AmMm ANDERN Ynd von newem ‚, damit vbels noch mer verhiet

siend vnd werde mit den studenten vnd layen, so wollend Reector

vnd vniuersitet , das kainer ın verwanter an sunentag vnd vier-

tag tantz haben weder haimlich noch offentlich by des sta-

tuts pen.

Es sollend die studenten nit zu der layen täntz gen, sie

syend darzu geladen oder nit, auch by pen des statuts daruber

begriffen, vnd die pedellen by iren pflichten ain vlyssig vffsehen

haben vnd dem KRector die solichs vbertreten angeben vnd ain

Rector gantz nichts nachlassen, doch die hochtzit täntz, darzu

ain student vff die hochtzit geladen were, vßgenomen.

Es sollent auch der vniuersitet verwanten mit trumen

1

oder andern spylen weder tags noch nachtes in der ordnung ?

vff die gassen nit gen, es were dan an ainer offen hochtzit. Als-

dan mögen sie von der stuben zu dem tantz vnd vom tantz wi-

der vff die stuben mit spyl zymlich vnd gepurlich gen.

Sollichs

alles byß zu wideruffung oder zu endern.

Actum durstag nach Margarethe, [14. Juli] a. 1524.

Acta, Senatus Ia. f. 5

Der Beschluss wurde mit kleinen Zusätzen er-

neuert 1529 , ebd. f. 19 v. und 1532, ebd. f. 35 und widerholt bekannt

gemacht durch Anschlag an die Kirchenthüren.

KEine lateinische Version

wird am 1. Januar 1533 angeheftet, welche folgenden Zusatz enthält:

Adhzc diras et execrandas illas blasphemias in Dei O. M.

Sanctissiımum nomen omnino et vsque adeo ab omnibus caueri

ultarique ijubemus, vt si uel impios conuitiatores istos malorum

suorum sanctio, qug dquindecim diebus carcerem, stramineum

leetum atque paniıs modo et aqug cibum concedit, minatur, irro-

gat, nequaquam deterreat: pro maledicendi detestanda libidine

peenam ex nutu nostro multo grauiorem proculdubio sentiet. f.42.

Zugleich gab der Rector Gallus Müller im grösseren Sal der Uni-

versität eine Erläuterung und Einschärfung des Ediets: elegantissime et

EFLE

1 trompeten.

2 geschaart.

138

31. De noctivagis 1524,

N

quanta maxima diligentia authoritate grauitateque orationis potuit in splen-

didissimo doctorum omnium consessu.

(

Wie wenig aber das alles gegen die Uebertretungen »etlicher vom

S

Adel und anderer unserer Universität eingeleibt« gefruchtet habe, geht

d

aus einem Erlass der Regentschaft vom 14. Februar 1533 hervor (A. Sen.

Ta. f. 53), in welchem der Universität aufgegeben wird schärfer als bis-

her einzuschreiten.

»Dan solt das von euch nit geschehen, haben unser

?

Ober- und Undervögte zu Tübingen in beuelhe selbst darein zusehen und

gegen den Überfarern mit fenklicher annemung und in ander weg zu

handeln.« Die Universität nahm diese Androhung sehr schwer und sandte

D. D. Gall Müller, Peter Brun, Johann Kunig und Georg Simler nach

(

Stuttgart, denen es gelang die Abschaffung dieser Schrift und solcher An-

mutung zu erwirken.

Die Strafen gegen die ärgsten Tumultuanten Veit

V

Lung von Planeck, Philipp Schenk von Winterstetten, Sebastian von Leon-

0

rod u. a. fielen gleichwohl. sehr gelinde aus.

Aus einer am 24. August desselben Jahrs bereits wider nöthig ge-

wordenen Bekanntmachung des Rectors

sind folgende Abschnitte ent-

nommen :

Wir wöllen vnd gebieten, das alle vnserm gerichtszwang

vnderwürflich, welcher achtung die imer seien, sich höchsten ver-

d

mögens befleissen, auf das ir bekleidung vnd gang nit wie bisher

d

so gantz gaill vnd vngezam gesehen werde, wol aber leuten er-

licherer zuuersicht vnd achtung gemees vnd nit ainem ieden

Hierauf sollen

geringesten trabanten oder landsknecht geleich.

sie pyretter tragen, welche erlichern vnd liebhabern der tugent

gezimmen. Hiebei gäntzlicher verworfen die*pyret, so zerschnitten

oder mit seidengewand federn oder anderer zierd vnd geschmucken

aufgemutzt vnd gezieret.

Wir wöllen darzu nit ainichen die huet

erlaubet sein, bei pön siben schilling häller, so oft ainer die

satzung wurde vberfaren.

ä

1

Desgleichen sollen sie sich beklaiden nit in Wapenrök Kap-

pen

oder kurtze leibröklin, zugleich den klaidern zum reiten

oder fusgang berait, besonder in klaidung der studierenden erbar-

kait bequem vnd die die waden erlangen: auch nit uber die

achseln geschlagen, sondern angezogene ermeln.

Aber den schü-

lern der rechten ,

fürnemlich

den

edelen ,

vnd schülern der

artznei seie erlaubt die ermel anzeziehen oder nit, souer das die

wammasser nıt mit kerderlen gewulstet oder durchschnitten seie.

Aber der Künsten Maister so ämpter tragen vnd die durch ge-

ET

1 kurze mäntel,

31. De noctivagis 1524.

139

schworne stipendien

der armen werden vnderhalten, auch alle

der hailigen schrift

vnd liebhabender künsten anhänger oder

schüler , welches stands oder würdin die seien, gangen nit auf

die gassen dan mit angethonen ermeln.

Alle auch zumal durchaus sollen sich vor gethailten vnd ab-

geschnittnen oder auch zerschnittnen hosen vynd wammas ent-

halten, mit erlaubtnus hierin des geschikten gangs halber auf den

kniewen die hosen zuöfnen.

Dises sampt vnd sonders bei straf

siben schilling , mit welicher ieder vVbertretter beladen wurdet,

doch ausgenemen freihern grauen vnd fürsten, welche sich irer

würdin nach der haubtgezier vnd beklaidung alten herkomens

.

gebrauchen.

Verner so ainer gewer oder schwert zu seiner beschützung

tragen wölte, das solle ainem ieden zugelassen sein.

Dasselbig

schwert aber seie zimlicher lengin vnd werde nit nach kriegs

gebrauch oder landsknechtischen sitten hindersich gestörzt '. So

ainer dise mas vbergieng, sol er die schwert vynd gewer, so er

wider dis gebot anders mit tragen oder störtzen gebraucht, sampt

ainem gulden, vermög der statuten, verlieren.

Dass die Universität nicht blos für junge Leute eine Gelegenheit des

Müssiggangs war, zeigt folgender Theil derselben Proclamation :

Sollen der vniuersitet Ordinarli, besonder die Rechtsgeleerten,

vnd

zierlicherer künsten vorleser achtnemen , so etlich weeren,

welche der künsten vnd leer nit anhengig oder die-* zuruckschlie-

gen, welches geschlechts stands oder würdin sie weeren, one

ainich ansehung fürnemlich der Gaistlichen vnd zuuvorderist

Chorherren vnd Pfriendhaber diser Tubinger Kirchen, so auch

anderer ort Pfrienden hetten, mit deren einkomen vnd nutzungen

sie vnderm ‚schein des studierens alhie erhalten. wurden , solliche

durch den pedellen ermanet: so sie sich inner monants frist die

lectionen der facultet, deren sie anhengig vnd verpflicht emsig

zuhoren nit vnderfiengen, sollen also mit der that von der wni-

uersitet abgeuallen oder ausgeschlossen vnd selbiger freihait be-

raubet sein. — — Damit derselbig nit, zugleich ainem suchtigen

oder reidigen schaff, ain gesunde herd vergifte, mit verzerung

väterlicher hab vnd guter oder der Kirchen pfriend, nit allain

SO

1 Siehe oben $. 107.

140

32. Gegen Schiessen und Feuerwerk 1524.

sl

zu seiner seelen verderblichen schaden, hbesonder auéh zu der

l

yniuersitet ewigen onzier vnd darzu der andern verergernus. —

Acta Sen. Ib. f. 67,

3

ka

()

.

Gegen Schiessen und Feuerwerk.

Februar 1524.

Prohibitio ne cum bombardis et globis

igneis

sagitetur.

Rector et vniuersitas etc.

(

el

Peruenit ad aures nostras, ex nostris nonullos esse, quibus

cum bombardis globis igneis ceterisque huilus generis

C

rebus negotium sit, quarum vsus presertim ın habitationibus et

d

alibi sine magno periculo atque timore incendili esse non possit.

Iccirco mandamus :

Sl

Ne quis eorum qui nobis subieeti sunt, siue barones doctores

(

nobiles etce. cuiuscungque conditionis aut status fuerint, deinceps

bombardis in hac ciuitate vti quoque modo presumat, sed

u

omnino illis aliisque rebus, quarum vsus facıle incendium parere

s|

solet, vt puluere bombardico globis igneis et similibus abstineat.

M

Si quis vero :hoc nostrum mandatum transgressus fuerit pena in

ipsum fuerit perpetue exclusionis.

Solent preterea hoc magis

quam reliquis temporibus anni, vt experientia docet, quauis etiam

T

laicı et quantumlibet leui occasione ad tumultus atque seditiones

contra nos nobisque subiectos exciıtarı, vnde nisiı oportune reme-

I

dio occuratur non modica pericula et incommoda et. vniuersitati

et eius suppositis ex congressu laycorum et studentium verisimi-

E

liter euenire possent.

Quoeirca omnibus et singulis mandamus,

vt ab hoc die vsque ad Reminiscere a choreis aliisque con-

N

gressibus laycorum siue diurnis siue nocturnis ‚ abstineant.

l

Praterea vnusquisque post cenam in sua habitatione sese

recipiat atque in eadem nocte maneat, in plateis quoque nemo

C

etiam cum Ilumine

non ambulet.

Quisquis autem hoc nostrum

d

mandatum seruare neglexerit aut in vno pluribusue articulis trans-

gressus fuerit, is neque a nobis neque ab yniuersitate nostra vt

N

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

141

studens amplius fouebitur.

In premissis tamen penis et allis

interim semper saluis.

Ohne Datum, vermuthlich 1524 in .der Fassnacht.

Acta senatus Ia.

f 7V

3

J.

}

Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

FzrDrnNaNDUS Dei gratia princeps et Infans Hispaniarum Ar-

chidux Austrie Dux Burgundie Stirige Carinthie Carniole ete.

Comes Tirolis ete.

Cum mortalium uite moderatores summa cura

et ope niti decet, ut ea que aufß incerta et lubrica huius vitee

commoda, aut ccelestia et perpetug salutis dona respieiunt, recte

a pie gubernentur, idque eo feruentius quemcunque Prineipem a

Deo constitutum super populum, qui vnigeniti Filii sanguine est

seruatus, praestare conuenilat, quod id muneris etiam ab omni

Christiana pietate longe aliena Ethnicorum superstitio minime

neglexerit, Itaque cum in huius curg partem asciti, in hoc uno

ue] maxime functionem offitij nostri consistere arbitremur, v

studiosa 1uuentus et adolescentig facilitas honestis

instituatur

moribus et sana imbuatur Doetrina, id autem neque securius

neque mailori cum re fieri posse uideatur, quam quod scholastiei

Gymnası) Magistri solidiora salubriorague dogmata condecenti et

recta Methodo in auditorum animas transfundant.

Quod quia superiori gtate neglectum et simul pro solida et

luculenta ueritatis Doctrina, fragiles nutantesque Argutias, pro

ceelestis eloquij Mysterijs, perplexa Philosophorum placita tradıta

esse cognouimus, Vnde tam preceps libertas orta est, qua iam

fides nutat et labat Religio, cuius contemptum omni non seculo

non sunt. grauissima secuta dissidia, Cumque Nos potissimum ca-

lamitatibus preesentis nostri infelicis saeculi moniti fomenta tan-

tarum turbationum rescindere cuplamus que, ut est extra omnem

controuersiam, ob coinquinatum docendi modum introducte sint,

decreuerimus singula in nostris Prouincijs literaria Gymnasia quo-

rundam doctrina prudentia et probitate Virorum Serutinio et cen-

surg committere, ut ea quae ex Abusibus et Consuetudinis cor-

142

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

ruptela minus ad eruditionem pietatemque auditorum accesserunt,

01

adimant, mutent, emendent, prout illorum solertiag consultius et

magis frugiferum uisum fuerit.

ad

Proinde cum inter catera literaria nostra prouidentia com-

ON

missa Gymnasia nulli secundum existimemus celebre Gymna-

Jar

sıium Tubingense, in eius instauratione et ordine exordium

d

16

sumpturiı deputauerimus et demandauerimus hanc prouinciam ho-

ul

norabilibus doctis et fidelibus nobis dilecetis AmBrosıo WrYnDnmMan,

gl

preposito Tubingensi uti Cancellario iamdieti Gymnasli, Pavıo

des

Rırıo Prothophysico, Jacoso SriEcEL, JomAanNı FauT Iurium, et

SUE

Martıno Puantscm sacrarum Literarum professoribus, Consiliarijs

nostris

1

et

‚, ut exhibita nostra iussione Recetori optimatibusque ip-

SU

Sius Tübingensi_s Studij, seriem eius imitando, ut instauratores

et censores provide, @quo iudicio, hoc est absque personarum de-

Pa

leetu _ uel quouis immoderato affectu , examinent serutentur et

un

quod emendatione eget in ordinem redigant et instauranda in-

du

staurent.

Ipsi uero ijamdicti nostri Commissarij maiori et studio et

‘.

Jol

TEr

diligentia tam apud Gymmnasiarchas , Doctores atque Magistros,

Ep

quam auditores etiam facto scrutinio 1ussionem nostram adimple-

chl

uerint et non solum de eorundem consensu, sed etiam mutua

ad

maturaque sua deliberatione et iudieio habito, ad omnipotentis

Dei gloriam, nostrum honorem, ipsius Gymnasij decus et ampli-

pr

{aX

ficationem atque inclyti huius Principatus famam propagandam

Nal

certum ordinem et Articulos tam circa Lecturas singularum Fa-

cultatum , quam Rempublicam totius Vninersitatis constituerint

fr

et‘ fecerint, quorum tenor sic se habet.

d

‘

F

£

CS

ıl HBéi äieser Commission sind nur zwei Mitglieder der Universität, der

Sal

Kanzler und der bekannte Theolog Martin Plansch von Dornstetten

tuc

inser.

1477.8.

Jacob Spiegel aus Schlettstadt, ein Kais. Ratlh, ist

schon 1511 in die Matrikel als Coes. Mt. secretarius eingetragen; Johann

SEs

Faut von Cannstatt, vermuthlich ein Sohn des von H. Ulrich 1517 hin-

gerichteten Konrad, ist natürlicher Feind des Herzogs und Diener des östr

Nal

Paul Ricius ein talmudisch gelehrter Jude, der sich taufen

Regiments.

liess, eine Zeit lang in Pavia lehrte, durch zahlreiche Schriften sich einen

len

Namen machte uhd Leibarzt Kaiser Maximilians wurde, ist mit den Fremden

lh\1‘

in das Land gekommen. In der Commission war also die Facultas artium

gar nicht vertreten.

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

1438

Ordo insacrarum Literarum Lectionibus seruandus.

Leo

D

entes sint quatuor Theologie Magistri, Licentiatus uel

ad Licentig gradum idoneus.

Qui omissis et extinetis iam extra-

ordinarijs Lectionibus, quas uulgato nomine Resumptiones appel-

larunt, publice legant ordine subseripto.

Videlicet duo alternis

diebus, alter ante Prandium, alter post Meridiem et integra hora

uterque legant, quo singulis diebus du@ perficiantur lectiones,

generalibus uacantijs, die item sabbati loco diei Jouis, aliisque

fiestis et uacantijs demptis, que in Vniuersitate obseruarı con-

sueuerunt, seclusis quoque diebus, quibus disputationes publicee

et ordinarıs in Theologia habentur. Consummabunt autem cursum

suum iın quinquennio ut sequitur.

Primus Professorum Theologie legat Pentateuchum Mosi,

Paulum in omnibus Epistolis, excepta ca qus est ad’Hebreos, et

unum de libris Petri Longobardi Magistri Sententiarum Secun-

dus legat Matheum et Joannem Kuangelistas, Dauidis Psalterium,

Iob et unum e libris Sententiarum Tertius legat Esaiam, Hie-

remiam, Danielem, Marcum, Lucam, Acta Apostolorum, Canonicas

Epistolas deque sententiarum librum unum Quartus legat Eze-

chielem, minores Prophetas, libros Sapientiales, eamque quee est

ad Hebreos Epistolam , cum uno e Libris Sententiarum.

Inter-

pretando tamen textum Magistri Sententiarum difficultates dun-

taxat ex isto textu emergentes quanto breuius et Iucidius absol-

uant, quoniam per fidem efficimur Filij Dei et non per inanes et

frinolas questiones, qus® sunt inflantis et in ternum exitium

gdificantis Carnis et Doctring, quee spiritui Dei aduersatur.

In

casu substitutionis, quae non nisi vrgente necessitate fieri debet,

Substituens * sequatur continuo eandem Lectionem, quam substi-

tuens perficere deberet.

Quod si qui lecetiones proseripto modo institutas neglexerint,

sese denuntient et de unaquaque neglecta lectione debitam poe-

nam iuxta priores ordinationes persoluant.

Disputationes fiant et ordinarie et extraordinaris® so-

lennes item et non solennes ad modum ordinationis Vniuersitatis

per Fundatorem institute, ac iuxta Theologica facultatis Statuta,

:&

1 substitutus,

144

383. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

ol

excepto illo hactenus obseruato Statuto, quod una disputativ

(11(

subleuet preesidentem a tot Lectionibus, quot horis preesederit.

de

Sed quod non nisi in ipsa disputationis die duntaxat a lectione

uacet.

Fiant autem disputationes de rebus ipsam ueram '"Theo-

logiam diuinasque Scripturas respicientibus.

Aegrotante aliquo Magistrorum Theologig obseruetur or-

dinatio Fundatoris, et @grotantis Lectionem reliqui eius Collegee

prosequantur, ne ulla die dux iuxta prefatum ordinem lectiones

in publico Auditorio deficiant.

Si uero uel perpetuatio uel quee-

p

SuE

uis alia pacta Conditio obsistat, tunce Vniuersitas Substituto sa-

du

larium constituat, ne Auditores lectione fraudentur.

Si quis au-

tem ante conduetionis sug terminum decesserit, lectio per super-

pa

lio

stites habeatur Magistros, cum stipendij rata pro temporis cursu,

donec alius in demortui locum assumptus fuerit.

Non obstante

pa

Ma

ordinatione Vniuersitatis quacungque tam generali quam spcciali.

hel

Horas lectionum statuant ipsiı legentes Auditoribus magis

conuenientes, alteram ante et alteram post meridiem.

Et duobus

ca

Senioribus Magistrorum optio sit eligendi quos maluerint duos,

leg

et deinde iunioribus alios, Sin autem inter ipsos non conuenerit,

e

tum per sortes distributio fiat.

(

Finitis autem preefatis quinquennalibus cursibus, si eorundem

Ho

leceturas mutare uelint, ıd arbitrio legentium committatur, dum

obl

tamen modus legendi non mutetur.

Reliqua quorum hic non est

tul

mentio facta tam circa ordinem et modum legendi quam dispu-

In

tandı iuxta antiquas ordinationes obseruentur.

Omnium

uero

Can

erit studium et sollicitudo, ut sacra Volumina expedito progressu,

Ins

pureque et syncere tradantur, Resecatis et penitus omissis argu-

fra

tijs syllogisticis ac alijs minus ad rem pertinentibus.

cul

Ordo in vtriusque Juris Lecturis in posterum

qua

tenendus.

(‘Xl)

tan

Quilibet Doetorum in iure Canonico Legentium compleat

nla

Ordina-

quadrienni0o cursum sibi- ut sequitur assignatum.

ditc

rius Iuris Canonici legat duos libros Decretalium priores, Extra-

j

Tertius

ordinarius autem reliquos Decretalium libros tres.

Yn

nouorum Iurium lector Sextum et Clementinas, Titulis qui non

Adı

faciunt ad practicam obmissis, uel saltem, si uvoluerit, eosdem

Op

38. Ordinatio Regis Ferdinandi 15925.

145

obiter legat.

KEt singuli integra hora legant, in elucidatione

Glossarum Iura et, potissimum leges et earundem textus inducant,

demonstrando auditoribus, qua ratione Iura illa eitata sint.

In Iure Ciuili autem Cursum suum Quinquennio

sequenti modo compleant.

Ordinarius Legum in primo anno exordiatur a prima

parte Codieis, legendo Titulos difficiliores utiliores et mag1s con-

suetos In secundo anno in secunda parte Codieis ad eundem mo-

dum. In tertio primam partem ff. vet. Et in quarto in secunda

parte

eiusdem ff. vet. legendo Titulos similiter diffieiliores .eß vti-

liores

Extraordinarius in primo anno exordiatur in prima

parte

Infortiati et specialiter sequentes Titulos uidelicet Solu.

Matrimonio, de liberis et posthu., de vulg. et pupill., de Acquiren.

hered. In secundo, in secunda parte eiusdem Infortiati, Et spe-

cialiter titulos de Legatis primo secundo et tertio, Excerpendo

leges difficiliores et utiliores cum Tit. de reb. dub:; ad L Halc.

et ad Se. con. Trebell.

In tertio anno legat in ff. nouo tit.

de op. no. nunc., de acquiren. poss. et huiusmodi materias uti-

liores. In quarto , in eodem digesto Incipiendo a Tit. de verbo.

oblig. cum aliquibus sequentibus difficilioribus et utilioribus "Li-

tulis, inter quos interpretetur £it. de verbo sig. et de reg. Iuris.

Institutionum lector declaret principaliter Textum rese-

cando omnia inutilia, Ita ut in quadriennio bis finiat quatuor libros

Institutionum. Et singularem adhibeat diligentiam praecipuam in

tradendo Titulo de Aectionibus.

Caeterum Doctores vtriusque Censurg temperabunt a verna-

cula nostra lingua, ‚ne frequentius passımque ea utantur, nisi

quantum Terminorum intelligentia requirit.

Praterea ut fiat

expeditior progressus euitent Epilogos repetitionesque prolixiores,

t

am circa materias prioris lectionis, quam eius quam legunt, quo-

niam non solum impedit progressu sed parit etiam fastidium Au-

ditoribus , licet lectorem a labore subleuet.

In recitandis autem

opinionibus non immorentur diutius quam uel textus uel glossa-

rum intelligentia exigat, Ccommunemque sequantur opinionem.

Adeoque si in opinabilibus Doetor singularem minusque receptam

opinionem in consultationibus et Praxi sua amplecti malit, nihilo

10

Urkundgn der U, Tübingen,

146

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

mi

tamen minus communem opinionem aliorum Doctorum et preci-

N0

pue quorum seripta in Cathedris frequentius citantur, Auditoribus

inculeet.

Coeterum ‚in disputationibus conclusiones in ma-

teria disputabili more scholastico proponantur, que® cum receptis

Doctorum sententijs pugnent, vt inde Auditorum ingenia exer-

Fil]l

ceantur.

Medicorum Ordo in Lectionibus suis obseruandus.

ad

eß

Interpretes Medieing Cursum suum quadriennio com-

pleant.

Antemeridiana Theorica sit lectio, Doceatque primum et

m

secundum Fen primi Canonis Auicenne, Microtechni Galeni, Apho-

ın

Post meridiem practice legant quartum Fen

rismos. Hyppocratis.

ue

primi Canonis quartique Canonis primum Item Nonum ad Alman-

ya

sorem et Canonis Auicenng Tertium.

Singulo saltem quinquennio

Anatomiam fieri instituant.

M

S

de

De Aromatori10o.

E

O

Cum non modo expediens , sed omnino etiam necessarium

N6

existat, ut Aromatarius simpliceibus pariter et compositis pig-

[

mentis secundum Artis requisita et pracepta sit instructus eorun-

aC

demque Minister et expertus et admodum diligens curam habeat,

€n

quo Antidota et Pharmaca caeteraque medieinali usul necessarla

gu

debito Artificio modoque conficiantur et administrentur, Iccirco

S

mens atque Jussio nostra est, vt ad minus singulis annis Apo-

di

theca uisitetur.

Quod si Aromatorius pro tempore Iurisdietioni

Vniuversitatis subfuerit, ipsa Vniuersitas per Ordinarios Medicos,

vnacum alijs eiusdem facultatis Professoribus tunc presentibus, uel

1

talibus absentibus per alios probos viros Apothecam quotannis

x

examinarı faclant.

Si sit autem subditus Prafecto Ciuitatis, Is

tul

n}

cum ciulum Magistro eiusmodi visitationem fieri curent.

—

Porro quo securiores simus, ut quam minimum inconuenien-

tige et defectus circa praedieta de caetero contingat, nostra pariter

Bı

der

est uoluntas expressa, vt alius modo peritus in Arte sua fuerit

WE

Aromatarius, quem praefati Mediei et visitatores maturo Syncero-

er

que iudieio idoneum esse ijudicauerint, in hoc Oppidum assumatur ;

Au

Non obstante quocunque Priuilegio Concessione siue gratia in

lch

contrarium faciente.

Quibus ex certis rationibus animum nostrum

U,

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525,

147

mouentibus derogatum esse uolumus, sicut etiam ex potestate

nostra derogamus.

In liberalibus studiis.

Professores Philosophige Collegiorumque Magistri, quos Bur-

sarum conuentores appellare consueuerunt , ad Philosophiam

siue rationalem siue naturalem siue

moralem non

admittant Auditores nisi sint Grammatici.

Solita uero exereitia

et actus suos prosequantur iuxta modum qui sequitur.

Docebunt inprimis Paraphrasticam Iäcobi Fabri Stapulensis

in Dialeetica Aristotelis interpretationem et eiusdem Paraphrasim

ın Physica Aristotelis, ex quo Auditores ob Aristotelem barbare

uersum fastidiunt ueterem translationem, interpretaturi et decla-

raturi eandem Paraphrasim ex veteribus Autoribus, qui minus

inculcarunt superuacanea et sophistica.

Ex quibus eligere pos-

sunt inter Arabes Auerroym, Philosophiam Auicennee, Algazelis,

de Graecis Themistium, Simplieium, Alexandrum, Theophrastum

Ex Latinis Linconieum, Albertum Magnum et Thomam, Scotum,

Ocham, Egidium Romanum, Caietanum non Monachum et Toan-

nem de Gandauo.

Neque ullatenus ad Sectarum viarumque dis-

crimina, aut certos maxime Neotericos Seriptores asstringantur,

ac si plures et non una via sit atque Methodus ueritatis

Hoc

enim alitur occasıo Dissensionum et perniciosarum Factionum,

quibus hactenus nimium curiose et perquam anxie in animarum

suarum Auditorumque iacturam et plurium offensionem , soli-

diore veritatis doctrina neglecta, incubuerunt.

Quapropter explosis vijs et sectis eorundemque nominibus

ipsı Philosophie Professores siue Conuentores (ut uocant) in

posterum sine delectu viarum et respecetu Authorum in Con-

tubernijs suis, quorum alterum Aquile, Alterum Pauo-

nis nomine de catero appelletur !, legant et doceant

E FE E

1 Die Namen sollen also erst eingeführt werden und die hergebrachten :

Bursa Realium und Bursa Modernorum verdrängen, weil

der Unterschied der zwei Wege überhaupt verworfen wird. Es ist irrig,

wenn manche annehmen, die Bursen in Tübingen seien von Anfang an so

bezeichnet worden.

I

Nirgends bedient sich irgend ein Dokument dieser

1

Ausdrücke.

Die östreichischen Räthe haben dieselben von Freiburg ent-

lehnt , aber mit ihrer Anordnung keinen Erfolg gehabt. Schreiber &. d.

U, Fr. 1, 37,

10°

148

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

es

praedicamentorum Paraphrasim et Epithomata siue parua Logicalia

C

Fabri uel Petrı Hispani Textum, aut si hunc quoque fastidiant Audi-

C

tores, Rudolphum Agricolam uel Trapezuntium meliori ordine et

h

clariori Interpretatione ad Auditorum profectum ex Scholijs siue

Commentarijs prefatorum Authorum.

In Philosophia uero morali Collegiati duo, quando

syncerior habetur traductio Aristotelis atque per Jacobum Fabrum

l\

Scholijs et Commentarijs uon contemnendis est illustrata, 1psis

P(

Aristotelis textum fideliter et diligenter, et non obiter ut

d

hactenus tradant.

Ex’quo hac Philosophie pars maxime pertinet

m

ad rectam vitae institutionem tum ad superiores doctrinas siue

Facultates uehementer conducat potissiımum ad Theologiam et ad

Jurisprudentiam , Vnde Auditores etiam ad tam utiles Lectiones

audiendum asstringant.

Caeterum ipsi Magistri nihil @que curabunt, quam ut Adoles-

C

centes optimz spei et indolis adhortentur, immo asstringant ad

(

memoriam diffinitionum diuisionum et necessariarum demonstratio-

S

num, yvt magis Textui quam glossematum et queestiuneularum

argutijs inheereant sibique fructum inde afferant, nomenque et

d

famam Vniuersitati extendant, ne insulsi rudesque doctrina atque

1

eloquio Parentum substantijs incassum decoetis dumum reuertantur.

C

d

De conductionibus legentium.

m

Dum conducuntur Doctores et Magistri quarumecunque Facul-

(

tatum , animaduertant conductores ad Articulum ea de re Ordi-

fı

nationi, inter cxtera Vniuersitatis Statuta insitum, quem etiam

Adeo

m

Conducetores ipsi prascriptis inibi uerbis iurare solent.

o

quod Externis et idoneis et utilibus xque pateat locus atque

t0

Patriotis etiam in alia Vniuersitate Magisterij uel Doctoratus

insignibus exornatis.

IX

lı

Cumque uel parum uel potius nihil conueniat Luridic®

Facultati cum sectis Artistarum maxime ad modum superioris

C

Aetatis traditarum, Conductores de cxtero nequaquam zmulenter

TE

xqualitatem Collegiorum siue Bursarum, sicut hactenus illis con-

suetum erat, Sed quse pr&ecipua et maxima ratio esse debet at-

Xl

tendant et respieiant ad eligendi doctrinam et peritiam in ea

facultate quam profiteri debet. Et quia paupertas fecunda solet

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

149

esse ingeniorum Altrix, Iecirco si Competitor quispiam statum

condecentem aliunde assecutus est, tum egestate oppressi, modo

cum fructu et utilitate uel lecturg uel offitio prexesse possit, ratio

” habeatur.

De Perpetuationibus.

Porro recta quoque ratione 1am cautum et receptum est, ne

quempiam Vniuersitas ad dies vit@ conducere uel perpetuare

possit ad aliquam lecturam uel offitium, si ille non prius per

decem annos in hac uel alia Vniuersitate cum honore et no-

minis sui fama legerit.

De Facultate se absentandi seu absentijs, quas ap-

pellant Egressiones.

‚Cum hactenus Docforibus sapius quam Auditorum sit usui,

concessum fuerit, vt se priuatis negotijs implicando absentent,

Ideo expedit A bsentias constringi. Proinde legentes munus

suum per se ipsos obeant, uel si practice in alienis locis inten-

dere quam lecturg incumbere malint, id de cetero citra auditorij

jacturam faciant.

Ad quod Conduetores in Assumptione siue

Conduetione. Doctorum quanto magis fieri possit eos asstringere

debent.

Item Vniuersitas moderari debet Statuta in periurij] com-

minatione, sic ubß non prestetur periurio ex nimia facilitate 0c-

casio et perinde Religio Iurisiurandi in contemptum abeat.

Cgterum statutum per Vniuersitatem superioribus annıs ın

famosorum libellorum Autores editum * in robore suo _ per-

maneat, dum tamen uerbum morderi et clausula quomodolibet

offendi pro non adieetis habeantur, prout in posterum in statu-

torum publicatione omitti debent.

Durum enim esset quemplam

periurij reum esse ob mordacitatem uel offensionem, quse intra

limites famosi libelli conceludi nequeant.

Postremo vt legentium singuli integras et zquales horas

compleant, Vniuersitas Magistratum Tubingensem conuenire et

requirere debet, vt horologium in Pratorio ad rectas et

xquales horas dirigi faciant.

s

1 8 S: 106; 17.

0

33, 01;(11'naü0 Regis Ferdinandi 1525.

-

u

I

Decura Rectoriset Prg ceptorum ergaauditores suos

Pl

et vicissim auditorum erga prgceptores offitiis.

In primis Rector optimatesque Vniuersitatis studeant summa

{l

ope, vt congruis Statutis et mediis cohibeant Auditores, ne ut

m

hactenus nimium laseciuus et dissolutus uideatur eorum habitus et

6

simul incessus, sed honestioris conditionis hominibus conueniens

{

et non uillissimo cuique satelli similis.

In quo ordinando utan-

C

tur discretione mediaque ula non declinantes ad extrema, faciendo

(

etiam diserimen ıinter facultates.

Ferant autem in publico non

jl

Rhenones siue Interulas instar vestis ad equitandum aut Iter fa-

ciendum parate, sed Indumenta Scholasticorum honestati congrua,

Iurium tamen scolaribus

non scapulis pendentia sed ınduta.

presertim Nobilibus et Medieinarum auditoribus Manicis indui,

uel non, liberum sit.

Dum tamen non fibrata discissaue sit, Di-

;

plois.

Magistri autem Artium in offitijs constituti et qui iurato

Pauperum Stipendio aluntur, omnesque Theologie et Philosophise

Auditores non nisı indutis Manieis incedant, cuiuseungne status

aut conditionis fuerint.

Omnes uero in vniuersum a versicoloribus

et abseissis uel diseissis Caligis abstineant.

Liceat tamen super

genibus gratia commodioris incessus vynam tantum scissuram fa-

cere.

Si quis Ensem aut Spatam defensionis causa deferre uelit,

id culuis quoque permittatur, modo ensis sit mediocris longitu-

dinis et non

deferatur

more militari

aut satellitum retro ex-

1

tensus

Praterea, diligenter Rector et Vniuersitas precipue iure con-

sulti et literas humanitatis profitentes aduertant, vt sı qui sint,

quı studium literarum negligant uel postponant, culuscungque ge-

neris ordinis et conditionis existant, absque omni dilectu, maxime

KEcclesiastici inprimisque Canonici et Prabendarij Eecclesie Tubin-

gensis, qui et alibi Sacerdotia possident eorumque prouentu et

emolumentis hic pretextu studij aluntur, tales per Pedellum mo-

niti, si non intra Mensis spacium lectiones Facultatis, cuj inten-

derey d8p811t, frequenter audire ceperint, sint ipso facto ab Vni-

771’ s oiae;1 S. 106. Diese Kleidervorschrift scheint eine Specialverord-

nung zu sein, welche einige Jahre vor der Ordinatio ergangen derselben

einyerleibt wurde.

Möglich ist übrigens, dass sie umgekehrt von hier aus

auch in jene Statuten Eingang gefunden habe.

‚1

r

33. Ordinatio Regis Ferdinandi 1525.

1

I

1

uersitate exelusi, priuilegijsque eiusdem priuati.

Ita quod Reetor

immediate talem ecitatum in Consessu Vniuersitatis declaret et

1

pronunciet exclusum et priuatum

.

Et _ quo effeetus huiusmodi exclusionis priuationis et declara-

tionis sequatur, requirat Preefectum uel Magistratum Tubingensem

in pleno Vniuersitatis Consessu, ut iuxta compactatum talem ex-

elusum non permittant vagari diutius per Oppidum neque pa-

tiantur uelut hospitem, aut quouis alio nomine hic degere Ne

corrumpat et inficiat, instar morbide ouis integrum Gregem, de-

cocturus uel paternam substantiam uel Koclesiarum prebendas,

non solum in anim®e su@® detrimentum, sed etiam ad perpetuum

Vniuersitatis dedecus aliorumque offendieulum.

Simili modo attendant, ne quempiam infamianatalium

notatum et maxime ex damnato et incesto coitu genitum quan-

tumvis suffieientem Cancellario pro publico examine preesentent,

Nisi fuerit uel a Romano Pontifice uel Imperatore uel ab eisdem

potestatem habentibus legitime natalibus restitutus.

Nos autem huiusmodi ordinationem, vt de uerbo ad

uerbum hisce paginis inserta est, in omnibus suis punectis arti-

culis et clausulis, matura quoque nostra deliberatione preehabita

diseussam ratam gratamque habentes laudantes et approbantes

Iceirco

inuiolabiliter obseruarı et cum. effectu exequi uelimus.

mandamus iniungimus et preecipimus honorabilibus deuotis nobis

