Reuerendo in Christo patre domino B.

Episcopo Ciuitatiscastelli

et domino Melia duce Cicala pecuniarum Camerag apostolicge de-

positarlis pro ipsa Camera recipientibus die dati praesentium,

tempore debito, per manus proprias soluit realiter et cum effec-

d

tum [sic]. De quibus quidem flor. CXII — sicut praemittitur solutis

prefatos dominum Burchardum et futuram vyniuersitatem dieti

studii. eorumque heredes et successores et eorum bona quaecungue

preesentia et futura, tenore preesentium quittamus absoluimus et

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

41

das

perpetuo liberamus.

In quorum fidem preesentes literas sigillo

T%‘Il

nostri Vicethesauriatus Offiei

ür

appehso

munitas fier1 i1ussimus.

Camera

tle 1

Datum Romee

ımn

apostolica

anno

nativ.

dominice

MCCCCLXX sexto ind. VIIIT die

RE

Mensis Decembris pontif.

S. ın Chro patris et dom. nostri dom. Sixti diuina prouidentia

papzge quarti.

anno sexto.

pro valore centum quinquaginta flor. Renensium.

P. de Aranda S. d. n. 'papae

vicethes. manu propria.

ıda

Univ. Archiv Mh. I, 2

Perg. mit Siegel in Blechkapsel. Auf der Rück-

ere

seite: H. Brunus. — Quittancia super erectione studii,

Al-

um

g

4

s

ıd

Päpstliche Bulle betreffend die F 1'1'ichtung einer Univer-

Pl'l)

sität in Tübingen mit dem Publikationsinstrument,

anl

el

vom

13. November H76_.

11. März 1477.

-

100

Ix NOMINE DOMINI AMEN.

Hernyricus permissione diuina Ab-

dır

bas Monasterii in Blaburren, Ordinis S. Benedieti Constanciensis

el-

diocesis, Executor et Commissarius ad infra scripta a S. Sede

ür

Apostolica vna cum certis nostris in hac parte Collegis: Cum

10-

clausula: Quatinus vos uel duo aut vnus vestrum: in subinsertis

Vniuersis et

s

literis apostolicis apposita specialiter deputatus.

quo

singulis has literas visuris lecturis et audituris, presentibus et

Ta-

posteris ac presertim illi uel illis quorum interest intererit aut

iter

interesse poterit et quos nosse fuerit oportunum: Subseriptorum

um

notieiam indubitatam: cum salute jn Domino sempiterna,

ellı

Literas Sanetissimi in Christo patris et domini nostri domini

de-

Sixti diuina prouidentia Pape Quarti: Kius vera Bulla plumbea

ı,

in filis Canapi more Romane Curie impendente bullatas, non

feC-

abrasas cancellatas uel abolitas nec in aliqua sua parte suspectas

atis

sed sanas integras et illesas, omnique prorsus vitio et suspicione

Tl

carentes, Nobis pro parte Illustris et Generosi domini domini

Eberhardi Comitis in Wirtemberg et in Montepeligardo Senioris

q[ll.’

‚eb

in ipsis literis principaliter nominati , alias pridem presentatas;

12

4. Päpstliche Bulle vom 183. Nov. 1476.

Nos cum ea qua decuit reuerencia accepisse noueritis, hunc qui

sequitur ""’enorem de verbo in verbum continentes.

SIXTVYS EPISCOPVS SERVVS SERVORUM DEI: Dilectis filiis Abbati

in Blaburren et 5. Martini in Sindelfingen per Prepositum soliti

gubernarı Monasteriorum ac ecclesie in Herremberg Prepositis

(

Constaneiensis ‚diocesis, Salutem et apostolicam benedietionem.

]

Copiosus in misericordia dominus, et in cunctis suis gloriosus

operibus, a quo omnia dona defluunt, ad hoc nobis licet insuffi-

N

cientibus meritis sue sponse vniuersalis ecclesie regimen com-

d

mittere et nostre debilitati iugum apostolice seruitutis imponere

C

voluit, ut tamquam de summo vertice montis ad infima reflecten-

tes intuitum, quod. pro huiusmodi illustranda ecclesia ad fidei

propagacionem conferat orthodoxe, quod statuı quorumlibet fide-

lium conueniat, prospiclamus attentius, et qualiter a fidelibus

ipsis profugatis ignorancie tenebris, ıllı per donum sapientie in

d

ula mandatorum ac domo domini conuersari debeant, solertius

{

attendamus, eos ad querendum literarum studia, per que mili-

0

tantis ecclesie respublica geritur, diuini nominis ac eiusdem fidei

Sl

cultus protenditur, omnisque prosperitatis humane conditio au-

d

getur, nostre solicitudinis ope apostolicisque fauorıbus propensius

execitemus.

f

{

Sane pro parte dilecti filli Nobilis viri Eberhardi Comitis in

(3

Werttemberg et Montispeligardiı, nobis nuper exhibita petitio

continebat, Quod in Ciuitatibus opidis et locis suo, ac dilecti filıi

}

{n

Nobilis viri Ülriei eciam Comitis in Werttemberg et Montispeli-

(

gardi temporali dominio subiectis, quorum territoria longe late-

CO

que ampla existunt et incolarum multitudine, ac fructum uber-

CC

tate habundant, non est aliqua vniuersitas Studii generalis, ad

S

quam Civitatum Terrarum opidorum et locorum huiusmodi et

fil

aliorum eireumuieinorum locorum incole uolentes in scientis pro-

el

ficere ad studendum et addiseendum commode se transferre valeant.

mi

Quodque si in opido Tuwingen Constanciensis diocesis, Prouincie

e

Maguntinensis Loco insigni et commodis habitacionibus pleno, in

S01

quo victualium omnium maxima copia habetur, eius temporali

IO

dominio sujoiecto‚ prope quod infra duas dietas uulgares * non est

<

die

1 In ]äl;erha‚rds Landestheil befanden sich also damals nur zwei öffent-

liche, wohl städtische Schulen.

Die eine wird die zu Urach sein, welche

sich

die

er in demselben Jahr der Aufsicht des dortiggn Stifts unterstellte. Wo

lärı

.

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

13

qu

aliqua vniuersitas studii generalis, erigeretur vna vniuersitas 1psius

fı

studii generalis cuiuscumque facultatis et sciencie,(eidemque vni-

i

uersitati sic postmodum erecte pro facilior1 supportatione onernm

il

et expensarum eiusdem presertim salariorum illorum, qui Cathe-

M

dras pro tempore inibi regent, S. Johannis Baptiste in Bracken-

SS

hein et $8. Philippi et Jacobi in Stetten ac in Asch nec non in

ff

Ringingen et in Eningen, Wormaeiensis et prediete Constancien-

m-

sis diocesis parochiales ecclesie, que de iure patronatus Comitis

er

de Werttemberg pro tempore existentis fore noscuntur, reseruata

eN-

congrua portione pro perpetuis vicarlıs , ad. presentacionem dicte

dei

yYniuersitatis instituendis, perpetuo unirentur annecterentur et in-

de-

corporentur, ac in ecclesia $. Martini in Sindelfingen diete Con-

hus

stancijensis diocesis, quam nuper in collegiatam, ac illius prepo-

n

situram dignitatem inibi principalem et octo canonicatus et toti-

US

dem prebendas ad parochialem S. Georgii dieti opidi Tuwingen

il-

transferri, eb S. Georgii in collegiatam cum dieta prepositura ’et

dei

octo canonicatibus et totidem prebendis, S. Martini vero eccle-

al-

siam predicetam in Monasterium ordinis S. Augustini erigi man-

SIl

dauimus, duo Canonicatus et totidem prebende postquam erecti

fuerint supprimerentur et extinguerentur, illarumque fructus red-

m

ditus et prouentus pro dote quatuor inibi aliorum Canonicatuum

1tlo

et totidem prebendarum de nouo erigendarum equis porcionibus

fl

applicarentur et assignarentur, ac per nos statueretur et ordinare-

eli-

tur, quod ad huiusmodi decem canonicatus et totidem prebendas

qui de dieto iure patronatus existunt, cum prima uice eo0s vacare

fe-

contigerit eß deinde perpetuis futuris temporibus successiue viri

el

ecclesiastici ad regendas decem cathedras in eadem vniuersitate

ad

Studii erigendi ydonei et docti, uidelicet quatuor magistri in ar-

e

)L0-

tibus, quibus dicte quatuor de nouo erigende prebende assigna-

ant.

rentur et in eisdem artibus legerent et regerent, per dietum Co-

mitem seu dileetam in Christo filiam Mechtildem illius genitri-

nc„ie

cem, ad quam racione dotis sue inpreseuciarum presentacio per-

‚m

sonarum ydonearum, ad canonicatus et prebendas predietos, cum

|1‘Elh

pro tempore vacant uß asseritur pertinet, et corum successores in

est

OTED

die andere gewesen sei, lässt sich bei der Dürftigkeit der Nachrichten nicht

fent-

sicher angeben; vielleicht in Tübingen selbst. Der Notar Gregor Mai, der

Iche

die obige. Urkunde beglaubigt, ist in der Matrikel zugleich als rector sco-

Wo

]aruvm particularium in Tuwingen bezeichnet.

14

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

iure patronatus predicto, presentari, et ad presentacionem huius-

modi institui deberent, exinde predietis et aliorum predietorum

locorum circumuicinorum incolis et habitatoribus uolentibus in

sciencla proficere, magna comoditas studendi pararetur et eorundem

studentium postmodum doctrina et sciencia in Civitatum Terra-

rum eß locorum predietorum regimen, fideique catholice propa-

gacionem quam plurımi fructus prouenirent.

Quare pro parte dieti Eberhardi Comitis nobis fuit humiliter

ıl

supplicatum , ut in prefato opido Tuwingen Studium generale

quarumcunque facultatum erigere, ac eidem sie erecto parochiales

d

ecclesias prefatas perpetuo unire, anneetere et incorporare, Nec

S

non duos Canonicatus et totidem prebendas eiusdem ecelesie si

opus fuerit supprimere, ac quatuor alios Canonicatus et totidem

0

prebendas ibidem de nouo erigere, illisque sic erectis pro eorum

d

el

dote fructus redditus et prouentus dictorum supprimendorum Ca-

(

nonicatuum et prebendarum equis poreionibus applicare et assig-

S

nare, et quod ad Canonicatus et prebendas predictos videlicet de

N

nouo erigendos Quatuor magistri in artibus, ad alios vero alıi

viri docti et ydonei, qui omnes in prediceta ecelesia modo infra

seripto residenciam facere teneantur, ad regendas Cathedras pre-

»l

dietas, ut prefertur, et non alii presentariı debeant, statuere et

}

ordinare, ac alias in premissis oportune prouidere, de benignitate

Ü

apostolica dignaremur.

M

N

Nos igitur qui dudum inter alia uoluimus et ordinauimus,

dı

Quod petentes beneficia ecclesiastica alıis vniri tenerentur expri-

gl

mere verum valorem tam beneficii uniendi quam illius cui uniri

5

peteretur, alioquin vnio non valeret: Attendentes quod ex litte-

dl

rarum studio anımarum saluti consulitur, insurgentes controuersie

d

deciduntur, pax et tranquillitas inter mortales procurantur, lici-

IX

tum ab illicito discernitur, bonis premia et reprobis supplicia

dispensantur, et alia tam publica quam privata spiritualia et

I

temporalia comoda mundo proueniunt: Vniuersitatis prediete fruec-

de

tuum reddituum et proventuum verum valorem annuum presen-

al

tibus pro expresso habentes: KEit. eiusdem Comitis laudabile pro-

he

positum huiusmodi plurimum in domino commendantes: huius-

de

modi supplicacionibus inclinati, discrecioni vestre per apostolica

in

scripta mandamus, quatinus vos, vel duo, aut vnus vestrum si

predieta vera compereritis in prefato opido Tuwingen perpetuis

4. Päpstliche Bulle vom 183. Nov. 1476.

T

9

r

-

futuris temporibus generale Studium cuituscunque facultatis et

'um

sciencie Jicite auctoritate nostra erigatis, et in illo Cathedras qua-

m

rumcunque facultatum , nec non Rectorie et alia pro illius pro-

dem

spero ’et felicı regimine necessaria officia dicta auetoritate insti-

LLa

tuatis, eb que propterea utilia et oportuna fore cognoueritis, con-

Opa-

stitutiones et statuta eadem auctoritate ordinetis, necnon dietas

parochiales ecclesias, quarum omnium fructus redditus et prouen-

liter

tus Quinquaginta duarum Marcarum argenti secundum commu-

rale

nem estimacionem valorem annuum , ut asseritur, non excedunt,

jales

Reseruata tamen congrua porcione pro perpetuis vicarlıs in illis

Nec

ad presentacionem vniuersitatis dieti Studii instituendis, de. qua

e Sl

se sustentare , ” Episcopalia iura soluere et alia eis incumbeneia

dem

onera perferre commode possint, eidem mense ! vniuersitatis pre-

m

diete, ita quod cedentibus uel decedentibus ipsarum parochialium

ecclesiarum Rectoribus seu alias parochiales ecclesias predictas

S810-

quomodolibet dimittentibus , liceat extunc eidem vniuersitati per

{ de

se uel alium seu alios corporalem parochialium ecelesiarum iu-

al

riumque et pertinenciarum predietorum possessionem propria aucto-

infıa

ritate libere apprehendere, et de [sic] earundem parochialium eccle-

JE

siarum Tructus redditus et prouentus in dieti Studii usus et vti-

e 6

litatem ac inibi legentium doctorum salaria conuertere et perpe-

itate

tuo retinere, diocesanı locı et cuiusuis alterius licencia super hoc

minime requisita, prefata auctoritate uniatis incorporetis et an-

S,

nectatis.

Nee non duos Canonicatus et totidem prebendas in

pa

dicta ecclesia S. Georgii eadem auctoritate supprimatis et extin-

in

guatis, ac ibidem Quatuor alios Canonicatus et quatuor prebendas

ıtte-

de nouo erigatis, et pro illorum sie erigendorum dote fructus red-

jersIe

ditus et prouentus dietorum supprimendorum Canonicatuum et

lier-

prebendarum equis porcionibus applicetis et assignetis.

Sic quod ad Canonicatus et prebendas predietos, quociens illos

olicia

ja c

perpetuis futuris temporibus vacare contigerit videlicet ad quatuor

fruc-

de nouo erigendos Quatuor Magistri in artibus, qui in eisdem

artibus actu legant et regant, ad alios vero Canonicatus et pre-

eseN-

bendas predietos alii viri ecclesiastici, docti et ydonei ad regendas

Pl‘l)'

wuS-

decem ex hulusmodi Cathedris in eodem Studio perpetuo per die-

tolica

tum Comitem in Werttemberg, et eiusdem Comitis sucecessores in

5 OE WAESEn ©

n

A

m 8

etWis

1 sva. Kinkommen, Vermögen.

16

4. Päpstliche Bulle vom 18. Nov. 1476.

jure patronatus predieto presentari et ad presentaciones huius-

modi in Canonicos diete ecclesie institui, et instituti Cathedras

1OC

ipsas regere teneantur et debeant.

Quodque si ex modernis Ca-

hul

n08

nonicis hulusmodi aliqui reperirentur ad legendum et regendum

ibidem sufficientes et ydonei, et onus huiusmodi assumere volue-

mb

rint, ad illud deputentur, prelibata auctoritate statuatis et or-

de

et

dinetis.| Ac obtinentibus pro tempore dictos Canonicatus et pre-

eisd

bendas, Cathedrasque actu regentibus in vniuersitate predieta, ut

sub

quamdiu Cathedras ipsas rexerint, diuinis in dicta ecclesia S. Ge-

08

orgli, ın qua sunt duodecim perpetui vicarlı diuina officia ibidem

qa

continue celebrantes et illis insistentes, racione Canonicatuum et

prebendarum predictorum interesse non teneantur, nisi quatinus

ar

interesse tenentur diuinis in ecclesia S. Spiritus haidelbergensi

er

net)

wormaciens1s diocesis , ipsius ecclesie 5. Spiritus Canonici Cathe-

CioN

dras regentes in vniuersitate studii haildelbergensis !, absque eo

effic

quod in dicta ecclesia S. Georgli diuinis intersint, seu insistant

min

eorundem Canonicatuum et prebendarum fructus redditus et pro-

uentus eclam pro trıbus primis annis, pro quibus noui Canonici

que

juxta ipsius ecclesie in Sinudelfingen Statuta iurata illos non per-

posi

cipiunt, sed partim defunceto Canonico partim fabrice cedunt, cum

PE

ca integritate, quotidianis distribucionibus dumtaxat exceptis, per-

nost

cipere possint et debeant, cum qua illos pereiperent si in ipsa

perc

ecclesia &. Georgii diuinis interessent, nec ad interessendum di-

apos

uinis in dieta ecclezia S. Georgii alias teneantur aut ad id imuiti

gene

coarctarı valeant, nisı quatinus in ecclesia S. Spiritus haidel-

N0n

bergensi, eadem auctoritate concedatis, faciatisque eis huiusmodi

uel -

eorundem decem Canonicatuum et prebendarum fructus redditus

tran

prouentus et emolimenta quecunque, que interesse * diuinis in ea-

preh

dem ecclesia perciperent, integre ministrari. Non permittentes eos

petr:

per Venerabilem Fratrem nostrum : Episcopum Constanciensem et

modl

dilectos filios diete ecclesie 5. Georgii capiıtulum seu quoseumque

Sn

alios ad interessendum in ipsa ecclesia compelli aut alias contra

Congı

hulusmodi concessionis, s1 illam feceritis, tenorem quomodolibet

Sum

molestari. |

Yum

J

k

Sn

dend

1 Bullen Urbans VI 2. Aug.

387 , Bonifacıus IX 12. Dee. 1399 , Eu-

gens IV 183. Mai 1434 hier zum Theil wörtlich widerholt.

Jus

Univ.

Heidelb. (von Hertling) 1748. S. 11 ff.

2 syva. interessendo.

Url

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

I

s

Et nichilominus si ad effeetum premissorum, obtinentes par-

dras

rochiales ecclesias predictas illas, resignare voluerint, resignaciones

(a-

huiusmodi prefata auctoritate recipiatis et admittatis, eisque per

dam

uos receptis et admissis eisdem resignantibus, ne ex resignatio-

lue-

nıbus huiusmodi nimium dispendium paciantur, pensiones annuas

ı 01-

de quibus cum eis concordari poterit, super fructibus redditibus

pre-

et prouentibus parrochialium ecelesiarum resignatarum huiusmodi

1 u

eisdem resignantibus quoad uixerint, uel procuratoribus eorum

‚Ge-

sub penis et censuris ecclesiasticis , ac in terminis et locis per

idem

nos statuendis integre persoluendas, aut parrochialium ecclesiarum

n et

quas resignaverint, fructus redditus et prouentus in toto uel in

fnus

parte cum libera facultate ıllos eciam propria auctoritate perci-

ensl

piendi et leuandi dicta auctoritate reseruetis constituatis et assıg-

fhe-

netis, facientes pensiones huiusmodi iuxta reseruacionis constitu-

6 60

cionis et assignaclonis earundem , sı eas fieri contigerit, tenorem

stant

efficaciter persolui, et non permittentes eosdem resignantes, quo

minus pensiones seu fructus huiusmodi perecipiant, per quoscum-

pLO-

ONIC

que impediri.

Contradietores auctoritate nostra appellacione post-

P[‘l"

posita compescendo. / Non obstantibus priori voluntate nostra

cum

predicta ac felicis recordacionis Bonifacii Papsge VIIL predecessoris

per-

nostri, per quam huiusmodi concessiones de fructibus in absencia

.

p

percipiendis, sine prefinicione temporis, fieri prohibentur *, et allis

ı die

apostolicis ac in prouinecialibus eciam synodalibus Conciliis editis

nuiti

generalibus uel specialibus constitucionibus et ordinacionibus nec

idel-

non dicte ecclesie S. Georgii iuramento confirmacione apostolica

modi

uel quauis alia firmitate roboratis, statutis et consuetudinibus con-

trarlis quibuscumque.

ditus

Eciam si per ipsos decem Canonicatus et

] 68r

prebendas pro tempore obtinentes, de illis seruandis et non im-

s C0S

petrandis literis contra illa et illis impetratis seu alias quouis-

n e

modo concessis non utendo prestare contingeret iuramentum. Aut

si primam non fecerint in eadem ecclesia S. Georgii residenciam

1]](1HE'

ontra

sonsuetam, Seu si episcopo prefato a sede apostolica sit conces-

sum uel imposterum concedi contingat, quod Canonicos ecelesia-

olihet

rum suarum ciuitatis et diocesis per subtractionem prouentuum

suorum Canonicatuum et prebendarum compellere valeant ad resi-

dendum personaliter in eisdem, Seu si episcopo et capitulo pre-

Eu-

E

Tair.

1 © 15 de rescriptis in Sexto I, 3.

Urkunden der U. Tübingen,

18

4. Päpstliche Bulle vom 18. Nov. 1476.

qu0

fatis communiter uel diuisim a dieta sit sede indultum uel impo-

faml

sterum indulgeri contingat, quod Canonicis et personis suarum

uers

ecclesiarum non residentibus personaliter in eisdem fructus red-

katl

ditus et prouentus suorum Canonicatuum et prebendarum mini-

dus,

strare in absencia minime teneantur, et ad id compelli, aut quod

interdiei suspendi vel excommunicariı non possint per literas apo-

e

Bon

stolicas non facientes plenam et expressam ac de verbo ad ver-

v

Cert

bum de indulto huiusmodi mencionem.| Aut si aliqui super pro-

uisionibus sibi faciendis de huiusmodi uel alıis beneficiis eccle-

CONS

apd

siasticis in illis partibus speciales uel generales, apostolice ‚sedis

in

vel legatorum eius literas impetrarint, eciam si per eas ad inhi-

a0 (

bieionem , reseruacionem et decretum uel alias quomodolibet sit

illıs

processum.

Quas quidem literas et processus habitos per easdem

OM

ac inde secuta quecumque ad parrochiales ecclesias huiusmodi

€Xel

volumus non extendi, sed nullum per hoc eis, quoad assecucionem

beneficiorum aliorum preiudieium generari, Et quibuslibet allıs

u

mod

priuilegiis indulgeneiis et literis apostolicis generalibus uel spe-

C

cialibus quorumeunque tenorum existant, per que presentibus non

bus

expressa uel totaliter non inserta effectus earum impediri valeat

M

quomodolibet uel differri, et de quibus quorumque totis tenoribus

habenda sit in nostris literis mencio specialis.

Prouiso quod

gat

propter vnionem annexionem et incorporacionem huiusmodi . sı

fiant, et effectum soreiantur, parrochiales ecclesie prediete debitis

non fraudentur obsequilis et animarum cura in eis nullatenus ne-

salu£

gligatur, sed earum debite supportentur onera consueta. Attente

NOn

torur

quoque prouideatis, ne resignacionibus hulusmodi si fiant ex_ parte

dir

Rectorum dietarum parrochialium ecclesiarum et vniuersitatis pre-

tate

dietorum aliqua prauitas interueniat seu eclam cor1‘uptela.&

dicta

tione

Nos eciam, si erectionem vnionem annexionem et incorpora-

xebel

cionem ac alia premissa vigore presencium fieri contigerit, ut

tum

prefertur, pro tempore existentem Prepositum dicte ecclesie S. Ge-

Chir

orgii eiusdem Studii Cancellarium perpetuis futuris temporibus

Archi

apostolica auctoritate facımus creamus constituimus et deputamus

Einen

ac illos, quos primo * diligenti examine et seruatis seruandis ydonei

3,

reperti fuerint, ad Bacallariatus licencie Magisterii et doctoratus

Moti

aliosque gradus quoscumque in Theologia vtroque iure artibus

Mein

ELE

EL

Sang

in de

1 fchierhafb, wohl zu lesen: qui preuio.

HS('he

4. Päpstliche Bulle vom 18. Nov. 1476.

19

Mpo-

quoque et medieina cum solita insigniorum exhibieione, seruata

arım

tamen Constitucione Viennensis Coneilii super hoc edita *, in vni-

; Yed-

uersitate predieta duntaxat promouendi, et eis sie promotis ut

Mn

kathedras regere legere docere et alios actus pertinentes ad gra-

quod

dus, ad quos promoti fuerint, facere possint et valeant concedendi,

ApO-

et, generaliter omnia alia et singula, que Archidyaconus ecclesie

er

Bononiensis ? in vniuersitate Studii Bononiensis facere et exer-

LO

cere quomodolibet potest ex apostolica concessione statuto uel

ocle-

consuetudine faciendi

exercendi

presencium tenore auctoritate

sedis

apostolica concedimus facultatem, \ Ac volumus e vniuersitati

inl

eiusdem sic.erigendi Studii, nec non illius pro tempore Rectori

et sit

ac doctoribus Scolaribus et personis, qui pro tempore erunt, ac

sdem

illis quos ad gradus quoseumque inibi promoueri contigerit, ut

modi

omnibus et singulis priuilegiis immunitatibus graciis fauoribus

onem

exempeionibus concessionibus. et indultis tam de iure communi

allıs

quam ex concessionibus apostolicis et imperialibus aut alias quo-

spe-

modolibet in genere uel in specie quibuscumque aliorum quorum-

; n0n

cunque studiorum generalium Vniuersitatibus et illarum Rectori-

yalcat

bus doetoribus Scolaribus et personis, ac promotis pro tempore

rbus

in eisdem concessis et concedendis et quibus illi pociuntur et

quod

n

gaudent ac uti et gaudere poterunt quomodolibet in futurum uti

Sr

n“ sl

f Clem.r 2 de magistris V, 1.

ebitis

2 Honorıus Seruus seruorum Dei, dilecto filio ARCcHIDIACONO BONONIENSI

S ne-

salutem et apost. benedicetionem.

Cum segpe contingat, vt in Ciuitate Bo-

tente

noniensi minus docti ad. docendi regimen assumantur, propter quod et doc-

torum honos minuatur et profectus impediatur scholarium volentium eru-

yarte

diri, nos eorundem vtilitati et honori vtiliter prospicere cupientes auctori-

/ re-

tate presentium duximus statuendum , vt nullus vlterius in Ciuitate pree-

dieta ad docendi regimen assumatur , nisi a te obtenta licentia, examina-

pora-

tione prehabita diligenti. Tu denique contradietores, si qui fuerint, vel

rebelles per censuram ecclesiasticam appellatione remota compescas. Da-

, b

tum Reate IV Kal. Julii, Pontificatus nostri anno tertio [1219]. _ Cher.

\ Ge-

Ghirardaeci Hist. di Bologna, 1, 128. C. Sigonius Opp. 3, 214. Sarti De

rbus

Archig. Bon. Proff. 2, 25.

Diese Verfügung ist an Gratia aus Arezzo,

mS

einen berühmten Rechtslehrer persönlich gerichtet, und Savigny &. d. R. R.

donel

3, 225 behauptet, dass nicht die Meinung zu Grund liege, als ob die Pro-

ratus

motionen zu den päpstlichen Vorrechten gehörten. * Gleichwohl wurde diese

tibus

Meinung von Rom aus allmählich grossgezogen und an jenen ältesten Vor-

gang angeknüpft, wie Stellen gleich der obigen zeigen. Tübingen hatte

in der Folge unter dieser Theorie lange zu leiden und ist seinen aposto-

lischen Kanzler erst im J. 1556 vollständig losgeworden.

2>‘5

20

4. Päpstliche Bulle vom 18. Nov. 1476.

potiri et gaudere possint et debeant in omnibus et per omnia

uel

perinde ac si illa eisdem Vniuersitati erigendi Studii et illius

his

Rectori doctoribus Scolaribus et personis in illa pro tempore

obl

promotis specialiter et nominatim concessa forent auctoritate

ob

N

apostolica tenore presencium indulgemus.

et|

Et insuper ex nunc irritum decernimus et inane, si secus

noß

super hijs a quoquam quauis auctoritate scienter uel ignoranter

har

contigerit attemptari.

Datum Rome apuıd S. Petrum Anno In-

con

carnacionis dominice millesimo quadringentesimo s

eptuagesimo

fauı

sexto.

Id. Novembris pontificatus nostri Anno sexto.

\

Jegi

Posr QUARUM QUIDEM LITERARUM APOSTOLICARUM presentatio-

nen

nem acceptionem et diligentem inspectionem pro parte prefati

et {

domini Comitis Eberhardi ut prefertur principaliter in eisdem

nominati, quatinus ad earum et in eis contentorum nobisque

ule

commissorum debitam execucionem iuxta traditam nobis

inibi

stol

formam procedere dignaremur, debita extitimus precum instanecia

tes

t

f

requisiti.

hui

Nos ver0o Haınrıcus Abbas Executor et Commissarius pre-

hita

dietus , Superiorum nostrorum et potissime apostolicis mandatis

08

reuerenter, sicut tenemur, obedire, cauteque et rite in commissi

CONS

nobis negocli execucione procedere uolentes, vt nulli interesse

SCh

habenti vel pretendenti in suo videremur iure preiudicare, Omnes

et singulos cuiuscumque dignitatis gradus status vel preeminencie

COA

fuerint, sua communiter uel diuisim hac in parte interesse pu-

nse

tantes in genere uel in specie, Ad comparendum coram nobis in

Icon

loco ad hoc deputato, Et ad uidendum et audiendum nos de ex-

EXE(

positis narratis et contentis in dietis literis apostolicis eorumque

pen

circumstaneclis singulis diligenter informari, et huiusmodi infor-

stol

macione accepta et habita, veritateque narratorum hulusmodi

iM

quantum sufficere videretur comperta, Deinde ad execucionem

Mato

apostolice commissionis seruata forma nobis tradita rite per nos

facu

procedi, vel ad dicendum et allegandum quicquid in contrarium

(

eorum racionabiliter dicere proponere et allegare vellent ac va-

NEC

lerent, in locis quibus videbatur expedire per patentes nostras

Nece

literas citarı et vocarı fecimus atque citauimus in certum termi-

VISa

num competentem peremptorium Cum certificacione quod eis uel

alio legitimo oppositore et contradietore non comparente autf com-

hain

parente nil tamen racionabilis in contrarium premissorum dicente

c

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

21

mna

ilios

uel allegante, Nos nichilominus ad debitam execucionem dicti no-

bis commissi negocili seruatis seruandis proculdubio procedere non

üpore

obmitteremus Citatorum absencia seu contumacia in aliquo non

Nifate

obstante.! In quo quidem Citacionis termino Citacione ipsa rite

et legitime executa vna cum executione debita a tergo seriatim

SECUS

notata, coram nobis pro parte memorati domini Comitis Eber-

anter

hardi realiter reproducta ‚. atque Citatorum non comparencium

0 In-

contumacia accusata.

Nos merito eosdem prout debuimus, repu-

e81M0

tauimus contumaces, Nullo prorsus alias contradietore apparente

legitimo uel oppositore.

Ceterum quatinus amplius ad execucio-

tatio-

nem huiusmodi commissionis nobis facte ıuxta illius vim formam

refati

et tenorem rite procederemus debita sumus instancia requisiti.

isdem

Nos ıTAQuUE Judex et Commissarius sepe dietus vigore clau-

Ysqne

sule supradiete de veritate Narratorum in preinsertis literis apo-

mibi

stolicis deductorum, sollerti nostra super hiis inquisicione preula,

ancla

testimoniis fide dignis sufficienter informati atque edocti, Ad

huiusmodi nobis Commissorum execuciunem et expeditionem de-

. pre-

Ydatis

bitas duximus procedendum et processimus, Negociumque ipsum

IMISSL

nostris pronunciacione decreto et declaracione de Jurisperitorum

CrESSE

consilio et assensu, in secriptis terminauimus in hunc qui sub-

)mnes

scriptus est modum /

Ourısrr Nomins INvocaTOo. Qrıa visis diligenterque perpensis

enCe

coram Nobis in presenti negocio deductis Narratorum ‚in supra

6 pU-

inserta Commissione apostolica veritatem comperimus indubitatam,

s In

iccirco ad hulusmodi nobis hac in parte commissorum debitam

e eX-

execucionem humiliter procedere volentes sicuti tenemur de Juris-

IMQuE

peritorum consilio nobis super hoc communicato, auctoritate apo-

infor-

stolica decernimus declaramus et in hiis seriptis pronunciamus

modi

in Opido Tuwingen in preinsertis literis anostolicis nomi-

onem

nato perpetwis futuris temporibus generale studıum cuwiuscungue

r 108

facultatis et sciencie licite erigi nosse et debere, atque cadem

am

auctoritate erigimus et in illo cathedras quarumcunque facultatum

C Ya

nec non Rectorie et alia pro illius prospero et felici regimine

ostras

necessaria officia instituimus, ac constituciones et statuta melius

er“

visa expedire edenda esse decernimus.

s uel

Ecclesias denique parrochiales S. Johannis Baptiste in Bracken-

CcoM-

hain, $8. Philippi et Jacobi in Stetten Wormaciensis ac in Asch

icente

nec non Ringingen et in Eningen Constanciensis diocesum cum

22

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

omnibus suis iuribus et pertinenciis prefate sic in Tuwingen

(

g

erecte vniuersitati pro faciliori onerum et expensarum eiusdem

al

presertim sallariorum illorum qui cathedras pro tempore inibi

regunt supportacione, quorum interest accurente consensu, ac

presencium tenore in dei nomine ynimus annectimus et incorpo-

dı

ramus earumque omnium et singularum fructus redditus et pro-

A

uentus memorate vniuersitati et in illa regentibus et legentibus

de

perpetuo appropriamus, volentes et presentibus statuentes Quod

e

cedentibus uel decedentibus ipsarum parrochjalium ecelesiarum

pl

Rectoribus seu alias illas Ecclesias quomodolibet dimittentibus

In

liceat ex tunc eidem vniuersitati per se uel alium seu alios cor-

{l

a

poralem parrochialium ecclesiarum iuriumque et pertineneiarum

Ml

earundem possessionem propria auctoritate libere apprehendere,

dt

et ipsarum parrochialium ecclesiarum fructus redditus et prouen-

te

tus in diete vniuersitatis vsus et, vtilitatem conuertere et perpe-

dll

tuo retinere, diocesani loci et culusuis alterins licencia super hoc

minime requisita

\h\

C6

Vt autem prediete parrochiales ecclesie debitis non frauden-

Al

tur obsequiis et. animarum cura in illis non negligatur, reseruari

dl

et assignarı volumus ac presentibus auctoritate apostolica reserua-

@

mus et assignamus vicariis perpetuis pro tempore dictarum ec-

clesiarum iuxta cuiusuis ecclesie habitudines et eircumstaneias

{n

porcionem congruam, unde se sustentare, iura episcopalia soluere,

SE

et alia sibi ratione illius-ececlesie ineumbenecia onera commode

f

supportare queant;et eorum quilibet queat atque possit. Quod-

q

que inter octo canonicatus et prebendas quos pridem dieta auc-

et

toritate de ecclesia Sancti Martini in Sindelfingen in ecelesiam

6C

parrochialem sancti Georli in supratactum opidum Tuwingen trans-

nl

tulimus, duo canonicatus et totidem prebende in eadem ecclesia

00i

parrochiali supprimendi sint et extinguendi, quos ut sic, dum illos

ge

vacare quomodolibet contigerit, pro nunc proub ex tunc, et ex

tunc prout ex nunc extinguimus et supprimimus, et ex hiis Qua-

N

tuor alios canonicatus, et Quatuor prebendas de nouo erigimus,

M6

ac. pro illorum ut sic erigendorum Canonicatuum et prebendarum

p

dote, fructus redditus et prouentus dietorum suppressorum Cano-

M

nicatuum et prebendarum equis poreionibus applicamus et assig-

ch

namus, Sic quod ad Canonicatus et prebendas predictos quociens

EC(

illos perpetuis futuris temporibus vacare contigerit, videlicet ad

y

2

o

3)

4. Päpstliche Bulle vom 13. Nov. 1476.

ngen

quatuor de nouo erigendos ac quomodolibet erectos, quatuor, ma-

sdem

gistri in artibus, qui in eisdem artibus-actu legant et regant, ad

inihi

alios vero sex Canonicatus et prebendas predietos alii viri eccle-

1, a

siastici docti et ydonei, ad regendas decem ex hulusmodi Cathe-

01‘I]()-

dris in eodem Studio per Illustrissimam dominam Mechtildem

or

Archidueissam Austrie etc. ratione dotis sue ‚quoad uixerit et

tibus

deinde‘ perpetuo per dietum dominum Comitem in Wirtemberg

Quod

et illius Successores in Jure patronatus predicto presentari et ad

arım

