LXV6_fol_041

[

L

LERECTOK.

ERSITATIS TUBINGENS

IS

UNIV

-

T )

Lectori Benevolo S.

- E,

[ E

JO

AA

:F

lanquam multà autoritate, meritis ac honoribus, infignis decedit, cui hodie exequiz fiunt, Vr Perreverendá Dignitate & Am-

«&/

"aA

plitudine, canis praterea, annisque, ut maxime Confpicus, DOMINUS JOHANN-CONRADITIIS ZELLER, Canobii, quod eft in pro-

DN

pinquo, Bebenbufani PR ZESUL ET ABBAS meriti[fimnw, Sereniffimo Wi ürtembergie DU CI à Confiliis Ecclefie ac Comitiorum Provincia-

E.

ä

T

Z

)

-

"

ä

lium Majorum Graviffimis: abfit tamen, optimum vite, feniique tanti, dum colligimus, ut przter laborem ac dolorem, facrarum literarum du&u,

;

E

/

c

d

aliud pronüntiemus. — De fenio quidem re&iflimé Auguftinus : Cum bomines optant fibi fenetutem, quid aliud fibi optant, nifi longam infirmita-

2

X W/f

3

i

| tem ? Vita autem hzec omnis, vitaque felicitas , quid nifi procellofi maris inftar habet, ubi brevia multa, ac Syrtes; quid nifi inftar teterrimi carce-

e

ris, autinquinatiffimi ftabuli; ubi

€

-

du

A

MO

i

d

Lutiss, €9 ultrices pofuere cubilia cure;

EAU

T

Fallentesque babitant morbi, triftisque fenetu ?

Atqhe, agite, u

t ocu

ls nimumque, quod meruit 7/i

r, [peGatilfimis par elogiis, in fupremi partem officii, per fcenam mortalitatis Ejus omnem, paulló fcrupulofiüs circumfe-

ramus: prima fanguinis, ac familize, ex qua erat oriundus, ad felicitatem aufpicia ; tum juventutem inter bonas literas, & przclara quzvis profe&uum fpecimina, undique»

laudabiiiter tranfactam; virtutes praterea Viri, virtutumque praemia, honores, fun&iones egregias, exiftimationem fummam, gratiamque in cctibus hominum prorfus fin-

gularem; hzc omnia,inquam, unum quafi in fafciculum componentes ; an quicquam dc.prehen imus, quó mínüs, quod de vita zoffra Euripides affirmat, calamitatem potiis,

quam vitam, dicamus? Juvat fan$, etiam inter fplendidiffima, quz mortalitati huic contingere poffunt, emineutize ac felicitatis munera, ad communis memnoriam miferiz fub-

inde recurrere , ne prava quxdam profperorum fpes & opinio fecuros in mortem dedat.

Cxeterüm ex illo ipío, quem memorabamus, fanguine przclaro, & familia , quans

ZELLERIANAM nempe, tot propaginibus, tantá pofterorum, tot in officiis, ac honoribus publicis, folertiá, acquifitisque inde laudibus, hoc in Ducatu illuftrem, na&us

eft: (nam profpera adverfis, ferena nubilis, ut mifceamus deinceps, prout omnis vitz noftrz ratio eft, opinor, licebit:) ex hac, inquam, Clariffima long? Familia prodiit in lu-

cem 44nno feculi tertio, die 4. Tulij, Heidenhemii, ex Parentibus, ftirpe & his fuà dignis: Patre nimirum Reverendo ac preclaré merito, DN. M. JOHANNE ZELLERO,

ibidem Diacono; Ecclefie poft Rotfeldenis in annum ufque primum & vicefimum Paffore, fingulari inter alia hofpitalitate paffim notoaccelebri: 7Matre verb BEATRICE,

AMatroná Spetabili; fiià DN. OCTAVIANI BLOSSII, Rei in SRtraelfleffe Ferrariz Praefe&i, & MARGARETZE DAURLZE. Quod i AVUM his addere iubet, Filio

pradi&o, nomine & officio in annos quatuor & triginta, eundem fimilem deprehendemus; quanquam & ex S'ubfcriptorummumero ad Formulam Concordie hic innotuit. Poft

regenerationem, quse in Sacro Baptilmo fit, luftricam, fata fz VIRI mox fitis fere feptenuiis ufque diverfa,

uem numerum & ipfe Preful Beat:s, ut aliunde facrum, ita &

hinc admirabilem fibi, inque DEI laudes hortatorem, fufpicere folebat, exhibuerunt, [ta enim primum illico

eptennium fub pollice Pareztgis , per prima pietatis ac litera-

rum rudimenta gnaviter eruditus, domi; alterum Leoberge, altioribus fundamentis in fchola ibidem jaciendis, in convi&u A POLLONILJE Materterz, DRe, JOHANNI

ULRICO BAUDERO, rei Foreftarie Prefetto, denupta; tertiumin Monafteriis, Hirfaugienfi ac Bebenbufano, Academicis jam Rudiis maturandus, tranfzgit. lnde pa-

rem annorum numerum in bac ipfa Nofivate, ejusque ornamento percelebri, Stipendio Ducali, peripfa Philofophize ac Theologiz adyta propiis admiffus, confummavits acce-

dentibus operis Paftorum hinc inde Vicariis, ii(que poft adeptam zno 1625.. Laurum Pbilofopbicam, quam inter fepties feptem, XL. nempe & novem Compstitores, quarto

loco obtinuit. | Succedunt ordiüarize, poft Acadeinica (tudia, in (acro Minifterto fun&iones; quas obiit //ildberge primim, partim ut Diaconu, quadriennio; partim ut Paftor

&9 Specialis in annos novendecim ; qui numerus pofterior item tria ferme feptennia comple&itur. — Lbi illud étiam in eximiam pietatis laudem Beatifimé Defunto Prafuli

cedit, quod Wildbergam fuam , 4z0 M DC XXXIV. per hoftilem Cafariani in patriam Exercitus incurfum, Parentibis, lare proprio ob viciniam Rotfeldenfem receptis,

loco afyli indulferit. — Equidem & finito ih(tic Diaconatui, poft moztem Parentis, Rotfeldenfis Ecclefie Pafforatum in tres anni quadrantes, antequam Wildbergenfem Specia-

latum aufpicaretur, fi id commemorari digaum, fubjunxerat, Sed Vaybingenfis jam ad Anifum Epifcopie, in amnos item feptem, unicum fi demas, adminiftrata, dignitas fe-

4

mitur. — Cui, profufiffimá fatorum liberalitate, PRINCIPUMque Patriorum eximià prorfas Clementiá, delati Prefulatzws tandem, ac Prelaturz fubeunt; altera Murbarden-

]

.

!

e€s vocamus

5 4nio M DC LVL nutu Principali defigaata; altera Bebenbufana, Anto M D C LX. plenari? collata; quá fcilicet Dignationis, quec eft inter Epifcopos , ac Generales, qua-

atrix fupremum faítigium attigit,

am &, hu

jus fi porró Eminentiz ,& Przfulum quee eft,annós computes, ipfos ultra tertim feptemnium quinque deprehendes.

Nam quartum feptentium , ne compleret , to

| HU DETIGUCIOHIS tl nad Lico Cuziditio UULIUICOR. v rüec u

W

Asb 9. dursüaais d[Ivffurs inter Ordiner Pravincie fpe&cmus s e3

Znno primim 7M DC LIX. cooptatum; Deletui autem Majori triennio poft aggréptum animadv

ertimtis: ^ Quem locum cum ad-Auguftum ufque Znzi. M DC LX

infedifíct, Minori demum Comgregatiori affociatus, Cap

- v

"t aC

Primicerium Prelatorumin Annum ufque Emortualem, atque ita ab 4nno 24 DC LXIX. integris ducbut fe-

ptenniis, egit.

uam & fecunda jam nunc Viri, eaque fpe&ata fatis, matrimania nos vocant; quale primum cum Ornatiffima Virginum, ANNA MARIA, Coz[ulis

Bulacenfis, DR. JACÓDI ESSICHI, Piri Graviffimi Filid, 4umo M D C XX X. contraxit; ex qua filia« tres genuit, duas morte praeproperá, primaque ininfantia, fibi prze-

reptas: tertiam veró, elocatam felici nuptu Piro Reverendo, DN. M. WOLFFGANGO WILHELMO SCHOLLIO, Brackenbeimenfium ctiamnum Parocbo, bene merenti:

fed quam & ipfam anno à nuptiis quinto, ocfo tamen Nepotibzs feccundam, ad xterna praemifit. — Alterum iniit conjugium cum Honeftiffima Famina, BLANDINA, DN,

JOHANNIS CHRISTOPHORI SCHLICKMANNI, /.5;. Marcbienum Badenfium in Gyrof(dtoeiler Prefeti, Vidua, à familia GR ÜCKLERIANA Gernfpacepfium;

oriunda; ex qua item, Z110.M DC XXXV'. fibi jun&, flios duos, DN, M. JOHANNEM JACOBIIM, Ipptinge, Maulbronnenfis Dicecefeos, Paftorem; otfo liberorum

Parentem: & DN. M. JOHANNEM CONRADIIM, Sacbfenbemii Minoris Paftorem, quartá prole beatum: fotidemque filios fufzepit; alteram ANNAM BLANDINAM,

in prima pucritia denatam ; alteram ANNAM BARBARAM, DN. M. [OHANNI BAURIO, Miniftro Verbi in Yberbrüben Backnamenfis Dicefeos, locatam ; quz

in puerperio deceffit, quatuor mepotibus reli&is. — Sed & hanc alteram Maritam non ultra quinquen&füm thori fociam habuit; quanquam iftis diabus ex Conjugibus fepteno

fe fetu partuque ditatum benedi&tione Superüm vidit. . Cum verà fupereffe fibi quinque liberos, eosque teneros, ac maternz opis vel maxim? indigos , Preful Beatus adver-

teref; non potuit non ad tertia vota progredi, — Quare die 19. Sept. 4uni M DC XLII. Virginem Ledifmam, JIDITHAM, DN. M. JEREMIZE SCHWARTZII, t. f.

Altorffenfium, Diecefeos Bebenbufane;Pafforis, filiam fibi defpondit; cujus amabili in annum ufque quintum & tricefimum confortio gavifus, & quinque denuo feptennia felix

maritus explevit; & unà fe ultra feptenam fobole au&um rurfus, foecundatumque in pofteros, animadvertit. Et fi/jos quidem quatuor ifto ex numero T.O.M. ** pridem coclo re-

etiits

quinto tantàm füperftite, DN, M. JEREMLA, Horrbemii, aybingenfis Diccefeos, Paftore ; unde feptem iterum nepotum gaudia & ornamenta Av;z feliciffimus

priori

bus addidit: fres autem filizs, easque integro adhuc numero fuperítites; nempe MARIAM CATHARINA M, DN. M. GEORGIO BALTHASARI RAITHIO,;

Brackenbemii Diacono, fextá prole feecundam; JUDITHAM, DN. M. GEORGIO CONRADO BRODTBEQUIO, AMetzingen[itim ex Uracenfi Diftridu Diacono; cui

quinque nepotum nomina debet: & BRIGITTAM BEATAM, V'iro Nobiliffimo €9 Confultiffimo, DN. JOHANNI HEINRICO STURMIO, U. J. D. Sereniffimo Duci in

Suprema Juftitie Curia à Confiliis, Judiciique Tutelaris Pra[idi ternd fobole beatam, feliciffimo nuptu collocavit. UInde nepotum numerum fi ineas, 4bbati Pientiffimo codli-

tus donatum, ipfos 44- deprehendas; quorum 24. vivos decedens relinquit... Erat & hoc infigne maximé coleftium in Beato Prefule beneficiorum additamentum , quod,

uemadmodum in feptem nunc Heredum ftirpes bona terreftria dividenda linquit; ita, quoad viveret, feptenario mumero in annos complures, aris cathedrisque Domini, ipfe

i

€

ilicet cum tribus Filiis, totidemque Generis, inferviret, Nam &, folum Przefulem Beatum fi attendas, ab Ziio: M DC X X/'I. ufque ad extrema vitz, ut Picarim, €9 Mi-

nifler Ecclefie Otdinarimm, ipfos annos $7. atque fic ocfo feptennia, confummavit. — It éaufam habuerit, quod ufque fa&itabat, dum viveret, ad normam quafi facri hujus mu-

meri, potitlima vitz momenta, DEIque inprimis benefa&ta,, revocandi; quze ille, non feptupla, fed millecupla, &, ultra fi quid eft, fubje&iffimá devotione expendens, affi-

duéexclamabat: AMinor fum, Domine, cunttis mifevationibus tuis, quas famulo indigno exbibuifti. — Quodfi porró illa DEI beneficia, prout in Curriculo vitze confignata ex-

tant; recenfenda forent, metam eorundem nullam (cripti anguítia admitteret. « Fecitfan? Ziri etiam in facro munere inexhauftus labor & induttria, ut non pauca ei Opera, quse

fingulari judicio & dexteritate fcripta pofteritati relinqueret, committerentur: quibus accenferi Inftitutiones Catecbetice, pet Ducatum hunc omnem linguá vernaculá introdu-

&x, Simmaria Biblica, Sabbathica Coufe[fio, inque B. Lutberi Poflillam Ecclefiafficam Commentarii merentur ; ne de inchogtis praeterea, ip Confeffionem inprimis Augufta-

nam, Operibus ac laboribus egregiis quicquam memoretur. — Sed nec ita benignitatem in fe Numinis ipfe interea ufurpavit, quin par exerceret in proximum ; eleemofynis, ho-

fpitio, & mensá ipsá, in egenos & exules liberalis; ingeniorum , praefertim paulló praeftantiorum, fautor ac promotor munificus ; teftante id ipfum difpofitione etiam tefta-

mentarià. ^ Prudentiam, vigilantiam, & affiduitatem munerum, Synodales inprimis Conventus ; atdorem pietatis preces, pro publico etiam coelo miffz fzpius ; fidem fuis de-

bitam cliaritates domefticze in aprico ponunt. Patientiam infuper non mala tantàüm domeftica, morbi, orbitates, viduatus; fed affli&tones quoque publicz, bella, peftes, tan-

taque tem porum iniquitas loquitur. Summam dicendorum, di&orumque, fi denique ad unam velut epitomen revocemus, pratter exemplum quidem au&um benedi&ioni-

bus,fed & cruce & adver(is preffum prae ceteris, Beatum Prefulem comperimus; ne fruftra vitam calamitatem di&aa autumes. — Tanti curriculi noviffima ut beato fine com-

onerentur, ultimum inprimis iterStut

ardiam verfus occafionem procbuit. — Hoc enim cum zger ipfe, quanquam apimo vegetus & ere&us, iniret, aurarum afperitate, curis-

ue intenfioribus, au&a infirmitas eít,ut, redux domum in vigiliis Tbome, per anni elapfi claufulam, componi leGo à fuis neceflum haberet. — Quo decumbens huc ufque, ca-

tarrhis & atrophiá paullatim beato deceffui maturuit; éxorfus infirmitatem corporis à Solffitio biberno, quam ZEquinoGio Verno, perpetuá dierum ferenitate & amwenitate com-

mutandam, Superis transfcripit. — Quibus vacat, CIVES, ut, viam breviffimam emenfi, tam blandà coeli facie, €unus bodierni diei borá X 11."7* ipfo in Monafterto proximo,

cæ't..erfi de fugg:ítu audituri, honorifica dedu&ione comitemini, AMPLISSIMA FAMILIA noftro ore & calamo rogat. P. P.d. 14. Mart. Anni falutaris MDC ELXXXIII.

Typ*isx;]gumN-Hmmgx B-EISI'

A

;

£

-

i

*

Em

-

f

»

..M

!»

-

o

E

À.

-

i

,w

22 1

-

x

—

L

F3

d

——

—

E

N

p

1

E

x

"m

"

»

"m

m

W

"d

Vs

MT

Gu

E

I

v

J

,meä

2

3

t

[

st

"

o

x

"

j

Le—

-

^

E

f

RECROK.

:

ERSITATIS TUBINGENS

IS

UNIV

2

Lecori Benevolo S.,

—— ,

2X

U

2

lanquam multà autoritate, meritis ac honoribus, infignis decedit, cui hodie exequiz fiunt, Vir Perreverendá Dignitate & Am-

r

4

t

24

J

plitudine, canis praterea, annisque, ut maxime Confpicus, DOMINUS JOHANN-CONRADUS ZELLER, Canobii, quod eft in pro-

2

CT

Z

&Y

)

|e-

4

A

pinquo, Bebenbufani P R ZESUL ET A BB AS meritiffimu, Sereniffimo W'ürtembergie DU CI à Confiliis Ecclefie ac Comitiorum Provincia-

E

3

,

2)

ZA

.

3

lium Majorum Graviffimis: abfit tamen, optimum vita, feniique tanti, dum colligimus, ut przter laborem ac dolorem, facrarum literarum du&u,

z

Z

9

D2

aliud pronuntiemus. ' De feuioquidem re&iflime Auguftinus : Cum bomins optant fibi fene&utem, quid aliud fibi optant, nifi longam infivmita-

VA

y//

-

,

778b

z

| tem ? Vita antem hec omnis, viteque fclicitas , quid nifi procellofi maris inftar habet, ubi brevia multa, ac Syrtes; quid nifi inftar teterrimi carce-

N

Z

ris, autinquinatiffimi ftabuli; ubi

(ïï

2

A

27

E2

Lutlu, €9 ultrices pofuere cubilia cura;

d

A

du

VE

2

27

Pallentesque babitant morbi, triftisque fenetkw ?

Athue, agite, u

t

os nimumque, quod meruit 7i

r, [pettati[fimis par elopiis, in fupremi partem officii, per fcenam mortalitatis Ejus omnem, paulló fcrupnlofiüs circumfe-

ramus: prima fanguinis, ac familiz, ex qua erat oriundus, ad felicitatem aufpicia ; tum juventutem inter bonas literas, & praclara quzevis profe&uum fpe.cimina, undique»

laudabiliter tranfa&tam; virtutes przterea Viri, virtutumque przemia, honores, fun&iones egregias, exiftimationem fummam, gratiamque in ecetibne hominnm nrorfns fin-

gularem; hac omnia, inquam, unum quafi in fafciculum componentes ; an quicquam deprehendimus, quó minüs, quod de vita zoffra Euripide 5

quam vitam, dicamus? Juvat fan$, etiam inter fplendidiffima, quoe mortalitati huic contingere poffünt, emineutiz ac felicitatis munera, ad com

inde recurrere , ne prava quxedam profperorum fpes & opinio fecuros in mortem dedat.

Czeterüm ex illo ipfo, quem memorabamus, fanguit

ZELLERIANAM nempe, tot propaginibus, tantá pofterorum, totiu officiis, ac honoribus publicis, folertiá, acquifitisque inde laudibus, E^

eft: (nam profpera adverfis, ferena nubilis, ut mifceamus deinceps, prout omnis vitze noftrz ratio eft, opinor, licebit:) ex hac, inquam; Clariffi

cem 4uno feculi tertio, die 4. Julij, Heidenhemii, ex Parentibus, ftirpe & his fuà dignis: Patre nimirum Reverendo ac preclaré merito, DN. —

ibidem Diacono; Ecclefie poft Rotfeldenfisin annum ufque primum & vicefimum Paffore, fingulari inter alia hofpitalitate paffim noto ac celeb

Matroná Spettabili; lia DN. OCTAVIANI BLOSSII, Rei in SXeraelfleffen Ferrariz Prxfe&i, & MARGARET/E DAURLE. Quodfi.

x

pradi&o, nomine & officio in annos quatuor & triginta, eundem fimilem deprehendemus; quanquam & ex Subfcriptorummumero ad Formulan

regenerationem, quze in Sacro Baptilmo fit, luftricam, fata fs VIRI mox futis fere feptenuiis ufque diverfa,

uem numerum & ipfe Preful B/.—

hinc admirabilem fibi, inque DEI laudes hortatorem, fufpicere folebat, exhibuerunt. Ita enim primum illico

í

eptennium fub po

liice Parentuu-

z

rum rudimenta gnaviter eruditus, domi; alterum Leoberge , altioribus fundamentis in fchola ibidem jaciendis, in convi&u APOLLONIZE À

ULRICO BAUDERO, rei Foreftarie Prefetto, denupte: tertiumin Monafteriis, Hirfau ienfi ac Bebenbufano, Academicis jam £udiis mati -

rem annorum numerum in bac ipfa Nofivate, ejusque ornamento petcelebri, Stipendio Ducali, per ipfa Philofophize ac Theologiz adyta propiss

dentibus operis Paftorum hinc inde Vicariis, ii(que poft adeptam Zuuo 1625. Laurum Pbilofophicam, quam inter feptic;fepiem, XL. nempe 8

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

loco obtinuit. Succedunt ordinariz, poft Acadeinica ftudia, in facro Minifterto fun&iones; quas obiit Z^ildberae primnm, pariim ut Diacom -

€9 Specialis in annos novendecim ; qui numerus pofterior item tria ferme feptemnia completitur. — Ubi illud ctiam in eximiam pietatis laude

cedit, quod Wildbergam fuam , 4u10 M DC XXXIV. per hoftilem Cxfariani in patriam Exercitus incurfum, Parentibié, lare proprio ob v.—

loco af3li indulferit. Equidem & finito ihftic Diaconatui, poft mo:tem Parentis, Rotfelden(is Ecclefie Paftoratum in tres anni quadrantes, an

latum aufpicaretur, fi id commemorari digaum, fubjunxerat, — Sed //aybingen[is jam ad Anifum Epifcopie, in amos item feptem, unicum fi d

witur. — Cui, profufiffimá fatorum liberalitate, PRINCIPUMque Patriorum eximiá prorfus Clementiá, delati Prefalatz tandem, ac Prelatu -

i, Amio 7M DC LVTI. nutu Principali defigaata; altera Bebenbufana, A4uo M D C LX. plenarié collata; quà fcilicet Dignationis, que eft inte:

:

:

F

es vocamus

atrize fü

:

$

1

Á

premum faftigi

um

a

im &, hujus fi porró Eminentiz, & Prafulum quz e£,annós computes, ipfos ultra tertitm j5

O Baace Q

L

Nam.güartum feptengium, ne compleret

*

.agg

g SHJPL

tl?ülöüä iiünidlico Cuziditio OULIUXCORE V iOfecusce

uvd o QO. -derailnasus. ..ajj'pjfuvæ inter Ov

Znno. primüm M DC LIX. cooptatum; Delettui autem Majori triennio pft aggrégstum animadvertimüs; ^ Quem locum cum ad-Auguft

ENEN .

infedifict, AMinori demum Cougregationi affociatus, Cgþat ac Primicerium Prelatorumn Annum ufque Emortualem, atque ita ab 2520 2M I —

mummm|

-H-HH

ä

ptenniis, eg

it,

Qu

uam & feecunda jam nunc Viri, eaque fpe&ata fatis, matrimania nos vocant; quale primum cum Ornatiffima Virginu

H4HHHHHHHHHI

|BESEESEEEEEEE|

—'—"";ï

Focus

Baulacenfis,

DN. JÁCODI ESSICHII, Ziri Gravi[fimi Filid, Anzo M DC X XX. contraxit; ex qua filias tre; genuit, duas morte preeproperá, —

reptas: tertiam veró, elocatam

felici nuptu P'iro Reverendo, DN. M. VOLFFGANGO WILHELMO SCHOLLIO, Prackenbeimenfium et

N

14

fed quam & ipfam anno à nuptiis quinto, otfo tamen Nepotibzs fccundam, ad xterna przmifit. — Alterum iniit conjugium cum Honeftiffiai

JOHANNIS CHRISTOPHORI SCHLICKMANNI, D. . Marcbianum Badenfium in Grofi(totiler Prefe&i, Vidua, $ familia GR Ü CK1

-

ä

oriunda; ex qua item, Anio.M DC XXXVI. fibi jun&à, flios duos, DN, M. JOHANNEM JACOBUM, Ippting£, Maulbronnenfis Dicece

Parentem: & DN. M. JOHANNEM CONRADUM, Sacbfenbemii Minoris Paftorem, quartá prolebeatum: totidämque filios fufcepit; altera|—

in prima pucritia denatam ; alteram ANNAM BARBARAM, DN. M. [OHANNI BAURIO, Ainiftvo Verbi in Cyberbrüben Backnam

in puerperio déceffit, quatuor nepotibus reli&is. Sed & hanc alteram Maritam nonultra quinqnen&"füm thori fociam habuit; quanquam iftis *

12

fe fcetu partuque ditatum benedi&kione Superüm vidit. — Cum veró fupereffe fibi quinque liberos, eosque teneros,

ac maternx opis vel maximée

teref; non potuit non ad tertia vota progredi, — Quare die 19. Sept. Ami M DC XLII. Firginem Lediffimam, JUDITHA

M, DR. M. JEE

Altorffenfium, Divcefeos Bebenbufana;Paftoris, filiam fibi defpondit; cujus amabili in annum ufque quintum & tricefimum confortio gavifus,

al-

11

maritus explevit; & unà fe ultra feptenam fobole au&um rurfus , feecundatumque in pofteros, animadvertit, Et filjos quidem quatuor ifto ex num

petiit; quinto tantàm fuperftite, DN. M. JE REMIA, Horrbemii, Vaybingenfi

s Diccefeos, Paftore ; unde feptem iterum nepotum gaudia |-

prioribus addidit: tres autem filias

, easque integro adhuc numero füperítites; nempe

MARIAM CATHARINA M, DN. M. GEORGIO

10

Brackenbemii Diacono, fextá pro

le fecundam; JUDITHAM, DN. M. GEORGIO CONRADO BRODTBEQUIO, AMetzingenfium ex U

uinque nepotum nomina debet: & BRIGITTAM BEATAM, Vir

o Nobiliffmo €9 Confultiffmo, DN. JOHANNÍ HEINRICO STURMIO -

Suprema Juftitie Curia à Confiliis, Judiciique Tutelaris Prefidi tern

À fobole beatam, feliciffimo nuptu collocavit. Unde nepotum numerum fii

Erat & hoc infigne maxim? coleftium in Beato Prefule benefil-

tus donatum, ipfos 44. deprehendas; quorum 24. vivos decedens relinquit.

uemadmodum in feptem nunc Heredum ftirpes bona terreftria dividenda linquit; ita, quoad viveret, feptenario numero in annos complures,

o

i

€

ilicet cuim tribus Filiis, totidemqïle Generis, inferviret, — Nam &, folum Praefulem Beatum fi attendas, ab 4mio: M DC X X//I. ufque ad extre

L

[It caufam habuerit, quod ufque fa&itabat, dum viveret, ac

nifler Eccle(ig Otdinaris, ipfos annos $7. atque fic otfo feptemnia, confummavit.

meri, potiflima vitz: momentz, DEIque inprimis benefatta, revocandi; qux ille, non feptupla, fed

millecupla, &, ultra fi quid eft, fubjeSiffii

dué egclgmabaf: AMinor fum, Domine, cuntlis miferationibus tuis, quas famul

o indigno exbibuifli. Quodfi porró illa DEI beneficia, prout in|-

tant; recenfenda forent, metam eorundem nullam (cripti angu(tia adiitteret.

Fecitfanà Viri etiam in facro munere inexhauftus labor & induitr

commiítterentut : quïbus'accenferi Inftitutiones Catechetice, pet Ducatum hunc om-—

fingulari judicio & dexteritate fcripta pofteritati relinqueret,

eterea, in (

G», Summnariía Biblica, Sabbatbica Coufe[jio, inque B. Lutberi Poftillan Ecclefiafficam Commentarii merentur ; ne de inchoatis pr

nam, Operibus ac laboribus egregiis quicquam memoretur. Sed nec ita benignitatem in fe Numinis ipfe interea ufurpavit, quin par

exerceret ii

teftanteid — -

ä

fpitio, & mensà ipsá, in egenos & exules liberalis ; ingeniorum , prafertim paulló prazsftantiorum, fautor ac promotor munificus ;

mentarià. Pruientiam, vipilantiam, & affiduitatem munerum, Synodales inprimis Conventus ; atdorem pietatis preces, pro publico etiam cot

:;-—IE.I

bitam cliaritates domefticae in aprico ponunt. Patientiam infuper non mala tantüm domeftica, morbi, orbitates, viduatus; fed affliGiones quo|-

Summam dicendorum , di&orumque, fi denique adunam velut epitomen revocemus, prater exemplun

"

taque temporum iniquitas loquitur.

bus,fed & cruce & adverfis preffum pro cateris, Beatum Préfulem comperimus; ne fruftra vitam calamttatem di&az autumes. Tanti curricu

onerentur, ultimum tüprimis iterStutgardiam verfus occafion

em przebuit. Hoc enim cum zeger ipfe , quanquam apimo vegetus & eretus, in

que intenfioribus, au&a infirmitas eft, ut, redux d

omum in vigi

liis Tbom&, per anni elapfi claufulam, componi le&o à fuis neceflum haberet.

tarrhis & atrophiá paullatim beato deceffui maturuit

; éxorfus infirmitatem corporis 4 Solfritio biberno, quam ZEquinotlio Verno, perpetuá dierur —

mutandam, Superts transfcripfit.

Qu

1

ibus vacat, CIVE

S, ut, viam breviffimam emenfi, tam blahdá cceli facie, &opus bodierni diei borá X11.

ftro ore & calamo rogat. P.P,d. 14. Mart. Àni-

c:k.tel'va de fugg:ftu audituri, honorificà dedu&ione comitemini, AMPLISSIMA FAMILIA no

2

Typ*isx]quN-Hmec-:x Reisl,

W Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1