LXV10b_fol_224
author: Göllnitz, Philipp Heinrich von

— EPHORUS

— .. ILLUSTRIS COLLEGII

. PHILIPPUS HENRICUS

- GOELNITZ

- VALDENSTEIN,

L. $.

/A g&-

r

oF/,

c2

z

jUS CIVILE ROMANUM, qua tale,

;(ï/

$

A

A

2 ad Im

perii Germanici Statum non pertinere, vix eft

72

2Ne,

Z

7:.

9

[

5

ui dubitet hodie inter ipfos Juris Romani Docto-

'*3

7A

À

267

:

z

res

Recte enim omnino jam olim graviterque mo-

AX

i

V

nuit Auctor Informationis Donawerdanz, Reipublice

,

N ZA

Germanicz formam non eRomanis Legibus, aut Bar-

tolo, feci ex C'«a vantia& ConfuetudinibusImperii, tum Aurea Bulla, &

Capitulationibus Cafareis, nec non Receffibus, & Conftitutionibus aliisre-

petendameffe, Nequerem Conficiunt Taboris, JcrrArgentoratenfispro

auctoritate Juris publici Romani argumenta adverfus Conringium, quip-

pequi& in Epi&ofa ad Chriftianum Ludovicum, Ducem Bruns. & Lune-

burgcnfem, "'Taciti & Moribus Germanorum Libello premiffa; & ad

Henricum Langenbeckium, Cancellarium Bruns. ac Luneburg. & inpri-

mis in Prafatione, Librode OrigineJuris Germanici prafixa, ut & C. XI.

de Germauorum Imperio Romano, de auctoritate Juris Publici Jufti-

nianzi in Germania rectius omnino pronuntiavit. Nec adGermaniam per-

tinet, q

*

uod in Annalibus Adelmi apud Freberum T . 11. Rer. Franc. ad

fecundum LEGEM ROMANAM, ut Majeftatis rei, capite

A. DCCCI.

damnati leguntur, jubente Carolo M. qui Leonem|lI. Pontificem depo-

fueranctRoma.

liluftris tamen Vir, G. G. Leibnizius, nuperadmodum

9

non

à

non fine magna reiliterariz jaCtura defunctus, in Prafatione pererudita &

perquam curiofa Cod. Juris Gentium Diplomatici magnifice fatis de hoc

Ture, ejusque Ufu in Foro Gentium, his*pronunciavit verbis: /taque ob

illam quoque Connextone

a Gentium Chrillianarum, (de quain ptoxime

& curiofe admodum nonnulla obfervavit,)qua

præcedentibus differuit,

ex veteri Romanornm pótentia faperfuerat , factum e[Je idetur , ut LE-

GES ROMANJ prape in[tar JUüRIS.GENTIUM COMMUNIS a-

berentur. — 'Undee Angli, qui fuas domi proprias babent, tamen, cum ex-

teris us dicunt , Romanas cen[et fequendas. Et Principes liberos in

Contratlibus €8' Federibus , n I fl amentis aliuque Juris Gentium €5

Pullici a&kibus ea«derm obférvvare folitos , ex boc ipfo (Codice noffro pa[sim

apparet, ita ut interdum n Formulu furit nimij oidert po[stmt.. Ita vuideo

fefeobliga[fe Imperatoves 9 "R eges fb bypotbecaomnium (uorum bonorum

€9 regnorum ; eg Ludorvicus Barvarus rerum fuarum €9 Imperii lyypotbe-

cam Philippo Ualefio Gallia *Regt tn fadere confItuit e/d. 1357 . "Dipl. 75-

pec dubium efl , idem vicifsim a "Philtppo facium. ((um eodem Plnlippo

traclans Jobannes Rex "Bobemia de Lucenfi (cuttate , lofioni ultra dimi-

dium renuntiat A. 1234 Dipl. 73. $. 4..— (arolue 1. Rex Sictlia

Dipl. 3i,in d eflamento Falcidia 9 T rebellianica detractionem probiber.

e/llibi non contenti renuntiare Legum auxiltis, etiam renuntiant glof-

fís €9 fummir: ^. Sed. dum fupervacue Notariorum cautelz, ut ipíe

loquitur, tribuit, nec videtur fane iis favere, qui Ufum Juris Roman: in

controverfiis Liberarum Gentium nimis magnificeextollunt. Quod vero

ad Germanici Imperii Statumattinet przcipue, inficiandum non videtur,

exlibera GermanicorumLegislatorum , Caffaris nimirum atque Imperii

Ordinum, voluntate , Juris cujusdam Germaniz Communis xobur etiam

in Imperii Ordinum controverfiüs illis habere, in. quibus decidendis

Respublic Imperii Particulares Judiciariam Caffaris & fuperioris Imperii

Reipublicz poteftatem agnofcere debent. Quandoquidem eniminillis

caufis tanquam privati confiderantur, Jus iis etiam Privatum adplicari

poteft, in quantum Jura Imperii domeftica, & ab antiqua Romanorum

Republica tantopere difcrepans ejusdem habitus; rerumque & circum-

ftantiarum diverfitas, non repugnant: quemadmodum exOrdinatione Ju-

dicii Czfar. Aulici & Receffu Impexii de A. cIoDocLIV. fatis abundeque

intelligitur, Qua decaufa, ubicunque divería publicarum rerum,quzin

ure Romano occurruntfaciesobíervatur (obfervatur autem in quamplu-

rimis) Juftinianzi Jurisau&toritas perperamin partes vocabitur, quoniam

non furi Juftinianzo Germania, fed Germaniz , quantum ejus forma

habitusque finunt, . Jus Juftinianzum accommodari debet. — Id quod

Juris,

etiam argumento eft, neutiquam eagdem 'I?ublici Jufunianzi

[z

quam

quam Privati, hic utilitatem effe: quiaillud quamlongiffime a Reipubli-

cx noftrz flatu deflectit; hoc verouberrima fcecunditate ad ingentem

civilium negotiorum numerum, obfervato in fingulis rerum, perfona-

rumque, & circumftantiarum omnium difcrimine, poteft aptari. Non

ignoramus autem & hic aliter fentire alios , & quidem Henricum Erne-

ftum Keftnerum Jcr. Rinthelenfemin Differtationibus de Defecftbus. fu-

rit (0mmunis in. Repullica germam'm Probl. V. nobis conftat demon-

ftrare voluiffe, nullum planeufum inJurePublico habere Jus Civile; &

cr. Wittebergenfem, Mich. Henricum Gribnerum, fuperiore modo

anno, edita Differtatione Ze Prajudicio "Principum Imperii exe/Abufn ju-

rufuflinianai, Prejudicia, qux vocat, & in CaufisJuris Publici, & in Ju-

risprudentia Principum privata, inter Ipfos non minus, quam eorun-

dem fübiectos, folicite obfervaffe. Verum noftrum nuncnon eft, hec &

id genus alia expendere curatius, aut controverfias, quz in utramque

partem agitarifolent, difceptare. — Quin potiusnegotium hoc fibidatum

exiftimavit Vir JN(obiliff. Confulti[J. atque Excellentifsimus , DN. YO. 1À,

COBUS HELFFERICHIUS, J. U. D. Serentfsimi Ducis noftri Confilia-

riuny Summiqueinter nos Provocattonum Tribunalts Affelfor €9' in Hluftrs

Collegio adbuc Politices ac Hifloriarum nunc uero €9 furisPublici Profe[for

merttisfimur :quippe,qui ultimum novumindulgentiffime collatum mu-

nus rite aditurus, in argumentum Orationis aufpicalis hanc ipfam mate-

riam fibi delegit, & , preterquam , quod de Politicesac Hifteriarum cum

ure Publico nexu quzdam prafabitur, de USU & ABUSU JURIS CIVI-

LIS ]USTINIANXEI IN JURE PUBLICO præcipue differetad D. pro-

ximum XXX. Junii, Ad quam Panegyrin, hocfrequentiori, ut confidi-

mus, auditorio celebrandam, quod ipfimet Sereniffimo Duci noftro atá;

Patriz Patri, ut & Sereniffimo Filio, Principi Hzreditario, pro fingulari,

quá Dn. Profefforemnoftrum profequuntár, clementii, actum huncau-

fpicatorium folenniL—cgatione coronare placuit—,omnes omniumOrdinum

& Collegiorum Proceres atque Cives decenter ofïïciofeque invitamus.

PP. þcb Sigillo Huffri C o/legü Dom. V. poft Trinit. A cIsloccXVAl.

Tubingz Literis, JonANNi$ CuNRAD: Rauil.

m

X xu 4O ),:/

f

N

— EPHOR

ILLUSTRIS COLL

-

PHILIPPUS HEN -

d

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

D

- GOELNI lus

m

WALDEN STE

g

d

-

HIBHHHER

—

:äl,-;

ä

L. $

14

'45

a Rtct

i

i 2»

13

/V

f

*

E

z

2

US CIVILE ROMAN

r

R

)

x

As

;

ad lmpern Germanici Statüm nà,;

C

c:/) $

e

d

A

e

ui dubitet hodie inter ipfos J'

'QïJ

iM

r

fCS.

Recte enim omnino jam c-

:

,

A

VA.

(ä,?,

11

,

2

nuit Au&or Informationis Donax

s

Jx/

Germanicz formam non eRomi

10

tolo, fed ex Q'ta vantia& ConfuetudinibusImperiij-

Capmulatmmbus Cafareis, nec non Receffibus, &'. Co

petendam effe, Nequerem Conficiunt Taboris, Jcri -

auctoritate Juris publici Romani argumenta adveríus

pequi&in Epiftolaad Chriftianum Ludovicum,Du

bureenfem, 'Taciti & Moribus Germanorum Libe-

Henricum Langenbeckium, Cancellarium Bruns. ac.

mis in Prafatione, Librode Origine]uris Germanici |

de Germauorum Imperio Romano, de auctoritat|-

nianziin Germaniarectiusomnino pronunmavn:. Neg

tinet, quod in Annalibus Adelmi apud Freberum *1

ä

[

A. DCCCI.fecundum LEGEM ROMANAM, ut|

damnati legantur, jubente Carolo M. qui Leonem1ll -

fueranctRoma.

liluftris tamen Vir, G. G. Leibnizit

9

1

W/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com