LXV6_fol_033
author: Karl Maximilian, Württemberg, Herzog

RECTOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS,

AROLUS MA XIMILIANUIS,

C

D. GR-. VIRTEMBERGIZE. TECCIZE

QUE DUX &.-.

LeG. S4l.

z

*

2

M

M

j

"

TuD

N

2

lod ZEgyptii fa&itabant, ut ipfis conviviis fceleta inferrent; quorum adfpe&u fympofiafla fic bi-

2

27

C

!&;

3

o

5

z

berent,ne quid defructu vite adcó brevis perire paterentur; DEUS & Natura quodammodo nobiícum agunt, crebra mor«

.ax'

Z

Z

5

27

'.N

2

CA

z

2

o

talitatis ante oculos nobis argumenta ponentes ; quz cavcant nempe, ne de collocandá bené brevi lucis ufura animis

LA

Z

Jä

z

A

unquam oblivio noftris obrepat, — Quotusquisque enim dies, quz hora, vel rumore nos funebri non percellit, vel exem«

'/zZ

p

22

2

);/,

.

22

Z

SS

z

plo? Ne de fimulachris fugaciffime noftrz inconítantiz, paffim in natura proftantibus, modó quid dicam, Defiit & z«

£2

A

977

z

LP

2

Z

V dius quartus in vivis effe Fir Profapia Generosa ac Prazobili, DO MyNus JOANNES CAROLUS AB EGEN;ipfoque deceífu

d

Z

(ao, nemini pariter ac ftirpi tam antiqua , ultimus fcilicet furculus, finem apportavit. Quod fi neque arbores fpcetatas;

;ä

Ier

D

*

a

fed

o

ZA

277 diuque fructuofas , interirc ftirpitus fine dolore videmus; gentem aliquam florentem longo tempore, diuque terris com-

mod

m,q

per

ire acintermori animisimmotis adfpectemus? Scilicet Pazrem & nactus erat Generofum £ Pranobilk DN.GOTHOFRE DUM AB

EGEN, Jjudicem Patríie Provintialem; quod nomen jam inde ab evo Sigzmundi Imperatora, ob przclarain Domum Auftriacam merita, nobilitatum, ac

deinceps confirmatum fuis infignibusà D. Ferdinando, ql, m. accepimus: CMatrem autem Nobilffinam DN. ANNAM MARIAM , zatam Hiufchet-

dium. Natus in urbe Auftriace Inferioris Ogaab8/ Azuo 74 DC XIF. * Jan. Pareutum mox curá Horgaps, Auftriz urbem, mittitur, illic primis pietatis

ac literarum rudimentis in ludo publico imbuendus.

Quibus altiora deinceps fundamenta diverfis in locis, idque quafi per vices, puta hic 74-

bizge in Schola Anatolica, Hagezoe item , & Argentorati, iterumque Fiezze,in Auftriá (uperjecit, non fine accedentium calamitatum cumulo; quas

omnes mirá DEI providentià ereptus fuperavit, Nam & ví4z7o 74 DC XXF1. amiffo Parre, Romanenfium infidiis circumventus, parum abfuit,

quin vitz Monaftice manciparetur. Sofpitatorem veró tum fato Perzlzffrem Comtitem à Kueffffein habnits cujus cum Ephebeo Aulico allegeretur, factum

eft, ut non tenfas faltem illas decipulas felix evaderet, fcd & Legateni Splesdid/ffina, quam Ipeuct/ffrmi ac Glortofif]pmi Imperatorts Ferdinandi 11. nomine ad.

'Turcarum Imperatorem 470 &M DC XXFII, is obivit, comes intereflet,, Redux Conflantinopoli, quo in iünere multi comitum morte interie«

rant, novo mutandz religionis difícrimini exponitur ; quod auxit ipfe, cujus famulitio nobili accefferat, Comes Muffriffgnus , urgens reluctaniem,

atque ad (acra Pontificia, quz ipfe recens amplexus fuerat, invitum minis, hoftilitate, Infidiis, compellens,

Sed raox in alia fervitia aulica Comz-

z Mlufiriffimi Pucchemii, Generala F.

yetliarum in Exercitu Cafareo Prafecti , concedens, cafira fequitur: atque ad Zaaimum in Moravià 4520 24 DC XXXL.

Vexillferum Centuriz Equeftis, tuendo uufriffni Generalis Corpori devotz, agit; quod officium ultra(efquiennium, inter egregia fidei ac fortitudie

nis documenta, non fine magno auctu nominis, geffir, tenuit, adininiflravi; gradum ad ulteriora fibi fternens. — Quippe &, Augufítam Vindeli-

corum paulló poft à 9weffarc Cefarea Militia Generali exgggtttemass Quzltoriis in partemadhibetur: Quibus in ezzum uque M . DC XXXF. dextré fe.

duloque functus, cum eodem Gezerali Qusffore WirtemU

f5 repetiit, vacationemqütmmRUüheris fortitus, cum elfet difficilis ad Excrcitum Cafa-

reum reditus , à Geaerali Commi[fario dr Coloncllo Umgeltero curz frumcntariz, bellicisque commeatibus praficitur, & ftipendia Sigziferi in fesquien.

nium meret, Sed illud ipfum officium, curz nempe frumentariz, ac bcllicorum cemmeatuum, cum & prafatus Dz, Umgelterus munere fuo abi-

ret, mox alibi, nempe à Sereniffno Elecfore Bavarte Maximiliano, per Sueviam, Alfatiam , Palatinatum & loca Rheno finitima , obeundum fufcipit:

quanquam & hoc novo cum honore illico emutandum. — Quippe rogatu & commendatione Colpgelli Goleii Caterva Pedeftris, que Generalis Royrfíé

euftodiam corporis agebat , Srgaifer conflituitur; iterumque per decem meníes Cap/zagei Locum zenens ; cujus muneris partes in obfidione Brifaci,

Rhinfeldz, Friburgi, aliorumque locorum, ut & in velitationibus , preliisque campeftribus, hinc inde ftrenué fuit executus. Poftquam autem ,

captá & occupatà à Fvrtiffrmo Duce Berubardo, Saxa-Vinarien[i, Brifaco, Prafecius Coptarum Generalis, Dz. Royrs, przdicti EleiZoris Bavari nomine Legationens

füfcepiffet, comitem fe ei Noffer aliquamdiu jungens, tandem P/u/ezdorffii honeftam militiz miffionem non oravit modo, fed & exoravit, impetra.

vitque; pofthac

fibi, familizque, abíterfo pulvere Martio, vacaturus. . Quod ut ofcine fauflà cederet, 7u/;zg4 huc concedens, fociam tori, LeZff-

mam tum , ac Noliliffnnam Virginem, DN* URSULAM, Zri Nobiliffhmi, Excellentiffimai, Experientiffomique, DoMIN1I SAMUELIS HA FENREEÉ-

EERI, P/ul.ac Mtd. D. bujusque «n Academia patria P. P. Celeberrimi, Filiam, Magnioue tlius Theologi, M A T T H1E HAFENREFEER I Ngpzemlegit, lectam-

que folennibus nuptiis 4790 MM DC XXXIX, die 20, Maj fibijunxit: ex qua //erzrum 4. parens factus, przmiffis filiis duobus, totidem Filias Virgines

fuperftites relinquit; quarum natu maximam in emortuali adhuc lecto defponfatam quod cerneret Nobi/fé. & Pr«Cf, Dn. Alberto ab Holten, L. Hibr. i

Sti,amdi

0 Leilori, miré geftiebat, Hinc codem adhuc anno, occupantibus ctiamnum ac poffidentibus Bona Ecclef(iaftica Pontificiis, ab cAbbate eo

Pralato Blabirenfé, ejusdem Cenobii Redituum Qusflor conftituitur;in quo & officio, factà pace Monafterienfi, à Sereni/fimo Principe ac Domino, DN. EBER.

HAR D O, Parre Patria p.m. meritif[Fmo, clementiffimé confirmatus, ad anmum 74 DC LXIF, perduravit, geftumque tandem in manus Succefforis, an-

nuente gratià veniáque Sereniffimi Ducis , non fine functionis tam diuturnz laude, refignavit, Sed & probanda dexteritatis fideiqueanfam non.,

levem habuit, cum ZLegatzoni Illuffri, quam pro Inveftitura paternorum Ducatuum, obtinendisque Regalibus, ad 4429//i/fmos Imperatores , FERDI-

NANDUM III, g. re, & LEOPOLDUM I Beatus Paress, DUX SERENISSIMDUS adornavit, adjungeretur; quas item partes, quoad de-

mandatz fibi effent, digné candidéque obiit. De catero nec religionis in DEUM, nec fanclitatis in confcientiam , nec obfequiorum in prepofi-

tos, nec amoris & fidei in fuos, nec charitatis in proximum, ofcitanter unquam incuriofum fe geffit; verbi divini meditatienibus, facrisque Lita-

niis & precibus fübinde vacans,! Obfervantem DEI Miniftri, beneficum indigi, officiofum amici,facilem omncs fuerunt experti, — Quo factum,

ut ipfe queque omnium in honore ac pretio effct; omnium benevolentiam & affectum mutuum reportaret ; ne A4z/ quidem füubmifsá officiorum

romtitudine ingratus aliquá, aut inacceptus; quod defideria, quainter decedit, facunde fatis, & dilucidé undiquaque in aprico ponunt. Sole-

bat & literaturz felectiori, per otia preíertim evi pofterioris, qualem Hiftoriz, Topologie, reiitem Tormentariz, Nummariz antiqua, & Heral.

dicz notitia przbet, haud fegniter incumbere , non minus inde voluptatis petens, quam ornamenti, Sicautem placidé & tranquillé agentenu

paullatim fua otiis perennaturis pietas maturavit; quó pro vehiculo quafi afthmatica ipíi difficultas fuit. — Hanc enim tametfi aliquoties, fofpes

iterum & valens, cvafiffet; irritatam tamen nupero frigore, inque cathartos crebriores, & ultimum quidem apoplecticum, defluam, jugulatricem

die Luna proximo , circa boram octavam ve[pertinam, invenit denique, cum zzzra bera quadrantem, animo erecto prorfus, & in hac agonia invicto, coele-

ftis quoqueepuli commeatu tretus, vim illam in fe ingruentem placidé füftinuiffet, Exequias nunc, CIVES , Bearo bora 2. pomrid, notis ex edibus

frequentes ite; ne ipfi quidem ad illud iter irremeabile, vafis fort

& nopdum cellectis , i quando A£czatori Supremo fuerit vifum, imparati aut illu-

bentes futuri. — 74a/us enim swiles eff, qui Imperatorem gemens fequitur, — P..P, Suþ Sigillo Redtoratus, XXV. Febr, M DC LXXV,

--

Ls

Typis JouaxxN-Hexnicr RzislI,

"

—

—

m

E -

*

£

":

r

—

—

——

—

^

"

»

—

RECTOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS,

AROLUS MA XIMILIANUS,

C

D. GR-. VIRTEMBERGIZE; TECCIZE

QUE DUX &..

Le&. fal.

rv

-

v2

r a

j

Z

2

Uod JEgyptii fa&itabant, ut ipfis conviviis fceleta inferrent, quorum adfpe&tu fympofiafte fic bi-

e7

d

3

2

(

Q

2

À —

z

berent,ne quid de fructu vita adcó brevis perire paterentur; DEUS & Natura quodammodo nobifcum agunt, crebra mor-

g

A

WE

UO

a

s

talitatis ante oculos nobisargumenta ponentes ; quz caveant nempe, ne de collocandá bené brevi lucis ufura animis

E

Z

2

2

?:

Es

vel rumore nos funebri non percellit, vel exem«

d

ZA

2

z8

unquam eblivio noftris obrepat,

Quotusquisque enim dies, qua hora,

—

N

t

z

plo? Ne de fimulachris fugaciffima noítre inconftantiz, paffim in natura proftantibus,

modoó quid dicam,

Defiit & zau«

2

Z

O

227

NS

E

E

M dius quartus in vivis effc ir Profapia Generosa ac Pramobili,DoMiNus JOANNES CAROLU

$ AB EGEN;ipfoque deceffu

Z

N

fþe&atas,

?

s

520

7

(uo, nomini pariter ac ftirpi tam antiqua , ultimus fcilicec furculus , finem apportavit. Quod fi neque arbores

'ä

r

LA

Pd

diuque fructuofas , interire ftirpitus fine dolore videmus; gentem aliquam florentem longo tempo s

modam, qui perire ac intermoriani

mis immotis adípectemus? Scilicet Pazrem & nactus erat Gezerofum ( Pranobilem DN.GG.

-

rain Domum Auftriacam

EGEN, juduem Patrie Provincialem;

quod nomen jam inde ab evo Sigzmnundi Imperatoris, ob pracla

deinceps confirmatu

m fuis infignibusà D. Ferdinando, gl sn. accepimus: CMatrem autem Nobiliffim

48 DN. ANNAM MA .

z

£ Jan. Pareutum mox curá Horgag, Auftrie urbem, mitti

Y

diam. Natus in urbe Auftriacz Inferioris O&dab8/ 4220 74 DC XIF.

ac literarum rudimentis in ludo publico imbuendus.

Quibus altiora deinceps fundamenta diverfis in locis,

idque qua[i—

binge in Schola Anatolica, Hagezoe item , &

Argentorati, iteramque Fiegua, in Auftriá (uperjecit, non fine accedentium calai

Euroskala Offset

To Patre, Romanenfium infidiis circum-

X

omnes mirá DÉI providentià ereptus fuperavit. Nam & u4z7e M DC XXF1 ami

quin vitz Monafíticz manciparetur.

Sofpitatorem veró tum fato Periluffrem Comitem à Kueffffein habnit; cujus cum Ephebto Á

eít, ut non tenfas faltem illas decipulas felix evaderet,

fcd & Legationi Sphendidiffina, quam Invictifftmi ac Glortofiffoni l;wemtowä

W

x Conflantinopoli, quo in idinerc multic

'furcarum Imperatorem 4 C DC XXFZlI, is obivit, comes intereffet. — Redu

rant, novo mutandz religionis difcrimini exponitur ; quod auxit ipfe, co

jus famulitio nobili accefferat , Comes Mnflriffmm —

invitum minis, hoftilitate, Infidiis, compcellens.

Sed raox in :

19

atque ad facra Pontificia, quz ipfe recens amplexus fuerat,

VierFarbSelector Standard *

zi Mlufriffimi Puccbemii

Generali Vigiliarum in Exercitu Cafareo Prefecli , concedens, cafira fequitur:

atque ad Zaaimum in Mi

Vexillferum Centurie E

queftis, tuendo uffriffrni Generalis Corpori devotz, agit; quod officium ultra íefquiennium, inter e

18

&u nominis, geffir, tenuit, adininiftraviG gradum ad ulteriora fibi fternens. Quippec -

nis decumenta, non fine magno au

H

corum paulló poft à w«effare Cefarea 24:

Jitze Generalt ex ag

exsis Quglíloriis in partemadhibetur: Quibus in agzu sque

dem Geazerali Qusflore Wirteate:

441 repetiit, vacationemqüie

neris fortitus, cum elfet diffic

duloque functus, cum eo

1

TY.

reum reditus, à

Generali Commt[[ario

& Coloncllo Umgeltero cure

frumentariz, bellicisque commeatibus praficitur, & üipcn—

ac bcllicorum commeatuum, cum & prafatus Dz, Um

nium merct, Sed illud ip

fum officium, curz nempe frumentariz,

Maximiliaua, per Sueviam, Alfatiam , Palatinatum & loca Rheno finitim -

g

16

rct, mox alibi, nempe à Sereziffo Elccfore Bavarte

& hoc novo cum honore illico emutandum.

Q»ippe rogatu & commendatione Colouclli Goleii Caterve Pedel

TTTTIITIIIIAD

quanquam

*

euítodiam corpori

s agebat , Sigifer conftituitur; iterumque per decem menfes Cepzzazei Locum tegens s cujus muneris part -

15

Rhinfeldz, Friburgi, aliorumque

locorum, ut & in velitationibus , preliisque campelftribus, hinc inde ftrenué fuit execut

ä

B42

captá & occupatà à Zortiffrmo Dute Berg

hardo, Saxo-Vinarienfi, Btifaco, Prafecus Copiarum Generalis, Dn. Royrs, pradicti Eledoris.

tandem P/ulenudorffi honeftam militiz miffionem non oravit modó, f

14

fufcepilfet, comitem fe ei Noffer aliquamdiu jungens,

vitque; pofthac fibi, familieque,

abílerfo pulvere Martio, vacaturus.

Quod ut ofcine fauflà cederet, Zub;zg4s huc conced-

ä

DN.m UüRSULAM, ii Noiliffrmi, Excellentiffmi, Experientiffpmique, DoMIN1 SAMU

mam tum, ac Nobiliffenam Firgmem

7Magnique illius Theologj, M A' T TH1ZE HAFE NREFFE-

13

EERI, PAul.ac Med. D. bujusque m Academia patria P. P. Celeberrimi, Filiam,

que folennibus nuptiis 4740

M DC XXXIX. die 20, AMaj libi junxit: ex qua

liberorum 4. parens factus, premiffis filiis duobus,

tu maximam in emortuali adhuc lecto defponfatam quod cerneret NobizÁ. i* Pr«CL, Dz.

E

fuperftites relinquit; quarum na

12

Stipendio Letlori, miré geftiebat.

Hinc eodem adhuc anno, occupantibus etiamnum ac poffidentibus Bona Ecclefiaftica P

in quo & officio, factà pace Monafterienfi, à Sereziffimo Principe —

Pralato Blabirenft, ejusde

m Cenobii Redituum QQuasffor conftituitur;

v*

meritiffimo, clementiffimé confirmatus, ad agzswm 44 DC LÀ

IF, perduravit, geftumque tandem in

11

H AR D O, Parre Patria p.m.

nuente gratiä venià

que Sereniffimi D

4cis , non fine functionis tam diuturnz laude, refignavit, Sed & probanda dexterita|-

rnorum Ducatuum, obtinendisque Regalibus, ad Zu24/D/fffr;

levem habuit, cum Lega?

ioni Illuftri, quam pro Inveftitura pate

10

NANDUM III, £.e.

&LEOPOLDUM I, Zeatus Pareos, DUX SERENISSIMLUS adornavit, adjungeretur; quas —

De catero necreligionis in DEUM , nec fanclitatis in confcientiam , nec o

mandatz fibi effent, digné candidéque obiit.

nec amoris & fidei in fuos, nec charitatis in proximum, ofcitanter unquam incuriofum fe geffit; verbi divini m

editat:

tos,

niis & preci

bus fübinde vacans, * Obfervantem DEI Miniftri, beneficum indigi, officiofum amici,facilem omnes fuerunt -

"utipfe queq

ue omnium in honore ac pretio effet; omnium benevolentiam & affectum mutuum reportaret ; ne A4// quid|.

romtitudine ingratus aliquà,

aut inacceptus ? quod defideria, quz inter decedit, facunde fatis, & dilucidé undiquaque i^

bat & literaturz felectiori, perotia pre

fertim zvi pofterioris, qualem Hiftoriz, Topologiz, reiitem Tormentariz, Numt

non minus inde voluptatis petens, quam ornamenti.

Sic autem placidi-

dicen

otitia prebet , haud fegniter incumbere,

vaullatim füa otiis perennaturís pietas maturavit ;

quó pro vehiculo quafi afthmatica ipfi difficultas fuit. Hanc enim t2

iterum & val

ens, evafiílet; irritatam tamen nupero f'rigore,inquc»catharros crebriores, & ultimum quidem apc:plc&iwm—

circa boram octavam vepertinam, invenit denique, cum zz/ra bzre quadragtem, animo erecto prorfus, & in h

die Luna proximo

ftis quoque epuli co

mmeatu fretus, vim illam in fe ingruentem placidé füftinuiffet, Exequias nunc, CIVES , Beafo hora 2.|-

i quidem ad illud iter irremeabile, vafis forté n

cellectis , (i quando A4ctatori Supremo fuerit x

frequ

entes ite3 ne ip

bentes futuri.

Malus enim miles efh, qui Imperatorem gemens fequitur, P.

Sigillo Reoratus, XXV. Febr, M DC LXXV.-

E N- NNIS

—

Typis Jon axN-Hexn'c1 RzrsI.

L

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

*