LXV10b_fol_006

u r L u EEb I I ii m

z

-

2 MUA :

EE

o

DECANUS.

l

ET CO

LLEGIUM FACUL-

MEDIC/EIN ALMA

TATIS

EBERHARDINA:

Benevole Letfuris Salutem !

m

A

T

D LA

/4?1

t

Ra

5

Agna equidem ac multa, poft DEU M, Venerande debemus Anii

quitati . de

:

A

d

pofteritate fuà follicit, quod omnisfapientiz & prudentiz; omniü fcientiarum, artiumq; utiliffimarü

EO

r r d

femina,five füb certis figuris & imaginibus, five füb characteribus literisque; concredita nobis tradi-

)

J

M

z

A

derit ac reliquerit. Quanquam iisdem ante diluviumcaruiffe homines, utpote nec opusfuiffe videa-

-

A)P

AA

$)

tur, Quicquid etenim fcitu dignum , id per annofamillam zdami, Mathbu alemi & INoachi patri-

TyN

w . o d

C^

A

archarum trigam, abusque Mundi incunabulis, ultra aliquot poft cataclyfmum fecula , oretenus au-

recenusque duntaxat derivatum fuiffe , i Pattiarchalena confulamus genealogiam ; haud creditu difficile opinamur:

Pofimodum veró, & decrefcente fenfim hominum ztate; & viva fimul vocis in aures animosque inftillatione pede-

dentim expirante, alia fubinde & nova enata fuere tradendi propagandiqug media atque vehicula, vicariz nimi-

rum voces mutz, figurz primdm, dehinc & literz ; quarum illz quidem origine priores , do&rinam peperere fymbo-

licam , quam Dzus ipfe primus per iridem, Gratia füz tefferam atque imaginem, in confpicuis Coclorum valvis depi-

€&am nos edocuit, quin & poflea in várimode deliciofis typorum, vifionum,emblematum, parabolarumque fchema-

tis, per utramque facri codicis paginam auxit & illuflravit. Exinde demum illa facrorum fimia , gentilium Schola ,

niores hodie emicant reflau-

JEgyptiaca primó , fuam mutuavit enixaque eft Hieroglyphicam do&trinam , cujus infig

ratores, fob. Pierius Valerianus , INicol. Caufünus de $ymbolica E yptiorum fapientia , €9' Atbanafiue Kircherus de

Obelifro Pampbiliano. Eandem porró per Orpbeum Poéíeos authorem ; fub mutato tamen Íchemate, in Greciam

uin & i-

fuiffe translatam , Michael Majerus Medicue Cafareue in Hieroglyphicis ZEgyptio- Gracir demonftravit.

pfam naturam , per infomnia variarum rerum fignificandarum fimulachra , crypticz huic arti anfam prabuiíle verifi-

muile eft, ntpotequa eadem utrobique interpretandiclaveindigent. Hinc &aliisliterarum adhucignaris populisnempe

feptentrionalibus atque przcipué Scythis , Symbolica ifla .in ufu fuiffe Cas/fimur probat. — Coeterum; poft inventam

jam dum etiam per literas & charaleresfcribendi atqueimprimendiartem, nihilominusfculptura & pi&ura illaSymbo-

licanullà ha&enus limáfpongiave prorfus abolita fuit;ufus fiquidemillius;prater popularem, apud /Egy pios quoque pe-

culiaris erat, proprieque Hierogly phicus, qui myfleria tantummodÓ divinz , humanzque fapientiz, phyfico-medica

preprimis & Chemica obvelabat, —Teftis hujus quam maximé eft przcitatus 7MMaferse ; qui per integrum tractatum

fuum hieroglyphicum fat claré demonftratum ivit , quod apud /Egyptios , eorumque fequaces Gracos fcientia de;

MzpniciNA Aunza non exauro, fed auro millies pretiofiore extiterit , quz, quó pofterisfapientioribus tradi poffet,

vulgo autem ignota maneret , pro fcriptione, occultas ab animalibus defumptas notas,à Gracis poftea Hieroglyphi-

cas dictas; pro declaratione veró rerum , allegoriasà perfonis fi&is, earumque rebus geftistranslatas paffim ufurparunt.

Huic in revelandis illis Grecorum figmentis ac pigmentis feliciter fucceffere , Francifcur Baco V^ erulamius de Sapientia

Veterums €8. Petrus Job. Faber , in Hercule Piochernico, ^ n eadem fcientiàneque Hippocratem oculatiffimum illum

naturz ac Medicinz myftam exulem fuiffe quisambiget? quippe quiinartis noftrz fundamenta ftruendo ;tradendoque,

allegorico fzpé indutus ufüsque eft Stylo , quiSymbolicus eft,idque przcipué ex /if. 1. cap. $. de diata elucet , ubietiam

Medicinz illius aurex , que non fortis, fed mollis ignis (chemici) ope elaboratur mentionem fecit; illam veró, dubio

procul, Apollini & ZEfculapio debet , quorum hic ad aureum Vellus' (quo fumma Medicina indigitatur) rapiendum

profe&us effe dicitur, fimulque inter Hippocratis Majores , cum Appllinc clariffimus eft , quibus etiam ille per fuum

jusjurandum fefe devovit. ' Ob hanc veró divinam medendi fcientiam atque peritiam, Apollo & /Efculapius,inDzos

Medicinz inventores , tefte Hieroglyphico Poctarum penicillo , evecti fuere; 1ta ut etiamnum hodie /Eículapius pro

Medicinz familizque Hippocraticz & capite & Idea quadam Hieroglyphica celebretur. — Sed qu pluribus de hocce

argumenti genere , ex hiftorico- poéticis /Efculapii monumentis, dicenda funt ; ea, Docrina «irtutez, orenti/imus

€9' commendatifimus. Vir - juvenis DN. JOHANN-GEORGIUS GMELIN, Piliater bactenus indefe/fur.

anniverfariz Orationis loco, in gratiofiffimz Artis noftrz honorem, di&uruseft, quam etiam pro rituAcademico; &

Collegii noftri juffu , defignante jamdudum D, R APH A EL s feflo, remotisque veltandem obftaculis)hora craftinilo-

coque confuetisdivino nutu,publicé recitabit. — Ad AGtum igitur huncomni corporisanimiquefaventiajlubentiayprz-

fentiag; gratiffimá condecorandum,nullanonjin Coelohoc Academico,cujuscunque magnitudinislumina ftellasque;non

tantum debitoquovis more modoq; rogamus atque invitamtis)féd & nos porró, ad reciproca quazvis officiain procin&u

fiantes obligamus, Valete.P.P, Tubingæ fub Facultatanoftra Sigillo, diei. Nov. AnnoSalutis c12 r2c Lxir,

.

m

—

d r DP E UR teatt o o a A A

BE:

i

a

s

2

US

EtcóÓ

LLEGIUM FACUL.-

MEDICAEINALMA

. TATIS

. EBERHARDINA.

Benevole Lecfuris Salutem !

72

9,

C

C

d

$7

22

e

a

2

22

5

Agnae uidem ac multa, poft DEU M, Venerandae debemus Antiquitat. de

i

u

sI

pofteritate fuà follicitz,quod omnisfapientiz& prudentiz, omniü fcientiarum, artiumq] utiliffimarü

d

É

ERN

.

ä'

femina, five fub certis figuris & imaginibus, five füb characteribus literisque, concredita nobis tradi-

2

V

*

derit ac reliquerit.. Quanquam iisdem ante diluviu mcaruiffe homines, utpote nec opusfuifle videa-

p

D

$)

N

Q

&Z

tur. — Quicquid etenim fcitu dignum , id perannofam illam z4dami; Matbufalemi & INlaachi atri-

archarum trigam, abusque Mundi incunabulis, ultra aliquot poft cataclyfmum E

-

retenusque duntaxat derivatum fuiffe , fi Pattiarchalen confulamus genealogiam ; haud creditu -

Pofimodum veró, & decrefcente fenfim homiaum tate, & viva fimul vocis in aures animosqu:

U

Y

dentim expirante, alia fubinde & nova enata fuere traden

que vehic-

di propagandique media at

rum voces mutz, figurz primüm, dehinc & literz ; quarum

ille quidem origine priores ; do&rina.

T

licam , quam Dus ipfe primus per iridem, Gratiz fuz tefferam atque imaginem, in confpicuis Cc .

&am nos edocuit, quin & poflea in varimode deliciofis typorum, vifionum, emblematum, parabe

S

»

tis, per utramque facri codicis paginam auxit & illuflravit. — Exinde demum illa facrorum fimia

o

JEgyptiaca primó , fuam mutuavit enixaque eft Hieroglyphicam doctrina m ; cujus infigniores ho

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

ratores; Job. Pterius Valertanus , Nicol. Cau

inut de $ymbolita ZEg yptiorum [apientia , €9' Atba-

Obelifco Pampbiliano. Eandem porró per Orpbeum Pocfeos authorem , fub mutato tamen fch:

fuiffe translatam , Micbael Majerus Medicur Cafareus in Hieroglyphicia zEgyptio- Gracir demon

pfam naturam, per infomnia variarum rerum fignificandarum fimulachra , crypticz huic arti anf: -

tile eft, atpotequa eademutrobique interpretandiclave indigent. Hinc &aliisliterarumadhucign,

feptentrionalibus atque przcipué Scythis, Symbolica ifta .in ufu fuiffe Cau/Grm probat. Coeter:

O Baane Q

jam dum etiam per hteras & chara&eresfcribendi atqueimprimendiartem , nihilominus fculptura & .

lica;nulli ha&enuslimafpongiave prorfus abolita fuit;ufus fiquidem illius,prater popularem, apud /E|

2 BN

Focus

F - E

culiaris erat, prOPfinue Hierogly phicus , qui myfteria tantummodó divinz , humanzque fapicn.ti—

N

ä

przprimis & Chemica obvelabat, — Teftishujus quam maximé eft pracitatus 7MMaferse , qui per ii

ä

fuum hicrqglïiphicum fat claré demonftratum ivit , quod apud /Egyptios , eorumque fequaces C

M

MzpiciNA Aunza nonexauro, fed auro millies pretiofiore extiterit; quz,quó pofierisiäpignti—

vulgo autem ignota maneret , pro fcriptione, occultas ab animalibus defumptas notas , à Grzcis pi

L

cas dictas; pro declaratione veró rerum, allegoriasà perfonis fi&is, earumque rebus geflistranslatas

Huic in revelandis ilis Grecorum figmentis ac pigmentis feliciter fucceffere , Frazcifeur Baco Verti-

K

11

Veterums €9 Petrus Job. Faber , in Hercule Piochemico. - 1n eadem fcientià neque Hippocratem c.

naturz ac Medicinz myftam exulem fuiffe quisambiget? quippe qui inartisnoftrz fandamenta ftrue

J

10

allegorico fpé indutus ufusque eft Stylo , quiSymbolicus eft idque pracipue ex &. 1. cap. $. de diai-

Medicinz illius aurex ; que non fortis, fed mollis ignis ( chemici) ope elaboratur mentionem fecit

I

procul ; Apollini & /Efculapio debet , quorum hic ad aureum Vellus/ (quo fumma Medicina indig -

profe&tus effe dicitur, fimulque inter Hippocratis Majores; cum Apolline clariffimus eft ; quibus (*

H

jusjurandum fefe devovit. « Ob hanc veró divinam medendi fcientiam atque peritiam, Apollo & .

Medicinz inventores, tefte Hieroglyphico Poctarum penicillo , evecti fuere; ita ut eamnum ho

G

Medicinz familizque Hippocraticz & capite & Idea quadam Hieroglyphica celebretur. — Sed qui-

argumenti genere , ex hiftorico- pocticis /Efculapii monumentis, dicenda funt , ea , Docfrina «itri

F

€9' commendatif(tmuus Vir - juwvenü DN. JOHANN-GEORGIUS GMELIN, Philiater i.

anniverfariz Orationis loco, in gratiofiffimz Artis noftrz honorem, di&uruseft; quam etiam pro.

E

5 m

Collegii noftri juffu, defignante jamdudum D, R AP H A EL 15 feflo, remotisque veltandem obftact

coque confuetis,divino nutu;publicé recitabit. . Ad AGum igitur hunc;omni corporis animiquefav|"

fentiag; gratiffimáà condecorandum,nullanonjin Coelohoc Academi co,cujuscunque magnitudinis lui -

tantum debito quovis more modoq; rogamus atque invitamiis/féd & nos porró,ad reciproca quzvis

flantes obligamus, Valete.P.P; Tubinga fqb Facultatunoffra Sigillo, dies. Nov. AnnoSalutis c12 1.

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1