omnium sanctorum vsque natiuitatem Christi, 2“ a tali festo vs-

que ad quadragesimam, 3° a quadragesima vsque ad festum pen-

thecostes, et si plures fiant, quarta fiat a tali tempore vsque ad

vacantias.

Alie distribuantur in hec tempora.

Tales autem disputationes fiant diebus ijeiunalibus aut sextis

ferlis, si fier1 possint.

Item disputans non cogatur aliquem inuitare ad prandium,

sed si velit possit inuitare magistros theologie.

Item volens disputare duos menses ante disputacionem re-

Si tamen presidenti et respondenti

spondenti titulum assignet.

placuerit abbreuiare poterint.

Item huiusmodi disputationes tempore hyemali ıncipiantur

hora sexta, estiuali vero hora quinta.

argu-

5

Item magistri recipiant titulos in materia fecunda.

menta etiam pro possibilitate soluant.

Item respondentes vltra mediam horam suas positiones non

extendant.

‘v1tra tres horas non teneat a

Item disputans respondentem

tempore quo disputacionem incepit, vt volentes arguere locum

habeant.

Item hortatur facultas, vt quisque suum faciat debitum, quod

regentes singulos actus publicos et principia visitent.

Juramentum decani.

Preterea statuimus et ordinamus, quod quilibet decanus fa-

cultatis theologice juret, quod statuta pro se et suppositis pro

posse integre seruet.

Statuta 1480.

E

2

I

7

Quodque circa initia vacantiarum statuta in domo sua sin-

gulis annis pronuntiet.

Statuta non iuranda per decanum.

Ordinamus insuper, quod circa initia vacantiarum in con-

uocatione procedatur hoc modo.

Primo erit deliberatio pro ordi-

nationibus et statutis pronunciandis, 2° pro distributione colla-

tionum disputationum et responsionum inter magistros et scolares

et earum assignatione, 3° super earum publicatione, quarto de

promouendis illo anno habeatur colloquium.

Item rationabili causa subsistente decanus possit cum cur-

sore vel sententiario dispensare, vt in festo collegii legat *.

Item si decanus se vltra duos menses absentare velit,

magistro presenti seniori librum facultatis cum ipsius sigillo

presentet.

Hortamur etiam, quod in singulis actibus facultatis theo-

logice cum diligencia suum faciat debitum.

Statuimus denique, quod in promotionibus equaliter et labo-

res et lucra exinde prouenientia distribuantur, et hoc inter doc-

tores actu regentes in eadem facultate.

Statuta singulis annis generaliter legenda.

Amplius statuimus, quod promouendus ad cursum, "si

fuerit in artibus magister vel altioris gradus, quinque annis lec-

tiones audierit, aut septem, si magister non fuerit.

Preterea quod vnum sententiarium et ynum cursorem integre

audiat, ad minus etiam in scolis semel pro suo temptamıne pub-

lice respondeat, sub pena non admissionis, nisi ex legittima causa

aliquid fuerit moderandum.

Item volens promoueri ad cursum sentencias vel lieenciam

prius pro suo examine publice respondeat.

Item volens promoueri teneatur petere a facultate fecipi et

admitti ad cursum aut sentenecias.

1 der Absatz fehlt in VI, 17. Festa collegii sind _ Feiertage der Uni-

versität und Facultäten, die nicht zugleich allgemeine Feiertage, festa fori,

sind. s. u. Stat. fac. jur. s. tit. vacantie und Stat. fac. med. s. tit. de

doctoribus regentibus und de ferlis,

Urkunden der U, Tübingen,

17

258

Facultas theologica.

da

Item si aliquis magistrorum habuerit aliıquam causam contra

ol

admittendum, propunat in facultate, et si fuerit inuentum legit-

der

time obstans, non admittatur.

p

Item post predieta eadem facultas iudicabit de ydoneitate

sua sciencia et moribus, et conclusione habita dicat decanus:

de

admitto vos nomine facultatis, salvo tamen quod prius turetis

statuta cursorem concernentia.

f

Juramentum ad cursum admissı.

h

Ego... iuro reuerenciam magistrorum , et bonum facultatis

fideliter promouere , decano facultatis in licitis et honestis obe-

dire, et istum gradum in nulla ali@a vniuersitate resummere, et

%er duos annos quolibet anno octuaginta capıtula in libris micht

assignatis legere, et omni anno respondere, et semel collationem

ﬁ\

.

facere.

7

Item infra octo dies eum, quem audiero alıqwid dissonum

fidei asserere, ordinario loci aut decano aut magistris theologie

t4

denunciare.

N

Item omnem actum gradum in theologia concernentem in

cappa faciam.

Item ante principium cursus mei vnum florenum soluam

1

Facultati, similiter et pedello vnum florenum

Item non dogmatisabo dogmata Wickleff neque Johan-

nis Hussg, dogmatisantem talia ut supra denunciabo. con-

suetudines deniqne et libertates facultatis theologice iuxta vires

manutenebo.

Hortamur preterea, quod baccalaureus facere volens colla-

tionem presentet .eam prius magistro dirigenti eum ad corri-

gendum vel abbreuandum.

Item nullus deferat annulum, nisi ex dignitate eum con-

cernat.

Similiter in aliis vestibus et moribus se honeste regat.

Juramentum ad sentencias admiss].

juro in nulla alia vniuersitate sentencias legere

Ego

nro f‘ovma,fet promitto bona fide primo anno PrimumM eb SeCUN-

Wl X; 21 setzt dafür: Item ante principium cursus mei ad fiscum vni-

uersitatis dimidium florenum, rectori vniuersitatis quinque solidos, facultati

ynum et pedellis vnum florenos soluam.

Statuta 1480.

2

P'

30

<

dum libros sentenciarum legere, qualibet ho?a michi assignata

vltra vnam distinetionem non legere, nisi longiorem breuiori ad-

derem , et in secundo anno tercium et quartum Uibros , textum

er conclusiones legendo et diligenter exponendo.

Tiem omni anno respondere et collationem facere , vt supra

de cursore habitum est.

Tiem in prineipio libri primi duos florenos soluere facultati

et pedello vnum, et in quolibet libro principium facere.

Item faciens prineipium in tertium librum sit et reputetur

baccalaureus in theologia formatus.

Statuta volentis procedere ad licenciam.

Statuimus, quod volens promoueri ad licenciam petat sibi

fier1 congregationem omnium magistrorum regentium. qua, facta,

vt sibi licencia conferatur, petat, et si maiori parti de sua ydo-

neitate constiterit, admittatur et decanus vel alius nomine facul-

tatis eum cancellario vel eius vices gerenti presentet orans, vt

sibi tempore congruo licenciam conferat.

De neglıisenec11s statuta.

Statuimus et ordinamus, quod baccalaurei in anno quo sen-

tencias aut cursus legunt, etiam in anno infra cursum et senten-

tias magistros audiant, sub pena retardationis, nisi ex causa cum

talı videatur dispensandum.

Preterea baccalaurii teneantur singulas disputationes magl-

strorum visitare a principio vsque ad finem, et in eis arguere,

insuper promouendorum principia et resumptiones leetionum post

vacanclas, sub priori pena.

Item baccalaurii suas responsiones et collationes diligenter

perficiant.

Baccalaureusque post responsionem in prandio vltra vnum

florenum non exponat.

Item alibi promotus iuret statuta seruare et bursas soluere

et pedello satisfacere, ac si hic promotus esset.

Juramentum promouendi ad licenciam.

Ego

iuro obedienciam Romane ecclesie, reverenciam ma-

gistrorum in theologia seruare atque procurare , pacem eciam

178

260

Facultas theologica.

m

inter magistros et scolares atque religiosos promouere, licentiam

M

non resummere , in alia vniuersitate birretum non recipere, tres

110

florenos ad fiscum soluere, statuta et statuenda seruare tempore

CI

demum recipiendi birretum sicut videbitur magistris expedire *.

Ordo promouendorum.

s{

Forma depositionis coram cancellario.

Decanus vel senior

loquens dicat nomine facultatis: reverende cancellarie yel vice-

N

cancellarie etc.

d

Cancellarius eum suscipiat ad licenciam suscipiendam tem-

(

pore oportuno. et tempore oportuno cedulam mittat, quod. talı

die et hora sit in tali loco ad capiendum licenciam in theologia.

}

et illa publice intimentur.

In die autem et hora cancellarius vel vicecancellarius faciat

collationem de recommendacione licenciandi vel doctorandi; qua

facta flectat genua, et cancellarius vel vicecancellarius dicat :

$

auctoritate omnipotentis dei et sancte sedis apostolice etc. michi

concessa, do tibi licenciam incipiendi in theologia et magisterium

€

sive doctoratum capiendi , et demum omnes actus ad hunc gra-

dum spectantes faciendi, postquam Ssolennitates feceris ad hoc

requisitas, in nomine patris et filii et spiritus sancti. prem1sso

tamen iuramento prehabito.

Item vesperie fiant post prandium hoc modo.

Magister

tenens vesperias disputet vnam questionem, ad quam respondebit

ynus de baccalauriis vel alius scolaris theologie, cui presidens

arguat, et breviter post hoc arguant baccalaurii. et post solum

seniori magistro respondeat. deinde vnus de senioribus magistris

proponat vnam questionem cum exposicione terminorum et argu-

LEL SE

1 XII, 21 setzt statt dessen: Ego.

ijuro obedientiam Romane ecclesie

seruare, necnon magistris in theologia reuerentiam exhibere, pacem etiam

inter magistros et scolares atque religi0sos promouere, licentiam non re-

summere, in alia vniuersitate birretum non recipere , vnum denique flore-

num ad fiscum vniuersitatis, rectori vniuersitatis dimidium florenum , tres

florenos fisco facultatis theologice et vnum florenum pedellis soluere, statuta

et statuenda seruare tempore receptionis birreti, sicut videbitur magistris

expedire, in aula magisterli, cum hanc tenere contigerit, vltra tria milia

turonensium argenteorum iuxta cle. de magistris, (8. S. 19,2) cum 86

nimis, non expendere.

Zusätze zu den Statuten.

261

ı

mentis pro vtraque parte.

Qua per vesperiandum determinata

magister proponens questionem arguat contra dicta aliqua, et

postea sequens magister contra alia.

hoc facto fiat commenda-

cio per vesperias tenentem.

In aula.

Primo aüulandus flectat genua et iuret reverentiam magi-

strorum et quod fidele testimonium perhibeat de promouendis.

Tuncque magister suus imposito sibi birreto dicat: incipiatis in

nomine patris eb filii et spiritus sanctki.

Et statim nouus ma-

gister recommendacionem faciat sacre seripture.

Qua finita ali-

quis magister in artıbus proponat questionem cum argumentis

disputandam per nouum magistrum, ad quam vnus de senioribus

baccalaurlıs respondeat, cui et magister nouus arguat, et post

eum magister qui birretum imposuit.

Post hoc surgat vnus de

senioribus magistris proponendo questionem vnam cum argumen-

tis hineinde, ad quam respondeat vnus de magistris per totum

stando, cui aliquotiens replicetur.

Post hoc alius de magistris

Post hoc alius de

per totum stando, cui aliquotiens replicetur.

magistris per contrarium contra eandem questionem et aliter ter-

minos exponendo arguat ad partes, cul alius respondeat aliquo

modo _ oppositum tenendo illi magistro, qui prius ad eandem que-

stionem respondit, cui proponens postea per aliquas rationes

arguat.

Statutenbuch, Univ. Archiv XII, 21.

Perg. und VI, 17 Perg. — Uni-

versitati Halensi gratulantur ete.

Tubinge 1867 [C. Weizsäcker]. S. 1.

Eisenlohr 378.

I:

Zusätze zu den Statuten.

Sequuntur quedam alia superaddita statuta per vniuersitatem

approbata.

°

Conclusit nostra facultas theologica, quod quiuis in theologia

licentiam recipiens seorsum pedellis vnum florenum tribuat, cum

hoc autem insignıa recipiens tres florenos pedellis det neque ad

quid aliud dandum teneatur.

262

Facultas theologica.

C

Insuper ordinauit facultas quod doctorandus in theologia

d

dare debeat et teneatur in actu doctorali vnieuique sequentium

f

vnum birretum competens et honestum, videlicet domino rec-

tori vniuersitatis, domino cancellario, singulis doctoribus in vni-

C

uersitate regentibus, vna cum vno pare cyrotfhecarum cerui-

Narum.

Item comitibus baronibus ceterisque per vniuersitatem

d

singulariı decreto in opposito banco locatis, decano eciam ecclesie,

plebano, antiquis canonicis, decano facultatis artium, licentiatis

superiorum facultatum, baccalauriis quoque theologie in vesperlis

aut aula doctorali arguentibus vel respondentibus doctorandus

Verum

similiter cyrothecas cerüinas dare debeat et teneatur.

aliis mag istris, canonicis quoque iunioribus ecclesie loci, nec non

consulibus huilus ciuitatis humiliores cyrothece et minus preciose

sufficjant.

Preterea ad licentiam admitti volens, priusquam a domino

cancellario ei licentia conferatur, magistris theologie regentibus

octo florenos renenses dare debeat et teneatur inter

eos equa

portione distribuendos.

Cum vero deinceps insignia magistralia

in theologia recipere desideret, soluere teneatur quatuor florenos

eisdem.

Volens quoque in theologia licentiam recipere teneatur ma-

gistro presidenti in collatione licentie dare vnum florenum ante

licentie collationem, non curato sive licentia sola sive licentia

simul cum vesperiis ei conferantur.

Quod si plures in simul licentiam recipiant , nichilominus

quiuis pro sua persona dicetum florenum soluere teneatur.

Insignia vero magistralia recipere volens teneatur magistro

cathedram tenenti, suo videlicet promotori, dare ynum florenum,

et si plures simul insigniantur, non minus quilibet eorum ynum

florenum soluat.

Ceterum si doectorandus in theologia aliquem ex magistris

theologie de regentia existentibus ad coram se certandum habere

velit (gallorum nomine vt aijunt) in aula doctorali, non tenea-

tur talis magister laborem subire certaminis nisı honorario ynius

floreni saluo.

Itaque duobus gallis duo floreni dentur, et si. simul

plures insigniantur, nichilominus quiuis vnum florenum soluat

vni gallo et alteri similiter vnum.

Habeat eciam facultas theologica facultatem qualificandi et

Zusätze zu den Statuten.

263

conducendi prandium per doctorem nouellum aut plures tales

dandum, personarum temporis et numero * doctorandorum, condi-

tionibus et circumstantiis consideratis. cui facultatis dispositioni

et ordinationi promouendus seu promouendi ea in parte stare et

acquiescere debeant.

Statuit facultas theologica, quod de cetero in die S. Thome

de Aquino in eadem facultate festum sit habendum. Quod si

id ipsum festum aut quodeunque aliud alicujus quatuor doctorum

ecclesie *. in alium diem quoad ecclesiasticum offitium transferri

contigerit, quod eadem translationis die in dieta facultate festum

habeatur, non obstante quod in illum diem non inciderit.

Item magistri theologie hic promoti, etiam si non sint-de

regentia facultatis theologice, in actibus vniuersitatis sedere de-

beant in banco vniuersitatis inter alios doctores theologie de re-

gentia existentes. Qui vero alibi promoti fuerint et vt hospites

aduenerint, in banco ex opposito in dictis actibus vniuersitatis

sedeant, nisı forsan tales vt compromotores aliceuius in theologia

Ex tunc enim veluti ceteri

promouendi vel vt galli aduenerint.

Hec duo ultima conclusa et statuta

regentes locarı debeant.

vniuersitas approbauit in vigilia assumptionis Marie anno Chri

etc.:94°.

Insuper conclusit et statuit dieta facultas (prout eciam vni-

uersitati post premissa proxima post octavam Laurentii congre-

gate fieri placuit), quod decanus facultatis theologice, qui ex quo-

dam statuto eiusdem facultatis statuta circa initia vacantiarum

pronunciare habet, eadem statuta in domo sua pronunciare possit,

ad arbitrium tamen ipsius facultatis theologice.

Ja quod, sı

maluerit facultas, huiusmodi statuta non in domo sed in scolis

tempore lectionis ordinariıe vltimo vel circiter per decanum ]egan-

tur

Nisi forsan facultas de alio deliberandum duxerit, quod

magis visum fuerit expedire.

Univ. Archiv XII, 21, wie oben.

1 numeri.

2 Ambrosius, Augustinus, Hieronymus, Gregorius M,

264

Facultas theologica.

ur

IL,

p

tem

Ordinatio Facultatis theologice 1496.

don

In nOMINE SANCTE et indiuidue trinitatis feliciter Amen.

hel

q‘ll(

Nos Rector et Vniuersitas studii generalis Tuwingensis eß pre-

n

sertim Decanus et Facultas Theologica eiusdem notum esse volumus

au

presentium Inspectoribus Vniuersis et precipue hiis, quos nunc et

Quod cum inter cetera sal-

di

in futurum nosse fuerit oportunum.

di

uatori nostro deo prestanda obsequia, ea non minima habeamus,

dv

per que katholice fidei archana cognosci, diuinorum preceptorum

series amplecti ac demum a priscis parentibus contractus fomes

CO

restringi queant. hinc est quod nos prediete Vniuersitas et fa-

S

cultas theologica cupientes munerum in agro dominico fructum

N

gignere valentium in ipsa theologica facultate nostre Vniuersita-

€

tis adaugeri, quatenus diuini verbi sparso semine christicolarum

luerifiant anime, ac tandem superorum agmini pro captanda au-

in

reola associentur, quasdem ordinationes salutares deinceps perpe-

€

tuo in ipsa facultate theologica seruandas et custodiendas de con-

I

sensu libero et expresso Venerabilis et Eximii virı Domini Jo-

fa

hannis Vergennhanns Juris Pontificii Doctoris, prepositi

KEcclesie Collegiate Beatissime virginis Marie Sanetorumque Georgii

et Martini nostri loci Tuwingen, nec non dicte nostre Vniuersitatis

(

Cancellarii . apostolici condidimus fecimus et instituimus subscripta

puncta et capitula seriatim de verbo ad verbum comprehendentes.

In primis itaque in illius nomine initium sumentes , qui

cuiuslibet boni operis auctor est et patrator, volumus et ordina-

]

mus quod de cetero in nostra facultate theologica predicta qua-

tuor habeantur Magistri theologie ordinarii, duo inquam de via

realium et duo de via modernorum, de quibus duo, vnus scilicet

realista , alter modernus ducentos habeant florenos, in stipendio

equa poreione inter eos diuidendos, alii duo centum florenos si-

militer inter se distribuendos. Qui quatuor ordinarıı curabunt at-

que prouidebunt, quod singulis diebus, quibus hactenus legi con-

sueuif ordinarie in theologia, per vnum ex eis suo ordine vna

perficiatur lectio ordinaria. Denique duo vnius vie magistri cura-

bunt, quod per se vna theologica resumptio quolibet die, quo legi

golet ordinarie, pro sue vie auditoribus perficiatur, et idem cura-

Ordinatio 1496.

265

bunt duo Magistri alterius vie, sola ea die, qua is cui resumptio

pro tunce incumbit legit ordinarie, simul etiam quadragesimali

tempore exceptis, poteruntque Magistri hulusmodi resumptiones

domi vel in scholis publicis perficere , quod eorum arbitrio et

beneplacito relinquendum duximus. Item duo Magistri vnius vie,

quoad resumptiones per se perficiendas taliter inter se conue-

niant et conuenire debent, quod vnus ex ipsis per dimidium an-

num supradicetam perficiat resumptionem, alter autem per reliqguum

dimidium annum, vel alternis angariis huiusmodi tempora equaliter

diuidendo, secundum quod ipsis magis expediens visum esse fuerit,

dummodo nequaquam alternatis diebus aut mensibus illam perficere

contendant.

Poteritque resumptor pro tempore vie sue soclum

substituere, si se ex aliqua causa ingruente absentare vel ad tem-

pus modieum infirmari contingeret, quem si habere nequiret,

eandem quam neglexit alio tempore supplere valeat resumptionem.

Item si alicui Magistrorum resumentium placuerit vel domi vel

in publicis scolis extraordinariam in theologia sua sponte et ob

exercicium scholarium tenere disputationem, is a tot censeatur

liberatus resumptionibns, per quot horas huiusmodi tenuerit dispu-

tationem. Hanc autem extraordinariam vocarı volumus dispu-

tationem, ad quam tenendam Magistri theologie non astringuntur

ex ordinatione prinecipis nostri patroni bone memorie, in qua

denique Magister ipse non presidet, sed tantum assidet, dirigens

arguentes et respondentem, scolasque! in soluendis argumentis

informat nec ipse quasi per horam vt alias consueta solennitate

respondentem impugnat aut examinat, cui etiam ceteri theologie

Magistri interesse non tenentur,, nisi voluerint, respondens eciam

ipse non tot conclusiones, vt in ordinariis fieri solet disputatio-

nibus, ponit nec prolixam conelusionum determinationem deducit,

sed pauculis positis conclusionibus statim in manus opponentium

et interrogantium relinquitur, in quibus profecto disputationibus

animosiores nati ? sunt esse arguentes simul et respondentes, quam

in _ plurimorum presentia. Quod si alieui Magistrorum placeat po-

tius aliquam solennem et ordinariam tenere disputationem, ad

quam tamen non sit ex ordinatione astrietus, etiam de illa vo-

lumus et ordinamus, vt ob eam magister ipse a tot liberetur re-

2 ratlı

1 scolaresque.

266

Facultas theologica.

E

sumptionibus, per quot eciam horas huilusmodi producta fuerit

disputatio.

Item Magistri resumentes debebunt resumere regulariter

seriptum alieuius docetoris theologie circa Sententiarum libros di-

gestum aut quotlibeta vel summam alicuius doetoris theologie

Si

ea pertractantem, que in Sententiarum ‚libris memorantur.

tamen Magister ipse resumens ob materie qualitatem, que circa

predicta scripta quotlibeta vel summas doctorum emergit, neces-

sarıum iudicauerit vel vtile, ad aliquantulum temporis interse-

rendo et quasi pro ampliatione digrediendo resumere titulum ali-

quem de summa alicuius collectoris, id eius arbitrio relinguendum

duximus, eo quod collecetores in certis titulis nonnungquam ma-

terias saltem agibilium et casualium rerum particularius , quam

qui maiestatem Sententiarum commentati sunt, digesserunt. Quin

imo si interdum vtilitas aut rationabilis poposcerit causa , posset

resumptor ad tempus alium vtilem tractatulum resumere, dum-

modo eciam auditores eundem sibi comparandum inuenirent. Re-

gularis

tamen resumptio et regulariter loquendo fieri debet in

seriptis

et summis atque quotlibetis supra memoratis, neque

tantum

in apicibus speculatiuis et scholastieis, verum etiam in

materia

moralium casualium atque agibilium suos curent insti-

tuere in resumptionibus auditores.

Item Magistri distinctarum viarum ita distinetis tesumere

curent. horis, vt auditores vtriusque vie si optauerint vtramque

visitare resumptionem valeant, nisi aliquo impedimento occurrente

id ad tempus saltem modicum obseruari nequeat. Item resumptor

aliqua die debitam negligens resumptionem eandem alia die va-

cante supplere valeat, dummodo huiusmodi suppletio intra eandem

fiat angarlam, in qua commissa extat negligentia, sine hulusmodi

suppletio negligentiam ipsam sequatur, siue eandem quadam pro-

uidentia suadente precesserit.

Item Magister theologie debitam

negligens resumptionem sese super ea fide qua et super lectione

ordinaria neglecta denunciare sit astrietus, soluat quoque penam

quatuor solidorum pro vyna resumptione neglecta ebt pro vna or-

dinaria neglecta vnam libram quatuor solidos, dummodo iste Ma-

Si. au-

gister in stipendio summam centum habeat florenorum.

tem in stipendio habeat tantum quinquaginta, is soluat pro or-

dinaria neglecta medium yﬁorenum et pro resumptione quatuor

{

Ordinatio 1496.

267

solidos.

Item ‚si contigerit resumptorem ex rationabili causa

alium Magistrum theologie vel saltem Licentiatum, qui loco sui

resumat, ad tempus breue substituere, nullam teneatur substituens

ob ordinationem principis patroni nostri bone memorie licentiam

petere vel obtinere !.

Item quod sicut non obligatur quispiam or-

dinariorum sese super ordinariis lecetionibus tanquam negligentem

denuneciare, quando ita repentinum ei occurrerit impedimentum,

quod breuitate obstante temporis alilum nequiuit substituere, ıta

id idem atque simile in prefatis obseruetur resumptionibus. Item

sicut si ex accidente vel senio quispiam ordinariorum diuturnam

ineidens infirmitatem seu valitudinem, ob quam lectionem ordina-

riam perficere nequit, non tenetur per alium suam prouidere

lectionem ordinariam, ita idem in resumptionibus obseruetur. Quod

etiam ipsius, qui huiusmodi incidisset valitudinem, conscientie com-

mittatur.

Item si Magistro collationem facere debenti magıs

placuerit aliquando collationis loco aliqguam deuotam vel alias utilem

materiam extraordinarie quindecim resumere diebus, aut in pub-

licis scolis die aliqua vacante extraordinariam tenere trium ho-

rarum spatio disputationem, liberum sit eidem hanc tanquam ın

melius quid et vtilius facere commutacionem.

Item Magister theologie ordinarius non habens nisi quinqua-

ginta florenos, non sit astrietus ad aliquam collationem nisi al-

ternatis annis et in anno nonnisi ad vnam disputationem Oordi-

nariam, sic etenim saluabitur nichilominus ordinationis ipsius

effectus atque dispositio.

Petit denique Facultas ipsa, vt talibus

ordinarlis vniuersitas apud prineipem pro tempore atque ceteros

ad ecclesiastica beneficia presentare habentes, auxilio velit esse

et promotioni, vt exilitate stipendiorum durante talia consequi

beneficia queant, de. quibus ipsı in absentia defectus stipendiorum

suorum supplere valeant.

Item si futuris temporibus Magistri

theologie experiantur auditorum in visitandis et audiendis resump-

tionibus negligentiam, habeat theologica facultas potestatem con-

ficiendi ea et talia statuta et ordinationes , quibus ad diligentius

visitandum constringantur, de quo futuris temporibus, cum expe-

rimenta claruerint, uberior fiat deliberatio atque prouisio. Item

quod presentes tres ordinarii ad hulusmodi resumptiones non

MS RO NN

1's. S, 86

268

Facultas theologica.

astringantur, nisi cum quartus accesserit eis ordinarius. Si tamen

ipsı sua sponte actu et de presenti incipere vel continuare velint

resumptiones prefatas, censeantur ipsi, cum vterque dimidium

modo supradicto resumendo compleuerit annum, eam que ad se

pertinebit resumptionem perfecisse, ita yvt illa decursa et completa,

reliqu1 duo ordinarii pro sua sorte eis resumendo per reliquum

dimidium annum succedant.

Item si vnus ex quatuor ordinarlis diuturnam vt supra inci-

deret infirmitatem, reliqui tres illius egrotantis vel valitudinarli

resumptionem vel collationem aut disputationem, prout etiam in

Nichilominus

ordinatione disponitur *, perficere non sint _ astricti.

tamen in tali casu quiuis eorundem trium eam, que ad se ipsum

attinet, collationem et disputationes ordinarias atque resumptiones

Ne vero ordinariam

suam contingentes personam explere studeat.

lecetionem , que quartum ordinarium et egrotantem ex ordine re-

spiceret, omnimodo vacare contingat, volumus atque ordinamus,

vt in tali casu nichilominus tres reliqui eandem lectionem ordi-

narlam per vynum ex eis, secundum quod de hoc inter se conue-

nerint , perficere curent atque studeant, in culus oneris pariter

et resumptionum predietarum releuamen atque recompensam e0oS-

dem tres absoluimus ab eo onere, quod in ordinatione principis

et patroni nostri disponitur, scilicet quod si ex tribus ordinarlis

vnum in diutinam valitudinem incidere contingeret, duo reliqui

eiusdem lectionem ordinariam prouidere sint astricti.

Unde in

tali casu, quo ordinariorum numerus valentium legere ad duali-

tatem redigeretur, reliquis duobus adhuc viuentibus sed egrotan-

tibus, volumus quod uterque legere valentium non sit obligatus

nisi ad _ prouidendum sue proprie lectioni ordinarie, quam scilicet

quarto die perficere tenetur, pariter et resumptioni cum vnica

disputatione ordinaria atque vna collatione.

Preterea quandocunque stipendium aliquod vni ex quatuor

supradietis magistris theologie ordinarlis debitum vacare per

mortem vel resignationem aut aliter contigerit, ex tunc nequa-

quam ceteros tres ad supradietas vel vllas resumptiones astrin-

gimus, donec .et quousque quartus eisdem cum stipendio accesserit.

Et idem si duo stipendia modo supradiceto vacauerint, obseruari

placuit.

13 S 86

Ordinatio 1496.

269

Item in euentum, quo aliquis supradietorum ordinariorum

forte ob materie quam resumendam assumpsit prolixitatem et

condependentiam in ea parte anni, qua ıpsum contigerit, diutius

quam sors sua exigeret suam produceret resumptionem, volumus,

quod si socium vie sue coordinarium eb in resumptione sibi

successurum habuerit, is ex post tanto diutius resumat, quanto

alius amplius quam debuit suam prorogauit resumptionem, prout

ipsos inter se super eo conuenire volumus.

Si vero pro tune

sotium vie post se resumpturum, puta qula egritudine vel etatis

valitudine grauatum, secundum ea que Ssupra expressa sunt non

habuerit, ex tunc illi tanto tardius prosequenti anno ad resump-

tionem sese contingentem redire liceat, quanto in precedenti

anno productiori tempore resumendo laborauit.

Denique voluit nostra vniuersitas, quod, quam primum illa

ad eam deuenerit facultatem, qua quartum theologum ac

extraordinarium iuris iuxta tenorem huius nouissime ordinacionis

stipendiare possit, ex tunc mox ad electionem huiusmodi theologi

et extraordinarii iuris simul procedere debeat.

In quorum fidem et testimonium premissorum nos rector et

vniuersitas necnon facultas theologica predieti sigilla nostra pre-

sentibus duximus subappendenda.

Nos vero Johannes Ver-

gennhanns prepositus et cancellarius prefatus fatemur et reco-

gnoscimus palam per presentes, premissa omnia et singula tam

de illustris prineipis et fundatoris nostre vniuersitatis EBERHARDI

DUCIS In WırtEMBERG Er DuEcKete. quam nostro consensu eb VvO-

luntate processisse. Ideirco ordinationem huiusmodi et alia premissa

approbandum auctorisandum et roborandum duximus ac approbamus

auctorisamus et roboramus per presentes, in cuius rei euidentiam

nostrum sigillum similiter presentibus duximus subappendendum.

Datum Tuwingen a. d. 1496 die nona M. Octobris, in quam

festum S. Dionisii incidit, indicione quartadecima.

Univ. Archiv Mh. I, 10 Perg. mit Siegeln der Facultät und des Kanz-

lers, und XII, 21. Eisenlohr 56. Weizsäcker 15.

2

0

Facultas theologica.

IV:

[Statuta 1538.]

jl

Si quam omnium professionum ordo decet, Theologiam

inprimis hulus obseruatione decorariı existimandum , quee, quanto

major illius est prestantia, tanto accuratius coli debet.

Hiis enim

artibus ornamenta hominum opinionibus plerumque conciliantur.

Hac autem

sola veritatis ratione continetur et commendatur, a

qua sı ordınis quasi concinnitas absit, manifestum est illam con-

sistere non. posse.

Qui quidem modus maxime conueniens et rectus

hoc tempore videretur futurus esse, eum breviter paucis capitibus

descripsimus.

Atque is in hac professione vt comprobatus ab

vniuersitate ıpsa scholastica, merito valere obseruarique ab om-

nibus Theologiae studiosis atque professoribus debebit, quo omnia

decenter et placide gerantur.

Et ad laudem primum DEI, de-

inde etiam vsum salutarem hominum constituantur, quo neque

Deo quicquam gratius neque vniuersitati nostre scholastic@ glo-

rioslus fieri possit.

De Decano.

Primum omnium preponi vnum aliquem huic curae oportet,

vt recte et ordine secundum expositam praescriptionem omnia ge-

rantur, qui quidem Decanus vt hactenus vocetur.

Eum Theo-

logiae professores, qui reipublice Theologicg professionis presunt,

eo die, quo Rector studii huius legitur, legunto.

Sacramentum Decani.

Velle se omni cura diligentia et fide fungi officio suo , im-

primis pietatem colere, paci et otio reipublicg studere, admini-

strationem scholasticam professionis suae sedulo, accurate, fideliter

agere.

Decani prouincia seu officium.

Vt sacrae literae vere et genuine doceantur, nullum erro-

rem ac prauitatem doctrinae fouere, defendere, inuehere

yelle. Disputationes, orationes singulis suo quoque tempore dis-

Statuta 1538

271

Consilium

tribuere , Theologiae candidatos in album recensere.

cogere, sententias rogare, quae memoria conseruanda in librum

statutorum referre, de pecunilis receptis fidam rationem reddere.

Si Decanus officium suum exercere nequiuerit, alius eligatur.

Funeto officio

Si vero abeundum ei sit, vices praecedens gerat.

munus facultati resignato, successori rationem reddito. :

De vita et hon estate.

Omnes homines honestas et decus decet, hine leges traditae,

vt qui parere libenter voluerint, meliores, qui noluerint, certe

non deteriores coherciti poenis efficiantur.

Theologiae vero stu-

diosos honestatem et decorem maxime seruare oportet, ut lux

eorum coram hominibus sic luceat, ut pater noster, qui est in

coelis, a cunetis glorificetur, et ne nomen Dei coram hominibus

audiat male.

Communibus igitur de honestate vitae et morum

scholastieis legibus et ipsi tenentor, et tanto magis, quanto

plus honestas eos decet, transgressores secundum excessum pu-

nıuntor.

De his qui gradum facere volunt.

Arrogantia ignorantiae comes, radix est omniam errorum.

Nemo igitur indoctus, imperitus ad honores, ignorantia pecunia

redempta, sed commendatus virtute et eruditione sua admittatur.

Candidatus Theologiae, consensu totius Theologicae

facultatis consilii, specımen publicum publica disputatione suae

eruditionis dato.

Deinde inscribitor albo facultatis.

Libri duo

ex veteri ac nouo Testamento assignantor, quos publice profi-

teatur, fide data inprimis, triennio si magister fuerit, sin minus

