LXV40_fol_3
author: Scheel, Albert

sdconrieiadeyét Ed
radkd APALAT PT
wlwp

vt j»

L
?
-
*
r2
*
-
-
"*
^
"
^

LL TNDIINR "us
VP gt a :

ia Ra
m E a

.:; só, — w
N hi, CC WER. AC
TE Ya CL VLC unses eekurden tl

LE M Ut

* aLM à 5
v - E» * 6^ p l!; "'
£ 3
. Cs ^ * ? z j
n ^ jl — :

N12«511137501 021

TETHRCETITTITTTT

UB Tübingen

MOSSINGEN

ïs Organ

Qu -

K dluct
tts A.
Ym D.
fs t

&upau]" :

0118 [i0f-

ii |

t
$ i

Jomunttm

Wondm -

herri,
«u
j
gt
d íoam
;s do-

(DPONIMORPA fIA
Ia'eïzf

DICIO,
NONFOR TU
NA REGISUMMA
AIMPERIA .

' confirmans.
ORATIO.
In celeberrimà, TUBINGENSIUM

Academia , publice & memoriter
prolata

z

ALBERTOSCHEEL,
NOBR. DAN. . '

«Duodecimo ((alendas. fulit, —

ANNO ER & CHRISTIAN £
M. .DG. EV. '

2

TUBINGZA,

Iyps JOHANN-ALEXANDRI CzrLI.

k
* *
i * ; " x
j L
Yi x $. |
D 2
3 k :
]
: d ..
; 3 L .
& à :
1 , Pa )
: *
* p
w *
: ,
H * X :
z , D
E
E- "
à ? : d :
]
| : /
T . ; q
E " .
^
|
* ^ *
E ? à :
g : :
H
AC .
2 d
*
W ^ 2 ".
.., ES
| u |
aM : ;
: N
.
s 2
: z
| D
; E
h. , y
T
U | :
m.r | |
1
: X
L
« 4
MA
X
x i P ; * 1
K 4
" Y
-

TVU E

ERN r 2 RTR - NUOR " - 3 VN od :
3 Es V : 53 A j Vs EU 4
N y * ") 33

P N : - f ue )"*., .
A var die C À —

2 : -
: ? s 3 -— , , T. « D^ (s
í - | : ^
" 4 uv L cbá i a ? j
. SSS : BES A £ N
T A Q Jd^ x M " UM o
. Ws j
m OE
j 4 " ss & 3 ^s
v l à

. DANI&ET NOR-
-MEGI d
R E'UOPT
AUGUSTISSIMI
Symbolum.:,

DOMLINVS. '

PROVIDEBIT.

Epigramma, ' i s ;

Quid tecüàm FORTUNA Mihi ? Mea
. Regna gubernat
. Una Voluntatis Provida cura Dei. .
Ergo cadant fortes Regum: P R O Regc
VIDEBIT,

. Quibess&D O MINUS, Sorsque
/ Salusque Mea.

ARSEAUN

n : " 9 " UE À 3 4 ww A assl d. s LR ts R
AUEI M TE EOR o , R R D TM "— n 4 Mi Nuiis r aA r EM A MM ERN 2 . - Q AE CU« p" w n
REMECEN LSPPINBERENE TE .(:'Wg.x hs o —5 i Y UROA o i gt Eu i T 3 IOR —— T$ MSEL UR b D g i CC Rs CM ET. T 5 - ;! "3
e TECMA POR - * NHATVIPSQIPTU LUSTIQEIIN: d es x * j

w x i
L

EIS.
N

m
x*
*
*
g
D
*
7
*
-

m

p
d
'

D
E
" w
*
" "

» j -t "
4
x
i
, *
Á A
* P
/
1
* T
L]
L
, É z
*
? L
í " à
r 2 s

à
z
I "
3
PU
»

AUGUSTISSIMO REGI,
INVICTISSIMO PRINCIPI,

* R IDERIC .

G PROPROS

DANUE NORVEGIA:,
" WANDALORUM GO. .
.THORVMQVEREGL . .

)UCI SLESVIGZ, HOLSATLE

ET DITMARSIZ; COMITI IN OL-
: DENBVRG ET DELMEN— |
| HORST &c. p * |

.0 efráoi Orbu cJXConarcha Incl )to ,

.. Principi Glormüfïïmo, '
E fRe,gz f0 €$' «Domino C!emmtg[ümo: !

"Non volm, neque debui, minimum etfl
devoniT imi obíequiiteftimonium, alia ratione,

quam ad Auguftiffimos Regiz VeltreDigni-
A | tatis

« O * E
E *1'11' EEE ER
« lu EE IN W iX EM
x x b N N 'ï:.g- NI AT ^ X UM EE NI
M L i - ^s

Catis Pedes, hoc quicquid eft, chartacez occu. —
patlorus, ftudium, humili lmgua & fub;eöhm, 1
Sedtimere interea.non. —
. defino, qui [UDICIO, nonFORTUNA -
regi Summa [mperla aliquali di&ione p Proba- "4
turus, utroque turpiter €XC!le€, necíatispro -
Rei dignitate feliciter ufus fortaffis videbor. -

mà manu deponere.«

It quidem re&a ingenia debilitat Verecundla,

. neque faperenifi alieno JTUDICIO, faclis | —
Magnum, quod di&urum promi. | ewe
h ; Majus, f1 quid. dixi ; Maximum vero;. fí
— Maximi Regis Max1mo]udlc1o probarlhuäc' BE^
meum Íermonem, Minimumque fervum Ma.-

admittt.

' x1m3 juvari Patrocinio contigerit, -

Unicum eft, quod AUGUSTISSIMI
R E GIS Noimen invocare juflit ; ; Humili-

ma Clienas fub)cöho, quæ Regxa tegl Bemgm- 1

tatedefiderat. — — ;
Sereniff. Regie —
Ma)c& VePcræ "

Tubinge I4. Septcmbris :
OW.DC LV. |

I sss ss Subjeftif£ Cliens

Albertus Scheel.

Wa

: ocupmo, m
: omalcfancx
] goramu!

Quutum De

lefc aC
EE TS

fià , quy

BI UT

qus flam
m tadm

— ] mmilum,

pulm fondi

- fonos li
4 mmmg

fedipunm

| üiquiei

Dus, tert
lrb

unicuiquc Í

B *
ääï»?ïää ii ääääää SIEUSIET

SL T U I E A Q A
MICI TUBINGENSIS |

5 lst at Letloribus Salutem ! —

525 potius, quàm Judicto gubernari fomniat; argu-
r mentoequidem haud indubio, illud non /&d;-

Ms ] co , fed ad Fortume (uz indolem, calvæ mcnus 2

ocupmo, ftultitizque rotá hinc inde agitari. Qnd enim ;
Ó malefane F.plcurc judicas ?. Si fortc Tyrefias ac Hypfea
infoveam unà inciderent, num Fortunarm accufares? Vah

quantum Democrito cachinnum ita moveres, quod coccior.
-dä,lpfc ; Coecitatem non videris argucndam : profe&o forta-
matéte cxapcret hocce dicterio: .Ecce, tantó minus.$ "apien-

fí4 , quantó plus alis Fortuna. — Nos itaque coecitatem
talpls, afinisque paleas rchnqucntcs, Fortunam nil nifi coe-

citatis filiam effe credimus, eàque conculcat, unicam coli- :

mus & admiramur divinam Providentiam, quz infeftiffi-

. mum illum, fed &æquc fictum rerüm humanarum fco- -
; pulum funditus evertit. — De his Epictetus inter ethnicos
minus ethnice apud Arrianum: Quod ad Drosatünet ,
fant qui negent ullum Numen effe; funt qui effe docent, -
. fed ignavum, incurium, & nulli rei provxdcrc

tii qui & effe, & providere, fed nonnifi magnis & coclefti-
Quarti & cacleftibus &: -

bus, terrenorum autem nulli.
terrc&nbus, fed umvcrfis duntaxat nonautem fïnguhs

umculquc fcorüm At quinti, quà in parte Ulyfies &c So- .

Az Bu d 'cratcs

AAAAAA

E illius ccrcbro quod fes humanas Farmmz'

Suntters -

- quiin urrumquc tam antici, quàm poPucn orbis polum ci

. autem in humanas res defigatur Hincinfigne laudis pun-

OrroNisScnussr de Katholmb &c.. vora completü- .
. fus, Orationem quandam affabreà femet cóncinnatam , - j
meroriter habere animo conftituit, in quá,elegantijuxta —
tuni, fedJudicio gubernar. — Decrevimus autem publicé

. €os noftros cujuscunque Iiteraturz cancellos decurrentes

Md

: þ. B ts Í " M )
crátes, affcrunt üatuuntquc. Quod Te; óDru SE NEc y d

Iu MiuiMo Moru LaTEAM AuT.FALLAM. -
Abfititaque, ut rerum cvcntus,ad coecam noftram ,fed ad. —
perfpicacilfimam Dzi mentem zftimemus. Cum ubbes -
&infulz & regna trepidant, ac fübvertunturs cüm fülmi- — |

nc tangimur ; cum terrz motbus , aut illuviis; cu daut | AR
incendis, vel veneno vel gladio ferimur ac voramur ; quan- ] (f

do pcdum in fceptrum, aut aula in caulam petmutanrur, —

eccuinam, nifi re&trici füupremz fapientiz adícibendum — | Zj
credamus ? Ad hanc quoque normam totus hic terrenus . | )

orbis, ab hominibus, ceu Diis quibusdam fuccenturxa:,
repitur. DBifronte hchano, ceu Sapientiz filio opus et, —

cumfpe&ans, utroque oculorum, dextro in divinas, fi niftr

€&um merentur illi,qui inter rerum quondam gerendarum.
proceres , Neftotes ac LLlyffes confülturi, in eodem pru-
dentiz üadlo]uchcmm füum, fenfim priusad(uefcendo ob:
firmant. In qulbus etiam caput füum efferre cepir Gene-
roíx fhrpls ac indolis , Noblhffimus Juvenis, Dominus —
ArLsERTUS ScHEEL, qui, Magni Parentis fuüi , Dorzini

ac nervofo cloquio demonftratum ibit, Imperia, non For-- ]
Di&uro, diem 20 Junii, fimulque omnes,intra Academi- .
rogatum volumus , ut.cum promptitudine comparendi,
fxcqucntxam cum frequcntla commorandi , patien- -
uam ; & cum patientia aufcultandi , benevoleniam -

comites adducere ne averfentur , de pari talionis jure ne-

Academico. — Die x1v. Juni. Aino C hnfh cIo Doc rv.

diu'oncs.

(

Vinalie

J e; ld

mauread
tefeten
NY
Vertunt ;
Qum 4pp
n d
hus
Hometosn
Iur r
thigem te
nf
ID i.
peranr
Jüdicio;i

]. enis fl
.. quicquam unquam dubiraturi.. P. P. 'lubmg'æ fub Sigllo ] .

Íc t
cetrzn
od
pouna
3s il
itdspun

verdann

X p
[cndoo)
Y Gne
o
y Dori

Q -

qutan,
nito d
j D
p
Kadem:
Qrrenta
parcndi,
pæMþ

Jeum -

;WWHG
al
C LY

7) pE 7
) $ 5?/,& ,4

- Eev/oo d utraquetempeftate navigaredoct:: Cum

P , o . ; . - |
C 9DX e diverfo Carthaginenfes , qui tot retro

clade acceptà, f'atim abjecto animo , ferviles Pacis con-
ditiones acciperent. - * du

| OMnino* mecum vos fentire arbitror Auditores ,

Viri fcllicet prudentis effe, in extremis extirema non expe-

&are ; fedfpem, confilio przvifo temperatan,in fübfidium

mature advocare. Coeca quidem ignorantübus, & fortui-
ta effe temporum periodus judicatur , quando perpetuo

fluxu tempora, & cum temporibus res circumferri animad-.

vertunt ; fed ad temporum & rerum fluxum apte remi-
gium applicare, non nifi prudents exiftimo. — Vel medio
in mari deprehenfus navi fracta, animum non abjicias.

Indignus eft, qui natandi artem profiteatur , nec qualem

Homerus naufragum llyffem defcrbit , qui adverfis re-
rum immeríüs undis , brachiorum jactum non nifi ad vi-
cinitatem terrz confpectz parare novit. — Proinde. Forte-
nam ex Fortunaá dedifcere oportet, & quando Fortuzam»
in omni re dominati cernimus , eamque ex labidine fuà
pleraque immutare, caveamus decipi; neque noftro prz-
judicio adíttingamus , cujus 7wdicium. expectare. oportet.
Xerxis foedum & Gracià. regreffüum miramini Auditores ,

MT MORT OA OA m MT
PUR ONCUEN S TSE T UPT DRERR P VOU NI
S " 1 s T H CSHSEPPHRMATUA TOE -T m ;:—,:f.,
M t MTR UNERASAN '*ä*? us N W
: : EM TOA
: h *

posser. ais Z p at

. qui cum feptingentis millibus de Regno armatis,& trecen- — | («
- tis millibus de auxiliis paratis, naves infuper millies mille | w
bello aptaffet, nihilominus turpi fgá alutem quarerene- — | j
ceffum habuit ? Sed mirari nihil opus :- neque enim/hic - i
homo quicquam profpere in bello unquam geffit, qui fo- )
Jis in Aulzdelitus Fortumapz femper habuitindulgentem. | s
Quid? An Fortunam appellabitis Auditores,quando The- — |
bani à Lacedamoniisdevicti, eorumque dominiofübje&i, | ;;
tandem armatà manu in Peloponnefuüm red am

tranfeunt, omnemque Lacedxmoniorum terram deva- — | 4
flant ? Sed Princaipem Belli intuemini Epaminondam, qui. -
, , | in füummáà Fortuna fudicio valens, cum effet Civitatisca- — | ;
piend« facultas, deflitit; neque quod animofe & pruden- | ,,
ter perfecerat, dubio Fortums claudi eventu voluit ; fi "
nempe pro Spartá, factà confpiratione, nniverfi Pelopon- — | .
rieíii, acriüs ex defperatione pugnare coepiffent. INempe |
Cxcis Fortuna Mater eft ; & qui minus fudiioprzüant, | .
fi interdüm niteant liquido die, coactà rurfus nubeflacce- | "
Ícunt. Videtisillum Romanis nupere defigpatumImpe- |-
ratorem ; Didium Jultanum , qui, quod inter crapulas & m
helluationes petpetuum Forzuma fervitium turpiter exfol. — ,!g*
verat, & cui nullum unquam z/ iz precio precium füerat |—
undé etiam,ceu vero Animi füi indicio, Symbolicé cogno-
fci voluit; adveniente tandem $evero, & Romam cexer-
citü cingente, à füà, cui famulatus erat, Domina contem-
prim rejectus , inter lacrymas & | gemitus foediffimum
à füis vitx exitum promeruit. — Sed qui fit ? Imperii quo-
que Fortumam aliquam fübvereor Auditores, qu« hoc ve--
neni admixtum habet , hanc labem magnis Civitatibus a-
fpergit, ut diu confi(tere nequeant, fed mortalitad aliquan-
.dó füccumbant. — Quo magis providendum Principi , &
qui rerum fummam tenent, ne quà Forte Judicium obfa-
| | .«* Aeetut;

N—.

M&nme
mmæmh
TURTCe
t &i
Ils qu f

dulgcnteai. |

YR
lob
Mlürogm
m dcila
mhm«m

Ua

C&pdm

1 Yolt;|

d o

. Ney
o prel,
Ibe f
yampe.
tigts &
yu o
j at

J copt
n cit

con

vuqu

z hocr
itaubost
Q agg*
't'mcipi æ M
T
(catlls

*
M
. » 95
et

p FS

- fcetur, aut Vlgilandl induftriam alterius Farmna cocrccaü
. Nobis Regni Fortuna nulla eft, nifi quam Vità & Moribus

Incolz fibi effingunt. fudzcmm requiritur, ut quibus fer-
vari Regna , quibus amitti poffunt, citra Fortuna cultum ,

media (tudiosé expendamus. . Erit fortaffis in arbitrio For- -

t ratum facere, quod 1mprudentcr In lmpcno moli-
murs fed quecunque Auctore Dzo fiunt, meritó Divino
pietatis Principum fudicio firmantur.
.Famm, non Fortuna mortalium opera diturbat ; fed eft

à Numine prius animadverfüm , quxcquxd Humana dein-
ceps moliri voluntas inftitui/. Hec ergo corrigenda, hxc
fecundum veti /udicii dictamen informanda fanctius, ut

tandem concedi à Dzo Imperia & auferri iterum videat ,
artemque quærench & retinendieadem, à fudicio contor*

mlter edoccamr

Obis autem f&udltores, cujus vos gratla compella-

Vi fudiciofcilicet nom Fortuna regi fumma Imperia, palam;

quod fpero, hodié faciam ; interea, quid ipfi (tatuendum

ferio Volucmxs ? cx Orauoms mez dccurfu attentiüs col- !

þllgxtc

| N hil dulcxus ePc quamïm perare, aJebat. $ elymw ejus
nominis Primus ;- fcd cogxtafï'ct idetn, non tam fuam efle
Rcmpubhcam quam fe effc Rclpubhcæ ut gravuf mé
inquitezecz. — Etenim ardua res Imperium, cuiab initio
mundi ad hxc usque tempora , vix chcs, vix Opumates,

vix Populus ipfe fufficiens fuit recté feliaterque admini-
ftrando. Neque enim qui peccant , ficuti de premiis fo-

lent contendere,ita pocnz feveritatem ferre volunt, quam

prafcribit fuflitia, & publica exigit Tmnqmliztwy undé
fit, ut, cum plures fint mali quam boni, longé fit difficili- -
, mum ; ut lfacrat 05 lelt, xexægw*mvæ: cbgzetv ld Cft fimlll& I C&C
im perarc, & populo p]accrc. Habet fcilicetampliffimum

B2 | Impc-'

.Non Cafw ; non

Ls

É v

Impcuum va(h(T mos ambitus, quibus bonos atquc ma-

pu auitusiizesiri:

los, virtütes & vitia, terram & mare, Fatum atque Forzg-
vitam & -

n4m omnium actionum , pacem & bellum ,
mortem; in füumma, qmcquld M:crocofmum Hommcm
in hoc Macrofmo obfervare contigerit ,. unicé claudi ,
& duntaxat reperi putamus. Verfat equidem. hu-
mana cogitatio fupera & infera, media & exima ,. fed in
omnibus ncquxcquam reperit, cui fine Imperio, tuto aut
firmiter inniti poteít, vel debet. — LE nicum Imperium eft

quafi Anima & Forma, quà univerfus hic Terrarum orbis -

non tantum informatur, fed & vivic — Proindé non fine
; e v A^ . : E o e '
gravi causà CAl uciansr apud T acitum, hmperium vocat,

tam falutate Rclpubhcæ, quam Impcraton Magnificum. —
Quicquid enim parare aliquis cogitaverit, fceu domos ex- -
ftruere , feu prolatare agros , feu ampliare fervitia, fecure -

equidem hoc faciec, fiad [mperii normam & rationem ,
confilia fua ordinare decreverit. — Sub hifce initiis iisdem-
que aufpiciis , Roma totius orbis caput accrevit. — Hifce

ftudiis atque przceptis quousque Reges habuit fideliter .
informatos, quam quzfo feliciter res füas adminiftravit ?

quas gentes fortiter fübegit? quot regiones fuz ditionis

laudabiliter fecit?. Verum Regibus dehinc. ( qui numero

feptem , annis ducentis quadraginta tribus Imperium te-
nucmm) ab opere Reglo ceffantibus, non gradu, fed pra-
cipiti curfü, à virtute defcitum, ad vitia tranfcurfum ; vetus

difciplina deferta, nova inducta ; ; in fomnum à vigilis, ab.
armis ad voluptates, à negotiis in onum convería Civitas:
adeo quidem, ut nifi ab imis fundamentorum partibus di--
. rutàm Rempublicam brevi experiri mallent , Imperium -

| rcaffumcrc, Coníules conftituere neceffum fuit, in iduni-
cé operam datutos;. JCe quid *Respublica detrimenti ca-
prret.

dECU T,.

^i J»W* hs

lIt taceam cateras; Athcmcnfmm Rempublicam.
vobis

| Ebï?a'&äf

[mpmoæ

s 07
m
]p/ jl AM )
gitom o
f qmö Ribl
c&q dem [
p d
jrs, p
u df
ao
moledas
um du
cndum I
. :hquz, pleua
Irpiticz
gmitm prcml
As mo Q
Yi du
quzyson
Ronrereant

B

gloriam decer
* am: llbl f d
" pc:d |
s n

E
ROtl

um; f
(l *OPCIä üye
It00, vjl

—NN

) a[q;; mï.
Q F
r Vj[am&
m.HOml.ücm
B2771
:Camdcm m
TU ld
V, ftto 4l
üyrtmof
TU lg
t ny
xütmg,
Manft
: dompres
a,
& ratonay,
YCUs den
n. B
yt fdelte
nv
i Qnon
u nüneo
m

al

pümh

1 Wä?/l/'?; )
d Cints
ytibus d
Impcr'mql
,Inidute
menti d
npübüæm
vgbls

AE
v
x
DME

WAMRED Daswreseseces O ercemRe. W-——M-—u

vobDis fi(to Audirores, qua füb juíto in quantum accreverit

Imperio, nemini veftrum non conflare arbitror. — Expe-
. mientia omnium rerum Magiítra, illud ad oculum demon- -

ftrat, nullas familias, nullas Civitates, imo nec hominem
ipfüm, fine vero & legitimo Imperio firmum, vel ab inju-
riis catum manere pofle.. Sedquod noiam meretur, quan.
hY : E : . » ia NY * eqe , *
tó quid füblimius, tantó difficilius; 1llos appetere honores,
eft quidem magnum, fed mole(tum; 1llos confequi glo-
rofam , aft pericalofam . Illos ubi laudabiliter affequucus

fueris, juxta rectam /4dicii normam firmiter tueri , divi--

num effe fateor, finullis cafibus atque Forzuza. vicibus
obnoxios reddas. — Etenim quantas curas, quantasque
molcftias Imperium fecum trahat,. vel hinc maximé cla-
rum eít, quod vigilanu in dubiis rebus, quid coníilii fit ca-
piendum, interdum non liqueat; dormienu (xpius fpecies

aliqua; plerumque non uíque boni ominis, obveifeturqua -

Reipublice Prefidem aliquem & Prafectum , non modo
anxium premi faciat, fed & Vitam pariter & Exiftimadionc

3njuriis, imo cerüffima aliquando cxdi & parricidio obno-

xiam denunciet. — Lubido fcilicet. Imperandi multos ad
quavis facinora trahit ; alios cupido gloriz accendit ; ut
non vereantur cum Catilinà etiam füb mitiffimo Rege &
legiumo Domino, virtute; (ucputrant) mortem fibi auc

gloriam decernere, quam vitam miferam atque inhone--
flam, ubi fe alienz füperbix ludibrio faiffe feditiosé cla-

mant, per dedecusamittere. — INon paucos inopia rei fa-

miliris in nefaria confilia opprimendx Reipubiicz com-
peli../|. Quod Dario tantà Majeftate indignum vitz exi- —

tum accerfivit, huc refero.— Interiit Philippus Macedo-
num ; fed nequiffima perfidz, nec minus avarz volunta-
tis operà oppreílus. — Alexander haufto imprudentet ve-

neno, vi & fraude Amicorum perit. — Adeo fcilicec Maxi- -

(; mo

apadialns n i
EEE U IOP P VTA

pE Cuucuensrcrm

d

gna folet efle fervitus , ut fezeca obfervavi. .. : Quomodo

& cAC. e]turclinr Imperium , magnam vocare folitus eft.

moleítiam. . Movit hoc non pàucos, ingenio alias & vir-
tute przítandiffimos viros, ut oblatum fibi Imperiumaut
plane recufarent, aut «gré admodum affümerent. « Impe-

rium depofuit "Droclettanus , non tam Reipublice negli- —

gentià , ac laboris fugá, aut defidiz cupiditate aliquà du-
ctus, quam incon(ftantà Fortuna & difficultate rei, & con-
temptu Honoris accenfüs; reputans hoc duntaxat effe Re-
enum, nolle regnare, cum poffis ; fecundum Senzecam ; &

longé majus effe Regnum faftidire,; quam accipere, — Et -
. certe 7 iberínr in partem curarum ab . e/4«gu/fo vocatus, -
fatetur fe experiendo didiciffequam arduum effet Regnan-

di munus ; Imo ipfi jam [mperio affignatus , magnas ta-

men Imperii moleftias, quas fübindé animo reputabat,at- -

teflari non dubitavit, fcilicet invito propemodum fibi mi-
feram & onerofam injungi fervitutem.
Ortone diverfüm aliquod refert Suetonims , qui quafi ra-

ptus de publico, & füfcipere Imperium vi coactus, gcftu.

rusque communi omnium arbitrio, Palatium petit.. Hinc

e/rbiter ; Nolo, quod cupio, ftatim tenere; Nec victoria.

mihi placet parata: Sed hoc onus facilé Honos tolleret, vel

faltem levaret, fi tuta alicabi moderata felicitas , & virtus-

fuis utilis mitisque, invidiz & obtrectationum aculeis non
infenfius peteretur.-

ut Virtus fine !Invidià inclatefcere non poffit. — 1ftius flu-
men,flamma honorum paulatim effülgens, haut facilé fü-
perat Nunquam Eminentia Invidià caret. « Eeo, ajebat
X en-a(aääan, cum ad Imperium vocaretur , qui poffum tan-
tam invidiam füftinere? Et ( bryfippur aliquandó togatus,

- quare |

mo Imperio maxima ineft cura: & magna Forrtuna ma-

. Neque de.

Hoc nempe ingens eft virtutis tor- -
mentum , & ut veterum quidam dixit, Diaboli jumentum, -

quní
clide
ld no
(
puba
ncoed
d D

| HH&!, ]
B

T
quda
tOrte
E
d

( ag

N1
petclo

— Mgilty

t etiga
A
Thxfen]
TYéquet

ubi (

- Brobari

o

»l &Con.
I eltle
CA (

Mp

HO
lm
IPUTIT
QD3
YÍbit-
que d
quitta
5 0vl
a Br
m
Jert v
( us
jes o
du Ol

T N

us d
acel
of
um d
)'[Ogäwï
quars

EON )
u
h.

uEGte:t um

uare ab adminiftratione Rclpubhcæ ab(lineret, rcfpondlt,
fi bene admmlüravcro ( vibur , f( mal& DE o difplicebo.
Quá decausà & (abrtas multum . Civitate abcrat Et
lphicrates in Thraciá , T. inotbeur in Lesbo & Lucullw n
przdio. Non pofíum Auditores, inter has cogitationes
& dolores animi,non exclamare cum doctiffimo feculi no-

ftri Philologo ; Comitum Regumque dignitas femper ob-

noxia populo ; quos etiam loco movere non ilhicita m
ideo inftituta, ut circumfufa plebs fpecie Auchmuaus, tau-
quam freno compnmcrctur, atque populi imperiti m otus
colliderentur. .. Certé bemiffocles Apopthegmate fuo a-
liud non voluit, qui filio feniles rates in mari difperías o-
ftendens, eandem dicebat effe rationem eoruzm, quxotïïua
publica gerunt; quos, poftquam emeriti fünt, non tantum
neglectos, fed ctiam infortuniis multatos vidimus. Proin-
de PLocioni , ad mortem tracto, cum Emþläy!æw OCcur-

xifÍet1 inquiens; O quam indigna patens Phocion! Atnon

inopinata , refpondit; Hanc enim exitum plerique clari

viti Athenis habuerant. . Fateor Auditores, & fatericogor,

cuncta Imperia Fortuna magis, & vicilfitudini , quam diu- -
turnx utplunmum fociata felicitati ; nequequemquam etfi
metui à fubditis füis velit ,. hàc ratione fecurum arbltror,
cumad eum ex multis formido recidat: Eam vitam bel.

lum aternum atque anceps gerere; quoniam neque ad-

- verfus, neque ab tergo , aüt lateribus tutus eft , fämpcr In.

periculo aut metü agitat.
Regii Imperii; ita non diuturniefi MaglücrOchu. Sed frcn-
tem cngamus & abfentis periculi prafentem metum ani-
moférideamus. Imperatorem hortamur, non Tyrannum;
nequerei gravitatem & moleftias fuperare permittendum,

Timor, ut malus minifter eft

ubi finis actionum fequitur. )ucunch(ï]mus , utilitate füà

probaulT mus. Juvat Rempublicam Imperator, atque hoc

3 ipfo

1O.

men -———————-—

lpfo operam fuprcmo Coclorum Regi præüat non exi-
guam.
& Corporai Dzo fidelem przítent devouonem , &
pervigilem famulatum impendant : D& o enim vel pri-
vatus, vel militans fervit, cum fideliter eum diligit , qui
Droregnatauctore. Hinclxía Regum Majeftas , vix
xopulorum fanguinc expianfolet.— Principifcilicet rerum
[udicium coelitus datum : Subditis obfequi gloriarelicta,
Et T beopompi , Lacedxmoniorum Regis, effatum lauda-
bilecft; qui dicenti cuidam, idcirco Spartam optime fer-
vari, quod Reges bené imperare didiciffent , graviter te-
fpondit; quin potius , quia Cives Regis dicto ultro au-
dientes effent.— Sed hic /udrcium faciet ,. ut (übditorum
Obedientia, a Principis Prudentiá & Doctrináà, non coacta
proficifcatur.-
Vthgus hoc prafítant, ut qui eadem terunt, nunquam aber-

rent. — Reipublice Anima,inquit fezeca, e(t Princeps; Prin-

cipis veró Corpus,Respublica. — UItllla Corpus ; ficHanc

Prmccps tieri & informare ftudeat ; fi falva, vigilet, ne pe--
xire poffit; filanguida, non tardcr Confilium Auxilium,

ne hominis fors fruftretar & Fortuna. — Felices, Ó nimium
fclices, qui in Pace fomnum capiunt , quos non tubarum

clangor, fed gallorum cantus excitat / Quam dulcecft Pa

cis nomen! res veroipfà jucundiffima, & plurimum falu-
taris; quà non modo ii, quibus fenfum Natura dedit, (ed
euamtectaatque agrlxtari videntur. — Pro hàc "Pertizax
ad Milites fnos;. eJXilitemus : Et Sevverus in pace Cives
fuos Laborare voluit.
prifco loquendi more, prudcntcr monct :
ut, plus negotii habet, Quàm quum eft negouum in nc-
gouo. Nam cui quod agat, inftitutum eft , nullo nego-

| c:o Id agit , ftudet Ibi, mentem atque animum delectat
: | : fnum.

Civium hoc munus eft, ut ipfi, tanquam prafent

Itineris duccs, qui tecté antecedunt, ex fuis

Certé, ut Enniusin Ephigenia füà,
Ouo qui nefat

- at Q

«; U

]. dnions

fre d

- tatibus, X
Conítlo,

BCHUm: j

- petcttt

eaget.
fiagit
ficenes d
p m

| tüm m

Moprzopt
s hr nl
Qputt,quo
NT

E
LOT
ET

lt g
Sene| n

muntf n

—
.NN

ET
Df
JDcn, (
n vel y h
LT qi
ï&S VIX
Xcme N
Qrarelb
n a.
nne(r.
Ri t
2 UIfo3l
übdtomm
( Coddi
n erítuy

Qmoe. -

v5l
fcPanc
It pe
um
OWT
TR
ceet

omÁlt-

d

Durttnut

( (v5 -

Aj f
u ned
m int
o gl

d

(ouft.

1i-';1 |

ndidiD i a

-—-MW

IEROONISUNENUGSINSESSIN

w

faum. Ociofoinocio animus neícit quid velit — Hoc
idem eít, neque domi nunc nos, nec militi fümus. Imus
huc, illuc: cum illuc ventum eft, ire illinc libet. - Inccrtc |
errat animus ; prater propter Vitam vivitur. Lacedz-
moniorum Respublica laudatur , quandó in Pace, paulu—,
lum quippiam Reges a Civibus differebant; quando omnia
publico confilio gerebantur : fed nifi in Bello cuncta Re- -

- gio ductu, Regisque Aufpiciis agerentur , culpam depre-

cabantur, quiobítiiffen. — Multorum manibus pugna de-
cernitur ; Confilium pauci adhibenr. Qui bené confü- -
lendo nocet hoftibus, melior eft, quam qui vi aut robore,
fine Pradentià, eos aggreditur. . INon viribus, non veloci-
tatibus, non Corporum celeritate res magn» geruntur, fed
Confilio, Authoritate & Sententiá. — Diu apparandum eft
Bellum, ut vincas celerius.. Vi&ona Confiliis &,.Ranone
perficitnr.. . Non decet Imperatorem quicquam prapro-
pere agcr C. IléAac yào 5,]t corevdáCera! præfïo eít, quodcunquc

feduló agitut. Sed,ne ulla cavendi occafio dimittatur. Dii
facientes adjuvant, nec ullus Confiliarius melior eft cem-

pore. lta me hercule dlhgenua cum in omnibus rebus,
tum maxxme in Republicà adminiftrandà plurimüm valet:

. hac precipue colenda eftomnibus; hzc femper adhiben.-
da; hzc, nihil eft, quod non affcquatur. |

Sed afplccrc

oportet , quod poffis deperdere. — Bené excogitata fi exci-
dunt,non occidunt. ] Nam ut (ozzicur ait;. Si quam rem

accures fobrié ac frugaliter; folet illa re&té füb manus fuc-

cedere.- Atquc xdepol, ferme ut quisque rem accurat
faam, fic ei procedit.. Nihil temer&. Hoftem fi contemnis,
fupcrat fi negligis, predatur. — Perpetuares eft,odiffe (ine
causà; adeoque nullum malum gravias publico odio.
Semel invifüm Principem , feu bené , feu malé facta pre-

munt. Sed magnum hoc cft Virtuus argumentum, fi h
p ( . DEBÜEE

- feverent coníftanter.

"4341

benter Principem fequantur fübditi, & in peticulis unà per-
Fidiffima Principis cuffodia , Virtus
Quocirca hoc odium deteftamini, quod
- Peffhmi fünt,

& Innocentcia.
tectum forte nocebit ; apertum ridebits.

. quos neque ut apprehendas, neque ut mittas fcias.. moxiu;

àréxipse qui fpecie amicitiz facit hoftilia , quique; ut /s-
tArchur ait, alterà manu fertaquam, altera ignem: — Aliud
ftans , aliud fedens loquitur. Ab Hofte dicta nunquam

amica duxeris. Diffifus hofti, nil feres unquam mali, . Cer-
tiffima fälus, fperare nullam. — Cavete vero Prlncxpcs, qui

per innoxios agros trophza colligitis , ut famam miretur
incerta pofteritas ; nam & hazc Fortuza fuccumbet, quan.
do de fovis nata verüce C Ginerva prafto fuetit, & in-
cautos armata opprefferit. — Stolidi hominis effe ferunt;ex
Noctis umbrá Solis lucem cognofccrc

legz füi fidà. monmonc, contra ferociffimos Cimbros pu-
gnam temeré inflituit, & uno prxlio octoginta Romanü-
rum millia czdi occifionique tradidit ; ut fe refervaret ex
tanta clade, & Romam perfugeret; ut perpetuo carceriad.

. diceretur, & cum irrifione atque contemptu omnium , in
Quanto gloriofius apud Romanos

tenebris tabefceret.
Fabii nomen, quiaffli&tam mifere, per . Fíaminii impru-

dentiam, Rem publicam, poftquam Hoftium vires pruden-
ter fefelliffet , non fervavit tantum , fed & Fortitudinem

Pocni penitus compreffit, adeoque detrivit: Documentum
fuis proponens, Hannibalem non audacià & ferocià, fed
Confilio ac morà vinci i potuiffe. - Preclaré admodum de

canfiffet nominis xtas. Vi, inquam, & tobore Fortunam

fruftra tcntavens, deenmz utiliter fallis. APu illaquean-

da

as
J du s.

Et Q. (zproni - N
Confülis memoria fordet, qui neglecta ((5 cYCetelli, Col.

- ipfo Poéra; Acni facra feni vis,impreffumque fuiffet, Siftere -
«unctando Fortunag advería tuentem, Ultüma Dardanii

I n
j vlb
B
- gret/

W qu'

fomdcb
. m

V.lf: i qüa
at
ddlm& qu

». (etdas

a& T

a dibus j

a fane.

- (tdh at

fi dl
&rutin E

p

duf

BN

pnuny
Ho(fcs k

- (tttmeret

ItteÀ,
VOf Qu

"N
tidt: Cir

| Jodtut x

'demcm,gm
Id & m.
Áoray ti

: 'dCHS chot

" I
V,ut D)j
2
MIUnqu
dl Ca
TCCEN
m mrey
Lmbct, qüan,
mmb&m

RE

Q nin
Ya .
C
2 Rorman
Merrarete
) cuceriad

TE

d onan
gt

a5

attdind

Qemtum . -

IOCiäa (Cd
nodom (
'lget: SXW
a Dano
; [ gt

3
"

í T NT 2 x " -t lena MR m ^ porus

da vulpes. ^ Sed & populus Romanus ; animadvertens
- lento Fabii certamine , & montanis infidiis Punicum fu-
- rorem jam aliqua ex parte compreffum, & przclufos For-

tuna atque Hofti omnes vincendi aditus , ftatuit. viribus

etiam decernendum effe ;; & ferro aciem. reddendam.

Proinde eJXCarcellum vitum acrem & ftrenuum, & Roma-
norum omniumpugnaciffimum, Fa/o Collegam defigna-
vit, ut quafi manum Confilio adderet , & Sapienus vires

adjiceret; Hicautem Imperatori callido & circumfpecto

additus, qui ad taendum Imperium potius , quam ad ulci-
Ícendas injurias idoneus videbatur, vires atque animum
adjecit, ut optimo temperamento rem Romanam tot cla-

- dibus affe&tam, fimul teftituerent & inftaurarent. — Opti-

ma fané Reipublicx conditio, quà Faliur Clypeus, cZICar-

- lus autem Enfis Romani laperii, ab omnibus cum glo-
ráaudiebant. Audaciafine Confilio nequicquam valet;
& ruit in Hoítem temeré, qui lacertos expedit, nullà Ca-
- pitis paratà defenfione. — Fortumamnein Confilio ftatuiffe

cAC ( ralfum atbitramini Auditores, qui jam fexagenarius

exercitum in Parthos, gentem ferociffimam, duxit; indi-

enantibus maxime Civibus, quod predandi causà, non
Hofítes Populi Romani , fed focios & amicos oppugnare
decerneret ; in primis , quando diras in eum execrationes
caneret e/1Zeus Pontifex, & cunctis imprecationibus de-
voveret, quibus obnoxii,divino Judicio damnati credeban-
tur ? Sed fudicium Regis Dejotati fuper hoc facto perfen-
tifáte: Cum enim per Galatiam tenderet Craffus, & De-
jotarum operi intentum, moenibusque LLrbeim fuam clau-
dentem, cum effet'Octogenatius, offenderet , mordaciter
in eum cavillari coepit ;; *Duodecimam, inquiens, fam dies
horam agit,0 Rex , €9. novam urbem flatui ?. Sed fübn-
dens Dejotatus, fübjecit, 4 vero ne matutinus quidemo, —
D 3 . 0lm.

14..

Ó Imperator, cum exercitu in "Parthos fflinas ; quem an& — | |
jocum, velaugurium veriüs, eventus comprobavit: Nam -

cAC. (raffut , à quibus predam exigere cogitaverat, ipfe
prada factus, cum filio adolefcente, totoque exercitu de-
lecus mifere occubuit. — Regis eft Confilium, Tyranno-
rum latrocinia Fortuna ptomovet, ut gravius puniat; Nam
ut (/4far ait, folet Fertuna cos, quos plurimis beneficiis af.

fccit, ad duriorem aliquem cafüm refervare, Syllafortu- -

natus haberi & vocari gaudebat, quippe, Virtuti fuz mini-

me, ut ajebat, confidens: f&d eundem, depofità Di&aturá,.

Puteolis pediculari morbo correptam, miferé vitam finiiffe
mementote, — Rectius T zmotbeus eAtheniev/is, vir Con-

filio gravis, & rerum geftarum memoriüáclariffimus, omnia -

Virturi, nhil Fortuna trnibuendum cenfüit — Et cum ali-

quando res bellicx profperé ceffiffent; Mementote, in-.-

quit, Viri Athenienfes, in hoc tam felici przlio, nullam fi-
bi Fortunam partem vendicare poffe. — Imo, cum ab Íni-
micis & calumniatoribus, tabulam pictam circumferri in-
telligeret, in qua Forfuna cernebatur, illo dormiente, retia
LLrbibus circumponere, ut illis fine. ';rtute aut vitibus

potiretur ; xgerrimé hoc tulit, profeffus, Fortunam íe nul-. —

li equidem invidere; Virtute autem & Prudentia fe ncu-
tiquam fuperariàquoquam velle. — Prudenu nihilhorren-
dum , nihil formidabile , videri poteft: excubat (emper
animo, atque omnia przvidet : nihil ei improvifüm, nihil
inopinatum , nihil omninó novum. — LL tcunque greffus
fuos Fortuna infücuit, veftigia confundit: — Si aditum pa-
rat, occupat: fiabitum minatur, non follicituseft ; ut

nempe folus prafideat domi, & foris gudicium exerceat.

rectus. Fidiffima Regni tutela Providentia & Cura; Paren-
tiumfcilicet & Principis, quz Divina nititur. Facilisautem
Impetucurfus, ubi Principis Aufpicium pia fübditorum vota
| UM , r d | | pro-

Qusiro
- fodoc
] ampeati

Gte ia
Sute

BEU

; f o

V d ]

um

BU
. Qudis f
|. utibusdo

Yal
TCC

W. nted

QO fe

| mmtis

Aghty|

] Quiqs
: omnibusï
llonorare

——X
50 (s
E N&m
( Vcr;.g[, lpfc
AOICICO (
Traty
m&& Nam
tf
EM

n

shtüäæïm !

......

, mmu. ,()mma |

iaj
TOR
l, al

ol

KCürmferr j
nuente, It
TR
w at
unttn
v lr
x fC[IIUc'(
i *WMK
ag
j adrampe
jrel; u
n ecd
Cura; at
nghsan

dorum v
].

— recte obfervans

a*

pE P ERESINNOROSIE

ao quaes - —

| profcquuntur. REGNA FIRMAT P'IETAS; &anlmum quan-

do formaveris Dz o devotum, dextera tua quicquid tan--
dem moliatur opus, eventu felix, & DowiNus PRoviDEBIT
falutare. — Vita Regis, fi vivant fübdid ; fed illa; utut pia,
jufta & laudabilis , parum tamen merebitur ,. fi Vitia Rei-
publice curam PrlnClplS fruftrentur. — Vos o Cives, inquit
( eXCartiur , antiquus Vates ; R
FH ac fi faxitis , rect gandebità /emþnr, :
. edtque ideo melior fiet "Respublica sve[Ira.
AXam i Dius "veftros perduelles [nguet ad unum,
Q ui veflros campos þlaczde nunc ruraque pafcunt. —
Quis fit Deus, fanctà & ferià curá Princeps inquirat ; quo-

: -modocolcndus,nonncghgantSubdm. Non dccet,qulahls

imperat,ignorare, àquo ipfe regituri & quireguntur,à Cujus
falute fua falus pendec. Ecenimfi nemo Rex,nifi cuiDus det
eratis; fi nemo alicui gratis dat, nifi quem diligit; fi nemi-
nem diligit, nifi qui fapienter & dignus hoc officio proba-
tur; fi nemo probatur, nifi qui eum nmuerit: Tibi ü-
mendus ó Princeps, ut ab eo diligaris; neque dubium, quin
cjus gratià femper felix, femper & Auguftus regnabis. Hoc
ANuma CPompiliust Romanorum Rex fe-
cundus, ferum populum Religionis inftitutione, & legibus

