LXV10b_fol_156
author: Hiller, Matthaeus

EUCIUU EE

MATTHZSBUS HILLER,

SACRO-SANCTAX THEOLOGLE GRAECIEQUE

ET ORlE*N«TAL. LINGUARUM PROFESSOR PUBLICUS.

Salutem. Lectoribus dict.

ECANOENGS

3 cï S

-

D.

4

A (&,

Z

Uo tempore Argentoratcnfes in publicum eäidere facrorum codicum verfio-

L]

fa nem,quam i

ntra annos XL. finceri circumfpe&tique judicii TheologusSebaftianus Schmidtius

$

(

b

J novam meditatus fuit, memoria tenco, audire me ex fide dignis hominibus, qui de ratione

;

Z

f

le

fludiorum fermonem ionjecerant, fuiffe unum atque alterum, qui Optimi Viri inftitutum ve-

A

AL

i

2

»

WP luti intempeftivum carperet, novamque verfionem in aliatempora premendam Judicaret, ne,

ä?f/?ï&./

ï

£ Quod gloriz & xdificationis effet, in autoris contemptum, vel in Lutheri, vernaculi Interpretis,

verteretur. Equidem,qui foleo interpretum facrorum multitudinem proficientis Ecclefiz ar-

rcprehenüonem

gumentum agnefccrc,

quodque DEI de proximo arbiter Mofes fecir,animo maximé praoptare, ut totus popu-

bus preparatum laborem, protinus in di-

lus prophetet : ut audiveram finiftris fermonibus differri magnis ufi

verfum tranfivi, — Fatendum quippe vel invitis eft, non alios Do&ores majorem Ecciefiz DE! zdificationem

attuliffe, quàm qui eloquia divina ex originario textu in vernaculam verterunt, Áb his, cüm primum hite-

rz meliores ad priftinam dignitatem rediere, linguam Hebraorum intelligere, Seriptura feufa interpretari, du-

Neque largius,credo, tor-

bia religionis folvere,

& calumniatoribus facrarum literarum os obflruere didicimus.

rentes cognitionis divinz in Ecclefiz agru

m exundarunt, quam iftis temporibus, qgibus certatim eruditi homines

in acrorum codicum verfionem incubuere. Neque, fi in pulcherrimum ftudium ingenii viresprofundimus, fan-

&iffimoque opere omnis femita fervet, metuendum à boais cordatisque expofitoribus eft, ne anteceflorum vir-

tus & indu(lria oblimetur. Suum cuique interpretum manebit nomen, & intemeratus honos relinquetm omni-

bus; neque majuseft àverfionibus latinis periculum, quàm abs Theologorum fcholiis, vel commentariis, in queis

L

do&liffimus quisque &à contribulibus, & quoties Xste« 2675« videntur «e4sj«.à fe ipfo diffentit. Quin ipfa mentis

noflrz imbecillitas, quz adhuc aliquatenüs fcire & prophetare cogitur, interpretum multitudinem requirit.

Quamvis enim fit

qui conrinuis lucubrationibus improboque labore transferendi non exiguam facultatem pa-

rtavit, non tamen unus u

llus Scripturz difficultates füperabit, neque reconditos ejus fenfus altiffimeque la-

ines perfequetur , quín aliis eodem animi ardore & induflria fcrutanti-

tentes peregrinarum vocum orig

Igitur ipfe Lutherus, in vertendis DEI oraculis fuüummus at-

bus, plura poft fe accuratius explicanda relinquat.

tifex, multa litura verfionem do&iffimam cohercuiffet, fi, quz poft ipfam aliis paraphraftis patuere,

contïgäffcc ei

legere. Neque damnum, opinor, faciet Ecc

lefia noftra, f1 interpretatione uteretur, quz Lutheri; quantumvis ha-

Genus incomparabiäcm, nitore, elegantia, caterisque virtutibus anteiret, Vewmmïmvcrö,'quum viri divint

dotes & ingenium nemo hadtenus vicerit, nemo etiam, quod quidem íciam, zquaverit, ac metuendum, ne no-

vus aliquis Interpres, vitiis,qua harere vernaculz verfioni putavit, fümma curá vitatis, in alia plura; vel in majo-

ra incurrat: exiflimamus, neminem facilé hanc interpretrandi provinciam in fe recepturum, aut, f1i faciat, non

am veteri antelatam Ecclefi's noftris commendet.

Interea fumma vi & ope anniten-

reperturum eíle, quie

dum nobiseft, ut quam nobis viam ad referandos Scripturz fenfus herculeo labore Scribz Regis coelorum

aperucrünt, alacriter infi

iftamus.

)uod , cum fui etiam muneris pofthac fore Judicaret, Politiffimus

& egregius Juvenis , JOHANNES GEOROGIUS GAÀNSLIN, SinpzLEiNGENSiS, indefeíla haCtenus

diligentia in fludium Ebraice linguz incubuit, atque,ut notitiz illius publicem daret fpecimen, CHRISTUM

PATIENTEM IN ISAACI PATRIARCH/E ameeniffimo TYPO przfiguratum, Ebraico fermone cele-

Quem , ut benevolé ad primam die Martis pome-

brabit, argumento à tempore Carenarum haut alieno,

ridianam in Aula Philofophorum zftiva audiant, quibus in honore ac pretio Prophetarum admirabilis di&io,

& quos orator fautores atque focios habet ftudiorum, decenter hinc rogamus. P. P. Dominica Palmarum; Anno

reítitutz Salutis M D CC.

Typis JOH. CONRADI REISII,

4 87

p

x

o

Ea

r

ERa Usul

MATTHJUS HILLER,

SACRO-SANCT4 THEOLOGLE GRJECJEQUE

ET ORIE-NTAL. LINGUARUM PROFESSOR PUBLICUS.

Salutem. Lettoribus dicit.

CT

"i

Uo tempore Argentoratenf esin publiwm edidere facrorum codicum verfio-

d

7^

728

.

f2

2

N

p

? nem,quam 1

ntra annos XL. finceri circumfpectique Judicii Theologus Sebaftianns Schmidrine .

novam meditatus

fuit, memoria tenco, audire me ex fide dignis hominibu^

kx

£

N

2

2

5

d

fludiorum fermonem iajecerant, fuiffe unum atque alterum, qui Optimi Vi

e».

:

QU luti intempeftivum carperet, novamque verfionem in aliatempora premend:

Y

$

A

RY

92

Z

D

uod gloriz & xdificationis effet, in autoris contemptum, vel in Lutheri, verr -

reprehenfionem verteretur. Equidem, qui foleo interpretum facrorum multitudinem profici -

X

gumentum agnofcere, quodque DEI de proximo arbiter Mofes fecit,animo maximé praoptar|

ut audiveram finiftris fermonibus differri magnis u(ibus preparatum laboren*

W

lus prophetet :

verfum tranfivi, — Fatendum quippe vel invitis eft, nona

lios DoGores majorem Ecclefix D]

Ab his, df

19

attuliffe , quàm qui eloquia divina ex originario textu in vernaculam verterunt,

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

rz meliores ad priftinam dignitatem rediere, lingaam Hebrzorum iatelligere, Scripturz feufa-

18

bia religionis folvere, & calumniatoribus ficrarum literarum osobftruere didicimus. Neque la

rentes cognitionis divinz in Ecclefiz agrum exundarunt, quam iftis temporibus, quibus certatin .

17

in facrorum codicum verfionem incubuere. — Neque, fi in pulcherrimum fludium ingenii viresp.-

&iffimoque opere omnis femita fervet, metuendum à bonis cordatisque expofitoribuseft, ne i.

16

tus & induftria oblimetur. Suum cuique interprectum manebit nomen, & intemeratus honosr| .

O Baane Q

ä

bus; neque majuseft àverfionibus latinis periculum, quàm abs Theologorum Ícholiis, vel comm.-

L

15

do&iffimus quisque & contribulibus, &, quoties &t« 22« videntur nodnja. À fe ipfo d:flentit.

Focus

noflrz imbecillitas, quz adhuc aliquatenüs fcire & prophetare cogitur, interpretum multii-

N

14

Quamvis enim fit,

qui coninuis lucubrationibus improboque labore transferendi non exigua|-

ravit, non tamen unus ullus Scripturz difficultates fuperabit, neque recondit

os ejus fenfus

13

tentes peregrinarum vocum origines perfequetur , quin alis eodem animi ardore & inc-

E

. HENN

bus, plura poft fe accuratius explicanda relinquat. — Igitur ipfe Lutherus, in vertendis DEI oraj?

tifex, multa litura verfionem do&iffimam cohercuiffet, fi, qua po(t ipfum alus paraphraftis patu

11

legere. Neque damnum, opinor, faciet Ecclefia noftra, f interpretatione uteretur, que Lutheri-

!

&enus incomparabi

j

em, nitore, elegantia, caterisque virtutibus anteiret, — Verumenimveró, la

dotes & ingenium nemo hactenus vicerit, nemo etiam, quod quidem íciam, zqua verit, ac me

10

vus aliquis Ínterpres, vitiis, quz hxrere vernaculz verfioni pntavit, (lamma curà vitatis, in alia p|-

ra incurrat: exiftimamus, neminem facilé hanc interpretandi provinciam in fe recepturum, at

reperturum eífe, qui eam veteri antelatam Ecclefi's noftris commendet. — Interca fumma Y

dum nobisefl, ut quam nobis viam ad referandos Scripturz fenfus herculeo labore Scriba?

iltamus.

aperuerunt, alacriter infi

Juod, cum fui etiam muneris poflhac fore judicaig—

& egregius Jovenis, JOHANNES GEORGIUS GAÀNSLIN, SiNDELFINGENSIS, i|

diligentia in ftudium Ebraice lingua incubuit, atque,ut notitiz illius publicem daret fpecime-

PATIENTEM IN ISAACI PATRIARCH/E ameaniffimo TYPO przfiguratum, Ebraii

brabit; argumento à tempore Carenarum haut alieno.

Quem , ut benevolé ad primam |

ridianam in Aula Philofophorum zftiva audiaut , quibus in honore ac pretio Prophetarum -

& quos orator fautores atque focios habet ftudiorum, decenter hinc rogamus. P. P. Dominicaiï

reítitutz Salutis M D CC.

ä

E

Typis JOH. CONRADI REISII,

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1

M