LXV12_fol_21

z

GIUM FACULT

COLLE

ATIS

JURIDIC E

IVN. PER

ANTIQUA HAC EBERHARDINA

-

p

CA A:

MU.

«i)Ivinus homo Plato, dum omnibus numeris pþr?e&æ, eam-

A*

i2

3

ue ob cauíam przftantisfimz Civitatis imaginem mente fua conceperat ,

:

haud rectius atquefapientius ullos , quam juftitiz ac legum ícientes przfu-

turos eidem exiftimavit , illorumque eapropter do&trinam magnifico AR-

CC

À

TIS REGLA titulo ac clogio ornavit, Omnino'enim Jura illa & inftituta,

'

q

uibs ipi honorificam hanc adpellationem acceperunt, ut J'URECONSULTI nomi-

L

pentur, quorumque 1

n uíü atque interpretatione omnes eorum vigiliz defudant , non

vincula modo & fulcratotius Reipublicz,;fed ejus etiam omnino vita & animaa cordatis omni-

bus reputantur : quoniam fine illis diffolvi, corruereque, ac interire penitus, Corpus Impe-

rii , quafi ipfam animam exhalafiet ; oportet, — Ad fclicitatem igitur Rei non modo Lite-

rarim , fed & Publicz ac univerf Civitatis merito refertur , fi non deficiant Viri Divini

humanique Juris fcientes, qui egregium publicum & bonas domi artes affli&orum impri-

mis folatio juvent atque cohoneftent: quales ad Diem craftinam menfis hujus Junii XII.

, ut confuetis infignibus condecoraii

ritu folenni a nobis producentur in publicum TRES

1

:

j

uftum & condignum Jurisperitiz ac eruditionis haud vulgaris przmium confequantur,

H

Primus autem 1

llorum eft Vir Nob. atque Exc, Dx, CHRISTIANUS HENRICUS

HILLERUS, J. U. Lic, & a Sereniffimo Principe noftro defignatus pronuper Juris Pro-

feffor Extraordinarius , qui mundi hujus fcenam ingreffus eft in Provinciali hujus Ducatus

Civitate non ignobili Kirche- Teccia,D. X X X.Octobr. A.cI;IocX CV l.vitamque;poft Deum,

debet Parentibus optimis:Viro nimitum Prenobiliffimo, Confultiff atque Exc.Dx.D ANIELI

HILLERO , Summi tunc temporis Dicafterii Tubingenfis & Curiz Stutgardianz Advo-

cato , nunc vero Serenisfimi Wirtembergiz Ducis Confiliario, Inclutzque Civitatis Bi-

beracenfis Confuli, Quaftori, & Confiftorii quoque Evangelici ibidem Prafidi meritiffi-

3

mo; nec non

Nobiliffimez Matronz, Dx, MARLE ELISABETH/E , Ampliffimi Viri,

Dx. 1O. IACOBI BUNZII, Civitatis Imperialis Eslingenfis quondam Senatoris atque

Cenforis, Argentorati , inter Obfides a Gallis acceptos , abdu&esque, defundi , filiz

fuperftiti :

quibas curz nihil cordique mtagis fuit, quam ut verz pietatis, probitatis,

ac modeftie , aliarumque virtutum femine optimz indolis agellum confererent, Hinc

filium hunc füuum , utprimum per ztatem licuit, € finu in parriz Civitatis ludum litera-

rium miferunt , ut ab ineunte ftatim primula zrate prima bonarum artium rudimenta, cum

verz infimul pietatis fundameg:is , folide imbiberet. — His girociniis fub meritiffimo Kir-

cho-Teccenfium Praceptore, Dx. M. Spcidelio, aliisque dorefticis magiftris, jun&a quoque

ivfius Parentis inftitutione , probe pofitis, & in Latina cumprimis lingua luculentis pro-

reífibus fa&is, Deo intérim vifum eft A. cI» Iocc VII, Parentem Diberacum evocare, ibi-

que, legitima Senatus

Evangelici electione, & fubfecuta Cafarex Majeftatis confirmatione

omnium clementiffima, ad Confülatum Utbis admovere. — Quapropter mutato loco mu-

tare priftinam Scholam neceffe habuit , & proinde Biberaci ex eo tempore Viros do&iffi-

mos nactus eft, qui coepra cum laude, nec fine fru&tu, ftudia amplius perficerent. Elegan-

tioris quidem di&ionis ftylique precepta tradidit Dw. M. Jeremias Adamus , qui & prz-

terea auctores , quos vocant , Clafficos non modo explicavit, fed & Logices , ac Geogra-

P

hiz, cum Lingua Grzca, initia pofuit ; Philofophiam morum inculcavit Pl. Rev. Dy. M.

: sywJo-

Yacobus Gauppius , Paftoribidem digniffimus, & lItteri Synopfin juxta cum Puffendorffii

íde

Offic. H. & C.fa'mxiliarcm reddidit, Parente interim in interpretanda Cellarii Política

-privatim occupato. ta fatis przparatus domi quarto decimo ztatís anno in celeberrimum,

— quod Ulmx Horet Gymnafium translatus , pera&to fcliciter confueto Examine , in album

&

J

)

'tudioforum qui reciperetur , dignus vifüs eft; & Preceptores ibi habuir Viros przftantiffi-

m do-

'1os",fqm;s inter Gymnafii R?&or, B, Dv, Rothius, egregiz ViF eruditionis, Logica

cuit;

Y

cuit , &ciif'pu*tandi rationem monftravit folide: Dw. Davidcsa Stoelzlinus in excolendo non

minus Hiftorico, quam Oratorio ftudio viam fideliter przivit , atque in hocita eum perco-

luit, ut publicam de Rhetorices jucunditate ac przítantia Orationem haberer, Procerum

s E

Civitatis plerorumque prafentia illuftratam atque condecoratam :

Meraphyficam: celeber-

zimi Buddei, una cum Hiftoria Philofophica, explicavit Dx.P

2

rofeflor Hertenfteinius: Geo-

graphiam oftendit D. M. Algayerus ,

Paftor tunc temporis & Profeffor Mathematum ce-

lebris : Phyfices vero atque. Mathefc

os delineationem adornavit Duy. D. Ufenbenzius,

Phyficus Urbis Ordinar, experientiffin

ius;

Er Juris denique Naturz difciplinam ex aureo

Pufenderfii de Officio Hominis & Civis libell

o ulterius condidicit, opera ufüs Viri Confultis-

fimi , Dx- Jo. Jacobi Mülleri, Reipublica: U

aventifífimi ;

Imenfis Confiliarii metitiffimi , Hofpitisque fui

quem ctiam Inftitutiones Juris Juftinianzas interpretantem audivit,

Atque

hi

s ita intra fesquiannum pera&is ab omnibus. (u

pralaudatis do&oribus fuis optimis munitus

ac commendatus teftimoniis A, cloloccXIII. deci

mum feptimum ztatis annum agens, hanc

Eberhardinam noftram falutavit, ubi,

cellentiffimo Dx. D.Schwedero,

quod inter fortunz munera przcipuum reputat, ab Ex-

Socero nunc honoratiffimo , hofj

N

itio exceptus eft. . inde

operam navavit fedulo ulterius adhuc cognofcendo

Juri Naturz fub erudita Exc. Dn. Prof.

Roesleri inftitutione , eumque Hugonis Grotii L

ibros exponentem aftfiduus aufcultavit,

InHiftoria przcipue Germanica ducem (i

bi delegit Exc. Dn. Prof. Helfferichium, ejuíque,

ut & Dn. Prof. Neuii commentationes p

rivatas in Liter

as publicas hebdomadarias, quas

vulgo Novellas vocant, audivit & frequentavit,,

Ad Jus autem Civile feliciter cognofcen.

dum przceptione , quam gratiffi

ma in ornnem atatem mente fe agniturum fpondet , ufus

cft fideliffima Exc.Dn, D. Graffi

; utpotecui folidiffime docenti non folum Inftituriones &

Pandedtas,verum etiam in A&tionum;

Analytico,atque Cafuali Collegio differenti, indefeffüs

?

Auditoradfuit:quibus füb du&u Exc.

Dn.D.Schoe

pfii addidit quoque Scholas privatiffimasad

U

$

B. Lauterbachii Collegsium Theoretico Practicum

Erutin difpucandi quoque arte aliquos

f

faceret profe&us , ab Exc. Dn, D. Graíffo & Moegl

ingo impétravit, ut hic in Inftitutioni-

t!

bus Juftinianzis , ille vero in Pandedtis eum exer

Ceret,

lta vero a difputandi facultate

robe inftru&us non dubitavit

prodire in publicum , & non folum A. cloIocc XVI. fub Exc.

Dw. D, Graffo Collation.Iuris

Civ. cum Receffibus Imperii Sedtionem VII. defendendam fu- -

Ícepit ,

fed & in publicis ejusmodi confli&ibu

s adveríarii partgs crebrius cum audientium.

adplaufu fuftinuit. Genuinos vero luris Pub

J

lici atque Feudalis fontes haufit apud Excell.

Dn. D. Schwederum,

utpote quo au&tore atque adjucore,

explicando atque difputando,

utrumque lus adcuratius pertra&tavit ac condidicit :

Excellentiffimum autem Dn. D.

. .Majerum nen tantum in przle&tionibus pub!

icis ad Corvini Inftitutiones Iuris Canonici, fed,

& privatisad Ordinationem Caroli V.Crimin

alem, dotorem quoque habuit. Et poftquam A.

cloI»cc XVII. ipfe fuo marte commentat

us aliquid fuiffet de Fygmenzo Tutele [peciei quar-

24 Paclitia , fjve Conventunalis,

illo ipío anno, menfe Iunio, ab Ordine noftro ad confueta

admifífus eft examina, & non m

ulto poft, menfeSeptembri, Differtationem aufpicalem de

Concur[(u C Elecfione utiliori Rem

ediorum contra

fententias in (upremis Imperii Tribunalibus la«

ä

z45, a fc ipfo confcriptam, habuir,

Iam vero, Tubingam hanc noftram vel randem relin-

uendam fibi ratus, Lipfiam adiic,

ubi in tranfitu familiares fibi reddidit Viros clariffimos,

- Luderum Menckenium , Chriftian

um Godofredum Hoffmannum , Rechenbergium , nec

non lo. Chriftianum Lünigiufn.

Inde in vicinamHalenfem Academiam fe contulit, ibidem-

CC

-quefemeftre commoratus Excelle

ntisfimos Virosfre

quentavit:& quum in Iure quidem Eccle-

ut

fiaftico Celeberrimum Iuftum Henningum Boshme

rurn , in Hiftoria vero Germanica Nicol.

r

Hieron. Gundlingium do&ores na&tus etfet;

Illuftrisetiam Thomafii praele&iones ad Melch.

tc

ab Oifa Teftamentum ad Auguftum Saxo

niz El, avide accepit. Reverfurus in patriam -

ni

Marpurgum divertit , ibi

quc magno ac fingulari favore ab cxcellentiffimis Profetforibus,

dc

Zauníchlifferis , Waldfch

midio , atque Schminckio exceptus eft.. Mox W'ezlariam con-

C

ceffit,

& uíum fori in füummo

ifto Imperii

Tribunali opera meritiffimi Procuratoris D.

€v

Geibelii cognofcere ftuduit, indulgentiffi

mosque ac faventiffimos expercus e(t, Sereniffi- -

ve

mum Camerx lmperialis Judicem , ne

c non Illuftriffimum atque Perilluftrem utramque;:«

LE

Przfidem ,cum Illuftribus Adfefforibus ,

Dn.

de Ludolph, de Coferiz, & Franzio, — Nec l

tisbonam, Comitiorum quippe hodiernoru

m imperii fedem , non adeundam fibi exif:.- 7-

4,Vit, ut negotia tradtandi modum in Com

itlis ex

ploraret. Qua in re cumprimis €.—

. liatium atque Legationis Culmbacenfis Secre

tarium graviffimum , Dn. Pfauium, fz

propenfumque invenit. . Vindobonam autem

, rerum Summam , omnino fibi pre a5

crfdam putavit , & excelfiffimi I.mpcfriallis Judi

cii Aulici rationem, quoad per tempori::

m

fliam li'cüic), fideli opera Dn.Io. Chri&ophoii Schlegelii folicite pcrnofc&re fïuäuit. ] da veto

fiagulari eum benevolentia complexi füerint Hluftres hujus IudiciiAdfeffores, Dw.deLyncker;

de Bode,de Steiningen, & Bergerus, predicare fatis non pote(t.Exinde tandem revifere confli-

tuit Biberacum füum. Sed mox occulta quzdam vis fati divinioris eum in hanc Eberhardi-

nam retraxit, ut & munus Profefforis Juris Extraordinaríi a Sereniffimo principe, & ab Excel.

Dn.D Schwedeto, Przceptore atque Socero fuo, filiam natu minimam,Mariam Gottliebiam, -

thori fociam, hoc codem die; quo Do&or renuntiatur, Chriftisno una ritu jungendam, accipe-

ret. Sed ad alterum Candidatorum noftrorum Pranobilifs. atque Przclariffimum DN.

lIACOBUM GUILIBALDUM HOERMANNUM a GUTTENBERG , progrediamur,

Honefta & felicia is vitz aufpicia habuit Norimbergz A. c1o Ioc XCIV. a Parentibus Prz-

nobiliffimis atque ampliffimis , Patre fcilice; DN. GUILIELMO HOERMANNO

a GUTTENBERG, & matte MARIA MAGDALENA , cognomento patet-

no W OLFFIA, Hiprima pietatis ac virtutum pracepta inftillarunt, &, quum ad me-

liores literas atque ftudia proclivein animum perfpexiffent, id operam fedulo dederunt,

üt prima quoque literarum przcepta a Vius doctis & idoneis rnagiftris hauriret, Quod

quum in Gymnafio patrio Norimbergeníi feliciter atque ex voto fucceffiffet , Alc-

dorfium conceffit, ubi per triennium id potiflimum egit, quod Studioío Juris quam

maxime conveniret , qui ad altiora adfpirare cuperet.

Hoc igitur confilio eas literas, quz

ad humanitatem atque philofophiam áttinent , viamque ad difciplinam Juris potiffimum

fternunt , arbitris earundem do&toribus , au&oritate publica conftitutis, arripuit , & proin-

de Hiftoriam non minus, quam Moralem do&rinam, cum Jure Naturz , apud celeberrimum

Profefforem Koelerum non perfun&orie percepit.

Hinc ab ore Excell. do&orum Prof.

Hildebrandi , atque Linckii, tunc temporis adhuc Licentiati , nunc vero etiam Prof. Ex-

traordinar. pependit: . Juris autem Publiti fcita a celeberrimo Rinckio imbibit, &ad Pu-

fendorfii Introductionem de Statibus Europæ differenti affiduus auditor adfuit. His au.

tem ita confe&is alium diligentiz campum quzíivit, & Tubingam noftram aliis pratulit,

ubi in tabulas Academiz ex more relatus, Civis boni atque induftrii Studiofi partes imple-

vit , eosque fecit per biennium profe&us in Ícholis Excell, Virorum , Schwederi, Graffi

atque Schoepfii , ut Parenrum , aliorumque fuafu, ab Ordine.noftro, pro confequendis in

üre utroque Do&toris honoribuggc privilegiis, Licentiam fibi dari ante difceffum decenter

peteret , ac exanclàtis confüetisexaminibus, habitaque Difputatione folenni füb modera-

mine Exc, Dn. D. Graffi de Differeptiis Turis Civ. Rom. d ConHitutionis Criminalis Caroline,

impetraret, Tubinga relidia Árgentoratum abiit , & vifa Gallia , Angliaque, Flandriam,

Brabantiam ,atque Hollandiam peragravit: unde literis Parentis revocatus Erancofurtum,

nunc ipfo confentiente przcipuas ad Rhenum Ultbes atque regiones perluftra. — Quod

vero denique ad tertium Candidatum noftrum attinet , Prznobiliffimum pariter atque

Praclariffimum Dx. MARTINUM BENEDICTUM a WURZELBAL , is quoque pri-

maim lucem adspexit Norimbergz A. clolocXeVI1, D. XIII. O&obr. Parentibus Prznobi«

liffimis atque Amr

D

liffnmis. Parens enim Vir eft in erudito quoque Orbe celeberrimus,

Dv. JO. PHILIP

P

Uusa WURZELBAUs: mater vero faemina clariffima Dx, MARIA

MAGDALENA , Incluti Viri, Dx. CHRISTOPHORI FRIDERICIPETZII a LICHTEN-

HOF gnata. Hi Parentes optimi primam precipuamque curam & folicitudinem in eo

collocarunt , ut ab incunabulis verz religionis ac pietatis dogmatibus imbueretur ; deinde,

ut rudimenta literarum a fideli quadam inftitutione aceiperet. — Qua de caufa privatos in-

tra parietes domefticis Preceptoribus commiffus faic; ufque dum ftudia fua extra limen pa.

ternum proferre poffet. Inde Altdorfii Noricorum Muías füas , quibus fefeaddixerat, bien-

nio ibi exacto, aroplius profecutus eft, Et anno quidem primo przledtionibus inprimis

dodiiffimi Eloquentiz ac Philofoph Pra&icz Profefforis Schvyarzii interfuit , qui in uno-

Collegio przcepta ad comparandam Eloqueactiáni tradébat , "in altero autem Jus Naturale

evolvebat : Ex ore eruditiffimi Hiftor, Profefforis Koeleri, Hiftoriz , quam vocant, Uni-

verfalis folidiorem cognitionem acquirere connifus eft, & tandem ad ipfum Jurispruden-

r ^ dium , cui totum fe confecrare deftinaverat , adgreffus fuit. — Ut igitur prima ejus

. comprehenderet re&ius, privatiffima inftitutione Dn. Linckii ; cujus fupra jam

Ü

N

H

Vnen fecimus , fibi confuluit: cum qua duo deinceps Collegia ad Inftituta fub Viris .

- Hildebrando atque Fichtnero conjunxit, & przterea in Jure Publico induftriz ad-

- . 3dfcivit clariffimum Ritckium; elapfoque-tandem biennio vale Altdorfinis dixit

^uum autem animo meditaretur inalias regiones proficiíci, Eberhardinam noftram

"'-. wue per triennium. commoratus Ordinis noftri excellentiffimos Pro

feffores,

Schwe-

Schwederum, G&lafï'um atque Schoep&um «þræcipue confe&atus eft ; & quidem ad amplifïQ

candam perficiendamque ulterius Juris Publici ac Feudalis fcientiam, ad communem Ger-

maniz Doctorem Schvvederum acceffit: A Graffo non modo Inftitutiones Juris denuo fibi

explicari voluit, fed & in duobus Pande&arum Collegiis fe totum ei tradidit: Apud

Schoepfium autem easdem Pandedas replicavit , magnoque diícendi ardore ad folidam

Juris Scientiam graffatus eft , itaut per hos dies , tam Parentisjuffu , quam aliis rationibus

motus, non dübitaret fe fübmittere examinibus confüetis , in iisque non minus , quam fub

clypeo Exc, Dn. D. Graffi in Difputatione folenni , de ,9u4ff Confefftone, ftrenue defenfa , eru-

ditionem fuam nobis adprobare. |His tribus igitur meritiffimis Candidatis quum fummos

DOCTORUM honoresaddiem craftinum, qui erit X 11. Junii, Ordo nofter conferre decre-

vetit, omnes omnium Ordinum Proceres , Patronos, atque Cives , fabmiffe decenterque

rogamus , ut hac folennia confueto favore profequi , fuaque przfentia illuftrare ac conde-

corare hauwcïgravcmuïr. PP, Dom.I. poft Trinit.þA. cloIoccXIX.

-.'ä;g

s

(s

j/

Wi

Xl

L

C

m

t

» d

CELEDRABITUR vACTUS

RECTORE

UNIVERSITATIS MAGNIFICO,

VIRO NOBILISSI

MO, A2MPLISSIMO , EXPERIENTISSLAMO

AT QUE EXCELLENTISS1MO,

.DN. ELIA CAMERARIO,

Mcd

icinz Doct. ac Profeff. Publ. Celeberrimo , nec non Serenitfimi Vit-

tembergiz Ducis Confiliario atque Archiatro meritiffimo:

CANCELLARIO DIGNISSIMO,

VIRO REVERENDI15$1MO ATQUE EXCELLEN TIS$1MO

"

&

. DN.

JOHANNE WOLFGANGO LEGER O,

S$. Theol.Doct. ac Profeffore Publ. Primario, Sereniffimi Wirtembergize

zpofito , & Coenobii Adelbergenfis Abbate

Ducis Co.nülia;i-o, Ec;lcüæ Pr

D

graviffimo :

FACULTATIS DE

CANO, AC PROMOTORE,

IACOBO DAVIDE MOEGLINGO,

ac Inftitut. Im

'»Juris u Do&t.

perial, Profeffore -

Publ. Ordinario,

Á

. Literis !H*xþm FRANCKII.

.....

:ä-w

SJDECAN

|

Y

GIUM EAC

j

p

COLLE

. JURIDICZ

,1

X

A HAC EBE.

INA PERANTIQU

E

L. oX

W

M

Y

[vinus homo Plato, dum omnibus 1.

ue ob caufam praftantisfimz Civitatis imag

R

19

a

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

haud rectius atquefapientius ullos , quam jul-

turos eidem exiftimavit , illorumque capro[

18

E

COA

Zs

TIS REGLAE titulo ac elogio ornavit,

a Liüib

iP- h

onorificam hanc adpellationem acceperunt ; |

H

M

nentur, quorumque !

n ufu atque interpretatione omnes |

vincula modo &

fulcratotius Reipublicz,fed ejus etiam omnin -

bus reputantur :

quoniam fine illis diffolvi , COIT

uereque, aC;

Ad fclicita

O Baance Q

16

t 'qua(i

ipfam animam exhalafíet , oportet.

rarim , fec

| & Publicz ac univerfe Civiratis merito refertut

:

humaniquc Juris fcientes ,

qui egregium publicum & bonas-

E E

d5

mis folatio juvent atque co

honeítent: quales ad Diem cra!-

"

Focus

ritu folenni a nobis pr

oducentur in publicum TRES , ut cC-

ditionis haud vu-

juftum

& condignum Jurisperitiz ac eru

N

14

Primus autem 1

llorum eft Vir Nob. atque Exc. Dx,

CHRI,

ET

HILLERUS, J. U. Lic,

& a Sereniffimo Principe noftro |

mundi hujus fcenam ingreflus

M

13

feffor Extraordinarius , qui

i

"Civitate nonignobili Kirche-

*

Teccia,D.XXX .O&qbr.'A.cI;)

mis:Viro nimitum Prznobiliffimo, Con

4

debet Parentibus opti

iB

Dicafterii Tubingeniis

HILLERO , Summi tunc temporis

Cato ,

nunc vero Serenisfimi Wirte

mbergiz Ducis Confilia:

Evani-

beracenfis Co

nfuli, Quzftori , & Confiftorii quoque

11

mo; nec non Nobiliffimz Matronz ; Ds, MARLE

ELIS

Dx. 1O. IACOBI BUNZII, Civitatis Imperialis Eslinget*

10

Cenforis, Argentorati, inter Obfides a Gallis acceptos :

quibts curz nihil cordique magis fuit , quan-

8 -

fuperftiti *

ac modeftiz ,

aliarumque virturum femine optimz indo/l

fülium hunc füuum , utprimum pet ztatem

licuit, e finu in-

rium miferunt , ut ab ineunte ft

atim primula ztate prima DO

'ng

verz infimul pietatis fundamer:is , folide imbiberet.

cho- Teccenfium Przceptore, Dx. M. Speidclio, aliisque dom

cui-

ivfius Parentis inftitutione , probe pofitis, & in Latina

ar(-

reffibus fa&is, Deo interim vifum eft A. cI5 Iocc VIT.

—

us Evangelicieledtione, & fübfecuta La

que, legitima Senat

j

-

omnium clementiffi

mà, ad Confülatum Utbis admovcere.

.& proinde Biberac:

tare priftinam Scholam rneceffe habuit ,

mos na&us eft , qui cepra cum laude, nec

fine fru&tu, ftudia-

tioris quide

m dictionis ftylique precepta tradidit DN. IV«

, Claflicos non modo explicav-

terea auctores , quos vocant

phiz, cum LinguaGrzc

:a,initia pofuit ; Philofophiam mort

Paftoribidem digniffimus , & Itteri

«v[o. Taco

bus Gauppius ,

flic. H. & C. familiarem reddidit, Parentei

nterim i

pxde O

o

decin

-privatim occupato. Ita fatis præparatusdomi quart

4

m translatus , peracto

felicite

qu

od Ulmx floret, Gymnafiu

studioforum qui reciperetur , d

ignus vifus eft ; & Praceptor

E

DN, Rothius, egreg|-

2

'xgsi,-*quos inter Gymnalii Rf:&or , B

É

æä Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com