LXV6_fol_022
author: Gerlach, Stephan

H

ä

E

läERGENSIS'

À

m U

E

p

R D5

P ROOR

B

S

$

*

-

4

STEPHAINU

S

G

:

Y

GHIUs

OL Y OV

-

SALHT EM

?

.

)

»

E

N

SS

u

* Ervulgata maerentium illa maxime confolatip ; quàm femper in ore atque in animo habere deb

emus ; inquit differtiffi

äy

P

Y

mus z/is;,Homines nos ut efle meminerimus, ea lege natos,ut omnibus fortunz t.elis propofita fit vità noftra : neque

3j

u)

j5

:

g9c

,

-UR

e)

N-

ffe recufandum , quó minus ca qua geniti fumus conditione vivamus , neve tam graviter eos feramus cafus ; quos nullo

N

z

confilio vitare poffimus , eventisque aliorum memoria repetendis, nihil accidiffe nobis novi cogitemus. Ex omnibus veró

e

a

W

77

V

T AN

K

s

NG

3

r

qui medullas noftras invadunt doloribus , nullus eft qui penitius nos cruciet ; qui.(iue miédentis manum difficilius admittat,

j

EM

—— a

av

fï(ïua

m qui ex Proximorum obitu trahitur immenfus.

Nolo tamen Ignorare vos Fratres ; »zozet Zlpoffolus , de iis qui ob-

dormicrunt

nefic cruciemini, ut czteri meliori fpe deftituti Etenim quid attinet aut humano doloti nimis indulgere ; (verba funt alerii

AMax.de Mafíilienfib. ) aut divino Numini invidiam fieri; uód Immortalitatem füam nobifcum heic partiri noluerit? Quin hoc /ofze toto

attendimus animo, memorizque penitus infigimusjjamjam difcedendum effe quó folet omne genus humanum:fic quod allatura eft ipfa diu-

turnitas, quz maximos lu&us vetuftate tolli; praripere confilio prudentiaque poterimus,carnis quidem imbecillitate gnaviter relu&tante. Hanc

animi fortitudinem ardentiffimo voto coelitus expetimus ; & ut acerbiffimo in luctu obtingat Magzifico bujus e/Acad. Proredtori, Viro Pluri-

müm Reverendo & Excellentiffimo,DN. FRIDERICO SPANHEMIO E. F. 55. q beologia Doctori£&9' apud nos Profeffori celeberrimo, Col«

legx noftro Honoratiffimo;cujus trimeftri feré Morbo,perpeffisque xing.eütibus

doloribus [qui optatum àd finem vergere;ac velle Sanitati Io«

cum dare videbantur ] luctificentiffimus acceffit Uxoris obitus,ultimum in fingularis Exempli Matronam officium à nobis exigensüt Funuse-

jus numerofa catervà comitemur. Facient hoc tanto lubentiüs,qu()tquor: nobis fünt Cives Academiciynec Magnifici folüm Dn. Prore&otts

Dignitati;ingentibusque ejus virtutibus,fed & ipfi defun&ta Matronz fe hoc debere fatebuntur,fi fplendidas ejus Dotes, junétum vix alibi ob-

vias, fecum perpendant,quas inde ab ovo paucis confignamus : Nata eft Noli//fjzua LUCRETIA ELISABETHA de BILDERBECK À. C.

M DC XXXIV. meníe Martio , Patre Viro Nobiliffimo , Ampliffimoque ; DN. HENRICO de BILDERBECK ex ANobilié. Gaa-

i

davenfium Familia oriundo , Federatarum Be/('giz' Provinciarum ,dum «iveret Refidente Colonia Aarippina 4 Potenti, funis item Galliá ac Sues

Y

cia Regiäm,fmrz'isæ Germania Protellantis Princibibus eeente in. Rebus

Matre etiam Nobiliffima,& omnigena Vittutis fplendore Con-

Ípicuà Foeminà,DN. ANNA FRANSENS Parricia ex familia ortum trabente, hodieque Colonie faper[lite,alrera. prafazi Dp. de Bilderbeck Conjuge.

Defüné&tz Educatio tanta (üfcepta fui£

curá , ut in omni virtutum genete, qux eum fexum fine füco éexornant, cumprimis in Fide ac Pictate Chriftiana;nihil à Parentibus füerit negletm: quem finem affequi tanto fui£

facilius,quód optima Filiola ingenio mire valucrit;judicio inftruda fuerit perquám acri,animo à naturà àd modeftam hilaritatém compofito,moribus caftiffima;gratiffima iti confortiis;

afflitos juvare promptiffima , &rei Oeconomice materno du&u petitilfima, — Predi&o Donino Maritoque fuó , quem in ultimüm vitz fpiritüm aidentiffima veneratione dilexit;

Coloniz Agrippinz A. M DCLVIL 2,dicJuri, nupfit, Quinque hic Liberorum Matet fa&ta;pretet Partüs abortivos,quibus ex Liberis juniorFiliolus ante biennium premiffüs,duos Filios to-

tidemque Filiasleciffima amoris pignora Parenti tcliquit;quibus Deus in fecnlüm beredicere velit. Nori Mater alia. ámantior ünqüam Liberorum;nec illorum ftadiofior Educatio:

nis;non Conjux magis aut fideitenax,aut ergà Maritum 'affe&ta follicitaque : non Materfarailias fui-minus immemot officii;& in doniefticam rem vigilantiór.

Vixit cum dulciffimo Marito Annos decem totidemque Menfes,

Obiit placidiffimé Cálendis Aprilis, quix fuit nüperá Metcurii dlés ; horam circa decimam matütinám ;

duri Preces funderet triftiffimus Maritus, veftita & federis , momento anté fáno lucidoq; judicio; & voce facul intelligibili ; ctebró- Iicäf-phiägthätc pe&us ópplente àc füffocànte. -

Morbus cjus Mortis nuncius fuit pené trimeftris; graviffimos & propemodum continuos inter dolores inteftinorum, fentim; ventticuli,pe&oris &c. Acceffit affli&io tabificà ex

diutino Mariti morbo, Partus item abortivaus tribus ánte exceffum hebdomadibus,tahdemque febris c

óntin

jv

i Cie d

a & pulmonüm inflammiátio, viriumque oniniüm dejectio & paralyfis. Mor-

tem divino inítin&u previdit,áppropinquantem fenfit imó defideravit,Précesà Marito & cótám & feot(im concipi non (émel rogavit,follicitéei commendavit Liberos,& patientiam haud

vulgarem ubivis oftendit.Concionum Sacrarum quod primó dicendum etat.fedulà fuit auditrix, & Afceticorum pernix domi lectx j ande Vita ejus quantum in his datur terris inculs

pata,ut humanas,(i quas habuit infitmitátes, Deum Patrem illi in. Clirito condonaffeunanimes cettiffimique confidamus.

Exaníme corpus terrz inferendüm cras Hora L ecferetur, Omnces igitur Vittutis Affecle ; Pattes cumprimis Civesque Acádemici , ut flipare illud ac Fati fui memores globátirü

fequi haud graventurquà poffumus humanitate officiosé àc peramanter invitamus, ^ Heidelberge die 3, Aptilis; A.q $; M DC LXIIX:

LITERIS GHILIELMI VVALTERI ecad. Typogr.

/

CR

-

d

!

ul

g

lais v

$x

-

l

p nl

H

x

;

N

W.

dÉ

E

z

-

»

T

t

r

n

.

l

4

e

——

us

—

—

Rnb

-

t

LL M

s

E

/L.

—

C

H

ä

E

BRBERCEN&1$

—v./

L

Z

aL

À

]

R L

h. Q

T

3

*

*

C

".

»

* :

* - -

l

X

STEPHX

N

u

mme—

4

G

:

RL

,A

Giilu

ALH

TE M 4

"

5

LeycT o

W

-

r CY

cgemus ; inquit di

TS

Ld

27

N

; Ervulgata meerentium 1illa maximé

confolatio , quam femper in ore atque in animo habere d

T:

mus Tulliz:,Homines nos ut efle meminerimus, ea lege natos,ut omnibus fortun

« telis propofita fit vità noftra : -

/ )G

T

Y

R

t

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

y/

LY

.

J5

G

7)

9 e

us, neve tam etraviter eos feramus cafus , quc -

hYa

ffe recufandum , -quö ^ninus ca qua geniti fumus conditione vivam

E

yss

N

AUR

z

confilio vitare pofïimus " chntls('luc aliorum memoria tepetendis;

nihil accidiffe nobis novi cogitemus. Ex omnibi

18

E

2

n

P

*

S

L——

)

qu1 m

edullas noftras invadunt doloribus , nullus eft qui penitius nos cruciet ;

qui;iue miedentis mànum difficilius àc -

ao P eirapi

AA

É)

us

z

j

Nolo tamen Ignorare vos Fratres ; monet Apoflolus , de us

17

aN. quà

m qui ex Proximorum obitu trahitur immenfus.

donicrunt

nefie cruciemini, ut czteri meliori fpe deftituti. Ecenim

quid attinet aut humano dolori nimis indulgere ; (verba fant |

uód Immortalitatem füam nobifcum heic partiri noluerit ? Quin hoc /of; $

g

16

Max.de Mafilienfib. ) aut divino Numini invidiam fieri,:

attendimus animo , memorizque penitus inflgimus,jämjam difcedc:ndum effe

quó folet omne genus humanum:fic quod allatura eft i

lio prudentiaque poterimus,carnis quidem imbecil

litate gnaviter reluctant

15

turnitas, que maximos luctus vetuftate tollitprzripere confi

I.Iä:

animi fortitudinem ardentiffimo voto coelitus expetimus ; & ut acerbiffimo in Iuctu

obtingat JMagnificó bhujus eAcad. Prorettori Vi -

müm Reverendo & Excellentiffimo,DN. FRIDERICO SPANHEMIO F. F. 55.

T beologia Doétori£g apud nos Profeffori celeberrin

14

doloribus [

qui optatum ad finem vergere;ac velle San -

FENN

legz noftro Honoratiffimo,cujus trimeftri fere Morbo,perpeffisque ingentibus

laris Exempli Matronam officium à nobis exigensut ] -

cum dare videbantur ] lu&ificentiffimus acceffit Uxoris obitus,ulumum in fingu

nto lubentiüs,quotquot nobis funt

Cives Academici,nec Magnifici folüm Da. Pro

jus numerofa catervá comitemur. Facient hoc ta

Dignitati,ingentibusque ejus virtutibus,fed & ipfï

defuncte Matrona fe

hoc debere fatebuntur,fi fpiendida's' éejus Dotcs,jun&im Vixa*

Nana eft Nolil/igia LUCRETIA ELISABETHA de BILDERBECI

vias,fecum perpendant;quas inde ab ovo paucis confignamus :

M DC XXXIV. meníe Martio , Patre Viro Nobiliffimo , Ampliffimoque ;

DN. HENRICO de BILDERBECK ex ANoliljj -

N

sR

;

davenfium Familia oriundo , Federatarum Belgii Procvinciarum ; dum «irvoeret, Refi

dente Colonia Agrippina , Potentiffümis item Gallia -

Matre etiàam Nobiliffimà,

& omnigena Vittutis fplcndc

10

W

ci& Regiäw,'varz'z'sg? Germania Protellantis

Prz'ncz'piäm' e/Igente i Reur

C

fpicuà Foemin3,DN. ANNA FRANSENS Parricía ex fatnilia ortum trabente, bodieque Colomie fapet[fite,

alrera prafaii Da. de Bildeybect Conjuge.

Defünétz Educatio tanta f

Chriftiana;nihil à Parentibus fuerit negle&tum: quem finem affequi

curá , ut in omni virtutum genete, quz eum fexum fine fuco exornant, cumprimis in Fide ac Pictate

ni acrianimo à naturá à

d modeftam hiláritatem compofito,moribus caftiffima;gtatiffima in

faciliusquod optima Filiola ingenio miré valuctit;judicio inftrudta fuerit perquá

affli&os juvare promptiffima , &rei Oeconomice materno du&u petitiflima,

Predi&o Dotiino Mátitoque faó , quem in ultimum vitz fpiritim ardentiffima veneratii

—

Coloniz Agrippinz A. M DC LVII z,dicJun, nupfit,Quinque hic Liberorum Mater fa&a,preter Partüsa

bortivosquibus ex Liberis janiorFiliolus ante biennium premiffus,duo

Deüs in fecalüm benedicere velit.

Nori Mater alia. àmantior ünquam Liberorum;nec illorum ftudiofio

tidemque Filias,le&iffima amoris pignora Parenti tcliquit;quibus

llicitaque non Materfamilias fui-minus imimemot officiiS& in doniefticam rem vigilantiór.

nis;non Conjux magis aut fideitenaxaut ergà Maritum 'affe&a fo

Vixit cum dulciffimo Marito Annos decem totidemque Menfes,

Obiit placidiffim

é Cálendis Aprilis, qua füit nuperá Metcurii dles ; horam circa decimàm im

dum Preces fünderet tritiffimus Maritus, veftita & federis , momento anté fano lucidoq; judicio; & voce facul in

tcliigibili ; ctebro licét phlegmate pe&us opplente ac fuffoc

Motbus ejus Mortis nuncius fuit pené trimefttis; graviffimos & propemodum conti

tiuos inter dolores inteftinorum, rentim; ventfi

P*

culi,pe&oris &c. Acceffit affliio

diutino Mariti morbo, Partus item abortivus tribus ánte exceffum licbdomadibus.tandemque febris c

ontin

üa & pulmonüm inflamniátio, viriumque oniniüm dejedtio & par

8

follicitéci commendavit Liberos,& patier

tem divino inftin&u przvidit,áppropinquantem fe

nfit imo defideravit;Precesá Marito & córám & feor(im concipi non fémel rogavit,

vulgarem ubíivis oftendit.Concionum Sactar

utm, quod primó dicendum etatfedulà fuit auditrix,

& Afccticorum pernix domi ledtrx j

unde Vita ejus quantum in his datur t

o

ä

pata,ut humanas,fi quas habuit infitmitates;

Deum Pattem illi in. Clirito condonaffeunanimes certiffimique confidamus:

»

ä

Omnes igitur Vittutis Affeclz ; Pattes cumprimis

C

ivesque Acádemici ,

ut flipare illud ac Fati fui memorc

Exaníme corpus terrz inferendüm cras Hora I. ecferetur,

M DC LXIIX;

fcqui haud graventur,quà poffümus humanitate officiosé àc peramanter invitatms,

Heidelbergz die 3, Aptilis; A, S.

LIIERIS GHILIELMI | VVALTERI efcad. üpogfa

/

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com