Anno salutis restaurate M.D.xv. undecimo kalendas Octobres in die Sancti

Mathei /apostoli et evangeliste predieta uxor mea Agnes peperit filiam primo-

genitam mane paululum ante horam quartam. Que eodem die Tubinge in

ecclesia collegiata et parrochiali baptisata fuit et Anna nomine matris mee

vocata.

Levaverunt eam de sacro fonte spectabilis vir Petrus Suitter Campi-

donensis, arcium magister et iuris canonici licenciatus, et honesta matrona

Magdalena Kussenpfennigin, uxor doctoris Casparis Forestarii.

Eadem filia in die S. Gregorii?) anno 1520 fuit confirmata chrismate salutis

per suffraganeum Constantiensem Tubinge in prefata ecclesia; et tenuit eam

magister Martinus Uhinger ?).

Margaretha 1516.

Anno a salute reddita M.D. xvj. die xix. Augusti paululum ante horam unde-

cimam pomeridianam peperit eadem uxor mea Agnes filiam secundogenitam,

que die sequenti, videlicet S. Bernhardi, baptisata est in ecclesia parrochiali

Tubinge et nominata Margaretha, quod fuit etiam nomen avie materne, socrus

mee Margarethe Beringerin, tunc viventis, et nomen mee materne avie. Le-

vaverunt eandem filiam de sacro fonte doctor Jacobus Lemp et uxor doctoris

Georgii Simler.

Eadem filia mea xviij. die Maij anno 1523 fuit conflrmata chrismate salutis

per suffraganeum Constantiensem Tubinge in capella S. Ursule, et tenuit eam

Erhardus Kantengiesser.

a) Obiit — disponente mit anderer Tinte später hinzugefügt.

b) Ihinger? Lesung umnsicher.

1) 23. August,

2) 12. März.

216 *

Eandem filiam meam misi ad Novum Castrum vel Neuenpürg propter pestem

Tubinge sevientem xxj die Octobris anno 1530 et commisi eam doctori Petro

Nesser et uxori eius. Postea ultimo die Octobris eiusdem anni ego cum reliqua

familia recessi ad OÖftertingen et ibi castrum inhabitavi. Antea vero, dum pestis

regnaret Tubinge, videlicet anno domini M.D.xx., in vigilia S. Bartholomei

fugi etiam a Tubinga ad Oftertingen et ibidem alias edes inhabtitavi usque

ad nonum diem Marcii anni MDxxxj?®), quo die sani redivimus Tubingam.

Anno domini M.Dxxxj. 19. die Maii rediit filia mea Margaretha ex Novo Castro,

ubi tempore pestis fuit, sana ad Thubingam.

Catharina 1517.

Anno domini M.D.xvij. decimo die Septembris media hora post undecimam in

nocte nata est mihi ex eadem Agnete uxore mea legitima filia terciogenita, que

die immediate sequenti mane post horam septimam baptisata est in ecclesia

parrochiali et vocata Catharina, eamque de sacro fonte levarunt Agnes Lempin

et frater Sebastianus Aurifabri, bursarius Bebenhusensis.

Eadem filia mea fuit confirmata chrismate salutis xviij. die Mali anno M.D.xxiij

per suffraganeum Constantiensem Tubinge in capella S. Ursule, et tenuit eam

magister Caspar Mütschelin, plebanus in Wila *).

Quarta filia.

Anno dominiece incarnationis M.D. xviij trigesimo die Aprilis peperit uxor mea

Agnes filiam mortuam; credo ego propter grave et horribile somnium, quod in

nocte habuit de igne, et clamavit in somno meque adeo terruit, quod postea

raro habui quietas noetes propter somnia sua. Sepulta est apıud S. Jacobum.

Barbara 1519.

Anno salutis reddite M.D.xix die xix Maii mane infra quartam et quintam

horas eadem Agnes uxor mea legitima peperit filiam, qug eodem die in ec-

clesia parrochiali Tubinge baptisata est et vocata Barbara, quod fuit nomen

avie mee paterne.

Levaverunt eam de sacro fonte dominus Joannes de Fri-

dingen, canonicus ecclesie cathedralis Wormaciensis, et Agnes Keserin, uxor

doctoris Philippi Erer?), me tunc existente in Esslingen in dieta Suevice con-

federationis.

Eadem filia mea confirmata est chrismate salutis primo die Maii anno M. D. xviij

per suffraganeum Constantiensem in ecclesia parrochiali Tubinge. Tenuit eam

magister Joannes Rumetsch, decanus ecclesie collegiate ibidem.

Anno M.D.xxxiii in die S. Gregorii, qui est xij Marcij, misi predictam filiam

meam Barbaram ad scolam Kegelins.

Bernhardus 1520.

Anno post Christum natum M.D.xx. quinto die Junij, qui fuit dies S. Bonifaci)

episcopi, circa horam quintam pomeridianam natus est mihi ex Agnete uxore

a) so, ies MDxxj.

,

1) Immatrikuliert am 7. November 1510, Pfarrer in Weilheim bei Tübingen.

2) Immatrikuliert als Magister am 7. Mai 1526.

217*

mea legitima filius, qui eodem die circa horam sextam Tubinge in ecclesia

parrochiali baptisatus est et nominatus Bernhardus; quod nomen fuit ei per

Levaverunt eum de sacro

me deputatum, priusquam in utero conciperetur.

baptismatis fonte egregius vir Georgius Simler, J. U. doetor, Il. ordinarius, et

Eodem die

uxor doctoris Conradi Ebinger, ordinarii matutini iuris canonici.

et hora venit nunetium de Carolo rege Romanorum quinto, quo dieebatur ipsum

ex Hispania in Germaniam transfretasse et tunc esse in territorlis iure here-

ditario ad se spectantibus. Quapropter superioritas Tubingensium multa signa

leticie ostendebat. Fuerunt etenim facti ignes, pulsatum omnibus campanis et

in ecclesia parrochiali cantatum ‘“Fe deum landamus’ et civibus ac incolis

Thubingensibus leta vini pocula in foro publice ac gratis large ministrata. Fuit

autem Bernhardus vocatus, nam vovi Deo et S. Bernhardo, quod si nasceretur

mihi filius, vellem eum sic nominare;

et postea conceptus et natus est.

Laus deo.

Anno M.Dxxvj. quarto idus Marcios, qui est xij dies eiusdem mensis et festi-

vitas S. Gregorii, misi predietum filium meum Bernhardum ad scholam trivialem

Thubingensem in monte Austrico sitam.

Idem filius meus primo die Maij anno 1528 per suffraganeum Constantiensem

in ecclesia parrochiali Tubinge confirmatus est chrismate salutis.

Tenuit eum

magister Joannes Rumetsch, decanus ecclesie collegiate ibidem.

Anno M.D.xxx. die lune post Mauricii, qui fuit xxvj] dies Septembris, misi

predietum fililum meum Bernhardum ad Marchtal, ut ibidem scholam visitaret,

propter ?) pestem Tubinge sevientem; ubi ille filius meus permansit ad anni

spacium cum dimidio et rediit postea ad me Thubingam. Anno M.D.xxxij in

die S. Severini martiris, qui est xxvj. dies Augusti, misi eundem filium meum

ad Ravenspurg, ut ibidem scolam visitaret ®).

Joannes 1521.

Anno salutis restaurate M. D.xxj. decimo septimo die Julii, qui est dies S. Alexy

confessoris, statiım post horam terciam antemeridianam natus est mihi ex Agnete

uxore mea legitima filius secundus, qui eodem die circa horam octavam Tubinge

in ecelesia Sanctorum Georgii et Martini baptisatus est et vocatus Joannes.

Levaverunt eum de sacro fonte reverendus in Christo pater et dominus stem-

mate nobilis, dominus Joannes de Fridingen, abbas monasterii Bebenhusen,

manibus propriis, et honesta matrona Walpurgis Kesserin, uxor venerabilis viri

Jacobi Herlin, arceium liberalium magistri ’).

Anno M.D. xxvj in die Saneti Gregorii, qui est duodecimus mensis Marcij, misi

prenominatum filium meum Joannem ad scholam trivialem Thubingensem in

Austrico monte sitam.

a) propter — visitaret mit anderer Tinte später hinzugefügt.

1) Immatrikuliert am 9. Juni 1503.

2080

Idem confirmatus est chrismate salutis primo die Maij per suffraganeum

Constantiensem in ecclesia parrochiali Tubinge. Tenuit eum magister Joannes

Rumetsch, decanus prefate ecclesie, anno domini M.D.xxviij.

Anno 1530 septimo die Octobris, qui est dies S. Dionisii, misi predietum

filium meum Joannem ad Marchtal, ut ibidem scholam visitaret, propter ?) pestem

Tubinge sevientem; qui postea cum Bernhardo rediit.

Anno M.D.xxxij die xxvj Augusti misi eundem filium meum cum fratre suo

Bernhardo ad Ravenspurgum, ut ibidem scolam visitaret 2).

Prima Agnes 1522.

Anno post virginis Marie salutiferum partum M. D.xxij pridie kalendas Julias,

qui est penultimus dies mensis Junii, hora decima in nocte nata est mihi ex

Agnete uxore mea legitima filia, que postea mane in die S. Theobaldi, qui est

ultimus Junij, baptisata est Tubinge in ecclesia parrochiali et vocata Agnes,

Levarunt eam de sacro baptismatis fonte Gallus Müller ex Fürstenperg, sacre

theologie doetor, eiusdem ordinarius et plebanus Tubingensis, et uxor Joannis

Schaber dieti Rethaber, pistoris burse Realium.

Eodem anno octavo kalendas Octobres, qui est vigesimusquartus Septembris

et dies S. Ruperti episcopi, obiit predieta filia mea Agnes circa horam quintam

Ista mea filia est sepulta

pomeridianam; et illa hora cecidit ingens grando.

in cimiterio S. Georgii ecclesie parrochialis Tubingensis circa sepulchra avorum,

proavorum, aviarum et proaviarum maternarum.

1523 Jacobus.

Anno salutis M.D. xxiij tercio nonas Septembres, qui est tercius eiusdem mensis

et dies S. Mansueti episcopi, statim post horam quartam pomeridianam natus

est mihi ex Agnete uxore mea legitima filius tercius, qui eodem die circa horam

sextam baptisatus est Tubinge in ecclesia parrochiali et vocatus Jacobus; quod

fuit nomen avi mei paterni Jacobi King de Münning, pago non longe ab

Ötting distante. Et hune filium meum Jacobum levarunt de sacro fonte egre-

gius vir Baltasar Keuflin ex Wilperg, sacre theologie doetor, ordinarius eiusdem

et conecionator Tubingensis, et Agnes Feurin, uxor Pauli Vacunde, barbitonsoris.

Anno domini 1528 in die S. Gregorii, qui est xij Marcij, misi ad scholam

trivialem filium meum Jacobum Tubinge ad montem Austricum.

Idem confirmatus est chrismate salutis primo die Maii anno 1528 per suffra-

ganeum Constantiensem in ecclesia parrochiali Tubinge; tenuit eum magister

Joannes Rumetsch, decanus ecclesie collegiate ibidem,

1525 Christophorus et Leonhardus.

Anno post Jhesum Christum salvatorem nostrum natum M. D, xxv. paulo post

meridiem infra xij et primam horas die xxviij Januarii uxor mea Agnes peperit

geminos filios, qui eodem die, scilicet S. Caroli et Wernheri, ambo baptisati

sunt in ecclesia parrochiali Tubinge, primus vocatus Christophorus nomine

a) propter — visitaret mit anderer Tinte später hinzugefügt.

209

proavi materni, scilicet patris soceri mei; secundus vero vocatus fuit Leon-

Filium meum Cristophorum levarunt de

hardus, quod fuit nomen patris mei.

sacro fonte Gallus Miller, sacre theologie doctor, plebanus Tubingensis et

ordinarius theologie, et cum eo Catharina Mefferlin, relieta vidua Conradi

Prünings.

Filium vero meum Leonhardum levaverunt de sacro fonte Baltasar

Wiltperger!), sacre theologie doetor, predicator et ordinarius Tubingensis, et

cum eo Anna Rotenpurgerin, uxor Joannis Steltzer. Et ego tunc fui in itinere

ad Esslingen.

Eodem anno tercio nonas Februarias,qui est tercius dies eiusdem mensis et

dies S. Blasii, circa horam octavam antemeridianam obiit filius meus Christo-

phorus et sepultus est in cemiterio ecclesie parrochialis S. Georgii in Tubinga

circa sepulchra parentum uxoris mee.

Eodem anno decimo quinto kalendas Decembres, qui est xxvij dies Novem-

bris et S. Aniani episcopi, obüt filius meus Leonhardus circiter horam terciam

pomeridianam et sepultus est in cimiterio S. Georgii ecclesie parrochialis Tu-

bingensis circa sepulchra parentum uxoris mee.

1526 Juliana.

Anno domini M.D. xxvj decimoquarto kalendas Marcias, qui est decimus sextus

Februarii et S. Juliane virginis, paulo ante horam nonam pomeridianam nata

Tam velox

est mihi ex uxore mea legitima Agnete filia absque obstetrice.

enim fuit partus, quod non potuit obstetrix mecum currere ad domum meam

ante partum, et nemo tunc fuit cum uxore mea nisi una senex mulier Doro-

thea Deia, uxori mee consanguinitate iuncta, que cenam mecum sumpserat

— frequenter enim propter senium et paupertatem suam invitavi eam ad

prandia — et famula mea atque puelle mee.

Sed hee omnes perterrite plus

quam ipsa puerpera fuerunt, nempe per eam animate, donec ego cum obste-

trice venirem et nobis ingredientibus domum audivimus infantulam vagire.

Postea sequenti die scilicet XVII Februarii eadem filia mea est baptisata

in ecclesia parrochiali Tubinge et Juliana vocata, quoniam in die S. Juliane

nata erat. Levarunt eam de sacro baptismatis fonte Laurentius Prentzlin, arcium

liberalium magister®), hospes collegii, et uxor Pauli Stamlers, lanii.

Anno 15332) misi illam filiam meam Julianam ad scholam Kegelins.

1527 Secunda Agnes.

Anno salutis reddite M.D. xxvij nono kalendas Marcias, qui est xxj. dies Fe-

bruarii et vigilia Cathedre Petri, modieum ante horam septimam pomeridianam

nata est mihi ex Agnete uxore mea legitima filia, que die sequenti in ecclesia parro-

chiali Tubinge baptisata et Agnes vocata est. Levarunt eam de sacro baptis-

matis fonte egregius vir Caspar Forestarlii, iuris utriusque doctor, extraordinarius

juris canonici, et Anna Ochsenfiessin, uxor Melchioris Pess.

a), Anno — Kegelins mit anderer Tinte”hinzugefügt,

1) Käufelin (aus Wildberg).

2) Immatrikuliert am 31. August 1513.

220 *

1528 Heinricus.

Anno domini M.D.xxviij in die S. Theodoris martiris seu S. Fidelis, qui est

xxxii) Marcij, paululum ante horam terciam pomeridianam natus est mihi filius

sextus ex Agnete uxore mea legitima, que post multos labores et magna pericula

Fluxerat autem antea per tres septi-

tandem hora predieta felieiter peperit.

manas, et sic quasi exhausta et valde debilitata erat.

Fuerunt tunce cum ea

multe mulieres et tres.obstetrices.

Filius fuit baptisatus, priusquam ab utero

matris penitus separaretur. Baptisavit eum una ex obstetricibus Hirschbederin

in mea presentia in nomine patris et filii et spiritus sancti. Vocatus est Hein-

ricus, quod etiam fuit nomen avi mei materni Heinrici Zuckmantel, civis

Öttingensis. Postea eodem die circa horam quintam portatus est ad ecclesiam

parrochialem Tubinge et chrismatus atque ad cautelam, ut fieri solet, denuo

baptisatus.

Susceperunt eum de sacro baptismatis fonte egregius vir Petrus

Neser, J. U. doctor et ordinarius Institutionum imperialium, tamquam procu-

rator et eo nomine eximii viri Conradi Prun!), J. U. doctoris, consiliarli

Herbipolensis — is enim ad petitionem meam docetori Petro commiserat — et

Barbara Brüningin, relieta vidua Federici Menbergers.

Anno ?) M.D.xxxiiij in die S. Gregorii, qui est xij Marecij, misi eundem filium

meum Heinrieum ad scolam trivialem in monte Austrico Thubinge sitam.

1528 Ultimus filius natus vij die Augusti 1529.

Anno salutis restaurate M. D.xxviij in mense Oetobri uxor mea Agnes concepit

ultimum filium, quem magnis laboribus, gravibus infirmitatibus in utero portavit.

Et quum postea tempore Pascatis essem in dieta imperiali”), ipsa migravit

cum pueris et suppellectili ex domo mea apud arcem sita in aliam domum

meam magnam per me nuper emptam in platea Monetaria sitam Tubinge *),

et paulo post tantam ineidit infirmitatem, quod omnes amici et noti eius de-

sperabant de eius vita et fuit ad me nunctius missus Spiram. Ideo ego mox,

paulo tamen ante finem diete, recessi a dieta ad uxorem meam, que tandem

reconvaluit modieum. Sed postea sepius fluxerunt menstrua, et tandem ante

partum et in partu ita copiose fluxerunt, quod puer creditur suffocatus, prius-

quam de utero matris eXiret.

Fuit autem pulcher filius, sed non flumine,

absque dubio tamen flamine baptisatus.

Quum enim ego huiusmodi pericula

timerem quottidie et sepius commendavi puerum in utero existentem Deo et

intercessioni beate Marie virginis et omnium sanctorum et cum magna devocione

ipso die partus, quo non eram domi, sed in itinere de Studtgartdia, ubi fueram

in negocio universitatis, veni tamen Tubingam, priusquam pareret uxor mea,

quam inveni partu laborantem, debilitatam et penitus exhaustam, que per me

animata et de adventu meo gavisa statim peperit. Sed postea usque ad finem

S

a)-Anno — sitam mit anderer Tinte hinzugefügt,

1) Konrad Braun, s. oben S. 305.

2) Auf dem Reichstag zu Speier 1529.

8) Es ist das ehemals Widmannsche Haus, heute Nr. 9

Vgl. oben S. 135.

3218

vite sue paucos dies bonos habuit

Peperit autem septimo die Augusti anno

1529

Sepultus apud S. Jacobum

Infirmitas et mors uxoris 1529 et 1530

Anno post Christum natum M. D. xxviiij post crebras infirmitates tandem xij. die

Septembris Agnes uxor mea dileetissima incidit in lectum egritudinis, in quo

absque spe vite residue graviter per xij septimanas continuas decubuit. Tan-

dem modicum reconvaluit, putans se impregnatam, sic enim mulieres quedam

eam et me persuaserunt, licet doctori Rudolpho phisico*) nulla apparerent in

urina, ut ipse dicebat

huiusmodi

signa

Postea autem xij

die Aprilis

anno domini 1530 incidit in lectum mortis et in eo per decem et novem sep-

timanas continuas ita graviter decubuit, quod vulnera facta sunt ei in dorso

in quo continuo iacere necesse erat. Fuit nempe, ut creditur, molata et tandem

hidropica. Et ego videns et audiens continuos et absque intermissione dolores

uxoris mee, ultra modum eruciatus sum et magnas feci expensas absque tedio;

maiora enim de me merita erat.

Anno post partum salvatoris nostri Jhesu Christi M Dixxx in v1g111a S. Bartho-

lomei, qui est xxiij Augusti, mane circiter horam secundam antemeridianam

oblit honestissima et dilectissima uxor mea Agnes, uti spero foeliciter, nam

viaticum sacramenti eucharistie, sicuti antea sepius in lecto egritudinis, ita ea

nocte cum magna devocione sumpsit et bonas orationes paulo ante exitum

anime complevit

Antea quoque oleo sancto, quam extremam vocant unctionem,

uncta est

Reliquit me viduum cum decem pueris ex se et me genitis

Et

sicut petlit, sepulta est circa sepulchrum parentum et avorum atque avlarum

in cemiterio ecclesie parrochialis Sanctorum Georgili et Martini Tubinge in ea

parte, ubi ex curia collegii ingreditur cemeterium. Et ibidem deberet epita-

phium lapidi incisum esse, sicut disposueram. Sed lapicida preter meam volun-

tatem ita preciosum fecit lapidem, quod in lutum ponere non videbatur con-

gruum, ideo in alium reservatus est locum

Joannis Kinnig iacet hice coniunx. Probitatem

Celicole norunt forsan et antipodes

Terquingue enixam pueros totidem fere et annis

Tandem mors rapuit

Tu cui die requiem

J. K.. D

Apud sepulchrum uxoris mee et puerorum est parieti affixa tahula, in qua

extremum iudicium est depietum et epitaphium subseriptum meis expensis

pitaphium Agnetis Stöfflerin uxoris

egregii viri Joannis Kingsattler Ottingensis

I. U. doetoris et ordinarii Thubingensis

que obiit X kalendas Septembres anno

post Christum natum M.D.xxx

1) Rudolf Unger

222 *

Hoc sita sub saxo est Agnes, cognomine vero

Stöfflerin, ast animam continet alta quies

Nam fides, probitas et nullius conscia fedi

Mens talem ac tantam sola merere queunt

KExhibuit talem se Agnes virtutis amore.

Monstravit facies nunctia aperta boni.

Imo etiam vultu virtus pelluxit ab ipso,

Ut merito sanetam dixerit omnis homo.

Nunce igitur vivat superis gratissima et ipsa

Vite sint utinam premia perpetue ?®).

In templo autem Sanctorum Georgii et Martini apud sedem, in qua dum

vixerat habuit stationem, est tabula parieti affixa, in qua nativitas salvatoris

nostri Jhesu Christi est depieta, et sub imagine mea et filiorum meorum est

scriptum tetrastichon, quod etiam lapidi incisum, sicuti supra positum est.

Sub imagine vero uxoris et filiarum mearum scriptum est epitaphium hoc modo:

Epitaphium Agnetis Stöfflerin, coniugis celeberrimi viri

Joannis Kingsattler Öttingensis J. U. doctoris et ordinarii

Tubingensis, que fatalem vite clausit diem xxiij die

mensis Augusti anno virginei partus M.D.xxx.

Sum tua, Joannes Künnig, charissima coniunx,

Que feci quoque te chara patrem soboli.

At me subripuit fatum, cui cedere nulli

Fas est. Nunec viduus tu superes soboli.

Hanc deus omnipotens faciat te regere prolem,

O utinam dignis moribus atque bonis.

Requiescat in pace.

Non nobis, domine, non nobis, sed nomini tuo da gloriam.

Anno 1520. die 23 Augusti fugi a Thubinga cum uxore mea Agnete et quin-

que pueris, videlicet Anna, Margeretha, Catherina, Barbara et Bernhardo, ad

Öfterting propter pestem Thubinge regnantem et redivimus ad Thubingam

sani anno 1521 die viij Marcij.

Rectoratus 1530 et fuga propter pestem ?).

Anno a reddita salute M.D.xxx. quarto idus Oetobris, qui est eiusdem mensis

duodecimus et dies S. Maximiliani martiris, electus sum in rectorem universitatis

Tubingensis.

Postea recessit universitas a Thubinga propter morbi epidemie

seu pestis pericula. Et bursa Antiquorum sive Realium in Plabeuren, bursa

Modernorum seu Nominalium in Novo Castro vulgo Neuenpürg sedem locavit.

Sed doctores et alii, qui non tenentur esse apud bursas, disgregati sunt. Ego

vero cum septem pueris, quos mecum retinui, et reliqua familia mea fugi ad

Oftertingen, ubi castrum seu arcem inhabitavimus ab ultimo die Octobris

prefati anni, quo Tubingam exivimus, usque ad octavum diem Maij, qui est

®

5

4

2

a) Vite3 perplatug premia sint utfnam HS. b) et — pestem mit anderer Tinte,

223*

dies S. Vietoris martiris, anno post Christum natum M. D. xxxj. Laus deo. Et2)

duravit iste rectoratus meus usque ad diem Sancti Luce‘) anni 1531, quo die

fuit electus egregius dominus doctor Jacobus Lemp, qui obiit in festis Pasca-

libus ante finem rectoratus sui, et ego postea usque ad diem Philippi et Jacobi

anno 1532 gessi officium rectoratus.

Anno M. D.xxziij in die Philippi et Jacobi, qui est primus Maij, electus sum in

rectorem universitatis Thubingensis, me tunc existente Spire in visitatione

camere imperialis. Fui enim cum aliis imperii pretoribus visitator nomine do-

minorum meorum prelatorum imperli.

UB. M.h.819. 12 Blätter in folio. Im Jahre 1880 durch Roth erworben und der Bibliothek

geschenkt. Abschrift von seiner Hand UB. M.h. 8193.

a) Das Folgende später hinzugefügt,

1) 78. Oktober.

224.*

VERZEICHNIS DER ABBILDUNGEN

UND AUFLÖSUNG DER

SCHRIFTPROBEN

S. 8/9: Graf Eberhard vor dem hl. Georg knieend (1378).

Glasgemälde im Chor der Stiftskirche in Tübingen. — Das Bild wurde

entdeckt von Dr. Forderer und von ihm behandelt in der Festnummer

der “Tübinger Chronik’ zum 24./26. Juli 1927.

S. 16/17:

Johann Vergenhans.

Nach dem Gemälde im Besitz der Universität.

Vgl. Zeller 439. Das Urteil S. 17 stützt

sich auf ein Gutachten von Prof. Georg Dehio.

S. 24/25: Heynlins Konzept einer Rede in der Sorbonne.

Handschrift der Bibliothek in Basel.

Der Text lautet :

Crebro michi cogitanti, doctissimi patres, quibus in rebus, apud quos me-

diocris vir ingenii ieiuneque doctrine periculum de memetipso forem facturus,

non parvus sane pavor irrepsit ?). Nam qui de rebus divinis, non illis vulgari-

bus, quas omnes loquuntur®), neque una vel altera disputatione sum verba

facturus, sed de summis et abditissimis, que nulla fere vel tenuiter capit cogi-

tatio, et tot preterea disputationibus, que vel robustiores humeros facile fran-

gant, non iniuria ©) vehementer contremisco. Presertim apud vos, viri conspicui d),

quibus nichil ignotum, nichil latens, nichil reconditum potest afferri. Et equi-

dem a me, viro procul ab eorum ingenio et prestantissima doctrina, quos ali-

quando vidistis °) prioris mandatas nunc °) michi partes hoc loco gessisse. Hec

itque !) universa michi versanti®) et unum sub aspectu ponenti, viri clarissimi,

nimirum artus imprimis pertremiscunt totisque defluit venis ad precordia sanguis.

Neque iam plurimis agerem verbis immensumque pondus humeris appositum

meis ocius a meh) exeuterem, nisi plus i) apud me quam hec omnia potuisset *)

cum patrum huius famatissimi collegii (qui me prioris honore affecerunt) gra-

vissima auctoritas, tum

B

a) Darüber vel irrepit. b) quas—loqu. über der Zeile. c) darüber absre, haud abre. d) viri consp.

über der Zeile.

e) vid. über der Zeile,

f) So statt itaque.

g) Verbessert für cogitanti.

h) a me über der

Zeile. i) 4m Rande Nisi satis. k) quam—Ppot. über der Zeile.

Haller, Tübingen

225

S. 32/3: Eine Seite aus der Matrikel der Universität (1477).

Abgedruckt bei Hermelink, Die Matrikeln der Universität Tübingen 1, 3,

S. 39: Tübingen um 1500.

Aus Sebastian Münsters Kosmographie, deutsche Ausgabe, Basel 1558,

Seite 727.

Das Bild ist in dieser Ausgabe an die Stelle eines früheren, gänzlich phantastischen

gesetzt. Das legt die Annahme nahe, daß Münster, der in Tübingen gelebt hatte, für

eine einigermaßen der Wirklichkeit entsprechende Zeichnung gesorgt haben wird. In

der Tat sind die wesentlichen Merkmale des Stadtbildes wohl erkennbar: der Neckar

mit Brücke und Tor, dahinter die Stiftskirche, das Barfüßerkloster, das Rathaus und

links oben das Schloß.

S. 40/1: Plan des Universitätsviertels von Tübingen.

Vgl. oben S. 41.

Die noch stehenden Gebäude sind voll ausgezeichnet, die 15384 abgebrannten und

nach 1800 abgerissenen in durchbrochenen Linien angedeutet.

S. 56/7: Anfang des Protokolls der Artistenfakultät.

Der Text lautet:

In nomine sancte et individue trinitatis Amen. Universitate studii generalis

dudum in hac civitate Tuwingensi feliciter erecta, et viris quarumlibet facul-

tatum doetrinis fulgentibus laudanter plantata suppositorum numerus tanto

est adauetus,

quod eorundem nomina ad perpetuam memoriam per singulas

facultates (ut saltem de gradu, etate et ordine cuiusquam constare possit) ad

notam digne sunt recipienda.

Ea ex re insignis facultas artistica, que pre

ceteris in suppositorum numero habundare visa est, a qua et aliarum facul-

tatum doctrine felix suscipiunt exordium, filios, quos utroque dignitatis gradu

post reperta merita decoravit, in singulari tabula suis nominibus cum decanatu

pro tempore meminit notandos, quatenus quovis causante eventu eorundem

gradus et ordo antiquitatis luculenter patefieri queant, primum magistrorum

et deinde baccalariorum seciem ostendendo, in hunc qui sequitur modum.

Sub decanatu primo magistri Johannis Stein de Schorndorff, ab incepta

universitate videlicet anno Salvatoris millesimo quadringentesimo septuagesimo

septimo, facultati arcium subseripti magistri (solito iuramento previo) sunt

incorporati.

S 615: Szepf;er der Artisten; Szepter der Juristen.

S. 72/3: Siegel des Rektors; der Juristen; der Mediziner.

226 *

S. 80/1: Melanchthons Immatrikulation.

Aus der Matrikel (fol. 180 ), abgedruekt bei Hermelink 1, 191.

S. 96/7: Einladung der Theologischen Fakultät zu Gottesdienst

und Promotion.

VUA. II 1* f, 83.

Decanus facultatis theologicae. S(alutem).

Annuum festumque D. 'Thomae Aquinätis diem, cras post primam missam

Nostrae igitur

hoc in templo, sacris mysterijs adhibitis, peragere visum 'est.

facultatis omnibus cum doetoribus, tum scholasticis praecipimus adesse. Porro

ut humana divinis non praeponenda: ita nequaquam ob id omnino tamen post-

habenda existunt.

Quando igitur nunce quoque Gaudens Anhuser ille noster,

artium liberalium eruditus magister, itidem baccalaureorum Bibliae numero,

maiorum authoritate, ascribi meruerit: isque item a nobis honor sibi decretus

sıt

Iceirco in universum omnes cuiuscungue tandem professionis ordinisque

hoc. percelebri Gymnasio extiterint, etiam atque etiam rogatos habere cupimus,

proxima Veneris luce hora decima, nostro in auditorio convenire, humaniterque

nos, dum lauream illam conferamus, ibidem sustinere. Hoc si modo imperatum

Id

ferimus, ad quaeque obsequia nos vicissim paratissimos fore pollicemur.

quod Facultatis nostrae sigillo testamur.

Postridie Nonas Martias, receptae

salutis an(no) M. D. xxxili).

Cras D. Thomae Aquinätis feriae celebrabuntur.

Et Veneris die

subsequenti M. Joannesgaudens Anhuser primam Bibliorum lauream

consequetur.

S. 128/9: Aus Heynlins Bibliothek.

Cicero, De Senectute, mit Heynlins Wappen als Initiale. Öffentliche Bibliothek

in Basel.

S. 136/7: Zwei Briefe der Mechthild Widmann an Abt und Prior

von Bebenhausen.

Vgl. oben S. 47* f.

Lieber her. Neckerin sagt, ir ain magt haben die gern ain denst hette. So

sollich were, bitt mir zü schicken huit oder morn gen Tuwingen, sie zü be-

sechen. So ir vermaint, sy ain nidermagt versechen mögen, welt mit ir uber-

kumen und also uff nest sant Resins *) tag annemen.

Darin ir mir ain besunder

gefallen zü verdienen thon.

Datum Tuwingen anno ete. isto Martis post

Invocavit.

Möchthilt doetor

Möchingers hußfrow.

Lieber her prior.

Min tochter cantzlerin hat kirtzlich etwiedik geredt, sie

E

wolt gern karpfen essen. Hon ich by Röme und andern zü Tübingen ge-

1) St. Regesindis, 15. Juli.

U

sucht und find kainen.

Bitt uch, ob ir ein kerpflin hetten, ir zu schicken.

Soll sie und ich verdienen.

Ich wolt auch gern noch

ein wenig brants wins

haben.

Bitt uch mir

Mechthilt

darum zu helfen.

Möchingerin

S. 144/5: Martin Prenninger an Graf Eberhard

Beilage Nr. 11 .

S. 152/3: Gabriel Biel an Eberhard von Eppstein.

1470 Januar 24.

Original im Staatsarchiv zu Darmstadt.

Gnediger lieber junckher, min underthenigen schuldigen dinst sie uwern

gnaden alczit bereit.

Ich senden eyn begriff, dar na uwer gnade mag laszen

schriben meyster Heilman zu Rome von der tzweyer nuwen beneficium wegen

zu Butzspach, und ich meyne, daz solicher briff dorch Henricum von Ortenberg

zu Mencz bequemlich bestelt wurde, want er czytlichen botschafft gewar wurt.

Auch so ich uwer gnade gebetten han von Contz Wangen seligen wittwen

wegen, und uwer gnaden bewilliget, da by zu senden und ir sachen lasen

verhoren und enden, bitten ich uwer gnaden von derselben wittwen wegen, ir

wollent solichs enden, off daz sie zu friden kummen und schadens sich off-

halten moge, den sie deglich solichs verczogs halb lidet 2®).

Auch, gnediger

jJunckher, bytten ich uwer gnade undertheniclichen, ir wollent dun seriben

Dietherich Giseler und Peter von Ysenberg, kellern zu Butzspach, daz sie off

neest dinstag”) von uwer gnaden wegen mit mir ritten wollen gen Cleburg,

die sach antreffende den zehenden zu Butzspach, der hern Johan von Schon-

burn ritter zu steet, zu versorgen beschliesen und zu enden.

Want an die

tzwen kan ich von miner bruder wegen nit versorget werden. Wil ich alezijt

mit mym armen gebett gern verdienen um die selbe uwer gnade, die gott der

her zu dem aller besten fordern und ewiclichen wol bewaren. Datum off mitt-

woch nach sant Agnesen dag anno ete. Lxx.

Uwer gnade capplan

Gabriel bruder zu

sant Marcs zu Butzspach.

S, 184/5: Aus Wendelin Steinbachs Kommentar zum Epheserbrief.

UB M:c 1887 150°

Circa capitulum quartum epistole ad Epheseos.

Queritur primum, utrum

humilitas, ad quam apostolus Epheseos in moribus erudiendo hostatur, sit

aliarum virtutum fundamentum, ut Augustini auectoritas testatur.

Pro parte

a) lijt gestrichen,,

b) daz sie gestrichen,

228*

affirmativa videtur esse dietum beati Augustini in ‘De verbis domini’, cum in-

quit: ‘Cogitas 2) magnam fabricam construere celsitudinis, de fundamento prius

cogita humilitatis’.

Et sancti Thome Secunda Secunde questione 161 arti-

culo 5 in fine solucionis secunde

racionis.

Et ut communiter doetores et

sancti humilitatem ponunt aliarum virtutum fundamentum. Pro parte negativa

est apostolus Hebreorum XI, qui ponit, fidem esse accessum ad deum, cum

inquit: ‘“Oportet accedentem ad deum credere’ etc..

Item fides ponitur sub-

stancia rerum sperandarum et omnium Virtutum theologicalium, sive eciam

caritate formatorum actuum auriga, sicut prudencia ponitur auriga actuum Yir-

tuosorum. Et sumitur in illa notificacione apostoli 1y *‘) substancia pro quadam

rei inchoacione, ut ait idem beatus Thomas Secunda Secunde questione 4

articulo 1, et post eum Nicolaus de Lira.

Seu pro causa et fundamento

rei secundum glossam ibidem. Igitur etce. Circa istam questionem sic breviter

procedendum erit, quod positis notabilibus elicientur correllaria et superaddentur

conclusiones. Primo ergo notantum, quod humilitas sie notifieatur a Wilhelmo

Parisiensi: ‘Est ex intuitu proprii conditoris vel condicionis voluntaria incli-

nacio mentis’: Hince secundum Ysidorum in libro Ethimologiarum humilis dieitur

Vel potest sic notificari: est. virtus

quasi humi acclinis aut ymis inherens.

refrenans animum propter honoris dei amorem, ne immoderate tendat in ex-

celsa supra se.

Quod est dietu: est habitus voluntatis inclinans ipsam ad

spernendum omnem altitudinem, laudem et gloriam deo debitam. Ex quo se-

quitur, quod illa humilitatis virtus presupponit cognicionem dei et sui ipsius.

Dei qua cognoscat, quia omne bonum a deo est; Jacobi 1: ‘Omne datum

optimum’ ete.

Sui ipsius, ut se seciat a deo creatum et in esse productum,

et ita se creaturam dei et nichil habere a sese, nisi omnem deficienciam, sed

omne bonum nature, gracie et glorie sive fortune esse a deo, et ob hoc soli

deo rite dari gloriam, laudem et honorem, secundum illud prophete: Non nobis,

domine, sed nomini tuo gloriam.

S. 192/3: Graf Eberhard d. Ae. in seinen letzten Jahren.

Holzbüste in der Klosterkirche zu Blaubeuren. Vgl.yForderer a.a. 0.

S /L: Reuchlins Handschrift, lateinisch und griechisch.

Aus dem Autograph von De verbo mirifico (Bibliothek in Basel). Die

Abbildung entspricht Blatt kij® des Druckes, Tübingen 1514.

