LXV6_fol_010

N

^RECTOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

ALedtori ffo Salutem».

fU

2

723

Z

3

N

RzcranguMeft,vitehuncmimum, laudailiter tranfadz, claufülà confimili componere. J'Sccna'e,cui fatali hic

L/

4

;

(N

lege defervimus , exordium nativitas eít ; ptogreffus, vita omnis; mors,exitus. Non beatum re&te dixerimus,

£

(2

59

cui, /éb frzem fabula, tmperare ípectantibusMaz/am.cum Augufto licet ? Licet autem animo ad mortem infradto,

V

(S

/

CSSS

:^

EC

invidtoque tendenti. Calanus, Indorun Sophifta , quàm in hanc intrepidus vità oinni fuiffet , ut morte ipsà

2

conteftarctur: con(ícensá in Babylonis füburbio pyráodoratá, pottquam Alexandro, & Macedonibus, vitzque

*

univer(z valedixiffer, medià (true lignorum jam ardentium ftetit immotus, victoriz fignum coronam gcftans,

VAE

7

d

(émy

quamilluftriorem Solis, à Calano adorati, fulgor reddidit : nec ante, quàm expiratet, collapíus eft, ftupente

l

.

"o

OW NG

Magno ifto Macedonc, faffoquoe, pozentiors à Calano,quàm à fe,boffes debellatos e/fe s quorum nomine Laborem

inprimis, ? Merzem intcllexit. Zenoautem Citticus, Suida referente, cum, exiens é fchola, impegiflet forte»

digitö.pedis;vul-ncravto, ad plures vocari fc ratus, terram manu pulfvit, plaufitque, hac voce adje&ta :Vezio, quid vocas zme ? ioc Barbari,

hocíapientiz profanz.commerciis nobilitati vitifecerint : nec moriendi promtitudinenos dies noftroseorumque coronidem, mortenma,

Chriftianiornemus ? neccum Aaibrofio, ut femper, ita (ub inftan: quoque disceffus e vita«ultim-ipun&,um..,neuttquam]farmiddre no0$

mortem, .profiteamur,ignan',(ciliccr, bonum effe 4u celo nobis Dominum ? lta fane, quoad vixit,atque pervite quoque metam noviffimam

Vir Amplifimz Dignationis , precipuisque, mortalitatis clogiis -pcrquam;cxim*iä Clarus,

o

DN. JOHANN.-JACOBUS HAINLINUS,;Conobl,quod Bebenhufzeft, Abbas meriti(íIimus,

egit;illaipfa D. Ambzrofii verba, morti inprimisjam vicinior, fübinde repetendo (üa faciens ventuim (cilicet £imere fe marfem,.qzwdbngm

n celis hbaberet Dominum. . Arguit tam laudatus é theatro hocvita deceffus vitam ceteram omnem perfona, plaufuque digni(fhimam..

Quam non nifi talem.quoque peromne cürriculumexcutientes fümus deprehenfuri, Etvero ftrinxiffe hic eam, cum plenior aliunde

Íperandafit expofitio;in gratiam ioprimisViniranti,debitamque memoriam, é reomnino noftraerit.. Natuscergo Anno 1688. myftico,

ánterque duos Sabbathicos medio, die S.Thoms, Parentesobícuri neutiquam nominisautfamz, hábuit ; Patrem fcilicet, JACOBUM

HAINLINUM , Paftorem & Superatrendentem Calven(em, : Matrem vero ANNAM, BARTHOLOMUJEI SCHEFERS , Paftoris Cellz

Pettinz, p. m. füperftitem rum viduam.. - Que cum liberos é priori matrimonio tres alteri marito attuliffet, duos nempc.cum filia una

-

^

filios : non vitricum is, (ed veré parentem liberalif

H

623

r

corundem educatiorie.egit ; quàid cfre&um denique,ur alterquidem filiorum,

r

^"

^s

ÁAfo

ardi

ii

E

4v

junior nemp?, Micuasr, S$. Theologiz Prefeft

v

&

uminter nos C

J

idini primó cooptatus, ad conciones dcinde aulicas St

ili:

evocaretur:alterautem ZackaAR1AS Eloquentiz ac Hiftoriarum,in hac cadem Academia Patria, cathedram maxima fua cum laude per

:

annos aliquammultosornarct. "Lranslatus & Schola Stutgardiana,ubi & Collegio Mufico fuerataffociatus, Hirfzugiz primum, poft

-

A

& Bebenhuíz, itáad ungvem quafi, acamuffim fidelium Praceptorum fuit formatus, ut primam.eruditz falertiz Laurun

i2

nno Ii606.

mereretur, quo anno & Patris chariffimi morte ja&uram fecit.. Tubingx póft hic inter nos Ducalis Stipendii confortio Theologico

infertus, alterá, eáque fuprcmaartium Laureá anno 1609. vidit fehoneflari.. Quoincoenífortiocam, praterceteros Commilitones, &

diligentiam in &udiis, & in moribus decus comprobavit, ut, poít praftitas egregié in Ecclefia Monafterii Regiofontani ac Kürnbacenfi

Operas ad aram vicarias, repetendi pro morce, exigendique lectiones àJuventute Alumnali Atronomicas, fpartà honorificá dignarctur.

11

Dd

Indcfundionibus fcin vinea Domipi publicis commendaturus, prima Diaconatu Ecclefiz Bietighaimen(üis ai

D

piciaanno 1615. fccit, nbi

& tori fociam Le&iffimam Virginem., REGZN AM, JonaxN - VsNpzt11NI BaeNT1L Procuratoris Eberdipgenfis filiam, fibi junxit,

complurium liberorum matrem, fed quos paterno funeri omnes fati precocitas prripuit ; duobus exceptis, qui verbi divini mini(teriis

in patrio Ducatu (untconfecrati.. Has fun&ioncs deinde Ecclefiafticas, quafi pergradus, Oberriexinge, Herenbergz, Beblingz, &, hac

direpta, fugatisque incolis, Derendingz tandem fümma undique cum laude continuavit, fxvi militis injurias,armaque truculenta, &

ipía vitz pericula, fi quisquem, prout fuit ea acerbi(fimatemporum conditio, expertus. Quz & Derendingá poft emotum, confugere

hucad nos, tanquam ad majoris aliquod fecuritatisafylum,compulerunt. libi, occafione fic datà, Mathemata per integrum biennium

Amifísà interea Conjuge primá, repetere matrimonium cum Honcfüffima Foemina ELIS4BEZ7HA, J C TiMorusr

docuit publice.

Vorrzi vidua, fuerat coa&us ; exqua filiam, fed paulo póft denatam, genuit. Tandem,cum & CzrsrssiMo JuveNTur:s PRINCIPI,

JOHANNI FRIDERICO, &c. GroR10s4 recordationis, ftudiis in llluftri .Collegio moderandis prafuiffet ;.cum quo honoreo &

eminentiam Abbatiz Adclbergenfis junxerat : ultimum quafi faftigium dignitatis , ad Abbatiam Bebenhufananrevcedtus, conícendit ;

e D

ve;ratreque

quam inannum ufque fextum, pro fenii jam ingravefcentis viribus,digné fatisfuftinuit. Atnon hoctantum, fuo jam Capit

orbatum, Monafterium, fed ipía Provincia hzc, infigne fane, in Vigo integerrimo, dexterrimoque, & omnibus fàcile encomiis pari,

ornamentum feamififfe, nunc demum fentit ; in quo cum eruditione virtus, cum pietate modeftia, cum càndore, reái, & zqui (tudium;

cum prudentia folers in omnes partescura, ac folicitudo, egregium pro falute publica, idqueaffiduum, certamenfubierunt. Quam non

vulgatisilla in lingvis, in Theologia, in artibuscateris; Mathefi inprimis, fcientia Vin1 fuerit, ingenii; quz lucem publicám viderunt,

monumentatcílantur, Nec vero animi quoque, inter tot fortunz afperioris infultus,cladesd;inprimis bellicas, erecti (emper, femperq;

conftantis, celfitudinem ; non con(iliorum in Synodis ac conventibus Provincialibus dexteritatem ; non pacis ac concordiz ubivis

fcrvande amorem flagrantifimum, ; non fidem deniquegermanam, &illam inprimis in religione fincera perfeverantiam, tam difertée,

totiesque, etiam fub agonem noviffimum, teftatam,dememiniffe nos faeilé, tz(tisanteadtz vitz. fama fuperítes patitur. Immortuum

jam boni ftudio, coclique defideriis, non commemoratione faltem pia ac laua :biii profequi noftrumeft : fed &,cum in proximé hinc

fito Coenobio, hoc adeo dies, poft meridiem folennes ei exequiz parentur, Vos, Academiz Profeffores, Civesque, & literis addida

clioribus Juventus, Vos, inquam, ne poeniteat, pro cohoneftando funere, tantillum iter ingredi : &, qualicet nomen Abbatis Beatiab

oblivione, famam à vilipendio, nobiscum vindicare. P. P. fub ïig- Univ. d. Vil. Sept. A. M. DC. LX.

TUBING/E, Ty?1s T HzODbORICI WzRLINI.

x

ss

b

"

7ss

AN

p

n db

g*

ass cotiuat

BI ap s p n

m

rR

—

"

tss

zi

z

-

-t

—

£

M,r

E

-

^

-

z

TOR

UNIVERSITATIS TUBINGENSIS

ALettori ffo Salutem».

7 7223

EEE

N

a D

Z

?

77

z

z

f

£^

)

E

h

"RzcraguMeftvitzh uncmimum, laudd3iliter tranfactz, claufulà confimili componere. ;*Sce.nä,'CUi fatali hic

2f

z

lege defervimus , exordium nativitas eft ; progreffüs, vita omnis; mors,exitus.. Non beatum redté dixerimus,

532

cui, f&b fimem fabula, mperare fpe&tantibusplazfam.cum Augufto licet

? Licet autem animo ad mortem infradio,

jj

NeS

"g

19

invidtoque tendenti. .Calanus , Indorun Sophifta , quàm in hanc intrepi

dus vità oinni fuiffet , ut morte iPSä

o

2

conteftaretur: conícensá in Babylonis füburbio pyrà odoratá, poftquam Alexandro, & Macedoni &

univeríz valedixiffet , medià (1rue lignorum jam ardentium ftetit immotus, vi&oriz fignum«orc -

/

T9

M

Ls

t

7

N

.

quamillufttiorem Solis, à Calano adorati, fulgor reddidit : nec ante, quàm expiraret, collapíus

T

u

N

"

22

p us

rA

9

"

Magno ifto Macedono, faffoque, pozentiora à Calano,quàm à fe,boffes debellatos effe s quorum not-

inprimis, ? Merzem intcllexit.. Zenoautem Citticus, Suida referente, cum, exiens e fchola, imp

digitö;pcdis-,vül»ncra-to,, a

d plures vocari fe ratus, terram manu pulfvit, plaufitque, hac voce adjecta -Fenio,quid vocas me d

hocífapientiz profanz.commerciis nobilitati virifecerint : nec moriendi promtitudine nos dies noftroscorumque coronic

Chriftianiornemus ? neccum.Ambrolio, ut femper, ita (üb inftan:quoque disceffus à vitaultimi pun&um.o sestiquam

mortem, pxofitcamur, gz4rt fcilicet, bonus» effe 4n celo gobis Dominum 9? 1ta fane, quoad Vixir,.at-que pervite quoque metam

. Vir Ampliffimz Dignationis, precipuisque, mortalitatis elogiis perquaim eximits

DN.JOHANN.-JACOBUS HAINLINUS;Conobl,quod Bebenhufz eft, Abbas mer

egit,illaipfaà D. Ambrofii verba, morti inprimis jam vicinior, fubinde repetendo füafaciens ymuuine (cilicer zimere fe morten—

R

19

dn celis baberet Dominum. | Arguit tam laudatus é theatro hocvita deceffus vitam cateram omnem perfona, plaufuque c

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

Quam non nifi talcm.quoque per.omne curriculumexcutientes fümus deprehenfuri, Et vero ftrinxiffe hic eam, cum pli-

fperandaffit expofitio,in gratiam inprimisViR1tanti,debitamque memoriam, é re omnino noftraerit. Natuscrgo Ánno 1

18

ánterque duos Sabbathicos medio, die S-Thome, Parentesobícuri neutiquam nominisautfamz, habuit;

Patrem fcilicet,

HAINLINUM , Paftorem & Superatrendentem Calvenfenm, : Matrem vero ANNAM, BARTHOLOMJEI SCHATFER, it

Petring, p. m.füperftitem tum viduanr. - Que cum liberos é priori matrimonio tres alteri marito attuliffet,duos nempo

A^ 4

^

U

filios ; non vitticum is, (ed veré parentem liberaliff

itna

corundem educationie.egit ; quà d cffe&um denique,uralterquid -

inde aulicas 1.

juniornempé, Micua FL, $$. Thäöiogiæ Prcfefforum inter nos Ordini primo cooptatus, ad conciones dc

1

i

ta

m maximafíuad

O Baanee Q

16

£vocarctur:alteráutem ZaCHARIAS Eioqucnfiæ ac Hiftoriarum, in hac cadem Academia Patria, cathed

annos aliquammultosornarct. "Lranslatus & Schola Stutgardiana, ubi & Collegio Mufico fuerat affaciatus, Hirfaugiz ;

& Bebenhuíz, itáad ungvem quafi, acam ulïï:h'fidelium'Ptæc-cptomm fuit formatus, ut primam.ernuditz folertiz Laurud-

EHHHHHHHHHHH

15

amereretur, quo anno & Patris chariffimi morte jaduram fecit. Tubingz poft hic inter nos Ducalis Stipendii conforti«

Focus

infertus, alterà, eáque fupremaartium Laureàanno 1609. vidit fehoneftari. Quoin confortio cam, prarer.ceteros Conji-

diligentiamin fudiis, & in moribus decus cemprobavit, ut, poft praftitas cgregie in Eccle

iic

ia Monafterii Regiofontani ac

N

14

Opceras ad aram vicarias, tepetendi pro more, exigendique lectiones àJ uventute A1

umnali A(tronomicas, fpartà honorifie

J CENN

Indc fun&ionibus £c in vinea Domini publicis commendaturus, prima Diaconatu Ecclefiz Bierighaimentis aufpiciaanno

& tori fociam Le&iffimam Virginem., REGIN AM, JonawN - VrsNDELINI DRENTIL Procuratoris Eberdingenfis filian

M

13

complurium liberorum matrem, fed quos paterno funeti omnes fati precocitas preripuit ; ó uobus.excepti

s,qui verbidiv| .

L

in patrio Ducatu fünt confecrau. Hasfündiones deinde Ecclefiafticas, quafi pergradus, Oberriexingz, Herenbergz, BeU ,

Derendingz tandem fümma undique cum laude continuavit, fxvi militis injurias,armaque ..

12

direpta, fugatisque incolis,

ipfa vitz pericula, fi quisquem, prout fuit ca acerbiffimatemporum conditio, expertus. Quz & Der

endingá poft emotu

hucad nos, tanquam ad majoris aliquod fecuritatis afy lum,compulerunt. Llbi, occafioneficdatà, Mathemata perintegr —

11

docuit publicé. — Amifsà interea Conjuge primá, repetere matrimonium cum Honefiiffima Foemina ELISABETHA, ]C

Vorrzrr vidua, füerat coactus ; ex qua filiam, fed paulo poftdenatam, genuit. Tandem,cum & CzrsrssiMo JuveNTu1-

JOHANNI FRIDERICO, &c. croR10s4 rccordationis , ftudiis in llluftri .Collegio moderandis przfuiffet ; cum qu

10

eminentiam Abbatiz Adelbergenfis junxerat : ultimum quafi faftigium dignitatis , ad Abbatiam Bebenhufanantevedus| -

quam in annum ufquefextum, pro fenii jam ingravefcentis viribus,digné fatisfuftinuit. Atnon hoctantum, fuo jam Ca]

orbatum, Monafterium, fed ipfa Provincia hzc, infigne fane, in VRO integerrimo, dexterrimoque, & omnibus facile €-

ornamentum fe amiüü"c,qunc demum fentit ; in quo cum eruditione virtus, cum pietate modeftia, cum candore, redti,.&

cum prudentia folers in omnes partescura, ac folicitudo,.egregium pro falute publica, idqueaffiduum, certamen fubierunt &

vulgatisilla in lingvis, in Thcologia, in artibus cateris;

Mathefi inptimis, fcientia VrRI fucrit, ingenii, que lucem publii ^

monumentatc(lantur, Nec vero animi quoque, inter tot fortuna afperioris infültus,cladesd; inprimis bellicas, ere&ti fen:

conftantis, celfitudinem ; non confiliorum in Synodis ac conventibus Provincialibus dexteritatem ; non pacis ac con-

fcrvandz amorem flagrantiffimum, ; non fidem deniquegermanam, &illam inprimis in rcligione fincera perfeverantian

totiesque, etiam fübagonem noviffimum, teítatam, dememiniffenos faeilé, tz(tisanteadtz vitx, fama fuperftes patitur. —

jam boni ftudio, coelique defideriis, non commemoratione faltem pia ac laua:bili profequi noftrumeft : fed &,cum in

fito Coenobio, hoc adeo die», poít meridiem folennces ei exequiz parentur, Vos, Academiz Profefforcs, Civesque, &

mtlioribus Juventus, Vos, inquam, ne poeniteat, pro cohoneftando funcre, tantillum iter ingredi : &, qualicet nomen Àl

oblivionc, famam à v;lipcndio, nobiscum vindicare. P. P. fub fig. Univ. d. V1I Sept. A. M. DC. LX.

ä

TUBINGAE, Tyr1s THEODORICI WERLINI.

l5

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

2

Y