communitatem et si quid ullius rei aut numorum desit, explere

iM

statim numerata pecunia: postremo sul muneris proprias leges,

s

quo minus in faciendo officilum suum decipiatur, intra dies ab

inito Magistratu octo, notas pellectasque habere.

in

Decani Prouincia.

fl

Decani disputationum cura propria est,. de quarum ratione

in sequentibus exponetur. Jussum est eorum nomina, qui honores

se petere professi apıd illum fuerint, Rectori Vuiuersitatis deferre,

d

ut intelligi possit, utrum in Album illius inseripta ea fuerint.

(

Item Consilium ne cogito, nisi re prius communicata

cum Consiliarlis suis, praeterquam aliquo subito ac necessario

V

casu Consilii habendi causam in charta deseriptam explicet.

Sententias ordine et exquisite rogabit, secundum plurimas

aut in paritate sua accessione auctam partem decernet.

De qui-

bus constitutum fuerat sub anno suo notato, et primo mense ex

i

quo Magistratu abiit inter acta referto.

i

Magistrorum profitentinm bonas ‚artes atque literas sigillatim

f

atque peculiariter perscripta nomina habeto.

Quacungue in re publieam administrationem huius studii

E

Statuta 1536,

38

30

u

claudicare inque illa delinqui cognouerit, annititor, ut corrigat,

IN

si non quibit ad Consilium suum aut quatuor ulros preesides

N

Contubernii, uel etiam si res poscet, Vniuersitatem huius scholz

M

deferto.

Ne abesto oppido ultra dies XV nisi permissione Consihi

i.m

I6

studı huius, cumque hac substituto in suum locum altero ex

m

Consiliar1is.

Ferias et uacationes promulgato.

In Magistros improbos et neglectores Ordinis ac Imperii de

Consilii sententia animaduertito.

SE

Impensas huius studii nomine preecipuas ne facito nisi de-

li-

cretas in Consilio; mediocres ipse de sententia Consiliariorum

N0

fideliter exequitor.

' Cum primum magistratum inierit, rationibus a prioris anni

Decano relatis pecuniam fraditam una cum aliis huius studii

ım

propriis integram recondito ac in arcam communem deponito ;

SE

additis chartis duabus, in quarum una conclusio rationum prioris

llli

anni Decani, in altera totius pecunig summa perscripta sit.

16

TIpsi autem Decano X floreni, quibus utatur quosque priua-

(8.

tim tractet, concedantur, ultra quos ne quid publice pecunie in

ab

usus suos trahito.

In publicis Conuiulis, quo quisque loco sedere debeat, Deca-

nus presecribito , a quo imperatum ordinem qui turbare ausus

fuerit, de conuiuio exigitor.

e

De prg miis Decani.

168

Decano pendetur honorarium precium laboris atque operze

TE

de fisco huius studi florenorum quatuor et concedetur mer-

ces inseriptionis eorum, qui sua apud illum nomina profitebuntur.

ﬂ?ü

Quo die statuta recitarit, impendere de fiscı pecunia ad Con-

10

uiui1olum Magistris presentibus instruendum liceat eruciatos XV.

. In publicis ce@tibus certo loco honoretur, si quam pro-

llü'5

gressionem dignitatum ac honorum fecerit, siue genus uitae a

ul-

priore laudabilius, ut exempli causa de celibatu in matrimonium

eX

ingressus fuerit, praemio de pecunia fisci afficitor florenorum duum.

Idem curato alteri cuilibet Magistro professori artium in pro-

mM

fessione honorum et ad hune modum mutatione generis ultee

munusculum de fisco huius studii floreni vnıus.

dil

Urkunden der U. Tübingen.

25

Facultas Artium.

386

De Consiliariis Decani Cap. V.

di

Adiuneti Decano duo illius Consiliarii erunt, cum qui-

büs communicata causa , si quando res poscere uidebitur consi-

al

lium Communitatis huius studii conuocabit interminatione ad-

u6

ditee mulete, que exigatur a non apparentibus. Hi designantor

ita ut vnus, si fieri possit, de duobus sit prioris anni Decanus,

et

alter ex Magistris Communitatis studii hulus, grauioris ulte et

mM

xtatis. Ab iis ijusiurandum dabitur in Consilio studii huius in

hanc sententiam :

Velle in deliberationibus suadendo dissuadendo consulendo

I

statuendo fidem ueritatem reipublicse respectum sequi, Decreto-

SC

rum chartas una cum Decano obsignare, Decano accersenti prasto

{a

€esSse.

Hoc facere recusanti muleta imponitor floreni unius.

(

0

De Consilio Communitatis studii artium Cap. VL

Consilium Communitatis hi absoluent: Decanus, Magistri

contubernalis Collegii et Magistri Pedagogii. Hi dabunt 1usiu-

randum in hanc quisque sententiam :

Velle in deliberando consulendo decernendo suffragando sen-

N

tentiis ferendis pietatem fidem integritatem respectum dignitatis

l

et commoditatum huius studii sequi, preestare silentium celan-

6

dorum, reuereri Decanum et ztate ac dignitate praestantiores Ma-

gistros, uocatum se in consilio adesse aut muletam dicetam soluere.

x

In consilio is, de culus C

V

ausa ac re deliberabitur, abesto

inter deliberandum. Si quis accersitus ad consilium non uenerit,

eius absentia deeisionibus ac decretis nequaquam officito.

N

De doctrina studii bonarum artium Cap. VII.

1

Doctrina bonarum artium certee rationis ac modi preeseripta

quondam fuit honores ut fit gradatim

petentibus.

Id quidem

recte factum, sed ratio uetus ac modus

intolerabilis his tempo-

ribus uidetur.

Doctrina igitur bonarum

artium ad talem ut se-

quitur preeseriptionem tractabitur :

Hora ante meridiem VI tradentur praecepta Dialecticz.

Hora VII Rhetoriceg.

Hac frequentabunt candidati, qui Baccalaureatum petent.

Statuta 1536.

387

Jisdem horis VII Physica, VIII Ethica tradentur, quae

discant Magisterii honorum candidati.

uii

ND

Hora XI utrisque Euclidis seripta enarrabuntur.

Ad-

Hora I lingug gracg, MI lingug latine probati

tor

authores IV Philosophia Aristotelica ordine ac uia con-

ueniente.

W,

et

Atque insuper sacrarum literarum interpretationes ut sedulo

m

et diligenter audiant omnes bonarum artium studiosi, Magistro-

rum cura et attentio erit.

do

Hora XII erit hebraicarum literarum, ad quam quos

t0-

ire oporteat Magistrorum iudieium esto.

S0

Atque harum operarum precium persoluetur ab Vniuersitate

scholg huius, ut a discipulis quicquam exigi non debeat. Si quis

tamen extraordinarium et priuatum laborem docendi sumpserit

(quod fiat absque ullius detrimento etiam absque perturbatione

ordinis publice doctrine) mercedem illi pendi uetabit nemo.

{

-

De Pezdagogio Cap. VIIM.

In Padagogio puerilis. doctrina exercebitur.

Padagogar-

Il

ch administrationis. cura esto.

Cum uolet quicquid conueniens

fs

ludicarit pueris illis suis enarrato, praeseribito modum discendi,

D-

in classes discernito. Cognoscito progressiones, praseribito exer-

ar

citiorum modum, dato materias scripturarum, sed Magistri Peda-

6,

gogarche assunto et obsequuntor, statas autem horas habento,

;to

quibus pueros doceant :

1

Hora XII Grammaticg latine praecepta tradent.

VIIT seu IX.in formulis latini sermonis exercebunt et

inducent ad scriptiones de sententia Padagogarchee.

Hora XI Epistolas aut Offiecia aut similem libellum Cice-

roniıs ennarrabunt.

(a

Hora III Terentium.

U

Non autem fieri potest neque faciendum est, ut quasi ad

0-

normam höaec doctrina adaequetur et prefiniatur.

Relinquitur

e-

igitur iudicio Collegii artium tota ratio et cura pro re tempore

captu copia diseipulorum, sed hoc illius tamen quasi filo regetur.

/

De feriis Cap. IX,

Feriarum multitudine nimium cessari in studiis non oportet

25 *

388

Facultas Artium.

quare ne quis bonarum artium atque literarum in Contubernio

al

Academige Padagogioue aut extra haec loca doctrinam publice

D

exercens feriatus ullis diebus esto, nisi quibus legitime uacationes

I

et ocium conceditur statutum ab Vniuersitate scholastica.

4

DeDisputationibus quibus Magistri pra@sint Cap. X.

Dies sabbathi disputationum erit a Magistris exercen-

h

darum. Illo Magistri a publica doetrina feriati sunto. Decanus

&l

ui creatus-fuerit XV Cal. Octobris, ut-dicetum est, hoc ‚eXereir

tium ordi

etur proximo post honorem captum die sabbathi. Atque

ita deinceps XV quoque die hoc exemplum Magistrorum unus

disputationi prxerit.

Quo tamen res ordine geratur Decanus ante dies decem et

quatuor curationem hane Magistrorum _ alicui dabit, dum toto

illorum numero consumpto ınitium ad Decanum reuertatur.

Quem autem locus et series disputationi prafecerit, illi tem-

pus ante quatuor et decem dies per ministrum publicum Decanus

indieito, quo accuratius procurare possit.

Proponentur tunc deseripta in charta a Magistro disputa-

tionis future preeside, quatuor aut quinque dies ante, capıta

quaterna lis de rebus, de quibus ordinarig schole habentur,

id est literis artibus disciplinis, qu@e uno graco nomine Philoso-

phig omnia comprehenduntur.

Ad hxe assidebunt quatuor Baccalaurei, quorum singula sin-

gulorum propria sint, de quibus cum omnibus uolentibus ratione

et uia ut solet disserant et asserta sua studeant defendere. Neque

interloquitor Magister disputationis autor, nisi cum aliquem sSuo-

Totam autem rem ita moderator,

rum deficere uincique senserit.

ne quid fieri aut diei turbulenter proterue contumeliose patiatur.

Decanus assideto toto tempore disputationis aut. muletam

soluito, suam etiam auctoritatem, si res postulet interponito. Si

quid ipsi quo minus adesset obstiterit, Magistrum aliquem 1060

suo preeficito.

Inprimis Magistri ordine et serie conueniente de, editioribus

subselliis disputanto.

Quibus ipsis Decanus

singulis

premiolum curaßo, numo-

rum nostratium quatuor.

Tpsius

ac praefecti disputationi e1fit

duplum.

Statuta 1536.

389

10

Magister, cui curatio disputationıs fuerif data, ipse exerceto

(3

auß si fieri hoc nequeat, coram se Decano atque Consiliartis illius

16

excusato, quibus causa probata substituatur alius, hac tamen lege,

ut cum primum licuerit, ille qui tum suum locum non obüt,

alieno sane tempore disputationi preesit.

Ni ita fecerit, puniatur

X

arbitrio Consilii.

N-

Huius studii disputationes wstate hora sexta incipluntor,

U

hyeme hora septima.

f

d

€

acıat

Magister prefectus ‚ disputationi

priusquam coplam

E

certaminis, ipse proposita capita suis de loco superiore interpre-

N

tator et quantum poterit paratos ad illa defendenda efficito.

Si quid contra h&ee admissum fuerit, quicungue admiserit,

e

in eum animaduersio Decani esto, sed qui uolet ad Consilium

O

prouocato.

-

De disputationibus Baccalaureorum Cap. XI.

I

Diebus feriarum dominicaliunı contione dimissa ex templo,

hoc est hora circiter XII, disputatio ab aliquo Baccalaureo exer-

a“

cebitur, simili ratione uia ac modo ut superius est commemoratum,

{a

nisi quod capita attemperata ad captum iuuentutis esse debebunt.

,

De Rhetoricis Exercitiis Cap. XII.

0-

Vt autem disputationum quasi prelium ad ingenia animos-

]-

que in disserendo exacuendos repertum est, ita alteri parti suam

16

quoque palestram atque ludum aperiri oportet, ubi dicendo dila-

16

tandoque inuenta studiosi exerceantur, ut sicut iam quam bene

0-

et recte interrogare, apposite atque diserte respondere, dissoluere

T,

plane, concludere acute, colligere apte scirent, Magistris signifi-

!

cationem, exemplum Commilitanibus suis dederunt: ita nune in

m

perpetua: oratione et ductu quodam ‚suo orationisque bonz ele-

gantis copios®e exquisite ad ueterum perfectionem compositione

00

periculum faciant, ut non solum in disputatores, sedl oratores

quoque euadant.

S

Quapropter quoque die XV, quemadmodum de disputationibus

est dietum, 1is quidem sabbathi diebus, qui tempori disputatio-

i

num medii intercedent, simili ordine ac serie, initio facto a De-

6

cano, Magistri exigent a studiosis publice scriptum, cuius

ante dies decem et quatuor materia seu argumentum promulgatum

390

Facultas Artium.

fie

sit

Que studiosi attulerint Magistro, cuius tum erit curatio,

tradunto , ille recitato de superiore loco et emendato impertito-

di

que suam meritis laudem.

Si nihil allatum fuerit, at ipse ne-

he

gligentiam et socordiam illorum uerbis reprehendito, posthac

sa

ne ad eum modum negligentes esse uelint moneto, ad assiduita-

1dl

tem huius operis hortator, exponito quantum in eo utilitatis in-

al

sit, quid desertio damni datura sit.

M

Sed materig erunf eius generis, quod Rhetorica Progymnas-

l1(

mata dixere, fabulg historig narratiuncule paraphrases astruc-

tiones destructiones et his similia.

Ita _ progredientibus studiis

4

iuuentutis ad integras Declamationes deuenietur, quas Ma-

ıl

gistrı primum obibunt, mox et studiosos reliquos inducent in

hanc ulam.

hl

Atque disputationum itemque Rhetorici studii scholas

coluisse petentibus honores necessarıum esto.

(

De discipulis studii bonarum artium et petitione

ß

honorum Cap. XII

f

Honores diligentia assiduitate uigilantia singulari, unde pro-

(

fectus abesse nequit, incumbentibus bonarum artium studiis ha-

il

beri solent, quorum sunb quasi gradus quidam, per quos fieri

progressiones CONSUEUECE.

Hoc non modo ipsorum causa, quibus

hi mandantur, fit, sed consulitur etiam omnibus, quorum usus

indiget peritis literarum et quasi artificibus disciplinarum. Testi-

monium est enim hoc grauitatis illorum et -scientig, ut in delectu

imperitiores errare non fere possint.

Non solum autem qui ho-

nores sibi decerni petent ordine et rite ad illos procedent, sed

reliqui etiam studiosi, si qui ab hac forte cura aberunt, studiorum

tamen spacia scite et decenter conficient.

Primum igitur nemo ausit se pro studioso bonarum artium

uenditare, qui non Magistro se alicui certo et suo subdi-

derit, culus cura et disciplina peculiariter instituatur. Magistrum

autem nunc intelligi uolumus honores huius nominis consecutum.

Si quis tamen eruditus, qui gradum istum nondum conscendisset,

pueros ac discipulos habere uoluerit, ita ei demum hoc facere

liceat, si prius ipse sese uni uel Doctori uel Magistro studii bo-

narum artium huilus scholg subdiderit et habendorum discipulo-

rum potestatem ab Vniuersitate scholastica obtinuerit, que etiam

Statuta 1536.

391

0

Hoc 'or-

fieri omnibus petentibus, nisi indoctissimi ‚sint , debet.

)-

dine qui studuerint bonis artibus, illis ne abesto, sı in contu-

I

bernio degendum sibi non putarint, si tamen apud suos Magi-

C

stros ac praceptores in oppido manserint.

Quinetiam cum pa-

}

rentibus ac propinquis suis uljuere liceat, si tamen sub Magistri

]=

alieuius sint disciplina.

Quod si quis imperium Magistri aut praeceptoris ferre noluerit,

|m

cum uita delectetur libertatis illegitime, sciat sibı illo toto tem-

pore incerti cursus sui honorum uilam esse obstrusam.

N

Qui quidem ad honores aspirabunt, preesseripto tempore doe-

-

trineg artium operam dabunt, non solum ut eruditione promereri

l

illos, sed etiam exemplum suum discendi ac recte uluendi pro-

S

bare possint.

Gradus autem duo sunt, vnus eorum qui Baccalaurei

dieti sunt a prioribus, qus sane uox retineatur, sed res intelli-

gatur de quodam testimonio. bonge spei, in quam uenire debeant,

qui illis hoc datum esse cognouerunt, ut hinc ad altius quoddam

fastigium conscensuri esse uideantur.

Alter Magistrorum est,

quos' siceut nomen. ipsum declarat, uoluere jam et aliorum studia

moderari ac regere, preestantia quadam eruditionis hanc non so-

lum facultatem sed etiam ‚1us quoddam consecutos.

Qui igitur Baccalaurei fieri uolent, annum ad minimum

ynum et semestre bonarum literarum atque artium studiis‘ inui-

gilanto, professores illarum assidue et diligenter audiunto, nullam

horam illius doctringe negligunto, presertim si quas obire legiti-

mum sit, ut Dialecticg Rhetoriceque preceptorum, elementorum

Euclidis, philosophie Aristotelice, latinarum grecarumque, inpri-

mis uero sacrarum literarum, in quibus obeundis assıduitatem aCc

diligentiam suam planam facere tenentor testimoniis magistrorum

profitentium.

Sed ad secundum gradum Magisterii tantundem quidem

temporis in tali assiduitate ac diligentia completum esse idque

aliquem testatum facere posse, pra cateris uero Physica ac Kithi-

c@ _ Philosophi@ precepta sedulo se cognouisse ordinarlis illis

horis, docento.

In hoc si quis aliqguem quo minus ei noceat, si

tempore preefinito deficiatur, adiuuare et callide prouehere aut

gratia authoritate ui largitionibus se moueri aliosue opitulatores

acquiri suadere patiue uelit, qui fecerit, in eum ac corruptos

392

Facultas Artium.

animaduersio consilii esto.

fu

Hac tamen quatenus proprie ad solos

u

huius schols studiosos pertinent, cum seueriora iusto videri pos-

sint, moderatione quadam molliri solent, ut postea dicetur.

gl

De tempore ac ratiıone petendorum honorum.

0l

N]

Quatuor anni temporibus Baccalaurei fiunt, ad XIII Cal.

Martii, ad XITIT Cal. Junii, ad Idus Sept., ad XVIIT Cal. Januarii.

10

His igitur temporibus comitia promulgabuntur feriis propinquis, pro

eo atque antea factitatum est more.

Tum igitur Candidati no-

mina sua apıud Decanum profitebuntur, qui vyniusculusque nomen

'

f

recipiet et referet in Album suum. Quo facto consilium Decanus

conuocabit Magistrorum huius studii et professorum apud se no-

f(

mina recitabit, qui et ipsı ante iussi adesse tum apparebunt. Et

primum solemniter promittent Decano, se ad interrogata pro

]

conscientia sua et ueritate responsuros esse.

Interrogata autem

V

erunt de lis rebus potissimum, quas res facere eos oportuit, ita

ut subiecta sunt.

]

An studı sui tempus legitimuny compleuerit , seque testi-

monls hoc magistrorum suorum planum facturum esse confidat.

Tempus autem hoc ducetur ab eo die, quo in Album Vniuersi-

tatis hulus scholg nomen alicuius fuerit inseriptum.

An disputationibus triginta interfuerit cum- attentione et

discendi uoluntate non solum Baccalaureorum, sed etiam Magi-

strorum ; itemque an triginta materias scripserit et publice emen-

dandas obtulerit.

An qug debuerit Magistris suis aut contuberni curatoribus,

itemque mercedes habitationis persoluerit.

Nam si quis hoc cal-

lide aut proterue omiserit, ab honorum petitione repellitor. Cee-

terum Decanus ante hoc tempus admoneri omnes hac de re

curato.

An quater in disputationibus Baccalaureorum assederit pro-

pugnator et defensor propositorum capitum disputationis.

Qui Magisterii honores petere uolent similiter interroga-

buntur, sed secundum interrogatum ita informetur:

An disputationibus triginta Magistrorum attente et discendi

uoluntate interfuerit et scriptas materias quadraginta obtulerit

publice recitandas.

Si tamen hoc exercitium ad Declamationes

Statuta 1536.

393

los

fuerit deducetum una breuiore declamatione decem, longiore scripta

0S-

ulginti compensantor.

Sed et quartum ita:

An quatuor in disputationibus Magistrorum assederit propo-

sitorum capitum defensor.

Praterea iureiurando deuincieb utrosque Decanus passuros

omnem euentum comitiorum neque si repulsam tulerint, aut om-

al

nino a petitione exclusi sint, iram aut uindietam se usurpatu-

l

YOS esse.

10

Cum uero certa aliquis de causa honores celerius sibi con-

sequendos, neque decursum preefiniti temporis expectandum pu-

n

tarit, facere Decanus de Consilii sententia poterit, ut priuilegium

IN

ei concedente etiam Cancellario concedat ante tempus saum pe-

0.

tendi, pro quo exigentur fisco Communitatis studii huius in re-

Y

quisitos singulos menses singuli denarli id est cruciati oceto. Nisi

{

propter tenuitatem aliaue de causa remitti hac summa ex parte

I

uel etiam tota debere uideatur, non tamen plus trimestri uno

a

remittere, ac si quid ulterius petatur. Baccalaurei qui fieri uo-

lent ad Vniuersitatis Consilium, qui Magistri ad Cancellarium

ablegare debent.

Aetas quidem neque tenerior neque firmior

ulli neque oberit neque proderit, sed honores ingenio ac in stu-

-

diis progressionibus non annis decernentur.

Nemo discipulum suum non idoneum ad petendos honores

6

producat.

Non idonei autem censentor rudes penitus literarum

atque artium ignari, improbi, legum et uirtutis neglectores, pe-

tulantes, libidinosi, infames flagitiis, audaces, pulsatores.

Atque post haec omnia peracta admissi pendent singuli,

qui Baccalaurei fieri uolent, cruciatos quatuor, qui Magistri

duplum.

Post haec preefinietur Candidatis dies, quo quasi in campum

descendant ingenili et eruditionis sugze.

Tum inquisitio demanda-

bitur in futuros Baccalaureos professoribus literarum atque ar-

tium publicis.

In Magistros futuros quatuor, sic quidem ut qui semel hanc

prouinciam gesserint, illis iterum non tradatur, nisi cum toto

numero Magistrorum consumpto ad priores series ipsa redierit.

Initium autem ab tate prouectioribus ac dignitate preestan-

Decanus dabit

tioribus capietur atque ita procedetur ordine,

394

Facultas Artium,

operam; ut inquisitioni et ipse frequenter intersit, uelut inspector

fer

et si res ita tulerit arbiter.

Quibus inquirendi munus datum fuerit atque ordine fuerit

Si fecerint muleta ab eis

delatum , lis detrectare ius non esto.

petitor florinorum duum.

Si qua tamen re causaque urgente

}

obire uel adesse illo tempore non potuerint, ea re 'causaque De-

Jar

cano_ probata surrogetur absenti alius de sententia Consilii, cuius

al

et ipsius sint commoda ita ut labor examinationis.

I

De inquisitionibus siue examinibus.

di

le

Quibus inquisitionis onus incumbet, promittant inquisitionis

in mores ac eruditionem eorum, quos ipsis Communitas huilus

studii obtulerit, fidelitatem et diligentiam, non passuros flecti

mouerique animos suos beneuolentia odio largitionibus , ordinan-

l

dorum curam se- habituros conuenientem, tam eorum qui Baec-

calaurei, quam qui Magistri designati sunt, silentium preesti-

W

turos celandorum.

al

Baccalaurel.

SE

Baccalaurei qui fieri uoluerunt, ubi compertum fuerit et iu-

M

dieatum ab inquisitoribus eos esse illo honore dignos, consen-

tientibus omnibus inquisitoribus aut pluribus adducentur ad De-

\

canum, dqui curabit eorum nomina inseribi in Album Communi-

tatis huius studii ad. eorum, qui in hac ante schola Baccalaurei

S

facti fuere.

{

Ibi promittent Decano decretos honores baccalaureatus eo

f

ritu eaque solennitate inituros se demandante uno Magistro huic

V

curationi praefecto, qua‘ consuetum et usitatum sit illos honores

iniri atque capessi, persolutis omnibus sumptibus et impensis de

more debitis, quibus consumatis floreni non toti quatuor effieiun-

V

tur. Sigillatim autem his nominibus petuntur qua subseripta sunt.

Fisco Vniu. schole huius soluuntur eruciati XV.

Fisco Communitatis studii artium soluitur florinus I.

Magistris Collegii preesidentig nomine I florinus.

Ad impensas examinationis dimidium florini *.

(

1 beigesetzt: quod ad inscriptionem pertinet.

r

Statuta 1536.

39

3)

Wr

Ad impensas prandii solennis singuli bessem florini con-

ferunt *.

n

Ministro publico Vniu. scholg huius eruciati XI.

68

Decano inscriptionis nomine numerantur IV eruciati.

ıf6

Promittent etiam se omni-. cultu reuerentig atque obedientie

-

ipsum Decanum et reliqguos Magistros professores artium singu-

N

lariter obseruaturos, profuturos, quacunque in re possint, Commu-

nitati studii artium, nocituros in nulla.

Honores uero demandabuntur designatis Baccalaureis publica

laudatione Magistri unius de Consilio, ad quem illa curatio or-

dine progressa deuenerit, in conuentu studiosorum a Decano so-

Il

lenniter indieto.

us

Magistri.

i

-

In ecreandis Magistris plus adhiberi festiuitatum non fuerit

(

inconueniens, recidentur tamen quadam de vsurpatis olim super-

-

UaCUa,

Probata eorum qui Magistrales honores petierint eruditione

ac uita ab ijis duibus inquisitio in illos data fuit, ommnibus con-

sentientibus uel accessione Decani in suffragiorum paritate nu-

l-

mero aucto, significabit hoc honorificum iudieium de illis inqui-

\=

sitorum Decanus singulis missa per publiceum ministrum indica-

d

tione in hanc sententiam preescripta:

l=

Decanus studiüi bonarum artium schole Tubingensis N. N.

l

salutem.

Comprobata wita ac eruditione tua ab inquisitoribus,

quos in te dederat Communitas studii nostri, quod felix ac

0

faustum sit pergere te iubemus ad honorum quos petis conse-

C

cutionem , publice etiam iudicium de te nostrum confirmaturum

$

inquisitionem in te dante domino Cancellario.

Hoc te scire u0-

Iumus.

Vale.

Careos accendi et praferri huie nuncio non est necesse

uisum, itaque hoc quidem tempore a ritu hoc illi amouebuntur ?,

EL BLDE AD EN

1 beigefügt: 1 1b.

2 Hiemit wird der alte Gebrauch der prgsentatio candelarum

abgeschafft.

Bei Bestellung der Botschaft des Dekans an den Candidaten,

dass er zur Promotion zugelassen sei, wurden Wachslichter vorgetragen.

Das geschah sowohl bei baccalaureandis als magistrandis,

396

Facultas Artium.

Posthage deducentur Candidati ad D. Cancellarium et

testimonio communi inquisitorum commendati ılli offerentur.

Quibus ipse publicam inquisitionem atque examina-

tionem preestituat, ad quam singuli ab eo accersentur in locum

et tempus, de quo illos certiores. reddiderit. Absoluetur autem

publica examinatio intra dies octo.

stl

Quibus et ipsis peractis cum solenni oblatione mun uscu-

lorum delicatioris esc@ atque potus deducentur ad D. Cancel-

[

larium uel qui uicem illius geret, peteturque ab eo, ut honores

M

Magistrales illis decernat et ineundorum atque gerendorum facul-

tatem nunc quidem concedat, postea uero etiam publice conferat

IM

atque declaret.

(l

Munusculorum autem nomine pendent singuli Candidati eru-

ciatos quindecim, de quibus insumetur in munuscula, quantum

Consilio studii huius insumendum fuerit uisum, reliqguum inqui-

sitoribus distribuetur.

Atque ita post inquisitiones perfectas et

{

ubi rite ad _ D. Cancellarium deducti fuerint, designati Magistri

il

ad Communitatem studii artium recipientur, permissa

illis facultate docendi, profitendi, exercendi bonas literas ac artes.

Idque statim fiat, nisi quid magnopere obstiterit, quod a Com-

(

munitate huius studii dijudicabitur.

Antea quam publice magistrales conferantur designatis ho-

nores, promittent singuli reuerentiam et morigerationem Decano

et aliis Magistris studii artium se preestituros: quod bonum pos-

sint Communitati studii artium conciliaturos malum auersuros,

apud Decanum uocatos se apparituros ad tractationem rei pub-

licg. Inire et capessere se uelle honores magistrales ritu solenni

preefinito a Consilio studii artium die et loco, persolutis omnibus

Hi consumati florinos

impensis et sumptibus de more debitis.

cireiter duodecim conficiunt, his potissimum nominibus qu&® Se-

quuntur :

Fisco Vniu. schole huius dimidium florini soluitur a singulis.

Fisco facultatis florinı duo.

Reectori Vniu. scholg huius eruciati XIL.

Magistris Collegii contubernalis preesidentige nomine florini

duo.

Impensarum nomine in examinationem priuatam florinus unNus.

In publicum cruciati XV.

Statuta 1538

39

]

ef

Ministro publico cruciati XXIV.

In sumptus epulares florinı tres.

1a

Ad prandium Aristotelis singuli florinum unum.

um

Decano laudationis nomine dabitur ab uniuersis florinus unus.

M

Eidem inseriptionis nomine cruciati VILL.

In solenni declarationis celebritate nouis Magistris ad quze-

-

stionem aliquam responderi solet.

el

Hoc fiet a _ beneuolentibus et induetis sensu humanitatis, non

6S

conduetis pileoli mercede, etiam 1i qui reliquis anteferentur e$

l-

quasi ordinem ducent duo.

ß

Quid Magistris inquisitoribus suis dare donareque uelint,

liberalitatis ipsorum esto, ut si quid dandum non putarint, re-

U

quiri ab ipsis nihil possit.

ım

Examinationum modus et obseruatio.

al-

e

Quia uero non potest eadem ratio inquisitionum seruarl,

m

quam quondam tenuere, ideo conuenientem melioribus studis et

Sa

institute doetring modum illorum quendam uisum est hoc loco

exponere, qui nune deinceps obseruarı debeat.

S

Ac primum cum Baccalaureis ita peragetur.

Cum . ali-

N-

qui, qui se petere hunc honorem, sicut dietum est, fuerint apud

0.

Decanum professi, preeseribatur illis dies, quo ad examen assint.

N0

Hoc agetur a Magistris, quibus ea prouineia obuenerit, sedulo

S-

et liberaliter.

Faecient autem periculum in 1is literis atque arti-

S

bus, quarum doctrina ordinaria est proposita cursui tendeutium

ad hunce honorem.

b-

Hac pracepta sunt Dialecticae atque Rhetoricg et exempla

nl

illorum de bonis autoribus linguge grece atque latinee itemque

S

elementa Geometrix.

0S

f

Atque tum benigne conferetur honor bene meritis. Interroga-

bitur autem quisque non amplius una hora et dımidiata. Consueto

Premium Ma-

en

tempore-diei examen incipietur atque finietur.

gistri, qui administrabunt, aceipient expositum capite XV, id est

a singulis candidatis florini dimidium et in dies cruciatos VII

de fisco studii artıum.

Que omnia placide inter se partientur.

nl

Qui Magistri fieri uolent, omisso et cum his tentamine,

quotquot erunt petitores illius honoris examinentur priuatim,

Huius inquisitionis communes

singuli una hora et dimidiata.

Facultas Artium.

398

interrogationes sunto ingenuarum artium atque disciplinarum

R

atque lingue graece ac latine secundum propositam huius scholse

sil

doectrinam.

Tum deinde comprobata eruditione candidatorum decernetur

u.i1

d

authoritate Cancellarli publica inquisitio more et ritu con-

ueniente, ut dietum est.

Ea administrabitur paulo seuerius. Nam

et interrogationes peruagabuntur per totius Philosophie pracepta

et in illius interdum difficilioribus locis insistent, ut cognosci in

studiis diligentia et assiduitas atque profectus quorumque possit.

de

Atque ita de sententia inquisitorum Cancellarii autoritate decer-

(1

nentur honores candidatis, ita quidem ordinatis, ut meritum eru-

€)

ditionis illorum exigere uisum fuerit.

Et postea publice etiam

g

conferentur solennitate congruente.

Premia autem erunt inquisitorum hec.

Vnum florenum

jl

Hc summa

ad examen priuatum singuli candidati pendent.

pecunieg in inquisitores Decanumque‘ et Magistros Consilii diuvi-

detur.

}

In ipsos inquisitores impendet facultas cruciatos VII, ut

est expositum capite XV. De impensis munusculorum nomine est

dictum.

0

Reliqui sunt cruciati XV, quos numerabunt ad publicam

e

examinationem singuli candidati Communitati studii artium. Quze

h

impendet in inquisitores quoque tempore pro copia candidatorum,

quantum quidem statuerit Consilium Vniuersitatis scholg huius,

ad quod quoque tempore ea de re referretur.

!

De solenni declaratione nouorum Magistrorum

Cap. XIMH.

S

Qui iam digni uisi atque reperti fuere, quibus honores ma-

gistrales decernerentur , is publice pro contione studiosorum in-

signia honorum, ut solet conferentur.

Heac curatio est De-

cani propria, quam nisi Vniuersitas permiserit illi schole hulus,

ut alium substitueret, obire ipsum oportet.

Peragetur autem hoc

munus a Decano conueniente ritu.

Ipse erit honeste-pro con-

suetudine horum temporum uestitus orationemque habebit con-

sentaneam his, qus geruntur, utque omnia fiant ordine uidebit.

De promissione nouorum cum Baccalaureorum

tum Magistrorum.,

Poscente Notario uel publico ministro promittet tam Bacca-

laureus quam Magister nouus:

Statuta 1536;

399

un

Velle et in posterum obedientiam et uenerationem se prestare

ole

Rectori Vuiu. scholg huius, Domino Cancellario, Decano ac Con-

silio studii artium , nullum legitimum detrectare imperium , pro

tur

uirili sua commoda cum Vniuersitatis huius schole, tum preci-

-

cipue studii artium omni tempore augere.

al

De sumptibus, qui a Communitate studii artium

fa

IM

fıunt Cap. XV.

l

Inquisitioni atque examinationi prepositis Magistris pen-

-

dentur de fisco Communitatis studii artium singulis diebus eru-

-

ciatı VIL, siue baccalaurei siue magistrales honores petantur. In

aM

examine tamen publico accipient mercedem constitutam a Con-

silio Vniuersitatis scholg huius.

ım

Ministris reipublice oppidane, cum a Magistratibus munera

IF

nouis Magistris attulerint, dabuntur cruciati XI.

ll-

Cocis donabuntur ob prandium Magistrorum cruciati X, ob

u

prandıum Baccalaureorum V.

f

Sed precipui sumptus prandiorum erunt de quibus ita

obseruabitur.

Prandium Baccalaureorum instruetur consueto more

I®

et solitis sumptibus, inuitatis lis qui ab antiquo inuitarı de-

l

bebunt.

S

- Prandium unum AÄristotelicum dixere, quod Magistro-

rum nomine pendatur.

Hoc SuUuperuaclcaneum uisum.

Sed unum

magistrale prandium ita instruetur.

Inuitabuntur omnes dignitate et honorum insignibus clari

siue ad Vniuersitatem scholg huius pertineant, siue extra illam

}“

degant in oppido hoc.

Inuitabuntur et ambo prefecti ducales,

I

de senatu oppidano duo primores natu maximi, qui et Vniuer-

jn

sitati scholg huius iureiurando obnoxii sint, secriba oppidanus,

cellaris ducalis et preter hos ii quoque, quos inuitari Consilio

]]

communi studii artium placuerit.

Declarabitur autem in Con-

C

silio referente Decano de instructione conuluii et coram omnibus

-

