LXV10b_fol_017

j

DEO AUSPICE!

SERENISSIMO E

T. CEL$1$$1M0 PRIN

CIPE 4C.

DOMINO,;

DN. LUDOVICO, -

g

DUCE VIRTEMBERGI/E AC TECCLZE COMIT

MONTISBELGARDI, DYNASTA IN

HEIDENHEIM, &c.

—RECTORE ACADE

M TUBINGENSIS JMAGNIFICENTISS1MO.

DECANUS ET COLLEGIUM IN EA MEDICUM

Lecdlori Benevvolo

Ü24QAYCV,

*

—

p

v:

MZaS

4

-

Arbatum olim ZEfGulapium Adtiquitas

coluit, eademq

ue, fi fides Luciano dandain Dialog. de Dea Syria,

facie Syri patrem alioquin imberbem Apo//zem pinxerunt, ad prudentiam,qu& in Medico requiritur,vix autem niíi maturá ztate

d

ä

N

"icquiritur,innuendam, — Etfi veró eá fuperftitione nonlaboremus, ut, ceu Jovis ex cerebro Minerva; ex barba prudentiam oriri

r

z

—

E

credamus,ant fapientem neminem, ni(i cui denía barba feges pallium peramque obumbrat, habcamus; fic enim primam omni.

,

s

Ya

bus laudem barbatus hircus auferret: magnum tamen ut prudentie condimentum atas alibi audit, ita Medicum preprimis

d

v

ornare commendareque neminem latet, .Cüm enim eam hicartem tractet, qua nulla difficilior, nulla, five penitiores morbo-

74

Q

/) um caufas, figna recondita & futuros eventus zftimemus, five curandirationem longà demum exercitatione demerendam ad

2

g N

sipartes vocemus, periculofior, quis inficias ibit, melius in arte fua progreíluros, quorum judicio & eruditioni maturior ztas ac«

cedit, felicius lon

ros, qui omnem inter experimenta atatem coníumunt, quot pilos tot experimenta numerant, morbosque

& &gri rebus confultu

ratione zqué & experientiá (trangulant,

quàm qui ab officina adhuc rubent, ab omni fubinde eruditione Medica vacui, uná, ut fungi, nocte nafcun-

tur, fübque propriis periculis per aliorum mortes:

experimenta faciunt, aut, ut vulgó cavillantur,per novum fibi coemeterium viam ad praxin fter-

nunt, llli utique, qui (zpe gübernavit navem, nos

noftraque libentius credimus & veterano in milite certior,quam in tirone,victorie fpes repofita

cfR. Habettamen & in juvene Medico fuam canitiem eruditio, nec annos Arti neceffarios, ut Daniz (idus 7/omas Bartbolinus tn Danor,

75ed, Ícribit,, ari-

ftarum femper multitudine metimur, fed judicii doctrinzque maturitate, Nonan mentum ubertate barba inutilis plenum fit z(limandum, fed an

rerum copiá & maturitate mens luxuriet, videndum,

Sunt enim qui in fenio fe cunis volvunt, ut pigro animo blandiantur, barbá vel ad pubem.

de quibus id veriffimé dixeris, quod de palliatis prifci evi barbatisque pfeudophilofophis Herodes Artilaapud Agellium : video barbam

usque exporrectá,

eo;aut ut de mulomedicisCa/fws habet:[pallium & barbam video,Medicum non video. Alii contra juniores, quibus nul«

i& pallium,philefophum nonlvid

la genas Jan

,

ugo inumbrat , in medicinz decus & fplendorem cfflorefcunt, & prudentiá clarent

,antequam annis vel barbà feneícunt ; quorum in nus

mero nón i

nfmum locum occupat, quem craftinó, (i volet Deus, die Doctoralibus in Medicina titulis & infignibus exornanáum condecorandumque

hoc ex loco indicamus,Vir Juvenis No

bilis atque Experientiffimus Dominus ] OHANNES GEORGI'US GMELIN,Aris nb/ira Candidatus battenus lau-

datifffmus, Poliater Marpacenfium diani//m

*

.

r

W.

Editus hic in lucem hanc Sundelfingz eft antc quatuor hos & viginti annos, Patre Perreverendo Viro Do-

snino M. Samuele Gmelino, loci hujus

tunc temporis Paftore, hodie Herrenbergenfis Ecclefiz Superintendente Specíali vigilantifümo, Matre veró

Cathariza Hegelia, matrona omnium matrimonialium v

irtutum & pietatis cumprimis laude, dum vixit, przítantiffima, Ut maturé & quam primüm

curz & culturz Przceptorum Nofter à prelaudatis parentibus commendatus fuit;ita inpueritia, ceu in herba, ftatim oftendit, quam

peratatem licuit,

do&trinz & virtutum maturitatem, quantos induftriz fructus fitallaturus;

literas enim in trivialibus, Blaubeyrenfíi & Hcrrenbcn:gcnfï,pro ingenii do-

cilitate celerrimé haufit, plenusque Grzce & Latinz eruditionis, nec non cateris, quibus gravieribus difciplinis preparari ingenia folent,srtibus

rzclaré inftructus ad Academiam hanc noftram anno hujus feculi feptuagefimo acceffit, civiumque mox numero adícriptus omnia bonicivis munia

publicä

privatimque implevit. Philofophicisenim ftudiis per biennium quafiexcultis,cüm ad Saluberrimz Artis fcholam, cui fe & ftudia fua potiffi-

muüm d

eftinárat, abundéà jam virium & apparatüs habere videretur, hujus facris initiatus ignavó hic otió non torpuit, fed publicaslectiones audien-

do, collegia frequentando, difputando, anatemicas fectiones infpiciendo, botanicas excuríiones inftituendo, officinas vifitando , nihil plané&, quod

futurum aliquando Medicum vel juvate vel ornare poffit, intermifit, conatu an fucceffu felicior, publica de Orga(mo feliciter fufcepta, defen(a viri-

liter difputatioloquitur, Nec fegniori, quàm hic caepit;pede in perantiqua Rauracorum , quam ex paterna poftdeftinatione adivit, Academia fub

o

Doctoribus ducteribusque famigeratiffimis perrexit, ut expofitis poft regreffum infi

[

nibus ernditionis füz Medice fpeciminibus tam fub con(ueto

uàm in folenni inaugurali de Catarrho Suffocativo diícurfu, fupremis in Arte (ua honoribus, equi(fimis Facultatis noftra fuffra-

gemino cxamine,; q

modó,fed & iisdem propediem mactandus judicatus fuerit.Ardortamen falutandiprius &alios in Arte noftra perites,He/veterum pra-

giis.maturus non

primis ZE/culapiu

"9

famà meritisque magnüm Dz. Dofarem Sob. SacobumWepferum,nec non alia Schaffhufiiformidanda morti nomina, actum hunc folen-

nem huc usque diftulit, nonabftulit,cui nunc ut & Nuptiali Feftivitati craftinus ultimus Januarii dictus facratusque dieseft. Ad hunc itaquejconccle-

brandum, eá, quá decet & par eft, decenti animi (übmiffione, nec non reciprocorum indefeffa officiorum fpon(ione, omnes,quos Virtutum pramia la-

&tant, delectant, oramus, invitamus, vocamus, Tubingz fuüb Facultatjs Sigillo d. 3o. Januar. anni poft reparatam Salutem M DC LXXVI. —

CELEBRABITUR AIC ACTUS

——

L ONICKXWIM

-

m

ANCELLARIO

u

E

M

':—lw

—

-

3:57

A

E

N

NT -

DECANO FACULTATIS

"üuNIVERSITATIS,

«" /*kx

SPECTABILI,

E.

N N T apis-

Pyrko

P d

V1RO Nobili, Excellentiffimo, Experienti/frmo,

Plurimim Reverendoy atque Amplifimo,

"

)

ïïx

ä

N

)

DN

OHANNE CONRADO

DN. TOBIA WAGNERO,

A

^

Y

]

rkï«

[

BROTBEQUIO, Med, D. & Prof.P.

h

A

SS. 'Theol. Do&ore, ejusdemque

W

^

A

,

PROMOTORE;

ProfefIore Famigeratiffimo, Ec.

MGSNWS

N

)

I&a(

N

E NB "

/-flv'

/r/;'r"'

/ 31

x 20 )

GEORG.BALTHASARE

clefize Tubingenfis Prepofito

EU ER

À

$3 (41 ((f

7

w*

—^

N

METZGERO, Med.D.& Pro£ P,

5 N

W"Hï

—

/L

Digqimm O.

CumTEUxuCHoUmas

Typis Jouaxx -Hexarcr ReirsL

jre-

b

E

d

CX

7N

N

.w

"

sf

y

J/»

u

y

3*

b

t

3

r

P.

N

4

: DEO AUSPICE!

CIPE AC

ET. CEL$1$$1MMO PRIN

PERENI$S$ILMO

DOAMINO,

: :, : í E

« DN.L

UDOVICO,

DUC

EWIRTEMBERGIAZ AC TECCIZE; COMIT

« MONTISB

ELGARDILDYNASTA IN

. HEIDENHEIM, &c.

RECTORE ACADEMLE TUBINGENSIS JMAGNIFICENTISS1MO.

DECANUS ET COLLEGIUM IN EAAMEDICUM

Ledlori Benevvolo

Ü2AQAYEV

E

n m

27 al -

iA

p2

CRVA

(55 Arbatum olim ZZ culapium AAtiquitas

coluit, eademq

ue, fi fides Luciantrdanda in Dialog. de Dea Syria,

5

Y

1 imberbem Arolligem pinxerunt, ad prudentiam,qua in Medico requiritur;

E

facie Syri patrem alioquir

s

z

! acquiritur,innuendam,

Etfi veró eá fuperftitione nonlaboremus, ut, ceu Jovis ex cerebro Minerva;

z

s

credamus,aut fapientem neminem,

nifi cui denfa barba feges pallium peramque obumbrat, habeami-

223

$A

A

L Z

d

u

bus laudem barbatus hircus auferret: magnum tamen ut prudentie condimentum

atas alibi audi

d

j

ornare commendareque neminem latet, -.Cüm enim eam hicartem tractet, qua nulla difficilior, nn

5ad

/

-

Q

4 um caufas, figna recondita & futuros eventus zítimemus, five curandirationem longà demum exer -

5

A UPE t

Y

$ oartes vocemus, periculofior, quis inficias ibit, melius in arte fua progreffuros, quorum judicio & er

ros, qui omnem inter experimenta atatem coníumunt, quot pilos tot experimet -

ccdit,

felicius longé egri rebus confultu

ratione zqué & experientiá (trangulant,

quàm qui ab officina adhuc rubent, ab omni fübinde eruditione Medica vacui, ut

tur, fubque propriis periculis

per aliorum mortcs ex

perimenta faciunt, aut, ut vulgó cavillantur,per novum fibi coemetc^

nunt, llli utique, qui (zpe gu

bernavit navem, nos noftraque libentius credimus & veterano in milit

e certior,quam in tit

Medico fuam canitiem eruditio, nec annos Arti neceffarios, ut Dania (idus 7/zpas BartPolinse —

eft. Habettamen & in juvene

Nonanmentum ubertate barba inutilis plenu

-

ftarum femper multitudine metimur,

fed judicii doctrinzque maturitate,

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

rerum copià & maturitate mens luxuriet

; videndum,

Sunt enim qui in fenio fe cunis volvunt

, ut pigro animo blandian .

veriffimé

dixeris, quod de palliatis prifci evi barbatisque pfeudo

philofophis Heredrs Atiilaap

usque exporrectà, de quibus id

deogaut ut de mulomedicisCaffus habet:[pallium & barbam video,

Medicum non video. Aliic -

D

i& pallium,philefophum nonlvi

| barbà

Ja genas anugo inumbrat , in med

icinz decus & fplendorem cfflorefcunt, & prudentiáclarent ,antequam annis v€

mero nón infimum locum occupat, qu

em craftinó, fi vo

let Deus, dieDodoralibus in Medicina titulis & infignibus exornar

x

hoc ex loco indicamus,Vir Juvenis No

bilisatque Experientiffimus Domipus J OHANNES GEORGI'US GMELIN;

Ari d-

Editus hic in lucem hanc Sundelfingz eft antc quatuor hos & viginti annos, Paí.

datiffimus, Poliater Marpacenfium diqni/fimus.

E

qnino M. Samuele Gmelino, loci hujus tunc tem

pori

s Paftore, hodie Herrenbergenfis Ecclefiz Superintendente Speciali v -

u

ä

Catharina Hegelia ,

matrona omnium matrimonia

lium virtutum & pietatis cumprimis laude,

dum vixit, praftanti(fima.,

ä

curz & culturz Preceptorum Nofterà pralaudatis parentibus commendatus fuit,it

a inpueritia, ceu in hc-

er &tatem licuit,

La

; literas enim in trivialibus,

Blaubeyrenfi & Herre

D

doctrinz & virtutum maturitatem, quantos induftriz fructus fit allaturus

l:wä-

cilitate celerrimé haufit, plenusque Grzece & Latinz eruditionis, nec n

on cateris, quibus gravioribus difciplinis prepai-

rzclaré inftructus ad Academiam hanc noftram anno hujus feculi feptuagefimo acceffit,civiumque mox numeroa

dícriptu

14

Philofophicisenim ftudiis per biennium quafijexcultis,cüm ad Saluberrima Artis Ícholam, .

publicé privatimque implevit,

ä

müm deftinárat, abundé jam v

irium & apparatüs habere videretur, hujus facris initiatus ignavó bic otió non torpuit, fed

do, collegia frequentando, difputando,

anatemicas fectiones infpiciendo, botanicas excuríiones inftituendo, officinas vi. -

13

t; intermi(it, conatu an fücceffü felicior, publica de Orgafmo felici

futurum aliquando Medicum vel juvate vel ornare poffi

quam ex paterna poftdeftinati ,

liter difputatio loquitur,

Nec fegniori, quàm hic coepit;pede in perantiqua Rauracorum,

12

Doctoribus ducteribusque famigeratiffimis perrexit, ut expofitis p

eft regreffum infignibus eruditionis fuz Medice fpecir -

uàm in folenni inaugurali de Catarrho Suffocativo diícurfu, füupremis in Arte (ua honoribus,

zqui(fim

gemino cxamine,; q

fuerit.Ardortamen falutandiprius &aliosin Artenof ^

giis;

maturus non modó, fed & iisdem propediem mactandus judicatus

^

11

prim

is 4Efculapiumyfamaà meritisque magnu

m Dz. Doclorem Saob. SacobumWepferum,nec nonalia Schaffhu(iiformidanda morti n

nem

huc usque diftulit, nonabftulit,cui nunc ut & Nuptiali

Feftivitati craftinus ultimus Januarii dictus facratusque dies eft. -

à, quà decet & par eft; decenti animi (übmiffione, nec non reciprocorum indefeffa officiorum fponfione, omnes;

10

brandum,e

étant, d

electant, oramus, invitamus, vocamus, "Tubingz fub F;cul;agis Sigillo d. 3o. Januar. anni poft reparatam Salutem |-

z

CELEBRABITUR AIC ACTUS

e-———

X

-

N

r

a:

f-ä,y;-

2

A

IT (

A

C

ANCELLARIO

NT -

DECANO FA:

üNIVERSITATIS,

v/*

SPECT 4

E L

l

^^

PIRO

r d

V1RO Noliliy Excellcntl[?—

Plurimitm Reverendo, atque Ampliffimo,

^F

22

R

M

/

ä

DN.TOHANNI.

DN. TOBIA WAGNERO,

A

Y

f: *

r

[

Z

BROTBEQUIO,N.

SS. Theol. Do&ore, ejusdemque

N

^

PROMO;

N

7,

Profeffore Famigeratiffimo, Ec.

MEEN

x&

,

«;&!»;I»

N

NT

"

fue"

A^

i m

GEORG.B

ATJ

ä

clefize T'ubingeníis Prepofito

EM )

N

Es

o (

Nx

A

-

E

m

METZGERO,

F«

C n

7À

.,W

MAU RAR

| l?igniflïmo.

ETE rE

Typis IOHANN-HENR!CX Rz1:5L

r

ü Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com