554

1508.

In Augusto.

V

99

Johannes Klinghaimer de Faygingen 5

23

Gallus Rüchlin de Nällingen bace. ingelst. 7.

24

Sebastianus Bappyrier de Rüttlingen 25.

In Septembri.

5

AmAnDus Zicrer de Vrach 13. famulus burse 1 s.

2)

Vlricus Gräblin de Wyssenhorn bacc. ingelst. 16.

2

Johannes Küsslingen de Horb bacc. albigensis eod. die.

28

WoLrFFGANGUS BöszL de Justingen (Schälklingen) eod. die.

2

Johannes Mollitoris de Husen 19.

30

Petrus Weckmann de Vlma 23.

31

Johannes Besch ex Esslingen vlt. pauper dedit 1 s.

In Octobri.

Jodocus Balneatoris ex Tüwingen 5. dedit nil quia pedellus

remisit.

33

JoANNES

Krzss ex Blaubüren bace. 9.

34

Joannes Macellatoris 10.

35

Johannes Goldschmid conuentualis in Murhart 14.

A, D. 1503 sub egregio et prestantissimo viro D. CAsrAr®

Forzstarır ex Kyrechen V. J. interprete profundissimo vniu. rectore

a festo Luce ev. anni eiusdem vsque ad festum Phil. et Jac.

a. 1504 intitulati sunt sequentes.

—

Georius de Sternenvels in vigilia Simonis et Jude.

2

Alexander Köss ex Tüwingen Simonis et Jude.

Conr. Wattman de Messkyrch 2 feria post Sim. et Jude dedit 1 s.

Arnestus King (Rex) de Eningen, omnium anımarum.

Nicolaus Wyttenbach ex Byel altera post om. an.

Joannes Vmendarii ex Solendar eod. die dedit 1 s.

AI ON HS %®

Joh. Schütz ex Wayblingen 6 feria ante Martini.

ET E

25. A. Mögling (wie oben S. 545 sein Bruder Michael) Schüler

Heinrichmanns, M. A. 1506. Decan 1511.

Von den Pundsstenden onschul-

diglich an seinem Leib iämmerlich gepeinigt gemartert und zerrissen, also

dass er bis in sein gruben ain leibarmer presthafter mann sein muss. St.

Arch. Würt. Rath u. Advocat 1538. — 26. Griebel M. A. 1504. — 27.

Küßlin M. A. 1505. — 928. Bruder des Heinrich M. A. 1506. Med. D. —

33. M. A. 1505. — 85. de Haylprun. — 1. Domdechant in Speier, Prep.

zu St. Guido u. Bruchsal + 1535. — 7. 1508 in Wittenberg.“M. A, 1510.

1508.

O

55

Rupertus Hürssenman eod. die.

Joannes Byttel ex Zwyfalten 6 feria post Othmari.

10

Leonhardus Kölin (Kölle) de Vlma 17 Nou.

ıll

Mathias Biechner de Tybingen 2 feria post Conradı.

12

Ludwicus Stechelin ex Stuttgartten in vig. Andree.

Mathias Messnang ex Campidona die Barbare dedit 1 s

14

Vitus Stainlin (Staimlin) de Kalb 13 Dec. dedit 1 s.

15

Joannes Rempp de Stainen eod. die.

16

Wolgangus Coci de Sancto Monte 17 Dee. dedit 1 s.

17

Joannes Yckinger de Gamundia 19 Dee.

18

Conradus Bomhamer de Ryttlingen 20.

19

Joannes Bartholomeus de Velberg 4 post Lenhardi.

20

Joannes Scharpff de Augusta eod. die.

21

Johannes Wyssar de Gryeningen 5. post Lenhardı.

22

Nicolaus Gayssberger de Schorndorff Innocentium.

23

Johannes Nufter de loco eodem.

Innocentium.

24

Georius de Siglingen eod. die.

95

Joannes Ryth de Hora die Thome ep. et martyris.

1504.

[

©

Georius Binder ex Kyrchen, trium regum.

x

Franciscus Wolffberger ex Yessingen eod. dedit 1 s.

N

[06)

Joannes Lüger de Pregantia 3 post trium regum.

S©

Joannis Carnificis ex Kalw eod. die.

©

Joannes Kellin ex Schorndorff dom. post Hylarii.

©3 CD D

M. Joannes Byssinger 4. ante Anthomii.

N —

©&

Alberthus Sartoris ex Wyla 2 post Agnetis dedit 1 s.

©

©

Jacobus Stayger ex Baccana eod. die.

S

Wendelinus Gugelin de loco eodem ipsa die.

S

Frater Joannes Schürer ex Canstat ord. S. Augustini altera

post conu. S. Pauli dedit 1 s.

36

9

Martinus Vesslin de Sulgen die Dorothee.

I

Fridericus Stumpfart (Stümphart) de Canstatt eod. die.

Da

—

SE Hri rss man ex Schorndorf. — 11. M. A. 1507. M'ed. D. — 12. Bürger-

meister in Stuttgart. — 21. Wernher Wysshar deGr. wird M. A, 1508,

auch Wysshart. —-22. in Wittenberg 1503. — 24. Ge. Siglinger ex

Schorndorf M. A. 1507. — 26. treuer Anhänger H. Ulrichs, erster ev. Stadtpf.

in Grözingen. — 29. Lanii, MetzgerM. A. 1507. vgl. unten 1506 N. 79

— 83. Steicher 1502 in Wittenberg. — 37. Vogt in Böblingen 1534,

1504

II

38

Michael Alber.de Gysslingen ipsa die 1 s.

39

Marcus,

40

Lucas Rott de Vlma 12 Febr.

41

Joannes Schürer ex Bondorff in vigilia Mathie.

42

Eustachius de Westernach in vigilia Martini.

43

D. Joannes Pfitzer de Richartzhusen eod. die.

44

Georius Hann de Siechelfingen sabato ante Reminiscere.

45

Eberhardus de Ernberg 2 feria post Reminiscere.

46

Laurentius Wolff de Spira eod. die.

47

Theobaldus Bernhardi de Montepeligardo 4 post Rem.

48

Marcus Burger ex Nyertlingen bacc. 5 post Rem.

49

Joannes Albrecht ex Durckain dom. Oculi dedit 1 s.

50

Cristannus Lauryn de Göppingen 4 post Oculi.

51

Lienhardus’ Piscatoris ex Donsdorff eod. die dedit 1 s.

52

Conr. Calciatoris de Bomdorff 4 post Letare dedit 1 s.

53

Vlricus Fryck ex Güsslingen 6 post Letare.

54

Michael Conrat ex Kücha eod. die.

55

Sebastianus Keffer (Kefer) ex Schorndorff sabato.

56

Joannes Mollitoris ex Messkyrch Sabato ante Quasim.

57

Gallus Myttelburger ex Kirhain 4 ante Georgii.

58

D. Leonh. Clemens (Ulmensis) pleb. in inf. Zwyfalten eod. die.

59

Matheus Spett ex Pfullendorff ipsa die Georii.

60

Joannes Zwicker ex Böblingen altera post Marei.

61

Jacobus Kirnbach ex Mindelhaim dom. Jubilate.

62

Gabriel Köchlin ex Tüwingen in vigilia Philippl.

63

Joannes Zellarıi eod. die.

A. D. 1504 sub rectoratu insignis virı RENHARDI GAISSER S.

theologie professoris a Phil. Jacobique vsque ad festum S. Luce

anni eiusdem sunt infrascripti intitulati.

In Mayo.

1. Egidius Närer de Hoff 2. 1 s.

2. Georius Megemhart de Blauburen 5.

3. Georius Arminianus Tribotes 6. 1 s.

4. Erhardus de Argentina 11.\

39. M. A, 1508. — 41. M. A. 1511. — 46. M. A. 1505.

— 48. M. A.

1505. — 55. M. A. 1507. Humanist,

Geistl. in Schorndorf, — 58. s. Coc-

cinius de tralatione B. V. — 2. M. A. 1508.

1504.

N

]

Georius Waibel ex Tuwingen 11.

Conradus de Altenstaig 16.

Joannes Lenser de Eppiano 19.

Mathias Inbrun de Eppiano 19.

;;}

Maximinus (Böshans) Wagner de Mosingen vltimo.

In Junio.

10

Melchior Lengerer de Stutgardia 5

IT

Theodolus Schlegel de Chur 13.

12

Florinus Jonot de Flims 13.

13

Barmundus Issung (Ylsung ex Augusta) 15.

14

Georius Sigloch de Grieningen 16.

15

Egidius de Pfeffingen 17. 1 s

16

Ludwicus . Tholmetsch ‚de Grüningen 18.

17

Ludwicus Rentz de Wysenstaig 18.

IS

Georius Crafft ex Vlma 18.

In Julio.

x

Jacobus Munch de Memmingen 3.

20

Joannes Wagel de Augusta 3.

21

Michael de Gechingen 5.

22

Conradus Werner de Walsen

J

E

23

Joannes Höffner de Hilpolstain 23.

24

Georius Riecker de Schorndorff 28.

25

Balthasar Kömely (Komlin, Kymlin) ex Willa 30.

In Augusto.

26

Gregorius Greck de Vlma 1.

2

Joannes Merhart ex Lansperg 8.

28

Joachim Kirchberger ex Wissenhorn 9.

29

Jeronimus Juntz de Vlma 9.

30

Thomas Bechlin ex Sindelfingen 9.

31

Joannes Wyser ex Schauffhusen 15.

32

Wendalinus de Brackenhaim 15.

33

Joannes de Fridingen 21.

34

Mathias Gibutz de Sisa 22.

35

Joannes Biber ex Munchsterkingen 28.

5. M. A. 1511. — 9. M. A. 1508. — 14. Siglin M. A. 1508. — 16

M. A. 1508. — 17. M. A. 1507 soll Abt (Pfarrer) in Deggingen später in

Zainingen gewesen sein. — 18. Dom. Geo. Krapf M. A. 1507. — 24. M.

A. 1506. — 25. M. A. 1508. — 26. Weyermann 2, 136. — 30. M. A. 1510,

5

8

1504.

36

Andreas Flain ex Weinlingen 28,

37

Mathias Birer ex Weinlingen 28.

38

Sebastianus Schuttilin de Zwyfalten 30.

39

Joannes Schnupffer (Schnuffer) de Reningen 30.

In Septembri.

40

Marcus Hannackam ex Tuwingen 6.

41

Joannes de Babenhusen 17.

42

Georius Reniker (Rincker) ex Tuwingen 18.

43

Jeorius Rotenburger ex Tuwingen 18.

In Octobri.

44

Andreas Slais (Schlayss) ex Wyssenhorn 1.

45

Michel Hartz ex Dornstetten I

46

Mathias Kretz ex Lansperg (bace. vienn.) 6.

47

Martinus Wagner ex Tuwingen 14.

48

Anthonius Mollitor ex Nuwenburg 17.

49

Joannes Ludwieci de Stutgardia 17.

5

Joannes Hornbach de Dirn (Dürn) 18.

5

Joannes Fabrı ex Münster (Canstat) intitulatus a D. Gaspere

(Forestario) tanquam vicerectore et non inuentus dixit se

aduenisse post Anthonium Müller [48].

A. D. 1504 sub rectoratu eximii virı SıcısmoxDr Erpr ex Ben-

nicken s. theologie D. a festo S. Luce anni eiusdem vsque ad

festum Phil. et Jac. a. 1505 sunt infra seripti intitulati.

1

Joannes Pannithonsoris de Horb 23 die Octobris.

N

Joannes Hurnuss de Plapuren 24.

©

Marcus Fistulatoris (Pfifer) de Rotenburg 24.

Bartholomeus Schwärtzlocher de Tuwingen 30.

Vdalricus Stamler ex Soldern 3 Nou. dedit 1 s.

Joanne Stultz de Balingen.

Joannes Marcus de Bubenhoffen 8.

Joannes Vysel (Viselin) ex Offtertingen 18. dedit 1 s.

D ID& N S

Wernherus Wyssler ex Gröningen 20.

>

Georius Fentel de Etlingen 20.

j

BALTHASAR SELLARIUS de Canstat 1 Decembris.

39. M. A. 1508. Med. D. — 45. Harzer. —/46. 1506 M. A, 1516 in

Ingolstadt, Prediger in Augsburg, München.

Prantl 2, 486. — 48. Mil-

ler. — 50. Vicar am Stift,in Stuttgart 1500°+ 1510. - 11. Roth Beitr.

1504

(

59

12

BARTHOLOMEUS (Kıurn, Cuzuw) ex Esslingen 1.

13

Joannes Decker (Döcker) de Canstat 4.

14

Philippus Senfft de Hallis 4.

15

Wendalinus Welscher de Horw

m

/

16

Cristoferus,

I7

Wolfgangus Marsalck ex Bappenhaim 8.

18

M. Caspar Ruch ex Gruebach 8

19

Vdalrieus Vlman de Augusta 8. dedit 1 s.

20

Amandus Richtenberger de Eningen 16.

21

Michael Biner ex Horb 19.

22

Joannes Nunner ex Horb 19.

23

Bechdoldus Kecheller ex Horb 19.

24

Vdalricus Fronsperger ex Mindelhaim (bace. vienn.) 29.

Bartholomeus Edelman ex Tuwingen 23.

26

Fabianus Piscatoris ex Sultz 29.

27

Michael Heninger de Tuwingen 20.

28

Wolffgangus Arnoldi de Gamundia 21.

29

Hainricus Hertzog de Gamundia 21.

30

Michael Scriptoris de Gamundia 21.

31

Thomas Fabri de Lonse 22 die Decembris.

32

Wolffgangus Schuwer de Tubingen 21 dedit 1 s.

1505.

33

Georius Guldinfüss de Wasserburg 7 Janunarii.

34

Joannes Tublin de Vrach 10. dedit 1 s.

35

Jacobus Kiehorn de Nuwhusen 10.

36

Petrus Bucheler ex Plieningen 11. dedit 1 s.

37

Georius Frick ex Vsswiler 14.

8

AMBROSIUS BLARER de Constantia 17.

39

Joannes Ycher de Rotenburg 10 Febr.

40

Joannes Bubel de Mynfeld 10.

41

Jeorius Hertzog de Horb 14.

42

Jacobus Soldner de Schorndorff 17.

Joannes Müller de Stutgardia 6.

NO

34. M. A, 1505 wird 1528 Pfarrer in Esslingen, wo er die Reform. be-

599

kämpft.

Chorherr in Speier + 1

002 ——

2 M. , A. 1506.. Dec; 1516. — 25.

ist 1543 librarius et antiquarius. AS. — 27. Hemminger M.A. 1510. —

29. 1503 in Wittenberg. — 39. M. A.:1507. — 43. M. A. 1506. Chorherr

im Stift Stuttgart, später in Speier.

560

1505.

44

Leonhardus Winther de Hailbrun 17.

45

Erhardus Solleder de Sultz 18.

46

Georius Krisslin de Arnach 19.

47

Vdalricus . Vechinger -de Stutgardia 24.

48

Melchior Lutz (Hutz) de Rosenfeld 24.

49

Joannes Haberkalt de Machtelberg vlt.

50

Jacobus Jiclin (Jecklin) de Machtelberg vlt

5l

Allexius Fabri de Oberlendingen 7 Martii.

52

Jodocus (Feldner) Tinctoris de Hallis 10.

53

Vdalricus Zinck ex Mindelhaym 12.

54

Jacobus Rychlin ex Gertringen 21.

55

Wilhelmus Rietheim- 27.

56

Petrus Rottacker de Wyla 2 Apr.

57

Conradus Hockenschnoss ex Esslingen 4.

Ludwicus Cleinerspecht ex Esslingen 4.

59

Georius Keym de Donssdorff 4.

60

Leonhardus Schwindelin de Esslingen 4.

61

Sebastianus Gigeluff de Holtzgerlingen 14.

62

Joannes Textoris ex Wyssenhorn 23.

63

Joannes Kessler ex Hor 24.

64

Vdalrieus Troschel de Mindelhaim 26.

65

Leonhardus Hochenstain de Hall 29.

66

Vdalricus Bubler de Geppingen wvlt.

67

Sebastianus Calceatoris de Butelspach vlt. dedit 1 s.

68

Burckhardus Rielin de Herrenberg vlt.

Sequuntur nomina intitulatorum sub rectoratu spectabilis M.

Joannyıs VESENMEYGER ex Donssdorff huius opidi Tuwingen eccl.

collegiate decani.

Joannes Pistoris de Backenahaim 3 Maj.

Matheus Mercklin ex Esslingen 13 Maij.

Laurentius Reich ex Hechsteten 17 Maji).

Joannes Harder 17 Mai}].

n S S

Jeorius de Ehingen 17 Maij].

44. Leonh. Meng de H. Mfa. — 47. Faichinger in Wittenberg

1503. M. A. 1508. — 49. zu der Humanistenschule gehörig s. Heinrichmann

Inst. gramm. — 53. M. A. 1509. — 62. Jo. Weber A. M. 1511. Med. D

1518 s. auch Heinrichmann Inst. gramm.

- 68. M. A, 1510 vor dem Interim

ev. Pf. in Sersheim,

1505.

561

Joannes de Ehingen 17 Maij.

Joannes Pleer de Thalhaim 21 Maij.

£

Jomannzs RöMInNGER (Raminger) de Ytingen 28 Maij

10

Caspar Ginter (Kinthart) de Riedlingen vltima Maij

Vlricus Haintz de Mindelhaim 3 Juni).

I

Ludwicus Schlycher ex Vlm (bace. ingelst.) 3 Junij.

12

Lucas Werling de Plaburen 8 Junij.

13

Martinus Paulus ex Naw 11 Junij.

14

Joannes Huglin ex Sindelfingen 13 Junij.

)

Joannes Jager de Wil 14 Junij.

16

17

Conradus Ochsenbach (ex Tuwingen) 16 Junij.

Petrus Ot de Rutlingen 18 Junij.

18

Philippus Epfelbrun 18 Junij.

19

Jacobus Türinger de Gassersshusen 5 Junij.

20

Bonauentura ex Vlm 4 Augusti.

21

Heinricus Visches (Fischess) ex Vrach 22 Augusti.

22

Georgius Herman ex Kauffburen vlt. Aug.

23

Jacobus, Clein ex Augusta vlt. Aug.

24

Jacobus Huser ex Botzen vlt. Aug.

25

Johannes Flech ex Echingen 9 Sept.

26

Jeorius Sigloch (ex Backana) 17 Sept.

27

Vlricus Huser de Horb 12 Sept.

28

Johannes Jung de Pfeffingen 22 Sept.

29

Leonhardus Voland ex Gröningen 23 Sept.

Bernhardus Ritter 24 Sept.

31

32

Nicodemus Gotzfrid ex Lopenhusen 26 Sept.

Simon Ruschlin (Rysslin de Binicka) 27 Sept.

33

Johannes Rasoris de Auffkirch feria 3 ante Galli.

34

Frater Jeorgius Beham de Nernberga 15 Octobris.

35

Frater Joannes de Nernberga 15 Oct.

36

Valerius Clain (ex Gröningen) 17 Oct.

37

Wilhelmus,

38

Caspar Kielschamer 17 Oct.

Sub rectoratu clarissimi viri JomHaAnnyıs Haırer V. J. D. a

8. Reninger S. 168. Collegiatus, Artium et Med. D. 1518. — 11.

M. A. 1507. — 26. M. A. 1509. — 29. M. A. 1509. — 34. Böhem ordinis

Carmelitarum.

Urkunden der U. Tübingen,

36

I

E

62

1505.

festo Luce a. 1505 vsque Philippi et Jacobi a. sequentis sunt

infra seripti incorporati.

Bernhardus Wuchter de Offtertingeﬁ 19 Octobris.

Johannes Thiel de Offtertingen 19 Ocet.

Johannes Hoffman de .Anultzbach 21.

Joannes Fabri ex Leukirch 22.

Mathias Glathar de Wasserburg 22.

Jacobus Ott ex Duntzbach 22.

aIc@ S& OS C®8SN —

Wolfgangus Alberti de Sachsenhain 28.

Nouembris.

Vdalrieus Alber de Constantia 4.

Andreas Apprel ex Memmingen 10.

10

ALEXANDER RızckaR de Vehingen 10.

11

Simon Pistoris de Riedlingen 15 1 s.

12

Johannes Wintzelhuser de Stutgardia 15.

13

Marcus Wır (Wınp) de Vayhingen 16.

14

(Frater) Joannes Fabri de Beblingen 18.

15

Bernhardinus de Stauffen baro in Erenfels.

16

Conradus artium magister de Schwabach 20.

16

Johannes de Schwabach 20.

18

Balthasar Scheberlin de Eningen 21.

19

Georgius Röll de Monaco (bace. lips.). 22.

20

Jacobus Haffner ex Rotenburg 24.

21

Joannes Stenglin de Gruningen 24.

22

Joannes Ludwig de Werdea 25.

23

Hieronimus Wurm de Guntzenhusen 27.

Decembris.

24

Petrus Coci ex Halbrunen 3. dedit 1 s.

25

Joannes Bald ex Werdea 11.

26

Dominicus Mayer ex Rotenburg 4. (in Wittenberg 1503):

27

Sebastianus ex Horb 12.

28

Jacobus Furderer ex Stutgardia 13.

29

Joannes Schup (Schaup) de Gechingen (falsch für Besicken) 13.

- AB ME OE

10. M. A. 1509. Collegiatus 1510. — 13. M. A. in Wien, kommt zu-

rück 1512, Collegiatus 1514. — 19. M. A. 1506. — 28, Vogt in Stuttgart

+ 1531 — 29 M. A. 1515. Med. D. 1520 — 301 M_ &- 1506

E Z

1506

5

&%

1506.

Januarıi.

30

Joannes Veter ex Lowingen 2.

31

Christofferus Thom de Augusta circumeisionis.

32

Ludwicus Plenderer de Goppingen 5

33

Georgius Pfeffer Maguntinus 5

34

Mathias Pess ex Tubingen 5.

35

Joannes Sitzinger de Hallis 7.

36

Wolffgangus Haym (Han) ex Rotenburg 8.

37

Petrus Sifrid de Ehingen 15.

38

Joannes Lenger Roracker 16.

39

Marcus Böck de Menga 18.

40

Wecelaus Engwiller (ex Aichstetten) 28.

Februanli.

41

Joannes Schnel ex Stutgardia 3.

42

Heinricus Kobold Vlmensis 3.

43

Joannes Keller ex Offterdingen 5

44

Matheus Satler de Menga 13.

Marcıiil.

45

Sigismundus Dyn de Genga 3.

46

Symon Kurtz de Butelspach 5.

47

Joannes Heschlin de Windelsen 7.

48

Wylhelmus Gaysser ex Geisslingen 19.

49

Joannes Scheuffer de Hag 9. 1 s.

50

Michael Liechtenstainer Ingolstadiensis 14.

51

Eberhardus de Karpffen 11.

52

Laurentius Rowser ex Backenhain 12.

53

Joannes Fabri ex Yckenhusen (Jebenhusen) 16.

54

Joannes Mayr de Bilstein 16.

55

Sebastianus Ynselin de Riedlingen 17.

56

Joannes Sifrid de Ey prope Vlmam 17. 1 s.

57

Petrus Burghardi de Wylhain.

58

Bernhardus Scheuffelin de Wylhain 18.

S>

38. Lengerer M. A. 1510 de Waltenbuch. — 39. factus postea pree-

fectus Wiennensis Mfa. — 40. Egweiler. — 41.M. A. 1509. — 42, Ratlı

I

u

Leibarzt des Hochmeisters in Preussen Markgr. Albrecht. — 47. in

n

Wittenberg 1503 — 51. würt. Rath 1545, Haushofmeister 1551. — 52.

Röser M. A. 1510. — 54. M. A. 1510.

36 *

564

1506.

59

Mathias Finck de Stutgardia 19.

Aprilis.

60

Eustachius de Stain 1.

61

Bernhardus Zimerman de Beringen 31.

62

Vdalrieus Wirtenberger de Kirchen 1.

63

Sebastianus Seriptoris ex Schorndorff 8.

64

Joannes Garmenschwanger de Vberlingen 8

65

Joannes Vetter de Wilperg 11.

66

Joannes Krafft de Lansshut 12.

67

Bernhardus Vranius de Tubingen 14.

68

Joannes Jager (Jeger) ex Lowenberg 18.

69

Joannes Küssenpfenninger ex Kalb 23.

70

Georgius Gabler ex Kalb 29.

Z

Melchior Detz de Gröningen 24. 1 s.

2

Vitus Schleffer de Gamundia 21.

73

Conradus Vischer de Göppingen 28.

74

Joannes Hainrıcı ex Vlma 29.

75

Nicolaus Gulden de Harthusen 29.

Sequuntur nomina intitulatorum in et sub rectoratu excel-

lentissimi viri Jacosı Lmmp sacrorum canonum atque theologie D.

a Phil. et [Jacobi] a. 1506 vsque ad idem festum a. 1507.

Stephanus Schock (Scheck) de Nagoit 2 Maij:1.s.

Cristofferus Langmantel ex Augusta 5

Andreas Hensel (Heinsel) ex Trochtelfingen 7. 1 s

Jeorius Cipperer de Ottlingen 11. 1 s.

Caspar Bilss de Wangen 12.

Mathias Finck de Loffen 13.

Martinus Fabri de Böblingen 14. 1 s.

Gallus Betz de Wyssenhorn 13. 1 s

%

Georgius Schlicher de Vlma 15.

10

Volckius de Scharffenberg 16.

11

Georgius Krafft de Vlma plebanus in Bretzingen 20.

12

Johannes Lininger ex Offtertingen 25.

5

65. V701° _dem Interim ev. Diac. in Balingen. — 69. M. A. 1509. — 70.

ev. Diac. in Herrenberg. — 72. Schlerfer, Schlerferer M. A. 1510

— 9. Weyermann 2, 478. — 12. Lening M. A. 1508, auch Lieniger

Vogt in Stuttgart + 1587.

1506.

565

13

Siluester Negelin ex Augusta 27. 1 s.

14

Vitus Eptle de Kurnbach 2 Junij 1 s.

15

Johannes Conradus Spirnelwager de Constantia 12.

16

Johanes Otter de Spira 13.

17

Frater Petrus Biber de Nörnberg,

18

Frater. Heinrieus Salbert de Colmbach,

19

Fr. Johannes Wiess de Nornberga, ord. heremitarum 15.

20

Balthasar Forster de Tutlingem 19. 1 s.

21

Georgius de Bernhusen 19.

22

Fr. Jeronimus Fabri ord. August. Esslingensis 1 s.

23

Johannes Pistoris de Pregantia 19.

24

Thomas Keck de Dettingen 24.

25

Wolffgangus Danner de Geppingen 27. 1 s.

26

Fr. Simpertus de Layingen ord. herem. Aug. 28. 1 s.

27

Frater Allexius Jater de Vrach 28. 1 s.

28

Martinus Sietz de Snebrantz 29.

29

Joannes Mayer de Memingen 29.

30

Anthonius Bichlin (Bechlin) de Schaffhusen 2 Julij.

31

Heinricus Wettersshusen de Marpurg 2.

32

9

Fr. Johannes Kruss de Tubingen ord. herem. Aug. 5

I

Jodocus Hackgenman. (Hailigman) de Ehingen 6.

34

Ciriacus Lor de Horb (als bace. angenommen) 6.

35

Johannes Gulden de Ehingen 14.

36

Petrus Gschiedlin de Winada 18.

37

Mathias Pannithonsoris de Baden 27.

38

Wolffgangüs Wagenbach.

39

Johannes Murer’de Horb 1 Augusti.

40

Jeronimus Pistoris de Mengen 2.

41

Johannes Welling ex Stutgardia 5.

42

Maärtinus Salm 5.

43

Bechdoldus- Nuttel (ex Stutgardia) 5.

44

Petrus Linck de Schwabach 13.

45

Johannes Kartler (Karther) de Stutgardia 19.

46

Philippus Horn de Stutgardia 21.

13. Weyermann 2, 352. ex Gamundia Mfa. — 15. Spindelwager.

I}

S19 Wyser. — 22 Johannes Fabrı M — 25. M. A. 1509. —

34. M. A. 1506. — 39. M. A, 1509. — 40. M. A. 1510..— 41. Bürgermei-

ster in Stuttgart 1519. — 48, M. A. 1512. — 46, Pharmacopola,

1506.

566

47

Johannes Dentzel de Berghulen.

48

Ludwicus 'Schmalkaller 7 Septembris.

49

Jodocus Leple de Bern 9.

50

Matheus de Butelspach 14.

ol

”

Rudolffus Schwegler de Augusta (bace. frib.) 16.

52

Johannes Negelböck ex Berndorff 24.

53

Georius Geltinger de Veltkirch nobilis 27.

54

Johannes Hertzog de Horb.

55

Johannes Pfeffer de Sefeld 7 Oct.

56

Rasse Schwab de Augusta 9.

57

Johannes Compost de Naw 15.

58

Otmarus Keck de Naw 15.

59

Sigismundus Hertzog de Pregantia 15.

60

Viricus Figulus de Schelcklingen 15.

61

Jacobus de Weinssberg 15. 1 s.

62

Caspar Mayer de Offtertingen 16.

63

Johannes Schad de Menga 16. 1 s.

A festo Luce.

64

Blasius Schwab de (Ulbach) Esslingen 21.

65

Bernhardus Tischmacher de Tubingen.

66

Georgius Satler de Lindaw 22.

67

Conradus Richart ex Möglingen 28,

68

Eberhardus Gameringer ex Pfullingen 29.

69

Johannes Aman de Naw vltima.

70

Georgius Scheübel Spirensis vlt.

Zl

Bernhardus Gugel de Pregantia 1 Nouembris-1 s.

72

Caspar Cuppell de Menga 4. dedit 1 s.

73

Guntherus Wenck de Wayblingen 11.

74

Melchior Vischer de Guntzburg 12.

75

Zacharias .de Guntzburg 12.

76

Michael Klayber (Cleuwer) de Gretzingen 14.

{

Johannes Scheck de Vayhingen 16,

78

Conradus Wintzelhuser de Stutgardia 16.

79

Johannes Macellatoris de Kalb 16.

80

Jacobus Rüger de Hingen (Echingen) 17.

54. M. A.1509. — 76. M. A. 1510. — 78. Frühmesser im Stift zu Stutt-

gart 1520, — 79. Metzger M. A. 1510 vgl. oben 1503 N. 29,

1506

67

81

Gregorius Saltzman. de Vima 17.

82

TrHomas Buerınger (Berser, Bernher) de Feringen 18.

83

Andreas Amman de Esslingen 20.

84

Johannes Farner de Dornstetten 20.

85

Johannes Bruner de Kur 23.

86

M. Paulus Hügmaier de Lauffen 23.

87

Simon Her de Wysensteig 27.

88

Caspar de Kaltental nobilis,

89

Johannes de Kaltental nobilis 29.

90

Johannes Wernhuser de Geppingen vlt.

91

Mathias Fabri de Bissingen 1 Dee.

92

Georgius Hess de Pfullingen 1. dedit 1.s.

93

Johannes,

94

Rudolffus de Fridingen Germani 4.

95

Martinus Wagner de Walse (Wallisen) 16.

96

Johanes Weber de Horb 16.

1507

IT

Georgius Molitoris de Kirchen 11 Jan.

98

Jacobus Bernhecker de Rotwil 13.

99

Petrus Ehinger de Vayhingen 14.

100

Johannes Rott de Plaburen 1 Febr.

KO1

Cristoferus de Schwartzenberg baro 22.

102

Simon Kessler de Wysenstaig 24.

103

Wolffgangus Doleatoris (Binder) de Stutgardia 26.

104

Jacobus de Schornbach 27.

105

Conradus Cocus de Vrach 5 Martij.

106

Johannes Wicher de Augusta M. paris. 22.

107

Wolffgangus Prellin (Brelin) de Vnderndurncken 23.

108

Georgius Krider de Vnderndurncken 23.

109

Gallus Ryff de Rauenspurg 24.

110

Cristoferus Crotzinger nobilis. 23.

E

81. Arzt in Ulm, Verf. med. Schriften.

Weyermann %, 450. — 82.

Bace. lips., M. A. 1507, wird 1511 M. D. u. 1518 als ord. Lehrer der Me-

Lib. cond. f. 6.

Er heisst sonst überall Berner.

War

dicin angestellt.

bisher unbekannt. — 83. Oma M. A. 1509, Probst in Rheinfelden, Stutt-

gart 1528—34. — 90. Wernzhuser, vom kleinen Auschuss d. L. 1522.

— 101. Freund der Humanisten s. Altenstaig Vocab. — 103. W. Vietoris,

Chartusianus ‚apud Friburgum M. A. 1511. — 107. M, A. 1510.

3

r

68

1507.

114

Johannes Schmid de Mospach 1 Aprilis.

192

Joannes Jungmeyer de Tyllingen 26 Martij.

113

Bernhardus Eny de Wysenstayg 26.

114

Jacobus Hug de Mundrichingen 10 Aprilis.

115

Johannes Ott de Kirchen ciuitate 12.

116

Wolffgangus Petrus de Kirchen ciuitate antepen. Apr.

14

Johannes Appenzeller de Bennicken vlt. Apr. 1 s.

Sequuntur nomina intitulatorum sub rectoratu insignis viri

WENDALINI STAINBACH S, theologie professoris a Phil. et Jac. a. 7.

Ludwicus Geiling ex Bracken 2 Maij.

Johannes Hieffelin Elwangensis 4.

Heinricus Currificis (Wagner) Tuwingensis 5.

Nicolaus Aucupius Constantiensis 7.

Johannes Waltzen ex Bracken 25.

O O > 0N

Johannes Herman de Stainhaim vlt.

Intitulati in Junio.

Vdalrieus Wysshar de Dietnau (Wangen) 7.

Johannes Lanius ex Nuwhusen 7.

Martinus Sigwart de Weltzen 7.

10

Leonhardus Sartoris ex Backenhaim 8. 1 s

11

Ludwicus Künig de Kauffburen 21. 1 s.

12

Johannes Schainbain (Schinbain) ex Rüdlingen 1 s.

13

Franciscus Köpp ex Bondorff 25. 1 s.

14

Johannes Weg (Wech) ex Mundelhaim 25.

15

Vlricus Sefer ex Geppingen 25.

In Julio.

16

Johannes Pistoris ex Ebingen 2.

I

Dionisius Gotfrid ex Pregantz.

18

M. Jomannes StörFLER plebanus Justingensis 5.

19

Vitus Gewch ex Suntau 6.

20

Fr. Conradus Brenhalder Schussenriedensis 28.

21

Frater Onno Schleglin (Schlegel) ord. prem. Schuss. 28.

22

Johannes Dagner ex Sindelfingen 29.

il4. ibidem predicator M. A. 1507. — 4. N. Vogler aus Canstatt

nicht Constanz M. A. 1515. — 7. Wysser M. A. 1513. — 9, Vicar am

Stift in Stuttgart 1534. — 14. Wech übergeschrieben. — 16. M. A. 1511.

— 20. M. A. 1523.

150%

69

In Augusto.

23

Nicolaus Koch ex Winterlingen 11.

24

Cristofferus Nitert ex Vlma 12.

25

Johannes Messner ex Tagersen 25.

26

Fr. Sebastianus Richer ord. herem. S. Aug. 26.

27

Petrus Herteman de Gengen penult.

Septembris.

28

Johannes ex Stamen (oder Stainen) 7.

29

Conradus Mutschler ex Rüdlingen -19.

30

Beatus Schill de Chor 22.

-

31

Cristofferus Unbain ex Lindau 23.

32

Fr. Bernhardinus Zwicker de Augea seu Alba ord. prem.

vlt. Sept.

Octobris.

33

Wilhelmus Besserer ex Vlma 5.

34

Johannes Funck de Dietnau 5.

35

Vlricus Kelln de Nellingen 11.

36

Wolffgangus ex Herrenberg Sartoris 12. 1 s.

37

Leonhardus Weber Vlmensis 18.

38

Blasius Fromeier Hinstetensis (Hingst.) 22.

39

Ludwicus Fing Gumedingensis 25.

40

Johannes Rechberger 28.

41

Bartholomeus Streler Vlmensis 28.

42

Conradus Scheiblin penult.

43

Martinus Gering de Liphain penvlt.

Nouember.

44

Petrus Philippus ex Wysenstaig 4.

45

Martinus Riser de Rutlingen 4.

46

Jacobus Doringer de Balingen 4.

47

Heinricus Besserer ex Stutgarten 9.

48

Nıcon.Aus EssLingceER de Gamundia 17.

49

Caspar Forster ex Tutlingen 17.

50

Johannes Wyland ex Heymsen 16.

23. M. A. 1509, heisst auch Nic. Winterlinger. — 32.Zwincke

de Bischofszell M. A. 1508. — 37. genannt Jung, Stadtammann in Ulm.

— 41. Geistl. in Ulm, Weyermann 2, 5833. — 45. M. A. 1514. — 48.

S. 168. M. A. 1512. D. Med. 1521. Collegiatus 1525. Not. publ. 1531T

570

1507.

äl

Johannes Herholt (Herolt) ex Hallis 19.

Wernherus Sags de Esslingen 20.

53

Conradus Vngelter de Esslingen 20.

54

Johannes Cellerarius Haidelbergensis 28.

55

Conradus Wysshar (Wysshart) de Canstat penult.

56

Fr. Jacobus Vngelter ex Stutgarten ord. prem. in Adelberg.

December.

57

Jeronimus Huniger (Heniger) ex Esslingen 3.

58

Zacharias Sartoris Augustanus bacc. wienensis 3.

59

Johannes Wylhalm de Stutgardia 3.

1508.

Januarius.

60

Conr. Wachendorff de Rotenburg bacce. Wytenburg. 1.

61

Wolffgangus Rockenburg ex Güsslingen 6.-

62

Thomas Berdotus de Montepelligardo studens Paris. 7.

Nicolaus Sellatoris ex Wayblingen 7.

64

Conradus Boss ex Vberlingen studens Friburg. 8.

65

Dominicus Schutz ex Wayblingen 8.

66

Anthonius Brun ex Herrenberg 10.

67

Andreas Kretz de Wolfach 13.

68

Vincentius Linck de Furbach 17.

69

Heinricus Rutlinger ex Rottenburg bacc. Witennberg. 20.

70

Johannes Glockenthon ex Nurnberga bace. Lips. 20.

71

Albertus Gsell ex Harthusen bace. Frib. 20.

Februarius.

72

Thomas Kados ex Munderchingen 3.‘

73

Simon Fabri ex Heffingen 8.

74

Johannes Geffler de Horb 9.

75

Petrus Wylhain de Buchen bace. Friburgensis 19.

76

Johannes Vnglert de Grunbach (Grienenbach) 21.

(T

Geruasius Boebisch de Campidona 22.

Martius.

78

Eglolphus Riethamer Angelbergensis 1.

9

Johannes Brasperger ex Vrach 9.

80

Caspar Glockeler de Gamertingen 10.

E SEA B

51. M. A. 1512, — 57. M. A. 1513. — 60. in Witt. inser. 1503. — 63.Satler

M. A. 1511. Vicar am Stift in Stuttgart 7 1526. — 66. M. A. 1514. — 67. Ketz

M. A, 1509. — 73. ex Herrenberg Mfa. — 80.Gockel, Gogel M. A. 1512.

1508,

571

81

Johannes Stoll ex Rotenburg 10.

82

Wolffgangus Fischer ex Elwangen 13.

83

Johannes Syngrün (Seingrön) ex Rutlingen.

84

Petrus Ott de Rutlingen 13.

85

Jacobus Hegner ex Ringingen 13.

86

Ottmarus Eblin (Epplin) ex Ebingen 14.

87

Christofferus Gayssberger ex Schorndorff 14.

88

Joachim Forstmeister ex Kirchen 17.

89

Jacobus Morhart ex Kirchen 17.

90

Osswaldus Weglin de Munderchingen bace. Friburg. 17

91

Leonhardus Wachtel (Wachtler) ex Kirchen 18.

92

Andreas Platenhart ex Esslingen 18.

93

Lucas Scheltz de Hekgbach (Heppach) 18.

94

Wolffgangus Laurin ex Geppingen 19.

95

Petrus Fatt ex Esslingen 22. 1 s.

96

Johannes Widdinman (Widman) de Nerlingen 23. 1 s.

9l

Jeronimus Ainkorn ex Nerlingen 23,

98

Sebastianus Knoll ex Reningen 24.

99

Paulus Stocker 14.

A prilis.

100

Jacobus Hetzel ex Gröubingen 1.

101

Michaelis Zugkmantel ex Vberlingen 6.

102

Conradus Krachff ex: Vlm artium et legum D. 6. 1 f

103

Martinus Kappen ex Flacht 8.

104

Andreas Schienntz ex Rotenburg 8.

105

Ambrosius Strelin de Beringen 9.'1 s.

106.

Absalon Gruner (Grieninger) de Vlma, 10.

107.

Wendalinus Binder ex Tubingen 10.

108

Michel Alber de Vrach 28.

Sequuntur nomina intitulatorum sub rectoratu egregii viri

D. Purer Braun s. theologie D. Phil. et Jac. a. 1508.

ET

81. M. A. 1512. D. Med. 1525. — 87. Vogt des Kl. Steinheim 1524. —

69. Menratt. — 91. Coturninus Med. D. 1518, —- 983. M. A.1512. —

96. M. A. 1512. — 97. M. A. 1511. — 10%2, Krafft.

Ein Konr. Kraft ist

1514 Chorherr des Stifts in Stuttgart.

Heyd Grön. 238, ein gleichnamiger

ist Plebanus in Ulm 1516. Weyermann 2, 256. —. 103. Mart. Flach ex

Caphanheim Mfa. — 106, M. A, 1510.

572

1508,

Maij.

Johannes Schwäblin ex Phortzen 1.

Johannes Adam de Stain custos ecel. Elwangensis 4.

Georgius Wysselin de Wylheim 4.

7

Quintus Scheurer de Tuwingen

‘

Nıco.avs GEereeL ex Phortzen M. A. 10.

Johannes Schnider ex Augusta 11. 1 s.

Petrus Bettinger de Blaburen 11.

Johannes Pfarer .de Blabüren 11.

VDALRICUS RockEnNBURG ex Vlma 20.

SOI WDE

Georgius Epplin (ex Ochsenhusen) 22.

jn

Wolffgangus Nippenburg canonicus in Brüsel 22.

Johannes Hack (Hag ex Bopfingen) 4.

©& D

Mathias Beblinger ex Esslingen 24.

Junius.

S

Conradus Fung de Detnaw 1.

S

Johannes,

S

Conradus Riecker ex Tuwingen 3.

z

Michael Ritter ex Tubingen 4.

@

Jeronimus Trust ex Ehingen 7.

©

D. Jacobus Bomer de Wysenburg 9.

20

Simon Calceatoris de Feringen 12.

21

Laurentius Beltz ex Nagolt 16.

22

Stepfanus Mössinger ex Rütlingen 16.

23

Johannes Gerum (Gering) ex Platenhart 17.

24

Andreas Fünck de Augusta 18.

25

Sebastianus Plibel de Dornstetten 26.

26

Wolffgangus Volbracht de Nouaciuitate 27. 1 s.

27

Johannes Rosennacker ex Sindelfingen 28.

28

Georgius Beck de Cantstat 29.

Julius.

29

Caspar Lepplin de Zainingen 6.

30

Johannes Kuwhorn ex Kirchen 17.

31

Gabriel Rotengarter ex Vlma 19.

32

Burghardus Tusslinger ex Bondorff 31.

VEn SR

1511.

5. der Schüler und, Freund Reuchlins. — 9. Rockenburger M. A.

Collegiatus 1514.

z

NS

1508

78

33

Dionisius Freuel ex Tubingen 31.

34

Remigius Gwinner Bondorffensis vlt. 1 s

September.

35

Martinus Siber de Gysslingen 5. 1 s.

36

Oswaldus Rüdiger de Wila 21 Augusti 1 s.

37

Dionisius Benss. (oder Bender) de Esslingen 12 Augusti

38

Johannes Leb Wysenstaigensis 21 Aug.

39

Bartholomeus Pur de Wil 16 Sept.

40

Philippus Klinger de Minore Aspach 16.

41

Jacobus Balistarıii de Horb 22 Sept.

42

Sigismundus Alberstorff 23.

43

Wendalinus Dopsen ex Kempten 27.

44

Jacobus Brünlin de Kanstat vlt. 1 s.

October.

45

Johannes Vogt,

46

Wolffgangus Mayer,

47

Bartholomeus Mayer,

48

Heinricus Negelin ex Gamundia 11.

49

Heinricus Mösch (Metsch) de Mossbach 21. 1 s.

50

Albertus Thum de Nuwenburg 23.

51

Muricius Brun de Kirchen (bacec. treuer.) 25.

52

Johannes Lotzer de Horb 25.

53

Heinricus Geroltsecker de Lor 25.

54

Nicolaus Ruman de Dornen 26.

55

Johannes Hilprand (ex Dornen) 26.

Nouember.

56

Jacobus Oberman ex Kempten 3.

57

Sigismundus Mayer de Werthain 3.

58

Magunus Weselin de Schorndorff 6.

59

Simon Sigismundus ex Wilppad 9.

60

Bernhardus Hopp_ ex Wayblingen 9.

61

Conradus (Hymer) Winsshaim 9.

62

Johannes de Obernkilch 16.

63

. M. Vitus de Wangbeck 26.

'36. Rieger M. A. 1512 — 48. Döpssried, Dossried M. A,

1511. —'48. ex Augusta Mfa, — 50. Probst in Ellwangen. — 52. M. A,

1512.

574

1508,

December.

64

Sebastianus Spengler ex Rutlingen 5

65

Jeronimus Berlin ex Dunkelspichel 19.

66

M. Vener de Kyssleck 19.

67

Egelolffus (Müller ex) Angelberg

( S: 570l N. 78) 21. .Lös:

68

Bernhardus Rorbach de Tübingen 27.

1509.

Januarius.

69

