LXV116

S

el

] Pn

4E

s

ROR

A

©

*

ä

CM

e

S

E

(

m„

B

S

A

x

B

3

z

Z

ME

N

e

f

%

U

*

/

96

S

A

Z

4ar

%5

.

S

M

SE

ül

®

X

D

W A

“ r

®

p

B

%.

$

X

T e

%”

&}

A

d

aar

G

Z

E

»w‚.r.

S

N

m

R

&.

e

“

E

®

A

\

@

Bn

A

.

v

e

«‚Jß f

A

M

A

m

n*; C

.

ß„_

S

KB

a

F

8

*$

\

47

s

S

7

a

%M

v„

A

M

<&

Ck

; „

OE

A

,

7

b

ua

#

'&

L

A

Y

*

N

A

ak

%,

SE

.

f

C

&e

Vn

>„..

Y

\„

M

x

x

©

e

.

P

'

T

ä

[ar

Z

®

ß”fr«.—

€

®

X

AA

Ng

8

C

Fl

K3

S w

\

i

va

B

r

PE

Pa

V

€

ö

1

’

e

\ 2n

W

%.

Vw«.

DE

R

O

®

v

64

R

d

yB

o

«

ü)

Ä

X

a

S

A

n

4

«

G

G

Z

38

&r

K

e

}

£

P

}

d

R

S

4

%

f

X

öa

3

o

4

D

%

K

7

AS

X

e

S

n

Y &A

«.W F

b

W

8

7

‚ra«

e}

R

N

®

.

4

©

A

5

8

2

A

%

i

N

Y

%. r

X

n

O

a

M

C

»

.

M

e

a

v

V

F

...<‚.l‚'w.].&1. &,

W

—

ä

éd‘

|

1

|

|

|

ä

|

}

;%j

NI2-529273316 021

$

P

©

S

/

L

UbTÜBINGEN liné

}

1

5

n SE

-

.

EFE

LE S EESU) ED

URKUNDEN

ZUR

GESCHICHTE DER UNIVERSITÄT TÜBINGEN

ä

AUS DEN JAHREN 1476 BIS 1550,

%

V

S

S

$

®

URKUNDEN ZUR GESCHICHTE

DER

UNIVERSITÄT TÜBINGEN

AUS DEN JAHREN

1476 BIS 1550.

B}

Ü

TÜBINGEN 1877.

VERLAG DER H. LAUPP’SCHEN BUCHHANDLUNG.

Druck von H. Laupp in Tübingen.

Bei Gelegenheit der bevorstehenden Säcularfeier

unserer Universität erschien es dem Akademischen Senat

angemessen den ältesten "Theil ihrer Urkunden und

Acten, bis an das Ende von Herzog Ulrichs Regierung,

in neuer Bearbeitung herauszugeben.

Der Sammlung der württembergischen Gesetze von

A. L. Reyscher gebührt das Verdienst in Band XI

dritte Abtheilung (Tübingen bei L. Fr. Fues 1843)

auch die Universitätsgesetze vom Anfang an bis zum

Jahr 1843 zuerst ans Licht gebracht zu haben. Dieser

von Th. Eisenlohr besorgte Theil der Sammlung ist

aber gerade in der ältesten Partie einer Revision be-

dürftig, da der Herausgeber theils in der Lesung der

alten Schrift Schwierigkeit fand, theils statt der Ori-

ginalien ein Copialbuch aus dem Ende des 16. Jahr-

VI

hunderts -.zu Grunde legte und aus demselben neben den

Fehlern der Abschreiber auch die schlechte Orthographie

der Zeit herübernahm. Ausserdem konnte die Zusam-

menstellung durch zahlreiche dort nicht aufgenom-

mene oder inzwischen aufgefundene Documente ergänzt

werden.

Die Reihe

der Acten

ist freilich

auch

So

noch

In der

Winternacht

nichts weniger als vollständig.

des 16. Januars 1534 wurde das Universitätshaus ein

Raub der Flammen und blieb Ruine bis 1549.

Pr-

vilegien der Universität und andere Documente, denen

man hohe Bedeutung beilegte , Matrikeln, Statuten-

bücher und ähnliches wurden wie es scheint vollstän-

dig gerettet, aber die losen Acten, Protokolle des Se-

nats , Concepte der Berichte an die Regierung und

sonstige Correspondenz sind verloren.

Nun hätten sich wenigstens die Reinschriften jener

Berichte sowie die Concepte von Regierungserlassen in

den Stuttgarter Archiven und Registraturen finden

können.

Alle Nachsuchungen des Herausgebers sind

jedoch vergeblich geblieben.

Nirgends hat sich eine

zusammenhängende Masse von Acten über die Univer-

sität aus jener Zeit vorgefunden, sondern nur verein-

zelte Findlinge.

Man hat daher an mögliche Zerstörungen während

des dreissigjährigen Kriegs gedacht.

Aber diese Ver-

muthung trifft hier nicht zu. Denn schon der Kanzler

Martin Aichmann, welcher in den Jahren 1593

VII

bis 1599 für die von Herzog Friederich beabsichtigte

und 1601 wirklich ausgeführte Organisation der Uni-

versität seine bekannten Relationen ausarbeitete, hat

aus der Zeit vor 1534 nicht wesentlich mehr gehabt,

als wir heute haben. Ja es ist ihm einiges unbekannt

Aber

geblieben, was inzwischen sich gefunden hat.

Aichmann klagt, die Acten seien so zerstreut gewesen,

dass er sie bei der Registratur zu Hof, im geheimen

und Oberrath wie nicht weniger auf der Visitation und

bei dem Consistorio erheben und habe zusammentragen

müssen.

Und weil sie durch diese Zerstreuung nicht,

wie es die Nothdurft erfordert hätte, aufeinander regi-

striert worden, seien sie auch dermassen von einander

kommen, dass sie noch nicht vollkommen zusammen-

gebracht werden mögen.

Es ist also nicht für unmöglich zu halten, dass

aus ‚einem vergessenen Winkel doch noch Dinge zum

Vorschein kommen, welche die grossen Lücken unserer

Universitätsgeschichte vom Beginne bis zu ihrer Refor-

mation einigermassen ausfüllen könnten.

Insbesondere ist zu bedauern , - dass von der bei

Gründung der Universität geführten Correspondenz kein

Buchstabe in unsere Hände gekommen ist.

.Bei dieser

Armuth der Zeugnisse aus den Anfängen dürfte der

Abdruck der Matrikel um so willkommener sein,

die allein noch von den Personen der Lehrer und der

Lernenden redet, und welche als eine Quelle vieles

wissenswerthen der Herausgeber gerne mit einem eigent-

VII

lichen Commentar begleitet hätte, wären ihm dazu so

viele Jahre gegönnt gewesen, als er Monate zu ver-

wenden hatte.

Tübingen im Juli 1877.

0

INHALT. '

Seite

1

Papst Sixtus IV genehmigt die Verlegung eines Theils des Sindel-

finger Stifts nach Tübingen 11 Mai 1476

2

Prepositura in Sindelfingen

3

Quittancia super erectione Studii Dec 1476

10

Päbstliche Bulle betreffend die Errichtung einer Lmvmut;t in

Tübingen mit dem Publicationsinstrument vom 13 November

11

1476 bis 11 März 1477

kE

Instrumentum translationis pmepouturu„ Slndelﬁngen%m in Tn-

27

bingam

Graf Eberhards Bekanntma‚chun&* 11b01 Eloﬂnun<> dc1 Umvms1-

28

tät 3 Juli 1477

Freiheitsbrief des Grafen hu seine U111V(‚151tät vom ‘) Oct ]4/4

Erste Statuten der Universität von dem päpstlichen Bevollmäch-

tigten Abt Heinrich zu Blaubeuren vom 9 October 1477

39

59

Graf Eberhard befreit die Hofstatt von Stift und Burs 26 Mai 1479

67

*10

Bulla, in qua Sixtus IV Eberhardo Seniori indulget

quod De-

cimas Noualium in sustentationem Univ

Tubingensis erogare

possit 8 Kal. Jan. 1480

68

I}

Erste Ordnung Graf Eberhards vom 2.) Apnl 1181

70

76

12

Kaiser Friedrichs IIL Bestätigungsbrief vom 20 Februar 1484

13

Schenkungsbrief Graf Eberhards vom 17 Januar 1486

78

*14

Die Universität kauft von den Augustinern ein Lectorium für

die Theologen 9 September 1490

80

81

Gegenbrief der Augustiner

15

Zweite Ordnung Eberhards vom 20 D€A 1491

82

6

Bulle Alexanders VI über das Recht der Besetzung des Umcel—

lariats bez.. der Propstei vom 26 Aug. 1492

94

E

Bestätigung der Privilegien durch Eberhard II vom 16 \/Luz 1496

98

E

a

1 Die in der Eisenlohrschen Sammlung nicht enthaltenen Stücke sind mit einem

versehen

Seite

*18

Eriass Eberhards II betr. das üppige Leben der Studenten vom

6 Februar 1498

99

*19

Bestätigung der Privilegien dmch He1700 Uhmh (nnt geordne-

tem Regiment) vom 15 September 1498

100

*20.

Neue Redaction der Statuten der Universität um 1900

101

22

Concessio delationis vniuersalis Sacramenti quintis ferlis per Rai-

mundum legatum 1502

108

222

Conductio Petri Bruni 24 August L)O<)

110

*28

Anstellung des Jacob Lemp 1509

113

*24

Anbringen der Universität beim Herzog über

1. Verwendung der Juristen beim Hofgericht usw

2. Freilassung des Donnerstags für die Juristen

3. Lebenslängliche Anstellung der Lehrer

etwa 1510

116

*25

Satzungen über das Borgen an Studenten 1516

21

26.

Ordinatio de viduis orphanis et pupillis, qul sunt a personis

universitatis per mortem relicti 1518

120

2

Bestätigung der Privilegien durch den %tatthaltm Kar1% \/ vom

9 März 1520

12

*28

Bestätigung der P11V1lemen dmch Ka11 V vom 1 Mdr.a 1521

127

20

128

Kaiser Karl V stiftet zehen Stipendien für Magister 14 Jan. 1522

30

Bekanntmachung der Universität

unentgeltlichen

Unterricht

betreffend 1522

*31

Bekanntmachung vom

5 Januar 1524 gegen nächtliche Ruhe-

störung

135

382

Fe1n uar 1524

140

Gegen Sclnessen und I'eue1we1k

38

Ordinatio Regis Ferdinandi 1525

141

*34.

Die Universität beschwert sich zwei Doct01en zu einem Rechta-

tag wider

die Widertäufer nach Rottenburg a. N. zu senden

1 April 1527

158

*35

Vertrag zwischen Un1vmsfcat und %tadt Tub1nc*en d1e Be1h1lt

vnd Collectas betreffend 22 November 1527

155

*36

Abschied zwischen Universität und Stadt 9 Aug

15

157

AD

Reformation der Universität 1534.35

161

38

Herzog Ulrichs Ordnung vom 30 Januar 1535

176

39

Herzog Ulrichs zweite Ordnung vom 3 November 1536

185

*40

Artickel der Vniuersitet fürhalten, dern furter gelebt werden

199

soll 11 April 1537

*41

Statuten der Universität von lo37

205

42

H. Ulrichs Ordnung der Artisten Facultät vom ‘ZO Juh 1544

232

* 43

Begleitschreiben zu vorstehender Ordnung 23 Sept. 1544

241

44

Declaration der Ordnung der Artisten vom 25 Februar 1545

243

*45

Vertrag zwischen Universität und Stadt über Weinschank, Güter

usW. 15 Jan. 1545

246

46

249

Herzog Ulrich rügt allerlei Man°‘el d61 Un1ve131tat 13 Apl 154()

XI

Seite

STATUTEN DER FACULTÄTEN UND

BURSEN

Facultas Theologica,

I. Statuta 1480

255

II. Zusätze zu den Statuten

261

I1lI. Ordinatio Facultatis theologicae 1496

264

*[IV. Statuta 1538

270

Facultas Juridica.

I. Statuta Facultatis Juridice 1495

274

II. Statuten von 1539

286

Facultas Medica

I. Statuta Facultatis Medicinalis Vniuersitatis Tuwingen

1497 .

301

II. Leges et const1tut10nes collegu med1m vn1ue131tahs

scholae Tubingensis [1538]

309

Facultas Artium

al

und II. Statuten von 1477—88 und 1505

320

00L

Verordnungen von 1488

375

HN

Statuten von 1536

381

Bursae

4038

AI

Statuta von 1505

406

AIr

Statuten des Contuberniums lo36

425

Register

449

MATRICULA ALMAZ UNIVERSITATIS TUWINGENSIS

. — 1505

455

Register

694

1

Dapst Sixtus IV genehmigt die Verlegung eines Theils des

Sindelfinger Stifts nach Tübingen. 11. Mai 1476.

SıxTvs EPISCOPVS SERVVS SERVORVM DEI dilecto filio ABBATI mo-

nasterli in Blaburen Constanciensis diocesis salutem et aposto-

licam benedietionem.

Ex

ın

superne

prouidentia maiestatis

apostolice dignitatis specula positi circa universarum, quarum

nobis desuper commissa cura est, ecclesiarum profectus et com-

moda, sicuti ex debito nobis pastoralis incumbit officli, studiis

intendimus «assiduis et earum statum, prout rerum pensatis cir-

cumstantiis congruere cernimus, in melius dirigere studemus,

uvotis ıllis

gratiosum prestantes assensum, per que frequentioris

deuotionis

ardore potioribusque laudum preconiis venerarı possit

altissımus -

et pro animarum propagatione salutis ubilibet diuino-

rum cultus continuum suscipiat incerementum.

Sane dileeti filii nobilis virı EBERHARDI Comitis in Wirtem-

berg et Montepeligardo et dilecete in Christo filie nobilis mu-

lieris Mucnramnpis archiducisse Austrie ipsius comitis genetricis

nobis nuper exhibita petitio continebat, quod ecelesia S. Martini

extra muros opidi Sin delfin g en Constanciensis diocesis Magunti-

nensis prouincie, que etiam parochiam habet et in loco humili

et paruo consistit, in eius primeua fundatione monasterium Ca-

nonicorum regularium ordinis S. Augustini fuisse dieitur, in qua

prepositura ac decem canonicatus et totidem prebende ac per-

petue Capellanie et Rectoria parochie hulusmodi sunt fundati;

et ipse locus, qui muris non clauditur, dileetis fillis preposito et

canonicis dicte ecclesie et decem perpetuis capellanis in eadem

1

Urkunden der U. Tübingen.

2

1. Verlegung des Sindelfinger Stifts 1476.

dieti

abinuicem habitantibus securus non est, essetque pro Virls re-

Mona

ligiosis satis accomodus.

Cum autem, sicut eadem petitio sub-

Marti

jungebat, si dieta ecclesia, que de iure patronatus diete Mechthil-

dine

dis archidueisse ratione dotis existit, cum prepositura, que ın

dieta ecclesia dignitas principalis existit, cuique cura imminet

petno

animarum, et octo ex Canonicatibus et prebendis ipsius ecclesie

Ü\I1ort

4

2

cum plenitudine iuris canonici ac omnibus iuribus et pertinentiis

henef

suis et duabus terciis partibus quotidianarum distributionum di-

uinis officıis in dieta ececlesia ınteressentibus ministrarı solitarum

Jorein

aut ipsarum iusto valore ad parochialem ecclesiam S. Georgi ın-

(ll‘ülll]

signis opidi Tubinghen diete diocesis, que monasterio, in Beben-

UE |

sterl

husen Cisterciensis ordinis dicte diocesis canonice est annexa et

perpetuum habet vicarium, et in qua duodecim perpetue Capellanie

pella

fundate existunt,

de

dileetorum filiorum Abbatis et Conuentus

nent

dieti Monasterli in Bebenhusen consensu, transferretur et 1psa

un

ecclesia S. Georgn ın

SOH

collegiatam ecelesiam cum dquibuslibet

ster

collegialibus insigniis necnon iuribus ilurisdietionibus preeminen-

a6 (

tis libertatibus immuniıtatiıbus honoribus et priuilegiis adinstar

SG

collegiatarum aliarum ecclesiarum illarum partium, et ipsa eccle-

sia S. Martini in monasterium Canonicorum Regularium ordinis

fuen

S. Augustini hulusmodi cum dormitorio et aliis necessarlis of-

Cum

ficinis pro priore et conuentu sub dilectis filiis Capitulo Mona-

\l }

sterii in Windeshem * eiusdem ordinis S. Augustini Traiectensis

sa

diocesis erigerentur, ex hoc ipsi prepositus et Canonieci securiores

eb d

essent et diuinus cultus non mediocriter sumeret inerementum.

N

N

Quare pro parte dietorum Eberhardi comitis et Mechthildis

ms

archiducisse nobis fuit humiliter supplicatum, ut dietam ecclesiam

S. Martini ad ipsam ececlesiam S. Georgii cum prepositura octo

MIl

canonicatibus et prebendis ac duabus partibus distributionum

EW

aM

huiusmodi transferre illamque in collegiatam et dietam ecclesiam

NS

S Martini cum illius edificiis et claustro in Monasterium dieti

}

re

ordinis S. Augustini, ut prefertur, erigere ipsisque priori et Con-

et.(

uentui reliquam partem distributionum huiusmodi pro anniuer-

Ner

sarlis in dieta ecclesia S. Martini peragendis, necnon pascua

nen

nemora et iurisdietiones ipsius ecclesie S. Martini in distrietu

C

Ca

Nas

1 Windsheim in den Niederlanden, Overyssel bei 7W0110, Sitz der

tin

Fratres vitg communis,

ple

1. Verlegung des Sindelfinger Stifts 1476.

3

8 LE

dieti opidi Sindelfingen existentia applicare et ipsi sic erecto

) sub-

Monasterio duos Canonicatus et totidem prebendas ecclesie S.

"Athil-

«

Martini decem Capellanias et Rectoriam huiusmodi cum plenitu-

U in

dine iuris canonici ac omnibus iuribus et pertinenclis suis per-

mineh

petuo unire annectere et incorporare et alias /eis/in premissis

Cclesie

oportune prouidere de benignitate apostolica dignaremur. }

jentus

Nos igitur qui dudum inter alia voluimus, quod petentes

M -

ı

beneficia ecclesiastica alıis vniri tenerentur exprimere uerum ua-

tarım

lorem secundum communem extimacionem tam beneficli uniendi

AD

quam illius cui uniri peteretur, alioquin unio non ualeret; qui-

361_191].

que certam notitiam de premissis non habemus , erigendi Mona-

xa f

sterii duorum Canonicatuum et totidem prebendarum decem Ca-

]anie

pellaniarum ac Reetorie huiusmodi fructuum reddituum et pro-

IENtUS

uentuum ueros ualores annuos presentibus pro expressis. habentes,

.

178a

huiusmodi supplicacionibus inclinati discretioni tue per apostolica

slibet

scripta mandamus, quatinus uocatis Abbate e6 Conuentu Mona-

neN-

ster!i in Bebenhusen, Preposito Canonicis et Capellanis predictis

instar

ac dilectis filiis Rectore Rectorie prefate et Vicario dicte ecclesie

eccle-

S. Georgii et duodecim perpetuis Capellanis in eadem ac aliis qui

dınis

fuerint euocandi, de premissis omnibus et singulis ac eorum Cir-

S Of-

cumstantiis uniuersis auctoritate nostra te diligenter informes, et

Mona-

si per informationem huiusmodi ita esse repereris, dictam eccle-

ensis

siam S. Martini cum prepositura octo Canonicatibus et prebendis

110788

et duabus partibus distributionum huiusmodi ad ipsam ecclesiam

Ü'n?n. \

S. Georgii, de Abbatis et Conuentus Monasterii in Bebenhusen

hildıs

huiusmodi consensu, transferre illaque dieta vnione dissoluta, cum

esiam

insigniis iuribus iurisdietionibus preemineneclis libertatibus inmu-

1 oCt0

nitatibus honoribus et priuilegiis predietis in collegiatam, et dic-

onum

tam eclesiam S. Martini cum illius edifieiis et Claustro in Mo-

esiam

nasterium dieti ordinis S. Augustini cum dormitorio et officinis

. dieti

predietis, ut prefertur, erigere ipsiusque erigendi Monasteril Priori

; Con-

et Conuentui reliquam partem distributionum huiusmodi pro anni-

.

ıuer-

uersarlis in dieta ececlesia S. Martini peragendis, necnon pascua

JasCHA

nemora et iurisdietiones ipsius ecclesie S. Martini im distrietu

trchn

dieti opidi Sindelfingen existentia applicare et ipsi sie erecto Mo-

nasterio duos Canonicatus et totidem prebendas ecclesie S. Mar-

{g der

tini et decem Capellanias et Rectoriam hulusmodi cum dicti iuris

plenitudine ac omnibus iuribus et pertinentiis suis perpetuo unire

‘1>'6

4

1. Verlegung des Sindelfinger Stifts 1476.

neCH0

anneetere et incorporare. Ita quod cedentibus uel decedentibus duos

decem

Canonicatus et totidem prebendas ac decem Capellanias et Rec-

eis 8

toriam huiusmodi obtinentibus seu illos quomodolibet dimitten-

[‘ape]

tibus liceat eisdem priori et Conuentui corporalem ipsorum

1]Ol’flC‘

duorum Canonicatuum et totidem prebendarum ac decem Capel-

et il

laniarum et Rectorie iuriumque et‘ pertinentiarum predictorum

dunte

necnon etiam dieti erigendi Monasterii et ipsis preposito et Cano-

duobt

nicis erigende ecclesie possessionem auctoritate propria libe1;z£“ ap-

AanNW

prehendere et ipsorum duorum Canonicatuum et prebendarum ac

reddi

decem Capellaniarum et Rectorie fructus redditus et prouentus

duobi

huiusmodi aut eorum iustum ualorem in erigendi Monasterii et

111‘001'

illius prioris e6 Conuentus usus et utilitatem conuertere et per-

per ]

petuo retinere.

s*%ng1

Quodque dieti duodecim Capellani in dicta ecclesia S. Geor-

s Q

gii Vicarii nuncupentur, qui remuneratione habita competenti

l‘£‘!'f"(

in ılla diuinis offielis noceturnis et diurnis interesse teneantur,

auct

quodque prepositus et Canonici predicti de uario *, et ipsi vicaril

Cem

de asperiolis almuciis * in dicta ecclesia S. Georgii, postquam

CoNS

erecta fuerit, ut prefettur, et processionibus uti dictique priori et

Inte

Conuentus ipsius erigendi Monasterii curam animarum diete ec-

p9H'd

{

clesie S.'Martini per vnum ex Canonicis dieti erigendi Monasterli

{

aut alium presbyterum secularem ad eorum nutum amouibilem

ordi

perpetuis futuris temporibus regi et gubernari facere ac omnibus

Mon

et singulis priuilegiis immunitatibus libertatibus gratiis et indul-

Tam

tis dieto Capitulo in Windeshem apostolica vel alia quauis auc-

yafıs

toritate concessis perpetuo gaudere ualeant.

10

(

Quodque visitatores per Capitulum huiusmodi pro tempore

clesı

deputati ipsum erigendum Monasterium in capite et in membris

SISLO

uisitent ac illius prioris et Canonicorum erimina et excessus 1uxta

e y

dicti Monasterii Windeshem statuta corrigant ac priorem dieti

alıs

erigendi Monasterii et illius officiales tociens quociens opus fuerit

sedi

ijuxta dieta statuta amoueant et alios ydoneos deputent aliaque

ml

faciant, que regulari uite uilderint expedire, diocesanı loci et cu-

S

ijuscumque alterius licentia in premissis minime requisita, alias

tamen sine preiudieio ordinarie iurisdietionis, statuere et ordinare

un

A

[iGH

1 buntes Messgewand.

2 Chormützen und Kragen von KEichhorn

oder Hermelin.

am

1. Verlegung des Sindelfinger Stitfts 1476.

5

3 duos

neenon post erectionem huiusmodi ab eisdem duobus canonicis et

; Rec-

decem Capellanis ac Rectore uel eorum procuratoribus ad hoc ab

ütten-

eis specialiter constitutis, si suos Canonicatus et prebendas et

Sorum

Capellanias ac Rectoriam huiusmodi, ut unio annexio et incor-

Capel-

poracio prediete suum ‚sortiantur effectum, in tuis manibus sponte

torum

et libere resignare uoluerint, resignationes huiusmodi hac uice

2a110-

duntaxat recipere et admittere, illisque per te receptis et admissis

duobus Canonicis decem Capellanis et Rectori predietis pensiones

Z

un a

annuas, de quibus tibi rationabiliter uidebitur, super fructibus

aentus

redditibus et prouentibus erigendi Monasterli hulusmodi ipsis

nı ef

duobus Canonicis decem Capellanis et Reetori quoad uixerint vel

procuratoribus suis ad hoc ab eis specialia mandata habentibus

; per-

per priorem. et Conuentum ‚erigendi Monasterii(huiusmodi/ annis

(Geor-

singulis in terminis et locis ac sub censuris et penis ecclesiasti-

jetenti

cis ad id per te ipsarum partium consensu statuendis, integre

antur,

persoluendas respectiue reseruare constituere eb assignare eaden

YICaN

auctoritate nostra procures, faciens eisdem duobus Canonicis de-

cem Capellanis et Rectori de dietis pensionibus ijuxta reseruationis

tquam

constitutionis et assignationis earundem, si illas feceris, tenorem

jorl et

integre responderi, contradictores per censuram ecclesiasticam ap-

{8 CC-

pellatione postposita compescendo.

astenl

| Non obstantibus uoluntate prediceta ac constitutionibus et

ibılem

ordinationibus apostolicis, necnon in Windeshem et Bebenhusen

mbus

Monasteriorum ac ecclesie S. Martini et ordinum predietorum 1u-

ndul-

; aUC-

ramento, confirmatione apostolica uel quauis firmitate alia robo-

ratis, statutis et consuetudinibus contrarlis quibuscungue; aut si

aliqui dieta apostolica uel alia quauis auctoritate in eadem ec-

H]PO]‘G

clesia _ S. Martini in Canonicos sint recepti uel ut recipiantur in-

mbrs

sistant , seu si super prouisionibus ibi faciendis de Canonicatibus

yuxta

et prebendis ipsius ecclesie S. Martini ac huiusmodi speciales vel

dict

aliis benefielis ececlesiasticis in illis partibus generales apostolice

fnenit

sedis uel legatorum eius litteras impetrarint, etiam si per eas ad

laque

inhibitionem reseruacionem et decretum vel alias quomodolibet

f CU-

sit processum.

alıas

Quas quidem litteras et processus habitos per easdem et que-

Imare

cunque inde secuta ad Canonicatus et prebendas ac decem Ca-

pellanias et Rectoriam huiusmodi uolumus non extendi, sed nul-

ehhorn

lum. per hoc eis quoad assecutionem beneficiorum aliorum pre-

2. Prepositura in Sindelfingen.

6

iudieium generali necnon quibuscunque priuilegiis indulgeneiis

et litteris apostolicis generalibus vel specialibus, quorumcunque

tenorum existant, per que presentibus non expressa uel totaliter

non inserta, effeetus earum impediri ualeat quomodolibet uel differri

et de quibus quorumque totis tenoribus habenda sit in nostris

litteris mentio specialis.

Aut si priori et Conuentui erigendi

fun

Monasterii huiusmodi a predicta sit sede indultum, quod ad pre-

W

stacionem uel solutionem alieuius pensionis minime teneantur et ad

un

id compelli aut quod interdiei suspendi uel excommunicari non

Hi

possint per litteras apostolicas non facientes plenam et expressam

cast

ac de uerbo ad uerbum de indulto huiusmodi mencionem.

Iuel

Volumus autem, quod si unionem annexionem et incorpora-

u

tionem huiusmodi per te uigore presentium fieri contigerit, Ca-

Hir

nonicatus ‚et prebende ac decem Capellanie huiusmodi debitis

ecc]

propterea non fraudentur obsequiis, sed illorum congrue Suppor-

mıl

Q

C

tentur onera consueta. Attente/quaesumus’ prouid

as, ne in Treslg-

Vven

nationibus huiusmodi, si fiant ex parte prioris et Conuentus eri-

C »']u

mn

gendi Monasterii et resignantium predietorum aliqua p rauıitas

interueniat seu etiam corruptela, et insuper ex nune irritum de-

cernimus et inane, si secus super his- a quoquam quauis auetori-

Iter

tate scienter uel ignoranter contigerit attemptari.

nll(

Datum Rome apud S. Petrum Anno Incarnacionis domi-

furt

nice MCCCCLXXVI® quinto idus Maii pontificatus nostri Auno

iM

en

quinto.

les

K. Staatsarchiv.

Abschrift in der Bebenhäuser Handschrift I. 25 der

Ü

Königlichen Handbibliothek. — Die Bulle ist an den Abt von Blaubeuren

aM

gerichtet ; der in den folgenden Aktenstücken als Bevollmächtigter des

sifu

Papstes auftritt.

deg

m

s

SW

Cum

An

tine

>‘{1is:

8

2. Prepositura in Sindelfingen.

eNCHS

Z

Nque

alitel_'

Praepositura in Sindelfingen.

ostris

Qvidam Adilbertus Comes residens in castro Sindelfingen

gendi

fundauit ececlesiam nostram Sindelfingen

vna Cum Vxore sua

Dre-

Wilcha.

Ab initio enim fecerunt monachos ordinis S. Benedieti

etad

ı on

cum monialibus eiusdem ordinis, postmodum translato illo ordine

ESSaM

Hirsawgie fecerunt Canonicos in Sindelfingen monasterio et ex

castro destructo fecerunt monasterium et vsque ad mortem eorum

fuerunt residentes in quadam domo, quam struxerant apud eccle-

poxa-

sıam -b. Martini.

Et post obitum eorum elegerunt sepulturam

(a

Hirsawgie.

tem partem ville istius contulerunt in fundacione

ehitis

ecclesie b. Martino et eam consecrare fecerunt Anno D. Incarn.

L

Dpor-

millesimo octogesimo tercio, quart

nonas Julii et dedicata est

0

venerabilibus Godehardo Juuavensi [sive] Salzburgensi Archiepis-

$ EI1-

copo et Adelberone Herpipolensi Epo. in honore S. et indiuidue

auitas

trinitatis b. Marie virginis et ®. Martini epl. et confessoris.

m de-

Item residuam partem istius ville sorori sue Vte reliquit.

cton-

Item Vta predieta copulata fuit cuidam duci, a quo genult duas

domi-

filias anam nomine Vta et alteram nomine Lücgart. Via copulata

Ayno

fuit Welphoni duci de Spoleto, per quam genuit filium Welpho-

nem iuniorem qui Tüwingen exercitum habuit scilicet A. D. mil-

lesimo centesimo sexagesimo dquinto,

octauo idus Septembris.

35 der

Lücgardis predicta per violentiam iuncta fuit cuidam militi trans-

heuren

alpino nomine Verli, per quem genuit Philippum postea prepo-

er des

situm ecclesie nostre in Sindelfingen, et in hoc Welpho senior

degenerauit.

Item Wilcha fundatrix huius ecclesie tradidit Vte nepti sue

ın

dotem Schombüre cum

ministerialibus et omnibus

attinen-

tiis, Celle et nemus et omnia attinentia, villam Merchelingen cum

suis attinentiis; item Grüningen cum. suis attinentiis, Kisilowe

cum suis attinentis ,

item Hedolfishane cum suis attinentis,

Mumgolfishane cum suis attinentiis, item Owishane cum suis at-

tinentiis, Neckirowe cum suis attinentiis, item Kannistat cum

suis attinentiis, item Bliningen Etertingen Moringen cum omnibus

eis adiunetis, item partem istius ville Sindelfingen.

2. Prepositura in Sindelfingen.

Item predieta Wilcha vltimo vendidit Hainrico Imperatori

ministeriales in Bernehusen .et alios omnes ministeriales eius, vt

1

h

prouideret ei in necessarlis temporibus vite sue cum centum

personis, seruis et dominabus.

I

Vite ergo prediete et Welphoni iuniori filio eius mortuo cum

heredes veri non inuenirentur ad Imperatorem Hainricum filium

d

sororis Welphonis senioris omnia predicta et prescripta sunt de-

voluta. Hec innouata fuere a quodam Conrado de Wurmlingen *

C

canonico ecclesie de Sindelfingen A. D. MCCLXXHT.

Primus prepositus fuit Buaao prespiter.

WonrrAaMNUsS prespiter secundus prepositus huius locıi.

fl

FrıDErRICcUS tercius prepositus huilus cenobil.

X

GoTrTHEFRIDUS quartus prepositus.

Pameeus quintus prepositus, qui furt fillus comitisse Luxe-

HARDIS, quorum predecessores hanc ecclesiam fundauerunt.

]\

]

ADALBERTUS DE WALBUCH Sextus prepositus.

FRIDERICUS DE IHELINGEN Septimus prepositus.

J

ConrADus DE HAILFINGEN Octauus prepositus.

(

LuTTHARDUS DE GRRÜNINGEN preposiıtus nonus rexit ecelesiam

h

istam A. D. MCCOXXXVUIN.

N

N

........ prepositus decimus dietus DE GOSSELINGEN.

THEODERICUS IHELINGEN Yndecimus.

al

I

Vurıcus DE ÜvprınGEn prepositus duodecimus.

ConrADus DE BeErRsNHUsEn tredecimus fuit

3anonicus ecclesie

d

Constanciensis, prefuit A. D. MCCLXXV.

Harıyrıcus DE HamrFıincen illı successit ,

quı. 0but: AD

ZU

MCCLXXXXVII

Ja

g

WERNHERUS DE BerRNnUsENn Glli successit, oblit autem A. D.

Na

MCCCXXXIT.

g

Dominus Vırıcus dDe WırrtemsErRG eodem anno electus illi

801

successit, qui obit A.'D. MCCCXLVIIT septimo idus.....

M

Vırıcus DE OrurLINGEN postea electus, obiit autem A. D,

S

MCCCLXXXXVI.

E

Crusius

1 Auch die Mon. Germ. lesen censuw, was keinen Sinn gibt.

un

schreibt richtig centum.

2 Im Freib. Diöc. Archiv 1, 64 wird irrig an-

EIS

genommen, dass er 1275 Probst gewesen sei, vgl. die_Reiho der Pröpste.

Z

2

Prapositura in Sindelfingen.

9

orl

\7.[:RICUS DE

STUTGARDIA

x

postea eligitur, alias DE Wır-

‚

rector

TEMBERG ,

quondam ececlesie in Metzingen,

a qua nomina-

m !

batur Metzinger.

Mgr. JomAnnzs Dr BorrwAr sacre pagine professor post il-

Cum

lum ecclesie est prepositus, obit autem A. D. MCCCCOXXXII.

lum

Meor. Heınrıicus Drcax deeretorum doctor ıllı successit. Hic

de-

domum prepositure in Sindelfingen edificauit, beneficium altaris

en ?

S. Andree fundavit atque dotauit, calicem libros et ornamenta

contradidit, hic instituit cantarı antiıphonam Recordare.

Hic

Dominus Heinrieus preposituram permutauit pro ecclesia in Oel-

tingen cum Mgr. Johanne Degen predecessore meo A, D. MCCCCLV.

Sub eodem Mgr. Jonanyu Decen dimembrata fuit ecclesia S.

Martini in Sindelfingen auctoritate romani pontificis Sixti IV. A. D.

UEG-

MCCCCLXXVIIT et prepositura cum octo canonicatibus et totidem

prebendis translata fuit ad hanc nostram ecclesiam S. Georgli in

Tüwingen, que eadem auctoritate erecta fuit in collegiatam, hac

lege vt prediceti canonicatus et prebende de cetero cum Yacarent

assignarentur regentibus certis in vniuersitate Studii generalis

STn

Cetera vero beneficia in ecelesia

hultus loci ad_ hoc qualificatis.

Sindelfingen eadem auctoritate canonicis et regularıbus ibidem de

nouo institutis fuere assignata. Deinde vero A. D. MCCCCLXXXIT

altera post S. Michahelis festum [30. Sept.] obiit predictus vene-

rabilis vir Mgr. Johannes Degen et ego JoHANNES VERGENNHANS

olesie

decretorum doctor in locum ipsius concorditer fui electus.

Univ. Archiv Mh. I. 82. IV. Bona preepositurg. Pergament.

Der Aus-

AD

zug der Chronik ist von Jo. Nauclerus um 1482, also mehr als hundert

Jahre vor Crusius und Gabelkover. gemacht, aber nicht von seiner Hand

AD

geschrieben.

Derselbe findet hier als-Anhang zu Nr. 1 vollständige Auf-

nahme, da sich mit Hilfe dieser Version einige Verbesserungen und Er-

gänzungen nicht blos zu-C. F. Haug, Chronicon Sindelfingense Tub. 1836,

y lnl

sondern auch zu dem Abdruck der Notz Sindelfingenses in den Monu-

menta Germanig Ser. XVII, 399 ergeben.

Dem durch den Abzug seiner meisten Einkünfte übel geschwächten

AD

Stift suchte die Erzherzogin Mechthild, Graf Eberhards Mutter, welcher die

Einkünfte von Sindelfingen als Widerlage verschrieben waren, in Verbin-

1 Bei Crusius und Gabelkover erscheinen hier Ulrich von Stutgard

sl

und Ulrich von Wirtemberg als zwei Personen, offenbar unrichtig, da bei

jg aD-

ersterem jede weitere Angabe fehlen würde.

Vorliegende Fassung erklärt

zugleich die Entstehung des Irrthums.

pste

10

3. Quittancia super erectione studii. Deec. 1476.

dung mit dem Sohne dadurch etwas zu Hilfe zu kommen, dass sie das

Kloster und seine Güter freiten: fur alle Frondienst mit Wägen Karren

oder anderm, Atzung Leger Hund und Jegerkost, Bett [Bede] und Stür

und alle ander Uffsatzung und Beswarnus, Urach 1. August 1476. Sattler

Gr. 3.Beil:‘ 70.

6

®

3,

Quittaneia super erectione Studii. Deec. 1476.

Unmvarsis presentes literas inspecturis Pzrrus de Aranda

vtriusque . iuris doctor apostolicae sedis prothonotarius et camere

apostolicae clericus ac sanctissimı domini nostri papx vicethesau-

’arius generalis Salutem in domino.

Vniuersitati vestra notum

facimus per presentes, quod venerabilis dominus Burchardus Regis

clericus Constanciensis in decretis Baccalarius et domini Comitis

de Vertenberg Capellanus nomine Rectoris Magistrorum Studii

generalis in oppido Tubingen Const. dioc. nouiter erigendi pro

compositione solutionis integre annate seu frucbuum primi anni

Parochialium ecclesiarum sancti Johannis baptistae in Brakenhen

et ss. Philippi et Jacobi in Stetten, ac in Asch, Necnon in Rin-

gingen et in Eningen Wormaciensis et dietae Constanciensis dioe.

per cessum vel decessum vacaturarum vniuersitati praefati studii

generalis erigendi vniendarum. Necnon Canonicatuum et praeben-

darum ecclesig S. Georgii praedicti oppidi Tubingen in Collegia-

tam Ecclesiam nouiter erigendae assignandorum, per presentatio-

(

nem preefati domini Comitis de Vertenberg doctoribus et magistris

in dieta vniuersitate Lectoribus futuris, in quibus nomine quo

$

supra idem dominus Burchardus erat in Camera apostolica, ra-

tionibus preedictis sub certis sententiis censuris et penis efficacıter

obligatus florenos auri de Camera centum et duodecım ac medium

