mici, ejus inquam votis non longi, ut rentur,

temporis, gratia est facta: qui ſi penitus animi
ſensa

*) Michael Maͤſtlin.

Beylagen. 251
ſensa promat, non de ſuo vel commodo vel ho-
nore, ſed de ſuccessione ſatagit. Hæc tibi co-
gitatio poterit esse ſolatio. Altera causa, quæ
in te omnem ſuper accepto ludibrio ortam animi
perturbationem penitus opprimat, est ista: quod,
ſiquidem avaritia publici fisci, & contemptus
tuarum artium, apud quos minime oportebat,
tibi incommodavit, ut ne temporario quidem
ſubsidio te ſublevandum ob merita censerent;
aut ſi benemeritis apud vos non alia refertur
gratia, quam quæ materiam excludit aliis, bene
de iisdem ſtudiis merendi: jam hoc mali ominis
loco est habendum, quod lamentabilis aliqua
ruina quæ cum Rep. privatos etiam feriat, con-
sequatur. Metus itaque doloris maximi ſensum
tibi adimat punctionis leviculæ. Sed declaret id
quod innuo, Ratio tertia, quam eo potissimum
dirigo, uti te dehorter a rebus tuis hoc tempore
novandis temere. Nimirum quo magis miræ
ſunt rerum tuarum vicissitudines, concursusque
& impedimenta mutua momentorum diversorum
in utramque partem; hoc tu attentius in opera
divinæ providentiæ velim respicias: & ſi qua ejus
manifeſta in rebus tuis vestigia deprehenderis,
iis adoratis, de divino favore magis magisque
confirmeris. Meministi quid cum primum huc
appel-

252 Beylagen.

appellerem, primis ad te litteris obscure innue-
rim: non me latere, quis quid tentet, ut
te Tubinga abstrabat, nimirum ad mini-
sterium Ecclesiasticum conjunctum cum exercitio
gloriosissimæz Matheseos. Qnicunque ſibi potuit
imaginari, à te non magni fieri locum Tubinge;
dicere aliter non potuit, quam conditionem offerri
tibi convenientissimam. Verum aut tute ipse,
quod hariolor rerum ignarus, ſpe promotionis
Academicæ ductus, occasionem prætermisisti, aut
alii hoc de te persuasi, destiterunt ab urgendis
coeptis. Nunc postquam de ministerio Eccle-
siastico te ſerio cogitare ſignificas, occasio illa
est elapsa, nec revocari rebus ſic ſtantibus potest,
locus enim jam occupatur ab alio. Quid hoc rei?
Nimirum certo certius mihi persuasum habeo,
aut consecuturum illam functionem fuisse grave
aliquod incommodum, quod divina providentia
ſit a te amolita, aut quod verisimilius, eandem
in vicinia cum alia aliqua commodiore permu-
tatum brevi iri. Tu nunc applica exemplum ad
locum illum, quem ambisti, academicum. Quid
ſi namque expediat tibi, ut in nullo ſis collegio;
quid ſi quid impendeat gravius collegis omnibus,
aut tibi ſaltem, tuisque ſtudiis oneri futurum?

Imo vero vel maxime in oppositam partem re-
Spicias.

Beylagen. 253

spicias. Quænam est functio, quam jam porro

quæris, Tubinga abituriens? Nihilne ibi malo-
rum? nihil periculi? nullus metus repulsæ ſi
opima? nullane egestas ejus ſi incognita? Quid
ſi divinæ gratiæ tribuendum hoc est, quod artes

profiteris omnibus partibus charas, nulli exosas?

Quid ſi hoc turbulentissimo tempore ſubita totius
patriæ ministerio calamitas ingruat, cui te Deus
ſubducere cogitaverit, cum Tubingæ te colloca-
ret? Non est inquis recusanda afflictio, ministro
Ecclesiæ? At, inquam ego, non etiam est quæ-
renda, qui non est eidem obstrictus officii ra-
tione. Nam hoc ſtatu rerum tuarum videre te
velim etiam atque etiam; ne te curæ potius do-
mesticeæ, quam ſtudium ſanctitatis ad munus
Ecclesiasticum captandum impellat. Sed non di-
ducam hoc latius. Amicus amico hoc uno verbo
ſuggero consilium, ut hoc exulcerato rerum ſtatu,
tuæ adhæreas professioni, ut Halcyon littorali

nido, ventis furentibus: nec ſponte tua ab ea

resilias, quin potius exspectes, ſi quid Vocationes
ultroneæ afferant novi. Interim, ſi tuo ego loco

essem, omni benevolentiæ ſignificatione primum

victorem petitionis mihi devincirem; deinde ejus

intercessione exorata per libellum ſupplicem ſigni-

fcarem ſenatui; acgquiescere me ejus judicio in
hac

2574 Beylagen.

hac electione: at cum petierim locum illum non
honoris ſtudio, ſed urgente penuria & arcta re
domestica, rogare me, ut ſi ſic ut hactenus,
perrexero, in adjuvandis & ſtudiis & disciplina
juventutis, ipsi mei rationem habeant ad futura
(Natalia forte) meque pensione aliqua propter
hujus anni caritatem annonæ, adjuvent. Eo

modo ſi blande omnes amplexareris, a quibus

tibi existimas incommodatum; & diminueres in
iis opinionem concepti ex repulsa doloris, & du-
ritiem omnem emollires, ut iis in proxima occa-
sione ſecundioribus uti possis. Ita ſentio. Tu
judica. Circumstantias me ignorare vides: &
Vale. S Martii 1627. Ulma.
T. A. J. Keplerus Mathematicus.
Jam finita epistola tuæ mihi ſunt redditæ de
6 Febr. ſimul ſororii literæ hoc ſignificant, filium
meum 3 Martii Rosweldam venisse, 4 Ejusdem,
abrupto quod VImam instituerat, itinere, reces-
sisse, quasi Tubingam versus. Quare cum tu
éto vesperi ſcripseris, illum jam Tubingæ in ſuo
Martiniano fuisse puto. Legit Epistolam de ſe
ſcriptam ad ſororem ejusdem argumenti cum li-
teris ad D. Thummium. Non ſane author illi
ſum deserendi Stipendii, ſed deterreo a ſump-
tibus,

Beylagen. 255

tibus, quos impossibile est ut ego ipsi ad ſatie-

tatem ſuppeditem. Quam tu velim ſi quod in-

commodum ex hac duritie videris oriturum, illum

demulceas blande, & meliora ſperare jubeas,
ſimul invites, ut quoties vel minimum vult im-
pendere, te consulat: videre te quod non vo-
luntas illi frugalitatis desit, ſed judicium in oc-
casionibus.

Quod de Brunnio nihil, causam vides ex iis
quod ad de fuper hoc consilio ſcripsi. Gravis-
simum esset mihi mutare locum, omnia ego
tolero, dummodo toleranda. Sed claudendæ ſunt
literæ. Est & ultimo perpendenda causa, quod
alterum noveram, hunc propius non inſpexi,
quo ſit ingenio.

IV.

2 Beoeylagen.

WV.
Vier Briefe von Wilhelm Blaeu an Schickard, die
von dieſem verfertigten Landcharten von Wuͤr⸗
temberg betreffend. Zu S. 171.
I.

Vir Clarissime.
Litteras tuas Kal. Septemb. per Dominum Go-

lium ad me datas præterita ſeptimana accepi.

Gratum mihi fuit intelligere, quod Eclipsis a me
observata tibi placuit. Gratissimum vero est,
quod Wurtem bergiam maximis laboribus a te
perlustratam & delineatam communicare offeras.
Quatuor tabulis repræsentari posse ais: Sin autem
in plures tabulas redigere operæ pretium putas,
ita ut unaquæque tabula Comitatum aliquem,
vel Territorium urbis cujusdam Imperialis, vel
Vorst (ut in tabula Mercatoris video Wurtem-
bergiam distinctam) comprehendat, pro lubitu
agas, mihi enim perinde est, quot tabulis ab-
solvas, nihilominus pretium, quod petis lubens
dabo, & ut mentem meam ſcias, placet etiam
multitudo tabularum, modo terra aliqua juxta
veram divisionem repræsentetur. Atlantem no-
vum meditor, cujus partes priores duas etiam
hac hyeme abſolvere ſpero, in una illarum Ger-
maniam dabo, quæ hoc additamento non parum
ornari

6

Beylagen. af

ornati potest; quamobrem mature mittas r0gô-
Nec minus grata etiam est oblatio Abylfedæ.
Sed de hoc, ut & aliis rebus alias latius;, u bi
resciero has ad te pervenisse. Interen valeas Vir
Clarissime & me amare pergas; qui ſum ex
asse tuus
Gulielmus Blaeu-
Amsterdami 22 Novemb. 1633.
Si respondere dignaris, Francofurtum Wolf⸗
gango Hoffmanno literas mittas; ut ille mihi.
Dominus Grotius Hamburgi est. Effigtem ejus
genuinam hic juxta habes.

Doctissime Schickarde. Ad tuas 22 No-
vembr. respondi, quas te jam accepisse ſpero;
nihilominus hasce ejusdem pene argumenti his
Hortensii adjungere volui, ut ſi casu aliquo prio-
res illæ ad manus tuas non pervenissent, ex his
ſaltem animum in te meum & ſtudia mathema⸗
tica promovendi cognosceres. Scis ex Clariss.
Viro Hugone Grotio, cujus veram effigiem nuper
ad te misi, me de novo Atlante 66gitare, &
multa jam ultra Appendicem ad Theatr. Ortelii
& Mercatoris Atlantem, a me editam, parata
habeo, ita ut duo volumina justæ magnitudinis
hac hyeme possem absolvere, unum continebit

R Ger-

258 Beylagen.

Germaniam inferiorem & ſuperiorem, hanc lIu-
bens tabulis Wurtenbergiæ a te descriptæ auge-
rem-, & ob hanc causam etiam editionem ali-
quantum differre est animus, cum illas commu-
nicare obtuleris. Scribis autem quatuor tabulis
usitatæ magnitudinis repræsentari posse omnem
Wurtenbergiam, quam viginti exarasti. Mihi
vero in talibus & tam exacte delineatis multi-
tudo tabularum placet, ita nimirum, cum una-
quæque tabula territorium aliquod civitatis Im-
perialis, vel Comitatus, vel Vorst, (quod vo-
cabulum frequens in tab. Wurtenb. à Mercatore
edita video) juxta divisionem politicam vel ec-
clesiastieam terræ describendæ comprehendat,
quamobrem ſi hic operæ pretium judicaveris,
ut plures tabulæ conficiantur, pro lubitu agas,
quod præmium petiisti dabo, quamvis nemini,
ſed est, quod me in amorem tui rapiat & ita ad om-
nia ſervitia paratissimum reddat, ut ſim totus tuus
Guilielmus Blaeu.
Ubi tabulas accepero ſtatim & quam fieri po-
test nitidissime curabo.
Amsterodami 6 Dec. 16 33. Raptim & tumultuarie.

3.
Doctissime Schickarde. Placuisse tibi

consilium meum de multiplicatione tabularum,
per-

Beylagen. 259

pergratum fuit, & ſine dubio omnibus gratissima
erit divisio illa ſecundum præfecturas, quarum
duas vel tres quandoque conjungere e re fore
arbitror, ob rationes quas ſcripsisti; ſed tamen
loca quædam vacua relinquere necessarium est,
quæ titulo tabulæ, insignibus territoriorum &
ſcalis milliarium facile ſuppleri poterunt, idcirco
de iis non ſis ſollicitus, ſed pro libitu & com-
modiore distributione describas, nam in talibus,
dico tam accurate delineatis, mihi tabularum
numerus ultra modum augeri nequit. Sylvas,
pagorum ædiculas &c. tumultuarie tantum ad-
umbres, modo loci magnitudinem vel discri-
men & justum ſitum indices, ſufficit, talia, uti
etiam Emblemata illa, quam nitidissime fieri
operam dabo. Et ut omnia confestim dignoscan-
tur, quæ Wurtenbergica, certo characteris ge-
nere, quæ alterius dominii, alio peculiari ſcribi
curabo. & quo nitidiora hæc prodeant, ſingula
revidebis. Ignosce, quod adeo brevis ſum,
proxime ſequenti tabellario plura ad te ſcribam
de forma novi operis, & plenius respondebo ad
ea, quæ de Longitudinibus. interea valeas & me
ames, qui ſum V
Raptim & tumultuarie. Totus tuus
XII. Jan. 16 34. Amsterdami. Guilielmus Blaeu.
R 2è2 Amici

Amici cuiusdam mei literas ad Du. Rausche-

rum Francofurto recta Tubingam mitti curave-

ram, ad quas cum nondum responderit, petiit
a me, ut ſchedion hoc includerem, ſi qua
autem tibi cum illo familiaritas, precor respon-

zsum ab illo petas: Iterum vale.

Doctissime Schickarde. Litteras tuas 16

Martii ad me datas accepi, una cum Libello, pro
quo gratias ago; adjuncta etiam erat tabulæ octa-
veæ Wirtenbergiæ delineatio, quæ quamvis ru-

dem appellas, ſculptori in plerisque ſufficiet.

Interim tamen accuratiorem, quam promittis,
expecto, ut ex collatione duarum ſignificem,

quo pacto in reliquis progrediaris opus erit. Quxæ

„

vero observanda indicasti, intellexi, & dabo
operam, ut ſumma in exsculpendo adhibeatur
diligentia, ſed primo omnia leniter æri inſcri-
bam & transmittam, ut ſi qua in re erratum ſit,
corrigere possis, antequam perficiatur. Quoad

tempus, quod pro omnium absolutione requiris,

tantum ſumas, quantum necessarium judicabis,
& ſi estate absolvere nequeas, hyemem insuper
adjungas: illud Atlanti meo non erit incommo-

dum. Nundinis enim præteritis dedi tomum
unum, I160 tabularum, cum descriptionibus

CGerma-

Beylagen. 261

Germanicis ex veteris Latinis translatis. Autum-
nalibus proxime futuris Latinum, Gallicum &
Belgicum dabo; horum descriptiones quidem
novæ, non eæx tamen, quales volo, cogor ede-
re, ita me urgent festini & non curiosi. Sed
in ſecundam editionem multa quoad tabulas,
quoad descriptiones premo, de quibus latius
ad te per famulum ad nundinas iturum. Si pro
illa editione non ſolum Wirtembergica, de qui-
bus jam mentionem fecisti, absolvere possemus,
hoc mihi esset gratissimum. Perplacet etiam
totam Wirtenbergiam majori forma exprimere,
ſex nimiruin paginis. In minoribus vero non
impedit venditionem numerus in tabulis expres-
sus, imo promovet. In ſecunda illa Atlantis
editione multa corrigam, præsertim gradus Lon-
gitudinis, qui in omnibus tabulis non ab eodem
puncto numerantur, & idcirco restituendi ſunt.
Vellem etiam ſub tuo nomine præfigere illi lii
bellum, quem de Longitudinibus promisisti, ſi
non ingratum tibi foret. Quæ de Longitudine
inter Alexandriam & Romam observasti, ex
nostratium in navigando observationibus ita esse
ſemper iudicavi, imo totam Europam ab omni-
bus Geographis vero longiorem describi. Cum
ante annum Directores ſocietatis Indiæ orienta-

262 Beylage.

lis me rebus ſuis hydrographicis præfecissent,
ſtatim petebam, injungerent omnibus navium
gubernatoribus in Indiam euntibus, ut Eclipses
omnes & ubique locorum observarent, quod
factum. Ego hic vicissim ſi dabitur occasio,
observabo omnes, ſed nupera ob pluvias conti-
nuas cum ſumma obscuritate non ſuccessit. Ila-
rum etiam quas ante quadrienninm per Clum
Dn Grotium, qui nunc Francofurti est, nisi una
nempe anni 1628 rejicienda est, nam cum Dn.
Hortensius moneret illam non adeo exactam esse,
incidit mihi in mentem, illam instrumento non
ſatis apto esse desumtam, nam me nihil minus
cogitante & plane (c) accidit. Super his, ni
fallor, etiam latius ad te Dnus Hortensius. Hæc
tua observatio quam gratissima mihi fuit, & ſi
quæ ex India vel aliis in illo itinere terris eclip-
sium observationes ad me ex iis pervenient re-
gionibus, quod fore ſpero, lubens communi-
cabo. Interea valeas Vir doctissime & me ames,
qui ſum ex asse Tuus .
Amsterd. 24 Jumii 1634. VWilhelmus Blaeuw.

Beylagen. 263

V.
Die 3 lezten Briefe von Wilh. Schickard an ſeinen juͤn⸗
gern Bruder, Lukas. Sie enthalten eine ruͤhrende
Beſchreibung des manchfaltigen Leidens in dem n lezten
Jahr ſeines Lebens.
I1.
Salutem & amorem, frater desideratissime.
Poſt longam expectationem & plurimas ad te
directas meas tändem heri primam accepi tuam,
eamque admodum veterem, August. exara-
tam. Ex qua intelligo, tibi nondum constare
de multiplici miseria nostra. Significo igitur
iterum, ſi forte omnes interciderint, matrem
nostram pientissimam in dira irruptione Herren-
bergensi a militibus immisericorditer tractatam,
duodecimo post die animam Deo reddidisse: vi-
vere etiamnum ſororem, ſed ut facile conjicis vi-
tam parum lætam. Me quod attinet, non ha-
bui per omnem vitam calamitosiora tempora,
quam hwæc ipsa: adeo me undique premit fatum.
Nam ut publica reticeam, quæ aliunde fortassis
nosti, tot funeribus brevi tempore domus mea
funestata est, ut jam fere in consuetudinem ſe-
peliendi venerim. Etenim mense post matrem,
ſcilicet Octobri, obiit filia mea natu maior Ursu.
la, altero deinceps mense uxor Sabina & eodem
duæ ancillæ: tertio denique hoc ineunte De-
cem-

EE

264 Beylagen.

cembri ſecuta est altera filiola Juditha. Omnes
aut novo morbi genere, aut pestis tamen ſpecie,
intra triduum vel ſextiduum ſublatæ. Quid de
me ſuperstitibusve duobus liberis minimis futu-
rum ſit, Deus novit. Ego moriendi artem unice
nunc meditor, ſtudiis cæteris omnibus ſepositis.
Te autem frater charissime per fidem tuam ob-

secro, ſi quid ejusmodi etiam mihi contingeret,

velis orphanis meis te patrem præstare. Confi-
cio nunc tabulas meorum bonorum, quibus alia

quædam hebræo charactere adjungam, quæ te

ſolum ſcire cupio, ſi quando revertaris. Nam

is nunc est in hoc oppido ſtatus, ut nemini, ne

uni quidem, fortunas meas credere ausim. Pre-
mimur, exſugimur, tantum non excoriamur, ac

ſilere tamen oportet, imo læta fronte probare

quasi bene gestum. Hesterna vespera, ipso
momento cum tuæ redderentur, vidimus am-
plissimum incendium, ajunt esse Uraci, ſi ve-
rum est, totum conflagravit oportet. Etiam
Schorndorffa tota fere est exusta, puto ſolum

templum cum arce ſuperesse, necdum rescivi,

quid de patruo nostro Philippo actum fit, quem
obsidionis tempore intra fuisse certum habeo.

Quos ferus Mars in hoc Ducatu non abstulit,

illi nunc pestilenti lue concidunt catervatim quo-
tidie

tidi
eri
luc

5
0
ess
n
mun
Uri
gua
liss

nes

Beylagen. 265

ticie. Malum est longe fupra quam ſatis de-
scri bi possit. Itaque consumor fere moestitia &
luctibus continuis, ſi nihil aliud, una certe tri-
stitia me pessundare ſatis esset. Ah quoties te
cogito! præsertim nunc in orbitate ſi mul & vi⸗
duitate mea. Nosti ædes alioquin haud amplas
esse, quas hac æstate emi, est tamen ea ſolitu-
do & familiæ paucitas, ut in insulam deportatus

esse mihi videar. Cum de hostis adventu pri-
mus rumor increbuisset, opinabar emisse do-

mum omnino intempestive: nunc ubi pestis me
priori domo conductitia exegit, intelligo demum,
quam paterne meæ valetudini providerit clemen-
tissimus Deus, qui hanc ædem dedit. Inclu.
dor nunc illi velut carceri, quod contagionis me-
tu conspectum meum haud ferunt Academici,
præsertim ille, qui ſymboli loco ſcribere ſolitus
erat: mortem non timet &c. affinis licet noster.
Etiam Lansius reformidat novum vicinum, at-
que docta persuasione aliorsum fugere jussit.
Quorsum vero me reciperem? ſi longius a me-
dicis & pharmacopæis irem, vel horum penuria
pereundum esset. Itaque maneo domi, ſortem
omnem Deo pie committens. Hodie ſepultus
est filiolus cognatæ nostræ Wildbergensis Ca-

tharinæ Parsimoniæ, quem inde morbum contra-

Xisse

266 Beylagen.
xisse volunt, quod ædes meas frequentaverit.
Quamvis ipſe non credam, ferre tamen oportet,
ut ita de me judicent. Studiosum quendam con-
duxi, qui continue mecum habitet, ſi quid ſecius
accideret. Alioquin ancilla quædam ſenex culi-
nam administrat mihi. Soror etiam Anna prop-
ter itineris quamvis parvi periculum nondum ſe
ſistere quivit. Etiam Herrenbergeæ ſuvit hoc
malum, atque abstulit ante paucos dies opti-
mum Andlerum nostrum una cum conjuge. Si
quid minutulum audire ſustines, nudius tertius
vaccam, invito mihi, milites mactarunt. Sed
talia parum curo, imo non dignor ut ægre fe-
ram, qui multo maiores jacturas aliquamdiu mihi
nimis frequentes æquo animo tuli. Hoc unum
contristat me, quod charissimis liberis orbor,
quorum causa feci, quicquid feci. Sed nolo te
mecum tristare, desino atque meliora fata tibi
animitus precor, frater amantissime. dabam Tu-
bingæ I0 Decembr. 1634.
Si occasio ferat, fac ut D. Diodatus aliive
amici ſciant de meo ſtatu, faltem pro excusa-
tione ſilentii diuturni. Avunculus Gmelinus
etiamnum ſuperest, ſed nuper denuo captus. de
priori casu, cui ſe dato ingenti lytro redemit,
ſcripsi pridem.
Fratri

Beylagen. 267

Fratri meo charissimo, M. Lucæ Schickar-
do, p. t. nobiliss. Frid. à Saxenheim *)
Ephoro &c. Salmurium.
4. 10 Decembr. 1634 Toripta
præsentirt 24 Martii 635
2.

Salutem & amorem fraternum.

Charissime Luca! Quamvis de ſtatu nostro ſxæ-

pius ac per diversas vias, minimum quinquies ad
te perscripserim, quia tamen earum nullas ha-
ctenus tibi visas lectasve refers, officii mei in-
telligo, ut repetam iterato, quia tua ſcire inter-
est. Nimirum obiisse fidissimam matrem no-

stram ex vulneribus, quæ furiosi milites inflixe-

runt, die duodecimo post ſævam irruptionem
Herrenbergensem, & ſepultam in cœmeterio
templi, quoniam extra oppidum prodire nemini
licebat. Tum & ſororem ſauciatam quidem gra-
viter acinacibus & variis instrumentis hostilibus,
ſed convaluisse tamen Dei gratia ſingulari, quam-
vis octodecim ictus expertam. Addideram quo-
que, quam immisericorditer, avunculum nostrum
Gmelinum tractarint, fune post equos traxerint
per invia, tandem lytro 300 imperialium extor-
to, vix dimiserint. Nuperrimis denique narra-

Vi,

*) Unter dieſem Nahmen reiſete der Prinz von Wurtemverg.

„

268 Beylagen.

vi, quomodo patruum Henricum, ſero demum
& quando nil hostile amplius metuebatur, con-
foderint etiam. Invitus equidem tot indignas
neces recolo, quia ſcio absque lacrymis me vix
posse, quibus atramentum permiscere vereor,
te tamen haud omnino celandæ fuerunt. Quam-
quam vero patruus ad XX circiter dies poſt di-
rum facinus ſuperfuerit, (finivit enim vitam
demum cum ipso anno fuperiori,) facile tamen
agnoscis, in poœnam ſibi & oruciatus moram tam
diu ſupervixisse, nempe non ipsum cor transfi-
Xerat nefarius latro, ſed pectoris loca dexteriora:
etiam ſimistrum tempus proxime ſupra oculum
læserat jacta ſecuricula ex plateis in fenestras,
antequam ædium fores perfregisset. Interea mi-
lites alere cogitur vidua, ut cum tributo ex vil-
lis hebdomadatim 80 florensis ei constent. Cui
oneri ut remedium aut levamen aliquod ego

quærerem, nuper Stutgardiæ fui, ſed irrito cona-

tu. Nunc ad meas quoque calamitates attende,
quæ non admodum fuere minores. Postquam
bellicus furor aliquantum desæviit, ut a tot ter-
roribus respirare debuissem, ex improviso aliud
mali genus domum meam afflixit, priori æque
ſævum, quia brevi tempore uxorem & filias om-
nes, ancillas quoque duas, unacum inquilino

ſtudioso ſustulit, adeoque me ſolum cum unico

filiolo

—

Beylagen. 269

filiolo Theophilo reliquit, ne cui fortunæ reser-
vatos. Verbis exprimere nequeo, quam ægre
habuerit animus meus & viduitate & orbitate do-
mestica, ſimul & patriæ incendio & ſanguine
immaniter perculsus. Certum est, nostris, qui
malo ſuo defuncti ſunt, ſigillatim tam acerbum
non accidisse, ac mihi, qui universim omnium
eorum particeps fui condolendo, collachrymando
frustra, ſpectando ſine auxilio. Accessit novis-
simum & multo mihi intolerabilius, quod in
ædes damnatus eram authoritate Senatus, fſcili-
cet, ne qua contagio ex meis ſerperet ad alios,
quasi non hoc oppido toto passim ea lues fuerit
grassata. Voluerunt omnino extrudere Tubinga
ſpecie melioris auræ captandæ, at ſic mea ſupel-
lex certissima fuisset præda militum præsidiario-
rum, quod exemplo aliorum absentium didici.
Nunquam credidissem tam paucos me habere
amicos, ac tum ſensi, cum omnes me desere-
rent, præterquam catellus. Cumque alias ſtudia
mea toties expertus ſim curarum levamen, tunc
tamen ea quoque fastidii, ut nihil præter mor-
tem fuerim meditatus, etiam noctu exterruerit
plurima funerum imago. Quid ergo mirum, ad

te quoque in ſomnis pervenisse ſensum aliquem

cognati ſanguinis tam pessime afflicti? Nunc ad
eam ſolitudinem redactus ego familiam non alo,

S 2 ſed

270 Behylagen.

ſed ipse convictu alieno utor, quamvis in hac
pecuniæ caritate mihi ſit difficilis. Interim quo-
tidie exſugimur, & plus quam corradere ulla ra-
tione possimus, pendimus avaris exactoribus.
Academia jacet neglecta, ſalaria diu retro nulla
vel accepimus, vel ſperare possumus porro, ac
erogare tamen cogimur ad ſudorem & ſanguinem
usque. Nemo professorum immunis est, ne
theologis quidem parcitur, quo minus insolentis-
simos alant, aut qui mensæ ſuæ non adhibent,
ſolvunt tamen hebdomadatim 6, 8, 10 aut plures
taleros præter ordinariam immensamque contri-
butionem ex bonis, quod omnino nos ad pau-
periem redigit. Memini retulisse, quomodo te-
merarius quidam Cancellarium in ipsa cathedra
ſacra, dum ad ecclesiam concionaretur, ſica ſit
adortus, non tamen prævaluerit, angustia loci
innocentem defendente. Particulares cædes, quas
longum foret enumerare, incendia quoque tot
oppidorum, ex publica fama procul dubio tibi
notorum, omitto. Hæc jam ſufficiant ad nupe-
ras tuas, medio Decembri ſcriptas, ac hodie red-
ditas. Alias abs te nullas accepi, nisi vetuſtissi-
mas, quibus Ratisponensibus condoles. Mira-
batur etiam Lansius tuum ſilentium, ac ſciscita-
batur centies, ecquas essem Salmurio nactus:
creberrime optans posse tibi magnum quid at-

que

Beylagen. 271

que hoc ſtatu opportunum in aures inſusurrare,
quod literis tradere neutiquam consultum eſt.
Adsit tibi gratia ſpiritus S. ut agnoscas., quid pro-
sit vobis, Tuoque illi, ah quam constanter &
ſubmisse mihi amato! &c. Fac intelligant nos pie
omnium recordari, cl. D. Capello ut nunc au-
tem præmeditate ſcribam, non ſinit curarum di-
versitas, faciam ociosior, interim certum esse
jube de mea erga tantum virum observantia.
Vale frater desideratissime, & quia unus ſuperes
ex ſanguine proximis, obsecro effice ut etiam
tua præsentia propediem frui queam, quod ar-
dentissimis votis expeto. Unicum habeo meæ
orbitatis ſolatium, quod frater tamen mihi ſuper-
Sit, isque fidissimus, exhilara ergo ſpes meas &
cito ad nos redi: tunc universam nostræ miseriæ
fabulam, velut alienam ac lætior narrabo co-

ram. Vale iterum iterumque. deprop. Tubin-
gæ 6 Mart. 1635.

Mathematicis vestratibus ſignifica, me-
dium eclipseos nuperæ hic ſpectatam esse
hora 8 min. 53 diei 21 Febr. præcedentis:
atque impetra vicissim illorum pro meis usi-
bus observationes, ſicque valeto.

Pene oblitus eram narrare, quod ille qui
testamento ſuo toties nos lactavit, frustra-
vit

272 Behlagen.
vit omnino, ut nisi mortuis parcere jube-
ret pietas, ſordes hominis incusarem.
Fratri meo desideratissimo M. Lu-
cæ Schickardo, p. t. in Andegavien-
sium Metropoli &c. Angiers.
Novas calamitates tibi narro, desideratissime
frater, easque præcedentibus haud leviores,
priorem de natalis oppidi nostri Herrenbergæ
funesta deflagratione, quæ contigit 9 die Julii
ſuperioris; alteram de ſororis nostræ Annæ nu-
perrima morte, utramque pariter nobis deflen-
dam. Quis enim adeo ferreus ſit, qui ſiccis
oculis ea legere possit interiisse, quæ in hoc
mundo habuit carissima? Etiamsi ergo domum
redeas, (quod omnibus votis optamus ut fiat
propediem,) nihil tamen de patrio lare ſuperstes
videbis, nisi forte disjectos aliquot lapides cine-
ribus permistos atque titionibus atris. Non te
reducem ſalutabit (quod læta facere tantopere
deſideravit) charissima ſoror. Cum ea incendio
diro expelleretur, ad me migravit unacum tribus
liberis, excepi fraterne ut caritas jubet ac ho-
spitium & alimenta præbui hactenus, videbamur-
que nobis jam ab illo casu nonnihil respirasse,
quando ſæva & inopinata pestis hoc ſolatium

nostrum prorsus extinxit. Præterita enim die
Mat-

——— —

Beylagen. 273

Matthæi (2l labentis Septembr.) primum filiola
ejus Margretula ingeniosissima puella, & de qua
optime ſperabam, obiit non ultra biduum ægrota,
mox post triduum (die 25 ſemper nobis funesti
mensis) ipsa mater ſecuta est, ac postridie hu-
mata in majori fossa, cum pluribus ejusdem
diei, inter quos Frischii ambo filii, nec enim
patitur multitudo morientium, ut cuilibet loculus
paretur ſeorsim, ſed neque conductus & reliqua

ſolennia tolerantur a novis dominis, ſcilicet ne

funebris ejusmodi aspectus terrorem augeat.

Ego cum puero meo ædibus meis emigrare ſum

coactus, & ſecessimus huc Dusslingam, pagum

toto ducatu ſolum fere ſingulari Dei gratia hacte-

nus conservatum. Quam hic ſit incommodum
& mille rationibus mihi grave, paucis non licet
exponere. Tanti nempe charitas mea pietasve
mihi constant, quod ſororem ad me recepi, ut
ipse nunc exulare cogar ac pati, ut meam ſupel-
lectilem, vinum, alia diripiant interea pessimi
nebulones. Utinam vero ſfaltem alimenta ſuppe-
terent exuli benigniora; dum mea domi dilapi-

dant illi & generosissimum meum vinum epotant,

bibo ego hic vappam, pretio ingenti, dormio

interdum in ſtramine, dum hospitum lectos for-
mido. Cætera fortasse nosces ex publica fama,

quam misere nobiscum agatur. Academia dis-
sipata

274 Beylagen.

sipata est nec ſupersunt ex omni numero ſtudio.-
sorum nisi viginti circiter ſtipendiarii. Pastores
ultra 200 mortui ſunt, neque ſuppetunt idonei
homines, qui in eorum loca ſufficiantur. Gme-
linus noster vivit adhuc, ſed iterum viduus,
liberi ejus passim obierunt , Michael autem
ſuperest, cum Waldburga: item ſoror Magdalena,
quam nuper Langenalbæ in Marchionatu, illic
transiens, vidi. Sed Sickia defuncta est, etiam
Isaacus. Non ſuccurrunt omnes, quos nomi-
nare tibi debeam. Suspicor etiam de Lucia illa
Stutgardiana, quamvis non ſim certus. Lansius
adhuc valet, nec emigravit. Ex professoribus
obierunt tres tantum, Magirus, Colbius, & Un-
frid. Cæteri diversos ad pagos discesserunt.
Ego in montanis Albæ oberro cum puero meo,
quoties admittit ſerenitas, deinde huc revertor
lassus. O quoties te cogito atque id enixe opto,
ut liceat reduci tibi ſalvoque narrare oretenus,
quæ ſcribere prohibemur. Denique ſignifico unas
abs te accepisse, æstate tota, illas nempe, quæ
continuabant eclipsin ad ostium Garumnæ mihi
gratissimam. Vale 29 Sept. 1635.

Fratri meo charissimo M. Lucæ
Schickardo p. t. Lutetiæ com-
NR .
moranti &c. Paris.

præsent. Londen ult. Dec. 63 ⅛.
aultima epistola fratris mei W.
ad me data.

Tuͤbingen, gedrukt bei Wilh. Heinr. Schramm.

9

l

— —, ð EEE rG — — * ——=—W — W
4 =W 7 „ 3 Wl ”1s — .
7
.
—
7
1
7
4
4
1
7
.
7
.
. .
5
5
.
P

4
.
.
—–
.
.
7
.
4
4
.
R
.
.
2*
.
„
*
6

4
vVorhanden

Biographiſche und litterariſche
Nachrichten
ehmaligen
Lehrern der hebraiſchen Litteratur

in Tuͤbingen.

Von

Chriſtian Friedrich Schnurrer

Profeſor zu Tübingen.

Ulm. 1 7 9 2.

in der Wohleriſchen Buchhandlung

VierFarbSelector Standard* -Euroskala Offset

Copyright 4/1999 VxVMaster GmbH www.yxymaster. com