LXV6_fol_051

NG d ER

..S

AUUADEMI/ TUBINGENSI

z

LECT, BEN, SAL,

,

MC

2

£ -

À

Z

Eerat nimirum & illud malis noftris & calamitatibus, quas bellorum grandines atque tempeftates cum univerfz Patriz, tum impri-

«

(

mis Sapientiz ftudiis atque literis in hoc Lyceo intulerunt, ut jam mon bonorum fugacium amplius, fed Virorum etiam, quos vel

es

j

2,,7

/7'///

22

,

d

d

C

E

?äxt

opibus feculi immenfis, regnisque adeo totis contra caros xftimavimus, jaCturam ferremus, — Nam quem Virum,quem Do&to-

)

ZA

d

j

rem, quem Senatorem in Incomparabili Viro D. ELIA RUDOLPHO CAMERARIO, quod tandem decus & ornamentum Aca-

z

demia, nudius tertius.cüm obiret, amifit? Meruit fané, qui cum eruditione tum prudentia inclytz huic Mufarum fedi tantum di-

Z

?

[2

gnitatis & fplendoris attulit, ut illius memoriam pofteris noftris canzque adeo zternitati confecremus. — Nosergo pro confuetudi-

z

A

d

")

z

zL

7

u

3

ne lineas duntaxat aliquastanti hominis ducemus, ut vel hinc quantus fuerit, quem defideramus, intelligi queat. — Originem igitur

" IN0P —

-

Vir Nobiliffimus, Experientiffimus atque Excellentifíimus Dominus ELIAS RUDOLPHUS CAMERARIUS, Philof, & Medicinz

*

Z .A

IN

Q AU

n

36v

E

455 Doétor in Academia Facultatis Primarius, Confiliarius & Archiater Serenifimi Wirtembergiz Principis,in Tubinga noftra veteri

E

—ufa

um domicilio acceptam retulit, natus anno hu

jus feculi Quadragefimo Primo. VII. menfis MaI

, Patremque habuit Dominum JOHANNEM RU-

DOLPHUM CAMERARIUM, Medicinz Candidatum, ac Pharmacopolam, Matrem matronalium virtutum in

fignibus decoratam, AGNETEM, Domini

ELLE SCHÓNEN, Civis Academici & Pharmacopolz fllilam. — Avus ei contigit JOANNES RUDOLPHUS CAMERARIUS, Med. D. primüm Imperia-

lis Efslingz, hincetiam Reutlingz Imperialis Phyficus,ex pluribus fcriptis clarus: Proavus, ALEXANDER CAMERARIUS, qui & ipfe Medicinz Doctor &

per multos annos Phyficiordinariiin predictaReutlinga munus fuftinuit. Puer in anatolicum ludum difciplinz caufsàimiffus, non amplius oéto annos (üprà

Temeftre natusin quartam promoveri claffem meruit, ubi admirabilis illius ingenii celeritas longam Magiftrorum operam non defideravit, Nam acerrimo ftu-

'dioad cognittonem rerum ac fapientiz adyta properando annos indufttia &amore literarum antevertit. Quare, cam ad duodecimum annum ztas ejus non-

:dum procefferat, Academicisftudiis initiandus, Eberhardinz noftrz Civem dedit, non qui Vacunz litaret aut inanibus ftudiis fe oble&tando otium falleret,

fed qui re&to curfü ad ftudiorum przmia omni animi ardore contenderet. Itaque de függeftu Academico Philofophiz & literarum humanierum przcepta tra-

.

dentes Raufcherum, Geilfufium, Biberfteinium, D.Brodbequium, D.Graftium, qui jam de vita omnes decefferunt, & profundz eruditionis Virum,Dn. Chri-

ftophorum Caldenbachium,unum ex Beati noftri Przceptoribus füperftitemaudivit, eorumque ductu & aufpiciis geminam Philofophiz lauream, & primam

'quidem Anno 1655. 21. Martii, Magifterii alteram 1658. d. 11. Aug. fumma cum laudereportavit, Nec minus altioribus ftudiis illuftreingenmm dedit. Ut pri-

mum enim falutis humanz przfidem artem excolere cepit, quo eruditum & cupidurrg perquàm difcendi proderet animum, Medicas habuit Difputationes,

de Dita Literatorum, de Ventriculo , de Acidulis, quibus addidit medicam orationem anniverfariam de 4loe Americana, non vulgaris eruditionis incremento un-

'diquaque applaudentibus fummis viris, quibus in nobiliffima fcientia Przceptoribus utebatur, Hafenreffero videlicet, Brodbequio, & quem non ita pridem a-

miflmus,acutiffimo Metzgero, in cujus Difputatione PRo LOCO Refpondentem egit. Cümergotantorum Magiftrorum difciplina fuaque induftria id effet

affequutus,ut ei;quz multosinlongiffima latentarte, paterent, animum ad capeflendos fummos in Medicina honores appulit, quos cüm ex merito virzutis &

eruditionis obtinuiffet, fa&itare artem, & quz ha£&tenus didicerat, ad ufum utilitatemque hominum transferrecepit. In quo adeo erat felix, ut fere innume-

rabiles periculofiffimis implicitos motbis ex ancipitilevaret. |Quofiebat;ut nonfolüm noftri Cives, fed aliietiam, ac viri przfertim Principes,ad quos ejus vir-

tutis fama'emanarat, opera ejus intuenda valerudine fua uterentur, eumque per longiffima itinerum fpatia in dubiis füis zgritudinibus ad fe evocarent, & A-

cademia CsanEo-LrororpiNa Nat. Cur. Collegam, He&toris-nomine infignitum, adoptaret. :Cujus rei fama inauresomnium divulgata fummi quoque

Principis EBERHARDI III, (tudia commovit, ut antehostres &viginti annosillius valetudini apponi ceperit, Ducalis infuper Confiliarii titulo auétus quem

'onorem Sereniffimi Succeffores, Dnus Guir1Eg.MUs Lupovicus, DnusFR:pERIOUS CAROLUS &, quinunc rerum noftrarum habenas moderatur, DN. EBER-

-HARDUS LUDOVICUS, illibatum!]Illi ha&tenus fervarunt. Quapropter etiam irruptz./& perennantis illius gratiz memoriam, donec fuit, reverenter ac füb-

mifsé coluit. Imprimis autem reviviícere fibi vifus eft, uumc!ementiffimas legeretliteras,queisfuum non minus,quàm Sereniffimi Filii, Principis noftri Cle-

xmentiffimi dolorem Beato noftro, quem lethali le&ulo adfixum fama vu'g iverat, triduo abhinc propria manu ingenti cüm ipfius, tum familiz folatio figni&-

«are dignaretur Se&ENIssIMA PRiNCEPS MAGDALENA :SIBYLLA. Anno hujusfeculi;LXXVIL menfe Aprili, Re&ore Magnificentiffimo DN. LUDOVI-

w

«CO,Duce Wirtembergiz inter püblicos Medicinz Profeffores:ordinarios.atque Senatores.unanimi fiiffragio legitime.cooptatum Sereniffimus Dux & Nutri-

o

*tiusnon tam.in hoc, quàm in Archiatri-Ducdlispriftinomunere confirmavit. «Czterüm Academiz fafces défignatus Re£tor tertiüm geffit : Collegii medict

dummam Decanus decieso&ties: ;Deputati munus quarta vice, Supremi autem Deputatimáleftifmam adminiftrationem annis tribus continnis fiüftinuit,

?PorroStipendiorum Martiniani, Fickleriani & Hochmanniani mandatam fibi curam pro confcientia egit,atquein fingulis fun&tionibus id potifimum cavit,

me quicquam velftudiorum honori vel profitentium dignitati-vel publico etiam.bono decederet, eaque.confervare non modo ac tueri, fed amplificare etiam

atque ornare perpetuo contendebat. |Quam veró in Profefforio munereoperam pofuerit, teftantur divina ingenii Inventa, teftantur tot difcipuli, quos inter

Ipfe viginti creavit Doctores, teftantur pulcherrimz Difputationes , quas 'Cyclicas Przfes:moderatus:eft CXXXIII, Publicas, typis vulgatas LIV, teftantur

'denique utilitatis plena Collegia, quorum XXIV. inftituit.

Jam quod ad diutinam Viri Praxin attinet, quantusznumerus emergit eorum, qui vel in de-

fperato vel ancipiti morbi genere ejus opera & induftria (ant uíi? Facilé ex diariis ipfius numeraverimus trigefies ter mille, ducentos & o&toginta zgros, con-

diliis ejus, quz perpetuó Deus promoverat, adjutos, quorum fingulorum nomina.cum morborum generibus accurate defcripfir AnnoM DC LXIIT. d 17.

Augufti, quo temporeDoCtoristitulum & Infignia adeptum diximus, in matrimonium quoque ingreífus eft cum omni virtutum dote przftantiffima Virgine,

REGINA BARBARA,Clariffimi & Spectatiffimi Viri. D. JOH. LUDOVICI NEUFFERI, Poligraphi quondam Tubingenfis, & SUSANN.E Filia, pieniffi-

mz illius matronz, quz nu

ptiis fecundis Nobili& Ampliffimo Viro Dx. JOH. JACOEBO BAURIO, Confuli Tubingenfi longé meritiffimo conjugata nuper

admodum naturz fatisfecit./ Avum ea habuit Neuffzrum, quem & ipfum longa cognationis ferie.cum fuperioriszvi Profefforibu$ D. Varenbülero, Meger-

lino, Hambergero, Vifchero & Jacobo denique Andrez junétum fuiffe conftat.

Complettebatur Conjugem fan&é, ut animz füz partem alteram, ut Libe-

xorum felicem matrem, ut rerum & fortunarum fideliffimam fociam. . Amabart, fovebat, tuebaturliberos ut fanguinem fuum, ut quos fimilimos fibioptábat

videre. Et veró damnas illius voti fa&us tulit de fuaviffima Conjuge, quos genuiffe penitere nunquam potuit ;

Primogenitum fcilicet, DN. RUDOL-

PHUM JACOBUM, Philof. & Med..DoCtorem,Phyfices Profefforem 'Ordinarium, Botanices & Mathematum Extraordinarium;cui Doctoralem mitram ipfe

impofuit. Ejusqueaufpicatiffimum conjugium cumDNA CHRISTINA MAGDALENA,Dx: JOH. GRAFTII, SS. Th.D. Philofophiz antéhac Profefforis

ac deinceps Abbatis Alpirfpacenfis p. m. dile&tifimà Filià tres ei nepotes dedit;é quibus una duntaxat Major natu füperat RzGrva MaGpareNa. L GE-

ORGIUM LUDOVICUM. II 'ELIAM DAVIDEM, qui in prmulo ztarisfloreextin&ti. 1V. AGNETEM SUSANNAM, nuptiis felicibus Dno JO-

HANNI OSIANDRO, Sereniffimi Principis Confiliario, Profeffori Grzcarum Literarum & Illuftris Stipendii Ephoro locatam; quz quatuor Avum nepotibus

auxit, quorum duo.ztatem jam.egerunt, duo JonaNwNzs.RuDoLpPnus & JurtawNA;REGINA in Parentum gaudia vivunt.

V. ELIAM, Med. D & Profeffo-

rem Extraordinarium,cui & ipfe fua manu'Doétoris contulitInfignia. :Ex.ejusdem conjugio,quodiniitcumDxA BENIGNA DOROTHEA, Domini Joz.

CunisroPenoni: WoLrriNGr, Diftrictuum circa Metropolim Stutgardiam PrzteCti, dilectiffima filia,

nepotem habuit,.quem terris tantüm fata.oftenderunt.

VI. REGINAM BARBARAM,quz nuptaDN. M. ANDRE/££ ADAMO HOCHSTETTERO,Ecclefiz Tubingenfis Archi-Diacono meritiffimo,Avum duo-

bus nepotibusbeatü fecit,é queis minor natu CarnaniNABansanainfolatiü Parentüfervatur.. VILSIBYLLAM MAGDALENAM. VIII. MATTHIAM.

IX. DAVIDEM, dudü ad zternitatem przmiffos. X. SIBYLLAM SARAM, & XI. deniqg; MARIAM BARBARAM, quz ambz czlibem adhuc vitam viventes,

fub amantiffimz-matrisdifciplina ad omnem virtutem proficiunt.. :Quàmtriftiàfan&tiffimo Conjugio fuaviffimisq;Pignoribus, quz non verbis faltem fed fuo

quoque exemplo ad pietatem erga Deum erudiit, quamque modis omnibus dolendo difcidio Beatus nofter divellatur, haut difüiculter finceris Paterni afe&tus

zítimatoribus conftabit, Quantam veró Academia, quantam res literaria, quantam denique & hzc civitas in-ejus obitu ja&turam fecerit, deinceps experien-

tur, qui Incomparabilis Viri ja&tam in vulgusclaritatem Devotionis intemplo, Innocentiz foris,Liberalitatis in egenos,Fidei,Induftriz, & Dexteritatis in fun-

&ionibus,Com;tatis, Humilitatis ac Modeftiz in omnes, fzpius defiderabunt, przdicabunt, & in coclum usque extollent.

Quod vitz finem & beatam«ejus

Analyfin concernit, ad eam Ipfe jam diu valetudinarius feriis votis & gemitibus anhelavit.

Ex quo enim petechialem febrem Anno 1675. fuperavit. va-

riis dein hypochondriacis di&tis, fubinde cum vertigine,aurium tinnitu, cephalalgia, palpitatione cordis & cardialgia invadentibus paroxyfmis, accedente jam

ante undecim annos & fzpius recurrente hzmoptoé vexatus & confümtus fuit, donec tandem Phthificus,fuperata per diuturnum morbum luéta fpirituali,non

unaaut fimplici, poft falutarem carnis & fanguinis Doixi participationem, tantaanimi zquitate & conftantia-mortem obiret, ut non é vita difcedere, fed ex

una domo in aliam migrare videretur. Quam illi fiduciam Chrifti Redemtorismeritum.dabat, in quo VII, die hujus menfis hora circiter 8,.matutina omnis

doloris expers inter charitatum fuarum preces & füfpiria placidé obdormivit,juxta prognofticum;quod aliquot abhinc feptimanis cum ipfius prope diei,quem

fupremum in terris habiturus effet, defignatione, fibi ipfe formaverat. Ad ducendas interim com

itatu frequenti exfequias, quz deduétio ex notis zdibus horá

primà pomeridianà fiet, quanquam ultronea vos, Cives, pietas pollicetur,

Dominica, IlI. poft T'rinitatis, IX, Tunii. Anno Salutis M DC XCV.

autoritatem tamen confultó hic noftram interponere placuit. P P. Tubingz,

——

Typis JozANN-CoNRAD: Rzrsl,

—W

s

i

w

[

^»

W

T

!h

M

W

A

"

"

-

*

»

Ím

M

WW

».

a.

ii o

"

RB CL £R

ACAD

bM^IJZC TUBEINGENSIS

A

LECT BEN, $AL,

:W

Eerat nimirum & illud malis noftris & calamitatibus,

Z

Z

quas bellorum grandines atque tempeftates cum univerfz Patriz, tum imprt-

z

X

f

o

z

Z

z

mis Sapientiz ftudiis atque literis in hoc Lyceo intul

erunt, ut jam non bonorum fugacium amplius, fed Virorum etiam, quos vel

?*1'/

Z

2

z

?

,

'opibus feculi immenfis, regnisque adeo totis

contra caros zftimavimus, jaCturam ferremus, Nam quem Virum, quem Do&to-

s

/

.

z

B

E.

rem, quem Senatorem in Incomparabili Viro

D. ELIA RUDOLPHO

Z

Z

CAMERARIO, quod tandem decus & ornamentum Aca-

G

UUR

F

demia, nudius tertius.cüm obiret,amifit? Meruit fané,

qui cum eruditione tum prudentia inclytz huic Mufarum fedi tantum di-

C2

£

fj gnitatis & fplendoris attulit,

ut illius memoriam pofteris noftris canzque adeo zternitati confecremus. — Nos ergo pro confuetudi-

.

2

277

rA

/

, ne lineasduntaxat aliquasta

nti hominis ducemus, ut vel hinc quantus fuerit, quem defideramus,

Originem igitur

a

'"Vir Nobiliffimus,

intelligi queat.

z AO

a.

9)

$

n

Z

-Doétor in Acade

Experientiffimus atque Excellentiffimus Dominus ELIAS RUDOLPHUS CA

MERARIUS, Philof, & Medicinx

fa

mia Facultatis Primarius, Confi

liarius & Archiater Sereniffimi Wirtembergiz Principis,in Tubinga noftra veteri

um domicilio acceptam retulit, natus anno h

ujus feculi Quadrage

fimo Primo. VII. menfis Mal, Patremque habuit Dominum JOHANNEM RU-

DOLPHUM CAMERARIUM, Medicinz Candida

tum,

ac Pharmacopolam, Matrem matronalium virtutum infi

gnibus decoratam, AGNETEM, Domini

ELLE SCHÓNEN, Civis Academici & Pharmacopolz

fllam. Avus ei contigit JOANNES RUDOLPHUS C

AMERARIUS, Med. D. primüm Imperia-

lis Efslingz, hincetiam Reutlingz Imperialis Phyficus,

ex pluribus fcriptis clarus: Proavus, ALEXANDER CAM

ERARIUS, qui & ipfe Medicinz Doctor &

per multos annos Phyficiordinariiin prediétaReutlin

femeftre natusin quartam promoveri claffem meruit,

gamunusfuftinuit. Puer in anatolicum ludum diftiplinz caufsàimiffus, non amplius octo annos fuprà

ubi admirabilis illius ingenii celeritas longam Magiftrorum operam non defideravit, Nam acerrimo ftu-

'dioad cognittonem rerumac fapientiz adyta propera

ndo annos induftria &amore literarum antevertit. Quare, cum ad duodecimum annum ztas ejus non-

'dum procefferat, Academicisftudiis initiandus, Ebe

fed qui re&to curfu ad ftudiorum przmia omnianim

rhardinz noftrz Civem dedit, non qui Vacunz litaret aut inanibus ftudiis fe oble&tando otium falleret,

1 ardore contenderet. Ita

que de fuggeftu Academico Philofophiz & literarum humaniorum

puecepta tre-

dentes Raufcherum, Geilfufium, Biberfteinium, D.Brodbequium,

D.Graftium, qui jam de vita omnes decefferunt, & profundz erudition/ —

ftophorum Caldenbachium, unum ex Beati noftri Przceptoribus fi

perftitem audivit,

:quidem Anno 1655. 21. Martii, Ma

eorumque dué&tu & aufpiciis geminam Philofophiz l—

gifterii alteram 1658. d. 11. Aug. fummacum

laudereportavit, Nec minus altioribus ftudiis illuftreinge

V

r4

mum .enim falutis humanz przfidem artem-excolere cepit, quo eruditum & cu

pidum perquàm difcendi proderet animum, Medicas haL

de Dietà Literatorum, de Ventriculo , de Acidulis, quibus addidit medicam oratione

m anniverfariam de Zloe Americana,non vulgaris eruditiot

diquaque applaudentibus fummis viris, quibusin nobiliffim

a fcientia Przceptoribus utebatur, Hafenreffero videlicet, Brodbequio, & quer

U

TY

mifimus, acutiffimo Metzgero, in cujus Difp

utatione PRo LOCO Refpondentem egit. Cümergotantorum Magiftrorum difciplina fuaqi^

affequutus;utei;quz multosinlongiffima la

tent arte, paterent, animum ad ca

peflendos fummos in Medicina honores appulit, quos cüm (

eruditionis obtinuiffet, fa&itare artem, & qu

z hactenus didicerat,

ad ufum utilitatemque hominum transferrecepit. In quo adeo erat fel.-

T

X

rabiles periculofiffimis implicitos morbis ex ancipiti levaret.

Quotiebat, ut nonfolüm noftri Cives, fed aliietiam, acviri przfertim Princip:

tutisfama'emanarat, opera ejusintuenda valerudine fua uter

entur, eumque per longiffima itinerum fpatia in dubiis fuis zgritudinibus ac&

cademia CxsanEo-Lroprorpixa Nat. Cur. Colle

S

Principis EBERHARDI III, (tudia commovit,

gam, He&oris nemine infignitum, adoptaret. ;Cujusreifama inauresomnium divulg -

W

ut ante hos tres'&viginti annosillius valetudini apponi ceperit, Ducalis infuper Confiliarii t

"honorem Sereniffimi Succeffores,

Dnus GuirizuL« 0s Lopovicus, DnusFR:pkR1CUs C.

AROLUS &, quinunc rerum noftrarum habenas mod -

-HARDUS LUDOVICUS,illibatumllli ha&tenus fer

R

19

mifsé coluit. Imprimis autem revivifcere fi

varunt. Quapropter .etiam irruptz.& perennantis illius gratiz memoriam, donec fuit

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

bivifüseft, qrumclementiffim

as legeretiiteras, queisfuum non minus, quàm Sereniffimi Filii, 1 —

:»mentiffimi dolorem Beato noftro, q

uem lethal: lectulo adfi

xum fama vu'gaverat, triduo abhinc propria manu ingenti cüm ipfius, tum far

«are dignaretur SeRENIssIMA PRiNCEPS MAGDALE

NA 'SIBYLLA. Ánno hujusfeculi LXXVIL menfe Aprili, Re&ore Magnificentiffig

18

w

«CO,Duce Wirtembergiz inter publicos Medicinz Pr

*tius non tam in hoc,

ofeffores-ordinarios.atque Senatores:unanimi fiiffragio legitimé cooptatum Sereniff -

quàm in Archiatri-Ducális priftinomunere confirmavit.

iCzterim /cademiz fafces defignatus Re&tor tertiüm geffi

fTummam Decanus decieso&ies : /Deputati munus quarta vice,

Supremi autem Deputatimaleftifimam adminiftrationem annis tribus |-

r

?"Porro'Stipendiorum Martiniani, Fickleriani & Hochmanniani

mandatam

4

f

ibi curam pro confcientia egit,atque in fingulis functionibus i

me quicquam velftudiorum honori vel profitentium dignitati vel publico

etiam bono decederet, eaque.confervare non modo ac tueri, f& &

atque ornare perpetuo contendebat. :Qua

m veró in Profefforio munere operam pofüerit, teftantur divina ingenii Inventa, teftantur tot

O Baane Q

16

Ipfe viginti creavit Do&tores, teftantur

pulcherrimz Difputationes,

quas 'Cyclicas Przfes moderatus:eft CXXXIII, Publicas , typis vulg,

'denique atilitatis plena Collegia, quorum.XXIV. inftituit.

Jam quod ad diutinam Viri Praxin attinet, quantusnumerus emergit eoi-

fperato vel ancipiti morbi genere ejus opera & induftri

a funt ufi? Facilé

ex diariis ipfius numeraverimus trigefies ter mille, ducentos & o€

15

filiis ejus, quz perpetuó Deus promoverat, adjutos, quorum fing

Focus

ulorum nomina.cum morborum generibus accuraté defcripfit Anno l-

Augufti, quo temporeDoGtoristitulum & Infignia adeptum

diximus,in matrimonium quoque ingreífus eft cum omni virtutum dote prz

REGINA BARBARA,Clariffimi & Spectatiffimi Viri-Dw.

JOH.LUDOVICI NEUFFERI, Poli raphi quondam Tubingenfis, & SUSAN

N

14

mz illiusmatronz, quz nuptiis fecundis Nobili & Ampl

admodum naturz fatisfecit.

Avum ea habuit Neuff

ifimo Viro Ds. JOH. JACOBO BAURIO, Confuli Tubingenfi longé meritiffin -

zrum, quem & ipfum longa cognationis ferie.cum fuperioris zvi Profefforibu$ D. V.

lino. Hambergero, Vifchero & Jacobo denique An4d

rez junétum fuiffe conftat.

Complectebatur Conjugem fan&é, ut animz fuz parte|-

M

13

rorum felicem matrem, ut rerum & fortunarum fidéliffimam fo

-

(

iam. Amabart,fovebat, tuebaturliberos u

BmENE

videre.

Et veró damnas illius voti faCtus tulit de fuaviffima Con

t fanguinem fuum, ut quos fir

Juge, quos genuiffe peenitere nunquam potuit ;

Primogenitum fcilij*

PHUM JACOBUM, Philof. & Med. DoCtorem, Phyfices Profeffo

rem Ordinarium, Botanices & Mathematum Extraordinarium;cui Doci

L

TE

impofuit. .E jusque aufpicatifimumconjugium cumDxaA CHRI

ac deinceps Abbatis Alpirfpacenfis p. m. dile&tiffi

STINA MAGDALENA,Dw: JOH. GRAFTII, SS. Th.D. Philofophiz

mà Filiàtres ei nepotes dedit;é quibus una duntaxat

Major natu füperat RzGiNA Mac1 -

ORGIUM LUDOVICUM. 1II. 'ELIAM DAVIDEM , qui in primulo ztarisfllore extin&i.

1V. AGNETEM SUSANNAM, nuptil;

K

11

HANNI OSIANDRO, Sereniffimi Principis Confiliario,

auxit, quorum duo.ztatem jam egerunt, duo JouANNE

s RuDoLPHUS &

Profeffori Grzcarum Literarum & llluftris Stipendii Ephoro locatam; quz quatui(-

jJUUIANA:REGINA in Parentum gaudia vivunt.

V. ELIAM,

rem Extraordinarium, cui & ipfe fua manu Doétoris contulit Infignia.

:Kx:ejusdem conjugio,quod iniircum'DxA BENIGNA DOROT|-

J

10

CunisroPHoni WorrrriNGrI, Diftrictuum circa Metropolim Stutgardi

am PrafeCti, dilectiffima filia,

VI. REGINAM BARBARAM,quz nuptaDN. M. AND

nepotem habuit,.quem terris tantüi

RE ADAMO HOCHSTETTERO,Ecclefiz Tubingenfis Archi-Diacono mer

I

bus nepotibusbeatü fecit,é queis minor natu CarHaRIN

ABanBanain folatiü Parentü fervatur.

VILSIBYLLAM MAGDALENAM. V-

IX. DAVIDEM, dudüad zternitatem przmiffos. X. SIBYLLAM SARAM, & XI. deni

q; MARIAM BARBARAM, quz ambz czlibem ad

fubamantiffima:matris difciplina ad omnem virtutem proficiunt.

Quàmtriftiàfanctiffimo Conjugio fuaviffimisq;Pignoribus, quz non $

quoque exemplo ad pietatem erga Deum erudiit, quamque modis

omnibus dolendo difcidio Beatus nofter divellatur, haut difficulter finq

H

zftimatoribus conftabit, Quantam veró Academia,

quantam res literaria, quantam deni

que & hzc civitas in-ejus obitu jacturam fecerit,

tur, qui Incomparabilis Virt ja&am in vulgusclaritatem Devotionis in templo,

Innocentie

foris, Liberalitatis in egenos,Fidei;Induftriz, 8 —

&ionibus, Comitatis, Humilitatis ac Modeftix in omnes, fzpius defiderabunt, przdicabun

t

; & in ceelum usque extollent.

Quod vitz 1

G

Analyfin concernit, ad eam Ipfe jam diu valetudinarius feriis votis.& gemitibus anhelavit.

Ex quo enim petechialem febrem Anno 1-

riis dein hypochondriacis di&tis, fubinde cum vertigine,aurium tinnitu, cephalalgia,

palpitatione cordis & cardialgia invadentibus paroxy

F

6

ante undecim annos & fzpius recurrente hzmoptoé vexatus & confumtus fuit,

donec tandem Phthificus,fuüperata per diuturnum morbum -

unaaut fimplici, poft falutarem carnis & fanguinis DowrNr participationem,

tantaanimi zquitate & conftantia-mortem obiret, ut non é«

una domo in aliam migrare videretur. Quam illi fiduciam Chrifti Redemt

t

oris-meritum.dabat, in quo VII, die hujus menfis hora circite

E

5

doloris expers inter charitatum fuarum preces & füfpiria placidé obdormivi

;Juxta prognofticum,quod aliquot abhinc feptimanis cum ipí -

fupremum in terris habiturus effet, defignatione, fibi ipfe formaverat.Add

ucendas interim comitatu frequenti exfequias, quz deduétio (

primà pomeridianà fiet, quanquam ultronea vos, Cives, pietas pollicetur,

Dominica, IlI. poft Trinitatis, IX, Junii. Anno Salutis M DC XCV.

autoritatem tamen confultó hic noftram interponere placuit|*

D

—

]

Typis JosANN-CoNRAn: Rzrsl,

C

]

EU D RARRM

B

2

æ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

A

1