) Ib. ½) Obſ. phyſ. med. Lib. II. Obſ. V.
) Conſt. epid. ann. 1692. 1694. §F. 23. SD
1) 1. c. Epiſt. IV, s. XIV, 3. XXI, 33. XXIVI, 2. 6. XLII, 13. XLIX, 14.
m) l. c. p. z. 220) Abh. liber die Bruche. 1. B. J. 85.

„ 1. c, & Oper. min. T. III. p. 30.

Frigur corporie totiur.
Sublati ſanguinis motus inteſtini æque ac progreſſivi comes eſſe ſo=
let frigus, tactu non ſolum, arl etam kirernemott Dpe ab alli
cipiendum, ad magnum plerumque gradum adſcendens, ut tamnen ab
eo, quod in corpore vivo gangrænzæ ſymptoma efie ſolet, diſtingui ne
poſſit. Hino frigus univerſale mortis ſignum præbet minus firmum a)
quam aſphyzia, quum etiam fominæ hyſtericæ frequenter toto corpo-
re frigeant. Inprimis etiam frigus circa præcordia explorandum ⸗

Exempla p. 4. 17. enim docent, ſolo calore in cordis regione ſuperſtite

feliciſſime vitam latentem patefactam reſtitutamque fuiſſe, idque jam
Galenus b) egregie attendiſſe videtur, quum dicat: Xeyerα vae & 1 ue
vα αιναν%οσα xeiun n ar dραο eνwα,. 7τα ven ρoρ ν orc SHSS
T Sαα, 77α60 eæX/α+ Xæ*“ Seαονννττα, ααννα τα ααο αα 5 SHS
alor cæterum etiam in vere mortuis oriri ſolet poſt morbos Purticg⸗
ab extravaſato reſolutoque ſanguine c), ab incipiente putredine.

§. VIII.
ä FIyvyu ma oritr.
Teaov anαααο εαιο, α αατανdυ” εαανιααν, Aαονοντν ι Te Synrοαν, Se

dvagsgεα1, oασαν αν νεροοb ερο ο S ναμ d). Quantum a magnis vi-
Idem dicto

vere dicta proſunt, tantum falſa ab iis prolata nocent.
Ho ppoctatis probatur. Quamvis enim etiam hoc dictum aliquid
eri abere, & in eo tantummodo falſum eſſe, quod nimis univerlali-
ter aſſumtum ſit, maxime ex III. Weikardi e) de Apoplecticis judicio
colligam; facile tamen fieri potuit, ut a veteribus, in ſingula Hippocra-
tis verba jurantibus, aliquis, in quo hoc ſignum apparuit, fallo pro
mortuo habitus fuerit. Quod etiam factum eſſe, docet Ex, to. 16
Hinc idem etiam hic omittere nolui. Cum vero non ſolum Pluribus
4) Haller 1. c. p. 124. „ De Loc. affect. Lib, VI, exem⸗
2²) Brinkmann l. ci p. 1os. 4) Hippocrates Aphor. Sect. II. Aph.42
e) Vermiſchte med. Schriften. 1. St. S. 108. (wenn Schaum aus deni Manid“

tritt, und di . — R. OL,
Neren.) die obere Theile W Gsaen; Jo iſt gemeiniglich alle: HMofnung

4

14 l.
,mplsp⸗ I. 4.
1 4 Uuivethun
11 0n Noltis⸗

we lettl

1n teentin hujn
Gen ſeneim Pet⸗
Porer Lortis mno
Pn, imo ante utn
Sns eracete e
aNihre nperfite
lelint iie lont,
votiſe. Cumms
leemga 4 12.
Ais Wle en l
Ium, a kengus
tt nund mo ken
Minis in is, in
ſelputncis monn
Uwerg): fir aigi
inſat monen:
nt, dd atus vor

ſci Einm dedene
)Deneit En
Aletes i l
eln Ctütte
5 ignen
²) Cnmner Verie
ſ Diß iten
Uel Chrit
Bn). uen
u lepenern⸗
e Uettidere

obe z alis
ens, ut tamnen 4
t, GCifingiin
mInus firmun
Henter toto Cothe
explofandun 4
regiove ſüuperit
uiſle, iaghe 1
enu 1n
oe dei
Att 16 Gagen
morbos putiis
putrecine,

1 710 d i,
Im aàa magn's
nt. Ien g
c dictum lui
nimis Woifenc,
opletticis aie
ngula Hippon
aruit, Mo
locet Pr, lo

Polum Nut
exen

9

exemplis p. 10. 14. 16. 4) conſtet, ſed etiam jam Pechlinus by) docuerit,

id non in univerſum de omnibus, ſed de pluribus intelligendum eſſe;

ſpumam non mortis, ſed ſupremi viventium conatus ſignum eſſe, illam-
que epilepticis & ſtrangulatis familiarem nullum mortis præbere exi-
erium; longius illi non immorabor.

Rigor articulorum.
In abſentia hujus ſigni, inter optima ſane referendi, nimiam ta-

men fiduciam ponere videtur Cl, Louis c) qui ſe obſervaſſe ait: eo
ipſo veræ mortis momento d), quo omnes vitales motus prorſus ceſ-
ſant, imo ante naturalis caloris imminutionem vel certe exſtinctionem
rigidos evadere ſolere articulos, ideoque membrorum in aliquo ſubjec-
to adhuc ſuperſtitem flexilitatem, &ſi præter id nulla alia adhue ſu-
perſint vitæ ſigna, indicio ſatis inſigni eſſe, vitam illud nondum de-
poſuiſſe. Quamvis enim hoc ſemper maxime ſit attendendum, atque

Exempla p. 4. 12. 13. 14. doceant: ſola hac cautela ſervatos eſſe,

— quibus absque ea ſineo dubi pereundum fuiſſet; plura ſunt, quæ iſtud
ſolum, a reliquis ſejunctum incertum reddant. Primo enim notum
eſt: haud raro flexibilitatem & mollitudinem vel poſt fata conſiſtere e)
inprimis in iis, qui ſtragulorum, hypocauſti, æſtatis calore foventur,
J) vel putridis morbis demortui ſunt, ut memorabile Exemplum narrat IIl.
Unzer g): vir aliquis febre hectica ex læſione hepatis mortuus erat. Sta-
tim poſt mortem atque per plures dies omnes articuli ita flexiles
erant, ut artus non firmati in omnes partes laberentur, omnesque ten-

do-
a) cf. etiam Schenck. Lib. II. p. 333. & de Haen. T. XIII. p. 259.
b) De aeris & alim. defectu. Cap. VII.

2) Lettres ſur la certitude des ſignes de la Mort. ou l'on raſſure es Citoyens
de la crainte d'etre enterrés vivans, Par. 1752.

4) ante rigorem tamen mortem perfeétam eſſe, docet perill. Haller. 1. c. p. 124.
e*) Gruner Semiotice §. 960.

) Difſ. fiſtens obſ. de fœt. recenſuatis jam in utero mortuis & putridis
Præſ. Chriſt. Fried. Jæger. Reſp. Theoph. Conr. Chriſt. Storr. 1767. p. 15.

g) Hamb. Magaz. X B. 4 St. S. 534. (Cum febres hecticæ ſub finem in putri-

das degenerare ſoleant, (teſte Elsner Beytraege zur Fieberlehre) Exemplum hoe
huc pertinere puto,)

dones ſeluti eſſe viderentur. Abſentia rigoris emortualis ortum dedit
vulgari noſtratium opiniom, qua ſi quis moritur, cui artus non fiunt
rigidi, tum brevi poſt ex eadem familia alium mori, ſibi perſuadent;
illamque hoc fundamento niti credo, quod tales plerumque ex Lu-

tridis morbis mortui, miaſma putcidum etiam in vivos propagare fo-
leant. In infantibus, præcipue rhachiticis, flexilitas articulorum poſt mor-
tem ſæpius obvenire videtur. Exemplumcerte narrat immortalis Haller a)
Cottunni b), Ipſeque in infahte annuo tufli ſuffocativa emortuo per-

fectam flexilitatem artuum tum ſtatim poſt wortem, tum 44 adhuc horas

poſtea obfervavi. Fœtus quod attinet in utero mortuos, contrarium adeo

*

4

in iis obtinere videtur, ut IIl. Archiater EGER c) flacciditatem totius cor-

poris articulationumque ſtatum flexilem & pendulum non negligendum in-

dicium præbere affirmet: ftum noh amplius vivum in lucem editum

xiles habuiſſe articulationes, e)

duobus a morte exactis diebus erant rigidi, tertio autem exacto non
amplius, cadaveraque poſt multos annos e ſepulchretis protracta fle-
Secundo vero negari nequit, fimi-
lem rigorem artuum etiam oriri poſſe ab affectibus convulſivis cf. Ex.

p. 8. 9. not. b; a tetano, atque in lis, qui frigore obierunt, rigorem à fri-

gore ortum diſcerni non poſſe a rigore emortuali. cf. Ex. p. 17.

Rigorem tamen emortualem à convulſivo differre docet Cl.
quod in hoc muſculi deprehendantur duri

am in ſubmerſis omnes artus Xqualiter rigere, quamvis poſtea ad vi-
tam revocari poſſint, adnotat Brinkmann ) & probat Ex. p. 15. not. é.
Louis,
ac inæquales, atque anta-
goniſtæ contrariam fiſtant indolem, in mortuis autem corporibus mu-
fculi omnes lſibi fint ſimiles, quod porro rigor convulſivus tam ve-

hemens ſis, ut membra in ſitum contrarium reponi non poſſint. Vis

elaſtica autem, quam in cadaveribus artus ſervent, minus reſiſtat.

Ab hoc rigore etiam ex parte pendet ſtatus iſte maxillæ inferio-
ris, quo poſt mortem à ſuperiore diducta hærere ſolet, v. ſupra p. 2 .
1I 4) l. c.
6) 1. c.
5y l. c. p. 102.

b) De ſedibus variol. Brinkmann. 1. e. p. Iel.
4) Epiſt. LII, z53. 2*) Comment. Lipfſ. T. III. p. 2.

Sic eti-

t, A umis, in
ett, onnis tuner
Mriss euumiteint,
tis aewlorumn

CNpNskumanun
hram, e ken⸗
teto vohſetläl⸗

Aun bon eit.

In Cantimuete,

Atrd berte

N Rheri
n. Manän
AGenn M
1e e re

RNM cNt
NeT

tualis Ortum ies
ul artus non in
„ſbi perlunckr
Mlerumque er 8
vos propagane 1
Gculorum potn
mmortalis Hilen
Ativa emorton
um 44 adhue he
o8, Cölträriümts
iditatem totiuse
non negligenaum
m in lucem ein
emn accedente ſt
is afert, cuſoen
o autem exatn
hretis Protnit.
negari pedliſte
5 Convolfris
jerunt, tigolert
Er.. I. 8
amvis polten1
bat Ex. h. l)

=

propriam, quæ fermentationis putridæ nomine ſatis nota eſt.

F. X.

Oculorum alteratio.

Oculi, ſicuti Phyſiognoniæ fundamentum conſtituunt a): ita
etiam mortis ſignum præbent, quod eſt ex certiſſimis “). Alteratio
ipſa hæc eſſe ſolet: ſplendor eorum perit, hinc vulgo dicere ſolent: ocu-
li fracti ſunt, muco viſcido ſuper corneam inducto obfuſcantur, immoti ri-
gent: aqueoque humore evaporato, nec amplius regenerato, cornea
aliquantum ſubridet & quafi corrugatur, quod noſtri exprimunt dic-
to: das Kindlein iſt eingefallen.) Quamvis III. de Haen c) quod in cane.
per duo tantum minuta ſubmerſo, corneam opacari cœptam eſſe, ipſe
obſervaſſet, & Cl. Brinkmann d) quia in ſuſpenfis & ſubmerſis, poſtea
autem iterum reſtitutis oculi vigore pariter privati fuerint, corneaque
muco tenaci tecta fuerit, huic certitudini aliquid ſubtrahere conati
fint, & quamvis, in variis oculorum morbis ſimilis alteratio obſervata
fuerit; omnis tamen error cavebitur, ſi cum reliquis ſignis hoc accu-
ratius examinetur, addita ſimul quæſtione, num ſorte ſubjectum an-
tea vitiis oculorum laboraverit-

Butredo cum ſuis ſignis.

Corpus humanum ſalutari vitæ influxu privatum ſubit brevi reſolutionem
Hæc
putredo univerſalis ſi adeſt, omnino de vita certiffime finita dubitan-
dum non erit. Putredinem autem unicum veræ mortis certum ſig-

num conſtituere, quod plures affirmarunt, ut Zacchias e) Winslow. f)

2) Ex p. D. Præſes: vom menſchlichen Alter S. 18.

„) Id. Abh.füber diegewvlſ. Tadesadearten S. . Hann T. XIV. p. 14. & 218. Louis I. e.
Ant. Mizaldi Memor. Cent. VI. Aphor. 76 (oculi primi in extrema vitæ periodo,
ademta mobilitate, & extinéto vigore certa mortis argumenta proferunt,
ac præ cæteris emoriuntur.)

⁶) R. M. cont. T. I. P. H. p. 432.
9) l. , T. III, Conſ, LXXIX p. 21.

4) L. c. p. 103,
) 1. EC.⸗ .

Brühier a) de Sauvages ?) Unzer «) Brinkmann d) Gruner e) Blech †) II.
Büſching. g) equidem mihi perſuadere non poſſum. Rationem ex par-
te jam ſupra dedi F. VI. Deinde nec ipſa putredo, ubi inc'pit certe,
ſignum ita firmum præbet, ac vulgo creditur. Ea quippe ſeſe exſerit
tum fœtore, tum cutis colore mutato in pallidum, ſubflavum, liveſcen-
tem, viridiuſculum, fuſcum nigrumve, corporis denique univerſi qua-
dam turgeſcentia. Foœtorem quidem cadaveroſum a quovis alio foœto-
re, etiam ſtercoreo, ut & ulceribus quibusdam proprio diſtinguendum
eſſe, monet Winslow; verum iſtum fœtorem ſpecificum a fœtore, qui
ſphacelum particularem comitari ſolet, diſtingui poſſe, nemo conten-
det. Porro de olfactu forſitan non magis, quam de guſtu eſt diſpu-
tandum ). Denique foœtor cadaveroſus etiam in vivis præſto fuit, ut
ipſi propriam mortem ſubolfecerint i) ut etiamſi fides habenda eſt
D. Ehrenfr. Hagendorn ), mulierculæ fuerint, quæ id quaſi proprium
habebant, ut ſimul ac in conclave, quo æger decumbebat, ingreſſæe
fuerint, naſo hinc inde moto dixerint: es rieche ganz ſüſſe um den
Krancken, er werde ſterben, licet nec de morbi ſpecie, nec de ſignis le-
thalitatis aliis prius quicquam illis conſtiterit; quin imo Acta Med.
Hafn. 1) referunt de vetula quadam, quæ toto octiduo funus in domo
præodorata eſt. Quod mutatum cutis colorem attinet, eum in varia
cacochymia, ictero atque melaſictero, petechiis, vibicibus atque an-
thracibus per totam ſuperficiem diſperſis ita alienari conſtat, ut, ſi
ſub mortem ſimilis alienatio obveniat, ea absque reliquis veræ mortis
ſignum tantum præbeat incertum. Turgeſcentia denique univerſi cor-
poris non, niſi prægreſſa jam putredine apparebit, ſæpius aberit, at-
que ſi adeſt, ab ea, quæ in vivo corpore oriri ſolet, diſcerni vix pote-
rit. Neque vero etiam abſentia putredinis ſignum mortis eſt negati-

vum,

day) I. c. p. 252. 264 375.
34Wτισ Arzt III. B. 112 St.
2) Semiotice Pars II. Cap. XII. §. 9 70.
f) Difſ. de aeris dephlogiſticati uſu in Aſphyxia. Goœtt. 1784.
8) s. a. O. . T12. ) III. Iæger 1. c. p. 14.
à) Haller. l. c. 2

4) Obf. & Hift. med. pract, rar. Cent. 1. Hiſt. LXVII.
0Vol. II. Obf. 117.

b) 1. c. T. I. p, SIf.
4) 1. c. p. 97.

can er Ne
mmnn
. itii ſenun

Ir hiit lohen
elet,
tien nonts

od ees dunn !
Ututnn Küguare

epclen tnt

ſunsgte eiis g
Dinime Uvettiud
Pon, ut tken 1

e bhetelet, non
Cbs in ue
Aimniiote )
De Nreite
Eeutiam ompis
Gi. Omniſis an
Dnoria elle wide
s Conſtitaantu
U, minag
Ppten dgume
Coltineit, u
G Medn o

Ulmnzfti,
(ilte

4 en. I
Nech. .

re) Biech /e
ationem
dbi ineipit den,
ippe ſele ereet
lavum, lifeſer
due univerige
uovis alio ſen
io diſtinguendnn
im à fotote, al
ſe, nemo Cont⸗
e guſto elſt ein
§ præſto futt,:
iides habende
id quaſi pronn
umbebat, inen
unz ſiſe un
, nec de ſigis:
n imo Aba k
uo funds inn
net, eum ini
ibicibos atdler
ari conſtat, t
liquis vere
pique unirel
ſepius Aelltn
diſcerni Vir’
montis elt 1

1
1

—
☛ Ee

gif.

1754,
P; 14

vum, cum vere mortui per longum ſæpius tempus non putreſcant.
imo poſt plurimos annos ſine ullo prægreſſæ putredinis ſigno e fepul-
cris extracti fuerint a). 165 2

mi CaAFr. IVV.
Uſus hujus dofkringe ad praecavendam praematuram ſepulturam.

Supereſt, ut hic exponam, quibus publicis inſtitutis effici pofſſit,
ut ſigna mortis in omnibus caſibus rite attendantur, omneque damnum,
quod cives tum ex nimis præcipitata, tum ex juſto diutius retardata ſe-

pultura, reliquaque apparenter vereque mortuorum cura neglecta cape-
re poſſent, prœæcaveatur. Quod ſi ex accurata ſignorum mortis omnium

ſtatusque ejus, qui pro mortuo habetur, univerſi contemplatione vel
minima incertitudinis ſuſpicio oriatur; humanitas certe poſtulat, non
ſolum, ut talem hominem in ſtatu ſervemus, in quo vitæ, ſi qux for-
te ſupereſſet, non neceſſario ſupprimeretur, verum etiam, ut remedia,
quibus iſta forte excitari poſſet, adhibeamus omnia, neglecta etiam vul-
gi irriſione b). iee
De præfixo & abſolute determinato temporis ſpatio, cujus ante
decurſum omnis ſepultura prohibita eſt, quid ſentiam, Cap. II. F. IV.
dixi. Omiſſis aliis, quæ mihi minus tuta, pluribusque difficultatibus
obnoxia eſſe videntur, huc ſine dubio facit inſtitutum, quo certi homi-
nes conſtituantur, quibus omnes, qui mortui eſſe judicantur, inviſen-
di ſunt, ut itaque nemo ſepeliri, poſſit, niſi ab his pro vere mortuo per
ſpeciem documenti declaratus? In illis locis, quibus tam felicibus eſ-
ſe contingit, ut Medicus ibi degat, omnino id officii demandandum
eſſet Medico ordinario vel domeſtico. Nonne vero in aliis Chirurgi,
Ludimagiſtri, allique qui huic muneri fungendo judicarentur aptiſſimi,
(niſi forte ipſi paſtores hanc ſpartam ſuſcipere non dedignarentur) ſpe-
) Brem. Magaz. 7 V. B. p. 6 18. (Catis earoque exſiccata coriaceæ tenacita-
tis eſſe videbantur, faciei lineamenta omnia erant perfeéta —- Externe ni-
hil neque ſordidi, neque nauſeoſi apparebat —) Comment. Lipfſ, T. III. p. 23.
*) Zacch. l, c. cf, etiam exemplum p. 4,

ciatim hioc munere initiandi, atque de ſignis mortis certioribus ac mi⸗

nus certis, de morbis, in quibus ſigna mortis ſæpe fallant &c. ut non

minus de remediis, in caſibus dubiis adhibendis, edocendi eſſent?
Nonne his mandandum eſſet, ut ex. gr. cuilibet demortuo applicarent
Veſicatoria, attenti, num hæc ſuam vim adhuc exlerant, ut porro
ferrum candens plantis pedum infigerent a) ut clyſmate ex fumo ta-=
baci inteſtina, alcali fluor &c. partes ſenſibiles narium ſtimularent? For-=
te etiam docendi eſſent de vi Electricitatis hunc in finem adhibenda bỹà
Aéris dephlogiſticati uſum artificialem his committere periculoſum fa-
ne eflet, cum aèr per aperturam in ipſo larynge factam inmittendus
eſſet, ut ſuadet Cl. Blech. c) His autem incumberet ſane, ut tales
ex aëre impuro, phlogiſticato, mephitico, miaſmatico, diu recluſo
transferri juberent in aẽrem purum dephlogiſticatum &c. ut alcali vo⸗=
latil fluor naribus admoverent, & num quid forte ventriculum ſubeat,
tentarent 4), ut brevi omnia caverent, quibus vita in talibus forte ad-
huc latens plane extingui poſſet, omnia vero adhiberent, quibus hæc
vita rurſus excitari, atque, ut ita dicam, revocari poſſet? Nonne his
cautelis in iis caſibus maxime opus eſſet, in quibus ex quacunque
cauſa (quas ſupra memoravi) de vera morte dubium foret? Nonne hi
etiam maxime idonei eſſent ad fuſcipiendam curam eorum, qui vio=
lentiis externis affecti ſæpe falſo pro mortuis deportantur? Nonne ma-⸗
Jor etiam ex hoc inſtituto redundaret utilitas, ſi viri hi publice con⸗
ſtituti in literis ſuis ſemper adderent, quo morho mortuus defunttus
ſit, quæ mediçamenta ſint adhibita. quis Medigçus vocatus fuerit?
Similia conſilia dederunt Plenck. e) Henning. f) Los

„ Verum cum iſtiusmodi inſtituta plurimam a peculiaribus, cuivis
tegioni & loco proprüs circumſtantiis pendeant; plura, quæ de iſtis
generatim dici poſſent, hic non addam, H

) Weitard vermiſchie med. Schriften, I. St. F. III. de Sauvage l. c. T. I. p. 819,

5) Hufeland. I. c, ₰ο Diſ e.
4d) Experiences propres a faire connoitre, que P alkali

mede le plus efficace dans les Aſphyxies &c. par Mr, Sage, a Paris. 1777,
) a, a. 0.

rEN-=

e) Elementa Medicinæ & Chirurgiæ forenſis. p. 165. ſ.

—

eee—

volatil fluor eſt le re-

Deünmn

rNis er
eChori
er eiel
ganidun
,onnane

a hain
4 er Color
Aen ige
.Pacho y⸗
Aponen
IV. Corrola
V. (ataleyd
Tl-lethugn
TI Febtes.
II betts.
. ocr

frie

imclarentiht
em Adhibench
te periculoſmn:
am inmmittenie
et ſane, t 1
tics, aiu recli
Ce. ut aleal t
ptriculum ſbe
n talibus forte⸗
rent, quibus in
voſſet? Nonreh
us ex =
foret? Nonnel
eorum, qui in
ntur? Nonnen
ri hi publice
hortuus deiinin
pocatus iii

culiaribus, Aii
1ra, Cur del

agel. e. J. lpl

nor et
8. i I

Cap.

ELENCHVsS.
Prologus.
Cap. I.
Exempla.
F§F. I. Ufus eorum. pag. 2
F⸗ II. Morbi, ſigna mortis illuſtrantes. 3
E. Deliquia. 3
Aſphyxia ex Vaporibus inprimis carponum. 3
A. ab éffluviis vini fermentantis. 4
A. ex evacuatione enormi, maxime ſanguinis. 4
A. gravidarum ac parturientium. 5
.fpontanea. 2
2. pathetica a metu. 3
ab ira. 9
A. ex ſpaſmo ſtomachi, 9
A. ex doloribus. 9
A. ex ingluvie, 9
. Paſſio hyſterica atque ybochondriaca. 9
III. Apoplexia. 10
IV. Convulſiones, 11
V. Catalepfis. 12
VI. Lethargus. 13
VII. Febres. 13
VIII. Peſtis. . 13
IX. Suffocatio morboſa. 14
H. III. Violentiæ externæ. 14
I. Aqua merſi. 14
II. Strangulati. 15
III. Frigore rigeſcentes. 16
IV. Ex alto lapſi. 17
V. Fulmine perculſi. 18
VI. Recens nati aſphyxi, 19
F. IV. Exempla in quibus morbi nulla mentio R. 9

Cap. II. I 4 .
De Signis mortis in Genere. le.

G. I. Quid generatim de certitudine ſignorum mortis ſtatuendum ſit. p. 20

.II. Signa mortis combinanda ſunt. 2221
F. III. De quibusdam caſibus, in quibus ſigna mortis magis vel
minus certa ſunt. eren buli ioent ted C e . 1 22
. IV. De certo temporis ſpatio, quo præterlapſo mors haud am
* Plius dubia ſit. naacgases iiht. iECSAESV. ve ELirIA 22
Cap. III.

De sSignis mortis in Specie.
G. I. Vis muſcularis deleta. . 24
§. II. Irritabilitas. ASeI. N 3 4 A 24
C. III. Anæſtheſia. 26
PV. Apnœa. osIEei or 27
. V. Aſphyxia ſtrictius dicta. edr et de. 28
H. VI. Sanguis ex vena ſecta non fluèns. 1„% 209
K. VII. bFrigus corporis totius. 4 130⁰
K. VIII. Spuma oris. „ s 139
. IX. Rigor articulorum. 7 31
J. X. Oculorum alteratio. 3363
O. XI. Putredo cum ſuis ſignis, 7 33
Cap. IV. 1. 7
Ufſus hujus doctrinæ ad præcavendam præmaturam ſepulturam 35

4

1 4 d denda? =
p. 13. VIII Peſtis. IIl., Roſen ab Roſenſtein infans IV. annorum peſte labo-
rabat, atque ultrâ horas 24 pro mortuo depoſitus erat. v. Noſexſtein Anweiſung
zuf Aenntnißi und Aur der Kinderkrankheiten. äberſ. v. &. Andr. MWurray. Gatt.
1785. Leben des Arn. v. Rolenſtein. §. 20. e e
Ek* p. 27. fub finem §. III. Exemplum anæſtheſiæ, a læſione externa ortæ,
tuntzæ, ut ignis applicitus non perciperetur, cum perſiſtente motù voluntarie
narrat Cel. Lentin Beobachtung. einiger Arankheiten- Gœtt. 1274,. 51 /. 12

V
2

V
22 23 24

X

W

18 19
VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

18

17

3ERTATIO INAVGVRALIS8S MEDICA

MORTIS DIAGNOSTICS

V A M

VNIVERSITATIS MA GNIFICENYTISSIWIEE

NISSIMO DVCE DOMINO
D O MIN O

AROL O

NANTE WIRTEMBERGIE EFT TECCIE

REI. REL.

LTATIIS uEDICA. AVo†οn1

PRAESIDE
LLENTISSlM atgue EXPERIENTIISSIEE

ELMO GODOFREDGCGE
PLOVCQVET

ET MEDICINE. DoOCTORE, HVIVSQVE PRorFESSOREE

16
17

TNNNNNR ſ

16

15

13

nwnNRRR
14

12

ſte

11

10

TTINN
S

—

Vxymaster. com

Nrr
8

7

rioht 4/1999 Nxhinste GmbH wWwWW.

GCG. I Se

Tccuninuunnnnnn Iertrttͤenn 0irn

HM PyBLICO ORDINARIO S 0
R SVO AC PATRONO AD ARAS COILENDO E
. 8 wra kAbpm Docrok EDIC. AllBIEN-i,
ScIV. SEPI. 1I785. PBEIcCh DEFENDETI E
. A VCT O R E-
1 ysS 6GODOTFREDVS CANERER .

19 20 21

m 1

2 3 4 5 6 7 686 90 10 11 12 13 14 15 16

IE