utilibus domuit; quin & Regnum harum prafidio firma-

vit; cortoboravit; ut pendente ejus Regno, nemo arma fu-
mere, nemo bello Populum Romanum aggredi aufus fue-
ri..— Intendebat fahcct vir prudentiffimus , ut quos ratio
ab innatà feritate & barbarie non poterat , cos Religio ad
humanitatis officia reduceret. — Sceptrum Imperii, monet
Asapetus Jufünianum, cum à D o füfceperis, cogitato,

| quibusnam modis placebis ei, quid id tibi dedit: cumque
omnibus hominibus ab eo fis prallatus, | pra omnibus cum

honorare feftina : Religionem, quam à Majoribus acce-
| pifti

D a i c

16.*

Plfh conferva, f01€mncquc & pulchcmmum fäcnficmm ;

& cultum maximum exiftima,fi ipfe fis optimus & juftis-
fimus. Major fpes eft, horumà Dzo vota audiri , & co-
natus juvari, quam qui arás delubraque edificant. Impe-

ria dat Deus: Imperantes conflituit: fübditorum animos — |
flectit. — Illum pie colant Principes, quo faventerectégu- —

bernant ; lllum feduló adorent , cujus Gratia gratiam pa-
rit, & Fortitudo timorem Hofti injiit. — - Hic fpeculum
ponatur Principi, cujus lumine omnesVitz & In:perii actio-
nes illuftrantur, raduquc fufcpiuurur. — Non alius, quam
Pietaus prafidio, tuti Principes, liberi & fecuri vivunt.. Agi-
tabat malum in pe&tore füo "Aeffinue, Pratorii Prefectus ,

& infidias parabat Optimo Imperatori efrcadio, quo fibi -
facilius Barbarorum confenfülmperium vendicaret. — Sed -
quomodo falvus evafit, incautusalióquin Impcrator ?P

tat.— Cum enim ab ipfis Imperii incunabulis, maximé pii

Parentis veítipia diligenter && magno Zelo prefferat ; fa- -

étum, ut quo temporce adverfus Impietatem & hzreticam

pravitatem foletti ftudio leges armaret, eodem videret,oc-.—
cultum hoftem , & execrandi fceleris Archite&tum fxdiffi-

mé trucidari, barbarasquc gentes , quibuscum confpira-

verat,pa(T m dlfflpan,dllï:urban. Regm Inquam frrzsat. -
JPietas : Impietas di[foloit , defiruit. — Mla fofaphatum» -

evexit ; Hac Herodem dejecit: llla Davvidern» ejusque
fuccefforem . Sa/omonem. amplificavit ; Hac Antiocheni

Imperiifines contraxit. Sed quem Actum, aut quam Sce- -
nam , Mundi hujus & Vitz Comoedia reprafentat? Do-.
lendum fané , & calidis lacrymls, fi poffet , eluendum cri.
men, quo jam etiam peffimi Mortales tacti, nullam am- -
plius, aut certé prorfus exiguam, quam vix oculis, prehen- .
. das, Pietatis fpeciem oftendunt! Qux Regna hodie, que
Poteftates , quibus non profaniffimi Heminis, qui de .

2 CL -

EL

u i
j magn

- demont

diyoit
dum eni
do drüti
Vil st

| lr

i, ml
firt
Vi a
fs
perntcgdo
noft, qu
-Qui ver

. n If
| Wi T

ddofe tf
T quod p
ch h
Nity ls
Qs
ts o
Pentg a.

üfidm !
ts t us
]L" l, & (Q.

] 1 mpc, :

It 4fymo

Mepq.

Stumy.
cfpecim
petiacto.
15; quam
Ut Ag
?xæïcü
, ol b
Ka 5«
erayr? e
maxint
311?!8(5 l
fvereticat
nideret, 0C
m d.
n
vum frim
/i /)Wrm
L c/ISQlIC'
priodicnt
quam Xe
y: D
adoacr
gllam a?
j pret
odit qu
j;, 9
nl

maculato Paþyrz vellerejam nomenfibi quaffivit & famam,
(ut.cum nonnemine, Theologorum non poftremo veriüs.
loquarquibus, inquam, illius fceleratiffimiaufus, & funo-
ftiffima Confilia ufüi non fünt & commodo 2 .52 violaz- -
dum est ]u regnandz gratiá , Violandum est , aliis vebus ^
"Pietatem colas. — Scllicet, fufficiat, ut Princeps Pietatem, -
Fidem, 'R eligionem [ancie colere videatur : nam €9' [ic fü-
turum citiur, ut bomines magü tpsa [pecte C9' colore rerum,
quam rei veritate moveantur. . Profanum os , & cogita- -
tio maligna ! Sed videtur iäne, quod Ille per Satyram vunc .
demonftrare forte voluit , vità Hominum & Moribus ho-
diéprobatum dar. — Mihi interea füb Rege vivere jucun-
dum erit, cujus Pietasinfignis, Juftitia laudabilis , Fortitu-
do divinitus armata, Hoftium conatus aut eludet, aut con-
temnet, — Sed neque, fi Hoftis injuria laceffit, haitam abji-
cete fas eric; quando pro fübdius vigilat Divina Providen- -
tia , mulcum Vita & Moribus ipforum:ad . defenfionem.
follicitata. . Quin & hinc v1dcmus fieri foepe, ut Principes
Virtute preftantes & optimé D z o conciliati, etiam dor- -
mientes ea videant, quz & vera, & rebus, qux geruntur ,
pemccciïana relictis enim Corporis actionibts , Animus
nofter, qui femper viget indefeffo motu, rationes colligit,

quibus vera dignofcit ; & quando in imum defcendit, fic

divinus ipfe divinare & futura przvidere atque prædlcere
videtur. Tuncquidem verum eft, quod Lucullus de 5ylla
didiciffe teftabatur: . - Nihil certius, nihilque credi dignius, -
quam quod per infomnium fuerit premonfítratum, & pra- -
cipué Regibus, Imperatoribus, Ducibus, fummisque Vitis. -
Non me latet P/atonem in. Sympofío (cripfifle , medias
quasdam poteftatcs effe interfüummum xthera, & infimas -
terras, in illo aétis fpatio, per quas & defideria noftra, &

merita ad Deuw perferantur ; à quibus etiam (ut ipfeait. )
| h3 oranes

[
, 1,8-' f s
7107 H UIPADENIANSISUU BU UC cuifétvr l uquusuui d M MM E.. — g
omnces prafagiorum fpecies regantur , przfidiumque in-. | n*
fomniorum, auguriorum & vaticiniorum dependeat, | ábi:!
Hoc eft, quod fanctiore ftylo, fed non alienofenfü, in Scri- — | gob
ptura fignatum legimus ; (,or egu en manu *Dei efl. | lm
Scilicet, ut de Fa/;o canit Poéta; Providus hac, ritu vatis, | pf
fundebat ab alto Pectore, premedicans Fabiue furgentia | s
bella. . Pecunia quidem nervus cít rerum gerendarum ; | iionii
Sed Pacis & Belli Rex cor & mens efl;. inquit ille aqualis gnalm(ff
femper Menus vi & robore pollens /focrazes, — Proindé — | siifüt
Dzuu & Regem veftrum intuemini Principes, & fiqua vo- — | imhgl
/bis cordi Pietas eft, 7ffitiaillam probate operibus,neque — | um
commitüte,utPhilarchie (tudiü veftrisinjuriisamicosreddat — | ww
obnoxios. Pugnabit Deus, ubijuftior cauía, Hoftisinjuriam — | fmiibo
pellendam fuaferit. — LLbi veroinfatiata dominandilibido, — | nj
latrocinia fua perfecerit, poena ad tempus dilata,nunquam — | fuii a
tamen ablata certofüperveniet. —Juftinafcilicet Regnico- — | Cumm
tona, & inexpugnabile Hoftibus , quod bona Conícientia — | ln ; fel
caftellum erexeri. — Regis finem dixeto, ex Plaronis fen- — | imap
centia, fimilitudinem Dz imitari; & Virum illam felicita- — | ais
te magis prarftare, qui per fimilitudinem Dro magisadhz- — | u
ret. Deusmaxime ex Juftiuáà & Innocentiàlaudem affe-.— | pf
. quitur, ut qui nullis malis mortales unquam afficit, tefte. diflendo
. «tiam Poétà Orpbeo, — Sicut enim D us Autor & artifex ht p,
omnium bonorum eft; fic Rex cfficiat, ut profitomnibus, — | df
noceat nemint.. Reges, qui Juftitiam negligunt, &ab in- li u
nocentià abíünt, manifeftas pocnas luunt, neque etiam ab hm
Hoftibus tati, tuto unquam & quieté vivunt. — e/fttalur Mf
. Afix regnum innoxiá amicorum ac cognatorum cade fz- grccnm-lfc;ä
. davit; fed mox in vefaniam vecordiamque converfüs, bar- lt ite
. bam fübmifit & capillum, reorum in modum ; neque in | pj u
publicum prodire , neque fe populo oftendere ; utquafi - lum f
amens m anibus. interfectorum pocnas pendere videreiur: — abinquiütog
; Quin - L 'Tdrga
1
!

NNN

unc

n dwcndea "

(enfu; ln f
Y Ü
aMUW[
Mwmgnm
Pt
i lbawi T
l Pm/ndc
kquw.

Wu-

costed
iUf
iand d
at um
icdqno
! Confcis
P/attyi f

lomfelcita -

xopsath

NY

mf t
yor & ardt
volionmds
01 If &Mr
'quc aumd
; i

n Cædc fæ'

nvcrfus,b*F |

y; n

u Xilium, in fpeluncà quadam latere cognofceret , tandem
v ) :

s c d

Qui

. mulo affatim ditata.
tllium Regulumaffeciffet quantà eum extulit fervata fides,
fervatumque Jusjurandum:. & fi enim raptus eft ad mo-

famaab omni oblivione vindicavit.

- Fides R omani populi te ltberat..

.. 19

Quin & tandem omiff chmadmmlftrauonc, hortum fo-
diebat ; mox zrariz fabricz fe tradens , ex Solis ardm*c,
morbum contraxit, quo etiam feptima die deceffit, Popu-
lo Romano Regni hareditate relictà. — Inprimis autem
Regum intere Fides & Juftitia gloriofa exiftit. — Sicut e-
nim inexpiabilis eft rchgxoms, Fndcm fallere, & nunqvam
id facinus inultum à D & o permittitur : Ita profectó ma-
gna laus eít fervatz fidei, divinz femper benedictionis cu.
Nulla victoria tantà glorià M. At-

MM A ss AROAIATEUDO C

dici temporis füpplicium , eum tamen perpetui ^ 'ominis
Qu« gloria Roma-

ni populi, cujus etiam perfidis hoftibus fides erat cognitis-

fima? Vobis fifto Auditores H annonem & H ; amzlcæræm, *

Chartaginenfium Duces, utrosque nobili fcedifragio nobi-
litatos; fed quibus fides erat violata , Romanorum poft
Hanno in poteftate relictus, cum mnultumà Militua quo-

piam Tribuno perfidiz in (.ornelium etfinam accufaretur,

& tantum non ad mortem depofceretur, audüt tamen, &
mirari fatis in Hofte non potuit Candoris Virtutem & Fi- -
dei fplendorem; /ffo quideym, Confüles Romaniinquiunt,
Ceratfimum Impietats

tefimonium eft, pacta violare, neque fervare Edcm,quam

dedifti ; tunc fcilicet, quando infirmitas reatum, & impo-
. tentia culpam contraxiffe creditur. -

"Prufias Bithynie Rex
violatz fidei, prodito fcilicet Hannibale compulfoque ad
arcem, miferabiles poenas dedit... Nam Nicomedes ejus
filius , cui rerum habenas vivus Pater permiferat , favente
populo, eum regno exegit, & cum, nemine ferente ei au-

ab mqu:f' itoribus deprehenfum nequiffimo aufa trucida-

T arquinii Superäz exiium , quisambigit, DE o
E Opumo

E. d
X - "dR :
ER NÓ EE - * : MC ieeAei viseRR OT É i o EU tl R 2

. .gentibus oftro Hac potior Regnis.
- Eloquentiz Cicero,vis eft Confcienti», & magnain utram-

— fimus, fola credimus licere nobis laudanda.
Princeps, non quantum fibi commi(füm, fed quatenus pet- -

Ulicam [alutem. -

PT RRM MA o r ET n UER

20.

— :

ww- AREEGUUEUNUSD oeumemettosees, GECTMUMEuC Y

Optimo Maximo ultore contlglifc ? Occifo enim Serwzo
qullio focerofüo, regnum per injuriam invafit ; quo die

etiamfcelerata T w/llia per demortui Patris cadavér carpen-
tum egit , ut virum faum Regem falutaret.-

Proinde ad
Principes Silius Italicus hunc in modum: Foedera Morta-

les ne fzvo rumpite ferro , fed caftam fervate fidem : ; ful-

que partem ; ut neque timcant, qui nihil mmmnfennt,&
poenam ante oculos femper verfari putcnt, qui peccarint.
Sed publica hzc e(t querela, quz omnium intereft : In
Regnó ut quxratur Salus, Principes cum fübditis Juftitiz

opera exerceant , atque Legibus non inviti obfcqu:um ad-
Sclicecille juítus eft, qui fecandum Leges vivit, & —

dant.

ab zquitate non difcedit. — Non novit hic Rcspubhca di-

-- ümgucrc Cxtus; neque prxrogativam uni , quam alte:i

majorem affcrere voluit. Legibus tenetur Princeps, qua-

; rum ipfe fe Conditorem & Confervatoreni fatetur: — His
obnoxius eft, quibus & totum Imperium regi, atque ob-
Nequam omnino & turpe dictum -

noxium effe voluit.

e(t .z libet, licet. — Prorfüs fallit; falliturque "Pozra in-

quiens: Sceptrorum vis tota perit, ít pendere jufta Incipit.
Quam majore veritaris luce radiat Oratoris illud ; 7;4 &5*

4Equitas-ointula ( ioitatum. — Quo mihi Tyrannisrectius,
non Principi & Patriz Patri hoc dictum videtur ; Ilud Jus
effe putamus, quod ei, qui plus poteft, udle cft. Quanto
honeftior & Regis ore dignior vox eff; Cum omnia pof-

Mcmmerlt

miffurofit. . Imperii füifcopum ante oculos habeat, P

lsls gT i UM du EY m i GROA I il s B DA d
, d d i Va : V. p rig g T. us d M RE :
Ws ? 'al-l p L RE u T UE C ATDPNAT MUILT N o EE COSTWee CM i
- -?*'!g T* E hp U ETE M s u t EET RLL U R ss i a
X P 2 2 Eu - VN . ad U Es

Magnà;i mqmt l'arens -

Difficulter admodum illam parabit, fi -
chlbUS, qulbus ultro promxür, obfcqm tandem, per Pote- -
: æ : fiatls .

Ti
st
gus tund
quee Y
s p
g ol
Tf cor
ü &m& ,
a

Jgndi

tinne i
( non

mdxgmw
U

- feíolod

vic, d
Libetan
(iter t
du d
Trlgbis
panit:
M
Tieumt
i o
pamits
TW Wctand
ESISAT
u p

B

& a
fitentig

dedeqy
tä:miw |

-
T
u Cmm stmg |

ïd& VCI' Ca[Pc

2 Omdc

t Mor

M h(km3 H
üaïmqwaïw

E7

Of

m
WH etcü

Mstiod.
l, Qtmar

Ts

r
9)40t60b
t d
NI
t l
slb j
Fs
izurg MXN&
TI
y ao

Memine. -

nurenus
baber, a
parabit, |
m, Pc PO[C'

f

fübditisimperat ipfe fponte füà perfol vat.

| fupra Principem. -

21.

PuvRPOÉO E y

ftaus injuriam detrectet, Quoties rude & mqwctum vul-
gus tumultuari cernimus , & feditiones facere ? quoties

. cruentas manus oftendere fatagunt ?. quas rieque à l'rinci-

pum fanguine innoxias fervare ampliüs amant ?. [ta fcili-
cet pro Immunitate & abíolucà Regum Licentià deceitant

- Politicorum Magiftri, donec fediciofa plebis fortitudo, fpre-
tà diutius controvertendi, & verbis cavillandi indaftrià; ad
arma provolet , quamque falus Reipublicz, non in fubuli
Legum diftinctione & dl(putauone, fed bonà & cvili A-
. )éione intimé fundetur, apettà vi & rabido conatu often-
dere non erubefcat.

Neutiquam ergo tantà. Majeftate
mdlgnum Princeps putabit, fi Legibus obfequium ,. quod
Sicuti namque
fe folodignum reputat offhicium, Publicam falutem promo-
vere, & ut ommbus bené fit,. prudenter profpicere ; ita
lecrtatl füz maximé conveniens effe judicabit, fibi & füb.
ditis ex prefcripto Legum recté imperar. — Hinc maxime
tPlinius ad. d rajanum ; 1n Roftris. fimili Religone ipfe
Te Legibus fübjecifti Cafar:: Legibus, quas nemo Princi-

pifcrpfit: fed nihil vis amplius Tibilicere, qnam nobis.-
Magna quxdcm, fateor, Principis Majeftas, magaum etiam -

Ejus imperium : . non interim füpra Leges cft; . fed Leges
Iis itaque Principem obligari, quas ipfe
prafcupfits Iis Principem teneti, quas ipfe promulgavxt

-quare tandem homines diffiteripergunt?. Videte fructum,
perfentifcite utilitatem , qux quotidié ad Principem redun-
- dat: fiipfe fe Legibus fubmittat , Magnutudinis füz fecü. -

ruset. . In immenfum feré excrevitimperium QT Jeodofós
& Valentiniani ; qui tamencoram fubdiris rotundé pro- -
fiteri non erübuerunt , falvà Majeftaus reverentià, non effe
dedecus, fibi cum Privatis Jus effecommune. — Hinc 4fz-

tbeniut. (æ/ar fidenter confeffus eft; INihil amplius, licere
F3 — — Boms

ARX
M

22e

Bonis Prmcnpxbus, m(ï quod liceat prwatxs Sednullas hic
factorum rationes à Principibus exigimus ; neque etiam
ex Principe (übditum conftituimus. — Videat modo Prin-
ceps, ne, quando Hominis Judicium infrafe ponit,in Coc-
lis füpra fe etigat, & facti poenam intendat. — Proindé füb.
ditorum animos & mentem reformari volumus, qui ( ut
loquiturScriptura) propter Conícienuas parebunt. Regum
fcilicet.cft Imperare; fubjectis Parendi cura incambit, . Jus
itaque Principes reddent, fed absque injuriarum commer-

-Xo. Subditi, quod imperatum eft, fponte fuà exequun-

tor. Obediant Cives Magiítratui , Maglümtus Pnncnpx
Princeps vero chlbus ; Quippe:. —
H ác uná R eges olim funt fine crta, —
SDicere fut populis , injuflaque tollere facta, —

N

Pradarum illud Leonir Éurycratidu ülii apophtegma ;

Qui fcifciranti, quà demum Civitace tuto habitare liceret?

«Uli fuflitia viget, cefpondit. — Omnino. Scilicet, ca de-
. mum Civitas fine periculo habitatur, in quà Juftitiz cura
- frequentior exercetur. Remove Juflitiam & /Equitatis u-

füm, quid Regna erunt alind, quam magna latrocinia ?

Quin & ipfa latrocinia, juxta Auguftinum ,. quid fünr, nifi
parva Regna? Hinc crebrius pro (o hoc ufurpavit Ferdi- -

nandus|. Clemensille & juftiffimus Cafar: Fzat /ujiztza,

aut pereat CYCundur : fentiens nimirum , Juftitià folà vi--
tam humanam confervari , quz egloriz & famz omnium -

Regum & Principum, quibus Respublica commiffa eft,

fundamentum fit firmiffimum ; cujus tanta vis eft, utfine

€à nec Uiniverfum genus hornmum ftare, nec rerum Na-

tura omnis, nec ipfe Mundus poffit. Ec quomodoà gente

ad gentem transfertur Regnum,, nifi propter ln;uümam?
Auguftini hzc vox e(t : Nihil tam inimicum eft Civitati ,

.spam Injuítitia; quippe]Juftitiafola Respublica füftenzatur.

uftitia,

ET

.r""'-

uülma ml

[ ynnapatw.

"TL

wl

cgmmmcm

: Pg mïufïc

f
W n
m la
fac Nontd
Vieac D
vt
COntraniü
duatur:
qud d
(ontt: |
wu. Hon
Rumentum
Inetsmo
Vr
facunt fs
Gedefíci
I
holkszquiol
Inptator, x

Mp oer
E

ilprm
RT
* Opt CR, K

Á Of
& anude,

r—. :

M'M&hlc

b Pn :
W,m (Q,.

lod
b QUI [ l
WL kqum
ncumblr. ju

«acxcqum
N It

ii
ipoptem
Dutar s
Ictt, &i

hao

Equiatit
huroana !
ao
'urpas'iffäräi-
F
uf
mz um
0f m[ü d
st
qn Ne
aloqtm
li
FULT
Ál
u/f![ :

petres injufte opprimi, jufte efficit :

- fat offenfas..-

E.

weePüua .. oUf

*—*—

fctndEpEUuuec Qpigpgmuneco gmanterk-V quummrserd T5 Gurragpequggue count

juftiria, inquam, fulcrum eft Civitatum , fundamcntum.

Principatus, unicum Regnorum columen. — Hzc illa Vir-
tus eft, fine qua nihil in Imperii adminiftratione laudabili-
ter efficitur: Hxc Virtus eft, que neque Divites füpra
communem Populi fortem fuperbius efferri ;; neque Pau-
Hac Virtus eft, qua
Trajanum, Juttiuz ac Juris Huümani Divinique, tam re-
pertorem Novi, quam Inveterau cuftodem, perpetua no-
minis celebritate mactavit: — - Haec Ariftidem clarum fecit:

Hac Romani Impcrii vim , ad fummum cvexit apicem.

Videat Princeps , quibus naturà contumax animus huma-
nus inprimis moveatur , (lementia fcllicet ; namque in.
contrarium atque arduum nitens, fequitur faahus quam
ducitur: quippe Optimum& firmiffimum eft Imperium,
quod fübditos beneficiis magis , quam fuppliciis in officio
contünet : lllis enim bencvolentia, his metus comes jun-
eitur. Honcfltiores & tutiores przítat Clementa , & or-
namentum Imperiorum eft, fimul & certiffima falus. Hác
Principes nominis immortalitatem quarunt; hác ad Deuw
accedunt proprius ; hàc Rempublicam non fuam modo
faciunt, fed & feipfos Reipublicz Patres , à Filiis fübditis
credi efficiunt. — Etenim , qui benignitate & Clementa -
Imperium tcmperavere, his candida & lxta omnia, etiam
hofteszquiores. — Egregie T acirs ; Omnia fcire debet
Imperator, non omnia perfequi, patvis pcccatls veniam ,

magnis feveritatem accomodare ; nec poená femper , fed

fzpius poenitentià contentus effe. — Expedit Principi, inge-
nià fübditorum potius beneficiis, quam remediis experiri.

. Hocin novo potiffimum Principatu requiritur, in quo cau-

to opus eft, ne afperiras negotii, effectu irrito, meras arcef-
Firmiffimum eft Imperium , quo obedien-

Philippus quondam Iin expugnatione Mc--

tes gaudc.nt
thonis -

u * 24—.

SRUUNREONEMCUD,

— — — p* .......,. ———— i . '—* : .
- thonis , jatu fagittze dextro amiffo oculo , non tamen in

- captos fzvire, fed pacem deprecantibus darc conftituit &

gratiam victis. . Hinc Alphonfus Rex Artagonix , fcveri-

tatem hortantibus refpondit; Malo multos mea Clemen-

tia & Maníüetudine fervare, quam paucos mea feveritate -

perdere. — Et hic /udicium requiricur , quod lafcivientes
Fortuna gradus comprimet. — lmprudenteragit, qui non
in tempore Clementiam exercet. — Facilis ad condonan-
dum Princeps, non aliud affequitur nifi ut bonos ad fcelera
irritet, malos vero ad deteriora perpetratis alliciat. | Re&é
e/uguftinur 5 Plurimum intereft, quo animo & quo tem-
pore parcat Princeps: ficut enim eft aliquando mifericor-
dia puniens ; ita & crudelitas parcens;.— Mifcenda eft le-
nitas feveritati, faciendumque quoddam ex utraque teme«
J peramentum, ut neque multa afpericate exulcerentur fub-
dii , neque nimia benignitate folvantur. | Sit amor , fed
non emolliens ;. fit rigor, fed non exafperans ;. fit Zelus,
fed nonimmoderate fzviens ; fit pietas, íed non plusquam
expediat, parcens. Verum enimi vero , nullum animal

morofius, nullum majoti arte tractandum,quam Homo ,
& ut Lzviur afferic: Excellenubus ingenus ciuus defüe-
rit Àrs, qua Civem regant, quam quà Hoftem füperent.

Prudentia igitur reperenda eít Principi , fine quà fxpe nibil
efficit Pietas ; languet Iuftiria , importuna eft Clementia.
Quis navem mihi diriget fine ferto , quod affricuit Sideri-

tes? Nemo autem Rempublicam, fine mente, quamnon.
afflavit illa. Diva. Vim folam cogitas ? fruftra..|. . Omnia.

Prudentia ponderantur.. Hxc Principihonorem, Reipubli-

c& falatem, faluti vero gloriam 1mmortalem conciliat.. Et
. & " , 7: « "a ;
recté zdngu/iimus : Prudenua murus tutifimus eft, quo-

fetvatur Princeps, ne fiat defpectui; & Respublica, ne pef-
fumecat. — Vis Animi & roburfola Prudentia c(t: Haecfa-
| Clet

d

qe D
tgra pro!

Md

Prudmll;?i
U

| hao

geyuc d

E

dcintoto
p qi
ttlis
vidert,i
tide i
hiseo lol

| m aya

Pynmm
niitz/ Q
re
Trte t
li C
hdent, Ye
Wt Q
Nl It
M qnd
Mndio D
1MMW;
W feq
UM
Lal Dhy
m Rcipub]
(ü] [I]c]y (8[
&W l , fodl

€]Y!

M

Ms
TCf
Dv
ATR I
CT
A rl
onasad rb
Q ld
ht
IN
Mi
ATT
xücet
Sitamy i
305 ; 11
non plüsg
ülltm at
mam Hor.
s Qnus d
olem fW )
igilpenà
a m
(sgrilt
sj um

n n -

m
:mxoncxhat l
fmis d "

. ma providerent.

25.
Ciet Principem praterita recordari , prxfentia ordinate , fa-
tura providere. Pradentiam Mofes aliquando in fuà Repu-

sss sneep,

UNDEOU UTUUGENRE

Prudentia ; utinam faperent & intelligerent , & noviffi-

bene ordinet prxfentem Reipublice ftatum ; fed ia ta-

men,ut fatara Reipublice commoda vel incommoda cau-
tépravideat ; non fecus ac impiger nauta, qui de naviad- .

.hucintuto aut portulatxtans, antequam mart commlttatur,
Veié Te-

cogitat quam maxime neceffariis inftruenda. -
rentiut ; Etiftud eft (apere, non quod ante pcdes modo eít,
videre, fed illa qua futura funt, profpicere. -
tidie pubhca terimus, pnvata e lonomquo profpicimus;de
lus eó follicitiores , quó remotius à nobis effe putamus ,
illa in cujusvis fecurá poffeffione exiffimantes. Certé fal-
fa hominum opinio , falfà populi perfuafio.

in Republicà , que virtutes appellari poflunt ? Nempe, fi
Privatz utilitati accomodantur, de Publico crahunt ; & fa-
luti Civium quod debetur , quando Uni alicui vcndlcarc
ftudent, Rempublicam evertunt, quz in anau cujusdam
manu, neque confiftere , neque vigere unquam potuit.
Publica negotia publica: requirunt confilia ; Et commu-
nem quod importat falutem vel noxam, communi operá
& ftudio promovendum vel amovendum. — Sunt Pacis
ita & Belli jura, inquit (5illue apud Livium , eaque non
minus jufte quam fortiter gerere. didicimus. — Et ( wrtzue
degefhs Alexandii; Adco, dicit, naturz jura bcllum In con-
tuarium mutat! Imo , inquam ego, juftiffimé mutat, &
cum Reipublice emolumento. — Quisveftrum, Aud: Opr.
cui mens fàna in corpore fano & integro , uri tamen ,
fecati, fodi & duram afperioris Medici manum experiri
: G 2

Ex prztetitis collieat fibi Princeps , &

. blicá defi dcrzth, Gens; inquit , fine confilio eft, & fine -

Pedibus quo- '

. Quid vires
noftrz ? Quid animi Prudentia?. Quid Juttitia & czterz

Inàa-

* 7 ii

dbtéafie —

mallet , cum nulla neceffitas urgeret ? nequetamen hec.—
xgeraliquisegre unquam tulit, velfaltimjure debuit, quan- —

do falvar aliter non potui.— Eftfané , velad minimum
effc debet, füpremum aliquod in Republica jus five privile-

ni & ordinario parum deflectere videatur. Legittmam»

gium, quod bono Publico introduci foletlicetàcommu- — ] ! i
: J nnneo

V yrannidem appellant Cordatiores, fi quando Privata ne- -

gligunmr , vel cercé in communem ufüm lcgunïmr, ut Pu-

blicajuvarifaciliàs poffint. — Fieri autemaliter non poteft,

quin, ut /ato admonet; quemadmodum publicz rei cu- -

ra conectat, ita privatz rci ftadium dittrahat Civitates. So-
la paupertas Bello tuta fuic. - Nequequem usquam puta-
mus , ut iterum cum divino Philofopholoquamur , qui
Canibus robuftis & gracilibus, quam operá Canumping-

Soluta Imperio Vira
E x e M ; " [ e r :
omninó exarpanda. — Eosdem cum Civitate Amicos &

vibus & teneris ovibus bellum inferre maluit. — Quapro- -
pter hoc in Paceab ipfà puericià flaüm meditandum; : Pra-
effealiis, & zquo animo fübeffe.

Hoftes habeat quisque.— Fortunam quisquis hic intuetur -

fuam, fudicio fpoliatur, fine quo nullum imperium , nulla
unquam firma ftetic Respublica, DEuw intuemini, Aud:in. —

|

cujus regimine, cum ab zterno ad hzcufque tempora, &
deinceps 1n zternum [mperium adminiftrat , fómmum &
graviffimum, nihil. tamen /| Forzuitum | animadvertetis ,

. mihil (/afu fieri prehendetis: quippe Providentiá & divinà

Pradenuà fafcibus Imperi fuffulüs. — Pati ratione multo -
cquidem decenuus eft , Animam habere /u4ício , quam

Corpus veftimentis bene decoratam. "Axeérec ies r rurrplae

Arx eft falutis, inquit Ariftoteles, matura Boni publiciin- —
quifitio. — Videt Princeps, quid Civitati prodeffe , quidei-.—
dem noxam quoque adferre poffit : fed neque fübditos. —

illud idem fugere debet — Proindé huc Imperium , huc

dodk
T 65:3"4'
: *f?*ï,;'lh j

fervi- .

SS :* UPE " ia URE-TMESERS

;«.Z* N?' ;
Ki^ —

u
m

hd u

|. geliac

ln
(5 Cü a mq
yenum d
befaatut
qü lbUS e
tuamin
ftems

28/777
] Natora od
] tdqiorn

quando, m

] wb

Intenáite
nufam 1
FaCton ti
fäfff:quow
QU parq
hitimin .
u Conf
fþCïit&h tnc
lsls
Quotgr
ODtnpse. &

AW

i
n hæg

»bm[,qum :
mlmmlm |
*WCpnwlc |
ïacommu- :

Ltgitimam
du
TU t
lr poaf
TM

As N

Qu
Umyr, q
AUg.
Qupo.

dllm,' P[æ' CM

xtro Vi
imos
CINaett
d

mn A.

tempora

mymum .

drertatis,

n

gt ml

j, quam
m
publia T
l. qud 2

cnum ) h
fem

tur, Áqueos muros, ut cepi(tis, ftrenué defendite.

je fnbot

fetvitus ipfa & fub ectio Populi commodé trahi debent ;
ut ficut finem 1liud intendit Optimum & Maximum ; ità. —

& hzc media, qmbus publica actio juvari & promover —

poteft, non feditiose aut tmorosé fübirahat. — Hec Cogi- —
tatio Principem fubeat ; Hac cura Cives occtipet, ut, quo--
modo Patria juvari tutius poffit & falvari debeat, efficere
non intermittant. — Difcauto opus eít.. Neque enimtuta
fides, ubi regnandi lubido juümam obtentuifumit — Do-
meftica confilia, nifi foris appareant, ufum habent nullum,
Imperium facile iis Artibus retinetur , qmbus initio para-
tum eft, inquit Romanorum Politicus: Inquam ego, Im--
perium facile iis Arübus reftauratar, quibus ahquando la--
befactatum fuit — Non Artes five. Vitia Regui inteliigo , —
quibus evertitur facilé, reparatur nunquam. . Hoftem »in-
tuemini & parate tela, quibus nos aliquando tra;eöws i
minerimus, & forté imparatos obrui aliquando umemus.
Lortunam Ípernite , neque. eventus ejus cxfpe&atc A
Natura vobis Áts arma mutuetur , & quibus l'atria cingi-
Ericali-
quando, ut cum Cerere Neptunus contrahat, & fobolem
in Patriz finu progeneret jucundiffimam. Animos Veítros
intendite, & quod falutare Patriz, Vobis gloriofüm faerit,
nuíquam intermittite. — Fortenam quld timetis? ridete.
Hzc non tantum ipfà caca eft, fed cos plerumque czcos
cfficit , quos tenerius tamen amplexarifolet — Crede obfe-
quenti parciüs, levis eft Dca. — Malo, inquit $eneca , me
Fortuna in Caftris fuis quam in deliciis habeat. — Et alibi ;
Tunc Confilia falutaria advoca, cum Tibi illudit vitz pro-
fperitas ; tunc te velut in lubtico continebis, nec tibi dabis
impetus liberos , fed cnrcumfplmcs quo eundum fit,. &
quousque. Hxc cogitemus , Fortums munera paucis

obtingere , & aliorum paupcrtatc & obícuritate fc inetiri,
' Ani-

AT —Á RU. n p ov PC TU r du nE rE ml
Lt - " cali. " s pR n n " -7 Bd n T NLEETEREE I crs as " —
7 2 ) DN - R PTSTS lo m sR L s a ] d VAUE R, wb;fä',,,- Dfexu UPE MECUIC TU TO DRRT n t IRUPL E n ii p u- m
, .-' 'ä", - dt p . at t " n T TT O :*. r d ,»»:-.-; d -,,J&sr- DT R LE g S ï)w m2 d ,J:, ; 7 - rE 4.4/ w A.
E dugy OL W P s Eu NB —— Vpsa a " ":*7.-; ER
- ,
CM
P *
g
n EO MSESSSASRER WUA haE A

Anlmus e dwcrfo fortuità defpxcwns liberior eft & ercöhof |

co, qui de omni Fortun« eventu anxius fluctuat, qui non

. modo Vitz commoditatem , fed & fuZjcii ufam huic cz-
cusattemperat. Ille mihi extra metum , extrà cupidita- -

tem erit pofitus: Hic inter fpem & metum dubius trahe-
tur. Enitendum ad libertatem eft, quam Fortuna N egh-
gcnna tribuit, Curà Fortuna erpit — Evitemus vitam
anxiam , & temporum cafuumquc moments fafpenfam.

-Eo nosloeco collocemus, quo nec Fortuza venienti affut- —
gamus,nec recedentem lugeamus. Altius eft /udicit Im- -

perium, cafas humanosinfra fe prementis , quam ut im-
periofo Fortuna mtotianus flatu deprimi poffit. Regiminis

cura hzcfit & regula ; 'Ur AXCarois e/Arte torquetur , €9'
equi facili freni ductu reguntur y ita m*zpublzcæ (orpe (
( onfitorum Anima j?)fvetm*. Mature , tempori accedat
Forüitudo , que Prüdentiz monius temperata omnem de« -

jiciet Fortunam, & quam /uic gloriamnonnulli temeré
"adfcrpferunt, ;/la per fe fola prudenter & -
animofe invadet.

SD IX

g2

E
: i i'æ as «;!fa;

od
Qs EE
;uï,cdï gmm , Virtute 65' E mdztzone
r;,:ijï;];c - NOBILISSIMO "- g
ïä;:æ ALBERT SCHEEL.
Zïæ Imperu Reglmme, ]udmo, quàm Fortuná "
d — magxs valido publice dlccnn, -

r t T puduit, [olers obduxit inertia oclum;
&t (ns LI Fortuna, dixit, nomine cundia tegam :
y acccda Permittam caco voloantur ut omnta ca[n,
omm&s ; Et quocunque vvolent tendeve frena dabo; :
/ r N N m ale res Cedit , forti adfcribenda maligna eit ;
E Via bene, Fortuna ves referenda bona.

Sm mibi turá domus, fen uafts pondera Sceptri
Incutabant, lex bac [ancta tenenda mihi.
COYCens tua m ScHEELY, Zulit bunc non , candida,
Fraus erat iagenio non toleranda tuo.. ( facum.,
e/4dquam [mt, mon[fras, ducenda negotia normam,
Et vox Fortuna quo fit , babenda modo.
*Detrabis ignavos larvam,mutare colorem
( ogis, €9^ aternit obrui opprobrii.
Owinia Confiltit barent, cedunt mala ,tuta
(onfiliit ves est, profþem fulta äam:.
Eveniu , rerum metitur þondem, Jfultus ,
Qi fapit , in finem projpicit smcipiens.

T ulinga dociles, quisquis tibi prabuit aures, — Qs

JNCJ nifi Fortuna, parvva momenta refeW
H 2 . Fide:

:

* 7 m V iderit zgrm*vw, quo fe tutabitur aflu :
00 Prefidii nilil e$t fortis in Imperio
In nondum -vifas profcriptis cafibus oras ,

AAs agit arbzmo Mms Ratmqæe f9.

Amftelod. 5o. ; — fratri chariffimo |
A« n oR 611 T hur

GEOR cius 3Rofenfratifs/ Pal. F.

Nob. Danus.

ERE ABIDC EE TR « F ss z pX

Ib
Blnam Dcarum dros pancntnam |
Stulte laceifens , & facies facras
Dum praterit Judex Amator,
Exitium parat abfolutum. ^ 3 : n
FonTuNwa fallax Imperii Dea,. | :
Mcntxtur aftute VENERIS ocel-
los. Difcavete! Hzc nam dolorem
r n u- . Dilfimulat, fimulans Amorem,
; : Huc, huc, Dearum Junoquc maxima,
l'.u:x.A sdu:rerum provida; tollite ——
Infaufta Fon r1s blandientis - !
Omina, lethiferosque lufus. irx C
w;d fcpta tandem fegnius addere.- 2 |
Cuiquam juvabit, poü gregisexitum? — — — |
ArsrzmRaTUüshincprudentiore —
Ore monct, fieri qu:d ufus,

, Iydrapolztdnw,
DABHA —

FINIS

Es
Jw
Y i
A j^
m
E.
d
"
P
E ^
E
H
6 *
:
,
$
&

Ws
E
x
T I
$ H
o
x d
m
r
L

Vr k m ERN a iL at r ii
ET Es ETA EEE
CA Kiordenie ss Pa n

*
,
*
E
*

dul
3. a

i* d.

MaSeiai.

d m 2 s u ia a t

d

4 av

3

mtvd r

D x

a f

mpm -

um de.
Ofgan
m
s hat
tts At
Orcmm D.
m
u paulo
aua m
miti
neíciat,
$ n
Dormunum
quonda.m
bhorrut,
veni !
it? Ni-*
tetrequ
yod fuart
Dgus d
101 , ]P fC
rifin: V
enidm
WW/M'

Wzmbzt -

u
E

]d esi

prolata

z

$PONIMOKPATIA.

U DICIO.
ON FOR IU

. NA.REGISUMMA
IMPERIA

' confrmans
ORATIO:
In celeberrlma, TUBINGENSIUM

Academia , publice & memoriter

ALBERTO SCHEEL,

NOB. DAN.

«Duodecimo ((alendas. fuliis,

ANNO ER & CHRISTIAN £

M. DC. LV.

AOCT
ïäääfä?ä(? ääää

TUBING.E,

Typiss JoHANN-ArLzxANDRI CrLLI

!&

n

u ;

——

| [15 | | | | 20 | | | | l25 | |

l10

* Nä; 2
u h

S T U

R

Balance Q

N Fous O

H I J K L

G

F

E

10

) Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset