surus est, positiones ipse vel earum aliqua, aut earundem ponendi

modus placuerint, teneatur extunc prefatus magister vel Bacca-

laureus disputaturus, taliter alterare et varlare positiones suas,

qualiter ab vtroque decernentur disputande, alioquin omnino de

illis supersedeatur.

Verba autem mordentia, exacerbatiua atque punctiua, a qui-

bus in ipsis positionibus erogandis atque intimandis abstinendum

est, hec que sequuntur, et eis equiualentia indicamus , heresis,

hereticum, sapiens heresim, erroneum in fide, suspectum in fide,

nericulosum, sommare, erroneumM , eciam si in fide non appouat,

stolidum, asininum, irrationabile, falsissimum, inprobabilissimum,

maledictum, vel his eciam contraria, vel magis rationabile, ma-

gis probabile, verissimum, mMmagis verum, Magts probabile , vel

probabilissimum , que omnia et decani et consiliariorum suorum

judieio pariter et diseretioni duximus committenda ad arbitrandum.

Et si aliquis magistrorum huic salubri statuto non paruerit,

verum aliquam positionem, que aliquid ex his verbis, aut eis con-

similibus contineret, intimauerit, ipsa non preostensa nec appro-

bata, modo predieto , Is ipso facto, duorum florenorum mulectam

artium fac. fisco irremissibiliter soluendam incurrat.

Suspensus

quoque sit a regimine fac. artium, atque ab omnibus emolumentis

eiusdem , ita quod nullum ius eidem in hijs, in quocunque foro

Statuta 1477 u. 1505.1

339

exercitiis secundum suum statum, vt premissum est, a principio

vsque ad finem, et hoc ex proprio vel alieno textu, ita tamen,

quod audientes ex vno textu numerum ternarium non excedant.

Lectiones quoque et exercitia neglecta, et in quibus insuolencias

acquiratur , neque pro ipso taliter suspenso vniuersifas quoquo

modo se intromittat, suspensionis penam relaxando, donec facul-

tas duxerit secum dispensandum. pluralitate votorum, absque de-

canı voto.

Talis autem disputatio deinceps qualibet septimana semel

sabbatina die fiat, in qua decanus, cuilibet disputantium, suo

ordine quatuor denarios restituat, duplo semper decano et presi-

denti cedente.

Insuper quiuis magister .suis loco et ordine per se presidere

teneatur.

Item si quis magistrorum presidere non possit, Is per se

decanum accedat causam allegaturus, cur presidere non valeat,

que deinde causa, sı decano et suis consiliarlis rationabilis visa

fuerit, approbetur ac per decanum de alio disputante prouideatur,

nec talıs magister ad presidendum - admonitus per pedellum aut

cedulam pedello traditam se erga decanum, cur presidere non

possit, excuset, nec ipse pedellus talem excusationem ad decanum

referre presumat, sub pena per facultatem arbitranda.

Item magister volens profiteri accipiat questiones et so-

phismata pro capacitate respondentium et huiusmodi questiones

et sophismata ipsis respondentibus per triduum ante disputatio-

nem declarare et cum eis disputare teneatur, iuxta vniuersitatis

statutum.

Item magistri artium in hyeme hora septima, in estate

vero hora sexta disputationem artium ineipiant, in cuius’ex-

ordio per integram horam magister presidens respondentibus po-

sitiones proponere declarare et cum ipsis disputare astrictus sit,

sub pena priuationis presentiarum.

Pedellus quoque super eo vigilare ‚et tales negligentias de-

cano denunciare, sub pena priuationis presentie, teneatur.

Statuimus denique, quod quoad supramemoratas penas trans-

gressoribus infligendas, aut ad declarandum eos huiusmodi penas

incurrisse iudices existant, decanus fac. a. aut vicem tenens,

22*

340

Facultas Artium.,

il

commisit, signare tenentur, sub pena retardacionis in finem, vt

tempore admissionis ad temptamen super hijs coram facultate

deponere et dispensacionem petere possit.

32. Insuper, ne Baccalaurii aut Scolares ab actibus for-

cum suo predecessore, quibus in hac parte vniuersitas atque

artium fac. tributam potestatem siue iurisdietionem esse volunt

atque declarant, in notoriis de plano et sine iuris strepitu Cog-

In alıis excessibus decanus

noscendi et decernendi competere.

facultati denunciet, vt facultas ipsa, appellatione remota, de plano

et sine strepitu iuris cognoscat atque decernat penas transgres-

soribus infligendas , iuxta excessus qualitatem ac facti circum-

stantiam, atque secundum incorrigibilitatem vel contemptus na

titatem.

Sin autem predieti judices non concordauerint, adiungatur

eisdem decanus facultatis theologice pro tempore, cui similem

tributam vult vhiuersitas esse potestatem.

De disputatione magistrorum quantum ad ar-

zueHLeS,

Magister volens arguere disputationis locum ingrediatur ho-

neste vestitus, cum capicio et birreto decenti.

Item magister suo‚ordine et loco argumentarı et post deduc-

tionem suorum argumentorum in loco disputationis, donec ma-

gister eum sequens sua argumenta deduxerit, permanere teneatur,

sub pena priuationis presentiarum.

Si vero aliquis magistrorum propter lectionem alıquam or-

dinariam ordinem et locum suum neglexerit, et cam causam de-

cano allegauerit , habebit decanus iuxta persone qualitatem dis-

cernere, et si talis sit, qui eo tempore lectiones visitare consue-

uit, eundem si sua argumenta, vt decet, deduxerit, presentijs non

priuabit.

Item quo major in disputatione obseruetur honestas ac matu-

ritas, voluit eciam facultas, vt magister arguens, latiniıs et non

teutonicis arguat verbis, ne potius risum, ‚quam vtilitatem

disputando promoueat, pena sub- eadem.

Item nullus arguens vltra tria argumenta proponat, quorum

duo duntaxat deducat, sub pena priuationis presentiarum, et si

Statuta 1477 u. 1505.

341

malibus quacunque occasione retrahantur, statuit artıum facul-

tas, vt tempore disputacionis ordinarie tam Magistrorum quam

Baccalaureorum aliorumque actuum formalium nullus Magistro-

rum aut Baccalaureorum resumere, auf alium quemcunque actum

hanc penam non curauerit et per decanum admonitus non cessa-

uerit, pena arbitraria per facultatem infligenda, puniatur.

Item magister arguens suum argumentum proponere et SCO-

lares id ipsum assumere debent, presidente scolarem sic dirigente :

ecce illa est maior aut minor et qwid dicis ad cam, quod si

respondens non respondeat, quia forsan ignarus, presidens magi-

ster suluere possit argumentum, arguente nihil replicante.

Item in disputatione magistrali axtistarum neque arguens

neque magister presidens illis vtantur terminis vel loquendi mo-

dis videlicet heresis, hereticum et similibus, dieendo vel infe-

rendo aliquid fore hereticum vel sapere heresim, suspectum de

heresi, erroneum in fide, vel damnatum ner ecclesiam , astninum

vel stolidum, verum ab illis abstinere omnino volumus et mode-

stis vti verbis scolasticis, puta sie dieendo: n”on videtur verum,

vel est inconueniens, inprobabile, inopinabile. Volumus preterea,

vt omnes a reliquis verbis, licet minus mordacibus, abstinere stu-

deant; rationibus et auetoritatibus, non contumeliis aut conuiciis

disputando.

Qui si eciam in hulusmodi, licet minus mordacibus,

excesserint, subiacent pene duorum florenorum, vt habetur supra

capitulo precedenti,. sie incipienti: Item conclusum est, quod

nullus magistrorum ete.

Insuper volumus, yvt de nulla disputatione mere theolo-

gica quisquam artistarum se in scolis. eorundem intromittat, ita

vt pro conclusione vel positione sue disputationis teneat, nec

vllum doetorem sue vie quisquam alio extollat vel efferat titulo,

quam COn sueto.

Et ‚si inter disputandum aliqua occurrerit pro-

positio theologica, que pregnans existat aut aliquam obscuritatem

pre se ferat, quam arguens ipse vel assumit, vel inferre conatur,

extune ipse magister presidens, eandem nequaquam iudicare ha-

beat, si vera sıt vel falsa, verum dicat:

neque vestrum est, hic

illam inferre vel assumere, neque meum est, hic adı ecam r7espon-

dere.

Quod si deinde ad hec verba presidentis vel decanı aut

vicedecani (quem sub sui officij debito, vt diligenter in hoc casu

Facultas Artium.

342

@

scolastieum facere presumat, sub pena duorum solidorum fisco

d

applicandorum, tociens quociens .huic contrauenerit statuto.

In

33. Item statuit, quod singuli Scolares et Baccalaurı1. ın

Sl

tercia aut quarta lectione, similiter et exercicio, se inscribi

S

silentium inponat, astrictum esse volumus) arguens quiescere nolit,

ß

presidentem ipsum aut ‚respondentem impellat atque inducere

l

conetur, vt respondeat, extunc talis magister arguens penam in-

currat 1 flor.

Item nullus magistrorum in eorundem disputatione alteri

magistro, qui tunc actu arguit, aut antequam argumenta sua

consummauit atque quieuit, suum argumentum soluendi aut repre-

hendendi animo reassumere presumat, neque verba sua eidem ad-

huc interponat aut intermisceat vel interrumpat, quibus alteri

suum argumentum soluere conetur, aut quibus eum, quo minus

pacifice ipsum deducere queat, impediat, neque volumus quem-

quam per hoc releuari,. quod dicat se aliquid dieturum cum li-

centia vel supportatione decani, vel cuiusuis alterius, sed ipso facto

incurrere dimidij floreni penam sine gracia fisco fac. soluendi.

Item magistris, qui tempore disputationis ordinarıe sunt in

examine aut temptamine, si alias consueuerint visitare disputa-

tiones, debet dari pecunia, que magistris arguentibus dari solet.

De officio Decani in disputatione ordinaria ma-

gistrorum et baccalaureorum.

Decanus in propria persona disputationibus tam magistro-

rum quam bacealaureorum presens sit a prineipio vsque ad finem.

Quod si negligens fuerit, per facultatem admoneatur, et si ad-

monitus se non emendauerit, sed in sua negligentia perseueraue-

rit, facultas eum iuxta excessus qualitatem punire aut alium eli-

gere teneatur.

Item si nonnunguam contingeret, quod decanus ex causa

legitima in persona propria vni vel pluribus disputationibus in-

teresse non posset, tunc vnum alium, deconsilio facultatis

existentem substituat, qui omnia ea, que ipsum decanum in actu

disputationis concernunt, diligenter faciat, sub eodem debito quo

decanus.

Item decanus in disputatione nulla soluere debet argumenta,

9

Statuta 1477 u. 1505.

34

37

curent et ante finem totalis libri singuli cedulas recognicionum

de auditis recipiant, quas etiam tempore admissionis ad temp-

tamen facultati palam presentent, sub pena retardacionis. Magi-

stris quoque pro pastu in ‚prompta pecunia vel pignora infra

sed_potius tam -presidentem quam respondentem dirigere et ma-

gistris arguentibus silentium inponere, quatenus singulis arguendi

locus pateat.

Item decanus nullam positionem mere theologicam,

juridiceam aut medicinalem in disputatione ordinaria fa-

cultatis artium siue. magistrorum siue baccalaureorum admittat.

De disputatione ordinarıa baccalaureorum, quan-

tum ad presiden tes.

Baccalaureus complens, quotienscunque eum ordo teti-

gerit , ordinarie per se in propria persona presidere teneatur.

Quo dsi neglexerit, vltra retardationis penam, facultati artium sep-

tem solidos irremissibiliter persoluat, nisı forte illo tempore presens

non esset, vel ex rationabili causa, (quam decanus cum consilia-

rijs suis approbare habeat) protunc presidere non posset. Kxtunc

enim decanus, ne scole negligantur, de alio disputante prouideat,

et nihilominus baccalaureus talis neglectam disputationem postea

supplebit, sub pena priori, si saltem complens censeri velit. "Talis

autem disputatio qualibet septimana die dominica fiat. HEit pe-

dellus debet baccalaureum professurum per quindenam antea aui-

sare, quod se ad presidendum disponat, debetque idem pedellus

per octiduum ante professionis diem positiones apud eundem bac-

calaureum afferre et decano ad examinandum easdem presentare.

Item baccalaureus volens presidere accipiat ‚questiones

et sophismata pro capacitate respondentium, et huiusmodi

questiones et sophismata ipsis respondentibus ante declaret et

cum ipsis disputet.

Item baccalaurij artium hora duodecima disputationis

actum incipiant, in cuilus exordio per integram horam bacca-

Jaureus presidens respondentibus positiones preponere, declarare,

et cum ipsis disputare astrietus sit, sub pena septem solidorum

irremissibiliter persoluendorum.

Super quo pedellus vigilare et

tales negligentias decano denunciare teneatur.

344

Facultas Artium.

duos menses redimendo satisfaciant. Quod si aliquis dolose se non

insceriberet et cedulam recognicionis non reciperet, aut etiam

]

Magistro non satisfaceret , eidem liber ille pro audito non repu-

tetur eundemque audire teneatur et nichilominus Magistro legenti

/

in integro pastu sıt obligatus.

S

Item baccalaureus nec mordacia nec punctiua uerba

)

suis positionibus' inserat, et idem de baccalaureis arguentibus in-

telligatur ,, sicut supra‘ in statuto de : disputatione magistrorum

ordinatum est, sub pena eadem ibidem contenta.

Statuit facultas, quod quilibet complens ad gradum magi-

sterij astrietus sit ad minus bis extraordinarie presidere,

tempore quo alias non habentur ordinarie lectiones, sub pena

duarum librarum cere.

De disputatione ordinaria baccalaureorum quan-

tum ad arguentes.

Baccalaureus arguere volens disputationis locum ingrediatur

honeste vestitus, cum capitio, sub pena non completionis.

Item baccalaureus suo ordine et loco argumentarı et post

deductionem suorum argumentorum in loco disputationis, donec

baccalaureus eum sequens sua argumenta deduxerit, permanere

teneatur, sub pena non completionis.

Item nullus baccalaureorum, siue presidens siue arguens, in

disputatione teutonicis vtatur verbis, sed latinis et, dis-

eretis.

Item baccalaureus arguens ad iussionem Decani cesset,

sub pena arbitraria, 1uxta excessus qualitatem per facultatenı

infligenda.

Nullus insuper baccalaureorum predietorum (presidente bac-

calaureo dempto) alij baccalaureo suum argumentum in dietis

publiceis actibus soluat, neque eciam _ baccalaureus presidens in

solutione argumentorum baccalaureos arguentes verbis afficiat de-

risorijs, opprobriosis aut iniuriosis quibuscunque, sed arguentium

rationes (sicut videbitur) tranquillitate et modestia, quibus po-

terit, soluere curet, sub pena grauiori, procul dubio, huie man-

dato contrauenientes infligenda, quos etiam per pedellum nostre

vniuersitatis nobis sub prestiti iuramenti debito, volumus denunciari.

Statuta 1477 u. 1505.

345

34. Preterea statuit facultas, vt quilibet promouendus in

artibus visitare teneatur triginta disputaciones ordinarlas

Magistrorum , Scolaris quidem in principio, Baccalaureus vero:a

proposicione questionum vsque ad finem racionabili cessante causa

perseueret quousque gradum , ad quem anhelat, adeptus fuerit,

sub pena non computacionis.

35. Quilibet preterea promouendus, tam Baccalaureus quam

Scolaris, quater. adminus . Magistris ordinarie et bis extra-

ordinarie aliasque tociens quociens a Magistro sue vie requisitus

fuerit, respondere sit astrictus.

36. Item Scolaris promouendus diligenter vısitare teneatur

ommnes disputaciones ordinarias Baccalaureorum , dominicis diebus

a-principio manendo vsque ad finem donec ad gradus optati adep-

cionem, sitque Scolaris similiter astrietus Baccalaureo vel Bacca-

adminus ordinarie respondere. diebus. dominicis,

laureis quater

in quadragesima et quinquies extraordinarie.

37. Rursus statuit artium facultas, quod quilibet promouen-

dus in artibus sine Baccalaureus siue. Scolaris debet compleuisse

studio vacando annum cum dim-idio in hac vel alia vniuer-

sitate,. aut saltem in nostra vel alia a sede apostolica priuillegiata,

De disputatione bursali *

Voluit facultas , quod disputator bursalis singulis quindenis

cum exacta diligentia pro vtilitate et qualitate baccalaureorum et

scolarium, ter resumere et semel disputare, atque in actibus illis

absentes signare eosque rectori burse et conuentoribus denuntiare,

sub officij sui debito, astrictus sit.

Quod si talis disputator in

supradietis negligens fuerit, tune rector burse, fraterna precedente

admonitione eundem facultatis. decano denuntiare debet, qui qui-

dem decanus id ipsum facultati proponere debet.

Item vacantie, que in superioribus facultatıbus habentur,

non inpedient disputationem bursalem, quin in eisdem dispu-

tator, prout supra, disputare teneatur, demptis vacationibus au-

tumnalibus.

1 ausführliche Bestimmungen hierüber aus dem J. 1528 finden sich in

den Bänden Fach VI, 21 f. 91. Fach XV, 15.

346

Facultas Artium.

computando tempus exercitia et lectiones a die intitulacionis in

Matriculam vniuersitatis et facultatis, si sıt Baecalaureus.

38. Habeat eciam facultas plenam facultatem dispensandi

cum Scolaribus in quarta parte annı, cum Baccalaureis vero ad

magisterium in dimidio anno, racionabili tamen causa et legitima

/

id exigente, puta quod sı Magistrum habuerit pro eo deponentem,

aut alias sufficiens reperiatur.

39. Statuit similiter facultas, quod Baccalaureus vel Scolaris

de vna via ad alıam se transferens adminus teneatur in alia

pro adepcione gradus annum compleuisse, absque dispensacione.

]

Quod intelligi volumus de Scolaribus et Baccalaureis in nostra

vniuersitate enutritis, quod si etiam talis per annum se absenta-

uerit a nostra yniuersitate et postea reuersus fuerit, liber sit

tanquam aliunde veniens.

(

40. Iterum statuit facultas, quod de cetero in dispensa-

cionibus a Scolaribus pro excessibus negligeneiis aut aliis qui-

buseunque nihil recipiatur, sed admittendi simpliciter admittantur

et repellendi repellantur , .Magistrorum tamen iure saluo, quo

]

Scolaris duos solidos et Magistrandus .duplum dare habebit.

41. Nullus itaque tempore lectionum exercitiorum aut dis-

putationum truphis autinsolenciis Magistrum aut Scolares

]

afficere, molestare aut impedire vnquam presumat, sub pena re-

{

tardacionıs.

42. Denique nullus siue Baccalaureus siue Scolaris cedulas

actus auf lectiones nostre facultatis intimantes ante tempus de-

€

bitum , scilicet pulsum vesperarum, deponat, sub pena vnius

U

floreni *.

! Die Artikel dieses Titels hat B. zum Theil in anderer Reihenfolge

(

und dazu folgende weitere :

Item vt negligentia, quam hactenus nonulli tam bacca-

laurei quam scolares in responsionibus supradictis commiserunt,

E a

coerceatur, statuit fac. et inulolabiliter seruarı voluit, quod bac-

calaureus siue scolaris pro negligentia vnius” responsionis soluat

ynam libram cere, si vero duas neglexerit, duas libras et si tres

neglexerit responsiones, tres libras cere persoluat, Kt cum hoc

carceris pena ad fac. arbitriıum puniatur,

Sed si quatuor siue

h

Statuta 1477 u. 1505

47

De resumpcionibus.

43. Statuit facultas, vt quilibet Scolarıs a Magistro re-

gente quocunque voluerit, Conuentoribus duntaxat exceptis, audire

possit repeticiones siue resumpciones omnium Yel ali-

baccalaureorum siue magistrorum responsiones neglexerit, penitus

non admittatur.

Item tam baccalanrei quam scolares tenentur disputationes

bursales toto tempore completionis, videliceft anno cum dimidio,

frequentare, et si quis vltra sex neglexerit, per fac. artium’ ne-

quaquam admittatur, sed pene retardationis subiaceat.

Ceterum non inprouide statuit facultas et obseruari voluit,

vt nullus ipsius fac. baccalaureus vel scolaris, culuscungue con-

ditionis extiterit, alilum siue baccalaureum, scolarem, beanum siue

nouileium, auf quomodocunque alias condietionatum; in disputatio-

nibus magistrorum vel baccalaureorum , aut quibuslibet alijs ac-

tibus scolasticis, presertim publicis, verbis, factis aut signis quo-

modolibet.vexare, molestare aut perturbare presumat.

Item nullus scolarium siue baccalaureorum extra bursas,

lecetiones pro aliquo gradu complere censeatur , nisi ab vniuersi-

tate et facultate licentia obtenta aut famulus siue discipulus ali-

cuius doctoris vel magistri de regentia fac. artium existentis fuerit,

aut alias cum parentibus vel consanguineis, in terclo consan-

gulnitatis gradu coniunetis.

Hij enim eisdem gaudent priuilegijs,

quibus bursales.

Voluit tamen ipsa facultas , ad precauendum fraudes, quod

stare volentes cum consanguineis presentent se fäcultati et eandem

de gradu consanguinitatis sufficienter doceant.

Insuper voluit facultas, quod scolares, cum magistris de re-

gentia facultatis extra bursam habitare volentes ipsis eisdem le-

gibus, quibus bursales conuentoribus, subditi sint.

Denique voluit, quod magistri de regentia fac., sı extra con-

silium extiterint, volentes secum habere scolares complentes, pre-

sentent se coram facultate et hoc eidem indiecent.

Is autem duntaxat in bursa stare censetur, qui in illa vt

censualis moratur, burse:mensam habet et ea vtitur, in conduecta

habitatione dormit et nocturno tempore quiescit , exercitia solita

348

Facultas Artium.

quorum librorum formalium gradum, ad quem anhelat, concer-

nencium in vltimo medio anno.

Qui pastus nomine dare debebit

per septimanam octo denarios.

Baccalaureus vero a suis conuen-

toribus solum (si voluerit) audiat resumpciones , nisi forte con-

audit aliaque facit et operatur, prout ad incolas bursarum Spec-

il

tare videtur et pertinere.

N

De commutatione actuum neglectorum.

Placuit quod reetores bursarum de cetero lectiones et exer-

citia neglecta scolaribus et baccalaureis artium in alios actus, si

petant, commutare possint.

Item hij qui habent defectum vnius totalis libri, veniant

S

ante tempus admissionis ad facultatem pro dispensatione aut

commutatione.

N

Aliter cum eisdem facultas non dispensabit tem-

pore admissionis, Nec conuentores habent amplius eciam defectus

ynius librı aut plurium partialium librorum commutare, sed ipsa

facultas.

Partialem autem librum diei voluit illum,y qui cum

alijs facıt vnum totalem librum, secundum diuisionem conuenien-

N

tem, vt primus phisicorum autf secundus ete.

f

M

De temboribus promotionum.

Item dominica proxima ante angariam in quadragesima in-

timetur examen pro baccalaureatu et die Jouis sequenti aperiatur.

ID

Item in angaria penthecostes.

S

Examen vero baccalaureandorum , quod habetur circa anga-

rlam crucis, intimetur dominica ante festum natiuitatis marie et

1

tertia die sequenti aperiatur, nisi fuerit festum.

Tunc enim

d

quarta die aperlatur.

Voluit tamen - facultas , quod festum dedi-

cationis ecclesie constantiensis non impediat actum admissionis.

(}

Examen vero baccalaureandorum, quod habetur circa anga-

p

riam Lucie [13. Dec.], intimetur in die s. Nicolaj [6. Dec.], quod

bı

in die conceptionis marie post prandium similis aperiatur.

g

Item voluit facultas, . quod tempus completionis computetur

X

promouendis ad dominicam post angariam.

C

KExamen vero pro magistrandis tempore estiuali, intimetur

CO

Statuta 1477 u. 1505.

349

uentores resumere non possent aut vellent.

Pro quo Baccalaureus

G

per septimanam dabit duos solidos.

Si autem Scolaris vel Bacca-

-

laureus, alias resumpciones habere desideraret, audire poterit illas,

-

pro vt maluerit, a quocunque, ita tamen, quod Scolaris per septi-

manam vltra yvnum solidum Baccalaureus vero vltra octo denarios

non grauetur neque Magister facultatem .habeat minus recipiendi,

nisi forte ijuxta taxam minus decernatur *.

De Taxatoribus.

[

Statuitur, vt qualibet mutacione decanus publice intimet, quod,

S

si qui paupertate grauati pro exercicHs integrum pastum soluere

non habeant, tales coram eo et conuentoribus, aliisque duobus

ı

vtriusque vie Magistris ex consilio facultatis ab ipsa facultate

I

sibi adiunetis certa hora compareant, taxam pastus recipientes,

-

Hanc autem taxacionem fa-

sub pena solucionis integri pastus.

S

cultas et decanı et taxatorum conscienclis relinquit, eorum con-

a

sciencias huius pretextu volens esse oneratas %.

m

i

in die s. Viti [15. Jun.] et tercia die sequenti aperiatur, nisi fuerit

festum.

Tunc enim quarta die aperiatur.

Tempore vero hijemali examen pro magistrandis intimetur

in die s. Joannis ev. et quarta die sequenti aperiatur.

1 Dieser Titel fehlt in B.

N-

? B. fügt bei: Petentes taxam debent iurare, quod. nec ex

Il

proprlis facultatibus, nec ex culuscunque amicorum subsidio vltra

sedecim florinos leuare possint.

ar

Visum interdum fuit, quod taxam recipientes habundantes

e

fecerunt sumptus in cibo et potu.

Ideirco, ne ob id magistrı

ım

defraudentur, conclusum fuit sub Dec. M. Mar tini Plansch de

di-

Dornstetten A. 1488, quod nullus inantea dispensationem quam-

cungque assequatur, nisi in vniuersitate per vnam mutationem

ar

parce viuendo steterit , vino a pincerna, specialibus a preposito

burse minime vsus.

Äod

Alioquin aliorum pascibilium onera integra

gerere debet.

Quod si cum quopiam, vt prefertur, dispensatum

ja

extiterit et ille post huiusmodi dispensationem sumptus, pascibiles

concernentes , facere ceperit, is ad solutionem pastus vt ceteri

u

compellatur.

3

50

Facultas Artium.

C

De Magistris et Baccalaureis aliarum vniuersi-

tatum:

Y

45. Facultas statuit, quod Magister vel Baccalaureus alibi

promotus ad nostram facultatem recipi et ei incorporari desi-

f

derans, priusquam ad aliquem actum scolasticeum admittatur, in-

Y

seriptus sıt Matricule huius alme vniuersitatis et eidem iuratus.

fl

Deinde de gradu suo coram tota facultate per testes aut literas

patentes vel iuramentum (si condieione persone attenta facultati

N

videatur sufficere) doceat sufficienter, ad respondendumque pub-

lice in disputacione ordinaria admitti petat.

&4

Quo peracto si denuo

petat’ et facultatı acceptandus videatur, iurabit in manus decani

M

I

coram facultate hec que sequuntur capitula:

Primo- quod Magister sit vel Baccalaureus talis vniuersitatis

vti _ proposuit,

Secundo quod pro posse suo manutenebit Statuta ordina-

ciones et libertates facultatis, sub penis in ipsis contentis,

Tercio quod decano et senioribus Magistris reuerenciam

@

exhibebit,

C

Quarto quod bonum et incrementum facultatis artium stu-

Sl

deat procurare, ad quemcunque statum ipsum contingat pervenire,

I

Quinto quod ad vocacionem decani facultatis artium, quo-

D

ciens 'pro _ bono ipsius facultatis vocatus fuerit, veniat, sub pena

in cedula conuocacionis comprehensa,

6

Sexto iurabit Baccalaureus, quod non velit hie in vniuer-

C

sitate deferre capucium aut habitum alium cum pellibus de vario

aut serico foderatum ! neque birretum, nisi super hys secum dis-

€l

pensatum extiterit, vel fortasse in Magistrum aut doctorem vel

S

ad prelaturam aliquam 'eundem promoueri contigerit.

X

46. Amplius statuit facultas, quod Magister vel Baccalaureus

alterius vniuersitatis ad Regenciam vel consorcium Baccalaureorum

in

nostre facultatis assumptus, duntaxat hos Magistros vel Bacca-

laureos ipsius nostre facultatis precedat ordine et loco quos ante-

d

cedit in magisterio vel Baccalaureatu medietate annorum

In

sibi defalcata, et si medietate annorum defalcata Magister

vel Baccalaureus nostre facultatis in anno promoecionis secum

] gefüttert, verbrämt.

Statuta 1477 u. 1505.

E

3

3

I

concurrerit, eciam locum ante talem Magistrum vel Baccalaureum

1

alterius vniuersitatis habebit, nisi super hys concordi singulorum

voto nullo contradicente specialiter fuerit dispensatum,

bl

47. Item, quod Magister alterins vniuersitatis hic asssumptus

81=

teneatur persoluere fisco facultatıs vnum florenum, Baccalaureus

-

vero dimidium, et illorum decano quilibet duos solidos pro in-

IN

titulatura,

%d

48. Denique nullus Baccalaureus membrum facultatis artium

atı

esse censeatur, nisı Matricule facultatis rite inscriptus et

-

juratus fuerit, neque lectiones exercitia aut allı actus scolastici

0

ad aliquem gradum in facultate artium sibi proficiant aut quo-

nl

modolibet computentur, nisi modo pronotato facultatı artium rite

fuerit incorporatus !

18

De temptamine pro vtroque gradu.

a-

49. Statuit facultas, quod tempore temptaminis instante de-

canus per publicam intimacionem Scolaribus vel Baccalaureis se

m

examini summittere volentibus notificet ,

quod die precedente

conuocacionem facultatis artium pro admissione seu dispensacione

1-

super defectibus coram ipso certa hora pro intitulatura compa-

6,

Quibus sie com-

reant, sub pena non admissionis pro hac vice.

)=

parentibus decanus et nomina et ordinem eorum ex Matricula

d&

Vniuersitatis aut eciam facultatis, quo ad Baccalaureos, colligat

et conseribat, vt tempore dispensacionis facultatem super hys

]

cerciorem reddere possit *.

10

! B. fügt bei: Item baccalaureus veniens ab alia vniuersitate,

(

eciam si ad facultatem artium hic non sit receptus, propter ob-

ol

stans iuramentum forsan in alia yniuersitate prestitum, nihilo-

$

minus complere censetur, sine tamen dispensatione non pro-

moueatur.

l

Item scolares de alijs vniuersitatibus venientes, examine nONn-

-

dum finito, ad ipsum, si facultati visum fuerit oportunum, ad-

.

mitti possunt, nullo saltem impedimento alio obstante.

n

2 Auf diesen Abschnitt folgen in B. die weiteren Titel:

I

De promouendorum intitulatura et defectuum

recitatione.

Item primum, priusquam ad dispensationem admittatur, coram

352

Facultas Artium.

Juramentum promouendorum ante dispensacionem

M

50. Insuper statuiß ipsa facultas, quod quilibet Baccalaureus

vel Scolarıs se temptamini pro aliqud gradu summittere volens,

]

N

decano et magistris per facultatem sibi condeputatis, quilibet

scolarıs compareat, huiusmodi iuramentum prestando:

Ego iuro

e promitto vobis domino decano et ceteris condeputatis vobis

magistris hic presentibus , quod super omnibus interrogatorijs

er vos faciendis ‚. veritatem dicere volo, dolo et fraude nenitus

Ssemotis.

Sic me deus adiuvuet et sanctorum evangeliorum con-

ditores.

l

N

Interrogetur promouendus scolaris,

Primo an a die intitulature in matriculam "vniuersitatis,

vsque in dominicam proximam post angariam, in qua promoueri

velit, annum cum dimidio compleuerit, stando ordinarie in bursa

]

auf cum parentibus, consanguineis, doctoribus vel magistris seu

alias cum vniuersitatis et facultatis licentia, vt habetur in titulo

A

de statu studentium, in capitulo: Item nullus scolarium. Bacca-

d

laureus vero interrogetur, an a die sue promotionis vsque in diem

decimum, post admissionis diem computando, annum cum dimidio

d

compleuerit stando vt supra.

Secundo an. audiuerit legi omnes libros, videlicet veteris

l

artis et noue Logice, suis 1oco et tempore, a collegiatis vel eorum

N

substitutis, et ex textu proprio vel alieno, ita tamen quod non

nisi mettertius fuerit.

f

Tercio an audierit singula exercitia ad grädum‚ ad quem

)

anhelat, requisita publice in bursa loco e tempore per facultatem

ad _ hoc deputatis, et an magistris_pro laboribus satisfecerit.

Quarto an lectionum e exereitiorum per ‚se auditorum

recognitiones habeat, quas tunc presentet.

D

Quinto an signauerit lectiones et exercitia, quibus absens

f

aut insolentias commiserit.

Sexto an sabbatinis diebus triginta sessiones magistrorum

}

et totidem baccalaureorum compleuerit diebus dominicis.

Septimo an satisfecerit conuentoribus pro censu domus,

ti

eciam illius mutationis in qua est, similiter preposito et pincerne

Statuta 1477 u. 1505.

358

priusquam ad recitacionem defectuum suorum admittatur, et an-

tequam in congregacione Magistrorum de regencia facultatis super

moribus et ydoneitate eius deliberetur, iuret in manus decani,

Quod sit membrum vniuersitatis et facultatis (si fuerit Bacca-

laureus), item quod nec verbo nec facto se velit vindicare, per

se vel per alium, directe vel indirecte, quouis quesito ingenio vel

colore, inquantum retardatus fuerit vel reieetus vel aliter, quam

sibi placuerit, locatus. Item quod non velit secreta facultatis aut

5

kamere reuelare, precipue que a decano demandantur non reue-

landa.

burse pro victualibus, ac eciam ceteris magistris pro resumptio-

nibus et alijs laboribus.

Quilibet eciam decanus tunce omnes promouendos, vt predie-

tis satisfaciant, priusquam se facultati pro dispensatione presen-

tent, sub pena retardationis, et sine spe promotionis et admissio-

d

nis, admonere debet.

1

Octauo, an disputationes bursales omnes compleuerit per

annum cum dimidio.

Nam si vltra sex neglexerit, penam retar-

dationis incurret.

]

Nono, an in actibus on%nibus lecetionum , exercitiorum et

disputationum permanserit a principio vsque in finem.

Decimo scolaris interrogetur, an quater magistris et quater

baccalaureijs responderit. Baccalaureus vero interrogetur, an quater

l

magistris responderit.

M

Vndeeimo interrogetur baccalaureus , an et quotiens eX-

traordinarie presiderit, Scolaris vero, an et quotiens extraordinarie

l

baccalaureijs responderit.

]

Item quilibet scolaris post intitulaturam se ’ad patriam re-

eipiens , tempus sue absentie perdere debet, Ita quod in nostra

l

yniuersitate non censeatur complere tempus, si saltem talı tem-

