LXV10b_fol_025

DECQNUS

COLLEGIUM FACULTATIS

MJEDIC J/E

IN ACADEMIA TUBINGENSI,

L

Cy,q«o

7

22

2

7s

2

;

H

'7

V e2

27

Zj

A

ilofophi, qui 25a» folüm faciunt Speculativam, Naturam ad

e

EC

A

z

fui ingcnil cogunt regulas , Corpora Naturalia eorumque aciones folisrationum

commentis illuftrant, Res Phyficas ceu Entia Rationis tra&ant, movere folent multum , promovere parum, pro-

20

V

deffe nihil.

-l

7

AE

À

Hiac videmus hodic rcfertos paffim plurimis lu&ibus & querimoniis libros, repletas quiritantium vo-

/7

A

m

e

s

cibus Scholas.

Dolere fe ajunt é Recentioribus haud pauci, quod tot inanium quzftionum plauftris Naturam

L2

ql

G

t

Q

a

À

4

H

Philofophi Quidam obfideant; tam inutilibus controver(iis non ip(i modó domi fue tempus & vitam terant, fed

N

A

SA

5

etiam nobiliffima, Phy(ice Pubis ingenia exercere, imó fatigare ftudeant: tam (uperfluis diftin&ionibus ingenii fui

Ea

f( s

NEAP,

commentis emendicare aut incautis fuorum placitorum admiratoribus imponere foleant: tanta barbararum vocum

terminorumque licentia, quos nec ipfi (atis intelligunt, nec aliis explicare poffunt, pulpita ipforum perftrepant, libri crepent, Accuratus

Literatorum Orbis ad naufeam & faftidium concitetur.

Poft plures alios, qui Philofophiam talem obfcuritatis, inculti ftyli, inutilitatis,

falfitatis arguunt, legi meretur tractatus Gallicus , cui nomen /« Philofophie des Geus de Couwy nuper admodum editus, qui non modóvitio-

fum fícribendi genus é fcholis eliminandum cenfer, fed & innumeras, quibus Nob:lem Phy(icam affecerit, injurias exponit.

Veritas à

tali Gente non inquiritur, fed dubia redditur, remeratur ; & à quibus.Natura lumen mutuare dcberet, ab iis nubem, ncbulam accipit;

& quemadmodum juxta proverbium u(íü venit, ut dato incommodo uno plura pone fequantur: ita ex variis quz(tionibus inutilibus

alias (ubinde caffa nuce viliotes nafci, magno difcentium tzdio, deprehendimus. Tacco, quod ab iftiusmodi Philofophis multum affe-

&ibus datum , prout cujusiüe vel &udium vel indignatio eminebat. Inde Didacus Mafius, é Philofophorum Sc&ariorum numero,

poftquam fententiam aliorumi, quód locus fit fpatium, non intervallum, & intelle&u faciliorem , & pancioribus preffam difficultatibus

eífc dixiffet , fübjungere haud veritus e(t:. Feruz? quia i

?genii fafces fant fabmittendi Arifloteli & D. Thomea, fatemur locum fuerficten effe, C non

iptervalium , quia bi graviffimi Pbilofopbà tradiderumt.

Ita evenit, ut veluti Respublicz funt literàriz, qua fe juratas nominant Ácade-

mias , inter i(tos Philofophos plurimi , cum fuo Magi(tro, in cujüsverba jurare non dubitant ifta fententiarum mancipia, errare potius,

quàm vetitatem profiteri ac defendere malint.

Nec prioribus folàüm feculis nudz tales & crudz contemplationes Phyficam obumbri-

runt, fed & hodié parám Lucis Ipfa accipit à Quibusdam, qai iftis contraria ponunt Principia, & priora contrario quaffant ariete, quan-

do nimirum fola cerebelli prz(upponunt figmenta, Naturam his, non Ipfa Naturz applicant, fubriliter differuat , fed absque fundamen.

toinre. Palmam ergó laudum fibi hodie vendicat Philofophia Experimentalis , cujus Cultores ipfa Naturalia corpora fcrutantur per

Experimenta , Phenomena folerti judicio oblervant, & rationes ex ipíis Ingeniofa prudentia deducunt. — Nota funt intcgra, quz tálibus

repleta funt, volumina, hic loci non receníenda.

Ha&enus c4er ille «ndiquaque cireumflaus , multum ctiam contraxit vitiig quando jam

hzc jam alia fententiarum ncbula ipfüm corrupit. Dignares, interalias, ulteriori Experimentalis Phyfice examine vifa ; Quapropter Neo-

ferict, quorum inindaganda, nonobícuranda naturali veritate precipuum ftudium e(t, multa paffim nobis circa CAerez experimenta nova

communicavére. Vi(um proindeett FACULTATI NOSTRAE, quazdo Feftum $uum inflare cognevit , quo in folenni Panegyri per

ANNIVERSARIAM ut appellaat ORATIONEM, Semct ipiam cum Alumnis fuis commendare omnibus Academiz Fauto-

ribus ac Civibus conftituit, illud Orationis Thema eligere, & ne, quod noviter inventis communiter objici cernimus : ea parum ufas

babere , noftris quoque circa CAcrez. Experimentis quis ogganniat ; totius Orationis inícriptionem facimus

NOVORUM

CIRCA AEREM EXPERIMENTOR(M USUS MEDICEU S.

Quam differendi in hác no(tra folenni

Feftivitate Facultatem & provinciam ex recepto Facultatis Medicz more Eximio cuidam Phylicorum Filio , commifimus ; Is c&

JNobila €9 Clari[simus Dominug ELIAS. CAMERARIUS, Farilia Maedice genuina Soboles€9 Propago,

"rtzg na/im Smdio[w perindu Yi5 quicum multo abhinc tempore egregiam in Studio Medico naváífet operam atque Expe-

rimentis ipfe jam animum applicuiflet folertiffimum , dignus habitus eft , cui Facz/zas zoftra Oratoris füi munus & officium injungeret.

Quando autem id fuum Feftum Facultati noftrz ad craftinum Lunz, qui erit ultimus menfíis Junii, diem, D. V. celebrare animus cít, non

putamus prolixiori przfentiz invitatione opus effe, quotquot ftudii no(tri Medici Patroni, Fautores, Amicieftis: fiquidem & pro Orzt£ore

Aofiro audiendo Excellentiffimus Dominus Parens , ipfe Experiettiffmus , atque ejusdem in Vniverfitatem banc , uec non maximum egrtfürHm nume-

rum infrgnia merita ; & Facundia , erique , quá pollez , gratia domeflica, &* Aeris undique circumfu(i, de quo loqui juflus cít, tot in vos

€ollata benceficia, vel ipfo tacente, verbafaciunt. — P. P. Tubingz Dom. z. Trinit. Anno 1690.

TUBING ,

Typs MARTINI ROMMEII.

N -

m

P

:

)

..,.x,& T

9

X

0s

L.

m

$

*

6

DEC&NUS

C

LLEGIUM FACULTATIS

NMLE DIC £

IN ACADEMIA TUBINGENSI,

"

L. &

[-—

A

2»

Cy,qo.

.

z

7

N

Z

Hilofophi, qui P54» folüm faciunt Speculativam.

PS

A

z

22

e

fui ingenii cogunt regulas , Corpora Naturalia eorumque actio,,

ECC

commentis illuftrant , Res Phyficas ceu Entia Rationis tracnt, movere folent multum , -

-

z

2

IA

64

deffe nihil.

£5

/y

L

7

Hiac videmus hodic rcfertos paffim plutimis luctibus & querimoniis libros,

a

7

ä

/; &,

A

d

d

cibus Scholas.

Dolere fe ajunt é Recentioribus haud pauci, quod tot inanium quazft-

4//

Z

Philofophi Quidam obfideant; tam inutilibus controver(iis non ipfi modó domi fuz teni

o

LE A

A

2 /m/

.

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

$a

TCR NNERA

7

;

L

P

etiam nobiliflima, Phy(ice Pubis ingenia exercere, imó fatigare ftadeant: tam füperfluis —

commentis emendicare aut incautis fuorum placitorum admiratoribus imponere foleant:

EO

Literatorum Otbis ad naufeam & faftidium concitetur.

terminorumque licentia, quos nec ipfi (atis intelligunt, nec aliis explicare poffunt, pulpita ipforum perftrepant —

Poft plures alios, qui Philofophiam talem obfcuritatis

falfitatis arguunt, legi meretur tractatus Gallicus , cui nomen /z Philofophie des Gezs de Cour nuper admodum edi,

z

fum fcribendi genus é fcholis eliminandum cenfet, fed & innumeras, quibus Nobilem Phyf(icam affecerit, inji

tali Gente non inquiritur, fed dubia redditur, temceratur ; & à quibus-Natura lumen mutuare dcberet, ab iis g

& quemadmodum juxta proverbium ufü venit, ut dato incommodo üno plura pone fequantur: ita ex varii -

ä

4

alias fübinde caffa nuce viliotes naíci , magno difcentium tadio, deprchendimus. — Tacco, quod ab i(tiusmodi

&ibus datum , prout cujusQüe vcl &udium vel indignatio eminebat. Inde Didacus Mafius, é Philofophoru-

-

poftquam fententiam aliorum, quód locus fit fpatium, non intervallum, & intelle&tu faciliorem , & panciorib

ä

effe dixiffet, fübjungere haud veritus e(t: Feruzz quia ingenii fafdes fant fabmittendi Ariffoteli & D. Thema, fatemur —

intervalium , quia hi graviffrmi Philofapbà tradiderunt.

lta evenit, ut veluti Respublicz tunt literarg, qua fe

-

mias , inter i(tos Philofophos plurimi , cum fuo Magi(tro, in cujüsverba jurare non dubitant ifla fententiarum-

ä

quàm vetitatem profiteri ac defendere malint.

Nec prioribus folüm feculis nudz tales & crude contemplati

runt, fed & hodié paràm Lucis Ipfa accipit à Quibusdam, qui iftis contraria ponunt Principia, & priora contra -

13

do nimirum fíola cerebelli prz(apponunt figmenta, Naturam his, non Ipfa Naturz applicant , fubriliter differuat

toinre. Palmam ergó laudum fibi hodie vendicat Philofophia Experimentalis , cujus Cultores ipfa Natura!

E

[:]

Experimenta , Phenomena folerti judicio obíervant, & rationes ex ipfis ingeniofa prudentia deducunt. Nota -

repleta fünt, volumina, hic loci non receníenda.

Hadenus v4er ille undiquaque circumfluus, multum etiam co

L

hzc jam alia fententiarum ncbulaipfumcorrupit, Dignares, interalias, ulteriori Experimentalis Phyfica exam|

11

ferict, quorum inindaganda, nonobícuranda naturali veritate praecipuum ftudium eft, multa paffim nobis circa «

communicavére.

Vi(um proindeet FACULTATI NOSTRAE, quazdo Feflum $uum inflare cognovit , qu|-

ANNIVERSARIAM ut appellaat ORATIONEM, Semct ipam cum Alumnis fuis commendare o

10

ribus ac Civibus conftituit, illud Orationis Thema eligere, & ne, quod noviter inventis communiter objici |-

babere , noítris quoque circa CA4zrez Experimentis quis ogganniat; totius Orationis inícriptionem facim

CIRCA AEREM EXPERIMENTORUM

usus MEDICUS.

Quam differen -

Feflivitate Facultatem & provinciam ex recepto Facultatis Medicz more Eximio cuidam Phyficorum Filiq

JNobilz €9 Clari[simus Dominzs ELUILAS. CAMERARIUS, Farilis Medice genuins

"h:rtz na/z'm Studio[us perz'ndz vtf5 quicum mnlto abhinctempore egregiam in Studio Medico navá

rimentis ipfe jam animum applicuitlet folertiffimum , dignus habituseft , cui Facz/ras zoflra Oratoris füi mun|-

Quando autenm id füum Feítum Facultati noftrz adcra(tinum Lunz, qui erit ultimus menfis Junii, diem, D. V.

putamus prolixiori przfentiz invitatione opus effe, quotquot ftudii no(tri Medici Patroni, Fautores, Amicieftit-

ANofiro audiendo Excelentiffimus Dominus Pavens , ipfe Experiettiffmus , atque ejusdem in Vurverfrtatem bane , nec uouni

,

rum infignia merita , & Facundia, orque , quápollet , gratia domeflicay & Aeris undique circumfufi, de quo k:;ï

€oilata bencficia, velipfo tacente, verbafaciunt. — P. P. Tubingz Dom. z. Trinit. Anno1090.

E |

p

T UBINGZIS,

Typs MARTINI ROMMEII.

ERE BD MM

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

d*