Gionem huiusmodi de-
ſtinandos AC poteſta-
tem. mandatum ſeu pro-
curatoria ORDINARI
debuerint:

— vel regis romanorum
obitu in dioceſi
GUNTINA conſtiterit--
de-

MA-

Olenſchlager.
Marchionem brandeM-
burgenſem ſacri imperii

Archicamerarium, SI-

MILITE R. conducere
tenebuntur.

— omnes & finguli prin-
cipes Electores FRAN-
KENFORD fuper MO-
GANUM eſſe debeant
conſtituti, vel ſuos lega-
les ad eundem terminum
ATOUE locum Nuncios
deſtinare cum plena ET
omnimoda poteſtate, SI-
UEOUE patentibus lit-

teris —

— nuncios ſuos ad ele-
ccionem huiusmodi de-
ſtinandos AD poteſta-
tem. mandatum ſeu pro-
curatoria ORDINARE

debuerint —

– vel regis romanorum

obitu in Dioceſi MO-

GUNTINENSI conſtite-
rit

ſel⸗

lele

lece⸗
TE
clar
Co

10

Ven
in

duc

In,
bus
D.
U

ibe

decernimus ſuis PA-
TENTIBUS litteris de-

clarari.

Cod. Trev. patentibus —

— in ciuitate FRANCK-
FORDIE ſepedicta con-
ueniant electuri regem
in ceſarem promouen-
dum.

— vel ſui nuncii pre-
dictam civitatem
FRANCKFORDIE cum

ducentis equitaturis —

— cum litteris patenti-
bus ſigillo fſuo maiori ſi-
gillatis plenamque ac
omnimodam poteſtatem
continentibus —

Injungimus autem civi-
bus de FRANCKFOR-
DIA & mandamus ut ipſi
univerſos principes ele-
ctores in genere: &quem-
libet eorum IN SPE-
CIE

107

Olenſeblager.
rit — decernimus ſuis
PARENTIBUS litteris
declarari.

— in ciuitate FRAN-
KENFORD ſepediéta
conueniant electuri re-
gem ROMAN. in Ceſa-
rem promovendum.

— vel fui nuncii predi-
ctam civitatem FRAN-
KENFORD. cum du-
centis equitaturis —

— cum litteris patenti-
bus ſigillo ſuo maiori ſi ſigi-
llatis plenamque ET LI
BERAM ac omnimodam

boteſtatem continenti-
bus ——

Iniungimus autem civi-
bus de FRANKEN-
FORD & manda-
mus ut ipfſi univerſos
principes electores in
genere, & quemlibet eo
rum

108

CIE ab invaſione alte-
rius quos ipſi VEL
eorum quilibet in prefa-
to ducentorum ſuorum

equorum numero ad pre-

fatam DUXERI civita-
tem — quod fuper hoc
ipſos ad FACTA preſta-

rxe ſtatuimus —

gracias & indulta: que
a ſacro NosCIMVUsS obti-
nere imperio, omnino
amittant. Bannumque
XMPERILALEM Cum per-
ſonis ſuis omnibus inci-
dant eo ipſo.

Cives inſuper antediéti
de FRANCKFORDIA per
omne tempus illud quo
ſuper electione PREDI-
CTA tractari & agi con-
tigerit: —

— vel intrare quouis mo-
do permittant principi-
bus electoribus vEL eo-
rum

Olen ſeblager.
rum ab invaſione alteri-
us — quos ipſi ET eorum
quilibet in prefato du-
centorum equorum ſuo-
rum numero ad prefatam
DUXERINT civitatem -
quod fuper hoc ipfſos ad
SANCTA preſtare ſta-

tuimus —

– gracias & indulta,
que a ſacro obtinere
NoscüUNTUR imperio,
omnino amittant, Ban-
numque IMPERIALE
cum perſonis ET BONIS
ſuis omnibus incidant eo
ipfo:

Cives infuper antediéti

de FRANKENFORD per
omne tempus illud, quo
ſuper eleccione SEPEDI-
CTA tractari & agi conti i-
gerit —

— vel intrare quovis mo-
do permittant, principi-
bus electoribus ET eo-
rum

PUI
torib
Coc.

TRA
Virtu

tution

in
tholea
in o
.
VULT
Mem
wüier
keger
lorn

HORI
DEN

aſſit

rum nunciis & proçura-
toribus --
Cod. Trev. vel --

— quod eives ipfi de
FRANCKFORDIA Tuper eo
virtute preſentis conſti-

tutionis —

192

Olenſehlager.
rum nunciis & procura-
toribus -==

– quod cives ipfi de

FRANKENFORD „ fuper
eo virtute preſentis con-
ſtitutionis —

DE ELECTIONE ROMANI
REGIS.
CAPI. SECUNDUM.

— in eccleſia ſanéti bar-
tholomei apoſtoli ibidem
in OoMNI ipforum preſen-
cia — quatenus ipfi ſuo
vULTI preſidio homi-
nemliuſtum. bonum &
utilem eligere valeant
regeimn romanorum fu-
turumque ceſarem —
qui omnes cum tota
EORUM familia tunc ibi-
PEM debebunt inermes

aſſiſtere.
Ego

— in eccleſia ſanéti bar-
tholomei apoſtoli ibidem
in OMNIUM ipſorum pre-
ſencia -— quatenus ipfi
ſuo FüLTI preſidio ho-
minem iuſtum, bonum
& utilem eligere valeant
WN regem roman. futu-
rumque ceſarem —

— qui omnes cnni tota
SUA familia tune ibi
debebunt inermes afſi-
ſtere.

Xgο

110

Ego JOHANNES archie-
piſcopus Maguntinenſis
ET ſacri imperii per ger-
maniam archicancella-
rius ET princeps elector
jure — qua deo & ſacro
romano imperio ſum
aſtriétus ſecundum om-
nem diſcretionem & in-
telleétum meum —

— ſtipendio. precio vel

PROMNISSIONE ſeu quo-
cunque modo talia vA-
LENT appellari. Sic me
deus adiuvet & omnks
ſa cti. PRESCITO denique
per eleéctores — nec
am Modo de iam dicta ci-
vitate FRANCKFORDENS.
niſi prius maior pars ip-
ſorum —

— a die preſtiti iuramen-
ti prefati CoNTINUE nu-
merandos, extunc trans-
astis eisdem triginta die-
bus am Modo panem man-
du-

Olen ſehlager.
Ego archiepiſcopus Ma-
guntinenfis ſacri impe-
rii per germaniam Ar-
chicancellarius ACc prin-
ceps Elector iuro = qua
Deo & Sacro rom. impe-
rio ſum aſtrictus ELIGAM
ſecundum omnem dis-
crecionem &
ctum meum -—

intelle-

— ſtipendio, precio vel
PROMISSO, ſeu quocun-
que modo talia vVA-
LEANT appellari. ſic me
deus adjuvet & OMNI
ſancti. PRESTITO deni-
que per electores -— nec
amodo de jam dicta ci-
vitate FRANKENFORD
SEPARENTUR, niſi prius
maior pars ipſorum -—

— à die preſtiti iuramen-
ti prefati CoNTINUO nu-
merandos, ex tunc trans-
actis eisdem triginta die-
bus amodo panem man-

du-

uee
null
Eant

dign
Juo
tar
guet
Ad
s
dos
bat
fſeir
nc
Per
obl⸗

Peri
Gio⸗
Noß
ine
Pri

ducent & aquam BIBANT
nullatenus civitatem ex-
eant -

Sique per tempus ali-
quod morari. abeſſe &
tardarI CoNTIGERIT ali-
quem de electoribus -—
admitti debere decerni-
mus, in quo IPsE aduen-
tus ſui tempore conſiſte-
bat. — LAUDABILI con-
ſuetudine inconvulſe
quod fubſcribitur ſem-
per ExISTIT hactenus
obſervatum.

— & quicquid ipſi ab im-

perio usque in diem ele-
ctionis obtinuerunt &
poſſiderunt —

in caſu denique quo tres
principes electores pre-
ſentes ſeu ABSENCII
nuncii oOUA“‧ßRUM ex ſe ſeu
ipſo um conſortio vide-
licet — ſi preſens affue-

rit aut nunciorum ipſius
ſi

111
Olenſehblager.
ducent, & aquam Er
nullatenus civitatem ex-
eant —

Sique per tempus ali-
quod morari abeſſe &tar-

darE CoNTINGERET ali-

quem de electoribus —
admitti debere decerni-
mus, in quo IPSA ad-
ventus ſui tempore con-
ſiſtebat — LAuPAEBILE
conſuetudine inconvulſe
quod ſubſcribitur ſemper
EXTITIT hactenus ob-
ſervatum:

— & quicquid ipſi ab im-
perio usque in diem e-
leccionis sur obtinue-
runt & poſſiderunt —

In caſu denique, quo tres
principes electores pre-
ſentes ſeu ABSENCIUM
nuncii, QUARTUM ex ſe
ſeu ipſorum conſorcio
videlicet -— ſi preſens af-
fuerit aut nunciorum
ipſius

I1I2

ſi eum abeſſe coNTIGE-
RIT; plenum vigorem
habere — partemque
maio rem decernimus
conſtituere inſtar cetero-
rum principum electo-

Olen ſebhlager.
ipſius ſi eum abeſſe CoN-
TINGERET, plenum vi-
gorem habere — par-
temque maiorem decer-
nimus conſtituere, AD
inſtar ceterorum princi-
pum eleétorum.

CAPI. TERCIUM.

De fſeſſione Treverenſis
Colonienſis & Magunti-
nenfis Archiepiscopo-
Cod. Trev.

Et quanto mutui favo-
ris ampliori benignitate
ſtringuntur tanto UBE-
RIORA pacis & tran-
quillitatis comoda feli-
eciter profluunt -—

— faboriri valerent in
poſterum perpetuis Er
antea temporibus ampu-
tentur —

De ſeſſione Maguntin.
Treveren & Colon. Ar-
chiepiſeoporum.

Et quanto mutui favo-
ris ampliori benignitate
ſtringuntur. tanto UE-
RIORIS pacis & trahquil-

litatis comoda feliciter

profluunt —

— fuboriri valerent in
poſterum, perpetuis IN
antea temporibus ampu-
tentur —

puta

00N.
n i-
lrer
W
rinei⸗

Unnin.
A.

ſati

cor

dran

kee
er

W
Olen ſehlager.

— puta iudiciis; col-
lationibus fendorum &
refectionibus menſarum
ac eciam in conſiliis: ——

— putà iüdieiis colla-
tionibus feudorum & 1IN
refeceionibus menſarum
ac eciam in confiliis,; -

DE PRINCGIPIBUS ELECTORI.
BUS IN COMMUNI.

C4. AbaAk PUM.

Statuimus inſuper ut
quotiensennque impe-
rialem curiam exnune
In anteà CELEBRARE
contigerit: —
Cod. Palatinus. = eele-=
brare. —
— Lceteros principes an-
tediétos fuos in dicta

ele Rtione conſortes Li-
BERATORIE COnvVOCandi.

Quibus omnibus ſeu his

qui PoTUERUN et vo-
LUERUNT intereſſe in ele=
Ctionis termino in v cem
congregatis TUNC dic-
tus vENERABILIS Archi-
epis-

Statuimus“ infuper ut
quoôtienseunque imperia-
tem euriam exnunc, in
antea CELEBRARI conti⸗

** ceteros principes anz
tedictos ſuos in dicta
eleccione conlſortes, „LI=
TERATORIE tônvocand':
Quibus omnibus ſeu hiis
qui POTERUNT & voLV-=
ERINT intereſſe i in elec-
cionis termino in, vicem
congregatis, dictus Ar=
chiepiſcopus Maguntin-
5 xt

114

epiſcopus Maguntinenfis
& non alter eorundem
PRINCIPUM coelectorum
OMNIUM ſuorum vota
ſingulariter habebit. —

= cui competit dignitas
NISI nONN officium toma-

ni REGIS primum diade-

maregium imponendi. =
ex regie dignitatis faſti.
gio iure & merito obti⸗
net PRIMITIVAM.

.2 Et Dux ſaxonie MARE-
STALLATVUS officium (ut
ſolitum eſt fieri ab anti-
quo) exercebit.

Cod. Palat.

Olenſeblager.
et non alter eorundem
Coelectorum ſuorum vo-
ta ſingulariter habebit -

— cui competit dignitas-
NEC non officium Roman.
REGI primum diadems
regium imponendi.“ ex

regie dignitatis faſtigio.

jure & merxito obtinet
PRIMACLAM.

.- Et Dux ſaxonie M, RE-
SCALLATVUS O cium ex-
ercebit, ut ſolitum eſt
Keri ab antiquo.

DE IURE cOMITIS PALA-
TINI ET ECIAM SAXOo-
NIE DUCIS

CAPI. QUINTVUM.

Quociens IGITUR (ut
premittitur) ſacrum va-
— 1 caxe

Quociens INSUPER, ut.
premittitur „ſacrum va-
care

ndem
IIVO
kht ⸗

nitn⸗
OMal.
kens
io.
Muner

N⸗
umer⸗
n e

R) in⸗

1n 1⸗
ate

care continget imperium.
Illuſtris PRINGEPS Comes
palatinus renit — ſeu
comitatus palatini PRI=
CILEGIO eſſe debet prô-⸗
ad beneficia ecelefiaſti-
ca preſentandi Er recol-
ligendi redditus =
Cod. Trev. privilegio.

— & de novo ſibi iura-⸗
menta ipſapRESTARE de-
bebunt: Feudis princi⸗
pum duntaxat exceptis--

= Ducem faxoônie ſfacri

sTALIL-UNM frui volumus
in ILLIS locis ubi ſaxo⸗
nica jura ſervantur: ſfub
omnibus modis et GoN-=
PICTIONTBUsS ſicut ſupe-
rius eſt expreſſum.

pro quibus fMPEDITUS
fuerit habeat (ficut con-
ſue-

Olen ſeblager
eare continget imperium,
illuſtris comes Palatin.
Reni== ſeu comitatus Pa⸗
latin. PRIVILEGII eſle de-
bet provifor ipſius impe-
rii — ad beneficia eé-
eleſiaſtica preſentandi 5
fecolligendi redditüs =

— & de novo ſibi lura=
menta ipſa PRESTARI
debebunt; feudis princi-

pum duntaxat exceptis-=⸗=

.2 Dueem ſaxonie ſacri
imperii ARCHIMARES-=
GALLUM frui volumus
in alIIs locis ubi ſaxonica
iura ſeryantur;, ſub om=
nibus modis & GoNpf=
CIONIBUS ſicut ſuperius
eſt expreflum.

= pro quibus IMPETITUS
fuerit habeat, ficut a
H 2 con-⸗

muetudine introductum
dicitur) coram comite —

Illud tamen iudicium co-
mes IPSE palatinus non
ALUBI preterquam in im-
periali curia

Cod. Wenceſlai = Co⸗-
mes ipſe palatinus -=

Olen ſeblager.
conſuetudine introduc-
tum dicitur, coram co-

mite. —

Ilud tamen iudicium

comes Palatin. ISE non
ALIBI preterquam in im-
periali curia =-

DE COMPARATIONE PRIN

CIPUM ELECTORUM AD

e Ulam deinceps perpe-
tuo cELEBRARE contige-
rit, antedicti principes-

— quacunque eciam ſin-
gulari dignitatis prero-
gativa FVULGENTE quem
quovis caſu =

= illam deinceps perpe-
tuo cELEBRARI COntige-
rit, antedicti principes-=
– quacunque eciam ſin-
gulari dignitatis prero-
gativa FULGEN TEM;=
quem quovis caſu -=⸗

due⸗

iumn
not

I
in⸗
ſel

DE SUCCESSIONE PRIN-

CAFPIL. SEPTIMUM.

Inter ſolicitudines illas
innumeras quibus pro
felici ſtatu ſacri imperii
cuM auctore dnno feli-
citer preſidemus —

= quanto inter eos nul-
lus error ſurrepſerit &
purior fuerit CHARITA-
TIS CUSTODIA oObſcurita-
te ſucciſa & iure CüILI-
BET dilucide pECLARA-
TA-

== in electione Regis ro-
manorum in cefarem
promovendi ceteris prin-

cipibus eccleſiaſticis ſfuis

coeleétoribus -—
= futuris, auétore DEO
cupientes periculis ſalu-
priter obviare —
Cod. Trev. = PEO —
iIlIo

OIen ſeblager.
Inter ſolicitudines illas
innumeras quibus pro
felici ſtatu ſacri imperii
cI auctore domino feli-
citer preſidemus -—

— quanto inter eos nul-
lus error furrepſerit &
purior fuerit CARITAS
cusTobpITA, Obſcuritate
ſucciſa & iure ciOsI-
BET dilucide DECLARA
Tr10O0M..

— in eleccione Regis ro-
man. in Ceſarem pro-
movendi, CUM ceteris
principibus eccleſiaſticis
fuis coelectoribus —

— futuris, auéctore Do-
MINO, CUpientes peri-
culis ſalubriter obvia-
re -—

5 3 lo

z. illlo vere non OB-

STANTE ad eiusdem
primo geniti pr imogeni-

tum fimiliter laiicum

Uiber eE e==

Si vero aliquem ex hu⸗
jusmodi

CUM imperator ſeu rex
romanorum qui pro
tempore fuerit=⸗

e= qui ius habent eli-
gendi regem boemie
FACIENDI iuxta con-
tinenciam eorundem
privilegiorum – in
omni ſuo tenore & for-
ma INDUBIE tenere
roboris firmitatem.

prineipatibus
ipſorum imperio ſacro

vacare CONTIGERIT

continenciam

ohkenſeblager,

== illo vero non ExX.
STANTE ad eiusdem
primogeniti primogeni-
tum fimiliter laicum

Si vero aliquem ex hu-
lusmodi principatibus
ipforum imperio ſacro
vacare CONTINGE-
RET, TUNC impera-
tor, ſeu rex roman.
qui pro tempore fuerit.

= qui ius habent eli-
gendi regem boemie
FACIEND A, iuxta
eobrun-⸗
dem privilegiorum —
in omni ſuo tenore &
forma INDUBIAM te-
nere roboris firmita⸗
tem.

DE REGIS BOEMIE ET REGNI-

COLARUM EIUS IMMUNI-

„

CA. UII.

e== Olim conceſſum fue-
rit

= olim conceſſum fue-

rit

ſpe⸗
tit

—,—

rit gratioſius & indul-

tum. SICQCUE in re-

gno eodem a tempore
euius contrarii hodie
non exiſtit memoria --
— miles, cliens, Bur-
genſis.
denique perſona eius-
dem regni -—

Cod. Trev. -== civis =⸗

– & iudicum regalis

ecurie ſue indicium ci-

tari POTERIT SEU

trahi: nec vocari de-

beat —

Cod. Wenceslai -— pore
rit ae

— in quacunque cauſa
criminali VEL civili
vel mixta ſeu fuper
quocunque negocio ci-
tatus fuerit -

*△

= extra regnum Boe-
mie conſtituto iudicia-
lite r

CIVIS: nulla

Olen ſeblager.
rit gracioſius & indul-
tum, SITQUE in re-
gno eodem a tempore,
cuius contrarii hodie
non exiſtit memoria =⸗

— miles, cliens, Bur-

genſis, CIVES, nulla
denique perſona eius-

dem regni —

— & iudicum regalis
curie ſue iudicium ci-

tari POTUERIT SIVE

trahi nec vocari de-

beat -—

— in quacunque cauſa
criminali, civili vel

mixta, ſeu ſuper quo-

cunque negocio cita
tus fuerit -—

extra regnum

IPSUM, Boemm. con-
H 4 ff

29

liter procedi: procef-
ſus fieri ſeu ſentencias
LOCUTDORIAS vel.

DIFFINITIVAS unam

vel plures -=-

NMIIIVAS=—

auctoritate premiſſa
de plenitudine infuper
antedicte IMPERA-
TORIE poteſtatis, ci=
tationes — & omnia
que ex eis vel aliquo
eorum QUOMODOLI-
BET ſequi attemptari
poſſent -—

— vel diffinitivis ſive
preceptis regis boemie

autquorumcunque

ſuorum IUDICUM nec
non executionibus eo-
rundem contra ſe in
regali IUDICG ſeu co-
ram regis regni -— — ſi
quas contra hoc inter-
poni contigerit eo ipſe

O ten ſoh la ger.

ſtituto, iudicialiter pro-
cedi, proceſſus fieri
ſeu ſentencias IN TER-

LOCUTORIASvel
DIVINITIVAS, unam

vel plures -—

= auctoritate premifſfa

de plenitudine inſuper
antedicte IMPERA.
TORIS poteſtatis, ci-

taciones-- & omnia que

ex eis vel aliquo eo-⸗
rum QUOLIBET ſe-
qui attemptari poſſent=-

preceptis regis boem.

aut quorumcunque

ſuorum IUDICIUM,
nec non execucionibus
eorundem contra ſe in
regali IUDICIO ſen co-
ram regis fegni — ==
fi quas contra hoc in-
terponi contigerit eo
ipſo

D

ſubiee

WRIB
Kant-

* ui
Poribr
it⸗

tinen

Coc.

i
lector
les
corun
Fint 1
AN
gua.
doris
a
un

Olenſchlager.
IURIBUS non nbl⸗ ipſo VIRIBVS non ſub⸗
ſtantt ſfiſtant -
DE AURI ET ARGENTI ET
ALIARUM. rnkaBat MI.
6 A. 1x.

quibuscundue tem-

poribus in regno pre-

dicto AC terris & per-
tinenciis eidem regno
ſubiectis -—

Cod. Palat. & Wences-
lai.

— ipfique principes e-
lectores ac progenito-
res AC predeceſſores
eorum legittime potue-
rint uſque I N PRE-
SENS ficut hoc anti-
qua - longiſſimi tem-
boris IN curfſu preſcri-
Ppta noſcitur obſerva-
tum.

rint

„5 5 DE

— quibuseunque tem
poribus in regno pre-

dicto, AUT terris &

pPertinenciis eidem re-
gno ſubiectis -

principes
electores: ac progenito-
res ET predecefſſores
eorum legittime poôtue-
uſque e
SENS ficut hoc
qua -- longiſſimi Een.
poris curſu preſcripta
noſcitur obſervatum.

—

DE MONETIS.

cAFITULUM PDE ciuDu.

„*. in poſſefſione pacifi-
ca continua ipſos fuiſ⸗
ſe iuris ſubſequentis
monetas auri & argen-
ti in omni loco-⸗

— & gracis perpetuo va-
Uturis a quibuscunque
principibus. Comitibus
ac perſonis aliis -— com-
parare ſeu in donum sz
donationem ex quacun-
que cauſa autin obligatio-
nem recipere ſub talium
terrarum. caſtrorum poſ-
ſeſſionum e?eREDICTORUM.
ſeu bonorum conditione
conſueta —

— ut propria. libera Ur
Ubera. & ea que depen-
dent in feudum ſimiliter
emanantur in feudum —
Ke⸗

Olenſcblager.
in poſſeſſione pacifi-
ca continua ipſos fuiſſe
iuris ſubſequentis, VI-
DELICETmonetas au-
ri & argenti im⸗
loco —

— & gracia perpetuo va-
Uturis a quibuscunque
principibus, MAGNATI-

Bus, comitibus, ac per-

ſonis aliis — comparare
ſeu in donum vEL dona-
cionem ex quacunque
cauſa aut in obligacionem
recipere ſub talium ter-

rarum, caſtrorum, poſ-

ſeſſionum, PREDIORUM
ſeu. bonorum condicione
conſueta —

— ut propria, libera

vVELUT libera, & ea que

dependent in feudum fi-
militer emanantur in
feu⸗

lezen
4
verin
1dp
lura
EXO
a

D

tertn.
Ryxr
ſertin

Vel
denn
1
Poſi
Prete
öbler

t
ET

reges boemie 6 hiis que
AD hoc modo compara-
verint vel receperint —
ad priſtina ac conſueta
iura de talibus ſacro
EXOLVENDA & redden-
da imperio ſint aſtricti.

123

Olenſoblager.
feudum -— reges Bdem.
de hiis que hoc modo
comparaverint, vel rece-
perint — ad priſtina ac
conſueta iura de talibus
ſacro ExPLENDA & red-
denda Imperio ſint aſtri-

DE IMMINITATE PRIN CIPUM
ELECTORUM

CAPL.

=s exfra territorium &
terminos ac limites Eo-
RUNDEM eccleſiarum &
bertinenciarum ==

= Vel trahi sE vocari de-
beant perpetuis in AN-
TE temporibus, five

poſſint ſicut temporibus

preteritis invenimus

obſervatum.

= treveren., maguntin.
ET colonien. ſubditos

Vel

XI

— extra territorium &
terminos ac limites Ea-
RUNDEM ecCleſiarum &
pertinenciarum -—

== vVel trahi sEU vocari
debeant perpetuis in
ANTEA temporibus, ſi-
ve poſſint, ſicut prete-

ritis invenimus tempo-

ribus obſervatum.

— treveren. Magunt in.
sEU Colon. ſubdites,
ve!

124

vel eorum aliquem ſeu

aliquos ad cuiuscun-

que inſtanciam ſeu ad
cUIUSQUODQUEtribunal
pro quacunque cauſa --

— vel fieri irrita decer-

nimus IPSO FACTO ad-

jicientes exprefſe: —
civi. ruſtico: nulli de-

mum perſone ecgleſüs
HUIUS ſubjecéte ſeu eius
incole cuiuscunque ſta-
tus -—

Cod. Senkenb. IPSO FA-

CTO -

Inn pErECTUM vero iu-

ſticie predictis omnibus

ad imperialem dunta-
Xat curiam —

— àd Illuſtres comitem
palatinum reni Er du-
cem ſaxonie & marchio-
nem brande Nburgen.
Principes electores ſe-
Eu⸗=

= vel fleri irrita decer-

Olen ſceblager.
vel eorum aliquem ſeu
aliquos ad cuiuscunque

inſtanciam ſeu ad cuo-

IUSCUNQCUE tribunal,
pro quacunque cauſa -=-

„»

nimus EO IPSO. Adji-
cientes expreſſe, - ci-
vi, ruſtico „ nulli de-
mum perſone eccleſiis
HUIUSMODI fubiecte;

ſeu eius incole cuius-

cunque ſtatus --

In pEFECTVU vero iuſti-
cie predictis omnibus
ad imperialem dunta-
Xxat curiam -—

— ad Illuſtres, comi-
tem Palatinum reni:
ducem ſaxon. & mar-
chionem BrandeMbur-
gen. principes electo-
res

nſen
none

ſti.
hus
d⸗

S
-

ndl⸗
hul⸗
ſes

cul
ted

e
Tib
ſee

id⸗

pe
Pri
60
le

de

culares sEV laiicos he-
redes. ſuccefſores

— a principibus eleéto-
ribus eccleſiaſticis &
ſecularibus dependen-
kes que pE temporali
ipſorum iurisdictione
conſiſtant -⸗

— vel principes ab im-
perio bannum habent &
Privilegium pDUELLUN
coram ſe agi permitte-
re apud illos AGATUR
de talibus.

res ſeculares sIvß lai-
cos, heredes, ſucceflo-
res

— a principibus electo-
ribus eccleſiaſticis &
ſecularibus dependen-
tes, que IN temporali
ipſorum iurisdictione
conſiſtunt.

— vel principes ab im-
perio bannum habent
& privilegium, o UELLA
coram ſe agi permitte-
re, apud illos AGAT de
talibus.

DE CON GREGATION. E PRIN er.
PUM.

CAPITVUL UM XII.

hinceſt quod in ſolen-
ni curia noſtra IN NüRN-
BERG cum venerabili-
bus pRINCIPIBUS eccle-
fiaſticis & ſecularibus
XT illuſtribus ele Ctori-
bus

2 hihe eſt quod in. ſo=
lempni curia noſtra No-
REMBERG cuim venefäs
bilibus eccleſiaſticis; &
illuſtr ibus ſecularibus
PRINCIPIBVUsS ele Go†
dus

4
*

bus & multis aliis prin-
cipibus & proceribus
per noſtram celſitadi-
nem CELEBRATA habi-
tà cum eisdem princi-
pibus electoribus -

— = per ſingulos annos
Eemel transaétis a feſto
PASCE refurrectionis
dominice quatuor--

quo ſequenti anno

conveniant ipſorum
confilio ſtatuatur A C
noſtra ordinatione ad
noſtrum - ſub noſtro

impefiali conductu

RECIPIMUSad diétam
euriam accedendo -

— generales omnium

brincipum celebrare

alieui non liceat INVI-

TATIONES. Particu-
lares vero que agendo-

rum expeditionem non
impediant cum mode-

12⸗

Olen ſeblager.

bus & multis aliis prin-

cipibus & proceribus
per noſtram celſitudi-
nem CELEBRATAM ha-
bita cum eisdem prin-
cipibus electoribus --

– per ſingulos annos
ſemel transactis a feſto
PASCH. Refſurrectio-
nis dominice, qua-
tuor -—

– quo ſequenti anno

conveniant ipſorum
conſilio ſtatuatur, HAC
noſtra ordinacione ad
noſtrum — ſub noſtro
imperiali conduétu
RECEPIMUS ad dictam

curiam accedendo ==

— generales omnium
principum celebrare

alicui non liceat INVI-

TATAS 5 particulares
vero que agendorum
expedicionem non im-

pediant, cum modera-

nnOs
eſto
lu.

inn

kam

N.

bre
tde
X
0
Gia
V
Kan
Co⸗

inri
XI
tuc

ramine ſint PREMs-
SE.

Olen ſeblager

mine ſint PERMISSE.

DE REVOCATIONE PRIVILE-
GIORUM.

CAPITULZ 0M XIII.

preterea ſtatuimus &
hoc imperiali PERPE-

TUO ſanccimus edicto.

quod univerſa privile-
gia — Bpreeminencie
VEL dignitatis exi-
ſtant —
Cod. Trev. perpetuo -

— ſuper quibuscunque

juribus. graciis. EMU-

NITATIBUS. conſue-
tudinibus --
in antea conceden-
da ſeu concedende non
debeant SEU POS-
SUNT libertatibus —
— dignitatis aut ſtatus
EXTITERIT (ut pre-
fertur) ſeu univerſita-
dun

Preterea Aatuimus „&
hoe imperiali fancci-

mus edicto, quod uni-

verſa Privilegia — pre-

eyminencie, dignitatis

exiſtant =

– ſuper quibuscunque
juribus, graciis ET
IMMUNITATIBUS;,
conſuetudinibus =
— in antea concedenda
ſeu concedende non de-
beant, AUT POSSINTYT
libertatibus -
— dignitatis aut ſtatus
EXTITERINTY , ut

Prefertur, ſeu univer-

12 8

4

tum huiusmodi expreſ-

ſe INCAUTUMfit vel
fuerit in futurum -

— revocataque & re-
vocatas intelligi & ha-
bperi decernimus pleni-
tadine Imperatorie po
teſtatis.

Olenſeblaàger.

ſitatum huiusmodi ex⸗
preſſe CAU PUM fit
vel fuerit in futurum —

– revoeataque & revo-
catas intelligi & haberi

decernimus DE pleni-
tudine imperatorie Po-

teſtatis.

DE HIIS OUIRUS UT INDIGNIS

AUFERUNTUR BONA

FEUDALIA.

fanécimus quod talis
réſignatio ſen TALIS
renunciatio haberi de-
beat] dren non facta ⸗

Gontrar lum 1 faciens ſeu
dominòôs ſuòs in bene-
ficlis 8EU feudis reſig-
natis = vel pertur-

bans AlT damna ipfis

inferens ſeu confilium

VEEL auxilium bre-

ſKtans ==

1

Xt.

u ſanccimus quod talis
rêſignacio SEU renun=
ciacio haberi debeat
pro non facta —

Coôntrarium faciens, ſeu
dominôs ſuos in bene-
ficiis El feudis reſig-
natis — vel pertur-⸗
bans; VEL dampna IN
ipfis inferens ſeu conſi⸗
lium auxilium preſt. ans⸗=

——
= &

vel
M0O
tero
I
velti

— & nullus ad feuda
vel beneficia HUIUS-
MODI pateat ei de ce-
tero — nec de novo
ſibi concedi valeant
ILL,O modo =— ſeu in-
veſtitura ſecuta viribus
non SIBSISTANT.
Cod. Trev. HUIUSMO-
01 —

2 contra dominos ſuos
fraudulenter agentes

vel agens ſcienter inva-

ſerint vel invaſerit dif-
fidatione ==

BE CONSPIRATITNIBVUS
CAPIT UL UM

ſeu colligationes il-
licitas in civitatibus ex=
tra vel inter civitatem
& civitatem —

quorum ſubditi SEU

miniſteriales ſeu inquo-
rum diſtrictu confi-
ſtunt ==

& nullus ad feuda

vel beneficia pateat ef
de cetero = nec de no-

vo concedi ſibi valeant

ULLO modo =— ſeuin-
veſtitura ſecuta viribus

non SUBSISTAT.

fraudulenter agentes
velagens, ſcienter EOS
invaſerint vel invaſerit
diffidacione =

DE CONSPIRATORIBUgS. G

XLV.

— ſeu colligaciones ij⸗

Uicitas: in civitatibus ET

extra vel inter civita-
tem & civitatem -—
quorum ſubditi VEL
miniſteriales, ſeu in

quoòrum diſtrictu conſi-

ſtunt —
— &*

13⁰°

&&caſſatas illis'CON-
SIDERATIONIBUS &
LZEGIBUS duntaxat ex-
ceptis quas principes &
civitates -

. contra tenorem pre-
ſentis conſtitutionis no-

Kre & legis antique ſu-

per hoc edite -- & pa-
Ra huiusmodi inire
PRESUMPSERINT
ultra penam legis eius-
dem -=-

2 incurrere decerni-
mus eo ipfſo medietate

bene hniusmodi pecu-

niarie fiſco imperiali.
RELICUA vero domi-
no diſtri us in cuius
prejudicium facte fue-
rint AbPLICANDE.

Olenſcblager.
— S& caſſatas, illis
CONFEDERACIONIL-
BUS & LEGfs duntaxat
exceptis quas principes
& civitates —

— contra tenorem pre-
ſentis conſtitucionis no-

ſtre & legis NOSTRE

antique fuper hoc edi-
te — & pacta huiusmo-

di inire PRESUMSE-
RIT ultra penam legis

eiusdem -=—

— incurrere decerni-

mus eo ipſo MEDIE-

TATEM pene huius-
modi pecuniarie fiſco
imperiali, RELICUAM
vero Domino diſtrictus,
in cuius preiudicium
facte fuerint APPL-
CANDO.

pDE PHALBURGERIIS.
CAPITVILVM XVI.

ITERUM quia no nnul-
li cives & fubditi prin-

CETERUM quia non-

nuli cives & ſubditi
prin-

N

etuͤ⸗
D⸗
nins⸗
eo
UAN
(tus,
eium

VII.

bcii
Prin⸗

ſei
pe
ein

cipum. baronum. &

aliorum hominum -
immo AUSU temera-

rio CONTEMNERE in

aliarum ceivitatum ci-

= E. ab eis defenſari
contendunt qui in par-
tibus ALEMONIE
PHalburgerii conſueve-
runt = ſano accedente
confilio ET ex certa
ſciencia CONSTITUI-
MUS & preſenti lege
perpetuo valitura ſane-
cimus —

— recepti ſunt vel fue-

rint in futurum illo-
rum recepto OIM ca-
reat firmitate. Et rece-
pti cuiuscunque condi-
cionis. dignitatis EX-
TITERIT in nullo ca-
ſu penitus SINE cauſ-
ſa civitatum ad quas
recipi --

— Pri-

Olenſeblager.
principbum, baronum,
& aliorum hominum —
ymmo AUS8O temera-
riO CONTEMPNEN-
TES in aliarum civita-
tum cives —

== & ab eis defenſar:
contendunt, qui in paf-
tibus ALAMANN.
pFalburgerii conſueve-
runt = ſano accedente
conſilio ex certa ſcien-
tia STATUIMUS , &
preſenti lege perpetuo
valitura ſanccimus —

— recepti ſunt vel fue-
rint in futurum, illo-
rum recepcio OMNI
careat firmitate, & re-
Septi cuiuscunque con-
dicionis, dignitatis
AUT STATUS EXI-
STANT in nullo caſu
penitus SIVE cauſa ci=
vitatum ad quas reci-
pi -—
J2 —pri⸗

132

. privilegiis vel con-=
ſuetudinibus CON-
SERVATIS8 quanto-
cunque tempore & ob-
tentis — & de PRE-
DICTA imperialis ple-
nitudine poteſtatis om-
nique carere decerni-
mus = & aliorum ho-
minum quos taliter de-
ſeri CONTINGIT vel
continget inpoſterum
juribus circa perſo-
nas —

— alienos recipere con-
tra preſentis noſtre le-
gis DISPOSITIONI.
preſumſerint VEL RE-
ClPERE IN PRETE-
RITO PRESUMPSE-
RUNT. Si eos omnino

non DIMISERIT infra

menſem -—
Cod. Trev.

OIen ſehlager.

— privilegiis vel con-
ſuetudinibus OBSER-

VATIS quantocunque

tempore & obtentis -—

& de PREDICTE im-
perialis plenitudine po-
teſtatis omnique care-
re decernimus -— & a-
liorum hominum, quos
taliter deferi CONTI-
GIT vel continget in-
poſterum, iuribus cir-
ca perſonas -

—– alienos recipere con-
tra preſentis noſtre le-
gis DISPOSICIONEM.
preſumpſerint, ſi eos
omnino non DIMISE-
RINT infra menſem —

DE PIFFIDATIONIBUS.
CAPI TVLUM XVII.

— cum quibus aliqui
fue-

— cum quibus aliqui

fue.

Colle.
D-

nle

icvi

——

fuerint in ſocietate. fa-

miliaritate VEL hone-
ſta quavis amicicia
CONVERSATI. ſic fa-
ctas vel fiendas -—

Quisquis ſecus quem-

piam diffidare VLEL in-

vadere modo premiſſo

preſumpſerit —
Cod. Palat. VEL —

1 133

3 lenſchlager.
fuerint in ſocietate, fa-
miliaritate, AUT ho-
neſta quavis amicicia-
CONSERVATI fic ſa-
Gtas vel fiendas -— L

Quisquis ſecus quem-

piam diffidare ET in-

vadere modo premiſſo
breſumbſerit —

LITTERA INTIMATIONIS.
CAPITVULUM: XVIII.

Vobis illuſtri & magni-
fico principi domino
JODOCO marchioni

brandenburgenſ. ſacri

imperii —

Infra tres menſes CON-
TINUE computandes
per vos ſeu nuncios -—
cum aliis conprincipi-
bus & coelectoribus
NOSTRIS &r VE-
STRIS de eleéctione fu-
turi regis romanorum
in imperatorem poſt-
mo-

Vobis illuſtri & magni-
fico principi, domino
Marchioni Brandenbur-
genſ. ſacri imperii —

Infra tres menſes CON-

TINUO computandos

per vos ſeu nuncios -
cum aliis Conprincipi-
bus & coeleétoribus
VESTRIS & NO-
STRIS de eleccione fu-
turi regis roman. in Im-
peratorem poſtmodum
J 3 faven-

134

modum favente domi-

no PROMOVENDUM:
in EADEM manfuri us-
que ad plenam conſum-
mationem electionis =-

=— alias non obſtante ve-
ſtra VEL veſtrorum ab-
ſencia in premiſſis una
cum aliis conprincipi-
pus & coelectoribus
VESTRIS prout legum
ipſarum —

Forma procuratorii mit-

ttendi per eum princi-

pem electorem qui nun-
cios ſuos ad ele tionem
faciendam DECREVE-
RIT deſtinandum,

Wõ

Olen ſchlager.

favente domino PRO-

MOVENDIin EODEM
manfſuri usque ad ple-

nam conſummacionem

eleccionis —

— alias non obſtante
veſtra SEU veſtrorum
abſencia in premiſſis
una ecum aliis comprin-
cipibus & coelectori-⸗
bus NOSTRIS, prout
legum ipſarum -

=ad eleccionem faeien-
dam DUXERIT geſti⸗
nandum,

CAPITULUM XIX.

- de fide & CIRCUM-
SPECTIONE induſtria
dile torum nobis PAU-
LI ET RUDOLFI fide-
lium noſtrorum utique

preſumptionis indubie

üduciam fingularem -—
per

— de fide & CIRCIM.-
SpECCIONISinduſtria

dilectorum nobis fide-

lium noſtrorum OBTI-
NENTES, utique pre-
ſumpcionis indubie fi-
duciam fingularem —
Per

per
Cli

jure

guib
tius

cone
ſona

N

kocl

per alium finiri valeat:
& licite terminari omni
jure ET modo & forma

quibus melius & effica-

tius poſſumus —

— conveniendum &
concludendum de per-
ſona quacunque Al-U-
BI & iidonea in regem
romanorum eligenda —

— quodcunque iura-
mentum neceſſarium
debitum Ex conſuetum
fuerit circa premiſſa —
vel alios procuratores
INSOLITUM fubſtitu-
endum & revocandum
— ſeu eciam quomodo-
Ubet eciamſi premiſſa
vel eorum quodlibet

mandatum exigant ſpe-

ciale.

— ab ipfis ſen eorum
altero in premiſſis feu
premiffſorum QUOLI-
BET

Olenſeblager.
per alium finiri valeat
& licite terminari, omni
jure, modo & forma
quibus melius & effica-
cius pofſlumus —

— conveniendum &
concludendum de per-
ſona quacunque HABI-
LI & ydonea in regem

roman. eligenda —

— quodcunque iura-
mentum neceſſarium,
debitum SEU confue-

tum fuerit circa premiſ-

ſa — vel alios procura-
tores in SOLIDUMfub-

ſtituendum & revocan-

dum — ſeu eciam quo-

modolibet OPORTU-

NA, eciamſi premiſſa

vel eorum quodlibet
mandatum exigant ſpe-
ciale:

— ab ipfis ſeu eorum

altero in premiſſis ſen

premiſierum QCUOMO-
JJ4 D0⸗

SO

136

factum aut quomodo-

libet ordinatum.

Olen ſeblaper.
DOLIBET actum, ge=
ſtum ſeu factum FUE-
RIT, aut quomodoli-

DE UNIONE PRINCIPUM ELECTO-
RUM EI IURIUM EISs CON-
NEXORUM.
CAPITUEUM FYICESIMUM.

— vaſalagiis, feudis
AC dominio ET eius
pertinenciis
dinoſcitur poſſidere —

— eſſe debere uni-
tum perpetuis tempori-
pus indiviſibiliter &
CONIUNCTIM. quod
poſſeſſor principatus
cuiuslibet — per-
tinenciarum omnium
ad ILLUD fpectan-
Cod. Palat. & Wencesl.

Quodſi per
vel alias auditus quis
fuerit aut proceſſus
WUDIC UM ſentencia

univerſis

Eerrorem

vaſallagiis, feudis
ET dominio AC eius
pertinenciis univerſis
dinoſcitur poſſidere —

— efle debere uniz
tum perpetuis tempo-
ribus indiviſibiliter &
CONIUNCTUM quod
poſſeſſor principatus
cuiuslibet — && per-
tinenciarum omnium
ad ILLUM ſpectan-

Quodſi per errorem vel
alias auditus quis fue-
rit, aut proceſſus, IU-
DIcIUM, ſentencia
vel

—
5

—

vel Al.
SNO
lentemd
Komie
het eo
e ipſ⸗
Cubtlan
d T⸗

R

NIlS:
Poribus
(KT4
Gedim
Gd. N
⸗

Neg
lInte
dienn

vel ALIQUID HU-
IUSMODI contra pre-
ſentem diſpoſitionem -—
& omnia ex hiis & quo-
libet eorum ſequencia
eo ipfo IURIBUS non
ſubſiſtant.
Cod. Trev. & Palat.

137

Olen ſeblager.
vel ALIOUOD EU-
IUSCEMODI cauntra
preſenhtem diſpoſicio-
nem — & omnia ex
hiis & quolibet eorum
ſequencia eo ipſo VI-
RIBUS non ſubfiſtant,

DBE ORDINE PROCESSIONIS INTER
ARCHIEPISCODPOS.

CAP. XXI.

— ſfuper qua PRI-
STIS audivimus tem-
poribus pluries DIS-

CEPTATUM expedire

credimus -2

Cod. Mogunt. — DIS-

— Rege ipſo deambu-

lante inſignia ante fa-

ciem ſuam PORTARE

contigerit —

— fuper qua PRIS
CIS audivimus tempo-
ribus pluries DISCRNu-
PATUM expedire cre-

— Rege ipſo deambu-
lante inſignia ante fa-
ciem fuam PORTARI

contigerit -

35 DE

*

138

DE ORDINE PpROCESSIONIS

PRINCIPUNM ELECTORUM:

FET PER OUOS INSIGNIA
DEPORTENTUR.

CAPITULUM XXII.

AD declarandum au-

tem imperatoris vel re-
gis romanorum deam-
bulantis preſencia -

„– & imperialia vel re-

galia debuerint inſig-

nia DEPORTARE:

dux ſaxonie imperia-

lem ſeu regalem en-
ſem deferens — Comes
vero palatinus pomum

imperiale a latere dex-

tro. & 10DOCUS

marchio brande Nbur-
genn. ſceptrum defe-
rens a finiſtro latere
ipfius ducis ſaxonie

LINIALITER gradi-

antur. S 4

Olen ſehblager.
Ad declarandum au-
tem IN imperatoris vel
regis romanorum de-
ambulantis preſencia--

— & imperialia vel re-
