LXV6_fol_037

j

R LC O X

UNIVÉRS

ITATIS TUBINGENSIS

CIFKF1BUSUWUIS SAL.

——

L

V2

T i

at d hi.

2 e)

"s

s Ngens certamen Aulz Scholzque de Viro Magnifico , Pra- Strenuo, ac Nohilisftmi undique nomi-

Es

Z

y.

(

2

27

'z4, DOMINO VWVOLFFGANG-ADAMO LAUTERBACH, JerzsConfulto, d* Auteceffóre nuper Academia uofiratis longt

D

2

E2

)

Z

d

lateque Famigeratiffimo; Sereniffimo NV£

rtembergia Duci à Con[ilis intiwis , ac Conffforii Ecclefraflici Diretlore Splendidiffime , nudius quartus; arbitra

z

"Z

2

"

S)

oæ

-

(2

a

C

T.

e

d&

rerum omnium fatalis, mors diremit.

2

JEgré ac dificulter admodum is ab Univerfitate noftra, quam in annos jam triginta ftatione Profefforià

5

e

ä*c

»

Z

p

j ac

fcriptis infignem in modum illuftravit, Stutgardiam haud ita pridem concefferat, de ve/wntate ac nutu Clementiffimo SERENISS1MI

€

2

z

Z

)

«

e

Z

RINCIPIS, terrarum Patria modo Adminiflratoris, Ke&urz illam in Sacro Senatu Spartam graviffimam, inter vota undecunque calentia;

e-

z

z

Z

2

Z

fpemá; omnium longé maximé infignem, pro publico egregio, indubitatisQue patriz incrementis, obiturus; cüm ecc

e! febri pertinaciffimá de-

z

l

;:

"Z

2

e

v

omnis Academiz,

2

//æ

Q

U

fubitó correptus, recuperandz inter tot charitates ac neccflitudines, quibus erga Virum tam diu, tamque enixé merentem,

2

Z

Z

oppididue, angulus & receffus fcatet, Tubingam hanc noflram repetiturus, medio in itinere crefcentis morbi gravitate attinetur, inque ipfo

$

g"

2

e

dÀ

diverforio W aldenbuchiano poft dies paucos, inter Familiarium ac Propinquorum dulciffima minifteria,fe(Iam tot curis & arumnis feculi,animam,

placidimm& exhalat.

Nimirum, fluduabundus quafi Viv $2 delicias ty ornamentum avi natus, utri majorem affedtum deberet, pretiofi

flimo patriz cimelio, QUuiverftatis am

filum fecat Soror invida;

eJMetropoli Ducati , rem Patriz univerfam híc confiliis graviffimis ftudiisque fuffulturus, dum jufto utrinque amoris zquilibrio propendct,

perambulantemque velut £m £nnocentía eordis fui, 1m medio domis , hac eft, patriz, /44, uti Scriptura loquitur :

id eft, zqué propinquum,

zqué expofitum omnibus,

atriz furriplatur, expendendum cu-

omniumque commodis invigilantem, omnium pracordiis intimis, quo cum difpendio & jactura afflicte cheu! cateroquin fat p

riofiüs infinuat. - Solet quippe, folet ita agere, evigilans denique in vindictam fontium, divina Nemefis, ut, cum immittere calami

tates dudum promeritas populo

Nec enim fugi-

meditatur, Heoras ante fuos Troie, ac Palladia fubducat, nutantiaque paffim, & in tuinam prona, hiantis zdificij tigna fpectatis tibicinibus privet.

unt oculos animosque noítros obvie omni ex ordine parietinz, qua prefi

diis « JMaximorum. V'irorum brevi fatis temporum curriculo orbatz, quid nifi

triftem aliquam,

» videmus? Sed mitiganda in ipfis DEI cor-

raramque eventibus, cladem sminantur; quando vix intra annuum fpatium gemzno "Prafide nudatum fummum boc Synedrin

reptoris manibus, quecunque funt, llagra imminentia, inter ferias poenitentiz lachrymas, ejus miferationi committentes, d

um jufta fiunt hodie 2 Spe&anjima Familia,

í memoria, paucis tamen, pro anguítia

tradu&is huc, quod expetiiffe Zearz intimé videtur, corporis Defundti exuviis: quid, tor Jaudum puntizs Confpicui, Viri Ampliffim

nempe tabulz, confignandum hic ad pofteros, non tam pro more, quam ex mcerito, atque ad imitationem fcculi, exigat àn

obis, percurramus.

Nafci ergo vitales has

die X X. Decem

ér. editum Tatre, ADAMO LAUTER-

in auras eum Schleza, Voitlandix oppidum, Plavenfis territorij, vidit, eZ£nno feculi currentis oblavo ( decimo ,

BACHIO, Confule iidem Meritiffmos « Matre ANNA MARIA, PreNolilis atque Strenui DN. TOBIJE OBERL

àNDERI , /llefirifimorum Dominorum Rutheno-

denatà.

Ubi par

rum Conliliarii, ac Hareditarii in Rudolf/fein c&- Hammer ,

Filiag ante quinquennium demum,anno ztatis tertio & octogefimo , cum infignibus elogiis,

fe illico Numinis benignitas, & in ipfa prole, Parentiui conceísà, & in formando ejus ingenio, exferuit: queque

per tot gradus ad fummum deinceps omni in vita te-

aut magnam cuiquam contingete mentem fíne DEO;

tendit, clegantia & virtus fua primodia ceperunt.

Veté enim & Seneca Sapiens megat, ant £onum virum fmse DEO feeri,

& acu rem tetigit Neftorille Homericus,putans;pares Te/emacho,

nec nafti ine DEQ,nec adolefcerepotu:ffe.

.-Hinc,àjactisin pietate ad omné £licitatem fundamentis,bonarum

dolefcens, quanquam 7Marrs potiffimüm curá, inter motus bellicos,undique tum ingravefcentes,

fumtu

illicó literarum cultu domi eó ufque profecit, ut aszorum otlodecim a

non exiguo, fed difficili, 4cademiis committeretur.

Quarum primam /ezam,

finitimam nempe patriz, bonisavibus petiit,tamque eximià profedtuum laude complevit, ut,

,rara prudentiz omnis au-

Prafide Inclyto Ce/lario, Difputationem eruditam,

de e3Maieflate, publicé defenderct, atque ex Cellegzo illo Peittico, quod lucem dein afpexit

entià,

gmenta caperet. Jenz, Mifnie Ocellum, Lzpfam, atque huic Bafieam ; e/dreente

ratumque , nobiliffima literarum emporia, pro addifcenda inprimis Jurifprud

& facultatem capeffendi Swpremos Honores, Argentoratenfsipfitribuit. Quos

fubjungit. Necdcfuit labori fucceffus. — Quippe & nomen eà in arte Salerziffims Candidati ,

tamen, indubié jam tum profpiciente noftrz huic Univerfitati divinà providentià, qua tamré P'iri

induftriá & dexteritate , etiam quoad Legum facratiffimarum cul-

Hanc ergo fimul Anno 1647. menfc Julio ingreífus, cum

tum, priftinum aliquem in florem reftitueretur, nuspiam, nifi hujus intra carceres, fumere fuit dignatus.

per Examina Solennia, tum habità iz/ígui De Beneficio Competentia Difputatione, animum eó intendiffet, nihil

obíftaculi invenit, quó minüs, ante adhuc anni claufulam ,

erumpentibus continnó in lucemtot ingenij

defideratà Laurez lztiffimo cüm fremitucavez omnis potiretur. - Acceffit tori longe maximé eximia & illuftris fortuna, quz,

preclariffimi dotibus,

Filiam unicam Celebratiffimi per orlem Literarinm omnem, THOM E L À NSII,quonomine,quicquid decoris &

elogij concipi poteft, abfolvitur,

t

atam , metentiffimo, fiquidem peregré degentis « Marri voluntas accederet,

LAUTERBACHIO, fingu-

t

V'irginem toto itens ornamentorum bue pertineutium eboro fip

lari Macenatum ftudio,exambiret. Necfegnis ille, cum eundem, inftituto in patriam Itinere,

e/£nni fegueutis menfe Septeméri,

attuliffet, eo ipfo die redux, quo rle-

Filium Primogenitum, éeata item memorio, JOHAN

NEM FRIDERICUM, folenni

viofiffima recordations EBERHARDUS III. Dex tnelytiffimus NV irtembergia ,

pompá in Collegium Iluftre introductum, verbis ac voce 7fndree Burckhbardi ,

Cancellarii « JMagatfici , Pattibus Academiz commendabat: tantzque feftivitati hofpes ab

nuptiarum rite folennia paulló p

.

óftadornat, confummatque. Quare

"Augulo "Principe,

dilucidis undiquaque Clementiz fingularis indiciis accumulatus, adjungeretur:

lià vittuttm LAUTERBACHII

nec Senatus Academici favor, hís ipfis eruditionis rare & egregie argumentis conciliatus,

ornare sugerts Profzfforii Dignitate a

mox veró Pande&arum libros explicandos publicé credens.

Quid ifthec aufpicia novi Prefefforts

quicquam ceífavit; primó quidem Inftitutionum eidem elementa;

illicó confecutum? Increbeícens paffim ad exteros doctrin

x methodus accurata, inexh

auftzque laboribus operz, dicatam Themidi Juventutem undique; ut ferrum ma-

decus famz excellens admodum l,a buic féudiorum Nutricula inter omnes Germaniz comparaverunt; qua-

gnes folet, exciverunt; quodque fuerat in votis, nomen ac

rum aliqua vix allegari poteft, quin somez LA U TERBACHIIin

ore ferat, fufpiciat, calamo & fcriptiscelebret. Tametfi enim ipfe; five modeftià, nativá ei, & in-

bere fcriptorum copiz non poffet: & Pra-

genitàs five Confiliorum, hinc velut ab O

raculo communi petitorum, aliorumqQue negotiorum, multitudine preventus, incum

deGlionum tamen publicarum aliduitate, & Collegiorum privatorum frequentià,

id effecit, ut non Scholam modó hanc patriam excolendi Juris facilitate , tanquam Prace-

poít fe traheret: fed & cuncta feré, Auguftanz quz funt Confeffioni ad-

ptor communis, quo nomine vivum etiam fuperítites Co/ege

dignati funt, mortuumque colent,

dicta, loca, aulas, Academias, curias; erisperitorum pracipsorum abundantià compleret. Equidem vel fole Diffstationes ,

cüm Ordinariz, tum Inaugurales, quibus ha-

, ac divenditz, quis nefciat ? Quid

ctenus defideriis expetite, quoties exícripta typis publicis;

quibusque pretiis etíam librariorum folertià privatorum divulgatz fint

de muniorum jam aliorum, fan&Horumque Academitcarum dexteritate , fide, vigilantià, dicendum;

quas füppeditandis in Senatu confiliis, exercendz Jurifdidioni, au-

adminiftrata Deputatura Suprema; & Decanatus

gende Oeconomiz,obeundis legationibusgerendisa

cduis, iisque fplendidisofhiciis,obiit; quó Re&sra;iterata octies, bisque

crebriores, pertinent? His fané omnibuseo fe zelo ac fervoreimpendit, ut,

quz aliunde quoque adventarent, Pecat;

ones legitimdas,

amori patriz poftponeret; eapropter &

ut, fimul ize/yta fame B. LAN

SIUS terris excederet, ejus in locum Confiliarisa & lu-

Sereniffimo quondam Principi EBER HARD O adeó in honore & oculis habitus,

etlor lllufiris Collegii alMegeretur, omnisqu

e generis graviffimz ipfi expeditiones co

mmitterentur. $ed & ab exceffu DIVI VILHELMI LUDOVICI, poftquam

I ET INVICTISSIMI LE OPOLDI, as

oritate & auficis SUPREMA NVIRTEMBERGI/ZE ADMINI-

$. Cafarea « JMaieflats, A GGUSTISSIM

STRATIO AC TUTELA GSereniffimo Duci ,

FRIDERICO CAROLO commiffa fuit 5

nemo, qui in locum vacantem Secretiorta Confili, Pralidiigue n Senatu

ac fubmiflà veniz imploratione, fugiendum fibi r Optimus fta-

&cclefiaffico fapremi , cooptaretur, £o dignior eft inventus.

Quem honorem utcunque ftudio omni,

,cum Marcello Maroniano , rerris ; fatis-

tueret: vi&us tamen tot Patriotarum fuafu ingenuo, affiduoque, annuit tandem; fed

ofenfus faltem, at ex principio patuit

am & inreligione

finceritatem, & in confiliis pru

dentiam, & in convidu comitatem, & in

gue minimà bae propría dona inentiéus, — Quisjam tot decora virtutum, tant

moribus innocentiam, inque officiis omnigenis alacritatem , U/psano noftro,

B.LAUTERBACHIO dignoe

logiorum paratu expediat? Notum illud Vatis: L«chbry-

Nam nec divinz benedictionis, que in tot fe exempla virtutum iremunerat

ione largá

ma ingentes flupents parv& loguuntur. . Et hec jam fcriptio modum exceffit.

effudit, cenfus uberes; non civium,que domi5 non omnium, quz peregre, poffidebat, prec

onia infignia; non connubiorum,

non prolis tanto numero felicitatem,tetigi-

^

NSIANA,

quodlaudatum jam eft,pre/e decup/

4

focundum; fivecum ANNA JULI-

mushadcenus. Et connubia quidem, five cum MARIA SUSANNA LÀ

ANNA ROSINA STIEBERINA,

ANA HATTINGIA e^nzne. 1605. contradtum, & /oZele quat:rnä ditatum 5

five tertium, ultimumque azmo ezapfo cum D 5.

& concordie rivisaffluxerint5 qua gaudia//eri , tam teneré amati, tam folerte

r educatis

ZELLERIANA VIDUA, initum; quibus voluptatum, amorisque mutui,

ILIA, dederit: & in luce pofitum eft omnium, & lachrymz ac defideria fu-

quos honores GENERI SPECTATISSIMI, totque Charitatibus diffufa AMPLISSIMA FAM

Erant jam exhauftz majorem partem febrili ardore ac ve

hementià, viresBEA-

perftitum teftantur.

Laudum autem,qua híc defunt, digniores voces feculum fupplebit.

TI, cüm arce Waldenbuchianà eger exciperetur.

Quas proinde haud difficulter fuperveniens

tandem catarrhus fuffocativus penitus extinxit. Unde circa boram 2«

Dominici viatico, inter aftantium preces placidiífime finiit.

Nunc cum Z. i. in tumbam, quam ipfe difceffurus

om. ibidem, fumto ante $S. Corporis atque Sanguinis

&c. fintinferendz; ut exequiarum

ad latera Dilefizffimarum quondam Coniugum deftinarat fi

bi, corporis reliquiz ex edibus NOBILISSIMI GENERL DN. D.BEHMII,

quanquam inter gravifïïmum lu&um pat

riz, etiam fuper jactura £amtr CO-

honorem jugi frequentia, CIVES, augeatis,

veftrum eft. . Neque repetere quidem nos,

f(imul Cornicis olim Romanz illud

LUMINIS, illud expracedentis Dominice, quà deceffir BEATUS,

Hiftoria anniverfaria: Zeze omnia fecit, dedecebit: fed ita; ut

ex arce Tarpeja di&um certà ratione, precibusque devotis,

noftrum faciamus; de quà noti verficuli:

Nuper, Tarpciä cornix cum vupe refedit ,

£5ST BÉ£N£ , tton potuit diceres Dixit, CRTT

e"*a; Aug. M.DC. LXXVII.

Ita, ita velit propitium Numen:; & Zexe etiam in pofterum Patrie noftrz,

farciendo rupturam hanc digno Atlante; faciat! P. P. Di

"t

TusiNc& LITERIS HEINIANIS.

-

WR

-—

i

"

--

-

-

"1

s

Es AMEPTE

&

*

bl

E

——

ii

*

À

B ICM O

UNIVER SITATIS TUBINGENSIS

CLEIBUSIEEISTIAL

A

——

2

A

SN ens certamen Aulz Scholz ue de Piro Maenifico

, Pra- Strenuo, ac Nolilisfmi undique nomi-

7

2

£

es)

-

o

ZA

z

j

o

7

Ü

45, DOMINO VOLEFFGANG-ADAMO LAUTERBACH, JuariConfalo, d* Autecelfóre nuper Academia uoftratés longà

d

A

ZA

,

Z

E

&

fategque Famigeratiffmos Sereni[mo NV értembergia Duci à Con[ilts intimts , ac Conffforis Ecclefinflici Direllore Splendidiffime , nudius quartus; arbitra

;'2

a

-

ia

E

z

2

D

m

*

/,

c

e

E

P Q

rerum omnium fatalis, mors diremit. JEgré ac dificulter admodum is ab Univerfitate noftra, quam in anaos jam triginta ftatione Profefforià

Z

G

5

CAX

z

A

:

ac fcriptis infignem in modum illuftravit ,. Stutgardiam haud ita pridem concefferat, de voluntate ac nutu. Clementifimo SERENISSIMI

2

z

9

-

A

(v

Z

TRINCIPIS, terrarum Patria modo Adminiflratoris, Redurz illam in Sacro Senatu Spartam graviffimam, inter vota undecunque calentia,

;ä?

"Z

Z

z

fpemá; omnium longé maximé infignem, pro publico egregio, indubitatisque patriz incrementis, obiturus; cüm ecce! febri pertinaciífimá de-

D

o

1

"

z

Z

Z

Ü

fubitó correptus, recuperanda inter tot charitates ac neccflitudines, quibus erga Virum tam diu, tamque enixé merentem, omnis Academiz,

Z

vy-

R—

Z

z

Z

oppidiQue, angulus & receffus fcatet, Tubingam hanc noflram repetiturus, medio in itinere crefcentis morbi gravitate attinetur, inque ipfo

* diverforio W aldenbuchiano poft dieä paucos, inter Familiarium ac Propiriquorum dulciffima minifteria,feffam tot curis & «rumnisfeculi, animam,;

placidifhm& ex;l;alat.

Nimirum, lu&uabundus quafi Vr $: delicias ey ornamentum avi natus, utri majorem affectum deberct, pretiofiffimo patriz cimelio, Ugiwerfitatis am

eAMetropoli Ducati , vem Patrie univerfam híc confiliis graviffimis ftudiisque fuffulturus, dum jufto utrinque amoris equilibrio propendet, filum fecat Soror invida;

perambulantemque velut im innocentia eordis fui, àn medio domm , hac cft, patriz , fs uti Scriptura loquitur: id eft, xqué propinquum; aquée CXPOHIUH;I. QTnibusæ

t

du

omniumque commodis invigilantem, omnium pracordiis intimis, quo cum difpendio & ja&ura afflictz cheu! cateroquin fat patrix furripiatv-

riofiüs infinuat. . Solet quippe, folet ita agere, evigilans denique in vindi&am fontium, divina Nemefis, ut, cum immittere calamitates dudu-5

meditatur, Helloras ante fuos Troie, ac Palladia fübducat, nutantiaque paffim, & in ruinam prona, hiantis edificij tigna fpectatis tibicinibus pri

"d

unt oculos animosque noftros obvie omni ex ordine parietinz , que przfidiis eMaximorum. V'irorum brevi fatis temporum curriculo orbata, qui«

raramque eventibus, cladem minantur; quando vix intra annuum fpatium gemino Prefide nudatum fummum boc Synedrium videmus? Sed mitiga -

reptoris manibus, quacunque funt, flagra imminentia, inter ferias poenitentia lachrymas, ejus miferationi committentes, dum jufta fiunt hodie 2

tradu&is huc, quod expetiiffe Zearus intimé videtur, corporis Defuncli exuviis: quid, tor /audum puntlis Confpicui, Viri Amphfimi memoria, paucii—

nempe tabulz, confignandum hic ad pofteros, non tam pro more, quam ex mcrito, atque ad imitationem feculi, exigat à nobis, percurramus. 1

in auras eum Schleza, Voitlandie oppidum, Plavenfis territorij, vidit, e4Enro /eculé eurrentis ollavo Q decimo , die XX. Decemér. editum Tatre, À1

BACHIO, Confule ibidem Meritiffmos « Matre ANN A MARLA, PreNolilis atgue Strenui DN. TOBIJE OBERLà NDERLI , /luffrifimorum -

vum Confiliarii, ac Hareditarii in Rudolfffein & Hammer, Filiag ante quinquennium demum,anno ztatis tertio & octogefimo , cum infignibus elog

fe illicó Numinis benignitas, & in ipía prole, Parentiéus concefsà, & in formando ejus ingenio, exferuit: quzque per tot gradus ad fummum dein *

tendit, elegantia & virtus fua primodia ceperunt. — Veré enim & Seneca Sapiens megat, anr £onum virum (ne DEO fieri, aut magnam cuiguam contin,

& acu rem tetigit Neftor ille Homcericus,putans;pares Telemacho, nec naft ine DEO,nec adolefterepotuiffe, . Hinc,àjadtisin pietatead omné felicitatem 1

illicó literarum cultu domi eó ufque profecit, ut eszorum otlodecim adoleícens, quanquam 7Marrss potiffimüm curá, inter motus bellicos,undique tum

R

19

non exiguo, fed difficili, 4cademis committeretur. Quarum primam /ezam, finitimamnempe patriz, bonisavibus petiit,tamque eximià profectuui

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Prefide Inclyto Ce/lario, Difputationem eruditam, de eSMareflate, publicé defenderet , atque ex Collegio illo Polztico, quod lucem dein afpexit, rara —

gmenta caperet. Jenz, Mifnie Occllum, Lzpfiam, atque huic Baffleam , e/frgenteratumaue , nobiliffima literarum emporia, pro addifcenda ing

18

fubjungit. Necdefuit labori fucceífus. — Quippe & nomen eà in arte Salertiffimi Camdidati , & facultatem capeflendi Swpremos Honores, 4drgentoratei

tamen, indubié jam tum profpiciente noftrz huic Univerfitati divinà providcntiäk,«quæ tanti Firi induftriá & dexteritate , etiam quoad Legun -

tum, priftinum aliquem in florem reftitueretur, nuspiam, nifi hujus intra carcetes, Íumere fuit dignatus, Hanc ergo fimul Anno 1647. menfe

17

per Examina Solennia, tum habità iz/fgni De Beneficéo Competentia Difputatione, animum eó intendiffet, nihil obítaculi invenit, quó minüs, ante ad-

defidetatà Laurea letiffimo cüm fremitucaves omnis potiretur. Acceílit tori longe maximé eximia & illuftris fortuna, que, erumpentibus continu

praclariffimi dotibus, Fizem unicam Celebratiffimi per orlem Literarinm omnem, TH OM E LANSII, quo nomine, quicquid decoris & elogij conc!g

Virginem toto item ornamentorum bue pertinentium cboro flipatam , merentiffimo, fiquidem peregré degentis « Marra voluntasaccederer, LAU TET -

O Baane Q

16

Ép

lari Macenatum ftudio , exambiret. "Necfegnis ille, cum eundem, inílituto in patriam itinere, e/nri feguemtis mene Sepreméri, attuliffet, eo ipf.

viofiffima recordations EBERHARDUS III. Dex inclytiffimus NU irtembergia , Filium Primogenitum, beata item memerie, Jj OHANNEM FRID—

ä

15

pompá in Collegium illuítre introductum, vetbis ac voce zfndrea Burckhardi , Caucellarii eMagritfici , Pattibus Academix coómmendabat: tantequ

"dugu[lo "Principe, dilucidis undiquaque Clementiz fingularis indiciis accumulatus, adjungeretur: nuptiarum rite folennia paulló póft adornat, co

Focus

nec Senatus Academici favor, his ipfis eruditionis rare & egregie argumentis conciliatus, ornare ssugerz Profefforis Dignitate alià virtutem H

quicquam ceffavit; primó quidem Inftitutionum eidem elementas mox veró Pandectarum libros explicandos publicé credens. Quid ifthzc au:

N

14

illicó confecutum? Increbefcens paílim ad exteros doctrine methodus accurata, inexhauftzque laboribus operz, dicatam Themid? Juventutem un —

ä

gnes folet, exciverunt; quodque fuerat in votis, nomen ac decus fame excellens admodum A4/me buie f'adiorum Nutritula inter omnes Germaniz c

rum aliqua vix allegari poteít, quin zo»wez L AU TERB ACHII in ore ferat, fufpiciat, calamo & fcriptis celebret. — Tametfi enim ipfe, five modt

13

genitàs five Confiliorum, hinc velut ab Oraculo communi petitorum, aliorumqQue negotiorum, multitudine preventus, incumbere fcriptorum copia -

de&ionum tamen publicarum affiduitate, & Collegiorum privatorum ftequentià, id effecit, ut non Scholam modó hanc patriam excolendi Juris facilit

ptor communis, quo nomine vivum etiam fuperftites Co/lege dignati funt, mortuumque colent, poft fe traheret: fed & cuncta feré, Auguitanz que

-

12

dicta, loca, aulas, Academías, curias, Purisperitorum pracipsorum abundantià compleret. Equidem vel fole Difpstationes , càóm Ordinariz, tum Ina

&enus defideriis expetite, quoties exícripte typis publicis, quibusque pretiis etíam librariorum folertià privatorum divulgate (int , ac divendite

E-

de muniorum jam aliorum, f4n&Hionumque ZAcademicarum dexteritate , fide, vigilantià, dicendum; quas fuppeditandis in Senatu confiliis, exercenq

d

11

gende Oeconomicz,obeundis legationibus,gerendisarduis, iisque fplendidisofficiis,obiis; quó Re&vra;iterata octies, bisque adminiftrata Depstatsra 5i

o ac fervoreimpendit, ut, quz aliunde quoque adventarent, 'ecationes /egitimas, amori patrig poftpc-

crebriores, pertinent? His fané omnibuseo fe zel

Sereniffimo quondam Priucip EBERHARDO

adeó in honore & oculis habitus, ut, fimul inclyta fama B. LANSIUS terris excederet, ejus in loc!

10

x

etlor lluffris Collegii alMeg

eretur, omnisque generis graviffimz ipfi expeditiones committerentur. Sed & ab exceffu DIVI VILHELMI LUD

$. Cafarea « Maieflatts ,. À.

uGUuSTISSIMI ET INVICTISSIMI L E OPOLDI, agsloritate . aufpiciis SUPRE MA WIRTEMBElI-

vacantem Seeretioris Confilti

STRATIO AC TUTELA G3ereniffmo Daci, FKIDERICO CAROLO commiffa fuitj nemo, qui in locum

m

€cclefraflico fupremi , cooptaretur, £o dignior eft inventus. Quem honorem utcunque ftudio omni, ac fubmiflà venie imploratione, fugiendum|-

tueret: victus tamen tot Patriotarum fuafu ingenuo, affiduoque, annuit tandems fed offen/ja faktem, ut ex principio patuit, cum Marcello Mar|

gue minimà bac propría dona finentiéus, — Quisjam tot decora virtutum, tantam & inreligione finceritatem, & in confiliis prudentiam, & in conviie

« m

moribus innocentiam, inque officiis omnigenis alacritatem, U/psano zoffro, B.L A UT ERBACHIO digno elogiorum paratu expediat? Notum |

ma ingentes flupents parva loguuntur. . Et hzc jam fcriptio modum exceffit. Nam nec divinz benedictionis, que in tot fe exempla virtutum ii

effudit, cenfus uberes; noncivium,quz domi; non omnium, quaz peregre, poffidebat, preconia infignia; non connubiorum, non prolis tanto numer—

maus hadenus. Et connubia quidem, five cum MARIA SUSANNA LANSIANA, quodlaudatum jam eft, pro/e decup/a tozcundum5 five ct

o

ANA HATTINGIA e/rne. 16ó5. contradum, & fo/ole quaterná ditatums five tertium, ultimumque agmo elapfocum D. ANNA ROSINA .

ZELLERIANA VIDUA, initum; quibus voluptatum, amorisque mutui, & concordie rivisaffluxerint ; quz gaudia/iZers, tam teneré amati, t

quos honores GENERI SPECTATISSIMI, totque Charitatibus diffufa AMPLISSIMA FAMILIA, dederit: & in luce pofitum eft omnium, & lachr!

[

perftitum teftantur. Laudumautem,quz híc defunt, digniores voces feculum fupplebit. Erantjam exhaufte majorem partem febrili ardore ac vel-

TI, cüm arce Waldenbuchianà eger exciperetur. Quas proinde haud difficulter fuperveniens tandem catarrhus fu

ffocativus penitus extinxit.

Nunc cum Z. . in tumbam, q

om. ibidem, fumto ante $S. Corporis atque Sanguinis Dominici viatico; inter aftantium preces placidiffimé finiit.

LL

ad latera Dile&iffimarum quondam Coniugum deftinarat fibi, corporis reliquizs ex edibus NOBILISSIMI GENERI, DN. D. BEHMII, &c. fint infere

ä

honorem jugi frequentia, CIVES; augeatis, veftrum eft. Neque repetere quidem nos, quanquam inter gr

aviffimum lu&um patriz, etiam fup|

LUMINIS, illud exprecedentis Dominicz, quà deceffit BEATUS, Hiftoria anniverfaria: Zewe omnia fecit dedecebit: fed ita, ut fimul Cornicis

ex arce Tarpeja dictum certà ratione, precibusque devotis, noftrum faciamus; de qu

à noti verficuli:

Nuper, Tarpeiá cornix cum rupe vefedit ,

€ST BENÉ , ton potnit diceres Dixit, €RIT.

ïta, ita velit propitium Numen; & /Zese etiam in pofterum Patriz noftrz, farciendo rupturam hanc digno Atlantce; faciat! P. P.

»

e'?ïg.. Aug. Y

"t

E

Tus1NcG 4 LITERIS HEINIANIS.

x

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

**0