promotionem publicam per omnia exsoluerit, promotori titulum

N

ei conferre prohibetor.

ol

3. Priusquam conuentus pro distributione honorum publice

celebretur, Candidati si sint plures, per Decanum de locatione

08

conciliantor, ut ordo inseriptionis inter eos recte obseruetur. Curet

0

in die Iuonis haberi orationem in laudem legum aut Iuonis,

lr

et inuitentur al _prandium Doctores cum studiosis Juris et pedello,

08

et tantum sint ad hoc festum professores Juris asymboli cum

18

Oratore et pedello.

le-

De lectionibus et ferijs.

10*1J

Docetores, ut ordinarie doceant conducti singulis diebus pub-

lice unam lectionem hora constituta sibi in auditorio Juris sin-

yuS

guli praelegunto, demptis vacationum ac feriarum diebus, quorum

IDl

Catalogus his sequitur.

ad

Vacationum haec sunt tempora.

A Vigilia Thomae Apostoli usque ad Epiphaniae diem.

Ab Esto mihi usque ad Dominicam Inuocauit.

A _ Vigilia Palmarum usque ad octauas Paschatis.

A Vigilia Pentecostes usque ad _ Festum Trinitatis.

Xa

His duo in singulis Nundinis dies accedunto.

IM-

A sexta die Julij usque ad decimam Augusti pro Canicula-

I

rıbus.

em,

A _ festo Michaölis usque ad Diui Lucae diem pro Vindemia-

al

libus.

em-

His accedunt festa, quae uocantur Collegij, Diuorum

lﬁla

Sebastiani.

Conradı.

Gregorij.

Urkunden der U. Tübingen,

19

290

Facultas Juridica.

Petri Cathedrae.

Ambrosij.

Barbarae.

die

TTrinitatis.

Tuonis.

fam

Visitationis Mariae. Vndecim millium Virginum.

ge \

Annunciationis Mariae.

Vdalrieci.

g

Mauritij Othmari Nicolai.

Omnium Sanctorum.

tate

Dies Festi Diuae Mariae Virginis.

Augustini.

Exaltationis Crueis.

Animarum.

resp

Et si Vniuersitas duxerit alias ordinandas esse ferias, Item

ad

feria quinta, videlicet dies Jouis semper his annumeretur, quam-

uis etiam aliae, forte ob disputationes, uel certa negotia, lectiones

p&

60

in ea septimana fuerint intermissae, uel plures etiam in eandem

hebdomadam ineciderint feriae.

1es]

Qui intersunt priuato Examini, non solum eo ipso die, sed

nec minus die Jouis eiusdem hebdomadae a lectione cessanto, nec

uel

Cun

refert sed idem est siue pro Baccalaureis, siue pro Licentiatis uel

ug

Doctoribus insigniendis, modo in superioribus professionibus eo

£hol

fine inquisitio fiat.

ule

Item Doetor legens, loco neglectae lectionis, potest audito-

fam

ribus circum se uel ad se congregatis, lepidam quandam et utilem

or

ex Jure Disputationem ' mouere et proponere et cum eis per eir-

CC

culum agitare eam, quod uulgo uocant, et quoties in quartali

unius anni hoc se fecisse probabit, toties poenam neglectae lec-

tionis aboleto, dummodo non alia ordinaria lectio huius studij

prac

SE S

per hanc disputationem impediatur.

Jur

Nullus Jurisprudentiae studiosus, etiam si sit Baccalaureus

denm

luris, siue in locum alieuius Doctoris, pro quo legat aut tradat

tia

aliquid, subrogatus sit, siue non, audeat doctoream ın scholis Ca-

thedram ascendere, sed in inferiori, . si licentiam a Decano ha-

tato

buerit, uel alias ex ordinatione permissum sit, locum docendi

Spo

sibi capito.

min

Quibus conditionibus in Studio honores peti possunt.

et {

Qui deereuit adspirare ad honores, et ea de causa suos prae-

Qui

ceptores rogare et conuenire uelit, primum ille nomen suum apud

alite

Decanum profitetor, utque Doctorum Consilium conuocet , petito.

NOre

Decanus quod est rogatus faciat et Doctores conuocet.

Coram

fera

quibus iussus adesse Candidatus ueniat et paucis quid roget ad

ter

eos referat.

S0

291

Pa

Statu_ta 1539

Interim iurabit Domino Decano, quod uelit, quoquomodo iu-

dieium de se cadat, ad repulsam uel ad ignominiam, obedientiam

tamen et uenerationem praeceptoribus suis praestare nihilque per

se uel per alium suo nomine quod irae aut ulndietae suspicionem

Pariter promittat ex bona fide.et pro veri-

arguat, machinari.

tate ad interrogata se responsurum esse, postea dimittatur et

responsum Facultatis expectet.

em

Interim Consiliarıj deliberent et conferant inter se, ne.quod

M-

ad legitimum tempus istius studij, ad statuta et ordinationes

168

pertinet, Candidatus parum absoluerit, neue maiores defectus in

m

eo comperiantur, ut admitti nefas sit, quibus diligenter exploratis,

responsum ei dabunt.

d

Vt Baccalaureus quis in iure creetur, per certa indicia

NeC

uel si uisum fuerit consilio, per iuramentum suum duos annos

ul

cum dimidio iuris studio, propter quod hunc honorem petit, in-

60

uigilasse se probato, neque satıs est, nisı eas lectiones, quas au-

thoritas praeceptorum ordinauerit, et in ea Vniuersitate, cui pri-

t0-

uilegia concessa sint, audiuisse, intra hoc spatium doceat. Poterit

lem

tamen facultas probata Candidati industria ex praeseripto tem-

-

pore dimidium annum remittere, sed adhuc requiritur, uß pro

tali

circulo, quem uocant, publice semel responderit.

ec-

His ita ex Decreto Consilij expeditis et praemissis Candidato

udi}

praefinietur dies, quo praeceptorum suorum iudiceio et examini

se submittat, et Deputatus illi ordinarius mane materiam ın eo

eUS

Jure, quo gradum sibi decerni petit, respondendi proponat.

Eo-

dat

dem porro die hora pomeridiana secunda uel tertia ex senten-

(a

tia ordinarı] Doctoris designatam sibi materilam primum reci-

ha-

tato, postea ad eandem Doctoribus secundum interrogata sua re-

dı

spondeto.

Sed et Ordinarius qua hora, quo loco et culus materiae exa-

mine inquirendus sit Candidatus, Doetoribus quorum praesentia

ınt.

et testimon10 illie opus erit, per literas et ministrum indicato.

N6

Qui finito examine iurent, se nolle moueri amore uel odio, neque

aliıter admissuros Candidatum, nisi idoneum compererint aut ho-

lp.m'l

nore isto dignum existimarint.

Quod si, ut iste honor ei con-

tif0,

feratur, singulorum suffragijs dignus iudicatus fuerit, praefiniatur

yamlı

iterum dies, quo Delegatus eum Ordinarius proposita tamen quae-

; ad

stione, quam tractet, Baccalaureum publice et solemniter creet.

19*

292

Facultas J urıdica.

an 0r

De Candidato ad consequendam Licentiam.

in 1sta

Nemo iudicium Examinis pro gradu Licentiae obito, nisi

legitime, uel si consilio uisum sit, etiam iuramento suo, Docto-

Qui p

rum lectiones, quas audire legitimum sit, toto quinquennio in

0

alterutro Jure, culus nomine insignia petit, et ubi priuilegium

scholae, copiam et facultatem conferendi istius honoris habet, au-

que, 4

diuisse docuerit.

cl

Hoc uidelicet modo, quod ordinariam lectionem

tores

in Jure Canonico uolens creari) non neglexerit, Sextum et

Honorem uero eun-

Jure

Clementinas semel ad finem legi audiuerit.

ordina

dem petens ın Studio Juris Ciuilis, ordinariae lectionis et

ex reliquis unius culusdam ad minus assiıduum se fuisse audito-

sl qul

rem probato.

quod

fune ı

Reformatio Statuti Anno MDXXXV. Die 2. Septemb.

succed

sit un

Permissum tamen est Si candidatus quispiam, licet tempus

praele

legitimum sui Studij non absoluerit, eruditione autem non sit

his de

inferior ıllis, qui nullum in eo defectum admiserint, et industria

autem

ac honestas hominis tantopere inquisitoribus probetur, vnum de

decern

quinquennio. annum remittere.

narlın

Candidatus repetitionem etiam pubiice peragito et praesidi

duos florenos soluito pro laboribus, et docendi munus a Docto-

De y

ribus sibi demandatum, qui cursus uulgo uocatur, perficito, nisi

certis de causıs ılla sibi condonentur.

A

Sı quis in alterutro Jure per integrum quinquennium au-

delega

diendis lectionibus sedulam operam nauauit, in altero autem Jure

ditarn

triennio solum docentes audiuit Eruditione tamen satis profecisse

punc

eum constet, iterum Facultati ius et potestas remittendi, ut modo

tentur,

dicetum est, esto.

quema

Praeterea si quinquennalem operam in studio alterius Juris

Tedito,

expleuerit et postea, eo finito quinquennio, operam audiendo prae-

ad inte

beat, etiam in altero iure Docentibus spacio duorum annorum,

auf {a}

sadem potestas in utroque Jure admittendi permittitor.

debere

Petens honorem Licentiae, Decanum adito, et ut conuocet

aliquo

Doctores sui consilij petito, coram illis appareto, et quid roget

J

referto, apud illos iuramentum, sub ea forma quae paulo superius

olent

cripta reperietur, ab eo exigitor.

Deinde interrogatis Doctorum,

CONSCH

Statuta 1539.

293

an ordinationibus, quo ad tempus, et alia praescripta Vniuersitatis

ın ista professione satisfecisse ratum facere possit, respondeto.

18l

0-

Qui professores dignum admissione iudicatum in-

n

quirere et creare debent.

m

Ordinarij primum Lectores et deinde reliqui professores quo-

U-

que, quilibet in sua facultate, alij in Jure Canonico, alij in Jure

M

(

ciuili, licentiae gradum petentis tam examinatores quam promo-

tores sunto.

-

Sı quod unus sit, qui dicatur ordinarie legere in

Jure Canonico, et alıj duo, quorum alter noua iura, alter extra-

e

ordinariam Juris Canonici lectionem profiteantur.

Ex his uero,

-

si quis deficiat, Decanus istius temporis tertij locum suppleat,

quod si professor eiusdem iuris sit, et adhuc tamen locus uacet,

tunc is, qui in eo magistratu ipsum praecessit, in locum uacantis

I

succedat.

Par erit ratio Decernentium gradus in Jure Ciuili, vt

sit unus, qui dicatur ordinarie legere, reliqui duo, qui operam

S

praelegendis Digestis et Institutionibus impendunt, et aliquo ex

sıt

Sin

his deficiente, locum habeat idem, quod supra statuitur.

Na

autem Candidatus petat eundem honorem in vtroque Jure sibi

de

decerni, tunc in quulibet Jure vnus, quem liceat nominare Ordi-

narium, et duo alij professores ei delegantor.

dı

0-

De priuato Examine cum Candidato ad licentiam

sl

instituendo.

Admisso ad Examen Candidato Ordinarius et Examinatores

al-

delegati locum et diem statuant, cuius diluculo ibi appareat au-

W

diturus, qui respondendi tractatus, et ut nostri uocant, quae

puncta, ut ad ea ex sui Juris studio respondeat, ipsi commit-

do

tentur.

Eodem porro die, post prandium, hora secunda uel tertia,

quemadmodum Inquisitoribus mente sedebit, ad eundem locum

n

redito, tractatum sibi commiss um recitato, postea secundum eum

at-

ad interrogata Doctoribus respondeto. Vbi si non omnes idoneum,

ım,

aut tali honore dignum eum imo potius tantisper repulsam pati

debere iudicauerint, donec solidiores sui studij radices iecerit, ad

)cef

aliquod spacium eum repellunto.

ig ef

Jurent autem se nec odio aut amore, nec inuidia aut bene-

08

uolentia moueri, sed veritatis studio tale iudieium nec aliud bona

M,

conscientia potuisse ferre.

Si uero omnes idoneum eß dignum

Facultas Juridica,

294

necim

$

}

ijudicauerint , ad Dominum Cancellarium eum deducunto et satis

singul

probatum eum sibi esse testimonium sub iuramento credulitatis

ferunto.

Porro Cancellarius ad examen publicum admittere eum

non differto, diem et horam quibus nouae materiae ei proponan-

tur, praefinito.

De publico Examine cum Candidato ad licentiam

instituendo.

Candi

Bac

Si dies praefinita adfulserit, surgente aurora, quam primum

AB

potest Candidatus, templum ingreditor et ibi Doctores expectato,

qui inuocatione Spiritus sancti prius adhibita, in secretum Kiecle-

siae locum concedunto.

Debent enim inire consilium, quos trac-

tatus aut quae puncta rursus illi committere et proponere uelint,

et si consilio maturato in ea re conclusum est, Decano delegetur

tota statim. materia, illi demandanda eo modo, ut sequitur.

Petenti se submittere publico examini pro consequenda li-

centia saltem in Jure Canonico statui debent et demandari duo

In distine-

tractatus, vnus in Decretalibus, alter uero in Deereto.

tionibus tamen norint nihil examinandum debere proponi.

Pari

ratione, qui subit examen in Jure Ciuili, respondebit‘ ad duos

tractatus , quorum alter ex Codice, alter ex Digesto veteri ipsi

designetur, sumptis ad hoc tantum locis ordinarlis.

Eos tractatus uel puncta (ut allegauimus) eodem postea die

hora pomeridiana secunda Candidatus primum coram Cancellario

et consilio professionis Juridicae recitato, culus forma etiam supra

de officio Decani deseripta est; finita ea recitatione, facıant cum

Cand

eo professores periculum ingenij et eruditionis et progressus stu-

CONS

dij, ingenijque vires explorent.

Qui si ad finem huilus maäteriae

l

responderit, paulisper dimittitor, ut interim Examinatores de re-

sponsionibus et eruditione eius consultent, et an idoneum esse,

et dignum probent, aut indignum iudicent, sententias dicant. KEt

si illorum testimonio probetur dignus, Cancellarius ad certum

diem publico indieto conuentu Candidato licentiam conferet, cul

si cordi sedet, poterit, modo Collegio Doctorum quoque probetur,

eadem die doctorea insignia suscipere.

Quacunque ex legitima etiam causa Doctor quispiam absens

fuerit, quando Candidatus pro quouis gradu caeteris Doctoribus

Statuta 1539

295

IN

specimen ingenij sui in examine publico praebet, is pecunia inter

s

singulos, qui in ipso examine adfuerint, distribuenda careto.

N

De Impensis Candidatorum.

Rectori quinque solidos.

Fisco studij Juris unum {fl.

Fisco Vniuersit. dimidium fl.

m

Pro Cathedralibus tres fl.

Candidatus, ut fiat

In altero Jure

Pro Examine sex fl.

Baccalaureus,

ım

soluito

Ministris uel pedellis sept. sol.

Prandium pro omnibus, qui

to

le

sunt in Consilio Vniuersitatis

huius Scholae.

al

,

Tenetur soluere eadem quae

fur

{ In utroque

supra, nisi quod pendet pro

examine XII fl. et pro Ca-

thedralibus IV fl.

I

In

Reetori dimidium fl.

Cancellario unum fl.

NC

all

Fisco Vniuersitatis unum fl.

Fisco Studij Juris duos £.

n08

Pro laboribus impensis in

ips

In altero Canonico

examen X fl.

die

uel Ciuili tantum

Conferenti insignia tres fl.

Reliquis Doctoribus actu pro-

arl0

fitentibus tres fl.

ıpra

Ministris publiecis dimidium fl.

CM

Candida£us pro

Duas libras zaccarı singulis

Sül

consequenda

Doctoribus sui Collegij.

n1ae

licentia

Caetera soluet parla, exceptis

16

quae sequuntur.

0886r

Aerario Collegij Juris tres fl.

I

Pro laboribus impensis in

u

In utroque

examen XX fl.

cl

Conferenti insignia sex fl.

€tur«

Reliquis Doctoribus actu pro-

fitentibus sex fl.

)seHS

Ministris unum fl.

buS

Facultas Juridica,

296

Aerario nostriCollegij unum fl.

Conferenti insignia duos fl.

Doctoribus

nostri

Collegij

actu profitentibus duos fl.

Ministris publicis duos fl.

In altero tantum |Prandium ex sententia et ar-

hie promotus

bitrio nostri Collegij.

antea.

Cuilibet Doetori

ın Studio

ijuris profitenti duos pileos

et reliquis D. Doctoribus,

Licentiatus Doé-

prout aliae facultates sta-

tuerint.

toreum petens

titulum

Chyrothecas, ut Consilium

E

Doectorum ordinabıt.

Decan

Aerario Collegij duos fl.

sempe

Conferenti insignia quatuor fl.

Q

In utroque antea Doctoribus Collegij Juris actu

quilib‘e

hic promotus

profitentibus quatuor fl.

tum

Caetera soluet paria ei, qui

CONSEQ|

profitetur in altero Jure se

soluen

Candidatum duntaxat.

est0,

Rectori dimidium {fl.

pileos

Cancellario unum f£fl.

Si pr

Aerario Vniuersitatis nostrae

tener

scholae unum fl.

persolt

Aerario Collegij Juris tres fl.

datos :

Pro laboribus impensis in

B

examen decem fl.

In altero uel Ca-

001139q1

nonico uel Ciuvili

Conferenti insignia quatuor fl.

tantum

Petens Doctoreum

tantum Jure

Reliquis Doctoribus actu pro-

Qı

titulum is qui

fitentibus quatuor fl.

Ministris publicis duos fl.

qualihet

prius non erat

Ordinat,

Licentiatus

Prandium

soluito.

Pileos

Iperinde ut supra.

Sustine]

sitatis

Chyrothecas

Duas libras zaccarı singulis

SWS im

tubern;

Doctoribus sui Collegij.

Senatun

H68 or

Statuta 1539.,

297

fl

Caetera, quae hic non. sunt,

signata, superioribus paria

4]

soluet.

Aerario Collegij Juris sex fl.

Pro laboribus impensis in

Al

examen XX fl.

In utroque Jure /Conferentibus insignia duobus

0

Doctoribus sex fl.

008

Caeteris de Consilio Collegij

W,

Juris

Doctoribus

et actu

{a-

profitentibus sex fl.

Ministris publicis tres fl.

m

Hoc loco seiendum est, quod pecunia pro habito examine

Decano numerata ad eum modum est distribuenda, ut Ordinarij

.

semper duplum ferant.

‚f

Si sint duo Candidati ad consequendam licentiam, tantundem

in

quilibet, ut supra praemisimus, eodemque modo, ac si unus tan-

tum esset, soluito.

Si uero duo aut plures adspirent simul ;ad

gul

consequenda Doctorea insignia, si prius fuerunt Licentiati, par

5

soluendi ratio, ut supra de impensis Licentiati ostendimus, etiam

esto, nisi quod cuilibet Doctori Collegij eiusdem Juris praeter

pileos honori datos, aureum nummum insuper uterque numerabit.

Si prius non fuerunt Licentiati, ad easdem impensas, ad quas

1a6

teneri diximus petentes Doctoreum Titulum nondum Licentiatos,

persoluendas obligati sunto, modo ad pileos professoribus honori

sfl

datos singuli reliquos adhuc duos addant florinos.

m

Baccalaurei honorem in nostra adeptus, pro publico ad

consequendam vtriusque Juris licentiam examine duodecim florinos

f

tantum soluere tenetor.

LO

Quoties duo sunt, qui se Baccalaureos creari petant, tunc

quilibet easdem a se impensas exigi meminerif, quas supra unı

ordinatas esse uidimus, sed expensas in prandio plures pariter

sustinebunt, nam praeter Doctores, qui sunt in Consilio Vniuer-

pla

sitatis huius scholae et praeter Cancellarium inuitabunt etiam

suis impendijs ad prandium Decanum facultatis artium et Con-

;ulis

tubernij Rectorem, ut uocant, Item professores artium, et extra

Senatum professionis artium adhuc duos seniores magistros.

Si

tres creentur Baccalaurei, nam plures non debent admitti , fa-

298

Facultas Juridica.

mıs 1

cultas prandı) impensas» disponendi penes Collegium studij Ju-

ris esto.

fastigu

Qı

Statuat atque disponat Doctorum Juris Collegium etiam, qui

in null

(extra illos, quos ordo Consilij de Senatu Vniuersitatis ad pran-

Qı

dium ordinarie u0carl, poscit) eidem Conuiuio et hospitalitati ut

Comites Officiales ete. sint adhibendi.

Tidem Doetores Collegij

Dispute

Juris, per se uel‘per alios suo nomine, pro ferculis cum hospite

partes }

Vni

nillatio

et de pecunia viritim'pro prandio soluenda, conueniunto.

S

cuidam id munus, ut triduo, antequam conferantur insignia Can-

didatis, hospites ad eundem conuentum et ad prandium inuitet,

sentiu

demandanto.

Candidati autem ipsi de vasıs et poculis argenteis,

auf ıll

commodato accipiendis, prospiciunto.

praefin

Candidatus constitutus in subsellio, priusquam Licentiatus

m, d

ereetur, in conuentu publice legat capitulum aliquod ex Decreta-

neque

libus, quo ad Jus Canonicum, vel legem quandam, quo ad ius

Juran

Ciuile, si in altero honorem sibi conferri petat.

Atque. si uelit

in vtroque sibi iure gradum decerni, vtrum maluerit ex: his pub-

lice legendum arrıpiat.

Vbi si sint caetera ad finem deducta,

Pr

ipse postremo omnium gratias agat illis, qui testes et spectatores

obtemp

sul honoris adfuerunt.

stare, 1

Si duo sunt, in quos honor idem est collatus, alter legat,

que De

alter gratiarum actione finem imponat.

Pertinet ad_ vrbanitatem

Slll'g' EIe,

et modestiam etc. ut. inferiorem Cathedram occupent, qui licentiae

hitis, u

gradum decerni sibi petunt, superiorem autem, qui ut titulum

Cipue a

Doctoreum consequantur, adducti sunt.

nis auf

dolo ne

Juramentum Candidatorum proconsequenda licentia.

Antequam Licentiatus creeris, Digitos cruci in charta signa-

Mi

tae admoueto et in haec capita quae sequuntur iurato.

Yuramen

Primum caput, in quod iurabitis, est Velle in posterum

quotquo

sicut retro actis temporibus venerationem et obedientiam non

Decani

solum Decano, sed et toti Collegio Studij Juris praestare, nullum

Ta

legitimum: detrectare imperium.

MS yel

Secundum caput est, Velle Rectori et Cancellario Vniuer-

sitatis |laudatissimae nostrae Scholae et uices eorum gerentibus

summum et honorem et uenerationem deferre.

Ae

Tertium caput est, Velle vtilitatem non tam Vniuersae

Vbi s

.

Statuta. 1539.,

299

Iu-

huius inclytae scholae, quam studij iuris, ad quodeunque honoris

fastigium euecti fueritis, augere, damna uero auertere.

gu

all-

Quartum caput est, Velle Licentiae ‚aut Doctorea insignia

u

in nulla alia Academia iterare aut repetere.

O

Quintum caput est, Velle, si oriatur de fide Christiana

Y

ıfe

Disputatio, et submittatur aut. tradatur etiam nostris decisionibus,

Yn

partes fidei et veritatis pro virili tueri, rationes contrarias et Ca-

all-

uillationes penitus destruere.

Sextum caput est, Velle in honorum ac insignium prae-

fet,

sentium gradus Doctorei adeptione sumptus facere non inhonestos

@18

aut illicitos, sed conuenientes et tales, quales sunt a Juribus ipsis

praefiniti et statuti, et non ultra.

Et postremum, contra ea om-

atıs

N

nia, quae nunc dietaet praelecta uobis sunt, nihil neque dolo

efa-

IS

neque fraude undquam admittere.

e

Jit

Juramenta Candidatorum ad primam lauream, quae

-

Baccalaureis confertur.

ıCla

Primum est, quod iurabitis, uelle obedientiam et studium

ores

obtemperandi Decano uestro, postea Collegio Studij Juris prae-

stare, nullum legitimum decretare imperium.

Porro eidem quo-

oät,

que Decano et Doctoribus in iure praelegentibus, reuerenter as-

tem

surgere, honorem et venerationem deferre.

Simili ratione iura-

at1ae

bitis, uelle bonum et utilitatem Vniuersitatis huius scholae, prae-

alum

cipue autem studij Juris, pro virili augere, ad quamcunque hono-

ris aut fortunae eminentiam perueniatis, et in his nihil neque

dolo neque fraude admittere.

1f18

De offitio ministrorum publicorum.

gna

Ministri publici, qui et pedelli uocantur, promittant per fidem

juramenti et sub poena periurij, Decano praesentibus omnibus

erum

quotquot in Collegio studij iuris

sunt, se iussibus et mandatis

10n

Decani et Doctorum et delegato muneri diligenter auscultaturos esse.

ıllum

Tempore quo legitur et designatur nouus Decanus, iterum,

nisi uelint abdicarı, in officio retineri petant.

uel-

Officium Ministri seruientis Decano.

tibus

Aedes Decani, si saepius non uacet, omni die semel intrato.

1e1S0®

Vbi iussus est, Doctores diligenter conuocato, Scholas emundato,

300

Facultas Juridica.

*

Intimationis schedas scribito et publicato, Vacationum feriarum-

Disputationibus pub-

que tempora publice suo tempore affigito.

Vltra

licis interesto, et alia per Decanum sibi delegata facito.

unam diem et noctem ab hoc oppido citra manifestum Decanı

consensum ne abesto.

Suffragia et secreta consilia forte audita

aut in seriptis hine inde, deferendis uisa, quae celanda duxerit,

absque singulariı iussu, ne reuelato.

Item ministris publicis a Candidatis plus emungere, quam

in ordinatione Vniuersitatis praefinitum est, nephas esto, munus

tamen honorarium, quod ex liberalitate eis oblatum est, recipere

permittimus.

In publicis conuentionibus, quando Licentiae uel Doctorea

.\"

insignia conferuntur, duo sceptra habentor.

Statuta haec confirmata a Senatu Scholae

sunt 13. Septembr. Anno 1539.

al

Univ. Archiv XHI, 3.

Pap. KEisenlohr 300.

I

Ml

f

Y

mM

f

(

]\

X

d\

l

g

d

FACULTAS MEDICA.

J:

STATUTA FACULTATIS MEDICINALIS VNIUERSI-

TATIS TUWINGEN 1497.

In nomine sancte et indiuidue Trinitatis.

Amen.

Vt huius

alme vniuversitatis Tuwingen percelebris facultas medieinalis (que

pro sanitate vitaque hominum tuenda et conseruanda admodum

vtilis et necessaria existit) iugiter vigere eiusque membra pro-

ficere valeant, Nos Decanus ipsaque facultas medicinalis diete

Yniuersitatis quedam Statuta, a membris eiusdem seruanda, edenda

meminimus condenda et ordinanda , presenti quoque seripto ma-

tura deliberatione preuia diuinoque fauente auxilio instituimus

condimus et ordinamus, hune, qui subseriptus est, tenorem com-

prehendencia, Potestate tamen libera et auctoritate, Statuta huius-

modi immutandi augendi minuendi corrigendi interpretandi et

declarandi,

prout visum fuerit expedire Nobis et nostris de

vniuersitate et facultate successoribus, plene reseruata.

De electione et officio decani.

Statuimus itaque inprimis, vt infra octauam electionis noui

Rectoris, doctoribus medieine phisice chirogieque sufficienter. con-

gregatis in decanum facultatis eligatur doctor ydoneus, actu

regens, ita vt is, in quem maior pars facultatis consenserit , sit

decanus per tempus illius Rectorie duntaxat permansurus Electus-

que talis decanatus officium assumere teneatur sub pena duorum

florenorum Renensium fisco facultatis soluendorum Si non legit-

time coram facultate se possit excusare. Idemque mox, vt elec-

Facultas Medica.

302

tioni de se faete consensit, juret et promittat coram facultate in

manus prioris decani, Eius officium fideliter exercere, ac eius

pretextu nil seienter et studiose, quod in preiudicium vel dam-

num vniuersitatis aut facultatis nostre vergere possit, attemptare

Cumque de suo officio cedit, fidelem {aciat facultati computum

infra quindenam Peccunias quoque, priuilegia et instrumenta nouo

decano - presentet et assignet Et ea in cistam seu archam

facultatis duabus seris seratam et munitam reponat; Pro qua ar-

cha due claues fieri et cuilibet ordinariorum vna tradi debet.

Statuimus etiam, vt in decanum eleetus, si aliquo euentu

eius officium gerere non possit, aut saltem eundem a loco abesse

contingat, senior doctor eius vices fideliter gerere debeat, vsque

ad alterius reditum, vel noui decani electionem, si opus fuerit.

Item ordinamus, vt quicungque decanus pro tempore existens,

promotos sub eo inseribat in matricula facultatis Annum do-

minice incarnationis cum die Mensis quidque facultati dederit

annotando.

ﬁ nostra facul-

Item quod omnibus sub eo vel aliis decanis 1

5

tate promotis in hae nostra vyniuersitate priuilegia seu instru-

V

menta sue promotionis petentibus dare teneatur In forma ab hac

nostra vniuersitate emanare solita.

Iniungimus etiam eidem, quatenus nullum forensem doctorem

in nostre facultatis matricula non intitulatum In congregatione

facultatis admittat, votandi practicandi aut tractandi gratia, prius-

quam coram facultate iuramentum prestiterit secundum modum

infra seriptum , hijs solis demptis, quos ob penuriam doctorum

tempore promotionis graduandorum facultas duxerit aduocandos *.

Iuvramentum Intrantium et Recipiendorum.

Iurabitis parere domino Decano facultatis medicine in lieitis

2

et honestis, suum officium concernentibus Statuta quoque et Sta-

tuenda pro regimine facultatis edita vel edenda seruare sine dolo

Atque ad vtilitatem et honorem facultatis deliberare consulere et

T

votare vel balotare velitis fideliter.

Dicat: Ita uro Sic me Deus

adiwvet et Sanctorum Euangeliorum conditores.

1 Späterer Zusatz: Item nullus doctor medicine censeatur de consilie

facultatis medicinalis, nisi actu legens.

f

Statuta 1497,

308

De docﬁoribus regentibus.

Ordinamus vt, quilibet doctor facultatis, actu _ legens Singulis

annis saltem semel disputationem faclat Semper duas dispu-

tando. .questiones, vnam theoricam alteram vero practicam Sub

pena in ordinatione contenta Item quod. scolaribus disputare uo-

lentibus rogatus presideat. In disputatione quoque doctoris omnes

alıi facultatis doctores compareant et intersint.

Insuper statuimus quod quilibet legens doetor singulis pri-

uatis diebus vnam lectionem in scolis publicis legat diligenter,

Exceptis vacationibus, ‚que sunt A Vigilia.S. Thome Apo-

stoli vsque ad Epiphaniam domini inclusiue Ab Estomichi vsque

ad Inuocauit A vigilia palmarum vsque ad octauas pasce Item a

vigilia penthecostes vsque ad diem octauum Et autumnali tempore

per duos. integros menses Quibus Scolares practicam videre et

simplicia ‚campestria puta herbas radices etc. querere et earum

virtutes studio agnosere debent.

Excepta quoque volumus esse

festa collegi, que sunt festum kathedre S. Petri, Gregorii, Am-

brosii ,, Nundinarum ‚per duos dies, Visitationis Beate virginis,

Jheronymi, Dijonisii, Cosme et Damiani, Luce, Conceptionis Beate

virginis Et sı quod aliud vniuersitas duxerit. feriandum adjeetis

ferlis quintis, dum integra fuerit ebdomada.

Execusatumque ha-

bere phisicum volumus, si interdum ad venerabiles viros aut ma-

tronas honestas causa medendi ierit Si tamen hoc rarius fiat

lectionesque medio tempore neglectas vacantiarum tempore pro

libito. Scolarium recuperauerit.

De libris legendis.

Statuimus preterea, quod mane legens ordinariam primo

anno legat libros artis siue tegni GalieniSecundo anno

primum librum canonum Auicenne quo ad primas fen eius,

tertio anno Amphorismos Ypocritis cum pronosticis aut

Tegimento acutorum eiusdem Semper cum commento Galieni.

Legens vero post meridiem practice vno anno legat primam

fen quarti canonis de febribus, cum secunda eiusdem de crisi et

eritieis diebus.

Secundo anno legat Rasim in nono libro

ad Almansorem regem cum fen quarta primi Aut legat duas vel

tres fen terti canonis Auicenne prineipaliores prout Scola-

304

Facultas Medica.

ribus placuerit Tertio anno legat libros Galieni de ingenio

sanitatis a septimo incipiendo vsque ad quartum decimum Aut

loco eorum libros de accidente et.morbo vel etiam libros de in-

terioribus eiusdem, prout visum fuerit expedire Scolaribus.

Completis hijs tribus annis iterum eodem ordine 1amdictos

libros legere incipiant vt supra Nisi pro vtilitate Studentium fa-

cultas aliter duxerit legendum vel immutandum, dolo et fraude

semotis.

In chirogia vero legens legat post Meridiem In quarto

canone Avicenne Incipiendo a fen tertia procedendo, vsque ad

quintam inclusiue Quam lectionem singulis legat annis Nisi per

facultatem de Albucasi aut alio ex antiquis autoribus legendo

ordinatum fuerit Et presertim septima quarti Avicenne rtiliter

legi posset.

Quodsi numerus doctorum legentium accresceret, pro

extraordinarlis lectionibus volumus legi ysagogas Johannitii,

Tractatus vrinarum et pulsuum Egidij, Galienum in libris

complexionum, In libro de malicia complexionis diverse In de re-

gimine sanorum Et de simplicibus farmaclis Johannem Mesue

Damascenum Rabii Moysenque in eorum amforismis,

Viaticum et Avicennam in fen, que ordinarie non legentur *.

TE DE RF E SA

1 Nicht alle hier vorgeschriebenen Lehrbücher — meist kurze Tractate

oder Abschnitte grössere Werke — waren schon damals gedruckt. Den Schü-

lern wurde der Text gewöhnlich dietiert. Ueberall sind natürlich die lateini-

schen Uebersetzungen gemeint. Des Abul Kasim Chirurgie erschien zuerst

in Venedig 1497, in demselben Jahr zu Leipzig die Isagoge in tegni Galieni

des Johannitius oder Honein ben Ishak, die übrigens schon 1483 und

87 in Venedig gedruckt war.

Von Johannes Mesue de simpl. pharm.

sind zahlreiche Drucke seit 1471 vorhanden.

Aegidius Corboliensis

— von Corbeil bei Paris — eines Saleritaners Verse über Puls und Urin

sind seit 1483 öfters gedruckt.

Unter Damascenus ist der sog. ältere

Mesue zu verstehen, dessen Aphorismen zuerst in Bologna 1498 erscheinen.

Rabbi Moses ist Maimonides; seine Aphorismen sind ebenfalls in Bo-

Das Viaticum ist die

logna 1489, dann öfters in Venedig gedruckt.

dem Constantinus Monachus Africanus zugeschriebene Ueber-

setzung eines älteren Buchs, von welcher Drucke aus so früher Zeit nicht

bekannt sind. Vom Kanon des Avicenna und Rhazes Buch an Alman-

sor lieferte Mailand 1473 und 1481 die ersten Ausgaben.

Die fast auf

jeder grösseren Bibliothek vorhandenen Abschriften dieser Lehrbücher

zeigen, dass bis zum Schluss des Jahrhunderts die italienischen Drucke sich

in Deutschland noch nicht verbreitet hatten.

——

Statuta 1497.

305

0

De pröomouendis.

i

l=

Statuimus quod in Baccalaureum medicine phisicé nullus

promoueatur Nisi docuerit se in vniuersitate priuilegiata lectiones

N

in eadem audiuisse ad duos annos Quodque disputationem pub-

licam in medicina fecerit fraude doloque semotis In chirogig, vero

le

ordinamus vynum annum.cum disputatione chirogica.

Volumus tamen quod in medieinali facultate nemo cogatur

0

baccalaureari, ymo quod omisso baccalaureatu (decurso tamen

d

tempore requisito et studio expleto) licentiam adipisci, doctoralia-

l

que insignia obtinere possit.

o

Item Baccalaureis medieine iniungimus, si ad alteriora ın

X

hac facultate tendunt, quod cursum aliquem a facultate deputan-

dum adimpleant.

N

Amphius ordinamus, vt in licentiatum mediceine phisice

N

nemo promoueatur, nisı duos integros audierit cursus in theorica

et totidem in practica post sui magisterium in artibus Suasque

publice fecerit disputationes.

Quod si artium Magister non sit,

pluri studeat tempore Nisi de eius ydoneitate facultati constiterit,

?

poterit enim tunc secum super illo dispensari.

Si vero vltra id etiam in chirogia promoueri desiderat,

(

addimus quod ad minus vno anno lectiones in chirogia audire

ü

