krafft ditz Brieffs, Die obgemelt ordnung an allen stucken punc-

yirs M

ten vnd artickeln vestiglich vnd vnuerbrochenlich nach vnserm

BACH S

allerbesten vermögen, getrulich vnd vngeuerlich zu handthaben,

nersitat

vnd nymmermer darwider zusind noch zuthund ouch das durch

atque

niemands andern gestatten noch verhengen zugescheen in kein

Möchin

wiß noch wege Wir wöllen ouch solichs von einem yeglichen

Mag

vnserm erben vnd nachkomen, dem vnser Statt Tuwingen wirt

Mag.

zu regieren im anfang sins Regiments versprochen vnd gelopt

testor

werden, Vnd des alles zu warem vesten vrkundt So haben wir

vnsern Insigel offennlich gehenckt an disen Briefe, Vnd zu mer

vrkund vnd onbruchenlichem bestand aller vnd yeder obgeschriber

dinge Bekennen wir der Rector vnd die gantz Vniuersitet Ouch

Un

wir Johanns Vergenhanns Doctor geistlicher Rechten vnd Probst

]a E

des Stiffts, ouch zu disen zyten Cantzler der berürten Vniuersitet

mer in

zu Tuwingen, für vns vnd all vnser nachkomen, das sölichs

welche

alles, wie obstat, nichtzit v&genomen , mit vnserm guten willen

chen ei

Art, di

vnd wissen, vnd vß ynserm besondern bitt an den genanten vn-

Persone

sern gnedigen Herren gescheen geordnet gemacht vnd also zu

richtig|

halten beschlossen worden ist, Darumb versprechen vnd geloben

die Au

wir ouch by gutten truwen für vns vnd all vnser nachkomen ge-

Persone

el der

nanter Vniuersitet die obgemelten ordnung an all ir puncten

vnd artickeln vest vnd

stätt zuhaltendt wider ‚die nıt zutund

person:

gen, d

noch zukommen noch schaffen durch yemands getan werden in

handen

was wiß weg oder form das immer gesin könd oder möcht alles

tholo

getrulich vnd vngeuerlich Darumb so haben wir vnser Vniuver-

Medici

de Aul

sitet vnd Cantzlery Insigel offennlich gehenckt an disen Brieff

Welche

der geben ist zu Vrach vff Sanct Thomas des heiligen Zwölff-

ker de

botten Aubent Nach Cristi vnsers herren gepurt als man zaltt

Mag ]

tusent vierhundert nuntzig vnd ain Jare.

Später

Ordinationis denique suprascripte secundum sua capitula et

G e H

S

O

Stitek

dem Dechan in artibus darumb geschxévorn, vff vnd zuschliessen soll. Es

were dann dass einer redlichen person darinn wonend zu einer merklichen

nott ein schlüssel ein anzal zyts zugelaussen würd.

15. Zweite Ordnung von 1491.

93

M

puncta publicacio et promulgacio ad expressam et sonoram lec-

tionem per me Notarium subseriptum factam die Lune mensis

-

Septembris vicesimaquarta Anni nonagesimi secundi in facie do-

m

minorum Doctorum et Magistrorum vniuersitatem prefatam repre-

-

sentantium rite facta est presentibus eximiis et honorabilibus

mM

yirıs Mag. CoxrADo SUMMERHART Vicerectore et WENDALINO STEIN-

l}

BACH S. $heol. professoribus D. Joxm. VERGEnHAxS Cancellario vni-

ch

uersitatis, Lunovico TrucHsess et ConrADo VESSsELER deeretorum

in

atque CoxraDo Esıneer V. J. Doctoribus, JomAanx: Wınman de

en

Möchingen et BArtoLomzo de Alen artium et medicine Doctoribus,

Mag. Sımoxnm LE=oxıs Decano facultatis artium Mag. BERNHARDO

ı

pf

Mag. Jacoso LEmp et M. Gzorero de Waiblingen etce. Quod at-

ir

testor manu mea propria ego

er

Gregorius Maij de Tuwingen

er

Imp. auct. Notarius publicus.

ch

N

Univ. Archiv Mh. I, 9. Perg. mit drei Siegeln. Copie auf Perg. Mh. I.

132a

Jisenlohr 49. — Von dieser Ordnung hat sich ein Entwurf auf Pa-

tef

pier in der Registratur des K. Consistoriums gefunden. Die Aenderungen,

Js

welche die Ausfertigung gegenüber diesem Entwurf zeigt und von wel-

en

chen einige oben beigefügt sind, erscheinen zweckmässig und sind von der

N-

Art, dass man ihren Ursprung erkennen kann. Sie gehen offenbar von

Personen der Universität aus.

Zu bemerken ist besonders, dass hier immer

AA

richtig Canzler gesagt wird, wo der Entwurf den Propst nennt, dass also auf

en

die Auseinanderhaltung beider Funetionen gesehen wird. Die Angabe der

-

Personen, welche im September 1492 den Rath der Universitet bilden, ist

bei der Lückenhaftigkeit der Nachrichten über den Bestand des Lehrer-

en

personals sehr erwünscht.

Man sieht, .dass zwei — statt drei — Theolo-

nd

gen, drei Canonisten, ein Legist — statt zwei — und zwei Mediciner vor-

m

handen waren.

Von den letzteren ist Joh. Widmann bekannt, Bar-

les

tholomaeus von Aalen taucht aber erst durch diese Erwähnung als

Mediciner auf. Die Matrikel führt ihn bei Eröffnung der Univ. als Barth.

R

eff

de Aulon an; nähere Auskunft gibt das Dekanatsbuch der Artisten nach

-

welchem er Barth. Scherenmüller heisst, von Aulon gebürtig, Cleri-

ker der Augsburger Diöcese ist und 1476 in Erfurt magistriert hat. Der

e

Mag. Bernhard ist Bernhard.Rorbach von Böckingen bei Heilbronn,

später ebenfalls Mediciner, und Georg von Waiblingen ist der bekannte

e

Ge. Harzesser oder Hartsesser nachmals Dekan der Stuttgarter

Stiftskirche, ein Freiburger Magister 1466.

B

en

q

94

1€

Y

Bulle Alexanders VI 1492.

nulli

diam 1

16°

ex funC

capitalo

Bulle Alexanders VI über das Recht der Besetzun g

jpsis €

des Cancellariats bez. der Propstei

tafe pel

vom 26. Aug. 1492.

1psi0s (

Aberhar

ALEXANDER Episcopus seruus seruorum Dei ad perpetuam

rei memoriam.

yant; 1

26 ID €

Rationi congruit et conuenit equitati, ut ea que de Romani

pontificis gratia processerunt, licet eins superveniente obitu litere

gis plur

ip_\@ pı

apostolice super illis confecete non fuerint, suum consequantur

effectum.

fım cn

Dudum siquidem felicis recordationis INNOCENTIO PAPE OCTAVO

CuraLel

CESSOTUN

predecessori nostro pro parte dilecti filii nobilis viri EBERHARDE

posıtum

senioris Comitis de Wirttenberg et Montispeligardi exposito, quod

maxıma

olim ipse Eberhardus in opido suo Tübingen Constantiensis dio-

ac eba

cesis provincie Maguntinensis Studium generale auctoritate aposto-

lica erigi ac preposituram, que inibi dignitas principalis existit,

prineipe

decessor

Necnon canonicatus ac prebendas ecclesie in Sindelfingen diete

eligend1

diocesis ad tunc parochialem ecclesiam S. Georii dieti opidi eadem

pitulo a

auctoritate transferri, Illamque in Collegiatam ecelesiam erigi ac

Ac

illius prepositum pro tempore existentem in Cancellarium

humlite

vniuversitatis dieti Studii deputari, Necnon eidem Cancellario di-

tionem

uersa priullegia et facultates etiam archidiacono Bononiensi, qui

erat yest

Cancellarius Studii Bononiensis existit, concessa dieta auctoritate

concedi procurauerat et obtinuerat.

Quodque licet ipse Eberhar-

patronak

dus Comes eiusque progenitores ex speciali priuilegio apostolico,

tifler IX

etiam a tanto tempore, cuius contrarii memoria hominis non

Centiatuı

Cancella

existebat, semper fuisset in pacifica possessione vel quasiı Juris

Sa Yacı

presentandi ordinario loci personam idoneam ad dietam preposi-

turam cum vacabat, et presentaciones per eos pro tempore facte

Üitti On

ef Concer

per dietum Ordinarium admisse et effectum sortite fuissent, de-

buissetque idem comes in eodem iure patronatus in prepositura

Ilifﬂte a

translata hulusmodi succedere, prout etiam successerat, Nihilomi-

galis, y

hnus inter ipsum Comitem et dilectos filios Capitulum diete ecele-

Sa Cons

sie 5. Georli diuerse contentiones exorte fuissent , asserentibus

Qülbusen

ScClesiast

eisdem capitulo ius eligendi prepositum ad eos pertinere. Non-

16. Bulle Alexanders VI 1492,

95

nulli viri ecclesiastieci super hoc se interponentes cerbam Concor-

diam inter partes predietas conceperant, Videlicet quod quotiens

ex tunc deinceps dietam preposituram vacare contingeret, prefati

capitulum haberent ius et facultatem eligendi in preposituram

1g

ipsius ecclesie doctorem vel licentiatum in alıqua superior1 facul-

tate per loci ordinarium instituendum, absque aliquo impedimento

ipsius Comitis ac heredum et successorum suorum, Ac ipsum

aM

Eberhardum comitem ad acceptandam dietam concordiam induxe-

rant; Illaque postmodum ordinaria auetoritate confirmata fuerat

anı

ac in eadem expositione subiuneto, quod eidem comiti ex premis-

tere

sis plurimum preiudicabatur, nec justum et conueniens erat, quod

bar

ipse propterea dicto suo iure patronatus priuarı deberet, preser-

tim cum ipse diete vniuersitatis fundator esset et continue pro-

AVO

curaret illius augmentum et prosperos SUCCeSsUS, aC SUa aC SUC-

\RDE

cessorum suorum plurimum intererat, vt persona ydonea in pre-

nod

positum diete ecclesie S. Georgii deputaretur, precipue propter

maxima onera ılli ratione dieti officii Cancellariatus incumbentia,

.Hl'1-

-

ac etiam obstantibus reseruationibus apostolicis de dignitatibus

i

principalibus in collegiatis eccles1is per dicetum Innocentium pre-

icle

decessorem et Sedem apostolicam pro tempore factis, ius aliquod

em

eligendi ex concordia et illius confirmatione premissis eisdem ca-

a

pitulo acquisıtum non fuerat nec acquiri poterat.

um

Ac pro parte prefati Eberhardi Comitis eidem predecessori

humiliter supplicato, vt ipsum ad ipsius concordiam et confirma-

di-

tionem predietas in pristinum et eum statum in quo ante illas

qu

tate

erat restifuere reponere et reintegrare ac pro potiori cautela ius

Jal-

patronatus diete prepositure et presentandi ad illam Romano pon-

1C0,

tific1 pro tempore existenti personam ydoneam doctorem vel li-

0N

centiatum ın aliqua superiori facultate, qui ad regendum dietum

Cancellariatus officium sufficiens esset, quotiens preposituram ip-

uns

sam vacare contingeret.

Kodem Eberhardo et successoribus suis

dicti oppidı dominis existentibus in perpetuum de nouo reseruare

Ta

et concedere, ac alias in premissis oportune prouidere de benig-

(l6-

nitate apostolica dignaretur. Idem predecessor, qui personis sıin-

Q

gulis, precipue sibi et sedi apostolice fidelibus et deuotis, iura

-

€

q

n

(

sua conseruarı desiderabat , prefatum Eberhardum Comitem

UL}

quibuseunque excommunicationis suspensionis et interdieti aliisque

‚DUS

ecclesiasticis sentenciis censuris et penis a iure uel ab homine

0D-

96

16. Bulle Alexanders VI 1492.

quauis o0ccasione vel causa latis, si quibus quomodolibet innoda-

Nı

tus existebat, ad effeetum infra seriptorum dumtaxat consequen-

decreti }

dum absoluens et absolutum fore censens, huiusmodi supplicatio-

hoc att

nibus inclinatus sub dato nonarum Julii pontificatus sui Anno

et heato

octauo * prefatum Eberhardum Comitem ad ipsius concordiam et

SUrun,

confirmationem predictas ın pristinum et eum statum, in quo

Dat

ante illas quomodolibet existebat, auctoritate apostolica ex certa

Septemb

Et nihilominus

scientia plenarie restituit reposuit et reintegrauit.

Ego

pro potiori cautela 1us patronatus hulusmodi et presentandi Ro-

auctoritas

mano pontifici pro tempore existenti ad eandem preposituram,

franssum

quotiens illam ex tunc deinceps vacare contingeret, personam

quo attes

ydoneam doctorem vel licentiatum ın aliqua superiori facultate,

qui ad regendum dietum Cancellariatus Officium idoneus et suf-

Onigi

et füit m

ficiens foret, Eberhardo suisque heredibus et successoribus dicti

man Pr

opidi dominis pro tempore existentibus predictis in perpetuum

de nouo eadem auctoritate reseruauit concessit et assignauit. Non

Gleiel

Archiv M

obstantibus premissis ac constitutionibus et Ordinationibus apo-

stolicis necenon quibusvis specialibus vel generalibus reseruationi-

der eigen

und Kanz

bus de dignitatibus principalibus in collegiatis ecclesiis per Sedem

nend ist,

apostolicam predicetam pro tempore factis statutis quoque et con-

suetudinibus dicte ecclesie iuramento confirmatione apostolica vel

quauis alia firmitate roboratis ceterisque contrarıs quibuscunque.

Item

Ne autem de absolutione repositione reintegratione reserua-

Penthe

/

tione concessione et assignatione premissis pro eo quod super

nonicos, (

[

plebanum

illis ipsius predecessoris (eius superueniente obitu) litere confecte

Scolarium

non fuerint, non valeat quomodolibet hesitarı ; ipseque „Eberhar-

In di

dus Comes illarum non frustretur effeetu, volumus ex predicta

cum aduo

auetoritate decernimt@s, quod absolutio restitucio reposicio reinte-

Sextus dirı

gratio reseruatio concessio et assignatio predicte perinde a dieta

aum, Yen

die nonarum Julii suum sortiantur effectum, ac si super ıllis

qui Colligt

In hoe fest

eiusdem predecessoris litere sub eiusdem diei dato confecte fuissent,

N

S

S

provt superius enarratur, quodque presentes litere ad proban-

1 Diés

dum plene absolutionem restitucionem reposicionem reintegratio-

Propst und

nem reseruacionem concessionem et assignationem predictas vbi-

tatischen A

que sufficiant; nec ad id probationis alterius adminiculum re-

Collectanes

quiratur.

W f er

Ambros;

1 7: J4M 1409 A 45 Glarb BG w

Astessor q

üst, 90 f

Urk\lllrle„

16. Bulle Alexanders VI 1492,

97

Oda-

DEN-

Nulli ergo homini liceat hanc paginam nostre voluntatis et

at10-

decreti infringere vel ei ausu temerario contraire.

Si quis autem

n

hoc _ attemptare presumpserit, indignationem omnipotentis Dei

n e

et beatorum Petri et Pauli apostolorum eius se nouerit incur-

surum.

o

era

Datum Rome apud S. Petrum A. inc. dom. 1492 VII. Cal.

inus

Septembris pontificatus nostri anno primo.

Ro-

Ego Simon Caldeatoris artium et medieine Doector publicus

Tal,

auctoritate Imp. et Pap. notarius copiam predietam vidi, a qua presentem

mam

transsumsi copiam, que de verbo ad verbum cum eadem concordat, de

tate,

dl

quo attestor !,

U

Originale bulle retrosceripte habetur in cancellaria principis Stutgardie

(

IC

et fuit mihi quoque communicatum ad transsumendum. Ambro. Wid-

u

man Prep. ®

Non

Gleichzeitige Abschrift im Buch der Bona Prepositure. Univ.

ap0-

Archiv Mh. I. 82. IV. Derselbe Band enthält folgende Aufzeichnung von

IoNl-

der eigenen Hand des Johannes Vergenhans (Nauclerus), seit 1482 Propst

und Kanzler,

edem

welche für die Stellung dieses Würdenträgers bezeich-

nend ist.

CON-

a vel

De hospitalitate prepositi consueta.

1(U6,

Item In Natiuitate Jhesu Christi, in pascate et festo

aUd-

Penthecostes prepositus inuitare habet adprandium Decanum et Ca-

super

nonicos, Capellanum in hospitali et chorales sacerdotes atque scolares et

fecte

plebanum cum duobus adiutoribus, predicatorem , organistam, magistrum

ehat-

scolarium ac etiam edituum cum seruo ipsius.

dicta

In die corporis Christi aduocatum , sex scabinos, quorum unus

cum aduocato ducit prepositum deferentem sacrum, quatuor portant celum,

nte-

sextus dirigit processionem, prothonotharius comitatur cum flabello pauo-

dicta

num. Veniunt etiam quatuor precones et alii tres famulantes nec non is

‚ illis

qui colligit pro fabrica in ecclesia , Item quatuor Sacerdotes ministrantes

N 1nt.

in hoc festo, magister scolarium et organista quatuor pueri chorales, edi-

S

BT

DE

han-

1 Diéses Vidimus ist frühestens aus d. J. 1512.

2 Wann der zweite

at10-

Propst und Canzler Joh. Vergenhans gestorben sei, lässt sich aus den fragmen-

ybi-

tarischen Acten der Universität nicht erheben. Nach einer Notiz in Rauschers

E

N I6

Colleetanea (K. Staatsarchiv) fällt sein Tod auf den

9

oder 6. Januar 1510

und ist er 84 Jahre alt geworden. Vermuthlich in demselben Jahr wird

Ambrosius Widman oder Maichinger sein Nachfolger damals

Assessor des Kaiserlichen Kammergerichts in Worms. Aichmann in Ms.

hist. 90. Schnurrer Erl. 355,

Urkunden der U, Tübingen,

98

17. Bestätigung durch Eberhard II 1496.

tuus et. famulus eius.

Ego hoc die consueui etiam invitare speculatorem

heillig

thurris in ecclesia.

purt ä

Item in festo pasce consueui mittere agnum pascalem! aduocato,

d

cellerario, doctoribus proprias expensas habentibus, nobilibus , mechanicis

gang

meis, edituo, rectori scolarium , decano et omnibus ecclesie sacerdotibus et

[dem feci in festo S. Martini.

Pre-

gnad 1

quibusdam allis mihi placentibus.

stantioribus misi duas mensuras, unam de albo, reliquis de rubro, ut puta

ynIel

Nobilibus, doctoribus et decano necnon aduocato cellerario plebano quo-

habe

que.

Mechanicis vero et canonicis reliquisque sacerdotibus ecclesie unicui-

verspr'

que unam mensuram.

gnad |

ersch

1 Man ersieht aus dem folgenden, dass unter Osterlamm überhaupt

articke

ein Ostergeschenk verstanden wird.

yermö

\

7:

offenli

f m

Bestätigung der Privilegien durch Eberhard 1l

Man

vom 16. März. 1496.

hunde

Wir EsernHart von gottes gnaden hertzog zu Wirtemberg

Un

vnd zu Teck Graue zu Mümppelgart u. s. w. Bekennen vnd thun

kunt offembar mit disem brieff :

als zuuergangner zyt von wyland dem hochgepornnen fürsten

ynnd herren hern Eberharten hertzogen ' zu Wirtemberg vnnd

zu Teck Grauen zu Mümppelgart u. s. w. vnserm lieben vettern

seliger vnnd löblicher gedächtnuß ain gemain hohe schull vnd

E

yniuersitet in vnser statt Tüwingen gestifft vnnd yffge-

richt, die dann von dem heilligen stull zu Rome mit Bäpst-

licher vnnd volkomenlicher fürsehung begaabt vnd von der key-

serlichen mayestatt confirmiert dartzu mit gnug notturff-

[

tigen gebürlichen vnd erbern statutten zuhalten angesehen, ouch

Getreı

daruff durch benanten vnsern lieben vetter seligen sonderlich

thone

gnad vnnd fryhait dartzu gegeben vnnd nachmals ain Nüwe ord-

\ll G1

nung wie es mit vnd in sölicher vniuersitet gehalten werden soll

Freum

fürgenomen ist, alles nach lutt vnd inhalt der verschreibunge

Unive

Meinn

darumb uffgericht sölichs mit wyttern begriff vnderschidlichen

inhaltende, die wir hieby von wort zu wort für inseriert haben

{hem (

wöllen, vnnd der data steen Nämlich der Ersten vff sant dyoni-

Unser

syen tag nach Cristi gepurt als man zalt Tusent vierhundert

Willen

sibentzig vund syben jare vnd der anndernn vff sant thomas des

Würd

18. Erlass Eberhard II 1498.

99

wem

heilligen zwölffbotten aubent nach eristi vnsers lieben herren ge-

ato,

purt als man zalt Tusent vierhundert nüntzig vnd ain jare:

N

das wir dem nach als angender regierender fürst nach ab-

8 e

gang des benanten vnnsers lieben vetters die berürten stifftung

Pre.

gnad fryhaitt statuten vnnd fürgenomen ordnung vorbestümpter

püta

QU0

yniuersitet mit vrkund vnd inn krafft dis brieffs bekrefftigt

IC

haben by vnsern fürstlichen würden vnnd eren, geredend vnd

versprechen die bemelten yniuersitet by sölicher stifftung

gnad fryhaıtt statuta vnd ordnung

ouch by den vorangezögten

aupt

verschribungen darüber wysende mit allen puneten clausuln vnd

artickeln, gnediglich pliben zulasen vnnd nach vnserm besten

vermögen zuhandthaben, alles getrüwlich vnd vngeuerlich‘

Vnd des zu warem vrkünd haben wir vnnser eigen innsigel

offenlich. thun hencken an disen brieff, der geben ist zu Tuwingen

vff mitwochen nach dem sonntag letare halbvasten des jars do

man von der gepurt Cristi vnsers lieben herren zalt Tusent vier-

hundert vnd im sechs vnd nüntzigsten jaren.

Erg

Univ. Archiv Mh. 7, 11. Perg. mit dem Sıegel des Herzogs.

hun

sten

and

18

teım

ynd

Erlass Eberhards II betr. das üppige Leben der

Studenten.

fge-

pst-

vom 6. Eebruar 1498.

0J

f

Unsern günstlichen Gruss zuvor, Würdige, hochgelehrte, liebe,

Getrewe.

Wir werden bericht, wie die Studenten, unser Under-

ouch

thonen Kind, so zu Tüwingen in der Universitet studieren, sollen

rlich

vil Gellts verzehren und wenig studieren, ihren Vättern und

ord-

soll

Freunden zu Schaden und Verderben, das euch und der ganzen

Universitet verachtlich, und auch allso geschehen zu lassen unser

\l}lgl‘

chen

Meinung nit ist.

Und bitten euch ernstlich, ihr wöllend mit gu-

aben

them getrewen Fleiß darob sein, das sich die Studenten, sonderlich

onl

unser Zugewandten Kind, emsigs Studierens fleißen: und Muth-

dert

willen, kostlich Zehrung und unzüchtig Wesen meiden, damit sie

Würd und Ehr, und die Universitet Lob _ und Uffgang erlangen

; des

77\<

100

19. Bestätigung durch Herzog Ulrich 1498,

möge.

Dann wa das nit geschehe, würden wir gedenckhen, ihr

weren diser Ding Verächter und wir wurden das nit gern haben,

und deß unsern Ernst erzaigen.

Und du Vogt, wöllest dem Rec-

Neue:

tor und andern Regenten der Schul in solchem behülflich sein.

Verkünd auch Krämern, Handwerckhern und Wirten, das sie

in

keinem Studenten mehr borgen, dann sie mit barem Gellt zu be-

Grebrau

zahlen haben oder zu der Leibs Notturft brauchen sollen. Dann

gleich €

Zeit ber

welcher das darüber thet: ob dem nicht darumb würdt, ließen

hen un

wir geschehen, wir wolten auch nicht, das ihre Vätter und

hesiegel

Freundt darumb ersucht oder umbgetrieben würden. Daran thut

Abände

für den

ihr baiderseits unser ernstliche Meinung

Datum Nürtingen

Zinnßtags nach Purificationis Mariae 1478

Vocalen

Hand 1

Steinhofer Chronik 3, 678.

dreissig

Yässt sl

fang de

19

In

Bestätigung der Privilegien durch Herzog Ulrich

num $

(mit geordnetem Regiment)

renonE

vom 15. September 1498.

minatı

horarın

Der Brief lautet wörtlich gleich der Bestätigung Eberhards

I panı

des jüngeren, am Schluss:

diorum

Der geben ist zu Stutgartten an Sampstag nach des hai-

nuern

ligen Crutztag Exaltationis u. s. w.

Unterzeichnet: Doector G r e-

COMMU

gorius Lamparter Cantzler und Henricus Heller Lant-

tempor

schreiber.

pümietı

de N6g

Univ. Archiv Mh. I, 12. Perg. mit Siegel.

E

faciunt

&f cefe

e ordi

1ı

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

101

ihr

20.

ben,

RC

‚in

Neue Redaetion der Statuten der Universität, um 1500.

y

16

he:

Eine Copie der Statuten von 1477 (Univ. Archiv Fach VI, 21) die zum

Gebrauch bei der vorgeschriebenen Verlesung derselben diente, enthält zu-

ann

gleich eine Anzahl von Zusätzen, von welchen die wichtigeren und für die

fen

Zeit bezeichnenden unten folgen.

Dasselbe Exemplar, auf Papier geschrie-

und

ben und kein Gegenstand so hoher Achtung wie das vom Abt Heinrich

hut

besiegelte Original, muss sich in der Folge allerlei Durchstriche, kleine

Abänderungen im Ausdruck, Ergänzungen der Abbreviaturen und anderes

gen

für den Vorleser dienende, wie die Bezeichnung der Länge oder Kürze von

Vocalen, an denen er straucheln konnte, gefallen lassen. Man erkennt die

Hand verschiedener Rectoren und Notare.

Dieses Exemplar mag etwa

dreissig Jahre gedient haben.

Ein Datum fehlt, aus äusseren Gründen

lässt sich aber feststellen, dass das Actenstück nicht später als in den An-

fang des J. 1506 fallen kann.

De horis lectionum

1

Insuper quelibet facultas in carta pergamenea horas lectio-

num suarum specificet eamque lectorio suo affigat, corruptam

renouet, vt eiusdem facultatis scolares se horis huilusmidi deter-

minatis conformare valeant.

Scribatur quoque cedula generalis

horarum singularum facultatum, que affigi debet et reseruari affixa

ards

in pariete stube vniuersitatis , vt tempore distributionis stipen-

diorum aut bursalis visitationis videri possit, si singuli suas te-

hal

nuerint horas determinatas.

Quod si quis horam sibi debitam

6

commutauerit aut non seruauerit, debet se bona fide denunctiare

ant

tempore distributionis stipendiorum aut bursalis visitacionis, et

punietur secundum tenorem ordinacionis per omnia, vt ibıdem

de negligentia lectionum habetur [f. 4].

De cauendo irreuerentiam Rectoris ®.

Et quia Rectoris officium est habere curam de omnibus, que

faciunt ad commodum doctorum magistrorum ete., ne vllam sibi

et ceteris a quoquam irreuerenciam exhiberi contingat, statulmus

et ordinamus :

ELE

1 zu'Si 416 %W

2 nach S. 44, 33.

102

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

\

Quod nullum membrum wniuersitatis nostre ex proposito

m

irreuerenciam faciat et exhibeat per se vel alium, directe vel in-

al

directe, quouis modo dominis Rectori Cancellario aut alieui alteri

de vniuersitatis consilio existenti, sub pena periurii.

P€

m

CO

De viüs et bursis.

Debet denique deinceps quilibet intitulandus hec inter alia

juramenti intitulandorum capitula iurare:

Item quod nullum

membrum aut suppositum ad quemecunque statum perueniet hie

vel alibi, quoscunque nostre vniuersitati incorporandos per se vel

l

alium directe vel indirecte quouis modo id fieri possit ad viam

d

hanc vel illam seu bursam specialiter allieiat inducat persuadeat

M

aut qualitercungque promoueat cum iniuria aut detractione vie al-

ul

terius aut personaliter cuiusdam, sub pena periurli, quam Secus

S(

faciens incurrat ipso facto, et exclusionis perpetue ab vniuersitate,

cum de aliquo tale quid compertum fuerit et constiterit.

d

C

Consulenti tamen se, ad quam bursam aut viam se recipere

debeat, consulere poterit ad viam et bursam quam maluerit, non

tamen alteram alteri vel personam persone cum detractione pre-

ferendo.

(

Cauendo etiam ne impediat talem ab execucione com-

{

missionis sibi facte ad viam aliam personam vel personas vie

alterius, quo minus exsequi possit, dummodo commissio illa a pa-

rentibus consanguineis aut missum expensantibus facta fuerit.

Qua executione facta, si eo non obstante in alia via stare cuperet,

non recipiatur ad bursam aliam, nisi aliter Reetori conuentoribus

et magistris constiterit de commissione ad aliam viam facta, donec

f

2a commissio a prefatis absque omni fraude et deceptione pro-

curata fuerit, cui finaliter standum sit per omnia, pena _ sub

I

eadem.

N

Volumus quoque huiusmodi capitula a quolibet intitulationis

tempore iurari de cetero et cum quadam auisatione in qualibet

{

statutorum lectione scolaribus specialiter ad memoriam reuocarl.

N

Item statuimus et ordinamus, vt postquam aliquis jam vni

burse incorporatus est, ad aliam bursam per iuramentum nulla-

tenus assumatur vel recipiatur aut in ea foueatur, nisi per in-

tegrum annum absens fuerit.

Quod si Magistri bursarum didi-

cerint aliquem ad cos promotum esse cum ınıluria aut detractione

1083

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

vie alterius aut personarum eiusdem, debent talem iniustum pro-

motorem admonere, quod decetero desistat, quum de cetero Sic

ad eos per eum promotum nec habere velint nec valeant, sub

pena carentie omnis emolimenti talis vel talium ad eos sic pro-

mouendi vel promouendorum.

Et si quid sie reciperint in foro

conscientie restituere teneantur, nec ullo modo habere possint [f. 9].

De vestibus *.

Statutum illad quo ad doctores et superiorum facultatum

lieentiatos sie declaratum est per eos quorum interest. Nullus

doctorum vel lieentiatus in superiori facultate incedat publice

mitratus, nisi infirmitatis causa in viribus deficiat.

Item nullus

utatur caligis partitis coloris varli, sciliceb neque manicarum

scissura vel apertione pendente veste et brachio extracto aut

pheripheriis alterius coloris a veste pectorali. Nec licet eisdem

deferre birretum rubeum aut duplici plica plicatum culuscungue

coloris tuerit nisi professio aliud habeat.

Item vero ad actus publicos processiones seu ad ecclesiam

vel templum aut pro spaciamento in vel extra ciuitatem incedant

cum capucio clericali sine birreto exceptis religiosis et sacris ini-

tiatis, quorum professio aliud petit et requirit 27

De non accedendo turmatim Rectorem *.

Visum est nonunquam, quod supposita vniuersitatis nostre

Rectorem vniuersitatis pro effundendis precibus aut alia ex causa

turmatim accedere presumpserint, quasi liberius petita obtinere

possent.

Quia tamen res illa interdum alia incommoda gignere pos-

set, ideirco alma nostra vniuersitas omnibus et singulis CuluSCcUN-

que gradus dignitatis aut condicionis 1psius vniuersitatis suppo-

sitis distriete et sub prestiti iuramenti debito inhibendum duxit

et. inhibet, ne decetero quocunque euentu gregatim, vt prefertur,

Reetorem aut eius viceem gerentem , Neque etiam dquoscunque

vniuersitatem. representantes accedere presumant, sed euentu quo-

HEF SE

B

9 vor S. 57 de intitulatura.

1 n;‚;h S, 54, 10 incedant.

104

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

uis se offerente duos auß tres dumtaxat bone discretionis viros,

(

si quid petere aut proponere velint, ad eosdem mittere possint

[£. 36.]

]

De carceris accessu.

Insuper quidam fenestram carceris nostri pro cum inibi

detentis habendis colloquiis aut alias adire visi sunt.

Inhibet

alma nostra vniuersitas quibus supra vniuersis et singulis eius

suppositis, ne aliquod tale * inantea absque speciali Recetoris pro

tempore licencia modo premisso carcerem nostrum quomodolibet

accedere presumat, prout eius carceris aut aliam forsan penam

graulorem cupiat euitare. [f. 36 v.]

De missa vniuersitatis ?.

Debet quoque officians si tempus patitur in missa de spiritu

sancto adiungere collectas duas, vnam de beata virgine aliam pro

benefactoribus , similiter in missa de beata virgine adiungat, si

tempus admittit, collectas duas super spiritu sancto et pro bene-

factoribus.

Zu diesen Zusätzen liefern die nächstfolgenden Jahre noch weitere

Bestimmungen, welche bei der Verlesung der Statuten je am geeigneten

Orte eingeschaltet wurden.

De plasphemiis.

Preterea conclusum est contra plasphemias inhibitione pu-

blica: 1° prorumpens in plasphemiam proprie dietam scolaris,

qua Deo aliquod indecens attribuat aut eidem quod inest inesse

denegauerit, in vniuersitatis carcere quindecem diebus et noctibus

continuis detineatur, nullo cibo quam pane, mnullo potu quam

aqua aut offa simplici vna cum stramineo leeto iumentorum more

gauisurus, 2° prorumpens in eam plasphemiam, qua deo attributa

aut sanctissime humanitatis sue membra crudeliter et impie iu-

rando auf maledicendo assumpserit, per que non nisi ribaldi iurare

et maledicere perhibentur vel macht schwerer dicti, is octo diebus

et noctibus dietis similibus cibo et potu et lecto prefati carceris

1 sc. suppositum.

2 S. 65, 8 v. u. nach yemalis,

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

105

cruciari debeat squalore, 3° qui aliter quam premissum est per

diuini nostri saluatoris membra iurauerit maledixerit aut malig-

natus fuerit, tribus diebus et noctibus modo premisso carceris

angustia veniat affligendus.

De pace mandanda.

Conclusit vniuersitas, quod quiuis vniuersitati incorporatus,

membris eiusdem altercantibus seu alias se molestantibus, vbi ve-

risimiliter verbera sequi pgssint, pacem mandare habeat [f. 53 v].

De non accedendo sacrario.

Item nullus baccalaureus siue scolaris die festa tempore

misse in choro circa angulos ad sacristiam vel testudinem du-

centes sese quomodolibet locet sub pena trium denariorum. Nullus

etiam predietorum sese circa ianuas chori aut in sedile circa

cancellos post altare parochiale vel primum vel secundum pul-

pitum in ingressu chori occurrens locet sub pena preexpressa.

Verum talis circa tertium pulpitum, vbi chorus canere consue-

uit, stare eß canere ymitando tamen cantum et directionem re-

gentis poterit. [f. 53 v].

De non liberando vinetum incarceratum.

Quia nostre vniuersitatis supposita eos qui pro delicto et exces-

sibus ad carcerem per deeretum vniuersitatis ijudicati sunt, de ma-

nibus pedellorum preconum aut aliorum huiusmodi incarcerandos

ducentium eripere et prorsus liberare presumpserunt aut etiam

emancipare vi de carcere, in quo recludi solent vel iam inclusi sunt,

vtque suum propositum et intentum efficatius nanciscantur, recu-

sarunt bursalia exercicia et actus scolasticos solito more audire

non sine quadam conspiratione etc.

Sed quia res ipsa aliqua, si

non opponatur, maiora incommoda gignere posset, iccirco alma

nostra vniuersitas inhibendum per presentes duxit et prohibet

sub prestiti iuramenti debito et pena excelusionis perpetue ab

vniuersitate aut correctionis publice virgarum duorum seniorum huic

machinationi interessentium pro tempore, ne huiusmodi temerarlis

ausibus, vt premittitur, quisquam se inmisceat consilium vel

auxilium prestando [f. 54].

20. Neue Redaction der Statuten 1500.

106

De confugientibus ad templum.

Prohibitum sub pena perpetue exclusionis, nequis nostre vni-

uersitati incorporatus quouis modo aliquem, qui confugit ad ec-

clesiam propter delictum, inde per se vel alium ad aliam ecclesiam

ducere attemptet sive id fiat turmatim aut sine turma vel armis

[£. 54].

De non edendo libellos famosos.

Cum delinquendi iniuriandique occasionem tollere reipublice

intersit, statuimus et ordinamus :

Inviolabiliter perpetuis futuris temporibus sub iurisiurandi

religione pena periurli ac exclusionis perpetue ab vniuersitate

obseruari volumus, quod nullus doctor magister licentiatus scola-

ris vel quicungue alius nostre iurisdicetioni subiectus per se vel

per alium, directe vel indireete, quouis colore yel ingenio et nunc

et infuturum, etiam eo tempore, quo subiectus esse desineret, li-

bellos tractatus opuscula vel scripta quecungue, qui-

bus .quoquomodo morderi iniuria afficı vel alias quomodolibet

offendi potest quecunque communitas status aut persona quecun-

que publica vel priuata, scribat producat, nec allis hoc facientibus

