quadriennio se studiose diligenter Professores sacrarum literarum

audivisse, neglexisse huius doctrinae horas nullas.

Et si quas

neglexerit , narret, det pro neglectis poenam.

Disputationibus

interfuisse ab initio ad finem usque.

Nec baccalaureorum , quos

vocant, lectiones contempsisse sed compleuisse.

Sacramentum.

Velle optima fide, summo studio sacris incumbere , germane

interpretari , Praeceptoribus obedire, debitum honorem deferre,

pacı studere, aduersus veram Christi religionem nihil docere, hae-

272

Facultas theologica.

reticos deferre et alibi hune honorem non reiterare 1, facfo iura-

mento candidatus sacrarum literarum statuto tempore ab exordio

suae lectionis orationem in laudem sacrarum literarum habeat,

singulis deinde diebus legat, sancte interpretetur, nec plus capite

vno lecetione vna absolvat.

Admissus, legendo et audiendo, biennium completo.

Libris finitis, eruditionis et promotionis sus specimen pub-

lice disputatione dato.

Interim professores legentes studiose ac diligenter audiat.

De gradu summo, quem licentiatum aut doctora-

tum appellant.

ä

Publice disputando respondeto, nisi senatui Theologieae pro-

fessionis secus visum fuerit, admitti petito, admissus cancellario

yniuersitatis scholae huius representator, examinator, promouetor,

ordine pristino reseruato.

;

Impensae Baccalaurei.

Dans nomen munusculum ex saccaro in signum receptionis in

album Theologorum dato.

Rectori vniuersitatis cruciatos XI.

Fisco vniuersitatis eruciatos XXX.

Fisco facultatis Theologicae florinos II.

Pedello vynum soluito.

Et in principio su® leetionis Doctoribus, Baccalaureis sug

professionis prandium dato.

Impensae licentiati.

Fisco vniuersitatis florinum vnum.

Fisco facultatis florinos II.

Doctoribus VIII.

Pedello florinum vnum. Et refectionem medioerem dato.

Cum vero Doctoris nomen futuris temporibus apud nos su-

mere cupit, tanto minus dato, quantum dederit prius.

' 1 Zusatz: Doctorum et professorum huius collegii in petitione et con-

secutione gradus iudicio stare.

Statuta 1538.

273

Impensae Doctoratus.

Rectori vniuersitatis ceruciatos XXX.

Fisco vniuersitatis florinum vnum.

Facultatis florinos III.

Examinatoribus florinos XII.

Promotori IV.

Pedello florinos II.

Cetera ut moris est.

Dehis qui alıbi gradum fecerunt.

Si quis, cum alibi gradum fecerit, ad nos migrans in Matri-

culam recipiatur , satisfactis singulis, ac si hice honorem susce-

pisset, eundem quem apud suos locum, apud nos habeto.

Non

recipiatur autem, nisi literis testibus, aut iuramento se alibi pro-

motum fidem fecerit publiceque specimen suae doctrinae dederit.

De orationibus publice habendis vide statutum Gymnası

Item de funebri oratione.

Statutenbuch der theologischen Facultät.

Univ. Archiv Fach XII, 21

Ohne Datum, es kann aber nicht zweifelhaft sein, dass diese Statuten dem

J. 1538 angehören, s. oben S. 174.

Urkunden der U, Tübingen,

18

ä

N

1l

IE

te

]

FACULTAS JURIDICA.

N

i

I

(

in

STATUTA FACULTATIS JURIDICE 1495.

gl

M

In nomine sanete ac indiuidue trinitatis Amen.

Vt insignis

nostre alme Vniuersitatis Tuwingen iuridica facultas pro superna

Ce

propaganda iustitia, qua vnicuique quod suum est donare Consve-

I

uit, iugiter vigere atque illius membra ın hiis que divine veritati

m

viciniora sunt videantur proficere Ideirco Nos Decanus et fa-

SE

cultas predieta statuta subscripta ab ipsius facultatis membris,

prouf vnumquodque in genere vel in specie concernere videntur,

fideliter seruanda decreuimus matura deliberatione ordinanda con-

denda et instituenda Illaque diuino inuocato auxilio ordinamus

eb instituumus per presentes que subscripta sunt capıtula conti-

M

nencia, reseruata nobis potestate et facultate libera statuta hulus-

M

modi mutandi minuendi augendi corrigendi declarandı et inter-

ad

pretandi proufß rerum ac temporum causantibus euentibus visum

M

fuerit expedire.

In quorum fidem ac robur presentem rotulum

ho

huiusmodi statuta in se continentem exinde fieri et sigıllı facul-

SEl

Que etiam statuta

tatis nostre iussimus appensione communirl.

{gl

per Vniuersitatem congregatam sunt confirmata anno millesimo

q

quadringentesimo nonagesimo quinto.

(

SEl

Tenor statutorum facultatis iuridice.

(

Officium Decanı.

Inprimis itaque statuimus, vt in die electionis noui Rectoris

vel saltem infra octauam doctoribus regentibus in facultate suffi-

cienter congregatis eligatur in decanum facultatis doctor,

M

Statuta 1495,

275

quem ordo tetigerit, ita quod procedatur a seniore in iuniorem

secundum ordinem , quem in facultate habent, et circulo. peracto

incipiatur iterum a seniore. Qui quidem decanus sit eleetus dun-

taxat per tempus illius rectoris sit mansurus.

Electus vero talis

tenetur ‚assumere huiusmodi officium sub pena duorum florenorum

fisco facultatis soluendorum , nisi causa legitima coram facultate

proposita se debite valeat excusare.

Item statuimus quod decanus cum electioni de se facte con-

senserit mox iuret in manus decani precedentis proximi, aut eo

non existente alterius proximi precedentis in presentia facultatis,

quod officlum suum fideliter exercebit Et quod pretextu eius

nil attemptabit scienter, quod aliquo modo in nostre Vniuer-

sitatis aut nostre facultatis damnum aut preiudieium yergere

possit etc.

Y

d

Statuimus quod si decanus suum officium non potest exer-

cere siue decedat siue recedat a. loco infra mutationem verisimi-

liter non reuersurus tünc nouus decanus eligatur, qui in sequenti

mutatione sit continuaturus, si priori non fuerit vltra duodecim

septimanas in officio.

De iuramento intrantium facultatem.

Statuimus quod decanus decetero nullum doctorem non im-

matriculatum vel alteri facultati obligatum in congregationem fa-

-

cultatis admittat votandı aut tractandi causa.

Item nullus etiam

admittatur, nisi prius coram facultate iuraverit, secundum talem

M

modum: Vos iurabitis deliberare ‚consulere et votare fideliter ad

l

honorem , vtilitatem et honestatem iuridice facultatis Et quod

B

secreta_ consilia facultatis, que decanus mandauerit celanda ad

d

tempus vel perpetuo 1uxta facta qualitatem, non reuelabitis Et

0

quod parebitis mandatis decani in licitis et honestis suum offitium

concernentibus Et quod statuta facultatis iuridice firmiter ob-

seruabitis sine dolo.

Dicite: I!ta iuro, quod me Deus adiuuet

et evangeliorum conditores.

Officium Decani.

K

1-

Statuimus quod si quisquam doctorum requirat decanum,

!

quatenus mandet, vt votum suum aut aliud quod in facultate

18

arln

Facultas. Juridica.

276

Pl

duxit proponendum, teneatur secretum, quod tunc decanus te-

16

neatur illud tenere et mandare ab aliis teneri secretum perpetuo

vel ad tempus iuxta facti qualitatem.

} l

Item statuimus quod post noui decani electionem infra octa-

(

uam antiquus decanus de singulis computum faciat fideliter

C

atque peccuniam et‘ singula alia que sunt facultatis ipsi nouo

decano presentet et fideliter assignet sub debito iuramenti.

fa

Statuimus etiam quod decanus pro suo stipendio debeat

do

pereipere a facultate vnum florenum.

Insuper statuimus quod quilibet decanus inseribat promotos

tempore sui decanatus in matriculam facultatis, et quantum

facultati dederint, cum anno dominico ac die mensis Et propter

hoc decano soluere tenentur Baccalaurei quatuor solidos, licen-

di

tiatus vel doctor septem solidos Et si alibi promoti fuerint vltra

di

predicta doctor vel licentiatus petens admitti ad regentiam soluat

facultati iuridiee vnum florenum et decano vt alii hic promoti,

pedellis vero dimidium florenum, Baccalaureus vero soluat me-

dietatem horum ete.

ml

Item decanus tenetur facere publicam intimationem pro-

ad

motionum promotore et promouendis expressis, per manum

M

Notarii sub sigillo facultatis ete.

Statuimus insuper quod facultas habeat archam duabus

seris et clauibus munitam, in quam includentur instrumenta fa-

ten

cultatis, fiscus et alia obuenientia facultatı.

Harum autem cla-

ıd

uilum vnam habeat decanus pro tempore, alteram vero ıs, quem

mi

fer

facultas elegerit.

tio

Item statuimus quod decanus post admissionem alicuius

fae

promouendi ad publieum examen teneatur id per cedulam

vel pedellum intimare ad quinque dies ante diem examinis pub-

Ead

lici cuilibet doctori regenti Et nichilominus die immediate pre-

all

cedente examen publicum teneatur singulis doctoribus intimare

mi

per cedulam, quod crastina die mane intersint misse de spiritu

sancto Et postquam - puncta fuerint assignata, teneatur singulis

ua

doctoribus regentibus per cedulam puncta et locum examinis yna

fest

cum hora significare et eosdem per ijuramenta ad hoc vocare.

TEa

Statuimus quod decanus pro tempore statim admisso quocun-

m

que ad examen priuatum teneatur recipere ad manus suas ab exa-

minando omnia, que tenebitur exponere doctoribus examinatoribus

Statuta 1495.

277

pro examinibus et eis satisfacere Alia vero omnia cuicunque sol-

uenda ante promotionem publicam. alioquin promotor ipsum non

promoueat.

Item decanus ante actum auisare debet promouendos de 1 o-

catione, si simul plures promouendi sunt, eos inscribendo se-

cundum ordinem et locationem.

Statuimus etiam quod decanus in die Iuonis (die 19. Maii)

faciat celebrari missam in capella vniuersitatis, ad quam omnes

doctores licentiatos et scolares vocet, vt ei intersint.

De lectionibus.

Statuimus vt quilibet doctor facultatis stipendiatus singulis

diebus priuatis vnam lectionem legat secundum tenorem sue Ccon-

ductionis ac _ horis a facultate determinatis, exceptis vacationibus.

N

Sequuntur vacantie.

Item a festo Thome apostoli vsque Epiphanie dom. Ab Esto-

mihi vsque ad dominicam Invocavit A dominica palmarum. vsque

1

ad octauas pasce A dominica vocem iocunditatis

vsque ad diem

Martis ‚post Trinitatis Item nundinarum semper per duos dies

A _ festo Natiuitatis Marie vsque ad festum Luce evangeliste pro

tempore autumnali.

Excepta etiam volumus esse festa collegu

-

videlicet festum Kathedre Petri, Gregorii pape, Ambrosii, Tri-

l

nitatis, Iuonis, visitationis Marie et si aliud vniuersitas duxerit

feriandum, vndecim millium virginum, Conceptionis et presenta-

N

tionis beate Marie virginis Adiectis quintis ferlis, cum integra

l

fuerit septimana, quas statuimus feriandas non obstante quod

-

eadem septimana aliud festum habuerit propter disputationem in

j

aliqua superiori facultate celebratam vel collationem factam aut

6

missam vnıuersitatis habıtam.

I

Statuit preterea quod illi qui debent interesse examini pri-

S

uato, non sint astrieti illa die ad legendum Et nichilominus

festum habeant Jouis Et idem quando licentiandi vel baccalau-

14

reandi examinantur vel doetores licentiati Magistri vel baccalaurei

1-

in _superioribus facultatibus promoueantur.

AAA RA RL

}“

1 syva.

S

Rogate.

278

Facultas Juridica.

dis

Statuimus quod quilibet doctor legens possit loco lectionis

AL

sue tenere vynum circulum, quo facto non censeatur aliquid

neglexisse.

Et si quis aliquam lectionem vel plures neglexerit,

(q |

quod tunc possit infra ıllam angariam tenere vnum vel plures

}]1'Ol

circulos et sic euitare penam illius lectionis neglecte.

Dummodo

tum

tamen per hulusmodi circulum non impediatur alia lectio ordinaria

1pS

in 1luridica facultate.

tert

Item nullus Scolarıs iuris etiamsi sıt Baccalaureus iuris as-

cendat kathedram doctoralem in scolis siue legat siue resumat

I}1?Ll

m

pro se siue pro alio vices doctoris supplendo Sed stet in inferlori,

DC)

dummodo tamen ad hoc licentiam a decano vel alias secundum

yeli

ordinationem habuerit.

yel

De modo forma ac qualitate promouendorum.

pıo

sole

stio]

Statuimus et ordinamus quod volens promoueri ad aliquem

gradum in iure debeat adire decanum facultatis 1juridice, qui con-

gregabit doctores regentes in eadem facultate, coram quibus is

qui promoueri desiderat petat se admitti ad examen pro gradu,

quem voluerit adipisci.

Et postea mox iuret, quod si retar-

datus fuerit aut reprobatus, quod non velit id vindicare per se

lice

vel per alium directe vel indirecte, quouis quesito ingenio vel

giti

colore.

qual

Item quod super interrogatis velit dicere veritatem sibi

lice:

scıtam sine dolo et fraude.

Quo facto promouendus exeat et

desi

responsum facultatis exspectet.

Interea vero facultas deliberando

Oordiı

de eius admissione inquiret, vtrum debito tempore studuerit, lec-

en

tiones et alia compleuerit iuxta facultatis ordinationes ac statuta

VEr

et secundum hoc promouendo dabit responsum.

et

Quocirca statuimus quod nullus admittatur ad examen pro

i h

gradu baccalaureatuüs in iure Nisi prius in presentia facul-

Sare

U

tatis docuerit per legitima documenta aut saltem proprio suo

culta

ijuramento (si facultati inspecta conditione persone id videbitur

sufficere), quod per duos annos cum dimidio audierit lectiones ac

unr

studuerit in scolis in iure, in quo promoueri desiderat et hoc in

yer

studio generali ac priuilegiato, ita quod videlicet per dietum tem-

Poterit

pus ordinarium et legentem in novis iuribus audiuerit.

perso

M Yı

tamen facultas inspecta ydoneitate persone promouendi ex causa

Statuta 1495.

279

dispensare in dimidio anno tantum. "Teneturque eirculum publice

vnum tenere.

Istis expeditis et per facultatem precognitis poterit facultas

;

(si ei videbitur) examen aperire eidem,

Quo facto assignabitur

promouendo dies, quo ordinarius suus mane assignabit sibi punc-

tum in ijure, in quo promoueri desiderat , quod recitabit et ad

ipsum respondebit eodem die post prandium hora secunda vel

tertia, prout placuerit ordinario.

Qui quidem ordinarius eodem

mane punetum et horam examinis cum loco singulis doctoribus

lı

in facultate regentibus per cedulam intimare debebit, vt intersint

examini ipsius promouendi.

Quo finito iurent omnes, quod non

velint eum promouere, nisi credant eum ydoneum Secluso amore

vel odio.

Quo facto et examinato per facultatem admisso et ap-

probato designetur eidem dies, quo ordinarius suus publice ac

solenniter ei gradum conferat baccalaureatus, proposita sibi quae-

N

stione, quam et determinabit.

\=

s

De licentiando.

d

-

Statuimus itaque quod nullus admittatur ad examen pro gradu

S6

lieentie in iure, nisi prius in presentia facultatis docuerit le-

el

gitime vel saltem suo iuramento (si facultati inspecta persone

qualitate id videtur sufficere) quod per quinque annos leetiones pub-

bı

Jice audiuerit in scolis ac studuerit in eo iure, in quo promoueri

desiderat, in aliquo studio generali vel priuilegiato Ita videlicet quod

ef

ordinariam lectionem semper in iure canon1co volens promo-

do

(

ueri Et Sextum et Clementinas semel ad finem audiuerit. Volens

vero promoueri in iure ciyili doceat, quod ordinariam semper

{a

et vnam ex aliis ad minus audiuverit.

Potest tamen facultas

in hoc ex causa illas permutare et cum eo in vno anno dispen-

10

sare tantum.

Teneturque ynam repetitionem publice facere ac

l-

cursum sibi a facultate assignatum complere.

Poterit tamen fa-

0

cultas super hiis ex causa dispensare.

ur

Item statuimus, quod si quis per integrum quinquennium

a6

in vno iure audiuerit et infra idem quinquennium in altero iure

un

per triennium , quod tunc habeat facultas (attenta ydonietate

m-

persone) facultatem dispensandi.

Preterea si per quinquennium

y

in vno compleuerit iure, finito quinquennio si in altero comple-

1S%

Facultas Juridica.

280

SeC

uerit per_biennium possit facultas dispensare, vt in vtroque iure

qu

promoueatur.

dec

Promouendus itaque ad gradum licentie adeat decanum fa-

sta

cultatis iuridice, qui congregabit doctores regentes in ea, coram

{ax

quibus primo juret, vt supra de Baccalaureando disponitur, Deinde

ıb

doceat se compleuisse, vt supra propositum est statutum.

Quo

di

per facultatem ad examen admisso designentur sibi promotores

mr

et compromotores iuxta statutum sequens.

VEl

Statuimus quod promotor principalis in iure cano-

nico licentiandi sıt ordinarius eiusdem iuris Compromotores de-

näl

bent esse habentes lecturas nouorum iurium et extraordinariam

v

luris canonicl.

In defeetum autem illorum decanus pro tempore,

hos

si non est de numero legentium, in eo iure alius precedens de-

et

beat esse vnus de illis tribus promotoribus.

Promotor vero

bel

principalis ın iure ciuili debet esse ordinarius, eiusdem

€a

compromotores vero volumus esse obtinentes lecturas in Digestis

pr

et Institutis. In defectum vero habeat locum, quod supra statuitur.

fic

Si vero promouendus cupiat promoueri in vtroque, tunc debet

cel

habere duos promotores et in quolibet iure duos compromotores

ut supra expressum est.

81

cnl

Statuimus quod promouendo admisso et promotoribus de-

signatis Ordinarius cum aliis promotoribus assignent sibi diem,

tud

quo mane sibi puncta designent pro examine priuato in

eo iure, in quo promoueri desiderat.

tal

Que eodem die post pran-

6X

dium hora secunda vel tertia prout examinatoribus placuerit re-

citabit et ad ea respondebit.

Quo peracto si non omnes tres eum

ad gradum huiusmodi sufficientem crediderint, repellatur pro hac

vice, premisso per eos iuramento quod nec odio nec amore ad

hoc moueantur.

Si vero omnes. tres simul eum sufßeientem

iudicauerint ,

poterunt eundem domino Cancellario presentare,

coram quo de eiusdem sufficientia prestabunt iuramentum cre-

dulitatis. Quo facto dominus Cancellarius aperiet sibi examen

publicum designando diem et horam pro punetis eidem as-

signandis.

Quo die adueniente licentiandus manius quo fieri potest

disponat legi missam de spiritu sancto, cui intersint singuli doc-

tores in facultate regentes, oblaturi ad altare de peccunia promo-

uendi. Missa vero peracta intrent doctores Sacristiam et ibi inter se

Statuta 1495.

281

secreto deliberent de puncf£is ipsi examinando assignandis. Que

quidem puneta a doctoribus vel eorum maiore parte deliberata,

decanus protunc statim eidem assignet prout sequitur.

Quoeirca

1

statulmus, quod petenti subire examen publicum pro licentia dun-

taxat in iure canonico assignentur duo puncta vnum in decreta-

libus, religuum vero in decreto.

Ita tamen vt non punctetur in

N

distinetionibus.

Pariformiter volenti examinari pro licentia in

jure ciuili assignentur duo puneta, vnum in Codice, reliquum

jn

vero in Digesto _ veteri.

Ita tamen quod punetetur in locis ordi-

.

narlıs.

Statuimus preterea quod punctis pro examine publico,

M

yt premissum, assignatis promouendus eodem die post prandium

7

hora secunda teneatur ea recitare in presentia domini Cancellarli

et totius facultatis iuridice vocata vt supra de officio decani ha-

betur.

Qua recitatione finita examinetur ipse promouendus circa

n

ea a doctoribus facultatıs.

Peracto vero examine exeat

N

promouendus, deinde habita deliberatione super examine ac suf-

ficientia et ydoneitate promouendi et eo approbato dominus Can-

38

cellärius designabit diem et locum, quibus sibi licentiam conferat.

8

Quod si promouendo placuerit , poterit eodem die etiam in-

signia doctoralia suscipere, si id permissum fuerit a fa-

v

cultate.

,

Item statuimus, quod quieunque doctor examini publico effec-

I

tualiter non interfuerit, pro quocunque gradu peccunia carebit in

]”

tali examine publico inter Examinatores distribuenda Etiam si

ß

ex causa rationabili absens fuerit.

m

C

De expensis promouendorum in Jure.

d

M

Rectori V .

(

fisco Vniu. XHIIL Z.

fisco facult. II flor.

a

In altero tantum

pro kathedralibus IT flor.

Baccalaureandus

pro examine ILIIT flor.

pedellis VIL %. Et prandium

)\t

pro omnibus de consilio vniu.

[

In vtroque

tenetur soluere vt supra,

preterquam quod dabit pro

0-

examine VIITL £l.

e

282

Facultas Juridica.

Rectori XLIIIL .

Cancellario I flor.

fisco Vniu. I flor.

fisco fae. IT flor.

In iure canonico

oro examine VIL flor.

promotori pro kathedralibus

vel civili tantum

HT £.

duobus compromotoribus 11 fl.

pedellis XIIIL £.

Confeetiones et vina vt fa-

cultas ordinabıt.

Doc

Licentiandus

Rectori XIMT %.

Cancellario I flor.

fisco Vniu. I flor.

fisco fac. IIIT flor.

pro examine XII flor.

In vtroque

pro kathedralibus promoto-

ribus IIIT fl

quatuor

compromotoribus

IHT A,

pedellis I flor.

confectiones vt ordinabit fa-

cultas.

|

fisco. facult. I flor.

quili

pro kathedral. IL flor.

VEr

pedellis ITI flor.

tunc

prandium pro omnibus birre-

toran

In altero tantum

tatis cuilibet doctori regenti

dice

ynum birretum ad ordinatio-

non 4

nem facultatis , cyrothecas

randı

Doctorandus prius

ceruinas pro doctoribus, alias

licentiatus

bonas pro magistris.

gent%

N

fisco facult. IL flor.

Ä

ad lie

pro kathedr. IIIL flor.

Xan

In vtroque

pro doctoribus fac. IIIL fl.

Teatur

pedellis IL flor.

prandium birreta ac cyrothe-

Oxpen

Ma c

cas vt supra.

Tector

Stati1ta‚ 1495.

283

Rectori XII £.

Cancell. I flor.

fisco Vniu. I flor.

fisco fae. III flor.

pro examine VIL flor.

In altero tantum

promotoribus pro kathedral.

ITE E:

duobus compromot. II flor.

pedellis 1I flor,

prandium birreta cyrothecas

Doctorandus non

vt supra.

licentiatus

Reetori XIILL .

Cancell. I. flor.

fisco Vniu. I flor.

fisco fae. VI flor.

pro exam. XII flor.

In vtroque

promotoribus duobus pro ka-

thedr. I1IL flor.

quorum compromot. IIIL fi.

pedellis IIL flor.

prandium birreta cyrothecas

vt supra.

‚Statuimus quod si duo simul admittantur ad licentiam

quilibet soluat vt supra de licentiato reperitur expressum. Sı

vero duo admittantur ad suscipienda insignia doctoralia, ex-

tunc si prius fuerint licentiati, quilibet soluat vt supra de doc-

torando reperitur Sie tamen quod cuilibet doctori facultatis iuri-

]

dice regenti addant ad birretum vnum florenum.

Quod si prius

non fuerint licentiati, quilibet eorum soluat vt supra de docto-

S

rando non licentiato Ita tamen vt cuilibet doectori facultatis re-

S

genti superaddant ad birretum duos florenos.

Statuimus, quod Baccalaureus hic promotus postea

ad licentiam in vtroque duntaxat duodecim florenos soluat pro

examine publico, Item si duo simul promoueantur ad baccalau-

reatum, quod tunc vltra expensas supra signatas prouidebunt et

expensabunt in prandio omnes doctores de consilio vniuersitatis

O

vna cum Cancellario pedellis et notario , omnes collegiatos, duos

rectores Conuentores et duos seniores magistros extra consilium fa-

284

Facultas Juridica.

cultatis artium ambarum viarum Et si tres fuerint, vltra etiam

admitti non debent, tunc facultas habet expensas prandii ordinare

Statuimus quod facultas ordinare debeat, que persone vltra

birretatos inuitari debeant de officialibus comitibus et fratrıbus

inch

ordinum Et qualitatem prandıi et collationis per se vel alios de-

fis I

debit

putatos disponere et vnum deputare, qui tertia die ante actum

personas inuitandas inuitare debeat Sed promouendus de orna-

tater

mentis et vasis argenteis prouidere teneatur.

CUNC

Item statuimus quod licentiandus inter assumendum licen-

tiam in ıpso actu publice legat vnum capitulum in decretalibus

vel vnam legem, si in iure ciuili vel eligat prout ipsi placuerit,

si in vtroque promoueatur.

Et peracta collatione post exhibitas

quo

confectiones ipse licentiandus agat gratias hiis qui actui inter-

Item

tate

fuerint Et si duo sunt, vnus legat, alter referat gratias.

sl S

stent simul licentiandi in inferiori kathedra, doctorandi vero ın

offic

superiori,

die

Juramentum licentiandorum.

COMU

licar

Statuimus quod quilibet licentiandus antequam promoueatur

ESSE

iuret infraseriptos articulos, tangendo crucem in cedula signatam.

auı

Primo iurabitis quod inantea obediens esse velitis decano

SENSI

inclite facultatis iuridice totique facultati in licitis et honestis.

Secundo quod tam Rectori et Cancellario quam decano 1uri-

CUNd

dice facultatis et eorum vices gerentibus nec non doctoribus ın

audı

eadem facultate regentibus decentem reuerentiam et honorem

ribu

deferatis.

tutis

Tertio quod bonum et vtilitatem huius alme Vniuersitatis

Ttem

et facultatis iuridiee proposse procurabitis ad quemcunque statum

Scepf

vos peruenire contigerit.

Quarto quod hunc gradum licentie et etiam insignia docto-

Sped

ralia in nulla alia vniuersitate resumatis vel assumatis.

rum

Quinto quod si contigerit vos determinare vel respondere in

materia fidei veritatem concernente , quod partem _fidei tenebitis

et rationes contrarias proposse dissoluetis.

Sexto quod non exponetis in vestris principiis pro assump-

tione gradus vltra summam contentam in Clementina secunda

de magistris Dolo et fraude in predietis omnibus et singulis

amotis.

Statuta 1495.

285

I

Juramentum baccalaureandorum.

Primo iurabitis quod inantea obediens esse velitis Decano

N

inclite facultatis iuridiee totique facultati huius alme Vniuersita-

-

tis in licıtis et honestis Kidemque et doctoribus regentibus in ea

M

debitum honorem et reuerentiam deferatis.

I

Secundo quod pro posse vestro procurabitis bonum et vtili-

tatem huius alme Vniuersitatis atque facultatis iuridice Ad quem-

cunque statum vos peruenire contingat Dolo et fraude remotis.

IN

f

De officio pedellorum.

N

Pedelli iurabunt coram tota facultate. in manus Decani,

I«

quod officium fideliter exequi velint, prout eis a decano et facul-

I

tate iniungitur.

Petant etiam a principio cuiuslibet decanatus,

m

sı saltem in officio manere velint, a facultate continuari.

TItem

officium pedelli est Decanum pro tempore ad minimum semel in

die in domo sua visıtare Ad mandatum suum doctores diligenter

conuocare Scolas purgare Intimationes facultatis scribere et pub-

ur

licare Vacantias et festa intimare Disputationibus publicis inter-

M

esse Et _ alia per Decanum iniuncta facere Et vltra vnum diem

0

aut noctem ab hoc oppido se non absentare sine expresso con-

sensu decani Item vota et alıa consilia facultatis secreta et que-

ll-

cunque ın cedulis conuocationum . contenta aut alias casualiter

m

audita sine speciali mandato non reuelet. Item pedelli a scola-

m

ribus vel promouendis non debent quicquam extorquere in sta-

tutis non expressum.

Liberaliter tamen oblata recipere possunt.

{1s

Item in publicis actibus lieentiandorum et doctorandorum duo

ım

sceptra habeantur.

Haec statuta confirmata sunt per totam Vniuersitatem ad hoe

10

specialiter conuocatam Die festa SS. Simonis et Iude Apostolo-

rum A. D. Millesimo quadringentesimo Nonagesimo quinto.

m

{1s

Univ. Archiv. XIIT, 3. Perg. mit Siegel KEisenlohr 292,

P

da

ıs

286

Facultas Juridica.

sa

segl

I,

Statuten von 1539.

De

LIBELLUS STATVTORVM FACVLTATIS IVRIDICAE.

CAPVT 1.

Doc

De electione Administratoris negotiorum huius

in

Studij, qui Decanus dicitur.

apP

Eodem die uel intra octiduum, quo magistratus suus nouo

n

SaC

Rectori Vniuersitatis Scholae nostrae demandatus est, Doctores

CONC

Studij Juris, isti tantum, qui ordinarie leges et Jura tum pro-

fiteantur, ad eligendum ex eodem doctorum numero, semestris

temporis Decanum, conueniunto.

Quo loco ille huie muneri

quo

preficiendus erit, quem ordo proposcerit, ita ut a Seniore ad Ju-

dı

niorem, et ab hoc rursus ad illum, secundum ordinem, quem

et.S

quisque in hoc. collegio tenet, procedatur. — Hoc modo desig-

natus Decanus sem estris temporis magistratum gerito, quem

petu

nisı statım ineat, aut si adsumere negligat uel recuset, modo

diem

non legitimam ijustae excusationis causam adferat et probet, mul-

Tegi

tam gerario Facultatis duos aureos pendere cogitor.

IL

pla

De officio Decani et de Jureiurando, quod is tene-

Spad

tur praestare.

tum

Inter auspicia sui magistratus iuret prioris semestris Decano,

SEIT|

aut eo non praesenti, proximo eius antecessori, coram spectanti-

bus de eodem Consilio Doctoribus omnibus: Velle, quod ad vtrius-

que iuris studium et praecıpuum emolumentum spectet, diligenter

Def

et sedulo‘ curare, omnem delato sibi muneri operam adhibere et

undecungue damnum aliquod imminere uideat, uel Vniuersitati,

uel studio nostrae Facultatis, illud pro-uirili sua arcere et amo-

liri.

Quod si Decanus morte interceptus ab officio suo cadat,

CESS]

suum tamen ei salarıum cedito, si ob priuata negotia ad finem

depı

semestris sui abfuturus sit hoc oppido, nouus iste in locum eius

Statuta 1539.

287

surrogetur (salario pro rata parte inter eos diuiso) quem ordo

sequentis semestris ad idem munus suscipiendum reposcet.

HL

De iuramento recipiendorum in Consilium et Sena-

tum Studij Juris.

1. Sancimus praeterea, ut deinceps Decanus neminem ex

Doetoribus aut quibuslibet alijs, qui non sit nostri ordinis, nec

S

ıin album Studij iuris sit inseriptus, nec in aliqua priuilegiata et

approbata Vniuersitate rite promotus, Consilijs nostrae professio-

0

nis adhibeat.

Imo omnes iam memorati et praeterea qui non

168

sacramento Jurisiurando se nobis adstrinxerint, e senatoria nostra

t0-

concione exclusi sunto.

18

2. Formula uero Juramenti, quod praestabunt singuli, quot-

en

quot in hoc albo nobiscum esse uelint, talis esto.

-

3. Jurabitis, velle ad honorem, vtilitatem et honestatem Ju-

m

ridicae professionis nullius odio aut amore consultare, suffragia

‘.ig-

et sententias dicere, sılentium in rebus uel ad tempus uel per-

em

petuo celandis demandatum praestare, obsequio et ueneratione

)do

digna Statuta nostri Ordinis, et iussa Decani atque simul omne

ul-

legitimum Imperium capescere.

Dieite,

Ita iuro, quod me Deus adiwuet. $

4. Statuimus etiam, ut quandocunque ex Doctoribus quis-

piam suffragium suum secretum manere, aut ad certum temporis

16

spacium, siue in perpetuum, prout factum exigit, silentio eredi-

tum esse uelit, ut admonitus eius rei Decanus striete illud et ob-

0,

servet et ab alijs obseruari curet, et demandet.

ntl-

IUS:

JOHUE

nter

Defunetus suo munere Decanus, quomodo rationem

$

deponere debeat.

E

f

0>

1. Infra octauum diem, quo magistratum suum alteri con-

dat,

cessit, rationes suas Decanus apud Jureconsultorum collegium

neM

deponito.

105

2. Atque pecuniam libros signum et literas et quaecunqgue

288

Facultas Juridica.

alia facultatis sunt, nouo Decano sub fide Juramenti sui ad ma-

sanc|

nus reddito.

diend

tribu

V

Doct

Praemium Decani.

temp

1. Honorarium precium Decani, pro laboribus et operis im-

per (

pensis uice Stipendij de aerario Studij Juris persoluendum , sex

floreni sunto.

ade

2. Quisque Decanus omnium ex ordine nomina, qui sub ma-

n €

gistratu suo honorum insignia adepti sunt, et precium zerario

gato,

studi iuris ab eis in pecunia numeratum in albo huius studij

])I'Olli

anno simul ac die additis, ex more conseribito.

1 C

Pro qua inserip-

tione Baccalaureus quatuor solidos, Licentiatus uero uel Doctor

septem solidos ei soluere tenentor.

celel

CONC

3. Si aduena sit, siue Doctor, siue Licentiatus, huc ad nos

in d

profectus, et in numerum Consiliariorum adhibitus, Collegio nostro

florinum unum, Decano similiter , ut isti, qui hie apud nos gra-

e ım

dus fecerunt aut titulos consecuti sunt, Ministris autem publicis

et fa

dimidium florinum soluito.

Baccalaureus uero dimidio minus

Oratı

praestato.

4, Decanus. gradum decerneﬁtis et eorum quibus decerni de-

bet , expressa nomina per manum Notarij et sub sigillo Collegij

in studio Juris publice adfigi curato.

lice-

5. Collegium Studij Juris habeat deinceps arcam, duabus

guli

seris et clauibus probe munitam, in qua instrumenta et alia sibi

Üata'

necessarla inclusa seruantor.

Clauium unam Decanus, alteram : ad

ıd deputatus successor habento.

VI

De petitione honorum.

1. Vbi petens honorem admissus est ad publicum exa-

men, Decanus hoc per Schedulam uel ministrum publicum quin-

Et

que diebus antequam peragatur istud Doetoribus indicato.

Tibus

nihilominus tamen pridie ante inseqguentem publici examinis diem,

reliquos . ac _ singulos Doctores per Schedulam mane ad horam

lbus

quintam tempore hyemali, ad quartam uero horam aestino tem-

pore in ecclesiam conuocato.

Primum illic, ut gratiam Spiritus

Ur

Statuta 1539.

289

\

sancti implorent, Deindé materiam ulterius in examine progre-

diendi atque respondendi, uel ut uocant, puncta Candidatis dis-

tribuant et designent.

Quibus ita peractis Decanus unicuique

Doctorı materiam, de qua inquiri debet, et tam locum, quam

tempus et horam examinis significato, et ut ibi simul conueniant,

;

per Juramenta sua admonentor et uocantor.

6X

2. Decanus etiam a Candidato, quam primum admissus est

ad examen priuatum, pecuniam Doctoribus pro labore, quem

a

in explorando ipsius ingenio capıent debitam, ad se deponi exi-

10

gito.

Caeteras autem impensas quibuscunque debitas, nisi ante

M}

