pore in facultate actus fiant.

De quo eciam exacte a decano

tempore examinis defectuum est querendum.

Et pro informatione decani, et scolarium , quantum ad ca-

l

pitulum precedens, conclusum est , quod scolaris vel baccalaureus

a loco recedens, qui propter suam absentiam aliquorum exerei-

tiorum et leetionum defectus recipit, quod is cum temporis de-

23

Urkunden der U. Tübingen,

354

Facultas Artium,

Quomodo qualificati esse debent promouendi.

fa

51. Statuit facultas, quod nullus Magistrorum alıquem ina-

1N

{g

bilem vel infamem , cui legitimum obstiterit impedimentum , ad

examen licencie vel Baccalaureatus promoueat, aut pro ipso pre-

D

I

sentando deponat, sub pena suspensionis a regencia, vel alia per

ul

facultatem infligenda.

52. Quoecirca statuit facultas, vt subscripti a temptamine sint

I

exelusi, videlicet lusores discoli brigatores infames, Doctoribus

(

vel Magistris irreverenciam exhibentes, in vestibus contra prohi-

bieionem statutorum vniuersitatis incedentes aut alias non Sco-

lastice se gerentes, lupanar aliave loca suspecta suspectasque

mulieres frequenter visitantes, qui et propter excessus coram

f

Reetore sepius comparuerint, presertim eciam hy, qui propter

retardacionem aut aliam causam quamcunque Magistro minas

imposuerint aut Magistrum verbis vel factis, per se vel allum,

publice vel occulte affecerint et molestauerint. Tales etenim spe

careant promocionis, donec Magistro satisfecerint et facultati.

53. Item statuit similiter facultas, vt nullus Scolarium aut

Baccalaureorum amplius ad examen vel temptamen admittatur,

nisi Magistrum vel Magistros de singulis exerciclis lectionibus et

aliis quibuscunque Bursam concernentibus realiter perso luerit

et cum effectu, quodque quilibet Magistrorum in presencia facul-

tatis contra talem deponere astrietus sit, bone fidei debito.

54. Cetterum statuit facultas, quod Magister repetens vel

resumens vna cum Conuentoribus de persona aut insufficiencia

sui Seolaris vel Baccalaurei tempore presentacionis coram facul-

1

tate deponat et curam ipsius pre cetteris habere teneatur

feetu seu absentia non habeat simul exercitiorum et lecetionum

defectum signare.

1 Statt der Abschnitte 54 bis 56 hat B.: Item nullus scolarıum

vel baccalaureorum , nisi prius censum domus integre soluerit

conuentoribus, ad aliquod temptamen admittatur vel examen, et

decanus nullum debet examinare.

De dispensatione tempore admission1s.

Item facultas dispensare non habet vltra sexaginta defectus.

Statuta 1477 u. 1505.

355

55. Item vt Studentes magis disciplinam valeant, statuit ipsa

d*

facultas et ordinauit, quod Scolares et Baccalaurei tempore dis-

pensaecionis siue admissionis ad temptamen per iuramentum reci-

d

tare teneantur numerum lectionum exerciciorum ac disputacionum

S

per eos neglectarum in finem, vt si quis Scolarium vel Bacca-

el

laureorum sine legitimis causis (quas pro tunc allegare teneatur

in presencia facultatis) neglexisset, in aliquo librorum formaliter

NC

pro gradu requisitorum tot lectiones et exercicia auf disputaciones,

U

quod facultati cum tali non videatur dispensandum, ex tunc talis

-

ad. temptamen vel examen non admittatur.

0=

56. Vult insuper dieta facultas, quod qui in lectionıbus et

UE

exereciclis aut disputacionibus a principio vel circa id ıpsum non

M

fuerint , quod illis eedem lectiones exerecicia aut disputaciones in

el

numerum neglectarum computentur ; qui autem tempore lectionum

S

exereciciorum vel dispufacionum truphas auf alias insolencias, qui-

Un

bus alios audientes vel saltem magistrum legentem impediuerint,

pe

commiserunt, pena retardacıonis coerceantur.

57. Quilibet eciam promouendus in artibus, priusquam ad

ub

temptamen admittatur, cedulas recognic1onum de omnibus

,

per se auditis leetionibus et exerciclis palam facultati presentet,

e

sub pena non admissionis.

ıf

-

Item facultas vltra sex disputationes bursales dispensare

non habet.

el

Item facultas tempore admissionis in defectu libri totalis

1

neglecti dispensare nequit.

l-

Item cancellarius reseruauit sibi dispensationem super tem-

poris defectu cum promouendis, ita quod nec vniuersitas, nec fa-

cultas, quicquam in hoc presumant.

m

Nulla insuper pecunia, in promouendorum dispensatione, a

quoquam pro negligeneijs et excessibus recipiatur, magistris appli-

m

cando, Nisi quod scolarıs duos et magistrandus quatuor solidos

ı

magistris de facultate pro admissione soluat, per hoc tamen ipsi

e

facultati non est sublata potestas puniendi negligentias, eXcessus

et delieta promouendorum , fisco facultatis applicandarum , nisi

essent talia delicta, propter que promouendus, ex statuto, quali-

tate persone inspecta, esset retardandus,

238

1

3

6

Facultas Artium.

W

Juramenta promouendorum.

(]U

Ja

58. Item promouendus in artibus, priusquam ad temp-

(l

tamen admittatur., iuret in manus decani coram tota facultate

d

hec que sequuntur capitula: primo quod a die intitulacionis in

s

Matriculam vniuersitatis compleuerit studio vacando annum cum

fo

dimidio in .hac vniuersitate vel alia aut in hac vel alia priuile-

de

giata stando iniıbı ordinarie.

Si autem iuxta statuta vniuersitatis

Al

extraordinarie steterit duos annos se compleuisse iurabit. Se-

10

cundo quod a die intitulacionis in Matriculam vniuersitatis aut

al

eciam facultatis, sı Baccalaureus fuerit, infra tempus complecionis

audiuerit omnes lectiones formales cum exercicls secundum suum

statum; vt premittitur, a principio vsque ad finem diligenter, ex

textu proprio vel alio, ita tamen, quod audiendo ex alieno textu

non nisı metsecundus aut tercius

fuerit.

Tercio iurabit quod

tel

hucusque ab inicio sue complecionis omnes disputaciones ordi-

S

narias Magistrorum visitauerit , et Scolaris quidem a principlo,

re

Baccalaureus vero a proposicione questionum , YSsque ad finem

In

permanserit, quodque adminus quater Magistris ordinarie et bis

adı

extraordinarıe aliasque quociens a Magistro sue vie requisitus

yel

fuerit, responderit. .Quarto iurabit Baccalaureus in quadrage-

e

sima quater et dominicis diebus iuxta Statutum se disputasse,

ter

Scolaris vero iurabit, quod quater adminus ordinarie dominicis

q

diebus et quinquies extraordinarie, in quadragesima Baccalaureo

vel Baccalaureis responderit, quorum eciam disputaciones ordina-

rias dominicis diebus diligenter a prineipio vsque in finem per-

manendo visitauerit sine.dolo.

Si quis denique in premissis vel

de

aliquo eorum deficiat, hoc coram decano et facultate (priusquam

ad iuramentum admittatur) deponat dispensacionem (si velit)

na

COl

petendo *.

I

De temptatoribus eligendis.

pr

59. Voluit facultas et ordinauit, quod Baccalaureis siue Sco-

ab

laribus vtriusque vie per totam facultatem ad temptamen admissis,

qu

Cen

eligantur per sortem qu\atuor Magistri pro temptandis in qualibet

vot

1 Der Titel fehlt in B. an dieser Stelle, s. jedoch oben den Titel:

Q

sl

interrogetur promouendus.

r

Statuta 1477 u. 1505.

3

3}

Ü

via, sie videlicet, quod tot cedule conuolute in birretum ponantur,

Quarum cedu-

quot vnius vie fuerint Magistri, decano excepto.

-

Quas‘ qui-

larum quatuor tantum nomine ‘temptator’ signentur.

Qui

e

cunque Magistri extraxerint , pro temptatoribus habeantur,

ın

diligenter examinabunt cum decano Baccalaureandos vel Magi-

m

strandos in hys que gradum suum concernunt, ita quod per libros

e-

formaliter requisitos procedatur a grammatica inchoando proce-

{l

dendoque a seniore ad iuniorem secundum ordinem in Matricula

(

vniuersitatis conscriptum, vel facultatis si Baccalaureus fuerit,

at

itaque Scolare vel Magistrando examinato mox deliberacio fiat,

Ü}

18

an admittendus veniat an non

ım

&X

De Juramentis temptatorum.

(

od

60. Ordinauit et statuit facultas, (iu0d, vt premittitur, in

di-

temptatorem electus hurmusmodi temptandi onus assumere teneatur,

0,

sub pena duorum florenorum fisco facultatis applicandorum. Ju-

mM

retque temptator vna cum decano hoc modo: primo quod nul-

lum temptare velit et examinare, nisi per facultatem vt supra

b

admissum et presentatum, secundo quod fideliter examinare

s

velit, ita quod per eius torporem aut negligenciam dignos repelli

ye-

et indignos ad gradum admitti non contingat,, tercio quod a

SE

temptando vel temptandis nihil recipiat aut quouis modo extor-

C

queat, neque aliquem ipsorum fauore indebito promoueat, aut

re0

d

el

! B. fügt bei: Item nunquam duo fratres, in eodem examine

debent esse examinatores.

yel

aM

Item si contingeret, quod aliquis temptatorum vel exami-

natorum haberet filium, eciam priuignum, fratrem vel alium

i

consanguineum sibi in tercio gradu iunctum, tunc talis magister

post temptamen vel examen primo dabit votum suum, quoad

promouendum vel locandum , quo facto exibit.

Ita quod in eius

absentia alıj magistri vna cum Decano possint sua vota dare,

C0

quoad talem promouendum vel locandum.

Per

hoc tamen non

NN

censetur huic magistro derogatum, quin possit esse presens et

bet

yotum suum dare vna cum alijs temptatoribus vel examinatoribus,

quantum ad promotionem vel locationem aliorum promouendorum,

fel

sibi non consanguineorum.

358

Facultas Artium:.

odio repellat ,' sed moöribus et sciencia temptandi diligenter pen-

satis dignum admittat et indignum repellat, q uarto quod exa-

minatos et promotos ponät in ordine et locis, Baccalaureandos

quidem secundum ordinem, quem in Matricula Vniuversitatis ob-

(l

tinent, nisı nobilitas persone presbiteratus aut ordo, siue eciam

I6

excessus notabilis aut morum. leuitas suum ordinem mutauerit,

Magistrandos vero secundum merita sua, que in hys quinque

60

precipue attendi volumus , scilicet scıencia, moribus, eloquencia,

to

spe proficiendi et nobilitate generis, quinto quod nullius pro-

de

mocionem aut reieccionem 'ante publicam' decani vocacionem, ne-

{0

que alicuius locum aut solennem locacionem, nec suum' aut al-

C

terius votum circa admissionem culuscunque, retardacionem, re-

0

jeccionem aut locacionem manifestare quouis modo presumat !.

(a

Pl

1 Hier schaltet B. folgende Titel ein:

E

N

De presentatione candelarum.

CO

Decanus baccalaureijs admissis candelas per pedellum pre-

(a

sentet, cum cedulis sigillatis hec verba continentibus :

Decanus facultatis artium studij tuwingensis de magistro-

Na

rum temptatorum consensu vos N. baccalaureum admittit ad exa-

U

W

men licentie per dominum cancellariıum loco el tempore sibi

Mı

placentibus aperiendum.

I

SE

De temptatoribus et examinatoribus temptaminis

yel examinis tempore abeuntibus.

J0

SU.

Item nullus temptator vel examinator electus tempore exa-

minis vel temptaminis se absentare debet, sed simul cum ceteris

e

omnibus examinatoribus temptamini, examini et locationi inter-

esse, nisı a decano et tota facultate licentiam habeat, que qui-

TEl

dem licentia dari non debet, nisi ex causa legitima approbata et

lo

fide loco iuramenti firmata.

(

Item surrogatus onus temptandi et examinandi subire te-

lat

neatur , sub pena illa, qua alij examinatores electi, vt supra in

f

juramentis temptatorum.

Item si aliquis examinatorum eciam cum licentia, antequam

na

aliquis examinandorum sue vie fuerit examinatus, vel eciam inter

ye

temptandum , vel eciam inter examinandum abiret, talis exami-

Statuta 1477 u. 1505.

[i]

59

\

De modo presentandi Baccalaureandos.

N

)=

61. Statuit facultas, vt quiceungque Scolares a temptatoribus

cum deecano, quem semper ex officio temptamini interesse volumus,

f

reperti fuerint ydonei ad talem gradum aut per maiorem partem

IC

eorundem iudicati fuerint sufficientes, vel decanus, parilitate vo-

torum existente, ad vnam partem secundum suam conscienciam

0-

declinauerit, tales Scolares per Seniorem Magistrum vel tempta-

-

torem pro tunc in facultate ad hoc congregata sine serupulo

]

conseiencie decano vel eius locum tenenti presententur.

e

Qui tunc illos in facultatem acceptare habeat et approbare; nisi

canonicum obstiterit impedimentum , super quo Magistros tunc

presentes requirat faciatque prout facultati videbitur expedire.

Et priusquam incorporentur siue in consoreium Baccalaureorum

nostre facultatis suscipiantur, ıurabunt ea puncta, que postea

continentur sub rubro: de iuramento ante determinacionem Baec-

(

calaureorum.

nator debet carere tota pecunia, que datur pro examine.

Que

(

quidem pecunia illis personis distribuatur, de quibus alius exa-

n

minator surrogatur, ita quod de tali pecunia, examinatoribus

prius eleetis nihil cedat, sed totum illis, qui tenentur expectare

secundam electionem.

18

Item pecunia, que datur examinatoribus inter examinandum

pro munusculis, primo loco vel alias pro collationibus, cedat soli

surrogato.

{ El"

NS

Item si aliquis temptatorum vel examinatorumnı, - sine scitu

-

et consensu, vt supra, abiret, pecuniam quam pro examine accepit,

lr

reddere {enetur, que, vt supra, distribuatur, et statim alius in

Qui sie eleetus et surrogatus omnem pe-

(3

locum eius eligatur.

cuniam, que dari solet pro birreto, munusculis et alias pro col-

te-

Jationibus, leuare habeat, et ille abiens nihilominus facultatis

un

fisco, juxta statutum eiusdem, duos soluat florenos.

Item vicedecanus, qui prestitit iuramentum tanquam exami-

nator, emolumenta eiusdem examinis per totum examen perci-

L

pere habet.

el

al-

360

Facultas Artium,

Quomodo presentari debeant Baccalaurei te mptati

N

domino Cancellario vel eius vices gerenti.

{

al

62. Voluit Facultas Artium, vt Baccalaurei temptati et vt

u

supra a temptatoribus cum decano ad examen admissi per De-

(

canum et temptatores sine serupulo consciencie Domino Can-

cellario aut vices eius gerenti presententur, et petat De-

canus nomine facultatis artium, quatenus ipse dominus Cancellarius

vel vices eius tenens Baccalaureis presentibus temptatis et ad

examen admissis examen aperire velit et vnum quemque eorum

per cedulam sigillatam , in qua dies hora et locus examinis sig-

nentur, vt consuetum est, ad examen Vvocare.

63. Placuit quoque, vt Cancellarius vel eius vicem gerens

cum temptatoribus per facultatem ad hoc electis diligenter per

quindenam (nisı paucitas Magistrandorum aliud suadeat) publice

examinet, ita videlicet, quod singulis doctoribus et Magistris liber

%.

pateat ad examen aggressus

De modo presentandi Baccalaureos exan1i11atos.

64. Statuit faculf;as‚ quod Baccalaurei examinati, et vt supra

de presentacione Baccalaureandorum notatum est, ad magistralem

dignitatem ydonei reperti atque iudicati per vicecancellarium et

exqminatores domino cancellario, vel per decanum Cancellario aut

1 Statt des Abschnittes 63 hat B.: Examen publicum pro ma-

gister1o per solam octauam durare et continuari debet, ita quod

ın ambabus viis alternis viciıbus examınetur.

De locationis promouendorum publicatione.

Item iuramentum prestitum a promouendis, quod non ve-

lint se vindicare, in quantum fuerint reiecti vel aliter quam pla-

cuerit sibi locati, illud inquam iuramentum debet ante locatio-

nem eis reuocarı in memorilam.

Item iurabit quilibet promouendus ante sue locationis publi-

cationem , quod infra mensem, hoc est ad diem, quem facultas

cum promouendorum consensu statuerit, gradum recipere velit,

sub modo et forma in facultate statutis, vt. infra habetur.

Statuta 1477 u. 1505.

361

vicem tenenti, cum reuerencia. debita et consueta [consuetis] mu-

i

nusculis presententur, petendo, vt ipse cancellarius vel vicem

tenens dominis Baccalaureis temptatis examinatis e iudicio exa-

\

minatorum gradu Magisterii dignis, hic iam presentibus in pri-

-

uato licenciam accipiendi insignia magistralia conferre

-

dignetur, publice vero atque solenniter oportuno postea tempore

e

1

et vtinam breui

U

d

De Incorporacione Magistrandorum ad regenciam

in facultate artıium.

M

I

65. Voluit obseruari facultas, vt quiuis Baccalaureus post-

quam temptatus examinatus et (vt premittitur) domino Cancellario

18

vel vices eius gerenti rite presentatus fuerit, ad consorcium

l

regencıum in facultate arcium graciose admitti petat, qui et

e

a facultate eadem adlmittatur canonico cessante impedimento, su-

T

per quo Decanus Magistros tunc presentes requirat et faciat,

prout facultati videbitur expedire, et antequam incorporetur , iu-

rabit ea que subsequente rubro dinoscuntur conscripta.

Jura1nentuxﬁ ante detel‘-mi11acionen'l Baccalaurean-

dorum et Magistrandorum in manus decani coram

l

facultate prestandum.

66. Facultas statuit, quod quilibet promouendus ante deter-

minacıonem Yvel insigniorum Magistralium recepeionem, in manus

decani coram tota facultate iuramentum prestet solenne, hec que

sequuntur capıtula comprehendens, primo quod debitam reue-

* B: füst bei:

Item ad: huiusmodi presentationem quilibet

magistrandus dabit quartam partem floreni pro munusculis,

de qua pecunia summatim collecta cancellarius honoretur iuxta

statutum ıin antiquis libris positum sic sonans:

Honoretur dominus cancellarius

in duabus scatulis confec-

tionum et vna mensura mälmaseti, aut equiualenti, iuxta facul-

tatis moderamen.

Item reliqua pecunia inter magistros examinatores diﬁidatur.

Et si aliquis tempore presentationis absens fuerit, sua parte de

munusculis distribuendis carebit, quam alij presentes inter se

diuidere possunt.

Facultas Artium.

362

renciam obedienciam et honorem decano et Magistris facultatis

artium huius studii deferat, secundo quod ad vocacionem decani

compareat, quocienscunque pro bono facultatis vocatus extiterit,

quam diu compleuerit vel rexerit in eadem facultate, tercio

quod infra mensem a tempore sue locacıonis inmediate compu-

tandum scitu decani preuia solita in valuis intimacione, sub suo

Conuentore (si Baccalaureandus fuerit), Magistrandus vero sub

decano pro tempore gradum recipere velit adhibitis et obseruatis

solennitatibus in huiusmodi actu solitis et consuetis.

Quarto iurabit, quod ad prandium determinature Magistran-

dus invitet omnes birretatos de gremio Vniuersitatis.

Baccalau-

reandus vero ad minus invitet Rectorem Vniuersitatis et. decanum

cum temptatoribus suis et Magistros de consilio facultatis artium,

si expense suffecerint *.

Quinto quod expensas subscriptas ante actum et in actu

persoluere velit:

Fisco Vniuersitatis VII / h.

Fisco facultatis vnum flor.

Baccalaureandus

Conuentori suo pro kathedralibus vnum flor.

persoluat

Pro prandio vnam libram h.

Pro expensis examinis dimidium flor.

Pedello V Z h. ®

Fisco Vniuersitatis medium flor.

Fisco facultatis duos flor.

Rectori Vniuersitatis V . h.

Conuentori suo pro kathedralibus IL flor.

Magistrandus

Pro. expensis prandıi Aristotelis expensabunt

omnes birretatos

3

vero persoluat

Pro expensis examinis ynum flor.

Pro

laboribus

Magistrorum

temptatorum

vnum flor.

Pedello X . h.

1 Der vierte Punet ist in B. ausgefallen.

Die Zählung springt von

tercio auf quinto.

? B setzt bei: Decano duos / pro intitulatura.

3 in B, ist hier 1 flor. angesetzt.

Statuta 1477 'u. 1505.

3683

N

Decano promotori omnes vnum florenum pro

l

birreto.

Magistraudus

f

yero persoluat

Cuilibet respondenti vnum birretum in valore

dimidii floreni adminus.

-

Item duo primi Magistrandi Magistros temptatores et exa-

minatores in birretis honorabunt, sieuti hactenus est obseruatum.

b

Sexto ! iurabit, quod complere velit annum integrum

S

inmediatum post suam promocionem hie in facultate aut Vniuer-

sitate.

Declarat autem facultası hune complere Magistrum, vide-

licet qui tociens ordinarie disputauerit, quociens ipsum ordo in

anno suam promocionem immediate sequente seu in anno com-

plecionis tetigerit, et preterea quater extraordinarie, Baccalau-

reum vero, si tociens ordinarie dominicis diebus disputauerit,

quociens . 1psum in anno, in quo complere .debet et proponit,

ordo tetigerit, quinquies quoque extraordinarie in quadragesima *.

l Der Absatz fehlt.

? B.. lässt hier zwei weitere Titel folgen :

De prandijs conducendis et hospitibus inuitandis.

Decanus pro tempore vna cum facultate de expensis pran-

diorum deliberare , hospitem in faciem facultatis vocare et cum

eo conuenire. debet.

Item ad prandium baccalaureandorum inuitetur rector vni-

uersitatis , decanus et magistri de consilio fac. artium , vt supra

in titulo de iuramento baccalaureandorum ante determinationem.

Ex liberalitate tamen aliquando cancellarius vocari consueuit.

Item domini superintendentes aliquando ex liberalitate vo-

cati sunt, qui ius habere se. pretenderunt , vt habetur in libro

magno folio 54 *,

Item baccalaureij nouelli prandia sua persoluere tenentur et

prandio conducto interesse, nisi paupertas eosdem excusaret. Tunc

veniam habere et recipere debent a decano.

Item magister promouens baccalaureandos eciam gratias in

prandio agere debet.

* Dieses grosse Buch ist, wie das Citat ausweist, der Band Sanc-

tiones et Statuta Fach XV ‚ 17,

Der erwähnte Eintrag ist aus d,

J, 1506,

364

Facultas Artium.

De Juramento in actu determinature a magistran-

dis vel Baccalaureandis prestando.

67. Statuit facultas, quod promouendus, cum iam questionem

suam pro gradus adepcione determinauerit, antequam ‚ei gradus

Item si in baccalaureorum prandio remanserit aliqua pecunia,

de ea, quam ijdem pro prandio, vt supra in eorum iuramento

continetur, persoluere tenentur, talis pecunia inter magistros de

facultatis consilio diuidatur.

Item prandium aristotelis pendente publico examine

celebrari debet.

Ad prandium aristotelis inuitetur dominus rector, cancellarius,

cum singulis tam -de vniuersitatis quam facultatis consilio exi-

stentibus.

Item de alijs personis, siue sint doctores, licentiati aut alias

honorabiles, qui non sunt de consilio vniuersitatis vel facultatis,

relinquitur. arbitrio facultatis iuxta numerum magistrandorum.

Item ad verum magistrandorum prandium inuitantur

omnes birretati de gremio vniuersitatis, Et illi quoque qui inter

birretatos locati sunt, vt canonici ecclesiarum cathedralium, pre-

positi ecclesiarum collegiatarum et similiter.

Item duo prefecti loci, duo seniores de consulatu cum ciui-

tatis secriba.

Per seniores autem eos intelligimus, qui vniuersi-

tati iurati sunt.

Item cellarius ducis.

De alijs vero personis egregijs et venerabilibus;, de quibus

supra non fit expressa mentio, relinquitur facultatis arbitrio,

prout volt personas hulusmodi et actum determinationis ho-

norarl.

Item omnes persone de consilio facultatis tenentur esse in

actu promotionis baccalaureorum, et actu finito decanum ad edes

hospitis comitarı sub pena priuationis prandij.

In actu vero promotionis magistrorum idem intelligi volu-

mus de omnibus magistris , etiam extra facultatis consilium exi-

stentibus, ad culus pene exactionem decanus sit astrictus et super

eo pedellus diligenter vigilabit.

Statuta 1477 u. 1505.

365

conferatur, ad delationem Notarıi vel Pedelli

vniqersitatis jura-

mentum prestet, vt sequitur.

Baccalaureandus itaque iurabit, quod per amplius obe-

diens esse velit Rectori huius alme vniuersitatis atque decano

facultatis artium totique facultati, in licitis et honestis, secundo

quod pro posse suo procurabit bonum hulus alme yniuersitatis

atque facultatis artium, ad quemeunque statum ipsum pervenire

contingat, tercio quod istum gradum in nulla alıa vniuersitate

resumat.

Quarto iurabit, quod hie in vniuersitate velit com-

plere integrum annum post suam promocionem immediatum stu-

De actu determinationis magistrandorum,

Item promotio magistrandorum in aula collegij fieri

debet.

Quilibet magistrandus debet habere magistrum sıbi

paratum

vel tan-

ad respondendum, cui birretum in valore dimidij floreni

tum pecunie dabit.-

Voluit tamen facultas, quod talis magister respondens vel

determinans vni duntaxat magistro nouello questionem assumat

siue determinabit, et non duobus nec pluribus, sub pena priua-

tionis omnium birretorum vel pecuniarum, sibi de huiusmodi

questionibus cedentium, ita quod talis magister, penitus nihil

leuet, sed totum facultatis fisco applicetur.

Et _ decanus ex offieij sui debito astrietus sit, talem si sibi

denuncietur, iuxta precedens conclusum punire.

Item magistri sana conscientia retinere possunt pecuniam

receptam a nouellis magistris pro questione, licet eis ad questio-

nem non respondent.

Item magister nouellus librum suum totalem in partialem

diuidat, et librum primum in tractatus ac primum tractatum in

capıtula.

Inde suam moueat questionem, dimittendo mentem |i-

brorum partialium, tractatuum et capitulorum singulorum.

Item decanus per se ipsum magistrandos promouere debet,

nisi habuerit consensum substituendi alium , iuxta vniuersitatis

ordinationem.

Item decanus actum ‚promotionis faciat pallio rubeo cum

capicie clericali et alias honeste vestitus.

366

Facultas Artium.

a

dio vacando, nisi super eo per facultatem fuerit secum dispen-

satum

1

.

M

Ü

68. Magistrandus vero iurabit, quod Rectori Cancellario

m

et Vicecancellario huius alme Vniuersitatis decentem deferat re-

(

uerenciam et honorem, secundo quod pro posse suo procurabit

g

bonum hulus alme vniuersitatis et facultatis artium , ad quem-

M

cunque statum ipsum pervenire contingat, tercio quod istum

Y

gradum licencie in nulla alia vniuersitate resumat, quarto quod

I

si contingat eum determinare aut respondere in materia verita-

tem fidei tangente, vt de creacione aut mundi eternitate vel huius-

]

modi, quod partem fidei tenebit et contrarias raciones pro posse

u

dissoluet, quinto* quod complebit annum integrum post suam

promocionem immediatum hic in vniuersitate studio vacando,

}

nisı per facultatem artium super hoc secum fuerit dispensatum *.

{

Statuta infra scripta diligenter sunt attendenda“*.

d

69. Statuit artium facultas, quod de cetero nullus Magistro-

al

rum de aliquo exercicio plus de pastu exigere debeat a Scola-

ribus, quam sibi cedere debet iuxta ratum temporis.

Tempus

autem computandum fore facultas declarat a primo die, quo quis

i

1 Punet 4 fehlt in B.

? ebenso.

Sl

I

3 Hier folgt in B. der Titel:

C

De expensis tempore promotionum per facultatem

faciendis.

Habeant examinatores quolibet die pro examine baccalau-

€

reandorum tres sol. et totidem de examine magistrandorum , se-

S

cluso examıne publico, de quo aliter per vnıuersitatem est or-

dinatum.

Item magistris, qui tempore disputationis ordinarie sunt in

n

examine etc. vide supra in titulo de disputatione magistrorum.

Item famulis ciuitatis, qui magistris nouellis vina, quibus

(

a consulibus donantur, portant, dari debent 5 sol.

Item in prandio magistrorum quatuor, baccalaureorum vero

duo et non plures solidi ad culinam donentur.

4 Dieser und beide folgende Titel, welche in einer besonderen Ord-

nung für die Bursen begriffen wurden, fehlen in B.

In

o

Statuta 1477 u. 1505;

€

»

ö7

audire ineipit aliquod exereitium vsque in finem, quum alias

juxta statuta tale exercitium expirare debet.

Ideoque placet fa-

0

cultati, vt quilibet Scolaris ipsius. incepcionem signare non ob-

mittat in finem, vt Magistrum exercentem de huiusmodi ipse

certificare valeat super solucione.

Si quis autem Scolaritum Ma-

gistro plus dederit , quam vt premittitur, nıhilominus sequenti

l

Magister

Magistro iuxta. ratum temporis satisfacere teneatur.

d

vero, qui plus inbursauit, quam vt dictum est, Scoları peccuniam

reddere debet et totidem facultati in penam soluere teneatur.

-

70. Preterea statuit artium facultas, quod de cetero nullus

inhabitaneium Bursas, cuiuseunque status aut condieionis existat,

l

urinam in cannam lapideam siue in bursarum curlam proicere

)

presumat sub pena vnius solidi, irremissibiliter soluendi tociens

Conuentores

quociens huius statuti transgressor inventus fuit.

vero ad exigendum dietam penam a quolibet transgressore sub

debito suorum officiorum astrietos fore dicta facultas pretendit.

-

71. Insuper dieta facultas statuit, quod nullus Scolarium pro

-

aliquo gradu tempus compleat extra Bursas locatus, nisi ab

S

yniuersitate et facultate obtenta licencia, nisi sit famulus doetoris

N

aut Magistri aut cum parentibus steterit.

72, Denique facultas statuit, quod nullus siue Baccalaureus

siue Scolaris facultatis artium in mensa alius Burse foueatur,

nisı sıt in Bursa locatus.

Aliarum vero facultatum Scolaris, ubi-

cunque locatus fuerit, in lupi et aliarum penarum recompensam

M

omni septimana, vltra alias expensas necessarias II d. soluat.

73. Insuper statuit artium facultas, vt nullus Magistrorum

sub debito prestiti juramenti a scolaribus pıo resumpcionibus

l

eis factis plus recipere audeat, quam de hoc caueatur in statutis

0

sub titulo de resumpeionibus.

l“

74. Insuper statuit artium facultas, quod de cetero Bacca-

W

laureandi nullas expensas habere debent ducendo Scolares ad _ bal-

neum Nneque processiones siue sit cum fistulacionibus et

cum fistulatoribus [siue non], sub pena non admissionis pro hac vice.

IN

De debito bursarum regimine ab earundum Recto-

0

ribus aliisque obseruando.

75, Statuit artium facultas, vt nullus Baeccalaureus siue Sco-

d

laris ad _ aliquam Bursam assumatur aut iam. assumptus foueatur,

368

Facultas Artium.

nisi sponte et libere in bursalium presencia, palam et manifeste

ape

Conuentori burse hanc subseriptam faciat promissionem :

u

Primo quod contra Conuentorem Burse non insurgat, eius

direccionem et informacionem pacienter audiat, in licitis et ho-

SCH

nestis obtemperando, secundo quod nullas conspiraciones et

ligas contra Conuentorem faciat, faciendisque nullatenus interesse

pel

velit, tercio quod Communitatem Burse in suis vtensilibus, item

di

et domum ipsam ac suam habitacionem in suis structuris, fene-

(El

stris, seris et allis non ledat aut damnificet.

Quod si quitquam

ul

de vtensilibus, fenestris seris aut alıis structuris leserit corru-

die

perit aut deturpauerit, quod extunce bona fide loco iuramenti infra

sol

diem naturalem, dum se (vt prefertur) excessisse discusserit, Con-

uentori Burse se ipsum presentabit et denunciabit, sic quod lesa

VEl

fracta aut deturpata iuxta Rectoris burse arbitrium emendabit.

le

76. Amplius statuit ipsa facultas, quod nullus‘ Rector Burse

VE

scienter aliquem non intitulatum Matricule hulus alme

B

Vniuversitatis in bursa sua vltra octo dies foueat, sub pena vnius

al

floren!.

77. Item quod Conuentores teneantur expellere a Bursa

Pt

publicos lusores et meretricarios sub pena amissionis regenecie. Si-

(

militer inobedientes rebellos et discolos et precipue hos, qui con-

eX

spiraciones discordias aut alia illicita in bursis exeitant, dum-

modo moniti non destiterint de Bursis dimittant et expellant

cum effectu, isto saluo, quod.sic vt prefertur expulsi teneantur

nihilominus censum domus lignalia et alia eos secundum consue-

d

8l

tudinem Bursarum et pro mutacione contingencia, aliasque pro

actibus Scolasticis iuxta ratum temporis ın penam sSuorum eX-

h

cessuum persoluere.

Sl

78. Item statuit, quod a Bursis propter dictas et consimiles

N

causas expulsi ad aliam nullatenus recipiantur, nisi Reetor Vni-

uersitatis vna cum quatuor facultatum decanus decreuerint eos fore

recipiendos.

Alioquin eos recipiens a regimine Burse ipso facto

sit suspensus.

79. Item nullus Bursalis ausu temerario cum suo contendat

N

Conuentore aut convicia vel alia offensiua in publico vel priuato

ß

ei dicat, sub pena dimidii floreni.

ü

80. Iterum nullus, silenecio. sibi per Conuentorem imposito,

rebellisare presumat, sub pena septem solidorum h.

Statuta 1477 u. 1505.

369

ste

$

81. Quilibet eciam sub pena dimidii floreni commodum !

aperire teneatur aut aliam quamcunque clausuram quocienscun-

I0S

que per Conuentorem super eo fuerit requisitus.

-

82. Nemo denique lumina in suis cubilibus mungendo

(3

scintillas aut fauillas ad pauimenta lignea domus proiciat, sub

RE

pena quatuor solidorum h. tociens quociens fecerit.

M

83. Item nullus Bursalium cenam facere audeat vel pran-

16-

dium extra Communitatem Burse, nisi expressa Conuentoris li-

al

cencia super eo obtenta, sub pena vnius solidi h. Quod si pro-

U-

curator vel alius burse famulus per se aut alium quicquam contra

f

dietum facultatis statutum molitus fuerit, soluat penam duorum

-

solidorum h.

84

84. Item quod nullus siue Baccalaureus siue Scolaris alium

verbis aut factis contumeliosis et opprobriosis afficiat aut mo-

SE

Testet , sub pena trium solidorum h.; quod si alicuius offensio

Ne

verbalis vel effectiualis

notabilis

aut atrox fuerit, Conuentor

U

Burse offendentem Rectori Vniuersitatis denunciare poterit, cuius

arbitrio pena iniungatur qualitate delieti considerata.

$a

