Consummatis concertacionibus scolasticis non secundum nupef natam dispu-

tandi racionem, sed a seculis longevam, nunce ludendum esset salibus et iocis

pro estuantis anime quam oportuna quietudine.

Expedit interdum (donec

*spiritus hos regit artus’”) aciem mentis grandioribus deditam remittere ®). Hinc

sagax natura rebus corporalibus et spiritualibus quandam ingeniavit delecta-

cionem et deleetacionis voluptatem, non propter se, sed operis iustam et opor-

tunam explecionem. Corporalium virium reparacionem corporis affert quietudo.

Ita necesse est animalem defatigacionem animali tranquillitate iucundanciumque

voluptatum presencia vegetem fierl.

Quapropter optarım quam maxime, ex

milibus vel unus, cui dives est loquendi vena, id muneris assumpserit. ‘Corri-

piet me’ forte ‘iustus in misericordia,’ °) quia dixi ludendum esse salibus et iocis,

cum *) divinum eulogium ociosum dampnet sermonem °)“*), et noster Ambrosius

‘non solum profusos, sed omnes iocos declinandos’ arbitratur %). Quis hominum

censuerit hos ipsos, quos coram vidimus °), theologorum ritus non esse temerarios,

futiles, inanes, supersticio0sos, cum quasi muliercule pro focis et aris rixantes

tot agitant questiones, nunc citando arestotelicas et alias id generis disciplinas-

quarum non est numerus, pondus vel mensura, quasi sine illis veritates sen-

tenciarum (in sacris penicius scrutande literis) haberi non possint !)? Insuper

existimant lese maiestatis crimen, si gloriosum et pene divinum nomen ‘magister

noster’ (non prepostere ‘noster magister’) prurientibus non insonuerit auribus.

Et, quod turpe est dietu, cum deberent esse magistri propter tempus, rursus

opus habent edoceri et discere, que sint elementa exordii sermonum dei 8). De

his hactenus.

Demirantur nonnulli (non ab re), cur ego, cui nec sunt dentes ad vocis for-

macionem, in hac disertissimorum virorum corona loquendi subierim onus. Si-

quidem quod medicorum est promittunt medici, tractant fabrilia fabri, quod

a) am Rande: li.2 musice Augustini®). b) folgt divinus sermo gestrichen, c) am Rande Mt. 12.

d) am

KRande 1li, 1 offic. c. 238), e) folgt ovilis gestrichen, £) am Rande li. 2 c. 31 doc. eris.’). g) am Rande Heb. 5,

1) Die Promotion vom 18. Juni 1516 fehlt in der Matrikel der Fakultät UA. XIT 21.

2) Vergil, Aen. 4, 336.

3) Psalm 140, 5.

4) Matth. 12, 36.

5) Augustin, De musica 1, 3 ($5): post magnas curas relaxandi ac reparaﬁdi gratia

moderatissime ab iis aliquid voluptutis assumitur.

6) Ambrosius, De officiis 1, 23 ($ 103).

7) Augustin, Doctrina christiana 2, 31 ($ 49): Sententiarum autem veritas in sanctis libris

ecclesiasticis investiganda est.

194 *

vetustatis est, balbuciunt senes Alexandrini ®).

Vetera nune transierunt, facta

sunt omnia nova, utinam in Christo. Ego dierum malorum nec verborum uber-

tate nec eloquencie venustate nec varietatis elegancia polleo. Sed nec vetusta

nisi barbarisando et soleocisando effutire possum.

Ideo non nisi per spineta

dumosa ac senticosas calles mea cespitabit oratio.

Hoceine tuebor presidio:

quod procul abest eloquencie, compensabit dives ®) sacrarum literarum mendi-

citas ). Itaque rem aggrediendo pro nostri theologici ordinis qualieumque apo-

logia ©) (0 domine vesperiande) de turri davidica propugnacula sumamus.

[f. 286 ]

Sacre canunt littere d): In magna domo dei summi maximi esse

vasa non solum aurea et argentea, imo lignea et fictilia, quedam in honorem,

in contumeliam alia. Si theologorum quispiam iusticiam sectatur, ut provideat

bona coram deo et hominibus °), illum timendo, hiis consulendo; si amplectitur

eum (qui secundum doctrinam est) fidelem sermonem, ut potens sit exhortari

in doetrina sana et eos qui contradieunt redarguere f); si a verborum abstinet

contencione, que ad nichilum valet nisi ad _ subversionem audiencium 8); si solli-

citus studuerit se ipsum exhibere deo operarium inconfusibilem, recte tractantem

verbum veritatis, non ut doetor verbis, sed verba serviant doctori; si pro-

phana et vana devitat eloquia, que multum proficiunt ad impietatem et sermo

eorum ut cancer serpit: erit vas in honorem, sanctificatum utile domino, ad

omne opus bonum paratum *).

Contrarie aut perperam se habens erit vas in

contumeliam. Quis hie vel ille, ‘declarabit dies domini’ }).

Ex fruetu dino-

scitur arbor quevis*); hii quoque ex fruetibus suis discerni poterunt. Siquidem

‘que desursum est sapiencia, primum pudica est, deinde pacifica, modesta,

suadibilis, bonis consenciens, iudicans sine simulacione’ !), plena bonis fructibus.

Que literas sacras adulterando prostituit et (ut divus Hieronimus inquit) ") non

veritatis soliditatem in eis aucupatur, sed magis ut oracio rhetorice artis fucata

mendacio, quasi quedam meretricula procedat in publieum, non tam eruditura

populos quam populi favorem quesitura, et in modum psalterii et dulce ca-

nentis tibie sensus demulceat audiencium; que denique celso supereilio in

senectam usque et senium de lana caprina digladiando perperam concertat:

‘terrena est, animalis, diabolica’"), veritatis inimica.

Ideo a fruetibus eorum

Cognoscetis eos, 0 patres prestantissiml.

Adstipulatur dominica parabola °) de

seminante agellum bono semine, quem inimicus, infelix lolium superiaciendo,

déf0rm3vit. Excoluit Christus racionalem glebam feracique iucundavit semine,

a) am Rande nachgetragen,

b) folgt ut Augustini docent sceripta gestrichen. Am Rande 1i. 4. doe. cris.

c.51). ec) gestrichen: defensione ne prorsus insanire conspieiamur. d) am Rande 2, Thimo. 2.

e) am

Kunde 2, Ohor. 8.

f) am Rande Titum 1.

g) am Rande 2, Thimo. 2.

h) am Rande 2, Thimo. 2.

i) am

Rande 1, Cor. 3.

k) am Rande Mt. 7.

1) am Rande Jaco.3. m) «m Rande in prologo li.3 ad Gal.%. n) am

Kande Jaco. 3.

2. Cor. 2 et3.

0) am Rande Mt. 13.

1) Augustin, Doctrina christiana 4, 5 ($8): Hinc ergo qui sapienter debet dicere, etiam

quod non potest eloquenter, verba Scripturarum tenere maxime necessarium est. Quanto enim

se pauperiorem cernit in suis, tanto eum oportet in istis esse ditiorem.

2) Hieronymus, Comment. in ep. ad GCalatas I. 3 prol.: oratio rhetorica artis fucata mendacio

1955

cum hominis iudicatorio quandam non ignobilem indidit animi scienceiam pro

veri ac falsi disquisieione, mentis denique non fluceipendenda oblectacione,

que vegecioribus ingeniorum exculta studiis, scedis consignata manet, ut et

imbecillioris ac tardioris industrie homines eam ipsam legere, discere ac docere

possint.

Verum mendaciorum pater seminavit zizanlia.

Cum utrumque exere-

scere videret agricola, inquit: ‘Sinite utraque crescere, ne volentes evellere zi-

zania, eradicetis et triticum’. Hanc animi disciplinam nostri appellitant logicam.

Quam esse bifariam convincit racio, contestantur patres et doctores egregli,

maxime hereticorum malleus [287 *] aureus Augustinus *). Una anthonomatice id

sibi vendicat nomen, vulgo sermocionalis vel racionalis in Augustini kathe-

gorlis recte disputandi sciencia °) nuncupata.

Huius est °) intendere veritatis

disquisicioni, ut veritatis est adequacio rei ad intellectum speculativum secundum

certam, non vagam sermonis proprietatem ac talis sciencie regulas.

Sicque

suo famulatu domine ac literarum principi viam parare, rubos et silices rese-

care, ut inoffenso pergat pede seque contuenda et speculanda omnibus ex-

hibeat, qui eius adamant decorem. Hanc non abhorruit, sed ‘velut ancillulam

vocavit in arcem et menia civitatis %’ gencium doetor, argumentando quando-

que ex legibus humanis, ex consuetudine, ex poetarum armariis, frequenter °)

ex rerum exemplis et Christi credita resurrectione generalem non creditam

resurrectionem mortuorum, racione ducente ad impossibile, probando a tota

condieionali cum posicione affirmantis ad posicionem con(cede)ntis saltem re-

ductive, tum legitime contradietorum tum ex opposito contradietis con(cede)ntis

inferendo oppositum affirmantis.

Nonne magister noster Christus Judeis pro-

posuit fallaciam secundum plures interrogaciones, ut unam de repudii libello

et uxoris refutacione *)? i Christus theologorum monarcha et gencium doctor

Paulus hac rite usi sunt pericia, cur hominum quispiam (nec dignus horum

calceamenta solvere) eam 8) calce proijcere conatur, quasi literarum regine non

conducere, sed obesse possit? ‘Non est discipulus super magistrum suum’, Mt, 10 h).

Alia ad scripturarum serutacionem non minus oportuna quam Summopere

necessaria appellatur

logica theologica moralis

sive rethorica, ut prisci

docuere.

Huius est et docere intelleetum practicum vel operativum quadam

oblectante, flectente et trahente sermonis varietate ad parte veritatis vel falsi-

tatis prosecucionem aut fugam. “Trahit’ enim ‘sua quemque voluptas’!). Hec ipsa

soluta quadam (non effreni) pergit libertate, studendo eleganti, familiari usita-

teque locucionis modo, ut sine fastidio prurientes liget aures metaphoris, tropis,

Non enim

allegoriis, parabolis, sine quibus Christus logquutus nichil est )).

a) am Rande li. 2 doc. cris. c. 32 et infra e.37.

(cf. Doctr. chr. 2, 32—36).

b) folgt vel connexionum

veritas gestrichen.

c) folgt potissimum gestrichen,

d) am Rande Prover. 9.

e) Gal. 5. Tit..1. 1. Cor. 168

Aect. 17. f) Mt.5. 19. Folgt Non est discipulus super magistrum suum. Am Rande Mit. 10. Beides ge-

strichen, g) folgt exterminare iubet gestrichen. h) folgt Quoniam latet neminem non factum et quidem

egregium, sed modum et perperam intencionis habitudinem nonnunquam in culpa esse graviori

gesrichen, Dazu am Rand 1li. 3 doc. eris. e. 11.

Joh. 5

(richtiger : Doctr. chr. 3, 12),

i) am Rande Mr. 4.

1) Vergil, Eclog. 2, 65.

1967

latere potuit tales locucionum modulos (licet obstrietos) mentem plus inflammare

et docere practice, quam si nuda et sine ullis sacramentorum similitudinibus

proponerentur. , Id rei docet contingencia, et si forte desit, racio 5 Rımo

posthabitis illis absolute rei veritatem speculative perquirit, ne sub veri ve-

lamine falsitas uteumque lateat.

Liberis verbis loquuntur philosophi (inquit

aureus) nec in verbis intellectu difficilibus offensionem piarum aurium perti-

mescunt [288 ?].

Nobis autem ad certam regulam loqui phas est, ne ver-

borum licencia eciam de rebus, que hiis verbis significantur, impiam gignat

opinionem *). Utraque divina provideneia (cunceta prospiciente) fabricata, pocius

comperta et visa est ita se habere, quam ut ita se habeat humanitus instituta.

Saltem ex parte, et quidem non minima, auctore Augustino 9).

Perpulchra

societas et connexio, si manus alterutrum porrigant et conserant pedes.

Verum quando, qualiter, quomodo id fiat in sacris literis eitra eorundem

perniciosam confusionem, et docti et sapientis est diiudicare, Nec facile dietu,

nisi quis probe utramque calleat, sciens loco et tempore oportunis, semoto

pusillorum scandalo ac veritatis iactura cognatos rebus texere sermones. Si°)

quem nosse delectat, quemadmodum scriptores canonici una per alteram

quam prudenter usi sunt, ut nec deesset nec emineret?), li. 4 c. 6 doc. eris.

Augustini citet et alios °).

Pauculas e milibus

Scientibus legem loquor °).

citemus seripture locuciones. ‘Omnes dereliquistis me, dieit dominus.’ !‘) ‘Omnis

domus Israelis attrita est fronte’ 2).

‘Omnes diligunt munera, secuntur retri-

buciones’ h). ‘Erunt omnes docibiles dei’ '). ‘Non est intelligens aut requirens

deum’*). ‘Non est servus neque liber’. ‘Non est Judeus neque Grecus’. ‘Non

est masculus neque femina’ !). ‘Discedet ab iniquitate omnis qui invocat nomen

domini®)’. ‘Spiritus orat pro nobis gemitibus inenarrabilibus’ ®). ‘Omnis creatura

ingemiscit et parturit usque adhuc‘. ‘“Quieunque crediderit et baptisatus fuerit.

salvus erit‘. ‘“Omnis regio Judee et universi Hierosolymite venerunt ad Johannem

et baptisabantur ab eo‘. ‘Omnis homo mendax‘. ‘Non est iustus quispiam °)’.

Missas facio locuciones enigmaticas, simbolicas, tropicas, allegoricas, yperbolicas,

sinodochicas, locales, numerales, rituales, usuales, figurales, quarum non est

numerus. Si a parvulo summulista secundum vim racionalis logice examinentur ?)

hec locuciones 4), false censentur, cum tamen in eo quo revelate sunt sensu

veritatis contineant certitudinem *). Hinc dixere maiores theologiam suam habere

logicam (et Gerson in aetis concilii Constanciensis in sermone pro viagio regis

k) am Rande ad Januar. c. XI li.2 c. 16 doc. eris, 9. 15 super Mt. Dionis. epistola ad Tit. !)

a) am Rande links ]i. 2 doc. cris. C. 33.

Rechts 1i.10 c. 23 de caritate dei.

b) am Rande li.2 ec.32 doc.

ecris. Et c.36 de eloquencia. Faustus non exarte, sed natura fuit eloquens. li. 5 Confes. c.6. Folgt

idipsum de eloqueneia docet gestriehen. c) Si—loquor am Rande eingefügt.

d) folgt legat gestrichen. e) folgt

quos brevitatis amore omiserim gestrichen. f) am Rande Hier.2. g) Ezech. 3. h) Esa.1.

i) Joh. 6.

k) Romanos 3. 1) Gal. 3

m) 2. Thimo. 2.

n) Romanos 8.

o) am Rande Mt. ult. Mareci 1. Romanos 3.

p) statt disquirantur «m Rande,

q) folgt fidei et caritatis [?] seripture gestrichen.

r) folgt secundum

logiecam theologicam gestrichen.

1) Augustin, Ep. 55 (ad inquisitionem Januariüi 2, 11).

1970

Rhomanorum et alibi)?)!) nil quoque falsitatis in utriusque testamenti literis

haberi de virtute sermonis. Sompniant qui scripture sensum primarium (saltem

regulariter) censent ad euiusvis private persone arbitratum posse aucupari ex

solis vocibus illius locucionis coram posite aut generali terminorum significacione

sive secundum vim logiee racionalis tantum. Habendus eciam est oculus non-

numquam ad alteram logicam *) et locucionum modos eciam, quos pre se fert

usus ideomatis, in quo sunt edite, una cum circumstanciarum omnium, cause

dieendi, litere preeuntis aut sequentis temporis, loci, materie, qualitatis per-

sonarum scripturas probative eitancium circumspectione, textuum denique

oculata collacione.

Nichil fere de seripture obumbra[289 *]cionibus eruitur,

quod non planissime dietum alibi reperiatur °). Huiusce maris magni et spaciosi

manibus penicior transitus locum petit alium. Eam ob causam nostri scolastici

post patrum elucubraciones in sacrarum campo literarum pro sensus primarli

serutacione d), veritatis et locucionum explanacione, rudium kathesisacione,

ecclesie illuminacione, fidei exaltacione, offendentis verbi profligacione questiones

multiplicant eciam de lana caprina °), omnigenas in arcem citando disciplinas

propter ingenioli humani talem habitudinem et imbecillitatem pro et contra,

ut dieunt, argumentando, ut parati sint semper (secundum Petri sentenciam)

racionem reddere ac intelligeneiam pandere eius que in nobis est spei, quam

fides gignit et charitas f). Nonne ab adversario mota questio discendi ac caucius

prospiciendi prestat oportunitatem? Nonne dum callida hereticorum inquie-

tudine vexantur ecelesie luminaria, doctores sancti et egregii, e tenebris lux

oritur, crevit seripture intelligencia, reserantur 8) fidei misteria? Facile est et

imperterrite mentis sensa sua in non relucetantem depingere cartam, cum non

est formidare militem *) quem graphice diecunt !) canino dente mordentem. Si oppo-

nentis et respondentus conseruntur manus et quidem pro virili “), patescet nervus

virl.

Quis pugilum in pace metiri poterit suas (quas habet) vires? Hinec non

sunt usquequaque futiles hii quos videmus theologiei ordinis ritus nec mulier-

cularum rixis associandi nec philosophice discipline a sacris literis exterminandi.

Non usus rerum, sed libido utentis culpam habet interdum. Gaudeo et exulto

aurea venisse secula et nunc, ut dieitur (sed non probatur), Sacras literas sic

explanatas iri, ut vel sola linguarum pericia sensus maiestatem aperiat ').

Cuius contrarium Enuchus sanctus") legens Esaiam ad inquisieionem Philippi

a) am Rande lec. super Marcum.

b) folgt rethoricam gestrichen,

c) am Rande ]i.2 doc. eris. c. 6,

d) sens. prim. serut. am Rande eingefügt.

e) folgt quia iussit agricola: sinantur utraque. crescere

usque ad messis horam gestrichen, f) am Rande 1, Petri 3. li. 14 de trinit. c.1.— Folgt et eos qui con-

tradicere presumpserint redarguere gestrichen; am Rande Titum 1,

g) folgt sacrosaneta gestrichen,

h) folgt fortissimum gestrichen, i) unsicher. k) folgt sua gestrichen. 1) statt docere possit. m) »achgetragen,

1) Joh. Gerson, Sermo cit.: theologia suam propriam habet logicam

aliter quam spe-

culativae scientiae.

Lectio 2a super Marcum: duplex est logica; quaedam inserviens scientiis

naturalibus ac pure speculativis; quae usitato nomine quasi antonomatice logica nominatur

quae sermocinalis a quibusdam nominatur. Porro altera est logica, quam appropria.to

vocabulo rhetoricam dicimus. Opera ed, Dupin (1707) 2, 277 ; 4, 214,

1987

(si que legat intelligat) ingenue confessus est a), divus quoque contestatur

Hieronymus in epistola de omnibus divine historie libris: ‘Quanti censent hodie

se nosse literas, tenent signatum librum nec aperire possunt, nisi ille reseraverit,

qui habet clavem David, qui aperit et nemo claudit, claudit et nemo aperit ?)’ 9.

Cum Augustinus Manicheorum insectator conversionis sue votum unacum naturali

suo filio de°) peccato genito sedecimum agente annum - ®) sancto significasset

Ambrosio, ut moneret, quid potissimum de sacris libris sibi legendum esset,

quo tante gracie percipiende [289°] apcior fieret, at ille ut Esaiam legeret

jussisset, cum primam huius leetionem mon intelligeret, totum proiecit 1). Con-

fitetur idem ipse se a domino ingenii celeritatem et discendi acumen dono

accepisse, quod omnes arcium liberalium (ut dieunt) disciplinas ®) et quiequid

de arte loquendi, disserendi, de dimensionibus figurarum, de musicis et numeris

nullo tradente legit et intellexit®). Cum vero in seripturas animum destinaret,

vidit rem non compertam superbis nec nudatam puerulis, sed incessu humilem,

Ssuccessu precelsam, velatam misterlis '), ‘nec poteram, inquit, ego cervicem

flectere, ut ingrederer ad eam. 'Tumor enim meus refugiebat modum eius, et

acies mea non penetrabat interiora eius.

Crevit illa cum parvulis, ego vero

dedignabar

talis

esse,

michi

sed fastu turgidus

grandis videbar, ideo

repulsam sensi’*). Latuit*) ipsum seriptores canonicos non solum sillabas aut

dietiones aucupari, sed dogmata sententiarum, quod veluti notatu dignum refert

noster Hieronimus, citando Euagrium aut Euagarium in De optimo genere inter-

pretandi *).

[290 *] Cum demum taxantur theologi, quia celso et pene divino

triumphant titulo ‘magister noster’, paucis dixerim, rei inicium ex seripturis

divinando: ‘Sacramentum hoc magnum est, dico autem in Christo et ecclesia’ D,

tametsi factum in se videatur esse supersticiosum. Olim errantes Chorinthii

existimabant meritorum varietatem in baptisantibus ministris disparem efficere

sanctificacionem in tinetis, maxime si ministrum humane sapiencie ac eloquencie

integritate ceteros (vulgi opinione) anteire contingat. Hinc in") homine glori-

ando clamitabant: ‘ego sum Cephe, ego Pauli, ego Apollo filius in fidei sus-

cepeione *)’, licet Paulum miserit Christus non baptisare, sed evangelisare °).

Quid in comuni prestancius dixerim quam aquis tingere? Eam ob causam

ecclesiis graphice loquens se ministrum evangelii gracie contestatur, quodque

secundum datam sibi graciam ut sapiens architeetus fundamentum posuit ?),

idest positum esse evangelisando predicavit, quia fundamentum aliud nemo

potest ponere preter id quod positum est, Christus Jesus, unus mediator dei

; Ar NN

a) am Rande Act.8. b) Apo.3. c) aus ex. d) folgt multos denique graves et doctos viros ingenio

preveniente gestrichen,

e) li. 9 Confess. c. 52).

f) li. 4, c. 16 Confess.

g) folgt nullo tradente per se

ipsum legit et intellexit. h) li.3 Confess.c. 5. i) folgt hiis qui pereunt opertam gestrichen. X)) folgt

tune Augustinum gestrichen, ]) Eıph.5. m) folgt ministro gestrichen, n) 1. Chor.1. o)1. Cor.1. p) 1. Cor.3.

1) Hieronymus, Ep. 53 ad Paulinum (ed. Vallarsi 1, 274).

2) Augustin, Confess., 9, 5. 6.

3) Ibidem 3, 5,

4) Ep. 57 ad Pammachium (ed. Vallarsi 1, 310).

199°

et hominum ?), una fides, unum baptisma, unum corpus, unus spiritus, una

spes vocacionis, unus deus et pater omnium’ *), unus lapis angularis, cui inni-

tens edificacio quevis superedificata super fundamentum apostolorum et prophe-

tarum (quibus suffecti succedunt theologi) ‘crescit in templum sancetum in domino’ °).

Hanc fidei pariter et edificacionis ecclesie unitatem profiteri volentes quodam

sacramento literarum non ignari theologos <) appellitant magistros nostros, ut

idipsum dieamus omnes et singuli fideles nec sint in nobis scismata, quin

pocius perfecti consistamus ‘in eodem sensu et eadem sentencia °). Despondit

nos omnes magister noster!) et pater, qui in celis est, uni viro virginem

castam exhibere Christo, quia una est ecclesia Christi sponsa, unum fidei

magisterium. Ista, ni fallar, est interpretacio sompnii 8).

Hec exigua (domine

vesperiate) vel obiter recensere statui pro nostri theologici ordinis hoc die

malorum languentis, proiecti et odio habiti qualieumque preconio. Ni fallar

accessere dies, de quibus apostolus vatieinando precinuit ad Thimotheum *):

‘Erit tempus, cum sanam doctrinam non sustinebunt, sed ad sua desideria

coacervabunt sibi magistros prurientes auribus vel aures et a veritate quidem

auditum avertent, ad fabulas autem convertentur, semper discentes, numquam

tamen ad scienciam veritatis pervenientes i). Tu vero vigila, in omnibus labora,

opus fac evangeliste, ministerium tuum imple.

Hora est, nec tempus nos pluribus uti sinit, nisi ut gracias agamus deo

vero trino et uni, ‘in quo vivimus, movemur [290 ] et sumus, sicut et quidam

poetarum dixerunt’, Paulo teste, Aet. 17 %).

Gloria sit patri geniteque proli

et tibi, compar spiritus alme, omni tempore seculi. Tua gracia nobis ire filiis

indebita celicolarumque interventu ac nostre facultatis patroni Aurelii Augustini

nunc optatum tenemus portum. Quod ad nos pertinet, non est nobis (rector

magnifice, viri patres egregii, domini prestantissimi ac fratres in Christo dilecti),

quod vobis hoc uno maius imprecemur: Pater domini nostri Jesu Chrtsti ‘scire’

vos faciat ‘supereminentem sciencie charitatem Christi’ !), ut possitis compre-

hendere cum omnibus sanctis deum, impleri quoque in omnem plenitudinem dei.’

Demum orat quam humiliter theologorum collegium una cum nostro ves-

periato "), qui hodierne celebritatis inicium splendescere fecistis (domini patres

egregii), consummacionis terminum (ut sit vespere et mane dies unus!) iucun-

diorem reddere dignemini die crastina mane in divi Georgii templo ad sonitum

maioris campane.

Die 17. Junii anni 1516,

Tubingen.

UB. M. c. 201 f. 286 a

SE

299 %b, Autograph in großer, fetter Schrift, offenbar für den Vor-

trag berechnet.

a) 1. Thimo. 2. b) Eph.4. c) Eph.2. d) folgt apostolieis suffeetos prophetis gestrichen. e) 1. Chor.1

2 Chor: 11

f) folgt Christus gestrichen,

g) folgt prefati gestrichen.

h) 2. Thimo. 4.

j) 2. Th. 3; 2. Th. 4

K) Aet. 17.

]) Eph. 3.

m) folgt respondeant ultima primis gestrichen.

Ü Gen. L5

200 *

14.

Wendelin Steinbachs Thesen und Disputation über die Wirkung der

letzten Ölung‘).

1504 Oktober 23.

1504 Severini episcopi Coloniensis.

Utrum unctionis extreme sacramentum sit corporis et anime finale mediea-

mentum.

Dimisso supposito est pro parte affirmativa auetoritas canonice scripture

Jacobi quinto”): ‘Infirmatur quis ex vobis, inducat presbyteros ecclesie, et

orent super eum ungentes eum oleo in nomine Domini, et oratio fidei salvabit

infirmum, et alleviabit eum Dominus.

Et si in peccatis est, dimittentur ei.’

Ad idem Marci 6 dieitur diseipulos unxisse oleo egros et sanatos fuisse ?).

Applica clausulas ad mediceamentum corporis et anime et ostende ex facto,

quod refert de peccatis, quod eciam curat corpus.

Ad hoc sunt auctoritates doctorum sanctorum Thome, Bonaventure, Richardi,

Scoti, Paludani et aliorum.

Pro parte negativa est facti evidencia, ut videtur, quia multi inuneti mori-

untur corpore, et timendum est sepenumero et morte anime.

Sie enim nemo

dampnaretur, qui munitur hoc sacramento, contra illud Salvatoris: ‘multi vocati,

pauci electi’.*) Item nemo veniret ad purgatorium, si tolleret omne veniale

peccatum. Dieitur enim a doetoribus Scoto®) et Richardo®), quod valet ad plenam

venialium remissionem. Sic enim non maneret aliquod veniale purgandum alibi.

Et non videtur ratio diversitatis de pena venialium magis quam mortalium.

Conclusio prima.

Probatur et scolastice teneri potest, nec unctionis extreme nec quovis alio

sacramento peccatum adulto remitti, sine contricione et displicencia, saltem

concomitante, generali vel speciali, actuali vel virtuali.

Contra conclusionem in se et eius substaneiam, que est: peccatum non re-

mittitur stante lege*) adulto sine peccati contricione et displicencia:

a) stante lege am Rande hinzugefügt.

1) Die eigenhändige Aufzeichnung ist ein Entwurf, dessen sehr starke, mitunter willkürliche

Abkürzungen schwer und nicht immer sicher lesbar sind. Herrn Privatdozenten Dr. Josef

Koch in Breslau bin ich für seine überaus wertvolle Hilfe bei der Entzifferung und besonders

beim Nachweis der Zitate zu größtem Dank verpflichtet. Das Thema der Disputation ist aus-

führlich, stellenweis wörtlich übereinstimmend behandelt in Steinbachs Supplementum zu Biels

Sentenzenkommentar (s. oben S. 161), Distinctio 23. Hierauf beziehen sich die Hinweise (‚in

twis collectaneis“). Man ersicht daraus, daß diese Schrift Steinbachs im Jahre 1504 schon

verfaßt war. Doch mag sie später noch überarbeitet worden sein, da die Hinweise nicht überall

mit dem Druck übereinstimmen.

2) Jac. 5, 14 15

3) Marc: 6, 19

4) Maith. 22, 14.

5) Joh. Duns Scotus, In IV. Sententiarum, dist. 23.

6) RBichardus de Mediavilla, In IV. Sentent., dist. 23 art. 1 qu. 5.

201°

1 arguitur primum de peccato originali, ad cuius remissionem, ut videtur,

nichil aliud requiritur in adulto quam in parvulo, cum quoad contractionem

peccati illius non aliter se habet adultus quam parvulus. Sed in parvulo non

requiritur displicencia nec actualis nec virtualis nec contricio nec displicencia,

cum parvuli carent usu racionis ad contricionem necessarie *) etc. Alias adulti

quoad hoc essent peioris condicionis parvulis.

2 Item penitencia et displi-

cencia peccati est respectu voliti, sed peccatum originale contrahimus nolentes

generaliter.

3 Preterea signo adultum baptisandum: si requiritur ad peccati

remissionem (eciam per baptismi sacramentum fiendam) contricio et displicencia,

ergo et confessio.

Ex quidnominis contricio dolor pro peccatis voluntarie

assumptus cum proposito (f. 173 °) confitendj et satisfaciendi. Igitur peccatum

originale, quod nondum est dimissum illi adulto ”), erit confitendum, et sic pro

eo requiritur penitencia, que pertinet ad penam sensus, cum tamen originali

non debetur nisi pena dampni. 4 Item contricio includit confessionem in voto.

Ergo, si requiritur contricio in adulto baptisando, talis igitur adultus haberet

confiteri peccata que commisit.

Quero, an confitebitur ante baptismi suscep-

cionem vel post?

Non post,

quia frustra fieret,

cum per

baptismum

omnia peccata deleantur, si rite suscipitur. Non ante, quia baptismus est janua

omnium °) sacramentorum, ut videtur innui de presbytero non baptisato c.d)

Veniens!), et idem sentit S. Thomas questione 1 artieuli 2 questiuneula 2

distinetionis 24 de sacramento ordinis, volens non baptisatum non posse ordinari.

Nam d) ante baptismi suscepcionem nullum recipitur sacramentum. °) 5 Preterea

sic penitencia esset previum sacramenti, cum tamen sit secunda tabula post

naufragium.?) 6 Item vel requiritur contricio et displicencia proprie dicta, que

est formata caritate, vel sufficit informis. Non primum, quia posita displicencia

formata iam non est peccatum. Disposicio vero ad formam erit prior forma.-

Nec secundum, quia talis non est sufficiens, quia si sufficeret, mox infunderetur

gracia, et ita non. oporteret habere sacrameltum. %7 Item illa displicencia se

habet aliquomodo per modum meriti, non condigni, ut notum est°®), nec con-

grui, quia sic sacramentum non causaret graciam ex operato, sed gracia esset

ex merito saltem congruli.

8 Item inter sufficientem disposicionem ad forme

infusionem et forme infusionem non est medium; et idem est insufficiens dis-

posicio ad formam et non disposicio.

Cum ergo ponitur illa displiceneia

9 Item si totum

sufficiens, infunditur gracia, et ita non racione sacramenti.

attribuitur illi disposicioni penitencie, quid ergo facit sacramentum, cum tamen

secundum omnes sacramento penitencie dicatur remitti peccatum, et est ad hoc

a Deo institutum?

a) necessaria HS. b) quod—adulto über der Zeile nachgetragen.

c) omne HS, d) c.—Nam am Rande

eingefügt. ; e) ut notum est am Rande,

1) Decretal, libd. 3 tit. 43 cap. 3.

2) Thomas a. a. 0. (Super IV° Sententiarum): Baptismus est ianua sacram entorum : ergo,

cum sit ordo quoddam sacramentum, praesupponit baptismum.

3) Hieronymus, Ep. ad. Demetriadem de virginitate servanda (ed. Vallarsi 1, 986).

202

Item *) conclusio illa videtur esse temeraria sive temere posita et per conse-

Probatur,

quens male posita.

Illud dieitur temere poni, quod sine racione

et auctoritate ponitur.

Conelusio est huius generis.

Maior nota ex quid-

nominis vocabuli.

Minor probatur, quia nulla est ad hoc racio vel auctoritas.

Si aliquid horum potest dari, detur ®).

Auctoritas quecumque non loquitur de

contricione, sed de dolore seu de penitencia, quorum quodlibet potest stare

sine contricione, que est dolor formatus caritate, large sumendo nomen doloris.

Preterea turpe est auctoritates patrum et scripture retorquere ad sensum ali-

enum, quem nec expresse nec implicite habent ex imposicione primaria

ymmo hoc est afferre sensum auctoritati, et non ex ea sensum recipere (f. 174 %).

Ita fit ponendo et firmando illam proposieionem ex auctoritatibus seripture

allegatis et sanetorum patrum, ymmo in contrarium sunt multi doctores scolastiei.

Sanctus Bonaventura dicit sufficere actum informem, utputa contricionem ©) ').

Richardus dieit, quod non ostenditur eam esse sufficientem ad peccati expul-

sionem, hoc est penitenceiam formatam ?).

Scotus: sufficit quod aliqua displi-

cencia, licet informis, precedat®). Paludanus q. 1 ar. 2 di. 23 dieit, attricionem

esse de essencia sacramenti et non. contrieionem *).

Idem videtur sentire

S. Thomas.

Preterea racionem, ut credo, aliam non dabitis nisi illam vel consimilem:

sicut sola voluntate committitur peccatum, ita sine voluntate non remittitur,

stante lege.

Item secundum mentem S. Thome voluntas tamdiu censetur

fixa in aliquo, donee eliciat actum contrarium, nec divellitur ab eo, nisi per

actum contrarium. ‘ Prima racio non cogit, quia eciam attricio est voluntatis

detestacio. Et similiter secunda, quia eciam attricio potest esse actus contrarius

actui priori, peccato, ut nolle peccatum prius volitum. Temere ergo ponitur

illa conclusio viam ad vitam constringens et laqueum maximum iniieciens

peccatoribus.

Ad illa dieitur, negando quod sit temere posita.

Ad auctoritates dieitur,

quod faciunt pro conelusione et eam firmant ac roborant, si sane et katholice

intuentur. Nec negatur attricionem recte circumseriptam sufficere ut disposicio-

nem primam, que tanquam meritum de congruo mereatur gracie infusionem.

Sola tamen contricio est disposicio concomitans ultimata et completiva, et nisi

illa comitetur et simul sit tempore cum sacramenti alieuius suscepcione, sacra-

mentum ipsum non infundit graciam ex operato nec remittit culpam. Et hoc

a) 4m Rande: Hic incipe et priora argumenta sume pro reprobatis et probandis. b) wieder.

holt, HS.

c) Kes attricionem.

1) In IV. Sententiarum, dist, 4, pars 1, dub. 1: nec tamen oportet, quod actus poenitentiae

formatae, qui dieitur contricio, praecedat, sed sufficit, quod actus informis, utpote attritio ;

atteri enim poenitentiae est.

2) Richardus de Mediavilla, In IV. Sentent., dist. 17, art. 1, QUö

3) Nicht aufgefunden.

4) Petrus de Palude, In IV. Sentent., Dist. 23 qu.1 art.2: etsi non contritio,‘ quae; quan-

doquidem est effectus sacramenti et per consequens non de essencia, tamen attritio est de essentia.

203 *

volunt doctores supra allegati, si eorum dieta respieiuntur. Vide q. 2 in littera

M in solucione racionum septime et octave *), ubi et Scotus videtur ita sentire ®).

Ad raciones. Attricio aliqua non contrariatur peccato proprie, sed aggravat

ipsum, cum ex malo et intencione prava procedat.

Et dato quod sit peccati

detestacio recte ecircumseripta ”), tunc sequitur oportere eam esse talem, posita

ijam sacramenti suscepcione, quod eciam posita voluntate sumendi sacramentum

