Do

nostre. Tum igitur de nulla alia re prius referet, quam de hac

fec

ipsa, ut primo quoque tempore perficiat *.

Reetor quibusceunque in casibus edicere, interdicere, mandare,

Sl

significare aliquid publice poterit, adiecta etiam mediori ac CON-

1 judicum.

2 perficiatur,

41. Statuten d. U. von 1537.

211

ueniente multa pro rei natura. Qui! sicubi in legibus, statutis,

interdietis, multa peenaue expressa non legatur, sciendum arbitra-

riam illam futuram aceipi debere.

Rector etiam ne cum diminutione doctrinze publice szepe

Consilium cogatur prouideto, neque ullo priuatim petente Sena-

tum habeat, nisi tali de causa , quam Decani quatuor, aut

qui ipsorum vices gerent, quibus preterea Jure consultus vnus

professor accedat, approbauerint.

Quod si tanta non uideatur,

quare vniuersi conuocentur, ipsi decidant, aut rem tradant Rec-

torl cum consiliarijs cognoscendam et definiendam. In hac parte

delinquentem in Rectorem Vniuersitatis arbitrio animaduersio

N

permissa{ esto.

De Jurisdictione Rectoris cap. S.

Rector cum assessoribus Jus dicet causasque cognoscet stu-

diosorum, delietorumque illos suorum causam dicere coram se iu-

bebit. Citabuntur autem rei de more a publico ministro.

Assessores petenti Rectori statim ubi creatus fuerit , adiun-

-

guntor ab Vniuersitate prioris semestris Rector et Decani quatuor

-

professionum.

Horum cognitione res atque controuersie omnes statim deci-

N

dentur ac dirimentur, neque seripta a partibus recipientur, nisi

-

si hoc a Rectore et consilio impetrauerint, quorum arbitrio et

N

praescriptione tota iuditiorum ratio administrabitur.

Assessores, in sententijs dicendis ac dijudicandis causis inte-

-

gritatem et fidem preestanto, nulla re nisi veritate mouentor, ne

protrahunto deeisiones ac iudicationes, neue litigatores impensis

n

aggrauent. Si fecerint prenam sustinento arbitratu Vniuersitatis

scholg hulus.

6

A Rectore et Assessoribus ita demum prouocatio ad

)-

Cancellarium Vniuversitatis Scholastiese recipiatur, si procu-

IS

rator illius duos florenos pignori in litem apud Rectorem de-

C

posuerit, et illam a se executum iri sufficiente cautione fidem

fecerit.

Ö

Rectori literas scriptaue, nisi iussu Consilij publici sigillo

-

Schole solenniter obsignare non licet. Consiliarij Rectori parento,

E Que:

14*

41.‘ Statuten d. U. von 1537.

212

aduocati assunto, nisı magna et probabili causa impediantur, abs-

que qua culusque absentia *! multa esto cruciatorum quatuor.

De Rationibus gesti Magistratus reddendis cap. 9.

mine

Schol

Retor intra dies quindecim cum Magistratu abierit ratio-

lico

nem reddito acceptorum et expensorum, Ooratione atque

zuren

re satisfacıto intra octiduum de omnibus qug® requirentur, pecu-

gıfas

niam acquisitam tempore Magistratus sui fideliter inferto Erario.

ng

Ni fecerit, soluito multam floreni vnius aut contra iusiurandum

NOLES

fecisse iudicator.

His peractis et explicatis rationibus pecuniam

dona

praesentem nouus Rector vna cum clauigeris in Erarium Vniuersi-

1)01'€

tatis fideliter inferat ad idque faciendum jureiurando astrictus esto.

tulur

Quo die cum Rectore rationes putabuntur, omnium professio-

num Decani et ipsi referunto rationes suas.

Rector quo die Magistratu abierit, petito ut acta et gésta

Magistratus sui decreto publici consilij rata firma_habeantur. Idem

curato recitarı annotata consultorum et decretorum tempore Ma-

gistratus sul, ut si quorum memoria diligentius conseruanda

grati

uideatur, ea in decretorum librum precipuum referantur. Itemque

pLed

esto,

Decani singularum professionum, ut rationes a se relatge comproben-

fatis

tur, petere et easdem ostendere atque offerre Vniuersitati debent.

tantı

Ya

De Contubernio inspiciendo cap. 10.

Cancellarius Vniuersitatis vna cum secundo professore T'heo-

De)

logige, Ecclesieg Tubingensis Decano, assumpto pedagogarcha Con-

tubernij res inspiciet. Curabit ut ibi Magistri habitent, qui cum

istius Collegij Rectore mores adolescentum regere eb priuatim

etiam discipulos instituere uelint et possint. Quos etiam ut morum

gand

censores de discipulorum oeconomi et ministrorum officio singula-

fiteat

tim interrogabit. Si quis deliquisse iudicatus fuerit, eum uel ca-

hanc

stigando uel multam irrogando, secundum delicti modum et prze-

a{] N

seripta legum, meliorem reddere studebit.

Exquiret neglectiones

et delicta, paenas exiget, sacramentum dicere iubebit.

trede

Rector contubernij nullius nomen inscribat, nec uexationem

al {

etiam ulli decernat, nisi per pedellum aut alios fide dignos com-

pra

pererit, illum et apud Rectorem Vniuersitatis et Decanum nomen

Ylg

Suum €esSSe PI‘OfGSSUIII.

TeN0

p

velin

1 absentiege.

41

Statuten d. U. von 1537.

21

d

De Rectoris Salario cap. 11.

Rector cum diligentia et fide tam mercedes inscriptionis no-

mnine quam multas ob delicta exactas inferat Erario Vniuersitatis

0=

Scholastica@ totas atque integras praeterquam quod ministro pub-

6

lico debitum decesserit. Ad hoc diligenter et fideliter faciendum

iureiurando astrietus esto.

U

Ipsi autem Rectori premium Vniuer-

0

sitas persoluet ob nauatam Reipublicg operam florenorum

m

Eidemque omnes Doetoratus candidati, quo die ho-

uiginti.

m

nores capient, hulus ipsius dignitatis causa singulatim pileum

-

donabunt.

Sed et Rector grauitati cuidam et honestati vite tem-

(

pore Magistratus sui, imprimis cum vestitu, tum comitatu aliquan-

0

tulum sese extollere studebit.

De Expensis Rectori concessis honoris causa

ia

Cap. 12

mM

f

Nobilitate, eruditione, virtute preestantium virorum hospitum

da

gratia, munerum offerendorum nomine, si Doctoratus dignitate

preediti sint, quantum impendi debeat, ipsius arbitrium Reetoris

e

esto.

I

Si alia in dignitate erunt inque alios honorificos Vniuersi-

N

tatis Schole huius usus, de pecunia publica Rectori impendere

tantum liceat, quantum Decani quatuor professionum uel consulta

Vniuversitatis permiserint.

0

De professione nominum apud Rectorem et recep-

-

tione nouorum cap. 13.

ım

Qui inter studiosos huius Schole censeri, et priuilegijs 1psius

ım

gaudere uoluerit primo mense aduentus in hoc oppidum sui pro-

ım

a

fiteatur apud Rectorem nomen suum et sacramentum in literariam

Car

hanc militiam det.

Qui non fecerit priuilegiorum beneficia nihil

Cn

ad se pertinere sciat.

168

Inscriptionis nomine exiget Rector a singulis cruciatos

tredecim. Hoc remitti egentibus uel totum uel ex parte atque

em

ad tempus poterit.

Nobilitate, opulentia, honoribus, dignitate

IM-

prestantibus et in sublimioribus subsellijs locandis , quantum

en

vulgo pendi soleat indicabitur. Sed ab ipsis non minus uno flo-

reno poscetur , nisi forte eorum liberalitati, quod amplius dare

uelint, relinquendum esse uideatur.

214

41. Statuten d. U. von 1537,

strol

Si alienum quis nomen fuerit professus et pecuniam inserip-

oppl

tionis nomine soluerit, a studiosorum numero exclusus esto et

quis

pecunia careto.

cede

Qui studiorum causa huc uenerint ac nomina sua apud Rec-

eb C

torem fuerint professi, Decanum eius facultatis , cui maxime

yunt

operam daturi sunt, et si studiosi bonarum artium esse uolent,

pedagogarcham nulla möra interposita iubeantur accedere

pf@(

et orare, ut in album eius Facultatis referantur, (cui tamen in-

EONT

scriptionis nomine nihil persoluere cogentur).

Ita enim fiet, ut

Quo

singularum professionum Doctores et Magistri suos obseruare et

hon

non solum studia, sed mores etiam adolescentig gubernare, ac si

ita res ferat, testimonia et honores ipsis tuto conferre possint.

peti

Ne tamen negligentes Rectori et Decanis imponant, ipse Rector

cun

perseripto ad Decanum uel peredagogarcham nomine studiosi cer-

tior fiet, num se illis indicarit.

tal

In delinquentes a Rectore ani-

maduertetur.

ten

mr

Decani singularum Facultatum, post noui Decani electionem,

vna cum collegis consignationem auditorum suorum diligenter

mi

inspiciant et inter se de profectu et diligentia suorum conferant,

I

negligentes accersant, hortentur increpent, desperatx negligentiee

S

et improbitatis discipulos Senatui significent, ut ueluti inutilia et

j

putida membra a toto corpore Vniuersitatis resecentur.

Si _ qui

Magisteri] gradum adepti progredi ad altiora studia uolent, eos

(U

e

Decanus artium statim a promotione monebit, ut nomen suum

ad

eius facultatis, cui se addicere uolent, Decano indicent aut paeda-

16

gogarchee.

Absque Magistro ac preceptore uagabundos, qui Magistri

et Doctores non sint, neminem ferri oportet.

Itaque si uel Rec-

tor ipse uel alij professores compererint in hac aliquem licentia

uluere, accersitum castigent uerbis et tempus praseribant, intra

quod subijcere se Magistro aut praceptori debeat.

Quod nisi

obierit, a numero studiosorum excluditor.

Eum autem precep-

torem acecipiendum esse uolumus, qui uel Magisterij gradum in

aliqua Academia sit adeptus, uel si Magister non sit, suam pie-

e

tatem eruditionem et mores Rectori et facultati bonarum artium

approbauerit.

Qui ad _ honores et gradus studij philosophici aspirabunt, om-

nes posthac in contuhbernio sub diseiplina Rectoris et Magi-

41. Statuten d.. U. von 1537.

21

)x

strorum habitabunt et cibum etiam capient, nisi forte quis in

$

oppido cum doctore, praceptore aut certe parentibus et propin-

quis suls uixerit.

Tis enim ut extra Collegium habitent sic con-

cedetur, si lectiones omnibus horis, quibus oportet, frequentarint

6

et catera que leges communitatis studij bonarum artium requi-

runt fecerint. Qui ista neglexerit, sciat sibi aditum ad honores

praeclusum esse.

-

Quicunque honorum gradus ullarum professionum affectabunt,

eorum nomina Decanus professionis su® ad Rectorem deferat.

f

Quea nisiı ın albo Vniuersitatis rite perscripta inueniantur, petendi

l

honores ius illis‘: denegator.

Cum etiam haecetenus studiosi nonnulli semestre ante honorum

petitionem in conuictum professoris alicuius se contulerint et fuü-

cum facere preceptoribus, ac si sub disciplina fuerint, sint conati,

tales sciant sibı posthac probandum esse, quod toto completionis

tempore uel in Contubernio uel alibi sub idoneis praeceptoribus

uixerint.

Cum nimia festinatio in ceteris rebus plerumque soleat esse

infelix, tum uero imprimis perniciosa est discentibus, quare nemo

posthac ex ijs qui in paedagogio lectiones audiunt ad facultates

superiores admittatur, nisi fundamenta in bonis artibus et ijs

preecipue, que orationem formant et expoliunt probe iecerit, id-

Rector etiam

que de sententia Collegij studij bonarum artium.

et Decani si quem rudiorem festinare ad superiora animaduertent,

ad pedagogarcham eum et facultatis bonarum artium Magistros

remittent.

Sacramentum solemne quod Rectori dari solet

cap. 14.

Qui nomina Scholg huic dederint, iurabunt in höec capita.

Primum. Velle Religionem pie casteque colere.

Secundum.

Rectori et primoribus huius schole obedire

et eosdem reuerentia digna prosequi, neque ulla dietorum facto-

rumue contumelia afficere.

Tertium. Aduersus Illustrissimum principem, Rempublicam

cum Schole tum oppidi huius nihil hostiliter, improbe, scelerate,

moliri ac machinari ulla ratione ac via.

216

41. Statuten d. U. von 1537

Quartum

In ius vocatos propter contractus uel actus hie

gestos coram Rectore causam dicere

ıfa

Quintum

Exclusos propter improbitatem a consortio scho-

pef

lastico ex oppido primo quoque tempore discedere. Si tamen uel

ob zs alienum uel alias causas graues reuocentur, nisi satisfecerint

tate

comparere eß se coram Rectore prasentes sistere

aute

di)

Formula Sacramenti

His pronuntiatis a Rectore, ita ut intelligantur a

OpP

a profitenti-

{uo)

bus nomen suum, in ipsa iurare Reetor iubebit per DEVM vel

his verbis:

SeCh

n

T Ita iuro ut me DEVS adiwuet

Sal

Rec

Cum autem iurisiurandi singularis religio neque profananda

esse uideatur, cumque multi pueri xtate et animo imbecilli atque

qua

improuido adduci ad hanc professionem nominis soleant,

qui

Tum

pueri adhuc fuerint, stipulata manu promittere eos iubebit Rector

recitata capita monebitque iurisiurandi hanc promissionem 10co

orst

accipi, ut meminerint se iuratos esse, cum p11mum quz religio

Ja

Jurisiurandi sit intelligere ceperint. Sed et alijs in promissionibus

dun

solennis jurisiurandi sanctitas, nisi re flagitante, non usurpabitur

ac stipulatione res peragetur

De

In leges et statuta qui deliquerint

periurio ideo infames

haberi non debent, siquidem psenas subierint inflictas illis delicto

Suo

Ni forte hec ipsa peena periurij legi alieui aut statuto ad-

1i)clatur.

bın

en

Rector etiam subscriptis legibus tenebitur cap. 15

rede

Rector ne cui pecuniam inscriptionis nomine de-

Yn

bitam condonato aut remittito, nisi iusta de causa, quam ipsam

diet

causam apponito uniuscuiusque nomini, similiter et inscriptionis

N0n

diem.

Si _ quid sine iusta causa remiserit

condonarit

ipse re-

yrot

pendat

Remittendo autem uel totius mercedis uel partis illius

uale

causg ferme iste fuerint

Si quis Doctoratus honores consecutus

NEIs

auß conductus stipendio ab Vniuersitate aduenerit et remitti

dum

hanc sibi uelit, ut hoc reuerentige illius detur, siue quis in illo-

hon

rum famulitio seu extra hoc se bona fide pauperem esse affir-

Mer

marit

yub

41. Statuten d. U, von 1537.

217

Si quis studiosus abfuerit hine ultra semestre, reuersus

ita demum priuilegijs Vniuersitatis gaudebit, si a Rectore denuo

petierit ut in curam et ditionem Vniuersitatis recipiatur.

Si quid edieendum fuerit, Reector prescripta mandata autori-

tate nominis sui in charta signata de more proponat. Preeseriptio

autem talis sit Rector Vniuersitatis Scholast_icae stu-

dij Tubingensis.

Magistratum dum geret Rector, hoc est toto semestri suo,

oppido itineris causa ne exito, nisi a Consiliarijs et Decanis qua-

tuor facta sibı potestate, ipse indicato profeetionem suam consilio

secretiuri, aut uni saltem ex illis, aut si neque hoc facere potue-

Verum ab-

rit, ministro publico, ne ignoretur discessio ipsius.

senti Rectori, uel prioris semestris uel tertij uel etiam ulterioris,

Rector substituetur, de sententia Consiliariorum et Decanorum

quatuor.

Insignia Rectoris, libros, Album Vniuersitatis, Chartas, Sigil-

lum Rector fideliter et diligenter custodito, penes se habeto Ma-

gistratus sui tempore.

Qui finito tradito Rectori successori suo

lam iurato Vniuersitati Scholasticg. Ni fecerit, contra ius iuran-

dum facturum se sciat.

De honoribus conferendiset promouendis ad gradus

illorum Cap: 160

Singularum professionum Doctores ac Magistri operam da-

bunt, ut petentibus honores via atque ratio prescribatur, qua

peruenire ad petitos honores possint, non illos quidem pecunia

redemptos , sed meritos virtute et eruditione sua.

Nemini ab

Vniuversitate Scholastica excluso, nemini cui funetione sua inter-

dietum sit, nemini qui nomen suum apud Reetorem Vniuersitatis

non fuerit professus, honores mandare fas esto, neque in ulla

professione nisi ordine et consensu omnium gesta, hac in parte

ualebunt.

Denique intra preeseriptionem et statuta sua ab Vni-

uersitate Scholastica approbata quaeque professio consistet secun-

dumque illa totam rationem conferendorum decernendorumque

honorem moderabitur.

Quod si quis hac in re ordinem conue-

nientem audacia sua perturbauerit, in eum de sententia Consilii

publici Vniuaersitatis Scholasticg adnimaduertetur.,

218

41. Statuten d. U, von 1537,

ge

De honestate vitg et morum cap. 17.

st

Nihil est in omnibus congregationibus magis necessarium

legibus, ut boni in pace et quiete degere, coherceri mali iure

TE

possint.

Imprimis uero in studiosorum catibus, ubi nisi pax et

Cl

quies inuiolata seruetur, nihil recte fieri eorum, quorum illi causa

S

ol

instituti sunt, possit.

Omnia autem violant pacem et quietem

Quare ut laudabilis dis-

aCl

quee contra honestatem et decus fiunt.

ciplina custodiatur, quaedam studiosis honestatis ac decoris pree-

hal

cepta deinceps nunc exponentur, quibus qui parere libenter uo-

gl

luerint meliores, qui noluerint non certe deteriores coherciti

peenis afficientur.

De Religione.

al

Etiam ij qui uera ratione Deum non coluerunt, ante omnia

Deum colendum caste pieque adorandum, reuerendum esse tradi-

IO

derunt.

Quo magis in hac veritatis luce faciendum, ut diuvini

die

X

numinis cultus precipua cura nobis sit.

Omnes igitur nullam

rem diuini numinis veneratione antiquiorem esse sinent.

Quee

16

cum meditatione assidua sacrarum literarum excitetur, nemo con-

Sir

ciones et preces publicas, quas letanias uocant, negligat.

Qui

M

contra fecerit et festis pracipue diebus sub concionibus a pedello

il‘l‘1

in oppido aut campo repertus fuerit, in eum (nisi causas absentisge

p

su® grauissimas assignarit) de sententia Rectoris animaduertetur.

ten

Omnes etiam operam dent, ut vite castimonia, pietate et religione

sal

probent se cura rerum sacrarum serio tangı.

die

au

Df Blasphemijs.

str

Blasphemias, deierationes omnis generis, mendacia, maledicta

A

omnes summa attentione declinent, quorum singulorum in accu-

ad

satos et conuictos ea Rectoris et Senatus animaduersio erit, quz

NN

merito sceleratorum esse debet, et pro indignitate uel atrocitate

deierationis et Blasphemiee ciuiliter uel criminaliter punientur.

O]

q

De Reuerentia erga praeceptores et diligentia in audiendis

arl

lectionibus.

ln

Adolescentes maiores natu et Magistros suos, qui instar pa-

rentum sint cuique, uenerantor, obseruanto, obedientia et mori-

Nal

41

Statuten d. U. von 1537.

219

geratione prosequuntor.

Equales suos diligunto , officia vite eb

studiorum inter se mutuis animis et uoluntatibus faciunto.

Quieunque in communitatem et ius studiosorum huius Scholze

recipi uoluerit, nomen suum apud Rectorem illius profiteatur, sa-

cramentum det, sicut ille uerbis preeiuerit, pensionem inscriptionis

soluat, ut statum est.

Vnus quisque eas horas, quibus docentes audire fuerit iussus,

accurate obeat, neque unquam nisi iusta de causa absit.

Suum quisque Magistrum seu praeceptorem habeto, qui non

habuerit, in eum ut dietum est, animaduertetur.

Quid etiam Ma-

gistri seu preceptoris nomine intelligi debeat, supra est expositum.

De conflietibus et armorum vsu.

Ne quis versator nocendi causa cum telo in publico, neu

arm a tractato, non stringat ferrum, non dimicet, neminem feriet,

pulset, laedat, sauciet.

Iniurig conuitijs uerborum inter equales

dignitate factge, multa esto denarium duum, id est eruciatorum

XV. 58i ad manus et arma fuerit deuentum , qui alterum impe-

tierit, eruciatos soluito XXIL, siquidem non icerit neque leeserit.

Sin icerit, pulsarit, percusserit, absque tamen vulneratione exigitor

i

multa floreni unius, si leuiter sauciarit, duorum florenorum multa

irrogator. His delietis prater multam, si res postulauerit, Rector

peenam carceris attemperabit.

De atroci vulnere cognitio et sen-

tentia et arbitrium Rectoris et Assessorum erit, suo culusque iure

saluo.

Similiter et cognitio erit Rectoris , cum quis preestantem

dignitate Magistrum, Doctorem. qui Magistratus gerent, oratione

aut re ipsa lasisse dicetur.

Omnibus autem qui gladios suos

strinxerint arma adimet Rector, aut nomine armorum, si ita ipsi

uidebitur florenum unum exiget, nisi forte quis probauerit, se

-

ad propulsandum capitis periculum, aut iustam defensionem arma

sumpsisse.

Si quis publicos ministros uel uigiles Vniuersitatis

oppidiue, uerbis aut re ipsa lesisse comperietur, is carcere diebus

quindecim cohercetor, aut multam soluito florenorum duum ad

arbitrium Rectoris et Senatus.

Grauius etiam hac in parte de-

linquentibus paena augeatur.

-

Discendarum bonarum literarum atque artium non latroci-

-

nandi gratia Catus Scholastici habentur. Proinde armorum nullus

220

41. Statuten d. U. von 1587.

potest esse in pace usus.

Ad militarem omnino modum studiosos,

l

ense transuerso, aut prgeminentia sua conspicuo, armari ferendum

[9C

non est uisum, multo minus alio teli inusitati in pace et pree-

Si quis tamen talis armaturg causam sese

e

cipue letiferi genere.

habere arbitrabitur, obtineat concessionem Rectoris, ut illo sibi

gu

s

modo liceat armato esse; absque qua quotiescunque illius modi

aliquis :arma gestauerit, affueritque in solenni conuentu studioso-

P€

aMl

rum, aut ante Rectorem Vniuersitatemue, aut in iuditio, multe-

tur triente floreni.

Absque hac deformitate et cum debita mo-

CEl

deratione gestantibus, ne quid multe infligitor, aut pene im-

fr

ponitor.

(

SC

De diuagationibus nocturnis clamoribus et tumultibus tum abusu

instrumentorum musicorum.

Strepitu et clamoribus diurnis interdietum esto Vniuersis,

quo in genere delictis grauioribus autß leuioribus paena quoque

bu

carceris a Rectore attemperabitur.

est

Si forte incendium extiterit, ne quis temere accurrat, qui

Pı

ualidiores erunt, laborantibus opitulentur licet, nisi forte ingens

flo

uls flamma aduocare uideatur uniuersos.

S

In tumultuatione oppidanorum nemo procurrat, nemo se

N&

admisceat, sed domi quisque su® remaneat.

li_b

Noctu statim ab illo tempore, quo signum &re uigilibus

(

dari solet, quique domi sunto, per regiones vrbis et angiporta

SEU

ne tumultuose uagantor, tum maxime a ui et dolo, inprimis re-

El

serandarum zdium alienarum abstinento.

Si qua causa fuerit,

al

cur noctu in publico sibi uersandum aliquis putarit, primum

em

illam causam sibi probandum sciat.

Deinde cum moderatione et

Je

absque tumultuatione cum lumine in publico uersator, ni fecerit

diebus XV carcere cohercetor.

Refractores quidem gdium, et qui

fa

uim fecerint, hoc ipsum ob factum statim ut infames exclusionis

fac

de Vniuersitate Scholastica paenam sustinen to.

tor

Nullus item leuissimo vulgi more per oppidum die noctuue

tympana pulsari curet, aut alijs instrumentis musicis per Vvias

grassetur, nisi impetrarit, ut hoc faceret a Rectore indulgente, in

sodalitatibus et ctibus non inhonestis.

Qui curarit, fecerit abs-

ep

que Rectoris permissione, in eum Rector de sententia Consilia-

SW

41. Statuten d. U. von 1537.

221

riorum sSuorum pro delieti natura grauiter animaduertet et fero-

clam illius carcere domabit.

Cum multi sepe noctu gregatim obambulare soleant et

ea res multorum sit incommodorum causa, Senatus omnes et sin-

gulos hortatur, ut in posterum ab ista deambulandi ratione ab-

stineant.

Qui monitionibus istis locum non dederint, in eos ut

perturbatores otij et pacis Magistratus Scholastieus grauissime est

animaduersurus.

Ad Rectorem ne qu\i agminatim neue turbulente ac-

cedunto.

Si magna res et ad plurimos pertinere uisa fuerit, duo

tresue ad summum, qui apud Rectorem agant creentur.

Qui-

cunque, ut in hoc delinqueretur fecerit, contra ilusiurandum se

sciat fecisse.

De lenocinijs scortatione et vagis libidinibus.

Scortatione et vagis libidinibus nihil faedius et turpius, qui-

Certum etiam

bus efficitur ut homo in proprium corpus peccet.

est DEI iram eandem ob causam contra homines sepius exarsisse.

Propter ıllas enim libidines totus mundus eluuione summersus,

florentissime vrbes deletg, homines prope innumerabiles extineti

sunt, et sacrg testantur liter@ scortatores a spe heareditatis zter-

n exeidere.

Quz cum ita sint, adolescentes consuetudinem illam

libidinosam mulierum, conulula in ganeis locisque suspectis, leno-

cinia et sodalitia omnia, quee eos inuitare ad turpitudinem pos-

sunt, tanquam preesentissimam pestem fugiant.

Quod si quis

eiusmodi turpitudinis reus fiet, in eum initio exemplum statuetur

animaduersionis uehementis et eximie.

Si perrexerit, nec se

emendari sinet, a consortio scholastico excludetnr, ne alios ado-

lescentes in societatem flagitiose consuetudinis pertrahat.

A _ turpitudine uerborum in nominandis omnibus 1js, quz

factu foeda consentur , itemque a petulantia cum uerborum tum

factorum abstinento omnes, ni fecerint penam ad arbitrium Rec-

toris sustinento.

De Conuiuijs.

In diuersorijs et cauponis nemo uersetur, assideat,

epuletur, potet, nisi eo uenerit querendi alicuius gratia, aut cum

suo praeceptore, aut sit cum suis parentibus, propinquis , neces-

222

41. Statuten d..U. von 1537.

sarı]s.

Ne quis saltandi spectandi aut alterius rei gratia in

eum locum, ubi publicg saltationes habentur, sese conferat, nisi

forte Doctorales cum' chorea ! habebuntur, aut alias honesta inui-

pict

tatione pudicg choreg particeps factus, et obseruata hac etiam

ın re honestate et decentia.

est

Qui aliter fecerit, multam soluito

eruciatorum XV.

ula

SEC

Conuiuia, compotationes, ne quis alieno loco et tempore,

{as

neu barbarico ritu ac uesania uulgi celebrato.

Neue quisquam

gest

alterum in propinando ad equalitatem adigat.

Quod si quis fe-

Ject

cisse comperiatur, illı multa irrogator cruciatorum XX. Si uero

etiam furore aliquo aut turpitudine aut feditate (ut sunt discur-

COl

best

sionum , clamorum , tumultuationum , vomitus) priora auxerit et

N0U

accumulauerit, carcere compescitor plures paucioresue dies, ita ut

mel

Rector pro delieti atrocitate statuerit.

Cal

Aleg feditatem, damna, flagitia ac plane scurrilitatem ui-

Inc

tanto omnes, neque indulgento inhonestis uoluptatibus, cum multee

honeste suppeditent.

Scurriles autem aleatores , quique illos te-

COn

xerint aut receperint, primum cum. indicati fuerint, curato Reetor

pos

moneri, ut improbi esse desinant, si nihil profecerit monendo, ab

delatis postea ac damnatis hoc nomine multam exigito vnius

floreni, a tertio delatis damnatisque duum, postea uero rursum dela-

tos damnatosque, ut desperate malitie, infamia exclusionis notato.

ng

Extra intraue oppidum publicos cetus cogere et ha-

flor

bere commessandiı conuluandique gratia (ut sepe ad choreas in

DE

urbe, et foris ad prata et fonticulos ac amnes fier1 consueuit) nunc

mi

igitur deinceps eiusmodi catus cogere, facere ne liceat, nisı impe-

trata uenia et facultate a Rectore.

Qui secus fecerit, contra Jus-

infe

md

iurandurn fecisse iudicator.

gen

De ablegandis uel excludendis propter intemperantiam.

‚Qui negligentig uel intemperantix sese dederint

Jast

aut alias turbulenter se gesserint, ut post unam aut alteram ad-

que

monitionem et castigationem emendatio conspiciatur nulla, ij ad

qui

parentes et propinquos de consilio Rectoris et senatus ablegentur,

refl

ne iacturam temporis, ualetudinis et bonorum faciant.

Si qui

uero ad summum gradum improbitatis fuerint progressi, 1j etiam

Stü

ınfamia exclusionis notabunt ur.

Meı

1 mss. choreg.

stie

223

41; Statutep d. :U von? 1537

De Vestitu.

Certum est amictum et incessum ingeniorum esse humanorum

picturam.

Itaque uestitus barbaricus haud dubie ingeni]

est leuis et distorti inditium.

Quare ingenui adolescentes uestitu

utantur honesto et eo qui ad usum maxime sıt conueniens, nihil

secundum prauitates vulgares dissutum, piletum, scissum sit, pe-

tasos uillosos et ulatorios, capitia etiam equestria in urbe non

gestent, pileos oblongos illos, qualibus turcica barbaries‘ de-

lectatur, abominentur, togularum breuitate, queg uix pudendas

corperis partes tegere possunt, scurras et moriones imitarı eru-

bescant.

Caligas autem ultra genua diffluentes et affectata

nouitate scissas, qug primo a carnificibus sunt usurpate , existi-

ment non modo Musarum cultores

sed milites etiam dedecere.

Calamo potius quam gladijs prominentia sua conspiculs uti uelint.

Incessus deformitate careat, rusticitas et barbaries absit.

Qui

contra statuta talı uestitu delectabuntur, sciant sibi in hac Schola

posthac locum noh esse futurum.

De ijs qui aliorum re?ous damnum dederint.

Si quis nocendi causa domum, hortos, agros, atrium alienum

ingressus esse probabitur, quamuis damnum non dederit, dimidij

floreni multam soluito.

Qui cum detrimento ingressus probabitur

praeter multam damnum etiam datum sarciat, qua in parte cog-

nitio penes Rectorem esto.

Fures, oppugnatores @dium, seditiosos, flagitijs ac scelere

infames, ereptores alienorum , in huiusmodi statim quezestiones et

iuditia exercebuntur.

Damnatique de Vniuersitate scholastica exi-

gentur neque enim ferri diutius in quieta Republica possunt.

EKarum rerum, qug res publice a Rectore Vniuersitatis Scho-

Ü

lastic@g , professionum Decanis Doctoribusque aut Magistris quo-

que tempore edictee, interdictge, mandatee significatge fuerint, ne

l

quis chartam affıxam ad ianuam templi Scholamue, ut assolet,

Y

refigito.

Qui fecerit carcere puniatur ad arbitrium Reectoris.

l

Mercaturas facere, aut institoriam exercere in hoe oppido

studiorum cultoribus non licet.

Qui fecerit, exereuerit, eius no-

men relatum in album Reectoris inducitor.

Ipse ne quo Schola-

stico priuilegio gaudeto,

x

224

41. Statuten d. U von 1537.

fuer)

In muros oppidi ne quis conscendat, neue alia in loca

na

publica sese inferat aut insinuet, vnde se abesse debere intelliget.

nem

De Famoso Libello.

{rau

Nemo omnium ausit ullum libello famoso ac contume-

CaUS

lioso seripto incessere atque infamare.

In qua parte lasos se

mISS

existimantibus iuris beneficio atque auxilio succurretur.

Quin

sed

etiam, quicquam edere librorum seriptorumque, quacumque lingua

et quocunque argumento, apud nos concessum nulli sit, nisi per-

mp

silla

missu Rectoris et Decanorum quatuor, quibus omnia prius scripta

bene

quam typis excudantur offerri inspicienda debebunt.

Nisi _ quis

deat

fecerit, aut si illis uetantibus scriptum suum euulgarit, in eum

arbitratu Rectoris animaduersio constituetur.

Sequuntur statuta quedam Juditiorum et Cognitionis

causarum cap. 18.

soln

Si litem Vniuersitatis Scholastic@ ciuis cum oppidano ha-

CO

buerit controuersia nata ijs temporibus, quibus studiorum gratia

UG

affuerit, is igitur oppidanum infra oppidum Tubingense conueniat

Uuti

et coram illius iuditio, neque foro externo utatur.

Etiam exe-

nel

cutionem et definitionem litis admittat de sententia iudieum illo-

tent

rum, nisi forte hi in iure administrando negligentes aut remissi

pp

fuerint.

Qui contra fecerit atque ter monitus contra facere per-

rexerit, periurio infamis habetor.

NECe

Quicunque suo uel aliorum nomine causas iuditiarias coram

Yata

M

nostro Consistorio agunt, illi neque dietis neque scriptis con-

tumeliosis se inuicem ledere, sed sine alterius iniuria modeste

qui

sua proponere debebunt.

cabı

Qui uero contra fecerint, sciant se p2-

nam uel multam ex arbitrio Rectoris et assessorum ipsis infli-

gendam incursuros esse.

Praterea si tam grauis est controuersia, ut necesse sit eam

scriptis proponere, Rector et consistoriales pro magnitudine et

sticg

circumstantijs caus® ligitantibus certum tempus preescribere de-

COM

bent, intra quod ea quee iudiei exhibere uolent binis exemplari-

Tum

bus ’et alternis uicibus Notario offerre iubeautur.

Quod si uero

füer

aliqui hanc preefinitionem temporis non obseruauerint, siue prin-

en

cipales ligitatores siue procuratores uel aduocati fuerint, eos omnes

Cato

Rector et Assessores integro uel dimidiato floreno, prout uisum

dier

®

41. Statuten d. U. von 1537.

22

]

”

ü

fuerit, multabunt et aduersario postulante eosdem etiam in pze-

nam dilate litis condemnabunt, nisi ijustas ob causas prorogatio-

nem prestituti terminı ab eodem Rectore et Assessoribus impe-

trauerint.

d

Nullus subieetus iurisdietioni Vniuersitatis Scholastiee huius

6

causa controuersiaque orta tempore, quo studiorum gratia huc

n

missus affuerit, aduersarium extrahat hince ad aliud iuditium,

@

sed coram Rectore conueniat, nisi quo minus faceret a Rectore

D

impetrauerit.

Qui aliter fecerit punitor arbitrio Rectoris et Con-

a

siliariorum illius.

Sic tamen hoc aceipiendum , ne cui negatum

N

beneficium iuris communis et legitima defensio erepta esse ui-

deatur.

De legitimis debitis et eorum solutione.

Si quis postulatus apud Rectorem legitimi debiti moram

solutionis fecerit, dies quindecim preestituantur, iıntra quos ılli

}n

cu1ı debet satis facıat.

Si diem hunc non obierit, multam soluito

14

eruclatorum 4.

Tum illi rursum quindecıim dierum spacium so-

a

lutioni prefiniatur , quibus creditori aut illi cui debet satisfaclat

ß

uel cum illis transigat. Ni factum fuerit, in custodiam detur pe-

tente aduersariıo aut bona ıllius uendantur 1uxta consuetudinem

l

oppidi huius, deque pecunia confecta debitum dissoluatur.

Legitimum debitum hoc demum habeatur, quod ob

necessarlas causas factum est.

Nam qug in conulula immode-

M

rata ın tabernis, vestes sumptuosas et cum profusione quadam

in esculenta et poculenta (ut uocant) extraordinaria apud eos

fe

qui conuictores alunt, insumuntur , legitima posthac non iudi-

cabuntur.

D

l

