LXV10b_fol_269
author: Roth, Eberhard Rudolph

——

——

-

BENEVOLO ET CANDIDO LECTORI

So bT '04

M EBERHAR DUS R. LIDOLPHUS R OTHIUS.

;

RECTOR , LOG-2ATQOUE HIST. P. P.

SN

"ll/ P

N

—

«

]

.-,

,

j

5

DAEU

N Etymon N O BILIS non pauci admodum anxie inquifivere.. Optime videtur dici defc-cnde-rc a

-

;

'//

'l

/,

9

35 420

'[cendo , quafi sefcibilis fivc notus, & propter genus & virtutem celebris & famofus. Unde Cicero plus fimplici vice ignotum nobili op-

A

,K

SSSY

/

7À

x

ponit.

Ejusdem funt fententiz Plautus, Virgilius, Ovidius, aliique bonz notz fcriptores.

Requiritur autem ad veram nobilitatem , ut

! Ql'

J

^

m

il

,quis & leco honefto & honefte fit natus, Nam ,quod & Grzcam nomen £vyeraaz indicat, fpurii vere proprieque nobiles effe non poffunt,

il

f

M

M

k

N

Y

[]

N

N

Wquia zoz f[uzt bene .nati, utloquitur Horatius, Nafcuntur.enim contra quam praícribit virtus & juftitia civilis - Itaque Gracis dicuntur xexos

d

&

" ,

"2 n

9eyor? 15 €..gr. Plutarcho in'Lyfandro, qui Latine fic loquitur: At claudum effe regnnm, fimatbi & male [eve illegitime nati imperent posleritati Her

N

?

N-

uN

"^ iculis.

Nimirum conceptio eft generis fündamentum, Ar norhi.& fpurii non nafcuntur nnptiis legitimis aut juftis, prour a ICtis veteribus

appel

fant

ur. - "Ceterum, florente reRomana , nobilis.dicebatur ille,.cujus pater.aut majores magiftratum gefferant.curulem, — Et;fuit hoc nomen initio commune

Patriciis:& plebejis: poftea tamen 'accidit,,ut illi generis fui nomen retinerent,, ac fpeciali & :proprio nomine INobiles dicerentur, Deinceps Amperatores &

'Cafares Nobiliffimos :& Nobiles :di&os.effe, patet vel.:ex folis nummis veteribus, qui hodieque fuperfunt non pauci. Inclinante vero Imperio Romano , cum

'contra majorum inftituta & pueti & infantes Confules proclamarentur, hi pueri Nobilifimi vocabantur. :Quin etiam Principum filiz & forores boc titulo gaudc-

bant,'immo '& ipfz Auguítz, "Supcriorum temporum fcriptores fub voce Nabzium & P'rincipes interdum, vel :Comites intelligere, tam certum e(t, ut vix in

:dubium:devocari.queat, 'Sane in Hiftor. Auftral;apud Freherum TTomo I. Germ. rer, ícript. &udaolphus Rex dicitur curiam ;celcbmje",,iäiquelde confilio r volun-

zate Nobilium , qui aderant., Albertum filium [uum Ducem Auffrie P Stirie confituiffes ubi nomine nobilium hos, quos diximus , intelligi debere, ex aliis illerum

temporum fctiptotibus diícimus. Confül, Lehmannus L. V. 'Chron. Spir. c,:10. -Hoc.etiam titulo Romani l'ontifices Ele&ores.& Duces mactare folent, | Hodie

vero'fp

ccialite.,'& 'proprie Nobiles:vocantur ii,:qui vel;natalibus, vel fpecial;«conceffione nobilitatem na& , & plebejorum .numero funt.exemprti, Audiebanr

:Germanis-antiquioribus 9(

belftfafct ! Gbeléncd)t/ Sned)t DeB 9tei8. — INon z em audiendus hic et Henricus Cornelius Agrippa ab Netcesheiai, quod libro de

vanitate:-omnium.fcientiarum & artium:cap. $0. inepte :Nobilitatem :mibil.altud — 'e , ait, qtmm;robu/ldm.:impno'bitntem.atque dignitatem , z1c nifi fieleze ,'q'uæ/'ïtum benta

di&hionem. G bereduatem pefmorum filiorum. 'Etenim vana:hzc effe, quz cribi.; vel folo.titulo libri Iuixpmdic., anee ullum eft.adeo vitz genus, quod non arrodatc

:canis;ille,:quiinec Theologiz Propheticz ,:nec ipfi iDei verbo impio libro ffuo parcit; :nec.opus.eft.hzc confütare, cum inepta adceo fint, ut recenfere folum , hoc

.

J

am fit reféllere, Comparatur. autem Nobilitas vel.rebus in:bello praclare;getftis, vel litterarum Studiis, Prater litteras alii ad Nobilitatem gradus fuere ,. de qui.

;bus:egit jurisconifuültiffimus Vir Sinibaldus übaldus.axiom. 19,20,21,&c. Juftitia.eo evexitiPirtacum., Lycurgum,, Solonem: Liberalitas Pelon, Tarquinium &

fupetiori:feculo Medicos, Lubecz fides peperit ;nobilitatem :tempore FFridetici ZEnobarbi. :Chriftophoro Columbo quem alii Colonum vocitare malunt,

navigatio &:prodigium illud.dete&ti.novi orbisïinfigniaï,xin:rciïlaudabilitcrvpcm&æ 'przmium , impetravit, -De aliis libens.taceo. Qaod ad . Nobilium Studia pertie

net,-ca vatia funt.acdiverfa, prout 'fua .quetnque ætr:i:hit voluptas, .Alii enim :venationibus .delectantur, Alii equeftri, vel 1gladiator.ix arti operam navant.

Alii bello-inteceífe (atagunt , .quum nobilitas:e bello:originem fuam traxerit, idquenobilium familiarum infignia , tamquam perpetuz virtutis.documenta, teften-

tur. "Aliideniquecin Mufarum :caftris ftipendia faciunt, ;in litteris.fefe.exercent., atque ad honeftas difciplinas animum .adjungunt, De his quiague Nobil;izm

Studiss ffve ecreatiogibus haud inelegantem -orationem iproprio Marte .confct, j(it :cum ingenio , tum genere inobilitfimus ;juxicnis JOANNES BENEDI.

CTUS KAZPOK,a Kazenftrein & Thurnftein in Oberhaufen ,;camqv..yc*cras'pnibl-ic,c pro Roftris Scholz inoftrz recitabit, Quo vero virtutis litterarumque .a-

more pluribus fuperior:eft Orator : nofter $ hoc minusindignum exiftimamus,:quem honorifica przíentia Patroni, Fautores, Amici profequantur, atque ad inajo-

ra, ad quz natus videcur, »capcfïcnda calcatibus quaü'tfubditis :exftimulent,

Non immemorem bencficii habcbuat.egre

E

gium adoleícentem, & me -.,q-uoquc magis

;magisquc-übi devincien, PP,in -Gymnafm Ulmenfia.:d, X, O&obr, anno Q, R. .M DC XCVI..

L

-

v r

-—

l—

1————— n

-

Z

. BENEVOLO ET CANDIDO LECTORI

E

Y

Euroskala Offset

M EBER HAR DUIS

R LUDOLPHUS R OTHILU

X

;

E2

&

RECTOR, LOG-ÀATOUE HIST. P.P.

SN

us *

N

W

QY

h,

"W

N

,

?N Etymïon N OBILIS non pauci admodum anxie inquifivere.. Optime videtur dici defc-c—

N

M

LA

,

h

';

'll'

A

h

-

1

/7

zofcendo , quafi snfcibilis fivc notus, & propter genus & virtutem celebris & famofus. Unde Cicero plus fimplici vice sgnotum

19

/

VierFarbSelector Standard *

"

,

/A

SS

ponit.

Ejusdem funt fententiz Plautus, Virgilius, Ovidius, aliique bonz notz fcriptores.

Requiriturautem ad veram nobij-

£

jw)

AA

1

M

*ä

jquis & leco honefto & honeíte fit natas, Nam, quod & Grecam nomen £vyerag; indicat, fpurii vere proprieque nobiles e(le nà

18

U

/À

MH

N

N

0'/

v

à

iquia z0z funt bene.nati, ut loquitur Horatius. Naífcuntur.enim contra quam przcribit virtus & juftiria civilis Itaque Grzcis dici-

N!

N

( i)

!

Yoeyovanz, €..gr. Plutarcho in Dyfan

dro, qui Latine fic loquitur: .Af claudum e[fe regnum, finothi e$-male ffue illegitime nati imperent posi

SELA

"

N

N-

17

NU

w

^culis. Nimirum.conceptio eft generis fundamentum, .At nothi.& fpurii non nafcuntur inuptiis legitimis aut juftis, prour a 1Cti|-

ant

ur. fGEtcrum-,'Horcntc rcRomanII,:ndbilis(dicebatur:illc,äcujus-'patcr.aut-ma.jor.cs,nmgi&r,atum:gcffc»r.ant-cur.ul,cni. Et;fuit hoc nomen initio|

appell

ftea tamen aaccidit, ut illi-generis fui nomen retinerent , ac fpeciali & ;proprio nomine Nobiles dicerentur, Deinceps Amp/ -

g

16

Patriciis:& plebejis::po

Cafares Nobiliffmos & Nobiles .di&os effe, patct vel.ex folis.nummis veteribus, qui hodieque fuperíunt non ppauci. Inclinante vero Imperio Ronj

ä

contra majorum inftituta & pueti & infantes Confules proclamarentur,, hi ;pueri Nobilifimi vocabantur. |Quin etiam Principum filiz & forores hoc m E

1

i

15

ï I

L

I:.ä

bant, immo '& ipfz Auguftz, "Supcriorum temporum fcriptores.fub voce Aobilium & Principes dnterdum,, vel Comites jarelligere, zam cerrum ett |B

:

dubium devocari queat.

'Sane in Hiftor. Auftral;apud Freherum TTomo I. Germ. rer, fcrip, — &udolphus Rex dicitur curiam «elebraffe , ibique de conftlii

14

1ate Nobilium , .qui aderant , Albertum filium [uum Ducem Auflrie C Stirie conHtuiffes ubi nomine nobilium hos,.quos diximus , intelligi debere, ex alz

ä

temporum fctiptotibus difeimus. Conful, Léhmannus L. V. 'Chron. Spir. .c,;10s. Hoc.etiam titulo Romani l'ontifices Ele&ores & Duces ma&are i(OIC[ä

13

vero 'fpeci

:ilitc-,*&?pm'pr'icxNObilcs'Vocantur'ii,,«qUiI-Völïnam]ibus7 vel fPC-Cial-'ccönccmoneändbilitatcm na&i,& plebejorum anumero funt exempri, |-

;

'Germanis-antiquiori

bus 9[beIfcfatct/-belEnecht/ Sned)t DeB 90eid)8. — .Non 4 m audiendus híc eft Henricus Cornelius Agrippa ab Netesheiui, qud

"vanitate:omnium.fcientiarum .& artium:cap. 8o. inepte :Nobilitatem :nibil.altud — 'e, ait, quam:zobuffam ;z'nfpräa*l;jmt»emxdng dignitatem, mec nif þ,g[,,,-, lquäz

12

- dithionem- - bereditatem pefmorum filiorum. Exenim vana.hzc effe, quz fcrib.., vel folo itulo libri fui prodit, ncc ullum eft adeo vitz geaus, quod n*

canis;ille,.quiinec T heologiz Propheticz ,:nec ipfi ;«Dei verbo 1mpio libro 'fuo parcit; :nec.opus :eft hzc confutate, cum inepta adco fint, ut recenfere 4-

11

jam : fic reféllere, *Comp.aratur.xautcm'Nöbilitas*Vcl:rcbus in bello preclare gettis, vel litteratum Studiis, Prater litteras alii ad Nobilitatem gradus fue

bus:cgit ;jutiscorfültiffimus Vir Sinibaldus Ubaldus:axiom. 1 9,20,21,&c.

Juftitia eo evexitiDittacum., Lycurgum, Solonem: Liberaliras Pelon, Tar4^

10

fupcrioti «eculo Medicos,

i:Lubecz fides peperit ;nobilitatem :tempore :Fridctici JEnobarbi. :Chriftophoro Columbo .quem alii Colonum vocitai

ä

navigatio & :prodigium:

illad-detecti novi-orbis infigriia,, in rei laudabiliter pera&z przaiium , impetravit, De:alislibens:taceo. 'Quod ad Nobilium S|-

net , -€a vatia funt.ac :diverfa , prout 'fua .quemque itrdhit voluptas,

Alii :enim venationibus .delectantur,

Alii equeftri, vel gladiatoriz arti opera]-

Alii bello-intereife (atagunt , quum nobilitas:e bello otiginem fuam traxetit, idque:nobilium familiarum in fignia.,tamquam perperuz virtutis documer

tur. "Aliidenique:in Mufarum :caftris ftipendia faciunt, ;in litteris.fefe.exercent , atque ad honeftas difciplinas animum :adjungunt, De his quinque

Studis ffve vecreatiogibus haud inelegantem -orationem iproprio 'Marte .conífct., )(it :cum tingenio , tum genere inobiliffimus ;ju-xic,nis JOANNES 1

CTUS KAZPOK,a Kazenftein & Thurnftéin in Oberhaufen, eamque:cras 'pablice pro 'Roftris Scholz inoftrz recitabit, Quo vero virtutis Jittera|-

more pluribus fuperior:eft Orator.nofter:5 hoc minusindignum exiftimamus,:quem honorifica przíentia Patroni,, Fautores, Amici protequantur, atqu/.

L-

ra , ad quaz natus videtur, :capcffenda calcatibus quafi Mubditis:exítimulent, Nonimmemorem beneficii ïha.bdbun,ta.qgnggium ;adal,c(ceqnmm.,.öc-mc qui

nagisque fibi devincient, PP, in-Gymnafio Ulmenfi a..d, X, O&obr, anno O, R. MIDCXCYVI .

L

ä

5

r

2

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com