LXV10b_fol_240
author: Boeckler, Johann Heinrich

NNESHENRICVSBOECLERVS

lOA

: 4

AE PROFESSOR PV

:

ELQQVENTI

BLICVS

*

*

Ledfori Beneuolo. S. P5

N )

A P

A

L

- Vcundiffimz Ph/i'lo

*fif(;),Pï]iæ comparatio eft, qua przcl

ari Scriptoreä, totarum ciuïtätum

þ

! fa Fa;p.esrfafta finguloramhominum ,inttcfræprc*tan r.cs,ï)-xlägguaqm, .-z;t'/ao.minpf, dicunt za[ct , viuereymort.. Natiuitatem ho-

Cs

iiv

/'/

r

oee

minuminflituto àfe matrimonio procurat DEVS OP T. MAX. Ex quofemelfolenne iftud ab ore DEI carmen exiit,

d

T

[ )

:

C

cref.ite €9 m,u!ffp/icwzim' €9 replete terram ; nondefecit, nec deficiet, generationum &natiuitatum feries. quam Áu-

NI

R.-//

Nf

n

C

À

' &or fuus mirabili fzpe,femper autem prudenti ratione, difpenfat. Prorfus, vt in Vrbium procreatione fieri animad-

u

nerümus. Eccerenato poft diluujum orbe,auctaque denuo hominum multitudine ; de coloniis deducendis moniti

primo diuinitus. mortales , fi Iofepho credimus, mox cum fegnirer parerenr, infanoque interim fübftru&ionis Babylo-

uceoperemallent occupari, compulfi funr,in varias terrarum parres demi grare,yrbibus

originem, infulis cultum dare. His parentibus

reatz vrbes; mox ipfz parentes fact ;

dum ad iuflam gentium magnitudinem & numerum Otbis ifte adolefcerer. cuius vita,vt fic

licam ,mutationibus alitur hactenus & mortibus.

Modo in terra moritur ciuitas, vtin mari refurgat: modo truncatur in mari,vt ín

errageminetar. Nuncincineres fub&

ditoppidulum, vrà.cinernm £auilla velati vento tranflara , alibi oppiduminftaurerur. — Videas

»elloabíumi yrbes, vt ex abíumtis, a

libi nafcantur

zentes. Cui viciflitudini omnia elementa vel viribusíaisvel cafibusferuiunt. Quis

iefcit ZEtneum ignem tota aliquandooppida euomuiffe,

dum incendiafuaeuoaint? fcilicetdum vicinavaflauit, excitauit remota: dedit

bcum ,quibus ademit; atque quorum fecurirati inuidit, eorum promouit iacre

méenta.

Sed nec officina rerum mirabilium mare,hic

inus deprehenditurmirabile. cuiushieme & vaftis flu&tibusnon monftra Íypius bel

luarum, qaam femina& xgenitores vrbium inuo-

untur Abiadlitora,

atque nanfragiorum fpolia qugre: &interjlla, nouarum conditores vrbium, veluti (lutaria eie&amenta, fal-

ere iubebis. Videbis,etiam in Zféreaduolantem,H imumil-lum, pfæpgtcm,miw./mlwnon-ra ngebanrterram ( Dz.8,5) & ad vrbes magnas

on comminnendas modo fed & condendas feftinantem.. — Erit ; cum fuübfultans Terza, non tam 1n exilium fnos incolas excutiet,

uam ad oppida ftatuenda æaþkl egabit: quorum fedesytex voto occ uparentur,fzpe prioris patriz fterilitasadmonuit. Itanafcuntur vrbes,

aria fuiortusoccafione, varia parentum conditione ,varia geniturg forte. nafcuntur ex cadaueribus aliarum;nafícuntur, vt fiantcada-

era; nafcunrur ad expe&tadionem Jg-e:nt&igm., naícuntur preter opinionem hominum; nafcantur ad ztatis incrementa & decrementa,

'iturinfantiam füam infirmitate,nec rariusin.

e

ptis produnt: Adolefcentiam ardore fatentur; Iunentutem viribusoftentant; virilem

laturiratem induílria & dexteritate demonft

rant ; fenium.& fenii incommoda plerumque, diffimulare non poffunr. Sic nafcendo,

: yiuendo difcunt mori:. ferius an ocyus,hihil intereft ad communem amortalitatem , & ad certüiffimam eius incertitudinem. Quid

/hifrcula memoras? quid periodos ratiocinaris ? quid tertii, quid quinti;quido Ctauicentenarii terminum infamas? Nondum euici(li

»osin humano zuo climacteres przdicas: & , fi e

uiciffes , exprobrarer tibi illa ipfa.com paratio ,reicomparatz ignorantam. Nam

enio in homine dimenfa valer

»

»

T

L.

udinis ,f pacia, ciftinctas virium vices;& in communi ac ordinaria, vtfic loqasr, habitudine,magnam..

eadendi & defceadendi x

qualitatem: neque fic tamen certas tempotumlegesinuenio. Quomodojeituryrbiumtemporibns ranz

? Nonne interua

'finitas »d,efïughabimu.s metas

laearum & vicesivoluntatibushominum dependent, quibus nihil eft mutabilius, nihil

aqualius,nihilincertius? Corporis valetudin

e

'm & tempora ,11'6-g:,rit.naturæf quidam.tenor,vtnon prorínm & vbique fibifimilis;ita ple-

mquetamen ,ab..,exerr.xlplis. lui moris vix difced

ens. . Átveroingeniahominum Aä&u:fquc,sq uibus ciuitatum.duratio & vita temperatur

rme,in affiduz mutationis varietatem eo víque pate

nt,vt,quamcunque tibiregulam conflituas, pauciora ad regulam quam ad regulz

ceptiones collecturus fis exem

pla. Magearifta inter arcanas Prouidentiz cocleftis prouifionesnoritia: nobishactenusfcire fatis efto,

uod vrbet alia ftlitayalin lenta,o

mnes aliqua morteextinguantur , quodcviamad mortem [ape latentes morbi,(pe manifefli , eft &5

fvï)i:-pe;jpetui

wparenty quod.caul[as maturati aut dilati exitit plerumq,vnacauffa inteligat, qua ceteras moderatur 5

weyvttam cttiitatis tiliter v

€

quodlonge dignius fit P/leojop/az u-

ere, quan mortis tempora curio[e defimire .

Prafarihzc libuitdeilloipfo argumento,quod O

tatorix exercitationiser

'go tra&andum ,..fu:fceperc'Stu;dLoü aliquotluuenes; quoruzt ;

DIDIHA, C5 asperiuaf, Die louis ( £. e. 11 £ INouembrit)bora VllLmatutiuai

",

olenni anditoriorccilanda,nun cpubliceindicamus.Primusenim

OH. JACOBVS BENTZIUS Argentoratenfis de Natinitate Vrbiu

m; Alter J OH. HENRICUS

SCHATZIUS, «ridem Zfrgentorat. de

taVrbiumyverbafacient: Tertz'u; ANTONIVS SCHMIDIUS Wetteravi

4 Feuerbacen(is Mortem Vrbitum cummorte hominum comparabit.

e indole eorum,poffem ingenua & flrenuaplera

que,

B

olliceri,fi id agendumhic effet. Suilumnon przdicabofupra captum.& fimpli-

tatem eius xtatis,in qua pro effe&u, conatus laudari poteft. Mal ui tipfis relinquere fua,quam adfuere aliena. FaciantpotiusiacCturam

natus, quam laboris fui EximiiIuuenes: dum modo frequentius manum operi admouere, & publicz luci affuefcere condifcant.

'uibus commodum erit;auctorita te,confpectu,fauore recitantesanimare,

illibreuiffimi temporis officium,quod Academiciritusobfer-

intia commendat,& fuccrefcentis cura inuentutis fuo quodam iure defi

derat, fortaffe non male

collocauerint. cum przfertim expau-

s & obuiis,qux dicentur,cuiuis occa(io de multis & reconditis meditandi,fubnafci poffe videat

ur. Equidem vinimuseo tempore,quo

ontam de propaganda ciuitatum vita cogitarc,—qüam affi

duas mortes Vrbium & funera lugercncceffe €eíft. lacent anteoculoscadaue-

,yp;o.f.þe&ant é ruinis 'fcralibusäpafïïm bufta nobiliffimaru m vrbium,quas in communi P

atria non tantum vidimus mori,fed fenfimus.

itam trifti ergo tamqueamplo caemiterio, magnum fcilicet & copiofum habemusde

Vrbium fatocommentarium. Hic non fufficit,

tquireregenefin,numerarezuum cuiufque ciuitatis , difpurare de mozbis ; nifi

z

quatenus vna omnespeftis xcorripui-t, qua fatis in'tc'lligi-

r,etiam cum non nominatur: - altiusafcendendum e(lfupplicique prece corat

Deoagendum,vt,quandoquidem Gezmaniamnoftram

elebre olimtotvrbium domicilium ,nunc moeftum earundem conditorium.effe

voluerit, piorumfuorum reliquias, interluctum fzculi

ene contabefcentes, in manfuram Vrbem & Nouam colligat ;

vt totruinis vnam imponar ruinam , quam foli poffunt timere, qui

»rennishabitaculi quietem.defperauere ;

vtfi quid ad fatalem fupremz reftitutionis terminumfi uperefl;ex cineribus interim & rude-

bus mediis templarefufcitet atque tabe

rnacula,n quibusnomen eius]

audetur;gloriaadoreturoraculafemperaudiantur. Sednobis,

finiendum eft. Vale Lector Beneuole,

j pleto iamindi&tionis munere,

J

& Vrbem eam cogita, quznec nafci potuit, quatenus in Deo

»

e

n ecjiætæ;pstio;dos numeratquiain xternitareeft ; nec mor

2

5

tem admittit,quiain rcgno vitz eft. Propofitum Argentorati 1 Nouembr

vt

*

p

m

P

d

£

—

.XX

s

W

-

m

Y

l4

*

r

i

PO MEEA

i5

*

NNESHENRICVSBOECLER VS

| 4

ELOQVENTI

AE PROFESSOR PVBLICVS

- Ledlori Beneuolo $, P. D.

*

AC

UP

E

E

.ï V -anchflame Philofqþï]ïæ co-mparario eft, qua præclari Scriptoreä, totarum ciuitatum

t

S

,—

? fataperfata fingulorum hominum interpretantes, Urberauogtre, vt bomines , dicunt za[c£ , viuereymort.. Natiuitatem ho-

G

///

minuminftitnto àfe matrimonioprocurat DEVS OP T. MAX. Exquofemelfolenne iftud abore DEI carmenexiit,

bte

[X )

L

*

d

cref.ate €5 "mu!t.ip!immz?ni €9 replete terram s. non defecit, nec deficiet, generationum & natiuitatum feries. quam Áu-

L:

NES

Nect

&or fuus mirabili fzpe.femper autem prudenti ratione, difpenfat. Prorfus, vt in Vrbium procreatione fieri animad-

! nertimns. - Eccerenato poft diluuium orbe, auctaque denuo hominum multitudine ; de coloniis deducendis moniti

ym'mo diuinitus.mortales , f11 ofephe,c,rcdim us,mox .cum—flfgn.ixcr parerent, in,faangq ue interim fubflructionis Babylo-

iczoperemallentoccupari, compulfi funr,in varias terraram parres demigrare,vrbibus originem, infülís cultum dare. His parentibus

reatz vrbes; mox ipfz parentes facte ; dum ad iuffam genuum magnitudinem & numerum Orbis ifte adolefceret. cuius vita,vt fic

licam , mutationibus aliturhactenus & mortibus. : Modo in terra moritur ciuitas, vtin mari refurgat: modo truncatur in mari,vt in

errageminetar. Nuncincineres fubfi ditoppidulum, vt & cinerum £auilla velati vento tran[lata , alibi oppidum inftauretur. — Videas

»ello abfíumi vrbes, vt ex abínmtis, alibi nafcantur gentes. Cui viciffitudini omnia elementa vel viribus fuisvel cafibusferuiunt. Quis

iefcit ZErneum figncm'ztü.ta:a*liquando.oï,gpiQa,ïcuomuifïe,dum incendiafuaeuoait? fcilicetdum vicinavafliz ——f2 dedic

ocum ,quibus ademit; atque quorum fecurirati inuidit, eorum promouitincrementa, — Sed necoofficinar.

,

-

N

»

inus deprehenditurmirabile. cuiushieme & vaflis flu&tibusnon monftra £epins belluarum, quam femin.-

untur Abiad litora,atque -na.ufragioru.m;fpe*iiagquærcf: & interilla,nouarum conditores vrbium, velu

»

! B

ere iubebis. Videbis, etiam in Zfcreaduolantem,Hircum ;il»lum,pfæ;pg:cm,mzw./mdwnon-tang-c.baumcr:am,(

on comminnendas modo fed & condendas feftinantem.. — Erit , cum fubfultans Zerza, non tam in ex -

l-

xX

uam ad oppida ftatuenda ablegabit: quorum fedesvtex voto occuparentur,fepe prioris patriz fterilitasada

iria fuiortusoccafione, varia parentum conditione varia geniturz forte. nafcuntur ex cadaueribus altarui*

o

z

era; nafcuntur ad expe&tationem U.g-cnt&igm:, nafcuntur przter opinionem hominum; nafcuntur ad tatis -

nturinfantiam fuam infirmitate,nec rariusineptiis produnt: Adolefcentiam ardore fatentur; Iuuentuten

o

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

laturitatem induflria & dexteritate demonftrant ; fenium & fenii incommoda plerumque, diffimulare 1-

' viuendo difcunt mori: ferius an ocyus,hihil intereft ad communem mortalitatem, & ad ceruffimam ..

Eotisculcincuiora ](q'mti d periodos rati ocinaris ? quid tertii,q ujd äqu'inti;q uid octauicentenarii rermunnt

»osin humano zuo climaéteres priedicas: & , fi euiciffes , exprobrarer tibi illa ipa comparatio , rei comp-

enio in homine dimenfa valetudinis fpacia, diftinctas virium vices,& in communi ac ordinaria, vtfic lo« .

ä

endendi & defcendendi zqualitatem: neque fic tamen certas temporumlegesinuenio. Quomodoig

finitas defignabimus metas? Nonne interualla earum & vicesivoluntatibushominum dependent, quibu .

;2,:-

æ.qualius,,nrihil,in,ce.r;cius? Corporis valetudinem .&.t.cimpora,:rcgitnatur,aï quidamtenor , vrnon proríum i:

ä

.4

mquetamen ab exemplis luimoris vix difcedens. — At veroingeniahominum actufque;quibus ciuitatum -

14

rme,in affiduz mutationis varietatem eo víque patent, vt,quamcunque tibiregulam conftituas, pauciora a .

ä

ceptiones collecturus fis exempla. Maneatifta inter arcanas Prouidentiz cocleftis prouifionesnorzitia: n|

uod vrbes alia fulitayalia lenta,omnes aliqua morteextinguanturs quodeoiam ad mortem [ape latentes morbifape -

wparents quod caul[as matimati aut dilati exitii plerumq,vnacau[ja intelligat, qua ceteras moderatur . quodtois

-

"eyvitam cttiitatis vbiliter regere, quaim mortis tempora curio[e de mre .

Prafarihzc libuitdeilloipífo argumento,quod Oratorix exer.cl.t,a,tionis.;crgg tra&tandum ;—fu:f.cep,er»e'Studi-G—

11

bt5 uoersuafo, Die louis ( 1. e. 11 £ INouembris ) bora VLl zaatutinainfolenni auditoriorccitandanunc publ

OH. JACOBVS BENTZIUS Argenteratenfis de Natinitate Vrbium; Alter ] OH. HENRICUS SCHAT1.

10

gta Vrbiumyverbafacient: "Tertiuss NNTONIVS SCHMIDIUS Wetteraviá Feuerbacen(is MortemVybium cun -

e indole eorum,poffemingenua &-&rcm&lajplcraquaeflp,olliceri,fi id agendumhic effet. Stilumnon przdic

tatem eius ztaris,in qua pro effectu, conarus laudari poteft, Malai ipfis relinquere fua;quam adfaere alien/-

natus, quam laboris fui Eximiiluuenes: dum modo frequentius manum operi admouere, & publicz l*

»uibuscommodum erit,auctoritate,confpectu;fauore recitantes animare,illi breuiffimi temporis officium,

" N S

intia commendat,& fuccrefcentis cura iuuentutis fuo quodam iuredefiderat, fortaffe non male collocaueri "

s & obuiis,qux dicentur,cuiuis occa(io de multis & reconditis meditandi,fubnafcipoffe videatur. Equidé.

ontam de propaganda ciuitatum vita cogitare,quam affiduas mortes Vrbium & funera lugereneceffe eft.

,profpectant € ruinis feralibuspatfim bufta nobiliffimarum vrbium;quas in communi Patría non tantum v-

itam triftiergo tamqueamplo coemiterio, magnum fcilicet & copiofum habemusde Vrbium fato comme|-

(quireregenefin,aumerarezuum culuíqueciuitatis, difpurare deanozbis; nifiquatenus vna omnespeftis q

-

r,etiam cum non nominatur: altiusafcendendum e(l,fapplicique prece coram Deo agendum,vt,quandoq

:lebre olim tot vrbium domicilium ,nunc maeftlum earundem conditorium.effe volueri. piorumfuorum ré .

ene contabefcentes, in manfuram Vrbem & Nouam colligat; vt totruinis vnam imponat ruinam , qua|

erennishabitaculi quietem dg;jþexliauere 3 vtfi quid ad fatalem fupremz reftitutionis terminum fupereft;e|-

bus mediis templa refufcitet atque tabernacula;in quibus nomen eiuslaudetur;ploria adoretur,oraculafen:

2

pleto iamindictionis munere,finiendum eít. — 'Vale Le&tor Beneuole,& Vrbem eam cogita, quznec naf.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

t5 ho ecji-cæ-,pcrio;dofs ;nq-m;cnaft»qui»a-iin.æternlra;teg& ;nec mortem admittit,quiainrcegnovitg eft. Propofiti-

«

-

"

E