cum instructore presente de impensis conuenietur.

f

De iis Baccalaureis ac Magistris, quiı in.alıiıs scho-

lishonores consecuti huc secontulerunt Cap. XVI.

Si quis in alia schola Baccalaureus Magisterue factus huc

se contulerit et recipi in consortium nostrorum uoluerit, primum

400

Facultas Artium.

omnium in Album Vniuersitatis huius scolg inseriptum nomen

esto.

]

Mox fidem facıto Baccalaureum alibi aut Magistrum se

factum esse.

Tum deinde petito iura scolastice nostre dignitatis,

itaque demum impetret, si in haec prius iurauerit:

V

Esse alibi honores, quorum ius in hac schola petat, se conse-

cutum. Velle pro uirili Communitatem studii artium tueri ac con-

]

seruare, colere Decanum et dignitate et @tate preestantes, omni

il

ratione ac tempore commoda huius studii augere, Decano legi-

11

time accersenti praesto esse.

il

De ordinatione curg erit Consilio studii hulus, qua in re

potissimum ztas ac eruditio uel etiam dignitas spectabitur recepti

in consortium honorum nostrorum.

Si quid Baccalaureo alterius scholzg obstiterit, quo minus

profectus huc recipi posset, petere tamen magistrales honores ılli

jus fasque esto, sed non admittitor tamen ad illos, nisi causa

cognita.

Ab ls, qui recipientur in nostrorum honorum consortium,

si Baccalaurei erunt, exigitor florini dimidium, si Magistri, flo-

rınus unus.

Inseriptionis uero nomine pendet Magister cruciatos

VIIT, Baccalaureus LV.

Nec admittitor nisi publico specimine dato.

Diplomate si cui usus fuerit, soluat pro chartaceo cru-

ciatos IV Decano, si de membranis confici petierit, duplum item-

que Decano et consiliarı1s tres.

Ne quid autem diplomatis literarumue publicarum signator,

nisiı de sententia' communi Consilii studii bonarum artium scola

huius.

De publico ministro huius studii et sceriba seu No-

tario et curatore mensg contubernalis Cap. XVIL

Ministri publici munus officium promissio itemque usus

scribse et conuentio cum preepositis cibo ac potu curando ea sit

eaque seruetur, quge de more solet, congruenter tamen horum

temporum rationi ac prasentibus moribus.

Ac scribg quidem ministrique publici officia, ut ab

antiquo fuere, hodierng consuetudini accommodabuntur.

De prapositis uero illis qug rectissime quoque tempore

Statuta 1536.

401

poterunt ac debebunt constitui, ea consideratis commodis cum

e

S

publieis tum singulorum diligenter atque prudenter constituantur.

Quin etiam si quid inter progressiones rerum scholasticarum

\e

uel deesse aliquid necessitati atque usui uel superesse iudicabitur

)=

siue quod parum intelligetur, seu perperam propositum sit, de

l

üs omnibus quoque tempore arbitrium existimatio interpretatio

)=

mutatio, abrogatio penes Vniuersitatem schola huius esto, ut su-

periores constitutiones emendent corrigant augeant diminuant re-

C

uocent pro eo atque vsus poscet et ipsorum sapientia decernet.

{l

Nihil enim semel ad omnes casus occasionesque rerum ac tem-

porum suffieienter deseribi possit.

N

lı

d

l

]-

S

-

|-

T,

®

)-

IS

IC

I

1b

6

Urkunden der U, Tübingen,

26

de

un

di

mM

gr

de

D

Z

BURSZ.

de

g

Die Bursen waren eine für die Universitäten des Mittelalters

wesentliche Einrichtung, um nicht blos den Aufwand der Schüler

J

d

zu mindern, sondern auch um den klerikalen und klösterlichen

Zuschnitt des Studiums zu wahren.

Meist enthalten die U.Sta-

W

tuten die Bestimmung, dass jeder Scholar einer Burse angehören

R

müsse, und Ausnahmen werden möglichst beschränkt.

d

In die Burse trat schon der Knabe ein, um die Lateinschule

derselben, in Tübingen das Pädagogium genannt, zu besuchen,

M

und blieb bis er den Grad des Magister artium erlangt

hatte, von welchem aus zu dem Studium der drei oberen Facul-

u

Also erst mit etwas reiferen Jahren

si

täten übergegangen wurde.

W

und nach Erlangung des Grades, durch welchen er ein vollbe-

M

rechtigtes Mitglied der Körperschaft geworden war, stand ihm

IS

frei sich von jener Gemeinschaft zu trennen und sein Leben nach

Gutdünken einzurichten.

(l

Es lässt sich annehmen , dass der Aufenthalt in der Burse

6

nach Absolvierung des Pädagogiums in der Regel drei Jahre,

al

das Fachstudium bis zu fünf Jahren in Anspruch nahm.

dl

Die Artisten Facultät, welche die Bursen regierte, ihre

M

N

'

sämmtlichen Supposita in denselben beisammenhielt, das Ver-

mögen verwaltete, welches von den Universitäten selbst oder von

D

milder Hand diesen Anstalten zugewandt wurde, gewann dadurch

jene Selbstständigkeit neben den übrigen Facultäten, die zuerst

'll

auf der Pariser Schule ausgebildet später auch auf den deutschen

erstrebt wurde.

Sie war dadurch für die sonstige Zurücksetzung

N

in etwas entschädigt.

to

In Tübingen wurden zu Bursen kurz nach der Gründung

M

Häuser erworben und gebaut (s. S. 67) an dem Abhang zwischen

f

Bursee.

408

den Gebäuden der Universität und der Stadtmauer gelegen, klein

und unansehnlich !.

Im Lauf des 16. Jahrhunderts , nachdem

die Realistenburs 1534 bei dem Brand des Universitätshauses

mit zu Grunde gegangen war, wurden mehrere derselben. in einen

grösseren Bau von vier Stockwerken umgestaltet.

Die Scheidung in die zwei Wege der Realisten und der Mo-

dernen hatte bis dahin eine äusserliche Trennung begünstigt.

Das feindselige Verhalten der einen gegen die andern hätte beim

Zusammenwohnen zu Händeln geführt.

Es war (1(’SSSVG%'GI'L SOgar

der einen Secte das Betreten der anderen Burse untersagt.

Ob-

gleich schon die östreichische Regierung 1525 jenen Zwiespalt

el

der Wege aufhebt, die Namen verbannt (s. S. 147), dauerte doch

N

die alte Unterscheidung fort und müssen auch die Reformatoren

ar

Am wirksamsten hat wohl jener

wider auf Vereinigung dringen.

en

Brand die Zusammenlegung gefördert, indem er einen Theil der

Realisten ihres Obdachs beraubte.

Gleichzeitig erlosch aber auch

e

durch den Fortschritt des Wissens der alte Gegensatz philoso-

,

phischer Lehre.

(

Die Reformatoren wollen die Burse oder, wie sie dieselbe

il-

umnennen , das Contubernium in wesentlich derselben Be-

en

stimmung wie bisher erhalten.

Nach der Mitte des Jahrhunderts

e

werden aber diese Anstalten den jungen Leuten, die man jetzt

ın

Studiosi nennt, zu enge.

Wer in den günstigen Verhältnissen

ch

ist, um des billigeren Lebens im Contubernium nicht zu hedürfen,

dem ist schon durch Herzog Christophs Ordnung von 1557 der

e

einfache Ausweg

gezeigt, dass er einen privatum praceptorem

1e,

annahm.

Dafür

war nicht weiter nöthig, als dass er von irgend

]}

einem Magister -‚sich dessen besondere Aufsicht zusagen

4

1es8,

e

welche nicht einschloss, dass er mit dem Studiosen hätte zu-

sammenleben müssen.

Die Constitutio Fridericiana von

1601

blr

(D

ertheilt diese Erlaubniss förmlich.

cn

Sobald aber das Contubernium aus einer dem Organismus

S

der Universität unentbehrlichen Unterrichtsanstalt zu einem K ost-

ED L

en

PTb: dec. £ 3

Item ordinate tunc fuerunt — 7. Oet. 1477 — qua-

ng

tuor domus pro bursis habendis atque a facultate quatuor Magistri depu-

tati et approbati ad regendas easdem bursas videlicet M. Joh. Stein,

ng

M. Conr. Fesseler, M. Herm. Vetter et M. Wilh. Mütschelin.

en

Fessler und Mütschelin gehören zur via antiqua, die andern zur moderna,

26*

404

Burseg.

C

haus für Bedürftige geworden war, liess die Sorge für dessen

(

Unterhaltung nach. Die Beiträge aus Ööffentlichen Mitteln na-

mentlich an Früchten — bis zu 300 Scheffeln jährlich — flossen

\l

unregelmässig , der Besuch der Anstalt wurde ungleichförmig.

e

Kurz vor der Reformation zählte laut den erhaltenen Rechnungen

YO)

der Bursrectoren die Bursa realium 3 Magister und 19 Scho-

Nach der Ver-

Ia

C

laren, die Bursa modernorum 42 Personen.

20{

einigung beider finden wir 1543 und nachher sogar bis 80 und

90 Bursalen.

Rector war damals durch eine Reihe von Jahren

m

Johannes Mendlin von Tübingen (s. S. 234), früherer Prior

in Bebenhausen, der sein Amt gern und gut verwaltet zu haben

eine Stif-

d

d

scheint.

Zr machte 1576 kurz vor seinem Tod selbst

SE

tung, aber nicht zur Burse sondern zum Martinianum

Die Facultät hatte an dem Hause eigentlich nur noch das

D

Interesse, dass sie den Rector stellte und einigen ihrer Mitglieder

SC

aus dessen Verwaltung kleine Geldbezüge zuflossen.

Gleichzeitig

\

hat das fürstliche Stipendium, dessen Zöglinge längere

de

Zeit in der Bursa zu Gast gewesen waren, die bekannte £heo-

th

logische Anstalt, welche jetzt die Bezeichnung des evangelisch

fl

98

theologischen Seminars führt, gemeinhin aber mit dem alten

Namen das Stift heisst, den grössten Theil der Aufgabe von

Burse oder Contubernium übernommen.

Und in den KEinrich-

ge

lı

tungen dieses Hauses lebt noch heute die alte Bursenordnung

fort.

N6

Unbemittelte Lehrer suchten auch noch im. 17. Jahrhundert

al

de

den Posten des Rectors, wie Wilhelm Schickard (von 1619 an).

Obgleich das Contubernium stets eine Anzahl von Bewohnern

mß

hatte, scheint es gleichwohl schon gegen Ende des 16. Jahrh.

vorzugsweise eine billige Speiseanstalt für Kxterne gewesen zu

(F

sein.

M. Crusius erwähnt, dass 1591 sich 109 Tischgänger dort

s

sättigten um den Preis von 18 Schilling oder 7 Batzen in der

Be

Woche !

Eine erziehende Aufgabe hatte die Anstalt nicht mehr.

hat

Der dreissigjährige Krieg zerrüttete sie wie alles übrige. Und

mü

obwohl man sie wieder etwas aufrichtete, so ist doch gegen Knde

des Jahrhunderts in den Berichten des Senats »dieses verarmbte

de

VE PTE

1 1695, in einer »theuren und betrübten Zeit« war der Preis auf 18

bis 20 Batzen gestiegen.

L

Bursee.

40

3

en

Corpus« (1682) »dieses fast zerfallene Corpus« (1705) mehr ein

1a

Gegenstand des Mitleids als des Interesses.

en

Kurz zuvor aber sollen noch laut einer Aeusserung von

18

Rector und Senat (1695), ehe diese Kriegsdrangsale also stark

en

eingerissen, von den benachbarten Reichsstädten besonders auch

10=

von Augsburg, item aus dem Anspachischen sich eine grosse

el

Zahl Studiosorum eben um dieses Contubernii willen allher ge-

d

zogen haben.

en

Bis an sein Ende aber ist dem Contubernium als eine Er-

or

innerung an Formen alter Zeit noch geblieben, was A. F. Bök

en

Gesch. d. U. . T. 1774. S. 310 schildert.

»Auch inseribieren hier

if-

die neu ankommenden Studierenden und bezahlen etwas, wenn

sie nicht schon auf einer andern Universität gewesen, für die

las

Deposition, deren Andenken nur bei den aus den Kloster-

er

schulen “hieher beförderten Stipendiaten, ohne die geringste Di-

fg

vexation, durch Vorzeigung der vorhandenen Reste aus den Zeiten

16

des Pennalismus und KErtheilung historischer Nachrichten von

0

ihrem Ursprung und vormaligen Gebrauch, wie auch durch eine

sch

öffentliche Rede von dem Ersten unter den Kandidaten der Ma-

en

gisterwürde in etwas erhalten wird.«

0n

Wie früher die Bursen den ankommenden Beanus empfien-

h-

gen und ihren Insassen nicht wehrten mit demselben die etwas

plumpen Ceremonien des Hörnerabstossens, der Depositio vorzu-

ng

nehmen, so hat das Contubernium noch vor hundert Jahren we-

f

nigstens die Folterwerkzeuge vorgewiesen und hatte die Gebühren

1)

der Deposition einzuziehen, welche seit 1744 der U.Bibliothek

In

zuflossen.

N

h

Die letzten Einträge in das Register des Contuberniums

z

(Fach XV, 19) sind von 1800. Nun glaubte man aber die An-

r

stalt gänzlich entbehren zu können und überwies das Haus den

Bedürfnissen der Mediciner.

Von 1803 bis 1805 dauert der Um-

ler

r

bau des schadhaft gewordenen Gebäudes, dessen Kosten man

C

mühsam aufbrachte, um dort ein Krankenhaus einzurichten.

dE

Man nannte dasselbe Klinikum, und diese Bezeichnung ist

le

dem Hause geblieben.

18

]!

dl

l

I

€l

{

i

I,

0

STATUTA VON 1505.

C

0

Die folgenden Statuten für die Bursen, eine Revision und lose Zu-

sammenstellung der zahlreichen Beschlüsse, welche die Facultät über Ver-

waltung Einrichtung und Lehrgang gefasst hatte, scheinen mit der zwei-

W

ten Redaction der Facultäts Statuten etwa gleichzeitig zu sein.

Sie sind

Y

mit jenen in einem Bande zusammengeschrieben Fach VI, 21. Da Nach-

1

aus October 1508 datiert sind, und nicht abzu-

träge zu denselben f. 87

sehen ist, warum diese conclusa nicht in die Redaction aufgenommen wor-

N

den sein sollten, wenn sie schon vorgelegen hätten, so darf man wohl

schliessen ,

dass

diese Statuten vor

1508 fallen.

Und es wird ‚hiedurch

(

zugleich die oben S. 320 aufgestellte Vermuthung über die Zeit der z wei-

ten Redaction der Facultäts-Statuten bestätigt.

Bei dem Abdruck sind grössere Abschnitte, welche ebenso in den Sta-

tuta facultatis sich finden, nicht widerholt, sondern durch Verwei-

sungen ersetzt worden.

Alle und jede Widerholung hat sich aber nicht

e

füglich vermeiden lassen, ohne dass der Zusammenhang auf lästige Art

gestört worden wäre.

1

N

Ordo actus visiıtationis bursarum.

Rector vniuersitatis priusquam bursas visitet auiset ad octa-

f

am precedentem Rectorem hurse et Conuentores, vt se hineinde

f

solerter informent de defectibus commissis, quatinus postea

]

inquisiti melius respondere queant.

(

Devısıtatlone bursarum.

Item statuit alma yniuersitas, quod Rector infra mensis spa-

cium post suam electionem , aut quam primum commode poterit,

vna cum decano facultatis artium et cum duobus senioribus ma-

gistris eiusdem facultatis omnes et singulas bursas predicte fa-

(

cultatis visitabit, ac coram Reetoribus bursarum et scolaribus

eorundem statuta nostre vniuersitatis sub rubrica de offic1io

Statuta 1505.

407

rectoris bursarum descripta publice legi faciat, et ab eis-

dem per eorum fidem diligenter inquirat, an huilusmodi statuta

Quod si in aliquo defecetum aut negligentiam

ibidem obseruentur.

fore comperiat, illud sollieite emendare et corrigere penasque in

eius statutis contentas exigere velit, promissionem quoque & Rec-

toribus bursarum de elausura earundem juxta statutorum teno-

rem illie solenniter recipere ab eisdem.

Voluit etiam et statuit vniuersitas, quod omnes et singuli

offieiales tam wniuersitatis quam singularum facultatum prestent

corporaliter sua juramenta debita, antequam de suorum offi-

ciorum exerecitione se intromittant.

A

e

Insuper voluit vniuersitas, quod quilibet Reector burse, con-

@-

uentor, resumptor magistrandorum et pedagogista promittant,

nd

quod si per eos quorum intererit correptus vel depositus fuerit,

ch

non id aduersus tales vindicare velit, via facti directe vel indi-

ZU

recte. Viam juris autem nemini voluit esse preclusam, saluo ta-

o

men statuto vniuersitatis de negoclis in studio emergentibus , ın

ohl

rch

quo casu vniuersitas suam faciat causam.

€

Promissio Rectoris burse et conuer torum.

Ü&

WEl

Ego promitto meis bursalibus fideliter in moribus dieiplina

C

o

et doctrina preesse *, bursam meam horis statutis ab vniuersi-

Art

tate firmitate non ficta claudere, cum mihi ex officio claves te-

nere competierit, clausamque congrwis temporibus pro NOSSC tenere.

Discolum vel vagabundum mecum non tenere, qwuin illum Rectori

uninersitatis aut eius vices gerenti per me vel yer alium infra

{a

triduum denunciem emendandum.

A beano pro beanie deposi-

nde

tione non plus tertia parte floreni renensis eXigere aut exigt

S{ea

permittere, licencia ad amplius exponendum ab universitate non

obtenta ?f. Quod si per eos quorum interest correptus vel depo-

situs fuero non id adversus tales vindicare volo via facti directe

vel. indirecte.

(pi\'

E

n

1 beigefügt: ipsosque fideliter ad latinisandum inducere.

na-

2 beigefügt : infra mensis spatium qualibet mutatione cum sindico ra-

fa

cionem facere de censu domus ac de receptis solutum facere.

ib'us

c10

408

Burseg.

e

Promissio conuentorum, cum primum assumuntur,

}

de obediendo Rectori burse.

Item quilibet conuentur assumendus, priusquam assumatur,

promittat bona fide loco iuramenti: quod Rectori burse obedire

velit in singulis, que secundum tenorem statutorum vniuersitatis

N

et facultatis artium aut ordinationum bursalium debitum conecer-

4|

nunt regimen burse, atque contra Rectorem burse non insurgere,

!

ad eius vocationem sine dolo et fraude illico comparere, in euen-

tum etiam, in quem sibi vices Rectoris committi contigerit, ex-

tunc ad exercendum fideliter officitum eiusdem astrietus esse velit.

]

Nec sibi procurare velit claues burse clauibus similes.

Similiter

e

sic substitutus ea capitula Rectori burse promittere debet, que

ceteri magistri non conuentores tamen bursam inhabitantes Rec-

torı vniuersitatis promittere sunt astricti.

Promissio pedagogietresumptoris magistrandorum.

U

Y

Ego promitto meis bursalıbus scolaribus fideliter in moribus

N

disciplina _ et doctrina preesse *,

IN

Discolum vel vagabundum incorrigibilem mecum non tenere,

(

quin ıllum Rectori burse vel eius vicem tenenti per me vel alium

infra tridwum denunciem emendandum , pro augmento et honore

burse fideliter agere, Rectori burse et conuentoribus in licitis et

honestis regimen et statum bonum burse concernentibus obedire.

Nullas conspiraciones aut Ligas facere in preiudicium

N

burse ac Rectoris eiusdem , pariter et conuentorum.

Neque his

forsitan attemptandis interesse, sScolares denique contra vniuer-

P

sitatis ac facultatis sew aliorum quorum interest ordinaciones

minime defendere.

Insuper promitto, quod si yer cos quorum

N

interest correptus wvel depositus fuero, non id adversus tales

vindicare volo via facti directe vel indirecte.

N

Item volumus quod illa promissio et precedens que respicit

(

conuentores, statim prestetur ab electo conuentore resumptore

vel pedagogo iın manus Rectoris vniuersitatis presente Rectore

burse hulus vel illius de qua est qui iurare habet, sub pena

Nec debet

privacionis omnis emolimenti ratione talis officii.

M

M

)

1 beigefügt: ipsosque fideliter ad latinisandum inducere.

Statuta 1505.

409

electio censeri sortita suum effeetum, nisı electus prius iurauerit

prout tenetur secundum ordinacionem quorum interest.

Promissio bursalium magistrorum aliorum a p Te-

missis officialibus.

Statuimus similiter, ut magistri bursam inhabitantes *! pro-

mittant bona fide: quod fideliter pro augmento et honore burse

agere velint, Rectori burse ac conuentoribus in licitis et honestis

regimen et statum bonum burse concernentibus obedire. Nullas

conspirationes aut ligas facere in preiudicium burse aut

Reetoris eiusdem aut conuentoris.

Neque his forsan attemptandis

interesse, Scolares denique contra vniuersitatis aut facultatis seu

'

etiam aliorum quorum interest ordinaciones minime defendere *,

De non fouendis hospitibus.

Ad precauendum expensas illieitas in bursalibus statuimus,

.

ut Reetores bursarum mandent procuratoribus suis, Ne cibum

vel potum ministrent hospitibus bursalium, etiam si ıllos in com-

$

munitate reficere vellent, sub pena unius solidi h., nisı habita

licentia a Rectore burse, qui etiam non debet passim licentiam

concedere, nisi illi essent consanguinei vel affines, super quo ma-

N

A

ture veritatem inquirat.

Ü

De bursg clausura et celauium custodia.

A

Item Reetor burse, vel eius vices gerentes, faciat claudi bur-

N

sam mox post campanam die wachtglock vulgo nominatamı

$

per juramentum.

.

Item Solus Rector burse (vel eius vices gerens in sua ab-

sentia) apud se habeat burse claues in bona custodia et clau-

N

sura, ita ut nullus alius absque eius consensu illis uti valeat,

S

sub pena quarte partis floreni tociens quociens omiserit. Item

non habeat rector burse in potestate sua cuiquam etiam magistro

i

conuentori claues burse communicare aut committere per jura-

C

1 Beisatz:

sieut omnes officiales et scolares extra bursam habitantes.

j&

2 Beisatz: Item promittat etiam si hic complevit gratis et alibi pro-

movebitur , quod velit solvere juxta conclusum ultimum De qualitate pro-

%

movendorum fol. 63 facie conVv.

Das Citat passt zu keinem der Statuten-

bücher,

Bursee.

410

mentum, nisi substituendo talem vicereetorem, cum: bursam exire

voluerit.

Item famulus clauiger jurare debet in assumptione

e

sua, quod fideliter claudere et aperire velit, nulli claues com-

l

mittere sine licentia veri vel vicerectoris atque post clausionem

de noete et apertionem de mane eidem indelate claues presentare.

Item famulus - juratus quocienscungue aliquem emittere vult

magistrum conuentorem a Rectore burse claues petat, qui Rector

famulum interrogare debet, quem emittere velit, sub pena unius

solidi tociens quoeciens omiserit soluendi.

Item statuimus, ut nullus alius a predietis scilicet Rectore

et vicerectore claues similes clauibus burse habeat procuret vel

utatur per jJuramentum.

Desılenti10 1n mensa.

Item tam conuentores quam magistri ceteri mensam ın bursa

habentes congruum debent habere silentium in mensa, et

eorum exemplo etiam scolares similiter inducantur , teneaturque

Rector burse vel vieem tenens, in absentia vero illorum alii con-

uentores , eosdem omnes hortari ad congruum sileneium seruan-

dum, hortationem non curantes denuntiare infra octo dies super-

intendentibus de pena transgredientium arbitraturis, sub pena

duorum solidorum h. tociens quociens omiserint.

Scolares trans-

gredientes juxta arbitrium suum corrigant et castigent sub pena

eadem.

Item Nullus rector aut conuentor burse scienter aliquem

non immatriculatum matricule nostre vniuersitatis in bursa

Nec etiam

sua ultra octo dies foueat sub pena unius floreni ren.

a beanio quemquam absoluere presumat, nisi hujusmodi intitu-

latio sibi certa fuerit sub pena eadem.

Item Conuentores infra triduum debent publicos lusores

et meretricarios nec non inobedientes rebelles discolos ac

discordias et conspirationes facientes Rectori vniuersitatis denun-

ciare, dummodo saltem moniti non destiterint, per juramentum,

ut supra in prima promissione conuentorum, €eo saluo quod sic

expulsi nichilominus censum burse, lignalia et alia secundum con-

suetudinem bursarum per mutationem coucernentia, etiam pastum

pro actibus scolasticis juxta ratum temporis soluere teneantur.

Statuta 1505.

411

®

De refecetione in communitate habenda.

e

Item Reetor et singuli conuentores suam refectionem prandız

>

et cene semper in communitate habeant, nisi hospitem ho-

I

norabilem *! habeant.

Similiter omnes officiales et famuli mensam

ex officio bursalem participantes, excepta causa infirmitatis merito

l

exeusantis, sub pena 2 Z h. quociens quis contrauenerit soluen-

J

dorum.

Volentes vero habere speciales refectiones illas

N

cum refusione omnis damni burse ex hoc quomodocunque emer-

gere potentis ratione vtensilium juxta arbitrium Rectoris burse

(

faciant priuati communi burse mensa, pena sub eadem.

]

Item nemini committentur vtensilia burse, ut sunt scamna

disei ? rel. sine consensu Rectoris burse sub pena quinque .

De speciali scolarıum superintendentia.

d

Statuimus etiam, ut in qualibet bursa iuxta numerum con-

Ü

uentorum bursas inhabitantium fiant partes bursalium sorte

7

yvel alio modo numero equali, ita ut quilibet conuentor bursam

inhabitans numerum scolarium habeat, ad quos preter generalem

obligationem (qua omnibus preesse et prodesse tenetur) speclali-

ter oculum habere debet, vt tales honestius et diligentius viyant

et studeant , et maxime circa expensas quas cum procuratore et

pincerna faciunt, quatinus curare possit, vt tales sibi legem pro

suis positam non excedant.

De sum ptibus.

Volumus denique, quod prepositus et pincerna leges

PE

1 Erläutert durch ein späteres Statut f. 88 v.: hospes honorabi-

lis is vel hic est: persona non leuis, ob cuius honorem et reuerentiam

precise conuiuatio illa tune ordinata est alias non habenda et que non

est in fraudem statuti citata vel vocata, ut sic ea presente habeatur occasio

comedendi extra communitatem.

In quo tamen nihilominus Rector burse

et eptomodarius se debet facere presentem communitati ex hoc donec re-

fectio bursalium fuerit consummata, ut singula fiant debita curatione. Alias

nunquam licet Rectori burse aut conuentori sine licentia superintendentium

suas refectiones habere extra communitatem sub pena quinque solidorum,

quos per juramentum prestitum intra triduum post huilusmodi excessum

debet dare cum effectu superintendentibus vie sue totiens quotiens cogno-

uerit se mane et sero huiusmodi statuto contrauenisse.

2 Teller,

Bursee.

412

sibi datas a conuentoribus circa suos seruent per iuramentum

fl

atque singulis septimanis in presentia conuentorum legantur

0

publice omnia specialia in bursa per ijuramentum, que ipsi ac

famuli eorum bursalibus transacta septimana dispensauerunt, non

solum ad credenciam sed etiam pro peccunia prompta, vt con-

uentores predicti audire valeant et

scire, an leges date preposito

et pincerne circa suos sunt servate.

Item etiam omnes et singuli

alii de vniuersitate volentes

6

dare esculenta et potulenta bursalibus debent illa omnia et sin-

gula, non obstante si forte aliquid dederint eis pro prompta

peceunia seu mox vendiderint, per iuramentum palam et pub-

lice legere quolibet die dominico et legi viuere, quam ipsis

dabunt conuentores et Reetores bursarum pro ciborum ac potus

bursalium dispensacione.

De conuentoribus.

Item quilibet conuentor non corrigens vel non denuncians

Rectori burse scolares insolencias vel strepitus commi-

nitantes *! ijuxta tenorem hulusmodi statuti solvat 2 .

Item si qui conuentorum pro honesto regimine sibi com-

missorum quedam alia rationabilia condiderint, statim illa trans-

gredientes penas inibi expressas siue condictiones soluant. Quod

si quis scolarium siue baccalaureorum penas huiusmodi soluere

recusauerit , talis Rectori vniuersitatis denunciatus duplum pene

soluere cogatur.

Item Nullus conuentorum presumat a -quoquam ad bursamı

suam diuertente pro utensilium conseruatione plus quatuor

solidis h. exigere aut minus recipere, saluo uno solido pro scam-

nis dando.

De promissione bursali ab extra stantibus

exigenda.

Item volumus etiam, quod magistri conuentores a scolaribus

extra bursas stantibus lectiones et exercieia ın bursa audientibus

promissionem bursalem eos concernentem reciplant infra

octo dies sub pena priuacionis ipso facto etiam emolimenti pro

Z

E

—1 später : committentes,

Statuta 1505

413

l

tempore, quo ille qui non fecit bursalem promissionem exer-

cicia audiuerit, communitati burse applicandi per iuramentum.

l

De introducentibus mulieres suspectas.

Item Magister vel conuentor introducens mulierem su-

ecunda

spectam in bursam soluat prima vice duos florenos ,

vice quatuor et tercia vice suspendatur a regencia et a bursa

excludatur.

Super quibus Reetor burse “conuentores et alios magistros

d

et conuentores rectorem burse Reetori vniuersitatis sub debito

prestiti iuramenti denunciare debent.

S

De conuentoribus.

Conuentores sub pena quatuor / a singulis, qui scolares ad

bursam suam adducunt, inquirere debent, anne ipsi conuentores

hujusmodi illorum peccunias pro eorum usu servare debeant

aut ıpsi novelli easdem in sua potestate retinere.

Item nullus magistrorum sub debito prestiti iuramenti a

scolariıbus pro resumptionibus eis factis plus recipere presumat

quam de hoc sub titulo de resumptionibus! cautum re-

peritur.

De reetore burse et conuentoribus.

Habeat insuper Rector burse curam domus, ligna et alia

domui _ necessaria temporibus congruis fideliter procuret, nil huius

intuitu sibi yvsurpando, bursam etiam claudi disponat, claues

apud se vel alium fidelem iuratum teneat, ut supra habetur.

Kxeessus iuxta statuta corrigat et supposita non corrigibilia tan-

dem a scolarium consortio excludat, sibique specialiter commissos,

si ad studium et disciplinam invtiles videantur, superintenden-

tibus denuneiet.

Magistros denique cohabitantes honeste tractet,

odio et amore seclusis. In quibus omnibus si negligens repertus

fuerit , in vno floreno tociens quociens mulctetur , tandemque si

se non emendauerit a bursa exceludatur.

Item conuentores introitum et exitum singulorum de

bursa signent, censum ea cum diligentia colligant, qua suum

E EB

1 s. oben $S. 347,

414

Bursee.

exigere et colligere essent parati, collecta quoque vniuersitati

vel eius procuratori presentent, de quibus vniuersitati rationes

facıant.

Denique cameras iuxta scolarlum qualitatem et mul-

titudinem atque ipsarum camerarum capacitatem pro utilitate

vniuersitatis fideliter distribuant,. in huiusmodi suorum laborum

d

remunerationem de quolibet floreno sex m levaturi.

Item conuentoribus omnia kathedralia sue vie, mensaäm

N

bursalem sine vino, armadue in cameris reperta cum tertia

parte omnium aliarum penarum, lupo et penis propter viles mu-

{

lieres repertas exclusis, lupum totum cum duabus tertüs ali-

(

arum penarum communitati cedere volumus.

]7

Item statuimus, ut quilibet conuentor habeat curam dili-

gentem super armis statuto wvniuersitatis prohibitis suorum

bursalium.

Item quod si arma apud aliquem reperiat, illa ab

Si autem bursalis dare recusauerit,

eodem exigat ac retineat.

talem Rectori vniuersitatis denuntiet, sub pena quarte partis

floreni tociens quociens omiserit.

p

Statuimus, ut magistri conuentores sua exer6c1c1la Incıpi-

f

ant et finiant iuxta quoddam statutum bursale desuper concep-

tum, sub pena in eo contenta, super quo denunciare se tenentur,

dum a superintendentibus de hoc interrogati fuerint.

Item Nullus conuentor se absentet vel abeat sine licencia

u

sui superintendentis ad hoc pro tunc ordinati, qua obtenta alıum

in locum eius substituat conuentorem. Quod si commode habere

non poterit, alium magistrum ad hoc ydoneum . cum consensu

d

prefati superintendentis sue vie subordinet.

Insuper non rediens

]

termino sibi statuto vel sine eius licencia abiens sit 1pso facto

officio privatus.

Interim alius ydoneus ab illis quorum interest

in locum eius surrogetur '.

N

Z

d

1 Dahu später: Rector Burse aut conuentor volens cum fauore super-

N

intendentis abire, etiam animo redeundi eodem die, vel per alium dicere

habita causa rationabili, debet per se ipsum fauorem a superintendente

S

habere ante suam abitionem vel substitutionem. Si vero non potest per se

S

ipsum adire superintendentem, recipiat per alıum magistrum conuentorem yvel

d

officialem sue abitionis licenciam vel substitutiouis, causa plene instructa.

Sl

Insuper debet suum vicarium, si est officialis burse, ad minus per horam

}

aut duas si non officialis, prius certiorem reddere aut facere de materia,

a

quam pro eo docebit.

»

Contraueniens illi statuto in toto vel in parte debet et tenetur se ipsum

N

Statuta 1505.

41

De temptatoribus.

Item de cetero nulli quorum interest promouendos temptare

e

tempore temptaminis, quod fit ante admissionem, licet

aliquid potulenti vel esculenti vel alias quidquam a& temptandis

exigere, sed a baccalaureandis dnos et a magistrandis quatuor

l

solidos levare possunt et non amplius, per iuramentum, aut ab

d

eis oblatum reciplant.

Non minus tamen ter baccalaurendos et

quater magistrandos interpolatim temptare teneantur sub pena

Similiter de cetero omnes omittantur ex-

quarte partis floren!.

pense in quibuseunque invitacionibus preter sumptus in

vino pane caseo et fructibus, sub pena unius quarte partis floren!.

I

De rationem facıentibus.

)

Item conducentes prandia et rationem cum hospite de eisdem

facientes nullos faciant sumptus vel expensas, sub pena quarte

partis floreni ren. a quolibet eorum solvendi, cum contrarium

fecerit.

De magistris.

Item quilibet magistrorum, quorum est admissos promOo-

uere, actum per se ipsum faciat, sub pena quarte partis floreni,

l

Nisi alium substituendi a superintendente habeat licenciam.

e

Item magister quilibet de facultate artium per se ipsum

ü

disputando presideat cum potest, quociens ordo tetigerit, sub

pena 7 / h. decano applicandorum.

0

Item. quilibet ebdomodarius tempore promotionis

=

S

S

intra triduum, totiens quotiens cognouerit se contrauenisse, superintendenti

denunciare et penam luere pro ‚singulis excessibus singulatim per iura-

mentum mox post suam denunciationem.

Quod si quis non redierit termino sibi statuto, aut si quis sine licentia

superintendentium abierit, sit ipso facto priuatus suo officlo. Quo non ob-

6

stante debet nihilominus mox cum redierit intra triduum suam abitionem

aut absentiam superintendenti denunciare.

Quod siue fecerit sine non, pos-

sunt superintendentes alium conuentorem eligere vel si expediens videbitur,

l

prefatum magistrum officio priuatum iterum reassumere auditis causis sue

Quarum penarum

absentie vel negligentie sue condicetionis culuscunque.

prefatarum solutio fieri debet in manus superintendentis huius vel illius

