LXV11_fol_19

/]

.

1

us

DECANUS

« J

E

T COLLEGIUM FACULTATIS

IHEOLOGIGCZE -

p

IN UNIVERSITATE TUBING

ER

ENSI

. E ormxioE

QY

r t

,

St ea 'hominum malé confultorum & eorum quoque, qui, ubi pietatis ftudium ad fammum perducere apiccth cohantur, frondium luxu-

?

"1

riam cum radice atboris fübinde exícindunt, perverfa indoles, ut gradus omnes academicos, imó & Dodtoris in TTheologiá gradum vel pedantifmi academici

vel Antichriftianifmi vel faltem vanitatis ad criteria referant nafoque adunco (ufpendant.

Et veró facile, ut arbitramur , videt, qui fapit, perperam heic

j

calculum ponere . faniorifque judicii fepta plurimàm migrare, quiita ratiocinantur. Ut enim taceamus, eum, qui Do&or Theologiz renunciatur, publico

"S

faltem teftimonio donari , quód eà ingenii, eloquentiz , eruditionis virtutifque fpiritualis & charifmatum fan&iorum copiá polleat, ut non folàm prima Chri-

p

ESS

z

27

ftianifmi fundamenta docere Ecclefieque praeíffe, fed & precipuam quandam ad defenfionem doctrinz Chriftianz. fideique fandtioris propagationem operam

22

4?2/

conferre poffit, infigne quid plané illud eft longéque praftantiflimum , quod, quicanque Do&ores Theologi fant , non íaltem ab Ecclefiá, cui nomen de-

z

Z

2

WLLT ARTTE u

7A

N

dere, facultatem docendi Theologiam accepere, fed &, qui.quid privilegii heic potlident, quo facultas Theologiam docendi ipfis competit , non autoritate

E

*

privatarum Écclefiarum fed autoritate augufliffimi Imperatoris quoque. poffident.

Itzque ergó Do&or Theologiz, five ex Romanenfibus five ex Proteftan-

dbos

e fit,

alx pri

ik

gio, quod ubique cateris paribus in Imperio valet, pollet.

Quod ipfum haud parvam fecum utilitatem tüm quoque vehere poffe, ubireligio autoritafque

eam docentium in difcrimen quoddam venit, haud faciló quis inficiatus fuerit. Non iraque erat, quód adplaufam noftrum atque adfenfum haud illicó adfequeretur Vír maxime Reverendus,

Ampliffimus atque Digniffimus, Dominus EBERHARDUS FRIDER:CUS HIEMERUS, Sereniffimi Principis noftri Confiharius ecclcfisfticus & Concionator aulicus plané infignis fa-

cundiffimufque, ubià Facultate noftra fummos in Theologià honores nupetrime cxpetiit.

Jam veró, ubi hoc heic publicé fignificamus, pro more recepto Viri maximé Reverendi vi-

tz curriculum fic pandimus.

- Initium vivendi Is fecit Gechinge in dioscefi Uraceníi anno prioris feculi LXXXII. d. XXIV, Maji, Patre Viro perquàám . Reverendo doáiffimoque ,

Domino M. JO. FRIDERICO HIEMERO, Paftore primimGechingecfi, poftKemoathenfi vigilantiffimo,matreMARIA JUDITHA KNOLLIA, Viri maximéReverendi & digniffimiJO. EBER -

HARDI KNOLLII,Confiliarii W/irtember

[o]

[o4

ici,PrepofitiDenkendo: ffznfisGeneralis Superintendentis &Statuum provinc alium primiordinisAffefforis filia.Quz ipfa dum memoramus,reticere non

poffumus, fümmé Reverendum DominumCandidatum noftruminter majores quoque füos venerari memoriam Proavi, JO. HENRICI HIEMERI, Theologi praftantiffimi, qui S. Theologiz

apud nos Do&or & Profeffor extraordinar us atque illu&ris Stipendii Superattendens, pofteà Abbas Anhufanus ex(litit atque A. M DC XXI. defuncus eft.

Contigit autem digniffimo

Domino Candidato noftro educatio plané fcliciffima. — Sexto enim aano difciplinz & informationi Viri maximó Reverendi , digniffimi doctiffimique, DN, JO. EBERHARDI KNOL-

LII, Diaconi tüm Canftadienfis vigilantiffimi , nunc Ecclefiz ejufdem Paftoris & Dioscefeos adjectz Spþarattendenzis*plancX praftantiffimi meritiffimique traditus, cum anno infequente Pa«

rentem amififfet , Stutgardiz poft Gymnafium frequentavit, donec, Matre Viro Maximé Reverendo digniffimoque DN. GEORGiO CONRADO BRODBEQUIO , Superintendenti

tunc Leobergenfi , denique Abbati Murrhardenfi jun&i, primüm quidem Leobergesfem , poft Nurttingenfem. ícholam adiret, uade A. MD CX CI V. in monafterium Blabyrenfe, po-

ftea A. MDCXVII. in Bebenhufanum adfcitus fub Preceptoribus infignibus SCHMIDLINO, SALOMONE, STIERLINO & HOCHSTETTERO plurimüm profecit.

Quo faco

Tubingafn promotus A. MDCXCIX. primam & A. MDCC. fecundam lauream primus ordine nactus eft & A. MDCCIL. in illu(tri Confiftorio examinatus arque À. MDCCIV. in Repe-

tentium ordinem cooptatus fuit.

Preceptoresin Philologià & Philofophià Academicos habuit CAMERARIUM, HILLERUM, PFAFFIUM, HOCHSTETTERUM, ROSLE-

RUM , KLEMMIUM, atque etiam fub B. HOCHSTETTERI, Philofophie Moralis tüm Profefforis praidio diffzrtationem de ftatu hominis naturali maximo cum adplaufu. defendit.

Theologos audivit MULLERUM, JZGERUM, FOERTSCHIUM, REUCHLINUM , PFAFFiUM , HOCHSTETTERUM, atque etiam füb prafidio celebertimi D. Cancellarii no-

fi J/EGERI differtationem deChriftoMediatore exGal. lV. egregié tuitus elt, eaque profe&tó & eruditionis & pietatis & facundia facra & ingenii przftantiffimi elegantifimique fpecimina eo jam

*

terapore, citm R epetentis officio fungeretur , edidit, ex quibus facilé conftare fapientibus poterat, eum fore illum, quem hodié videmus. A. MDCCVIIL Paftoratui Rofenfelden(i

&zA.MDCCXYV, WUdbadeofiDiecehque &áem Supendntendens prafeGus. atque A. MDCCXVI. à Sereniffi

mo Domino . Marggravio Baruthino, ad quem, cüm in thermis ferinis eo

tempore veríaretur, verba facra per ferías paffionales & Paíchales fecit, in ordinem Confiliatiorum ecclefi

afticorum cooptatus , cüm & Sereniffimo Principi noftro tüm ob morum theolo-

gicorum vitzque praftantiam , tàüm ob fermonum ecclefiafticorum , quos coram Ipfo

fcíe commendaffet , A. MDCCXVIII. Concionatoris Aulici ad munts promotus fuit

frequenter habuit, elegantiam. undionemque , qve in illis confpiciczida ciat, fpiritualem plurimuma

; €üi poftea etiam Confiliarii Ecclefiaftici atque Corfiftorialis officium acceffit.

uz ipía munera

nativo fuo fplendore micantia cüim fummorum quoque in Theologiá honorum acceffi

onem. expo(cerent, contigit , ut, vol:znte ita SERENISSIMO NUTRITIO NOSTRO, cofdem à Fa-

cultate noftra expeteret & praítanda , quz vocant, praflaret atque ita praftarer ,

ut eruditionis, judicii & pietatis facundizque infuper theologice praftantiam Facultas no(lro in. eodem

plurinum exofculata fuerit digniffimumque reputaverit, cui mitram Theolog

icam imponeret calculum

que fuum ampliffimum heic adjiceret. Quod cüm faturo die XIX. Martii futuram fit, roga-

mus omnes omnium literatorum ordinum Viros, ut,, prefentibus quoque illuftriffimis Sereniffimoru

advolent atque fumme Reverendo Candidato zoftro,

m Principum noftrorum Regnantis & Heredis Leg:tis, promti ad inaugurationis actum

praftandffimorum in Ecclefiam meritorum Viro haud gravatim adplaudant.

Dominicá Judica, A. MDFZCXX.

PP. Tubinge fub Ggäl!o Facultatis noftra

Eu

CELEBRABITUR- ACT—LfS HIC

ó

4

D

RECTOR

E UNIVERSITATIS MAGNIFICO,

A

. DN. JO. RUDOLPHO OSIANDRO,

.S. Tl]gol. | Prof, O

rdin. llluftris Stipendii 1 heol. Superattendente

& Templi

E

Cathedr.* Conaonato;cï fagündifhmo ;

-

A

d

— d

IT Ee

l4

—— RT

R C

(« 9)

OR

DECAN/O

i GANCELLARIO DIGNISSIMO; j

i5

DOMINO

&

(

x

J*Cä /j

FACULTATIS THtOLOGIC.&Jd

O. VOLF

ERO,

(

N

(s

GANGO J.EG

[/

4

PROM(S)C/TORE,

1

E

. Theol. Do&, & Profeff. Primaric

Es

CHRISTOPH. MATTH

E

Exor

E

A

— lengé celeberrimo, Ecclefize Tubineg.

l,

EO

-

u

/

PFAFFIO,

N

Prapofito & Abbate Adelbergenf: at- j

N

f

S. T heol.

Do&. & Prof. Pabl. Ord.

R

—

,

4

*3 Ecclefize Tubing. Decano & 1ll. Sti-

que Generali Superintendente

r p

D E

N

:;(

d5

"i

z

i.

) g(avinlmg.

?

2

$& pendü Theol Superattendente.

u

Cüdobat Jo. (llonradilRei(;'i Vidua.

*

Sx

Á

N

RD

O

u

-

.

hj

hs

—

PA r n

—

TY

ii

T

......

-

A:

LA

di, as

»

—

n

-

-

z

|

o-

7À

m

^

—

ais

F

.

3

o A

et p

$

i

2x

—

-

z

-

-

"

À

—

—

——

-l

U

m

us

—JT3t2uu

x A.N

LUE SMPAS

Se f Gl

2

ER

ya

T

eidalipé g.

aF

75

"g

$

*

N

$1

2

d

s

du

d

pore

.

*

YS

n

-7

r z

du

v

45

d

iO E.

NUS

E

1 J

T COLLEGIUM FACULTATIS

;

THEOLOGICE

v

IN UNIVERSITATE TUBING

E S

ind

d —

'r

St ea 'hominüm malà confültorum & eorum quoque, qui , ubi pietatis ftudium ad (ümmum perducere apicem cönantur, frondium luxu-

X

TA

PC

o

riam cum radice atboris fubinde exícindunt, perverfa indoles, ut gradus omnes academicos, imó & Doctoris in Theologià gradum vel pedantifmi academici

f

vel Antichriftianifmi vel faltem vanitatis ad criteria referant nafoque adunco fufpendant.

Et veró facile, ut. arbitramur , videt, qui fapir, perperam heic

(

& calculum ponere . faniorifque judicii fepta plurimüm migrare, quiita ratiocinantur. Ut enim taceamus, eum, qui Doctor Theologie renunciatur, publico

p

49?»-

faltem teftimonio donari , qu'öd' eà ingenii, eloquentiz , eruditionis virtutifque fpiritualis & charifmatum fan&iorum copiá polleat, ut non folüm prima Chri-

'ä

A

73

W

ftianifmi fundamenta docere Ecclefieque praeeffe, fed & precipuam quandam ad defenfionem doctrinz Chriftianz. fideique fandtioris propagationem operam

(

conferre poffit, infigne quid plané illud eft longéque praftantiflimum, quod, quicanque Do&ores Theologi fant , non faltem ab Ecclefiá, cui nomen de-

C C

dere, facultatem docendi Theologiam accepere, fed & , qui.quid privilegii heic poffident, quo facultas Theologiam docendi ipfis competit , non autoritate

^

2

LUR A

79

2

S pnu

vatarum Écclefiarum fed autoritate augufti(fimi Imperatoris quoque poffident.

Itäque ergö Doétor Theologiæ ; five exyB o GlaefGve ev DProteftana

tiu;

qä:;l

i ri

vikgio , quod ubique cateris paribus in. Imperio valet . pollet.

Qaod ipfum hand parvam fecum utilitatem tüm quoque vel?

eam docentium in difcrimen quoddam venit, haud facilé quis inficiatus faerit. Non itaque erat, quód adplaufam noftrum atque adfenfum haud illicó adfeq

2

Z

Ampliffimus atque Digniffimus, Dominus EBERHARDUS FRIDER:CUS HIEMERUS, Sereniffimi Principis noftri Confiharius ecclefiafticus & Con -

cundiffimufque, ubià Facultate noftra fummos in Theologiáà honores nuperrime «xpetiit.

Jam veró, ubi hoc heic publicé fignificamus , pro more rc

Initium vivendi Is fecit Gechingz in dicceíi Uraceníi anno prioris feculi LXXXII. d. XXIV, Maji, Patre Viro perc

tz curriculum fic pandimus.

z

Y

Domino M. JO. FRIDERIC

O HIEMERO, Paftore primümGechingenfi, poffKemoathenfi vigilantiffimo,mareMARIA JUDITHA KNOLLIA, Viri maximi-

^HARDI KNOLLII,Confiliarii W'irtembergici,PrepofitiDenkendo: ffenfisGeneralis Superincendentis &Statuum provinc alium primiordinisAffefforis filia.Ou

offumus, (ammé Reverendum DominumCandidatum noftruminter majores quoque fuos venerari memoriam Proavi, JO. HENRICI HIEMERI, Theolog.

E

X

apud nos Do&tor & Profeffor extraordinar.us atque illu£ris Stipendii Superattendens, pofteà Abbas Anhufanus ex(titit atque A. M DC XXI. defunctus

- - Domino Candidato noftro educatio plané fcliciffima.

Sexto enim anno difciplinz & informationi Viri maximé Reverendi , dignilfimi doctiffimique, |,,

LII, Diaconi tüm Canftadienfis vigilantiffimi , nunc Ecclefiz ejufdem Paftoris & Diacefeos adje&tz Sgþcrattendentisþlanä praftantiffimi meritiffimique

W

rentem amififfet , Stutgardiz poft Gymnafium frequentavit, donec, Matre Viro Maximé Reverendo digniffimoque DN. GEORGiO CONRADO E

tunc Leobergenfi , denique Abbati Murrhardenfi jun&3, primüm quidem Leobergenfem , poft Nurttingenfem ícholam adi:et, uade A. MD CX CIL

*

ftea A. MDCXVII. in Bebenhufa

num adícitus fub Preceptoribus infignibus SCHMIDLINO, SALOMONE, STIERLINO & HOCHSTETTERO

Tubingam promotus A. MDCXC

IX. primam & A. MDCC. fecundam lauream primus ordine nactus eft & A. MDCCHI. in illuftri Confiftorio examini

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

tentium ordinem cooptatus'fuit.

.

Praeceptoresin Philologià & Philofophià Academicos habuit CAMERARIUM, HILLERUM, PFAFFIUM, -

RUM , KLEMMIUM, at

que eti

am fab B. HOCHSTETTERI, Philofophie Moralis tàm Profefforis przfidio differtationem de ftatu hominis natur,

Theologos audivit MULLE

RUM, J£GERUM, FOERTSCHIUM, REUCHLINUM, PFAFFiUM, HOCHSTETTERUM, atque etiam fub prafic-

fti JJZEGERI differ

:

tationem deChriftoMediatore exGal. lV. egregié tuitus eft, eaque profedtó & eruditionis & pietatis & facundiz facrz & ingenii praftantiffin

tempot

e,cum

Rep

etentis officio fungeretur , edidit, ex quibus facilé conftare fapientibus poterat, eum fore illum, quem hodió videmus. A. MDC-

BzcA.M

DCCXYV. NU iWbaden5Diecef&gue eders Supeüntendens przfe&us atque A. MDCCXVI. à Sereniffimo Domino . Marggravio Baruthino, ad q

tempore veríaretur, verba facra per ferías patfionales & Paíchales fecir, in ordinem Confiliatiorum ecclefiafticorum cooptatus , cüm & Sereniffimo Prin|.

gicorum vitezque przftantiam , tàm ob fermonum ecclefiafticorum , quos coram Ipío frequenter. habuit, elegantiam un&ionemque, qvz in illis confpg

O Baace Q

fcíe commendaffet , A. MDCCXVIII. Concionatoris Aulici ad munus promotusfuit, cui poftea etiam Confiliarii Ecclefiaftici atque Corfiftorialis officiu

-

- nativo fuo fplendore micantia cüm füummorum quoque in Theologià honorum acceffionem expofcerent, contigit , ut, volente ita SERENISSIMO NU

cultate noflra expeteret & przítanda , que vocant, przfílaret atque ita przftaret, ur eruditionis, judicii & pietatis facundizque infuper theologice pra .

L

ä

E

plurímum exofculata fuerit digniffimumque reputaverit, cui mitram Theologicam imponeret calculumque fuum ampliffimum heic adjiceret. Qupd cüm fatu

CEH

Focus

:

mus omnes omnium literatorum ordinum Viros, ut, przfentibus quoque illuftriffimis Sereniffimorum Principum noftrorum Regnantis & Heredis Legst -

advolent atque fumme Reverendo Candidato neiro, przftaniffimorum in Ecclefiam meritorum Viro haud gravatim adplaudant.

Iu TL.-

14

Dominicá Judica, A. MDFC XX.

äää

13

CELEBRABITUR -ACTUS HIC

B

RECTOR

E UNIVERSITATIS MAGNIF

ICO 5

l-'.u:

12

. DN. JO. RUDOLPHO OSIANDR

11

Thgol.

- Prof, Ordin. llluftris Stipendi — 1 heol. Superattendente |

10

E

Cathedr, Cogcxonator?faQndiHnno,

e

—

(« G)

^

A

EE T

z2et

m

EE

3

DEC

j GANCELLAR]O DIGNISSIMO,

(7/

TE

L

T N

;X

DOMINO

1

p N

FACULTATIS.

ERO

7

*g

(:

O. WOLFGANGO J.EG

| 1

N

PROM.

[

E

1

Lj

Theol. Do&. & ProfefT. Primatic

OP

E

/"N

i

CHRIST

;

E.

— longéceleberrimo, Ecclefiz: Tubino.

PFE

äää

!

i

N

L

N

J

Prapofito & Abbate Adelbergenf: at

S- ThCOl- DO&.

;

.

À

.

nerali Superintendente

N

M

N

o A

Eccefize Tubing:

| que G€

N NRCS

r

C

jA)

X YR

s

—

SE-

v*g/

d E

pepdii "Theol. [

| gravifïlmg.

Chdebat Jo. ConradiiReilïii Vidua.

*

iE

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

;

m

D

E