mino profuturum Statuta quedam per ipsius facultatis Sup-

posita pro tempore, dinina fauente clemencia, fideliter et incon-

uulse seruanda maturo deliberamine preuio condidit et fecıt 1ps1us

vnluersitatis munimine subeunte, facıtque et ordinat per presen-

tes Hec que sequuntur capıtula comprehendentia.

De testo S. Katherine.

2. Inprimis itaque Sanctissimam dei virginem et. martirem

KATHERINAM, que sapientum victrix extitit, ipsa facultas in pa-

tronam eligens dignissimam Statuit et a posteris singulis 1psius

facultatis Suppositis inviolabiliter obseruari voluit,

uß ipsius

S. Katherine patrone nostre festum [25. Nov.] per ecam faculta-

tem cum primis Vesperis et Missa solenni solitaque collacione

peragi debeat et celebrari *.

H.

B: STATUTA 1505:

1 B schaltet nach Absatz 2 ein:

Item in festo S. Catherine virginis et martiris gloriose, pa-

trone nostre, post primas vesperas collatio fieri debet, pro

S

euius celeriori fine huiusmodi de cousensu dominorum prepositi

et decani ecclesie collegiate locı, per vnam horam anticipentur

il

Item decanus ecclesie ad rogatum facultatis officilum misse can-

tet, Et ante quam solennis docetorum et magistrorum processio

Statuta 1477 u. 1505.

32

37

3i

Preterea Quia et fratribus et Benefacetoribus nostris vices

reddere iubemur Statuit atque pro ipsius facultatis ineremento

yberiori ordinauit, vt eorundem fratrum et Benefactorum om-

nium defunctorum memoria, cum Missa celebranda defuneto-

cum sceptro fiat vniuersitatis, Decanus facultatis artium Rectori

vniuersitatis pro tempore iungatur in choro, qui simul in pro-

cessione omnes alios antecedant.

Mandet etiam hulus intuitu decanus dominica proxima ante

Catharine mandato scripto, tam in dieta ecclesia, quam in

bursis et earum ianuis publicando, omnibus tam birretatis quam

scolaribus facultatis artium, reliquarum facultatum superiorum,

tam capita quam membra exhortando, vt primis vesperis colla-

tioni et officio misse intersint, necnon oblationi per ea fiende,

prout facultatis artium membra in hijs negligentia quatuor soli-

dorum h. cupiant penam euitare.

Item omnes et singuli magistri de regentia facultatis, in

eodem festo S. Catharine intersint processioni solenni, sub pena

suspensionis a regentia per integrum

annum

et priuation1s

prandij, [ita quod ad facultatem non sit recipiendus, etiam quo-

cumque modo ante annum].

Item omnes et singuli de regentia facultatis artium in-

gredientes processionem incipiant a choro, redeundo denuo ad

chorum vel capellam vniuersitatis, sub pena priuationis prandii.

Item decanus facultatis artium in vigilia Catharine per se

ipsum collationem faciat, non substituendo alium sine consensu

facultatıs , sub pena vnius floreni fisco facultatis artium irremis-

sibiliter soluendi, et carentia dimidij floreni, quem alias de col-

latione haberet.

De expensis in festo S. Catharine.

Item in festo Catharine habeatur prandium moderatum,

expensis facultatis, quod conducetur per decanum et facultatem,

secundum quod videbitur ipsis congruentius.

Item domino decano medium floreni, pro collatione habenda

in vigilia S. Catharine.

Item vnam libram cerae pro candelis conficiendis.

Item celebranti officium in die S. Catharine, duos solidos,

20

324

Facultas Artium.

rum solita annis singulis die Mercurij angariali in quadragesima

peragatur.

His itaque missis prememoratis Magistros omnes et

nobiles , Baccalaureos quoque et Scolares ipsius, facultatis habitu

decenti debitaque reuerencia a principio vsque in finem interesse

et debito seruato ordine offerre voluit sub pena quatuor solido-

rum h.

Quo circa statuit similiter Vt decanus ipsius Facultatis

eosdem omnes et singulos per publicam intimationem con-

uocet suis suppositis mandando, Doctores vero et alia vniuersi-

tatis supposita, quatenus missis huiusmodi interesse velint, eX-

hortando, proutf ipsam artisticam facultatem magis honorare

cuplant.

Prouideat quoque decanus pro tempore de singulis ad

officia huiusmodi necessarlis et opportunis videlicet de presby-

tero Missam celebrante Ministrantibus Cantoribus Candelis et

pannis supra feretram ponendis. Exponat denique isipse de fisco

facultatis premissorum intuitu: Celebranti duos solidos h., cui-

libet Ministrantium octo denarıos, Totidem KRectori Scolarium,

Item ministrantibus ad altare, cuilibet vnum / h.

Item cantoribus, cuilibet octo denarios,

Item iuuenibus deferentibus candelas 1 %.

Item edituo duos solidos h., quorum loco hucusque consueuit

accipere prandıum,

Item rectori scolarıum, duos solidos h.

Item organıste, duos solidos h.

Item ejus famulo, tres denarios

1

De personis ad prandium Catharine inuitandis.

Item inprimis inuitentur ad prandium Catharine omnes de

consilio vniuersitatis et regentia facultatis, in culus repensam

yniuersitas soluet singulis annis facultati artium 1 fl.

Item D. Prepositus ecclesie collegiate S. Georgii vna cum

decano, plebano et predicatore ad _ hoc prandium inuitentur.

Item de aliis personis egreglis aut spectabilibus, qui non

sunt de consilio yniuersitatis aut de regentia fac. artium, an ad

hoc prandium sint inuitandi, relinquitur arbitrio fac. artium,

secundum quod ipsum actum cupiunt honorari.

1 Zusatz: Item choralibus octo nummos.

Statuta 1477 u. 1505.

325

Organiste et eum iuuantibus quindecim denarios, Sacriste vnum

solidum, Juuenibus candelas facultatis deferentibus vnum solidum

h., Pauperibus denique precipue Scolaribus tres solidos h.

Placuit preterea vt exequile honeste juxta defuncti qua-

litatem peragantur ita quod pro diuitibus moderati sumptus pro

candelis et aliis, pro pauperibus vero per facultatem dei intuitu

singula expendantur *.

1 B. setzt statt des zweiten und dritten Absatzes von 3:

Item missa facultatis tempore quadragesimali fiat in

monaster1is : alternatis

vicibus et honoretur conuentus celebrans

hanc missam quatuordecim aut sedecim solidis pro piscibus.

Item decanus ex officii debito exigat penas a negligentibus

interesse huic misse.

Item defuneto magistro de consilio fac. actu existente

sue peractionis primus septimus et tricesimus per fac. celebretur

in capella vniuersitatis sub prima missa cum officio misse de-

cantando atque ministrantibus cum candelarum vinı et panis im-

positione.

Aliorum vero doctorum de consilio vniuersitatis, m a-

gistrorum de regentia et scolasticorum de fac. a. SO-

lus primus (Zusatz: peragatur cum impositione vını et panis).

Item funus predietorum omnium ducatur cum tota fac.

atque quatuor candelis accensis, similiter panno facultatis fer-

etro supraposito et solenni processione ad locum sepulture.

Item decanus per infimationem in bursis aut alias, sicut

sibi visum fuerit expedire, conuoceß omnes magistros et scolares,

magistros sub pena octo den. e6 scolares sub pena solidi ad

huiusmodi peractiones Missarum, ad cuius pene executionem de-

canum Yvolumus esse astrictum.

De expensis in funere et exequijs,

Celebranti missam duos

solidos,

ministrantibus,

euilibet

ynum solidum,

Edituo vnum solidum,

Rectori scolarium octo denarios,

Scolaribus habituatis, candelas deferentibus et crucem, ante

et circa funus, cuilibet ij den.

Facultas Artium.

326

De Matricula et Regentibus in facultate artium

et quis ipsius membrum censeatur.

4. Statuitur quod omnium Magistrorum in artibus re-

gentium sit vna facultas concors, ab vno decano regenda, In

qua Regens non censeatur, Nisi Magister in Matriculam facul-

tatis inscriptus et eidem iuratus Qui disputationes ordinarias

sub pena carentie presentiarum visitauerit et ordine suo dis-

putauerit. formaleque exercitium annıs singulis rite perfecerit.

I

Baccalaureus quoque volens facultati artium incor-

porarı Et in artibus continuare similiter inseribatur Alioquin

ipsius facultatis membrum minime censeatur, actusque lectiones et

exercitia, si qua compleuerit, ad gradus adeptionem sibi nequa-

quam computentur.

Magistros vero nostre facultatis Matricule

non inseriptos hic in ipsa nostra facultate regere, legere aut

disputare actusque lectiones et exercitia ab eisdem audita ad

gradus in artibus adeptionem computari, Scolares quoque nostros

audire tales nequaquam volumus, Sub graui pena a facultate ar-

tium indubie dietanda.

6. Quo circa dieta facultas decreuit habere Matriculam

quandam. specialem in qua omnia supposita sua promota_ con-

seribere possit Et si deo volente Magistrum vel Baccalaureum

sic matricule nostre inscriptum viam universe carnis migrare

contingeret, extunc per facultatem illius defuncti tanquam fratris

nostri secundum ordinationem desuper conceptam exequie peragi

debeant *.

7

Preterea Statuit Facultas, vt quilibet Magister siue Bac-

calaureus pro inscriptione in Matriculam decano persoluat duos

solidos h.

De fisco facultatis artium.

8

Placuit quod Decanus fisco deputata in archam facul-

tatis diligenter reponat, cuius arche claues habeant duo Seniores

Magistri, vtriusque vie vel duo consiliarij cum Decano, juraturi,

Quod fideliter res commissas cum clauibus velint custodire ?.

1 Die Worte: Et si -- debeant fallen weg. Ebenso Absatz 7.

2 Der Titel lautet in B:

Statuta 1477 u. 1505.

327

De electione decanı eiusque officio jura-

mento et potestate.

©

Statuit artium facultas Vt Rectore Vniuersitatis electo

statim eadem die, decanus pro tempore omnes Magistros de con-

silio facultatis ad electionem. noui decani per pedellum nomi-

natim conuocari faciat, Et extunc eligatur per iuramentum. pre-

stitum in Decanum Magister ydoneus grauis et morigeratus actu

Sı

&7

Regens, Qui ad minus quatuor annorum

t Magister, Ita quod,

in quem maior pars. facultatis consenserit vel in quem decanus

habeatur

antiquus parılitate votorum concurrente declinauerit,

nouus decanus solum per vynius anni cursum permansurus.

Qui

et decanatum (postquam sibi de electione constiterit) infra diem

naturalem sub pena duorum florenorum fisco facultatis applican-

dorum assumere teneatur.

10. Juret quoque decanus Sic primum electus in Manus an-

tiqui decanı vel Senioris Magistri in totius facultatis presentia hoe

modo::

Ego Juro et promitto Vobis domino Decano amntiquo aut

vices gerenti totique facultati artıum, quod fideliter pro facul-

tate artium agere volo, officium meum accurate exercere , Sta-

tuta_et in facultate conclusa pro nosse mMmanutenere , CONFEQA-

tiones facultatis iuxta ordinationes et statuta facere, Ordinationes

et Statuta inpsius facultatis infra Mensem cum debita exhorta-

tione Dro suppositorum Moribus et Disciplina in Scolis publi-

care, Sigillum* , librum Statutorum et actorum , Matriculam et

Placuit, quod decanus fisco deputata in arcam facultatis

diligenter reponat, sub debito juramenti.

Arca autem facultatis quatuor claues habere debet, quarum

ynam decanus pro tempore, reliquas duas consiliarli decani, quar-

tam vero senior illius vie, de qua decanus non est, fideliter ser-

uent et custodiant,

Item clauigeri eligantur eodem die, quo antiquus decanus

rationem facit, Juretque decanus cum clauigeris, quod fideliter

res commissas cum. clauibus velint custodire.

SA E N

* Des silbernen Scepters der Facultät geschieht weder hier noch

oben bei dem Cerimoniell des Katharinenfestes Erwähnung, obschon das

328

Facultas Artium.

alia_ner antiquwum Decanum michi oblata et commissa sub fida

custodia tenere, Nullas literas absque facultatis expresso Ccon-

sensuw vel consiliariorum meorum Sigillare, Rationem de sin-

gulis perceptis et expositis infra mensem post mei officij re-

signationem coram facultate fideliter facere et facultati in prompta

pecunia de restantia satıs facere, Statuta denique me concer-

nentia infra octo dies perlegere.

1

Officium preterea Decani sit, ın Disputatione or-

dinaria singula disponere, a Recitatione positionum vsque ad

finem per se vel per alium permanere, Congregationem cum ar-

tieulorum formatione et horam comparendi, preter consiliariorum

consensum, nisi necessitas exposcat, non facere, et illam per ce-

dulam cum articulis deliberandis, Nisi causa obstiterit, Sub pena

arbitraria a facultate infligenda intimare, Vota singulorum se-

cundum ordinem attente colligere, Juxta pluralitatem votorum

tunc presentium vel cum suo, si parıa fuerint, concludere, Om-

nia conclusa sub suo officio signare, Signata infra Mensem post

resignationem officii, vt memoratu digna in lihro actorum sig-

nentur, coram facultate pronunciare, Receptos ad regentiam fa-

cultatis ad matriculam suo ordine conseribere, Singulos excessus

et negligentias in publicis et bursalibus actibus magistrorum et

suppositorum pro posse corrigere et emendare. Adhoc etiam si

opus fuerit, facultatis vel Vniuersitatis auxilium implorare, Sine

facultatis consensu ab hoc opido ultra quindenam se non ab-

sentare.

Sin autem Vices suas antiquo sue vie decano vel se-

niorı Magistro committere, festa facultatis artium, Vacantias et

cessationes ab actibus per pedellum auisatus intimare, Et rebel-

les Magistros a Regentia et consilio suspendere.

Et vt decanus

huic suo officio, accuratius intendere possit, Placuit facultati, vt

SB

Scepter der Universität genannt ist und jenes um so mehr anzuführen war,

als es gerade das Bild dieser Patronin der Facultät trägt. Man wird da-

raus schliessen dürfen, dass die betreffenden Abschnitte vor Erwerbung

des Scepters redigiert waren. — Das Scepter, welches

wie das Sigill

noch vorhanden

ist,

lieferte Michel Goldschmid von Weilerstadt am

29. Mai 1482 ab. Es wog 3 Mark 2!/ Loth und wurde mit 324. 2 .8 ß

Heller, nebst einer propina von !/2 fl. bezahlt. Fach XV, 14 und Crusius

Excc. Mh. 369, S. 556. Die Facultät in Heidelberg hatte für ihr schwereres

Scepter mit demselben Bild 1454 die Summe von 54 fl, 5 ß bezahlt.

Statuta 1477 u. 1505.

329

isipse ex fisco facultatis quatuor florenos cum intitulatura Bacca-

laureandorum et Magistrandorum, non obstantibus alijs sibi de-

bitis, leuare habeat,

12. Denique statuit facultas, Vt inantea Decanus non ha-

beat neque debeat exponere quicquam nomine facultatis vltra

quartam floreni, Nisi! cum conformi omnium Magistrorum

! Von hier an hat B.: nisi cum maioris partis magistrorum

de consilio fac. consensu.

Item electio decani fac. a. per vota occulte prestita

fiat, preula tamen interlocutione, ita tamen quod omnium et sin-

gulorum vota ab antiquo decano colligantur.

De pecunia per Decanum recipienda et exponenda.

Quilibet Decanus nouiter electus , mox post rationem per

antiquum Decanum factam, pecuniam per eundem Decanum an-

tiquum presentatam in presentia facultatis vna cum cera et allis

ad fac. spectantibus ad et in arcam integre deponere et recludere

debet, sub debito prestiti iuramenti.

In quam arcam eciam duo

zedule, quarum vna recessum antiqui Decani, reliqua summam

totam repertam retineant, includantur.

Item Decanus ad vsum vltra decem florinos de pecumia fa-

cultatis per juramentum non recipiat.

Item magister de consilio fac. artium statum suum mu-

tans in vno florino honoretur, post scilicet primicias celebratas,

post solennisationem matrimonij ,

post receptionem insignium

Decanus vero, si

doctoralium in tribus superioribus facultatibus.

statum mutauerit, in duobus florinis honoretur.

Item Decanus legendo statuta facultatis potest recipere ex

fisco quartam partem floreni, in subsidium collationis habende

cum magistris eum honorantibus.

Item Decanus magistros in prandiis suo ordine locare habeat,

si quis autem circa hoc Decano seu eius mandato non obtempe-

rauerit, talis suis expensis prandium soluat, ad culus pene exac-

tionem Decanus diligenter vigilare habeat.

Item decetero Decanus facultatis artium stallum habeat in

capella vniuersitatis, in sedibus doctorum, quem pedellus ad actus

publicos atque ad templum semper comitetur.

330

Facultas Artium,

de consilio‘ facultätis, Nullo discrepante, consensu.

Non etiam

isispe Decanus huiusmodi quartam floreni aut minus expendat,

Nisi vniformi suorum Consiliariorum concurrente assensu nullo

contra dicente,

De consiliarijs decano deputandis eorumque

officıo et Juramento.

13.' Amplius Statuit Facultas et ordinauit , vt quo decanus

eligatur die eligi debeant et duo Consiliarı) eiusdem, Quo-

rum vnus antiquus decanus immediatus (si commoditas admittat)

Alter: vero alterius vie ad minus trium annorum Magister exis-

tant, Quorum consilio Decanus facere [habeat] congregationes

facultatis artium Sub pena per Decanum et eos aut alterum eorum

cum Decano dietanda.

14. Jurabunt itaque Consiliarıj ijdem coram facultate in

manus decani, Quod officium eorum fideliter. exercere velint sine

dolo.

Sit autem eorum officium de congregationibus facul-

tatis faciendis sub pena per eos dictanda, cum decano deliberare,

Decanum quotiens fuerit vtile et necessarium pro facıenda con-

gregatione requirere.

Sigillo facultatis cum decano sigillare,

Denique ad iussum decani, quotiens per pedellum vocati fuerint

in negocio facultatis ad eundem decanum venire et properare.

15

Item Statuit facultas, quod electus in Consiliarium, Si

iurare recuset, vt premissum est, soluat pro pena ynum florenum

fisco facultatis applicandum.

De consilio facultatis ac qui et quales ad ipsum

recipi debeant prestandoque Juramento per eosdem.

16. Placuit facultati vt de cettero omnes magistrı quı in regentia

facultatis duos annos compleuerint, Sub pena amissionis regentie

ad consilium facultatis recipi petant, qui et omnes reciplantur,

Nisi forte canonicum obstiterit impedimentum Ita tamen quod

habito singulorum consilio non nisi parium de singulis viis vota

computentur, a senioribus de consilio inchoando *.

1 statt,Absatz 16. hat. B:

Item de consilio fac. a. debent

esse quatuor collegiati, decem conuentores, duo pedagogi et duo

resumptores magistrandorum de vtraque Yla.

Statuta 1477 u, 1505,

331

17. Statuit insuper ipsa facultas, vt ad consilium recipi desi-

derans, priusquam recipiatur, iuramentum in manus decani solenne

prestet, vt sequitur: yrimo iurabit quod super omnibus propositis

sanlus consilium dare velit, prout sua conscientia super re proposita

dictaverit , Quodque Bonum facultatis, vnitatem et honorem pro

posse et nosse procurabit, Item quod secreta consilij facultatis artium

et quecunque decanus eiusdem mandauerit non reveları vel perpetuo

vel ad tempus, iuxta facti qualitatem, non revelet, /tem quod

Magistrum sic vel sic deliberantem, precipue in odiosis, direete

vel indireete nutu vel signo non prodat.

Reuerenter decanum

et Magistros Seniores de facultate tractabit, Decano eidem in

hiis que facultatem concernunt obediat, Vocatus denique a decano

sub pena in cedula conuocationis dietata vel dietanda compareat.

Preterea Statuit facultas quod quilibet in facultate contra alium

querelam faciens, is quoque aduersus quem querela formatur, vel

saltem pro se aut alio supplicans, mox formata vel supplica-

tione vel querela a consilio exeat, donec preuia deliberacione

decanus duxerit eum reuocandum.

Ita tamen, quod in alijs for-

sitan tunc propositis artieulis Voto suo is non spolietur. Cette-

rum Similiter statuit facultas, quod si vocatus ad consilium non

comparuerit vel etiam per pedellum pluries quesitus repertus non

extiterit, quod tunc alij presentes de consilio concludendi et. dis-

ponendi habeant facultatem, Ac si absentes presentes forent, Si

saltem nulli viarum quid preiudiciale tractetur.

De lectionibus et exercitijs pro ytroque gradu !

18. Statuit facultas artistica, Vt decanus omni anno ad fe-

stum S. Ambrosij [4. Apr.] singulos Magistros in facultate eadem

} Statt der Titel 18 bis 25 hat B. folgende:

De lectionibus et exerciciis in bursis pro vtroque

gradu.

In maiori logica mane ante prandium hora sexta, in am-

babus bursis.

In paruis naturalibus

hora septima_ ante prgndium‚ in

ambabus bursis.

332

Facultas Artium,

regentes solis Canonicis collegij exceptis, conuocet sub pena pri-

uationis regencie ad eligendum lectiones et exercicla formalia _ per

tunc instantem annum exercitanda.

Ita tamen quod discreta fiat

in qualibet via electio a magistris eiusdem vie secundum ordinem

In PetroHispano et paruis logicalibus post pran-

pium in hora prima, in ambabus bursis.

In libris phisicorum, ethicorum, et de anima, hora

Est tamen ibi quoad libros de anıma

secunda post prandium.

diuersitas in bursis.

In grammatica post prandium hora quarta, nısi forte in

jelunio propter contionem in cenobiis habendam. '"Tunc enim eli-

gatur hora secunda vel alia conueniens.

Delectionibuset resumptionibus in bursa habendis.

Item nullus magistrorum de aliquo exercitio plus pastus

a scolaribus exigere debet, quam juxta ratam temporis. Tempus

autem a prima die exercitii inchoandum veniet, quam quiuis di-

ligenter notare debet, quod si quis scolarium plus dederit, nihi-

Jominus ille sequenti magistro suam portionem astringatur dare.

Neque aliquis magistrorum formale exercitium alibi,

quam in bursa aut alio loco forsan per vniuersitatem et facul-

tatem deputato exercere debet, sub amissione totius pastus, fisco

facultatis applicandi:

Nullus etiam magistrorum siue ordinarie siue extraordinarie

resumens alium in hora sibi deputata impediat, videlicet lectionem

vel exercitium vltra horam protrahendo.

Insuper , ne baccalaurij aut scolares ab actibus formalibus

quacunque occasioone retrahantur, statuit artium fac., vt tempore

disputationis ordinarie tam magistrorum quam baccalaureorum

aliorumque actuum formalium, nullus magistrorum aut baccalau-

reorum resumere aut alium quemeunque actum scolasticum facere

presumat, sub pena duorum solidorum fisco applicandorum, totiens

quotiens huic contrauenerit statuto.

De pedagogio.

Item de qualibet via, in electione noui decani, eligatur vnus,

qui sit superintendens pedagogij,

Statuta 1477 u. 1505.

333

sen1 procedendo.

Quod si numerus exercieiorum a numero Ma-

gistrorum regencium et eligeneium defecerit, possint ex tunc

Magistri quos ordo ille non tetigerit cum quibuseunque superio-

ribus concurrere. Si autem aliquid nondum electum restet, facultas

Item singuli scolares vsque ad baccalaureatus adeptionem

pedagogij resumptionem visitare sint astricti, sub pena solutionis

totius pastus.

Item pedagogus a scolaribus pedagogij non accipiat salarij

nomine vltra vnum aureum , per integrum annum, ab illis vero,

qui infra annum lectiones audire cessant, recipiat secundum ratam

temporis.

Item rectores pedagogij a scolaribus, cum quibus est habita

taxa, vel qui ipsam adhue concupiscunt, pastum exigere non de-

bent, nihilominus tamen lignalia et alia soluent.

De resumptoribus magistrandorum.

Voluit facultas, quod resumptor magistrandorum imme-

diate post diem promotionis nouellorum magistrorum, cum magi-

strandis sese ad futuram promotionem examini submittere volen-

tibus, incipiat repetere ante prandium in logica Aristoteli Si

post prandium vero in phisica, vtrobique textualia declarando,

prout tempus patitur.

Ita tamen , quod singularem faciat dili-

gentiam in veteri arte, libris priorum et posteriorum,

ıtem in quatuor libris phisicorum, de anima et paruis

naturalibus. Et vt omnia illa debite fant; Rectpres bursarum

superintendere debent.

°

Voluit denique facultas, omnes et singulos magistrandos esse

astrictos ad audiendum huiusmodi repetitiones, pro quibus singuli

magistrandi dabunt resumptori quatuor solidos. Nec aliquis ma-

gistrandorum ab auditione illarum exeusabitur per hoc, si dicat,

se prius audiuisse illas repetitiones, Nisi eas tanquam magistran-

dus audiuerit et integrum pastum soluerit resumptori.

Si vero aliquis magistrandorum legitimam pretenderet habere

Causam, propter quam ipsum resumptorem nollet audire, vel

etiam non posset, talis eandem causam facultati proponat, quam

facultas, prout sibi equum videbitur , approbare vel reprobare

potest. — Voluit tamen facultas, quod resumptor ıllius vie, de qua

Facultas‘ Artium.

334

vt eligatur prouideat.

Item placuit facultatı, quod Magister li-

brum quem semel elegıt infra quinquennium denuo eligere

eundem non possit.

19. Item statuit similiter , quod vnusquisque Magistrorum

legens. aut exercitans statim ad contactum hore. Scolas intret

leetionem aut exercicium incipiat per horam integram continuando,

vt non vltra, ne alios actus impediat.

In ebdomada, si fuerit

integra, non nisi vnum festum faciat, in non integra vero

nullum nisi aliquod festum collegii ın talı septimana oceurrat,

Nec ecitra tempus sue

sub grauibus penis a facultate infligendis.

lectioni aut exercicio prefixum et vt infra a facultate diffinitum

ipsum exercicium ’aut leceionem finire presumat, neque vltra spa-

cium vnius septimane excedat sub pena amissionis pastus eiusdem

exercicii et leccionis, dolo tamen et fraude seclusis.

20. Amplius placuit‘ facultati, quod talis seruetur legendi

forma, vt videlicet primum Magister cum diligencia morose

est magistrandus , qui huiusmodi causam proponere vult, ante

propositionem exeat.

Item si aliquis magistrandorum post medium vel circa finem

mutationis illas repetitiones audire inciperet, talis nıhilominus

integrum pastum soluat, ac si a principio mutationis easdem au-

dire incepisset. Nisi hoc ex legitima causa factum fuisset, quam,

yt supra, facultati proponere debet.

Voluit denique facultas, quod magistrandus ex alia vnıuer-

sitate adueniens , toto tempore quo hic in nostra vniuersitate vt

magistrandus stetit, soluat resumptori integrum pastum, videlicet

Illo vero tempore quo non fuit

eptomodatim quatuor solidos.

hie, compütando a primo die, quo resumptor incepit repetere illis

magistrandis, cum quibus talis alienus promoueri cupit, solget

resumptori pro qualibet septimana octo nummos.

Item pauper qui taxam recepit , resumptori medium soluat

pastum.

Per hoc tamen facultas voluit claudere viam, quin si

talis pauper in sumptibus, vestimentis et aliis vanıtatibus eXces-

Si

sinus. fuerit, ab eodem vltra medium pastum exigere possit.

vero humilis, discretus, parcus et studiosus fuerit, et a resumptore

gratiam petierit, tune resumptor minus dimidia parte vel omnino

nihil recipere possit.

38

I

K

Statuta 1£%77 u 1605:

textum legat, quatenus Scolares omnes textus suos (quos habere

debent) corrigere possint et punctare, deinde textum diuidendo

et artificialiter continuando sentenciam summarie et per modum

conclusionis exprimat, nichil ad pennas dando exceptis dumtaxat

diuisionibus continuacionibus et sentenciis textus.

21. Ceterum statuit facultas, vt infra scripti libri legantur

et exercitentur ordine et tempore annotatis pro pastu eis annexo,

ad quem integre teneatur quilibet siue Baccalaureus siue Scolaris

et non. minorem , preter decani et ad taxam deputatorum de-

cretum.

Exercicia pro Scolaribus cum lectione.

22.. Ysagoge Porphiri1i lectio hora *! —

)

e

exercitium hora secunda $

Predicamenta et peri arminias [de interpretatione] Aris to-

telis eisdem horis XVI %.

Priorum analiticorum lectio et exercitium eisdem horis XV %e

Posteriorum analiticorum lectio hora octaua dempto titulo

de ignoranclis, exercitium hora secunda IX .

Quatuor libri Topicorum ab eisdem horis VIII B

Elencorum ab * — VIII %.

Tres primi tractatus Summe Naturalium Alberti, exer-

citium post prandium hora quarta, precium IX .

Ultimi duo libri A.? exercieium precium IX £.

Exercicia pro eisdem absque lectione.

23. Primus quartus et quintus tractatus Petri H yspani

h. sexta VIIL @.

Secundus et tercius VI .

Parua logicalia %? XIV .

AAA IN

; 1 Angabe der Stunde ist offen gelassen,

2 Lücke.

3 De proprietatibus terminorum sc. suppositione, ampliatione, appella-

tione, restrietione, alienatione Aristoteles speciales libros non edidit, sed

al autores utiles tractatus ediderunt ex_ his quee sparsim, philosophus in

l

suis libris posuerat; et.ista sic edita dieuntur Parva Lo gicalia eo

quod &@ minoribus auctoribus respectu Aristotelis sunt edita.

Prantl G.

d, Logik II, 204.

Sie bilden den Inhalt der 5 letzten Bücher der Summula

des Petrus Hispanus.

336

Facultas Artium.

Et secundum hanc ordinacionem Scolaris per integrum an-

num semper habet duo exercicia et vnam lectionem, sed ab Vr-

bani [25. Mai] vsque Vdalrici [4. Jul.] vnam habet lectionem

et tria exercicla.

Summa pastus exerciciorum formalium et lectionum pro

1

gradu Baccalaureatus quatuor floreni

Exercicia vero pro Baccalauriis cum lectione.

24. Phisicorum quatuor primi A. lectio et exercitium mane

hora sexta, precium vna libra.

Quatuor vltimi eisdem horis legantur et exercitentur, pre-

cium XV Z h.

De celo et mundo preter tercium lectio hora sexta exerci-

Cium ‘ %. A Aabrı,h

De generatione et corruptione A. lectio et exercielum vt su-

pra, precium XV %Z h.

De anima, precium XII Z h.

Metaphisica preter tercium et vndecimum a Luce [18. Oct.]

vsque purificacionis [2. Febr.] aut Valentini [14. Febr.],

Metheororum a purificationis aut Valentini vsque Philippi

[1. Mai].

Ethicorum et economicorum a Philippi vsque Natiuitatis

Marie [8. Sept.].

Paruorum naturalium a Natiuitatis Marie vsque Luce.

Exercicia Conuentorum pro Baccalauriis.

25. Ethicorum quinque primorum

|

Pastus IL florenorum.

Paruorum Naturalium

Metheororum trium primorum

Summa pastus pro eisdem actibus IIII floreni.

Ttaque

Baccalaureus quottidie per cireulum anni diebus saltem quibus

legendum est duas lectiones habebit cum duobus exercitlis.

De ordinaria disputacione Magistrorum.

26. Statuit facultas, quod Magister actu regens, quociens-

cunque eum ordo tetigerit, in habitu ordinarie disputare

1 der Gulden = 28 Schilling, das Pfund Heller = 20 Schilling.

\

Statuta 1477 u. 1505.

337

teneatur sub pena medii floreni, nisi forte illo tempore presens

non esset, vel ex racionabili causa, quam decanus cum consilia-

rlis approbare habeant , pro tune disputare non posset. Extune

enim decanus, ne scole negligantur, de ali o disputante provideat,

et nichilominus Magister talis neglectam disputacionem huius-

modi- posterius supplebit, sub pena priori, si saltem de regencia

facultatis. arcium esse velit.

27. Cireulo autem Magistrorum finito Decanus pro tunc

existens, tanquam caput facultatis, primum et ante omnes alios

disputabit , nisi forte Rector Vniuersitatis protunc de regencia

facultatis fuerit, extune decanum precedere habebit, itaque de-

inceps alii Magistri secundum ordinem matricule disputent, hora

sexta in estate et septima in 1lieme inceptantes.

Sophiste quo-

que, qul de numero senarium excedere non debebunt, ex quibus

adminus vnus grammaticus sit, per horam audiantur, deinde dis-

putans duas tantum questiones proponat, contra.quarum posiciones

tres aut quatuor raciones deducat.

Ad has etenim questiones

dumtaxat quatuor Baccalaurios ad maximum sibi contradicentes

respondere volumus.

28. Insuper statuit arcium facultas, vt nullus arguens vltra

tria argumenta proponat, quorum eciam duo tantum deducat.

29. Decanus eciam presidentem et respondentem (si opus

fuerit) dirigat, idem faciat in absencia decani ille, cui ipse deca-

nus vices commiserit, allis tacentibus, sub pena septem solidorum

fisco totiens quociens applicandorum.

30. Talis autem disputacio deinceps qualibet septimana semel

sabbatina die fiat, in qua decanus cuilibeß disputantium suo

ordine quatuor denarios distribuat , duplo semper decano et pre-

sidenti cedente !.

} Stätt der Absätze 28. 29. 30 gibt B. folgende ausführliche Be-

stimmungen über Disputationen :

Insuper

rector vniuersitatis pro

tempore a disputatione ordinaria supportatus esse debet, si petat,

sul. officii durante. tempore.

Item conclusum est, quod nullus magistrorum aut Baccalau-

reorum facultatis artium, cuiusuis vie, in illarum questionum vel

sophismatum’ titulis, super quibus ipse disputaturus existit in

eadem facultate, presumat vllum verbum mordax vel pun c-

Urkunden der _U, Tübingen,

22

Facultas Artium.

338

De statu studentium facultatis artium.

31, Placuit, vt quilibet tam Baccalaureus quam Scolaris di-

ligenter audire teneatur omnes lectiones formales cum

tiuum, au ex quo alios alterius vel illius vie magistros vel

Baccalaureos exacerbari, morderi vel ad dissentiones prouocari

contingat.

Ad quas precauendum ordinamus, quod pedellus per

quindecim dies permoneat magistrum vel baccalaureum presessu-

rum, quatenus se’disponat ad presidendum, atque in octaua ante

sue disputationis diem tradat eidem pedello zedulam suarum po-

sitionum disputandarum, quam. et idem pedellus primo ante om-

nem earundem positionum intimationem vel publicationem ı pre-

sentare teneatur antiquo decano, consiliario alterius vie, cum nouo

decano eiusdem facultatis, quibus si non de concordi voto vtrius-

que vel vnius tantum, alterius forte vie, in qua magister preses-

