* adnumerandus videatur“ -— Renaudot: this (die
Rolle) Schickard took for a very great curiosity, tho'
nothing in the world is less ſo.

Reiske

..Ʒẽf

—

Schickardd. 223

Reiske ſchrieb an Leſſing (den 13 Febr. 1773.)
„ Wer haͤtte das gedacht, daß Schickards Rolle zu
* Wolfenbuͤttel ſtaͤle.e? Wer haͤtte das ohne Sie,
*„werther Freund, erfahren? Glauben Sie mir,
„Ihre Nachricht davon iſt mehr wehrt, als die
*Rolle ſelbſt. Was Schickard von ſeines Verlegers
* Wittwe uns vorluͤgt, das glaube ja kein Menſch.
* Der ehrliche Schickard, daß auch der den Leuten
*Staub in die Augen werfen konnte! Der gute
„ Mann verſtand kein Tuͤrkiſch, und in der muham⸗
*„ medaniſchen Geſchichte der mittlern und neuern Zei⸗
es ten war er. ſchlechterdings nicht zu Hauſe. Die Ge⸗
„nealogie von ſaraceniſchen und tartariſchen (ſic)
*„ kannte er ſo wenig, als ich die Genealogie der
*Bergſchotten und der Kornwalliſer kenne. Nun ſollte
*er dieſe Rolle auslegen. Das konnte er nicht, denn
„es fehlte ihm am beſten. Um nun ſeinen Zwek zu
behaupten, ſeine Bloͤſſe nicht aufzudeken, und mit
*Ehre aus der Sache zu kommen, was that er? Er
*„ ſchob die gute Frau vors Loch. Man weiß aber
*„darum doch wohl, wie viel der Seiger geſchlagen
hat, und daß er bey dem guten Schickard auf 12.
„und nicht auf 2 oder 3 wieß. Freylich war es
cleichter aus dem Corpore Byzantino Auszuͤge uͤber
„ die laͤngſt bekannte Geſchichte der alten perſianiſchen
„ Koͤnige aus dem 3 bis 11 Seculo zu machen, als
„uns neue unerhoͤrte Nachrichten aus aͤchten einge⸗
„ bohrnen orientaliſchen Geſchichtſchreibern von dem
*„Zuſtande Aſiens in den mittlern Zeiten vorzulegen.
*Denn ſolche Historicos hatte er nie nennen gehoͤrt.
ec. *Doch

222 Schickard.
* Doch geſezt auch, Schickard haͤtte ſeinen ganzen

* Plan ausgefuͤhrt, wiewohl er das ſo wenig konnte,
cals ich mit meiner Hand an die Sterne reichen

*„kann, ſo wuͤrde ſein Mſt fuͤr unſre jezige Zeiten
*c dennoch voͤllig uͤberfluͤſſig ſeyn.“ — Vorluͤgt! das

iſt eine harte Rede! — Allein der ehrliche Reiske lies

es ſich nicht einmal im Traum einfallen, daß dieſer

Brief vor das Publicum kommen werde. Jetzt iſt er
V gedrukt zu leſen in dem Gelehrten Briefwechſel zwi⸗

ſchen D. Johann Jacob Reiske, Conrad Arnold

Schmid, und Gotth. Ephraim Leſſing. Zweyter

l. „8. . * 9 Jaun lieken
Theil 1789, 8, , A . õ

Ob Schickard das Tuͤrkiſche verſtand? — Nein!
Auch hat er ſich mrgends das Anſehen gegeben, daß
er es verſtehe. Megiſers tuͤrkiſche Grammatik (1612.
8.) kannte und brauchte er. Daß er das Perſiſche
nicht verſtanden habe, ſagt er ſelbſt, auf eine nicht

zweydentige Weiſe, S. 50. — Spes tamen ſuperest,
olim hæc mea ulterius commendatum iri, cum

Deus aliquem Persicæ linguæ gnarum ſuscitaverit
qui ejus populi annales, nativa lingua ſcriptos,
nobis exponat latine.
Mußte Schickard nothwendig das Tuͤrkiſche ver⸗
ſtehen, um Marchtalers Rolle bearbeiten zu koͤnnen? —

Die auf der Rolle gezeichneten Namen der Perſonen,
tuͤrkiſche, und perſiſche, und arabiſche, konnte er

leſen, daran iſt kein Zweifel. Tuͤrkiſche Schriftſteller
hatte er nicht, konnte er nicht haben. Aber, auf der

Rolle ſalbſt fand er doch hiſtoriſche Nachrichten in
tuͤrki⸗

Schickard. 22 5

tuͤrkiſcher Sprache, und dieſe konnte er nicht ent⸗
ziffern. Dies iſt wahr. Dieſe Nachrichten aber ſind
kurz und ſparſam, nur bey den Hauptperſonen ange⸗
bracht. Zu einem hiſtoriſchen Commentar mußten
doch immer die Materialien anderswo zuſammenge⸗
ſucht werden. Was Schickard thun konnte, hat er
wirklich gethan. Haͤtte er arabiſche Schriftſteller! zur
Hand gehabt, er wuͤrde guten Gebrauch davon gemacht
haben, ſo wie er den Koran gut zu gebrauchen recht
wohl im Stande war. Reiske ſelbſt, der auch nicht
Tuͤrkiſch und nicht Perſiſch verſtand, wuͤrde gleich⸗
wohl einen vortreflichen Commentar uͤber dieſe tuͤr⸗
kiſche Rolle haben verfertigen k—oͤnnen. Daß Schickard

keine arabiſche Huͤlfsmittel haben konnte, wer will ihn

daruͤber zur Verantwortung ziehen?

Indeſſen ganz kann er doch auch von ſeinem eif⸗
rigſten Verehrer nicht gerechtfertigt werden. Er war
in der Beſchreibung ſeiner Rolle ſo umſtaͤndlich, und
doch uͤbergieng er ſtillſchweigend das Daſeyn hiſtori⸗
ſcher Texte und einer Vorrede in tuͤrkiſcher Sprache.
Auch die Aufſchrift gab er nicht vollſtaͤndig an. Das
haͤtte nicht geſchehen ſollen. Ein Schickard, der ſo
manchfaltiges Verdienſt hatte, mußte ſich nicht ſchaͤ⸗
men, das Tuͤrkiſche nicht zu verſtehen. Oder fand
etwa damals ſchon das Vorurtheil Statt, der Pro⸗
feſſor der orientaliſchen Litteratur muͤſſe alle Sprachen
Aſiens verſtehen?

Nachtraͤg zu S. 131.

Zu den Schriften von Dictrich Schnepf gehort auch
noch folgened
* Viri Rever. & celeb. memoriæ, Theodori Snepffii
theologi olim Tubingensis, in prophetam JONAM
Commentarius, in quo textus analysi perspicua
illustratur, ex fonte hebræo explicatur, quæ-
stionibus practicis exornatur, locis S. Sc. gaαα⁰
*ιaς Confirmatur, à pravis expositionibus vindi-
catur, & ejus usus in 1. com. (locis communibus)
indicatur. Nunc primum in lucem editus opera
& ſtudio M. Seébastiani Cygnæi pastoris Ottern-
dorfii in Hadelia. Rostochii. 1619. 8.
Der Herausgeber hatte die dem Tubingiſchen
Lechrer nachgeſchriebenen Hefte von einem ehma⸗
ligen Zuhoͤrer deſſelben erhalten, und fur ſich
ſelbſt eine Abſchrift davon verfertigt. Da er die
Arbeit hochſchaͤzte; ſo glaubte er, durch die Aus⸗
gabe derſelben Mehreren nuͤzlich werden zu koͤn⸗
nen. Auch dieſer Commentar iſt, wie der uͤber
den Eſaias, mehr praktiſch als grammatiſch.

Beylagen.
Zu S. 44. Aus einer alten Abſchrift.

Newe Ordnungen der Vniverſitet zu Tuͤbingen: .
welcher geſtalt zu erholung Hochait und Wirdikait in
allen kuͤnſten die S chuler; on außgebung ainichs
Gelts, beſunder umbſunſt vnd vergebens: Auch wie
die Hebraiſch vnd Griechiſch Sprachen geleſen, ge⸗
lert, vnd fuͤrter gehalten werden ſollen.

Auen vnd ieden Liebhabern guter tugenden vnd Leer
embieten Wir Rector, Cantzler, Doctores vnd Regenten
der Vniuerſitet zu Tuͤwingen Coſtentzer Biſtumbs, Men⸗
ter Prouintz, Vnſern gruß, vnd fuͤegen denſelben ſampt
vnd ſunder zu Wißen Nachdem die regierenden Baͤbpſt,
Kaiſer, Kuͤnig, Fuͤrſten, Herren, Stet vnd Comunen,
vß vilen vorgenden erfarungen exempeln vnd ebenbilden
erlernet, was Frucht Wolfart vnd ofnemen der Chri⸗
ſtenlichen kirchen, dem hailigen Roͤmiſchen Rych, auch
allen gemainen nutzen vnd nationen, vpß der Leer gu⸗
ter tugenden vnd ſitten zugewachſen vnd entſtanden
ſeyen: haben die obgedachten gemain Vniuersitates hoch
geliebt erhebt vnd mit Fryhaiten begabt. Deßhalben,
vund auch in Betrachtung daß gemains Nutz notturfft
der gelerten geſchicklichait vnd gebrauch erfordert, hat,
Wolund der Durchleuchtig Höchgeborn Fuͤrſt vnd Herr
P z Herr

228 Beylagen.

Herr Eberhart, der erſt Hertzog zu Wirtemperg, vnſer
gnediger Herr geweſen, ain vnderhalter der gelerten, ꝛc.
vß Baͤpſtlichen vnd kaiſerlichen gewalt zu Tuͤwingen
ain hohe Schul mit hoͤchſtem Flyß vnd vorbetracht⸗

lichait verordnet, vnd nachfolgend Lection vnd Leren zu

halten geſetzt:
Nemrlich vier Doctor ſo in der hailigen ſchrifft
Item im Weltlichen vnd gaiſtlichen Rechten ſechs
Doctores. D
In der Artzney zwen Doctores.
In den ſittlichen kuͤnſten vnd Philoiophia morali
zwen Maiſter Collegiaten.
In Wolreden vnd ſchreyben, als Poetica vnd Ora-
toria, zwen Maiſter. L
Die alle vnd yeder in ſunder taͤglichen zu gebuͤrli⸗
chen ſtunden on erfordrung oder empfahung gelts oder
ſolds von Schulern ewigklich leſen vnd leren ſollen.
Aber in den Natuͤrlichen vnd vernuͤnfftigen kuͤn⸗
ſten naturali vnd rationali Philoſophia vnd zwaien
Burſen zehen Maiſter, ſo von ihren Schulern fuͤr ihr
Muͤwe flyß vnd Arbeit, gebuͤrlich Beſoldung empfahen
moͤchten.
Vber das haben Wir zu vfnemung vnd fuͤrderung
der Leren, damit den freyen kuͤnſten nicht entgieng, vnd
die jungen Schuler deſter ſtatlicher denſelben obligen
moͤchten, den gebreyßten vnd erfarnen Maiſter Johann
Stoͤffler juſtingen. in Mathematica taͤglichen zu gepuͤ⸗
render Zyt zu leſen.

Vnd

Beylagen. 229

Vnd neben dem allem den hochberuͤmbten vnd vi⸗
ler Nation bekanten Doctor Johann Reuchlin Pfor-
tze. das er ain tag vmb den andern die hailigen
hebraiſchen vnd gute Griechiſchen ſprachen leren ſollen
verordnet, und die baid on der Schuler nachtail be⸗
ſonder vmb vnſer gelt beſoldet und beſtelt, darzu he⸗
braiſch getruckt Bibli en von Venedig in ainé zimlichen
Werd, nemlichen vmb anderthalben guldin den Schu⸗
lern zu verkauffen zuwegen gebracht vnd beyhendigt,
Vud zu juͤngſt durch hilff vnd zuthon des Allerdurch⸗
leuchtigiſten großmechtigiſten fuͤrſten vnd herren herrn
Caroli erwoͤlten Roͤmiſchen kaiſers zu allen zyten Me⸗
rer des Rychs tc. kuͤnigs in hiſpanien, Ertzhertzog zu
Oeſterrych ꝛc. vnſers aller⸗gnedigſten herrn vnd Patro⸗
nen, auch vf anſuchen der Wolgebornen geſtrengen ed⸗
len hochgelerten herrn Wilhalmen Truchſaͤßen fryherrn
zu Waltpurg, ſeiner Maieſtaͤt Stathaltern, vnd der an⸗
dern Regenten des Fuͤrſtenthumbs Wirtemberg verfuͤgt,
das fuͤrterhin von Philippi vnd Jacobi diß gegenwirti⸗
gen zwai vnd zwentzigiſten iars all Schuler in den fryen
kuͤnſten on außgebung oder anfordrung ainiches gelts
gelernt, wie die andern vnd höͤcher kuͤnſten verge⸗
benlich vund vmbſunſt geleſen werden ſollen, dermaſ⸗
ſen das obgemelt Collegiaten vnd Maiſtern von kai⸗
nem Schuler fuͤr leſen oder leer ichtzit vordern, noch
auch zu Zyten alß offtgenant Schuler ſtat vnd gradus
Bacealaureatus vnd Magiſterii an ſich nemen woͤllen,
ichtzit anderßſt dan bißher gewonlichen allein Examinalia
Cathedralia prandium vnd dergleichen in ainer klain⸗
ſiegen ringen anzal vnd ſumma gelts empfahen ond ne⸗

men moͤgen.
P 3 Darumb

230 Beylagen.

Darumb ermanen wir obengemelt Liebhaber der tu⸗
genden leer vnd eer, die bißher ab beſchwernuß expens
vnd coſten der Maiſtern vnd Lerern ſcheuchen getragen
moͤgen haben, ſie woͤllen ſich in diß vnſer Vniverſitet

verfuͤegen, allhie tugend kunſt leer des alters wegfuͤh⸗

rung, narung, in widerwertigen ſachen troͤſtung, vnd in
gluͤckſeligen dingen Zierd, vmbſunſt vnd on Darſtreckung
oder vßgebung gelts empfahen lernen vernemen ond le⸗
ſen hoͤrn, wan wir werden vnd woͤllen kuͤnfftigklichen

vnd fuͤrbaßhin allen oben gemelten Doctorn, Maiſtern
vnd lerern vß gemainer Vniverſitet ſeckel iaͤrlichen yn⸗

komen, rychlich vnd nach ains ieden geſchicklichait eer⸗

lich beſoldung geben, zu dem das vß diſem gegenwirti⸗

gen eerlichen vnſerm fuͤrnemen die iungen Schuler on

gelt ervolgen vnd erlangen nachend by iren vaͤterlichen
landen dasihne ſo ſie hievor weyt ſuchen muͤeßen, auch
vß vntoͤgenlichait vnd koſtlichait der Lerern vnd Mai⸗
ſtern ſaͤtten vnd mit vnkumenlichait erlangen haben moͤ⸗
gen. Vnd deß zu Vrkund haben wir gemainer Vniver⸗
ſitet inſigel zu end dieſer ſchrifft getruckt. Geben zu
Tuͤwingen am Sontag Invoravit, Anno ꝛc. im zwai
vnd zweinzigiſten.

II.

Ben lagen. 231

Folgende, auf S. 139 ſich bezieyeuͤde, Stuͤte ſind
aus einem Band von Martin Cruſius genommen, der

die Aufſchrift hat, ExXnvi/& τ ρ M. Maægrivg Tr 8 Kosolâ
nAsιαιαεSντια ab Anno 1583 usque in an. 788.

Clariss. ac excellentiss. viro, D. M.
aecepi S Crusio, latinæ ac græcæ linguarum in
Mart. 1583. celeberr. Tybingensi Academia profes-
sori diligentiss. Dno & amico ſuo
plurimum colendo.
T; bingam.
ad a

„ „

lLaa aa. D⸗;
786=

„ aenyn 3 160 vMατ 13 mno& XgS& r8 ziS 5a⁵⅜ Vera 78.

Per literas tecum libentissime colloquor, vUt*
Keagis, ideoqùe hanc ad te ſoribendi occasionem
propterea e manibus dimittendam non duxi.
Mitto autem tibi dono amici mei viri doctissimi,
ac variarum linguarum cognitione præditi char-
tas, quarum una continet M. Christophori
Hammeri orationem dominicam ωαuνινnτ τ π: altera
vero Alphabetum ejusdem ντνν u. Jenæ is

nunc agit, ac ibi à paucissimis in precio habe-

tur. Deplorandum vero est, ejusmodi ingenia,
etiam iis in locis, ubi ſtudiorum ratio maxima
P 4 esset

232 Beylagen.

esset habenda, fautoribus ſæpe numero ac foto-
ribus destitui. Sedulo is nunc una cum aliis
eruditis viris cognitioni linguæ Arabicæ vacat.
Nisi ipse in matrimonio viveret, tentarem an
possim ei per illos, quibus tutus ad Electorem
Saxoniæ aditus ſemper patet, ab illo Principe
ſumptus impetrare, ut mitteretur in Academiam
Fessanam, Arabicis ſtudiis in toto Mahometico
regno celeberrimam, ad biennium, quo ibi
exactam ejus linguæ doctrinam hauriret, eam-
que ad nos postea in Germaniam redux afferret,
unacum libris Arabicis, Theologicis præſertim
& Medicis. Est autem vir nobilis quidam *),
qui nunc agit in aula Electoris Brandenburgici,
qui cum esset ſuperiori anno in Mauritania, cle-
mentissime habitus fuit a Rege Fessano, cujus
mandato ei omnes totius regni ſui deliciæ fuerunt
ostensæ. Ac ab eodem honorifice fuit dimissus
unacum literis ad Principes Electores Germaniæ,
quas nobilem illum Electoribus elapsis comitiis,
ut voluit, exhibuisse non dubito. Inde opinor
commoda occasio Principibus esse posset, unum
atque alterum eruditum virum, Arabicæ linguæ
ſtudiosos, eum ſufficientibus ſumtibus eo mit-
tendi. Cederet profecto res illa in emolumen-
tum

—

*) Am Rande ſtehen die Worte: Adamus Schlibius fſcil.

Beylagen. 233

tum tum Ecclesiæ, tum etiam Medicorum ſtu-
diorum. Nec intermittam, quin omnem lapi-
dem moveam, an tale aliquid forte apud Saxo-
niæ Electorem impetrare possimus. Nec dubito,
ipsum facturum, ſi dextre consilium nostrum
principi isti fuerit propositum, præsertim cum
immensis ſumtibus moliatur editionem biblia-
cam in 22 linguis, cui operi Dresdæ præest
Magister Elias Hutterus õ Ei ante
annum Hammerus noster operam ſuam nava-

vit in describendo Psalterium atque alia, in

lingua Ethiopica: cujus literas ut & aliarum
linguarum pulcherrime pingit. Linguæ autem,
ex quibus componuntur Biblia Dresdensia,
quæ, ut ad me nuper Hammerus ex relatione
Hutheri ſcripsit, intra biennium, Deo volen-
te, prodibunt, hæ ſunt, ne & id te celem,
videlicet, Græca, Latina, Italica, CGallica,
Hispanica, Misnica, Saxonica, Danica, Angli-
ca, Heneta, Bohemica, Polonica, Moscovitica,
Croatica, Lithuanica, Hungarica, Turcica,
Aethiopica, Arabica, Syriaca, Chaldaica, He-
bræa: ut nimirum editio illa tot constet linguis,
quot Hebræa habeat literas. Opus illud ante
Hammeri discessum descriptum fuit linguis his-
ce, Græca videlicet, Latina, Italica, Callica,

P 5 Hispa-

234. Behlagen.

Hispanica, Misnica, Bohemica, Polonica, Aethio-

pica, Arabica, Chaldaica, Hebræa, quibus ab-

solutis opus illud Hutherus Electori domino ſuo
exhibuit. O felicia tempora in infelicissimo ſe-
culo, & extrema mundi ſenecta! Si vero, Olrare
Crusi, & tua aliquid habes 7 ρ 7 75 nααr/αα
aut de libris vel editis vel edendis, in variis lin-
guis, cum illarum rerum cognitione mirifice
delector, quæso mecum ea communicato. Coepi
autem maxime flagrare ſtudio assequendi aliquid
cognitionis in lingua Arabica, quamvis in cre-
berrimis quotidie occupationibus tempore &
ocio maxime destituar. Incitant præterea me &

currere volenti quasi calcar addunt, D. Ham-

merus ac Neander noster. Rogo autem a Te
amanter, cum Arabicorum librorum in Germa-
nia maxima ſit penuria, apud amicos de iis in-
quirere velis, an forte aliquid eorum habere

possimus. Quando Constantinopolin ad Patriar-

cham, ad Zygomalas, ad alios Græciæ Episco-
pos & eximios viros ſcripseris, petito quæso ab
ipsis „ut habeamus aliquid Arabicorum librorum,
Avicennæ ac Mesuæ nostri, Ioannis item Da-

masceni, vel quicquid prece & precio possumus

impetrare. Prodeunte apud nos in lucem lingua
Arabica. quemadmodum ejus rei nunc quxdam
. òOòWG funda-

Beylagen. 235

fundamenta jacta ſunt, & brevi Grammaticam
Arabicam edet cum Epistola ad Galatas Arabice
versa (cujus primam paginam habeo) Ruthgeris
Spei *) Bopardianus, tibi forte notissimus, non
dubito, inquam, quin id in emolumentum Ec-
clesiæ & verbi propagationem ſit cessurum. Da
quæso te nobis facilem, ac omnem moveto la-
pidem, ut aliquid a Græcis accipiamus. Ham-
merus noster utitur exemplo Arabici Alcorani
punctati, indeque nuper unam atque alteram
Azoaram descriptam mihi misit. Verum vellem
ego potius Arabica disci ex libris ſanis ac medi-
cis Arabibus. quamvis ad linguæ cognitionem
forte non parum lucis afferre posse Alcorani le-
ctionem existimem ei, cui ocium fuerit istis nu-
gis incumbere. Sed de his hactenus.**) — — –
Northusæ 4 Januarii 83.

T. Excell. ſtudiosiss. Joannes Thalius
Med. phys. reip. Northusanæ. *)

Hanc

*) ſ. Hirts oriental. und exeget. Bibliothek. I. Th. Num. I.
**) Der Reſt des Briefs handelt von andern Gegenſtaͤnden.

***) Thalius ſtarb noch in demſelben Jahr, den 18 Jul. 1583.
durch einen ungluͤklichen Fall, ſ. Kindervater's Nordhusa
nstris, S. 48, und 203.

236 Beylagen.

Hanc ipsam Epistolam 6. Mart. legebam dignis-
simo D. D. Jacobo Andreæx, Cancellario no-
stræ Lybing. Academiæx. Qui Autographum a
ne accepit, ad illustriss. principem nostrum
Wirtembergicum, D. Ludovicum, ſuis pro
D. Georgio Weigemaiero ad ejus Celsitudi-
nem intercessoriis literis inclusurus.
Huſjus autem Weigenmaieri res ita ſe habet.
D. Georgius Weigenmaierus, Georgii fllius eſt:
antehac Eſslingeæ concionatoris: ubi is hanc ter-
tiam meam uxorem Catharinam (tunc αaατ ναυd2,
D. Urbani Vetscheri, Senatoris F. & Constan-
tiensis ibi procuratoris) mihi M. Martino Crusio,
in Templo 12 Aug. 1567 vναν Copulavit. Po-
stea vero in pago quodam Ulmensium Ballen-
dorff, I milliari a Langenaw, 3 templa habente,
factus est Concionator: ubi adhuc munere fun-
gitur. Sed filius ejus, Georgius hic, Ulmen-
sium ſtipendiarius, cum egregie in Hebræa lin-
gua hic Tybingæ profecisset, factus est, indultu
Ulmensium, apud nos ejus linguæ professor:
quam expedite loqui cum Judæis potest. Antea
M. Jacobus Dachtlerus eam profitebatur. Hic
Georgius domestico ſtudio discebat hoc tempore
ſicut antehac Hebraicam per ſe ſolus, Syriacam,
Chaldæam, & aliquatenus Ethiopicam linguas,
eupi-

Beylagen. 237
cupidus etiam Arabiceæ. Destituitur autem k-
bris & adjumentis Lexicorum. Ergo 23 Februar.
cum rationes lectionum per proximam Angariam
a nobis habitarum Universitati redderemus, di-
cebam ei: D. Georgi, credo nos eodem morbo
laborare. Qui ſic? Tu optares, te habere Ara-
bem magistrum, & ego, Græcum aliquem, ut
magis addiscerem vulgarem L. Græcam. Re-
spondit, ſe avere in Arabiam proficisci, ſi ſump-
tus haberet a Principe nostro, ſe non retineri ab
uxore, nec habere ſuperstites liberos. Duxi
eum mecum domum: professus ſum, me ope-
ram ad D. Melchiorem Jegerum daturum. Dein-
de Mart. I. ipse meo ſuasu accedit D. Cancella-
rium, de ſua voluntate ſignificans. Cancellarius,
cognoscens ex libello Damiani a Goes, Ethio-
pes permulta nobiscum habere in Religione com-
munia, promisit, ſenegotium ad Principem ſcrip-
turum. Ergo 6 Martii ſequentem Epistolam ei
dedi, una mittendam: ·
Nobili & præclarissimo, ſapientia & fide, com-
mendabili viro Dno Melchiori Jegero, illu-
striss. Wirtembergici principis Cameræ Se-
cretario dignissimo: Dno ſuo ſtudioſissime
colendo.

238 Bepylagen.
S. per Christum.
Nobilis & prudentissime vir, Domine Officiose
colende. Etii Epistolà Reverendi & dignissimi
Dni Cancellarii hujus Academiæ, Doctoris Jaco-
bi Andrex, ſufficiens ipsa est ad persuadendum
ilustrissimo nostro principi ac Domino clemen-
tissimo, ut Georgium Weigemaierum, doctissi-
mum Hebrææ linguæ hic professorem, peregri-
narum linguarum cupidissimum, clementer ſuf-
fultum necessario ſumptu, in Aphricam ſeu Ethio-
piam ad aliquod tempus mittere velit: tamen
cur hoc m- agis laciendum videatur, etiam mihi
aliquot Causas ſubjicere libuit.

Prima eſt hæc:
Pontifex Romanus, videns ſe hactenus inſidiis
& armis parum adversus Christi doctrinam pro-
fecisse, Jesuiticum ordinem contra Lutheranos
instituit, qui in artibus linguis discendis dili-
gentissimus est. Er greiffts ahm rechten Ort ahn,
ut videtur, nostris nos pennis (ut olim de San-
Stis Julianus Apostata dicebat, prohibens eos &
pueros eorum a discendo Homero & Aristotele
& aliis Gtæcorum doctis ſeriptoribus) petere in-
cipit, id eſt, doctos doctis opponere, ſed verita-
tem, ſi nos non dormitemus, labefactare &
evertere non poterit. Isti Jesuitæ ſe in Ameri-

Calmn

Beylagen. 239
cam & Indiam dilatant, Papismumque quantum
possunt (etiam armis ac crudelitate) propagant.
KRomæ etiam ſcholas peregrinarum linguarum ab
isto Gregorio XIII institutas esse ad hæreses (ut
ipsi vocant) opprimendas, patet ex his verbis;
quæ ex libello, qui proximo ſuperiore anno edi-
tus est, descripsi:
Faut noter;, que nostré ſainct P. le Pape à pre-
sent Greg. 13, desirant ſurvenir aux necessi-
téz de lon Eglise, & ſignament les pays Sep-
tentrionaux &c. auroit erige un beau Seminai-
re des Anglois 4 Rome;,; & un autre a Reins,
en fort bon nombre. comme a Lorette un pour
ceux de Sclavonie, & aàa Rome un des Alle-
mans; & pour les Escossois un au Ponta-
mousson en Lorraine, ſans oublier, en tant
qu'il peut, les autres nations. Car pour la
Grece mesme, 11 en a basty un autre dussi
à Rome.
di ergo illa ſua Zizania ubique conatur dis-
seminare; multo magis pios principes & Docto-
res in verd religione hoc oportet facere, ut ea
propagetur.

Secunda.
Datur nunc occasio præclara, quod Weigemaie-
rus, juvenis robustus 28 annorum, flagrat cupi-

ditate

240 Beylagen.

ditate Ethiopicæ (quamquam hujus non omnino
jam rudis, ſed libris talibus carens) & Arabicæ
linguæ: quæ cum Hebræa, & Chaldæa & Syria-
ca, quas ipse didicit & discit, cognationem ha-
bent. Itaque facile illarum cognitionem non
contemnendam brevi tempore consequetur. Quod
erit, (ſi res bene ſuccesserit ut optamus & ſpe-
ramus) non tantum ornamentum huic inclyto
Ducatui & Academiæ: *) ſed poterit ipse in illis
remotissimis locis nostram ſanctam religionem
patefacere (præsertim hominibus qui ſub Rege
Préte Johanne vivunt: qui ad nostram religionem
propius & Græcis & Papistis accedunt) & con-
vertere in hujusmodi linguam, quæ maxime
profutura videbitur, gemmas nostræ Religionis
& optimos aliquos Libros. Videtur Deus ipse
aperire fenestram longe lateque verbum ſuum
pure disseminandi, eh er mit feuſten extremo die
ſuo) drein ſchlage.
Tertia.
Lllustrissimus etiam Elector Augustus ad id ſtu-
dium incubiturus videtur (ut ex Epistola, quam
heri

*) Am Rand: Cuis ante decennium apud nos quicquam de
Constantinopoli ſciebat? Non enim de Grecis despero.
Verbum Domini, ſuo tempore, fructum feret: nisi ros
œlitus frustra decidat. Der Sam mus ein Zeit haben bis
ir auffgehe. .

Beylagen. 241

heri Northusa accepi, apparet, quàm Dominus
Cancellarius istuc mittit) ut merito noster cle-
mentissimus princeps ante ipsum hoc facere de-
bere videatur, ne hanc laudem ejus Celsitudo
prætermittat, cum hæc Tybingensis Academia
omnibus Germaniæ ſcholis ſtudio edendi præcla-
ra ſcripta ſuperior ſit. &c. Accipiat quæso Dtio
Tua hanc meam ita ſcribendi alacritatem in bo-
nam partem, & negotium Iustrissimo principi
commendare non gravetur. Me humiliter com-
mendo. Raptim, 6 Mart. 1583. Dominatio-
nis Tuæ observantissimus

Martinus Crusius.

In eben demſelben Band ſteht von pag. 28 an folgen⸗
des Schreiben:

accepi 31 M. Michaelis Neandri Epistola

Maii 83 à .
„ „ ad Hammerum, Jenam.
Meandro.

S. D. Ornatissime & doctissime Vir, D. atque
amice colende. Thalius noster, ingenio acri,
memoria incredibili, & omni doctrina præditus,
ſalutem mihi dixit tuis verbis, una etiam pagel-
las zoxvyxrras tradidit, quæ mihi mirificè gratæ
fuerunt. Ago itaque gratias maximas, & una
ſignifico, valde mihi-probari institutum vestrum:
consultius tamen mihi videri, ſi tantum linguæ
OQ eru-

242 Beylagen.
eruditæ, utpote Hebræa, Chaldæa, Syriaca, Ara-
bica & Aethiopica, linguæ neque longius à ma-
tre abeuntes, filiæ conjungerentur.

Linguam autem Arabicam tam ego necessa-
riam esse judico, propter multas causas, ut ego

potius chaldæa, quam hac, carere velim. Sed

ſi alia via non fueritis ingressi, multo non mo-
do labore, ſudore, ſed & tempore longo vobis
constabit, quia ſine Præceptoribus, proprio Mar-
te, eam discere instituitis, ejus qualiscunque
tum cognitio, tum propagatio.

Dixi Thalio nostro, posse eam celerrime

addisci a viro tenente linguas cæteras aliquot

eruditas, ſi cum literis Electorum nostrorum mit-
teretur ad regem Fessanum, ut ibi non tantum
ex commercio cum Arabibus, quomodo Cleo-
nardus olim fecit, ſed etiam ex libris Arabicis
eam linguam discere & deinde instructus libris
omnis generis domum redire, liceat. Ac pleri-
que Fessani reges eruditi ſunt & gnari linguæ
latinæ, Italicæ & Hispanicæ, quomodo in Chro-
nicis nostris, quæ puto reperiri apud vos, de
Abdemeleco, qui concidit in prælio contra Se-
bastianum, postremum Lusitaniæ regem, ſcripsi,
quod excelluerit ſcribendo carmen Arabicum in-

ter omnes ejus ætatis clarissimos poëtas.
Ac

Beylagen. W 243

Ac nuper rediit ex Fessana Academia nobi-
lis à Schliben, ac refert, Regem fessanum, qui
nunc regnat, exhibuisse ſibi omnia clementiæ &
hospitalitatis officia, cum admiretur & prædicet
Germanos, quod fortissime ſe gesserint in præ-
lio contra Sebastianum. Ac breve iter est ex
Hispania in Fessam: neque magnum iter est é
Venetiis in Aegyptum Alexandriam & Memphin,
& inde in Syriam, ubi Veneti perpetuo habent
ſuos consules, qui in illis terris Senatus Veneti
Vicarii ſunt, & habent tum alios, tum etiam
Arabicos interpretes, cum illa lingua fere ver-
nacula ſit toti orienti, adeo ut etiam religiosio-
res mercatores & nautæ, inter navigandum &
equitandum, Akoranos mstos, alii etiam horum
interpretes Arabicos quotidie legant & ſecum
habeant.

Leonhardus Rauwolff, Medicinæ doctor,
Medicus Augustanus, qui ante annos decem
multas orientis terras perlustravit, & etiamnum
in vita manet, in ſuo itinerario refert: cum in
Tripoli Syriæ negotiorum causa ſubſtitisset, in-
de ut Medicum accersitum fuisse a Patriarcha
Christianorum Maronitarum, qui reliquiæ ſunt
Argonautarum christianorum, & gens ſunt, qui
montem Libanum incolunt, & vicinam regio-

Q 2 nem,

244 Beylagen.
nem, uberrimam vino, præstantissimam frumen-
tis, oleo, & Auroo ναν, Mequi ulli regi aut principi
hactenus ſubditam, ut curaret laborantem arthri-
dite: ita fuisse amanter acceptum & habitum à
Patriarcha; à toto Senatu Patriarchico, ut ei
ostenderint, quæ voluerit, erudierint de multis
rebus: bibliothecas etiam mstas Arabicas aspi-
ciendas dederint, ut valde illi molestum accide-
rit, bonos tamque commodos homines deserere.
Narrat porro Rauwolff, Judæos Medicos ideo
esse doctiores Turcicis, quod Judæi legant Ga-
lenum Arabice & Avicennam.
Habent autem etiam in vicina Tripoli Ve-
neti ſuum consulem, præstantem inter barbaros
etiam dignitate atque auctoritate, & armatum
Turcici Imperatoris Privilegiis, & ſingularibus
immunitatibus.
Possent vias ſimiles nobis ostendere etiam
Gerlachius, Tubingensis theologiæ doctor, qui
totum quinquennium Constantinopoli aulicum
Concionatorem egit, & Solomon Sweicerus iti-
dem Tubingensis, qui perlustrato oriente ante
ſemestre domum primum rediit, cujus itinera-
rium Crusius, professor Tubingensis, Chytræo,

mihi & Rhodomanno meo inscripsit. ²)
Audi-

*) D. Solom. Schweigkero Sultzensi, qui Constantinopoli in aula
legati

Beylagen. 24 5

Audivi ab illis, qui Constantinopoli ali-
quandiu ſubstiterunt, quod libri Arabici msti
magno numero venum propositi reperiantur, ut
existimem, Arabicam linguam disci pesse in
ipsa Constantinopoli, quo à Vienna iter est tan-
tum ducentorum miliarium (ſic) triginta. Ac ſunt
ex Aula Imperatoris ſingulis mensibus occasio-
nes illuc ititandi ſine ſumptibus.
Benedictus Arias Hispanus profitetur, ſe
decem linguas tenere, ab illo etiam aliquid co-
gnosci posset. Quodsi talem aliquam viam ex-
peditam non reperiatis, diu erit vobis laboran-
dum, antequam ejus linguæ cognitionem medio-
crem ſitis vobis comparaturi.

Eadem, ſi recte memini, aliquando etiam
coram Huttero dixi, quem aliquando ſtudiose ſa-
lutari cupio, & illas legendas mitti.
Mitto tibi nostras pagellas Geographicas,
ſed rudes & pueriles. In Marchia, & ejus
Metropoli Francofurda plura dixi de linguarum
eruditarum collatione, ſi forte velis de illo co-
gnoscere.

Q 3 De

legati Imp Kom. aliquot annos Ecclesiasta fuit: &' in Aegyp-
to, Palæstina, Hria, peregrinatus est: gratulatio ſeripta
ae, Martino Crusio. cum deseriptione illius peregrinationis —
Argentorati. 1582. 4.

246 Beylagen.

De Abdemeleco Fessano rege, & aliquot aliid

Maurorum regibus ingeniosis, ſapientibus & eru-

ditis, dixi aliquid in Chronicis nostris pag. „6.
Pag-
quæ recuduntur modo cum ampla accessione re-

rum, exemplorum & historiarum insignium.

Bene vale: ignosce occupationibus nostris,
& festinationibus, & persuasum habe, tui me
ſemper fore amantem & ſtudiosum. Ex II-
felda Harcynica razise

Neander Tui ſtudiosus
& amans. *⁷)

Die 12 Jul. 83. (ſind Worte Crusii) postquam
Joh. Georg. Textorem, ſtudiosum, D. Joanni
Magiro, Stutgard. Præposito, commendassem,
ſubjeci hæc:
Præterea, cum ſuperiore tempore consultatio
apud clementiss. principem ac Dominum nostrum
de aliquo idoneo homine, Arab. & Aethiop. lin-
guæ causa addiscendæ, trans mare mittendo,
inciderit: egoque tunc etiam ad Nobilem & pru-
dentissimum Secretarium, D. Melchiorem Je-

gerum,

*) Ob Neander wirklich die arabiſche Sprache verßanden ha⸗

be, iſt zweifelhaft, ſ. Litergriſches Muſeum, I. B. Altdorf
1778. 8. S. 4454

Beylagen. 247

gerum, ſcripserim, unaque ſit cum D. Cancel-
larii Jacobi Andreæ literis missa Jo. Thalii Me-
dici Northusani epistola, ad me de illis linguis
ſcripta: cum item nunc intelligam, manente illo
Christiano proposito, juvenem idoneum ex il-
lustri hic Stipendio ſuo tempore missum iri *)
(ſic enim & ſcripta veræ religionis nostræ pos-
sent aliquando per illas linguas trans etiam mare
volare: quod non minus nos debemus ſtudere
quam Papa per ſuos Jesuitas ubique conatur)
cum hæc ita ſese habeant: mitto etiam hanc D.
Michaelis Neandri istuc epistolam, ut appareat,
cupiditatem hujus rei etiam aliis in locis ſlagrare:
ſi forte ex ista Epistola aliquid commodi exi-
stere possit.
Infimo loco chartæ ſubjeci:
Si non alia melior ratio peregrinationis illius
esset, ego ſperarem, me Augustæ aut Campiduni,
posse modum invenire, quo non ſolum tuto Ve-
netias juvenis IIle õ A= Noερο VeHiret:
ſed & ibi a Mercatoribus Germanis in Africam
promoveri posset. Aut ſi Lybecum potius mitti
placeret, ut ibi cum Mercatoribus, Hispaniam
Q 4 cir-

*) Am Nande hat Cruſius beygeſchrieben: M. ſeil.
ντι αοαανιιιoν. (M. Val. Clef)

248 Beylagen.

circumvectus, mox in regnum Fessæ transiret:
haberem & ibi amicum, per quem me literis
hoc confecturum ſperarem. Sed nihil opus est
mea ſimplicitate. Istic longe plus consilii & pru-
dentiæ est. Alexandriam certe Aegypti, quo
nuper ad Græcum eruditum ſcripsi, virum op-
timum, Venetiis ipsum, ut ſpero trajiciendum
curare possem. Sed & hoc ſimplicitatis meæ.
Veniam peto.

III.

.

Beylagen. 249

III.
Ein Schreiben von Kepler an Schickard. zu S. 167.
Aus dem Original.

S. P. D. Cl. Vir, Amice charissi me

uas filio meo dedisti, opera ſororii mei accepi.
Quas ante octiduum misi cum fasciculo, recte
tibi traditas existimo, vel ex hospitio ad Ovem,
vel curante D. Abbate Bebenhusano. Quibus
acceptis, ſpero te amici officio functurum in re-
gendo filio meo, erogandisque quos misi ſump-
tibus, & rationibus ab ipso repetendis ante ero-
gatorum, quas ad me mittas.

De fortuna tua inaudivi obscurum nescio quid;
competitores tibi fuisse in petendo Collegii jure:
quod cujus modi fuerit, ego rerum Academicarum
imperitus intelligere non potui: num locum in
Collegio Principis *) petieris, an in Collegio
Facultatis philosophicæ. Addebant duos compa-
ruisse Competitores, utrumque cum ejusdem
Principis Wirt. commendatiis: tibique prælacum
Rauscherum. Tantum alii: tu addis ab Aca-
demicis te repulsum. Hæsito an eadem de pe-
titione ſit hoc accipiendum; anne, cum esses
postpositus aliis, augmentum ſalarii petieris.
O 5 Quic-

*) D. i. in dem hieſigen Collegium illuſtre.

250 Behlagen.

Quicquid id est leniter ferendum existimo, nec
præcipitanda consilia, tres potissimum ob causas.
Primum enim haud reor, tribuendum hoc esse
eontemptui tuæ vel personæ vel dotium; ſed
necessitatibus aliis ex quibus coalescit inter plu-
res aliquod ſenatus consultum. Nam professio
aut Linguarum aut Matheseos tibi convenit;
Theologicam non puzo te ambire, ut ejus inter-
venta adopteris in id Collegium: nam ſi te bene
novi, non arrident tibi negocia ei facultati ob-
venientia in collegid. Jam Linguarum professio
habetur accessoria, nec puto unquam cuiquam
ejus respectu majus, quam tibi, datum ſalarium.
Plerumque ei professioni incubuerunt aut pecu-
niosi, aut ad alia adspirantes, quibus morarum
alias necessariarum hæc ſalarii accessio erat ſo-
latio. Senatus igitur difficili hoc tempore, raris
Academiæ civibus, accisis proventibus, exemplum
in te, quod in legem abeat, non censuit ſta-
tuendum. Quod vero Matheseos attinet Pro-
fessionem, non tibi hic, ſi ab ejus petitione de-
pulsus es, contumelia, ſed ſenis *), qui unicus
hoc tempore pater habetur totius ordinis Acade-
