LXV62_qt-13_7
author: Ploucquet, Wilhelm GottfriedandCamerer, Jacob Gottfried

NI12c5 11502505 021

lulntotnnuntmauran

US8 Tübingen

DI SSERTATIO Nara Kls MEDICA

SIGCNIS MORT 1 DIAGNOSTICIS

Q V A M

XECTORE VWIFVERSIIATIS MAGNNIFICENTISSIIIO
SERENISSIMO DVCE AcC DOMINO
D O& M I N O

CAROLO

DVCE REGNANTE WIRTEMBERGILE EFT TECCIE

KLI. REL.

raACyLTATIS uEDICA Aovον.I1
PRAESIDE

In EXCELLENZISSIIMUͤ atgue EäXPERIENIISSIIIO

GVILIELMO GODOFREDO
PLOVCQVET

PHILOSOPHIE ET MEDICINE. DOCTORE, HVIVSQVE PRoOFESSORE
PVBLICO ORDINARIO

FAVTORE SVO AC PATRONO AD ARAS COLENDO

PRO PICENTIA GRADVM DOCYOR. WEDIC. AMWBIENDI

PDIE XIV. SEPI; I785. PVBLICE DEFENDET
. AYVCTOR
JACOBVS GODOFREDVS CAHEREER

OHNASTETTENSIS.

—

IG LITTIERIS FVESANIS.

emin
an bugn

ſeare, 0 guomn
Keiun alen⸗
Ee, Culln Ulibet
Pm wisel n
e
t

kluen epimm e
ggenencuntu
E; an Mols v
lepoltotae
Uedo, garm .
Pedens, Ate
ſterumn ertten
1 Jiundis
W colnmocd
1 Cipos e
Ultinlg,
Mealake
ne Cadare
Tenin
Peld rer⸗
CAleneed
ſlen
t btticaan gu⸗
Lebent tin
1e tunn o

lels,l

P ROLOGVS.

Mmentoſum certe eſt, quin fummopere neceſſarium, finitæ vitæ ſi⸗
Ina diagnoſtica cognita habere, eaque ad oblatos caſus caute ap-
plicare, quum hæc ſigna qui bene calluerit, haud raro alios a morte,
vel etiam a ſepultura ante mortem defendere poſſt. Ac mirandum ſa-
ne, cuilibet mulierculæ commiſſum eſſe, ut de morte hominum decernat,
quamvis vel quo loco cordis arteriarumque pulſus tangi poſſit, ignoret.
Verum enim vero ſigna mortis ſæpe ita dubia, ita ſenſus noſtros fugientia
deprehenduntur, ut vel expertiffimus Medicus vix ſuſtineat, certo edice-
re, an mors vera, an tantummodo apparens præſto ſit: Neque ſemper
aut ſepultura eousque diflerri, aut tam diu exſpectari poteſt, donec pu-
tredo, quam unicum certum morbis ſignum eſſe clamant, ſuis ſignis ſe
prodens, ulterius de morte vera dubium omne ſuſtulerit. Ita enim in
alterum extremum aberrantes, eontagioſisque, ac ex plenaria putredi-
ne oriundis perniciolifſimis exhalationibus vivos homines inprimis ege-
nos, commodis, quibus periculum averti poteſt, deſtitutos, nec non
eos, quibus ex officio ſæpius cum demortuis res eſt, exponentes, plus
noceremus, quam juſta cautione prodeſſe poſſumus. Notum porro eſt,
vix ex alia re tanta inerementa cepiſſe artem ſalutarem, quanta ex Ana-
tome cadaverum variorum e variis morbis demortuoram hominum.
Quod ſi enim diſſectio hæc anatomica tum demum inſtitueretur, cam
putredo vera adeſt, certi ſæpe eſſe non poſſumus, num mutationes in
cadavere obviæ morbo prægreſſo, an putredini attribuendæ ſint. Idem
accidere poteſt in caſibus legalibus, cum corpora putredine alterentur,
putridaque ea, qua par eſt, attentione diſquiri vix poſſint. His addi
debent caſus iſti, in quibus de fœts utero nondum excluſi vita vel mor-
te tum ob ſectionem Cæſaream aut Sigaultianam, tum ob ſectionem
foetus, ut & in caſibus ſorenſibus judicandum eſt. Ind
nde

Inde etiam factum eſt, ut Summi Principes hanc rem ſua cura
non indignam cenſuerint. Quorum e numero inprimis eſt SERENISSI-
MVS DVX noſter CAROLVS, qui omnium civium fſaluti invigi-
lantiſſimus edictum de non ante elapſas horas 48. ſepeliendo prowulga-
vit. Medicos ergo haud parum intereſt, tum invigilare, ut egregia
ejus generis DVCIS CELSISSIMI mandata obſerventur, tum etiam
ahos de neceſſitate atque utilitate illorum convincere. Quare putavi,
me rem ſuſcepturum eſſe haud prorſus inutilem, ſi ſpeciminis loco hoc
thema mihi elaborandum ſumerem. Cum vero haud adeo frequens ſit
occaſio obſervationum, ſigna mortis illuſtrantium, non mirum eſt, a
me novas hac in re nondum inſtitui potuiſſe. Itaque hac ex parte ni-
hil mihi reliquum erat, niſi ut, conquiſitis, quæ alii tradiderunt,
exemplis, iis maxime, in quibus morbum ac ſigna mortis accuratius
enarrata deprehendi, quod mihi deerat, ſupplerem. His tamen aliqua

Exempla adhuc anecdota addidi, ex iisque omnibus ſigna mortis dia-

gnoſtica abſtraxi, ſingulaque ſub trutinam revocavi, ut, quid in iſtis
certum, quid incertum ſit, determinaretur; dein etiam aliqua ad Poli-
tiam Medicam ſpectantia monita addere auſus ſum.
CAP. JI.
E z m p 1u.
vum dmnia tam morborum, quam & ipfius mortis ſigna non nili ex
—obſervationum inter ſe collatarum copia abſtracta fuerint; omnis-
que ſemiotice iis ſolis nitatur, neceſſe eſt, ut initium faciam, plura
exempla proferendo, quorum magis notabilia ipſis plerumque Auctorum
verbis enumerabo, ut, quæ fides ſignis mortis variis habenda ſit, ex his
potiſſimum eluceſcat. is vero obſervationibus ſigna mortis maxime
illuſtrari puto, quibus caſus talium hominum memorantur, qui ob hoc
illudve ſignum pro mortuis habiti iterum ad ſe redierunt, aut qui,
mortuis adeo ſimiles fuerunt, ut, niſi in manus Medicorum maxime at-
tentorum incidiffent, certe mortuorum ſortem ſubiiſſent, atque ita, ſigna

c vræcipu,
s bee
Toltis ſigl

W.

Hümumn 4
4 Neato, o⸗
einm oel
Agunm, go
enbln doren

„renis
Pnis ſenlas 6
lis, kucie n
in naftui,

AUo adhuͤbit

vSyno
on picit
Pansias 0,

po
Dons
, g

Nole

ten in
KNani
ndo Proprlgr
e, egreei
„ tom erian
Uare pllayi
nlnis loco h
eo feglen
IIrum eſt, D
ex paſte ni.
tracidennt,
ttis accuratin
tamen aliu
a Wortis die⸗
guid in its
ligua ad oe⸗

7

Don nil en
int; omnis
jam, Plnn
e Auctofun
aſt, rhi
tis mMaye
ni ob he
aut l,
Waxime 1t-
e itn in
“

mortis præcipue diſtributive ſumta fallere docuerunt. Dein ſingulo-
rum mortis ſignorum non æquum eſt pretium, nec omnia eundem cer-

titudinis gradum habent. Hinc etiam a ſe invicem ſolicite diſtingui
debent.
§. II.

Prrimum quidem locum teneant ii caſus, in quibus morbi expreſſa
fit mentio, quo prægreſſo ſigna mortem veram referentia apparebant,
ut etiam æger falſo pro mortuo haberetur. Morbi fcililet, in quibus
ob ſigna mortis lubrica non niſi cum ſumma cautione agendum, neque
quidquam, quod apparenter mortuum juvare poſſit, negligendum eſſe,
exempla docent, ſequentes ſunt:

. I. Deliqui a. a)

„Juvenis annorum XXVI. collapſus jacuit, ſemihoræ quaſi ſpatio,
omnis ſenſus expers, quietus, absque tremore & motibus convulſivis
ullis, facie pallidus & uvidus circa frontem, ſine reſpiratione ſenſibili,
inſtar mortui, absque pulſu notabili. Eluctatus tandem quaſi ex ſomno,
nullo adhibito remedio ad ſe rediit. G. W. Wedel °).

„Syncopen repentinam aut periculoſam animi defectionem inter-
dum vidit ſupra horas 24. ſine ullo pulſu perſeverare citra exitium
PFernelius c).
cf. porro Brühier 4).
Aſphyxia ex Vaporibus inprimis carbonum.
„Duos ſervos a carbonum vapore affectos tota familia rebatur mor-

tuos, quia in ipſis arteriarum pulſus non percipiebatur, extrema totius
cox⸗

a) Calliſen Inſtit. Chir. hod. p. 274. hæc ſuffocationes vocat.
⁹) Ephem. N. C. Dec. II. Ann. I. Obſ. X.
Wσ°½) Schenck. Obſerv. & Hiſtor. Med. pract. rar. Lib. II. p. 467.
d) Diſſ. ſur l'incertitude des Signes de la mort & l'abus des Enterremens
& Embaumemens precipités: par M. J. B. Winslow traduite & commentee
par Jacques Jean Brühier, D. en Medecine. Liber hic auctior prodiit 1749.
& 1754. editio in vernacula cum notis curata eſt a UI, Jancke, quam
ad mahus habeo. §. 7. & p. 43. mo. 15. 411. 76.
2

4..

corporis frigebant, vox & motus perierant, facies livebat, nec pulſati
aut etiam violenta manu depilati excitabantur — Paræus vero ex ca-
lore in regione cordis ſuperſtite. & pulſationis illius licet exigua in

ipſis ad huc animam reſidere animadvertit — Paullo poſt ad ſe redi-
bant a).

„In fundo mineræ lithantracis ob conceptum ignem fumo infectæ
ruſticus vitam amiſerat; poſt ſemihoram educitur frigidus, pulſu ſen-
ſuque oinni deſtitutus; nulla vitæ ſigna ſupererant — poſt alteram ho-
ram ſenſus recuperavit b).

Similia exempla habet Brühier c)
Aſphyxia ab effluviis vini fermentantis d).
Aſphyxvia ex evacuatione enormi, maxime ſanguinit.

Huc caſus pertinet notatu digniſſmus, quem ab Excellentiſſimo
SIdwaRTo Præceptore longe colendiffimo narrari memini: Fœmina
quædam Stuttgardiæ metrorrhagia circa meridiem mortua eſſe crede-
batur. Accedens Exp. SiewARTVS, quem tum temporis Stuttgardia Me-
dicum aulicum habebat, pulſum atque reſpirationem invenit nullam,
ex flexilitate articulorum tamen pro ea, qua pollet, ſagacitate vitam
in ea adhuc latere fuſpicatus, corpus illius frigori (ut propinqui vole-
bant,)exponi interdixit, remedia potius omnia, quibus excitari poterat,
adhiberi juſſit. Subſequente nocte ipſe præſens vigilansque plurima
tentavit. Quamvis vero ſub his tentaminibus nullum ulterius vitæ
ſignum apparuerit; poſtero tamen die remediis inſiſti jubet, quod a præ-
ſentibus, ejus pertinaciam ridentibus, vix obtinuit. Totum diem in eo-
dem ſtatu manet foemina. Neque etiam ſic patientia lapſus Medicus
noctu ſecunda vice ipſe præſens adeſt, plurimaque refocillantia atque
excitantia, frictiones maxime totius corporis continuas, &c. eo even-
tu

a) Schenck 1. c. Lib. II. p. 467.

Efl. d'Edinb. T. VI. art. 35. Sauvageſ. Noſ. method. T. I. p. 216. & Fo-
thhergill ſämtliche Schriften. I. B. S. 214. .

%) 1. c. p. 173. 182. (pulfus cordis arteriarumque defieiebant, neque reſpira-
tio percipi poterat —)

4) Wunder der Natur aus d, Franz. näiberſezt. I. B. S. 93.

Snſwe h

19. U
ſbet,
imnen
Pobillin
ſen .rteß
guicre
hentetet.
Popens —
Gries c

Sunguinis
uenohluſſ
ne er gl el

I denon
Eelit in prel
Ctun er hi
ari ſobet D

Aunlis, ii
relpiratio e

Nb elapls,

(fidtt⸗
Eiid inciän
Conmnori onn

))Cnnt, 8

1) onne
ln

Poed
terum

DII. ,

.

lcet exj
lora ir
oſt lel⸗

h funo inſeie
is, Pulliu ſer.

oſt altenn!.

init.
Txcellentiſine
ni: Femin
a elle gel⸗
tuttgatdig l.
Venit llan,
Acitate itun
Opingui we⸗
eitari potent-
Sgue Puini
Ulterius ie
guoc 1e⸗
1diem in e-⸗
us Mecdiens
lantia itlle
c. eo eſel⸗
tl

,116,r

egue ehier

—☛g== 3

tu adhibet, ut tandem ſibi reſtitueretur, & deinde ſub ulteriori cura
prorſus ſanaretur, poſtquam 38 circiter horas in iſto ſtatu tranſegerat.

„Nobiliſſima matrona Auguſtana immenſo ſanguinis profluvio ex
utero correpta in ſyncopen tam gravem incidit, ut ſenſu motuque omni
deſtituta ſine pulſu jaceret, nullo vitæ indicio, nullaque dubia mortis
perſuaſione. At cum poſtridie linteo ſepulchrali inſueretur; pollinctor
acum plantæ pedum infixit, ſi forte ſenſum vitamque ſuperſtitem de-
prehenderet. Nec ſane inauſpicato, nam dicto citius ſpiritum trahere
incipiens — diu poſtea ſana & vegeta ſupervixit. Velſchius a).

Similes caſus narrant Gerardus van Swieten b) & Brühier e).

Sanguinis etiam jactura, quamvis non enormis; tamen vel ex ſu-
bitaneo collapſu vaſorum cerebri, vel ex Idioſyncraſia, vel ex complica-
tione ex gr. cum animi paſſionibus ſimilem adfectum excitare poteſt:

Id demonſtrat caſus notabilis, quem ſibi in praxi olim obveniſſe
retulit in prælectionibus ie devenerandus Dom. PRksSES: Studioſus
quidam ex Helvetia oriundus febri inflammatoria laborabat, venam
ſecari jubet Dom. PREsSEsSs, qua ſecta, ſanguinisque unciis circiter octo
detractis, incidit in aſphyxiam plenariam, ita, ut pulſus plane deficeret,
& reſpiratio ceſſaret. In ſtatu hoc perſeverat duas integras horas, qui-
bus elapſis, aptis adhibitis remediis tandem ad ſe rediit.

Aſphixia Gravidarum ac parturientium.
Graviditatis tempore atque ſub & paulo poſt partum in aſphyxias
ſæpius incidunt feeminæ, maxime ex Hæmorrhagia, in quo ſtatu, ut
communi omnium conſtat conſenſu, ſigna mortis maxime incerta ſunt d).
R Quod
a) Curat. & Obſ. Med. Cent. VI. Obſ. C. ðò—
b*) Comment. T. I. F. 161. p. 2;37. (Vulneratus erat ruſticus, ita ut ex di-
ſciſſa arteria axillari incredibili impetu exiliret ſangnis — pro mortuo de-
ponebatur — ſequenti die inventus fuit aliquis calor circa thoracem; cæ-
terum nulla vitæ ſigna — evaſit tandem) T. IV. F. 1316. p. 549.
Wt°S I. c. p. 204. 731. (Sync. erat ex diarrhoœa diutius protraéta.)
d) III. Franck in Magazin für die gerichtliche Arzneibunde u. med. Eolizei.
IV. t. 1783. &. 994. F. &. 999. A zil:tiilt e e

6 —

*

Quod ſi hæ foœminæ hyſtericis atque ſpaſmodicis affectibus alias obno-
xXxiæ erant; incertitudo eo major erit.

Huc pertinet exemplum uxoris Profeſſoris cujusdam H. . . . . Tu-
bingenſis quondam celeberrimi, quod ex ore filiæ ejus, matronæ apud
nos ſpectatiſſimæ narro: *

Erat illa ſpaſmodicis atque hyſterieis paroxyſmis ob ſyſtematis ner-
voſi ſenſibilitatem ſæpius obnoxia. Anno 1729. ſexto graviditatis men-
ſe peregre abierat. Ibi ex ſcala delapſa, mox domum revertebatur.
Viginti poſt reditum dies mure in brachium infiliente perterrefacta in-
cidit in ſpaſmos graviſſimos, cum convulſionibus alternantes. Qua-
tuor elapſis horis aſphyxia affecta fuit tanta, ut Elias Camerarius,

Mauchartus aliique tres Medici eam mortuam eſſe crederent. Signa

enim vitæ aderant nulla. Omnis motus externorumque ſenfſuum uſus
ceſſabat, neque pulſus cordis arteriarumque neque reſpirationis ullum

aderat veſtigium, ita ut ori admotum ſpeculum non obſcuraretur. Ef-

ficaciſſima remedia excitantia, ipſum candefattum ſuccinum naribus in-

truſum, tentabantur fruſtra. Quinque ita horis transactis poſtquam re-

liqui Medici ſpem omnem de ſuperſtite vita abjecerant, aliquid ſibi
adhuc, in memoriam venire, quod tentari poſſit, ait El. Camera-
rius. Pridie in utraque ſura emplaſtra veſicatoria applicata erant.
Separatam igitur epidermidem ex reliqua pedum ſuperficie detrahi ju-
bet, accurata ſimul attentione adhibita, ſi quam forte partem fœmi-
na moveret. Quum in eo eſſet, ut pollex epidermide nudaretur; qui
circumſtiterant, parvum vix perceptibilem oris motum obſervabant,
De vita ſuperſtite ita minus dubitantes Medici ſupra dicti certatim adhibe-
bant remedia, quæ quisque noverat, penetrantiſſima, vel cauſtico actua-
li non excepto, ut nuila fere corporis pars reliqua eſſet, quæ non vel-
licando, pungendo, urendo aliisque modis laceſſita fuiſſet. His omni-
bus, ut videbatur, irritis, fœmina absque ullo nutrimento, & absque
ullo reliquo vitæ ſigno, niſi eo, quod ex aliquali præcordiorum calore
redundabat, per 6 dierum in hoc ſtatu continuabat intervallum. Qui-
bus præterlapſis ſubito oculos attollens ad ſe rediit, inſcia omnium,
quæ circa ipfam acta erant. Jam alimentis paululum recreata, & per
abortum ſummis cum doloribus & difficultatibus a fœtu liberata breg
a.

V

Lit, keme
lem Yeva
ne plo
vls, dur
nmen oſen
Grila een
560,Bünm⸗

V

Nokicns 4
lynan- le
Ctlltcandea
Npile —
ken nigrumn
Aunm ohe te
Cnrun i
usateue imn

Rota pont
Imt, gui in
kadmnoto

DNL.ne
Peinentis
DITW.
nkhent
9le 1

mium
4) Duig
Mhi.
dyſei
eiiti
er Lit
Ruf.
Rei
d,

us Aago.

H... Ir.
mmatrone

Vſtematis e.
Aviditatis nen
1 reyertehat,
erterrekacta in
Nantes, (on⸗
Camerani,
lerent. Kient
ſenſuum uu

rationis uhon

Buraretut. I.

Im parbos h
poltgun t⸗
, aligoid ſ
El. Camelt⸗
plicata ernn.
tie dettahifr

pattem fEn,

Udaretur, A
oblermbnn
tatim adlire
auſtico Aur.
Ue Don N
Hisomer.
iorumn cil
allum. Ci⸗
i onan
reati, 4

lberata el

= W= »„

fanata fuit, remanente tamen febri, qu diu adhuc eam afflixit, do-
nec tandem plenarie reſtitueretur. Singularem iſtam attentionem in foœmi-
nam hanc pro mortua habitam fixerat inprimis Vir ex eadem familia
oriundus, qui non longe antea apoplexia affectus, pro mortuo depoſitus
tres tamen poſtea dies ſupervixit.

Similia exempla narrantur a Winslow a), Van Swieten b5), Brü-
hier c), Brinkmann d), Franck e).

Aſphyxia jpontanea.

„ Ruſticus quidam Gregorius carceri inditus erat — Simulat ſe
aſpyxum — Medicus doctus pulſum arteriarum cordisque non percipit,
accenſa candela naribus admota non movetur. Inviſæ cuti applicantur
cucurbitulæ — Manuum digiti minimi tanta vehementia fricantur, ut
colorem nigrum conciperent, ungues manuum pedumque acutarum fu-
bularum ope reflectuntur, Spir. Sal. ammon. guttæ aliquot inſtillantur
ori, quarum vi reſiſtere egre potuit. Suſtinuit tamen hæc omnia con-
ſtans atque immobilis horas circiter decem. Monti †).

Nota porro ſunt Exempla Presbyteri Reſtitut, quod Auguſtinus g)
narrat, qui in profundo deliquio, quod ſponte ſibi adſciſcere poterat,
igne admoto uſtus eſſe dicitur ſine ullo doloris ſenſu, & chiliarchæ An-
) Difl. an mortis incertæ ſigna minus incerta a chirurgicis, quam ab aliis ex-
perimentis?
5) I. c. T. IV. p. 549. & 5%. (gravida IV. graviditatis menſe valida cholera
& fubitis ac copioſiſſimis evacuationibus quinque horarum ſpatio adeo ex-
hauſta erat, ut poſt convulſiones inciderit in veram f- yncopen &c.)
“) 1I. c. p. 73. 88. 136. (fozmina VII. graviditatis meuſe, a lapfu in ſynco
inciderat, in qua absque vitæ ſignis 72 horas perſeverabat). 396. 723. 774.
d) Beweis der Möglichkeit, daß einige Leute lebendig begraben werden können,
Düäſſeld. 1772. J. 160.
*) &. einer voliſtändigen med. Fl. J. B. S. 573. ex nouveau Dictionnaire de
Medicine & de chir. Vol. V.
V) ex Liter's ad perill. Hallerum datis iu Med. Dictata übfzt. Stuttg. 1781.
Pp. 1. ſſ. (fides tamen hiſtorica non ita firma eſt, uti eſſe debebat.)
½ De Civit. Dei Lib. XIV. c. XXIV. cf, Lazerme Tract, de morb. int, Can-
P. 30 ½.

gli Townshend, qui ex ſitu ſupino pro lubitu in plenariam aſpyxiam ee=

cidit, ut neque pulſus neque reſpiratio percipi poſſet à).
. Huc etiam referri forte poterit hiſtoria, quæ narratur in Wunder der Na=⸗
tur b) Puella annorum XX. quovis anno die Imo Martii afficiebatur morbo,
qui die XIX. ejusdem menſis plerumque ceſſfare ſolebat, ad quem com-
modius ſuſtinendum dicta puella aliguot dies ante, quam eum exſpecéta-
bat, ſe præparabat. Lecto ſcilicet poſita obdormiebat, licque continua:
bat immobilis, manibus ac pedibus rigentibus, oculis clauſis, dentibus-
que ita firmiter ſibi appeſſis, ut os nulla vi aperiri poſſet. Neque aliud
vitæ ſignum apparehat, niſi vix ſenſibilis palpebrarum nictitatio, & ob-
ſcurus genarum rubor. Pulſus fere non percipi poterat. Neque ede-
bat, neque bibebat hoc tempore, quod & ab iis, qui juſſu magiſtratus
eam cuſtodiebant, confirmabatur, evacuationem vero etiam patiebatur
nullam, nedum ſudorem. Anæſtheſia aderat plenaria, ita ut acus pedi-

bus cruribusque infigerentur absque dolore. Veſcebatur reliquum ne-

que pane neque carnibus, ſed fructibus tantummodo horæis,

Aſphyxia Pathetica 1) a metu

„ Auchi ich habe den kalten Athem in einem dem Anſchein nach todten
Menſchen bemerket, als es allmüuhlig ſich wieder zu erholen anfieng. Dieſer
Menſch war ein ſtarker Bauer von ohngefähr 36 — 40 Jahren, der auf
Furcht der Galgens in unſerer Gefangenſchaft alle ſeine Kräſten ſo ſehr
verlohren, daß ich keinen Puls an ihm fühlen, keine Bewegung de- Her-
zent und keinen Athem an ihm entdecken konnte. Sein Angeſicht und ſeine
Lippen waren ganz erblaſſet, ſeine Augen geſchloſſen, er war kalt und ei-
nem Todtenkörper in allem ähnlich. Man ſiieß ihn, rieß ihn, ſchlug ilhin,
und tciülzte ihn auf der Erde herum, ohne dat geringſte Lebenzeichen ihm
ausgupreſſen. Ich hielt ihm den füchtigen Salmiakgeiſt unter die Naſe, —
er machte nicht die geringſie Bewegung. In die Naſe ſelbſt gaß ich ihbme
dieſen Salmiakgeiſt, er gab nochmals nicht das geringſte Zei chen des Le-
benz. Ich goß ihm die ſtürkſie Arzneyen in den Hals, ſie kamen von ſelbſt
a) D. Cheynes Treatiſe on the engliſh Malady. Brühier. 1, c. p, 198. ff. Sau⸗
vageſius. I. c. T., I. p. 818.
b) II. B. §. 331,

. Ma
lin
i lir
i lu⸗

4
4
4

1.

„Cecunit
Ccun cOnleni

lunbus orolt

Mhler ai
nortun hbt
an Keruodare

An exemn
r Dlnter)),

von er Lyſ

Nlegetg.
Dnnla, totan
Uegle atteria
leeht. —
)) Knn. u.
DlN
ſch Nuul.)

Miniy iy

cjebatur onde

d gvem ern.
n eumn exhelr

cque Continng.

uſis, dentbe
t. Negue aiil

t. Veque eie

gu magiſtatn
tiam patiebenn
a Ut zcus pel
t reliquun e
rxis,

ein norh hilt
nfeng. Di
ret, l
Iriſten o/
gung r.
ſoht uni ſin
ir kalt mi
1, ſalll in
ntZeithin i
goſ in n
ichen d
nen bon ſe

nirb

LZurüich. in den Mund, und fRoſin ilhim äiber den Bart herunter — Gleich leh-
lor blieb dieſer KRerl über 24 tunden, und erſt nach dieſer Zeit fieng ich
an, den ſehir lang ſamen und hkleinen Athem zu bemerken — — Zimmermann 4)
2) ab ira. Brühier. ⁵) Abel. c)
.— Aſphixia ex ſpaſmo ſlomachi. Brühier d)
6 Aſphywia ex doloribus. Jancke. e)
Aſphyxia ex ingluvie. )

I. Paſſio hyjſterica, atque hipochondriaca.

„Occurrit mihi nobilis matrona, quæ ſuffocatione uteri correpta 8
omnium conſenſu mortua judicabatur. Specillum tamen perpolitum, ori
& naribus appoſitum aliquo modo inficiebatur & obſcurabatur Schenck g).

„Mulier aliqua uteri doloribus & ſuffocatione ſine ſenſu & motu
pro mortua habita decubuit. Aptis remediis vero adhibitis poſt ſemi-
horam ſternutare & ſeſe recipere cepit. Horſtius 4).

Alia exempla habent Petr. Foreſtus i), D. Ehrenfr. Hagendorn 4).
Felix Plater 1), Schenckius m), Brühier n). Huc etiam exemplum
— ſum-
a) von der Erfahrung in der Arz. I. T. S. 369. & ſ.

) 1I. c. p. 137. 720. (fœmina brachia habebat rigida inſtar pali (un pien) ex-
panſa, totum corpus frigidum inſtar lapidis marmorei, neque reſpiratio,
neque arteriarum pulfus percipi poterat, plenamque faciem mortuæ præ ſ.
ferebat. — In hoc ſtatu vixit ad minimum horas octo.)

6⁶) Samml. u. Erkl. merkis., Erſchein, aus dem menſchl. Leben. &. 3 .
4) 1. Gc. P. I121. e) In Not. ad Brühier. p. 104. Not. n.
) cf. Real - Zeitung auf das Jahr 1774. v. Joh. Heinr. Gros Num. 12.
9.) 1. c. Cent. I. Hiſt. LVII.
2) Obfſerv. Med. Lib. I. Part. 2. p. 74.
2½) Obſ. & Curat. Med. Lib. X. Obſ. LXXIX. Schol.
*) Obſ. & Hiſt. Med. rar. Cent. I. Hiſt. LVII.
1) Obſ. Lib. I. p. 173. m) 1. c. Lib. IV. Cap. de Suffocat. uteri.
n) l. c. pe. 46. 124. 132. 705. ſſ. 1
B

ſummi Anatomi Veſalii pertinet, a quo fœminam hyſtericam diſſectam
eſſe, quæ etſi mortua credebatur, motu & clamore tamen vivam ſe
brevi poſt oſtendit, vulgo notum eſt a).

III. Apoplexia. =
„Jacebat cadaveris inſtar in lecto æger immobilis, qui apoplexia
concuſſus ſideratorum more ſubito corruit in terram. Hic cum triduo
a Medicis pro deplorato derelictus, apparente circa os copioſa ſpuma
cruenta, veſpillonum adventum exſpectaret; pro ejus ſalute affines,

Medicorum confilio nullum præſidium tentabant. Uxor me & alium

ſocium convocavit. Pulſum nullum invenimus. At — ex utraque ce-

phalica ſanguinem parce detraximus. Facta hac evacuatione pulſus

obſcuriſſime tamen percipitur. Altero die iterum ex eadem vena cruo-
rem exhaurimus. His celebratis, oculos aperire cœpit — Sanitas re-
ſtituta fuit. Zacut. Luſit. b)
„Piſcator 24 horarum ſpatio apoplecticus, toto corpore frigidus,
lineo panno ad ſepulturam involutus & conſutus in terra jacuerat, dum
a vefſpillonibus ad ſepulturam deferretur, raucum & ignotum olamorem
edidit — poſt paucos dies valuit pancratice. Idem )
„Lanius quidam apoplexia torreptus pro mortuo habitus eſt. Foer-
te ſupervenit Medicus, qui, quamvis nullum arteriarum in eo pulſum
perſenſiſſet; talum tamen ejus baculo tam diu percuſſit, donec pulſus
Yediit. — de Haen 4a).

) cf. Scheck. I. c. Lib. IV. Obf. 29. Van Swieten Comment. T. IV. p. 549.
alios. (Sunt, qui cordis palpitationem tantum poſt ſectionem apparuiſſe me-
morant, eam que irritabilitatis cordi adhuc inhærentis potius, quam vitæ ad-
hue ſuperſtitis ſignum fuiſſe docent, ut Moſcati cf. Göttinger Anzeigen von
gelehrten Sachen 83. St. 1785.) L
*) Prax. med. admir. Lib. I. Obi. XVAI.
c) Ib. Obſ. XIX.
½) Rat. Med. T. XIII. p. vy.

gume er Dn
e Nii non
isglettirch
te nottenn ne
iarflinehn
n matoucann
nebos Kocel
Heltetar, 30,

tmennt. (5
epors mondin

reis eeguin
am Mämun.
Shementiom
Ato ſovitu wr
Terlkreps Auch
terrallo ſuee
Muine ſepele
ue gleos ve
Pros kei han
COloont. H
hementääoni
GWertine.
Reckahan

0) Dad)
) Zocdiae
lel.
Ole)

⸗ Ir
lcam inedn . 1

Amen nn. Similia Exempla narrantur ab Arnoldo de Villa nova a), Blegny ⁵),
Schenck c), Brühier d).

TV. Convulſiones.

Hic caſus enarrandus eſt, qui in oppido quodam Würtembergenſi

i . . .
dun apopberi W . . . . m ante aliquot annos evenit, & qui ex Præfecti iſtius oppidi,

de ni relatione Ser. Duci facto ita ſe habet: Puella annorum XIV. (nomen ad-
Alute en dere mihi non fuit conceſſum) tota hieme preſſione quadam thoracis.
t me WHM vagisque doloribus in varis corporis partihus laboravit, & duabus fere
e ante mortem hebdomadibus canvulfionibus ſpaſmis atque dyſpnœa gra-
e ragbe le vius afflicta eſt, ut lecto teneretur. Die vero XVIII. Maji 1780. circa ho-
nte niſt ram matutinam quartam his affectibus ita graviter decubuit, ut ab ad-
emn dena cn ſtantibus pro defuncta habita poſtridie circa horam matutinam decimam
— BAnitas t ſepeliretur. 30. itaque inter apparentem mortem & ſepulturam horæ
intererant. (Mandatum quippe de non ante horas 48⁸. ſepeliendo tunc
Pore ſiginn, temporis nondum editum erat.) Poſtquam cœmeterio abierant, qui

jacuerat, Aun funeris exequias proſequebantur, terraque ſarcophago ſuperinjecta reli-

tum lamolm quam hümum jam æquabat; audiuntur ab adſtante veſpillonis uxore
vyehementium ictuum ſoni in ſarcophago, ſæpius repetiti. Perculſa in-
ſolito ſonitu mulier concitato curſu adit maritum, qui una cum uxore
Stus elt. . accurrens audit repetitas jam vehementiores ictus, quibus breviſſimo
in eo mlin intervallo ſuccedebant alii ſimiles. Percipiebantur autem ad inferiorem
donec puls Maxime ſepulchri partem, quo loco pedes poſiti erant. Angore & ter-
rore plenus veſpillo advocat prætereuntes duos viros, ſubitoque diffuſa
hujus rei fama mox magna hominum copia ad ſepulchrum gregatim
e confluunt. Plurimis jam præſentibus, dum ictus adhuc ederentur, ve-
hementiâ ſubinde aucti, tandem incipiebant effodere foſſam ut poterant
L.IV. i celerrime. Primo dum effodiebant, continuabant ictus, qui vero brevi
— poſt ceſſabant. Cadaver effoſſum absque omni motu eodem, quem anten
Auxtiges . na⸗

a) Pract. Med. Lib. I. c. 23⸗
) Zodiac. gall. ao. 1680. Menſ. Dec. obſ. I. p. 264.
c) 1. c. Lib. I. p. 138.
4) I. c. p. 143. 454. 461. 689. ſſ.
B 2

habebat, ſitu ſervato, ſolo capite in dextrum latus incurvato, invenie-
batur, atque a Chirurgis & Pharmacopoeo (Medicus enim huic oppido
proximus in urbe 3 horarum ſpatio diſtante habitat) confeſtim accur-
rentibus omnia his in caſibus uſitata remedia, repetito at fruſtra appli-
cabantur. In accurate inſpecto cadavere neque macula, neque læſio

aliqua apparuit, id vero criticum ſane ſignum, quod ſpuma os circum-

flueret, ipſumque os, dentibus plenarie ſibi invicem adpreſſis ita clau-
ſum eſſet, ut non niſi inſtrumenti ferrei ope diduci poſſet; quamvis
puella non durantibus motibus convulſivis, ſed apparente externa quie-
te ac immobilitate mortua eſſe crederetur. Poſt apparentem illam mor-
tem maxillæ quidem (ut hic locorum mos eſt) approximatæ fuerant, eo
vero tempore, quo puella ſarcophago claudebatur, os habebat aper-
tum, neque ſpuma ſpurcatum. Ex his ſatis apparet: puellam hanc ap-
parenter tantum mortuam, convulſivum paroxyſmum in ſepulchro ex-

pertam eſſe, ac, ſi ante ſepulturam cautius cum ea actum fuiſſet; vitæ

& ſanitati forte reſtitui potuiſſe. Accuratiorem in varia mortis ſigna
inquiſitionem hoc in caſu tum ante tum poſt ſepulturam inſtitutam non
fuiſſe, doleo.
Plura huc pertinentia exempla invenies apud Brühier a).

V. Catalepſis.

VVigdi olim adoleſcentulam catalepticam, quæ in paroxyſmo tam
tardum & depreſſum habebat arteriæ & pectoris motum, ut ferme eva-

neſceret; erat autem frigidula, omni ſimul ſenſu motuque deſtituta, ita,

ut ſi non obſervaſſem ceream omnium artuum flexilitatem, & catalepfi
eam laborare ignoraſſem; eam aſphycticam judicaſſem. Tuſa vena cruor
non effluebat, aſt ea ſimul in vulnus expreſſa; columna vermiformis e
cruore coagulato ſenſim delabebatur. de Sauvages b)

Similes caſus narrant Baco c), Lazerme d)
Huic ſubjungo Epilepſiam, de qua cf. Brühier e)
VI.
⁴) 1. c. p. 129. 396. 764. (homo prægreſſis convulſionibus pulſu atque reſpira-
tione deſtitutus, marmoris faciem præ ſe tulit.) .
*) I. c. T. I. p. 818. c) Hiſt. vit. & mort, tit, Atriola Mortis.
) 1, c. p. 302. *) I. c. p. 130, 131.

Plores cains
Ehri nilinie)
Cls fehins e

„Citca an
m vehemente
arent — C
rhter, wi
lune igin en
ns, Norſus

Nekee
it Eent. H

R ep
eten h
1. .
, P.
tiedant,
.lg.
ſre e
1

rvato inete.
im huie oil
unkeſtim at
kuſn m
9 Neque ei⸗
ma os cireun.
weſfis ite der
ſet; guni⸗
exterma gli⸗
em ülam mor.
tæ füerant
habebat 4pe.
ellam hanc 1
ſepulchro er.
mn fuiſlet, in
mortis ſon
inſtitutam von

ra).

roxplmno tin
ut ferme et,
deſtituta, in,
,& catalei
a vena ctvo
ermiſormnis

N.
tgue eßzir

9.

VI. Lethargus, omnesque affettus ſoporok.

Ut videre eſt apud Brühier a) inprimis ſi medicamenta hypnotioa
antea propinabantur, cujus rei memorabile Exemplum proditum eſt

in deutſchem MWuſeo b).
VII. Febres.

„Virgo generoſa, terrore perculſa febrili ſtatim inſultu corripieba-
tur. Accedebant anxietates, deliria, lipothymiæ variaque phænome-
na, donec abſente Medico ordinario reſpiratione, motu, ſenſu prorſus
ceſſante ab adſtantibus vivere jam deſiiſſe judicaretur. Jacebat enim ſi-
millima mortuæ ſine anhelitu, & cum uteretur & ſecaretur non ſen-
tiebat. Poſtquam ultra 24. horas mortua judicata fuit; Medicus rediens,
& vitæ adhuc ſuperſtitis quædam, obſcura licet, veſtigia in ea depre-
hendens — reſuſcitavit quaſi defunctam. Joh. Georg Hoyer c).

Plures caſus habet Bruhier, & quidem in ſebribur acutis malignis d)
in febri miliari e) in febri petechiali ) in Pleuritide O in Variolit h) in

quibus ſæpius errari notat Janke à¹).
VIII. LPeſtis.
„Circa annum 1566. Ant. Corm. Bovius annor. XXII. — peſte
tam vehementer correptus fuit, — ut adſtantes ipſum jam exſpiraſſe
putarent — Cum octo circiter horarum ſpatio expoſitus fuiſſet jamque
presbyter, ut illum inhumaret, adveniſſet — membra vero nondum
plane rigida eſſe perciperet; mirati funt valde — Hinc paullatim exci-
tatus, prorſus reſtitutus fuit — Fabric. Hildanus &).
In peſte etiam 1357. famoſa iſta matrona Reichmuth viva ſepulta
fuit. Georg. Hieron. Velſchius 1).
9) 1. c. p. 57. 60. 63 76. 81. (fœmina de Rouflel absque omni vitæ fignoe
ſeptem dies in lethargo tranſegit) p. 85, 1329. 140. 513. 724.
b) V. St. May. 1778. . 445. c) Act. N. C. Vol. IV. Obfſ. XL.
4) 1. c. p. 115. 119. 763. (omnes ſenſus aboliti erant, pulſus ac reſpiratio defi-
ciebant, totumque corpus frigebat) 764. 765. 767. 6) p. 121.
7) p. 118. ) P. 116. 2) P. 120. ²) Ib. not. d.
½) Obſ. Chir. Cent. N. Obſ. 9. 1¹) Syll. Cur. & Obſ. Med, Cent.
VI, Obſ. C. (cui effigies hiſtoriæ iſtius adjuncta eſt).

14 —
Srimiles caſus narrant Zacchias a) Lancifius 5) Brüler “).
LM. uffocatio morboſa.

„Puella ſeptennis tuſſi gravi divexabatur, adeo ut ſuffocationis
metus parentes non raro terreret. Liberata poſtea quafi fulmine tacta,
derepente corruit. Accurro & gram mortuam eſſe ex omnibus ſignis
judico, pallebant enim cum ore genæ, pulſus percipiebatur nullus, tem-
pora erant collapſa; commota, vellicata nec minimum ſenſus præbe-
bat indicium. Cum tamen membhra flaccida adhuc animadverterem;
anceps potius quam nullum adhibendum remedium judicavi. Ex ore
nec minimus halitus emittebatur, ut ex admoto goſſypio, pro explo⸗
randa vita, adſtantibus omnibus patebat. Poſt 3 horæ quadrantes con-
tinuata frictione levem trahebat ſpiritum. Sic viva tandem & incolu-
mis parentibus exhibebatur, quæ adſtantium omnium & meo etiam ju-
dicio exanimis credebatur. Joh. Schmid d).

Similem caſum narrat Brühier e). Huc etiam pertinere videtur
caſus, quem de phthiſico narrat Jancke ).

F. III.

Inter exempla, quibus mortis ſigna illuſtrantur, præter allata in-
primis etiam referenda ſunt exempla eorum, qui ſubitaneis violentiis
externis oppreſſi, præter ſpem ſæpe evadunt. Huc pertinent:

I. Aqua merſi.

„Puer ſeptennis ultra mediam horam quinque pedum altitudine
ſub aquis moratus tandem extrahitur facie livida, flaccidis artubus,
ore & oculis firmiter clauſis, cum immobili ſpuma ad os & nares.
Hic, ubi reſuſcitandi laboribus per mediam horam fruſtra exantlatis,
homines tamen eosdem indefeſſi proſequebantur, revixit — Act. Haarl g).

*

a) Quæſt. Med. leg. Lib. III. Conf. LXX. N. F.
„) De Mort. ſub Lib. I. c. 17. N. 2. c) p. 110. 114. 714. 715. 717,
d) Ephem. N. C. Dec. I. Ann. VIII. Obſ. XCVI. ”M

2) Part. IV. de Haen. 1. c. T. XIII. p. 259.

ii hulln⸗
M, n pote 3
Gn a le tedln
Grliaume
)aule
Gista l

„Nler un

Dl e b. K.
)Miſoner Vutr
Cincer un 19
WVII. Aunio
Uubedat elerle
Tnstumidum,
ie Hen Ret.
ll. p m..

8

Il. A NX. (
bäͤtier.
Die en he,
ie heen 1
N) D de enr
ing Mot.
)lurcbens

t Re⸗
) Mitie.)
) langdot
Ubger
9)langelon
NAka

ut ſuffoczfini

laſi fülmine talhn
omnibos ſgi
Atur nullas ten
n ſenlis rhe
Inimadyetteren,
dicari. ec
pio, pw en
quadrantes on.
Andem & inell⸗
E meo etim ,

ertinere witenl

ptæter Atii⸗
taneis viclen
rtinent:

dum Atitui
cidis altltt⸗
d s & nas
Kra exantlits
—Act. Haal
EI

Vigdi Puellam, quæ cum e puteo protrafta fuiſſet, pro mortua ha-
bebatur, ut pote omni motu, ſenſu, pulſu, calore deſtituta, ea vero —
demum ad ſe rediit. de Sauvages a).

1

Similia adhuc exempla narrant: Foreſtus *) Brühier c) de Haen 4)

Iſnard e) & quidem poſtquam aqua merſi erant per quadrantem ho-

rX ) per minuta 18 g), 22 h), 25 ¹), horam dimidiam ), horam inte-
gram 1), horas 2 m), dimidium circiter diem n), horas 9ο), 15 p),
