LXV10b_fol_002

*

DECANUS.

OLLEGIHM/FACULTA-

"

C.4£ IN INCLYTA

TIS.MEDI

x g

TUBINGA

Literatorum Ordini Salutem!

L

Q N

-

—— ^s

-

Aud faros hodie videas, qui finiftro rationis faz oculo, novercantem hujus feculi in literas atque literatos

Z!æ

2

ortunam intuentes, vel literas non falutare, vel falutatis valedicere cogitant.

Nimirum & Virgines etiamíi & virtute, &

ZA

äï

2

OT

Idque vel unico Medicinz, artium

VA

X

o

$

J

lcenere, & forma prazfulgeant; parum tamen ditatz ac dotatz raros inveniunt procos.

;

exx i

Z

;

alias reginz exemplo conftare poteft; quz tót tantasque;tam intra quam extra pomocria fua, querelas plandusque cftundit,

A

TA

GE

77

2X

:

z

Sut non tam a Medico ftudio quam & a itadio jam trito liberum quemque animum deterrere poffet.

Undejufto quondam

e

r:/,

ääï

s

,

P

j

dolore percitus Clariffimus Raymundus Mindererus Threnodiam medicam , in artis tamen noftra folatium & propugna-

K

j?

1

P

i

culum, toti orbi exhibuit.

At vero, qui dextra rem penetrabit pupilla, torvum non vifurus, neque cum clypeo animum

Eï À

-

9.

72

t

abje&turus eít, fapienter recordans: A finiflris quidem, commune hoc & immutabile fatum zquo animo ferendum effe,

«

^

utpote ex primzvo juítoque fudoris laborisque pado fubortum.

Nullum ct?nim pie cordati, cordateque pii fterile, íed

multo przgnans commodo, experiuntur incommodum. Scilicet,

Cunm SPINA PANIS crefeit quem füdor acerbat ,

Nam diffant P ANIS durague SPINA parum.

dumeffe. Hinc

A dcxtris autem fcrio expendit fecum,n

ihil non ob DEI gloriam, falutemque communem atque privatam agendum ac patien

prout omnium intereft hanc cynofuram obfervare: fic quam maxime ctiam a teneris unguiculis huc collimavit, generc ac genio, virtute, eru-

ditione & peritia preclariffimus DominusJOHANN. BVRCKHARDVS RüMEL INVS, Tubingeníis, Medicinz Candidatus jam pridcm

meritiffimus, qui natalem vidit diem nonum Maji, Anni 16:8. Vitales vero auras, pof! Deum, patri debet honorandiffimo, Viro Nobili & Con-

(ultifimo Domino BVRCKHARDO RüMELINO ICto, & fupremi Dicafterii Würtembergiciquod hic Tubingz cft; Advocato pradtica

Celeberrimo; Nec non matri chariffimz, Matronz omni virtutum flore exornatiffimz, SA BIN /E, quz magni illius & inextin&e famz Ma-

lisdem parentibus altcram pariter ac nobiliorem, qua nunc frui-

thematici; Domini MICHAELIS M/ESTLINI p. m. filia fuperftes cft.

tur, aCceptam refert viram , qux nempe tota DEO primum, dein proximo per educationem confecrata cít. Siquidem, ais na&isquc, ipforum

atque preceptorum cura;in linguarum ftudio novellis radicibus, ex triviali fchola;in Academicam noftratem transplantatus fuit, ubi la&co phi-

Jologiz ac philofophiz fucco innutritus, ad Hippocraticum Medicz artis vinum, Anno 1647. acceffit deguftandum, in quo labra fua proluens;

fimul ac Aftrologie, Botanices ac pharmaceutice Galenico-chemicz condimenta eousque attemperavit, doncc tandem aliquot abhinc annis;

-!

ipimetq

m m

U p

incdicum talut. poculum egrotis exlibendi a Colcs -

flzo vcniani impetraveiie Catero; in Ac8d. mica lia

- tldll

eftraae- u

fcule fefe exercuit, ut le&ionibus publicis frequens Auditor, disputationibus creber opponens ac refpondens,

Collegiis privatis indcfcffus interfue-

rit Discipulus. Etquod figillatim memorandum , Orationes medicas anniverfarias folennesque de ratione & cxperientia, de vino, deque rofis

tres publice recitavit. — In disputatione publica (exceptis privatis haud paucis) de corde, pulmonibus, reliquisque thoracis partibus habita, doGc

Hifce füffulzus meritis, vel tandem Candidatus nofter ante femeítre, ab ordine noftro Do&orcos ho-

refpondendo egregie fe commendavit.

nores, queis jamdudum dignus crat; ambivit, priori adjiciens fpeciminum cumulo, Examina duo decretoria, folennemque de Dyfentcria mali-

gna & epidemica, truculento nimis affe&tu, disputationem, in qui

bus ad utrumque paratum fefe exhibens, omnium applaufum commeruit. Nil

itaque porro füpereffe ratus meritiffimus nofter Candidatus, ad j

píos fibi cum fratre füo lurium Candidato digni(fimo (quod rari eftexempli )

decernendos honores Do&oreos, adjutu Altiffimi, fefe accinxit. — Cui Academico, juxtaque Nuptiali creati prius Doctoris Fefto, dies dicatus eft

craftinus, qui proinde, nullos non Tubiz literature Mecoenates, proceres, fautores, cultoresque, pravio rogatu noftro demiffo atque debito,

follicite invitatos vult. Nosque, interea, officii cultusque noftri reciproci nuspiam immemores permanífurifumus. Tubingz, fub figillo Facul-

tatis. Dominica Mifericordix, Anno Chritti c15 15c LX.

Celeb::atum iunus bunc Adium

Academiz Rectore Magnifico,

ULRICO PREGIZER O, S.S. Theol. Lic

DNO. TOHANNE

Ethices Profeffore ordinario, & Facultatis Phjlofophicæ t.t. Decano Spectariffimo.

O02

u-

iE

zM

LA

*2

A

NSS-

gsæ

PRO-CANCELLARIO

— I

CO

;:

DECANO FACVLTATIS,

DIGNISSIMO,

71

zem

LX

T hr

ET

ET

ES

N

VIRO

M

a

Z

A.

PROMOTORE

/n

/ Admodum Reverendo d Excellentif[rmo

[

6069

)

B

Z

SAMUELE HAFENREF

DNO. TOBIA VAGNERO 3

iFl

'(

m

N

z

at

4

j/

FERO, Philof. & Med. Do&. Profef-

S. S. Theo). D. & Prof. Celebran(fimo,

29

N

fore, & Facultatis Seniore.

V

;

NNSAS

SNSS

1!-

x

Ecclefiz Tubingen(is Decano, & lllu-

EW

l .

M

ftris Stipendii Supcrattendente

ZA

L -uwg(.l

o )

Q2X

NU

3j

7 --

/

vigilantiffimo.

W

25»))

d»D—-

24

Typis

CELLIANIS, ANNO M D,c LX

t

*

X

äx/n

t

!

y

——

DECANUS.

L

COLLEGIUM FACULT A-

LÀ

CA£ IN INCLYTA

TIS MEDI

TUBINGA

Literatorum Ordini Salutem!

»

N

—

—

OS

ze

)

Audratos hodie videas, qui finiftro rationis füz oculo, novercantem hujus feculi in literas atque literat

Z;»

(

/

z

7

' E

fortunam intuentes, vel literas non falutare, vcl falutatis valediccre cogitant.

Nimirum & Virgines ctiamíi & virtute, &

:

ZA

Idque vel unico Medicinz; artium

vr

ä///,

igenere, & forma prafulgeant; parum tamen ditatz ac dotatz raros inveniunt procos,

(

:g

d

alias reginz exemplo conftar

e poteft, que tót tantasque;tam intra quam extra pomaria fua,

qucrclaslfnhn&usg;mtælndiia

E

5

s

v

22

2:4

d

Sut non tam a Medico ftudio;

quam & a ttadio jam trito liberum quemque animum detcerrere poffet.

3

Ü

-

£

ZJ

ä

"

dolore percitus Clariffimus Raymundus Mindererus Threnodiam medicam, in artis tamen noftra í

V

j^

1

culum, toti orbi exhibuit.

At vero, qui dextra rem penetrabit pupilla, torvum non vifurus, neque-

U

;

:

c-

s

Xe!

abje&urus eft, fapienter recordans: A finiftris quidem, commune hoc & immutabile fatum equo

p

g

-

T

utpote cx primzvo juftoque füdoris laborisque padto fubortum. Nullum ct?nim pie cordati, corc -

multo

pregnans commodo; experiuntur incommodum. Scilicet,

Cun SPINA PANIS crefeit quem füdar acerbat ,

L-—

-

X

Nam diffant P ANIS duraque SPINA parmn.

A dcxtris autem ferio expendit fecum ,

nihil non ob DEI gloriam, falutemque communem atque privatam agendum ac p..

prout omnium intereft hanc cynofuram obfervare: fic quam ma

xime etiam a teneris unguiculis huc collimavit, generc 2

W

ditione & peritia preclarifimus Dominus]OHANN. BVR CKHARDVS RüMELINVS Tubingenfis Medicinz C

meritiffimus, qui natalem vidit diem nonum Maji, Anni 16:8. Vitalcs vero auras, pofi Deum, patri debet honorandiffimc-

19

fultifimo Domino BVRCKHARDO RüMELINO lCto, & fupremi Dicafterii Würtembergici; quod hic Tubingz:

VierFarbSelector Standard * - Euroskala Offset

Celeberrimo; Nec non matri chariffime, Matronzomni virtutum Hore exornatiflimz, SA BIN ZE, qux magni illius (-

lisdem parentibus altcram pariter ac nob.

thematici; Domini MICHAELIS M/ESTLINI p. m.filia fuperftes eft.

18

tur, aCceptam refert viram , quz nempe tota DEO primum, dein proximo per educationem confecrata cít. Siquidem,a -

atque przceptorum cura;in linguarum ftudio novellis radicibus, ex triviali fchola, in Academicam noftratem transplantat

17

Lad

lologiz ac philofophiz fucco innutritus, ad Hippocraticum Medicz artis vinum, Anno 1647. acceífit deguftandum,; in & -

fimul ac Aftrologiz, Dotanices ac pharmaceuticz Galenico-chemice condimenta eousque attemperavit, doncc tandem

ip&imetq

Vve

M tmma

incdicum falut. poculum egrotis exliibendi;a Colcs -

üio veniáni impetzaVeiie Catera; in ^ c8d. mic g

bus creber opponens acrefpondens, Collegiis priv -

ä

16

fcule fefe exercuit, ut le&ionibus publicis frequens Auditor, disputationi

ä

rit Discipulus.

Et quod figillatim memorandum , Orationes mcedicas anniver

farias folennesque de ratione & cxperienti

tres publice recitavit.

In disputationc publica (exceptis privatis haud paucis) de corde, pulmonibus,

^

reliquisque thoraci:-

15

ltus mcritis, vel tandem Candidatus nofter ante femeftre, ab ordinc

H

ä

refpondendo egregie fe commendavit. — Hifce fuftu

nores, queis jamdudum dignus erat;/ ambivit, priori adj

iciens fpeciminum cumulo, Examina duo decretoria, folennemc-

gna & epidemica, truculento nimis affe&u, disputationem, in quibus ad utrumque

paratum fefe exhibens, omnium appl

14

píos (ibi cum frat

re füo lurium Candidato digniffimo |-

J FENN

itaque porro füpereffe ratus meritiffimus nofter Candidatus, ad

decernendos honores Do&orceos, adjutu Altiffimi, fefe accinxit.

Cui Academico, juxtaque Nuptiali creati prius Dodori

craftinus, qui proinde, nullos non Tubiz literaturz Mcecccnates,

proceres, fautores, cultoresque, pravio rogatu noftra-

13

follicite invitatos vult. Nosque, interea, officii cultusque noftri reciproci nuspiam immemorces permanturi fumus.

Tull

:

tatis. Dominica Mifericordie, Anno Chrifti c129 12c LX.

11

Celeä;:atum ibunus bunc Acdium

Academix Rectore Magnifico,

10

DNO. TOHANNE ULRICO PREGIZERO, S.S. Thc

Ethices Profeffore ordinario,v& Facultatis Philofophica t. . Decano Spectatiffimo|-

—— Ó RM

E

T2 37

3

7

SS

LA^

3A

329

x*;c

PRO-CANCELLARIO

,

i

-

RTTN

22

C

DECANO FAC

SSSS

E

DIGNISSIMO,

l

[L]

M a

ER UA M

«

ET

L

E

NT

VIRO

eN

$i

;N

(

s

PROMOT -

l//.

-

: Admodum Reverendo Q Excellenti[f/mo

C d

Je

N

ee

0.?0

N

z

SAMUELE HZA

DNO. TOBIA WAGNERO

Á

—

A

FERO, Philof. & Me

S. S. Theol. D. & Prof. Celebrani(fimo,

297

xx*

fore, & Facultati

1—

j

NNY

/I?

.47

32

[

L

Ecclefiz Tubingenfis Decano, & lllu-

J

X 'X&K

o E

i .

L

Z

ftris Stipendii Supcrattendente

)

AV

ENS W..l

—

À

QSNU

)

ä

vigilantiffimo.

.A

NUA

20

—

ASN

Typss CELLIANIS, AnNo M DC LX

2

*

0 Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

1