85. Item idem statuit de illis, qui vicinis aut aliis honestis

-

personis cırca Bursam realem aut verbalem iniuriam aut turba-

l-

cionem intulerint vel saltem instrumentis musicis indebite vsi

-

extiterint aliasque clamores et strepitus fecerint indecentes.

ıf

86. Item statuit facultas, quod nullum eius suppositum in

ur

camera vel alias in quocunque loco arma teneat.

Sed _ si

qua habeat Conuentori Burse indilate presentet, sub pena amis-

(

sionis armorum Conuentori applicandorum.

'

X-

:87. Statuit eciam, quod supposita facultatis non magis ta-

berne vacent, dimicature auß quinterne ? quam philo-

S

sophie, neque ducant aut visitent choreas precipue publicas,

1-

sub pena retardacionis.

88. Item, quod si quis Bursalium cum suspecta muliere

16

0

1 Gemach.

2 bezeichnet sowohl Trommel und Trompete als Laute, steht aber hier

f

irrthümlich.

Die Wiener Statuten

von 1385 schreiben ebenfalls :

0

Scolaris non vacet magis taberne dimicature aut quinterne, quam Physice

aut Logice seu sue facultati, nec ducat publice in vico choream. Es ist

)

die quintena oder quintana gemeint, ein Reiterspiel: das Stechen

nach der Puppe.

Urkunden der U. Tübingen,

24

370

Facultas Artium.

ropl

in Bursa repertus fuerit, prima vice soluat septem solidos h.

P(’]li

pene nomine, secunda vice duplum, et sic deinceps, et nichilomi-

PI'@[

minus a Bursa execludatur; idem voluit facultas per omnia ob-

seruari circa cohabitantes eidem , delinquentem super eo Rectori

Burse siue Conuentori non denuncilantes.

89. Item quod nullum facultatis suppositum publice aut

priuate pro pecunia ludere presumat, sub pena trium soli-

dorum h. et exclusionis a bursa, si aliquociens monitus non de-

?HG

stiterit.

M

Eidem pene facultas eos qui in habitacionibus suis tales

Ira

ludere permittunt uolt esse subiectos.

tar

90. Item quod mnullus preter consensum Conuentoris Burse

ur

seras quocungue ingenio vel modo aperiat, sub pena vnius

floren1.

Idem statuit de illis, qui per insolitas ostiorum fenestra-

]‘|05

rum murorum vel tectorum aperturas ingrediuntur vel egre-

e

diuntur.

M

M

91. Iterum quod nullus absque licencia Conuentoris extra

te

Bursam per noctes, sub pena quatuor solidorum h. siue ın

Bu

eciuitate siue extra ciuitatem quis fuerit.

al

92. Item statuit, si quis hora nona vel postea a Conuentore

quesitus in Bursa repertus non fuerit, similiter sı quis ad clausas

qü

Bursas (vt intromittatur) indiscretis pulsibus strepitibus aut cla-

al

moribus vel inhabitantes vel vicinos molestare presumpserit pena

SIl

sub eadem.

TE

NM

93. Nullum eciam facultatis suppositum in communitatibus

de

Bursarum theutunicum loquatur, sub pena lupl.

94. Item quod audientes exercicia formalia in bursis, in qui-

D

bus non sunt locati, neque in eadem mensam non habentes con-

6X

tribuant pro quolibet exercicio vynum denarium per septimanam,

al

quam diu stubam communitatis calefieri contingat.

95. Statuit similiter, quod si quis Conuentorum pro honesto

regimine sibi commissorum quedam alia rationabilia conderet

statuta, quod illa transgredientes penas eorundem statutorum sine

IC

contradiceione persoluant.

96. Iterum statuit facultas quod si quis Scolarium vel Bae-

calaureorum penas huiusmodi recusaret, talis Rectori Vniuersitatis

denunciatus duplum pene soluere cogatur.

97. Quodque memorate pene, vt sequitur, distribuantur,

yidelicet pene a £hentunisantibus et cum suspectis mulieribus

»

Statuta 1477

W

I

E

0

I.

r

371

l

repertis date Communitati Burse ad expensas cedant, aliarum

M-

penarum sola tercia parte reliceta Conuentori, saluo eco quod iuxta

Ob-

predietum statutum arma amissa Conuentori remaneant.

tori

De famulis bursarum et iuramento fidelitatis

eorun dem.

auf

oli-

98. Statuit facultas vt quilibet Conuentor sub debito iura-

des

menti non permittat scienter per quemcunque familiarem Burse

ale

N

in empeionibus , vendicionibus et allis Bursam concernentibus

fraudem committi, neque eciam vllus Conuentorum per iuramen-

SE

tum de cetero aliquem in famulum Burse recipiat, nisi fidelitatis

0S

juramento preuio hec capitula continente: primo quod iuxta

1d-

posse et nosse suum procurare velit honorem et vtilitatem Burse,

1e-

et ipsı conuentori in liecitis et honestis obedire, secundo quod

nullam fraudem in empcionibus et vendicionibus carnium et pa-

{a

num et aliarum rerum communitatem Burse concernenecium secien-

m

ter committere velit, puta quod aliquid pro certo precio emat et

Burse carlus vendat aut consimiliter, neque aliquod conuentum

D

aut pactum cum pistore, carnifice habeat aut alio quocungue,

SS

quo communitas Burse defraudetur, viliores videlicet carnes panes

la-

auf hulusmodi recipiendo, aut carius forsitan huiusmodi et con-

I

similia disponendo, tercio quod nichil lucri directe vel indi-

recte per se vel alium in panibus carnibus vino ac allis commu-

s

nitatem Burse concernentibus recipere velit salario sibi deputato

dempto.

Sponte tamen Rectore Burse quecungue oblata reci-

u

pere poterit.

Quarto quod requisitus a Conuentore singulos

-

excedentes aut Bursam seu Communitatem

in fenestris seris aut

M,

alııs structuris dampnificantes denunciare velit.

sto

Deofficio pedelli facultatis et eius iuramento”.

ret

99. Officium pedelli statuit fore facultas, vt decano pro tem-

ne

pore obediat, ipsumque quottidie adminus semel in domo sua

! Vor diesem Titel fügt B. éin:

C

{l

De litteris testimonialibus et earum sigillatione.

U

Si quis litterale [velit habere] testimonium de auditis in

S

papıro distribuendum [deseribendum], decano pro stipendio suo

24*

Facultas Artium.

372

visitet, ad mandatum ipsius diligenter Magistros conuocet, scolas

purget, intimaciones facultatis artium conscribat, vacancias et

festa collegii intimet, in disputacione ordinaria a principio pro-

qU

posicionis questionum in finem vsque permaneat, in actibus pub-

de

licis Magistros debito ordine locet, et alia per decanum sibi in-

iuncta facjat.

Preterea pedellus ab hoc opido per ynum diem

ex

autß noctem sine speciali licencia decani et expressa se non ab-

sil

sentet. Quodque in disputacione ordinaria culuscunque Magistri

mm

vel Baccalaurei precedente vel saltem eadem die sequentem Ma-

»

6C

gistrum vel Baccalaureum , quem ordo disputandi tetigerit , vt

proxime disputare debeat, auiset, et si talis, quem ordo dispu-

tandi tetigerit, presens non esset vel disputare quacunque 0CcCa-

sione recusaret, extune statim pedellus decanum super eo aui-

sare curet.

p

N

100. Item quod vota aut alia consilii facultatis secreta, eciam

quecunque in cedulis conuocacionum cortenta aut alias casualiter

audita siue speciali mandato non reuelet. A prineipio eclam cuius-

libet decanatus petat (si velit) a facultate in officio suo conti-

g

nuari. Denique iurabit coram tota facultate in manus decani, quod

9

f

officitum suum fideliter et absque dolo et fraude exequ1 velit, prout

sibi a decano et facultate iniungitur *.

4 sol., sin autem in pergameno habere cupiat, duplum horum

soluat. [vgl. Liber dec. f. 39].

Talis etiam vnum solidum soluat pro decano et suls con-

siliarlis distribuendum.

Item nulie littere testimoniales sigillentur nisı omnes magi-

stri de consilio fae. in hoc consenserint.

1 B. lautet von hier an bis zu Ende:

Item pedellus suis expensis temporibus promotionum cathe-

dram et aulam ornäre et disponere debet, prout ad eius spectat

officium , alioquin decanus pecuniam pedello cedendam arrestare

habet,

Insuper pedellus magistros in prandijs locare debet, eo or-

dine, quem illi alias inter se habent, et illum preter decani com-

missa aut vicem gerentis non mutare,

Item pedello pro sui officij continuatione petenti, similiter

et famulo suo, per expressum in modum auisationis dicatur, v%

Statuta 1477-u. 1505.

37

la

De salario pedelli.

et

10-

101. Statuit facultas, quod quilibet Baccalaureus in

qualibet angaria teneatur pedello persoluere quatuor denarios,

‚}|J-

-

debitam reuerentiam decano et omnibus magistris de regentia

em

exhibeant, sessionibus seu disputationibus magistrorum, a propo-

-

sitione questionum, baccalaureorum vero, a principio vsque in

{n

finem interesse ac intendere fideliter studeant.

Item decanum

a

ipsum omnibus diebus festiuis, presertim in solennitatibus ad

\

ecclesiam conducere curet.

Ur

dr

De famulo pedelli,

ul-

Famulus pedelli, antequam ad officium acceptetur, facultati

presentatus, juramenti capıtula per pedellum ipsum iurari solita

M

iurare teneatur,

el

S-

De salarıo.pedellı,

]-

Statuit. facultas, quod quilibet baccalaureus in qualibet an-

d

garia teneatur pedello persoluere quatuor denarios, Scolaris vero

u

tres denarios vsuales, alioquin ad promotionem aliquam non ad-

mittatur.

De officio notarıij,

l

Item notarius scribere habet duodecim intimationes promo-

|-

uendorum pro vtroque gradu,

Item binas carthas pro taxa pauperum.

-

Item recessus duarum rationum per decanum fiendarum, pro

quibus, singulis mutationibus seu tempore rationum, ei darı debet

VNUS ﬂ01‘611118,

“

Item notarius intimationes in peractione exequiarum et omn1a

alia facultatem concernentia seribere debet.

Si quid autem vltra

e

premissa scripserit , de eo singulare competens habet precium,

sine tamen dolo et fraude.

Decautioneetsolutione pecuniarum procuratoribus

ytiriusque vie a facultate artium mutuo dandarum,

'

Item facultas artinm, vt pia mater, prospicere volens suis

circa mensam hbursalem, mutuo dedit procuratoribus culusque

374

Facultas Artium,

loc

Scolaris vero tres denarios vsuales, alioquin ad promocionem

M

Item Baccalaureandus tempore

aliquam non admittatur.

ex|

determinacionis, cum gradum Baccalaureatus assumere voluerit,

{

pedello soluat quinque solidos h., Licenciandus vero tempore

vie ducentos aureos, vt lautius in futurum bursales reficiantur,

legibus tamen, pactis et condietionibus infra seriptis.

Primo quod propter istos quadringentos cogantur procura-

tores bursarum singula eseculenta pro mensa bursali, exceptis solis

paniıbus comparare pro pecunia prompta, non differendo solutio-

nem vltra octauam,

Secundo quod cum requisitus fuerit procurator, extung

infra dimidij anni spacium cogatur satisfacere facultati in prompta

pecunia,

Iı

Item si contingeret procuratorem cedere officio vel sponte vel

alias, extune a die qua cessit, in omnibus et singulis quindenis se-

quentibus soluat decano facultatis artium semper viginti flörenos,

f

succedenti procuratorı subministrandos, pro victualibus,in prompta

€l

f!

pecunia emendis, et cum hoc, si yltra summam viginti floreno-

N

rum infra quindenam &a suis debitoribus leuaret, tune medietatem

illius pecunie leuate,

ratione procuratie, restituat decano infra

octauam, donec satisfecerit facultati, sı non facit aliam cautionem

legalem per iuramentum, dolo et fraude seclusis.

Item quilibet procurator, antequum obulum leuet, super istis

ducentis florenis prius faciat sufficientem cautionem, 1uxta bene-

placitum omnium superintendentium vtriusque vie, et cum hoc,

postquam officio sponte vel alias cesserit, eo ipso omnia nomina

debitorum bursalium sint_ ipsi facultati inpignorata, pro hulusmodi

debito ducentorum florenorum.

Moderatio statuti incipientis: Item sı contingeret

procuratorem.

*

Öi1‘ch pecuniam quadringentorum florenoxum restituendorum

per procuratores bursarum facta est modificatio seu adiectio talis

per totam facultatem in presentia superintendentum vtriusque vie,

Primo quod quilibet procurator post finem officij sui faciat

bonam diligentiam, quoad nomina debitorum inbursandorum,

quousque obnoxius est facultati bona fide,

r

Verordnungen 1488.

37

I

hem

locacionis in ecclesia totidem, et similiter faciat, cum insignia

ore

Magistralia receperit, nec pedellus ab aliquo predietorum plus

an

extorquere presumat,

nisı quis libere amplius expendere velit,

OLE

tunc enim pedellus id gratuite recipere potest.

—

,

1a

JE

o’lis

VERORDNUNGEN VON 1488.

10-

Sequitur copia Nouorum Statutorum seu ordina-

In

tionum etec. facultatis artistice.

ıfa

Quamuis hactenus Statuta quedam Vniuersitatis sa-

el

lubriter sint edita viam et modum in Vniuersitate nostra pro-

Y

cedendi tangentia, verum iuxta varios temporum et rerum euen-

08

tus huiusmodi Statuta necessario interdum mutanda veniunt et

(a

emendanda, prout potestas et facultas huiusmodi quibusdam Sta-

0-

tutorum conditoribus expresse dinoseitur reseruata Idcirco pro

m

maiori et ipsius Vniuersitatis et facultatis artistice

1

commodo profectu et vtilitate tam Illustris dominus noster do-

m

minus EBERHARDUS Comes de Wirtemberg et Montepeligardo ete.

Senior, patronus nostre yniuersitatis , quam allı, ad quos dicta

15

commutandi et emendandi facultas spectat, Die vicesima septima

D

mensis Mareij anni Saluatoris etc. octuagesimi octaui personaliter

(

conuenientes Quedam Statuta noua facultatem artıum con-

@

cernencia edenda duxerunt et ordinanda atque illico ediderunt et

lı

et ordinarunt in forma subseripta.

Secundo quod viginti florenos de quindena in quindenam

soluendos restituat decano bona fide loco iuramenti, sı totidem

Jleuauerit, Aut si minus viginti florenis leuauerit infra quindenam,

]

eosdem consimiliter restituat pena ac obligatione priori.

Tercio si vltra viginti florenos infra quindenam a debito-

ribus leuauerit, medietatem huius similiter decano restituat bona

fide loco iuramenti, Nisi de consensu superintendentum vtriusque

vie illud vltra medietatem destinaretur in alium vsum pro bono

burse.

Facultas Artium.

376

Statuentes quod omnia et singula huiusmodi statuta in fa-

cultate artium predieta irrefragabiliter et inconuulse teneri et

al

seruariı debeant sine dolo non obstantibus in hijs et circa ea

\?

(

omnibus et singulis tam vniuersitatis quam facultatis eiusdem

constitutionibus statutis et ordinationibus et allis quibuscunqgue

contra premissa quomodolibet facientibus aut facere potentibus,

que dieti statutorum interpretes in hijs voluerunt non obstare.

Tenor autem statutorum eorundem sequitur hoc modo.

{n

al

De 11Ü]]1(“)1'0 Conuentorum Bursarum et eorundem

CO

electione actiua et passiua.

{a

Decetero habeantur in qualibet via quinque Conuentores,

b

quorum vnus sit economus, qui presit vni exercıtio modo vt

lo

infra, Et secundo presit illis duobus actibus Burse scilicet com-

fi

putationi bursali, fiende omni septimana semel et hoc die Sab-

bati, secundo collectioni census bursalis.

Alii quatuor pre-

{

bı

sint allis quatuor, quilibet scilicet vni exercitiorum.

De predietis quinque Magistris debent duo esse theologi,

Q

f}

duo Magistri Juriste, et vnus medicus, et hoc sı habean-

hl

tur abiles sufficienter de predietis facultatibus.

Vno denique

al

eorum cedente, reliqui quatuor habeant facultatem aliquem eli-

gendi in locum eius qui cessit vel decessit, ita tamem quod eli-

dl

gant vnum de illa facultate de qua fuit qui cessit, sı abilis in-

ueniri potest de eadem. Quod si non, accedant vniuersitatem, pe-

tentes licenciam ab eadem eligendi aliquem de alia facultate.

I

Cui si peticio rationabilis visa fuerit det eisdem licenciam petitam,

qui eligant quem velint culuscunque facultatis fuerit.

N

Item si quatuor in electione quinti parılitatem facerent vo-

€

torum Reector. vniuersitatis protunc habeat concludere.

N

Item Conuentores electionem per eos fiendam faciant pre-

stito iuramento vel fide loco juramenti, quod eligere velint virum

ydoneum et vtilem burse ac facultatı dolo et fraude seclusis.

Item quinque Conuentores habeant potestatem eligendi s ex-

tum, qui sit resumptor pro solis magistrandis, qui et

a quolibet magistrando leuare habeat per ebdomadam duos soli-

(

dos h. in die per horam resumendo.

Poteritque ille sextus esse

Non minus, si per duas horas resumat,

de quacunque facultate.

habebit de qualibet duos solidos vnam in physica, aliam in logica.

Verordnungen 1488.

377

fa-

Item ijdem Conuentores vna cum sexto scilicet resumptore

(

atque Collegiatis sue vie habeant eligere Magistrum peda go-

@

gi1o presidentem, poteritque pedagogista eligi de quacungue

em

facultate.

jue

0S

De actibus Conuentorum.

Decetero omni die (demptis certis de quibus infra) habean-

tur in Bursa‘ quinque exercitia, primum et generale in logica

M

arte veteri et noua per horam per integrum annum, ad quod

Secundum in trac-

confluere habeant scolares et baccalaurij.

tatıbus peri herminias ac paruis logicalibus.

S

Tertium in illis quatuor scilicet generalibus Donati, am-

v

barum partium Alexandri, latinitatibus ac generalibus priorum

M-

logicalium.

Et‘ hec duo pro scolaribus fiant Sub horis tamen si

-

fier1 potest, quibus ad eadem conuenire possent Baccalaurij,

sı

6

qui fuerint et vellent.

Cessetque exereitium Alberti ac actus

bursalis, loco quorum amborum tercium predietum habeatur.

4

Quartum in libris phisicorum, de generatione, ethicorum. Quin-

-

tum in de celo, de animo, metheoris et paruis naturalibus Sub

e

horis tamen si fieri potest in quibus ad eadem Scolares, si qui

i

abiles essent et vellent, conuenire possent.

Detque Scolaris per

i-

annum quatuor florenos Et Baccalaureus quatuor cum dimidio,

-

finitoque anno sue completionis det postea per mutationem.

e

Nullus conuentor nec resumptor ordinarius nec pedagogista

possit se immiscere allis resumptionibus quam sibi (vt dietum

l,

est) deputatis. Nisi quis predietorum haberet iuvenes specialiter

sibi recommissos a parentibus aut aliis quorum interest, tunc

)-

enim poterit eisdem resumere si voluerit, dolo et fraude seclusis.

Sic tamen quod non resumat pluribus quam quatuor Habeantque

€

€

Dm

ceteri Magistri

ı predietis potestatem resumendi Scolaribus ad

I

baccalaureatum

aut alias facere eis resumptiones Demptis resump-

tionibus ad _ magisterium.

Item inter Conuentores quinque semper sit vnus ebdoma-

{

darius culus sit facere illa, primo constituere lupum et eun-

-

dem legere, secundo visitare de nocte ter vel quater secundum

exigentiam, tertio preesse clausioni et apertioni burse, quarto

presidere mense bursali Nisi ex_ causa alium (ex solis tamen

N

conuentoribus) substituat, quinto suscitare scolares ad exereitium

378

Facultas Artium.

de mane atque diebus festiuis ad diuina ad eademque processio-

naliter deducere, preleeta cedula Scolarium , tam ad exercitium

quam ad diuina Sexto in sua ebdomada vna cum economo

interesse computationi bursalı.

de

Item omnes quinque debent inhabitare bursam Nisi ex

S

rationabili causa quatuor concorditer licentiam darent quinto, et

tres quarto, et non ultra.

Deconsilio facultatıs.

w

ne

S

Omnes collegiati conuentores ordinarii resumptores ac peda-

gogiste sint de consilio facultatis siue compleuerint biennium siue

non Et nulli allı.

fe

De temptatoribus.

Soli illi qui sunt de consilio prediete facultatis eligantur in

]

temptatores,

De collegiatis.

Collegiati eligantur hoc modo secilicet per quatuor decanos

]

quatuor facultatum cum residuo collegiato illius vie de qua fuit

qui cessit vel decessit. Et semper sint duo in via moderna et duo

in via antiqua.

Inter quos quatuor sint semper duo theologi,

N

vnus in via moderna et alter in via antiqua, alii vero duo sint

de facultate iuris et medicine !.

S

1 Ueber die Collegiaten wurden im J. 1508 oder kurz darauf folgende

Bestimmungen getroffen Fach VI, 21 f. 87.

Item omnis collegiatus assumptus vel assumendus debet esse an-

nalis.

Item omnis collegiatus debet hic in vniuersitate nostra moram et do-

micilium habere.

Item quod nullus collegiatus exeat in mutatione, qua legere non te-

netur, nisi in causa propria, principis aut vniuersitatis, sub pena et forma

vidimationis *, ita quod si aliqua die legibili exiret, dato quod per istam

mutationem non legeret, duos solidos soluere tenetur pene nomine, ac si

tali die legere cogeretur et non legisset.

Item si etiam in causa propria exire vellet, exeat hoc modo, quod ad

minus sit presens et personaliter resideat per annum per duas tertias anni

sub bona fide.

* wohl sva. bei Strafe der Entlassung — des vidimus oder Laufpasses — für den

Fall, dass er die folgenden -Strafen nicht entrichtete.

Verordnungen 1488.

379

10

ım

De conditionibus conuentorum.

N0

Primo omnes sint paris auctoritatis ac pares in pastu,

dempto quud economus habeat continue mensam bursalem et

&X

et

salarium sibi ab vniuersitate deputatum Et ebdomadarius per eb-

Item tantum duo collegiati tenentur legere per mutationem, vnus

pro baccalaurilis at alius pro scolaribus, prout infra ad legendi ordinatio-

nem. Et alii duo de consilio vniuersitatis existunt et debent se habere ut

a-

supra expressum est.

e

Sequuntur libri per collegiatos legendi.

Inprimis legat primus collegiatus totam logicam resecando et amit-

tendo inutilia.

Item 20 secundus legat philosophiam naturalem, scilicet septem

m

libros physicorum pretereundo sextum librum.

Item libros de generatione, de anima et celo et mundo.

In mutatione hyemali.

N

Item tertius collegiatus legat septem libros Ethicorum et quartus sex

libros Metaphysices et tres vltimos Ethicorum.

0

Item si collegiati discordarent in electione librorum, tunc fiat electio

hulusmodi per sortem.

l

Ttem quilibet collegiatus debet et tenetur per:se ipsum preesse leetioni

6

sue, adı quam ordinatus est, et pro neglecta lectione soluere penam iuxta

stipendii exigentiam et se per juramentum denuntiare tempore distribu-

tionis stipendiorum prout quiuis alius doctor legens.

le

Item collegiatus collegium inhabitans tenetur quamcunque struc-

turam per se vel alium destructam aut deturpatam suis expensis reficere

seu refecta soluere vel tantundem de stipendio defalcare, quantum pro re

;

refecta _ expositum fuerit vel exponendum. Nisi ipsum qui huiusmodi rem

annihilauerit, denuntiauerit vniuersitati.

Hoc intelligitur de omnibus col-

legiatis simul sumptum.

Item nullus collegiatus aliquem ad se recipere debet nisi famulum

d

suum sine licentia vniuersitatis et debet habere collegium in bona clausura.

Item collegiatus in assumptione iurare debet, quod quicquid in habi-

n

tatione sua destructum vel deturpatum fuerit per se vel alium debet se

denuntiare Rectori vniuersitatis et precipue quando se a collegio alienare

vult, quatenus per sindieum conspiciatur, an ne habitationem suam relin-

d

1

quat, proutf inuenerit, et si quid destructum fuerit reficere.

Item collegiatus qui non compleuit, debet totaliter complere in sua

facultate et pro neglecta lectione soluere et se_per juramentum tempore

distributionis stipendiorum denuntiare,

380

Facultas Artium,

ell

domadam suam, alias nullus contuentorum habeat mensam bursalem.

S0l

Secundo predicti quinque conuentores habeant duas stubellas

cum dimidia, a quarum censu sint omnino liberi.

Tertio nullus absentet se a loco Nisi ex necessaria et ra-

tionabili causa Et tunc suum exercitium et officilum per alium

conuentorem vel alium (si recusarent) prouideat, si possit.

Quarto decetero nulle habeantur vacantie Sed omnibus

diebus cogantur conuentores exercere, demptis qui sequuntnr die-

bus, scilicet festis ecclesie, festis collegii, festis Jouis, dummodo

in eadem ebdomada non inciderit festum collegii Diebus rogatio-

num, et hoc in horis sub quibus fuerit officium diuinum et pro-

cessio in ebdomada sancta a quarta feria inclusiue vsque ad quar-

tam pasce inclusiue In carnis priuio a secunda feria vsque ad

quartam inclusiue Item hora quarta in profestis celebrium fe-

storum Item sub horis in quibus sint disputationes in superio-

ribus facultatibus, et etiam ordinarie in artibus KEit in quibus

fiunt solennes actus vniuersitatis, aut promotiones solennes.

(

d

Quinto Conuentores prudenter exerceant predietos libros

(

eis deputatos, hoc scilicet modo, vt materiam sterilem transiliant,

quatinus vtiliori diutius immorari possint, puerilia in Aristotelis

il

logica ibidem transiliant, ea remittentes ad peri herminias, et

contra diffieilia in peri herminias ad logica Aristotelis remittant

Ne aliter faciendo eandem materiam bis exerceri contingat et

aliam nec semel

dietam amitti.

Ideo libros Aristotelis eodem

tempore cum tractatibus peri herminias exerceant eisdem corre-

spondentes Et in thopicis generalia Aristotelis faciant similiter

in elencis, alia in tractatibus peri herminias inuenient.

Sexto finito anno vel dimidio,

si

SE “CCON OMUÜUS LTa

uatum officio economie putet, assumant alium, quem vel arte *

si voluerint elegerint, dummodo super in computatione et census

colleetione inabilem non ceciderit electio.

De exercitiis etc. finito anno poterit quis alium cursum

BUE

Item collegiatus theologus assumendus debet sic esse condictionatus,

quod sit actu theologus, ita scilicet quod primas lectiones in theologia

visitauerit.

Item Collegiatus debet viuere legibus conditis et condendis.

* auf künstliche Weise z. B. durch ein Spiel, sorte, durch Loos, Wür-

fel u. dgl.

Statuta 1536.

381

eligere Ita quod reliqui teneantur permutare secum, exerciciaque

le

sorte vel arte diuidant per cursus.

Q

Univ. Archiv VI, 17, im Anhang zu den ersten Statuten.

M

U

IN

(l

lo

STATUTEN VON 1

[E0)

)=

J0I0.

)=

Ein Statutenbuch Fach XV, 15% enthält folgende Einträge :

l

Statuta Studii Artium f. 1—25.

Ohne Datum.

d

Ordnung der Artisten Facultät a. 1544. [s. oben N. 42]. f. 1—13.

O

Ordnung der Artisten Facultät a. 1557 f£. 1—11.

)=

Auf dem Umschlag der Statuta fügt M. Garbicius, welcher, wie

später M. Crusius

die Bücher der Facultät mit seinen Zuthaten zu ver-

IN

zieren liebte, die Worte bei: descripta a. 1556 M. Decembri sub M. Mathia

Garbicio Illyrico Decano IlIum.

Dass die Statuten älter sind als 1556 und

s

dass es sich wirklich nur um eine Abschrift handelte, geht schon aus

der Reihenfolge hervor, welche bei den Einträgen befolgt wurde. Und es

ist deutlich, dass diese Statuten die nach der Reformation, wie in allen

übrigen Facultäten (s. S. 174), nothwendig gewordene und von Seiten der

Regierung verlangte Umarbeitung enthalten, auf welche schon in H. Ul-

richs Ordnung vom 3. Nov. 1536 S. 190 Bezug genommen wird.

Das Actenstück zeigt durchaus die Schreibart, sogar die besonderen

l

Ausdrücke und gesuchten lateinischen Umschreibungen der Constitutio et

or

-

ordinatio von 1

SS

darf also wie jene für eine Arbeit des Joa. Came-

rarius gelten. Dabei bleibt allerdings nicht ausgeschlossen, dass bei der

l

Abschrift im J. 1556 da und dort eine kleine Aenderung gemacht sein

kann:

Der Band, in welchem diese Statuten sich finden, ist dem Hg. der U.G.

unbekannt geblieben.

5

De administratione studii bonarum artium.

1

Studia bonarum artium, qua deinceps ratione ac ula geri

administrarique rectum et conueniens esset, secundum hanc, ut

i

inprimis debuere, diligenter et ipsa constituta, definita, perscripta

Sed hanec rationem uel ut

sunt ad eum modum, qui sequitur.

quondam loquebantur facultatem artium multi infimam fecere,

quod sane ita sit uel negligentig nostreg uel temporum uitio.

382

Facultas Artium.

dit

Hoc tamen fateantur omnes necesse est, ut ignoratis figuris

Cul

literarum atque potestate lectio nulla constiterit, ita absque ar-

die

tium bonarum studio ad professiones illas, ut uolunt, maiores

neminem accessurum , autf sine presidio illarum notitiam harum

unl

conseruaturum esse.

Quapropter in omni scholastica republica

1

hac _ pars neglecta

insanabile vulnus infligere solet, tanquam

m

corpori ipsi communitatis seu, ut usitatiore uocabulo utamur,

qu

Vniuersitatis studiorum.

Recte autem et ordine

administrata

Re

illud laudabile et eximium opus docetring atque eruditionis non

ıfa

solum sustinere, sed etiam absoluere atque perficere consuenit.

a

Constituta quidem ita omnia sunt, ut qua parte a prioribus re-

{ul

cedere uideantur ea uel ratione atque temporibus mutatis uel sua

fgn

rectitudine facıle defendi possint, neque culusquam contumeliam

ullas innouationes complecti, sed s tantum operam nauatam pu-

tandum, qui studio et cupiditate bonarum artium atque discipli-

narum hanc curam atque prospectionem mererentur.

set

Sl

SC

De orationibus publice habendis, curatione preg-

N0

positorum administrationis studii artium, Cap. I.

nu

Adglutinate quaedam orationes a ueteribus fuere rebus

00l

scholasticis, ac retinere quidem illas @quum, sed pristinus modus

intolerabilis est.

Ita igitur instituentur.

Princeps studii artium,

quem Decanum dixere pro imperio in studiosos artium suo,

contionem aduocato in locum publicum scholx et primum ipse,

NC

proxime Rector Contubernii materiam aptam et conuenientem

Ca

ueritati moribus bonis ac studiis iuuentutis dieito.

M

Et quia singulis annis binege contiones .habendae, argumenta

\1E4

licet ita distribuant, ut prior oratio complectatur studii artium

Te

laudes ac praeconia.

Altera cohortatio sit ad uitae ac morum

ql

castitatem atque decus.

His accedet, cum ita ceciderit, tertia,

quae funebris sit, cum quis honoratus eruditusque ac professor

studi bonarum artium, literarum humanitatis siue nostrg seu

alterius scholge ciuis in hoc oppido mortem oppetierit, tum enim

Decanus pro contione qu@ res feret composita ad utilitatem au-

N

ELE RE

D

1 unleserlich wegen eines durch mehrere Blätter gehenden Flecks.

SEl

Das verschwundene konnte sonst überall mit Sicherheit ergänzt werden.

M

Stätuta 1536.

383

N

ditorum dicet, prius tamen consulto consilio studii artium, cui

Huic

curg erit, ut _ hie honor omnibus qui digni sunt habeatur.

S

dies preefiniri non potest, sed priorum duum tempora statuenda,

unum ad VII Cal. Decembris alterum ad XI Cal. Martii.

d

Qui dixerit, illı munusculum dator dimidiati florini, sed

N

in funebri duplicator.

In qua etiam permissum esto Decano , sı

N

quid ipsum moretur, in suum locum alium substituere;, qui divat.

ü

Reliquas duas ipse et Reector Contubernii per se obeunto, nisi

N

ita impediti morbo aut necessitate salutis fortunarumque suarum,

f

ut omnino nequeant.

Si tamen ita ceciderit, ut qui Rector Con-

d

tuberniö esset, in Decanum leetus sit, cohortationis, hoc est al-

Q

terius orationis illius munus Padagogarche dabitur.

I

De Albo Communitatis studii artium Cap. II.

|=

]=

Magistrorum bonas artes profitentium unum corpus cen-

setor.

Horum caput esto et princeps, qui Decanus dici con-

sueuit.

Is Album habeto peculiare huius studii, in quo per-

e

Qui

seribentur nomina eorum, qui studii hulus honores petent.

non inseriptus fuerit alienus habetor, ad honores ne admittitor,

nullo iure huius studii in nostra schola utitor, si profiteri ausit

N

cohercetor.

IN

De fisco studii hu1us Cap. MIl.

,

0,

Decanus qua debentur fisco in illum fideliter inferat. Hie

C

non nisi qguatuor clauibus recludi possit, atque unam De-

N

canus illius temporis, duas Consiliarıi ipsius duo, quartum qui

proxime ante illud munus gesserit, asseruato.

His eo ipso die

f

claues committentur, quo Decanus, cui 1am succeditur, rationem

m

reddet.

Atque tum de fidelitate custodie iurabit tam Decanus,

m

qui tum ecreatus, quam hi, quibus clauium cura commissa fuerit.

Dehuiusstudii administrationis Principe, qu1

ol

Decanus dicitur Cap. IMI

u

Deecimo octauo die Octobris, ubi fastis asseribitur S. Lucwe

m

lr

nomen, declarato Rectore Vniuersitatis schola huius conuocabit

Decanus illius temporis consilium studii artium ad designandum

secuturi anni Decanum.

Hic assumetur ex numero Magistro-

6

rum, qui stipendiis ad docendum conducti sunt ab Vniuersitate

Facultas Artium.

384

cla

scholg huius.

Creabitur autem suffraglis ita ut ıllı mandetur

l

honor, cui plurimi suffragati sint, neque quicquam speetabitur

Co

Itaque suffragia laturı

aut ualebit, nisi pietas eruditio uirtus.

det

iurati erunt.

Quod_ si suffragia paria fuerint, accessione sua rem

Decanus temporis illius concludet.

Sed designatus Decanus statim

s

Magistratum ineat.

Quod si intra spacium vnius diei non fecerit,

Geret autem

C

muletam fisco huius studii soluito florenorum duum.

annum unum et ineundo in haec iurabit in consilio.

Sacramentum Decani.

C

Velle studii artium res ac communitatem sibi maxim® esse

(D

cure pati: quod facere se conueniens debitumque sit, non negli-

fi

gere: leges et statuta huius studii tueri ac conseruare: primo

mense anni sui illa in contione studiosorum artium recitare :

libros signum album, denique que a prioris anni Decano acce-

)

perit custodire fidelitate et diligentia summa: nihil literarum

äl

nisi de sententia consilii obsignare neque edere: primo illo mense,

al

quo magistratum obierit , rationes deponere apud studii artium

