LXV10b_fol_092
author: Kaldenbach, Christoph

$

CHRISTOPHORUS CALDENBACH,

ELOQ. PROFE

Ejusdem ftudiofz Juventuti in Academia Tubingenfi

Sal. Dic.

"1':. Y

Jlfic)l

e

w

&iorem,a& confer-

um

i

A -

a^

h 1 araum ceterarum , fic Hifori« quoque notitiamre

7G

hus

Qs vationem per tot fecula, vimque feculorum, acdentem «vi, omnia confümenuis,

Z

5

?

'j

9 M'.'

DEOunicé deberi ,

M

(f/

-

v

,

uinon intellieit : nz 15 ncquede providentia Numinis undiqua-

x

w

ucadmirabili, nec

eartium inuniverfüm genus humanum emolumentis , recté ju-

N

*

-

RC

—

!

Icat.

Y

A ed

Y

d

)

N

E

V.

"

ri

uid enim luminis omni in vitanoftra ac focictate füpereffet , oculum Hifto-

nc

BN

—

ÁN dX

zM

»"v

T -'

.

od

acfitollas ? Hac noncoecutire nosin rebus gerendis, fpectantibusque có bonis con-

Y

;

filiis ; non vacillare in fpe bona, DEO omnia committente ; non hafitarein fenten-

/

Wae

J

" Y y

&1

*f

tiis ac judiciis de quarumcunque rerum , qua (üb cognitionem noftram cadunt , fta-

u

-

fa

ci& i

naia :

tuac conditione,facit — Hac praterita prafentibus applicando , non declinarenos

aut cxorbitarc , hincin ignaviam, indein pracipitantiam, ifthinc intemeritatem quamvis, vi-

u

to cordato & circumfpecto indignam, permittit.— Hzec deni

e per actionemmundi fcenicam , qua va-

riantibus fáltem perfonis idem usque rerum argum

entum exh

ib

et , ncoffendamusin partibus , unicuique

noftrüm affignaus , dux & dire&rix provida przftat. — Catterüm , cum felatiffimé nomeniftud diffundat;

jamque Natzrenos , & rerum , quas ambitu ifthzc füo includit , fcientiá pleniori Hiftoria imbuat ; jam exem-

pl* omnigenis; cümad ftudium recti, tum ad iniqui fugam , inomniactionc inftruat ; & cxemplis quidem

tot populorum;tottemporum ; univet(alibus , fingularibus ; antiquis, recentioribus ; peregrinis, domefti-

cis : dubites haud immeritó, quenam,

totinter fpecics, alteri dignitate fimul, & perfüafionum efficacià , ve-

niat pracferenda. Atqueinter omnes, quoq gentium quidem diverfitatem (pc&at ,mutuam fibi deprinci-

patulitem inprimis Graca & Romana Hiftoria pridem fecere. — Saneeft Graca antiquior , fed fabularum in-

volucris obfícurior : Romana autem recentior eft, fed rerum eeftarum veritate certior. Illa rerum, quas

natrat , multitudine copiofior ; hzc magnitudineadmirabiliorcft. Exilladoctrinz ; ex hacvirtutiscxem-

plaillufriora petas. Illa moribus ; hzcctvi

atiaptio:. Illiinventorem plurimarum artium populum ; hzc

maximarum gentium victorem ccelebrat.

ä

la vitz praceptis ; hzc Ducum ideis abundat. Illam fcripto-

rum cloquentia & fuavitas ; hanc gravitas, fidcsquemajor commendat. — Sed, quemadmodum rectiffimé

omnium faciunt , qui ifthoc in certamine non Itquere fibi pronunciant ; cum tam multa fcutrinque offe-

rant, qua velalteri peculiaria , velutriquecommunia, palmam aut vendicentalteri, aut faciantambiguam:

icnon minusapte feex ifto velut labyrintho expediunt , qui , ad le&ionem prafertim , & fru&umin ftudiis,

cum eft perventum , jun&turam hic quandam , & mutua velut confortiaundiqueurgent , ftatuunt , defide-

fant ; cum & vinculum tale , ac

quafi affinitatem quandam , amba pra fe ferant ; & imperfectionis culpam

alterius neglectus vix poffit defugere. | Fecit idcem hactenus , & porró etiamaliis faciendum füadere cogi-

taj: , Elegantioris Litevatia findio , mormnque politurá , tafigniter Commendalilis Twvenis Adolcfcens,

DN.JOHANNES CHRISTIANUS $ronmann/ 255

Hicenim , cum haud perfunctoriam có usque navare opcram incaftris Mufarum , quibus juratá fe fide addi-

xit , dignamque ifthic &Majorum exemplo, [beINCLTTTI PARENTIS, expeclatione omnium , militiam

exercere vcllet ; cum aliis difci

plinis anteomniaHiftoriz quoque ftudium accuratius jungendum effc fibi

duxit: ac proinde in ipfa adyt

a & meditullia omnis Hiftotiz , a nempc , qua utriusque gentis , Graczeac

Romanz, pulcherrimáco

pulà, resgeftas comprehendit ; operà impensáanimum penetravit. Quemin fi-

nem,SPECIMINEaqu

u

oquefe ORATORIO commendaturus nunc publicé , oftendere

gefüit ;

antum

utilitatis & commodi utraqueilla HIST O RIA , G RJE CA nimirum , & RO MANA , ad

hauriendaminde

d

prudentiam civilem, lectionis indefeffz ftudio praftet.

"Declamatio in diem D.* Veneris proximum , bora 2.

pomerid. inftituetur. Cui ut interfitis frequentes ,

faventesque , orem operofiüs ; nifiultro etiam ipfo exem-

plo vos füffragaturos Theocrito fciam, 1n hoc

fuaviffimo non minüs, quam veriífimo , effato : Non tbymus

apibus , aut vos cicadis dulcior cfl

, quam þonis mznt;'buæ/ bz'jiorz'amm motitia. Dominica Judica, Anno Salu-

tis M DC. LXXIX.

——

LITERIS KERNERIANIS

j

d

-

£

f

nE dÀ

a

:

d

E

[

[

d-

—

F

-

-

i

2X

k

—

&..

-

.ï

m

-

.

^

53

E

m

^

fv

x

-

v)

x—../

?

HORUS CALDENBACH,

CHRISTOP

ELOQ.PROEL

Ejusdem ftudiofz Juventuti in Academia T ubingenfi

Sal. Dic.

A

e

A

| confer-

'Zi Y

f/,-'lc)*

$

!'

A U m

" araium cazterarum, fic Zjfori« quoque notitiamrectiorem,ac

2

p

«el vationem

omnia confümentcis,

7N

E

per tot fecula, vimque feculorum , acdentem «vi,

i

: Qu

i

DEOunicé deberi,

uinon intellieit : nz 15 ncque de providentia Numinisundiqua-

M

P

[f

w

li

N

ueadmirabili , nec

eartium inuniverfim genus humanum emolumentis , recte ju-

SS

:

Z

^

»

Icat.

uid enim luminis omni in vita noftra ac focictate füpereffet, oculum Hifto-

med.

d

O

24

AoSNM:

:)

W

ETAN

»"vs

riafitollas ? Hacnoncoecutire nosin rebus gerendis,

fpectantibusque có bonis con-

7395 ;11 (;*nf'Pn-

Ia

h-:x

áme o

/&x

4«

3]

filiis ; non vacillare in fpe bona, DEO omnia committentc ; non hx

|B

N -

)

NAS

V*

--

"T Y

—— — f

tiis ac judiciis de

-.iu

arumcunque rerum , quz füb cognitionem noitra

"

tuac conditione,facit. — Hac praterita prafentibus applicando ,nor

fi in ai :

aut exorbitare , hincin ignaviam, indein prxcipitantiam, ifthinc intemeritate

--

£o cordato & circumfpecto indignam, permittit.— Haec denique per actionem mundifcer.-

riantibus faltem perfonis idem usque rerum argumentum exhibet , ne offendamusin parti

l-

noftrüm affignaus , dux & dire&rix provida praetat. — Caeterüm , cum fe latiffimé nomen1:-

jamque Aatzrenos , & rerum, quas ambituifthac füo includit , fcientiá pleniori HiftoriaimL,

plis omnigenis; cümad ftudium recti, um ad iniqui fugam , inomni actionc inftruat ; & ex:

Bi-

tot populorum;tot temporum ; univerfalibus , fingularibus ; antiquis; recentioribus ; pereg -

n

RD

cis : dubiteshaud immeritó, quenam, tot inter fpecics, alteridignitate fimul, & perfaafionu

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

niat przferenda. Atqueinteromnes , quod gentium quidem diverfitatem fpectat , mutui-

€

l [2

Ro

patulitem inprimis Grzca & Romana Hiftoria pridem fecere. — Sanc eft Graca antiqgioï ,f

I

E

volucris obfcurior: Romana autem recentior cít , (ed rerum geftarum veritate cettior.

i

natrat , multitudine copiofior ; hzcmagnitudineadmirabilioreft. Exilladoctrine ; exha-

plaillu&riora petas. Illa moribus ; hecctvi

atiaptio:. Illzinventorem plurimarum artium

EE

ï

maximarum gcntium victorem celebrat.

lla vita praceptis ; hzc Ducum ideis abundat "

O Baane Q

-

rum cloquentia & füavitas ; hanc gravitas, fidesquemajor commendat. — Sed, quemadmc.

E

H

omnium faciunt »qui ifthoc in certamine non liquere fibi pronunciant ; cum tam multa:

EHHHHHHHHHHHH

TffpRS

D

rant, qua velalteri peculiaria , velutrique communia , palmam aut vendicentalteri, aut faci -

H—bf—

xï : Hj

Focus

ä

ficnon minusapté (c ex ifto velut labyrintho expediunt , qui , ad le&ionem prafertim , & frt

N

cum cít perventum , juncturam hic quandam , & mutua vclut confortia undiqueurgent ; £ -

rant ; cum & vinculum tale, ac quafi affinitatem quandam , ambe pra ft ferant ; & imper f

E

alterius neglectus vixpoffit defugere. — Fecit idem hactenus , & porró etiamaliisfaciendc

i

tat , Elegantioris Literatuwa fIndio ,morumque politurd , inftaniter Commendabilis Twvenis AAdolc| *

12

DN.JOHANNES CHRISTIANUS $ronmann/ 7-

11

-

Hicenim, cum haud perfunctoriam eó usque navare operam incaftris Mufarum , quibus ju -

xit, dignamquce ifthic Majorum exemplo ,

eINCLTII PARENTIS, expetlatione on

ïï

10

$

exercere vcllet; cum aliis di(ciplinis anteomniaHiftorie quoque ftudium accuratius jun -

duxit: ac proinde in ipfa adyta & meditullia omnis Hiftoriz , ca nempc , qua utriusqueg -

Romanz, pulcherrimá copulà, resgeftas comprehendit ; operá impensáanimum penettz

nem; SPECIMINE quoquefe ORATORIO commendaturus nunc publicé , oftendere ;*

utilitatis & commodi utraqueilla HISTORIA , GRJECAnnimirum, ROMANA, adI

prudentiam civilem , lectionis indefeffz ftudio preftet. — "Declamatio in diem D.*o. Venerisp

7

omerid. inftituetur. Cui ut interfitis frequentes; faventesque, orem opcrofiüs ; nifiultró «

plo vos füffragaturos Theoctito fciam , 1n hoc füaviffimo non minüs; quam vcriffimo , eí

6

apibus , aut vos cicadis dulcior eft ,

quam þonis mentibus bifloriarum uotitia.. Dominica Jud-

- tis M DC. LX)?IX.

-

5

-

L

LITERIS KERNERIANIS

a

4

o

3

2

b/'/ Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH WWW.yxymaster.com

1