galia debuerint inſig-
nia DEPORTARI,
Dux faxon. imperia-
lem ſeu regalem en-

ſem deferens — Comes

vero palatinus pomum

imperiale PORTANS A

latere dextro, & Mar-
chio Brande Mburgen.

ſceptrum deferens a
uiniſtro
Ducis ſaxon: LINEA-

latere ipſius

RITER gradiantur.

—w

N

DE

— ——

1e m
lenn
Arch
Cod

* N
Gior
mi
NA
ſin
diis

* is
miſ
dee⸗
MI
tet

139

DE BENEDICTIONIBUS ARCHIE.
PISCOPORUM IN PRESENCIA
. IMPERATORIS.

CAPITVUEUM VICESIMUM TERTIUM.

= ſole Nnia celebrari

ac maguntinenn. treve-

renn ET colonienn.
Archiepiſcopos -—

Cod. Trev,

-=— nec non in benedi-

ctionibus poſt finita
mifſſlarum fſollennia:
NEC NON ante men-
ſam faciendis & in gra-

*= is quem circa pre-
miſſa ordo tetigerit: ad
hec alterumCONVENI-

NIENTI & charitati-

va inclinatione invi-

tet —

= per dominum Karo-
lum quartum romano-
rum imperatorem &
Boe-

Olen ſeblager.
= ſole Mnia celebrari
ac maguntin. treveren-
Colon. archiepiſcopos-

= nec non ET in be-
nediccionibus poſt fini-
ta miſſarum ſolempnia,
AC ECILAM ante men.
ſam faciendis & in gra-
ciis -—
—— is quem circa pre-
miſſa ordo tetigerit,
ad hec alterum CON.
NIVENCIA & caritati-
va inclinacione invitet-

-== per dominum Karo-
lum quartum impera-⸗

torem romanorum &

Boe-

140

Boemie regem ET au-
guſtum — aſſiſtentibus
ſibi omnibus ſacri im-
perii romani ele-
&orib us preſentibus
dominis venerabili in

Chriſto PATRI DO-
MINO THEODERI-
CO — Normandie duce

illuſtri ac delfino vien-
nenn IN DIE NATI-
VITATIS CHRISTI
Ee.

= etiam ſceleſtam fa-

Gionem aut factionis
ipſius inierit IURA-

MEN'TUM vel dederit
de nece — eadem

enim CUM feveritate
voluntatem fceleris —

— in quibus paterni hoc
eſt hereditary criminis

METUNTUR exempla

a materna vel AMICA
OMNIUM etiam proxi-

meorum hereditate &
ſeceſſione habeantur

alie-

Olenſeblager.

Boemie regem augu⸗
ſtum — aſſiſtentibus ſi-

bi omnibus ſacri ro-

man. imperii electori-
bus „ PRINCIPIBUS

ET preſentibus domi-

nis, venerabili in chri-

ſto PATRE, D. T. —

Normandie duce illuſtri

ac Delphino Wienn.

—= etiam fſceleſtam fa-
ccionem aut faccionis
ipſius inierit SACRA-
MENTUM vel cederit

de nece — eadem e-

nim ſeveritate volun-
tatem ſceleris —

— in quibus paterni
hoc eſt, here itarii cri-
minis MECIUNTUR

exempla, a materna

vel AVITA OMNI

eciam proximorum he-

reditate & fucceſſione

ha-

nis
4⸗
it

——

alieni — infam i a

*

eos

paterna ſemper
CONMITTETUR, ad
nullum unquam hono-⸗
fem —

– eos eſſe notabiles ſi=

ne venia qui pro tali-
bus unquam apud nos
intervenire TEMPTA-
VERINT — falcidi-

am tantum ex bonis

matris ſive teſtata ſive
inteſtata DECESSE-

RIT volumus perveni-

ré — quam integrum
emolimentum aut no-
men heredis ASSE-
QUANTUR.
Cod. Trev. — TEMP-
TAVERINT. —

Cod. Palat. — ASSE-
QUANTUR —

EMANCIPATIO quo-

que, que a predictis

ſive in filios poſt le-

gem dumtaxat LATA

ſive

141
Olen ſehlager
habeantur alieni —
infamia eos paterna
ſemper COMITETUR
ad nullum unquam ho-

norem ——

— eos eſſe notabiles ſi⸗
ne venia qui pro tali-

bus unquam apud nos

intervenire ATTEMbP-
TAVERINT: — fal-
cidiam tantum ex bos⸗
nis matris ſive teſtata
ſive inteſtata DEFE-

CERIT, volumus per-

venire — quam inte-
grum emolimentum
aut nomen heredis

CONSEQUANTUR.

EMANCIPATIONES
quoque, que a predi=
ctis five in filios poſt

legem duntaxat LA=

TANM

142

fſive in filias FUERIT
collata non VALE-
ANT dotes donacio-

nes quArumlibet —

quas ex eo tempore
CUOMODOLIBET
fraude vel iure eſſe fa-
Stas conſtiterit -—

Cod. Trev. -= valeant-

— titulo donatioônis
acceperunt filiis debe-
uant RESERVARItem-

pore quo ufufructus

abſumitur —

2 non etiam filiis de-
putetur ID quod de
predictis eorumque fi-
liis QUO MINUS et-
iam deSatellitibus con-
ſciis Er miniſtris fillis-
que eorum ſimili ſeve-
ritate cenſemus.
Cod. Wenc. id —
2– Studio vere laudis
accenſus ipſe PRoDIDE-

ET factionem & PRE-

MIO a nobis & honore
do-

Olen ſeblager.

TAM fſive in filias FU=

ERINT collata non
VALEAT. Dotes
donaciones QUORUM-⸗
LIBET =— quas ex eo
tempore CUALIBET
fraude vel iure factas
eſſe conſtiterit —

-tytul o donaciônis
acceperunt, filiis debe-
ant RESERVARE
tempore quo uſufru⸗
Etus abſumitur =-

= non eciam flliiis de-
putetur. ITEM, quod
de predictis eorum-
que filiis CAVIMVUs eci-
um de Satellitibus;
conſciis Ac miniſtris»
filisque eorum fimili

ſeveritate cenſemus.

— Studio vere laudis
accenſus ipſe Ppnobiop-
RIr faccionem: &

PRIMO a nobis & ho-

no⸗

is
he⸗
RZ.

1

⸗

tun

donabitur. — patefece-
rit abſolucione tamen
HAC venia dignus ha-
bebitur.

Cod. Trev = premio -

—= etiam poſt mortem
rei id crimen Er-
IAM inſtaurari poſſe —
etiam in caput Domini
ſervi ToROUETU.
— hoc crimen inchoa-
ri poſſit Er convicto
mortuo memoria eius
damnetur —
Porro ex quo ours ta-
le crimen coNTRA=
XERAT neque aliena-
Xe neque manu-
mittere poſſe cUM nec
ei ſolvere iure debito-
rem — ſervos TOROUE-
RE ſtatuimus propter
CASUM factionis dam-
nande contra princi-
pes — ſuccefſſoris bona
Ierventur. sz in cauſa

huiusmodi fuiſſe mor-2

tuus arguatur.
Cod. Trev — QuIs — sr
Nam

Olen ſe hlager.
nore donabitur. -— pa-
tefecerit abſolucione
tamen AC venia dignus
habebitur.

— etiam poſt mortem

rei id crimen inſtau-
rari poſſe — etiam
in caput Domini Servi
TOROUENTUR.
— hoc crimen inchoari
poſſiit AUT conviéto
mortuo memoria eius
dampnetur =—

Porro ex quo Qr tale

crimencoNTRAXIT, ne-
que alienare neque ma-
numittere EUM poſſe
nec ei ſolvere iu-
re debitorem — Servos
TORGQUHERI ſtatuimus
ID EST propter CAU-
sAM faccionis damp-
nande contra pprinci.
pes — fſuccefſoris bo-
na ſerventur NrsI in
cauſa huiusmodi fuiſ-
ſe mortuus arguatur.

Nam

144

Nam ubi maius incum-
bit periculum maius
DEBET remedium adhi-
peri: ve columnis ru-
entibus BASES totius
edificii cOLLIDANTUR.
Cod. Wenc. & Pal. —
debet -
= Marchionatus Bran-
denburgenn. terre di-
ſtriétus OMAGIA VA-
SALEEGIA G alia que-
ViIS —
— Scu alium ſeniorem
fratrem sSEU confan-
guineum laycum =
Die qua ſolennis curia
imperialis velregia fue-
rit celebranda VENI-
ENT cirea horam pri-
mam == & aſcenſis equis
omnes VADENT cum
imperatore vel REGE
ad locum ſeſſionis ap-
tat e: & IBIT qui! libet
eorumn in ordine & mor

do —

Cod- Wenc, vENIENT =Z2

— VADENT -—
— archicancellatius in
Güius ARCHICANCEL—
S. ATU HOGC FUERIT fu-
der baculo argenteo
omnia ſigilla & TIPA-
RlA imperialia ſe r-
galia =

—=—

17

Ollen ſeblager.
Nam ubi maius incum-

pit periculum, maius

DEBEBIT reméedium ad-

hiberi, ne columpnis

ruentibus BasIs totius
edificii coLLIDATUR.

— Marchionatus bran-
denburgenſis terre di-
ſtri tus HON AGIA, VA-
SALLAGIA & alia que-
vis —
— ſeu alium ſeniorem
fratrem vEL. conſan-
guineum laicum —
Die qua ſolempnis Cu⸗
ria imperialis vel regin
fuerit celebranda vE-

NIANT circa horam

primàm — & aſcenſis

*

equis omnes VADANT

cum imperatore vel ad
locum Teſſionis aptate
& IBI quilibet eorum
in ordine & modo —

22 archicancellafius in
cuius
LARIATU HEC FUE-
RIN T fuper baculo
argenteo omnia ſigilla
& TYPAREA imperia-
lia ſive regalia —

ARCHICANCE L=

ed
◻

ran

enls
N
tale
rii

el⸗
lo
n
Ili⸗

DEPO
imm
pileo
vel
uugt

lexn
MNX
dei
del
ipt.
ſol⸗
50
ke⸗
te:
tine
tele
faci
c8
DVy
der

ej⸗
Ad
te
Ult⸗
r

DEPORTABVNTVR etiaͥm

immediate ante archie-
piſcopum — Imperatrix

vel regina roman. ſuis
auguſtalibus amicta —

S

— vel rex roman. ſo-
IeNnes curias ſuas CELE-
BRAVERIT in quibus
principes electores ſua
deſervire — vel rege
ipſo in ſede regia vEI.
ſolio imperiali ſedente -—
PONATVR enim ante edi-
ficium ſeſſionis — tan-
te altitudinis quod per-

tingat ad peétus vel an-

telam equi — que ſimul
faciant duodecim mar-
cas argenti. Et IDEM
DVX SAXONIE ſedens ſu-
per equo —

— G vice MARSTALI VS
ejus puta de Papenhem
ACCEDENS vel eo abſen-

te MARSTALLVS curie

ulterius avenam ipſam
DISTRIBVATeᷣ
2

145
Olenſehlager.
PORTABVNTVR eciam
immediate ante Archie-
piſcopum — Impera-
trix ECIAM vel regina
roman. ſuis auguſtali-
bus amiéta —
—
— vel rex roman. ſo-
lexkphes curias ſuas CE-
LEBRAVIT in quibus
Principes electores ſua
deſervire — vel rege
ipio in ſede regia, srxvx
ſolio imperiali ſedente -
PONETVR enim ante edi-
ficium ſeſſionis — tante
altitudinis, quod pertin-
gat vsovE ad pectus vel
antelam equi — que ſi-
mul faciant IN PONDE-
RE duodecim marcas ar-
genti, & ſedens ſuper
equo —
— & vice MARESCAL.
ejus, puta N. de Pap-
penh. AcckDAT, vel eo
abſente MARESCALLVS
curie ulterius avenam

ipſam PrsTRIEBVET,
K 2

X

— coCETLARIO cu-
rie recipient.- Eoque in
cujus archiconcellariatu
curiam ipſam celebrari
CONTIGERIT in medio
ROCEDENTE & aliis
duobus ex alterutro la-
tere ſibi INIVNCTIS figil-
la & typaria — vel re-
gem reverenter PONENT
in menſa.
— is majus ſigillum col-
10 appenſum usque ad
finem menſe PORTABIT:
& deinceps donec ad
hoſpicium ſuum pERVE-

NIET ab imperiali ſive

regali — unusquisque
archiepiſcoporum PER-
SOLVAT.
— concellario imperia-
lis curie aſſignari in uſus
fuos beneplacitos coN-
VERTENDVS. Poſtquam
autem is quem ordo —

20 cancellarium curie

geſſerit: ipfſi cancellario
TENEBIT elargiri.

= in

Ol enſchlager.
— a CANCELLARIO cu⸗
rie recipient, eoque in
cujus archicancellariatu

curiam ipſam celebrari
in medio

CONTINGET
PREFECEDENTE & aliis
duobus ex alterutro la-

tere ſibi IVNCTIS figilla

& typaria — vel re-
gem reverenter PONANT
in menſa.

— is majus ſigillum col.
lo appenſum usque ad

finem menſe GESTABIT=

& deinceps donec ad

hoſpicium ſuum PERVE-
NTAT ab imperiali ſive
regali
archiepiſcoporum IFSO-
RVM PERSOLVET.
— cancellario Imperia-

lis curie aſſignari in uſus
ſuos beneplacitos CON-
VERTENDOS: poſtquam

autem is quem ordo —

ad cancellarium curie

geſſerit, ipſi cancella-
rio TENEBITVR elar-
giri. ”VZñ
ſ — in

— unusquisque

RZM

el⸗
le in
jatu
bruri
ecio
lis
h-
gle
le⸗
N

ſen

Car

— in manibus cuppam
ſeu CIPHVM argenteum
ponderis duodeceim mar-
carum — & deſcendens
DE equo CIPHVM ipſum
imperatori —
— equum & pelves mar-
Chionis brandenburgen-
ſis pro ſe AccIPIAT —
vicepincerna de LrIM-
BVRG equnm& CIPHVM-—
VICEMARSTALIL.VS
PAPENHEM equum ba-
culum -=—= ſi tamen ipfſi in
tali imperiali ſeun rega-
li curia preſentes exi-
ſtant —

Sedes vero & menſa im-
peratricis ſive regine pa-
Tabitur A LATERE in au-
Ja — imperiali üive re-
gali menta lit baſſior sr-
VE INFERIOR & toti-
dem pedibus — qui
principes svAs inter ſe
in una eademque altitu-
dine ſedes habebunt &
menſas.
Cod. Trev. A LATERE -—
svAS -— Senkenb.
SIVE INFERIOR -

9

de

ee di- .

Oleunſchlager.
— in manibus cuppam
ſen crFVM argenteum
ponderis duodecim mar-
carum — & deſcendens
AB equo CIFVN ipſum
imperatori —
— equum & pelves mar-
chionis Brandenburgen-
ſis pro ſe RECIPIAT —
vicepincerna de LvYM-

PVRG equum & Cr-

FVM — — VICEMA-
RESCALLVS de PAPPEN-
HEIM equum baculum -—
ſi tamen ipfi in curia im-
periali ſeu regali tali

preſentes exiſtant

—

Sedes vero & menſa im-

peratricis ſive regine
parabitur in aula- impe-
riali ſive regali menſa ſit
baſſior & totidem pedi-
bus — gqui principes
svos inter ſe in una ea-
demque altitudine ſedes
habebunt & menſas.

K à — di-

.J ,
—„
.

— dignitatis vel ſtatus
exiſtat ſedeat inter ipſos
vel ad MENSAM eorum,

ſbi paratam doneé ali-
cui ſuorum PRINCIPIVM
electorum ejus fficium
reſtat agendum — mi-
niſterium ſaum exple-
verint ad PARATAS ſibi
menſas tranſeant & jux-

ta illas ſtando ExPE-

LPTANT donec ceteri —
omnes & ſinguli ad men-
ſas IBI POSITAS ſe lo-
cabunt. .

PVM —

Cod. T rev. —— pOSI-=
TAS —

– illud a tempore cu-
jus coNTRARIVM non

NABEATVR memoria per

Nos – feliciter eſſe Er
jugiter obſervatum ut
regis —

Olenſcklager.

— dignitatis vel ſtatus
exiſtat ſedeat inter ipſos

vel ad MENSAS eOrum.

— ſe locare ad menſam
ſibi paratam donec ali-
cui ſuorum CONPRINCI-

PVM electorum ejus of-
ficium reſtat agendum -

miniſterium ſuum ex-

pleverint ad PREPARA=

TAS ſibi menſas tranſe-

ant, et juxta illas ſtan-
do EKPEGTENT dohec

ceteri =— omnes & fin-
guli pariter ad menſas

SIBI PARATAS ſe locs:

“” bunt.
Cod. Wenc. — PRINCIS

— ilud a tempore cu-
jus coNTRARII IAM nONR
HABETVR memoria per
EOS — feliciter eſſe ju-
giter obſervatum ut re-
gis —

— 2 puine

ttas
nos

ſn
lli⸗
NI
0·

. ei⸗
1000
het
ejo⸗
⸗

(eeſia

uſto

tentn
Cukian
ben

—¶..wwà —

— —

ree

e⸗
ri
Piet
tum

et

Nar
Prete
fiei⸗
kom
ote
ſrd
⸗
ſto

☛ princeps eleéctor, ec-
cleſiaſticus vel ſecularis
juſto impedimento de-

tentus ad imperialem

curiam vocatus non va-

lens venire nuncium -⸗

Preterea conſumatis his
que imperiali qualibet

curia ſive regali — reci-

piet Magiſter curie to-
tum edificium feu li-

gneum apparatum —

Nam pecunia qnue tali

pretextu soLvVITVR Of-
ficiatis debetur. — a
roman. principibus &
dotatos vVIDERETVR ab-
furdum quod ſubſtitu-
ti — quocunque que-
ſito coLuRE exenia po-
ſtularent:

en fen-
4

149

Olenſchlager.
— princeps elector, ec-
cleſiaſticus vel ECTAM
ſecularis juſto impedi-
mento detentus ad im-
perialem curiam vocatus
venire non valens, nun-
cium —

Preterea conſumatis hiis
que 1IN imperiali quali-
bet curia ſive regali —
recipiet magiſter curie
PRO sE totum edificium

ſeu ligneum apparatum -

Nam pecunia que tal
pretextu PERSOLVITVR,
officiatis debetur — a
roman. principibus &
dotatos vIDETVR ab-
ſurdum quod fubſtituti-

quocunque queſito co-

LonE exenia poſtula-
rent:

ℳ 3 — feu⸗

8
Olen ſchlager.

— teuda ſua ab impe- — feuda ſua ab impe-

ratore roman. fuſcipit
Er a rege dabit officia-
libus imperialis curie
SsIVE regalis ſexaginta
tres MARCAsS argenti -—

— vel regali tueri ſe
poſſet & probare ſe ſo-
lutum ET exembtum àa
talibus —

Primo enim decem mar-

cas ARGENTY pro ſe-

metipſo sERVANS dabit
concellario imperialis--

Item dabit magiſter cu-
rie pincerne de LIM-
BVRG de prefata pecu-
nia — VICEMARSTAL-
LO de PAPENHEM de-
cem marcas — — tali
cvM Cconditione ſi ipfi
& eorum OvVIBIBET in
hujusmodi curiis —

Dum

ratore roman ſuſcipit
VEL a rege dabit offi-
cialibus imperialis sxvzZ
regalis curie ſexaginta
tres MARCHAS argen-

2

— vel regali tueri ſe
poſſet & probare ſe ſo-

lutum vEL exemetum
a talibus –3

Primo enim decem mar-

cas pro ſemetipſo RE-

SyRVANS, dabit cAn-
cellario imperialis —

Item dabit magiſter cu-

rie pincerne de LYM-
BVRG de prefata pecu-
nia — VICEMARESCAL-

LO de PAPPENHETN de-
cem marcas — — tali

TAMEN condicione i
ipſi & eorum CvVILIBET
in hujusmodi curiis —

Dum

7

rrrJBBrrrr— —

mpe⸗
leipit
toff⸗
SIVE
mginta
ugen⸗

eti ſe
ſeſo⸗
Ebtümm

—

mmat⸗
t eA⸗

5 —

ter e⸗
LYNM⸗
heel⸗
EsCAI-.

1

— ☚ ,0 –– — —— 2 S 2 ☛ ⏑☛,, ⏑ — S=

— 8 —

4

Dum autem princeps ali-

quis equo vel alteri be-

ſtie inſidens Er feuda

ſua ab imperatore vel
rege recipit equus —

debetur ſuperiori MAR-

STALLO — alioquin il-
li de PAPFENHEM ejus
VICEMARSTALLO vel il-
lo abſente imperialis ſi-
ve regalis curie MAR-
STALLO.

—

&

— moribus vita

VYDEOMATE diſtinéctarum

neceſſitatibus

leges habeat JVBER-

NACVLA moderari di-
gahum eſt —
— ut plures intelligant
& intelligantur a pLvV-
RIMIS qui plurimorum
REVE-
LANDIS CESARIE fubli-
mitati aſſiſtunt — Qua-
propter CoNSTITVIMVS
ut illuſtrium principum
puta regis boemie co-
mitis palatini RKENI du-

cis ſaxonie —
. e Cum

151

Olenſchlager.
Dum autem princeps
aliquis equo vel alteri
beſtie inſidens feuda ſua

ab imperatore recipit

vel rege equus — de-
betur ſuperiori MARE=
SsCcALLO — alioquin illi
de PAPPENHEIM ejus
VICEMARESCALLO aut
illo abſente imperialis
ſive regalis curie MA-
RESCALLO.

— moribus, vita &
vDIOMATE diſtinctarum
leges habeat ET GVBER-
NACVLA moderari di-
gnum eſt —

— ut phlures intelligant,
& intelligantur a PLvRI-
BVS qui plurimorum ne-
ceſſitatibus RELEVANDIS
CESAREE ſublimitati aſ-
ſiſtunt — Quapropter
sTATVIMVS, ut illu-
ſtrium principum puta
regis boemie comitis
palatini ducis ſaxonie--

K 4 „=- cum

— cum verifimiliter
TEVTVNICVM YDEOMA
ſbi naturaliter indi-
fum ſcire PRESVMATVR
& ab infancia didiciſ-
ſe — in gramatica vTA-
LTA & Slavica LINGVA
inſtruantur —
Cod. Palat. PRESVMA-
TVR.

— utplurimum ad uſum
& neceſſitatem imperii
frequentari fint ſolite
& in bis plus ipfius im-
perii negocia ventilen-
tur.

– nt relinquatur optio-
ni parentum in filios ſi
quos habnerint ſeu pre-
ximos quos in princi-
patibus credunt veriſi-
militer ſucceſſuros —
in quibus de hujusmo-
di vossrr linguagiis edo-
ceri — in Tinguis ipfis
valeant erudiri. LAVsS
DEO CLEMENTISSIMO.

„

Olenſchlager.
–— cum veriſimiliter
THEVTVNITCVM YDTOMA
ſibi naturaliter inditum
ſcire PRESVMANTVR &
ab infancia didiciſſe —
in gramatica YTALICA
& Sclavica LINGVIS in-

ſtruantur —

= utplurimum ad uſum
& neceſſitatem sAcCRY
imperii frequentari ſint
ſolite & in hiis plus AR-
DPVA ipfſius imperii ne-
gocia ventilentur.

— ut relinquatur opcio-
ni parentum in filios
svos, fi quos habhuerint,
ſeu proximos quos in
principatibus sTBT cre-

dunt veriſimiliter ſuce-

ceſſuros — in quibus
de hujusmodi lingua-
giis PossINT edoceri -—
in linguis ipſis valeant
erudiri.

EEE

Anno

lum
chI
ſnt
A-

cio⸗
lios

int,

I
te⸗
ſue⸗
us
t⸗
*
eunt

An⸗
teſimo
opuſen-
regia!
Cobor

Fnit

.

Anno nativitatis dni. Milleſimo quadringen-

teſimo ſeptuageſimo ſeptimo. Nono Kl'., Junif.

opuſculum Aurea bulla appellatum diligenter
regia in civitate, Nurnbergen. per Anthonium
Coburger ejusdem civitatis incolam imprefſum.
nit feliciter.

⸗
RSR.

Stiftungs⸗Programm der Univerſitaͤt
Tübingen.

De ich ſchon einige wichtige Buͤcher von dieſem
Jahr beſchrieben habe und noch mehrere vorle⸗
gen koͤnnte, ſo kann ich mich nicht enthalten am Be⸗
ſchluß auch eines Programms zu erwehnen, welches
einiges Licht in die Geſchichte der Univerſitaͤt Tuͤbin⸗
gen verbreitet.

Zur Geſchichte des Anfangs der Buchdrucker⸗

Kunſt im Wirtembergiſchen, koͤnnte dieſer halbe Bo⸗

gen in Folio vieles beitragen, wenn es dem Buchdru⸗
cker gefallen haͤtte ſeinen Namen, wie ſie es heut zu
Tag gewohnt ſind, beizuſetzen. Doch, ich zweifle ob
es in Tuͤbingen oder ſonſten einer Stadt im Wirtem⸗
bergiſchen gedruckt worden iſt, denn Johann Ot⸗
mar hat erſt zehn Jahr nachher 1487 Reutlingen
ver⸗

fit

deſaer

vollu⸗
Be⸗
belches
ütir⸗

Ucke⸗
A⸗
hbru⸗
K1
ſetd
rtenns
0
ingen
het⸗

.
—

pe a A. C A n ,. .
n D, οσα , d. .A. . Se,

2 Puzerib,ſaoshe

w r
I

ir, * na⸗ -
Jru⸗ Ler, e = ſu- 5
R r-.
8 We fi ,
öR , e . õ nr.

ñłrlrrrE
—n = 3 6

M pali A aberia a 19 ne. venitelen win

genkem er, e, Kn nra um Aa Ren urt e Calund.
r— HH razgren, 5 / ſoe A L nona 1 Miarler. Anno omcene.
m. (CC ACVI. Frepuus E, e,, prinechot,. 4geririßrind Rc.
c In! Werſe m er e JToecw, Impre etnn in οτο Jäwingn:
Eegtdrum Wa nnen. Such hiar! nae n-.6G.X * OPA. 50.
n r. kla Se. rE. dodet. Tsr, r. Tv. 49, ) EAE Mm ⸗Hu S,
St, Noe oe wen . Syriy.

5 9 2 292 r/ 7 7
i. 1496. ans- 4 2. WYide Ar , ,1. Drlcze 4

S Nas, a . S . oAu. 74* 9.) l 669. .
.. . . A. . N AK. ℳ. Ne. Keg. Dolr .

6y
. Hekaner Ger amma, 176A.

₰ . .1 „ . .
„ 6 , 4 . 67 4 1 3 . JIk,
9 / 4 M Ca G 6 Gy- . b.
t. Nleece . õü 5
Eur 45 G Be Wos. ſer Nisr⸗ ſ Saloger

SS Ar(1 kenteg, Detre derzer. a“ Ee, 7 . .

Kal. Sa g: mu, 2 ASn4 ,. Ber. e . n O. .- Ta AL.
4 5. , S 5 9 A, pAr K a‿να . G. , .

em Mth.
(a n”.
CMn one
, —

7

verlaſſen und in Tuͤbingen die erſte Buchdrucker⸗
Preſſe aufgerichtet. *) “

Vielleicht iſt es aber eben dieſem Joh. Otmar,

da er och in Reutlingen war, aufgetragen worden
es zu drucken, unerachtet die andere benachbarte

Reichsſtaͤdte in dieſen Jahren auch ihre Buchdrucker;
Ulm einen Johann Zeiner, und Eßlingen einen

Konrad Fyner, gehabt haben.

Herr Geheime Rath D. Hoffmann, welchem ich

es im Jahr 1776. das erſteremal, auf der hieſigen Uni⸗

verſitaͤts⸗Bibliot hek zu zeigen die Ehre hatte, hat ei⸗
ne Abhandlung davon unter dem Titel, von dem

eigentlichen Stiftungs⸗Tag der Eberhard⸗Carls
Univerſitaͤt, daran derſelben drittes Jubilaum

Das erſte Buch, welches in Tuͤbingen gedruckt
worden iſt, iſt vermuthlich Gabriel Biels le⸗
ctura ſuper Canone miſſe. in folio. Am
Ende deſſelben ſtehen dieſe Worte: Immen-
ſas igitar ommipotenti. patri & filio & ſpiri-
tui ſancto. qui huius facroſanéti canonis ve-
rus anctor & infſpirator extitit Intemerate
quoque virgini marie ſimulque toti milicie
triumphanti. gratiarum referimus actiones Cu-
ius iuuamine hoc ſaluperrimum opus in prfe-
ſidium ſancte fidei catholice. ſolicitius ac la-
borioſiſſime in alma univerfſitate Tuwingenſi
ordinarie promulgatum eſt Impreffum atta-
men felieiterque conſummatum impenfis &
ſingulari cura Magiſtri Johannis otmar ciuis
Rutlingenſis Anno 1488. in pfeſto Otmari
ſanéti abbatis. 15 die Nouembris.

.

ranſtige⸗ Jahr zu feyren waͤre und von der

faſt zu gleicher Zeit geſchehenen Stiftung der hohen

Schule zu Maynz nebſt dem bisher meiſt un⸗

bekannten Stiftungsbrief oder Bekanntmachung

der Univerſitaͤt zu Tuͤbingen vom 3. Julii. 1477.

1776. herausgegeben und im folgenden Jahr 1777.

wieder auflegen laſſen.

Da es das einzige, bisher bekannte, Eremplar iſt,
ſo will ich es hier ganz abdrucken laſſen.

Berhardus Comes in Wirtemberg & Monte-
veligardo Senior. Uniuerſis & fingulis cuſuscun-
que Dignitatis ſtatus ac preeminencie Doctori-
bus Magiſtris Studioſisque ſcolaribus Ubicunque
conſtitutis Salutem & omne bonum Cum res

etatesque hominum animo reuoluimus qualia

quantaque Summus ille rerum parens & condi-
tor atque hujus immenſe molis Rector mortali-
bus benefic ia contulerit diſpenſaueritque nil ma-
gis humane inuenimus conuenire nature quam

aliquo ſe erga tantorum bonorum largitorem

opere gratum exhibere Nam & fſi illi haud un-
dlque condignas gracias agere valeamus Habet
tamen mens bona atque diuine beneficencie ob-
noxla affatim quo fe exerceat creatorique ſuo

complacere ac ut ita dicamus debitum conetur

exoluere. Quod nobis conſiderantibus ac ſe-
Penumero memoria repetentibus quanam potilſ-

fimum uia aggrediamur quod creatori noſtro gra-
tum

N
ohen
hung
Ie
nm.

— —

riſ⸗

lk-
cl⸗
gori⸗
ngue
1 tes
vuli
udi⸗
ttali⸗

gvanm
orein

lIabet

ſvo
getut

tutſd

I

PrrhEl. ra, ,

KlrA

il.⸗ é. Tae

ee Dte he n,heen,

7 enelc,

DPr Art S, es
õ
n e „e,

Aeer.

Wr,
4, “ Ml. e

Snccer Rarf e) —

t Prl,
ſorae rfa)

—

R— ☛

—

—

Num reipublice ac ſubditorum noſtrorum fſaluti
atque utilitati conducibile uideretur tandem ſue-
currit nil melius atque ad beatam uitam conſe-
quendam aptius Immortalique Deo acceptius ne
concipi quidem poſſe quam bonarum arcium at-
que diſciplinarum ſtudia quibus ipſum Deum
noſſe ſolum colere ſoli obtemperare erudimur
ſedula diligencia atque concertatione perſequi
Atque quo ea in terris noſtro temporali domino
ſubjectis uigeant in bysque boni ac ſtudioſi Ju-
uenes imbuantur inſtituantur doceanturque pre
omnibus enixeque curare. Non hys accurata
templorum edificia atque ſtructuras non denique
beneficiorum ecoleſiaſticorum fundationes prefe-
rimus Nam ſatis evo noſtro decus Crevit eccleſie
conſtatque ſolum acceptabile Deo templum eſſe
pectus humanum Summumque illum omnium re-
rum opificem plus Innocencia atque ſanctitate ho-
minum quam templorum Magnificencia letari At-
que ea parum ad beatitudinem conferre ſed ita
duntaxat Deo placere ſi quis puram caſtamque
mentem in ea ipfa intulerit quam profecto nulla
uia atque arte melius neque compendioſius quam
ex literarum eruditione conſequi poterimus. Qua
de re permoti publicas Scolas atque Uniuerſale
diuinarum humanarumque ſcienciarum ſtudium In
terris noſtro temporali dominio ſubjeétis erigere
atque sooperatione Hluſtriſſime principis & do-

mine domine Mechtildis Archi Ducifſe Auſtrie &.
genitricis Nec non iliuſtris domini Udalrici Co-

mitis In wirtemberg & Montepeligardo &c. Ta-
trui noſtri fundare cCurauimus In quo doctiſſmo-

rum uiretum conuentus celebrari rudesque ado-

leſcencium animi erudiri atqve inſtitui poſſent
Ad cujus quidem fundationem ſatis oportune
ſe locus Inſignis epidi noftri Tuwingen offere-
bat cujus amenitatem agrique fertilitatem atque
aeris ſalubritatem plus oculis contemplari quam
a nobismetipfis commendari placuit In hoc ita-
que tam præclaro atque ameno opido Auctori-
tate Sanctiſſimi In chriſto patris ac domini no-
ſtri domini Sixti diuina prouidentia Pape quarti
atque Sacroſancte Romane ac Uniuerfalis eccle-

r f f f f ——

ſiæ Gubernatoris publicas Scolas atque Generale

optimarum artium Studium ereximus atque fun-

dauimus Cujus felix curſus Sub decem Doëto-
ribus Quatuorque liberalium arcium Magiſtris
cathedras in ibi regentibus compleret quorum

tres ſacris theologie libris atque ſeripturis in-
tenderent Tres itidem qui ſacrata pontificum
Jura que canonica uocant reſoluerent Duosque

Legum ampla uolumina eorumque di fficultates

enodarent tottidem In Medicinis qui ſalubri cu-
ga morbis corporibusque mederent humanis Qua-
tuor infuper qui liberalibus artibus intenti cauſas
rerum atque naturas ſfubtili inueſtigatione per-

quirerent Ut omnes fixis atque fufficientibus
pro-

. aArces 7Vz O .ke, 9
naſn R4. s

— Apue Naceg en t RernAn dei Ke Pl. )
Z.

—.

— canmglerefar p. .)

— Eedden E- , 2

P.
gen

Ler.

gue

ſupe

ſpen
labe
kate
ne

Lile

00

le
ſe⸗
co
fre
de

die
bu

u
tio

&

„

3

Prouiſi ſtipendys In omni facultate gratis le-

gendo ne quis inopia diuiciarum ad notionem
ueritatis impediret aſcendere ſolerti ſtudio at-
que diligencia ſingulis facultatibus præeſſent In-
ſuper ut haberent ſtudioſi adoleſcentes in quo
ſpem reponerent atque bona fiducia premium
laborum ſuorum expectarent Eandem Uniuerfi-
tatem plus quam triginta Beneficiorum collatio-

ne dotatam condignis Emunitatibus atque pri-

uilegiis laudabilibusque inſtitutis plurimum de-
corauimus Vos igitur bonarum arcium Studio-
ſos uiros Vos omnes præſtantis animi Juuenes
uereque ſapiencie amatores qui uirtutis atque
ſciencie ſemitam ingredi Veramque beatitudinem
conſequi deſideratis ad hanc ipſam accedendam
frequentandamque hortamur & inuitamus Non
deerunt uobis qui & doctrina & auctoritate ani-
mos ueſtros atque mentes informent ac ad eru-
diendam inſtituendamque litteris ac bonis mori-
bus nitam quottidie uos meliores reddant Ex
quorum eruditione facile emergere atque ad al-
tiores dignitatum gradus ac faſtigia aſcendere
atque conuolare poteritis Et ne Vobis tam fru-
ctuoſum & laudabile bonum diutius differatur
hujus nouelle plantationis fauſia ac felicia ini-
cia a doctiſſimis Viris in omni arte diſciplina-
que principiantibus ad proximas Kalendas Octo-
bris expectate atque ſuſcipite deinceps in omne
euum Ad laudem ſummi ac eterni dei tocius-
que

”M

60 —
que celeſtis Curie progreſſura atque perpetuo
duratura Datum In Vrach Sub fgillo noſtro
preſentibus ſubimpreſſo Anno domini Milleſimo
quadringenteſimo Septuageſimoſeptimo Menſis
July die tertia Indictione uero Decima

Rr

—- — 2—

Anhang. 161

Vor einigen Wochen hatte ich das Vergnuͤ⸗
gen in der hieſigen Univerſitaͤts⸗Bibliothek auf
dem Umſchlag zweyer Buͤcher in Octav zwo auf
Pergamen geſchriebene hebraͤiſche Handſchriften zu
entdecken. Ich loͤſſte ſie ſogleich von der Decke ab, ver⸗
glich ſie mit der van der Hoogthiſchen Ausgabe, und
lege jezo hier eine Beſchreibung und die verſchie⸗
dene Lesarten derſelben vor.

Beyde Seiten des erſten Fragments enthal⸗
ten drey Columnen, wovon aber leider auf der
erſten Seite die erſte und auf der zweiten die drit⸗
te Columne der Laͤnge nach halb durchſchnitten iſt.

Die erſte halbdurchſchnittene Columne fangt
mit den Worten im zwoͤlften Vers des 12. Cap.
des 2 Buch der Roͤnige * one I) an, und
hoͤrt mit dem Wort des 16 Vers v auf.

Die zweite Columne fangt mit den lezten
Worten des 18 Vers Sovy dy ior an, ent⸗
haͤlt den 19. 20. 21. Vers und ſchlieſſt ſich mit den
Worten 12 2* im 22. Vers.

Die dritte Columne fangt mit dem erſten
Vers des 13 Cap. an, enthaͤlt den 1. 2. 3. 4. 5. und
endiget ſich mit dem halb durchſchnittenen Wort
des 6. Vers R*.
Der

1) Das vor 2niſt weggeſchnitten:
L

162 Anhang.

Der zweiten Seite erſte Columne fangt mit
den Worten des 7. Vers ny) 29) an, enthaͤlt
den 8. 9. 10. II. wovon aber die lezte Worte des
II. Vers halb durchſchnitten ſind.

Die zweite Columne fangt mit den Worten

des 13. Vers 2 * dya an, enthaͤlt den 14. I5.
16. 17. Vers bis auf die Worte L) 7.

Die dritte der Laͤnge nach durchſchnittene
Columne fangt mit dem Wort &* im 19. Vers
an, enthaͤlt die halb durchſchnittene Verſe 20. 21.

22. und endiget ſich mit den Worten des 23. Vers

Ry 2Py“*).

Das zweite Fragment beſtehet aus einem
einzigen Folio⸗Blatt und ſcheint anfangs 3 Co⸗
lumnen auf einer Seite gehabt zu haben, weil
viele Verſe aus der Mitte, von einer Columne zu
der andern fehlen, von denen aber eine vermuth⸗
lich nach der Form des Buchs, worinnen es einge⸗
bunden war, abgeſchnitten worden iſt.

Auf der erſten Seite fangt mit dem lezten
Wort des XIII. Cap. des 2 Buchs der Koͤnige
„WOO an, enthaͤlt vom XIV. Cap. den r. 2. 3. 4.

5. Vers und ſchlieſſt ſich mit den Worten des 6.
Vers ρα ee e.

Die

2— —

der
23.

N

RN

Anhang. 163

Die zweite Columne fangt mit den Worten
des 7. Vers oon ns an, enthaͤlt den 8. 9. 10.
Vers und endiget ſich mit dem Anfang des eilf⸗
ten Vers uN VDr..

Der zweiten Seite erſte Columne fangt mit
der Mitte des 24. Vers à8 & hr an, enthaͤlt den
23. 26. 27. und endiget ſich i in der Mitte des 28. Bers
P„ D.

Die zweite Columne fangt mit den lezten
Worten des 29. Vers —5 doeh an, enthaͤlt
von XV. Cap. den I. 2. Z. 4. 5. Vers und ſchlieſſt
ſich mit den Worten des 6. Vers Q'nred — S.

Beyde Blaͤtter ſind einander ſehr aͤhnlich
vermuthlich von einer Hand auf klein Folio ge⸗
ſchrieben; und villeicht beyde Fragmente von ei⸗
nem Codex die Vocalen ſind vom Punctator mit
blaſſer Dinte dem Text beigeſezt worden. Noch
merke ich an daß bei dem erſten Fragment auf der
erſten Seite zwo Linien von der groſien Maſora
vorkommen; die kleine Maſora ſtehet bei beiden
zwiſchen den Columnen.

v. 20. Dr &n

Rennicott
zehlt zu dieſer
Lesart 26.
Handſchriften.

v. 21. ) 3
di

bei Kennicott
leſen 11 Hand⸗
ſchriften eben
ſo:

v. 22. J27 ²)

be pdu 19 Handſchrif⸗

164
2 B. der Koͤ⸗ Cap. 12.
mae Larhe
dſchriſt. ονοσths Aus⸗
Handſchrift gabe.
v. 12. * hy „ y
KKennicott
führt bei dieſer
Lesart 54. .
Handſchriften
an.
v. 14. JV 1 ⁸
v. 19. O PNNLPENNN DRV)
P) ee)
„N „& re

— Sir

Rdd

9. „Handſchrif⸗

ENN Handſchrift an⸗

2 B. der Koͤni⸗

ge.
Handſchrift.
v. 2. RR
HMRNRZOE
In 12 Hand⸗
iſen⸗ hat
Kennicott
dieſe Lesart ge⸗
un en⸗

v prd

Svbe⸗
v. 7. 8 / &
5) eR.
Eine Hand⸗
ſchrifft liest bey
Kennicott

auch ſo.
LpP'“)

ten bei Kenni⸗
cott:

7
23 Handſchrif⸗

ten bei Ken⸗
nicott:

v. 8. —
bei Kennicott
3 Handſchrif⸗
ten.
gb
bei Kennicott

ten.
v. 9. DV

Kennicott
fuͤhrt bei dieſer
Lesart nur eine

Cap. 13.

RSEn W

9PS
— L

dper
vh
))
Sn

nar⸗

dr ne

—

S

f

9
₰

13G. der!
ſſee
Handſcheif
P

1. 1. R
C

R 1. 1
M

59,20, NJ.
9,21.

19. der
e.

1
d
ni

Benn
12 Hand

R

—

. 3.
)

0.26,

. Ha

1
RRen
9.J.
1

—-⸗—— 1855

2 B. der i Cap. 13. ]2 Buch der Cap. 15.
nige. Koͤnige.
Handichrift. Handſchrif.
v. 13. DvD e v. 5. —? V nd e e
.
v. 15. pyy Q'ur de
'un 29 Handſchr.
bei Kennicott.
v. 17. HRee¹ h 11
38⁰) EEIN ADEIENE
v. 20. 'n e 1 28 7 Handſchr. beij
J Kennicokt.
v. 21. Oa ee D
2 B. der Koö⸗ Cap. 14.
nige.
v. 1. DSa D'n De
2 OQOz 1H 12
5887*
bei Kennicot
22 Handſchr.
ͤ e ee n
Mν²
25⁵. png He
. „day
v. 26. y 88 Ny
15. Handſchr.
bei Kennicott:
v. 28. Dy 92) Sya
d 12

166 — .
Regi ſt er.

ke 1) 1468. Francicci Matararii Opuſculum de com-
bonendis verfibus „hexametro & pen-

£

5 722 ?8) 1474. Tbomas de Asnino Poſtilla in Job. S. 43.
92 1474. Berthorii reductorium morale. S. 46.
Ky 0) 1474. Henrici Herp ſpeculum aureum decem

præceptorum. S. 53.
2 siw! 1I) 1475. Juſtiniani Imp. Codex repetitæ præle-
Sionis. S. 59.
/. 4 ** 12) 1475. Bernardi Sermones. S. 65.

tersn 13) 1475. Auguſtinus De civitate Dei. S. 69.

14)

. tametro. S. I.
gia,e) 1471. Rodorici Zamorenſis Episc. ſpeculum vite
humane. S. 6.
2’ n. 72) 1472. Johannis de Turricrenats Contemplatio-
ciones. . S. II.
ye ⸗P)) 1472. Jobannis de Iurrecremata Explanatio in
pfſalterium. S. 17.
esi25 25) 1472. Ambroſi Hexameron. S. 24.
. SZe V. 166) 1473. Nova compilatio Decretalium Gregorii
. — „* * S. 27
. e 11 7) 1473 Egidius Romanus, de regimine princi-
pum. S. 37.

167
14) 1475. Rodorici Lamor. Epiſc. ſpeculum vite hu-
mane. S.... 73.
15) 1475. Joh. Cbryſoſtomi Sermones XXV. S. 75.
16) 1476. Juſtiniani Inſtitutiones cum gloſſis

S. 78.
127) 1476. Liber ſextus Decretalium cum gloſſis.
S. 81.
18) 1426. Johannis de Turrecremata Explanatio in
Pſalterium. EBEB. 86.
19) 1I477. Biblia Latin. S. 89.
20) 1477. Caroli IV. Aurea Bulla. S. 95.
21) 1477. Stiftungs⸗Programm der Univerſitaͤt
Tuͤbingen. S. 15.
22) Beſchreibung zweier hebraͤiſchen Fragmente
auf Pergamen. S. 164. 1.

—

—

““ G , “
Ic Ae, De,. man aes A, N
a pm, wA, O,goo.
s rn es el-
e, .: A r. A Led‿s, woe
A a . g

Hora! d, äudn,. e*. .

lzanert Mo e. N0. 1766. Aa, c. /. Ri: 167.

— — *

/ , eren /4% 7 1. . 23. ℳ.
ä DL
kmce Et. er ea , Za’ .

–

. R

.

M. Jeremias David 9 Reuß

Unterbibliothekars

eſchreibun

merkwuͤrdiger

Buücher

aus der
Univerſitaäts⸗Bibliothek
zu Tuͤbingen

Sis vom Jahr 1468 -— 1477
ol und zweyer

ente.

hebraͤiſchen Fragn

Tüͤbingen
bey Jacab Friederich Heerbrandt. 1780.

5
