wingen triben, oder üben, es sye mit wasser besenhen, oder Rei-

das

nigung geben oder sunst, deßglichen wöllen wir das kein wun d-

alle

artzat scherer oder ander in was stants der sige, 1lybartzny trib,

In

er sye denn bewert vnd von der facultet der Ertzny zugelaussen.

lich

Solich obgeschriben fryheit vnd gaub sollen ouch all iaur

J6

ynser vogt vnd zwen von dem gericht, von wegen der

in

gemelten gemainen stat vff ain genanten tag, einem rector oder

Yud

der Vniuersitet zu den heiligen schweren, alles Redlich vnd vff-

SIM

recht zuhalten, wie vorgeschriben stet on all geuerde vnd sich

al

by verlierung yeglicher hundert guldin wider solichcs schweren

nit stellen noch sich des widern in kein weg als bald sie vnd

W

7. Freiheitsbrief vom 7. Okt. 1477.

37

$ will

ir yeder das zutun von dem rector oder der Vniuersitet ermant

Schü-

werden vnd eruordert, on alles geuerde.

alb zl

Darumb gebieten ouch wir ernstlichen vnd wöllen, souil

rürten

uns das berirt, das all vnsre amptlüt Stathalter vögt hofmeister

n soll

houptman vnd all vnsre lehenlüte geistlich vnd weltlich in was

ierung

stants die syen, Schulthaißen richter gebütel in allem ynsrem

Land, in vnsrer gegenwürtigkeit vnd abwesen, by den eiden so

sSchü-

sie vns geton habent, dartzu by vorgemelten penen, Nach allem

chen

irem besten vermögen hanthaben schirmen vnd schützen vesteng-

htenn,

lich in öwig zyt one widerred vnd fürwort, in gemein vnd son-

jerern,

derheit all genad fryheit schirm recht vnd. schützung, so wir

doctorn Meistern vnd schülern, vnd allen den , die in züverspre-

a Tü-

chen steen, des vorbenanten vnsers Studiums zu Tüwingen mit

er hy

gutem willen geben vnd verlihen haben mit diesem brieff one

WON-

geuerd.

Vnd umb das solich genad vnd fryheit, pene gebott vnd

leister

satzung allermenglich offembar werd vnd sich der neinen mög

onder

entschuldigen in vnwissenheit, wollen wir by vorgemelten penen

Ö Soll

hundert guldin der vniuersitet veruallen vnd zugeben von der

yücher

statt Tüwingen, das sie alle iaure, an sant Jörigen des hailigen

y J0

ritters vnd Marterers tag in desselben sant Jörigen kirchen des

ünden

stiffts vor allem volck von dem statschriber in bywesen ains vogts

Mag

vnd zweyer richter vynd der statt gebütel vff der Cantzel von

wort zu wort vuderscheidenlich ganntz zu end.vß verlesen vnd

y stat

verkündet werden.

n der

Dieselben all und yeglich also für vns vnd all vnsre

n Tü-

nachkomen vnd erben was vns vorgeschriben stet, vnd souil vns

r Rei-

das berürt, by vnsren truwen vestenglich vnd vntzerbrüchlich an

und-

allen stücken vnd artickeln zuhalten, globen wir vnd versprechen

in Crafft dis brieffs nach vnsrem besten vermögen alles getrüw-

m,

nSSCH,

lich vnd one alles geuerd, wir wöllen ouch soliches von ainem

] jawl

yeglichem vnsrem erben vnd Nachkomen, dem vnsre stat Tü-

n der

wingen würdt zu regieren, in anfang sins regiments versprochen

« oder

vnd gelöpt werden. des zu warem vrkund haben wir vnser In-

d -

sigel, für vns vnsre erben vnd Nachkomen offenlich gehenckt

A sich

an diesen brieff.

yeren

Vnd wir vogt gericht vnd Raut der statt Tü-

e vnd

wingen bekennen ouch für vns vnd vnsre Nachkomen, das dis

38

7. Freiheitsbrief vom 9. Okt. 1477.

alles, wie hieuor geschriben stet, Nichtzit v£ßgenomen, mit vnsrem

guten willen vnd wissen vnd vß sonder beuelh des vorgenanten

vnsers gnedigen Hern geschehen ist.

Darumb globen wir ouch

für vns vnd all vnsre Nachkomen der statt Tüwingen by guten

E

trüwen an aides stat, all vorgeschriben gnad fryheit stück und

artickel vest vnd stet zuhalten, wider die nymer zutund, Noch

schaffen getan werden , alles erberglich getrüwlich vnd vngeuer-

lich, vnd des zu waurem vrkünd habent wir der gemeinen stat

Tüwingen Insigel, zu des vorgenanten vnsers gnedigen herren

ord

Insigel ouch offenlich gehenckt an disen brieff, der geben ist zu

ad

Tüwingen vff sant dionisien tag nach cristi geburt als man zalt

ner

Tusent vierhundert sibentzig und siben Jare.

sub

M0

9

Univ, Archiv Mh. I,

D

Pergament mit Siegeln des Grafen und civium

sal

de Tuwingen.

Ganze Sätze dieses Briefs sind dem Freiburger Stiftungsbrief

vom 21. Sept. 1457 wörtlich entlehnt.

Riegger Analecta 277. Schreiber

Urkundenbuch II, 2, 447. — Abgedruckt bei Besold de jure acad. 180.

COM

J. J. Moser erläutertes Würt. 1, 28. Zeller Merkw. d. St. Tüb. 313. Bök

ren

Gesch. d. U. Tüb. Beil. 23.

KEisenlohr U. G. 14.

St

Zwischen das Heft ist ein Stück Pergament eingeschoben, worauf die

Worte stehen :

SE

»Ir werdent sweren ainen ayd zu got vnd den hailigen all vnd yeglich

anl

mu

priuilegia vnd fryhait So der hochgeborn vnnser gnediger Herr Graff

Eberhart zu Wirtemberg vnd zu Mümpelgart etc. der elter, diser loblicher

IM

Vniuversitet zu Tüwingen für sich vnd siner gnaden nachkomen gegeben

hat, zuhandthabent nach iuwerm vermögen vnd dieselbige Vniuersitet daby

f'I‘€(

m

zübeliben lassen alles getrülich vnd vngeuert.

anf

Levando digitos dicat et eorum quilibet dicat

Das ich das also halten wölle also swer ich das mir gott helff und

nol

die hailigen.

tun

Mel

yer

nn

pre

N08

tuns

N

Con

Con

diar

8. Statuten vom 9. Oktober 1477.

39

üstem

anten

S:

"ouch

guten

Erste Statuten der Universität, von dem päpstlichen

k und

Noch

Bevollmächtigten Abt Heinrich zu Blaubeuren,

ener-

vom 9. Oktober 1477.

ı stat

elren

Hauınzıcvus, permissione diuina AszAs monasterii in Blabürren

Ist u

ordinis S. Benedieti Constantiensis diocesis iudex et commissarius

n zalt

ad infrascripta a s. sede apostolica specialiter deputatus. Uni-

uersis et singulis presentium inspectoribus illis presertim quos

subseriptum tangit negotium, tangetque vel tangere poterit quo-

modolibet in futurum Subseriptorum eorundem notitiam cum

Civium

salute.

gebrief

hreiber

Cum nuper sumpta auctoritate apostolica nobis specialiter

1, 180,

commissa vt superiorum nostrorum et precipue apostolicis reue-

Bök

renter obtemperaremus mandatis, vniuersitatem dquandam

Studii generalis in opido Tuwingen diete diocesis erexis-

auf die

semus, modo et via melioribus quibus potuimus, Non immerito

animo reuoluimus, vt violentorum motus refrenentur, temerarieque

yeglich

Graff

multorum reprimantur insolentie Eadem nostra auctoritate super

hlicher

hiis nobis specialiter commissa, quedam Statuta salutaria dicte

egeben

erecte vniuersitatis, statuenda esse ordinanda et edenda. Quatenus

$ daby

in illa proficere cupientes ad virtutum apicem e% scientie, sublatis

anfractibus, facilius peruenire queant.

Horum itaque intuitu vt

I und

nobis commissorum (instar filiorum obedentie) finem magıs debi-

tum imponamus Nos matura super hiis deliberatione prehabita,

memorate

yniuersitatis habitudinibus et eireumstantiis

debite

pensatis Statuta et ordinationes subnotatas decreuimus et diuino

inuocato auxilio duximus ordinandas condendas et faciendas atque

presentibus faciımus condimus et ordinamus, volentes et eadem

nostra auctoritate apostolica statuentes et decernentes, vt perpe-

tuis futuris temporibus ab vniuersis et singulis ıpsius vniuersita-

tis membris et suppositis presentibus et posteris, prout quempiam

concernunt in genere vel in specie Statuta eadem fideliter et in-

conuulse ac sub infraseriptis penis, seruentur integre et custo-

diantur In quorum omnium et singulorum testimonium et robur

40

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

M

premissorum , Rotulum presentem exinde fieri, et Sigilli nostri

jussimus et fecimus appensione communiri.

SC

f

Datum in Tüwingen anno domini millesimo quadringen-

tesimo _ septuagesimo, septimo, die nona mensis Ocetobris inditione

n

decima.

N

hi

Ixerrımıs itaque, in illius nomine inchoantes, qui omnium

ba

bonorum auctor est et patrator Statuimus et ordinamus Quod

inxta apostolicum priuilegium toto euo in hac inclita vrbe Tüwin-

0l

gen sit atque vigeat studium generale in facultatibus omnibus

legis diuine pariter et humane iurium vtrorumque Necnon artium

M

medicinalium et philosophicarum aliarumque liberalium seientia-

fa

rum orthodoxe fidei nostre consonarum ab omnibus licite et

1e

libere actuandum Quodque illius Studii sit vna duntaxat vniuvuer-

fa

sitas et vnum corpus ex omnibus facultatibus indiuisibile, et ca-

{n

put vnum secilicet Reetor, facultatem habens regendi Membra

fa

vniuersitatis, secundum Statutorum infraseriptorum tenorem. Item

Sel

quod dieta vniuersitas iuxta differentiam quadrinariam in illa

lec

doctrinandarum secientiarum in

quatuor distinctas esse debeat

pe

partita facultates Quarum prima et suprema theologica,

IX

Secunda iuridica tertia Medieine et Quarta artistarum

S€

appellentur.

[

Quarum quelibet suum proprium Collegium et vnum sin-

CO

gulare caput omnium et singulorum illius facultatis tantum mem-

brorum principale habeat quod nominabitur decan us, potesta-

IX

tem gerens gubernandi et ordinandi sue facultatis supposita.

ql

Debeatque et teneatur habere similiter Consiliarios et statutarios

1el

ad hoc abiles et ydoneos, pro illius salubri regimine, qui Statuta

fa

et ordinationes pro commodo et vtilitate illius facultatis condendi

(l

et emendandi atque reformandi habeant potestatem, insuper pro-

e

motorum et ‚promouendorum mores status actus gesta et scientias

rimandi _ et discutiendi, eosque admittendi vel reprobandi similiter

Na

plenariam habeat facultatem.

Ita tamen quod nichil in preiu-

E}

dicium Statutorum infraseriptorum attemptetur a quoquam. El

fa

si quis suo sensu vsus, aliud presumpserit eligere caput in eo-

dem corpore, excludatur et amplius pro vniuersitatis membro non

lic

reputetur Cuius quidem decani officium durabit secundum ordi-

al

nem sue facultatis. Prouideatur insuper per huiusmodi decanum

&X

vigilanter, et per alios suos conregentes mature pro posse et

tal

8, Statuten vom 9

Okt. 1477

41

LOSE

nosse cuiuslibet, quatenus in sua facultate, nisı ydonei ad gradus

scolasticos et oraduationes honoris ac suum consortium admittan-

\Den-

tur Ymo solum literarum

cientia eruditi moribus compositi et

tione

vita honesti, sub pena suspensionis , quam contrafaciens eoipso

incidat vsque ad congruam et realem satisfactionem Cum honora-

MM

bilius sit habere paucos studiosos ydoneos quam permultos mori-

Quo

bus deprauatos et imperitos

WD

Volumus preterea et ordinamus, quod quelibet facultas suas

nibus

ordinationes et statuta conficiat, et quod vniuersitas non

tium

intromittat se de hiis, que specialiter ad aliquam pertinent facul-

ntla-

tatem Nisi facultas prius requisita legitime, quouls cası negligens

e €t

reperiatur monitione premissa, ea etenim vice poterunt alie tres

Ler

Item sta-

facultates prouidere et expedienda terminare sagaciter

f Ca-

tuimus similiter et ordinamus , quod nulla ordinatio culuscunque

mbra

facultatis habeat vim seu efficaciam ligandi, si quod ad eius ob-

Item

seruantiam aliquis obligetur

nisi prius fuerit per yniuersitatem

ılla

legitime approbata

Quodque nulla facultas statutum approbatum

hea

per vniuersitatem sine ıllius seitu et consensu expresso, reu0Car

1C8,

possit. et valeat, Et nichilominus quod nec approbatio neque con-

'um

sensus huiusmodi. vigorem habeant, antequam copia autentica ın

pergameno fideliter conscripta tradatur vniuersitati ad eius archam

S-

Communem reponcnda.

NEM-

Volumus similiter statuimus et ordinamus , quod vniuersitas

esta-

proprium habeat fiscum

seris et clauibus diuersis munitum

SIla

quas claues quatuor facultatum habeant decani, pro reponendis

aN10|

rebus clenodiis sigillo maiori, pecunlis atque priuileglis vniuersi-

bala

tatıs.

Singularibus autem facultatibus liceat,

quod quelibet de

lendi

custodia sui proprii fisci ita prudenter prouideat prout damnum

et incommodum sua in re voluerit euitare.

prO-

1t108

Item statuimus et ordinamus, quod quelibet facultas d1%po—

liter

nat de horis lectionum atque actuum suorum, modo con-

Yel-

uenientiori, quo fieri potest

sine preiudicio alterius vel aliarum

B

facultatum.

60-

Item statuimus similiter, quod in disputationibus pub-

nn

liecis non agitentur Doctores Magistri et Baccalaurei proterulis

auf conuitiis, nec inuicem immorigeratis verbis aut gestibus se

)rdi-

num

exprobrent aut offendant sub pena iuxta excessum, per Ynluersı-

e 68

tatem ıinfligenda

42

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

Item statuimus quod nullus possit repetere publice, si sit

Doctor vel Magister de gremio alterius vniuersitatis sine licentia

facultatis in qua intendit repetere.

Si quis autem contrarium

presumpserit ,

nullum

suppositum vniuersitatis

presumat in-

teresse.

De votis per vniuersitatem prestandis.

Cum infinitas multis in iuris articulis reprobetur, volumus

et statulmus, quod omnes regentes in superioribus facultatibus,

(

Quatuor in artibus Magistri regentes, quorum semper duo ex

Collegiatis adminus sint a facultate electi, singuli de singulis

vis, vna cum Rectore vniuersitatis ac decano facultatis artium

3

in omnibus negotlis vniuersitatem concernentibus, totam vn iuer-

sitatem representare habeant et representent.

Et quidquid

ex omnium vel maioris partis eorundem votis resultauerit, firmum

maneat et ratum habeatur.

Si vero parilitas votorum euenerit,

extune dominus Rector aut eius vicem gerens, vni partium , que

sibi secundum consecientiam suam videbitur meliori ratione inniti,

accedere atque concludere potest.

Quodsi aliqua facultatum ne-

gligens vel presens non fuerit, residue partes eius negligentia

siue absentia non obstante, procedendi atque concludendi in cau-

sis occurrentibus liberam habeant potestatem, huiusmodi etiam

conclusa absentes rata habere teneantur.

Juramentum representantium vniuersitatem.

Jurabitis primo quod eligetis deliberabitis et votabitis fide-

liter ’ad _ honorem dei et

vniuersitatis vtilitatem et laudem Ad

proposita per Rectorem vel eius locum tenentem, secundum

quod ratio vestra dictat, secluso amore odio pretio prece aut quo-

cunque alio iuditium peruertente Secundo quod conuentiones

speciales seu partiales cum aliis non faciatis,. neque vocem prius

promittetis vel vendetis Tertio quod secreta yniuersitatis con-

silia et maxime que Rector

deecreuerit

non reuelanda,

non

reuelabitis Quar to quod parebitis Rectoris mandatis iuxta for-

|

mam statutorum Quinto quod nichil attemptabitis in consi-

lio vel extra, quod sit contra statum dominli et ordinationem

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

43

al

ıllustris domini

nostri fundatoris aut honorem vniuersitatis sed

ıia

eaıpsa meliori modo quo poteritis promoueatis.

um

IM-

De qualitate eligendi Rectorem.

Statuimus amplius et ordinamus quod R ector sue Rectorie

tempore transacto in die uidelicet Luce euangeliste ac Philippi

et Jacobi apostolorum beatorum aut eorum vigiliis, representantes

NS

vyniuersitatem conuocet, ad noui Kectoris electionem , prestito iu-

8

ramento per eosdem, quod nullam facultatem spernant, aut aliquam

&X

alteri preponant, aut aliquam quacunque affectione excludant,

alis

Sed eligant secundum suas conscientias vnum, (culuscunque fatul-

um

tatis fuerit) qui ipsis protunc ad Rectoriam magis ydoneus vide-

0l

bitur, ita tamen ordinantes, quod Rectoria non semper maneat in

jnd

vna facultate, sed quod transeat ad supposita diuersarum facul-

um

tatum, sı reperiantur ydonea, quod videlicet talis quatuor anno-

M,

rum Magister sit, licentiatus vel doctor, aut saltim alias precipue

que

nobilitatis vel dignitatis, prout iudicauerint expedire, eo tamen

,

saluo, quod idem suppositum non grauetur sepius hoc officio,

N6-

preter suam uoluntatem.

Et sic iuxta statutum de votis pre-

ntia

standis Rector nouus eligatur.

Ab _ hac autem Reectoris electione

dominum Cancellarium vniuersitatis et plebanum loci protempore

E|?\\l-

1a

excludimus , quos ab onere hulusmodi exemptos esse volumus et

supportatos.

Similiter statuimus, quod si quis in Rectorem electus fuerit,

et officium huiusmodi acceptare noluerit, nisı assignet causam

legitimam vniuersitati acceptam, incurrat penam trium flore-

ide-

norum renensium vniuersitatis fisco applicandorum, alioquin gra-

Ad

tiam ammittat et priuilegium vniuersitatis

Quod si deliberare

dum

affectauerit, talis deliberatio trium dierum spatium non excedat

Nisi ex causa rationabili et legitima terminum huiusmodi pro-

Ju0-

0n6S

rogarı petat.

S

Item statuimus et ordinamus, quod Rector sic electus toti

CON-

yniuersitati conuocate vel ad proximam diem conuocande publi-

non

cetur a Rectore antiquo, iuramentumque ab eo recipiat in pre-

for-

sentia omnium, videlicet quod fideliter et diligenter exercebit

slr

officium suum iuxta statuta vniuersitatis desuper ordinata et

nem

alias prout melius nouerit expedire Quodque huiusmodi statuta

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

44

eodem die vel infra Mensem actente yerlegere non ommittat.

Ipse quoque Rector nouus ab antiquo inuestiatur, per tradi-

tionem sigilli Rectoriae, sceptri et aliorum que habuerit ad of-

fictum pertinentium, cum digna ipsius antiqui Rectoris officii

resignatione et noui Reetoris laudabili quibusdam oratiunculis

acceptatione.

De officio et potestate Rectoris.

Iterum statuimus et ordinamus, quod officium Rectoris sit,

congregationes facere Articulos in congregationibus per se

distinete proponere, Vota singulorum colligere, Contendentibus

silentium imponere, ex Deliberationibus maioris partis, quid

ä

agendum ‚, concludere, et conclusa iuxta consilium deputatorum

vna cum eisdem exequi, prout res exegerit Et ea que ad diuti-

nam rei memoriam pertinent registrare.

Rursum Rectoris officium sit, pro posse et nosse tueri et ob-

seruare priuilegia, Statuta et ordinationes vniuersitatis et iuxta

/

ipsa iuste iudicare, Et singulorum querelis, parui sicut magni,

pauperis sicut diuitis, absque personarum acceptione, aut alia

quacungue peruertente iudieium affectione, coram se admittere et

plene iudicare, celeriterque atque gratis iustitiam facere, Abusores

priuilegiorum et transgressores ordinationum et statutorum vni-

uersitati propalare et iuxta eorum consilium corrigere et penas

exigere, Literas quoque priuilegiales et testimoniales iuxta ordi-

nationem sigillare, Nouitios intitulare , ijuramenta recipere, Nulli

tractatui vel consilio interesse, qui contra honorem et statum

dominii nostri, vniuersitatis ac huilus ciuitatis vergere posset.

]

Generaliter denique Rectoris officıum sit curam et sollieitudinem

habere de omnibus quae faciunt ad commodum Doctorum Magi-

strorum et Scolarium, augmentum studii et profectum doctrine,

Vt illa diligenter pro posse et nosse procuret, et contrarla re-

pellat atque excludat, Rarius quoque solito per vicos incedat, ho-

nestior1 habitu et ampliori comitiva quam ante Rectoratum uta-

tur sine dolo.

Habeat praeterea Rector pro tempore iurisdictionem

singulorum Doctorum Magistrorum et suppositorum vniuersitatis

Et pro causis expediendis quatuor teneat et habeat consiliarios

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

4

37

E

06

a representantibus vniuersitatem electos, Et vt euitentur vexa-

l

tiones et supposita vniuersitatis a studio non distrahantur, volu-

-

mus et statuimus, vt omnes cause coram eis simpliciter et de

C

plano sine strepitu et figura iudicli tractentur, partesque per se

l

vel procuratores verbo duntaxat proponant et non scripto Nisi

causa hulusmodi communi existimatione quinquaginta florenorum

excederet valorem ‚, extunc enim si partes aut earum altera peti-

erit , strepitum iuris admittimus.

Et si Rectori visum fuerit,

omnes vniuersitatem representantes aut eorundem aliquos aduocet,

S18

causamque audiat et diffiniat.

Quod si aliqua partium pretendens

Se

grauamen a sententia et decreto huiusmodi prouocauerit et ap-

S

pellauerit , mox illa duos florenos renenses apud Rectorem vni-

ud

uersitaßis pro tenmıpore deponat, et nichilominus de prosequenda

un

lite et satisfactione expensarum (si succubuerit) parti appelate

il

impendenda, cautionem prestet sufficientem.

Amplius statuimus, quod Rector omnes delinquentes et pe-

)b-

nales in certo Rotulo cönscribat, penam iuxta vniuersitatis sta-

xa

tuta exigendo.

Quod si non fecerit, extune huiusmodi pene, in

l

computo per eum in fine sui rectoratus fiendo de eius parte de-

ılla

falcentur.

et

Insuper ordinamus quod infra quatuordecim dies post iura-

Les

mentum per nouum Rectorem prestitum, fiat computus ab

Nl

antiquo Rectore de receptis et expositis, presentibus antiquis et

1a8

modernis consiliariis et si obligatus in aliquo remanserit, de illo

dl

satisfaciat infra nouem dies proxime sequentes, Illa quoque die

ullı

ab eo signata et registrata publice coram eis legat, vt si qua

m

digna memorie censeantur vniuersitatis libro concelusionnum maiori

sef

per Notarium inseribantur, petatque antiquus Rector vt eius acta

em

et facta tempore sui officii grata et rata habeantur, Et nichilo-

\gl-

minus eadem die singularum facultatum decani recessus rationum

INe,

suarum facultatum ostendant atque ratificent.

16-

Volumus etiam et statuimus, quod ommnes et singuli offi-

h0-

ciati tam vniuversitatis quam singularum facultatum prestent

ıla

corporaliter sua iuramenta debita, antequam de executione suorum

officiorum se intromittant.

em

Item statuimus et ordinamus, quod cum Rectori incumbit

ats

executio alicuius deliberati per vniuersitatem, quelibet facultas

105

(si opus fuerit) deputet ad_hoc unum vel plura supposita ydonea,

46

8. Statuten vem 9. Okt. 1477.

secundum exigentiam negotii, et quem maior pars ad hoc elegerit,

sit proponens sub pena per vniuersitatem infligenda.

Statuimus , etiam quod nulle littere sigillentur maiori si-

gillo vniuersitatis sine deliberatione eiusdem preuia et minuta-

rum correctione, que minute (si videbitur expedire) in archam

reponantur vniuersitatis.

Rursus Rector audiat quemlibet in consilio diligenter in or-

]

dine suo Non permittens quod vnus alium in loquendo impediat,

et silentium imponere habeat Non obedientem pene quam vni-

uersitas iniunxerit et proteruitas meruerit inobedientis subieiendo.

$ Item in consiliis nullus dicat altert conuitium turpila inho-

nesta, seu alia vnde verisimiliter displicentie rixe et odia directe

vel indirecte poterint suscitarı Contrarium facientes a consilio

yniuersitatis actu sint suspensi et de cetero ad consilia non vo-

candi, donec emendam fecerint vyniuersitati sufficientem Ideoque

Reector non vocabit talem per pedellum ad consilium vniuersita-

tis, secundum tenorem statuti sequentis.

£

Item Rector vniuersitatis interrogationem non faciat nec con-

S

silia celebret, per quam aut que actus scolasticı Doctorum uel

Magistrorum impediantur Nisi necessitas vel euidens vtilitas illud

exposcat Etiam duntaxat illos conuocet, quorum interest adesse

secundum. statuta vniuersitatis Et omnes ad consilium pertinentes

per pedellos vocari precipiat Exelusis et a consilio suspensis

pretermissis.

Nam quidquid illis presentibus ordinaretur vel con-

cluderetur, irritum sit nulliusque roboris vel momenti.

Statuimus insuper, quod cuiuscungue causa in consilio ma-

ä

sticetur, is cedat, donec illius cause circumstantie discutiantur In

quo casu de consilio senior vel ordine prior absentis vicem gerat.

Item statuimus, quod Rector infra mensis spatium post suam

electionem aut quam primum commode poterit, vna cum decano

facultatis artium vel duobus senioribus Magistris eiusdem facul-

tatis, omnes et singulas bursas prediete facultatis visitabit , ac

coram bursarum rectoribus et scolarıbus eorundem. statuta nostre

vniuersitatis sub rubrica de officio rectorum bursarum descripta

S

publice legi faciat Et ab eisdem per eorum fidem diligenter in-

Quod si ıin

quirat, an huilusmodi statuta ibidem obseruentur.

aliquo defectum aut negligentiam fore comperiat Illud sollicite

emendare et corrigere penasque in eisdem statutis contentas exi-

-

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

4

(

n

gere velit Promissionem quoque a rectoribus bursarum de clau-

81-

sura earundem iuxta statutorum tenorem illie solenniter recipere

ab eisdem.

ıfa

Volumus similiter et ordinamus, quod Reetor nouiter electus

1am

post factam electionem mox petat sibi assignarı Consiliarios,

qui eidem, etiamsi non petierit, adiungantur quatuor, quos tune

01

vniuersitatem representantes duxerint eligendos, qui omnes dum-

la

tl

modo per Rectorem vocati fuerint, fideliter eidem in tractandis

Ynl

negotiis assistere teneantur et astricti existant.

ado

Hii etiam Consiliarii per pedellos vel pedellum requisiti

ıo

Rectori obedire teneantur, et iudicialiter assidere, sub pena duo-

6C

te

rum solidorum denariorum, quam quiuis vocatus soluat inobediens,

ilo

causa saltem absentie legitima cessante Dictamine preuio Rectoris,

O«

ceterorumque Consiliariorum pro tali reputata.

que

Preterea statuimus, vt Rector pro tempore non testifi-

11tﬂ'

cetur de studiv alieuius scolaris, nisi testimonio eredulo sui Doec-

toris vel Magistri per sigillatas literas ostenso.

Nullus denique

CON-

Doctor vel Magister testificetur aliquem suum fuisse aubt esse

uel

scolarem, nisi palam cognito quod talis scolaris velut ceteri stu-

Jud

dentes sine fraude vel fietione quacunque auditionem sue lec-

ESSE

tionis continauerit.

ntes

Amplius cum nemo suis stipendiis militare cogatur Statuimus

181S

et ordinamus, quod Rector vniuersitatis pro tempore duos solidos

CON-

hallenses de matricula, et tertiam aliorum omnium ex penis et

transgressionibus prouenientium durante officio sui rectoratus ha-

Mä-

beat partem Pecuniis prouenientibus a promouendis duntaxat ex-

ıIn

ceptis, vnde habere et leuare debebit vt sequitur.

Item @ docto-

eyafı

rando in Theologia iure aut medicina medium florenum renensem,

na

birretum duplex et cyrothecas A licentiando in Theologia siue iure

Can

aut medicina, dimidium florenum A baccalaureando in Theologia,

Tl

jure aut medicina , et a magistrando in artibus quinque solidos

, aC

hallenses Quatenus emolimentis huiusmodi sibi suffragantibus,

stre

honestius decentiusque pro honore vniuersitatis , statum debitum

seruare possit.

Volumus preterea, quod Rector ipse omnibus

pfa

n

actibus solennibus et publicis vniuersitatis interesse debeat, item

singulis computatis modo premisso defalcatisque solutis, residuum

SE

per nouum Reectorem et illos qui claues gerunt fisci, statim in

licite

fiscum reponatur sub prestiti iuramenti debito.

el

48

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

Nullus itaque Rectorum nomine vniuersitatis de pecunlis

al

eiusdem sine scitu et consensu illius, cuiquam quicquam largiatur.

SeC

De valore tamen vnius floreni et iufra personis aduenis, dum-

spe

modo notabiles fuerint, pro honore vniuersitatis, et allis necessarlis

vniuersitatis exigentibus negotilis Rectori pro tempore licebit pr o-

n6)

pinam facere moderatam Dummodo tamen consensum ab om-

mi

nibus singularum facultatum decanis requisierit et talem ab ipsis

ıd

aut maiore eorundem parte obtinuerit.

1n

Item statuimus et ordinamus, quod Rector facultatem habeat

Sel

corrigendi excessus studentium vniuersitatis cum directione

di

suorum consiliariorum 'ad. minus duorum rite deputatorum Magi-

@

stros tamen et superiorum facultatum licentiatos solus corrigere

non attemptet, sed illos representantibus vniuersitatem puniendos

zl

remittat Sieuti etiam in aliorum correetionibus faciat, si notabilis

f

emerserit difficultas.

Poterit etiam Rector sua mandata sub pe-

C

cuniaria pena moderata promulgare.

Item Rector nunquam sine vniuersitatis decreto sub obedien-

tie aut prestiti juramenti debito vniuersitatem eandem con-

uocet, nisi ardua necessitas euidensque aliud exposcat utilitas,

quam per dominos facultatum decanos vel ipsorum vices gerentes

al

tune conuocatus volumus approbarı.

Preterea ad euitandum vni-

fa

uersitatis conuocationem indebitam et actuum scolasticorum ım-

fl

pedimenta, Statuimus quod Rector sub pena arbitraria, ad nullius

lı

vniuersitatem conuocet,

priuate

persone

requisitionem totam

I

nisi causa a requirente allegata per duos decanos vel vicedecanos

singularum facultatum legitime conuocatos sufficiens fuerit appro-

bata.

Quam si minus sufficientem repererint, per se cum Rectore

decidant aut ad Reectorem et suos Consiliarios remittant,

Titulus deinceps Rectoris talis erit, Rector vniuersita-

fis Studiı TuwıngenSi1s.

Vnde is sua mandata publica

sie seribat : Mandat ommibus et singulis dominis doctoribus li-

4

f

centiatis magistris nobilibus scolaribus ceterisque suppositis et

membris vniuersitatis eiusdem.

0

Item baceulos et sceptra, matriculam et registra vniuersitatis

atque reetoratus sigillum Rector custodiat diligenter sine quauis

alienatione , suo tantum durante offieio.

Quo lapso successori

suo iurato ea singula sub debito prestiti sui iuramenti presen-

tare teneatur.

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

49

8

Rector preterea per mensem proximum a fine sui rectoratus

tur

a loco non recedat, sed ibidem honeste et palam perseueret, nisi

m-

secum super talismodi recessu a Consiliariis et Decanis fuerit di-

A

spensatum gratiose.

10

Item statuimus et ordinamus , quod Rector ex causa propo-

IM-

nens se ab vniuersitate absentare, cum scitu et consensu do-

pl

minorum de secreto consilio (si illi commode conuocari possint)

id attemptet aut ad minus pedellis aut vni eorum exitum suum

ea

insinuet, vt dominis de secreto consilio et vicerectori de sui ab-

(One

sentia festina relatio fiat.

Tunc enim Rector precedens imme-

AQT-

diate (si presens fuerit) toto tempore absentie Rectoris rectorie

vere

curam et officium gerat Alioquin iterum antecessor et sic vlterius

dos

si necessitas exegerit procedendo, donec ad vicerectorem perue-

niatur.

ailis

Huiusmodi autem dispositionis substitutionis requisi-

In

tionis ordinatio dominis Consiliariis et decanis facultatam sit

commissa },

€N-

-

0N-

De pecunia a promouendis exigenda.

1

S

1(e8

Statuimus et ordinamus, quod graduati in facultatibus mox

Ml-

ante assumptos gradus ad fisecum vniuersitatis contributionem

m-

faciant ceu subseribitur : Item baccalaurei artium quartam partem

IS

floreni renensis contribuant Licentiati vero in artibus et Bacca-

cet,

laurei aliarum facultatum trium, videlicet theologie iurium et

08

medicine medium florenum Licentiati autem illarum superiorum

S

10-

1 Nach wenigen Jahren schon trifft die Universität hiezu die folgende

i

O6

Bestimmung :

Anno D. 1483 die 13. M. Maii per dominos Vniuersitatem represen-

t('

tantes conclusum est occasione a bsentie Rectoris protempore vt infra :

lica

Quod Reetor vniuersitatis pro tempore vltra biduum se ab vniuersitate

-

absentare volens sic se absentandi licentiam ab vniuersitate obtineat (non

; eß

tamen vltra octo dies duraturam) Et extunc isipse Rector suis singulis

obuentionibus gaudere debeat.

In quantum vero huiusmodi licentiam non

obtineret eisdem suis obuentionibus ipse dominus Rector careat, que vt sic

atls

vicemgerenti cedere debeant cum effectu.

atls

Presentibus M. Maxcos.dDo [Widmann] Rectore et Doctore Crısranno

Ml

Wormax, Doctore Jo. Sreix, D. Gasrırıe [Chabot], D. Conrapo [Vessler],

H-

D. Tuoma Russ, Domino Licentiato Esınezr, M. VLRrRIco CLINGLER decano

fac. artium, M. ConrAdo PLENDERER et M. GREGORIO LAMPARTER.

Urkunden der U. Tübingen,

4

50

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

glo

trium facultatum vnum florenum.

Et ne quisquam in graduum

ıP

S

susceptione quomodolibet grauetur, volumus et statuimus, vbt ar-

fid

tium baccalaurei, sicuti premittitur, fisco soluant septem solidos

hallenses, facultati vnum florenum, similiter vynum florenum pro-

COl

motori, viginti solidos hallenses pro expensis communibus, me-

COl

dium florenum pro expensis examinis, quinque solidos hallenses

Ul

pedello et ultra illa minus grauari debeant. Item magistri ar-

ex

tium et superiorum facultatum baccalaurei duplum soluant pre-

missorum.

Earundem autem superiorum facultatum licentiati et

Su

doectores hineinde iuxta suarum facultatum ordinationes dent et

do

expendant.

Hanc equidem pecuniarum summamı Rectori pro

tempore existenti presentabunt conseruaturo yniuersitati tantum

fas

sine partieipatione. Nec promotor promouendi facultatem habeat,

nl

nisi prefata pecunia a singulis, vt premittitur, fuerit presentata.

Xe

Quod. si defacto attemptare presumpserit, de suis soluat, nisi de

br

et super eo clara paupertas et nota quem excuset, in quem euen-

tum facultatis, in qua dquis promoueri desidemt‚ stabitur dis-

6X

pensationi.

gl

le

De officio Rectorum Bursarum.

al

Insuper statuimus, quod quilibet intitulatus receptus ad bur-

sam vel in collegium reeipiendus sponte libere e6 humili spiritu

