Eas abolitas ita esse oportet,

IC

8

vt quatenus fieri possit nulle reliquige illarum superesse Vvi-

m

deantur.

VYnum enim prorsus corpus censendum omnium,

n

qui illis in @dibus docendarum colendarumque bonarum artium

Il

gratia preefuerint, quique illarum discendarum causa eO SE rece-

ol

perunt.

s

0

Caput IL

De Quatuorviris Contubernii.

1a

Quatuorviri cum autoritate publica preponentur Contubernio

In

Vniuersitatis consilio, qui preesides sint ıllius vel potius cen-

N6

Sores.

Horum ‚delectus erit talis, vt sint Theologie Doctor

IM-

I

.

.

His

SE

ynus , jurisconsultus vnus, Medicus Doctor vnus.

omnes penes quos est aliqua Contubernii administratio, vt Suis

16

prasidibus parebunt, neque cuiquam liberum concessumque esto

od

imperio illorum detrectare, non reclamare anımaduersion1 iustee

u

delietorum suorum.

De quibus cognoscendis potestas plena pree-

fa

al

sidum erit, inter quos si forte sententi@e in statuenda poena de-

M

lieto in diversitate pares fuerint, arbitratione vnius ex gran-

-

1 Hier ist ein Satz getilgt, aus welchem sich noch entziffern lässt, dass

nl

der vierte ein Mitglied der Artisten Facultät und zwar für damals der

Commissarius Ill. Principis, also Joa. Camerarius, sein sollte. Diese

Ul

1

IN

Aenderung ist somit nach seinem Abgang gemacht.

Statt eines Theo-

logen werden jetzt z wei eingesetzt.

430

Bursee.

Jar

dioribus natu inter Magistros, quorum est aliqua functio publica

att

in Contubernio, res decidetur.

CO)

Tidem inspicient administrationem contubernii, et in

singulos magistros inquirent, yvidebuntque ne quid detrimenti

Contubernii res capiant vllius, cuius in hoc funetio sit, negli-

l

Tisdem ius est concessum exautoran-

I

gentig aut improbitate.

dorum omnium , qui aliquod in contubernio munus gerant, mo-

uendorumque 10c0 suo, denique faciendi instituendi omnia, quibus

Tidem ex

Contubernium conseruatum auctumque iri statuerint.

st

studiosis Contubernii incolis nec non ministris ac quibusceungue

al

visum fuerit, exquirent diligenter de administratorum cura at-

que offitio, quo melius ac certius omnia nota compertaque ha-

ıl

b

bere possint.

V

Caput IIL.

De Reetore Contubernik

I

Reetor Contubernii vnius, vt diximus, (non enim feretur

vlla segregatio) qui sit tanquam pater familias et custos Con-

tubernii, habebit delegata sua curationis munera, vt sSclat qua

in parte praesse debeat, ad hunc modum.

Operam dabit, ne quis ex coetu Contubernali in studiis lit-

N

terarum atque artium somnolente, neu in prauitate vite atque

morum turpiter versetur.

Improbum aut sceleratum et imperli

detreetantem neminem fouebit, sed intra triduum ad Rectorem

(

Vniuersitatis hulms schole, aut eum qui vicem huilus gerat,

deferet. Si monita castigationesque suas parui fieri a discipulis

videat apud prasides quatuor ea de re conqueratur.

Qui in hanc primum nostram Rempublicam scolasticam sese

contulerint , neque in aliam ante sint accepti, Rector Contuber-

nii, vt moderate pro. veteri ritu quasi iniıtiorum vexentur, cura-

bit.

Debebunt autem omnes suum apud illum nomen profiteri.

Tum ipse vexationem eis decernet, siue in Contubernio siue

Hac vexationis cu-

extra volent subire apud suum magistrum.

ratio demandabitur vni ex Contubernii famulis, qui moderate vel

in Contubernio vel extra illud eam exequetur.

Quisque autem aduenarum pendet Rectori nisı tenuitatıs ex-

eusatione liberetur, triobola tria, id est eruciatos XIT, quorum V '

\

a A

1 Die Rechnung geht hier nicht mehr nach Schilling und Pfeﬁnig,

431

Statuten des Contuberniums 1536.

(a

largietur adolescentibus illis, quibus hoc vexationis munus 1pse

attribuerit. Reliquum collegio magistrorum conseruabit. Nam

m

comune erit omnium.

l

Videbit idem Reector @des Contubernales vt sarte tectee

-

prestentur, vt debito tempore obserentur et pandantur. Sed cum

-

hieme clausg fuerint noctu hora IX zstate vero X, postea nis!i

0-

grauissimo et plane necessario cası non reserabuntur.

W

De lignis et allis necessarlis rebus Contubernio Suo quo-

6X

que tempore prouidebit. In delinquentes secundum leges et

e

statuta Contubernalia anımaduertet.

Que et

ipse solenniter,

Ü

ante inspeetionem Rectoris Vniuersitatis incolis preleget et ab

d&

illis obedientiam et moderationem, vt fieri consuenit, instipula-

bitur. Mercedes habitationum exiget, et exactas inferet

Vniuersitatis huius schole zrario, rationibus ad Sindieum illius

relatis, singulorum semestrium primo quoque mense,

ur

-

Caput IV. De Magistris stipendiis Vniuersitatis

IR

huius scholg ad bonas artes publice docendas

conductis.

{-

Conuentores quondam et collegiatos sui seculi no-

6

minibus aliquos magistros dixere.

Hoc collegium accıpiendum

u

corum magistrorum, qui quoque tempore conducti fuerint stipen-

m

diis Vniuersitatis huius scholg ad bonas artes in Contubernio

docendas.

Hi Rectorem tanguam prineipem collegii sui specta-

h\

bunt et colent, parebuntque eiusdem omnibus iussis convenien-

tibus ad statuta et leges contubernales.

Impium ducent aduer-

Aedium

SE

sus hune clam palamue consilium aut coetum habere.

}

ipsi nullas claues habento.

Aduocati a Rectore suo sedulo as-

d

W

sunto.

Suas horas in docendo sedulo obibunt.

Discipulorum

ll

improbitatem , negligentiam, vitia nulla ferent impunita, atque

I6

cum castigatione sua nihil proficere se senserint, improbos apud

ü

quatuor viros Presides Contubernii, flagitiosos apud Rectorem

el

Vniuersitatis huius schol@ accusabunt.

Diseipulos habebunt pa-

riter distributos, vel sorte vel quacumque ratione.

Quaeque il-

N

E

X-

I1

sondern nach Gulden, Batzen (triobolum) und Kreuzer. Unten sind denarli

zu 7'/z Kreuzer also Achtelsgulden erwähnt,

abgerundet zu 8 Kreuzer

S: 393.

17

Bursee.

432

lorum pars cuique obuenerit, eam singulariter respiciet ac cura-

disc

Inprimis videbit,

Pe

bit, quamuis vniuersorum curam gerere debeat.

ne sumptus faciant immodicos aut vetitos.

Caput V. De Predagogii constitutione et Pxdagog-

archa.

all

sa

Paedagogio, (cuius muneris ratio in formulis instaurationis

v

schols ab Illustrissimo prineipe nostro Vdalrico praestituta, ex-

P

posita est) qui prefectus fuerit ab Vniuersitate scholg huius sti-

Huic aliquot

pra

pendioque affeetus pxedagogarcha nominetur.

AIl

attribuantur magistri, qui onera cum illo sustineant pueritige

erudiendee.

A quibus ipse assiduitatem fidemque in curanda

pueritia sibi commissa et obedientiam imperli sui legittimi ac

congruentis ad Padagogili constitutionem instipulabitur.

Aedium assignatarum Padagogio curam geret cum occlu-

alt

dendarum tum aperiendarum sSuo tempore.

Et claues ipse tene-

de

Puerilia studia tam

bit, vt de Rectore contubernali est dietum.

po

litterarum quam vitg ac morum tractabit et constituet non so-

tül

lum suo arbitrio, sed eius quoque, qui rationem illorum aliquam

Hunc etiam vt

de autoritate consilii Vniuersitatis subiecerit.

preesidem suum paedagogarcha spectabit et venerabitur.

Erga

discentes tardıus

aut oseitanter , ergaque petulantes et honestatis

neglectores pro

delieti modo ita se geret, vt omnes intelligant

Na

animaduerti ab

ipso in malos et inertes ac socordes attente SO-

ID

lere.

In summa tamen seueritate iracundia aberit et moderatio

da

d

digna bonarum artium disciplinis custodietur.

M

Ad vsum lingug latine pueros maxime locuturos in pre-

sentia ipsius aut magistrorum aliorumue doctorum hominum

accurate inducet. Improbum refragatorem, audacem, neglectorem,

vbi post castigationem meliorem non fieri cernet, ad presidem

suum nomen illius deferet.

g

In attributos sibi magistros monitionum, obiurgationis, sub-

Sa

jeetionum illi ius esto, animaduertere ob delictum non liceat, sed

C

hoc reseruatum esto presidi ipsius, a quo fiat de sententia con-

dı

silii Vniuersitatis huius scholee.

M

Padagogarcha ipse illique attributi magistri ad co llegium

x

magistrorum pertinere constant, neque quiequam inter hos

Statuten des Contuberniums 1536.

433

d

diseriminis esse judicandum , nisi diuersitatem quandam doctrinze.

t

Padagogarche puerilis educatio proprie sit commissa.

Caput VI.

De prgside Prdagogarchieg.

;

Kx sententia consilii Vniuersitatis huius demandabitur vni

alicui homini latinarum gracarumque litterarum perito et ver-

IN

sato in studiis artium cura et respectus peedagogili, qui videat,

X-

vt omnia in illius administratione ordine et recte gerantur.

i

Padagogarcham moneat, obiurget, doceat,

hortetur ,

denique

of

praesit funetioni muneris ipsius.

Sed animaduersio in Prdagog-

E

archam ob delietum Consilii Vniuersitatis huius scholg esto.

la

C

Caput VII.

De Consilio Contubernii.

In deliberationibus omnibus non

U-

grauibus Rector vnum aut

aduocabit.

6-

alterum de collegio Magistrum sibi

In grauioribus

de vniuersis consilium constituet.

Si

m

quid omnino explicari non

0-

poterit, eius decisionem a quatuor viris prasidibus Con-

mM

tubernun petent.

A

ü

Caput VIIL.

De incolis contubernalium xdium.

Üs

Quicunque studiosi in Contubernio degent legibus contuber-

nt

nalibus tenebuntur, cum quiete et pudore viuent, Reectori im-

0

primis ac suis magistris morigeri erunt, non dabunt Contubernio

10

damnum, vndecunque illatum iri timebunt, eam in partem pro

virili se opponent.

m

Caput IX. De famulis.

M

ı

Famuli contubernalis communitatis preesto erunt iussis le-

gittimis, inprimis Rectoris ac Magistrorum collegii, quibus et

b-

sacramento obnoxii sint, sed tamen et aliorum quis etß concessis

ed

postulationibus inseruient. Suam operam fideliter ac cum in-

N-

dustria peragent et datum pensum absoluent. Non refragatores,

non oblocutores, non responsatores erunt, sed cum silentio et

m

placide facient offitium suum.

05

Urkunden der U, Tübingen.

28

Bursee.

434

Capıc X De Form ulis saceramentorum, quz a Sin-

gulis predictarum conditionum solennitur

dari solent.

Sul

Rectoris Contubernii:

Velle suis cum fide et assiduitate precepta vite et doctrinze

ıll

tradere, Contubernii @des claudi ecurare, claues tenere, improbos

et flagitiosos studiorumque neglectores preesidibus Contubernii

al

aut. Rectori Vniuersitatis huius schole, aut huilus vicem gerenti

indicare, vexationes initiorum moderari, neque a NOUIS amplius

Ne

exigere,

quam constitutum Sit, rationes putare cum sindico prae-

ario Vniuersitatis

seriptis temporibus et pecuniam debitam er

huius scholee inferre, poen® sibi inflicte aut muleta postulare,

S

non reclamare, neque vlla violenta aut improba ratione sese

Ni

vleisci. In hwec statim post designationem sui iurato.

Magistrorum Collegii:

d

C

Velle Reetoris Contubernii legittimis iussis parere omnium

yerum, quee contubernali constitutione contineantur. Apud aduo-

cantem se Rectorem statim apparere.

Aduersus illum nihil celam

palamue machinarl.

Claues @dium nullas habere.

(

Poenam muletamque commeritam patiı neque vllam vim op-

ponere nec ad vindietam sul vsurpare.

Padagogarche et Magistrorum illi attıı-

DHiborum:

Q

Velle pueritiam sibi commissam Curze et fidei su@® ad ho-

]

nestatem vitze et eruditionem educere, desperatee malitig fouere

neminem.

Nihil quiequam vlla ratione contra res contubernii ac illius

administratores molirl,

sed ad dignitatem omnium et communi-

tatis contubernalis incerementa pro virili elaborare.

Poenam muletamqgue debitam delictis suis sustinere, a V1

contraria et vindiceatione abstinere.

In hee, vbi illis munerisl sui funetio demandata fuerit, sta-

tim iuranto,

Statuten des Contuberniums 1536.

43

]

R

Aliorum Magistrorum incolarum Contubernii

sine publice administratione:

Velle Commoda et formam Contubernii sibi curg esse pati

summa cum fide.

1

Quod ad leges contubernales attinet, Rectori et consilio

08

illius obtemperare.

Nl

Aduersus illum contraue magistros colleg1n nihil vlla ratione

i

aut via machinarl.,

Suos discipulos in improbitate aut petulantia aduersum leges

0S

nequaquam. fouere neque tuerl.

d

jl

Studiosorum Contubernii incolarum:

1e,

Velle morigerum Rectori Contubernii et Magistris Collegi

086

esse, nullis aduersus illos consiliis, conspirationibus , machi-

nationibus neque prxesse neque Änteresse.

Sı

Contubernii neque rebus neque domui damnum dare,

quid dederint biduo se indicare Rectori et de illius mandato

compensare.

ım

Hac apud Rectorem in Consilio collegii promittant.

10-

ım

Famulorum Communitatis contubernalium:

Velle pro virili sua tueri ac augere famam et commoda

1p-

Contubernii.

Ad omnia et legittima iussa Rectori et magistris de Collegio

praesto esse.

In curando penu cellisque, et pretio commemorando rerum

ad vietum et vsum necessariarum, denique omnibus in rebus ac

h0-

partibus seruitii sui infidelitatem et fraudes omnis generis vitare,

er6

neque vllum suum lucrum facere.

Suo salario et si quid forte'dono detur contentum esse.

108

Damnosos Contubernii domui aut rebus, si quos compererit,

nl-

Rectori Contubernii indicare.

In haeec iuranto apud Rectorem in Collegii consiılio vniuersi.

U

Sed famulus, cuius fidei claues xdium a Reetore Contubernii fue-

rint commissg, insuper et hoc iurato:

dr

Velle diligenter et cum fide tempore preefinito @dium fores

occludere atque reserare, postque illas occlusas ac reseratas sta-

28

Burse.

436

SM

tim rectori claues in manus tradere, vel si rector absit eius

De

vicem gerenti.

{ar

Neminem post occlusionem forium nisi de rectoris voluntate

U

aC

emittere et Aintromittere.

Re

Caput secundum Statutorum et legum con-

tubernalıum.

S

(

Omnibus temporibus necessario semper curatum est, ne qui

est

coetus ac congregationes hominum absque legibus relinquerentur,

nl

quibus non solum boni praemiis, sed etiam ac multo magis mali

ad

poena afficerentur. Ipsa enim natura rerum fert, vt nıhil abs-

al

que ordine ac ratione diu incolume permanere valeat, vt ad om-

h

nium durationem legittime constitutiones requirantur neque alia

8

sit diuturnitatis custodia.

Itaque et contubernii administratio,

pl

illius dignitas ac status legibus suis munitus atque firmatus est

conuenientem ‚ad modum studiorum rectitudini atque vite ho-

Quibus boni libenter et cupide

nestati et comoditatibus publicis.

parebunt, malis, vt meritum illorum feret, poeng infligantur,

$l

vt quos primum numinis metus, deinde publica quies, postremo

i

respectus salutis ipsorum non continuerit neque mouerit , malo

al

saltem suo, aut non esse improbi aut allis non nocere improbi-

tate sua cogantur.

qu

In

Que ad Rectorem Contubernii proprie pertinent. I

S

Reetor vbi gdium Contubernalium fores clause vt est dic-

tum fuerint, nullius respectu aperiri sinet, nisi causa cognita ac

quotieseunque hoc

probata.

Quod si temere patefieri siuerit,

fecerit , toties mulctam pendat trioboli id est cruciatorum IN

P(

Eiusdem est tempora, quibus quisque ad contubernium diuer-

ll

terit, itemque inde abierit notata et certa habere, quo pensiones

e

atque mercedes debitee ab incolis exigi possint, de quibus quidem

rationes vt dietum est referre ad Sindicum Vniuers itatis

{

eum oportet.

Praterea iurato vt habitationes studiosis conueni-

X

enter et apte distribuantur. Pro hac sua opera praemium capito

(

eruciatos II, de singulis florinis ex mercedibus consumatis.

N

Que cum ad Rectorem tum ad totum collegium

160

Magistrorum.

Ante omnia pietatis studiosi et veritatis amatores, alieni @

Statuten des Contuberniums 1536.

437

JN

superstitionibus preeficiluntor muneribus publicis in Contubernio.

De religionis recta et exquisita ratione atque etiam vsu, qui Con-

temtim, ridieule, contumeliose loquatur nemo fertor.

Denique

tate

numinis intelligentia, veneratio, cultus, respectus ab his primum

ac potissimum preestator aut priuantor munere sSuo.

Et quia

Rector ac Maxgistri Collegii quo magis assidue, quoque propius

suos affuerint, eo melius ac rectius cum illis actum iri constat,

qui

(perpetua enim fictione atque formatione teneris aniımis opus

,

est) ideo Rector et Magistri collegii contubernalis in Contuber-

halı

nio degunto, pascuntor, cubanto. Quod nisi faciant, funetio illis

adimatur

muneris

sul.

-

Si tamen aut hoc tempore vxorem

IM-

aliquis ipsorum habuerit, aut posthac duxerit (liberum enim

ılla

hoc esse debet) eum vt ad inhabitationem Contubernii astrietum

HO,

esse non oportet, ita assiduitatem et curam muneris sul obeundi

esi

preestandam sibi esse_$ciat, aut priuatum se illo irn.

ho-

In

ide

Commoda @quum fuerit communicari, si labores communes

ur

lllö

sint, proinde nihil noceat vlli Contubernii administrationi cui-

alo

piam preeposito, si in Contubernio, quod vxorem habeat, non

hl-

arbitretur sibi habitandum, sed qualiter omnibus diuidantur,

fuere distributa.

quae prius tantum inter incolas contubernii

Quibus quidem addi mercedes priuatorum laborum ”‘ et volun-

tarie in docendo operg non oportet.

Sed hi frucetus cuiusque

1C-

sul ac proprii sunto.

C

ITI

106

Detrimenta Contubernii pereque omnibus, quoad fieri

\

potest auertenda sunt. Cumque fraude famulorum communium

ol

plerumque magna damna dari communitatı soleant, det quisque

165

eorum, quibus administratio Contubernii demandata est, operam,

vt probos et perspecte fidei ministros communitas habeat. Si

€l111

15

quid a quoquam fraudulante geri animaduerterit, ne dissimulato.

al

Nullum ad famulitii operas admittat, nisı addictum iureiurando,

1f0

culus ; formula _ supra exposita est.

Qui fecerit, priuvare ‘ eum

munere suo preesidibus Contubernii ius esto.

v

'Nequis studiosum contubernalem foueto, non patitor ampliﬁs

438

Bursee.

fn

diebus octo in suo coetu viuere, quem sciet non dedisse nomen

sol

suum in scolasticam ciuitatem, neque in album Rectoris Vni-

Neu Rector

{ol

uersitatis huius schol® nominatim relatum esse.

dit

initia vexationum nouis decernat, nisi cognouerit apud Rectorem

Vniuersitatis professos.

Qui contra fecerit, muletam unius flo-

m

ren1 soluito.

T

VL

da

In primis annitantur magistri, vt a discipulis amentur.

Hoc facile obtinebunt, si illos paterno affecetu fuerint complexi.

Declarent igitur virtuti se, non commodis ullis seruire.

Asue-

faciant iuuentutem libenter ad se accedere, non fugitare conspec-

d

tum suum ; benigne appellent, moueant, doceant, terrores et minas

S(

quasi in vagina ad necessarios vsus condunto,

Neque nisı opus

S

sit, seueritatem admodum vsurpabunt.

Leuiores igitur reprehen-

]

At ım-

dant, dissolutiores obiurgent, somnolentos ‚exhortentur.

d

probos, flagitiosos, impudicos, sceleratos, insolentes, seditiosos, tur-

bulentos, neglectores studiorum suorum, magistri si castigatione

sua nihilo meliores facere potuerint, accusent apud Rectorem

Vniuersitatis schole huius, ac de’ contubernio coetuque stu-

diosorum. elciunto.

Prius tamen, vt Contubernio debita per-

{

soluantur, Rector Contubernii videto.

Si _ non fecerit, damnum

datum Contubernio reponito et insuper multam triboli id est cru-

ciatorum IIIT soluito.

Item Reector ab vnoquoque suarum habi-

tationum incola vtensilium nomine neque plus exigito nec

minus accipito eruciatis XII, et insuper cruciatos X ad ligna

ab incola exigito, ab externo XII.

VII

Si quis magister in Contubernium prostituti pudoris su-

spectam mulierem introduxerit, muletam soluito florenorum

duum.

Si iterum fecerit, soluito duplicem muletam.

Si tertio,

Indicatio autem esto

munere suo priuatus Contubernio expellitor.

hac lege non solum concessa sed etiam imperata omnibus, pree-

Indicator autem

sertim autem Rectori et Magistris inter sese.

flagitium Rectori Vniuersitatis hulus scole.

VHL

Eorundem erit videre, nequid apud suos armorum reposi-

Statuten des Contuberniums 1536.

439

nen

tum sit, non ab- illis tractetur, eorum qu® praesertim noxia esse

Nl

soleant, vt sunt arcus et que Bombardee vocantur, et quicquid

tor

tormentorum in genere fuerit.

Suos gladiolos et sparos, si recon-

eM

ditos habuerint, in habitationibus retinere ipsos magistri sinunto.

flo-

Si protulerint et tractarint sine causa gestando, adimunto. Qua

in re si quem habuerit renitentem sibi, illum indicet Rectori

Vniuersitatis huilus scolg,

auc muletam soluito denarium

duum id est eruciatorum XV.

111".

Xl

VIHL.

16-

Si quis de Collegio Magistrorum horam suam, quam in

e

docendo seruare jussus fuerit, non obierit siue sua sponte mutarit,

188

soluito mulctam eruciatorum quatuor et in solenni inspectione

us

sese indicato.

Si horam aliquam in docendo neglexerit queaesto-

N

-

ribus, dum stipendium recipiet, neglecetionem suam indicato et

debitam mulctam soluito, adque haee facienda iureiurando astric-

-

tus habetor.

n

m

X.

U

Rector qui in Contubernio conductus stipendiis Vniuersita-

l-

tis huius docet, ab omnibus et singulis in Contubernio quidem

m

non habitantibus, sed ad illorum doctrinam pereipiendam venien-

-

tibus promissionem contubernalem exigito, idque intra

l-

dies octo, ex quo extranei contubernalem doctrinam frequentare

C

ceeperint.

Ni fecerit poenam sustineto arbitrio presidum

8

Contuberni1.

XI.

Idem et pedagogarche faciendum atque omnino ad illum et

l-

magistros qui in paedagogio curabunt pertinere omnia putandum,

I

que in contubernalibus constitutionibus continentur, conseruata

);

tamen diuersitate doctrina@ et muneris peedagogie et puerilis

“

atatis respectu.

N

XIl

Munia que essent communia omni Magistrorum colle-

gi0, quo accuratius gerantur, peculiaris ab antiquo cura cuique

singularum hebdomadum dierum demandatur, qui et ex hoc He b-

440

Bursg.

domodarius dieitur. Huius esto illo tempore praeecipua et sin-

gulariter delegata prouintia inspectionis omnium, qug in Contu-

bernio fierı moribus atque legibus debeant.

Inprimis ne quis vel

N

magistrorum vel discipulorum recedat ab offitio suo.

I

Hic ad omnes publicos conuentus, quibus studiosos inter-

}

esse oporteat, vt sunt disputationum, inspectionum, cum leges et

M

statuta solenniter recitantur, cum honores meritis mandantur, cum

!

sacrg conciones feriarum temporibus habentur — ad hos igitur

conuentus Hebdomodarius signo dato, vt solet, studiosos congre-

gabit, vnaque cum eis in publicum ordine ac decoro seruato pro-

gredietur.

Quoque minus fallatur, de carta omnium studiosorum

nomina interdum pronunciato, vt de responsionibus intelligatur

an omnes assint. Idem et inter docendum nonnunguam faciet.

Si qui autem abfuerint, cum quidem ad solennes ceetus eundum

esseb, ab eorum singulis muletam exigito assis id est cruclati

vnius.

Hac lege et pedagogarcha tenetor, sed illius pueri pce-

nam absentig sug dabunt c&esi virgis.

Tenentor et omnes magi-

stri, qui extra Contubernium discipulos habent ita, vt aut ipsi cum

suis hanc preeseriptionem seruent, aut mittant suos illis in Con-

tubernium temporibus, vt omni ratione studiosi cogantur ad illos

non solum vtiles sed etiam necessarios conuentus.

XI

Si quis de Collegio Magistrorum vxorem habuerit, cum ad

assiduitatem et curam obeundi muneris sui preestandam astriec-

tus sit, quamuis ad Contubernii habitationem non adigi debeat,

tamen labores communes atque etiam singulares detrectare non

oportet, inprimis in hebdomadis su@ curatione, qua etiam in Con-

tubernio diu noctuque adesse, non aliter ac si incola illius sit,

aut alterum ex magistris, qui hoc assiduitatis munus suo loco

obeat, substituere debebit.

XII

Mulctas exactas ne magistri collegii inter se partiuntor

neque priuatim vsurpanto, sed ille ad Contubernii impensas ac

ysus repositg sunto.

Statuten des Contuberniums 1536.

441

-

fü-

XV

Yel

Quicunque magister conspicatus fuerit in vllo loco studiosos

rixantes, confligentes, tumultuantes, quiue datum ab aliquo dam-

el

num rebus Contubernii cognouerit, Rectori Vniuersitatis

et

huius schole indicato.

Ni fecerit, contra iusiurandum fecisse iu-

n

dicator, et damnum acceptum restituere cogitor.

Quod si res co-

ur

ram Rectore contubernali decidi non poterit, ad cognitionem

(

Rectoris Vniuersitatis scholasticg deferatur.

XVI

m

IN

Cum omnibus in rebus potentissima exempla ad docendum

f

esse constet, annitentur magistri, vt disceipulos suos non solum

I

oratione sed etiam vita instruant, inprimis leuitatem, obscoenita-

f

tem , turpitudinem dietorum factorumque ab illorum occulis et

sensibus remouebunt.

Seepe enim vna improba aut spurca voce

-

totus animus iuuenilis peruertitur et detorquetur ad vitia. Con-

ulula intempestiua , potationes deformes, rixationes, alesg Iusus

1

scurriles vitanto.

Ni fecerint muletam vnius floreni soluunto.

XVI.

Perquam vtiliter fit, cum assuescunt ad vsum locutionis

lating studiosi illius lingug, sed hoc nisi vera ratione admi-

nistretur nocet.

Nam temere quacunque lingua vti veritatem

illius corrumpit.

Dabunt igitur Magistri operam, vt ita educent

suos discipulos, ne multum loquantur, garritusque et loquacitatem

inter ipsos compescent.

Coram vero se atque aliis doctis, a qui-

bus errata in loquendo emendari possint, latina lingua vti cogent.

In reliquis dabunt operam, vt sciant non solum quid agant, sed

etiam quid loquantur sui.

Potissimum autem sermone produntur ingenia, in quo si di-

ligentes, vt fides illorum hortatur, fuerint, jam plane superuaca-

nea erit illa lupi, quem olim dixere, obseruatio, que et hoc

quidem tempore sublata esto.

XVIIL

Magistri collegii in com muni mensa Contubernii pascantur,

neque absint a prandio coenaue, nisi iusta de causa, quam pr &-

Bursee.

442

sidibus Contubernii probare debent.

Quodsi, cur abessent,

causam preesidibus non probarint, triobulo seu cruciatis ILII mule-

tentur.

Si tamen re aut dignitate cuiuspiam flagitante hospes

mm}

non vulgaris inuitandus videatur, cuius reuerentig lautior

mensa quam communis debeatur, liceat extra mensam communem

gl

conuluıum instruere.

Ita tamen vt damnum hac in parte si

pl

s

quod contubernium fecerit, maxime utensilium nomine, de sententia

Rectoris Contubernii sarciatur.

Dabunt tamen tum omnes

l

g

operam, vt, si ullo modo fieri possit, prius apud communem men-

fa

sam assınt.

Contra facientibus muleta eruciatorum IIIT indieitor.

CE

Est autem accipiendum nihil hac praseriptione aliud statui quam

vt caueatur, ne discipuli al mensas absque magistro relinquantur.

e

al

XVIHL

P

N

Quo quisque Magister munere ipse fungetur, presertim si

quod. solenne sit, nisi quo minus faceret, vtique preeficere alium

In hoc qui deliquerit,

liceret, presides Contubernii permiserint.

eruciatorum X multam soluito.

XX

Leges et statuta administrationis Contubernalis omnibus

temporibus re poscente augere. Magistrorum Collegio li-

ceat, sed illa tamen augmenta tum demum rata sunto, si a pree-

sidibus Contubernii non improbata fuerint.

Maxime quod ad

curam rei familiarıs attinet.

Culing et cellg vinarig procurato-

res legibus a collegio Magistrorum propositis viuunto, seque fac-

turos iusiurandum danto.

Si quis autem incolarum Contubernii

statutis magistrorum suorum reclamarit, accusator apud preesides

Contubernii, punitor arbitrio ıllorum.

XXI

Magistri etiam collegii dent operam , vt morum ciuilitatem,

maxime dum cibus capitur, vtque ipsum suum quoddam mensze

decorum custodiant, quo exemplo studiosi rusticitatem et in-

elegentiam hac quoque in parte exuant.

Inprimis clamores ab-

erunt.

Ipsi etiam, quid fieri deceat, imperitos docento.

Non

facientes castiganto, improbos et detrectantes monitionum accu-

santo apud prasides Contubernii.

Statuten des Contuberniums 1536.,

443

ent,

üle-

XXIL

6S

Studiosis incolis Contubernii sua Magistri assiduitate

tor

maxime consulere prodesseque poterint.

Quare nequis de Colle-

l€ll%

g1i0o Magistrorum, oppido itineris faciendi causa egreditor, nisi

ö8l

primum substituto alio ad functionem muneris sui, et exora-

fla

tis presidibus Contubernii, vt facere sibi liceat.

Accedito autem

168

ipse, sı vllo modo poterit ad presides, vel saltem illorum vnum

€N-

xtate et dignitate prastantem reliquis et discessionis sux facul-

or

tatem obtineto.

Et quem in suum locum substituerit tempestiue

am

certiorem facito, vt ad docendum. ille paratus veniat.

Quamdiu

IM

etiam sibi vt abesse liceret impetrarit, tamdiu abesto.

Si _ diutius

abfuerit sine contra superius statuta fecerit, hoc suum delietum

praesidibus indicato, quibus ipsum priuare munere ac honore

l

ius esto.

ım

XX

ll

Mulct z que a studiosis exiguntur Contubernii ad necessarios

vsus reseruantor.

Ipsi Magistri suorum delietorum multas prz-

sidum vni persoluunto.

s

-

XIMHT.

P

Conuentorum et collegiatorum prioris seculi appel-

d

latio emendata est Collegii Magistrorum in Contubernio

nomine.

Vnam enim omnium, qui conducti stipendiis ab yniuer-

c-

sitate scolg huius bonas artes docent, rationem esse putandum.

ll

Recteque Collegium deinceps nominabitur.

Quos (non enim

S

horum temporum consuetudo neque ipsius veritatis nune emicans

lumen, similia studia priorum retineri patitur), quid docere quas-

que horas occupare zquum sit, sequitur.

Hoc quisque fideliter

et sedulo prestabit, aut nisi preestiterit, contra iusiurandum da-

l

tum Vniuersitati schole@ huius facere se sciet.

Ac primum. Cum hec doctrina contubernalis proposita

sit praxecipue lis, qui studiorum in litteris ac bonis artibus suo-

rum praemia et honores ambiant, ad quos veterum laudabili in-

stituto quasi per gradus quosdam conscendatur, s i prius per hanc

doctrinam decurrerint et confecerint atque expleuerint tanquam

spatium ıllius, quemadmodum suis legibus preeseriptum est, Ideo

Bursg.

444

rectam -et definitam rationem atque etiam tempora stata illius

V

esse oportet.

Quam in preesentia rationem quaque tempora ad

et

hunc qui subiicitur modum rectissime constitutum iri visum:

$

Hora antemeridiana sexta doceantur precepta Dialecticee.

Rhetoricee.

0l

Septima.

Hac discent candidati honorum baccalaureatus, vt dixere *.

d

N

Disputationes contubernales pro eo atque preeserip-

jl

tae quoque tempore ab Vniuersitate scolastica fuerint, ita obeuntor

i

atque curantor, in qua re presidum Contubernii in negligentias

animaduersio esto.

Si in ccetu contubernali, aut aliquo qui huc pertineat, fue-

rint pueri imperiti elementorum Grammatice in Pedagogium

ad disceendum mittuntor a Magistris collegii contubernalis.

Ni

fecerint animaduersionem presidum arbitrariam sufferunto.

De

Padagogii autem propria doctrina, cum est ratio exposita in con-

stitutionibus studii artium, tum preesidi illius curg sıit.

Quicungue alii Magistri extra Collegium in Contu-

bernio manere volent, sie degunto, ne a laudabili consuetudine,

institutis , legibus contubernii discedant, neue contra quicquam

audeant.

Ni fecerint expelluntor.

Feriarum multitudine cum studiis damnum dari soleat,

nemo de Collegio magistrorum alias ferias quam concessas statuto

comunitatis studii artium vsurpato, aut pcenam luito praesidum

arbitrio.

Ipse autem hoe se fecisse , quotiescunque fecerit, ıllis

indicato.

Presidum quatuor Contubernii precipuum offitium est

inspectionis rerum contubernii.

Quod quo tempore libuerit, facere

illis licet.

Tum non modo interrogati magistri sed et discipuli

et ministri simpliciter et liquide respondento.

Nemo mendatium

dieito aut veritatem callide involuito. Magistri etiam fideliter

de disceipulorum suorum ingeniis profectuque qug sSciuerint eXpo-

nant.

Atque preesides ad quos autores ordinarlis horis extra

Contubernium audiendos ire iusserint, ad illos vt eant curanto,

Ni fecerint, animaduersio in ipsos presidum arbitrii esto.

1 Dieser Stundenplan ist nicht weiter eingetragen worden und die

Lücke geblieben, da man sich wohl überzeugte, dass dergleichen nicht für

die Dauer vorauszubestimmen ist.

»

Statuten des Contuberniums 1536.

44

30

s

Singulis semestribus Contubernii res solenniter a Rectore

ad

Vniuersitatis, Decano vt nominant studii _ bonarum artium

et grandioribus duobus Magistris de Collegio adhibitis, in-

spici consueuere, primo mense quo ille magistratum inlt. 'Tum

omnes Magistri Contubernii administratores ac incole vna cum

discipulis suis cumque ministris praesto sunto et ad interrogata

p.

singuli fideliter et clare respondento, sacramentum danto, suorum

Or

munerum vlteriorem functionem obtinento.

Qui non fecerit, mo-

N

uetor ac priuator loco honore munere suo.

f

Leges et statuta, qug ad studiosos et discipulos

m

Contubernii proprie pertinent.

\l

LE

)e

Quieunque in Contubernio degere manereque voluerit, cogitor

]=

promissione contubernali sese Rectori et Magistris astringere,

euius formula superius exposita est, ac primum Deum caste et

l-

pie colito, venerator conuenienti ratione ac vera rituum et cere-

7

moniarum.

