LXV10a_fol_064

REICIOH

AUNIVERSITATIS TUBIN-

GENSIS

Ledlori tBemevolo Salutems.

.

CA

o ouE

/

5

NCE,

;

*

"o

, Nimos Hominum illigatos effe corpori , huicque Vitz, fapplicii caufa, profitebatur olim Euxi-

1

ia

Z

74

A

z

Z

i

" ,

theus Pythagoricus; ut Author eft Clearchus Peripateticus; Hincomnes & fingulos, ne Animi fui przfentem fta-

e

2

Z

A

tum amittant, voluntarium é Vita difceffum formidare, períuafos, folam, qua accidat Senio, mortem obeundam

o

z

S

C

A

22

effelibenter. Haud abfurdum equidem hoc ad mentem Praceptoris Difcipuli effatum: Verum quotquot Chriftia-

e

(

fl&

(

^

ni nomine gaudent felicius funt edocti;; Hos enim ut non latet Mortis hora inevitabilis; ita pariter eos non fugit,

A

Z

Cs

Q

Z

-

É

A

hoc Mortis punctum five momentum, ad aternz lineam fclicitatis ducere, qua fpe fuffulti etiam in ipfo hoc Corporis

z

:5

£

carcere cum Chrifto effe toties in ore, votis& fufpiriis habent, ut fcilicet à mifera fervitute peccati in libertatem Filio-

XL"

z

z

ä

Z rum D EL afferantur, Huic numero meritoadnumeramus Virum Nobilem & Experientiffimum, DN. FRIDERI-

CUM GEIFFI

U M, Medic. Candid, & Chymiatrum Eruditiffimum, SE RE N1ss, DU CIS WiRTEMBERG. Confiliarium, Natus Hic Tu-

bingz Anno 1or. 29. Octob. Patre DN. MICHAELE GREIFFI10,Pharmacopolà,

Tubing. Matre M4A414, Alberti Simonii, Civis Tubing.

Honeftifilià. Ad Pietatem & ftudia à Parentibus publicé & privatim affuefactus , primz Humanitatis & Philofophiz fundamenta in Aca-

demià Patrià jecit, poftmodum feliciffimé ita profecit, ut adeptà prius primà Philofophiz laurcà, (ecundam Anno r620, inter 3j. Compe-

titores, primum tenens locum, non fine laude confecutus fuerit; Dehinc cum Philofophico Medicum fedulo conjunxit ftudium, idque

tantis in Hippocraticà hac palaftrà , induftriz ac eruditionis füz locupletavit fpeciminibus, quà privatim , quà publicé editis, ut pyzclaro

Medicinz Candidati titulo jam clueret; at ecce! cum jam in eo effet, ut füpremum in Medicina gradum ex Con(en(u Ampli(s, Fac. Medic,

confequeretur, inter ipfum apparatum, de Voluntate Parentis, fententiam mutans, Curam Officinz publica füfcepit, ac proinde Arti Chy-

micz, quz Medicinz famula audit, fe totum addixit, quam officinam tamen haud multo poft, ut nobile Theriace Caleftis medicamen-

tum tanto felicius, experimentis multis intervenientibus,ac labore indefeíIo, tandem conficeret, ederetur, alteri ceffit. Przterea autem

fummum, quo in res Medico-Phyficas- Chymicasque fecretiores ferebatur defiderium

; id effecit, ut nullis ipíe pepercerit curis, laboribus,

fumptibusqs;altius inillas inquirendi,experimenta adhac var

ia,

tam naturz,quam artis, & mechanica im

ít

us

»c—c xxzon«celebþerrimor*urg coxnrmatis hujus v

TR

—€—À

—— m o ET R nE

— —— XX Ts

I

— —— MÓ

irärufn, comnanacer

$S21armno follici:

T*X

raxaxcli.

ni I'l a

."cro

cj

1

p:ilni cong

-

ct

ci

Ixi i

z

-

z2

u-Ar-exaC m

£it.

3

2

b

E

74

c

n

—

GUXI—*A3£-k gor iaxa-a

X 00 NX x x x-oxX IWApogs

TKR OED OYX

XO o nxrcrgrox IRNftri Clcmcl)timmi—;

XIiagitrs, Xirxoipgoc—cracta prius fixageiilaràa €3xraticó. x-íxgxíaavit.

XKz€ €Qpuc ROA — ao QAGaa--—

abfterritos —ff—, -—ximsrnauaricii:

€—tr—rcgcraarxes cEcE^cuxs€trrt.,

rxa c—ft,

A1*1 «quo d

4 cornzfcctionc tarncrm cjusdermni; vcl1 ob difhculratcmna , vcl ob graviorcs inaipcia(fas, plurinos bhactcariis

pril'n z ocfrib»vircraclzxe.

»—

iaiftrpyoci ac

ldcoind

€xrcritati &- pcrfcctioni,

11 1ic 0 ?

q4UOoad praparationcra hujus MÉcdicarxceneti, S61a €x K k- 1 * * X €» dàcbira-

fianovicnfíis nupcradreaodura cjus confcctioncern aggrcíflus.pro vero

zusixas tyixecl peolrccrunsprserprp

ac Grcithiano illiicd v—ri-ciirarirt

Bcarurn r

3 racran fcriptc . cjiuroc

U!f ,qnanquanm no

1 casxxa Àx

x*CcCXX! jazxai dclimncavirt, public

Go oftendcrce voluiffc,. xininmcid pharrma-

Xiclcrxz qqueodqrc

SUEJCJIE M

I S S.:m

» ncc nifi apud Srxx

9 firar farcarxa cc«t

TITP

*rizx.

P

riaaddbarit-

WNMZ x K OC X M AX c2.

X5 t1 €7 k: MA,

fiia c «

&c Picratcrna inprinraàis XO L I..

ruizxà 343]ud po*fthbac recpcrtuxrn iri,

€3 Yuxee iX EXX

«q4uoipfífo

««rz1ccrzait, pr«eoveocarc 'lF(r peer

Earrnaoar g

x b»14«

**

11ài»

«-act«ciruixrxa *quod R cligiotncrxa

ancerm

alia

IEXITE!

àAxifclicircr ac

1 vcrmnmaculatrxa Pocíin mnato cílYcr , illwad ac

aL ER UEuoumQCÁKI araum. J eurorb(cueL R.

Xrynxiros. preccs,laborcsquc

ficres ixx3

EE

d r n

.

:'i

Ixigpc

*

- » D pamX -u a /Ses-.

axrde.

SZiuxari t cmxGoee x

pyrxiiolicc. $a luac

*«

ZESanm

s

-c, maecmoriaà pra cactcris dignià nàiX.aàibcelli-

s

us

——

-—L&m muecesanch:amrus eÀita.

x Racktame

h- n

MU CNEMEM WP QUAR C VPUR ( ÓCTHIT

F:inR£a Awau«oo1óo01. ?5;;7(')01)'0.

Patrc D 7V.

.4

£T Ó

d n

fTucfactus ,.prir;ll;—-r]'-]un).lnif.l!is & Philofophia fumndaniermntra imn Aca-

Xiomncíti filia.

Ad4 Picratern & ftudia à P

arcmntibus puhhc

»L; 7&&; prri v.n;u'n a

1s primà Philofophia laurcà, (ccumndarmrm Amnmno rózo, intrcr 3y.

€CConpc-

4crnià Patriaà jccit, pofrm odurm felicifífime ica pr

ofccit, ucadcprà prit

crit ;

í

dulo conjunxitr ftudiuim , idquc

t—ltor-cs-, pricou:txx

CCX1C1) 5 lcocisna

non finclaudccon

fec urus 't—n

fuz locuplctavit fpcciminibus, quà privarim

»chimnc cum lH)llu(þplucu hicdi.runl fc

,quà publicé cditis, ut praclaro

*amtisimn fiippo

TAcdicins €«camd

craticaà bac La4la(ftra , induftria ac cruditionis

idati titulo jan, cilucrct ; at cccc!cum jam in co

cílet, ut fuprermnum in Mcdicina gr.ndunn ex Coníceníu Amplifís. Fac. Miecedic.

«oafcoucrctur,inmtcr ipfunx apyaratiusrxs

» dec Vv oluntatc Parcmntis, f

cnricntiam mutans, C urams Cf

icina publica- fuícepit, ac proindce. Arri Chy-

ftis rx1ecclicarnacasi-—

GOKA À - x

——

--

«4u a

ce €c

c«Aiciaiac farnula audirc,

*«»t

l-!l'-cinax

»*

3 tanmacri llallk: mxiulro p«

*** —

:

t

,-.ut—:1

;hil.c:—

À

^a I3criacac «-oclc

E eur

(,C'I;(ï

ET a-cx- £ —

ErIAILI

catx —X

m . — -i-.:x-x-(s.-—uri-: x*

ieieni

cdefcicbo.c-

ER

D EEE EE

—^ ---

p

t þföïlïliää&,*'ät'i's--fï; pä"q ue conft ïä!t,

od ut Poiteros uam Divinum a!

infervar

x -

ni

ix

fius SER

ï;"N"I"'S"s'I Mi Y

X-

CIS WIRTEMBERGICI, DoMINI Noftri Clement

iffimi, manus, impetratà priuä fingulari

Gratià, re(ignavit,

Et quamvis ejus linea-

menta prima Quercetano debeantur, à confectione tamen ejusdem, vel ob diffhicultatem , vel ob graviores impenías; plurimos hactenus

abfterritos effe, exiftimandum eft, in quo dexteritati & perfectioni, quoad przeparationem hujus Medicamenti, Soli GREIFFIO debirze

prima iribuendz,

Hoc infüper addendum , quanquam non nemo Hanovienfis nuper admodum ejus confectionem aggreffus, pro vero

ac Greiffiano illud venditarit: Beatum tamen fcripto, quod eam in rem jam delineavit, publico oftendere voluiffe, minime id pharma-

cum, quod pollicetur, przftare, nec nifiapud SERENISsIM. WIRTEMBERG, DUCEM, fincerum illud pothac repertum iri, quo ipfo

fidem quoque SERENISS.me (uam fartam tectamque praftitit. " Ceterum quod Religionem & Pietatem inprimis DNI, GRIÉIFFII

concernit, provocare licet ad Famam publicam; Et cum Ingenio inter alia haud infeliciter ad vernaculam Poefin nato eflet, illud ad

Hymnos, preces, laboresque facros impendit, non exigua cum laude, Suntautem publica in luce, memorià prz cateris digni hi Libelli:

Harmonia Exvangeliflarum , Devotiones Feflvvales, Pfalma Da'vidici L. numera , aliaque Cantica acra Vt fileantur Scripta alia nondum edita, qua inter

Hymni ac precattanes, Eut banafie pia de[ervientes, partim ex aliis collecta , partim proprià Minervà confcriptz, quz omnia non tam aliis, quam.

fibimetipfi (cripfiffe, merito putandus eft. — Nec praterire fas eft frequentiam in facris publicis, opera Charitatis in proximum, Eleemofy-

nas crebras , ac benefacta inprimis per tumultus bellicos, item aliis, iisque ftatis temporibus in facrüm Minifterium, aliosque dignos col-

lata, quo pertinet infignis patientia, qua Morbis , qua erumnis fzvi Martis, Patriam univerfam prementis , exercitata.

Conjugium in-

iit Anno 1628. 8. Julii, cum lectiffima Virgine CATHARINA, DNI WENDELINI STECHERI, Senatorii Ordinis Tubing. filià,

Reverendiffimi & Digniffimi DN, JOHANNIS STECHERI Abbatis quondam Bebenhufani, nepté, ex qua fufcepit tres Liberos, Fi-

lium unum, & Filias duas, quarum üna, MARIA AGATHA,ob5 DominiParentis obitum filia moeítiffima,DN. CHRISTOPHORI

CALDENBACHII, Collegz Noftri Honoratiffimi, Marita dilecta, fupereft, In hoc Conjugio annes XX XVI. placidé ac pacificé cum

Uxore complevit.

Poft exactos viduitatis Annos ad fecunda Vota tranfiüit Anno 1667. cum AN N A MARIA, DN. JOANNIS CHRI-

STOPHORI ZURLAHN, Przfe&i Steufslingenfis Vidua, cum qua pariter tranquillé per fesquiannum vixit.

Tres ferme elapfx funt

hebdomades, unde tuffi laborabat , nudius Octavus horror quidam & affectus febrilis acceffit, qui furgens quafi & increfcens per gradum,

lecto eum affixit, quanquam non adeo debilitatis Viribus quin diutius fuperfuturum fe arbitraretur. Sed placuit DEO T Eg. OPTIM,

Max, GREIFFIUM Noftrum ad Beatorum fedes evocare, quod & factum, dum ipfío xv 111. Die hujus Menfis, hora dimidia quin-

ta Matutina, omnis doloris expers, inter fuorum preces & füfpiria, placidé in Chrifto obdormivit.

Hujus Viri jam deprzdicati ut exe-

quias, é loco, temporeque folitis, eatis Cives, pictas jubet, ultimus, qui Mortuis debetur, honos invitat, hzque Literz publicé propofit ro-

ant, monent, fimulque inculcant illud Solonis, às &jsevoy & Av9 p 9 yáyoq paoy 5 (óev, — P. P. Tubing. XX, Novembr. Anno Salutis;

M DC LXVIII,

-

TUBIN G £,

Typis JOHA N- HENRICI KEISIIL

——

|/

)

G

-

-

F

T

i n

-

VL EU ET E

—— —

—

ll(lllIIllll!iHHHlllHllIIIHUHIllHl(llllllHl(lllllIIII(IHHIIII.HIIIIHIIHIIIHIIUIIlllllliIllllllll!lllllllll'lll

il

lllIIHllllIIIIIlll!lIIIIIIIlllIllll!HllIHlllll!!IIIIII!!'llIHHIIUHIHIIIWHIIII

22 23 24 254 26 27 28 29 30 31

32

—

—

2

4

I.IIIIlIIH!IIIIIIIII!IIIIIIIIII!HIIIIIIUIIIIHII!IHIIIIII!IIHH!II!HHHIIIUIIIIIIHUIHIII

19 20 2l

RECTOR

UNIVERSITIATIS TUBIN

GENSIS

Lediorá 5Benmevolo S$alutem.

E

i,-«;( -

(

)(3

Nimos Hominum illigatos effe corpori , huicque Vitz , fupplicii caufa, profitebatur olim Euxi-

Id

Z

"A

theus Pythagoricus; ut Author eft Clearchus Peripateticus; Hincomnes & (ingulos, ne Animi fui prafentem fta-

ZA

L 177

A

tum amittant, voluntarium é Vita difceffum formidare, períuafos, folam, quz accidat Senio, mortem obeundam

z

n

d

effe libenter.

Haud abfurdum equidem hoc ad mentem Praceptoris Difcipuli effatum: Verum quotquot Chriftia-

S

doc-

ni nomine gaudent felicius funt edocti; Hos enim ut non latet Mortis hora inevitabilis ; ita pariter eos non fugit,

U

hoc Mortis punctum five momentum, ad aternz lineam felicitatis ducere, qua fpe fuffulti etiam in ipfo hoc Corporis

s

/'

carcere cum Chrifte effe toties in ore, votis & fufpiriis habent, ut fcilicet é mifera fervitute peccati in libertatem Filio-

UE

GE

rum DEI afferantur,

Huic numero merito adnumeramus Virum Nobilem & Experientiffimum, DN. FRIDERI-

CUM GREIFFIUM Medic. Candid. & Chymiatrum Eruditiffimum, SE RENI1ss, DU CIS WiRTEMBERG. Confiliarium, Natus Hic Tu-

bingz Anno 1iÓotr, 29. O&ob Patre DN, MICHAELE GREIFFIO, Pharmacopola, Tubmg Matrc MARIA, Alberti Slmonu, Civis Tubing.

onllf

I

Honefti Ehä.

Ad pleQme A& Gnr-ha 2 DarPnnkne nnkhrp /Q mrir -n--m a(r a€. As

- — — n ïï

ss

scundamenta in Aca-

dem

), inter 35;j. Compe-

titot

xit ftudium , idque

tant.

ETE

editis, ut przclaro

Med

ET N

Focus

Balance

Ampli(s, Fac. Medic.,

coní

c proinde Arti Chy-

Inic:

cleftis medicamen-

tum

t

Praterea autem

fum

"EENB

vnt curis, laboribus,

L

1

2

3

4

5

6

*

8

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

W

X

Y

onfítrandi,

za - £EHe

— QC

opyrlght 4/1999 nyMaster GmbH www. yxymaster com

—

VierFarbSel

PU

Standard* - Euroskala Offset

TOPTUPTIUDPUPDTUM MA

zac €3rcif

prrrxaicm

ib

e Il Lix

p

ciir.a

UT

Hcar

r.aii; dr

CUOGTTUTTPTTIP EDUEUEDEEUEETPUTTT

quang

* ao »x3»

-E

-

P*

x* clcxrx

— xxax*3.

od

— — 15 -

pra-cftar

m

13

t

1

XIycix

«-« x3cc

preccs, Iabcor-s

^rovocarc lic

»o £

at « m

" y

P*

--

t1

w

Qu

XX

F m E.

Fa m

r I o o t m

L.

£a-

*os

atá i- il—.

" (!:t.- n—

* l

ll *132-*

cis

1.

9 * s

"**

Z Yiaw*.

Oelecamnofify-

» &X