LXV10a_fol_091

»::

EPHORUS

ILÍIBSTRIS.COLLEGIL

LUDOVICUS BERCHTOLDUS

-

p

vt

Candida Lectoribur omnia [ério comprecatur.

2

O N

U

"C

r o

z

?.

Enatus eft haud ita dudum annus , quem Chriftiano populo , inter tot fevas furoris Ottomannici minas,

Z

Z2b

a

falutarem & victoriofum, quisquis Ecclefiam , quisquis libertatem in oculis habet, prima ftatim inter initia, procul dubio exo-

5

7

4

et

ptavit.. Nequequidquam prohibet, quin eundem votorum ardorem, intanta periculorum propinquitate,non tam recepto more,

) -

quam intimo pietatis fenfu, quotidianis porro fufpiriis effundamus , aut eodem potius die fzpius fzpiusque iteremus,

Cate-

2

L

g

A

b

Q

d

d

2

rum animus quoque, quem nec in fummis terroribus defpondere fas eft, tanto crebrius ad virtutem fuerit excitandus , quan-

.

OE

Q

E

/f

to fterilius plerique genuino ejus cultui hactenus vacarunt, atque fic iras czleftes, àd atrocia lammantis belli mala, dormitante

Z

3. €W

Q»

Z

o

»

iE

e

E

d

Z

A

e

z.

j propemodum Europa, fua illi opinione celerius immiffa , dato velut ftudioimpulerunt. Ad virtutis vero amorem & cultum;

L

z4

Z

(/;,

E

non przceptis tantum, fed exemplis ctiam, & id plerumque fortius, mentes humanas provocari , à nemine fortaffis, qui qui-

m fapien

& repudium non mifit, inter dubiareferetur. Quo igitur eminentior eft virtus ac rarior,

eo iniquius eft, filentio illam involvere , ju-

ftisque laudum pradicationibus fraudare : tunc przcipue, cum autor ejus terris jam valedixit,

ac femel partam fuorum meritorum gloriam, ut funt

adiones mortalium fluxe, ac mutationibus obnoxiz, amplius amittere neícit, aut depretiare.

Illuc profecto referri debet mortuos laudandi con-

fuetudo, quz quoties vivos hoc honore afficit, quanquam ne tum quidem , fi modus adfit , penitu

s improbari queat, conftantiam tamen elogiorum,

quod nimis fzpe compertum eft, haud ubivis folide tuebitur,

Hujusmodi vero encomium illi potiffimum merentur, qui gradum atatis, maturita-

te judicii ac virtutis, cum admiratione omnium antevertentes,

vitz fu& annos, non diuturnitate temporis , fed recte factorum dictorumque excel.

lentia, pofteritati memorabiles reddiderunt, Inhisquantum emineat ; Sereniffimi Principis ac Domini, Domini FRIDERICI WILHELMI, Sa-

xoniz Ducis &c. noftratium Germaniz principum , qui quidem rectorios faíces tenent, juxta AUGUSTU M Brunovicenfem, multis (ane nomini-

bus feculi hujus pheenicem, meritiffimi fenioris ac Duumviri, Primogenitus olim filius, Dominus CHRISTIANUS, Saxoniz Dux &c.

cunctis,

dum viveret, terrenis titulis, qui huic faftigio congruunt, longé Digniffimus , Altenburgice nuper juventutis princeps

; nunc impetrata czlefti beati-

tudine gloriofus, omnibus in aulis confinibus fama pridem celebravit,

Attamen quicun

$

que totius rei fumumam paulo propius noícere cupiunt

3

ili die, 20. hujus menfis ad horam ante meridiem nonam, Illuftris Collegii au

ditorio ,

fuam favorabili cum beneficio praíentiam, fiftant

Pj

j audiendique promtitudinem

» quod perofficiofe rogamus , haud gravatim oratori Nobiliffimo impertiantur.

Is erit Generofüs Dn. BER N-

| HARDUS *Dius,

Eques Misnicus;

ingens fui ordinis decus ,

ac tot prifce verzque nobilitatis dotibus infignis, ut fola carum comme-

moratione, ni(i modeítiam ejus, nobis abunde perfpectam , & acquifi

rem, qui color virtutis eft, conjicere metueremus,

tis etiam meritisque laudibus audiendis difficilem, in prefentiffimum rubo-

cumu

non unam & adco anguítam, fed com

plures paginas largius patentes, nusquam lzíà veritate,

poudpe i RPE

-

Tl

?*it'nn poffemus implere.

Certe tantum olim pa

—

p

triz fuz fpondet mi

VAv

pitrum» .utilla

x

ja

1xi

x

xàxx2À

fbes

pE«

uas

aturitat

$35

- -

Ri

eum

—

—xxaixrzcrxa -

11-

*, xuiàifx

Xix.-

-

Y x-

11

f*31Yo13

excipiendum,

XYXa X

pXX

A —

Jrragrccrii £irbei E

P

-

;x

X 3 03 3X2

x fia

x2 t

- gie

XX «

lii

—*u:ixrxai fclicit

z

«40 a xx

Xxa—

£X

ur .[

p

LE zl

——

**

x*

2337

» f xx

*

L

—

* *a—

"rjgm

-

«v

*

»fit«mrY i

v

x

xX a a

E

a

ES

rtixw

Em

r

LE

*g

«

'l cisPrxr

-l ",— A

.in—L p

(31»à f'3p) —

1

ifWirxri- cic

x« (s

Kfsactis «5 e»

ia Bdb

hd

*«* o«xÀ axxirxsàm foqpee conpersutmm

«qxa cm «qactict vAWM-

cít,

haud ubivis Üolide caocbitcur

witac f(uo a1111

.s . —ll( 1

diururnicarc tcnmiporis , fcd rccte factoriim dictorumdquce cxcclI-

wWw^ZII.I1EI.NiI, Sa-

t« jusxiicià a«

Xeatáo

württiitiw , « acdsaisiratit

»9c OnaàiIx1u0rr» a-nccverccntcs ,

Sercanifliemi Pr

incipis ac Domint:,1l»oriini

FR,DERICI

naulris f£asr1c

11 r111:11—

X*cornis 31xicis &Arc.

v*oOfteritartk xscnoralbilcs x c«dodcdiderurmnt

1:31 his quamntcurmn cnaiincat ,

1áddlemn rcétorios fatcec

t

ag t ,

jaxta .A l2€;llS P U N1 Grumnoviccnícom ,

JDomrninus CEIRISTJIAINITtS,;

Saxozia-s Durx &c.

cumnctis ,

X*s ífcciali 1ujus phocniccus:,

x«oftriataiuiaisivs €35er1x1a3112c praiuncaipturmia, «qui «t

xxiccráciflixxaà (cmnioris ac EO«xrtir3 varad,

»

Prinrosenirus olimn filsxus,

1upcr jauvcnruris pr'inccps, mnurmnc imipctrara caclcíli l?cati-

«4ura vivcercct, tcv

caxxis ritwuilix, «qwaà Yavric faftigrio

*»x*xx1vx1íil»iic Axa umcxaAe « af ia

*»-

1mt ,

1o1»5£e

IJo:gznriiflieus , Alccnunburgicioe :

»rawit.

1u

c rotius rci fumnimama pailo propius J10íCCcrc cirpiuxt.

xX13dàix»c

&Yla

EJ(X«)- &«

1*

XAO XX

CA o X»«»

—

—

(-'!.-*E:"l

pridcn cclct

.**

Xillcofirais

A tcarmecomnm eqquicux«

axaxclitc»rafe» ,

fixarxi favorabili cirxài Dociiceficio pr

X

Es

e—

T7I2E,

z

zrxio KMfairflarat.

rr J

OC

*2x

- oTÀ&imx--

«1xa

v

-

i-

I

- x

» --

«

—

H

AA

E

tirxa

« *«)II-(

rA

z

d- rialiei -

-

r

»

*

-

TAILGLLLA AAE nb dWe g pE

-2

VUEERELLTT

£

vt

p

o in:cr

rOCCICS 1oc(:ixiallm;

AG La IIX OCCULIILUIXA CIIX

Irtdr, vOLrO 1'.u—o;

acüraváro, n quia jua:

cáre poiiuxinus;nu

iquaám.

éc

E nuäc';'u

lanirrutrráida.

TWarnm itinerail-

la, quibus fe, priusquam patrios ad laresredeat, propc jamaccinxit, ad temporis fui mores, nonad neceffitacem refpcetans, parum in corepcrient, quod e-

mendare queant, prudentiztamen & przcognitarum linguarum robur confirmatura.

Scitillenimirum, quanto in dignitatum gradu, totjam per fecula,

omnem lateper Germaniam, celeberrimi majores, in Electorum &aliorum Principum aulis,curiis & caftris, fuerint conftituti, imo, ad füblimiaPrincipum

Imperii fubfellia, curis Epifcopalibus evedi, Horum illelaudes neutiquam fuas duceret, nifi virtutisillorum veftigia, non minori cum felicitate, quam

indüftria, fibi calcanda delegiffet, Apud nosfane, ficut in aliis antehac Mufarum domiciliis, quz diverfa , hofpes femper gratiffimus , fübiit & inha-

bitavit, nec, fine adaudto manfürz ac etiamnum crefcentis gloriz brabeo , illinc receffit, ad eximia laudum praconia , hinc auferenda , pleno virtu-

tis impetugraffatur. Inpropatuloenim funt nonpauca, quz jam publicumtotiesapplaufum promeruere, ingeni1 & eruditionis infignitz fpecimina, qui-

busnuncnovum cupitaccederemonumentum, eternaturez memoriz Divi Principis, quem prediximus, in templofamz confecrandum, — Hujus quippe

obitum poftquam elfet edoctus, actotiusaulz patriz moerorem, ex literis , à virorum in fumma dignatione pofitorum manu , difertim ea de reacceptis,

cum fuo,quemillincconceperat, concordare didiciífet, temperare fibi non potuit; quin florentiffimo nuper juventutis Principi, in quorara &admiranda

pene omniafuerunt, fünebremlaudationem adornaret. Nempe fimulteftatum facere cupiebat, gratam tot beneficiori;à Sereniffimis defundti parenti-

bus, totaque regnatrice Saxonum familia, in majores fuos ac feipfum collatorum , altoque pectori infculptam recordationem fibi fupereffe. Sed & moe-

ftiffimam inclutorum genitorü orbitatem, folati.is erigendam , itemque ampliorem Saxo- Altenburgicz linez , quam vocamus, ad pofteros propagande

fpem, nunc redditam paulo contractiorem , quin pariter in oculis habuerit, cuivis perfpicaci pronum eft divinare. Tametíi vero hic orator, iis doctri-

n facundizque prafidiis effet inftructiffimus, ut non alium inter has meditationes, quam feipfam , confulere haberet neceffe, illuftris tamen, quod exi-

mius civis inhabitat, Collegii ftatutis hoc dedit, ut cum publico, ficut Hiftoriarum & politices, ita etiam eloquentiz apud nos Profeffore, Viro Excellen-

tiffimno, MAGNO HESENTHALERO, nomine ac eruditione Magno, deftinationem fuam communicaret, eundem conatibus hiíce tam piis &

eximiis toto animo fuffragantem expertus; cum ob argumenti triftitiam applaudere illi vix liceret. Quid expectare dehinc auditores, quos amanter &

honorifice invitamus, in oratorio hoc actu debeant, non putamus noftri officii effe, ut magnis pollicitationibus nunc quidem utamur, ad frequentem

acceffum illis perfuadendum , quotquot faftigii principalis (anctitatem , & bonas literas ultro zítimare noverunt. Nec enim aliud, nifi exquifitum, nifi

rebus prafentibus, quas fufcepit tractandas, intime accommodatumjà Pflugiana fuada debet fper

ari. Propius ad inítitutum facere videtur, ut materiam

hanc, ab Illuftris Collegii cathedra, haud alienam effe, paucis oftendamus, Verum quidem eft, illos plerosque omnes,j;quibus usque huc publicus fu-

prema laudationis honor, in hoc auditorio, decretus & habitus erat?'vcl hofpites palladiz"huic domus fuiffe, vel minifteriis eo in loco eminentioribus

Y

has laudes promeruiffe, vel denique excelfam ftirpem, his in terris regnatricem, vinculo fanguinis attigiffe, Sed nobis, membrum ultimum preffius in-

tuentibus,à confüeto more iftic haudquaquam recedi, omnino manet perfua(üm: cum D, Princeps CH RISTIANUS, ob paternum & imaternum ayeos,

longe longeque gloriofiffimos, Sereniffime Domui Wirte

mbergice arcta propinquitate fit conjunctus. Alterquippe Saxoniz Electoralis adminiftrator,

filio cognominis, D.FRIDERICUS WILHELMUS, erincluti Virtembergie Ducis, D. CHRISTOP HORI filiam, D, SOPHIAM, dilectiffi-

mam habuituxorem; alter vero D. JOHAN N-GEORGIUS I. Saxonicus Elector, fumma uterque nomina meritus Princeps, Auguíti Principis,

EBERHARDI noftri, amitz honoratiffimz, D. SYBILL/E ELISABETH , conjugali nexu fuit devinctus, Quanquam abs hac propinquitate fi

foret, nihil tamen obftaret, quo minus in hoc Minervz facrario, Principum, Comitum, Dynaftarum & Equitumïuyentæ (ípeciatim dicato, tam przcelfi

fanguinis íüummaque fpei Princeps, ex illa veneratione, quam tantis faftigiisac virtutiomnes merito debemus, meritis przconiis extolleretur; ad quorü

publicatienem, complures, exque fat arduz, rationes Generofum PFLUGIUM extimularunt. Nos ergo, quod unum füpereft, deinclutez domus or-

bitate ficut ferio dolemus, ita defurncto, & nunc beato, Principi iftum memoriz cippum venerabundi gratulamur, tandemque cunctos, in vicina nobis

Academia, literarum przfides & cultores, quemadmodum noftros quoque cives, ad audienda hac elogia, przdicto tempore locoque, reciprocationem

officiorum polliciti, cupimus exoratos. Propofitum füb Palladio munimine figillari, Die 17. Januarii Anno M. DC. LXIV.

ER

mAU

EC

A:

3

£.

Cen p GUe E at n s

».

$

-

m,;:.

aj

^

n

P

^

N

a

.:h

x*

5y,

z

EM

—

x

PT

T

W

*

n

*

P

:

:

B

*

x

.M.

v

:

»

z

M

:

2

]

B

*

3

;

L

T

—

EE

z

AX

a

at

-

-

m

X d st

LE E

2

L

E

m

diaiderE

x d o

2

Ea

ii

L

x

du

z

T

LE LT N R.

:

nE

RUE

x

A

z

E RSSIVE AL TCRTN

i

ii

HUWHWUWHWUWHWUWHWNWHWVWHM

r!lllIHHIIHIIHH'IHIIIIH'IIIIIIIII'IIIIHIII'IIlHllll'IIII»IAIIH"I'IIIHIIWIHIIHH,IIIHHH!II

lHWUTUWHQHWH!HWHTHWHEHWHQHWHwHWHEHWHMWHWMHWQWHNQQHWQMHWQEHW

—

L

:

32

15 16 17 18 19 20 21 2209 20 298 20. o€ 28 29 30 31

EPHORUS

IufESTRIS.COLLEGII

LUDO VICUS BERCHTOLDU

IS,

C'andida Lectoribur omnia fério comprecatur.

a

Z N

A

rff/

Enatus eft haud ita dudum annus , quem Chrifliano

ZA

a

GE

z

falutarem & victoriofum, quisquis Ecclefiam

populo , inter tot fzvas furoris Ottomannici minas,

d

:

-

,

; quisquis libertatem in o

culis habet, prima ftatim interinitia, procul dubio exo-

D

E

o

478 ptavit

. Nequequidquam prohibet, quin eundem votorum ardorem,

-

W

quam intimo pictatis fenfu, quotidianis porro (ufpiriis effundamus

intanta periculorum propinquitate;non tam recepto more;

«

-

; aut eodem potius die fepius fzpiusque iteremus,

Cate-

1

v

j

ZA

l/;

d

rum animus quoque; quem nec in (ammis terroribus defpondere fa

to fterilius plerique genuino ejus cultui hactenus vacarunt,

s eft, tanto crebrius ad virtutem fuerit excitandus » quan-

a

g

Qï

atque fic iras czleftes, àd atrocia flammantis belli mala, dormitante

gä

MO

À

Z

27

e

y Propemodum Europga, fua illi opinione celerius immiffa,

dato velut ftudio impulerunt.

Ad virtutis vero amorem & cultum,

Z

PAU

v2

v .

2

Q^

non przceptis tantum, fed exemplis etiam, & id plerumoue fortius,

m íapient

iz repäd

um non mifit inter dubia referetur.

mentes humanas provocari , à nemine fortaffis,

qui qui-

:

Quo igitur eminentior eft virtus ac rarior,

eo iniquius eft, filentio illam involvere , ju-

ftisque laudum przdicationibus fraudare : tunc precipue,

aciones mortalium fluxe, ac mutationibus obnoxiz,

cum autor ejus terris jam valedixit, ac (emel partam fuorum meritorum gloriam, ut füunt

amplius amittere neícit, aut depretiare.

Illuc profecto referri debet mortuos laudandi con-

fuetudo, quz quoties vivos hoc honore afficit

»quanquam ne tum quidem , fi

quod nimis fzpe compertum eft, haud ubivis

folide tuebitur,

modus adfit , penitus improbari queat, conítantiam tamen elogiorum,

Hujusmodi vero encomium illi potiffimum merentur, qui gradum ztatis, maturita-

te judicii ac virtutis, cum admiratione omnium antevertentes,

vitz fuz annos, non diuturnitate temporis , fed recte factorum didorum

lentia, pofteritati memorahil

In hic anantuta ercinear

Q5caniflie: Dein-i-cisa ^ YXAe:6: YYA

que excel.

xoniz ]

r( I'PAAI.(!PI"an

ESSLARIDERICI WILHELMI, Sa-

bus feci

Tenfem, multis (ane nomini-

dum vi

, Saxoniz Dux &c. cundtis,

üunc impetrata czlefti beati.

tudine ;

A

RE

al

I N

Focus

.

-AN

Balance

V

illi die.

lo propius noícere cupiunt,

audien«

eneficio prefentiam, fiftant,

HAR

rit Generofüs Dn. BER N-

morati

ls;

ut fola carum comme-

2

3

4

5

6

7

8

10

11

12

13

14

15

m,in praíentiffimum rubo-

TENN —

VierFarbSelector Standard* - Euroskala

M

74

tes

nusquam lzía vcritate,

£xx ii

xb

- ,U. Copyight ngo9 vxyMaster GmbH. wwwyxymsstercom.

——

Y

l,ï-—-:

enm e

X XX — 3 o & &

;en

d

';m-

rt

ít

fT4«

:-l.-;ï-

at

----------

Fec

—Á€

^*

LO

. a s**

LE

.....

al

-q,