debeat et practice doctoris interesse.

Si tamen in sola chirogia

promoueri cupit, statuimus, quod per duos annos lectiones chirogie

hic vel in alia priuilegiata vniuersitate audierit diligenter dispu-

nl

tationesque publicas chirogicas fecerit et anothomiam siue cor-

d

poris dismembrationem fieri viderit , prout infra dicetur.

Hanc

K}

enim sibi magis necessariam fore, plane constat. Statuimus etiam,

n

vt in hac nostra facultate promoueri volentes ante licentiam vel

e

insigniorum * receptionem in opido Tuwingen per se practicare

non presumant %.

Nichilominus iniungimus eisdem, vt doctores

0

in practica sequantur ad minus integro anno et ab eis practicam

e

diligenter videant et addiscant Quodque intra menia huius vrbis

u

nemo ad practicandum admittatur Nisi doctor huius vel alte-

l

rius priuilegiate vniuversitatis In qua diligenter exercitia et lec-

ıl

1

1 insignium.

2 späterer Zusatz: sub pena non admissionis.

Urkunden der U, Tübingen.

20

Facultas medica.

306

tiones in medieina audierit De quo fidem per viua testimonia

autß patentes literas facere debet HEt si talis non extiterit Non

reciplatur nec admittatur.

De anothomia fienda.

Ordinamus etiam quod singulis tribus aut ad plus quatuor

annis semel celebretur dismembratio corporis humani,

morti damnati, si haberi poterit, et hoc fiat tempore frigidissimo,

prope festa Natalis Christi.

Interea autem quod peragitur ano-

thomia volumus , quod omni mane legatur missa pro defunetis,

propriis nostris expensis, quam omnes qui anothomiam videre

desiderant audiant deuote et pro anima defuncti apud Deum in-

tercedant.

Qua peracta ordinarius ‚cum socls et scolaribus ad

locum vbi anothomiam celebraturus est, se conferat et secundum

ordinationem doctorum precipue Mundini lectionem de parte tune

conspicienda faciat et postea correspondenter eadem pars ad ocu-

lum distinete ostendatur.

Actu vero anothomie integre completo

corpus anothomizati cum omnibus reliquiis eius a doctoribus me-

dieine et Magistris Scolaribusque facultatis artium pro honore

facultatis Medicine ad sepulturam conducatur, Et ibidem offichum

defunetorum in ecclesia pro salute anime anothomizati solenniter

peragatur.

Preterea statuimus et admonemus Ne

aliquis audientium _ et

videntium anothomiam presumat alıquid

capere vel furarı de

corpore anothomizandi sub debito prestiti

iurament]1.

Expense huius actus.

Statuimus insuper vt quieungque anothomie interesse volu-

erit, priusqguam primam lectionem audiat vel aliquid de anotho-

mia videat, florenum renensem ad fiscum facultatis reponat, de

quibus peccunlis expense hincinde fiende soluantur.

Denique ordinamus quod facultas medicine pro hoc actu

archam fieri faciat sera et claue munitam In quam fragmenta et

reliquie anothomizati cum instrumentis vtendis vsque ad tempus

sepulture recludantur Clauis vero apud ordinarium illius facul-

tatis lectorem reponatur.

Statuta 1497

307

a

0

De modo et forma promouendorum

Statuimus preterea quod desiderans in Baccalaureum medi-

cine promoueri sue facultatis decanum accedere debet rogando,

vt doctores congregari faciat Coram quibus sie congregatis fidem

X

de tempore sui studii disputationeque peracta facere habebit, po-

stea poterit sibi examen aperiri.

Dehinc deliberatione habita

0,

certo die in aliquo puncto sibi assignato in libris Ypocratis aut

Galieni examinetur.

)=

Quod si approbetur et admittatur, designe-

N

tur dies, quo promotor suus paruam faciat oratiuneulam et Bac-

e

calaureando questionem proponat

quam ipse assumat dissoluat-

que cum gratiarum actione subsecuta.

]=

Licentiandus vero si baccalaureatum non acceperit pro primo

d

examine a suis promotoribus approbari debet in presentatione per

I

ijuramentum eredulitatis.

C

Doetorandus igitur in medieina instar aliarum vniuersitatum

non promoueatur, nisi duplici approbatus examine, quorum pri-

0

mum sit priuatum factum a promotoribus, qui postea promouen-

-

dum presentare habent in presentia dominorum Rectoris et Can-

cellariı vniuersitatis Ac _ de eins ydoneitate iuramentum ereduli-

N

tatiıs prestar

Deinde Cancellarius (si videbitur), diem et horam

assignet Kt designato die assignentur promouendo duo puneta

post primam missam eiusdem diei assignate, vnum in theorica,

aliud in praetica, que hora prima aut secunda post meridiem re-

citare debet Et circa ea a doctoribus sue facultatis secundo ac

publice examinari in presentia Rectoris et Cancellarii vniuersitatis

altisque (vt visum fuerit) aduocatis

KExamine peracto promouendus exeat et veniam petat

Hine

vero deliberatione aut balotatione habita super examine et eo

ydoneo comperto vnus ex examinatoribus ipsum tanquam ydoneum

ad licentiam et doctoralia insignia presentet Juramento tamen

credulitatis super approbatione ipsius ab vniuersis doctoribus pre-

stito

Idemque officium Cancellarli requirat pro danda licentia

ad recipienda doctoralia insignia

Deinceps Cancellarius assigna-

bit diem, qua sibi licentiam conferet in aula vniuersitatis

Ssi

tamen insignia cum hac recipere velit

poterunt licentia et in-

signia eadem die in ecclesia Collegiata publice et solenniter pre-

starı et conferri.

20*

Facultas Mediea.

308

Tandem statuimus quod Baccalaureus medicine Rectori vni-

uersitatis soluat VII solidos hallen. facultati vnum florenum re-

IX

nensem cum dimidio Et cuilibet examinatorum ynum florenum

el

Pedello vero septem solidos hallen. Prandiumque parari faciat

di

W

taliter, quod- eius nccasione omnibus computatis patiatur expensas

P

decem florenorum tantum Nisi sponte ampliare voluerit.

f

Insuper expense pro Rectore et fisco vniuersitatis solui de-

bebunt iuxta Statuta vniuersitatis vt puta dimidius florenus pro

Rectore et vnus florenus pro fisco vniuersitatis Et postea pro

doctoratu nil horum.

Item licentiandus pedello dare tenetur ynum florenum, si-

militer doctorandus seorsum.

Quod -si simul licentiam reciplat et

insignia, pedello exponat duos florenos Cuilibet Doctori facultatis

pro priuato examine vnum florenum, Similiter pro publico exa-

mine vnum florenum Si intersint.

Item promotori quatuor flo-

renos ad kathedram Si simul licentiam et insignia recipiat. Quod

si seorsum quis licentiam recipiat, promotori tres florenos et

postea pro doctoratu duos florenos propter duplices labores tradat

et assignet *.

Preterea recipiens licentiam seorsum collationem

dabit hactenus consuetam.

Pro fisco facultatis tres florenos.

Re-

eipiens autem insignia dare tenebitur prandıum, birreta et cyro-

thecas, prout in allis superioribus facultatibus fieri consueuit.

Quod si seorsum quis recipiat licentiam ad fiscum facultatis

Si _ si-

duos florenos, deinde in doctoratu vnum florenum soluat.

mul licentiam recipiat et insignia dabit tres florenos pro facul-

tatıs fisco.

Demum pro licentia danda Domino Cancellario vni-

uersitatis vnus florenus est exponendus per licentiam petentem.

Juret nichilominus licentiandus iuramentum consuetum su-

periorum facultatum , presertim quod in nulla alia vniuersitate

insignia recipere yvelit.

Hec etenim statuta per almam vniuersitatem studii Tuwin-

gensis seu eandem representantes denuo approbata et ratificata

sunt in vigilia assumptionis Beatissime Virginis Marie Anno Sal-

uatoris 1497.

Gregorius Maij Imperiali auctoritate

publicus et vniuersitatis Notarıus 1uratus.

1 späterer Zusatz: Item presidenti vnum florenum.

Statuta 1538,

309

ll-

Univ. Archiv XIV. 5. Perg.

Die Zeit der ersten Abfassung dieser im

J.1497 wider bestätigten Statuten lässt sich nicht bestimmen. Die Angabe

m

bei Eisenlohr 320, dass dieselben vom 1. Oktober 1481 datieren, beruht auf

at

einem Irrthum.

Es findet sich nämlich vor dem vorletzten Absatz folgen-

S

der Einschub von späterer Hand, über welchem jener Herausgeber den

wirklichen Schluss übersehen hat: Si vero cum hoc in chyrurgia quoque

promoueri voluerit, vltra addat omnium predictarum expensarum medie-

(

tatem.

Approbatum per totam vniuersitatem prima Octobris anno etc.

'

XXXI (d. i. 1531, nicht 1481) Wolfgangus Stetter Notarius.

0

-

I:

%

N

Leges et constitutiones collegii medieci vniuersitatis

-

scholae Tubingensis [1538].

-

Non minus lepide quam sapienter Cicero Respublicas sine

Vt enim

lege corporibus nostris mente destitutis comparauit.

illa nisı mens accedat suis partibus, vt nervis sanguine et mem-

l

bris uti non possunt: Sic etiam Respublicae , nisi nm 1is legum

uigeat autoritas, instabiles sint et mox intereant necesse est.

Hinc non sine optimo consilio maiores nostri, vt nulli penitus

hominum cetus essent absque legibus uoluerunt, quod perspectum

plane haberent natura sic comparatum esse, vt nihil quod uluendi

ratione ac ordine careret diu incolume permaneret.

Proinde quum

ad euiusque Reipublicae durationem legitimis quibusdam consti-

tutionibus opus esse cernerent, Collegii quoque Medici Vniuersi-

tatis scholae huius administrationem legibus suorum temporum

moribus ac institutis conuenientibus stabilire ac munire curauerunt.

Verum cum Illustrissimo Principi nostro ac domino

clementissimo VpALRICHO ete. operae pretium esse uisum Sit, vt

non solum Vniuersitatis scholae huius uerum etiam reliqguarum om-

nium professionum leges seorsim repurgarentur et ad nostra plane

tempora, in quibus vna cum literis omnes reuixere disciplinae,

accomodarentur, ne huius imperium detrectare uideremur, antiquis

nonnihil immutatis, et si quando necesse fuit prorsus abolitis, vt

deinceps res Collegii Mediei ad eum qui sequitur administrentur

modum decreuimus.

Facultas medica.

310

De huius studii administrationis principe, qui

decanus dieitur.

Titulus I.

Intra octauum, quo Rector Vniuversitatis scholae huius de-

signatus magistratum inlit diem, illius temporis Decanus con-

silium studii medieinae, in quo nulli nisi qui ut ordinarie medi-

cinam doceant ab Vniuersitate huius scholae conducti sunt cen-

sentor, ad designandum semestris temporis Decanum

conuocet, ubi illi sane is demandetur honor, cui plurimi suffragatı

sint, et quem ordo poposcerit, a seniore enim ad iuniorem et ab

hoc rursus ad illum progrediendum.

Designatus Decanus statim

magistratum ineat, quod si intra unius diei spatium facere ne-

glexerit et delatum sibi magistratum accipere sine iusta excu-

satione recusarıt , multam aerario studii medieinae soluito duum

florinorum.

Jusiurandum Decani.

Juret uelle res studii medieinae ac munus sibi delatum ecu-

rare diligenter, quod facere se conueniens sit haud negligere,

neque quiequam quod huic studio damno esse possit machinari.

Libros, signum, pecuniam, literas, denique singula, quae a prioris

semestris Decano in arca reposita acceperit, accurata diligentia

et fidelitate custodire.

Intra octo dierum spatium, quo magistratu

abierit, rationes deponere apud studii medicinae consiliarios, et

si quid ullius rei aut nummorum desit, mox numerata pecunia

sarcire.

Officıum Decanı.

Ne abesto oppido ultra dies quatuordecim nisi permissione

Consilii studii huius, cumque hac in suum locum seniore ex con-

siliarlis substituto aut nouo, si qua necessitas urgeat, Decano de-

signato.

Nomina illorum, qui sub: magistratu suo doctoreos con-

secuti sunt honores singulatim in albo studii huilus perseripta

habeto, anno ac die additis.

Omnibus studii huius doectoreos

honores in Vniuversitate scholae huius consecutis, si eius rei te-

stimonium exigant, diplomata ac literas testes, forma

Statuta 1538.

311

hactenus usitata, exhibeto.

In quarum consecutione florinus vnus

fi

persoluitor , cuius pars vna Decano, altera vero huius Collegii

aerarıo cedat.

Parı ratione diplomata studiorum et diligentis

auscultationis testes petentibus haud deneget, modo antea flori-

num vnum persoluerint facultati, cuius

altera quidem pars De-

.

cano debetur.

Nulli praeterea medendi rationem

in hoc oppido exercere

permittat, qui in Vniuersitate scholae

huius insignia doetorea

non consecutus sit, aut si aduena fuerit, qui in album studii

1

medicinae non inscriptus sit.

Inseriptionis vero pretium, quod

advena pendat, florinus vnus esto. Singulis praeterea annis, idque

mense Julio ex Illustrissimi prineipis nostri decreto cum reliquis

ordinarie

in hac schola medieinam docentibus Doetoribus offi-

cinam diligenter inspiciat, atque ut singula medicamenta iusto

uendantur precio, curet.

Praemium Decanıi.

Decano pendetur honorarium pretium laboris atque operae

hoc tempore de aerario studii huius florinorum trium et

concedetur merces inscriptionis eorum, qui sub illius magistratu

doctoream consecuti sunt lauream, dquarta nimirum aurei unius

pars.

Altera quoque pro exhibendis diplomatibus seu instrumen-

tis datae pecunlae pars ıllius esto.

De doctrina studii mediecinae.

Titulus II.

Vetus docendi ratio, qua maiores nostri in scholis

medieis

usi sunt, his temporibus, in quibus Graecae potissimum linguae

atque latinae uiget studium, magnaque probatissimorum rei me-

Proinde cum

dices seriptorum copia existit, tolerarı haud potest.

sapientissimi quique communıbus moribus tanquam scenae esse

obsecundandum praeceperint, ineunda quoque ratio docendi me-

dieinam erit, quae huie seculo conueniet.

Et quum nemo sit, qui nesciat Arabes omnia ferme sua

e Graecis transeripsisse, parcissime deinceps ad doctrinam studii

huius adhibebuntur, quod consultius sit artis praecepta a fontibus,

quam turbidis riuulis haurire.

Posthabitis itaque quam maxime

}

I

12

Facultas Medica.

fieri potest Arabibus, ac allis ineptis ac barbaris autoribus unus

deinceps Hippocrates et Galenus, qui artem. hanc_absolu-

tissime tradiderunt, publice medicinae initiatis ennarrabuntur. Ex

quamplurimis vero Hippocratis scriptis potissimum libri de

natura humana, Aphorismorum, praesagiorum, De ratione victus

in morbis acutis Sextusque Epidemicon explicabuntur.

Inter in-

numera autem Galeni opera haec prae aliis enarrabuntur: De

temperamentis, De simplicium medicamentorum facultatibus , De

inaequali intemperie, De naturalibus facultatibus , De usu par-

tium corporis humani, De affectis locis, De morborum difte-

rentiüs ,

De

morborum causis, De symptomatum causis, De

ratione curandi per sanguinis missionem, Medendi methodus, Ea-

dem ad Glauconem, De differentiis febrium, De erisibus, De die-

bus indicatoriis, Ars medica.

Inter explicandum passım Graeca

Jlatinis conferantur.

Caeterum cum simplieium medicamentorum

effigies ac formas nemo Graecorum , cuius hodie extent opera,

extra unum Dioscoridem deseripserit, curabit fidus interpres,

vt si qua de iis inter praelegendum mentio incidat, illorum ex

Dioscoride historias afferat et pro uirili explanet.

Aestatis denique tempore cum medicinae studiosis rura mon-

tesque saepius petat ac plantarum uultum diligenter obseruet

illisque uluas eorundem imagines demonstret, neque ut hactenus

consueuere multi, simplicium notitiam seplasiarlis illis hominibus

rudibus et stultis mulierculis committat.

Haec itaque docendi

ratio posthac in scholis medicis obseruator.

Licebit tamen, si

ita uisum auditoribus omnibus fuerit,

ex Arabibus Razem in

nono ad Almansorem, et quartam primi aut primam quarti Aui-

cennae passım adhibito iudicio interpretari.

De disputationibus habendis.

Titulus II

Doctores ordinario docendi munere fungentes quatßer sin-

gulis annis disputationi publicae praesunto. Proponentur

tum deseripta in charta a Doctore futurae disputationis praeside

ante quinque dies themata iis de rebus, quarum anteacto tem-

pore in scholis medieis frequens facta mentio est; hoc enim pacto

medicinae initiatis ea quae inter praelegendum audiuere_ in memo-

Statuta 1538,

313

riam denuo reuocabuntur. Disputationis praeses, nisi cum resbon—

dentem deficere uincique senserit, ne interloquitor. Decanus cum

reliquis huius studii ordinariis professoribus toto disputationis

tempore assidento aut multam dimidiati florini soluunto.

Dispu-

tationes aestate hora sexta incipiuntor, hyeme septima.

Singuli

qui medieinae nomina dederunt studiosi, singulis disputationibus

aliquod suae eruditionis specimen exhibento atque argumenta

contra respondentem proferunto, quod qui facere neglexerit, ad

bonorum petitionem ne admittitor,

De feriis.

Titulus II

Singuli Doctores ordinarie docentes singulis diebus publice

horam unam in scholis medicis praelegunto, demptis uacatio-

nibus ac feriis, quae communes illis cum professoribus Theo-

logiae sunto.

Vacationum uero haec erunt tempora.

Primo

A festo diui Thomae apostoli usque ad Epiphaniae diem. Se-

cundo Ab Estomihi usque ad dominicam Inuocauit.

Tertio

a die Palmarum in octauum paschatos. Quarto A uigilia pen-

tecostes usque ad Trinitatis festa.

Quo tempore doctores cum

studiosis rura ac montes ad uisendas herbas iam recens enatas

ac teneras petunto.

Quinto A die sexta Julii usque ad deci-

mum Augusti, hoc est Laurentii diem.

Quo iterum tempore Doc-

tores cum studiosis ad uisendas plantas floribus ac semine prae-

gnantes rura et agros adeunto.

Sexto A Michaölis festo usque

ad diui Lucae diem.

Septimo His duo in singulis nundinis

dies adduntor. Festa, quae uocant Collegii, communia cum Theo-

logiae professoribus erunt dies conuersionis diui Pauli, Gregorii

summi pontificis, Ambrosii episcopi, Georgii, diui Marci, Visita-

tionis Mariae, Assumptionis Mariae, Augustini, Natiuitatis Mariae,

Cosmae et Damiani, Martini, Catharinae, Nicolai. Item dies Jo-

uis, quamuis illa hebdomada aliae interciderint feriae,

Cessabunt

denique a docendi munere iis diebus,. quibus de ritu religionis

nostrae festa in ecclesia celebrabuntur !

S

1 Von späterer Hand ist der Tag des Augustin gestrichen und Aller-

heiligen eingefügt.

314

Facultas Medica.

De neglectis in docendo horis.

Si quis docendi funetionem ad aegros extra huius oppidi

moenia habitantes uocatus, unum aut alterum diem intermiserit,

is de neglectis lectionibus quod ordinatio Illustrissimi principis

statuit fisco pendat.

Deanatome seu corporis dissectione fienda.

Titulus V.

Singulis annis bis, si fier1 commode potest, integra corporis

humani aut partis saltem eiusdem alicuius dissectio celebrator.

Dum dissectio habetur, aliquod de ea re Galeni, qui in con-

seetionibus exercitatissimus fuit, scriptum praelegatur, et qui

praelegit ea quae ille docet uidentium et assistentium oculis de-

monstret.

Mundini de anatome scriptum , quod haectenus ad

eam rem adhibitum est, quod mendis et erratis innumeris refer-

tum sit, prorsus negligendum erit.

Quicunque dissectioni inter-

esse uoluerit, vnum, si integra fuerit, florinum , Si uero partis,

dimidium aut quartam florini partem iuxta Collegii huius studii

aestimationem soluito, vt ex pecuniis collectis necessaria compa-

rentur.

Immunes tamen sint Domini Doctores de consilio Vni-

uersitatis neque ab illis quicquam mercedis nomine exigatur.

De discipulis studii medicinae e petitione honorum.

Titulus VI.

Quieunque sibi honores decerni petent, ordine et rite ad

l

illos procedant.

Detineantur itaque in hoc studio certo ac legi-

(

timo quodam tempore, ne leuiter quis artis degustatis praeceptis

Et cum ynum omnium esse

sese pro absolute instituto uenditet.

f

tempus non expediat, qui antea philosophiae praecepta perdidicere

i

et Magisterii honores consecuti sunt, hi integros annos tres

medieinae studiis inuigilanto.

Alii qui hos honores non ambie-

]l

runt annos quatuor operam medieinae nauanto. Vtrique pro-

fessores illius assiduo et diligenter audiunto, nullam horam illius

ID

doctrinae negligunto, praesertim quas audire legitimum sit.

Nemo ad petitionem honorum admittitor, qui non semel or-

SC

Statuta 1538.

315

dinarie respondendi munus . obierit.

Nemo etiam aspiret ad ho-

nores doctoreos , qui in plurimis disputationibus non affuerit et

argumenta non protulerit.

Singuli denique aliquot hebdomadis

ante honorum petitionem disputationem publicam instituunto sub

praeside, qui ordinarie medicinam in vniuersitate scholae hulus

doceat, cui florini duo persoluuntor.

Praeses, quem ordo pro-

poscit, intra sex hebdomadarum spatium disputationi praeesto aut

multam quatuor florinorum soluito.

Caeterum in ilis qui honores

petunt nunquam.non eruditionis et uitae integritatis potius quam

aetatis aut praeseripti temporis ratio habenda erit.

Ideoque sı

quispiam studii sui tempus legitimum ad unguem, ut dici solit,

non absoluisse compertus fuerit, eruditione tamen ilis, qui hoc

ipsum compleuerint, par aut superior fuerit, cum illo Decano et

Consilio Collegii medici transigendi et paciscendi 1us esto.

Con-

cessum autem est, vt de praescripto tempore dimidiati anni spa-

cium remittant , Sie tamen vt in certis ac singularibus casiıbus

et personis vniuersitatis iudieio stetur.

Nulli, qui doctoreos con-

sequi sperat honores ante illorum consecutionem in hoc oppido

medendi rationem exercere phas esto.

Doctoribus tamen ordinarie

docentibus , cum aegros inuisunt, adsint, vt ab allıs exquisitam

curandı methodum perdiscant.

De ratione petendorum honorum.

Titulus VII

Petiturus honores doctoreos nomen suum apud decanum pro-

Decanus

fitetor et vt Consilium studii huius conuocet petito.

petitioni illius annuat et consilium conuocet, ipse quoque candi-

datus iussus adesse tum appareat et quid conetur paucis ad Con-

silium referat.

Quo facto Decano solenniter promittat se ad in-

terrogata pro conscientia sua et ueritate responsurum esse. Inter-

rogata uero 1is de rebus sunto.

Primum.

Num

in

album

Vniuersitatis Scholae huius

inseriptus sit.

Neque enim alicui ad honores aspirare liceat, nisi

nomen suum antea apud Rectorem Vniuersitatis scholae huius

professus fuerit.

Secundum. An studii sui tempus legitimum ac 'prae-

scriptum in yYniuersitate scholae huius aut alia absoluerit, idque

316

Facultas medica.

testimon11s

Doctorum

suorum planum ac ratum facturum se

confidat.

Tertium. An disputationibus plurimis cum attentione et

discendi uoluntate interfuerit et argumenta prout constitutum est

produxerit.

Quartum. An semel extraordinarie respondendi prouinciam

obierit.

Quintum.

Deinceps iusiurandum illi Decanus praelegat,

quod exigi solet ab 1lis, quorum ingenium explorandum erit, quod

habetur infra in titulo nonode iureiurando.

Sextum.

Postquam haec peracta sunt, pecuniam infra in

titulo de impensis Candidatorum expressam apud Decanum et

huius studii Consilium deponat.

Quo facto Candidato praefinietur dies, quo quasi in campum

descendat explorandi ingenl et eruditionis suae.

Primum omnium num Candidatus eo quem petiät honore dig-

nus sit priuato examine inquiritor.

Quo peracto et idoneo

candidato inuento Inquisitores illum ad Cancellarium dedu-

cant, cui per Decanum ut is, qui communi et suo ac aliorum

huius studii doctorum testimonio probatus sit, et. ad publieum

examen admitti debeat, commendetur.

Ad Decani commendatio-

nem Cancellarius publicum examen certis die et hora con-

stituet.

Ad constitutum diem Candidato duo Themata mane inque

eius diei aurora in Collegii aestuario magno proponuntor, ad quae

hora secunda pomeridiana respondebit, praesentibus Cancellario,

Decano et aliis Consilii studii huius Doetoribus.

Examine per-

fecto Candidatus ueniam precatus exeat, donec Inquisitores de eius

responsione consultarint ac sententias suas in praesentia Cancellarli

dixerint.

Quod si singulorum suffraglis, cui doctorei concernantur

honores, dignus iudicatus fuerit Candidatus, tum illi pro conse-

quenda, ut uocant, Licentia Cancellarius diem designet.

Constituto die Cancellarius in publico studiosorum a Decano

solenniter indieto conuentu Candidato liceentiam in Aula vniuer-

sitatis scholae huius conferat.

Qua collata mox in Doctorem

ab aliquo, quem ordo poposcerit, studii huius ordinario professore

jisdem loco et hora ereetur, qui et ipse honeste pro consuetudine

horum temporum uestitus orationem 1is quae geruntur consen-

taneam habebit, utque singula ordine fiant diligenter curabit.

Statuta 1538

317

Munus hoc dicendi atque praesidendi primum senior ex Docto-

ribus Consilii studii huius obito, deinceps qui aetate illi proximus

est, donec ad iuniorem deuentum sit

De impemsis

andidatorum.

Titulus VIII

Quum mos creandorum Baculariorum in medica professione

jam dudum sua sponte desierit, nemo posthac ad honores petendos

admittitor, nisı qui Licentiam simulque insignia Doctorea se uelle

consequi promiserit *

In ilis uero consequendis, ne res magni

precii temere prostitutae uilescant, ii sumptus faciendi erunt

Rectori Vniuersitatis scholae huius dimidium florini soluitor

Aerario Vniuersitatis scholae huius

°

flor

I

Aerario Collegii mediei

flor

IHT

Praesidi disputationis extxamdmzume

flor

I

Doetoribus Consilii studii huius

flor

X

Conferenti insignia doctorea

flor

VI

Duas quoque tiaras aut earundem pmtmm <‚moulls

doctoribus facultatis ?

Ministro publico

flor

IM

Examinatoribus

flor

VI

Cancellario

flor

I

Decano 111S(31“1p tionis nomine

eruc. XV.

Ad conuiuium inuitabuntur omnes dmmtate et honorum

insignibus clariı siue ad Vniuersitatem scholae huius pertineant

siue extra illam degant in hoc oppido

Inuitabuntur et ambo

praefecti Ducales .De senatu oppidi duo primores natu maximi

Seriba oppidanus Cellarius Ducalis Et extra hos illi quoque, quosS

Decano et Consilio studii huius inuitari placuerit

man

1 Hiezu eine Randnote von der Hand des Leonh. Fuchs

De Li-

centiatis tamen ad nos aliunde aduentantibus Anno 1502 die Sept. 6 in

senatu decretum est, yt illi priusquam ad honores doctoratus admittantur,

aut publice disputent aut cursum peragant pro facultatis arbitrio et sumptus

Oomnes, extra eos qui pro examinibus penduntur

ferant

— 2 Der Werth

des Huts wird zu einem Gulden, ein Paar Handschuhe zu 6 Kreutzern, ein

Pfund Zucker

das ebenfalls zu den Gaben gehörte, zu 6 Batzen ange

geben

318

Facultas Medica.

De iureiurando.

Titulus IX.

Vt facile quaeuis ijuramenta , sicnbi Hs opus fuerit, inueniri

possint, sub unum singula titulum redacta collocarı curauimus.

Jusiurandum eorum, qui consilio studii medieinae adhi-

bentur.

Velle obedientiam et uenerationem se praestare Decano, nul-

lum legitimum detrectare imperium, constitutiones Collegii huilus

latas et deinceps ferendas obseruare, suffragia nullius odio aut

amore ferre, diligenter singula ad communem studii medicinae

utilitatem referre, Silentium praestiturum celandorum.

Dicat:

Ita _ iuro, ut me Deus adiuwvet. +

Jusiurandum examinandorum: Passuros se omnem iudi-

ciorum euentum, neque si repulsam tulerint aut omnino a peti-

tione exclusi fuerint, iram aut uindietam se uel per alium suo

nomine usurpaturos esse.

Promittant decano non

Jusiurandum exquisitorum:

passuros afficı mouerique animos suos beneuolentia, odio, lar-

Examinandorum se curam

gitionibus aut spe futuri questus.

habituros.

Venerationem ac obedien-

Jusiurandum Candidatorum:

tiam Rectori Vniuersitatis scholae huius, domino Cancellario, De-

cano et Consilio studii medicinae se praestituros, nullum legiti-

mum detrectare imperium. Quod pro uirıli sua commoda cum

Vniuersitatis scholae huius tum praecipue studii medicinae omni

tempore, ad quamcunque honoris eminentiam euecti fuerint, au-

gere uelint, malum uero auertere.

Velle Licentiae ac Doctoreos

honores in nulla alia Vniuersitatis schola iterare.

Insignia doe-

torea ritu solenni praefinito a Consilio studii huius, persolutis

omnibus impensis de more debitis capessere.

Coneclusio.

De omnibus iis ıam memoratis legibus et constitutionibus

quouis tempore arbitrium, existimatio, interpretatio, mutatio, ab-

rogatio penes Collegium studii medieinae esto, modo ex-

pressus consensus et autoritas consilii Vniuersitatis aecedat, vt

Statuta 1538,

8319

illas emendent, corrigant, augeant, imminuant, reuocent, pro eo

Nihil enim est, quod ad omnes

atque usus et tempora poscent.

rerum ac temporum 0occasiones perpetuo accomodari possit.

Univ. Arch. XIV. 9. Statutenbuch Pap. KEisenlohr 325. Diese Statuten

sind ohne Zweifel dieselben von welchen die A Sen. 4. Mai 1538 die Notiz

enthalten: Relatum de statutis medicorum.

Damals wurden sie bestätigt

8 S 174

j

FACULTAS ARTIUM.

L

I und II STATUTEN von 1477—88 und 1505.

Mit der Aufschrift: Erste Statuten der Artisten Facultät

vom Jahr 1488 enthält die Eisenlohrsche Sammlung der U.G. 812 die-

jenigen Statuten, welche in dem Band Fach XV, 15 stehen. Diese Fassung

(B) ist aber weit ausführlicher und viel jünger als die im folgenden zu

Grund gelegte Redaction (A) aus Sammelband Fach VI, 17 Pergament,.

Woher jener Herausgeber die Jahreszahl 1488 genommen habe, ist nicht

ersichtlich.

In dem Bande selbst fehlt jedes Datum. Dagegen ist die

ältere bisher unbekannte Redaction A in der Ueberschrift auf dem Deck-

blatt mit 1488 bezeichnet.

Hier rührt die Zahl offenbar daher, dass einige

Zus ätze zu diesen Statuten, welche am Ende des Heftes nachgetragen sind,

aus dem Anfange des J. 1488 datiert sind.

In Ermanglung eines anderen

hat der Registrator dieses Datums sich bedient. Die Statuten selbst müssen

vielmehr älter sein.

In Wirklichkeit ergibt sich durch Vergleichung der

in dem Liber Decanatus Fach XV, 14 und in dem Bande Sanctiones et)

Statuta Fach XV, 17 mit Zeitangabe enthaltenen einzelnen Conclusa der

Facultät, dass A überhaupt die erste Redaction ist, B aber etwa aus den

Jahren 1505 bis 1510 stammt.

B ist mit Absicht in vielen Artikeln weit ausführlicher gefasst als A

und enthält manche Bestimmungen, welche zur Zeit der Zusammenstellung

yvon A zwar längst vorhanden waren, aber bei der Redaction der Statuten,

als zu sehr in das einzelne gehend, beiseite gelassen wurden. Später scheint

man diese Ergänzung nöthig gefunden zu haben.

Auf die Geschichte jener ersten Statuten A wirft einiges Licht ein Ein-

trag in dem Liber Decanatus f. 25: Eadem die [2. Aug. 1484] M. Conr.

Summenhart! Rector Univ. decanum requisivit, ut conclusiones facul-

tatis non confirmatas juxta statutum desuper factum universitati remitteret

1 So schreibt er in der Matr. Fac. Art. selbst mehrmals seinen Namen, bei anderen

findet man in der Regel die Schreibung Summerhart,

;

Statuta 1477 u. 1505.

321

confirmandas. — Tuncque [5. Aug.] per facultatem conclusum est, quod

conclusa facultatis universitati non remitti aut presentari debeant per

illam confirmanda, sed ipsa facultas concludendi et conclusa confir-

mandi per se habeat auctoritatem, quod de mente etiam fuisset

Domini nostri gratiosi.

Der Facultät lagen Verhältnisse im Sinn, wie sie

etwa in Paris bestanden; sie wollte eine selbstständige Körperschaft in der

Universität sein, aber die vom Abt Heinrich gegebenen Statuten S. 41

lassen keinen Zweifel darüber, dass sie sich damit zu viel heraus nahm.

Darum beruft sie sich auch nicht auf die Statuten der Universität, sondern

auf die Absicht oder Ansicht des Fürsten.

Summenhart selbst gehörte zu

der Facultät, er ist noch 1487—88 ihr Dekan und vielleicht hat er in dieser

Stellung veranlasst, was er 1484 ohne Erfolg verlangt hatte.

Es ist aber eine Sammlung der Conclusa der Facultät, ein Statuten-

buch, nicht allein 1484 vorhanden und im Gebrauch gewesen, sondern in

der ersten Convocatio der jungen Facultät am 7. October 1477 ist be-

reits von einem liber statutorum die Rede, nach dessen Rubris: de

consilio facultatis und de pedelli officio die betreffenden Personen beeidigt

werden, Lib. Dec. f. 1. 2. Man war also schon vorher unter den Gründern

der Universität über die wesentlichen Vorschriften einig geworden und

hatte dabei vermuthlich die ersten Mitglieder der Facultät, die primevi

collegiati et stipendiarii zu Rathe gezogen, nämlich die Magister

Johannes Stein, Conrad Vesseler, Wilhelm Mütschelin und

Conrad Scheferlin (vgl. die Matrikel), welche auf Grund derselben die

Constituierung der Facultät vornahmen , wobei vierzehen Magister in die

Regentia eintraten.

Diese mit der Zeit weiter ausgeführten Statuten

scheint man endlich im Winter 1487 bis 88 der Universität zur Bestä-

tigung vorzulegen sich entschlossen zu haben, wovon die im Eingang

stehenden vorsichtigen Worte: ipsius universitatis munimine sub-

eunte Zeugniss geben.

Man vermied den Ausdruck confirmatio oder

approbatio und wählte.den schwächeren, der meist für Besiegelung

gebraucht ist.

21

Urkunden der U. Tübingen,

L

Au STATUTA FACULTATIS ARTISTICAE, 1477 —88.

i

In nomine sanete et indiuidue Trinitatis.

Amen.

Volens insıgnis FAcuLTAS ÄRTISTICA ALME VNIUERSITATIS

Duwınesn sıbi commissos filios et salutarıbus fulgere virtutibus

et doetrinis laudatis decorari,

quatenus ab ignorancie purgati

squalore sciencias allıs serere valeant et fructum gignere in do-

