LXV13_fol_04a

*

7

M

d

&

:

j

[

DECANUS

OLLEGIUM F

A

z

GULIA .

.. TIS MEDIC£ IN ACADEMIA

TUBINGENSL

Ledlori Salutem ! | !

—

—

320

X

Z

Llis eft qui ignoret? tribus hisce ad fcientias artesque condendas opus effe fülcris : Rebus

"A

224

222

2

e

A

V

e

ipfis ,fpeciebus five conceptibus rerum , atque nominibus.

Ex eodem ifthoc tripode, (de Vet. Med.) zi-

A

2

Z

e9)

4*

pocrates? Tà. óyópuamt , Qin(Os voeDemuoni $o, — Tà : &R vop.

-

f

Z

oO'eziuomt , a2 ÉAecnRueTE. — R Aoyo 2v TOV d«

äï/

z

yopociraoy TÀ. ekdeen spyeiQo AA solyety , X adóyamy,

ZNomina natura decreta funt.

Spectes autem verum non decreta , fed

L

Á

/

A

2

z

ZA

.

Z

C2

722

el

,

h

2

natura germina funt. — Abfurdum exifimare, ex nominibus (becits verum germinare, quin um impo[fibile, — At veró , ne.

£2

Z

nomina hzc , cum fuis rerum ideis, in una quapiam harerent perirentque linguá, ecce! quod Graca atti-

N

Q22

m

A.

Pod

z

277

22

j net Medicz artis no(trz fcripta, eadem ipporratis precipué & Galezi, ex Graco in Latinum , fcenico quo-

2

L

Q

'

fua

jus decoquenie aut exuente.

2273 dam ritu culruque transformari coeperunt idioma , neque tamen obinde , Grzcà illà matre pterogativae

Utut enim nulli Iinguarum , res,

rerumque & (ive conceptus congruo nomine íao exprime-

re, & ovopamgue negatum velimus , adeó ut. Heauricus Nollius ,

vernaculz cujusvis amore allectus (quà & Hippocrates & Galenus

in tràdenda Medicina , omnesquc Grzca erudirionis dict

atores fuis in monumentis ufi fuere ) peregrinis nimium adhzreftere lin-

guis (erio diífuaferit

j;cumprimis autem quod dulcius ex ipfo, Naturz puta, fonte bibanturaqua. Tametíi quoque, faluberrima

Hippocraticz & Galenicae artis dogmata , à non paucis (cientiffimis Gracz linguz interpretibus atque commentatoribus, in Ro-

manam folideque adeó ex affe convería fint linguam, ut fra&o jam nominum cortice, nucleoque exempto, ut & lacte Graiis ex

mammis emulfo, haud Greco, fed Latino , imó & Vernaculo etiam ore fruifci ; neque amplius circa artem ex Grecà aurifodiná

e( odiendam, (ed circa jam effoffam atque inventam follicitis nobis effe , eaque

pro voto fcopoque noftro perfeliciter uti liceat.

X on obfiante muper qgnod Ebsfiza , volgo Avicennz canoncs, D,

Cbyira? adioruniquc judicio, multo meliore mcethodo, quam Ga--

leni, Medicinam totam uno comprehenderint volumine;quin &

quod juxta Sca/zgerum, Galenus in Philofophiía ne comparari qui-

dem cum Ebufiaa poffit.

Atque hinc,propter ifthec &alia Arabum Medicorum fcri

pta, Job. Beverovicius hujus quoque lingua íci-

entiam , vel ideó neceffariam contendebat, quod multa Gracis intacta & ignorata a

b Arabibus fuerint prodita.

Quid ? quod &

noftta haec ztas ob utiliffima nec minus neceffaria novarum rerum theoricarum & practicarum inventa,

haud nova tantummo.

do , fed & longé perfectior videri queat , neque in Latiis adhuc cunis vagiens lallansque jaceat , fed adult

a jam viriliter induerit

raculum : vera metho-

auimos gladioque pugnet & clypeo. — Hac fpe fretus olim Galenws ( lib, 6.. znetb. med. cap. 2 ) hoc prodidit o

dus poteft vel nunc etiam , (quidni & pofthac )

poft tot tantosque Medicos, non folum meliora medicamenta quam prius fuere,

fed etiam univerfum curationis modum invenire.

Utpote homini qui prudens fit ac diligens, & mente exercitatus, ipfa rerum -

natura quid agendum fit fuggerit, (/i£. 14. c. 17.) Qua

re etiam /4ug. Ezlerus , prifcos & primos illos Medi

cos fingulari Medicinz fpi--

ritu defuper dotatos fuiffe a(ferit , utpote qui ajmdióaxz; omnium naturas rerum ac Oequepíee alfecuti, fu

ndamentali fcientia experi-

entiz conjuncia pofteris communicarunt,

Veruntamen, quicquid horum fit, nondum (ua Gracz lingue , noftris in caftris, ex-

cuffa eft vel antiquitatis , vcl fplendoris, vel utilitatis foscundiffima palma atque corona, quin potius, quod inconculffa manferit

hactenus, Solis in menía po(iturus elt, Vr jwvemis Praclarifffmus ac Literatifffmus , DN , JEREMIAS CUNRADUS CELLARIUS,

ui à Venerando Parente füo, //ro Per - Reverendo 4tque Exctlentifimo DN. THEODORO, Graece Lingua Profeffore Celeberrimo,

(fa/]ega

noffra colendiffimo , Grece Lingua ac Philofophiz Nectar pleno prius combibit ore,

exinde veró Medicá adhuc indies magis magise

que faginat fefe Ambrofiá , huic itaque illud, de prefigni GR/ECZE LINGU i

n arte noftrá utilitate atque prerogativá, dicen-

di commifimus argumentum , quod etiam, quó D. RAPHAELIS fefto, Medi

cinz facro, dudum quidem clapfo, anniverfari-

um (uum perfolvatur debitum, folenniter perorando, Eruditorum auribus anim

isque , facundo commendabit ore,

Quapropter;

nullos non cujuscunque Literaturz, in llluftri hac Tubinga, Patronos , Fautores , & cultores,

jure ac more undiquaque debito,

rogatos invitatosque volumus, ut ad diem CMercurii proximum , i» Auditorio D. Themtdi fatro, par

atis benevolisque animis fefe fifte-

re; haud dedignentur, nil & viciffim de noftra talionis operá , deque ferventibus pro vitz tra

uquillitate votis dubitaturi, P, P«

Tubingz , fub pub—lico Facultatis noftre Sigillo, Dominica II. Ardvcntuþs. Anno Angeli feederis. cl5 I5c .LXXVI.K

pE

TUBING:JE,

DP!ZJOHAXN;JV;fIHENRIäC-'I REISL

d

^

^A

j

x

—— M

——

Vi H...Jx».l..h ï-v ETE

A

ETE

du

— ——

ae

STRSE

m

aE

2

*

o

E

-

K

1

——

d

E E UAGTET UI RUT

z

*

C

5

m.-

:

2

[

-

i

j

ÉI-.

N ssts

v*

aC

E

4j

*

s

PC

p

j

ii

É

E

Ab

ii

I

aE CC

ia

?

DEU

z

z .ma.w.wmmmw;u IT ia

$

:

:

BPPT

-

u-

i

x

I Krcit

-

$s

E

&^

3-

N

d

/^

DECANUS

OLLEGIUM F

A

z

EHLTA-

^

.

Lg-

Letlori Salutem..!

z

E7

p

uÀ

j

m

N

d

Uis efl qui ignoret? tribus hisce ad fcientias—)artesc*lue condendas opus (

*

o

d

23

2

—

Z

V

z

iplis , fpecicbus five conceptibus rerum , atque nominibus. Ex eodem ifthoc tripod-

A

N

z

Z

L

'.»

pocrates: Tà. óváp.o , Qóm O vousD'eniuemd 6ci, — Y À O& édem , 8 vopoDerjuamm , 2 GAacTIMa

E

7

Y

A

z

:

Euroskala Offset

2

d

yopo ov 7À édta, qyeico, OA sotyety , X adovamy., ANomina natura decreta fünt. — Spectes auten—

É

L

2

ZA

7

2

o

7

,

£2

natura qermina funt. — Ab furdum exiffttmare , ex nominibus (pecies verum aerminare, quin tmó im,

£2

2

a

nomina hzc , cum (uis rerum ideis, in una quapiam harerent perirentque linguá, e&

N

ï

Z

;///

x

r

a

j nct Medicz artis noftrz fcripta, eadem Fipporratis przcipué & Galegi , ex Graco in La

r a

Q

D A

dam ritu cultuque transformari cosperunt idioma , neque tamen obinde , Gracá ill:

fuz jus decoquenie aut exuente. — Utut enim nulli linguarum , res, rerumque éta (ive conceptus congruo

R

19

re, & óvopammuieii negatum velimus , adeó ut Hezricus Nollu , vernaculg cujusvis amore allectus (quà & Hi?

VierFarbSelector Standard *

1in tradenda Medicina , omnesquc Grecaz erudirionis dictatores fuis in monumentis ufi fuere ) peregrinis nim

guis ferió diffuaferit ; cumprimis autem quod dulcius ex ipfo, Naturz puta, fonte bibantur aquz. Tametfi|

18

Hippocratice & Galenice artis dogmata , à non paucis (cientiffimis Grecz linguz interpretibus atque comn-

manam folideque adeó ex affe converfa fint linguam, ut fracto jam nominum cortice, nucleoque exempto

17

mammis emulío, haud Greco, fed Latino , imó & Vernaculo etiam ore frui(ci ; neque amplius circa artem -

eCodiendam, fed circa jam effoffam atque inventam follicitis nobis effe , eaque pro voto fcopoque noftro f

Yon obfiante infuper qnoà Eb»fipe , vuYgo Avyicennz canoncs,; D. Cbyrra? aioruniquc judicio, multo meniore 5

16

O Baane Q

leni, Medicinam totam uno comprehenderint volumine;quin & ,quod juxta Sca/gerum, Galenus in Philofoph -

ä

dem cum Ebufina poffit. X Atque hinc,propter ifthzc &alia Arabum Medicorum fcripta, oj. Beverovicias huju-

entiam , vel ideó neceffariam contendebat, quod multa Gracis intacta & ignorata ab Arabibus fuerint prodi.-

15

noftta hzc ztas ob utiliffima nec minus neceffaria novarum rerum theoricarum & pracdicarum inventa, ha.-

LEEEEEEEEET

Focus

do, fed & longé perfectior videri queat , neque in Latiis adhuc cunis vagiens lallansque jaceat , fed adulta JE

animos gladioque pugnet & clypeo. Hac fpe fretus olim Galezus ( Jib, 6.. smetb. med. t4p. 2 ) hoc prodidit orac;;

N

14

ä

dus poteft vel nunc etiam , (quidni & pofthzc ) poft tot tantosque Medicos, non folum meliora medicament

fed etiam univerfum curationis modum invenire, Utpote homini qui prudens fit ac diligens, & mente exe

M

13

natura quid agendum fit fuggerit, (Ji£. 14. c. 17.) Quare etiam 4ug. Ezlerus, prifcos & primos illos Medicos finj:

ritu dcfuper dotatos fuiffe afferit , utpote qui ajmd)axzs omnium naturas rerum 2c dajpoyíos affecuti, fündamers

entiz conjuncia pofteris communicarunt, Veruntamen, quicquid horum fit, nondum (ua Gracz linguz , ni-

12

cuffa cít vel antiquitatis , vel fplendoris, vel utilitatis foscundiffima palma atque corona, quin potius, quod :

hactenus, Solis in menía pofiturus eft, Fir jwvena Praclariffmus ac Literatiffimus, DN. M. JEREMIAS CUNRA-

11

ui à Venerando Parente füo, //ro Per - Reverendo Atque Excellent

if

///mo DN. THEODORO , Grace Lizgue -Prüfffa;:

noftra colendif[emo , Grece Lingua ac Philofophiz Nectar pleno prius combibit ore, exinde veró Medicá adhüc i^

que faginat fefe Ambrofiá , huic itaque illud, de prefigni GR/ECZE LIN GU £ in arte noftrá utilitate atque

10

di commifimus argumentum, quod etiam, quó D. RAPHAELISfefto, Medicinz facro, dudum quidem (-

um fuum perfolv'atur debitum, folenniter perorando, Eruditorum auribus animisque , facundo commendabit

nullos non cujuscunque Literaturz, in llluftri hac Tubinga, Patronos , Fautores , & cultores, jure ac more u-

rogatos invitatosque volumus, ut ad diem cMercuri proximum , iz Auditorio D. Themidi futro, paratis benevolisq

re, haud dedignentur, nil & viciffim de noftra talionis operá , deque ferventibus pro vitz trauquillitate votisg

Tubingz , fub publico Facultat'is noftrz Sigillo, Dominica II. Advcntu;. Anno Angeli federis. cl5 lI5c 1 |

E

".U m

I

N G *E,

DP&J-OHAXN?N;-.HENRI;I Rgml.

ä

^

^

a

3

2

.

b

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1