LXV10b_fol_035
author: Camerarius, Rudolf Jakob

QD

WPSAN:

Gd

MP PN

d2

$9 90

$

]

t

x rita

vt

9

EY

*

s

E

Es

A

xe

m

s*

iA

quupE

Pt

E

ä-?-

ld

a a

i

n

g

alinis

ait

ais

o5 ab o5

i

indn

aa as

3* öä:

e N ec N

«

j

N'oc N eo N N SeRAN O

"Ne

ïä;äf

Ex N

DECäNUS

COLLEGIUM FACULTATIS

MEDICA IN ALMA EBER.

HARDINA,

Ledl. Ben. $al.

éMd « ixacs (slv igDic GerelAadh , i ul muUTS Duval fj , m 9 .

Multa de quocunque reife precipi po[[unt, alia quidem eadem po-

tentia, alia autem non. Hxc funt verba Hippocratas, in fexto epi-

E

fs

demiorum, quibus, abfit; ut credamus probari methodum va-

n

5

gam & incertam, confufam & promifcuam remediorum mul-

$

titudinem, quin potius, ut prztendamus, fundamentum poni

p;axeos concili

atticis, mutux medicorum tolerantiz , & commendari pru-

dentiam felectricem,juftas habemus caufas. Non licet ipía profequi ulterius,

fint modó pro ingreflu Proprammatis Do&toralis, dum non unus, fed plures

publicé laudandi funt NobI;fioi Medicing Docforandi, quorum Honoribus de-

ftinatur hzc pagina.

Primus eft DN. SAMUEL HERZOQG: CuiPa-

tria BerzaHelvetiorum Inclyta & Libera: Venerandus quondam B. Pa7er, Dn.

Saymnel Herzog , Ecclefiz Megalopolitanz Paftor & Synodi Bernenfis Came-

rarius : B. Marer, Dn. 4pna Megdalena, B. Dn. Scbmalzii, Interioris & Quotidia-

ni Reip. Bernenfis Senatüs AfleflorisFilia. His optimis Parentibus d. 27. Jul.

ann.1675. natus, & bené educatus, ut erudiretur laudabilibus ftudiis & mori-

bus, primó millus fuit Lag[azzam, ubi füb Exc, Prof. Dn. srerc£io, jam Eccle-

fiafte Regio Boruffico, curfim philofophicum ter repetitá vice abíolvit, nec

nifi audito prius etiam theologico difceffir. Hinc enimfamá motus B. epfer;

Scaphufium contendit, & fub duce optimo ftudium medicum aggreflus eft fe-

liciter. A Laudatiff. autem Viro commendatus B. Parezzi & Apteceffori Noftro,

huc venit füb finem anni1694. & híic fübftitit in ipfum usque ver anni 1698.

auditorum noftrorum docilitate & fedulirate unus ex przcipuis. Hinc altero

ftatim anno meruit à B. Parezre adhuc laudari difcipulorum ultimus publico

programmate, orationem Facultatis anniverfariam de Senfu Brutorum habi-

turus; Non minus Exc. Dn. D. Ze//eri Sectator ftrenuus; privatus quoque au-

ditor Exc. Dn. D. Elre Camerars, (üb quo Przfide quaftionem: an liceat me-

dico pro falute matris abortum procurare? nec utilem, nec neceffariam effe,

oftendit. . Non ergó nifi maturus meritis, & examinibus comprobatus, poft-

quam füb prz'fidio Promotor;s de Colicá Paretico-Epilepticá pro Gradu difpu-

taflet, Licentiz Medicx honoribus multáà cum laude au&us , hinc difceffit,

Nec tamen ardorem difcendi uno loco terminati voluit , fed peregrinandum

fibiratus, Virorum Do&orum converíationem prolixo itinere expetiit & o

tinuit plurímo fuo cum fru&u. — Sic non modo Pzennam Auftriz adiit, & ibi

fübítirit ad tempus, fed etiam ad 8a74ve:s conceffit, Collegia Anatomicum,

Chirurgico-Pradicum , Chymicum füb Celeberrimis Dnn. Auyfchio, Bidloo, le

V

Morg

p

Biu- -Bila

—

Mort frequentavit, non fpectator modó fed & coo'perätor ftrenuus. Trajccic'

ipfius curiofitas etiam in 4g/a, & Londini Artis & Naturz phaenomena fibi

profutura conquifivit. Sed necdum ifta fatis. Videnda erat & Ga/f/a. Laretiz igi-

tur Parifforum Celeb. Dn. du Verney (ectionibus publicis interfuit, ofteologiam

Dn.Ferduc vidit & audivit,manudu&ore Dn.Z» erger Chirurgo de l'hotel dieu

curfum practicü operationü chirurgicar, cum frequentibus cadaverum infpe-

&tionibus,abfolvit,omnem porró per ampliffimam urbem occafionem difcendi

phyfico-medicam quaefivit & arripuit. . Salvus igitur & incolumisan. 1701. in

patriam reverfus, perdecennium integrum praxi medicá clarus, & egregiorum

ftudiorum jugis profjecutor,quid fit, quapropter dudum promeritos honorcs

non capelleret, honorumq; reportaret teftimonium digniffimum?

Alter

eft DN. JOHANNES ANDREAS PLANERUS: Natus a.1687. 9. Aug. Patre

B. Dn. Azdrea Planero, Med.Do&. & Phyfico t. t. Freudenftadenfi, indé Po-

liatro Efslingenfi, Amico & Fautore quondam noftro defideratiflimo: Mazre

Superftite, Matronà Honoratiffimá; Dn. Mari4 Agzete, B. Dn. DoG. Jobaznis

Graftíj, Philof. quondam Prof. Celeberr. Abbaris tandem Alpirfpac. Gravifs.

ex B. Regin4 Mari4, natà Beeri4, Filià. Inftillavit Candidato Huic Parernü Genus

fanguinem medicu: Fuit enim ipfi B.4vus, Phyficus Schorndorfenfis;B. ProA4vus,

Poliater Efslingenfis, B. Abavus, A4gdreas Plager, Nobilis Athefinus,Anteceflor

Nofter, raro exemplo fimul Organi & Medicinz Profeflor, Scheckii Succeflor,

Celeberrimus. — Talibus majoribus ut fe dignum przberet Nofter, utinam li-

cuiffet ipfi diutius frui educatione Paterná! Verum aliter vifüm Dzo; gran-

dem ergó in xtate adhuc tenerá ja&uram D. Parentis paflus citó nimis abrepti,

benignam tamen Ejus fenfit providentiam, qua Patronum Ipfi conciliavit Vi-

rum Excellentiffimum, Dnp. Job. Philipp. Datt , JCtum Celeberrimum , Sere-

niffimo Duci à Confiliis Juftitiz , Senatüs Fifcique Ecclefiaftici Advocatum

meritiffimum, qui Efslingá noftrum evocavit, nutrivit, & curam liberaliffimé

füfcepit, ut in Gymnafio Stuttgardiano per quadriennium fub B. Dn. R e&tore

Effichio & fingulis Celeberr. Dnn. Profefforibus erudirétur dexterrimé; quod

ingens beneficium deprzdicare non dememinit devotus cliens.. Ante (cx an--

nos & quod excurrit Alma Matris Noftrz Eberbardinz: matriculz infertus,

Voglerianus in Collegio Martiniano Stipendiarius, phiofophiz & medicinz

Studium aggteflus omni diligentiá tractavit, omnis gencrisimpedimenta,ma-

ximé febrem epidemiam; feliciter fuperavit; gratulabundus fibi de multiplici

occafione proficiendi in pra&icis, chirurgicis, anatomicis füb Exc. Dn. Dodt.

Zellero: nec immemor przco Lectionum B. Dn. D. offagdri de Infpe&tionibus

fuis practicis;. Curiofus quoque Spectator Collegii Experimentalis habiti ab

Exc. Dn. D. E//a Camerario: Quid quod ére füa duxerit minimé negligere oc-

cafionem egregiam audiendi Reverendiffimum Dn. Cancellarium, D. Jage-

rum in Collegio Grotiano. | Cxterum ab ore potiffimum pendebat füi modó

Promotoriís, fub quo univerfam artem fideliter & feliciter addidicit, & difpu-

tavit cyclicé fxpius, bis publicé, de Uffilagzse Frumenti, & pro Gradu de Dyfen-

zeriá, — Per difputationes ergó publico, uti per Examina Facultati, quin & In-

clytis Archiatris Vürtembergicis, probatus, meruit clementiffimam Sere-

niffimi Noftri (cui Deus vicforiam! ) munificentiam, quá fuffultus fb finem an-

ni 1709. Argentinam petiit, ubi Virorum Celeberr. humanitatem & fidelita-

tem expertus depra:dicat, Excc. Dn. D. Scbezdz, Henningert, Salzamanni, Nea-

teri, Nofocomiorum quoque Germanici & Gallici Medicos & Chirurgos dex-

terrimos; laudat inprimis manuductionem fidelem Practici & Anatomici Do-

&itlimi, Dn. Kz/izgii, cui, ut Specimen curiofius citem , ductum thoracicum

"

L-

An.

[ sssd

in humano corpore demonftranti boná fortuná adftitit adjator. Excutrit in-

dé ad vicinos Helvetios, falutatis Bernx Cel. Dnn. Kezigio, Rittero, Kzuechtio,

&, Ipfo honorum modoó Socio, Herzogio; Bafileze, &c. Viris Do&iflimis, quo-

rum 1n fequentibus honorifica fiet mentio, à quorum converfatione folebat

diícedere & Ipfe doctior.

Accin&tus ad iter gallicum, febri maligná fpu-

rià, cum magná virium proflratione, agrypniis, ad delirium usque, frequen-

tioris anatomiz cadaverofz effe&u, corripiebatur.

Sic redire in patriam

compulíus, reftitutus tamen omnipotenti gratiá in meliorem ac prius fanita-

tem mentis & corporis, Freudenfladii quatuor menfes metallurgiz, docima-

fiz & chymix deftinavit. edux ante duos menfes & cum applaufu ab ami-

cis & xgris, quibus citó innotuit & placuit, exceptus, obtinuit Phyficatum Leo-

montanum, cum licentiá, ad aliquot feptimanas adhuc inftituendi iter medi-

cum Ulmam, Auguftam, Noribergam, Altorfium, ut vel hác quoque conver-

fatione cum Pra&icis & Profefloribus Celeberrimis fatiaret fuum difcendi &

juvandi zgros defiderium candidatus meritiflimus.

Tertius eft DN.

GEORGIUS BURCARDUS SEGER, natus Gefpizge ann. 1689. 20. Mart.

Patre Plurimüm Reverendo, B. Dn. M. 7Peophilo Segero, Diacono tunc ibi,

pofteà Superintendente Heidenheimenfi Vigilantiffimo; Sed quem à 12. an-

nis abreptum luget. . Ma£re gaudet füperftite optimá , Dn. 5»/az24 Margare-

1há , ex celebri Neubeuferianá familià oriunda. — Prima literarum fundamenta,

jecit Heidenhemii, jaQa excoluit Stutgardiz in Gyrnanafio, alacri ftudio per-

currens fingulas ejus claffes , grati erga Laudartiff. Dnn. Przceptores animi

memoriam nunquam depofiturus.

Equidem fingularem propenlionem ad

ftudium medicum femper habuit, nervus tamen cum deeflet Matri, non mi-

nus folicitz quäm felici multorum liberorum curatrici, vix propenfioni fatis«

ficri potuiflet, nifi an. 1706. fingulari gratià in CoZegiwm Martiziazw receptus

fuiflet. . Hoc autem beneficium quàm optimé impendendum ratus, per in-

tegrum triennium & quod excedit cum infigni diligentià & feriá applica-

tione addifcendz penitius artiincubuit. Lectiones publicas per omnes par-

o

k

£

LE

tes , itemque Colle

o

ia tam Inftitutionum quàm Practicum, induftrius

quentavit: Ánatomiis tribus fub Excell. Da. D. Ze/fero interfait: Vidit etjiam

Collegium iftud Experimentale Excell. Dn. D. E//e Caazerar?; thefes cyclicas

biná vice defendit, opponendo fzpius fe exercuit. Tandem per femeftre fide-

litater; Exc, Dn. D. Meglizgi , Ser. N 'ürt. Domüs Archiarri Splendidiilimi,

in demonfltratione eorum, quz praxin medicam illuftrant, facilitant, animant,

fatis fuperque expertus , egregiam fimul.nactus fuit occaionem ad le&um

zgrorum caufas morbificas eruendi, in praxi clinicà fefe ftabiliendi, atque

operationes chirurcica

ita enucleandi cafus practicos varios. Nec defuerunt

;

füb przclaro artis magiftro B. $//»2z7o, quibus interfuit frequens. Indé redux

modefté petiit admitti ad examina, iisque feliciter fuperatis , pro licentia ca.

effendi fupremos in arte honores Difputationem Inauguralem de LoZ ze-

snulento Przfide Promotore mafculé defendit. Sic ergó maturus itineri me-

dico fub medium veris anno priore in Helvetiam profe&us eft; inprimis Sca-

phufii gavifus favore Celeb. Dn. D. Pfifieri, per quatuor enim menfes dexte-

ritatem operationum chirurgicarum & intormationis fidelis expertus, bene-

ficia quibus à Laudatiff. Viro fuit affectus fatis deprzdicare nequit, Nec mi-

nus tamen Cel. Dn. D. Jepferi, Splei[fii, Ammanni, &c. honorificam vult fieri

mentionem, quippe quorum humanitati plurimum debet. Frequentavit por-

ró celebre erzenfium Nofodochium, quod Infulam vocant, cum peritiflimo

4

VO-

chirurgo Kónigio, fingularem quoque Laudatiff. prius Medicorum ibi £.

rem

//

D s

^^

emmem

fem fibi conciliavit. Salutavit 7/g»*? Celeberr. Dnn. Mwralros, Lavateros ,

Scheuchzerum; Bafiles Celeb. Dnn. Zwingerum , Eglingerum , Harderum , Plate-

705,&c. Scopum itaque fuum bené affecutus, patrizque redditus, animum ad

licuit, & cum Laudatiff. Dn. D. Megl/zgi, Fautoris Noftri Hono-

praxin ap

;

zatiffimi,

liá,

Feliciter! inivit matrimonium, | HincStutgardiz quidem pra-

xeos haud infelicis expertus principium , Pbyficat» tamen Heidenhbeimenf va

cante, €ó fibi concedeudum ratus, quó vocabatur, medicam nuper urbis &

diftridtüs infpe&ionem & curam fufcepit folicitus, promeritos jam honores

raftolabundus.

MeritilTimorum horum Dzz. Candidatorum Doctoratui Bono

cum DEO deftinatur dies Mercurii proximus, prizzzs Julj. Favete! quotquot

conftare adhuc fuos artibus honores gaudetis, & fubmifsé, decenter, benee

volé invitati ad condecorandum A&um exoptatiffimá veftrá prafentiáà com-

parete Facultatis Noftrz Patroni, Fautores, Cultores, DEOque falutem Patrize

& Univerfitatis piis precibus commendate, P.P. füb s;ei// Facult. Fefto S. S.

Petr. & Paul. Anno M D CC XI.

m

GuxESS

CELEBRABITUR H1C ACTUS

RECTORE UNIVERITATIS MAGNIFICO,

DN. MICHAELE GRASSO,

]. D. Pande&. Novell. & Crim. San&. Pro-

Vf

ij

U.g

eflore Celeberrimo, Confiliario V

E

V ürtembergico

Splendidiffimo.

CANCELLARIO UNIVERSITATIS EMINENTISSIMO,

DN. JOH. VOLFGANGO JJEGERO,

Theologie Profeffore Primario Celeberrimo,

Ecclefiz Prepofito Digniffimo, Generali Superintendente

& Abbate Adelbergenfi Graviffimo.

DECANO ET PROMOTORE,

HO JACOBO CAMERARIO,

RUDOLP

ilT M

ed. DoG. P. P. |

22

z — g:"i.p

-

—— m R

s

(w

3

u

2

N

SN

C

-7

.

N

NS

j

ä«

sl

Ri

ä

)

h

N

^

224

IUXX

E

a

z

E

*:'..mm,'

v .

D —

6j

U

Typis ïnmu

;C;;Nnmz Rlul-'

GNBUP

h?

GaMRUD

d

9g

31

9g

g*ä

Q9 GU 99 G9

Erotr

u

[

VeP GN

89 90 90 9U QO 90 99

GE POND

A

L

E

E

X

E

x

*

E

vpRuaE

E

ib

à

"a

d

alis

indi

peespoom

m

;

5

N'esá

WN'oG N eSe W eSNSS N SE N eS

N'e

2

w]

DECANUS

COLLEGIUM FACULT É

^ MEDIC/E IN ALMA EF o

E

HARDINA,

-

E-

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Ledt. Ben. $al.

eNd e€j inags (slv ipDic GoreAada , u u müm D

x

tX

Multa de quocunque reif? pracipi poffunt, lia qu

tentia, alia autem non. Hzc (unt verba Hippocrai

2

3

|

H

demiorum, quibus, abfit; ut credamus probari |

2

gam & incertam, confufam & promiícuam ren g

titudinem, quin potius, ut prztendamus, fund|-

ä

À

pr:zxcos concili

atricis, mutuz medicorum tolerantiz , & co1

-

dentiam fele&tricem, juftas habemus caufas. Non licet ipía pr(-

H

D

fint modó pro ingreflu Programmatis Do&toralis, dum non u|

i

ä

publicé laudandi funt Nob;//fsi Medicina Doiforandi, quorum L

ftinatur hzc pagina.

Primus eft DN. SAMUEL HER7

-

tria Berza Helvetiorum Inclyta & Libera: Venerandus quondat-

Eääää

Saymnel Herog , Ecclefiz Megalopolitanz Paftor & Synodi Be

rarius : B. Marer, Dn. Ana Maedalena, B.Dn. Schosalzii, Interior -

ni Reip. Bernenfis Senatüs AflefforisFilia. 'His optimis Parent

ann.1675. natus, & bené educatus, ut erudiretur laudabilibus f*

bus, primó millus fuit Lau[azaz, ubi füb Exc, Prof. Dn. szerc

fiafte Revio Boruffico, curfum philofophicum ter repetitá vica-

nifi audito prius etiam theologico difceffir. Hinc enimfamá m(

11

Scaphufium contendit, & fb duce optimo ftudium medicum aj

liciter. A Laudatiff. autem Viro commendatus B.Parezii & t

10

huc venit füb finem anni1694. & hic fubftitit in ipfum usque

auditorum noftrorum docilitate & fedulitate unus ex przcipuis

ftatim anno meruit à B. Parezze adhuc laudari difcipulorum ul

programmate, orationem Facultatis anniverfatiam de Senfu Bu -

turus; Non minus Exc. Dn. D. Ze/feri Se&tatorftrenuus: privati .

ditor Exc. Dn. D. Elfe Camerarj, ab quo Prafide quzftionem:| -

dico pro falute matris abortum procurare? nec utilem, nec ne

oftendit.: Non ergónnifi maturus meritis, & examinibus comj-

quam fub przfidio Promotoris de Colicá Parctico-Epücpticä pra

taflet, Licentiz Medicz honoribus multá cum laude auctus , |-

Nec tamen ardorem difcendi uno loco terminati voluit , fed p

fibiratus, Virorum Do&orum converíationem prolixo itinere (-

äääää

tinuit plurímo füo cum fru&u. Sic non modó Viezza» Auftr|-

fubftitit ad tempus, fed etiam ad 2a74vos conceffit, Collegia |-

Chirurgico-Practicum , Chymicum fub Celeberrimis Dnn. £zyj

X

-

2

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com .

1

i.