LXV6_fol_023
author: Gerlach, Stephan

M

H

ä

E

B

G ENSIS

". E O

E

p AO

"

R IS

R V

-

E

P

t

o lETPSAMX

G

:

R

;

LTWT ORGd

WTOR L U T E. 44

ïä'&CHlUS

RPX TEPFS

A.

,

1

q

b.

j

AA |

N

! Ervulgata moerentium illa maxim? confolatio , quam femper in ore atque in animo habere debemus ; inquit differtiffi-

53

S

.

/

"

J

SS

mus "Tul/iur,Homines nos ut eflé meminerimus, ea lere natos,ut omnibus fortuns telis propofita fit vità noftra: neque

/

3

effe recufandum , quó minus ea qua geniti fumus conditone vivamus , neve tam eravitet eos feramus.cafüs ; quos nullo

Y

VA

A

o2

:

771('

U

confilio vitare poffimus , eventisque aliorum memoria repetendis, nihil accidiffe nobis novi cogitemus. Ex omnibus veró

:

W

E

n

-

r

-'77.

3

Q

2

qui medullas noftràs ínvadunt doloribus , nullus eft quipenitius nos cruciet; quique medentis manum difficilius admittat,

7062 CUU

'"*,

v

x

quäm qui ex Proximorum obitu trahitur immenfus.

Nolo tamen ignorare vos Fratres , »ozet zípoffolus , de iis qui ob-

donivcruüt ne

fic cruciemini, ut cxteri meliori fpe deftituti.Etenim qud attinet aut humano dolori nimis indulgere ; (verba fant zleri

AMax.de Maftlienfib. ) aut divino Numini invidiam fieri,quód Immortlitatem fuam nobifcum heic partiri noluerit? Quin hoc /ofza toto

attendimus animo, memorlæc'lue penitus infigimus,jamjam difcedendum effe quó folet omne genus humanum.fic quod allatura eft ipfa diu-

turnitas, que maximos luc&tus vetuftate tollit,prærip'cfc confilio prudentiame poterimus,carnis quidem imbecillitate gnaviter reluctante. Hanc

animi fortitudinem ardentiffimo voto coelitus expetimus , & ut acerbiffimo in luctu obtingat Magzifico bujus eAcad. Proredtori, Viro Pluri-

müm Reverendo & Excellentiffimo,DN. FRIDERICO SPANHEMIC F. F. 55. 4 beologia Doétori 69 apud no$ Profeffori celeberrimó, Col«

legz noftro Honoratiffimo,cujus trimeftri feré Morbo,perpeffisque ingertibus doloribus [qui optatum àd finem vergere;ac velle Sanitati lo-

cum dare videbantur ] lu&tificentiffimus acceffit Uxoris obitus,ultimum in fingularis Exempli Matronam officium à nobis exigens,ut Funuse-

jus numerofa catervà comitemur. Facient hoc tanto Iubenriüs',quorquo: nobis funt Cives Academici,nec Maegnifici folüm Dn. Prorectoris

Dignitati,ingentibusquc ejus virtutibus,fed & ipfi defun&te Ma

tronz fe hoc debere fatebuntur,fi fplendidas ejus Dotes, junctim vix alibi ob-

vias,fecum perpendant,quas inde ab ovo paucis confignamus * Nata eft Nob/l/gga LUCRETIA ELISABETHA de BILDERBECK À. C,

M DC XXXIV. meníe Martio , Patre Viro Nobiliffimo , Amplimmoque' ; DN. HENRICO de BILDERBECK ex ANobilif. Gan-

davenfrum Familia oriundo , Federatarum Belgii Prosinciarum , dum -vtreret, Refrdente Colonia Agripþ;'m 3 Petentifimis item Gallia ac Sue-

£1i4 Regibw,fwrzfisæ Germantia Protellantzs Prz'fzczþiäm* eAg:m'e m Reéu

Matre etiam Nobiliffimá,8& omnigene Virtutis fplendore con-

fpicuà Foemina,DN. ANNA FRANSENS Parricia ex familia ortum trabente, bodieque Colomia fuper[lite,alrera prafari Da. de Bilderbeck Conjuce.

Defuné&ts Educatio tànta fufcepta füit

curà , ut in omni virtutum genere, qua eum fexum fine füco exornant, cumprimis in Fide ac Pietate Chriftiana;nihil à Parentibus fuerit füiegle&um : quem finem affequi tanto fuit

faciliusquod optima Filiola ingenio miré valucritjudicio inftru&a fuerit perquam acti,animo à naturà àd modeftam hilaritatem compofitó,moribus caftiffima;gratiffima ii confoitiis;

afflidtos juvare promptiffima , &tei Occonomice materno du&u peritiffima, Praedi&o Domino Máaritoque fuo , quem in ultimum vita fpiritum ardentiffima veneratione dilexit;

Coloniz Agrippinz A. M DCLVIL 2,dicJun, nupfit, Quinque híc Liberorum Mater fa&a; praterPZitus abortivos,quibus cx Liberis junior Filiolus ante biennium premiffusduos Filios to-

tidemque FiliasleGi(fima amoris pignora Parenti reliquit;quibus Deus in feculum benedicere velit.. Nori Mater alia. amantior unquam Liberorum;nec illorum ftudiofior Educatio-

nis;non Conjux magis aut fidei tenax,aut ergà Maritum affe&a follicitaque; non Materfamilias füi minus immemor officii,& in domefticam rem vigilantiór.

Vixit cum dulcitfimo Marito Annos decem totidemque Menfes,

Obiit placidiffimé Calendis Aprilis, quz fuit nüpera Metcurii dies ; horam circá decidiàm iatütinam ;

dum Preces funderet triftiffimus Maritus, veftita & fedens , momento anté fano lucidoq; judicio, & voce facul intclligibili;ctebro licet þhlcgmätc'þe&us opplente ac füffocahte.

Morbus ejus Mortisnuncius fitit pené trimeftris; graviffimos & propemodum continuos intet dolores inteftinorum, renum, ventriculi;,pe&toris &c. Acceffit affli&io tabificá &x

diutino Mariti morbo, Partus item abortivus tribus ante exceffum hcbdomadibus,tahdcmquc febris continua & pulmonum inflammatio, Viriumque omnitim deje&io & paralyfis. Mor-

tem divino inftin&u praviditappropinquantem fenfit imo defideravit;/lrecesà Marito & coram & feorfim concipi non fémel rogavit.follicitéei commendavit Libetos,& patientiam haud

vulgarem ubivis oftendit.Concionum Sacrarum ; quod primo dicendum eratfedula fuit auditrix, & Aíccticorüm pernix domi lecttix ; unde Vita cjus quantum in his datur terris incul«

P

pata,ut humanas,fi quas habuit infirmitátes, Deum Partem illiin Clirito condonaffeunanimes certiffimique confidámus.

Exanime corpus terrz infetendum cras Hora I. ecferetur, Omnes igitur Vittutis Affecla ; Pattes cumprimis Civesque Ácádemici , ut ftipáre illud ac Fati füi Ààemotes globatiri

Heidelberge die à, Apiilis; A, S

M DC LXIIX.

fequi haud graventurquá poflumus humanitate officiosé ac peramantcr invitamus,

LITERIS GHILIELMI VVALTERl1 e4cad. Typagr.

pe

W.e:z

x

*

Eu 7

&

j

L

$

*

fu.

P À

^

$

Á

LY

MSS

A

M

P.

i

i*

wc

t

4

s

—

——

at

n d

iC m s

m

—

E

CORENEETT um

iv

d -

2

d

*

d I

3

Z

R

:

u

WH

í

"63

"t

-

I

H

ïä

E

N $415

T

$

j

E

|

z

" ORE

À

T

4

h I^5

N

*

mmU—

1

PES

x

/xv | -

X

AUMU

G

1

R

$

:

CHIIUS

S d7 TM

l25

LXX T O m

NULT. E. M

!

?

W

P-S

^

)

--

*

$ Ervulgata moerentium illa maxim? confolatio , quam femper in ore atque in animo habere d

ebemuä 3 inquit dif

E

*—g' ? *

(D)

[Oy

AOW

E

mus Tulliz,Homines nos ut effe meminerimus, ea lege natos,ut omnibus fortunz telis propofita fit vità noftra:

19

;;

w

SÀ

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

r D

i

0313

,

effe recufandum , quó minus ea qua geniti fumus conditone vivamus , neve tam gravitet eos feramus cafüs ; quo -

2

"

18

!.*wf'

confilio vitare poffimus , eventisque aliorum memoria repetendis, nihil accidiffe nobis novi cogitemus. Ex omnibt

&

n

E

r WE

CA

EL N

^

qui medullas noftràas invadu

nt doloribus , nullus eft quipenitius nos cruciet; qui"c'ïue* iedentis mànum difficilius àd. "

-

L5

3j

MU

B

0i P SPRUU

T x

quäm qui ex Proximorum obitu trahitur immenfus.

Nolo tamen ignorare vos Fratres , »»onet Zlpoffolus , de iisc -

17

lori nimis indulgerc » (verba fant.

dormiverunt nefic cruciemini, üt cxteri meliori fpe deftituti.Etenim qud attinet aut humano do

uód Immortilitatem fuam nobifcum heic partiri noluerit? Quin hoc . /ofz *

g

16

AMax.de Mafïlim/ib. ) aut divino Numini invidiam fieri,

attendimus animo , memorizque penitus infigimus,jamjam difcedendumetfe quó folet omne genus hum

anum-.fic quod allatura eft ip -

$

FH

turnitas, quz maximos luctus vetuftate tollit,preripere confilio

P

rudentiame poterimus,carnis quidem imbecillitate gnaviter relu&ant:

.

um

ä

15

in

animi fortitudinem ardentiffimo voto coclitus expetimus ; & ut acerbiffimo

luctu obtingat Magnifico bujus eAcad. Prorectori,Viro -

q beologia Dodcfori 9. apud nos Profaffori celebervig

14

müm Reverendo & Excellentiffimo,DN. FRIDERICO SPANHEMIC F. F. 55.

p

J FENN

doloribus [

qui optatum àd finem vergere;ac velle Sani

legz noftro Honoratiffimo,cujus trimeftri ferá Morbo,perpeffisque ingertibus

cum dare videbantur ] lu&tificentiffimus acceffit Uxoris obitus;ültimum in fingularis Exempli Matr

onam officium à nobis cxigcns,ut I

jus numerofa catervá comitemur. Facient hoc tanto lubent

iüsquotquot nobis fünt Cives Academici,

nec Magnifici folüm Da. Pror ,

defunc&z Matronz fe 3oc debere fatebuntür,fi

fplendidas ejus Dotes, jun&tim vix al *

Dignitati,ingentibusque ejüs virtutibus,fed & ipfi

ETHA de BILDERBECK -

vias,Íecum perpendant,quas inde ab o

"

yo paucis confignamus : Nata eft Nobi/jfna LUCRETIA ELISAB

11

M DC XXXIV. meníe Martio , P

atte Viro Nobiliffimo , Ampliffmmoque , DN. HENRICO de BILDERBECK ex Nobiliff

davenftum Familia oriundo , Federatarum Bäägiz' Provinciarum ,

dum vtoeret, Refrdente Colouia orippina s. Potentiféumis ttem Gallia

10

£1i4 Regz'äw,fwriisæ Germantia Proteflantzs Prz'ncz'piäw e/rente im Rebut

Matre etiam Nobiliffima,& omnigena Virtutis fplendo:

fpicuà Foeminà,DN. ANNA FRANSENS Parricia ex familia ortum trabente, bodieque Colonia fupe

v[tte,alrera prafati Da. de Bilderbeck Conjuee.

Defün&z Educatio tànta füf

hil à Patentibus fuerit egle&um : quem finem affequi i -

curá , ut in omní virtutüm genere, qua eum fexum fine fuco exornant, cumprimis in Fide ac Pictate Chriftiana;ni

animo à naturà àd modeftam hilaritatem compofito,

moribus caftiffima;gratiffima ii c

faciliusquod optima Filiola ingenio miré valuerit;judicio inftru&a fuerit perquam acti,

affli&os juvare promptiffima , &tei Occonomice máterno du&u peritiflima, Predi&o Domino Matitoque fuo ,

quem in ultimum vitz fpititum aidentiffima veneratioi .

Coloniz Agrippinz A. M DCLVII 2,dieJun, nupfit,Qu

inque hic Liberorum Mater fa'&a,præterPätus abortivos,quibus cx Liberis junior Filiolus an

tebiennium pramiffus,duos -

Non Mater alia àmantior unquam Liberorum;

neé illorum ftudiofiotr .

tidemque Filias]e&iffima amoris pignora Parenti reliquit;quibus Deus in feculum benedicere velit.

ór officii;& in domefticam rem vigilantior.

E -

nis;non Conjux magis aut fidei tenax,aut erga Maritum affe&a follicitaque; non Materfamilias fui minus immem

Vixit cum dulcitffimo Marito Annos decem totidemque Menfes,

Obiit placidiffimé Calendis Aprilis ;

quz fuit nüpera Metcurii dies ; horam circá decitiàm &à

dum Preces fünderet trittiffimus Maritus, veftita & fedens , momento anté fano lucidoq; judicio, & voce facul intel

igibili ,ctebro licet phlegmaáte pe&taüsopplente ac füffoca —

niuos intet.dolores inteftinorum,

'tcnu'm,VCntriCuii,þe&oüs &c. Accetfit affli&io t

Morbus ejus Mortis'nuncius fiiit pené trimeftris, graviffimos & propemódum conti

diutino Mariti motbo, Partus item abortivus tribus ante exceffum hebdomadibusitandemque

febris continua & pulmónum inflammátio, viriumque omnitim deje&tio & paral -

tem divino inftin&u przvidit; appropinquantem fenfit imo defideravit; P

tecesà Marito & coram & fcort

im concipi non fémel rogavit.follicitéei commendavit Liberos,& patient

vulgarem ubivis oftendit.Concionum Sacrarum, quod primó dicendum crarfedula füit auditrix,

& Aíccticorum pernix domi lcc'tri:g ; unde Vita ejus quantum in his dgtlnt te

pata,ut humanas,

fi quas habuit infirmitates, Deum Pattem illiin Chrito condonaffeunanimes certiffimique confidamus.

ut flipáre illud ac Fati fui nemores

ä

Exanime corpus terrz infetendum ctas Hora I. ecferetur, Omnes igitur Vittutis Affecle ,

Paties cumprimis Civesque Ácádemici ,

fcqui haud graventurquà poffumus humanitate officiosé ac peramanter invitamüs,

Heidelberge die 3, Apiilis; A, S

M DC LXIIX.

LITERIS GHILIELMI VVALTERI e4cad. Typogr.

d

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

X*

1