LXV10b_fol_131
author: Hiller, Matthaeus

-

MATTH.£US HILLER.,

LOGICAZ, METAPHYSICAZ, LINGUARUMQUE ORIENTALIUM

PROFESSOR PUBLICUS

:

— Lediori $alutem !

2 73 — ais

-

| Am cl-TeþCodicum divinitus ;patefa&orum'amplitudinem & gravitatcm, ut

q

z

n

, ,

ab unius verbi , vel unius adeó literule fenfu ardui montes, i. e. funima rerum momenta pen-

-;J

deant, quz à lectoribus neglecta integri loci fententiam impedire, vel abícondere poffint, non

(,3

A

C

Es

(

ibunt inficias, qui de invefligando genuino verborum fenfü ferió cogitarunt.

Quod ipfum,

C

i

an circa illuftriffimum locum Exodi VL z. precipué contigerit, ex his eruditi judicium facient,

NS

qua ftatim hic a perire conftitui.

In expofitione laudati commatis valde eftuarunt Interpre-

tes.

Cüm enim negare videretur divinum nomen ^ Patribus revelatum, quia dicitur: Apparui Abrahamo,

Ifaaco & Jacobo in Er, ScHADDA], atin nomine meo n non innotui eis: funt, qui cum Simone Epifcopio do-

cent, nomen pofterius non effe defignativum efTentiz, de qua Patribus conftiterit, fed ad complementum dunta-

xat promifïionis de obtinenda Canaanitide pcrdif&cndum, Mofi revelatum effe. — Alii; quoniam ex pluribusGe-

nefeoslocis manifeftum fit , Patriarchas in benedi&tiouibus; in juramentis, in precibus ac divinis apparitionibus

vel ufurpaffe Tetragrammaton, vel ex DEO faltem audiviffe , particulá negativa w* interrogative fumta textum.,

cum Venerabili Beda expofuere: Ego fum Dominus, qui adparui Abrahamo & caterisin DEO Omnipotente, &

nomine meo ADONAI, 70nnze cognitus fum eis? . Alii denique notitiam laudati nominis, quam Abrahamus cum

Ifaaco & Ifraele habuit; gradu foliim à pofterorum fuorum notitia diftia&am fuiffe volunt,quatenus inifto nomi-

ne prztet infinitam effentiam, Patriarcharum zvo revelatam;eorum quoque compleméntum, quz de occupanda

Canaanitide przdixerat Numen,pofleris fignificaffet.

Liceatergo poftaliorum conje&uras noftram quoque de

hoc loco profcrre fententiam. — Exiftimamus autem unius voculz dextra interpretatione omnem tolli difficulta-

tem, nimirum, fi ipfum C22 /abem, non ad Patriarchas,fedad remotius (ubje&tum, eorum fc, progeaiem, lraelitas

referamus; unde ila commatis verfio nafcatur: Eg» fum Dominus, adparui quidem Abrahamo, Ifaaco & Jacobo

in Deo-primo Omn.ipt)tc'ntc,fcd in ho mine meo [sgova nondum innotui Trris; id efl,nondum apparui //raelitir.

Exqua vocisaccepnonefillud primüm coufequ'tur; DEI vocabula EL ScHADDA]; ac;quod vulgó quatuorliterárum

vocant,uon in(inuare hóc loco diffin&um revelationis Subje&üm. Nequei(tud ex nominum diverfitate colligitur;

quum quodlibet iftorum nominum F/fentiam fempiernam & à nullo dependentem infinuet, Nam »x Er quidem

PRiMuM fignificat, ac affiaitatem habet cum Chaldzorum ac Syrorum vocibus w Zíual, & &ow zfvla, i. e. princie

pium, Arabumque vecbo avvela, przceffit, à quo 4«vvalo; Prior, Primus,& 4vvalato Principium. Eoque fignifi-

catu in hebraicis quoque voluminibus frequenter, noftro quidem judicio,ufitatum efl, L1t Ezech.XXXI. n.. Beja4

EL Gojim,in manu Primi, velPrincipis gentium.apud etindem cap.xxxt.21. E[? gibborim; Primi feu Principes Po-

tentum; & falm. xxix. .. Beze Elia Filii Principum, kemque Exodi xv. ubi quentur: 44: camocha baelim e-

bova;quis tib 0 Domine, Ducfor l/fraelitarum, par eft intec Principes, velinter principatus? Angelos intelligit di-

vinus vates, quos Divus quoque Paulus 4rxtc nominat.. . Neca(ferere dubitem, principiinotionem omnibus pené

cox Elim in veteri 'eftam. obviis aptari ac tribui poffe.

Necab ifta duorum nominum mente dillonatipfum

"v Scbdd:ü,tf**f , quod, ut aliàs fufius docendum, n« e 9 ncio; fontem vel uber exiftentium rerum fonat. Etve-

ró plura ejus generis in Scripcura facra reperiasqua, ( diligentem na&ta fuerint expofitorem, fine dubio etiam in

Tücem protralentur. — llade laude fua dignos exiftimamus, qui facrarum literarum ftudia non perfun&torié tra-

Gant, & prima flatim juventa guftum aliquem earmm percipiunt , quo deinceps habiliores ad fnperandas divini

textus difficultates fiant.

- Horum in cenfum.jure meritoque referimus przflantiffimos fecundz laurez Can-

didatos, qui profeduum in facratiffima Hebrzorum lingua fpecimen publicum daturi, commilitonum more, ar-

umentum ex morali Philofophia fumtum, propriaque induflria diduCtum hoc ordine perorabunt:

1 GEORG-cU NRADUS $3us$8/ Reutlingenfis,de E/upmilitatis Effcctibur.

Il. ZACHARIAS

Eu

OHANN-RUDOLPHIIS pé3o£$2y/

GQRZ&SX*E/ Tubingenfis, Ze c2XC

d

ericordium pramtis.

Tubingenfis, Ze Longantmttate.

lv.

Denique CUNRAD ALBRECHT €&G69I(Us$2000/ liracenfis,

de Patientie fructibur atque commodit, vetba facturus efl.. .

liteidem AGui ad VII. Augufli diem, hora IX,

attemeridiana intereffe , & Candidatorum noftrorum induflriam acceudere velint , qui huic ftudio vel favere,

vel incumbere hactenus confueverunt, officiose humaniterque rogamus.

| P. P A'Tuli)ingæ Dominica IX. Trinit.

Anno reparatz Saluti: M DC XCIV.

ïnuä; .jþ;ïïcþr;gmx REISIL.

"

—

CT

.

f

*

*

dis d

E

MW

J

T

L

$

E

*

v

ha

s.

(

:

ie

g

.

pee

^

w b

ä X

k

*

Bone

T

T.

€

$.

i.

*

W

hs; r

E

^A

"

E

N

d

-

MATTH.E£US HILLER.

LOGIC/E METAPHYSICAZ, LINGUARHMQUE ORIENTALIUM

5

3

OR PUBLI

Ledlori $alutein !

-- 3—

,ï

of

:

Z Am elvTe—Codicugh« divinitus patcfa&.orum'amplitudinem & gravitatem', ut

bl

ij ab unius verbi , vel unius adeó literule fenfu ardui montes, i. e. furima rerum momenta pen-

I

I E.

* w

N

deant, qux à le&oribus neglecta integri loci fententiam impedire, vel abfcondere poflint, non

Es

ibunt inficias, qui de invefligando genuino verborum fenfu ferió cogitarunt.

Quod ipfum,

g

(

o d

ancirca illuftriffimum locum Exodi VI, z. precipué contigerit, ex his eruditi judicium facient,

e

NS

-

quz flatim híc aperire conftitui.

In expofitione landati commacis valde aftuarunt Interpre-

tcg. -Cüm' enim negare videretur divinum nomen ^ Patribus revelatum, quia dicitur: Apnseis Abrahama.

laaco & Jacobo in EL ScHADDAJ, atin nomine meo mn' non innotui eis: funt, qui cum Sin-

-

N

N

cent, nomen poflerius non effe defiguativum effentiz, de qua Patribus conftiterit, fed ad con.

xat promiffionis de obtinenda Canaanitide perdifceodum; Mofi revelatum effe. — Alii; quon

-

nefeoslocis manifeftum fit , Patriarchas in benedi&iouibus; in juramentis; in precibus ac di -

*

vel ufurpa

ffe Tetragrämmatcn, vel ex DEO faltem audiviffe ; particulà negativa w* interroga

.

xX

cum Venera

bili Beda expofuere: Ego fum Dominus, qui adparui Abrahamo & caterisin DE-

nomine meo ApoNai, 5onne cognitus fum eis?. Alii denique notitiam laudati nominis, quas

z

Ifaaco & Ifraele habuit; gradu folim à pofterorum fuorum notitia diftin&am fuiffe volunt; qv

am effentiam, Patriarcharum zvo revelatam;eorum quoque complementum|-

o

ne prater infiait

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

Canaauitide prz

dixerat Numen, pofleris fiznificaffec. — Liceat ergo poftaliorum conje&uras -

Exiftimamus autem unius voculz dextra intcrpretationc on

hoc loco proferre fententiam.

m,eorum fc, -

tem, nimirum, fi ipfum cn2? labem,nonad Patriarchas,fedad remotius fubjectu

:

referamus; unde iíla commatis verfio nafcatur: Eg» fum Dominus, adparui quidem Abrahan:.

in Deo-primo Omnipotente,fed in nomi

nemso ,

[gzova nondum inriotui Teris, id eft, nondv

mum coufequ'tur; DEI vocabula Er. SCHADDA], ac, quod vulc*

ä

Exqua vocisacceptione illud pri

vocant,uon infiauare hóc loco diftin&um revelationis Subje&um. Neque iftud ex nominum «

endentem infinuet,

;IE-,

quum quodlibet iftorum nominum Fífentiam femprerpam &à nullo dep

ä

ä

PaiMuM fignificat, ac affiaitatem habet cum Chaldzorum ac Syro

rum vo

cibus ^w Z«4l, & N-

Primus,& A4vvalato Princi|

14

pium, Arabumque vecbo avvela, praceffit, à quo 4vvalo, Prior,

ä

catu in hebraicis quoque voluminbus frcqüpntcr, noftro quidem judicio,ufitatum eft.. Ut Ezi

ELGojim,

in manu Primi, velPrincipis gentium. apud eundem cap. xxxr.21. Ele gibborim; Prit -

À

tentum; & Pfalm. xxix.i Be

n Elim Filii Principum, ltemque Exodi xv. ubi quzntur: Mi

pare(t inter Principes; vel inter principatus?

boa;quis tib' 0 Domine, Dudor l/raelitarum;

»

vinus vat'c"s;«qqfos Divus quoque Paulus ^rxic nominat..

Necallerere

dubitem, principii notic

l(

11

cyex Elim in veteri T'eftam. obviisaptariactribuipoffe. ^ Necabiffta duorum nominum n

-

i

VHayny 49) 3Dap c$ovrQe,

fontem vel nber exiflentium re-

"w Schaddaj, quod, ut aliàs fufius docendum,

»

*

-

10

ró plura ejus generis 10 Scriptura.

facra reperias,qua,

*

(i diligentem na&a füerintexpofitorem

p

;

Tücem protralientur.

i

. Hade laude fua dignos exiftimamus, qui facrarum literarum ftudia n|

&ant, & prima

flatim juventa guftum aliquem earnm percipiunt , quo deinceps habiliores :-

cextus difficultates fiant.

Horum in cenfum jure meritoque referimus przflantiffimos ft

m

didatos, qui p

rqgf;&uum

*

in facratiffima Hebrzorum lingua fpecimen publicum daturi, comt -

morali Philofophia fumtum, propriaque induflria diductum hoc or

E

dine perc -

gumentum ex

"

I

— l GEOR

G-CU NRADUS 35u$$5$/ Reutlingenfis,e

Humilitatis Effzctibur.

- HI

OHANN-RUDOLPE-

€GRJS/ Tubingenfs, e cAXGiferico

rdium pramtis.

Tubingenfis, Ze Longanimitate. — 1V.

-

^

z

"o

Denique CINRAD ALBRECHT €G699/U$ -

;«,

teidem A&ui ad VIL Au.

de Patientia fructibur atque comm

*

oda, verba facturus efl.. -

ftrorum induflriam accendere velint , qui h

q-

;E;Illï]

aütemert!

diana intereffe ,& Candidatorum no

vel incumbere ha&tenus confueverunt, officiose hu

:

maniterque rOgamus.I " P. P .'Tuþingæ Ü

Anno reparatz Saluti: M DC XCIV.

Vs OR GONRAD nE

1

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com