LXV13_fol_26

hs

U .

j

|

3

s

?

- DECAN

COL LFïGIVM

i

FACVLTATIS MEDICA

4

;:

"NNIVERSITATE 'TVBINGENSI.

3

L. S.

uuát audaces fortuná , qui timidos fugit ! Expäriunt'ur efficaciam huius prouerbii

fuo etiam. in Ordine Medici, qui, quoties timiditatem. eruditioni etiam fummz

iungunt, toties progreffus in praxi ubique impeditos, famamque lentiffimis pa-

riter furgentem incrementis monfirant, Excitat hos quandoque plurimum pra-

ois mülitaris, quz nolentes, volentes trahit, cogitque, ut ex arena, quod aiunt,

fepe confilia promant , - capiantque , ita quidem , ut multis ideo twwultuaria elle

videatur, fed peffoe, cum profecto , nifi culpa redarguat. Medicum ipfum, praxis

eius militaris maxime in fe ordinata elfe poflit. Quodfi enim ex artis & fcientise

fux norma , id eft, prudenter illam exercere velint caftrenfes Medici, adeo non ob-

je&orum & exemplorum , quz integri exercitus, preliorumque ampla facrificia

ipfis offerunt , multitudo ad przcipitanam usque in agendo eosdem obruet, ut po-

tius medico in cogitando, & deliberando habitui alfuefaciat , cum ex altera parte athle-

ticum robur miltum , cui vite genus callum. obducit , duram, quze alios immperi-

tos, & imprudentes premit , per mortes nimirum experimenta faciundi hecelfita-

tem Íponte fua excludat.

Prudentis autem audacie fortunam hanc extra vitam

quoque militarem ii ambabus amplectuntur Medici , qui caftra non fequuntur , ut-

pote queis eadem veritatis lux per mamnia coércentum urbium refplendet, qux

dub dio verfantbus frequenuus grata eft.

Non poterimus euidentus huius rei

producere argumentum , ac illud eft, quod fubminiftrat fingularis medicamento-

rum quorundam virtus crebris confirmata obferuationibus? quam heroica latuiffent

.ad hunc ufque diem arüs inftrumenta Medicos, mifi quidem didiciffent , prudenti

X

audacia

s

v

M2

—

/

audacia periculaj féfum facere ? hzc eft illa virtus medica, qua fiüunitus quilibet

intrepidus poterit fubfctibere non parum olim paradoxo eífato illuftris Viennenfi-

um Medici ANTONII de HAEN , quod habet Parte quarta Rationis Midendi, Cap.

VII. p. 227. feq- " Centehz certe plant& venenate funt , & quia venenatz , ideo

falubres ; 1ta tota plantarum claffis aluum , ventriculum , urinàs mouentium ve-

nenata quidem, &inimica corpori, & letalis tsndem fit, affumta . fi fuerit copiofi-

us , cognita autem debitis experimentis apta. earum dofi falutifera effe hzc tora depre-

henditur claffis: verum venenum eft opium , iufta autem dofi ioderator dolorum

eft, turbarum pacator eft, ftator eft nimis euacuatiónis. —Afa fcetida copofius da-

ta ventriculum fübuertit, rarefacit humores, febrem creat, moderate fumta cor-

pori prodeft, foluendo , reficiendo, tandem Gentibus nonnullis patinis molliter affri-

Ctà, gratiàm eduliis conciliat fummam; Dulco-amarz itipites maiori doft conuulfio-

nes & deliria excitant, moderata vero fpafmos convulfionesque foluunt, humores

blande attenuant. Hincineam fententiam facile inducimur, quod venena plurima

ideo venenafint, quia nimia co

pia dantur , apta fi dofi darentur, egregia futura fa-

nitatis auxilia, id quod iudici

um tantum, & prudentiam, & tempus omnino re-

o MM

quirit.

Quanturi boni non lücratum eft himanum genus intra paucos retro annos ex

hac audacia medica fub his exercita cautelis ab ANTONIO STOERCK, dexterrimo Me-

dico Viennenfi, & in Nofocomio Pazmariano Phyfico Ordinario , qui nos docuit,

Cicutam , non quidem iftam eminentiffime venenatam wzPFERI aquaticam , fed Coni-

sm Linnei , quod vocat feminibus flriatis, ut nomine triuiali maculatum audiebat,

Antiquis Cieuta Major, vulgaris, venenatis qualitatibus fatis adhuc infame, medi-

camentum effe ufu etiam interno faluberrimun,, par vincendis & debellandis morbis

grauiffimis chronicis, quos Medicorum peritiffimi fua in opprobria natos & feandala

Tepetita inuitis ad naufeam experientia declarabant. Prouoco eodem iure ad cantha-

Xides, quod infectorum genus veficatorim officinarum pharmaceuticarum empla-

firum ingreditur, & precipuam , folamque illi dat efficaciam ; Epidermidem cleuan-

di, veficam generandi, cum fenfu mordaciffimo doloris urenüs; quem vero non

hic ipfe conuincat de vi venenata, metuenda interno ab ufü earundem, nifi pruden-

tiffimo? atqui vero confirmatum eft experimentis certiffimis, eafdem cantharides in

ilchurià nullis cedénte aliis remediis ad partem grani duodecimam femel, bis vel ter

intrà paücas horas exhibitas auxilium effe omm alio fuperius ! Quis credidiffet, po-

tehtiflimum illud venenum fublimati mercurii corrofiui applicatione ipfa interna po-

tens adeo & nobile autidotum effe morborum non tantum venereorum, fed & alio-

ruin, quos per luftra multa, pene fecula dicas, fruftra impugnauerunt aliis Medi-

ci; nifi experimndo audacter preiuiffent multi, & fagaciffimus Imperialis Archiater

YANX SVITENÍuo prudentis experientiz caleulo veritatem facti obfignaffet, firmatum

oft clariffimi de Bágw fupra laudati obferuationibus , quas libro 1bidem nominato

[ 239. feq. effert. Sribii vitrum, vehementiffimum illud, & drafticum emeticum , quis ,

£

3

quilo, fperaffet, deglutiri poffe abfque illo effectu emeüco, quis predixitfet ; fim-

lici prorfus inceratione cicurari, quin etiam fic per omnes obductum atomos nobi-

lifimum effe remedium antidyfentericum , optato fucceffu raro fallens , nifi repe-

titae Anglorum obferuationesid euicilfent , & prudenter imitata Germanorum audacia

eandem interno eiufdem ufui refpondere fortunam adeo frequenter inuenillet ?

Quantum chalcantha reformidarunt Aui noftri , Proauique quoad applicationem ine

ternam ? folum iam fufpectum illis fuit nomen vitriolorum , & hc quidem fufpi-

cio utut magis feriebat vitriolum venereum , nemo tamen , nifi temerari confilii

reus, perfüadere fibi potuit , interne tuto dari polfe vitriolum etiam ferri, quod,

qui audendo ultra fapit noftra xtas, ipfo ufu edocta, fortunato multoties euentu

contra vermes non modo interne preferibit , fed & aduerfus hgmorrhagias in

fubftantia datum ad tria , vel quinque grana palmam

reripere alus obferuat ,

asbíque ullo eiïe?cu Dniflro, ne aluo quidem inde ad

ricta , imo vero lubrica

Tia-

magis füb eius ufu; 60111&11endauït mihi ufum eius celebef

rimus olim , & peritiffi-

mus Practicus, quem eà in fe num

juam finé fuccelfu maxime optato fecutus fui.

Facille poffemus exempla cumulare :

nulto plura,

fed iubet abrumpere demonftrati-

onis filum precipua huius paginz ratio & occafi

0, cüius caufa hec przfari placuit,

Indicenda nimirum.| eft Solemnitas A ca

:

demica, qua Doctoris Medicinz hono-

ribus & priuile

giis publice ornabitur Candidatus Laurez. huius me

dicz prime dignif-

fi

mus, cuius jam vitz rationes breuiter exponemus :

Eft ille Vir Juvenis Prenobi-

liffimus atque Doctiffimus , Dominus CAROLVS PHIL

IPPVS DIEZ, Mecicinz Li-

centiatus, & Circuli Sueuici co

Denkendorffe anno feculi huius

piarum defignatus iam caftrenfis Medicus , natus

:

tricefimo nono , die OCtobris tertio ; Patrem venera-

tur DN. GEORGIVM HE

NRICVM , Sereniffimo Duci

noftro a confiliis càmerez ,

MATREM vero , Dominam HENRICAM

; € celebri ROMIGIANA ftirpe pro-

genitam.

Hifce fatus Parentibns

; 1pfius educationi optimz a teneris unguiculis vi-

gilantia fumma ftuderitibus

doétiffimo

. prima pietatis & lite

ràrum elementa imbibit domi,

non minus ac pio P

receptore M. BAVMANNO adiutus, anno autem

quadragefimo feptimo feculi

huius translatus fuit in fcholam Vracenfem, quam poft

triennium commutauit cum

iluftri Gymmafio Stütgardüano ,

quo per integrum

triennium fruebatur; ut vero p

lenius Philofophiz,Matd

1efisque doctrinis perfunderetur,

'& faturar

etur, adit poft Clarilfimum DN. M. FLA

TTiCH,Paftorem nuncEcclefiz

Münchingenfis digniffimum, eius fideliffima ,

& folidiffima manuductione per bien-

—

nium gauifus. .Anno vero MDCCLVI. in no

ftram fe contulit Mufarum fedem , in-

duftrius Auditor collegiorum

ita conuertit in fuccum & fan

» que ad rhombum ipfi facere videbantur. Suum

guimem collegia phyfica theoretica & experimenta-

la, quibus Exc. Dn. Prof. Ki

ES Nature arcana ftu

diofis aperuit ; in Medicis dein

pependit ex oreExper. & Excell. Dn. D.

SIGW' ART ,a quo per anatomica ,

hy-

Tiologica, pathologica, practica, & cl

ururgica duétus eft; B. D. D. MOEGLiNGaudi

femiotica docentem,

üit ,

& methoduin confe:

ibendi formulás; e meis denique Decani lectio-

nibus & collegiis botanica haufitchemica,

& materiam medicam. Trienni

Tumto Árgentoratum tranfiüit

o Tubing:e con-

» ibi per inte

grum annum fummo cum fructu commoratus.

Perrexit Lutetias Parifiorum , &

prout Argentorati auide liaufit e collegiis Exc.

Dn. Prof. SPIELMANNI chentiani,

materiam medicam , pathologiam , therapiam ,

& methodum concinnandi formulas

» € demonfirationibus Exc. D. D. PFEFFINGE-

RI anatomen practicam & chirur

gicam , e confiliis eeleberrimi WEIGENII artis

obftetricie commoda & enche

ireles , e prelectionibus Dexterrimi LE RICHE

opcrationes ehirurgicas adorna

nd

ileite artem, ita eo anno, quo in ifta clariffima

& Anatomicorum & Chirurgorum

; & Embryulcorum exercitati

Ilimorum Metropoli

vixit , fummorum eti

am Virorum fide

Lfhma manuductione optime frui ftuduit, in

Anatome quidem ducem expertus Cl

ariffmum Dn. PETIT , in Chirurgicis Dn.

SABBATIER , & LOVIS

, in arte obftetricia Dn. LEVRET , nec e manibus di-

mifit occafionem , q

u adeo capillatam frontem offerebat,

ultra proficiendi e Nofo-

comis publieis , & bibliothecis vaítilimis fplendidiffimi h

uius Athensi.

Laben-

te tandem autumno prioris anni ad patrios reverfus lares

feliciter eonfueta fufti-

nuit academica examina , & mafcule hodiedemum füb Pr&

fidio Exper. & Excell.

Dn. D. SiGW ART , publice defendit differtationem inar

l

guralem proprio marte

confcriptam de 4ire 3 J4lmentis militum $

precipuis Hygienes militaris momentis,

Que cum ita fe habeant , null

us dubitauit Ordo nofter, füpremos illi^ decernere

Doctoris honores, q

ui cras hora. decima ma

tutina ipfi conferentur , cui adeoque

publice Panegyri, ut Magnifici & Excellentiffii

3j Uniuerfitatis huius Domini Proceres,

omnesque omnium ordinum Mufophili

»quibufcunque dignitatibus confpicui , coram

interefle ne dedignentur,

Suaque honorificà przfentia [plendidiorem hunc reddere

diean

3 rogamus , iterumque rogamus fubmiiï'e » Officiofe , humaniffime !

: P. P. Sub Sigilloï Facultatis, Tubinge D. VIIII. F (-—;-br; À. R. S. MDCCLXII.

CELEBRABITVR

-ACTVS HIC DOCTORALIS

MAGNIFICO VNIVERSITATIS RECTORE.

-—pD. O M.F.N-O

IMMANVEL HOFFMANN. -

. GRAECAE LINGVAE PROFESSORE PVBLICO ORDINARIO,

ILLVSTRIS SEMINARII THEOLOGICI EPHORO

VIGILANTISSIMO

VENIAM IMPERTIENTE

p a d-

- REVERENDISSIMO DOMINO CANCELLARïO,

DOMINO

- JEREMIA FRIDERICO REVSS,.

S. S. THEOLOGLE DOCT ORE , EIVSDEMQVE PROF. PVBL. PRIMARIO ,

ABBATE LAVREACENSI , ECCLESIARVMQVE 'TVBINGENSIVM. PRJEPOSITO,

COLLEGII FACVLTATIS MEDICAE

VT NVNC

DEC'AN O,

SIC AD HVNC ACTVM LEGITIME CONSTITVTO

PROOMOTORE

GMELIN,

PHILIPPO FRIDERICO

MED. DOCTORE, BOTAN. ET CHEM. PROF. PVBL ORD. ACADEMLE

REGLE SCIENTIARVM LONDINENSIS ,

ET GOETTINGENSIS

SODAILXE.

z L—.A;N..JFM o

EQA-.-A;N—JEA—.J ;A.—X;A——J PA—..—A;**(; À u A É) n

TFBINGAE,

Typi1 SCHRAMMIANIS

l

m 0

CAPRS

äx

NY

»

$o

(EXSÉe)

Zä

VE

75

R

COR

p

DECAN

?

ET

B.

COLLEG

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

18

FACVLTATIS g

4

IN

—

3lz

I;

g

16

VNIVERSITATE TV -

15

ä

14

L, So

ä

13

d2

uuát audaces fortuná, qui timidos fugit ! Expelïun

11

fuó etiam. in Ordine Medici, qui , quoties tim! m

iungunt , toties pmmelï'us in praxi ubique 1mpe

riter imgcutam incrementis monfirant, EXCItat 1

10

xis militaris, qui: nolentes, volentes tmlur, cogltqüf

fiepe confilia promant , capmntqm , ita quidem , ut

videatur , fed pofme, eum profecto , nifi culpa reda

eius mmmns maxime in fe ordinata elfe

ofhit.

Qu«—

fuz norma , id eft, prudenter illam exercere velint ca

-

Jectorum & exemplorum , quz 1nteou cxmmtus»

ipfis offerunt

, multitudo ad pr 'BCJplt'il][]filn usque in a

habitui alfuefat

tius medico in cogitando, & deliberando

ticum robur militum ; cui vite genus callum obducit—

tos, & 1mp1udentes premit , per mortes nimirum €

tem. fponte fua. excludat.

Prudentis autem audacic-

uoque militarem ii ambabus amplectuntur Medici »

er monia coercen

pote queis eadem veritatis lux p

fub dio verfantibus frequenüus gr

ata eft.

Non pí -

quod fubimin.

producere argumentum , ac illud eft ,

rum quoxundam virtus crebris confnnnta obieluaclon—

H

.ad hunc ufque diem arüs inftrumenta Medicos, nili

X

10

ä

2

n

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

186