LXV10b_fol_268
author: Roth, Eberhard Rudolph

D EE EEE

I RI E RE

pE :

MM

— M IÍIRÓ Q9 ——

— —— MA ERE

CA

DIDOLECT

. BENEVOLOET

5$.-ET O.

M.EBER HAR DUIS R.

LUDOLPHUS R. OTHIUS. .

RECTOR , LOG. ATQUE HISTOR. PROF. P.

x

g

T

TONS

SUNS

(/-

a WO

NY

Uatuor MARLE Britannis ominofz fuere & fatales, Anglica, Scotica, Francica ac novifIime Itala, per q

uas religio Reformata

"N

N

M)

c€

licana Eccleíia proxima exi-

x&"

vS

( d

M

nj

xcffundata, facra profanata, leges violatz, paratz reftes, lanienz, equulei diftcati , pyrz ftru&z, rogi accenfi , & recens ab intoleranda fervitate Àn

o

N

(

7

N

l

tiofuofuerat, Quomodo (xpealias, üb Chriítiano Imperio, rem omenque defuiffe in Fauftis, Eudoxiis, Honoriis, Eufebiis, Dominicis, Theodoris, Irenis fpeciofis quidem, fcd

)

!XN

N

vanis Auguítarum nominibus, moaefti Ecclefix annales teftantur.

Ita quz per Marias perdita Britannia, fervan da poftliminio per MAn 14« fuit; ut; quzolim per Guilicl-

W

N

N

AV

SSS

S

NS

mum . &ll. varicadülj&a, per GurrrErMuM lll, viram & fpiritum recepit,

Edita autem fuitin lucem auguftiIHma, de qua hicfermoeít, Maria anno feculi hujusfecundo

Niljam dicam dc natalium fplendore j omitto illuftriffimam

(

»3

Sl

Ü

M

M

$Y

-& fexagefimo, Maji decimo, Jacobo tum Duce Eboracenfi, hodie exrege, & magni Cancellarii filia, Parentibus.

^

DIN

s

N

L

u

Stuartorum Domam, ex qua hzc Regina oriunda fuit, Prodeant potius incomparabilesanimi dotesquibus illaenituir. Sed neício, quid in totac tantis virtutibusad mirer prius,

CL

EO

US-

Àn(ummam illam in Deum;quz ateneris in ea annisexíplenduit, piecatem , qua nemo ardentius, nemo puriore magis ac fincero Deum unquam animo coluit, amavit, dile-

xit? Anamorem flagrantiffimum illum-cenjugalem ; quo Cyri Panthzam, Maufoli Artemifiam, Mithridatis Hypficratzzam multis parafangisfuperavit? An prudentiam cjusac

fapientiam in regendo,

qua non feminas modo;fed przclariffimosetiam viroslongo poftfeintervalloreliquit? Anejasdem integendo zquitatem 5 quam, ut Ariftidem, aut Phocionem ; quam, ut i-

ntuebantur? Aneundem & xquabilem illum cum Socrate & magni illo Socratis zmulo Antenino, uti animum , ita & valtum, quoonis fortis ac generis homines benigne

pfam juftitiam, hominesi

fempera

c benevole e(t profecuta ;

certo fibi períuadens, illud optimi principis, & huic ipfi fimillimi di&um Imperatoris, neminem a fetriftem opottete diícedere? An modettiam animi ac temperan-

, &omnibus vit£ illecebris, nunquam de fuo fe ftatu dejici, & à vero vircucis tramite paffacít avocari , us-

tiam & fing

ularem illam in tanta prz(ertim fortuna ftugalitatem , quz in mediarerum turba.

utaul

"

a ejus nonR eginz, (ed privatz cujusdam matrisfamilias domus, fed monafterium, fed templum quoddam effe videretur, atque e malis bonos,quod de Antonino di&um Philofopho, c

ue adco,

« bonisopti

mos, & fai fimiles redderec? An lenitatem atque clementiam, & pronam ac prolixam in demerendisomnibus volantatem, adeo,ut doleretnon minus , quam illiipfi, qui peterent, fiillorum

[92

fxfnn:c'pctition-i

o

catificari non potuiflet5 & cum eodem illo optimo Principe, perii(fe (ibi diem crederet, fi neminifeciffetbene, Aneximiamin zgrotos & pauperes benevolentiam, ac mifericordiam , &

ffe&um munificentilfimz Principis, cujus, ut centurionisillius Romani in ccelum-inf? m adfcendiffecrediderim.collationes? An (ummam illam denique & plusquam virilem, utin o-

maternum plane a

4nnivita., ficinexitu przcipue vitz m

agnitudinem animiatque con(ítantiam? Quis majore unquaim facilitate miferam hanc & multis expofitam calamitatibus vitam refignavit pauper 5 quam illa,

án rerum omnium affluentia, & regali faftigio col'ocata omnes vitz delicias, omnem regiam digni

;em regio prorfus & heroicoanimo fprevit, contemfit, reliquit , & ad (apremum illum ccli ac ter-

rz regem evolavit? Quot'imperterriti animi , quot Ixti

etiam atquc ex hac vita excedere cupien — prxbuit fpecimina ? Quot amoris in Dcum fui & quam clara dedirindicia? Qua Regem Gui-

Jielmum coníolatione, qua circumftantes eft allocuta ?

Quam certa vitz eternz & immortalità j/fiducia huic virz &tertenis omnibus rebus valedixit , atque ad unicum illum ac perennem o-

mnis bcatitudinis fontem ac fcaturiginem trans

migravit ? Sicut & mors cjus ,

& vita vittutis omuis ac pietatis perfectilfimum quoddam ac confummariffimum etIe poffit exemplum ? neque

—quicqu-

am ea ipfa exítiterit unquam praftantius,

quz nihil in omni vita, nifilaudandum, aut fecit, aut dixit, autenlit, quod de Scipione ZEailiano di&um de Maria, Anglix regina, multo verius

cujus tot ac tantz virtutes & tanti ponderis fingulz fuere, ut earum fulgore nemo nonin fummam admirationem, immo ftuporem rapiatur.

Et quoniam.e morte magis, quam e vita

'przdicari poteft,

minis animus,

qui per omnem (zpe vitàm occultat fefe atque diffimulat ; in morte demum füblato omni & amoto mimo, qualis eft talis apparet? quid hujus morte Reginz pulcrius az-

--cognofcimr ho

aut Chriftianohomine dignius: zes zwnc primum me morti paro , peromnemid miki vitam f'udiumfuit, — Q dignam philofopho , dignam viro

que przclatius?

quid ultimo cjus di&o , aut virofapiente,

! Quid aliud nos philofophia docet? quid aliud religio Chriftiana! Unum ejus defuiffc felicitati

vifumeft, quod nullos ex Rege Guilielmo liberos tulerit, Enimvero ut olim Epa-

fanc&o fententiam

minondas, guum,cixcxprobrarcmr orbitas,

jactabat, relinquere fc filiam ex fe procreatam, pugnam Leu&ricam, qua non folum fibi fuperftes, fed & immortalis fitfutura; ita & gloriofiffima hzc Rcgina

4natertotrcgnorum & populorum,mater calamitatum,

mater gentium reliquittot filias nunquam intermorituras, laudes'& gloriam fempiternam bonitatis, beneficentiz, liberalitatis, manfuctudinis, ce-

quz nunquam nen vi&ure funtac dignz,

quz in omnibus Scholis ac Gymnafiis pro roftrislaudentur, Nulla erit tam furda pofteritas, nullatam ingrata fama, quz

£erarumque pu]ccräim:aïumvirtutum,

«easnon fummisin.coelu

mJlaudibus ferat,

Atque hecipfum duos e fuprema Curia egregios Difcipul.; J O, ER NES T'UM Strafft / Ottingeníem, Viri plutimum Reverendi, Ampliffimi, Przclariffi-

fnique DN. J

O, GEO

R G11 Strafft8/ Paftoris & Senioris Kircheimenfis, ditionis Ottingenfis, bene merentiffimi, Fautorismei & Amici honoratiffimi, Filium unicum haud fane degenerem , convi-

L

isdo&ttinz, honeftatis cumprimis amantes,movit, ut;ingenii exercendi cauffazz /audem

Cctorem meumi

n paucispercarum, & FERDINANDUM $ TREICHERUM, llmentem, juvenes virtut

Magni Guilielmi Conjugis, ante annum e quod excurrit defuni?Ta, excu

rrereinanimum induxerint. — Operasita inter fc divifere, utille Nata/zum Splendorem , Familiam , Educationem ,

Marie, Anglie Regina,

ATA forma

m, Animi dotes, pietatem,

eruditionem Thealogicam laudaturus fit; hic vero, difcuffa quadam obje&ione,

cjusdem Maggazimitatem in adverfis & fecundis vebus, Conjugalem amorem, patientiam,

liberalitatemypudicitiam, fanttimeniam,ek in morte imperterritidg auimum depredicaturus. . Cuiexercitiocum craftinusdics deftinatus fit ,

fapientiam, v1g

ilantiam , modeftiam, bumanitatemyclementiam,

Fautores Mufarum noftrarum , ea, qua par cíft, obfervantia atque humanitate, rogamus &obteftamur,

ut hora confuetá difcipulos noftros audiant, atque honorifica fua przfentia effici-

Patronos atque

ant, quoin dies meliora,

(perare de noftris noftrorumque ftudiis poffimus. . Quicquid benc&ciihos -'jæfo conferent, fcjan-.z velimus,fibique perfuadeant, inhomines non ingratos collatumiri — PP.iam

Gymnalio Ulm, ipfis Kal, Auguftia, CIO IOC XCVI,

4

A5

M

i

V

:f.H.

m.

p

(

W

Mi

& /

LA

,X

A CO SOAia

——

EEE E EE EEERUEI L ——

—

MM

U a E a

—ÓáÁ—

m

l em

CANDIDOLEC

.BENEVOLOET

$.-ET O.

EX

Euroskala Offset

M.EBER HAR DUIS R.

UDOLPHUIS R OTHIU

—

]

RECIOR, LOG. AT QUE HISTOR. PROE. P.

1

RO

od

x

x

N

Q

s*

Uatuor MARLE Britannis ominofz fuere & fatales, Anglica, Scotica, Francica ac noviffime Itala, per quas -

"E N

xQG

( d

D.

vï"

i?

g

o5 3

ul E

7 $

£

peffundata, facra profanata, leges violatz, paratz reftes, lanienz, equuleidiftenti , pyrz ftru&tz, ro

2

iaccenfi, & fcccns ab intoleranda fer vitate Anglica

19

N

(

(

biis, Dominicis, Theodoris, Ird-

VierFarbSelector Standard *

SS N

tiofuofuerat, Quomodo f(zpcealias, (ub Chri(tiano Imperio, rem omenque defuiffe in Fauftis, Eudoxiis, Honoriis, Eufe

RY

^vanis Auguftatum nominibus, moefti Eccle(ix annales teftantur.

Ita quz per Marias perdita Britannia, fervan da poftliminio per MAn14M fuit;

u p

Ns

N

N

18

ANSS

l&

mum L. & l. varieaddj&a, per GurrrErMuM lll, vitam & fpiritum recepit, Edita autem fuitin lucem augu&ifüma, de qua hicfermoeft, Mariaa|-

P

Niljam dicam de natalium fplendoi

Q)

Ul

it

X

]

MAS

N

& fexagefimo, Maji decimo, Jacobo tam Duce Eboracenfi, hodic exrege, & magni Canccellarii filia, Parentibus.

N

x

M

Stuartorum Domum, ex qua hzc Regina oriunda fuit, Prodeant potius incomparabiles animi dotes,quibus illaenituir. Sed neício, quid in totactantis| -

«

17

U

^SS

Àn(ammam illam in Deum,quz ateneris.in ea annis ex(plenduit, pietatem , qua nemo ardentius, nemo puriore magisac fincero Deum unquam ani

xit? Anamorem flagrantiffimum illumcenjugalem ; quo Cyri Panthzam, Maufoli Artemifiam, Mithridatis Hypficratzzam multis parafangis fuperavit s

äg

16

fapientiam in regendo, qua non feminas modo;fed praclariffimosetiam viroslongo poftfeintcrvalloreliquit? Anejasdem inregendo zquitatem 5 quam, ut Atiftidem, auc F

»pfam Jufticiam, hominesintuebantur? Aneundem & xquabilem illum cum Socrate & magni illo Socratis xmulo Antenino, utianimum, ita & vulrum, quo oanis fortis ac g|

ä

femperac benevole e(t profecuta 5 .certo fibi perfuadens, illud optimi principis, & huicipfi fimillimi di&um Imperatoris, neminem a fetriftem oporterediícedere? An modetl|-

15

ä

tiam & fingularem illam in tanta przíertim fortuna frugalitatem , qux in mediarcrum turba, & omnibus vitz illecebris, nuunquam de fuo fe ftatu dejici, & à vero virtutistran

que adeo, ucaula ejus nonReginz, (ed privatz cujusdam matrisfamilias domus, fed monaftetium, fed templum quoddam effe videcetur, atque e malis bonos,quod de Antonit -

'bonis optimos, & fui (imiles redderer? An lenitatem atque clementiam, & pronam ac prolixam ia demerendisomnibus voluntatem, adeo, ut doleretnon minus, quam illiipfi

14

ä

'fortepetitioni gratificari non potuiflet5 & cum codem illo optimo Principe, periiffe (ibi diem crederet,fi neminifeciffetbene, Aneximiamin xgrotos & pauperes benevolentia|"

maternum plane affe&um munificentiífimz Principis, cujus, ut centurionis illius Romani in coeumeinf? m adfcendiffe crediderim:collationes? An (ummam illam denique & p

13

mnivita , ficinexitu przcipue vitz magnitudinem animiatque con(tantiam? Quis majore unquaim facilitate miferam hanc & multis expofitam calamitatibus vitam refign

in rerum omnium affluentia , & regali faftigio collocata omnes vitz delicias, omnem regiam digni! :em regio prorfus & heroicoanimo fprevit , contemfit, reliquit , & ad fup

12

rz regem cvolavit? Quot impertetriti animi,, quot Ixti etiam atque ex hac vita excedere cupien — prxbuit fpecimina ? Quot amoris in Dcum fui & quam clara dedirij"

Ó

1

liclmum coníolatione, quacircumftantes eft allocuta? Quam «certa. vitz aternz & immortalitz

fiducia huic viuz &terrenis omnibus rebus valedixit , atque ad unicu

mnis beatitudinis fontem ac (caturiginem transmigravit ? Sicut & mors.cjus , & vita virtutis omnis ac pietatis perfectilfimum quoddam ac confummartiffimum eíle 1-

quz nihil in omni vita, nifilaudandum, aut fecit, aut dixit, autfeníit, quod de Scipione ZEmiliano di&um de Maria, An

15]

quicquam ea ipfa exftiterit unquam praftantius,

ari poteft, cujus cot ac tantz virtutes & tanti ponderis fingulz fuere, ut earum fulgore nemo non in fummam ad mirationem, immoftuporem rapiatur. Etquoniame m

'p.rædic

^

-cognol

citur hominisanimus, qui per omnem fzpe vitàm occultat fefeatquediffimulat ; in morte demum füblato.omni & amoto mimo, qualis eft talis apparet? quid hujus :

10

que przclarius?

quid ultimo cjus di&o , aut virofapiente, aut Chriftianohomine Zignius? em zunc primum me morti paro , peromnemid miki vitam fiudiumfuit. . Q dignam|-

(an&o fententiam ! Quid aliud nos philofophia docet? quid aliud religio Chriftiana! Unum ejus detuiffe felicitati vifum cft , quod nullos ex Rege G

uilielmo 1liberos tulerit,

minondas, quum.eiexprobraretur orbitas, ja&abat, rclinquere fe filiam ex (e procreatam, pugnam Leu&ricam, qux non folum fibi fuperftes, fed & immortalis fitfutura; ita &-

PU

»ater tocregnorum & populorum, mater calamitatum, mater gentium rciiquitr tot filias nunquam intermorituras, laudes & gloriam fempiternam bonitatis, beneficentiz,libera

quz nunquam non vi&ure funtac dignz, quz.in omnibus Scholis ac Gymnafiis pro roftrislaudentur, Nulla erit tam furda pofteritas, ni*

'terarumque pulcerrimarum virtutum,

easnon fummisin.ceelum?Taudibus ferat,

Atque hocipfum duos efuprema Curia egregios Difcipul.5 J O, ER NES TU M Strafft/ Ottingenfem, Viri plurimum Reveren

Uïiquc D No

JO, GEOR GH Straffta/ Paftoris & Senioris Kircheimenfis, ditionis Ottingenfis, bene merentiffimi, Fautorismei & Amici honoratiffimi, Filium unicum haud|-

ispercarum, z FERDINANDUM STREICHERUM, Ulmentem, juvenes virtutis;doctrinz, honeftatis cumprimis amantes,movit, ut, ingenii

C(torem meum in pauc

Marie, Anzlie Regina, Magni Guilielmi Conjugis, ante annum C quod excurrit defuncta, excurzercin animum induxerint. .O

perasita inter fe divitere, ut ile Nazalium Splendorem ..

€orboris formam,

animi dotes, pietatem, eruditionem Thealogicam laudaturus fit; hic vero, difcuffa quadam obje&ione, cjusdem Magzanimitatem in adverfis j fecundis vebus, Conjl *

modeftiam, humanitatemyclementiamy liberalitatemypudicitiam, [anthimoniam,Q in morte imperterritiüg animum depredicaturus, — Cuiexercitio.cum cl.-

f'apientiam, vigilantiam ,

ä

Patronos atque Fautores Mufarum noftrarum , ea, qua par eft, obfervantia atque humanitate, rogamus &ohteftamur,

ut hora confuetá difcipulos noftros audiant, atque hon "

ant, quo in dies meliora,

fperare de noftris noftrorumque ftudiis poffimus. Quicquid bene£cü hos jp

5

1'(0 conferent, .fciag,; vclxï:nugübiquc perfuadcant, inhomines non ing -

Gymnafio Ulm, ipfis Kal, Augulti a, CIO I2C XCVI,

l5

Il

a Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1