LXV14_fol-1_013
author: Kaldenbach, Christoph

4

C ADENTAL T TUBEIN

GENSIS

Luterariam ]uventutem, Eloquentiz inprimis Operam navantem,

falvere peramice jubeo

CHRISTOPHORUS CALDENBACH, P.P.

E^

POR RC AE

ERE RRU CAU CUA AC RUA EO CA ETU EU R RO NCAGZ Ed

Kefes

oNC OM SEcON od sE OM N M M UE OC

" z

n

(

2

2

Z

2 3

Acnam effe converfationis utrin

que vim,five emolliri eà quorundam animos, atque ad civilitatis ac ho-

Q Es

z

2

A

Q

J

nefti cultum fledti facile videamus, five infici alios ab cadem, ceu contagio quodam , aut, tanquam torrente, abripi ad pra-

22

z.

/

vum omne cogitemus, plus fatis in propatulo eft.

Ut enim colorc faxa, quibus adhzret , polypus imitatur: fic fieri vix

e

2

7

U.

A

poteft, quin aut, fapientum ac bonorum confortio qui utitur, virtutis aliquid trahat ab ipfis; aut contra vitiis inquinetur,

& i*

z

Z

-

27

e

(2

z

EZ

—

qui in malorum focietatem.ac fodalitia inciderit.

Et fatendum quidem eft, perver(i ac corruptiia mundo plus, quam in-

e

A

tegri forte,aut finceridari. Neque enim fruftra ipfe D £ 1 Spiritus, congruas ci laudes di&urus, zozwum i2 maligzo pofitum e[fé

7-

ZA

Q

//

-

E^

Z

77

ait; omnemd; ejus fübítantiam , vel przftantiam , ad meram carzé & oculorum contupifcentiam vevocat , vites, füperbia definit.

a

m

Z2

AC

Z

"

RX

Cui nec profanz literx diffentiunt; omnia in eodem vifcofa, omnia lubrica, tenebrisq; operta. & obfeffà laqueis afferentes.

Velut tan

»en

labyrinthum olim füum Ariadnzi fili du&u Atticus juvenis tuto perambulabat: ita nec anfraQucfas hafce mundi decipulas, du-

centesd; ad interitum maandros ; quo miniis aut vitari cauté, aut (üperari fortiter poffe exiítimemus, prudentia, feu, ut pie magis loquamur,

Dzi timor facit. Unde jam fcilicet caufz nihileft; ad focietatem conditi cum fimus, preceptisque, ad piam & honeftam converfationem fpectan-

tibus, inftru&i, cur aut antiquiores eremicolas in deferta fequamur; aut; cum palantibus olim, nullaq; civilitatis adhuc fede ac lege compofitis

hominibus, ad priftinam folitudinem relapfi , per campos hinc inde , ac fylvas diffipemur.

Quanquam enim ipfe (ibi fapiens nobile fit fodali-

tium»ut qui cam Anti(thene & /equi fecun, c? vivere potfit: ingredi tamen arenam virtus amat, ncc hoftis confpedtum fugit, cum decertandum

Atque hinc eft, quod Socratis prz cxtera Philofophorum turba tanto-

de palma eft, & figi in publico, reportata ex conflidtu, trophza volunt.

pere nomen emineat; quia fcilicet, cum feculum prius , in naturz tantum, fiderumd; contemplationem , plus jufto cffufum , smoralem penitüs

difciplinum neglexiffet; cam is ipfe primus qua(i cz/z Zevecavir, atque ad facilis & laudabilis ufum politiz convertit & applicavit. Quo tamen illud

neutiquam afferitur, quafi in convidu, & familiaritatibus perpctuis , hzc omnis vita noftra ponenda fit; nec tempcerare feceffu pio aliquo, aut

erudito, aut jucundo etiam, ftrepitum populi, turbafque poffimus: fed ut , folitarios illos Timones, Myfonesque, & ventri tantum, ac Vacuna

facra mancipia perofi , laudatz , & amabili inter homines converfationi ftudeamus; nec facile de foro , cum minori Africano, domum reverta-

^

mur, quin aliquem amicum n

-

z

cia junxerint

:Nam d-c:c-:

etcro, quin clephantis nos cfle fimiles conveniat, nullus

— —— Q

——

Ed

M * a- A x

*2 x31ixrx3i—

AX 1233

zigxa boiam 4 7

p

— cxhE——

ex*xà gra—irt Klervoee— -0

p

x — x

güge;ggþ:is five ftudia üvcofH

GI» ao um goe lu UM

a cÉ-A xX «

t

Xo -- a- - -a «— —— X-— CA XXAUA Éd — À m D D.

:

XX3€223-13X13 clc £5-&x3c 3-

X«——XXY-———IITIU. M

« t»cixxa d

ER URrit fitirpgecgo.

— :c

m

—

Dd

€- ««c»zaiftaiaciaicgarxrait.

— -

m u

— EE

At« — —5 k»c—ocG-lAGc A KX3 2 €3AUt

f2 axaiyoràixxiàs XOU

111 axaitc c«xx3xx3c

as X"cr«»raruxri fuï;

— 3 —

CM

xaric

rcc

ec

a

—— n , ——

firtirrz c4K x—0507-

MC x ——

CL X 2A CNZCE- CX 2 — aaoex d

ixra X*

x

U —1Ia I :

* f3 i x3-atvt«» N DiRifcirxiíiia

z

Xo-ckaocage a -a —2 ——

goient

g c^ r

X — FR-IDE

zco

A. xra tX

íriria

aà4 cbcKzcrilb»icraxr . wveckexre X

rxic»erese(j. rxichi

Pezd

L o KRA€^XXAAGAairxa $— OA CÉEC-ELAXAif£zc t . p»cc fiadira

- xX-1x

*c jguafkt«» f«»liriarclaricxara

—tcbic. cuarxa ixïirhxoncn*x XYYtx3x — tYicxiiciifctrxa.

FXr3cxrx3 . ax3v* ix3 àiy

«

x« tit

E

dec» XAZAREUtLEREXA -

rirrra—da x V^ irazzciro

—x3íf35-

——x13*€r-a c——.5

pl clcrcnu

xrcfics. fcxriilà vcaiic

m d*glïxo:cs

27 *tAax3cQwaxx

exliibca -

ivá cfn

z A d WU &x KE .. . 23xpX f iixer

XYId C2mgcgpe . X 94 ÉC EB

Z ««X2 v xazx àAaxa É«—«íXikb»s*tacm. xaax

z

-

TEX

L

p d

p r—xe—i LtItr x

x3i»*xas5 cx (—c':-ltc - j':ltia,

ftixclixixrxa fzolieciacdbiraice a

P"cxriciala

€À o—3c—ax3 u

Y-— CWÁÀ R ac— a x INX 4 44 —— —— —

TR d

EE Eu

Quoc T

CU ETE TU EE

xivc

33 O 1213

a Ua W w Mp o r as v p i aE i L A pb o r MRU MC r m E U UE rE ZA

vus,.ad priftixxiax folitudircnro rclayptfíi

? Ppcr

dcfícrra ;"cquzllljllr; -Ua l p

3r3c *racic -

f ifyl

*xià pala

Tx&xatam,.

EX*

P

qxXx3 - EXAURERERCEE

za -

ETE

x3 p X3-1xx3 c

aaxarxa ipgofc fibo3 fappiciaans zi Dbuilc f(vïbtdiöciualxi—

XxxiX3X3 2 OU t €Qi ciuia ZAGartiftlcnc-

fogrzzfecner

—

TX

camrapos lh

- potfiir

PEo!

E rccdi taxx c,y N

vIas ii

X-e-ora a x

x x x xxcm

—£r- -X

32

« 5Socraris pra corcra Plaiilofoplaor:irrx rurba rariro-

xicc b-frtis € « x23fppcctiurt fugfit, cuz dcccrrar dtiirrm

CI

«Ac palnroa cíX. & figiixi publico ». *cpeorrata c€x comnfí:

crc nonocxi ecnaincatr. ceQuia fcilicct, cwura fcciiluxx Pr

U. t:oplxa-

R volurzr-

rirracs f2aIJ3tUxxa . g

E c3 x

X cfcx rAxX3

c- Kaaxxc

ís cosxitcrnaplariorncrmn ; plus Jufto cffufur . "---

ciiitrs

eizfczplz24a772 xicgzlcxifYcrt.carx isipfíc primnaus quaíi cce75,

€c^ocam-cZzz. at«X

A*is , iga ia

c ad facilis — 1a-

acial»ilis ciít rma poliric conwvcerric óGc applicavit-

€2uo rarncerzn illud

xicuriQuana aífcricur, qua(i ixr comnviétu, &c faxniliavcs

tOR

us pcrpct

iis »

- fcd ut,ífolitarios illos (Tinaioncs.

lhac onrainis vita noftra poncznda firs

mncc rcrnpcrarc fcccíli pio aliquo.- aruurt

crudito,.autjucumndadcocriarnra. ftrepirura populis turbarq—ue

acca xxxaxcipia pcrofai

3aucdatce . &- anaabili inrcr lhionai

nes —convcrfarioniftudcaraus;

potfiaizrxaus

nccfacile dec foro . ciurna nainori ^fricano, dornaiurna rcvcerta-—

Miyfoncesque,ecc vcntritantum,ac Vactrna-

£. v.e aXiquen amaxasxcuxxi mneftra iobis (vc ftudia.fsvc £ri-io j*rriocecuriia .

TMIcUxxa d- «—3ma—ü0.

11112 clcplaararis zxieo S CÍlOC firxiilc s «—r:iv—zxaxcc. rxcxller-

ambigo; qui prout fluvios, quanquam delcctantur iisdém , propter.

indi tamen incommoditatem , aucimperitiam, intrant raro: ita nimie

effum cít, & vero cauté fem

rum & focietates hominum à nobis, & raro, nec ni(i cum utile; aut ne

per» ac circumfpeáté , quaquaverfum funt

obeunde. Occafionem conferendi de his pluribus ADOLESC ENT?*E $, omni politiori literature, ac morum elegantiz, fedulo incumben-

tcs ccperunt nuper, cum explodere , quod felix fau(tumque fit; Gymnafimate quodam Oratorio , TIMONIS inprimis, paullo ante commemo-

rati, pucwelpuzion , preq, folrtaria. focialem ac civilem cammendare "vitam publicé conftituerunt, — Quo in argumento opcrarum , quas Peroraturi fufci-

pient, ca futura eft ratio.

Nempe

GEORGIVSEFRIDERICVS HAVEE, Stutgardianus, viam quafi adornato Difcurfui paraturus, Timonem illum Athenienfem,

rout à Plutarcho in vita Antonii defcribitur, velut in tabella quadam depinget, perftringetque; eum in finem , ut in ipfo , tanquam.

vivà effigie; naturam, & ingenium, moresd; morofos hominum , plu

5

exhibeat.

s jufto fögüitudinem amantium , expreffos, ferulà tanto digniores

xfïh.ldium folitudinis ad exempla Virorum zternc famz,

JOHANNES ADAMVS OETTINGER, Ernfpacenfis, contra commendare

deteftarid; publicos hominum congreffus, & conver(ationem, propter affita, quibus ca fcatet, vitia, pericula & incommoda innumtera,

annitetur; fccuritatem poítea, & jucunditatem, que in feceffibus, rufticanis pracipue, eft, fufiüs depredicaturus.

JOHANNES MICHAEL ROETHEL, Stutgardianus; qua in laudem folitudinis di&ta funt ha&enus, impugnabit, non minuendo

tantum commoda , & oble&ationes , quz in ca cfferebantur ta

F

ptopcrc , fed & ; tanquam virtutum novercam , matrem vero vitiorum

complurium, & tentationum, eandem fuggillando.

JOHANNES GEORGIVS WANGNER, Stutgardianus, patentioribus inde velis in focietatum humanarum laudes ibit, affe-

rendo cum dignitatem earundem, cx omni natura, ac intentione, & adminiculis naturz, gentiumd; inftitutis, deductam; tum utilita-

tem, & deledationem, qua privatim, qua publicé , per omneshominum ftatus atque ordincs fefe exerentem.

JOHANNES MAVRITIVS HEROLD, Pforcenfis difpuitata eousd; conciliaturus, cum folitudini, tum converíationi, modum

certum, mctamque, ftatuet.

Et cà quidem primó, quz ex inftituto quafi cum Timone, ad mera otia tendit, folitudine damnata, laten-

di quofdam modos, five tolerabiles; five laudabiles, ob tyrannos nempe, aut invaletudinem , dcfc&umdj; aliquem, aut fapientiz ftudia,

dabit: deinde autem , confitmatis vitz politice elogiis » normam ci feu regulam breviffimam , à jufto nimirum cjus moderamine , ac

cautela, ducet.

Habetis materiam inftitutz Exercitationis; quam tantó convenicntior;cm ifti loco , & conditioni dicentium judicabitis , quanto & illi , & vos

cum ip(is przclaram , cui acquirendz invigilatis , eruditionem , morum fimul venuftate quavis , ac politurá commendare eximié allaboratis.

Undc ncc conciliandz huic exercitio ad diem Mercurii proximum, ejusd; horam I. pomeridianam , veítre prefentiz operz multum infumo:

fed ultronez humanitatis indiciis ftudia hzc, quantum pences vos cft; magis magisdi accenfam & adjutum iri, certó confido, — Dominica Exaudi,

Anno M. DC. LX.

-

-

d

L

m

-

—

i

*

a

:

x

—

p

ET

i

Y

o

s

EU

um

2$

—

Y

--

-

»

C

RON

—

E

-

E

*

—

W

—

-

x

-

(

us

":

ii

-—

a.

E

15

a

Dpecpes

p

s

pum.

x

E

Y

E.

um

as

s

a

.

x

T

i

o

s

v

AE

s

n

us

E

"

2

i

EE

as

E

ais

ii

U C UO

inais

a

s

XTA

s

[

QUE

viexcvt

5

ais

z

(

P s

-

z

..« .

5

——

..Axc.Ax.x raer.( 7CA

[-

(

A

|

IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlII.IIIIIlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllIIIIIIllIlIIIIIIIIIlIIIIIIIIlIlIlIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII

1

10

11

12

13

14

19 20 21

22 29 241 25 26 27 28 29 30 2391

32 33

II. KJ l

.I..J .LJJ..VJ.I.l.LI.J

A. VCL AA LN

GENSIS

Literariam ]uventutem Eloquennæ inprimis operam navantem;

falvere peramicé jubeo

CHRISTOPHORUS CALDENBACH pE

&ü&ä&ä&ä&"ïä

5—&7

,.,-.

ää*'

ääæ& &ä&ä&mu

e

"

o

A

z

[52

OR

-

MU

— M E.

9

& Agnam effe conver(ationis utrinque vim, five emolliri eà quorundam animos, atque ad cxvxhtaus ac ho-

z

Q

e

Ó

nefti cultum fledii facile videamus, five infici alios ab eadem, ceu contagio quodam , aut, tanquam torrente, abripi ad pra-

Z

?

D

e

Z

c

/ vum omne cogitemus, plus fatis in propatuloeft. lt enim colorc faxa, quibus adharet , polypus imitatur? fic fieri vix

Z

z

À

D7

Z

Á|

Z

pote&, quin aut, fapientum ac bonorum confortio qui utitur, virtutis aliquid trahat ab ipfis; aut contra vitiis inquinetur,

:

ä'g

B

z

7

;

qui in malorum íocietatem.ac fodalitia inciderit.

12)

z

s

[ZY

Z

ZA

Et fatendum quidem eft, perver(i ac corruptiia mundo plus, quam in-

7

e

tcgn forte, aut finceri dari.

Neque enim fruítra ipfe D z 1 Spiritus, congruas ci laudes di&turus, Zotum z malieno pofitum ejfe

9

E

l

A

7

//fi

Z

Z

2

a

;Ag

4/

77

C

ait; omnemd; ejus fübítantiam , vel pra(tantiam , ad meram carzz & aculorum concupifcentiam xevocat , vitas, füperbia definit.

A

r

A

222

Cui nec profanz literz diffentiunt, omnia in eodem vifcofa, omnia lubrica, tencbrisd; operta; & obíefía laqueisafferentes

Velut tamen labyrinthum olim fuum Ariadnzi fili du&u Atticus juvenis tuto perambulabat:

ita nec anfradtucfas hafce mundi decipulas, du-

centCSq, ad interitum mazandros , quo minüs aut vitari cauté, aut (uperari fortiter poffe exiftimemus, prudentia, feu, ut pie magis loquamur,

Dtr timor facit. Unde jam fcilicet caufz nihileft; ad focietatem conditi cum fiimus, praceptisque, ad plam & honeftam converf'auoncm fpe&an-

AXv r RC

As eea ( Aanmaic

an13€

795 238 nq'thlknc dins

ninllaA

tibus, inftru&i, cur aut antiquiores er

I

|

I

ls

I

I

I

[10

nivilitacie adhunc fede ac lece Cn(hnnrrls

I

|

| ss

|

|

|

|

hominibus, ad priftinam folitudinem

FEEEHIER

I20 em

EEE

tium».ut qui cam Antifthene, & /ogui

EFEHEHHEH

de palma eft, & figi in publico, repoi

E

EE EN H

"EM

pere nomen emineat; quia fcilicet, c

Focus

Balance

difctplinam neglexitfet; cam is ipfe prim

neutiquam afferitur, quafi in convi&

erudito, aut jucundo etiam, ftrepicum

x

facra mancipia perofi , laudatz , & an

3

4

9

10

11

12

14

IIIII

quin

iquem ami

ta no

n & Copynght 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

r4

LT

r

m

D ELLT

p

£T

Rib od5 xng—B—— — Mp

x — —

— -

mrl I *ilIl4c xlX m

aL — ——

«c«»zaflicriecc o crxx —

EE

T

——

—— UE um

—

—

— Á e—

VlerFarbSelector Standard Euroskala Offset

um W TET

——

——

goiXcaar. cza *irrirxrcm c£f x

X-o0 o

EEE

x* —

—— —

E La

xà yo-c

--

—

w E

gore

«» Xt «-

——

X R-R3 X-—x r*

X cxa

x

* —X

A* —

z.

Diarxs DQuaafi acberr

xix.

*Elaacca db cjgRXiket -

aatce X2ir«

L g«

ZA xxicaxa tàiwxa

—tocU

C& À xa

Oàc-x*3 . x* ir» iy»íx

—— — —— 3333 7A oeXa —

3AX

— x -

p

wixeRo KY

EI x*

- K*l*ac j3xraíflk« í«»li

ictaiclàk

-2 exgyorcifbos. fcri1l8 caaitce di;iricrcs

]()IIANN

»Dcrckto

1 p

xXz AröAI»ix/q Orï l IN(

2i»1ic h(

.-g:

"21

E (()Ijtrx -

l

T 32 x 6«

£x

c1axc " '*'

f

«f

f

DO Em mIR rC OApIO C dxcrriatru oeccorexace £uxkioe.

-

t

v c

-

lxö—(

A «- €«O YA3 Xk131 €»«4- Ax»axtaxaixexrza.

i u D WUR ab 4 -

PT

s WiX iE

? 9 a5 TX - "ERa d — UM

tc r

,( u.

Y

—€€—Á9—

K^ F3 EX X

14

-

'*-(ll

3

m

£t

Á« c»ack d m

.1:. I

m «Bidhm 4

TPTT.

deprodicatu

«*

m

m

A

EM

s