

»m , quoá caduat ligna, 89 lapides, && moriwntur mortales, — Idem de Lothero,

qui hiftoriss, non ut pueri fabu!as, legunt, dudum obfervarunt, atque annotarant,

quo in fammum omnio difcrimen fuetunt adduda, — At vanus augnc fim, & o-

vix €o mortuo rem i[lico facram zqué ac profanam ivitfe in detcrius, füneftiflimumane bellum mox ex:rfiffe,

m & noftrstibus eximium Theologum utriqduc fatrog:te hicfüftineo, — Duplex autem fane fulmen

& Ecclefiam & Academiam per hos díes percul t

men avertat Benigniflimeum Numeo, dur

illo nobis erepto, in

uo indefcffem »pud

Dcuüm deprccatorem . habuimus, & dolor vix con(o'abilis eft, quod his parietinis reipublicz atlanten quendam amíimus, Qs quattusve ille faz-

;

atls.

rit, vel me indieente

faperque nofts, Civcs optim !

Tum inter exteros etiam ita inclzrait, ut longiore commemoratione aut przdicatione, utpote qux nec ipfa Viri iacomparabilis meriti

eft, (iper(:dere poffem, cifi (apremo defuacti hvnori, & mo:i pridem intet aos recepto vitz qualiscanque deberetur enatzatio, E(t igitur

dotcsque animi proríus fjngui:tes allequi aut adaquare pot

is, cui exequias poft meridi & peramus, Piy fmiané Reverendun Anipliffiurm atque &

xcelleatiffius, DN. HR ISTOPHORUS REUCHLINUS, 55. 75eolopie Do&ors ac Pro-

Patrem nactus cft ante aunos hos fcptem ac

. Ord:nariw Cele!errimus, Ecclefie Decans lengà Dignifffmu, 88 1uft

ris Stipendii Tbeologici Superattendens Meritiffimus.

e, Dn.

feffor Pubi

e appzli^vit, G.vem quondam Univerfiratis nofirz Honeftiffimum Integerrimumqu

juadraginta, u

imiram Anno M DC LX. ipío illo annivei&rio dre Sacro, quem pia antiquitas Jubilat

Davidem Reachlinum, matremqa

e fpedbore Virtutis faemin , Annam Eiiiabetham, cogn

omento paterno Kleiniam :

Avam veró habuit Dn. M: Leonhardum Renchlinum, Argentorsti ad

D. Thomz Diaconum, ciusdcmquc.,nomini; Proavum Paftorein Gerkaemenfem: tam in

majotibus paternis numeravit Abavum Antonium, Hebrzaruch Literarum in Academia Argentora-

, Johontiis Gapnienis; ftattem getmanum , & B. Lutheri amicitfimum,

ten(i Profeforem, &

ia Templo, quod vocanr, Ptzdicatoram Díacoou n, Atsvumque D:onyfi im, m:gni quonf'am Viri

follcite admodum rex:tuot ac car. ront opiia! parcntes, & pater inprimisegregiam pu

»ti indolem privatis Przceptoribusad exemplum in(itatamqg; majoram

Primam atatulam pro co, ac pzr etat,

ft jacta melioris Philolozia ac Philolophtz tandamenta Anno

formandam tra.1c^, buncq

ue curz füz fractum mox tilit;

ut jam A, M DG LXX1. inciyitatem academicam adícriberetur , & po

His adjumentis do&trinz foiidioris cum noti ad vsit

atem, fed vitam agendam utendum

.M DG LXXIIX. inter odto ac trig nta Magi

fterii Philofophici Candidstos feptimum iocem obtin:tet,

Itioribus fïuci;is dedit,

& Philofophiam non populare a:tificium, nec oftentationi paratum , nec in vtrbis,

(ed in rebus effe , tüm animpm formare, & fabricare,

judicarer, illuftre ingenium a

i

:z; quibus prefidiis premanitus ad diviniorem di-

uin & vitam di(ponere, atque adtiones regere, credidit.

Erant autem in o plurinz literzá nec ex yulgores, (ed istetiores quedam & recond

ncellarii,

ubi

z dactu celeberrimorum zünc temporis Theologotum, Jo, Adami Ofiandri, Academiz Ga

:

t

ciplinam, Theologiam,

fefe contulit, primaque fanctioris illias tudii cifocinia hic T

Henrici Kelleri, depofüit, '.Indlc A.M

gc

lvicem fibi d legit illuftrem Leucorcam, ibique denuo eloquentiam ftudiaque liberalia non magis cupidé,

& Gcorgii

DC LXXIX, ult:torem in

icit

b

d

Simaele Schuizfici(qhio: Philologie Grzcz Prxceptorem habuit non pee-

àm laboriofilfim

à difcendo docéndoque excrcuit, . Hiftoriamutram

n; C

magi(lro celeberrimo Conrad

ellebat: Orifntis veró Línguas & Elom

u:ntiz Sacrar rationem à Celeberrimo Theodoro Daffovio, nunc ia Acàde-

niterdum Baltha&àrem Stolbcrgitim, qui in.eo literarum genere iopri

am fatis habuit difcere,

fed docendo quoque vires ingenii periclitári non Qu«

ef

Tate

m:ritiffimo, accepit, 'Ita veró (üb cX'ccllcntf

1s

"thagiftris optim.s artes edoctus, non j

mia Kilonienfi Prcf

M DG LXXXI. fuit receptus; prater

fcholss privatas in ompuibu$

bitavit, ficg

:3

Á

e muneri docendi mature feíe prxparavit.

-

Hinc'ex eo tempore, quo in matiftrorum docenti'nm numeram Anno

J

V.

te Efeuti

AYU Notitía Dei Mztgrdli d

prfeatia

Dei, Attificio Jacobi Magicos Dil«vio Mo-

xtopé difciplinarum parzibus, va

tisenq

üe fclc&tiora argumenta, e Scientia Dei , Zteraita

- Non minus autem codem temporis (patio;

etiam publicà difputandi propofuit, & adveríus contradicente

s in cathedra (epius pulchré fertiter

que fletit,

(aico, Dubitatioue Cartefiana, in mat

Quenftedium,

Jeannem Deutfchmannum, & Joann. Fri-

rfatus e

(l Theologos adiit audivitque fummos,

Abrah

b3

amum nempe Calovium, Joan

nem Meifnerum, Joann, Andream

.....

uo V tebergz ve

theram, tum quidem adhuc Philef(ophum &

Mathematum Pr

ofe(forem , poftea veró Quenítediiin Ve--

dericum Mayerum, qui

bus merito füo annumcramus incemparabilem Michzelem NVal

, tevetti in pattiam conftituit,

quanquam zgtà admodum à Praceptoribus dimi(fas,

ner;ndo erdinc Theologorum

Succcffoicm; Pofthac integro in Saxonia exacto fexennio A. M.D6 XXG

iiffet in hanc ucbem füam natalem atque Academiam, n

on medo privatas fcholas

ii dotes demirati pub icum ei doce

ndi munus propediem erant delegatuei, , Gum &

utpote qui ;:Jiiorcvs ingen

non modode Minifterio Ecclefiafticoad Aug. Confe

flionis Ártic, V. (cité perquam atque enucle

até difputavit, verum

3p&mit, Í:

ed & ipie in publicum prodiit,

Prafideque B. Gancellario Ofiandro,

firaretur , & primus

onfli&tu poblico adverfus oppugnantes maftulé defendir,

. Quo fadtum eft,

ut in dies quoque intet nos magis illu

etiam con

(cripram à fe diff: rrationem de Acianitmm o alio c

ffimo tunc temporis hujas Ducat

us Adminiftratoti ,

DN, FRIDERICO

tandem gradus capel

ffendatum tunetum facrorum, quz

gefit diverfa, A. M DC XXCIX. hic ei obtingeret, ut Sereni

terím fequente Anno M DG XC. a

d D. Leonhard: zdem Stutgardiz Dia-

GAROLO à concionibus Ca

ftrenfibus & confcffionibus fac

tis per

integrum triennium effe juberetur, ita tamen, ut in

pliffimi, DN. JO. DANIELIS

(ceret Virginem Ornatiffimam, DN. ELEONORAM

SIBYLLAM, .Viri Nebiliffimi atque Am

conus etiam rit$ inauguraretar , t

horique fociam fibi afci

li M.

t

tos fufcepit quatuor, unicum nemipe filiolum , prz-

H'ürtembergicorwm Ocl(nenfinm Stab

.iþ,ri,

:

liam le&iffimam: ex qua lib:

HECHLERI , ip zsla Serenifjmorsim Priucipum

er admodum amifit, acerbi

j

imeque a

d extreimum usq

ue halitum lo

xit, reliquas vero duas, clegantiotis-formz mo-

maturo obitu ereprum , tresqu

e filiolis, quarím natu minimam nup

legiatz: Eccgeüaücs Ve-

*(:upex.&i»tcs' fibi vidit.-

* Poft biennium Anno nimirum

M DC X&IL. Ecclefiz ibidem Col

risque puellas, Eleomoram Si

bsllam & Elifabetbam Dorotbeam

vorem atque amorem prom

ereretur, ac denique ob dexterítatem ,

tutus eft, & in uttoqu

e munere talem fe geffit , ut facile omhium fa

s Acade

foertinus atque Illaftris Gymnahii Profcffor confti

Quaare Patribus buju

miz (üb finem Anno M DG XCIX.

induftriam , fidem , pietatem,; atqu

e doctrinz excc

llentiam digous haberitor, qui in lucem atademicam provcheretur.

fanctio conjuncta efle folet, obtinuit: fequenti

dem [uffragiis munus Profeffotis Theo!

ogi Ordinarii, cui more antiquo

Paftoris queque Ecclefiz-

à Superioribus commendst

us, (olennibus eorun.

Il, D. Feerrfchii in Hluftrem Sal

anam Ecclefiz Decanus ac Superate

tamen demum anno adiit,

fimalque Theologie Doókor ritu folenni ren

untiatus fuit,

Demum À, M D GGV. à difceffu Exce

nunc de vitz fimul (t.tione deceffir.

Qua fide autem à candore ac dexte-

tendens n Illuftri Stipendio cft declaratus,

in eaque ftatione adhuc manfit ;

'dum imperatoris fai, DEI prapotentis, juffa

opter nemo fere bonus,

nifi in atcana vo-

partes has munerum diverías obierit atque ad

miniftraveri

t. dici fatis h:ud poreft, eaque p

ritate, folertia & prudentia, qua inprimis fingulari pollebat,

(limum, ita pientitfimum: moeret Senatus

mortem tanti Viri xquo animo feiré poteft: Lug

et coetus auditorum in Ecclefia & Ac;

demia doctorem & orstorem, uti eloqaenti

luntate DEI acquiefcers,

E

um

afflidtatur , & tsm falutzrem, tam beneficum , man

(uetumque civem defiderat.

Academicus prüdentem pe

rinde atque cordat

1 Senatorem &'Con(iliat;'ätcm; 'imo—totavpropgmogium'civita-s

en

ienem ac vim diviniorem,

Wpcr)fe»&qmqudeloquentiæ decus admirab'tür,

quoad vivet, univería 1uditorum concio; at qui propius

Inprimis quidem illud dic

di lumen aut fülmen fingulare, orat

ut eloquentia ipfius nuaquam in loquentiam

hominem eloquentifimum i

ta verborum in privata confuetudine parcum fuiffe,

familiariusque Virum opti

mum Roverunt , magis mirabuhtür ,

tque

in quotidiano nihilofecius vitz ufü nemini

degeneraverit, Rerum pon

,

dera verborum penderibus novit rependere,

& de cxtero idem in loco ac tempore loqui & tacere quoque didicit, a

loríis na

turz infitique honefti naturalis, quam gratiz di-

is tenorem conftanter tenuit, Ethocquidem non tam benign

gravis; omnib

us vero gmus a

cceptusque extitit, eundemque vitz fanctior

bat: Imó Patens ille magnifieus, vittucüm non levis ex-

" Ut enim probata tanti Theologi virtus foret, ip

(cDEUS illum fübinde ex periebatur, indutabat, fibique prxpara

vinioris beneficium erat,

internas extetnasque; corpotis atque animi,

fudare atque per ardua .conü;?;n'dcrc' deberet:

j patress eum educabat,

ac triftioti difciplina continebat, ut aliquando inter affl.ctiones,

vehementiorem quendam eumque

actor, ficut fever

' Geterum, cum à tribus indc annis perpetuis fere cap

itis doloribus & invaletudine laboraffet,

quas tamcn omn

es divinitus confitim :tüs forti fdþcravit animo.,

cuie

habere coepit, & valetudinem con-

Martii qui Veneris erat, intra fe

ptimam & octavam Vefpertinam fuftinuit: a

liquot tamen poft diebus mc lius

apople&ticüm impetum jam nuper D. XIIX.

anno, patriz noftrz tam fa:ali;

per hos dies falmen de coelo mitinm in

firmare viíus eft, Enimveró adeo fat;lem ill

um diem feptimamque horam,

quem numcrum & nobis, juxta cum prafenti

Q cottipcr&,tur,þ&, integra

ntet has patriæ Ca

lamitates ad DEUM perfug;o, apoplexia denu

publico fi

gnavit hórologio, habuit, ut nudius quartus,

poft habitam otatiohem facram de vero noftro i

donec poft fecundam p omeridianam plac

idé pridie hujus diei ex«

qui erat XI, currentis , inter motus (p:fmo

2:

dicos luctaretur,

licet mente,

omni tamen linguz ufu amiffo, in alterum usque diem,

Viduam efficaciffimo Spiriuis Sandti folatio confirmet, lie

fpiraret,

- DEUS meliora, Patriz, Ecclefiz, Ac

adciniæ"quc& Familiz ! ll«gïe ran

tam jaéturam ex omni parté ex(atciat.& mocfti(fimam

at Vosautem, CIVES omnium ordinum, füpremumi

præüatc-picta.tis cfficium meritiffimo Viro,

berosque parente optimo nunc otbatos curz fu

g paternx nunquam non commendatios habe

comitatu cohoneftate,

DP, D. XIiI, /s2ii A,M D GGVIL Fer. 1I. Pentecofl*

memES

exequiasque in horam fecundam pomeridianam conftitutas ftequeni

d

[ emciiamisosion i N

RRUSERECCNGS

N

Liters .IOI].I' COXRADI REISII,

P f

x

—;m*'" r t d

aE

d

-

z

zi

n

-

275

m

*

"A

E

-

,

——

r a d

*

a -

.

&

"

—

2

-

s

p

v

ss

u

ss

E ts

N

;

M.

mET

M

i

AU

EPEENT NG EL A

TE

s v ia .

A

E m

a

VE NH

i

ii

f

d

R

7:

D

RLEGIOSER

IVERSITATIS TUBINGENSIS -

Le&o Sal. .

-

A^ E

m

d.

u

Z

5

5

2

X:

e

Uaädoquidem inter publicas patriz calamitates, irato dcli&ïsquc noftris admodum infensó Numine (ic difponente, fupremo

b

7

r

F

$o

2

z

L

nobis officio nunc fungendum cft erga infignem fuisque mer'tis clarifimum Theolog »m, non fine trifti recordatione cepetimus eorum Ecclefix Anti(titum

a

E

12

exempla , qui tum iater homines agere defiere, cum m:xime ipÓos vivere Ecclefie ac Reipublice intererat, — Geminum autem przcipue nobis ia przfenzi ob-

p )

ZA

N

2

D

z

E

ï

veti:tur é mulys, alteram quidem Auguftini é quinto, alterum verà é f:xtodecimo poft Chrifti Nativ. Seculo;

Lutheti roftri; ut:umque non valgeris fei recon-

5

?2

e

-H

36

ditz pr fs confiderationis, | Equidem norunt juxta mecum omnes, nifi hofpites plone in h:ftori», Afric:m;quoad viverer Auguftinus, poft immenfa in .eam sgmi-

Q

A

p

A

I

Z

Z

A

r

2

0a Vandalorum Alanorumqueinfof?, utcunqne tamen füftentatam, & Hipponem taadem, prine pen tegioris ucbem, obfideri, at capi non potaiffe, — Hoc pre.i-

(

A

bus haud dubie impetraverat pienriffimus Prafül , fiquidem de ipfo Pofidonius in Va ejus ex ipfius cre teftatur, iíto calamitatis tempore Deum rog:ffe , u: «üt

Z

,

N

A

A

2

DA

Givitatem ab hoflibus circubdatam digaetur libcrare, aut fi aliud ei videatur, fervos füos ad perferendam volunt:tem fnamn confirmet, aut certe ipfim tantis zcu-

mnis eripiat; cum interim m»gno & beroico animo c:lamitofitlimi belli vexatienes per

ferter, & fe intec i(Ià malo fapientis cujusd»m fententia con(oïatstq;r, gfei);æ

inggminahs: Non erif maän

sm , quod cadpat ligna, 89 lapider, €&

moriwniny mortales, — Idem de Lothero, qui hiftoriss, non ut pueri fabu!as, legunt, dudam obfe g

difcrimen faetunt addudta,

vix o mortuo rem i[lico facrara zqué ac profanam iville in deterius, funeftiffimumque bellum mox ex:rfiffe, quo in (ümmum omnis

d

F 4

men avertat Benigniflimum Numeo, dum & noflrstibus eximiam Theologum utrique fürrog:re hic (üftipeo, — Duplex antem fane fulmen & Ecclefiam & Academ

illo nobis erepto, in

uo iedefcifem »eud Dcüm deprcestorem . habuiraus, & dolor vix con(o'abilis eft, quod his parietinis reipublicz atlantem queadam am fimus, —

í

rit, vcl me indigente

atis fiperque o

fLis, Cives optini ! Tum inter exteros etiam ita incl;rait, ut longiore commemorstione aut przdicatione, utpote qux nec ipfa '

T

adaquare poteft- faper(;dere pofïem, aifi (ixpremo defuacti henori, & mo:i pridem intet aos recepto vitz qua!iscunquc deber |

dotcsqueanimi prorfus fingul:tes a(lequi aut

is, cui exequias poft meridi i peramus, Piy jusiane Be'vewäz.dw, Anpliffiznw atque E xcelleatiffums,

DN. CHRISTOPHORUS REUCHLINUS, 55. T.

Patrem nactus cft

fellor Pubi, Ordinariw Ce

lel'errimus, Ecclefie Decans lengà Diguifffmu, 08 1iuffris Stipendii Theolosici Superattendens Meritiffimus.

X

oftrz Honeftiffimu -

quadtaginta, nimiram AonnoM DC

2 LX. ipío ilo annived&rio d'e Sacro, quem pia antiquitas Jubilate appäïiïvit, G'scim qucodant Univerittié

M: Leonhardum R.

Davidem Reochlinum, matremqie.

f"pe'&atæ Virtutis foemin £n, Annam Elilsbetham, cognomento paterno Kleiniam: Avam verà habuit Dn.

; tüum in majori

Mi

$ numeravit Abavam Antonium , Hebrzaruch Literarun

D. Thomz Diaconum, ejusdemque nominis Proavum Paftorein Gerítaemenfem

Dus paterni

W

, Johontiis Gapnionis, ftatrem germanum , &

ten(i Profe(forem, & in Templo, quod vocant, Prrdicatoram Diaconu n, Ativumque Dionyfia

m, mgni quoyfïm Viri

Primam atatulam pro co, ac per erat, foll'cite admodum rexzruot ac car. ront opiiini parcntes, & poter inprimisegregiam pu

eri indolem privatis Praceptoribus ad exemp

gbrmandam trad 475 buncq

ue curz füz frectam mox talit, ut jam &, M. D LXXI, in civitatem academicam adfcriberetur ,

& poft jacta melioris Philologiz ac Philo -

19

ici Candidstos fzptimum iocim obtin:ret,

His adjumentis doctrinz foiidioris cu

m noti ad vsnitatem, fec

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

M DG LXXIIX. inter o&o ac trig nta Magifterii Philofoph

yadicarer, illutre ingenium altioribus fïu»c,ï;is dedit, & Philofophiam non popu'are aitifici

um, nec oftentationi paratum , nec in verbis, fed in rebus effe , tüm anim—

U

i

125 quibus przfidiis przi

uin & vitam di(ponere, atque adtiones regere, credidit.

Erantaurem in eo plurimz literg necex yulg:res, fed intetiores quxdam & recond

Adami Ofianc -

18

anctioris illius ftudii citocini hic Tubi

z dactu celeberrimorum zünc temporis Theologorum, Jo.

:

iplinam, Theologiam, fefe contulit, ptimaque f

DGCLXX

cIX, ult:torem igägnii C

lvicem fibi d legit illuftrem Leucoream, ibique den

uo e'oquentiam ftudiaque 1

& Georgii Henrici Kelleti, depofuit, * Inde A. M

It

Ssmaele Schutzflei(chio: Philologie Gracz Prz

àm laboriofillim? difcendo docendoque excrcuit, .. Hiftoriam utr:

magktco celebetrimo Conra

17

iterarum genere iop ii

ellebat: Ori

tis veró Linguas & E

Pf

u1 ntiz Sacrar rationem à Celeberrimo Theodoto .

niterdum Baltha(àrem Stolbzrgium, qui in.eo 1

f

mia Ki'onienfi Profeffore meritiffimo, accepit,

Ita verà (üb excellenti

Is

j "*agmfis'ïop ims arzes edoct

us, non £am fatis habuit difcere, fed docendo quoque vires ;

Ülrorum docentinm eumerum Anno M DG LXXXI. fuit rec

eptus, prater f&

bitavit, &éque muneri docendi mature fee pr

zparavit. Hinciex eo tempore, quo in msg

-

ä

16

utia Dei , Zteraitate E([eutiaram,

Noiitia Dei Natmrali, Omuiprefastia

DCf)

Attificio Jacol

xrope difcipliaarum partibus, va

acaque fclcctiora argumenta, de Scie

hré £rtiterqué fletit, — Non minus aute

ä

in materiam publicé difpatandi propoluit,.

l 1

&

$

: edveríüs contradicentes in cathedra fepius pulc

(aico, Dubitatione Cartefiana,

Abrabamu

nem Meifnerum, Joanp.

Andream Quenftedium, Jeannem Deut

heologos adiit audivitque (ümmos,

x

-

m nempe Calovium, Joan

.....

ï

15

quo Vitebergz veríatus eft, T

N/altheram, tum quidem adbuc Philof(ophum

& Mathematum Profeiforem , pof

[m

i t

ä

dericum Mayerum,

quibus merito

füo apnuümeramus incemparabilem Michzelem.

quanquam agrà admodum -

Succefforem, — Pofthac iategro in Saxonia exadto Éexe

nüie A, M DG XXGV. revetti in patriam conftituit,

ner;ndo erdine Theologorum

in hanc utbem.

faam natalem atque Ac

ademiam,; 1

demirati pub icum ei docendi munus propediem eran

t delegaturi, " Gum ediiffet

u

*

14

utpóre qui rariorcs ingenii dotes

non modo de Minifterio Ecclefiafticoa

d Aug. Confcffionis Artic, V.fcite perquam atque & -

aperuit, (ed & ipfein publicum prodi

it, Przfideque B. Gancellario Oftandro,

ut in dies quoque intet nos m2

de Atianitrmo alio confli&tu publico adveríus oppu

gnantes maftulà defendit, | Quo factum eft,

etiam con(triptam à fe dilf: rtationem

ucatus Adminiftra.

tandem gradus c,aþe'.f,ï'cndamml munerum

ficrorum, quz geflit diverfa, A. M DO XXCIX. hic ei obtingeret,

ut Sereniffimo tunc temporis hujas D

C. ad D. Leonha-

13

nfcffionibus factis per íntegrum triennium effe juberetur, ita tamen, ut intetim fequent

e Auno M DG X

GAROLO à concionibusca(trenfibus & co

ifcerct Virgineni Ornatiffimam, DN. ELEONORA

M SIBYLLAM, .Viri

Nebililfimi atque Ampliffir

conus eriam rità inauguraretar , thorique ["ociagm fibi afc

ex qua lib:ros füfcepit quatuor, unic *

HECHLERI, in ztula Sereniffmorrm Principum Wi

rtembergicorum Oelfnenfinn Stabuli M.

agiftri, filiam le&iffimam:

12

er admodum amifit, acerbiflimeque ad extrei

hum usq

üe halitom lexit, reliquas vero dua

maturo obitu erepram , tresque 'hliol

ás, quarím natu minimam nup

eíis ibidem. €c

otbeam, füperftites fibi vidit.

Poft biennium Anno

nimirum M DC X&GII. Eccl

risque puellas ,

Eleonoram Sibsllam

& Elifabetbam Dor

VOICm

atque amorem pro

mereretur, ac| -

Illuftris Gymnaiii Profcfor conftitutus eft;

& i nttoque munete talem fe geffit , ut facile omhium fa

11

fpertinus atque

qui in lucem academicam provcheretur.

Quare P

atribas bujus Academiz fub fine

induftriam , fidem , pietatem,

atque docirinz excellentiam digaus hiber.tur ,

io conjun&a e-

(oleanibus eorendem fuffragiis munus Profefforis Theo

logi Ordina

rii, cui more antiquo

Paftoris qucque Eccleíiz fand

à Superioribus commendatus,

M D GGV. à difceffa Excell, D. Forrtíchii in Hluftre

m Salanam Ed

tamen demum anno adiit, (ïk;]li!sä'ü&/'[heölogiælDo&öt tit

u folenni renuatiatus fuit,

Demum À,

10

'dum imperatoris füi, DEI prapoteotis, juffa nunc de vitz

fimul ft.tione deceffir.

Qua &de|-

tendens in Illuftri Stipendio eft declarztus;

in éaque ftatione adhuc manfit ,

eft, eaqu« propter nemo fert

partes has munerum divetías obier

it atque adminiflraverit. dici (atis h:ud pot

ritate, folertia & pruden

"

tja, qua inþrifnïs fir')g'uh:ri. þplïlebifbt,

& oratorem, uti

cloqa(ntilümum, ita pie

luntate DEI acquiefcers,

mortem tanti Viti aquo animo feire poteft: Lu

get coetus auditorum in Ecclefia & Ac;demia doctorem

liatorem; imo tota propemodum civitas afflictstur ,

& tam falutzrem, tam beneficum , maní(|-

Academicüs prudentem pe

rinde atque cordatum Senatorem & Confi

oad vivet, univería auditor

m

:

lare, oratienem ac vim diviniorem, petíectumque eloqu

entig decus admirab:tür, qu

;

Inprimis quidem illud dicéndi Bumen auc ful

en V»(i'ngu

um

faiffe, ut eloquentia ipfic L

familiariusque Virum optimurm noverunt » magis mirabuntur ,.

hominem eloquentiffimum ita verborum in privata confuetudine parc

dicit; atque in quotidiano n

degeneraverit, Rerum pondera verb

:

orum penderibus novit t

epcndcre,

& de cztero idem in loco ac tempore loqui & tacete quoque di

naturz infitique honefti

tz (antioris tenorem conftanter tenuit, " Ethocquide

m non tam benigniotis

gravis,'

omnibus veró gratus acce

ptusque excitit, eundemque vi

nàó

.

Patens ille magnifi -

: Ut eni

m probita tanti Theologi virtus foret,

ipíe DEUS illum üxbinde'xexpericba;uf, indutabat, fibique przparabat: I

vinioris beneficium erat,

internas externasque, COFPOïiS atq

ue ani

mi, fudare atque pet ;

a&tor, ficut feveti patres eum educabat,

ac ttiftiori diftiplina continebat, ut aliquando inter afflidtiones,

etudine laboraffet, veheme|-

- Geterum, Cum à tribus inde annis perpetuis fere capiti

s doloribus & inval

qu

as tamen ómnes divinitus confitm :tüs forti faperavit animo,

en poft diebus m.liu

scuié habere (

XIIX. Martii, qui Veneris erat,

intra feptimam & octavam Velfpertinam fuftinuit: aliquot tam

ApoP

le&icum impetum jam nuper D.

fenti anno, patt

iz noftrz tam faali, per hos dies, —

fitmare vilus eft, Enimverà adco fat

alem illum diern feptimamque horam, quem numerum & nobis, juxta cum prz

ie calamitates a

d DEUM perfug;o, apoplexia dei

publico fignavit horologio, habait, ut nudi

us quattus, poít habitam orationem facram de vero noftro inter has patt

&aretur , donec poft fecundam g

omeridianatn p|

licet mente, omai tamen linguz uf amiffo, :

in alterum usque diem, qui erat XI, currentis ,inter mocus fp:fmodicos lu

antam jaéturam ex omni parté cxíarciat;.

& maftiffimam Viduam elficaci

ffimo Spiritgs S -

ä

fpiraret, DEUS meliora, Patriz, E

cclefiz, Academizque & Familiz! Lpíc

mumj

:

ternze nunquam non commendatios habeat.

" Vosautem, CIVES omnium ordinum; faprer

præüatck pietatis

beresque p2

rente optimo nünc orbatos curz fuz pa

"

f

..

s ftequenti comitatu coboneflate, — PP, D. XIII. /unii A,M D GGVII. Fer. 1. Penteco

x NIERMUNOUUUNREKDIUNRAS

exequiasque 1

n horam fecundam pomeridianam conftituta

WRSNEIICNEN RR gETEaES

$

[ ocmcisamsiisi E E Md

N

uLiterts LIROH. COXNRADI RELSI,

P t

2

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

D

Daikocok g o m i o Mu

as