16 9), per triduum r), quin imo dies 84), ut reliqua exempla, omnem
fidem ſuperantia, ut iſtud 7 hebdomatum t), &c. taceamus.
II. Strangulati.
„Mulier laqueo ſtrangulata erat, quæ reſpiratione & pulſu jam de-
) 1. c. T. I. p. 815. *) I. v. Lib. XV. Obſ. XXV.
„) 1. Cc. p. 158. 159. 164. AA) 1. c. T. XV. p. 17. 4
*) Heilſamer Vnterricht, wie man Ertrunkenen auf die leichteſte und Richerſte Ant
der zum Leben verhelfen könne. Strasb. 1760. J. 27. 33. (puella annorum
XVIII. fluvio merſa erat. Absque omni ſenſu prorſus erat-rigida, oculos
habebat clavlos, os apertum, colore erat plumbeo, facies totumque cor-
pus tumidum, aqua repletum, pulfumque percipiebam nullum). =
V) de Haen Rat. med. cont. Pars II. p. 7. ro. Brühier p. 154. 720. Plater. I. c.
L. I. p. 172. Joh. Rud. Camerarius Syllog. Memorab. Med. Cent. XIII. part.
II. Act. N. C. Vol. VII. obſerv. 124. g) Isnard. I. C. S. 28.
) Brühier p. 164. 7) de Haen R. m. Pars. II. p. 9.
) de Haen I. c. p. 7. Brähier. p. 15/4. 15 . 162. 167.
de Haen. I. c. p. 7. Brühier. p. 459.
m) Difſſ. de cura mortis Præſ. Georg. Detharding. Reſp. Georg. Chriſt. Dethar-
ding. Roſt. 1723. Brühier. p, 160. 164. 537.
) Langhans Epiſt. de cauſſa a paſtu ſomnolentiæ Gœtt, 1748. Morgagni de
cauſ. & Sed. Morb. Lib. II. Epiſt. XIX. Art. 44.
70) Brühier. p. 150.. P) Id. p. 151. “M
4) Langelottus in Eph. N. C. Dec. I. Ann. VII. Obſerv. XX. Brühier. p. 1.
Krüger (Naturlehre II. Th. J. 411. F.)
y) Langelottus I, c. Joh. Kunkel in Eph. N. C. Dec. III. Ann. V. & WI,
Obfſ. LXXI, 55) Kunkel. I. c. ) Langelottus. I. .

ficientibus, ſpuma in labrum eſſuſa & omnibus conclamatis — plane
revixit. Pechlin a).
„ Ao. 1492. Conr. Pretznaveri ſuſpenſi corpus facultati medicæ ſe-
candum tradebatur — Spuma circa os notabilis aderat & perſeverans
— Brevi reſtitutus fuit. Joh. Rud. Camerarius b).
Prlura adhuc exempla memoriæ prodiderunt Foreſtus 0) Hiſtor.
Breslav. d) Camerarius e) Blegny 7) Baco g) Bruhier ) Lavater ¹) &
quidem eorum, qui ſuſpenſi erant per quadrantem horzæ *½) per dimi-
diam horam!) per horam integram m) per horam unam eum dimidia n).
Idem evenire poteſt à torquibus collum arctius ſtringentibus, ut
notabili caſu docet Zetzell o).
III. Frigore rigeſcentes.
Vix alius ſtatus deprehenditur, in quo apparenter mortui vere mor⸗

tuis ita ſimiles ſunt, ac ille, qui frigoris enormis effectus eſfe ſolet,
ut ſequentes caſus probant;

„Vir annorum, LX. totam noctem in nive poſitus tranſegerat. Pe-
des frigore plane erant aduſti, digiti pedum omnes coloris erant ni=
7 gri⸗
4A) De aeris & alimenti defeétu p. 86.
b) 1. c. Cent. VII. part. XL. 4
c) Obſ. & Cur. Med. L. XV. Obfſ. XXV.
d) Tent. XXIX. Art 16.
e) I. c. Part. XXKXVIII. XXIX. .
fF.) Zod. gall. aO. 1680. Menſ. Mart. Obſ. XI. p. 79.
9g) Hiſt. vit. & mort. Tit. Atr. mort. §. ult.
h) I. c. p. 169. 621. 627. 624,
1) Ausſicht. in die Ekigkeit. 7. Brief. &. 155,

D. Tuchſs. Nov. Act. N. C. T. VI. Obſ. LVII. Act. Erud. Lipf. Ann.

1709. Menſ. Mart. p. 110 Brühier 1. c. p. 170.
1) Oswald Gabelchover in Schenck. 1. c. Lib. I. Cap. de Suff ocat.
m) Brüh. I. c. p. 168. S
n) Franc. Xaver. Rebſamen Dec. Obſ. Med. forenſ. Vienn. 1780. Mohkren-

heim Beob. verſch. chirurg. Vorf. I. B. S. 338.
0) Unzer med, Handb. I780. S. 558. B

Elikiom, egle

. An tam
enn fucle unt.
Seglens r
terl.
NN Cock
Not. Ij8z i,
Cll erant clal
1 inerdum p

Es 2 Chiruns⸗

Plhanten bonun
Aero dle ſati

ſin erertu

Nue
K†*
Gnäm 8
Mümmmen
Damerum:

)
lu

Ultati mele⸗ D

tat & perleſenn

reſtus ) Hi,
1) Liwater
1orX ,) per n

m cumn Ginnidae

ſtringentibig,

mortui vereni
fleckus eſk ſe

tranſegert
Coloris eiat
r

Pn . Llel 4

focat,

Un

gricantis, excepto pollice pedis dextri. Tibiæ, crura, brachia, manus,
abdomen, thorax & facies tactu percipiebantur perfecte gelida. Maxil-
læ appreſſis dentibus firmiter erant clauſæe. Articuli omnes exacte ri-
gebant. Nec reſpiratio nec cordis arteriarumque pulſus percipi poterat.
Quia vero in cordis ſcrobiculo aliquantulum caloris adhuc latere tactu
reſcivi; tentandum eſſe credidi, numne ſanguinis circuitus reſtitui, vi-
taque revocari poſſit — Poſt 4 demum horas reſpiratio animadverti
coœpit, pulſus vero non niſi poſt horas 6., poſt 7. denique horas maxil-
læ ope cochlearis diduci poterant. Sam. Naucler a).

aun corpore, quod frigore obriguerat, inveni neque ullum pulſus
veſtigium, neque ullum reſpirationis ſignum, ita ut mortui fimillimum
eſſet. Apta tamen remedia intentata relinquere nolui — Sanguis e
vena facile fluxit. Perfecte ſibi reſtituebatur. Franc. Xaver. Rebſamen ?).

Sequens Exemplum communicavit mihi Exper. Dom. D. Reuſt
Phyſ. Stuttgard. meritiſſimus: .

N. N. Glockerin annorum XLVIII. Uracodettingenſis die XXVIII.
Mart. 1785. frigore ita perculſa fuit, ut pulſus percipi poſſet nullus,
oculi erant clauſi, diductisque palpebris pupilla inveniebatur inſenſitis.
Vix interdum parvum reſpirationis veſtigium adefſe videbatur. Adhi-
bitis a Chirurgo aulico Roſsnagel aptis Medicamentis poſt duas horas
ſibilantem ſonum edidit, oculos aperuit, pulſus ac reſpiratio redierunt.
Poſtero die ſatis bene valuit — ut de nulla injucunda ſenſatione am-
plius quereretur.
IV. Ex alto lapſi.

„Nutrix quædam delirans ſublimatum devorat ad drachme fere
dimidium — Nocte media e feneſtra, cui cubile, in quo decumbebat.
pProximum erat, ſeſe præcipitem dat. Corpore nuda gelidiſſima nocte in
pavimentum duriſſimis lapidibus conſtratum decidit: illic per horæ .

4) Abh. der Kön. Schie- 4. Atad. der Wiſſ. für die Naturlehre Haushkalt, und
Meckan. auf das Jah 1755. über/. e Resr. VII. B. S. 107.

midium exanimis, ine ſenſu fine voce, ſine pulſibus & frigore prorſus
congelata manet — Exanimem & pene demortuam in ſolo jacentem
erigunt — Integre ſanata fuit. Valleriola a). i 2

„Ante aliquot annos juvenis a Spiritus frumenti hauſtu temulen-
tus, e ſcala præceps in pavimentum lateribus coctis ſtratum labebatur;
inde ſtatim pro mortuo ſublatus domum deportabatur: neque reſpira-
tio, neque pulſus in eo erant perceptibiles, naribus admoti ſpiritus vo-
latiles nihil efficiebant, a frictionibus non commovebatur, & fomenta
omnia irrita erant, pulſus omnino deficiebant, & extrema omnia fri-
gebant. Cum vero Medicus uſui prædictorum inſiſteret; tandem IV.
fere horis elapſis, cum ori vi aperto chochlear vini calidi aromatiſati
injiceretur, animus ei redibat. Schnupf b). E

„Cath. Soph. Greenhill, puella annorum III. e feneſtra altitudine
circiter 12 pedum in ſtratum lapideum delapfa, mortua apparuit. — Nec
reſpirationis, nec pulſus ullum veſtigium aderat, & jam 20. a lapſu
minuta temporis præterierant, quum vicinus inſtrumentorum opifex
Scdquire, electricitatis vim tentare cupiens, laborem inciperet — Poſt
20-25. minuta infans debilem ſonum edidit — Spatio 14 dierum per-
fecte reſtitutus eſt — Chriſt. Wilh. Hufeland c).

V. Fulmine vel ibtu electrico fortiori perculſi.

Peter Lukas annorum XIX. domum deportabatur, quum ante
horæ circiter ſpatium fulmine prorſus enecatus eſſe videretur. Accedens
eumque propius inſpiciens inveni eum rigidum ac gelidum neque mi-
nimum calorem in trunco æque ac in extremitatibus percipere potui;
digiti manuum pedumque erant contracti, oculi collapſi, faciesque co-
loris lividi — Septimanæ tamen intervallo prorſus ſibi reſtituebatur d).
Similhia Exempla narrantur in Wunder der Natur e).
a) Schenck. I. c. L. VIII. Cap. de Sublimato.

½ Diff. de mortis ſignis Præſ. Hermann. Paul. Juch. Reſp. Aucét. Joh. Georg.
Schnupf Erford. 17212.— ͤ
3 RiieUſtens bium iz elecke = Gœtt. 17833..
achricht. der menſchenfreundlichen Gelellſchaft vom Jahr 1778. S. 83. ef.
Fothergill ſämtliche Schriften, I. B. §.. 217. A. J. E 778. S. 85

e 4 um oa
Pie ee Wene

uille endl,

e Pokas Nen

Loden gare
iA externa comor
ni palin nge
Pert dunts

Abtimi den
1 nordi, guo
EMirins,) de
MdIKE!) Non

=—

lc. T. W.

Dle.l. W.
Nle)
9 ond, Uo
I .
Ge nnen
0
ee line,

=- —

tigore Plu
lolo geenen

hauſti temiis
eqe reſi
tot ſiitun
dtur, & fonen
rema Omlia fi
ret; tandem .

alidi arometin

neſtra altitude
Apparuit, — N
jam 20, a lul
nentorum oikr
iperet — M
14 Gierum e⸗

ruſi.

tur, quum m

etur. Accelen
dum neven
vercipere oll
1, Mciese⸗
eſtituebatu⸗

1
uct, oh. eoß

.

VI. Recens nati aſpkyxi.
„Embryulcus quidam in palatinatu infantem, quem poſt uterinam
14 dierum Hæmorrhagiam vertendo eduxerat, mortuumque crediderat,
quia tamen ex repletis funiculi vaſis nondum exſanguem eſſe conclu-
debat; in vitam reſtituit; — primordia demum vitæ poſt 40 minuto-
rum laborem advertere cœpit — de Haen 4). “

Exempla foetus, qui ſub partu mortuus eſſe credebatur & ſemiho-
rulæ ſpatio poſt vitæ ſigna dedit, narrat Schenck b), alius, qui poſt
tres a partu horas demum vitæ ſigna dedit, Brühier c). Quin imo
Olivier de Villeneuve d) mentionem facit neonati, pro mortuo habiti,
nudique ſepulti, qui poſt dies 28 vivus protractus baptizatusque quin-
que horas vixerit, quod vero omnem fidem excedit.

Eoogem plane modo affici videntur teneri iſti infantes, qui violen-
tia externa comprimuntur, ſuffocantur. Compreſſum ita infantem, qui
omni pulſu atque calore deſtitutus cum omnibus mortis ſignis inven-
tus erat, chirurgus Janin feliciſſime reſtitvebat e).

Plurimi denique Auctores memoriæ prodiderunt exempla, in qui-
bus morbi, quo æger mortuus eſſe videbatur, mentionem non faciunt,
ut Plinius †) Baco g) Fulgoſius ) Petr. Foreſtus ⁷) Henr. Kornmann )
Bebelius 1) Nottnagel m) Lanciſius n) Hiſtof. Breslav. 0) Winsko⸗ p)
rü⸗
4) 1I. c. T. XV. p. 22.
5) 1. c. l. IV. Obſerv. 169. Camerarius l. c. Cent. X. part. XXVII.
σ°) 1. c. p. 398. 44) Hamb. Magaz. XIX. B. S. 111.
e) Lond. Chronicle 1773. N. 2547. Unzer med. Handb. 1780. CS. 112.
J) Hiſt. nat. Lib. VII. c. 52. ) 1. c. tit. atriola mortis.
h) de miraculis L. I. Tit. de morte ad vitam fulſcitatis. c. 6. p. 497.
2) Obf. & Cur. med. L. X. Obſ. LXXIX. e 2
*) de Mirae. Mortuor. var. loc. 1) Diſſ. de bis mortuis., p. „.
m j) Diſl. de hominibus apparenter mortnis Pr. Theod. Kirchmajer Reſp. Chriſt.
Nottnagel. Witteb. 1670. 2) 1. c. L. I. c. XV. N. 2.
Tent. X. Art, XVI. (von einem 2 ma! ge borhenen Weibe) Tent, XXII. p. 598.

20 E

Brühier a) de Haller ⁵) Juſt. Chriſt. Henning e) Abel d) Journal von

und für Deutſchland e)
morari nihil attinet. .
Huc etiam ex parte pertinere videtur, quod a pluribus Auctori-
bus de maſticatione mortuorum, (vom Kauen und Schmatzen der Tod-
ten in Græbern) narratum fuit.
tempore eam obtinere repertosque eſſe, ajunt, qui veſtes ſuas dentibus
diſcerpſerint, corporibus incorrùptis manentibus, cuteque, pilis, barba
& unguibus creſcentibus. cf. Mich. Ranft. g)

Sine dubio varii ſoni, lamentationes &c. quæ in templis coœmen-
teriisque auditæ eſſe ſæpius narratæ ſunt, variisque ſuperſtitioſis opi-

nionibus anſam præbuerunt, hoc fundamento nituntur, niſi quidem ad
vana figmenta tota res redeat. cf. deutſch. Muſeum h). :

under der Natur ) in quibus vero longius

Facile denique patet, varias hiſtorias, quæ paſſim inveniuntur

de miraculis ſanctorum mortuos ad vitam excitantium, ex quibus re-
centiſſimum Beatum Benediékt Joſeyh Labre nominaſſe ſufficiat ), ſi
unquam fabula vera eſt, inde tantum originem trahere, quod pro mor-

tuis habiti ſint, qui vere mortui non fuerint.

CA P. II.
De Signis mortis in genere.
Quid generatim de Certitudine ſignorum mortis Ratuendum fit?

Præcipua quæſtio, quæ pluribus hic inveſtigari meretur, eſt, num

8) 1, c. Var. IoOec. .
) Elementa Phyfiol. T. VIII. p. ult. (de Aſtronomo Kirchio rem vulgo no-
tam efſe ait.) 8
2) Rniari⸗ or,xie i. E; von dem Fehlerhaften Aal Begrs aen. §. 348.
vt. 5. a. a. O. S. 37. e) 1Iter Jahrg. 2. Ot. O. 157- 175
†) . . §. 342. Jub. Tit. Sa 3aba,er Tod. . 5 n.
H de Maſticatione mortnorum in tumulis. S
)3 5 . May. 1778. J. 445. Aber die frühe Beerdigungen. „ „
6) Berlin. Monataſchrift von F. Gedike n. GJ. E. Bieſter Mäsz. 178 . S. 282.

Inprimis enim in fœminis atque peſtis

Phir anete ſide

rienthls 4)

ſcheenn, n
ncnen ¹ Me
Miiß elem
Poe begel begn
Nndd onu n
Ugnn ſhken,
Ugn äligenin
18, At optime n
Noris genetn,
e. (ue itae
Prungue gaice
fanet, itn

iomge
Wrtͤ e, n
NA,Wrn
a. Wn m.
Dhn n

4) Neike h
1 denit
ſaai

4) J. olrnal l

35 Vero longin

uribus Abdor⸗
natden dy N
Iuis atque jeſi⸗
es ſuas dentbbn
le, pilis, hait

templig orn⸗
ſuperſtitioſs g
„niſi quicem

ſm inveniunr
, ex quibis
le ſufficint ),1

e, guod n

—

Gendun /l
retut, et⸗ 4

io tem vllon⸗

zniſſen. N
eleg,

IRr. m

bile ferre poſſimus.

201

genefatim ſigna mortis habeamus certa, an ambigua tantum & va-
ga, ex quibus de morte vera judicium non niſi magis vel minus proba-
e po Nota ſcilicet eſt inter Medicos diſſenſio, qua
alii certa finitæ vitæ criteria dari affirmant, alii negant. Ab hac
ſententia ſteterunt inprimis WiNsLow & Commentator ejus BRünIER
d'AsLANCOURT, ab illa Lovis. Inter hos enim præcipue certamen
hoc agi coeptum eſt. Uti pleræque in re Medica obortæ lites me-
dia quadam via componi poſſunt, ita etiam hæc. Quæ fſupra ex plu-
ribus Auctoribus collegi Exempla ſat frequentia poſteriori omnino ſen-
tentiæ favere videntur, verum ſi exempla hæc cum tot aliis, quotidie

obvenientibus a) conferantur, in quibus ſigna mortis ulterius ſemper

progredientia, nullum tandem dubium relinquunt, atque ita ſui cer-
titudinem a poſteriori probant, & veriſimilitudo, quam hæc ſententia
ex allatis exemplis primo aſpectu capiebat, magna ex parte cadit. De-
inde negari nequit, ſæpius homines falſo pro mortuis habitos fuiſſe
non ob ſigna mortis incerta, ſed ob negligentiam qua hæc vulgo in-
dagari ſolent, ut docent Exempla allegata; quamvis etiam Medicos
magna diligentia inquirentes falli poſſe, conſtet. Omnis autem diſſen-
ſus, ut optime monet IIl. GRUNER b) facile tolli potuiſſet, modo varia
mortis genera, gradus, tempora cet. bene a ſe invicem diſtincta fuif-
ſent. Quæ itaque generatim de hac re dici poſſunt, huc fere redeunt:
plerumque quidem ſigna mortis ſatis certa eſſe, dari vero etiam exce-
ptiones, ut ita loquar, quæ illa interdum incerta prorſus reddant.

§. II.
Signa mortis combinanda ſunt.
Ubicunque in doctrina Medica de ſignis agitur, id ſane maximi
momenti eſt, ut omnia, quæ habentur ſigna collective ſumta conferan-
tur, neque in unico ſigno, utut certum videatur, nimia ponatur fidu-
cia. Idem maxime quoque valet de ſignis mortis, quod etiam Exp.
Dom. PRMSES docet c). De putredine, certiſſimo, ut volunt, mortis
Cz l ſigno
a) Heiſter Inſtit. Chir. P. II. Sect. V. Cap. CXIII. p. 758.
⁸) Semiot. P. II. Cap. XII. F. 925. cf. etiam Daniel Syſt. ægrit. T. I. p. 173.
Ahkandt, Ster die gewultſume Tudesarten. à. . “

igno quid ſtatuendum ſit, infra proponemus. Quamvis vero iſta non-
dum apparuerit; nihilo minus plerumque admodum confidenter mor-
tem veram ad eſſe edicere poſſumus, modo diligenter indagemus, num reli-
qua mortis ſigna, certe evidentiora, adſint omnia, num mortis veræ pro-
dromi anteceflerint, atque inprimis, numne is, de quo judicium ferendum
eſt in ſtatu verletur, in qua ſigna mortis incerta eſſe, experientia do-

cemur. Vix etiam errabimus, ſi cum perill. Hallero a) in ſola perpe-

increſcunt, certum mortis ſignum ponamus, =

tuitate ſignorum mortis conjunctorum, qua eadem ſimul perpetuo

De quibusdæm caſibur, in quibus ſigna mortis magis vel minur certa ſint.
Erzxponendum jam eſſet, in quibus caſibus ſigna mortis, generatim
conſiderata, certa ſint, in quibus incerta. Verum cum obſervationibus
id omne nitatur, eæque ſupra ſatis prolixe memoratæ ſint, iſtuc relega-
mus. Unum addo, certiora eſſe mortis ſigna poſt morbos chronicos,
quam acutos, b) ut & in fubjectis ætate profectiorihus, quam in junio-
ribus. «) Magis incerta ſunt ſigna mortis in foœminis, utpote morbis
nervoſis magis obnoxiis, quam quidem in ſexu potiori. Dantur porro

caſus, in quibus veram mortem absque ulla ulteriore inveſtigatione ſig-

norum mortis dignoſcere poſſumus, utpote ſi quis violentiam perpeſſus
eſt, quam ſine ulla exceptione lethalem eſſe, experientia conſtat, ut
decollatio, cet. 'r e
§s. IV.

De certo temporis ſpatio quo præterlapſo mors haud amplius dubia ſit.

Optabilior quascunque has difficultates evitandi ratio inveniri non
poſſet, quam ſi certum tempur determinare liceret, quo præterlapſo omne
de vera morte dubium ſublatum eſſet. Tempus quoque reſpiciunt edicta
publica præmaturam ſepulturam vetantia. Ut vero de reliquis, quæ talibus
generalibus præceptis juncta ſunt, incommodis taceam; id unice dicam, ex
ſolo tempore, quo aliquis pro mortuo habeatur, de vera morte cer-
to judicari non poſſe. Primo enim ſæpius haud certo determinari
poteſt temporis momentum, in quo calculi initium faciamus, atque

L hac
a) 1. c. T. VIII. P. II. p. 124.
b) Celſus de re Med. Lib. II. Cap. V.

4) Calliſen L. c. p. 275.

Knene la
Egigectiam 1s
s mariwe bevel
Pimium tuwen ni
n A winimum

1) Uech. kee. U
CVI. LMNIN. S
) Hee neterendi
Teliorm,
Uun ermoti, d
in Duon de 10
ni erige,
ln uuntels,
loun. V. N ,
Ant taſinin
Uira ſne ien
nchli adn
U Müne
n dng
E elrnd iet
Nlüi 1
Ntur II.
ie 1

is vero n ,

minuf anti ⸗

ortis, gepetzit
n obleryationbe
int, iſtue teig
orbos chronien
quam in unr.
Utpote Iog
Dantar ort
veltigatione
ntiam helpeln
ntia conttit

hliut dlin
io inxeniti n.
,cgter ato ol
eſbicinnt el
uis, gu tiln
vpice Gicamer
era morte iel

e
jamus, Al
iahl .

P⸗ iſ⸗

hac ex parte potiſſimum errari, credibile eſt, quando, ut vulgo fieri
ſolet, omnibus promiſcue judicium de aliorum morte permittitur.
Si porro exempla ſupra memorata, inprimis ea, qu de varia morte, vi-
olenta narravi, mecum perpendam; non poſſum non deſperare de con-
ſtituendo eo univerſali temporis termino, qui omnem erroris poſſibili-
tatem excluderet, neque tamen ex oppoſito vehementer noceret. Ete-
nim theoria, qua antiquorum plurimorum terminus ſcil. horarum 72.
nitebatur, quod hoc ſpatio omnes humores ſuum motum habeant, quia
luna, (ut calculo ſatis lato inveniebant) hoc tempore unum Zodiaci
ſignum peregerit, cujus vi humorum decurlſus in corporibus perficia-

tur a), jam dudum cecidit. Nihilo minus tantum abeſt, ut aſſentiar

eorum hominum gentiumque ) confuetudini, qui ſtatim fepellendo
quemcunque pro mortuo habent, ſuam in vera morte exſpectanda
negligentiam ſatis probant; ut id potius aſſeram, cautelam hanc quam-
vis maxime neceſſariam, ſolam omni periculo auferendo non ſufficere.
Nimium tamen videtur, quock ill. Franck *) ait: ante tempus hora-
rum ad minimum 48 infallibile motis ſignum non dari. Conditiones
4) Zacch. l. c. Lib. IV. Tit. I. Qu. IX. 11. 46-53. Petr Foreſt. I. c. Lib. X.
„Obf. LXXIX. Schol. Joh. Rud. Camerarius l. c. Cent. VII. Part. XLIII.
⁸) Huc referendi ſunt Galli. olim certe (Brüh. I, c.), incolæ regionum Euro-
pPæ calidiorum, & Helvetiorum aliqui (de Haller Vorleſ. iber die gericht. Arz.
1 B. 5. 36.), Turcæ; poſt ſex enim a morte horas ſepeliunt, ſuperſtitioſa
cura permoti, ne quid mali accidat animæ per hoc tempus disjunctæ (Mem.
du Baron de Tott ſur les Turcs & fur les Tartares Par. 1785. p. 66.) Ju-
dæi denique, quamvis enim a temporis auguſtia ortam incertitudinem tot
aliis cautelis, quibus uti ſoleant, compenſari aſſeruerit Cl. Marx (Gœking.
Journ. v. u. f. D. X St. S. 227) & quamvis Hamburgi id forte fieri ſo-
leat, reſcivi tamen ludæos, in vicinia degentes unice ex eo, lu-
prico ſane fſigno veram môrtem concludere ſolere, ſi in plumula, naribus
demortui admota motum nullum obſervare poſſint. Idem confirmat
IIII. Büſching (Berl. Monatsſchrift von F. Gedihe u. G7. E. Bieſter Febru.
1785. S. 208. F. iber die frühe Beerdigung der Iuden. Ejusdem negligen-
ti etiam acchſandi fſunt præfecti variorum Noſocomiorum, de quibus a
Brühiero 1. c. p. y7. 94. 101. IO2 116. 514. 518. 779. & in Wuhder der
Natur II. B. S. 341. narratur, plures in iſtis falſo pro mortuis habitos
fuiſſe. B —
°ο a. a. O. J. 579. Magazxin für d. gerichti., Arz. a. mell. Eblizei’. 14 JSt.

24 =R=

ſub quibus homo longius vel brevius in ſtatu, veram mortem ſimulan-
te, perſeverare poteſt, determinavit Cl. Brinkmann. a)

De Signis mortis in Secir.
= F. XI.
Vis muſcularis deleta.
Primum hoc ſignum, quo, aliquandiu durante, vulgaris mortis
determinatio niti ſolet, omnium maxime fallit, quod etiam, exempla
ſfupra memorata ſatis ſuperque docent. Quamvis enim ex motu mu-
ſculari præſenti ad præſentiam vis vitalis concluſio ſit firmiſſima; ex-
emplis tamen, maxime deliquiofum patet, illum ſæpe prorſus ſuppreſſum
vim ſuam exſerere non poſſe vita tamen omnino perdurante. Quin
immo ſi vis muſcularis in plurimis corporis partibus jam vere deleta
fuerit; mortem tamen adeſſe dici nondum poteſt, quum immortalis Hal-
leri Experimentis conſtet, cor vim ſuam irritabilem diutius retinere,
quam omnes reliquos muſculos, in cujus demum irritabilitate ſublata
veram mortem ponendam eſſe idem docuit b) Motus muſcularis vere

2

rum mutationum effectus ſunt. c)
F. fII.
Irritabilitan.
Vi muſculari non tam ſpontaneæ, quam potius irritabilitati dele-
tæ attribuendus etiam eſt laxus hiatus ſphincterum, qui in vere mor-

4) a. a. O. S. 159.

⁶) Excipias tamen caſus, in quibus origo hnjus vis irritabilis per violentiam

externam vel cauſſam morboſam internam ita læſa eſt ut reſtitui non am-

plius poſſit.

c) Exp. D. Præs. 1. c. p. 4. cf. Garmannus & Kornmannus, qui de miracu-
lis mortuorum ſeripſerunt. — 1

non confundendus eſt cum aliis motibus qui in Cadaveribus chymica-

tuis

loc erheiinenio,
Sel ſo enuinn
Nulos ens ulns
iur ck Ex k
Dtenin i mulu
ſoe falet. Nei⸗
Nin hrlnd keri
fetern mortem te
Et warila non .
Un etiam wotte
ln tanti aiv⸗
Alshun elat, an

6) Müler), c, 1
) bühier1, .
nivengo,
imentiſue
Oigeſerte
dete tet.
fere nr
Uteto a
de Hille

ſ luuig

m
) den lule

Vulgaris not
Hetiam enent
m ex motu n
tfirmillima, e
rorſus ſoppteln
fdurante. Qi
jam vere den
immortalishh⸗
diutius retinen
tabilitate übn
muſculatis ie
eribus chini⸗

tritablitit 1
in ſere
lui in iee

= = 25

tuois ſæpius obtinet, ſignum mortis tamen exhibet &que lubricum, ac

prius a)

Majoris momenti ſignum ex eodem fonte deſumendum eſt, quod
in nullo caſu dubio negligi debet b). Deleta vi irritabili etiam muſcu-
li maxillam inferiorem ad ſuperiorem ducentes iſta privantur. Maxil-
la inferior itaque ſibi relicta c) a ſuperiori removetur. Quamvis ve-
ro id forte non fiat, iſta tamen, vi abducta, vis irritabilis ac vitalis,
ſi quæ muſculis adhuc ineſt, hoc tractu ita irritabitur, ut, ceſſante vi,
maxillam reducat, ſuperiorique admoveat d). Si vero vis irritabilis

deleta fuerit; minori vi diduci poterit maxilla inferior, diductaque aut
non reſiliet, aut certe non plane claudetur, atque non niſi pededen-
tim in priſtinum ſtatum redibit. Major certitudo etiam redundabit ex
hoc experimento, ſi manu admota muſculis maſſeteribus eorum actio
vel paſſio accuratius obſervetur.
nullus ejus uſus eſſe videtur, quia maxillæ ſæpius plane diduci non
poſſunt cf. Ex. p. 7, Neque tamen etiam huic ſigno unice eſt fidendum.

In iis vero, qui frigore obriguerunt,

Etenim ſi muſculi harum partium paralytice affecti fuerint, ſignum
hoc fallet. Actio porro adaucta muſculorum, maxillam abducentium,

ut in ſpaſmo fieri ſolet, eundem ſitum iſti reddere poſſent, quem poſt
veram mortem tenere ſolet.

Luxatio denique ſi locum habuerit, pari-
ter maxilla non claudetur, quamvis vita adhuc reſtiterit e). Poſt ve-
ram etiam mortem vis elaſtica, contractilis, etiam mortua nonnullis
dicta tanta aliquandiu muſculis adhuc ineſſe poteſt, ut eundem fere
eflectum edat, quem vis irritabilis alias producit. Quod denique mo-
do
a) Haller l. c. T. VIII. P. II. p. 1I23.
b*p Brühier. 1. c. Præf. Auct. p. ult.
c) Confuetudo, quæ apud nos obtinet, faſcia ſtatim poſt mortem maxillam infe-
riorem ad ſuperiorem firmandi, non ſolum ſitum naturalem alterat, ſed etiam
obrigeſcente in hoc fitu maxilla, tentamen, cum ea inſtituendum irritum red-
dere poteſt. Hue etiam pertinet uſus ligni divaricantis, (operrholz) quod
fere ubique locorum in gravidis emortuis adhibere ſolent, ne fœtus in
utero PPacationen patiatur, teſte III. Franck. (l. c. p. 1003.)
d) de Haller. Vorleſ. über die. gericht. Arz. I. B. J. 37.
e) cf. Tubing. gel. Anzeigen. 1785. 61. St. p. 483.
D

do de vi irritabili in corde diutius remanente, quam in reliquis mu-

ſculis dixi, etiam huc quadrat.

Supereſt aliud experimentum, quod irritabilitatis eruendæe caufſ-
ſa inſtitui poteſt; id volo, quo detegitur, num pupillæ lucis radiis ac-
cidentibus adhuc contrahantur, an immobiles ſint, de quo idem fere
valet, quod de priore. 4 .

§F. III.
Anæſtheſia.

uum ſtimulum quendam ſentiri, aliis motu muſculari tantum in-
dicare poſſimus, facile patet: quæ deletam vim muſcularem incertum
mortis ſignum reddant, etiam id, quod ex abolita ſenſuum actione fu-
mitur, incertum reddere. Ita plura memorantur exempla eorum, qui
omnia, quæ adſtantes dicebant, audientes a) ob denegatam vim mo-
vendi ſignificare non poterant, ſe adhuc vivere 5). Senſibilitas cæte-
rum in caſu dubio tentari, torpidaque excitari ſolet fricando; vellican-
do; flagellando; urticando; pungendo; ſecando; cauterio tum poten-

tiali, ut veſicatoriis; tum actuali; laceſſendo aures clamoribus; vola-

tilia, acria ori inſtillando, naribus ad movendo «); clyſmata acria
etiam ex fumo tabaci applicando, reliquisque, quibus maximum dolo-
rem in ſanis excitari poſſe conſtat. Excitantia ita fortia certe multum
faciunt ad diſcernendam veram mortem ab apparente, ut vix reprehen-
dendus ſit III. de Sauvage d) qui poſt ſigna putredinis certiſſimum mortis
ſignum judicat, ſi home ferrum candens pedibus inuſtum non ſentiat.
Neque tamen etiam inſenſibilitatem ad omnem ſtimulum ſufficere docue-
runt
a) Auditus enim is ſenſus eſt, qui reliquorum vi jam deleta perſiſtit, ſive
quod ad eum minima ſentientis actio requiratur, ut putat III. Unzer (Arzt

III. B. 112. St.) ſive quod nervus ſenſorio communi proximus ſit, five
id ob aliam cauſſam eveniat.

b5) Bruhier. p. 126. 13 5. 766. 767. Abel. I. c. p. 37.
4) Zacch. I. c. Lib. IV. Tit. I. Qu. IX. n. Ff. ait: ſi ſternutatoria naribus

applicata fuerint, & homo non ſternutaverit, omnium conſenſu pro mor-
tuo judicandus.

£) 1. c. T. I. P. 815.

Nehintoin
id Eillulct
er algoliti
ſunmam, Prein,
ii ntinns,oe ives
Ur, Nerde? )5
ent, attenti, funn
Ult, nom aetemne⸗
nn thoraci impo
momn ſenum e
ſen lenes erſpit
Kelndam ſ adel
As egretientes
Unis kucdia unt.
CNerunn vicem
PoRton putat
etninani widera
Eidonen in de
hes lugn

3) 1,. . V
4) Aſthenie
nnt Prhie
uzeme

n in religin
tis eruendn en
E lucis niis,
de guo ien ⸗

Uſculari tantun’
cülarem incenn
enſuum actiore!
empla eorun
negatam vim u
enſibilitas ee
fricando; velir
uterio tum por
clamoribus, Ii
); chyſiniti
s maximumn
Ttia certe mun
‚ur vix teprenr
ertiſlimum mmmn
ſtum non ſent

m fuſficeten

—

eil DUme g
proximu ten

runt III. Winslow. Brühier. Haller a). Idem docent exempla Aſphy-
xiæ ſpontaneæ p. 7. ſ. fœminæ gravidæ p. 6. atque id quod affert Brüu-
hier ?b). Cum enim ſæpius anæſtheſia in quadam corporis parte oria-
tur, ut in paralyſi æ), gangræna, catalepſi d) denique ab epidermidis
craſſitie auéta; in omnibus his. caſibus ſtimuli maximi itriti erunt, quam-

vis vitam ſimul integram eſſe poſſe, nemo negaverit.

§. IV.
Apynoea.

Reſpiratio ita lente obſcureque peragi poteſt, ut non vulgaris at-
tentio requiratur ad diſcernendam reſpirationem obſcuram a plenaria
apnoea. Inde jam antiquitus varia experimenta inſtitui ſolebant, qui-
bus hæc diſquiſitio certior redderetur. Scilicet I.) candelæ accenſæ
flammam, paleam, pennam mollem, goſſypium aut lanam carminatam
ori naribusque inconcuſſa manu admovent, obſervantes, num movean-
tur, nec ne? II.) Speculum nitidum ac lucidum iisdem partibus adhi-
bent, attenti, num inficiatur, obſcuretur. III.) Digito admoto inqui-
runt, num aêrem egredientem percipiant. Denique IV.) Vitrum aqua ple-
num thoraci imponunt, animadvertentes, num aqua moveatur. Incertum
ptimum ſignum eſſe, monet Winslow, quia quilibet vivens vigensque
adeo lenes exſpirationes peragere poſſit, ut flamma inde non moveatur.
Secundum ſi adeſt, ideo lubricum eſt, quod etiam halitus è vere mor-
tuis egredientes ſpeculum obſcurare poſſunt e). Tertium & quartum
nimis rudia ſunt. Præterea ſolam vim elaſticam bronchiorum & veſi⸗-
cùlarum vicem manifeſtæ reſpirationis aliquatenus ſupplere poſſe, III.
WIXNSLow putat, atque ita in morientibus ac moribundis reſpiratio
terminari videtur. Præterea exempla p. 4. 6. 7. 14. docent, ſæpius reſpi-
rationem ita ceſſaſſe, ut neque his Experimentis detegi potuerit, atque
poſt ſatis longum tempus vitam & cum ea reſpirationem Teſtitutam
uiſ-
a) 1. c. T. VIII. P. II. p. 123 b) I. c. p. 87.
c) Aſtheniæ ſine paralyſis in ſphacelum terminatæz memorabile Exemplum nar-
rat Brühier, p. 87. G
A) Lazerme 1l, c. p. 318. D e) Exp. Dom, Præſ. I, c. p. 2,

fuifſſe. Neque ego quidem video, quid impediat, quin muſculi, orga-
no reſpiratorio dicati idem patiantur, quod reliqui. Motu vero ali-

quandiu privati, ex reſpiratione cohibita circulum fanguinis quoque

ſufflaminabunt, indeque cordis motum quidem ſiſtent, irritabilitatem
non delebunt. Hinc reſpiratio non tantum obſcura, ſed etiam plane-
ſublata, certum veræ mortis ſignum non præbet.

Aſphyxia ſtrilklius dicta.

Pulſus præſens motum cordis vitamque adeſſe certiſſime docet:
cave tamen idem invertas, atque ex abſentia pulſus etiam vitam defice-
re concludas. Primo enim fanguis ita lente placideque moveri, pulſus
ita obſcurus eſſe poteſt, ut tactu non percipiatur, quod & vita illa mi-
nima animantium per hiemem rigentium edocet. Hinc, quod III.
ZIIMNERMANN. 4) in omnibus morbis communi agendi modo præfert,
ut pulſus loco cordi proximo inveſtigetur; his ſane in caſibus nunquam

„

eſt negligendum cf. Ex. p. 4.; ſed in utroque carpo pulſu non perce-

pto; arteriꝰ temporales, carotides, ipſaque cordis regio b) accurate
explorandæ ſunt. Aliis porro cautelis hic locus eſt. Pulſus, qui in
recto vel inclinato carpe non ſentiebatur, reperietur fotte in eodem
leniter reclinato. Rudior preſſio languentem pulſum tactui ſubducere
teſt; cui etiam preſſioni tribui debet error, ſi arteriolarum in pro-
priis digitis micationes perceptæ pro ejus, cujus pulſus tangitur, mi-
cationibus habentur. Cordis denique pulſum non fupeno, ſed in latus
converſo corpore inquirendum eſſe, monet III. Winslow, quia corpore

ſupino cor ſpinam verſus aliquomodo ſubſidere, adeoque a coſtis remo-

tum jam leviuſcule, jam vix ac ne vix, immo nullatenus præcordia ferire,
quilibet experiri poſſit, quod quidem experimentis in me ipſo inſtitutis
verum efſe novi; idemque egregie confirmatur III. Haenii experientia,
qui obſervavit«) ſedentibus pulſum celeriorem eſſe quam jacentibus,
plus

*1g) a. a. 0. 1. T. S. 343.
*) Winslow. 1. c. Morgagni Il. c. Epiſt. XXIV. Art. 8, Lancifſ, l. c. Lib. 2,
Cap. XVI. p. 50. l
e) l. c. T. XII. p. 77⸗

iinennh
ilecoutd Nele
goc unte Wotteln .
0b petenlum 1
it hine wn pench

8 1 lblato!
Pis tatio ett, a
i porekt, ut gui
Wetta ketolenit.

3) Nen Ceſclic
Dh. N. C, De
) dee. I. 4
Al. Dee I.
Wenk l t
)h.
) Cut en
Nle bit
l. 1 . 1
1 e a 09

n muſelli, an
otu Veto d
Auguinis gng
t, irtitabiltnen
lec etiam Ur

Certifine do⸗
jam pitan dein
e moyeri, uis
d & vita ilan
Hinc, qvod
di modo prei
caſibus nungun
dulſu non pen
egio 5⁵) accuen
Pollus, gin
fotte in Adin
tactui ſbahe

fiolarum ine—

1s tangitur,
no, ſed in In
y, quie Corpo
e 2 Coſtis tenn
dræcordia ſenn
e ipſo inkitni
nii experiendi

am jacenthi⸗
⸗

ncit, h Libe,

= K= 29

plus quidem minusque, ſemper autem notabiliter, ſic ut celeritas
½ ¼ ½ parte augeatur ſedentibus. Secundo vero, ſi pulſus vere nulli-
bi percipiatur, indeve ſanguinis motum ceſſaſſe jure concludatur; re-
ftabit tamen aliquandiu motus ſanguinis inteſtinus, cordisque irritabilitas:
ejus itaque actio aptis remediis forte revocari adhuc poterit. Cuam verum
id ſit, præter Exempla p. 3-10, 12-15. 17. 18. quæ, poſtquam pulſus lon-
go tempore non percipi poterat, vitam tamen rediiſſe, docent, probant
plures Medici, qui aſphyxiam plenariam cum perſiſtentibus adeo viri-
bus obſervarunt, ut D. Sebaſt. Aliſcher a) D. Luc. Schrœck b) D. Ge-
org. Hannæus «) D. Frid. Wilh. Clauderus d) D. Antonius Vallisne-
ruùs e) Dodonæus †β Oethæus g) Omnibonus ) Pechlinus 1) Ramazzi-
ni ½) Morgagni 1). Ejusmodi pulſus tamen potius obſcuros humilesque
fuiſſer quam vere abolitos ſuſpicatur, perill. Haller m), quales ipſe ali-
quot ante mortem diebus viderit. Hernia incarcerata afflictis pulſum,
ubi periculum ad ſummum gradum adſcendat, ſæpe ita obſcurum eſſe,
ut plane non percipiatur, teſtatur III. Richter n).

Sanguis ex vena ſeda non fluent.

Si a ſublato ſanguinis motu phænomenon hoc oriatur; eadem fere
iſtius ratio eſt, quæ aſphyxiæ. Verum a tot aliis cauſſis iſtud profi-
ciſci poteſt, ut quilibet ſane cum perill. Hallero o) id inter ſigna mortis
incerta retulerit.
H. VII.

a) Bresl. Geſchicht. XIX. Verſ. Art. XI.
b5) Eph. N. C. Dec. I. Ann. IX. & X. Obf. XCI. J
«) Ib. Dec. II. Ann. VI. Obſ. CXXKXV.
4d) Ib. Dec. II. Ann. VIII. Ib. Cent. V. Obſ. XCIX.
) Schenck. 1. c. Lib. II. p. 479. g) Ib. p. 25.
