LXV11_fol_03

DECANUS

- COLLEGIUM FACULTATIS

GIC.JE

Bï-*" . I.Jc*

S.

&

. -

i. Ial

2A

NV

€;

£ Gfegi&GrbgoriuS Naziangexlus:q—rzfdrz'dm AP()FOII'JJ&!HJ TY Piritw, prout

L

Z

tpfürum captus ferebaty tribusa temporibus: nempe ant

€

29

7

fuam Cbrijins per pajfionem glorificaretur; poft-

.«Q'

" d9

quam vefurrecfione glorificatus eft , poff

ejue im carlum afcenfum [Fue vefstutionem s frve quo alio nomine

D

a

N

z

Q "

,—x

6s ea fit appellanda. — Hoc autem perjptcue offendit tum prima illa morborum Spirttuumque depulfio,

?.

f)-

79

$

T

i

L

S

qua fcil. non absque Spiritu fiebats tum illa poft confettum Salutis noffra negotium inJufflatio, qua divvi-

niorit procul dubto Infpirationis Specimen babebat, tum poliremó prafens ignearum

lingpfarum ditutffo

quäm .æ* a /o/a n

n fejto celebramus. — Verum primó quidem olfeurà : fécundó exprefftiss : nunc verà pe

vfectius : ut qui non

Jam Operattone fola pr:fns fit, ut antea fed f(abfbaatial ut fíc loquar, modo ad/it ac fimul verfetur.. Decebat enim ut,cum

Filius corpoream nobicum confueted:nem babwiffet , Nraritus quoque corporeo nobiscum modo «ver(aretur €9' corporeo modo

ipfe cerneretur : €8 cum: Chrijfus ad fefe vesverfnns e[jet, ille ad nos defcenderet; ita quidem, ut €9 tanquam Dominus "veni-

ret, E5 tanquam D É O nequaquam oppofituey matteretur.. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus ille, cum Orbis refor-

mandus,utinftar Aviscujusdam foveretfibi fu

ppofirosad primzvz CreationisExemplum,tanquam Ignis coclitus demiffus

animaret meticulofós, ferenaret mentem, inflammaret affetus, tanquam ventus propelleret ad extremos Mundi fines

.

vel pede invias vias etiám quarente , vel fono fopitos fomno imp

letatis excitante, fed & delapfus eft in alios inferioris

flatus & conditionis homines & adhucdum fücceffivé fe promovet , ac per gradus opes fuas in mentibus fidelium expli-

cat,atq; quod maximum de confequenda Beatitudine certos reddit & confirmat.

Eo collimat gentium Apoftolus no-

tanter Spiritum vocansajjs2á.e in cordibusnoflris, voceà Syris& Phoenicibusper mercatoresin Helladem translata, quam

Scriptura aptat obfidibus, fidejufforibus, quá defignant eruditi pignus, Symbolum, quod in ieg« dabatur ei fodalium,

qm jubebatur coenam comparare, quod tanquam pars preCi in anteccflum folvebatur venditori, ut fides fierec reliqua

Summz perfolvendz ,quod denique Sponfus Sponfze & viciffim exhibebat in pignus de futuris nuptiis factz fpontio-

nis: Quis enim quafo Spiritus ille coelitus in nos defcendens,quam Obfes pacis cum DEO

;de quoChryfoftomus: quem-

admodum fi bellum inter [e gentes aliqwg:mnt obf ies dari folent: fsc Deue .Eiltwh fuum dedit pacu., inductarumque pignus

€8 Spiritum [anétum ,qui ab ipfo pvr'occägt'?quam* Hdejua'ot'grati,æ in nos diffufz, de quo Hieronymus : $i Arrbabo tan-

tut, quanta ip[a pofeftio ? quam -p:griqs de flatu adoptionis, quo pii in hàc vità gaudent? quam Symbolum in futuram

caenam, deliciarumque coeleftium apparatum? quam pars noftrz Beatitudinis & primitiz Meffis, quam expe&tamus?

quam denique prolu(io qpædam illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifti in hus terris, ambiunt omnes & finguli,

qui ad nuptias agni vocati..— Optumé Auguflinus : zfrrba non redditur , fed tanquam pars pretii manet ei, cui totuma

deinde pretiwm [okoitur, unde Spiritus 5., qui per gratiam [anctificantem donatur melius Arrha,quam pignus vocatur, quia

smovtenti jufto utta aterna tanquam pretium foluitur gratia [anctificans non aufertur, [ed impletur. — Elegithoc Argumen-

cum fibi occafione inflantis Feflivitatis Venerabila 69 Praflantiffimur Vir Juvenis CHRISTIANUS PHILIPPUS

LEUTW EIN,IlVertbemia Francus $.8.*I beol. $. tudiofw indefä[w, L. B. Polbeim fludirum Urafetius , accenfus quip-

pe hoc Sþiritu,quod Apoftoli quondam fecerunt pio mentis conatu emulanter exprimere intendit, & quemadmodum

ipfi charifmata acceperunt ; ut aliis quoque communicarent, Lucem cocleftem, ut tenebras diffiparent & coecos illumi-

narent, vim illam fupernam;ut mortales DEO necerent; fic utut non paffibus zquis in eandem cum illis Metam Sco-

pumque contendit, Quotquot igitur Salutis eternz cupidi, & quanta certitudo fit Chriftianorum circa Coronam glo-

riz, pro qua hicdecertamusícire avetis, nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffidentiz, remigantesinter

utrumque extremum ad portum Felicitatis die funj quinto, herá nona antemeridianà ad majus Auditorium , quod

Aula theologica vocatur, frequentes convolate; & de Spiritu Arrhabone, quem accepiftis in primordio vitz adhucá ma.

tre rubentes per lavacrum

-

aquz diflerentem faventer, attenteþ& patienter audite, - Exaratum Tubingz jr. Mïl ji Anno

M DC LLXXIV..

n-Henrici Reifít.

T'ypi fohan

—

-

EC

o

f

Mv

-

$

E

!

l

$o

^

:2

a d

£

I :

«

:

o

ia

£

a a

5

E

.«æ

s

ETA

i

E

T

-*

P RRM

-

—

s

":

en

Ó

—

—

-

——

u»ämkuwmw,r B

-

—

— Ó !

——————— H

DECANUS

RT

- COLLEGIUM.

PHITATIS:

ODTHEOLDGICE -

Blb -

S

Lj

,

d —

AQA

272

r

z

r

3

Gregié GrögoriüS Naziangcnus:'t ] rifariam

E

A

'p(yiolix datus e$t g Pz'ritw , prout

Z

tpforum captus ferebat , tribusq, temporibur:

nempe anteduam Cbrifins per paffionem glorifitaretur; po[f-

4

A

"ä

Es

Z

$ quam refarrectione glorificatua eft ; poft ejus in celum afcenjum [Fue vefltuttonem , [rve quo alio nomine

PC

A

es ea fit appellanda. « Hoc autem per[picue offendit tum prima tlla morborum Spirituumque depulfio,

T

wïA

»"

ä—

z

29

$

ua fctl. non absque Spiritu frebat j tum illa poft co

) Gs

vfeeium Salutis noflra negotium im[ufflatios qua divvi-

p

5

mioris procul dubio [n[birationis Specumen babebat, tum pollremó prafens ggnearum i

,

quäm -0t a /o!a "

nfefto celebramus.

Verum primo qmidem obéuré : fécund.

0

exprefftus ; nunc verà perj.

z

Jam Operattone fola pr: fs fit. ut antea fed fahflsstial ut fic loquar, modo adfit ac famul verfetur.. Dec

Filius corpoream nobitcum confuetud:nem babuil[ets Nosritus quoque corporeo nobiscum modo «verfaretur -

Y

sp[e cerneretur : €& cum: Chrtjius ad fefe veverfns elfet, tlle ad nos de[Cenderet; ita quidem, ut €9' tanquas

X

et; €9 tanquam D E O nequaquam oppofitusy mitteretur. nec tantum Apoftolis datus eft Spiritus ille, -

mandus,utiiflar Aviscujusdam foveret fibi fuppofitosad primzvz Creationis Exemplum,tanquam Ignis

W

animaret meticulofós, ferenaret mentem, inflammaret affe&us; tanquam ventus propelleret ad extr

bl

vel pede invias vias etiám quarente , vel fono fopitos fomno impietatis excitante, fed & delapfus eft-

o

flatus & conditionis hommes & adhucdum fücceffivé fe promovet , ac per gradus opes (uas in mentib.

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

cat,atq; quod maximum deconfequenda Beatitudine certos reddit & confirmat.

Eocollimat gentil

tanter Spiritum vocans agaQá.» in cordibusnoflris, voceá Syris& Phoenicibusper mercatoresin Hellader-

Scx:iptura aptat obfidibus, fidejufforibus; quá defignant eruditi pignus, Symbolum, quod in iegwc dal.

qui jubebatur coenam comparare , quod tanquam pars preCii ia antcccffum folvebatur venditori, ut f

"o V .

Summx perfolvenda ;quod denique Sponíus Sponfz & viciffim exhibebat in pignus de futuris nupt*

ä

nis: Quis enim quafo Spiritus ille coelitus in nos defcendens,quam Obfes pacis cum DEO, de quoChr

ä

admodum fi bellum énter fe gentes qalz'nggïgemm ob/t tes darifolent: fíc Deus Filium fuum dedit pacu,1ndu

;:ï

€9' Spiritum (anctum;qui ab ipfà procedi? quam fidejuffor gratia in nos diffufz, de quo Hieronymus -

ä

tus, quanta z'pþ poffeffo ? quam pignus de flatu ac optionis, quo pii in hàc vità gaudent? quam Syml-

caenam, deliciarumque cceleftium apparatum? quam pars noftrz Beatitudinis & primitiz Meflis, qi

quam denique proluíio quzdam illius fuavitatis, quam defiderat Sponfa Chrifti in hss terris, ambiunt-

13

E

qui ad nuptias agni vocati. — Optume Auguflinus : Zfrrba non redditur , fed tanquam pars pretii m..

12

deinde pretium foloitur, unde Sptritus 5.,qui per gratiam [antiificantem donatur melime Arrba,quam pii .

smortenti jujto Utta aterna tanquam pretium foluitur gratia [anctificans nom aufertur., (ed impletuv.

Elgt

11

cum fibi occafione inflantis Feftivitatis Venerabili 69 Praflantiffimur Vir Juvenis CHRISTIAN U.

LEUTW EIN,Wertbemtia Francue $. *I beol. Studiofr indefe[w, L. B.a Polbeum fludiorum Urafeá:

pe hoc Spiritu,quod Apoftoli qupndam fecerunt pio mentis conatu zmulanter exprimere intendit;é.

10

ipfi charifmata acceperunt , ut aliis quoque communicarent, Lucem coccleftem, ut cenebras diffipare

narent; vim illam fupernam;ut mortales DEO neGterent ; fic utut non paffibus zquis in eandem cui-

E-

pumque contendit, Quotquot igitur Salutis zternz cupidi,& quanta certitudo fitChriflianorum cii;

riz, pro qua hicdecertamusfcire avetis, nec non averfamini Scyllam fecuritatis, Charybdin diffidenti

utrumque extremum ad portum Felicitatis dje. fumj quinto, borá nona antemeridianá ad majus A-

Aulatheologica vocatur, frequentes convolate, & de Spiritu Arrhabone, quem accþpi&is in primordlJ

E

tre rubentes per lavacrum a

2

quz diiï&rgntem faventer, attenté & patienter audite, Exaratum Tubi !

M DC LXXIV.

3

E.

T»ypi j'o/män-Henrici -Rei/ïi.

^w

a/; Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1