presentibus bursalibus palam et publice talem faciat promis-

N!

sionem.:

M

tectorem

Ego — promitto bona fide contra Magistrum

h

burse non insurgere, eius informationem et directionem patienter

(

audire, nullas conspirationes aut ligas contra ipsum aut in

X

yreiudicium vniuersitatis facere aut scienter his faciendis in-

(

teresse.

]

Item bursales debent simplieiter subesse et debitam reueren-

M

tiam Reetori ’burse exhibere ac eidem in hiis parere, que burse

m

concernunt rvtilitatem.

Ttem nullus bursalis ausu temerario cum suo contendat Rec-

tore bursalium comnuitia dicat vel-alia promat, quibus ipsum of-

:;\\

fendat ‚sub pena medii floreni fisco irremissibiliter solnendi, quo-

tiens presenti contrauenerit statuto.

%

Burse itaque elaudi debent mox post campanam die Wacht-

S

%

8. Statuten vom 9. Okt. 1477

I

K

1

am

i ar

glock vvlgo nominatum *

Claues quoque burse personaliter

ipse burse Rector custodiat vel illius Commissarius iuratus et

lidos

fidelis

\ Pro-

Preterea inobedientes rebelles et discoli et precipue hii, qui

Me-

conspirationes discordias aut alia illicita in bursis exeitant, dum

lenses

conuicti super hiis fuerint

de bursa dimittantur et expellantur

l al

cum effeetu Et nichilominus integrum censum in penam suorum

Ü pre

excessum soluere teneantur

f ef

Item nullus

onventorum presumat a quoquam ad bursam

f ef

suam diuertente, pro vtensilium conseruatione plus quatuor soli-

l pO

dos hallenses exigere aut minus recipere

tum

Item ex bursa (vt prefertur) dimissi et expulsi propter die-

abeat

tas causas aut consimiles ad alias bursas nullatenus recipiantur,

ntata

nisi Rector vniuersitatis vna cum quatuor facultatum decanis du-

üsı de

xerint eos fore recipiendos Alioquin eos recipiens a regimine

EUEN-

burse per medium annum sit suspensus ipso facto

r dis-

Item nullus scolarium vel baccalaureorum de facultate artium

existens, quam diu extra bursam locatus fuerit, priuileglis vniuer

sıtatis gauder

aut pro studente tueri, seu in hac vniuersitate

lecetiones sibi ad gradum computari, vel ad aliquem gradum in

artibus promoueri debeat Nisi causa rationabili suadente , et per

\ bur-

NR RETN MN

pr M

1 Hiezu ein Nachtrag in demselben Exemplar der Statuten:

OMIS-

Anuo diüi 1484 die festa S. Conradi episcopi orta dubietate de clau- [ '“—'

sura bursarum presertim tempore yemali Conuocati tunc per insignem vi-

rum dom. ConraDum Bömi.ın decanum ecclesie collegiate necenon Rectorem

OC

huius vniuersitatis Tuwingensis illam representantes, videlicet dom. Doetor

henter

Crıstanxvs [Wolmann]

d. Doector Jo

ÜRÜTZLINGER

d. Doctor GEORGIUS

f M

Harrtzesser, d. licentiatus Esıncer , M. Jo. Hızıer decanus fac. artium, M

s

-

WıLneLMUS MütscheLIn, M. ConraADus PLENDERER, M. CoxnrRADUS SUMMERHART

et M. Jo. Francxrort visa temporum et rerum qualitate statutum de clau-

nereN-

sura bursarım supratactum, cuius initium est Burse itaque claudi debent etc.

matura deliberatione interpretati sunt et intelligi voluerunt in hunec

hurse

modum

Item statuimus et ita seruari volumus, quod a festo S. Martini epi

vsque ad festum Kathedre Petri [22. Febr.] hora septima, ab eodem festo

Rec-

Kathedre donec ad Vrbani [25. Mai] hora octaua, a quo festo Vrbani vsque

ım 0l

ad Bartholomei [24. Aug.] hora nona et ab ipso festo Bartholomei donec

(IUO'

ad Martini hora octaua claudi debeant burse,

quarum claues personaliter

Rector burse vel eius Commissarius iuratus et fidelis habere debeat et

custodire

Vacht

4*

52

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

Rectorem et suos assessores approbata in alio honesto loco standi.

D

Huiusmodi studenti specialis licentia, (quam in seriptis de manu

notarlı vnıuersitatis recıpere teneatur, vt imposterum _ de illa

constare valeat, et in qua causa licentie cum loco standi desi-

N6

gnentur) per Rectorem et suos assessores concedatur.

Volumus

lic

tamen, studentes stantes apud parentes consanguineos doctores

m

vel magistros regentiam habentes, eisdem quibus bursales gaudere

ho

priuilegiis.

ol

Item nullus bursarum Rector Magister seu quiuis alius, bur-

fal

sam. vel domum alterius conducere attemptet, nisi prius ad duos

menses ante tempus locationis, inhabitantem seu occupantem sol-

au

licite requisierit, an conductam domum vel bursam resignare vel

m

diutius retinere proponat.

Et si inhabitans eam diutius retinere

dil

desideret, nullus alius ipsam sine possidentis consensu conducere

ht

presumat sub pena quinque florenorum fisco vniuersitatis pro vna

et possidenti pro alia medietatibus soluendorum.

M

Item statuimus, quod quiuis Rector burse huiusmodi sub-

seriptam faciat promissionem in manibus cuiuslibet Rectoris vni-

A

uersitatis.

Ego — promitto, quod meis bursalibus volo fideliter in mo-

}

yribus disciplina et doctrina preesse, ipsos ad latinisandum in-

al

ducere , bursam meam horis statutis ab vniuersitate, firmitate

d

non ficta, claudere clausamque congrwis temporibus Pro PoSSEC

di

tenere, discolum vel vagabundum incorrigibilem mecum NON SUS-

tinere , quin illum domino Rectori vel eius substituto nyer me vel

et

alium denunciem emendandum , A beano pro illius beanii depo-

C

silione non plus tertia parte floreni renenNSis exigere aub eXigi

ID

permittere, licentia ad amplius exponendum @ Rectore vniuerst-

tatis non obtenta, strepitus et incommoditates, quibus vicini ve-

M

xantur , aut comessationes frequentes, cum effectuw prohibere,

M

alterius bursalem absque sui Rectoris vel vniuersitatis sew illius

D

dl

vicem gerentis CoNsSeNnSU ,

non recipere sub pena quatuor flore-

ul

norum renensium dictis Rectoribus dandorum totiens quotiens

contrarium fecero, Insuper promitto curare possetenus , vbt mer

bursales honeste vestiti in plateis et scolis decenter togis et tu-

d

MmMCiS iuxta vniuersitatis statutum incedant.

ad

de

m

8. Statuten .vom 9..Okt. 1477.

53

andı.

De yvıta et conuersatıone Nec NOn

vestibus mem-

Nanı

brorum vniuersitatıs.

' lla

desi

Hortandi sunt deinceps studentes primo ad. mores, vt se ho-

umus

neste regant in conuersatione et vestitu Et suis superioribus vide-

toxes

licet Doctoribus et Magistris debitam reuerentiam et obedientiam

üdere

impendant, et cum allis pacifice viuant, neminem ledendo, in

bonis exterioribus aut corpore vel uerbo, signo vel facto, sed

hur-

omnibus taliter se exhibeant, vt ex hoc bona vniuersitatis crescatß

duos

fama et honor eorundem laudabilis.

ı Sol-

Item nullus studentium aliquem ludum inhonestum nociuum

© Yel

aut inconsuetum vel vieinorum aut ciulum ad iram prouocatiuum

.

nere

in domo vel plateis habeat de nocte vel crepusculo aurora vel

lücere

die, sub pena a Rectore suisque Consiliarlis pro tempore arbitra-

) Ma

liter infligenda.

Item studentes de nocte non vagentur in plateis, sed in com-

sub-

modis suis et bursis laboribus vacando studiosis permaneant.

; ynl-

Studentes preterea per Rectores bursarum et alios inducantur,

vt non choreisent in choreis ciuium publice, Nisi ad hoc

specialiter essent inuitati sub pena quarte partis floreni renensis,

N MO-

aut maiore iuxta facti et excessus qualitatem infligenda.

N -

nitate

Nullum insuper vniuersitatis membrum tacite vel. manifeste

directe vel indirecte, mexcatiam exerceat qualitereungue quam-

pOSSe

/ SUS-

diu priuilegiis voluerit gaudere et studii libertatibus.

e vel

Item famuli Magistrorum Doctorum vel Studentium aliorum,

et si non exacte studeant, dummodo tamıen alias a scandalis et

%

Ca

actibus ıllicitis abstilleqllt, nichilominus vniuersitatis gaudebunt

priuilegiis.

HerSte

Habeat interea quilibet scolaris simplex actu Doctorem vel

Ta

iDere,

Magistrum in

hac vniuersitate publice regentem et laborantem,

eulus lectiones

allıus

et exercitia frequenter audiat, impedimento ces-

sante legitimo, Alias pro studente minime reputabitur neque pri-

flore-

uilegiis gaudebit studentium.

obens

Statuimus similiter, vt nullus studentium nomine et re ortos

f mel

domos vel areas cuiluscunque sine permissione aut consensu huilus,

f fil-

ad quem spectat, ingrediatur presertim anımo nocendi vel offen-

dendi sub pena medii floreni vniuersitatis fisco persoluendi , nisi

propter facti qualitatem maiorı veniat pena plectendus.

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

54

Item statuimus et irrefragabiliter obseruari uolumus, vt mem-

bra et supposita vniuersitatis honestos clericales et scola-

sticos hHabitus deferant, non nimia breuitate aut alia leuitate

notandos , Cum palliis a parte pectoralium ante siue a lateribus

appertis vt corpus detegendum videatur.

Nec non cum habitibus

o

schuparum * in publicum prodeant, caleiamenta rostrata, maxime

H

habentia rostra articulum digiti excedentia Arma quoque et pu-

I

giones accipitres nisos aut alias volucres non deferant.

Cum ca-

ul

pucls clericalibus et liripipiatis ” et alias modeste honesteque, vt

ıl

scolasticos decet, incedant.

Quod si quispiam in toto vel in

fel

parte statuti huius repertus fuerit transgressor, pena quarte par-

C0l

tis floreni totiens quotiens transgrediatur muletetur De quo vnus

CO

solidus notario et pedello cedat, residuum vero fisco vniuersitatis

(l

applicetur.

st

Item vt prelatis ecclesiarum , superiorum facultatum Docto-

q

ribus et aliis in dignitate constitutis , in hoc celebri gymnasio,

IM

prestantioris honoris prerogatiua deferatur, statuimus, vt nullus

nisi prelatus, iurium aut medieine Doetor, Canonicus alieuius

S

ecclesie kathedralis aut alias excellenter nobilis existat, birre-

Il]’(

s1

tum rubeum deterat Nec aliqui nisi Doctores et artium libe-

ralium Magistri, culuscunque etiam coloris fuerint, birreta

pe

rotunda, deferre presumant sub pena supra in articulo pro-

ö

ge

Xximo expressa.

16

Nullum denique vniuersitatis suppositum scolares quoscunqgue

Sß

scolas particulares huius ciuitatis visitantes, vexationibus grauare,

aut aliis iniuriis siue contumeliis verbo vel facto molestare pre-

Su

sumat sub pena per Rectorem iuxta excessus atque facti qualita-

}

tem infligenda.

Insuper nullum ipsius vniuersitatis suppositum nouitios, quos

IM

beanos vocant, vexationibus molestet indebitis aut aliquatenus

ve

perturbet sub pena dimidii floreni, quam eoipso incurrat, maiore

M

plectendus, si qualitas excessus postulauerit.

Per hoe tamen ar-

guere volentes eisdem, citra tamen iniuriam, non prohibemus.

he

Alia huc applicentur capitula circa statuta intitulandis le-

SW

genda conseripta *.

fü

EB E RE AD

et

1 wämser.

2 mit Gugelzipfel.

3 s. unten $. 58.

fa

8, 8Statuten vom 9. Okt. 1477.

dem-

Ola.

De penis deliq uentium suppositorum.

itate

bus

Vt hii, quos timor Dei aut virtutum premia ad statutorum

fbus

obseruantiam non inducunt, penarum potius formidine tempora-

me

lium ad recte viuendum arceantur, statuimus et ordinamus, quod

pu

nullus graduatorum vel studentium vniuersitatis uti cupiens pri-

. Car

uilegiis ciuem aliquem vel incolam einitatis Tuwingensis extra

. 1

illam conueniat alicubi Sed ipsum ex quacunque causa inter 1psos

J1

tempore et ratione presentie eorum in studio hulusmodi exorta

par-

conueniendi, infra Ciuitatem Tuwingen coram loci iu dic10

N

conueniat, Et iuxta illius vel eorundem diffinitionem iustitie re-

fatis

eipiat complementum Nisi loci ipsius iudices in ministranda iu-

stitia negligentes fuerint vel remissi Sub pena periurii quam

)cho>

quilibet contraueniens et ter monitus non desistens incurrat

as10,

ipso facto.

ıllus

Item nullum membrorum vniuersitatis iurisdietioni ordinarie

U

subieetum propter negotia in studio emergentia, trahat aliud

16

membrum eiusdem ad aliud iudieium, preterquam ad vniuer-

lhe-

sitatis Rectorem, nisi cum licentia eiusdem singuları Sub

et

pena iudieio Rectoris vniuersitatis eIUSque Consiliariorum ınfli-

pLo-

genda. Nolumus tamen per hoc statutum alieui de nostra vni-

uersitate defensionem legitimam aut remedium iuris communis

UE

esse sublatum.

1aTe,

Item nullum membrum vninersitatis in lupanarı aut alio 10co

pre-

suspecto zechas teneat aut per noctem maneat in eodem Sub

lita-

pena medii floreni integre soluendi.

Nullus etiam studentium de nocte exeat bursam per insolita

loca, vti sunt fenestre et hulusmodi Nec vi ostia auf seras rumpat,

Jnos

enUS

vel claue apperiat adulterina, Sub pena wnius floreni et exclusio-

nis a bursa totaliter, si ter sie fuerit deprehensus.

ore

al-

Item statuimus ‚et ordinamus, quod inobediens et re-

bellis si super isto conuictus fuerit legitime , ab actibus mox

;"lc-

suspendatur scolasticis doctoralibus et magistralibus, sı graduatione

fuerit decoratus Et amplius, si ab vniuersitate fuerit correptus,

et se non emendauerit, a consortio Doctorum et Magistrorum,

tanquam membrum putridum et inutile remoueatur Simplex vero

a gremio vniuersitatis simpliciter excludatur, et decetero non

I

x

6

8, Statuten vom 9. Okt. 1477.

d

sit membru1ﬁ eiusdem, et nichilominus a scolaribus sub pena re-

N

tardationis tanquam pestis artius euitetur Contra quem denique

N

in rebellione perdurantem seculare brachium prout expedierit,

inuocetur, nisi vniuersitati condigne fuerit reconciliatus, penasque

d

ijuxta contumacie exigentiam integre persoluerit.

(

Statuimus quoque et ordinamus, vt in hac vniuersitate regen-

tes, nullum qui non est membrum eiusdem scienter in do-

mibus vltra octo dies foueant, neque coram eisdem legere pre-

]

sumant, prout dimidii floreni renensis penam irremissibiliter

ß

soluendi voluerint et eorum quiuis voluerit euitare, Qui autem

hulusmodi nostre yniuersitatis ordinationes et statuta, vel eorum

(

aliquod, vbi pena non est annexa specialis, non seruauerint, arbi-

trarie puniantur secundum Rectoris dietamen et suorum Con-

siliariorum.

Item nullus manifestus seu publicus leno fur infamis

publicus lusor fractor ostiorum aut raptor mulie-

E

rum priuilegiis gaudeat vniuersitatis, sed ipso facto sit exclusus

Idem est et esse volumus de eo, qui in alio grauilori cerimine no-

torie sit deprehensus aut confessus vel conuictus.

Porro statuimus et ordinamus, vt quieunque studentium no-

S

stre vniuersitatis aliqguem hominem cuiuscunque status vel condi-

tionis offenderit verbis obprobriosis contumeliosis vel iniu-

riosis , de quo comuietus fuerit vel confessus, soluat duas libras

cere fisco vyniuersitatis.

Arripiens autem lapidem vel arma

vel instrumentum aliud animo ledendi quempiam, non tamen

ledens , tres libras soluat cere Arma quoque, quibus abutitur,

amittat et Rectori presentet Ledens vero citra vulnerationem, si

duntaxat pugnis, soluat vnum florenum i autem armis leserit

vel instrumentis, non tamen atrociter vel notabiliter, soluat duos

florenos , cum armorum amissione.

Si autem grauiter quem le-

serit iuxta decretum Rectoris et Consiliariorum eius

grauiter

castigetur et nichilominus leso supradieto satisfaciat. Insuper si

Magistrum vel Doctorem nostre vniuersitatis verbo offenderit vel

facto molestauerit , maiori pene prout circumstantie qualitatis

status facti et personarum postulauerint , ad Rectoris dicetamen

suorumque Consiliariorum subiciatur.

Item studentes penitus vitent conuersationes mulierum

suspectarum vel inhonestarum singulis temporibus. Si quis

r

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

3

R

16

autem proprie salutis immemor mulieres introduxerit suspectas,

Lque

soluat prima vice conuictus quartam partem floreni, secunda vice

e

medium florenum et tertia totum florenum vniuersitatis fisco tra-

\(1

6

dat, et si penitus se non emendauerit, de bursa et bursalium

consortio eiciatur et nichilominus penam dabit suprascriptam.

Zen-

Ceterum si quis talismodi mulierem in aliquo fouerit loco

do-

notorie, propter scandalum et dedecus studii secundum Reetoris

e

pro tempore et Consiliariorum suorum arbitrium grauius casti-

Iıter

getur.

{

m

Item quiuis studentium, plena suppositorum facta conuo-

m

catione, ex honestatis debito astrictus sit se presentibus ibi-

bl

dem presentare, proponenda percepturus Alioquin pena in Rectoris

ON-

mandato expressa coerceatur.

Item statuimus et ordinamus, quod si incendium in hac

18

ciuitate oriretur, opera inimicorum vel negligentia cuiuscunque

l1e-

(quod altissimus auertat) aut alias concursus vel tumultus fieret

1SUS

secularıum , quod nullum ad hoc membrum vniuersitatis accedat

N0-

conspiciendum Sed in loco habitationis solite maneat quiete nul-

lJum exterius molestando sub pena KRectoris et Consiliariorum

N0-

suorum arbitraria Nisi per officiales loci quis extiterit vocatus.

ndi-

Item nullus cedulas affixas sub arbitrali pena ammoveat,

-

Denique statuimus et ordinamus, quod quilibet citatus ad

bras

Rectorem vniuersitatis, si solutione careat, debeat habere quin-

Ma

denam pro primo termino sub pena duorum solidorum, secundo

men

iterum quindenam, ita tamen quod infra eandem quindenam per

fa

pecunias aut pignora actori seu creditori satisfaciat, autß se ami-

,

cabiliter componat cum eodem, alioquin incarceretur, quousque

sert

actori seu creditori predieto modo satisfactum fuerit, vel distra-

]uos

hantur et vendantur eius bona secundum luci consuetudinem.

U le-

üter

De intitulatura.

y Sl

yel

Cum nemo priuilegiorum particeps erit vniuersitatis culusuis,

jatis

nisi de numero sit eiusdem et matrieule incorporatus ordine de-

men

putato Quamobrem statuimus Quod quiuis animo flagranti scien-

tias carpere desiderans et virtutum huius studii mores et ob id

priuilegiis tueri eiusdem necessarlis Statim post ipsius accessum

um

quietum, infra tamen mensem proximum immatriculetur

quis

r

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

D]

8

(8

Alioquin lectiones actus et exercitia etiam vigilanter visitata et

Y

audita pro forma gradus suscipiendi eidem nolumus computari.

7

Pl

Statuta intitulandis prelegenda.

a

Priusquam Rector Vniuersitatis alicui intitulando iuramen-

N

tum deferat solitum infrascriptum, volumus statuimus et ordinamus,

{

vt Rector quiuis pro tempore hulusmodi intitulando statuta prele-

gat infrascripta et presertim primum Et si maluerit aut expedire

visum fuerit, alia adieiat et ıllorum mentem intitulando apperiat

]

Ne, si imposterum eundem illis aut eorundem yni contrauenire

contingeret, ignorantiam valeat isipse pretendere quomodolibet

vel allegare.

Item nullum membrum vniuversitatis aliquas conspiratio-

nes machinationes seu intelligentias sinistras, cum quibuscunque,

in genere vel in specie, verbo facto aut signo in preiudieium

et damnum domini nostri

domini EBEeErHarDd: Comitis Wirtem-

4

bergensis vel suorum successorum , et communis huius ciuitatis

regentie suscitet faciat incipiat aut dirigat per se vel alium, di-

recte vel indirecte, tacite vel expresse, quouis quesito ingenio vel

colore , neque illis interesse presumat Aut quatenus illa fiant,

quauis 0Occasione consentiat, opem vel auxilium prestet, neque

sic facientes quomodolibet foueat vel defendat Quinymo sine de-

trimento et dispendio prefati dominii et regentie civitatis ac rei-

publicae eiusdem in nostra vniuersitate morari debeat, sub pena

periurii et amissionis priuilegiorum ipso facto Quibuscungue sta-

tutis aut aliis in contrarium facientibus non obstantibus, sed in

hac parte cessantibus et summotis.

Item statuimus quod desero nullus studentium post signum

campane vvlgo die Wachtglock nominate absque necessitate

vel causa vadat rationabili per plateas, Et si causam vere habeat

legitimam , cum apperto lumine, et per loca licita gradiatur et

honesta Sub pena unius floreni totiens fisco vniuersitatis soluendi,

quotiens super tali excessu conuictus fuerit vel confessus.

Item nullus studentium armis munitus offensiuis in plateis

die aut nocte incedat Sub pena vnius floreni et amissionis armo-

rum delatorum.

Nullum etiam suppositorum vniuversitatis die aut nocte quem-

8. Statuten vom 9. Okt. 1477

59

(3

cunque hominem inuadere aut ledere, precıpue precones

vigiles et ceteros confamulos aut confamulas hulus ciuitatis , aut

ab illis vel eorum aliquo quitquam extorquere presumat Sub

pena carceris quindecim dierum aut duorum florenorum vel saltem

-

alia grauiori pena, per vniuersitatem iuxta excessus qualitatem,

infligenda Sed vitam ducat konestam et suo statui congruentem,

U,

quatenus ad scientiarum et virtutum apicem transuectis ab aliis

le-

amplius collaudarı val

ire

murum huius ciuitatis ascendere

Item nullus studentium ,

1al

presumat Sub pena exclusionis

e

bef

Tenor iuramenti ad delationem Rectoris per inti-

10-

tulandum prestandi

U6,

Vos — iuratis quod ab hac hora inantea fidelis eritis vni-

ım

uersitati Tuwingensi, illius commoda pro posSE eb NOSSC PrOMO-

-

uendo, incommoda auertendo Rectorique eiusdem vniuersttatbis

üs

pro tempore existenti aut illius vices gerenti in licitis et hone-

di

edita et

stis eritis obedientes Statuta denique et ordinationes

yel

edenda, prout statum vestrum concernunt, firmiter obseruabitis.

,

Respondeat intitulandus :

J6

Ita iuro, quod me deus adiuwvet et sanctorum wangelwrum

le-

conditores

el-

Johannis -

In principio erat verbum

10

Ewvangelium

Luce — Exüt edietum a cesare Augusto

fr

Matthei — Liber generationis Jesu Christi etc

m

Nullus itaque ad aliquam suscipiatur facultatem

Nısı

prius immatriculatus reperiatur vniuersitati Receptionem huius-

m

modi irritantes Si secus attemptetur

ate

Quilibet etiam recipiendus ad vniuersitatem soluat pro in-

ß

titulatura sex solidos hallenses citra vel ultra, prout placuerit

e

vYnıuersitati ordinandum

Si

vero nobilis fuerit

statum tenens

dl

vt baro comes vel maior, soluat ad honorem sui vnum florenum

Prelati vero et volentes locari in primis scamnis soluant ad

e1S

minus vynum florenum De quibus pedellus habebit quatuor solidos

Et _ de hoc salario intitulature Rector nulli parcere debet alioquin

10-

de suo soluet, aut de eius parte defalcetur, nisi causa rationabilis

subsit, quam Rector tunc apponat intitulato, quatenus taliter

N-

60

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

f}

intitulatus per Rectorem aliquem succedentem amplius non mo-

neatur, vel promotionis tempore pro residuo requiratur.

Tl

Item Rector in infitulando apponat cuiuslibet intitulati co-

Y

S

gnomen et diem et in fine taxam quantum dedit ad fiscum

vniluersitatis, vel causam propter quam sine solutione taxe sit

intitulatus Quicungque enim taxam secundum statuta non dederit

penuria vel paupertate grauatus, si in vniuersitate perseuerauerit,

dare tenetur, quando ad meliorem statum peruenerit temporalibus

ditatus, pro bono vniuersitatis conseruando, quod procurare iurauit.

Item quod Reector non seribat aliquem sub rubrica alterius

Rectoris Sub debitu prestiti iuramenti.

Item renuncians seriose ijuramento Reectori vniuersitatis

prestito illius nomen de matricula deleatur, nec amplius sine

consensu vniuersitatis recipiatur et tunc de nouo jurando consue-

tum iuramentum, quantum reliqui dare tenentur, totaliter dabit.

Preterea si quis procurauerit se intitulari, non vt studeat

vel actus exerceat scolasticos, sed quatenus lites foueat aut causa

consimili , talis de matricula deleatur conuictus simpliciter, nisi

saltem Doctoris alicuius Magistri vel talium plurium existat fa-

miliaris, pro quo tempore duntaxat vti possit priuilegiis ac liber-

tatibus nostre vniuersitatis concessis suppositis.

Item quia expertum est, quod aliquis Rectori se sub nomine

absentis representauerit, et taliter ipsum absentem intitulari do-

lose procurauerit sibvi ipsi nomen ipsius falso imponens sub no-

mine alterius ijuramentum prestando Ideoque statuimus, quod in-

titulatus et iuratus, de quo Rector verisimiliter est dubius, per

iuramentum prestitum requiratur, an ipse sit Johannes vel Petrus,

sic nominatus et cognominatus, secundum nomen et cognomen,

quod illi Rectori ad intitulandum expressit Et si dolose processit,

deleatur nomen eius inseriptum cum cognomine Et in penam

talıs dolosus careat pecunia, quam dedit pro intitulato fraudulenter

Et perpetuo etiam sit exutus a priuileglis vyniuersitatis et recep-

tione in suppositum et membrum eiusdem.

Item statuimus quod tempore promotionis alicuius vel

aliquorum in aliqua facultate eiusdem facultatis Decanus teneatur

Rectori illa vice existenti nomen aut nomina promouendi aut pro-

mouendorum, cum nomine Rectoris eorundem ıin scriptis presentare,

vt Rector sciscitari queat, an promouendus intitulatus sit veraciter,

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

61

M0

Et si minus

aut quid et quantum intitulationis tempore soluerit.

CO

reperiatur, quam tenor sit statuti, aut suppleat residuum integre,

Cum

vel non promoueatur, nisi rationabilis causa in matricula vniuer-

s

sitatis expressa eundem excuset.

lerit

Item volumus et declaramus, vt faciens contra statuta vni-

Au

uersitatis periurium non incurrat. Nisi statutum violatum

u

hoc contineat expresse Non obstante quod quilibet intitulatus

3

statuta et statuenda pro posse et nosse iurauerit obseruare Sed

eo cası solum penam in Statuto contentam, aut si non exprimi-

An

tur, incurrat arbitrariam.

al

M

d

De ordine facultatum et suppositorum locatione.

SC

Quia nulla Vniuersitas poterit alia ratione subsistere, nisi

\bit,

magnus eam differentie ordo conseruet Statuimus, vt nullus detra-

leat

hat facultati cuiquam in scolis collationibus exercitiis principlis

080

vel alias vbieunque Sed quelibet facultas in suo seruetur honore.

nl

Si quis vero de opposito conuietus fuerit Doctor vel Magister, sit

fa

actu ab actibus scolasticis suspensus et a consilio vyniuersitatis,

er

donec secundum dietamen vniuersitatis emendam fecerit sufficien-

tem vniuersitati et facultati quam offendit.

ne

Statuimus preterea, quod in sessionibus primum'locum

do-

habeant atque teneant Magistri theologie Secundum Doctores

N0-

deeretorum Tertium Doctores legum Salua ordinatione, quam

-

domini Canoniste

et Legiste inter se sine aliorum preiudicio

per

duxerint forsitan facıendam Quartum Doectores medieine Post

I0S

hos Magistri artium in suo ordine.

Prelati vero, vtputa

1en,

Episcopi Abbates Prepositi Decani, sinue Duces Comites Barones

ll

Nobiles Militares, dummodo tamen soluenda tam vniuersitati quam

aM

pedello soluerint Nec non Magistri aliarum vniuersitatum ad ali-

ter

quam facultatum non recepti Similiter Baccalaurei superiorum

mep.

trium facultatum iuxta decentiam status vyniuseulusque in bancecis

Si autem circa locationem

ex opposito eleuatis collocarı debeant.

yel

aliceuius culuseunque status aliqua generetur ambiguitas Debet

bar

Rector pro tempore ante locationem istius Decanos quatuor fa-

cultatum conuocare et de eorum consensu iuxta formam statuti

0

ANC,

sequentis locum competentem assignare eidem.

Volumus etiam,

tel,

quod pedellus quolibet medio anno Registrum personarum

8. Statuten vem 9. Okt. 1477.

62

ol

locandarum a domino Rectore et decanis quatuor facultatum

Sl

petat, secundum quod singulas personas locandas locare sit astrıc-

tus Sub pena amissionis emolimenti, quod ex locatione dinoscitur

(

obtinere.

Amplius statuimus et ordinamus, quod de cetero in pro-

$

cessionibus nullum Membrum vniuersitatis locum habeat im-

mediatum inter Rectorem et ante decanum facultatis theologice,

X

I

nisi sit Episcopus Abbas Dux Comes Baro vel prepositus aut

S

decanus ecclesie Metropolitice vel Cancellarius huius vniuersi-

&U

tatıs.

Prepositi vero aut decani aliarum ecclesiarum kathedralium

al

locum habeant inter Doctores sacre theologie ita tamen quod

S

nullus eorum decano eiusdem facultatis preferatur Sed singuli

I2

singulis Doetoribus eiusdem facultatis (sı maturi viri extiterint

al

et de quorum meritis multum constet, atque solennem statum in

ista vniuersitate ad minus cum vno famulo teneant) socientur.

0r

M

Sed prepositi et decani maiorum et notabilium ecclesiarum col-

€

legiatarum et canonici ecclesie metropolitice solennem statum,

vt premissum est, tenentes, post decanum facultatis iuridice cum

gl

Doetoribus eiusdem facultatis debito seruato ordine procedant

do

Ceteri vero prelati minorum ecclesiarum etiam si in statu se

prioribus vellent conformare, Magistris facultatis artium debite

ql

g

jungantur Sice tamen quod decanum eiusdem facultatis non pre-

cedant.

Nobiles autem simplices vel militares aut canonici altı

(

a premissis locum immediatum post artıum Magistros assumant

Quibus trium superiorum facultatum baccalaureos volumus asso-

ME

Cclarl.

Et vt actentius hie ordo seruetur, volumus et statuilmus,

1.111

quod nullus in processionibus ant stationibus vniuersitatis quem-

M

piam ad locum sibi non competentem trahat vocet vel quouis

de

modo introducat Sub pena sex solidorum hallensium fisco vni-

al

uersitatis irremissibiliter applicandorum, quos quiuis sub debito

de

prestiti ijuramenti infra octaunam, dum se excedentem discusserit

Rectori presentare tenetur Dolo et fraude in hiis semotis et pror-

sus circumseriptis.

Statuimus preterea et ordinamus, vt in lectionibus ordi-

nariıs in primis banccis nullus scolarium se collocet nisı nota-

lit

bilis aut prelatus decentem et scolasticum tenens statum.

l(‘]

Item nullus Doctorum vel Magistrorum presumat contra

ordinationes et honestas consuetudines ın

vniuersitate hactenus

do

8. Statuten. vom 9. Okt. 1477.

63

atam

obseruatas, preter consensum sue facultatis aliqguem promouere

-

sub pena exclusionis perpetue ab vniuersitate tam promouentis

citur

quam promoti.

Item statuimus quod nullum membrum nostre vniuersitatis

10

gradum quemcunque ab aliquo Magistro seu Doctore, nisi in-

m-

titulato iurato et assumpto, suscipiat Neque ab alio Doctore seu

Wice,

Magistro ab actibus suspenso scolasticis gradum eundem sumat

auf

Sub debito prestiti iuramenti et exclusionis perpetue Similiter

ISl

sub eisdem debito et pena nullus Doctorum vel Magistrorum

lium

aliquod membrum non intitulatum ab actibus scolastieis suspen-

quod

sum vel exelusum ipso facto (quamuis non denunciatum) ausu

nouli

proprio attemptet promouere.

erint

Item superuenientes Doctores et Magistri, qui se honeste in

m n

aliıis vniuersitatibus rexerint, iuxta tempus sue promotionis in

ntur.

ordine sedendi et incedendi recipiantur ad facultatem Et

/ col-

inter Doctores et Magistros ceteros eiusdem sue facultatis collo-

tum,

centur secundum cuijuslibet facultatis ordinationes.

cum

Ttem nullus Doctor Magister vel Baccalaureus in alia vniuer-

edant

sitate promotus, adueniens post festum Philippi et Jacobi anno

fl SE

domini millesimo quadringentesimo septuagesimo oetauo, ad ali-

lehite

quam facultatem recipiatur, nisı prius publice responderit aut le-

LE

gerit, ceteraque ad huiusmodi receptionem requisita fecerit Se-

i al

cundum illius facultatis ordinationem , ad quam recipi desiderat.

mant

Quoniam sepenumero birretati et licentiati ad nostram vni-

a880-

uersitatem declinant, non vt regentie facultatum, in quibus pro-

IMUS,

moti sunt, intendant, sed potius vt scientläis aliarum facultatum

]Ul‘lll-

imbuantur, lectiones in eisdem frequenter audiendo Volumus et

luouis

declaramus, quod tales in parte facultatis illius, cuis lectiones

m-

audiunt, nisi ad facultatem sue promotionis recepti sint, votare

Jebito

debeant et teneantur.

ggerit

Pl'l)l"

De notario et pedellis vniuersitatis.

rdi-

Volumus, vt notarius et pedelli vniuersitatis suis officiis fide-

nota-

liter intendant, illaque exerceant, prout et quemadmodum infra

reperitur conseriptum.

ontra

Item notarius vniuersitatis prestet iuramentum intitulan-

dorum Et quod diligenter et fideliter ad commodum et honorem

fenuS

8. Statuten vom 9. Okt. 1477.

64

ynl

vniuersitatis et suppositorum illius suum officium exercebit Se-

CO

creta quoque non reuelabit, neque pro abusoribus priuilegiorum

eins

et transgressoribus statutorum scienter scribat Acta denique ac-

niol

titata mandata actus iudiciarios et vnıuersitatis concelusa studiose

notet, propter quod vnum florenum renensem in computo cuilus-

elig

libet antiqui Rectoris de fisco vniuersitatis leuare habebit Saluo

nen

nichilominus sibi competente salario per vniuersitatem taxando,

al

si vel vniuersitati vel illius suppositis quicquam seripserit.

deb

Item statuimus similiter quod pedelli, antequam admit-

Cun

tantur, etiam ıntitulandorum iuramentum in manibus Reetoris

0X

iurent Quodque suum officium fideliter exercere, secreta vniuer-

ıml

sitatis vel Magistrorum (si que audierint) non reuelare, atque

COn

illis honorem decentem vbique impendere velint.

ord

Item officitum sit pedellorum omni die mane et vespere

hen

Rectorem .visitare et ab illo, anne eius egeat ministerio, inqui-

fac

rere Indilate Reetoris mandatis parere, festa et vacationes lec-

m

