LXV10b_fol_001

DTcANMUS

ET COLLEGIUM FACHUE--

TATIS MEDICZE IN TUBIN-

GENSI ACADEMIA

Ledlori Salutem. !

Z

d

f-;g:t

:

z

$q; adeo fterilis oculorum voluptas mortalium occzcavit magis , an demen-

7

o

Z

(

.

Z

Z

£2

N

e

e

Á

2

$

?

tavitanimos , utreram in fperficie colorem, quam reconditum virtutis calorem & valorem lon-

z

2

Z

Z

6

j

22

Z

Z

z

(

g5 pluris eftiment. Id unico € multis lorum exemplo obvium e.— Q iid nempe aliud fünt,

z

/e

quam miferum immitis Borex fpolium, fugacifim veris & oculoram deliüiz, pompofà luxuriz

d

J

z

N

2v

C

G

z

E

22

E

E7

vexilla, vana volup:atis fpecula , pictz vaniratis ftatux ? E: paucis, quid aliad (ünt , quam pul-

)

FU S

A 7-

chrum in hortis nihilum? Atquid inde? Nihilofecius homines reperias, qui flores ceu confor-

tem momentanez vitz (ux plebecalam , immani pretio: hinc inde conquirant , ultráq; meritam fane ac debitum

colunt& nutriunt. A qua calpa nec Lipfius immanem fefe profeffus eft , (cipfit enim : Carzores fibi Tuliparums

Alibi autem refipifcens , femetipfüm cum alus

electarum bulbos ad [é miffos faiffe , quam globuli totidem aurei.

aid dicam ? nil n'fi bilarem infaniam e[fz , nec abfimilem ilha puerorum.

Florz corrivalibus his redarguit vetbis :

allentium €9 rixantium circa pupas [uas g fizilla.

Fattiditis itíq; immodeftis, iniquis, ftaltisq; amoribus illis, ab

ancilla ad Penelopen redite. — Sequimiai ergo pothizc, previum rur(üsin florida fua tempe Lipfium , nonaifi ad

animi relaxationem , ad meditationem , ad le&tionzm & fcriptionem, uade fiatis docti.. Aat quod melias atqueuti-

lius, comites ade(te /Efculapio , ad falutiferas florum vires cüm indagandas , tam degaftandas , unde. abeaus fiti.

Yel quod optimum ac lucrofifimum e(t , cam Theofophis, à foribus ad ipfüm afcendite Deuu , unde redearis pii

&beati, unde &in àn&am fraternitatisopimius frugiferz chorum recepti , immortale nomen decus; confequamini,

Flores etenim , viva quzdam Theologiz naturalis , ipfiusq; Spiritus fancti emblemata fi dixeris , pulchré dixeris.

L nicam ex omiaibus florum reginam fpe&ate Rofazr». — Qaid (uavius , quid beatius eligamus.; quam Dominum

ac Soterem noftrum C a& sT u M , modó füb rofis pafcentem , modó eas colligentem , nunc ceu fanguineam

rofàm inter fpinas rubentem , jam labia ejus nil nifi rofas melliduas fandentia , devote nimis afpexiffe ? Quidju-

cundius et , quam foecundum Eccle(i e ventrem , & la&ea hujus ubera rofis circamfita vidiffe ? quid formofius eft,

quam fàpientiam, Coeli filiam , rofz inftar Hierichuntzz fulgentem atteatius fpe&affe ? Hinc non abíq; caufa , B.

ille Megalander nofter Lutherus , rofam ceu cotdis fui cruce fignati requiem , emblematis loco (ibi elegit.. Hujuf-

mo4i alia & longe plura cun rofaram, tum aliarum retum mylteria , plusquam Elyfii ifti Salomonis , totiusq; fa-

cti codicis campi rimanda ac miranda nobisexponunt. — Hi pompofos exapérant Adonidis & Alcinoi hortos, his

procul cedunt penfiles Affyrioram delitiz , prz his Pangei monus , & Pítana infüper rofaria , nil nifi foetorem

fqualoremd; emittunt.

Hic igitur , quicunq; divinioris voluptatis proci eftis , rofas colligite , fub rofis pafcite , fub

nt , raptoresq;

his quiefcite. . Nolite fpinas timere , haud etenim, ut rofarum caltores pungant , fed at rofas munia

arceant , eaídem circumcingunt. — At quorfum hac dicta fint, quarenti fortean alicui refpondemus : Roíam,quz

pulcherrima florentis anni hujus foboles eft, jam hodie hos oculos noftros , has nares no(tras demulcentem,

animum juxta noftrum accendiffz , & quidem precipue illam , virtute atque eruditione florencffimi Viri. Ju-

venis, Domini TOHANNIS BVRCKHARDI RVMELINI, peregregii Rofz latrice Candidati,

mentem cxcitaffe , ut nobis ita jubentibus,rofisq; oculos naresq; ipfius pzritringentbus, Orationem quandam,

uti vocant , anniverfariam, in Medicz artis honorem, de Rosis concinnaveritrofeam , in qua Apellem fimulatq;

Apollinem egiffe videtur, corallinam nempe rofarum faciem depingens,aureas dotes exponens, uule cum dulci

commifcens, & nihil non in laudem earum profuturum , eleganu fermonis penicillo exprimens. Sic equidem

decuit, temporiinfimul fetvire,namq; , utproverbio conftat , rofa qux prateriit, quarenda non eft ; Et, cum

uocirca , lorido huic Rosa-

non ampliusanthefteria, five Floralia celebrantur, Caresforas eliminandi fünt.

&uM encomio publicé recitando , diem Mercurii fübfecuturum , qui decimus ericmenfis huius , definavimus,

uz ,fapien-

fübinderogantes, vosquotquotin E

lyfiis Academig hujus camp;s, clegantioresomnislliteraturz, fcien

liig

o

itis&rigatis, Vos alloquimur,

tix,linguarumartiumq; flores parcim excolitis & in alios trans plantatis,partim co

DominosProfeífores, Doctores, Magiftros,omnesq; generofi, prznobilis,przftancs honeftig; tituli Studiofos,füb-

inde rogantes, ut ad horam predictidieinonamantemeridianam , in Au

là, qux Theologorum eft , majore, frc-

uentes denfiq; comparere & intereffe,& vel (altem fpirantium rofarumamore allecti,pectoris auriumq; finus ape-

ignemini

rire, & pro füade Mufarumq; rofistunc diffundendis , vosfavorificas Charitum roías refundere ne ded

Dominica fecanda Trinitatis.

Valete, P. P. Tubingz fub íolenni Facultatis noftrz Sigillo.

AI?DO

*R ofa Celi inter [pinas nata , fapra fcculum decimum fextum , quinquïg,cflmo fep

fim&

/

v

J

/

L

^y

$

—

DECANHUS

ET COLLEGIUM FACUL-

TATIS MEDICZE IN TUBIN-

GENSI ACADEMIA

Letlori Salutem., !

z

-

u

2

N m

æ

——

zi

n

2

$q; adeo cherilis oculorum voluptas mortalium occacavit magis , an demen-

7

.

(2)

z

7

E

DX

N

;Z

g

ä;ä

Y

A

d

tavitanimos , utreram in faperficie colorem, quam reconditum virtutis calorem & valorem lon-

,

e

z

2

7

z

z«

(s

g$ pluris zftiment. Id unico & multis lorum exemplo obvium e.— Q iid nempe aliud fünt,

( À

Z

quammiferum immitis Borez fpolium;, fugaci(fim; veris & oculoram deliuz, poz-77 67

Z

N

z

2

£

z

^

vexilla, vana volup:atis fpecula , pictz vanitatis ftatuz ? E paucis, quid aliud (

«

u-

QV ) O.

L LÁ

-

chrum in hortis nihilum? At quid inde?. Nihilofecius homines reperias, qui floj-

tem momentanez vitz füx plebeculam , immani pretio hinc inde conquirunt , ultrág; meritam f

colunt & nutriunt.. À qua culpa nec Lipfias immanem fefe profeffus eft , fcripfit enim : Carzores f5

electarum bulbos ad f miffos fuiffe , quam globuls totidem. aurer.

Alibi autem refipifcens , femeup.

Florz cortivalibus his redarguit vetbis :

4id dicam ? nil nifi bilarem infaniam effe , nec abfimilem

S

allentium €9 vixantium circa pupas faas eg [irila. — Fattiditis itiq; immodeftis, iaiquis, taltisq; at*

z

ancilla ad Penelopen redite. — Sequimini ergo po'thxc, previum ruríaüsin florida faa tempe Lipíit|

o

animi relaxationem , ad medirationem , ad letionzm & fcriptionem, unde fiitis docti/ Aut quod n

R

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

Jius, comites ade(te /Efculapio , ad falutiferas florum vires cüm indagandas , tum degaftandas , unc

.Vel quod optimum ac lucrofifimum eít , cum Theofophis, à Boribus ad ipfam afcendite DeguM t

&beati, unde & in fin&um fraternitatisopimius frügiferz chorum recepti ,immortale nomen decusá -

Flores etenim , viva quzdam Theologix naturalis , ipfiusq; Spiritus fan&ti emblemata fi dixeris , -

U nicam ex omaibus floram reginam fpe&tate Rofaet». — Q'aid füavius , quid beatius eligamuss q1

!ï.

O Baavxe Q

ac Soterem no(ttum C g sT u M , modó füb rofis pafcentem , modó eas colligentem , nünc c

a

I

rofam inter fpinas rubentem , jam labia ejus nil nifi tofas mellidluas fandentia , devote nimis afpex.-

ä

«cundius et , quam foecundum Eccle(i e ventrem, & lactea hujus ubera rofis circamfita vidiffe ? qui

Focus

uam fapientiam, Coeli filiam , rofx in(tar Hierichuntzz fulgentem atteatius fpe&taffe ?. Hinc non

N

14

ille Megalander nofter Lutherus , rofam ceu cordis fui cruce figaati requiem, emblematis loco (ibi-

modi alia & longe plura cun rofarum , tum aliarum rerum mylteria , plusquam Elyfii ifti Salomoi

z

cti codicis campi rimanda ac miranda nobisexponunt. — Hi pompofos exupérant Adonidis & Alci

EM

procul cedunt penüles Affyriorum delitiz , prz his Pangei montis , & Pa(tana in(uper rofaria , i

fqualoremá; emittunt. — Hic igitur , quicung; divinioris voluptatis proci eftis , rofas colligite , fab r

his quiefcite.. Nolite fpinas timere , haud etenim, ut rofàrum cultores pungant , fed at rofas mur-

11

arceant , eafdem circumcingun. — Ac quorfum hxc dicta fint, quxrenti fortean alicui refpondemu .

pulcherrima florentis anni hujus foboles eft , Jam hodie hos oculos noftros , has nares noítras|

ET

10

animum juxta noftram accendiffz , & quidem prxcipue illam , virtute atque eruditione. floren-

f

venis, Domini JOHANNIS BVRCKHARDI RVMELINI, peregregii Rof las

E

méntem cxcitaffe , ut nobis ita jubentibus,rofisq; oculos naresq; ipfius pzrtringentibus, Oratic

E

uti vocant,, anniverfariam, in Medicz artis honorem, de Rosis concinnaveritroféam , in qua A

Apollinem egiffe videtur, corallinam nempe rofarum faciem depingens, aurcasdotes exponens;-

commifcens, & nihil non in laudem carum profuturum , eleganti fermonis penicillo cxprimel

decuit, temporiinfimul fervire, namq; , ut proverbio conftat , rofa qux prateriit , quzrenda no'

uocirca , floi-

E

non ampliusanthefteria, five Floralia celebrantur, Caresforas climinandi funt.

&uM encomio publicé recitando , diem Mercutii fübfecuturum , qui decimus ericmenfis huius

|

-

fubinderogantes ,vosquotquotin Elyfiis Academiz hajus camp s, clegantioresomnis literaturz,|

E-

[

tizlingaarumartiumgqy; flores partim excolitis & in alios transp

lantatis,partim colligitis&rigatis,|

Ü

DominosfProfeílores, Doctores, Magiftros,omnesq; generofi, prenobilisprxítantis,honeftig; titü

ä

inde rogantes, utad horam pradictidieinonamantemeridianam , in Aulà , quz T hzologorum (

- quentesdenfiq; comparere & intereffc,& vel (altem fpirantium rofarum amore allecti; pectoris au|-

Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com

rire, & pro füadz Mufarumq rofistunc diffundendis , vosfavorificas Charitum rofas rcfundere|

Dominica ífecanda Tri-

Valete, P. P. Tubingzx íüb íolenni Facultatis noftrz Sigillo.

d*

*Rofa Celi inter [pinas nata , fapra feculum decimum fext

um , quinqua

;

"

geümo. fepFimO.

n

(

Y

5

r