LXV4_qt
author: Raith, BalthasarandMetz, Johann-Ludovicus

l—n1
gt

A,E

— d

" ocKer F.

-- T

N12«510272674 021

UET

:
i

IALANLU

bDingen

|b
4 L

IM T7i

[|
V

J UET n

Hog nïh?ämpm

z.;DerfaïtVnd 27 ./fun

DieöJ!ien on Jbr Cxcl

: ,äïfr VHJ ä" d ïj- : fr—

^

X nm Jx,pmmugmumuyäuy ;

f ts /«

«.Wa &g æm Fmä

:; T

3-..

p
As | Ma:f, Graff-D- Hoc uintiit. Generall Cäïemntm
3 ;T*Dcn æmerimMrmMWd Mit Mca:il)-; trgeben. ben Dorden Inno4 6T

..-—: ) . : ;'
u Ug s u

—FD:'engfmfjï
.&- Comandierfe Reifer
GH Daf&f/[asmcb [ ani

! A. :Das öü&&os Du C&nandærf þldaä*n
B- Digtrínáno W/cþanfdmlyaujäzf ireeben
€Dw fttmmng--a g' 1rmfj?atoeü/orfn |

MP f

TUBINGA' .
SEDES SAT CONGRLlIA MUSIS
.DISSER TATIO mä*rïwäleco TOPOGRAPHICA

TUBINGA

Oppido Wirtembergiz pOPt ST U l-
GARDIAM Metropolin primario.

: Pb:lz,opw Cluverius in Introdudd. in unz "ver[am Geagraph. in editione in

"4 Tabb. eneas habente p. 52. Iu W'ürtemberoenft Dusatu Urbes clavee

fnent ( prater. cetevas ) Stutgardia Ducum Sedes, queque reliquas an-
teflat TBING A,

Sebaft. Münfter. in Cofmograph fua f m. S6 3. 2 1//53 o G m imrb,
bie anber n G 2U G92 gerea)net. Gtt fíat am Smeder an

: eihem (uftigen Ort; baf ein fdón 9Serg; Gicbtof / utib íft bas ganb

— frucbtear Parumo an QBein/ fcorn/ $bs/ yifd)/ YGilbpret unb bere

. gleicen :Dinaen. — 90on 9luffricbtung btr jobemeul barinn af
. ble Gtaft frefflich sugenommen. -

AANNO,quo,Au fpice Sereniffimo Duce;Patre Patnæ, Á cadcmxc;x

& Oppxdam ibidem fecundum ]U BILAZEUM feculare pus in
. Domino celebrabanthhms ;

PR.ES,—IDENTE

'BALTHASARF RAI[HIO,TheoIDFJus-

dcmquc & Hebr. Lingua. P. P.

plac:do T CA a)ocwq Q:Aa&Mfkuovrwv examini expofta 4
RESPONDENTE ï;/ï""f:r
M. JO HAN N-LUDOVICO 96 / Moeccmuhlenf
) Ducal. Stip. Repet.
Loco boruque con[uetis
AdDies & Miaji.
TUBING., ( u-

Typxs Jonax N-HrNnicI Rzisf
Anno CI9 13C LXXVII. p

* F
***'&.

PER-ILLUSTRI ET GENEROSI$S1MO
DOMINO

MAURITIO

LIBERO BARONI in & à rontff/ in SYtoffburg/
Gantftb & £mmelato / 1c.

Sereniffimo Würtemb. DUCIà Confiliis, Summi Tribunalis ;

quod Tubingse eft, Pracfidi Graviffimo, itemque Tubingenfium, Her-
mnbergenüum ac) Sulzenfium Procfe&to Superiori ,
Domino meo Gratiofo.
. NEc Nox
N 414 * 0.
" obili, Ampliffimo , Cenfultiffemo

DN. VALENTINO ANDREJZ Gfragmilcr/

Civitatis Tu bingenfis Prafecto Spc&atxiïimo.
Ur Er !
V. 1. 4 D
Praclaro, Confultifffmno , Pmdmt:[' pio

DN. JOHANNI JACOBO 9aut/ Sele&tiori

Ordinum Provincialium Conventus , & Jud:cu Aulici,

. quod Tubinge eminet, Affcfl"on Spc&anfï-ïmo, itemque
Tubingenfium *

DN. ABRAHAMO 5Xí«f/ - ] Confulibus
DN.JOH. LAURENTIO fimli ia —
DN, JOH. CHRISTIANO GSolff/ j

JUDICIBUS ArQuE SENATORIBUS,
. Tubingenfib. Univerfis Integerrimis, -

sz. Mecænatzöw mei ac Fautoribus -
etatém /W:czma'u bonoranda —

Gratla , Pacis ac felicitatis ïumma à Patre
. Luminum !

æ.f;., xv 4.'- : ,4;2;*? K

»- & HMBESPPSDO iE

r

QS*'(O)äs-j

m hs.

DEDICAETIIO.

*2 Qx. EU. &:'& pb --t. d
A E T aL. ix qui | '
9*'" a. Vix ac ne vix quidem iugrati bofritze ftigma va

mea faciam, |
Urbem quam ftatuo veftra efi ? -
Veftra eft hzec Civitas, dum, fortunz: haud vulgaris indultu, e-
jus atfidetis gubernaculo, ejusmodi, inquam, Civitatis, quae Sa-
pientie eft Emporium, Apollinis Oraculum, literarum, literatorum-
que portus & perfugium. .. nde domi veftroe conje&uram facitis,
quanto lIrbi huic veftrze ornamento fit Academia, utpote cujus.
nomen fplerdore fuo non Germanix:tantüm, fed Europzos limi-
tes tranfcendit. Eaque propter Dui CHRISTOPHORO,
Principum Evazgelicorum expreififlimze Iconi , frequens in ore
fuit hoc di&um: Princeps Ducatus fui decus effe Univer- -
fitatem Tubingenfem/* Necornamento folàm Tubingenfi- -
bus eft Athenzum, fed & munimento ac tutasento, velut Palla-
dium quoddam aut Ancile, € Coclo delatum & cxlatum. Docu- .
mento eft fuperius feculum, ubi inter decumanos belli Smalcaldi-
ci flu&us, totum catera Ducatum inundantis, fola T IBIN GA
Halcyonios dies & fenfit, & debuit Academizefuz. ^ Etenim cüm :
jamjam excubaret ad portas plusquàm Martius ille. Annibal ,
Dux, puta, Albanu, quiin ditionibus Würt. impun ad quodvis

— licentix genus graffabatur, adeó ut ipfis quoque AZufis Tubingen-

fibw fatale ab Ztlbano excidium impendere videretur, animo

praceperunt fuo Tubisgenfo , imminens minansque cervicibus
| A 2 imas

DEDICAT!O,

[

malum, apud inviGiffimum Caefarem, Caroluxi P^. qui co rerum
articulo Comitiis Auguftais , qu*c armata aliás auciunt, aderat aut
proerat, humilimé deprecari, dele&is ad ifius molis negocium
quantocyus D ; Nicolao $D atetibtllet/memorabilis rominisjCtoae -
Prof. P. nec non Jobaune €tamtnler/ Tubingen&um Confule, qui ..
intra 27. hotarum decuríum , fecundis Vialibus, Auguftam Vin- -
delicotutn delati funt ; ibidemque Caefareze Majeftati prxlauda- .
tus $9. $Darenbtler libellum fupplicem de manu in manum tra: -
didit. fNon poffüm, quin aliqua ejusdem libelli vernacula , quà :
prxclara, quà pathetica verba, huc transferam, inqueSolis men- :
ía ponam , quando de dato 19. Majt ; Anno 15 48. Carolinum» :
pe&tus tali Supplices tentant arietez Soietpeilen Gtp. 9ajeftüf -
Stíedsteld. viefee Seit im. £ano OOuvtemberg iff/ aud víe
Gtatt Q übingen/- teelóes sfeareieng mb gerínae Citatt/ i :
$ceen víc joobe Cioul jbr 23obnung Dat/ nicbf eines aeringess :
Sinfebens / ton. oen Dergegen bon QSürtemberg aeftifft / mit -
gréffem Linfoffen / tap Diefel6e bi auff víefen Xag erbalten /.—
a mit oielen beebes Qubm, Spabftifch «unb. Sápfert, Privile- :
siis, foie atf ourd &for X ápferf, S0tay, felbft oeffáciat /- gegieo *
tet unb Cerífpabret/ton oen Cypaniern toill eingenommer fperz :
?en / toeldes oDne avoflen Cdaben uno 9taditpeif ber Cbuf ^
nibt aefdefen tolirbe/ foeíder &ap un? OUunben eann u :
Deiffam unp untpiberbringfid tourbe fepn $& — Et pauló poftz :
1inb a geivif ift/ baB anff tiefecunfer &idul oiel Derfüt £ome :
mnen/ vie Deutigs Xags Gtor SVapferl, toíe aud) Son. 9xàp. i
bielen Orten/ im 9Xóm, SXeid)/ peten 9tàff feon/ Dodberteudte :
titib actefrte SDiánner/ baf toír ber anbern aefiipeigen/ fo auf-
atien Faculfaten / S0e Sunft &ey viefer Cpul evlernt Qaben/ ,
uno fürtrefflicbe €eut fepn/ 1. 7 ? s : :
Syetofalóen falen su GTor & dpferl, 991a5. Süffen QGit bemüo .
tía Xe, - Kb T s ! | i
ngc incaffum , obfutu & obtentu Schole Eberbardine, Yndemnita- :
tem , aut vacuitatem ab impreffione hoftili Tubingenfes precati . ..
ae procati funt, fed & exprocati ad votum , -ut autoritate Impera- .
toriàomnis penitüsHifpano militiadTubingam aditusiutercludere- —
tur,dato fuper ea re diplomate, qu/» velut fcwufto tuta Tubingafuitab ..
"h CO . Mücuf-

DEDICATIO. d

Eu p "u ECS

" á : cumin, Lt :

— h. 20

ineurfione copiarum Hifpanicarum. Sicque Tubinga poftmodàm,

quippe dominatus Hilpanici fecura, afylum quoddam fuit, & qs.-
Caput bona [pei, quó confugit cordatus ille fidei hexos, Jacobus Au- .

drez, Diaconatu Stutgardiano ( Hifpanorum moribus , licentià

temporum , nimium quantum przevalentibus) motus, Spbyngis .
lurerimiftige causá,quam manibus pedibusq; rcpellebat,unicéinid:

intentus, qui Veritatem revelatam, cineribus Interimifticis pres-

fam,refovere queat,& quodammodo &vawzveéiv. Proinde c&,quà

gaudebat, awjiqrie Conciones publicas primitus in Nofodochiali,
dehinc, nemine interpellante, 1n X enodocbiali , poftremó in Ca-
tbedrali , quamvis confiftens. extra Catbedram, redaufpicatus eft,

infuper habito monftro illo Interreligionis, circumquaquein Ducatu -
lacertos movente , tandemqueä Charitinorum Iluftvifimo Duce,

Lilrico,Ecclefize Tubingenfis Diacorus conftitutus, eique Collega .

datus Jobanne: Parfimonius , ob repudiatum Cotburnum Religionis

quodlibetice itidem Auguffd V'indel. exul, Abbas pofteà Hirfaugien- :
f5 , càm Jacobus Andreze ad usque Cancellariatás Tubingenfis faft-.

gium plano gradu afcenderet, in bellis Domini miles veteranus
& incomparabilis. — Àt quorfum hzec . nifi ut palàm fiat , quan-
tum decws & fortalitium Civitati Tubingenfi fit Academia , ut

alteriw incommoda cum amberum detrimento fint conjunBa, & utili- ^ -

i ii

3

3ate unius utraque confifiat ? quemadmodum in corpore nec manus ,uec ,

prdes , nifi cum graviffmo totius dolore, offenduntur.

Quámobrem nec aufpicatiori frontifpicio , VIRI Geaerofiff- -

: w'eg.- Nobile, Amplifrmi, Spe&atiffmi , Integerrimi , hujus de TUfu

BINGA differtationis veftibulum infigniri poffe autumavi, quàm-
véftro Nomine, |. Accedunt huc non levia veftrzin me benevo-
lentizc experimenta, ant, fi mavultis, vincula, qua fi non folven- .
di, faltem laxandi utinam mihi fit facultas , nt vel hoc nomine ;

animum memorem publicá teftificatione & coram arbitris proba-
ye neccffum häbeam. Quid enim ficco pede prateream ,Per IHiuforie
€ Genevofifge.Dovine Baro; favorem illum, vultum ac fermopnem
perquàm Gratiofum, quo hunc hominem fubindé dignaris, imó
quem in convivium etiam accerfere nón dubitas? Parüm Tib
foret, IHluffres Natales habere, nifi eorundem fortem Virtute iliu-

^ Gf -

. v

fráfz & lteris. Quanto Zelo SS. Eufebies ftudio vaces , Fir

d n - -«

DEDICATIO.

Genevofiffiie , notius eft, quàm ut meo in pracfens opus fit relatu.

nec fenii duntaxat fan&ta illa ftudia, fed & inprimis Juventa
erant, dum, ut fxpiculé ex ore Per-IJuftris Tue Generofitatis
me audivifle memini, in incluta Academia Wittebergenfi fedifti
à pedibus B. Franzii, Hutteri, Meifneri, Balduini (at quantorum

Virorum!) nec aures iodó, inter medios Theologiz Studiofos , .
iisdem commodáfti , fed & calamum. | Rarz hz in Nobilibus .

Adolefcentibus pemmx. quibus proinde pulcherrimum, quod z-

mulando exprimant, exemplum aperuifti. — Tibi veró Nobilz, $.

Prudentifime Domine Swragnäüer / præfentem infcribo Diffcr-
tattonem , tàm quód fuápte fponte ad TE inclinat TUBINGA,
cujus Cura & Curia pridem Tuis quoque incumbit humeris; tüm

quóod, abhinc bienntum maszimé, & quod excedit , documentis .
non unis teftatum fecifti, quanto amore , quanto item favore me

involvas. Etvero Tuum , Nobilis € Preclare Domine Bauri,in
fronte quód INomen prafixum eft, non fine caufa fa&um arbitror
animo Tuo, in hancipfam rem Hiftorico - Topographicam pro-
pendenti , tefte egregio ifro volumine , eà fini haud citra laborem
confcripto propriá tuá manu. : u r
; -Üxterorum Dnn. tüm Cozfulum , tàm Judicum & Senatorum
Studia in.me haud perfun&oria malo filentii mantello , urgente
chartse anguftiá , obumbrare, quàm prolixé deducere, i

Accpite Viri, Generoffme, Nobile, Ampliffmi, Spe&atiffmi,.

Integerrimi, accipite, inquam, zequanimes TUBINGAM hanc,
quas in debitee partem curz. jam veftra eft, accipite, quau
munera & merita ad Vos devolvunt Veftra. Sicque juxta cum
Tubinga Veftra coclefti fulti praefidio vivatis commendatiffimi,

poft Jubileum boc Academicum à Supremo Munerario feris quidem,

. fed atternis Jubilis tranfcribendi.

Veflrz Per-llluftr. Generofit. ut &
.. Nobilit, V. Ampl, atqueSpectabilit, —

Cultor addictiffrmus
M. Jonanw-Lupovicus 9t / Refp.

s ONWRRMR RO o ;
hia hi tht ts hi
49 RA ORHICORAEHORPEORORSSRARUR

Przfatio ad benevolum LeGorem. -

-XtratOratioà Martizo Crufio, lingug Latinz Grz-
. €zque apud nos olim Prof. famigeratiffimo An.
no 1595. in Actu Baccaleaurcatus habita delau-
dibus oppidi Ca/v«;, gratitudinis ergó pro ho-
fpit;o dedicata ejus Prafecto; Con(ulibus, Judicibus
& Senatoribus, Quod ipfum & Johann. Poffeliu fa-
má Grzci(mi notiffimus, Prof. Roftoch, fcriptáà Anno
1560, de Inclyta RosrocH. oratione fecit, Non
Crationem tantummodó, fíed Tractatum Zohbanaes
cMeur[us, Leydenfis Academiz Profeflor Grecz hifto-
riz, póft hiltoriographus Danicus, de Uürbe Leydenfi
& Academia Anno 16:5. publici juris fecit, Quid quod
infignis Philologus (meus olim Przceptor Monáfticus)
. M. BERNH. DIETERLIN , Collegii Blabyrenfis tunc
"Rector Anno 1629. Blabyriam joco. Poetico (eleganti
fcil. Carmine) dcfenfam edidit contra duplex criiea
2l s & Aoías pro exercendisDifcipulorum ingeniis.
Hisemulus Vir Cl C4JESO Grammius , Medicinz D; &
Prof. Philof. Chilonienfis liniverfitatis Anno1665. ju-
fto etiam Syngrammate Parza[fum Holfaticum divulgavit..
Non alià, quàm ifliserat, mentc nos;. |
^ — s Siparvalicetcomponeremagnis; - !
Diffevtationtm hanc de T QO BIN GA tantóconcifio rem
edimus, quantó minus temporis inter alia ad 3ubzteum
feltinata permittcbátur, Siplacebit aquo a íftimatori
hic e£ UX ( Aény, de leone ungu is, poteritcum DEO &
die non pxhnitendis augmenuscrefcere. | Vale Lector
equanime, & intercà, juxta fcitumillu d Ariffotela ymis anc-
(aosAapiris qvy yripy quepoote : :

THEO-

1 DrsssRTAT:0 HrsTORICÓ:ToPOGRATITICA

quft- g. ': d (qquocssanuresun "UMU EMDSRA iresusi

" )

. q äearemä 4.

Nilab elogio*prudentiz fuz ablufic Hlu-
firiffimusFundatorEBERH ARDLUSBar- -
batus (tunc Comes, pauló póft g Dux) intro-
ducendo lniverfitatem fuam pofthabitisc- -
teris,in oppidum » Tubingenfe Auüno 1477.

.. B Dux à jam memorato liperatote creatus & promulga-
:tus eft Anno 1495. in Comitiis Wormatienfibüs : tefte Nauclero
.. 3n Chronico; & Crufioin Annalibus Suevicis. Solennit. adhibitas
.delcrib. Hortleder. —— HO Y ! d rsd
.. Adfundationem filium fuum Illuftrifs. ME CHTILDIS
.PalatinaLUDOVICI Comitis Conjux ,fozmina itidem fapientiffi-
ma incitavit. Cujus etiam hortatu pauló ante, fcil. Anno 1461.Fri-
burgenfis Brisgoja Academia ab Alberto Archiduce Auftriz,, fecundo
Ejus Marito, fundabatur. Juvat verba fundationis potius forma- —
lia, quia pathetica, accerfere: LInb tveil QGít oon fonbern Gnas -
ben bef V((Imádtiagen Gottes/ unfers Cbópffers/ bon Geburt/
un? fonft yeitliber SXtdtiateit Canbs unb Ceütf/ bie gue teaícz
ren une gue berfeben/ fodgebobren 6egaót fepn: fo íff in Lin8 —
tvolertantnu/ vaf QSit feinec 2I(nddtigteit oe[to mebr fdutz
big foetecn an ber Dtednung GS3nfer& 9fmóts barguefegen uno
guebegabfen/ unb bod burd 93lópigfeit menfdlider 9tatur ace
brüdbfi/unb fómig an *en Gebotten beffelGen etoigen Giotts oft
erpunpen foerben, — Semfefben nad) uns billíg gepütte nad un»
tertboniger Grfantiuf mít vemütígem SDersen / fo gróft QGít
miügen/ Liafer &dule a6suelegen/ dino nad) Gróften benfelben
Linfeen etoigen Got unb Cdbpfer gegen Q3n8 ín $Satmfergígo
Feít ueevmiltern/ oem gut fütberung/ unb bet ganéen Qþrifgcnf
L LU. | | eit

Drz TüsIiNGA g M

Beít Xrc!t/ Dilff ub 9Xtadt fbiber bic Seino unfets Gaubens
untiSertoinofió geperen/ baturd) Q6ir bann nítminber Doffen/.—
alfen unfevn. SSorfafren unb Stadtommen fecli Deif aud
jyuebauen /. unb unfer gangen. Decfiaft Quürtemóerg £0b /
Góren uio 9tu6 guertoerben/ aud) ustoenbia fdaben/ ocn bít
unfern unb unfere guegetoarten / bígBer bielfáltig acfitten Daz
6cn / aueterbüteu, — Go Daben 2Sit ín bee guten. Sceinumg
Delffen gugtaten oen Sronnen oeff £e6ens/ Daraus bon alfen
(Gnben oer 28eft unevfidtlid aefdopfft mag toeroen Xroff uno
Deiffam QSeigbcit gu. Gfefibung bef terberbliden Gctors
menfilider Lineernunft unb 9Minpoeit/ unb aufertooblt uno-
fücgenommen eín fofe aemeine Cdul uno LIníberfitát in LInz
(ct &tarc x gütoingen gueftiften uno ufsuevidten ze,
3 Quinto Nonas Julii & Calendis O&obris ejusdem anui
Profeffores omnium Facultatum primas le&iozes dederunt : confi-
lium primum in Univerfitate habitum fuit ipfo S. Dionyfit die, eo-
dem etiam Diploma privilegiorum datum fignatumque fuit. d. 26.
OG&ob.primum Examen Baccalaureorum aperuit Job.Stein Scboru-
dorffenfis , primus Decanus artium. — Vid. Jacobum Ebingerum in
Orat. de laude Academise Tubingenfis ex Orat. D. schzepfíi de
Jubil. & Fabri, Summerbarti, Crufii, Harpprechtid de VitaEBER-
HARDI Darbati orationes. |

q beorema 1.
. . Congruit quippe « quaquaverfum ge-
nius & £ Situs loci. |

POtior, politiorque Civitatis pars fita eft in Cliveolim Rubeo di«
&o, deprelfior ejus portio, Brüela appellata, in plano locata:
Academicos, Oppidanosque ferà dilcriminat; praecin&ta moeni-
bus totaà Ratboto Comite Palatino, & fofsá, antemurali grami-
ne conveftita. « Ab ortu habet montem , à IHenuAoxaemdoeias
fua pridem celebrem , $wfterberg infignitum , quem ad pedem
montis dextrum alluit Nicer , afluxu torrentis &eintad) pauló
Infra Pontem Neccaricum, faxo ftratum, augefcens ; ad finiftrum

per hortos prataque bifida ferpit 4mera, amnis receptus nontan-
tüua

.tüm ad agitandum molendiuum intra perfofíum montem Anato-
licum , fed infra eundem exonerans quoque fe in Nicrum ad o-
.ram Luftnavienfem. Viz, quá itur ad pradi&um pagum obja-
eet Hippodromus , Nobilium Illuftris Collegii exercitiis deftinatus,
taberna lateraria, & Noeroxéor cum adjun&to facello, nec non
ad os vallecule Bebenhufanz prefe&ura Luffnavieufis , u & xv-
XA« prdecincta muro. | | |
[ Ad Auftrum habet prafati Neccari fluxum rigantem intra
utrumque fluminis alveum alicubi pafcuofum Viretum, falicibus
intextum , proxima funt lignilia Eg22e142 duo, & lapidis inde ja-
&u diftans inter tilias fclopetariorum ftatio; alicubi, ubi fcilicet
alveum egreditur, pené lambentem pomcerium urbicum, quod
eonveftit ex parte Vizea V/ergeriana, à poffeflore quondam, Pe-
tro Paulo Vergerio , Epifcopo Juftinopolitano , Stipendto 'Theologi-
.€o0 Ducali, in quo ut Profelytus nutritus fuerat, legata : ex par-
te, quà balneatoris, lotricum, fullonum, tin&orumque adíita funt
receptacula. | Proximus in hac plaga profpeGus patet Derendin-
£4'i, tra&um ubi olim Guelpbo Junior oppidum Tubingam ar-
cemque , caftris inclivo Derendingenfi pofitis, cum aliquot milli-
bus militum oppugnarat eo eventu , ut copiis Guelphonicis fufis

DissERTATIO HisTORICO-TOPOGRAPHICA

DO T

TEX IXUATUS

fugatisque , 9o5. feré captis Anno 1 16 4. cujus monumentum -

qualecunque ager Vico collimitaneus Cfbenbfefb vocitatur, à con-
verfione nempe hoftium in fugam. — Paucis inde lapidibus diftat
arx S. Blafüi swontis ,. & aqua falubres Blafiane , cujus balnei de-
Ícriptio Phyfico-Medica à B. D. Samuele Hafenveffero. 162 9.
rodit. lllterius tendenti ocules occurrunt V/ilbemiwm, Kilcb-
berga , Bibl, Neccarice Vallis Vicr, mixtz jurisdi&tionis territo-
1alis.
— Ad Occidentem, quà arx, Veterum Comitum Palatinorum
fedes, altiori fupercilio oppidum defpicit (tranfitis aliquot à pro-
pinquo in Vitifero clivo torcularibus ) obje&am à laeva habet Hir-
foviam & W'urmlingam , Nicro adfitos pagos, Cacfareani, ex
hzereditate, juris, àdextra intermedii montis (8augen6üpl di&:à
Zeilero in Topographia) in declivi hortulos, agellos, olcra, can-
nabin, rapas, Virgulta; In plano Amera Jefiug4 decurrens, pra-«-
ta interluit 5 in acclivi Villa &dtodréfod prominet, & confinia
Amerana, non ex cefpite & culmis tumultuari? excitata tuguria,.

fed

/

]
!

Dg TusaINGA — T w

fed ex lapide firmata sdificia; Amnis iftius beneficio molx nom
unius generis aut ufüs , ad conficiendam nempe farinam, exa-
cuenda ferramenta, cudenda metalla, obterendos libros arboreos,
& alutas proeparandas motitantur. *
Ad Boream habet przter Bebeubufanum Conobium ( op-
iduli inftar referens ) Viculum in Sylvse Schónbuchianz adite
Spfronzorff & filvofo tra&ui, Geifibalb vulgó ci&to, contiguum
pagum Dagenfod) / quà inter praedia ducit via, & Vicinum tor-
rentem Sáfen6ad/ dirimentem rufcula ad utrumque alveolum,
adfita; in cujus clivo exercitus fcederis Suevici, Tubingam obfes-
furus, Anno 1519, caftra ponebat. — Nec non Villaalibaufen ,

olim Comitum Palatin. Tubing. Tabulavium. Latitudo loci eft ad

grad. 48.fcr. 34. Elevat. poli B.Schikh. p. $.6on Canb/X af, addit
16. minuta. Longitudo gr. 55. fcr. 4o. juxta D, Heinl, computum,

9 T "ly'eo;fema /11.
. Nec , Coeli Aidhoc, Aerisque temperies;
8 folive deeft : amoenitas, Fs

4 A D aéris falubritatem evincendam referri obiter id. poffe
A quoque videtur, quód intra totum feculum morbi Epide-
micd ter faltem Mufas Tubiacas & nidis fuis expulerunt Anno
1594. Calvam, & Herrenbergam. 161 0. in eosdem locos Anno
163 $. tempore ob bellum , famem & peftem afperrimo , quà
quemque locorum cafus deferebat. — Recordor hic, me polt acce-
ptum tunc Magifterii gradum cum feptem commilitonibus,é tan-
to Stipendiariorum Ducalium numero, in Stipendio praefentenma
fuifle. quod quàm durum fuit experiri, tàm meminiffe dulce eit.
— Exrerum naturalium cenfu non parüm corpus afficiunt /E-
theris, aérisque difpofitio , quxe habitum animi pro varietate fua
mirificé quoque mutare apta nata eft. Talis antem in tra&u Tu-
bingenfi eft, quze mollia utplurimüm literatorum corpora repen-
tiná, adeoqne naturze inimicá, mutatione nec adftringat, nec re-

folvat; fed per intermedium fenfim ad oppofitum deducat fat

commod? regimini fanitatis. — Cui fini benignus INaturze plaltes
uatuor ventis cardinalibus totidem adaptáffe valles , ceu rece-

ptacula, videtur; Luftzavier[em ad immittendum Eurum , Sfein-
5b 2 : lseétin

6 . Dis*ERTATIO HisTORICO- TOPOGRAPHICA

lacenfem ad recipiendum Notum , per Nierenam viam aperit Ze.
pbyro,per Auevanam & Bebenbufanam Aquiloni. horum fübfidio fic
quatuor Anni tempeltates contemperantur, ut ; 023 :2 mX ezop
epaxa, uponus fiant, juxta Hippoca. Aphorifmum. ó
. & Nec jure meritoque defiderari poteft füburbani foli Am os.-
nitas, — Varietas/fi dele&at, ecce hortos, vireta, vincas, agros,
prata, -f&lvasg utcunque in Orbem qärdumaga*s oculos, non uni:
formis, led varians naturz facies fs pandit , alibi in planiciem
extenfa proximis ad oppidum ambulacris , ubi aliquis animum.
xemittere fpatiandocogitat: alibi colliculis affurgens ad montium -
usque juga, alibi fluentis majoribus minoribusque irrigua , hic
herbefcens fativis, ibi fylvefcens fpont? natis, comparata ad ju-
cunditatem , & commendata non ab incolis tantüm aut accolis,
fed à peregrinis etiam, adeoque verioribus rerum acftimatoribus:
uno contenti erimus Zeilero , in Topographia dicente: Qiót eg
elfo fóne GpagierGiáng umbbicfe Gtatt, & commoda aditu,
feu eques venias, feu ve&or, feu pedes , & opportuna importa- -
fioni rerum five efculentarum five potulentarum. — Quin &arte,
fi qua in re deficit Natura, fuppletum aut corre&um apparet. Foe-
da quondam crat eluvio reftagnantis in valle Amerz , at, per-
foffo monte Anatolico, exonerat fe illa in Nicrum. - Hujus gene-
. xis funt extra urbem pons lapideus, fuper torrentem Steinachum -
.. ftratus Anno 15 8 6. Ponticulus ad fuperiorem Nicri partem li-
gneus fcatebrarum apertio,& per fubterraneos tubulos in Urbem
immiflio, acloco non uno per fiphones emiffio , puteorum in ea
ipfa effoffio, alixxque vivendi commoditates.

| T beorema 1 V.
. Non ibi* fabricarum à Academicarum

defideratur nitor. m
A, Mbages fi amaremas , poffemus multo vérborum ambitu
A commemorare fubftru&ionem Arcis Ducalis, fupercilio mon-
tis infidentis, fortalitium non minüs ad tutandum , quàm domici-
lium ad recreandum. — Templum Collegiatum D. Georgii, Equitis ,
Martyrisque, dedu&is huc Syndelüngs Canonicis, ex parochiali
fadum, quod A£asfolea Principum Wirtemb. à primo ad Ludo-
! : vicum

DE Tus1NOCA —— | r

od MpTheteet

u

vicum inclufivé in choro, extra eum alia habet à Baumhauero
cum füis infcriptionibus notata, & typis vulgata: alterum ad D.
Jacobi X enodocbiale. Illuftre Collegisum Ludo vico-Fridericianum à No-
bil. Gólniz memoratz fupra Orat. p. 4o. impenfiüs laudatum ere-
Gum eo,quo primüm Z4inoritarum Monafteriü erat,loco,Quaftu-
. ramitid. Beben. amplam faxofolidatam. At (velut condiximus)
'de Academicis faltem loquemur fabricis, Zdibus fcil. Univerfita-
ti, poft incendii Anno 1534. graflationem m agnificentiüs extru«
Gis, borto Z46dico cin&is, edibusque Facultat& Pbilo[opbice, Aula
Sapientiz, in Auditoria didu&a quatuor facultatum , fub qua Bi-
bliotbeca quinq; ultralibrorum millibus referta.De Stipendio Tbeol. —
Ducali,olim Auguftiniani Ordinis nido, anteo&ténnium renovato;
ampliatoque , ducentos prope incolas habenti, cum adjunétis u-
trobique edibss Superinteudentialibus: Stipendiis item ZMartiniano,
Hochmanniano, Fikleriauo, novaque prö vagis Stipendiis fabrica,
ubi filere handquaquam debemus Contubernii , Burfe aliás didti,
sdificium Anno 1482. extru&um, incolatu ipfius Adelancbtonis,
communis Germaniz praceptoris, celebre, & duobus non minüs .
Auditoriis, quàm refeGtorio pro communitate diftenfum. Praeter-
irem Topograpborumhic trium Officinas, ni fcirem , docentes, di-
fcentesque his fubfidiis carere non poffe, Summatim ,quod res eft,
eloquar. Partem Oppidi fublimiorem , quam vepres & dumeta fo-
dárant-olim cum feculi barbarie, nunc plerorumque Academico-
rum five publica , five privata effe domicilia fi dixero , À veritate
nihil alienum dixero, luci magis ac flabris, quàm Zepreffor Byiele
pars, pervia. Principum, Comitum, Baronum, Nobiliumque cx-
ercitiis nil defit tandem , feu pile feu Paffiludio feu faltatiosi feu
bippodromie dare velint operam , & inermi armatam jociare AMi-
nervam. Quisdubitat, magis in obfcuro fore Tubingam & incul-
tiorem, ni recepiffet UIniverfitatis tàm fan&um depofitum ?jam
autem eruditorum fübve&a alis, vel folis tot hic editorum libro-
rum mornumentis ita famigerata eft, ut.quà fibi gaudendum, quo
gratulandum habeat , materiam na&a fit, ex Jateritia (quod de
Rema fua /dzgufiu dicebat) tantàm nón fatta marmorea.

d s ID*BSER&TMW HisTORICO- TOPOGRAPHICA

upettitiho,

AT beorema V. A .
Etiam ^ Vi&us " neceffarii circumqua-

que fuppetxtg äuwda&.
( f( " Onvenit quidem X conducit literatis, quantà quir rationa-
n lor eft , tanto fimpliciàs , ad duG&um videlicet naturz, vi-

vere, qua paucis contenta eff ad fui fuftentationem , cüm ipsá ctiam
experienti fit compertum , corpus impenfids paftum officere nutri-
mento animi, €$ plemum venirem non gigneve fubtile fenfus. quá in-
tentione etiam Venetus illc Satyricus Boccalizi Ícripfit: alendos effe
bomines .dotfos infrar gallinavum,que, modico paftu excepta, ova affa-
tim enitantur, immodico, cum ovorum ja&ara, pizguefcant, Atiidem
cüm Chamaleontes non fint, aut ex Affosorum popalo , ut congrué
alantur » variis neceffe habent , praeter panem, fal & acetum,
puta carnibus, pifcibus, leguminibus, la&iciniis, pulpis, obfoniis,
& arboreis fruttibus, quorum omnium parabilis eft materies, fua
fi bona nórint Tubingenles , nec naufeabundi ad domeftica , vel
6 terra nata,vel tmportata,curiosé quzrantexotica. Patria quip-
pe gleba, debit? culta, omnuigenarum vevun ferax eff..— Circumfer in
univerfum ambitum oculos, & incurrent in eos hinc frumenta, il-
linc vineze, alibi hortenfia poma. pyra, cerafa, pruna, alibi braffi-
cze, rapze, olufcula. Augeturrerum praedi&tarum copia e circuitu
non folàm villarum, fed & viciná Imperiali Rotezburgo €4 Reit-
linga. £ Heni quanta efculentorum varietas, vel bebdomatim,cüm
forum calet, vel aumuatimin Nundinis venum exponitur ; nifi vel
vindex DEI manus, fubtraé&tá terraenafcentium benedi&ione,vel
dardanariorum vel monopolarum rapax manus & avarities infa-
tiabilis annonze nos flagellet caritate. In perpetuam fumma frugum

vilitatis , caritatisque memoriam, lapidez tabulz portarum Nec-.

caricz, Lultnavienfis & Hagienfis incifi confpiciuntur anni.
, P

TqLheorema V.

. Nec « incolarum indoles usque adeó à ,

literatorum z abhorret commercio.

CUr pree reliquis Ducatus hujus Oppidis Tubingam elegerit *

prudentiffimus Fundator EDERHARDUS DBarbatus , inter

€QA-

—.——.-.——-—w — N

DrE TuBINGA - 9

concaufas o mores quoque Oppidanorum extitiffe , probabile eft.
Lt enim frmilia cum fruilibus (licut in proverbio eft) facil? congre-
gantur , difficilius diffimilia uno concludentur muro , aut mutuó
coalefcent. Documento publico fit Epilogus Privilegiorum, quo,
velut porre&á humanitatis dextrà , obfignatur his formalibus :
lin» Ogür Q3oot/ Geridt unb 9tatf tev. Ctatt X pütvingen bc»
fennen aud für Llas uno Linfer Stadfommen/ vap pif atíes /
tvíc Diebor acfrieben (tebt (nidtsit uSgenrommen) mit linferi
quten QGiffen uno O&ílfen / uno uf fonbet 9Sefeld) vefB eorgee
nanten Unfers Gnábigen $eran gefbeQen ift. Satumb gcloben
Ogür aud für Lin$ unp a(f Linfec 9tadtommen pet Gtatt
3 Bütvingen 6c guten X ceiven an ?(obsffatt/ atf eorgefóricben
na?/ Srepócit/ Gtüc unb 2(rticuln teff unbtütb suebalten/
(víber bíe nimmer gutpun nod) fbaffen / getbon foerben/ atfeg

erbafcfid/ getrefofíó unb oGngefibrlib. Llnboep gue toarem —

1icfun? Daben 93 ber gemeínen Cotatt Sn[iaef 3uic oeB borgeo
manten unfers Gnábigen Derzn. Sufigel aud offentlid) aebenat
an bíefen QScíeff/ bev geóen if gue X pütvingen uf , Sionp[ii
X9/ nad Grifti Gepurt/ als man $aft 1477« Sat.
.. Nec degeneráffe pofteros à priftinorum indole teftimonio eft
fideiitas ingenua non minüs, quàm congenita Duci fuo UL-

RICO, tempore Suevici foederis & Regis F ERDINARNDI,
qui ultraannum Tubingz hiccommorabatur, fervata, cujus gra-
tiale infigne eft geminata decuffatim manus , teneus cervina cornua.
Fidem practerea non dubiam facit Erectio hic loci fa&a fum-
zi D icaftevii , feu Tribunalis Aulici fummi Appellationum: quod pro-
- - fe&ó inter Patrize Cimelia haudquaquam poftremum eft, cui jux-
ta fororio velot colligatum vinculo a-ftimamus fupra laudatum
LUDOVICO-FRIDERICIANUM. Collegium pro Iiufrribus pet-
fonis velut Palladium tàm arma, quàm librum ofrentantis 7Minerve,
.€ujus formze oppidó pauca in Orbe Europxo vifuntur. Neque
etiam, fi ferociat & frenos difciplinz mordeat juventus, continuó
fpes bonze frugis decollavit; Quemadmodum enim gezerofum mu-
ftum fexvet valentiffim?,atque fhultoties tanto effertur impetu, ut,
fi dolii orificium obturetur , vi perrumpat , fragmentis dolii qua-
quaverfum disje&tis; ab ignobili autem mufto , levi & auftero, vix
ullum eft periculum, quod torpet, & propé acftus expers iacäï- ra-
: roque

b if— T 1

lo DrssERTATIO HisTORICO ToroGRAPHICA

p

WM

— VERES DC r g. — —
róque pretium habet , nifi à publica egeftate: ita quoque ingenia.
Scbolarium ignea in av&um vedigi nolunt , QU& primo effuantis ado- —

lefcentia fervore fub libera difciplina fra&a, mox cum Reipublice

bouo compefítos [hiritus fumuut ; fed ifla que nulos geuerofiori -

animi motus fentiunt aut admittunt, femper bumi ferpunt , ncc ad
veram gloriam furgunt unquam. | Laudamus meritó hic Francifc.
A imenium, Complutenfis conditorem Academix, quó cum conflue-
rent ex diverfis locis juvenes, qui tàm zetatis fervore, quàm nová
privilegiorum & affurgentis eymnafii libertate , velut pulli indo-
miti , fzepiculé talia edebant tacinora, quze Oppidanis, infolentias
novorum hofpitum nondum bene concoquentibus,in pofterum de
ftudiofis pefliné fufpicandi occafionem praberent ; illa tamen o-
mnia juvenili ztati condonanda , ut rifu digna , prudentiffimus
Virexiftimabat,& apud Regem Ferdinandum, alioqui frementem,
fapientiffimé excufabat , cüm diceret: Sc/oleid effe ebullientis fpu-
mam, quze illicó fervorem effct repreffüra. Quare indulgentem Pa-
trem imitatus AX'zmezius, cim fe in ftudiofos turbones acerb? ani-
madverlurum refcripfifítt; tamen non longo póft tempore Corm-
plutum veniens , oppidanorum prudentiá collaudatá , qui infanis
adolefcentibus pro tempore ceffiffent , fefe pro illis Sponforem
dedit, nihil taleunquam deinceps commiffüros. Z/erzm iz boc Stu-
dioforum. regimine potiffmüm caveri debet , ne & nimia comniventia
pariat contumacem ownts difciplina contemtum, quá penitàs collapsá
Scbola, vel optima alids , propediem futura fit non bone mentis facra-
rium,fed potids virtutis €9 boneflatis [poliarium. Et quis tàm fit vatie-
nis emof pater, tutorve, qui filium pupillarem eà mitteret locorum ,

ubi ic nullo Magifrratus metu, nullá Magiftrorumantovitate veteutus, .

vivere non tautum arbitvatu fuo, fed & exemplis infami licentie, qs.
iu Satana gymnafio, ad cun£a mala facilà impelli pofft? haGenus ille.
Deus, Concordiz Autor, fautorque, utrobique mentes ab inchoa-
to hoc Jubileo tertio ita inclinet, ut, Ejusdem quzefitá gloriá, pro-
ximicharitas promoveatur & utilitas, ad votum Píaltis Reoii Pf.
107 Fidebunt Regi 8 letabuntur ,& ownis iniquitas oppilabitos fuum!
In quo Voto,bené ominando, feliciter finimus.
PROBLE M A zeAvipi9arroy.
9:Dent gron'en ?ud) u Xübingen.
QUäm tritum & frequentatum hocore omnium,tàm 3or/aud c»
& in-

uuti.

Pa d

*

Dg TustNó6- A "N E

s n

& incertze originis eft , qualisve vaegrandis ille liber Tubing. &
in qua affervatus Bibliotheca , Arcitne Ducalis,an Illuftr. Colicgii,
vel Biblioth. Univerfit, Si locus probabili conje&urz eft , exifti- —
marim ego, ortum effe ex prolixo , polcente ita re, Tra&atu aliquo
Theol, hzcretico [ Pontificius an Calvin. fuerit,parüm liquet ] op-
pofito , quem urebat pejüs , quanto operofiüs prolixiufque refu-
tatuserat. quidfifuiffet fpiffum illud volumen Cenfefiionis V^ir-
temberg* Iluít. Princ. ac Dx. Dx. CHRISTOPHORI unà cum
Apologeticis fcriptis. quorum Auth.fünt Jobann.Brentius: D Jacob,
Beurlinus: D. Jacob. Heevbrand: Du.Job. Ifemnan Abbas inDrenti-

anhaufen: D. Tbeodoricus Schbnepfius contra Petr. à Soto? Notum

do&is eft Graecorüm adagium : peya iB Alov uiye xaxóv. Calli-
viachbus apud Athenzum lib. 3, fic putat,innuens praftare Laconi-
cam brevitatem,in qua multum fapientize , Afiatice laxitati , in»
qua minus. Multócertius id eít, & veritatis exploratioris,gran-

de Dorruw in Cella Ducal. Arcis reconditum effe. Peregrinis

