in casu sufficiat ad gracie infusionem. Ad 2# ad dietum S. Thome.

Nun-

quam est actus contrarius, nisi sit detestacio peccati propter Deum dilectum,

prius in peccato offensum et contemptum, ut puta velle vivere Deo, cuius

voluntati prius in peccato contravenit.

Vide q. 2 in littera E in fine prime

conclusionis. °)

(f. 174 ®) Contra omnes clausulas huius solucionis, Si oporteret talem pre-

cedere vel comitari attricionem, que velut meritum congrui sufficiat ad gracie

infusionem, ergo frustra sumitur sacramentum. Quero quid operatur sacramenti

susceptio ?

Totum enim attribuitis penitencie vel concomitanti disposicioni.

Et quidquid sit de aliis sacramentis, sie baptismus in adulto et penitencia non

infunderent primam graciam, sed bona disposicio.

Item penitencia non esset

secunda tabula etc., quod iterum est contrarium dietis doetorum, voleneium

viam ad regnum facere planam, illa vero conclusio viam facit artam. Ymmo

ex hoc dieto multa sequuntur absurda.

Primum omnes communicaturi euka-

ristiam committerent se diserimini peccati mortalis, cum non possint scire, si

correspondenter ad magna peccata magnam et sufficientem elicuerint contricionem.

Item baptismus et penitencia non conferrent primam graciam, ut tactum est.

Item Deus esset acceptor personarum, quia ita facile acceptaret magnum sicut

parvum peccatorem, vel faceret iniuriam parum peccantibus, tantundem ab eis

exigendo sicut a magnis.

Item nullum sacramentum conferret graciam ex

operato, quia non potest dari‘ via, quomodo hoc fiat, si oporteret adesse saltem

concomitanter disposieionem bonam de congruo.

Item siec omne sacramentum

nove legis ab adulto susceptum duplicem conferret graciam, vel sie sumens

duplicem consequeretur graciam.

Item non staret illud commune dietum doc-

torum, quod non requiritur aliud nisi non ponere obicem ad graciam cum Sus-

cepcione operis exterioris, ut loquitur Scotus de sacramento penitencie distine-

tione 17 questione 1°). Item communiter dicitur, quod sacramenta sunt medi-

ecine, et medieine est primo curare morbum. Sed secundum illa dicta nec essent

medieine nec primo curarent, sed bona hominis disposicio primo curaret.

Ln

a) Am Rande et in littera g auctoritatem Paludani.

b) folgt nunquam sufficit gestrichen,

1) Steinbach, Supplementum a. a. 0., wo in den Drucken die Buchstaben mitunter um einen

verrückt sind. : Hier litt. L.

2) a. a. O. litt. E,

3) Dieser Hinweis geht fehl.

Die 17. Distinktion des Scotus (zu Sentent. IV) hat nur eine

Quästion, die das Angeführte nicht enthält,

204 *

Responsio. Ad primum negatur consequencia. Nam sine sacramento saltem

in voto nulla detestacio peccati sufficit,

Negatur eciam, quod non infundant

primam graciam. Tamen ad bonum intelleetum quere in littera L in solucione

racionis prime.*‘) Item negatur quod non esset secunda tabula, ymmo est se-

cunda tabula, ut ex solucione priori deduci potest. Et quod pocius dietum

omnium viam artet etc., vide dubio primo q. 2.

Coneclusio 2.

(f. 175%*) Nuda et absoluta unetionis extreme seu ecuiusvis alterius sacra-

menti suscepcio non facit de adulto attrito contritum sine motu bono voluntatis

in ipsum, qui sit meritum gracie gratumfacientis de congruo, si ad dignam

sacramenti suscepcionem requiritur obieis remocio, ut multorum tenet opinio.

Contra suppositum huius conclusionis et precedentis, quod unctio extrema

sit sacramentum, arguitur: Omne sacramentum nove legis est a Christo insti-

tutum. Unetio extrema non est a Christo instituta, ergo non est sacramentum nove

legis; testatur in 3° 2 °.°) Minor est Hugonis libro 2 de sacramentis parte 15 c. 2,

dicentis quod legitur, ipsum esse institutum ab apostolis, ad quod allegat auc-

toritatem beati Jacobi ete. °).

Alludit magister *).

Maior probatur ex comuni

dieto doctorum et Scoti di. 1 q. 3°). Solus enim Deus potest causare effectum

sacramentalem, ergo solus ipse potest instituere signum tale, quod est certum

et efficax gracie, ut dici solet in 4., di. 1 g. 2°%.

Item unctio kathechumenorum est sacramentale et non sacramentum, igitur simi-

liter unetio infirmorum, cum non detur ratio diversitatis.

Item secundum Hu-

gonem sacramentum est materiale elementum ’), sed oleum non est unctio, cum

non sit substancia et aliud accidens, ergo unctio non est sacramentum.

Item

in una sacramenti collacione verba non repetuntur, et sacramentum ab uno

solo confertur; sed hic est alia et alia forma crebrius repetita, et secundum

beatum Jacobum a pluribus sacerdotibus datur, ut videtur innui ex verbis suis,

cum dicit: ‘inducat presbyteros’ ete. Item sacramenta sunt vivorum, sed unetio

fit mortuis secundum Dionisium parte 3 capituli septimi de ecclesie hierarchia ®),

et secundum Ambrosium oratorem *) dubium non est utramque inunetionem ab

a) am Rande conclusione 1 ar. 2.

1) Steinbach a. a. 0, litt. K.

2) Diesen Hinweis zu deuten ist nicht gelungen.

3) Hugo von St. Viktor, De sacramentis II 15 c. 2: Sacramentum unctionis infirmorum

ab

apostolis institutum legitur.

4) Petrus Lombardus, Sentent, IV dist. 23 c. 3: Hoc sacramentum unctionis infirmorum

ab

apostolis institutum legitur.

5) Scotus a. a. 0. Dist, 1 quaest. 3: Sacramentum autem non potest institui nisi a deo.

6) Der Gedanke wird von Scotus a. a. 0O. in einem Scholion zu Dist. 1 quaest. 2 ausgeführt.

7) Nicht aufgefunden,.

8) Pseudo-Dionysius Areopagita, De ecclesiastica hierarchia VII 3, beschreibt den Ritus

der letzten Ölung als Mysterium super iis qui sancte quieverunt.

205 *

apostolis factam esse, Scilicet vivis et mortuis %. Item ritus sacramentorum

ab apostolis immutari non potest quo ad essencialia in sacramento, sicut est

subieetum. Vel ergo Christus instituit ipsum esse dandum vivis tantum, vel

Si tantum vivis, ergo mortuis non fuit

vivis et mortuis, vel non instituit.

dandum. Si non instituit, ergo alter a Christo sacramentum instituit, vel opus

est dicere, quod Christus insufficienter erudierit ecclesiam circa sacramenta,

quodque ignorantia iuris divini cadit in facientem quod in se est. Item olim

ungebatur in lumbis, iam vero non sic inunguntur. Item unius sacramenti

determinata est forma, sed hie quidam utuntur forma optativa et deprecativa,

quidam indicativa, quidam ex utrisque composita, ut habet Paludanus, ymmo

dieit, quod ececlesia Ambrosiana utatur forma indicativa. Et hanc dicit non esse

reprobatam, sed tacite approbatam ®). (f. 175 °%).

Ad primum dieitur, quod est sacramentum a Christo institutum principaliter

et auctoritative.

Potest tamen diei institutum ab apostolis ministerialiter et

executive, et sie intelligitur dietum Hugonis et magistri. Vel instituere capitur

quandoque pro promulgare, ut habetur in Ga(briele) di. 1 q. 2 du. 2°). Ad secundum

negatur consequencia. Ratio diversitatis et Christi institutio. Ad 3: dictum

Hugonis intelligitur de predicatione causali, quia est materia sacramenti. Ad

aliud: non repetuntur hic precise eadem verba, sed alterantur secundum aliam

et aliam unetionem partieularem, que tamen omnes faciunt unam totalem unc-

tionem, sicut et sacramentum dieitur unum non unitate indivisibilitatis, sed

sacramenti. Ad aliud: ponitur plurale pro singulari, vel inducendi sunt plures,

ut orent pro infirmo, non ut inungant.

Et hoc est pietatis et consilii.

Ad

aliud: conceditur quod sunt vivorum, et defunctus dieitur apud Dionisium, de

cuius vita fuit desperatum.

Nec infusio proprie dieit infusionem secundum

aliceuius immissionem.

Ad dietum oratoris Ambrosii conceditur, sicut ilacet.

Et potest concedi, quod ecclesia successive et cum tempore pro 10c0o et tempore

fuit cereior reddita de sacramentorum ritu et usu, et cum id non est de sa-

lutis necessitate ete. Vide artieulum 2 conclusione 1 in tuis colleetaneis de unetione

extrema. Ad aliud: de forma vide conclusionem 4 in tuis collectaneis ?) *). De

deprecativa nemo dubitat, de indicativa multi dubitant, quam Paludanus refert

a) Fotgt durehstrichen, nicht mehr sicher erkennbar: Dieitur simul (?) docet cum reiert eam teneri

eciam in Ambrosiana.

1) Eine Stelle aus des Kamaldulensers Ambrogio Traversari (j 1439) Abhandlung De

eucharistia, von der ich keinen Druck habe finden können.

Steinbach, Suppl. dist. 23 qu. 1

art. 2 concl. 1 führt dieselben Worte an (super quo refert orator Ambrosius im commentario usw.)

Als ‘Ambrosius orator’ bezeichnet ihn Jacobus Faber Stapulensis in seiner Ausgabe des Pseudo-

Dionysius.

2) Petrus de Palude, Dist, 23 quaest. 1 art. 2.

8, Gabriel Biel, zu IV. Sentent., dist. 1 qu.2:

est enim aliud institutio et institutionis

promulgatio.

4) Beide Stellen in Steinbachs Supplementum, Dist. 23 qu. 1.

206 *

teneri in ecclesia Ambrosiana, et eam non esse approbatam. Dispensatum est

a Christo cum eis, sicut et discipuli dieuntur primum dixisse ‘baptisetur se-

cundum munus Christi', cum nomen Christi non fuit usitatum, sed cum con-

nectuntur indicativa et deprecativa, prima non est forma, sed exhortacio que-

dam inungentis sive limitacio. Unde sicut sacramentum est unum non unitate

indivisibilitatis, sed sacramenti et effeetus, ita forma est una. Dieitur enim

unum multipliciter, ut habetur in G(abriele) di. 8 q. 2 ar. j.')

De membris ungendis vide dubium quintum ?).

motus bonus, vide corollarium 2

conclusionis prime G.

motus bonus, qui sit meritum de con-

gruo, vide conclusionem 4 N.

Item quod requiritur l

(fF. 176°)

Conclusio 3.

Pie credi potest, unetionis extreme sacramentum ultra graciam, quam con-

fert ex operato, conferre eciam ex Christi et universalis eccelesie merito anime

languentis et corporis alleviacionem ac robur ad pugnam finalem habendam

cum diabolo, maxime si ceteris paribus sumitur veluti cetera sacramenta in

oracionis loco sacro.

Quis sit capax digne suscipere hoc sacramentum, vide conclusionem 4 H

uxta finem. °)

Quomodo remittafpeccatum secundum dietum S. Jacobi, vide questionem

2 L in solucione racionis prime.

UB. M. c. 188 f. 173 a —176 a,

15.

Die Regentschaft droht der Universität mitAufhebung der Freiheit von

der Stadtpolizei, renn die Disziplin gegenüber den Studierenden, ins-

besondere den Edelleuten, nicht besser als bisher gemwahrt werde.

Stuttgart 1533 Februar 14.

Den ersamen, gelerten, unsern lieben andechtigen und getreuen N. rector

und regenten unser universitet zu Tuwingen.

Ferdinand von gots gnaden

Römischer, zu Hungarn und Behem ete. kunig. Ersamen, gelerten, lieben, an-

dechtigen und getreuen!

Uns ist bisher mermalen etwas beschwärlichen an-

gelangt, wie etlich vom adel und ander unser universitet zu Tubingen einge-

E

a) inungantur HS.

1) Der Hinweis kann sich nur auf Biels Collectorium Lib. 1 dist, 8 qu. 2 beziehen, wo eine

verwandte Frage behandelt wird,

2) In den Drucken des Supplementum, Dist, 23 qu. 1 art. 2, ist es dubium sextum.

3) Vgl. das Corollarium gegen Ende von qu. 1 a. a. O. des Supplementum.

207:*

leibt, wiewol ungezweivelt sie von irn eltern und verwanten mer von wegen

guter zucht und lernung dan ainicher ander sachen auf gemelt unser uni-

versitet verordnet und geschikt seien, sich dem zugegen tags und nachts *) gantz

ungebürlich und dermassen mit uberflissigen trinken und schreien, in den

heusern und auf der gassen, halten, das etwas unleidenlich und zu allerlei

onru und ®) ufrur dienen und fürdern möcht, und das bisher wenig einsehen oder

straf darauf gevolgt sei. Darab wir nit unbillich sonder befrembdens empfangen.

Dan wiewol ir und gemain unser universitet verwanten von unsern vordern

hern zu Wirtemberg mit ansehlichen privilegien hochlichen gefreiet, die auch

von uns volgents bestättigt und confirmiert sein, ist doch deren mainung und

vermög gar nit, wie ir als die hochverstendigen leichtlichen bedenken könden,

das solliche sich weiter dan auf die personen, so dem studio anhangen und

den statuten und ordnungen gemainer universitet gemes leben, streken und

verstanden werden söllen. Demnach ist unser ernstliche mainung und bevelch,

das ir in sollichen sachen anders, dan bisher geschehen, nottürftig ein-

sehen haben und dermassen mit ernstlicher straf gegen den ungeschikten für-

nemen und handeln, damit hinfür sollich empörlich und ergerlich wesen abge-

stelt, gestraft und vermitten bleib, wie aller oberkait und guter zucht nach

billich ervolgt, auch allen unser universitetverwanten solchs one allen verzug

gemainlichen anzögen uud verkünden. Dan solt das von euch: nit geschehen,

sonder dergleichen weiter begeben, haben unser ober und undervögte zu Tu-

wingen in beyvelhe, selbst darein zusehen und gegen den uberfarern irer un-

geschicklichhait nach mit venklicher annemung und in ander weg zuhandlen ;

darinnen sie auch wider ir aide, gemainer universitet zuerhaltung deren frei-

haiten gethon, kains wegs gehandelt haben sollen, dieweil ie, wie oblaut, sich

die hierauf kains wegs streken mögen.

Das mainen wir gantz ernstlich, und

wir wölten euch solchs gnediger und nottürftiger mainung nit bergen, mit

warnung und in anderweg, darnach entlich wissen zuhalten.

Geben in unser

stat Stuggarten am xiiijten tag Februarij anno ete. xxxiij, unser reiche des

Römischen im dritten und der andern im sibenden.

Philips pfaltzgraf, stathalter ete. subseripsit.

Commissio domini regis

in consilio.

Minsinger cantzler.

Dise schrift und solliche anmutung hat man zu Stuggarten abzeschaffen ver-

haissen austrukenlich ete. auf bit und klag der verordneten von der universitet,

nämlich von hern rectorn doctor Gallen Müller, hern d. Petern Brun, d. Johan

Kunigen, decan ete., d. Georgen Simlern, deshalben gen Stuggarten den xxj. tag

Februarij gesandt.

Kopie im Protokoll der Universitätsrepräsentanz UA.II 1a f. 53 b—54 b.

a) nachs HS. b) unf HS,

208 *

16.

Herzog Ulrich teilt der Universität mit, daß er ihre Umgestaltung in die

Hand genommen und Simon Grynäus und Ambrosius Blarer damit

beauftragt hat.

Stuttgart 1534 November 11.

Von gots gnaden Ulrich hertzog zu Wirtemberg unnd zu Teckh, grave zu

Mumppelgart ete.

Unnsern gunstlichen grus zuvor.

Ersamen, hochgelerten,

lieben, andächtigen und getrewenn! Nachdem wir durch ougenscheinlich er-

farung befunden unnd gewar worden, wie das allerley unordnung, manngel

und gebrechen by unnser universitet zu Tuwingen sein söllen, dernhalb vonn

nöten etlich verstenndig personen zuverordnen, durch die selbenberierte uni-

versitet zu visitieren unnd was männgel und gebrechenn an lerern oder in

ander weg daselbs in allen faculteten unnd studiis erfunden, söllich durch gut

ordnungen zuerstattenn unnd in besserung wennden zulassenn. Und damit

dann mit söllicher visitation und reformation (wölliches wir got dem allmech-

tigen zu lob und bryss, auch furdrung gemeins nutzen in uffganng zu bringenn

unnd zuerhalten unns nit allein schuldig erkennen, sonnder auch gnediglich

genaigt syen) furganngen und in das werck möge gebracht werden : So haben

wir demnach die hochgelerten und berömpten unnser lieb andechtig und be-

sondern Simon Grineum und Ambrosien Plarer sambtlieh hierzu verordnet unnd

inen bevolhen, in söllichem zum besten, wie die notturfft erfordern wurdet,

furderlich furtzugen unnd zu hanndeln. Deßhalben unnser gnedigs ansönnen

unnd begern ist, ir wöllennd die baid an söllichem nit hindern, sonder inen

bey allen faculteten und studiis, auch den superattendenten in allweg zum

besten verhelfen, und also die ewern all darzu halten, damit sölliche unnsere

geordneten das on mengliche irrung oder inred mit statten thun mögen und

könden. Des wöllen wir uns zugeschehen ongetzwyffelt versehen und darzu

gnediglich erkennen.

Datum Stutgarten den xj. tag Novembris anno ete.

XI

Aussen: Den ersamen, hochgelerten, unnsern lieben andechtigen und getrewen

N. reector, regennten unnd räten unnser universitet zu Tuwingen.

Original, gefaltet und gesiegelt UA. V1 25 Nr.2.

Wurde 1879 von der Buchhandlung

Heckenhauer in Tübingen der Universität übergeben.

Halle.r‚ Tübingen

209 *

RE

173.

Herzog Ulrich vermeist der Universität ihr bisheriges Benehmen und

fordert sie auf, ihm auf seine frühere Mitteilung betreffend seine

Reformpläne zu antworten.

Wildbad 1535 nach Februar 24.

Von gots gnadenn Ulrich

hertzog zu Wirttemperg etc.

Unsern gunstlichen grus zuvor.

Wirdigen hochgelerten, lieben getrewenn.

Wir habenn unnserm liebenn getrewenn Hannsen Harder, obervogt zu Tuwingen,

einer leetur halben mit euch red zu haltenn befolhenn.

Syenn wir bericht,

das ir uff sollich sein anbringen, so er vonn unsern wegenn an euch gethan,

im kein ander antwurt gegebenn, sonnder das wir hievor ouch dergleichen

schrifftlich an euch begert. Deshalben ir dann ewe[r] gesannten zu unns gen

Stutgarten abgef[ertiget, wes] ir euch uff bedacht beger entschlossen u[nns] an-

[zu]zeigenn. Unnd als ir uns nit zü Stut[garten troffen], habenn ir unnserm

rattenn sollichs zuv[erston gebenn]. Gedenncken, solliche antwurt werd unn[s

von ime] eroffnet werdenn. Nun hetten wir [unns] sollicher grobkeit unnd

hartnäckigkeit [von euch] nit versehenn. Dann wir je in sollichem (a[ls] gott

weyst) nicht annders, wann das gott gefällig, darzu gemeiner universitet zu

hoh[em] uffganng, nutz unnd eer dienlich, furzune[menn] willenns sind. Hieruff

wollennd unn[s] uff vorig unnser ansynnen unverzogen[lich] unnd enntlich ant-

wurt gebenn, ungs [darnach] habenn zurichten. Datum im Wiltpa[d ...] nach

Mathei apostoli anno ete. xxxili).

Ulrich hertzog zu Wirttenberg ete.

Original UA. V 11 Nr 1. Abgebildet S. 336/7.

17 b.

Herzog Ulrich teilt der Universität mit, daß dem Juristen Peter Neser

seine Professur gekündigt und ein anderer an seine Statt berufen

rerden soll.

Stuttgart 1535 März 9.

Von gottes gnadenn Ulrich hertzog zu Wirtemperg etc. Unnsern grus zuvor.

Wirdigen, hochgelertenn unnd ersamen, liebenn getrewen. Nachdem ir wissen

tragen, was wir fur newerung mit der universitet kurtzverschiner tage furge-

nomen, unnd euch ain ordnung und reformation, wie es furohin by euch bis

uff verern unnsern bericht gehalten solle werdenn, geschrifftlich uberschickt

habenn: ist unnser bevelhe unnd ernnstlich meynung, wie ir die vorigenn

ordnung und stattutten zehaltenn geschworn, das ir auch obangeregte refor-

mation dero getrewlich zugelebenn unnd nachzekomen schweren wöllen. Unnd

dieweil zwo personen der juristenn vermög der ordnung abgeschaffen werden

3107

sollen unnd ir unns dieselbigen zu nennen heimgestellt, haben wir unns uff

fleissig erkundigung entschlossen, unnd wöllen, das doctor Pettern Neser hiemit

sein lection abgekundt unnd deren einer, so dann durch unnsere verordneten

reformator anderswa her beruefft wirdt, angenommen werd. Die ander person

wollen wir euch zu unnser gelegenheit auch ernennen unnd wer die sein sölle

zuerkennen geben. Wolten wir euch gnediger meynunzg hiemit angezeigt habenn,

euch darnach wissenn zuhaltenn.

Datum Stutgarten uff dinstag nach Letare

anno ete. XXXVto,

Ulrich hertzog zu Wirttenberg ete.

Aussen: Den wirdigenn, hochgelertenn und ersamen, unnsern liebenn ge-

trewen rector unnd supperattendenten unnser universitet zu "Tuwingen.

Original, gefaltet und gesiegelt mit eigenhändiger Unterschrift UA., XIII 1 Nr. 6.

18.

Autobiographie des Professors der Rechte Johann Kingsattler,

genannt König.

{ Nativitas mea 1486.

Anno post Christum Jhesum natum M. CCCCLxxxvj die Mercurii ante festum

Purificationis immaculate virginis Marie eirciter horam terciam pomeridianam ego

Joannes Kingsattler dietus King in opido Ötting natus sum in hanc lachri-

marum vallem ex Anna Zuckmantlin, uxore legitima patris mei Leonhardi

Kingsattler, que me unicum filium genuit!). Et postea secundo die Novembris

obiit illa mater mea dilectissima anno salutis restaurate M. CCCCLxxxxv, genitor

vero X die Oetobris an[n]o 1521, et ambo parentes mei obierunt in peste.

Suprascripto die Mercurili et anno 1486 baptisatus sum in ecclesia parrochiali

in Ötting; levavit me de sacro fonte nobilis Joannes a Seggendorf.

Anno M. CCCC.Lxxxxzvj in die S. Gregorii, qui est XII Marcii, incepi visitare

scholas triviales in dieto opido in domo Teutunicorum dominorum, ubi schole

sunt site in cemeterio.

Ambulatio 1498.

Anno M. CCCCLxxxzryiij in mense Augusto ambulavi ab Ötting ad Hall, civitatem

imperialem in Suevia sitam.

Ibi per duos annos ®) visitavi scholas triviales in

magna miseria, postea ab hinc discessi ad Haidelpergum, ubi per tres vel

quatuor dies visitavi scholas triviales, et recessi atque ad Hailprunnam me

contuli, et ibidem non minori, sed maiori miseria septuaginta forsan septimanis

scholas visitavi triviales; postea ad Weissenpurg in Norggeu ambulavi, et ibi-

dem ad dimidii anni spacium, deinde ad Amberg im Norgeu, ubi ad anni

spacium in scholis trivialibus litteris incubui; et denuo me ad Haidelpergam

a) duos a11nos auf Rasur, ursprünglich annum et dimidium.

1) Am Rande hinzugefügt: Ötting opidum Suevie in Retia situm distans duo miliaria a

Nörling nomen familie comitum ab Ötting hec est patria mea.

310

contuli, sed ibidem iterum non plus quinque vel sex diebus scholas triviales

ingressus sum et recessi ad Schletstat cum comite meo Joanne Schmid ex

Zippling. Sed ibidem non permansimus, non enim potuimus habere hospicia

propter magnam scholarium copiam *).

Quapropter Phortzen, ubi Georgius

Simler et Joannes Hiltprand rexerunt scholam”), petivimus et ibidem anno

cum dimidio permansimus, partim in miseria, sed et cum gaudio atque leticia

et non absque fruetu studiorum nostrorum. Per idem tempus ego ad spacium

unius anni fui coadiutor, qui locatus dicitur, prefatorum preceptorum meorum.

Friburgense studium universale 1505.

Anno M.D.v. ego et supranominatus comes meus ambulavimus ex Rhetia,

patria nostra, ad Friburgum in Brisgovia et ibidem incepimus incumbere litteris

in studio universali in bursa Realium die Saturni ante festum Mathie apostoli,

qui dies vigilia erat dominice Oculi’). Sed ego post tres menses recessi a

Friburgo ad Offenburgum et ibidem fui coadiutor rectoris scholarium sex

mensibus, et tandem redii ad universale studium Friburgense et ibidem bonis

artibus studui anno cum dimidio, non absque magnis laboribus, quibus vietum

quesivi. Fui nempe per menses quindecim quorundam discipulorum in edibus

magistri Joannis Kaiser pedagogus. Non enim sufficiebat mihi auxilium paternum.

Baccalaureatus 1506,

Anno M.D.vj. undecimo kalendas‘ Januarias*) accepi primam in artibus libe-

Fuerunt examinatores mei

ralibus lauream in litterario gymnasio Friburgensi.

Joannes Eck®), arcium magister et sacre theologie baccalaureus, et tune facul-

tatis artistice decanus, magister Anthonius Beck ex Iringen, etiam theologie

baccalaureus, magister Andreas ex Böblingen, magister Andreas Schlumpf de

Sancto Gallo et magister Joannes ex Wangen.

Anno M.D. vij. denuo discessi a Friburgo in mense Junio et subii munus docendi

scholares in cenobio quodam Premonstratensium in Nigra Silva, quod appellatur

Omnium Sanetorum monasterium.

Et quum ibidem per integrum mansissem

annum, venit ad me genitor meus Leonhardus Kingsattler vij idus Julias

anno M.Drviij, portans mihi pecuniam, cum qua denuo ivi Friburgum, et ubi

anno preterito dimiseram, incepi complere eos libros, qui in bursa Scotistarum

ad magisterli gradum docentur. Et in prefata bursa paternis sumptibus ad

dimidii anni spacium, donec pretactos complerem libros, diligenti studio per-

mansi; tandem a Friburgo migravi et lares paternos repetlii.

SEEDE

1) Die Schule in Schlettstadt genoß weithin großen Ruhm durch ihren Leiter Ludwig

Dringenberg.

2) Vgl. oben S. 276. 282.

3) 22. Februar.

4) 22. Dezember,

5) Der spätere Gegner Luthers.

212

Clericatus 1509.

Nono kalendas Apriles anno M. Dviiij ordinatus sum Auguste in tonsoristam.

Thubingense studium universale. ?)

Tubingen 1509.

Anno M. Drviiij decimo octavo kalendas Maias iterum discessi a patria mea

Tubingam versus, animo accipiendi ibidem insignia magistralia.

Nam amita

mea Anna Kingin promiserat mihi XX florenos pro gradu adipiscendo, quia

paternum defecerat subsidium. Et illud promissum servavit. Sed pater meus

fideiussorem se fecit.

At amita postea donavit.

Anno eodem XV. kalendas Maias veni Tubingam et xvij kalendas Augustas

in areium liberalium promotus sum magistrum. Fuerunt examinatores mei

magister Michael Megling, tune decanus'), magister Wendalinus ex Lauffen *),

magister Andreas Lemp °), magister Casper Siessking ex Esslingen“), magister

Thomas Horn ex Feringen °).

Deecimo septimo kalendas Novembres anno M. Dviiij cepi inhabitare doctoris

Jacobi Lemp‘) edes conductas in collegio, qui habebat duos discipulos sibi

commissos, Joannem Adam de Stain et Wolfgangum Vischer ex Elwangen ").

Quos commisit mihi, ut essem eorum pedagogus.

Ab illo tempore magnis

curis et laboribus doeui illos et alios, resumsi enim per triennium baccalau-

reandis et alias lectiones extraordinarias in bursa feci. Item resumsi aliquibus

se Constancie examini pro sacerdotio adipiscendo summittere volentibus. Pre-

terea ad spacium dimidii anni repetii magistrandis in phisica Arestotelis pro

magistro Joanne Schnell®). Et sic singulis diebus quinque horis docui alios,

non absque gravi iactura studii mei in theologia et iure.

Fui enim per

duos annos auditor theologie et postea ad i(uris) u(triusque) studium animum

applicui.

Pedagogium 1513.

Anno M.D. xiij. decimo kalendas Maias electus sum in recturem pedagogii burse

Realium, in quo officio non minores habui labores; nam et extra pedagogium

Jaboravi leetionibus, quibus vietum, amictum et parvam librorum supelectilem

corrasi. Tandem, quum nec laboribus meis necque paternis subsidiis acquirere

possem tantum pecunie, ut ad doctoratus gradum ascenderem, necque animus

esset, ut prespiter fierem, uxorem, duxi virginem bonis moribus honeste et

a) am Rande Thubingense studium universale.

1) Michael Zecker gen. Mögling, immatr. 6, April 1500.

2) Wendelin Bregel, oben . 147*.

3) Andreas Irsen, s. (Roth), Urk. 544.

4) 2. März y1502,

5) Nicht zu finden.

6):Vgl. oben S. 195.

7) Johann !von Stein, Domherr von Kichstätt, immatr. 19. Januar 1510 (?). Wolfgang

Fischer, 13. März 1508.

8) 3. Februar 1506.

213 *

diviciis sie dotatam, ut cum hiis honorifice doetoralia nactus sim insignia; de

quibus infra.

Conventoria 1515.

Anno M.D.xv. circa festum S. Martini electus sum in conventorem prediecte

Realium burse in locum Georgii Simlers, qui eandem conventoriam providit

.

usque ad IX. kalendas Januarias eiusdem anni‘*)

al

quo die, que erat vigilia

vigilie sancte, ego incepi esse conventor.

Examina doctoratus 1518.

Anno M. D. xviij fui probatus privato examine pro licencia in utroque iure adipis-

Et fuerunt tunc

cenda, et fuit hoc examen celebratum primo die Februarii.

examinatores mei doctor Conradus Ebinger”*), qui examinavit et iuramento suo

cancellario fidem fecit de sufficientia mea in utroque iure.

Supplevit enim

vices doetoris Joannis Hemmingers in iure civili, qui tunc absens erat ın

negocio principis.

Secundus examinator in iure canonico fuit Jacobus Lemp,

theologie et iuris pontificii doctor, supplens vices doetoris Joannis Halieti,

Tercius examinator in

paulo ante defuncti, euius anima in pace requiescat ®).

jure canonico fuit doetor Henrieus Winckelhofer.

Sed in iure civili secundus

examinator fuit doetor Caspar Forestarii, tercius doctor Georgius Simler.

Punctum autem iuris canonici, quod recitavi et in quo examinatus sum, fuit

c. Verum in ea questione, de iureiurando *).

Punctum vero iuris civilis fuit

l. finalis de iuris(diet.) om(nium) iud.”). Et finito examine fui mox admissus con-

corditer ad praesentandum domino cancellario pro publico examine apetendo. Postea

anno eodem die sexto eiusdem mensis Februarii fui probatus publico examine.

Fuerunt autem examinatores Ambrosius Widman, J. U. doector, prepositus ee-

clesie collegiate Tubingensis et cancellarius universitatis ibidem; item Conradus

Ebinger, Joannes Hemminger, Caspar Forestarii, Heinrieus Winckelhofer et

Georgius Simler, omnes et singuli J. U. docetores, Jacobus Lemp theologie et

juris canonici doctor. Punetum iuris canonici fuit c. Breve sciscitatum, de iure-

iurando®). Punctum vero iuris civilis fuit l. Pretor ff, de iurisd. omn. iud.”).

Insignia doctoralia 1518.

Anno M Dxrviij die decimo mensis Februarii accepi licenciam et insignia doeto-

ralia in utroque iure cum singulis solemnitatibus iuxta ordinationem et ritum

universitatis Tubingensis ad hoc requisitis, presentibus patre meo dileetissimo

Leohardo Kingsattler et socero meo Gregorio Stoffel et multis aliis honestis

viris.

Conduetiones ad ordinarias lectiones et advocatias.

Anno 1518 duodecimo die mensis Februarii conducetus sum ad legendum

publice et ordinarie institutiones imperiales in universali studio Tubingensi

pro stipendio quadraginta quingque florinorum ad anni spacium.

1) 24. Dezember.

2) Vgl. oben S. 141.

3) Vgl. oben S. 150. 4) Decretal, IT 24, 15,

5) Digest. I 2. 6) Decretal, IT 24, 17 (Brevi sciscitatus). 7) Digest. I_2, 17.

214 *

Eodem anno die primo Marcii incepi ordinarie legere in Institut. tit. de

oblig. que ex quasi del (icto) nas (cuntur) ?).

Postea septimo die Maii anni eiusdem electus sum in decanum facultatis

iuridice.

Eodem anno xxj die mensis Octobris fui denuo conductus ad bienii spa-

cium, ita ut primo anno haberem quinquaginta quinque :et secundo anno sexa-

ginta florinos stipendii nomine.

Anno M.D. xxi). primo _ die Marcii fui perpetuatus ad leetionem Institutionum

pro stipendio sexaginta florinorum hac conditione, quod si contingeret me inutilem

fieri ad legendum, deberem tunc per integrum annum posse pereipere totum

stipendium, sed postea solum medium.

Hanc lectionem ego maximis legi laboribus.

Nam antequam suseiperem

insignia doctoralia, oceupatus fui aliis laboribus, quibus vietum, amictum et

libros quesivi, ita quod non adeo diligenter, sicuti necesse fuerat, potui incum-

bere leetionibus iuris.

Postea eodem anno xxvij] die Junii sum conductus ad ordinariam lectionem

Sexti et Clementinarum stipendio nonaginta florinorum; in qua etiam sustinui

magnos labores.

Eodem anno die xiij eiusdem mensis conductus sum per decem prelatos

Suevos, qui sunt de imperio, ut essem eorum advocatus, stipendio annuo XL

Aorinorum.

Postea in mense Januario anno 1523 conductus sum a Memmingensibus

annuo stipendio xx florenorum, ut essem advocatus in causa quadam quam

habuerunt contra possessores castri Eisenpurg; expiravit illa conduetio anno

1532.

M

Postea in mense Januario sum conduetus annuo stipendio xxx florenorum

a Wilhelmo Truchsess barone de Waltpurg anno 1532.

Matrimonium 1514.

Anno dominice incarnationis M. D. xiiij decimo kalendas Octobres solus accessi

Gregorium Stoffel, civem Tubingensem, et significavi eidem meum in filiam

suam Agnetem et eiusdem reciprocum in me amorem, petendo consensum suum,

ut eadem filia sua mihi desponsaretur. Nam nec ego petli necque ipsa voluit

desponsationem absque parentum consensu. Prefixit itaque prefatus pater eius

mihi terminum respondendi verbis amicis.

Quo lapso secundum et tercium

propter absenciam Conradi Prünigs”), tunc prefecti Tubingensis et affinis sui,

terminum amicissimis mihi prefixit verbis. Tandem statutus est mihi terminus

finalis et dies coneludendi. Quarto igitur idus Octobris supradieti anni, habito

etiam consensu patris mei Leonhardi Kingsattler, desponsata est mihi predicta

Agnes in edibus prenominati Gregorii infra primam et secundam horas po-

meridianas.

Cui per predietum patrem suum promissi sunt in dotem ducenti

1) Institut. IV 5. 2) Konrad Breuning.

215*

florini, accedente ad hoc matris consensu, in presentia egregiorum doctorum

Jacobi Lemp, Joannis Halieti et Casparis Forestarli, prudentum quoque viro-

rum Conradi Prünig, Georgii Keller, tunc civium magistri Tubinge, Conradi

Speisser, Joannis Beringer, Christophori Stoffel, Seboldi Stoffel et quorundam

aliorum honestorum virorum.

Postea sexto idus Novembres eiusdem anni solennisatum est dietum matri-

monium in facie ecclesie, presentibus multis egregiis doctoribus, magistris, con-

sulibus, eivibus et patre meo, cum honestis quibusdam consanguineis et affinibus

meis, videlicet Leonhardo Hermann, tnnc civium magistro in Oettingen, marito

matertere mee, Petro Zuckmantel, avunculo meo, et Georgio prefecto in Ahusen,

marito filie patrui mei Petri King. Obiit*?) autem predieta uxor mea dileetissima

in vigilia S. Bartholomei *) mane circiter horam secundam antemeridianam anno

domini MDxxx. Requiescat in pace. Sepulta est in cemiterio ecclesie parrochialis

Tubinge circa sepulchra patris, matris, avi et avie, uf. infra latius; de qua habui

honorem et prosperitatem deo disponente *).

Pueri.

Anna 1515.

