vie, in qua quis deliquit, sub penis prout disponitur. f. 89,

]

416

Bursee.

Il

in facultate artium ante inıtium actus per mediam horam per

bı

pulsum campanelle diligenter faciat scolarıum sue burse congre-

gationem, coram quibus registrum legat et singulos absentes

ıs

pena trium denariorum punilat atque cum eisdem actum decenter

e

ingrediatur, sub pena quatuor solidorum.

Volumus etiam ce-

da

dulam legi ante exercicilum et conductiones ad ecclesiam, sub

pena trium denariorum.

De promouente Decano.

€

Item quilibet decanus pro tempore magistrandos promo-

16

ß

uendos per. se ipsum promoueat, sub pena quarte partis floreni

1.llﬂ

et carentie (quo ad decanum aut suum substitutum) florini ka-

m

thedranti ex statuto debiti, nisi obtineab fauorem a suo super-

CO

intendente alıum

substituendi.

Similiter singulis disputa-

p

tionibus baccalariorum et magistrorum personaliter intersit

decanus, nisi cum: fauore superintendentis alium substituat, sub

pena septem solidorum.

Concessit denique vniuersitas superintendentibus illius vie,

bu

cuius decanus est, quod decanum etiam collegiatum usque ad

p

depositionem ab officio inclusione decanatus in predietis

tat

negligentem punire possint.

hal

Contra pedagogii‘ eXCESSUS.

OM

Item volumus, quod in ambabus bursis et pedagogio iuuenes

tet

imbuantur in exercicio grammaticali, in Donato et partibus

2

Alexandrı

per iuramentum, et quod tenens actus gramma-

E EB ET

1 Zu Gunsten des Pädagogiums hat die Universität auf Antrag der

(o

Facultät am 7. Januar 1528 beschlossen Fach XV, 15. VI, 21 f. 91:

Item omnes quotquot in hac vniuersitate sunt discipulorum preceptörcs

lll>

docentes eos grammaticam logicam rhetoricam et alias artes liberales, dis-

cipulos suos ad pedagogium mittere sint astricti, quod si facere negle-

xerint, nihilo minus pedagogo illius burse, cuius. discipulus est, soluere an-

nuatim pro vnNoquoque suorum discipulorum cogantur aureum vnum, eum-

DG

que soluant de mercede, qnam a discipulo leuant de sua peccunia, ne dis-

I'Og

cipulus ulterius grauetur.

que

2 Doctrinale puerorum des Alexander de villa Dei,

yon welchem mehrere Ausgaben mit Commentaren in Tübingen erschienen,

1512, 1514.

Statuta 1505.

417

ticales non studeat nouitabibus, reprehendendo scandalose tex£um

ß

biblie et iuris, ıtem doctores sanctos etc.,

item communem

usum, Sed si voluerint dicere aliquid, dicant: ita habet Alexander

7

ef ita est usus, sed iuxta poetam illum vel alium ita dicen-

P

dum est.

b

De festis.

Item cessare debent de cetero omnia festa preter festa fori

et collegii * et Iouis, si tamen in illa septimana non fuerit aliud

)=

festum , et preter quatuor dies in carnispriulo.

Scholaresque ad

M

manendum inducantur sub pena computacionis illorum dierum

-

Poterunt tamen

in duplicem defecetum temporis exerciciorum.

l

conuentores tempore vindemiarum pro aliquibus diebus licentiam

a“

petere ab vniuersitate.

I

D

De magistro presidente.

Item magister presessurus per biduum aut triduum prius in

6,

bursa disputet cum suis respondentibus sua sophismata ante

d

presidenciam, sub pena VII %. Super quo se denunciare in Yisi-

18

tatione bursarüm sit astrictus.

Item volumus quod omnia illa equaliter obseruentur in am-

babus bursis ita quod sine scitu et consensu superintendentium

omulum ambarum viarum nichil in predietis in vna bursa mu-

6S

tetur, nisi in alia idem filat.

s

a

De statu scolarium.

Item volumus et statuimus, ut statum scolares concernentem

ler

Conuentores observent penam exigendo.

Quod si non fecerint

ipsi eandem soluere teneantur.

e

De negligentiis signandis.

le

Item volumus quod magistri signent quociens negligunt

y

m-

exercicia sua, cum hic sunt et presentes in loco, vt postea inter-

B

rogati bona fide dicere valeant numerum negligentiarum et pro

qualibet negligentia commissa soluant 2 %.

1

S E

eN,

K S: 2570

Urkunden der U, Tübingen,

418

Bursee.

De penis.

Item volumus , quod omnes pene a magistris accepte con-

uertantur in utilitatem burse, nulla de illis parte conuentoribus

Ö

cedente.

h

X

De visitatione.

Z

Iı

Preterea volumus, ut conuentor aut alius interrogatus su-

per observantia predictorum omnium eum concernentium,

respondeat sub bona fide se seruasse vel non seruasse, vel talı

N

modo seruaui, exprimendo modum et declarando, quem visitan-

a

tes ceter1 possunt approbare vel reprobare.

Quod si quis re-

N

sponderit, se seruasse sicut hactenus vel sicut moris est et simi-

liter, ille debet perinde penam soluere, ac si se non seruasse diceret.

Item statuimus, quod visitantes nulli penalı reperto penam

remittere habeant aut ipsı de suo soluant.

De conftlictıbus denuncıandıs.

W

Item quilibet conuentor aut magister videns scolarium ın

lectorio

vel in curila artistarum conflictum rixam aut se-

ditionem ARectori vniuersitatis eosdem per iuramentum de-

nunctiare debet quantocius.

Si vero non viderit, de post tamen

N

veridica relatione didicerit, ad idem sit astrictus.

}

De familiariıbus burse.

SA

Hıer folgt Abschnitt 98 der Statuta fac. artium, oben 8.

}

1

Item de cetero prepositi bursarum

Ccum

pistoribus

(

Sl

et carnificibus pactum facere debebunt, vt eis pro debitis eX-

pectent ad terminum competentem *.

N

S

al

1 die SPeisemeister.

2 Von späterer Hand auf einen freigebliebenen Raum eingefügt: Con-

N

ventores habentes secum scolares, quibus specialiter resumant,

V

debent cum magistris non officialibus bursam inhabitantibus et scolares

quibus resümant desiderantibus diuidere mercedem, dummodo ille magister

M

et illi magistri sic bursam inhabitantes et scolares desiderantes fuerint a

A

superintendentibus illius vie, cujus magister est vel magistri, sunt appro-

g

batı et admissi, ita quod totum arbitrio superintendentium com-

mittatur.

Ca

Secundo, quod magistri non uxorati invitentur ad bursam

In

tali spe, quod pre ceteris vniuersitas velit eos habere commendatos et pro-

de

Statuta 1505.

419

De lusibus.

-

Item nullus magister de regencia existens in bursa

s

cum alio vel aliis magistris ludat, sub pena septem solidorum

h. tocius quociens soluendorum.

Item nullus magister et ma-

xime conuentor cum aut coram scolaribus pro re minima aut

zecha ludere presumat, sub pena unius florini et confiscacionis

7

lucratorum.

M,

Statuimus etiam, ut quilibet magistrorum scolares dam-

alı

num communitatı

burse

aut struceture domus

inferentes aut

in-

alias excedentes , una cum

qualitate damni, Rectori burse de-

Te-

nunetiet sine dolo et fraude,

sub pena unius solidi tociens quociens.

Nl-

ß

De

scolaribus.

am

Hier folgen Bestimmungen,

welche auch in die Statuta facultatis

Aufnahme gefunden haben als

die Abschnitte 85. 90 bis 102, oben 8. 370 ff.

Sodann soll bei der Verlesung folgender Titel hier eingeschaltet

werden :

,

m

Q0=

De projicientibus extra bursam.

de-

Prohibet vniuersitas , ne quisquam bursalium aut etiam qui

en

non est bursalis, sed tamen tunc receptus in bursa, projiciat

quouis tempore, die autf nocte, queuis offensiua, vasa fiectilia, la-

pides, ligna, stercora, vrinalia et cetera similia extra bursam,

per fenestras aut alias in plateas vicos aut curiam burse, sub

pena excelusionis perpetue a bursa vel alia grauiori secundum

bus

qualitatem delicti.

Aut si forte projieiens non esset bursalis,

eX-

similı pena plecti debent, in quorum habitatione illa contingunt,

si, dum eis innotuerit, illud faceinus ibi esse commissum, aut in

alia habitatione, talem iactum siue iacientem et projicientem

non

denuntiaverint Rectori burse infra

diem naturalem.

Qui

‚ol-

Rector burse facta sıbı denuntiatione tenetur, sub officii suı de-

a%

ME

ster

motos.

Item quod magistri extra bursarum conuentores emolumenta,

ıf 4

que haberent intuitu resumptionum a scolaribus, etiam diuidant cum ma-

}l)1'\‚"

gistris incolis bursarum, arbitrio superintendentium sue vie.

Item quod

cathedralia et beanalia debeant cedere solis conuentoribus

coM-

sa

bursam inhabitantibus. Item omnes ma gistri officiales non uxorati

]Jl'u'

de cetero debeant manere in bursa sub pena priuationis officii sui.

\

275

420

Bursee.

bito, denuntiatum mox arrestare vice et nomine Rectoris vniuer-

sitatis.

Quod si compertum fuerit debentem denuntiare fraudem

commisisse , vt reus euadat et effugiat, prius quam arrestetur,

arbitraria plectetur pena condigna. f. 90.

De bursalibus.

Item bursales simplieiter debent subesse Rectori et

conuentoribus burse et eis debitam reuerenciam exhibere eisque

parere in his que burse concernunt vtilitatem.

Item nullus bursalis ausu temerario rectore aut conuentore

burse contendere presumat, conuicia de eis dicat, aut alia quibus

eum offendat, sub pena medii fl. vniuersitatis fisco tociens quo-

ciens soluendi.

Denique nullus scolarıs aut baccalaureus facultatis artıum

quamdiu extra bursam locatus fuerit priuillegiis gaudere aut

pro studente tueri Seu in hac vniuersitate lectiones sibi ad

gradum computarı vel ad aliquem gradum ın artibus promoueri

debet rationabili causa cessante, quam si per rectorem Yniu. et

Ex licencia eorundem talıs

Suos assessores approbata fuerit.

scolaris aut baccalaureus in aliquo alio loco honesto stare poterit,

ita tamen quod huiusmodi licentiam secriptis notarlı vniuersitatis

i

ostendat , vbi causa liceneie concesse cum anno et die ac loco

standi notentur,

quatenus postea de ipsa licencia luculentius

constare poterit, pro premissis tamen prius a facultate licencia

obtenta.

Volumus tamen studentes stantes apud parentes consangui-

d

neos doctores aut magistros regenciam habentes eisdem quibus

bursales gaudere priuilleglis.

Super cuius statuti obseruancia

magistri in visitacione bursarum se denunctiare teneantur. Notarıo

(

insuper vniuersitatis pro literis licencie huiusmodi non amplius

quam tres denarii salarıı nomine dariı debebunt.

Is dumtaxat in bursa stare censetur, qui in illa ut cen-

sualis moratur, burse mensam habet et ea utitur, in con-

ducta habitatione nocturno tempore quiescit, exercicla solita au-

dit aliaque facıt et operatur, prout ad incolas bursarum spec-

{

tare videtur et pertinere.

}

Item insuper nullus scolarium extra bursam locatus pro

0

aliquo gradu tempus complere censeatur, nisi et ab vniuer-

S

Statut.a‚ 1505.

421

sitate et facultate licenceia obtenta, aut famulus sit doctoris aut

N

magistri, vel saltem alias cum parentibus steterit sicut premis-

sum est.

Item nulli magistrorum

vel scolarıum liceat a quoquam

eorum, qui a beanio sunt absoluti, aliquid cornutalium

aut alio sub colore exigere, potest tamen Rector burse, cum sint

et

quinque aut sex novich, permittere, si volunt, ut simul loco cor-

16

nutalium dent unam assaturam vel equiualens pro tota bursa,

ita tamen quod ultra duos sol. nullus gravetur, sub pena quarte

e

partis floreni.

IN

Amplius inhibemus, ne magistrandi vel baccalaureandi, cum

)=

temptamine finito per temptatores sint admissi et eorum ad-

missio extiterit publicata, ceteros scolares baccalaureos auß arti-

M

fices suos vel alios laicos ad balneum ducant aut pro eisdem

u

inductis, vt hactenus fecerunt, expensas balnei soluant, nec postea

d

pro eis zechas teneant, neque in fraudem huilus statuti seu

1l

institutionis aliquid attemptent, quominus seruetur, et per hoc

et

a supervacuis et invtilibus expensis coerceantur. Qua in re volu-

l

M

mus similiter congruas (ut supra) penas per Rectores bursarum

I,

in suis statutis bursalibus decerni et a transgressoribus sub pena

18

quinque sol. h. exig].

Baccalaureandi nullas expensas habere debent in inductione

CO

sine cum mimis

us

scolarium ad balneum aut processionibus

10

siue absque talibus, sub pena non admissionis pro eadem Yice.

nullus

Item

baccalaureus aut scolaris stubam aliquam

-

absque eorum quorum interest licencia de cetero extra bulf-

sam conducere presumat, sub pena duorum florenorum.

H?S

Nullus denique scolarium etiam pro modico aut zecha 1u-

010

dere presumat, sub pena vnius floreni et confiscationis lucra-

10

torum.

Sub eadem etiam pena magistri et maxime conuentores

S

cum aut coram scolaribus pro re minima aut zecha Iludere non

N-

attemptent.

U

Item nullum suppositum facultatis artium accedere debet

\r

choreas nuptiales ad eas speclaliter non invitatum, neque

quisquam choream non nuptialem

procuret aut fieri ordinet.

OCr

Non etiam quisquam scolarium ad sic per studentes aut laicos

ordinatas choreas inuitatus aut non inuitatus accedere presumat,

10

ele

sub pena septem solidorum tociens quociens soluendorum.

422

Burse.,

ıll

Scolares ingredientes vel egredientes de una bursa ad

da

alıam per valuas bursarum soluat qualibet vice quatuor solidos.

Item de arresto sine licencia recedens tutus non sit, sed

(

contra talem tanquam periurum procedendum erit.

b

Ttem nullus bursam inhabitantium, cuiuscungue status aut

condietionis fuerit, in cannam lapideam vel curiam burse uri-

(l

nam projicere presumat , sub pena vnius solidi tociens quociens

Sf

irremisibiliter soluendi, ad culus pene exaclionem conuentores

sub suorum officiorum debito sunt astricti.

p1

Item nullus baccalauriorum aut scolarium facultatis artium

m

in mensa alterius burse foueatur, sub pena tante peccunie

p€

quanmı sic prefatus ibi consumpsit, nisi in eadem bursa locatus

ve

fuerit.

Aliarum vero facultatum scolaris , vybieunque locatus ex-

titerit , in lupi et aliarum penarum recompensam qualibet septi-

e

mana ultra alias expensas nominatas duos solvat denarios.

S0

Zusatz: Item singuli magistri officiales etiam et alii secum scolares

VE

artium habentes, quotieseunque scolarem burse tenutonicum loqui audi-

verint, eum desuper corrigant fideliter et acriter.

Conuentores et. officiales

bı

tales signent certa pena puniendos, que pene ab omnibus conuentoribus et

!

officialibus in vnum redacte legende sint die dominico, sub pena vnius

solidi.

&l

fl

De lupo.

Ttem statuimus et omnino observari volumus, vt magistri

conuentores scolares suos modo meliori quo poterunt, inducant

ad latinisandum, et specialiter statuimus, ut omni septi-

d

mana per conuentores ad minus vnus constituatur lupus’, qui

1l

bona fide seribat orationes integras atque illum vel illos quibus

IC

vel cui locutus fuit, vt, cum conuentori videbitur expedire, valeat

V

l

1 So nhéisst nicht blos der geheime Aufpasser, welcher die gegen das

Gebot deutsch gesprochenen Worte der Mitschüler zu verzeichnen und dem

N

Magister zu übergeben hat, sondern auch die von ihm gemachte Aufzeich-

D

nung, welche zur Beschämung der Uebertreter öffentlich verlesen wird.

al

Ein Statutenbuch Fach XV, 21 f. 12 enthält darüber noch die weiteren

N

Bestimmungen: Lupus in vel extra communitate secribatur.

Quilibet bur-

salis a conuentore in vulgariı sermone auditus soluat unum numum ultra

d

communem lupum ,

etiam si. eadem oratio fuerit lupo inscripta.

Das

nach der Reformation eingeführte Statut empfiehlt zwar den Schülern das

fa

Latein namentlich in Gegenwart der Lehrer, schafft aber den lupus ab.

In

9

Statuta 1505.

4

A

A

4

2

I

d

illum aut illos audire, anne talis talia sıt locutus ad precauen-

dam fraudem aliquam allegatam et oblocutiones.

d

Volumus item, quod unus ex duobus excessiuis in lupo

(conseriptis) legat ad mensam per illam septimanam, iuxta ar-

ı

bitrium Reetoris burse aut ebdomadarii, qui lupum constituit.

l=

Qui quem vult ex illis duobus ordinare potest, alius vero mini-

N

stret ad _ mensam sive baccalaureus sive scolariıs fuerit.

S

Preterea volumus ut omni septimana die dominica post

prandium ante gratias legatur lupus publice, et ut, predietum

u

modum conseribendi lupum servent Rectores et conuentores, sub

e

pena quinque solidorum tociens quociens soluendorum, si in toto

S

vel in parte premissum non servaverit modum.

(-

Item statuimus quod magistri tenentes secum baccalaureos

1=

seu scolares constituant lupum in sua stuba, sub pena trium

solidorum tociens quociens omiserint per eosdem soluendorum.

e8

Item statuimus, vt magistri habentes apud se baccalarios

li

vel scolares sint frequenter latini cum eis Et in visitacione

@s

bursarum interrogati sub bona fide dicere teneantur, an credant

ef

probabiliter se plus fuisse cum eis latinos quam yulgares. Et

U

si quis hoc non dicere voluerit aut potuerit, puniatur in uno

florino.

De vestibus et habitibus.

M

ut Rectores et conuentores bursarum curent,

b

Statuimus,

1=

quatenus sui bursales honeste vestiti togis et tunicis in

ul

plateis et scolis decenter iuxta vniuersitatis statuta incedant, ut

S

puta Ne aliquis magistrorum de regencia aut etiam baccalaureus

al

vel ‚suppositum vtatur vestibus aut caligis partiti siui varil cO-

loris, nec manicarum secissura non clausa nodulis, nec pheriphe-

S

riis vestium alterius coloris a veste pectorali, Nec calceis ad

m

lı

pedicas usque vel fere scissis et apertis. Nec incedat discalceatus

d

aut mitratus. Magistri utantur capucio et birreto mag 1-

en

strali, prout vniuersitatis statutum habet,

Nec licet eisdem in publico habere paterloquia in collo, nec

10

deferre birretum plicatum. Baccalaurii vero et SC olares

A

facultatis artium ituri ad actus publicos, processiones , ad. temp-

8

lum aut pro spacio in vel extra communitatem debent incedere

Bursee.

424

cum capucio clericali sine birreto!, exceptis religiosis et sacris

de

initiatis, sub pena statuti tociens quociens aliquis predietorum

da

transgressor compertus fuerit. Quibus magistri in visitatione bur-

eX

sali interrogati per eorum fidem respondere tenentur et veritatem

I

dicere ?.

Item ordinamus, ut quivis magistrorum de consilio artium

al

facultatis intersit visitationi bursali, sub pena privationis

m

&

officii sui ipso facto, nisi cum licencia omnium superintendentium

sue vie.

Qua habita cum redierit tenetur nichilominus interro-

gatus super omnibus respondere ut ceteri presentes.

Item magistri rectores pedagogi singulis mutacio-

nibus officia sua in manus superintendencium et conuentorum

resignent et eos ad continuandum hujusmodi officia sua petant,

si velint.

Idem vniuersitas de deputato resumptore uult ob-

seruarl.

bı

Omnes collegiati eleetioni pedagogiste interesse de-

D

bebunt et ad id vocari quilibet in via sua.

b

Item iunior conuentorum inhabitare debet stubam versus

Y

curiam, sub pena priuacionis offien.

Vniuersitas congregata per juramentum conclusit concordi

S&

voto, quod de cetero in computacionibus facultatis artium

d

ad minimum duo de superintendentibus interesse debeant et

teneantur.

Preterea eodem die dedit vniuersitas plenam potestatem do-

minis superintendentibus deponendi conuentores juxta ar-

(

bitrium merito excessus eorundem et etiam disponendi circa bur-

d

sas et regimen bursarum prout ipsis visum fuerit expedire. Casu

d

autem, quo predieti superintendentes duo circa hujusmodi desti-

tucionem discordarent, debent ad se vocare seniorem collegiatum

vie conuentoris destituendi, absque justificatione autoritativa vel

judieiaria culuscunque *.

b ELE E D

Z

1 Das Barett kommt nur den Promovierten zu.

Gleichwohl hatte die

Universität schon 1488 dasselbe den Baccalaurei und Scholares, in Ueberein-

stimmung mit einem Beschluss der Facultät, zugestanden. Man ist aber

später wieder strenger geworden.

2 abgeändert: Conuentor videns suos scolasticos aut baccalaureos in

his excedere debet ipsum semel vel bis admonere et hortari, vt se confor-

met statuto.

Qui si se non emendauerit, debet ipsum punire et rebelles

Vniu. Rectori denuntiare, vel ipse conuentor de suo soluet.

3 Dominica post Luce anno octauo [1508] conclusum est per vniuersita-

Statuten des Contuberniums 1536

425

18

Insuper dedit eisdem plenam potestatem requirendi sub fidei

m

debito tam bursarum famulos quam ceteros bursarum atque pe-

l

dagogii scolares et baccalaureos , quociens necessitas auf utilitas

M

exegerit ad dieendum et revelandum eisdem defectus regimIn1s

bursarum et pedagogii. -Sive tales defectus a rectore burse sive

m

ab eisdem conuentoribus rectore pedagogii vel resumptore com-

18

mittantur aut commissi extiterint, quatenus huiusmodi defectus

a superintendentibus emendari valeant.

)x

I:

0=

IM

STATUTEN DES CONTUBERNIUMS 1586.

,

b-

Die neue Organisation des Contuberniums* und des in demselben

(

begriffenen Pädagogiums ist durchaus das W erk des Joa. Camerarius.

Die Aenderungen, welche er einführt, sind abgesehen von der schon früher

IN

beschlossenen. Aufhebung der zwei Wege nicht erheblich, mögen aber

von den Zeitgenossen höher angeschlagen worden sein. Offenbar lag ihr

Verdienst in der Abschaffung einiger scholastischer Formen. Die Haupt-

di

sache war aber, worauf des Herzogs Erlasse am meisten Gewicht legen,

m

die Gewinnung der richtigen Männer für den neuen philologischen Unter-

e

rıcht.

Camerarius hat jedoch nicht mehr Zeit gehabt das Erlöschen des alten

Geistes abzuwarten und Jünger

des neuen heranzubilden.

Er verliess

0-

Tübingen schon im Spätsommer 1541.

Was der nächste Anlass seines Weg-

e

gangs gewesen sei, ist von ihm selbst nirgends ausdrücklich gesagt, wie er

R

auch in seinem unten folgenden Abschiedsschreiben an Rector und Rath

SI

der Universität keinen Grund angibt, sondern sich nach der Sitte jener

Die Senatsprotokolle des

Zeit in allgemeinen schönen Redensarten bewegt.

]r

Jahres fehien, in denen wir die Erklärungen zu suchen hätten, auf welche

m

das Schreiben sich beruft. Ob dieselben übrigens, falls wir sie hätten, das

el

sagten was wir zu erfahren wünschen, ist zweifelhaft; denn diese Proto-

kolle pflegen eine magere und vorsichtige Zusammenfassung der Verhand-

lung0f1 zu sein. Am nächsten liegt die Vermuthung, dass zwei unangenehme

E

lie

-

tem, quod destitutus per superintendentes officialis burse, etiam conuentor,

sit ineligibilis ad officium illud a quo destitutus est, quam diu super-

el

intendentes vel maior pars eorum talem depositum habere volunt.

m

Similiter is qui depositus est, pro quo deposito scolares, utf reassumatur,

or

contra voluntatem superintendentium laborant, ipso facto sit ineligibilis ad

omne bursale officium. f. 87.

IL‘:

* Schon in H, Ulrichs Ordnung vom 3. Nov. 1536 S. 190, 195 wird auf die neuen Sta-

tuten Bezug genommen.,

d

Bursee.

426

Erfahrungen , die eine von Seiten der Universität, die andere von Seiten

der Regierung ihm Tübingen entleideten.

am

Camerarius war der Wortführer der Artisten in ihrem Kampf um

d

an

eine würdigere Stellung der Facultät, insbesondere um das Recht auf Theil-

yun

159

nahme ihrer Deputierten an den Verhandlungen des Senats. Im Februar

1540 hatte er im Auftrag der Facultät eine dringende Vorstellung beim

da

Senat eingereicht und befürwortet.

Sie wurde nicht berücksichtigt und mit

der bezeichnenden Signatur: Causam Joa. Camerarii betreffend zu

\1P

Ueber diesen Handel enthält die Matrikel

l

den Acten gelegt Fach XV, 1

al

der Artisten den gleichzeitigen Eintrag von der Hand des damaligen De-

Cum ‘senatores collegii artium contra

kans M. Johannes Benignus:

m

veterem morem ac ius suum a deliberationibus publicis per consilium Vni-

ho!

Fr

uersitatis sepius et tum maxime excluderentur, cum de singularum perso-

narum huius Academige commodis augendis tractaretur,.vt sunt distribu-

16

tiones frumentorum et vini nec non etiam pecunig, fuit in hoc suo deca-

ne

natu author consilio studii bonarum artium Benignus jam Decanus, vt

ius suum accedendi ad eas deliberationes repeteretur.

Qua in petitione re-

siC

pulsam tulit artium facultas iniquitate reliquarum facultatum repudiata.

ll

Jus hoc accedendi ad omnes deliberationes publicas tribuerat collegio ar-

C

tium reformatio schole per Dom. Camerarium anno 1536 conseripta, in

L

qua excludere consiliarios facultatis in personarum conductionibus permitte-

batur (S. 187. 208).

Quod ius doctores postea etiam contra uoluntatem

di

Camerarii ad nimium multas res extenderunt.

0

s

In dieser Frage, von. welcher das Gedeihen der humanistischen Studien

wesentlich abhieng, nichts auszurichten musste C. sehr empfindlich sein.

W

Noch verletzender aber und mittelbar eine Bedrohung seiner eigenen Stel-

V

Jung war das Vorgehen der Regierung gegen Johann Forster. Came-

rarius war gegen Ende des Jahrs 1538 in Wittenberg gewesen, um sich

bei Luther und Melanchthon in allerlei Fragen der Universität Raths zu

a

erholen.

Das wichtigste Ergebniss war, dass namentlich nach Luthers

il

Wunsch und auf Betreiben des C. am 15. December J. Forster von Augs-

d

burg für eine theologische und für die hebräische Lection angenommen

wurde.

Bald erhoben sich aber von aussen her Klagen gegen seinen rück-

sichtslosen Lutheranismus.

ir sollte auf dem Katheder den Oecolampad,

6C

Blarer u. a. geschmäht haben, nicht in Tübingen sondern in Reutlingen

zur Communion gehen und dergleichen.

{

Am Hofe und bei der Regierung war eine starke antilutherische Strö-

Die fürstlichen Räthe, welche im September 1540 zur

mung eingetreten.

[

Visitation nach Tübingen gekommen waren, BalthasarvonGültlingen,

D. Jo. Knoder, der Kanzler Nic. Maier und D, Philipp Lang führ-

ten die schärfste Sprache gegen Forster und drohten bereits mit seiner

{

Entlassung.

Der Senat bittet die Sache quam minima invidia an den

Herzog zu bringen und fügt bei: negare Forsterum quemquam ita repre-

hendisse publice, preterea quum a Luthero et Philippo commendatus esset,

@

ecam rem, si contingeret eum dimitti, scholee fraudi detrimentoque futuram,

Statuten des Contuberniums 1536.

427

en

Diese drohenden Wolken hatte C. aufsteigen sehen, denn er schreibt

am 17. August 1540 : salutis meg ac meorum interdum obliuisci cogunt que-

m

dam dmrovenr« mala publica, illa quidem non tam sua natura quam culpa quo-

il

rundam. Verum nihil audeo horum literis committere. Epp. libri V. Francof.

ar

1595. S. 165. Wirklich erfolgte die Entlassung Forsters kurze Zeit darauf.

m

Derselbe Glossator der Matrikel, welcher oben erwähnt ist, schreibt

i

darüber: Hoc anno lues cepit ac pestis Tubingze grassari, propter quam dis-

z

sipatio scole magna facta est. (Die Bursen flohen nach Hirsau, die oberen

el

Facultäten nach Rottenburg, wo 1542 der Reetor gewählt wird.) Eodem

er

anno grauibus caussis inducti D. Camerarius et Doctor Lud w. Grem-

1a

pius discessere a scola, quod fui

tD. D. Johannes Forsterus parum

N>

honorifice a principalibus consiliarlis dimissus. — Forster scheidet als guter

Freund von der Universität und gibt seinen Collegen ein valete und

ur

]ötzige, wovon wir aus den Rechnungen hören, weil die Universität sei-

d

ner Frau 8 Batzen in die Kuchin schenkt.

Y

Camerarius gibt seine Stelle auf, ohne eine andere in bestimmter Aus-

TE

sicht zu haben.

Aber schon in Hall, wo er auf dem Wege nach Nürnberg

{a

eine Zeit verweilt, und von wo wahrscheinlich auch der folgende Brief ge-

ar

schrieben ist, trifft ihn der Antrag des Herzogs Moritz, der ihn nach

m

Leipzig führte.

Sein Abschiedsbrief an die Universität lautet :

W

S. D. Etsi coram plane exposui uobis sententiam meam, quemadmo-

m

dum et uos maxime uelle eb me dignum esse existimaueram, neque credidi

opus esse uel uobis dato uel mihi accepto responso, cognoui tamen me po-

en

stero die quam discesserim a ministro publico requisitum esse, Hoc interpre-

In

tor in partem optimam et ascribo humanitati ac beneuolentie erga me uestree.

el

Atque ego, si nihil obstaret, istuc redire meosque abducere cupiebam,

16

Verum cum alia tum ortus motus , etsi, ut dieitur et ego gaudeo, inanior

ich

Tubingam quoque impetentis pestilentige in caussa fuit, ut et meos ad me

zu

accerserem neque reuertendum istuc mihi hoc tempore putarem, unde, cum

ibi ueluti hospes aliquot annis perbenigne tractatus fuissem nec inofficiose

D'

dimitterer, secundum notam uobis, doctissimi uirl, sententiam homericam :

en

9n Eeirov NaUQEOVTA (PLLELV 39elorta dE NEUNEN.

ck:

Visum autem est significare uobis non malam mihi conditionem a prin-

d

cipe Moricio, ut Lipsie doctrinam et cultum exerceam studıorum meo-

rum, ante paucos dies literis ad me missis oblatam meque illa usurum esse,

en

quod mihi meisque bene uertat, decreuisse. Quamquam autem et ante hoc

rO-

tempus a diuersis expetita fuerit opera mea, nunc tamen primum non re-

ur

cusandam mihi occasionem meliores, ut spero, faciendi res meas putavi.

n

Me istic et fuisse libenter et grauatim recessisse, obscurum esse Spero

r

posse nemini, cum nullg unquam. ex me quere!e de meis rebus a quoquam

audite sint, et quantam molestiam quantaque detrimenta migratio mea

er

complexura esset, me etiam prauidisse credere uos omnes arbitror. Sed

en

quia hoc negotium diuinitüs et motum esse et gubernari persuasum mihi

16

est, peto a uobis, ub, cum in Academia uobis uestra operam mihi dare

M

posthac non magis concedatur, primum desertionem necessariam loci mei,

428

Burse.

in quo magno fauore uestro collocatus fui, boni consulere et istic etiam,

De

quo iam tendo, me habere pro uestro uelitis.

Ac fortasse utrorumque e re discessio hec euentura est.

Ego quidem,

quamuis a conuicku et usu.consuetudinis uestre separer, alienari tamen

me a uobis neque publice neque priuatim patiar unque.

Cumque ut fas

est beneficiorum et amoris erga me uestri recordatus fuero, quantum uobis

latı

debeam neque obliuiscar.

Et cum nullo modo possim omnia, quantum

dia

quoque tempore licebit, cupide persoluam.

me

Nullius me iniuria istinc repulit, quin etiam fateor ingenue, mihi pub-

{

lice plus honoris habitum, quam mereri potuisse uidear, singulos etiam me

coluisse, cum quidam et iudiclis clarissimis et grauissimis testimonilis me

SE(

ornarent et eximie dilectionis affectu prosecuti officlis etiam amicitige sum-

mg prasto mihi fuerint.

Audio sparsos füisse rumores me conspirasse cum quibusdam

ad discedendum, quod, qui animaduertere uolet, qua diligentia quan-

dam copiolam rei domesticg praparauerim, et que damna in hac repen-

U

tina _ migratione me facere necesse sit, refutatione mea nequaquam indi-

fa

gere, hocque consilium subito me ceepisse facile perspiciet.

S|

Quodsi post nonnullam assiduitatem operg fideliter nauatg Academize

A

uestre non censui me ac meos negligendos, cum etiam ut hanc curam sus-

ciperem non leuibus caussis impellerer ac res ipsa non tam mouere quam

de

cogere uideretur, ueniam datum iri huic facto meo confido ab lis, qui in

consideratione horum temporum non malitiose facta commode interpretari,

8

ut omnes bonos decet, uoluerint. Vulgo fortasse alii alias suspiciones col-

}

ligent.

Vtinam uero abessent maximg et urgentissime caussg discessionis

mege, ego uobisecum mihi remanere concedi inprimis letarer. Nunc in mo-

Jestia gaudeo sic me uos relinquere, ut et uoluntas preclara erga me uestra

et studium debitum a me uobis firmum et immobile consistat.

Reliqua utrique permittamus Deo. Vos uelim, si qua in re opera con-

silioue meo aut publice aut priuatim recte usuros putaueritis, ita a me

S(

omnia parata fore petentibus uobis statuatis, ut a minime ingrato ac im-

Vicissim de uestra beneuolentia ipse

T

memore optime meritis esse debeant.

mihi omnia _ policebor.

Quod si quid forte de absente, ut fit, ad uos delatum fuerit, quo ue-

strum quilibet offendi posse uideatur, peto ab vniuersis et singulis, id quod

gquissimum uidetur et quod Tragcedia sapientige preceptum esse ait, ut

uelitis etiam orationem contrariam audire atque ita demum re cognita

S

sententiam ferre. Nam ego, si quid forte obiectum sit, in eo uel defen-

dendo uel inficiando, uel ad extremum deprecando satisfacturum me om-

nibus confido.

Valete IMT Cal. Octobris An. MDXLI.

Joachimus Camerarius Pab.

Magnifico D. Rectori et ampliss. Consilio Academie Tubingensis Domi-

nis suis benignissimis.

Fach XV, 1

Der Registrator bemerkt auf der Rückseite: Joachimus

Camerarius ex improuiso ab vniuersitate discedit,

{

Statuten des Contubernium 1536.

429

M,

M,

De Contubernii Vniuersitatis Tubingensis scholeg

en

administratione.

8

Contubernium studiosorum , Bursarum veteri nomine appel-

s

latum , domicilium ac coetus bonas artes discentium, vbi custo-

m

diatur exquisita disciplina morum ac studiorum iuuentutis, in

)

meliorem et ipsum statum post priorem negligentiam redactum

n

fuit, ad hunc modum, qui suis capitibus seu titulis explicatus

e

sequitur.

M

Caput seu titulus primus.

m

Vnum esse contuberniorum corpus oportet. Contuberniorum

ll

quodam tempore dissensiones fuere, natge de studiorum diuersi-

N

tate, quam fere dissimilitudo voluntatum sequitur.

Qua tamen

sensim euanescentes tolli coepere.

