LXV10_fol-2_113

" 'v—.

.DECANUS -

$,

COLLEGIUMFACUL-.

TATIS MEDICE

IN ALMA

EBERHARDINA,

LeG. "Ben. $al..—

2

a rR

(

.

225

Z

N

iC

NÀ)

Uim Gnc multa, quz medicum decent ;

$ -N

P

Z

V5

vel ex cenfu conftare poteft bené amplo, quem

CA

o

À

€

—

ey

ipftituit Medieorum Princeps, ut paffim per fuos,

i

Z

^

[

EM

(

.

"

n

quos providentia nobis confervavit fingularis , li-

£

"-

Aä

2

vt

bros, fic in illo maximé, cui titulum fecit & lv«

Z^

Z

gieeeeii , quem vertunt de elegantiá, de perfoná

z

N

decorá , ut venuftus fit medicus, morum honefta-

Q

(ire

te; & philofophiz cognitione, ita acceptior erit

$&

Miberal

i at

c i::'ellc

ntior. Omnis enim ars, quz theoremata in ufüm

fücdit, & experientid nititur, infuper ornatu oportet decoretur; nam

artificem commendat ac gratum facit :

verbis boni commentatoris

Hewrmij. Occurrit in ifto predicatorum laudabilium numero, & indà

meretur excerpi, ttiplex inprimis al

pha negativum : fiquidem, quales

e(le fuos voluit Hippocrates, medici

dicuntur ibi z)£yuroi,

&mséitoyor, &

fuperadditur in fequentibus d3sci3aisoria,

. Minimé diffluentes , zoz diffufr,

Íc. in vanitate jaQtantiz, nimiam cnim

5

ut in przceptionibus legitur,

pollieitationem ante curationem fequi fole

t excu(atio poft curam; 3owAe»

yia vüe uememenzie^. — Non curiofj, in cenfendis aliorum di&is & fa&is, non

polypragmones, non inaniter laboriofi, cüm fatis ha

beant, quod curent,

non circà rem occupati, fed ad rem attenti,

nam res eft feria, zgrorum

cura. Nom feperfHitiofi, fub ben

malé dicart.

Pietas enim Hi

igná interpretatione, ne quis irreligiofos

ppoeratica, quamta fc. & qualis in Grzcuma

üja:us temporis eadere petuit

, fues invenit afferteres & defepíores: ANos

)(

TA

f

j

(

*

S

]

Y

G9 Cox9

zimeat Deorum iram , nam Deus vetf? agenti favet;. confidenter fcripit $e-

zex nofter in d. morbo facro.

Quo magis zquum eft vitare 3«niaiuore

w^a»w, quos lux verbi divini colluftrat clarior. Et ifta nobi(cum Sibi

dicta quoque putant, grave medici officium, requifita jufta , egregias

virtutes, prz oculis, quin animis alte infixa, habentes, quorum Hewe-

ribus deftinantur hz paginz,. Medicime Candidati Meriti[frmi :

uoruim

Íc. Promotionem Docferalem cum indicimus, Laudum quoque meminuifle

non faltem moris eft, fed & fas cft ; Ut habcanc 7pff publicum teítimo-

nium, & incitamentum A//j, ad contendendum per gradus meritorum ad

eundem honorisgradum. Suntautem DNN. Docforanderum numeto 5ex,

qui fequuntur ordine, quo fuerunt comprobati per Examina.

DN. T beodortcus Chrtffopborus Scharffius : Naws Nec-

ffadiiin Ducatu Coburgez/fi d. 50. aug. 168 ;. Parente,B.Dn. Jobanne Chriflapba-

roScharffo,DiaconoEccle(iz dictioppidi, poft EcclefixPrimariz Coburg:, &

Paftore alterius in Suburbio,tandemAdjundto & Paftore in Scherneck; Ma-

tre, J. Magdalená, B. Dn. Jobanns Sielert, Civis & Hofpitis Gcftinghufani Fili,

Paftoris veró Ober-Lindenfis B. Dn. E/ie IJ1nceri Adoptivá, Avus Pacernus

Ipfi fuit B. Dn. Jobannes Scharffius , Prxidii quondam Suecici & Eccictiz

Evangcelicz Egranz Paíftor, poft Archi- Diaconus & Senior Minifterii

Coburgenfis: Avia Paterna fuit 4zza María, B. Dn. Pauli Waeneri ,

Phil. && Med. Do&oris, Marchio- Brandenburgici Archiatri & Phyfici

Baruthini Filia, Educatus Nofter in Metropoli Coburgo per Scholz Se-

natoriz claífes, & Illuftri Gymnafio, cüm egregios in philologiá & philo-

fophiá fecerit profe&us , orator & difputator jam tum fub applauíu publi-

€o, grato fubindé animo venerabundus recolit memoriam meritorum

Celeberr. Dnn. Dire&orum Sasrbreji & Cypriani , non minus ac Giehbzlizi,

Kehleri, Fuchfij , Verporten, Praceptorum faotum & Profefforum honorarifli-

morum; Bencficiorum infuper in zdibus Nobiliff. Dn. D. Efcbenbachii , fibi

tuncInformatori domeftico, cxhibitorum mentionem fieri vult hono-

rificam, & gratias Patrono & Compatri fuo Colendiffimo folvi, Quanto

magis humilimas agit gratias Sereziffimis Patriarun Terrarum Principibus ,

Dominis fuis Clementi[fimis , quod in convictorio per quatuor annos libera-

liffime enutritus, & ad finem ftudiorum academicorum necetfario fibi fti-

Non mirum inde, fi lucem Academicam beneé

pendio fuerit fuftentatus.

tulit, (iquidem maturus Tubingam acceffit füb autumnum anni 1705. ftu-

dium medicum alacriter & feliciter Bono cum Deo aggreffurus: Favora-

bilem inprimisoccafionem na&us audiendi Exc. Dn. D. Zefferum in lectio-

nibus anatomico - pathologicis , & cxercendi fefe in praparationibus

partium, trium fec&tionum & demonftrationum fpe&tator & auditor in-

duftrius ; Curiofus perró Collega tentaminum & experimentotum phyfi-

co- medicorum jucundorum & utilium ab Exc. Dn. D. Elia Camerario in-

ftitutorum, Me Decanum & Prometorem audivit publicé & privatim per

omnes medicinz partes omninÓ diligens, frequens opponens, refpondens

cyclicus de eclipfi folis magná , de blafiane balneo, &c. expedivus; Ut tan-

dem , füperatis cum laude examinibus , primo vere anni 1709. in difputa-

tione etiam inaugurali de clave aly[/o fatisfecerit expectationi auditorii in-

clyti.

Hinc exoptatis potitus nuptiis lectiflimg tum virginis, Feronice

María , B. Dn. M. Theophili Segeri, 5pecialis quondam Superintendehtis

Heicdcn-

625

enRo

Heidenheiments Filiz, altero ftatim menfe Circuli $46vici ? Medjcus Cá-

Jfrenfis conftitutus, officiotam amplo quàm molefto fideliter defungi cae-

pit, &per fex annos füb felici praxi continuavit: Donec füb Ífpem pacis

autümno 1715. fuit avocatus ad P/yficatum vicinz nobis Beblinge, ubi

profpero curationum fucceflu prius inclaruerat ; munus tamen priftinum

per expeditionem anni fequentis ad usque reductionem militiz continua.

vit.

Enim veró cum occafione non uná veniflet

quoque Heilbrongap ,

conditione Liberx lmperialis Civitatis favorabili alle&us, & Amplui.

mi Magiítratüs benevolentiamexpertus, fibi de fede fixa finito bello

pro«

fpiciendum ratus, decenter expetitz liberz praxeos concetlione jam

tum

fuerat honoratus : 1taque majo anni 1715. conceflit eó, & fplendidum

mox Phyfici erdinarii munus januario fequentis anni obtinuit,

ac boná

hactenus famá benedicente domino füftinuit: ut nuper modó Civitas c-

tiam Imperialis Vimpina fibi voluerit Medicum , quem fui.con[ulcrcnc,

qui ad fuos fubindé excurreret. — Vel tandem ergó Honores, quos du-

dum merucrat, ambire & capeffere eüm € re fuá fore duxerit ,

facilem

omnino expertus eft facultratem noftram,

annuentem & applaudentem.

DN. eAlexander Camerarius , Tubingenfis, Natus anng

1696. die 3. Febtuarii, gaudet Patre, Decase & Promotore infrà fct

ipto :

Matre, Chriffisá Magdalená, B. Dn. D. Jobagnis Graftii , in fextum

quon-

dam luftrum Logic. & Metaphyfic. Profefloris, tandem Confil

iarii W'ur--

tembergici & Abbatis Alpirfpacenfis, F iliá. Defcendit inde ex familid utiaue

afclepiade4 , fiquidem Avus Ipfi fuit Defideratiflimus Anteceflor, B. Dn,

D. Elias Rudolphus Camerarius , Medicinz Profeffor de Facultate ,

quin

Univerfitate, & Difcipulis Famá Inclytis , Meritiffimus, Confiliariu

$ in«

fuper & Archiater Wurtembergicus quondam Dexterrimus : Pro- Avus

B. Dn. Jebannes Rudolphbus , Medicinz Candidatus & Pharma

Copoejus ;

Abavus, B. Dn. D. Jobannes Rudolpbus ,, Medicinz Memorabili

um Autor:

Atavus, B. Dn. D. 4/exander , Phyficus Reutlingenfisi Confulis Tubin-

genfis Ejusdem Nominis Filius. — Ducit autem Noftrum etiam Genus. Avi-

tum ad honeftas & amplas per Patriatn Familias, hinc Neuffer. & Fr.

ifch.

indé Beer. & Renziamam. — Cutriculum vitz brevitet ita fe habet :

Sub

Benedidione Divináà educatio & informatio in pictate, ftudiis,

rioribus,

ceflit feliciter, domi, in fcholá, in teraplo,

ut per adolefcentiam fierec

auditor idoneus, Excellent. Philofophiz Profefforum, Dnn. £

offz

"Antii y

Resleri, Cretlingi, Neut , Collegarum Honoratiffimotum , quib

us ingcn-

tes publicé períoluit gratias.

His otmninó accenfendus & deprzedican-

dus, qui ex Laud. nuper ordine ad altiora eve&tus, Celeb. Dn. Maz/eus

Hileru, Prafuül Regiofontanus Maximé Reverendus,

quód Sufceptoris

fidem & patrocinium ab ipfá retró infantià Ipfi demonftravit. |Cüm ad

artes indé Avitas addifcendas animum applicaret, bené priparatus &

fübfidiis inftrudus neceffariis, ,non valedixit tamen philofaphie, tan-

quam ita comparatz, ut ad latus sedícize bené procedat,

quam proin

experimentalem inprimis amat junxiffe jucundam & utile

m ftudio fuo

artis falubris primarie & przcipuo.

Primas in laudatiffimo Ptzcepto-

rum, quibus fua debet, choro tenet Excellent. Dn. D. Zellerus, Profeí-

for Celeberrimus, Archiater Feliciffimius, Sufíceptor & Patronus Noftro

V;nerandus. Non minus gaudet licuiffe fibi hadtenus frui amore & in-

formas

PIE

Gnxe €xn

formatione Honoratiffimi Domini Patrui, Excellent. Prof. & Arch. D;

Elie Camerarii , Ducis per medicinz latifundia ad ipía praxeos principia

Dexterrimi. Gratus etiam agnofcit favorem Excellent. Dn. D. Jobazsa

Bacmeiiteri , Prof. Extraord. & Poliatri Tsbingenfis, ibi demonftratum

in converíationibus , infpectionibus, & exercitio difputatorio cyclico.

Supplementum iftis acceffit domefticum fub infpectione, inftructioneju-

i, & manududione quotidianá Paterná.

Nec prztermittenda tamen

videbatur occaíio ulla proficiendi ex converfatione cum Medicis patlim

optimá Artis famá Celeberrimis.

Juvit ergó venerabundum falutatfe

non femel Sraztgardie tam Excellent. Dnn. Archiatros; Dd. Herlinum,

Moeglingum , Lentilium, quàm Aulz W'urtemb. Medicos. Dnn. D. Gze-

linum , Brejerum , & Practicos dexterrimos, Dnn. Dd. Beebmium , Sege-

Yu?n.

Juvit ulterius invififfe Heilbrozgza apud Dnn. Dd. Simasium &

Scharffum, Honorum modó Socium ; Heidelberge Dn. Profcff. D. Nebel,

& D. Hoffviadts Moguntia Dnn, Archiatros , Dd. Ferfferum $t Gid; Fran-

cofurti Dn. Prof. Gieffenfem D. Ferdrzes, Dnn. Dd. Jwsctez, Gladbachi-

um, Kunerum , conchyliorum mireque figurátorum vexatz originis la-

idum thefauro, Eberbardus; , horto medico ad methodum Tournefortia-

nam inftrüctiffimo , Qc5ffum ,' numophylàcio locupletitfimo , celebtres ;

quibus adde haredes Pezerfezianos , curiofi mu(xi pofleflores, & in excur-

fu ad Acidulas Savalbacenfes & W'badam Dn. D. Walbebzi: Scafbufii autem

Dnn. Dd. Pfffferum, Kellerum, Wepfferum , Avitz Bibliothecz & Manu-

fcriptorum luce digniffimorum Hzredem. — Querum Lasaatiffrmorum Vira-

rum benevolentiam , cum decenti gratiarum actione, deprzdicat ; utpo-

te ex do&o difcuríu fübindé difcedens doctior.

Studiorum tandem me-

ritis & examinum rigore probatus , Autoritate Reverendiffimi Univer(.

Cancellarij, Magzif. Dz. D. Jegeri, Patroni Venerandi, proceflit ad di-

fputandum pro Licentià, & ceu primo vere ante annum de Pyzrope facca-

10, & evulfo pollice , ita poft autumni ferias de aquu medicatis reípondit

fub applaufu publico. Hadenus praxeos medicz paternz agit Vicarium;

his curi flundiisque medias horas deftinat. Sesdiofis , demonítrando anaro-

mic? variorum animalium partes: labores chymicos , excur(iones borani-

ca« , &c. D. V. fuo tempore fubjun&urus.

DN. Henricus Screta à Zamorziz,: Patriam habet incly-

tam & liberam Helvetiorum Civitatem Scafhufium , in quá lucem vitalem

imum vidic d. 26. Maj. anno 1695. Parentes optimos, Dn. Lscinm Panu-

mScreta,à Zz.., & Barbaram,natu Kuppiam. Avum autem Paternum habuit

Virüm quondam Excell. & Celeberrimum, B. Dn. D. Hezricum Screta,

à Zavorziz, Sereniff. Wurtemb. Ducum & Diverforum Principum , Ma-

gnatumque Archiatrum, Poliatrum dexterrimum , reli&is do&iílimis in-

genii monumentis inclytum ; Pro-Avum Nobiliff. Dn: D. Jobannem Scre-

ta à Zavorziz , Pragà Bohemum, Diverforum pariter Principum quon-

dam Archiatrum. | Hic tempore belli Bohemici ob religionein exul , re-

li&is bonis fuis omnibus, venerat Baüleam, ibique in Viri Max. Reve-

rendi, B. Dn. D. & Theol. Profeff. Ludevici Lucii familià filii inftar fe

gerens & habitus, Medicinz cui addifcendz fe applicuerat Lauream ob

rariffimas virtutes multamque rerum medicarum peritiam reportarat non

modó, verüm etíam Magnif. Domini Hofpitis fui Filiam pro Sponfá; fc-

hx

.

&X

KX indé, quód fingulari Dei providentià grande bencficium, j civitas

gn i Laud. Republicá , obtinuerit. . Hujus veró Parens erat Vir Gencro-

fiffimus, B. Dn. Conradus. Screta Schottnovius à Zavorzie, Divor. lm

Rudolphi I1. & Matthiz in Camera Regni Bohemiz Rationum Prafe«

&us, Kjusdemque Regni Ordinum Supremus Annonx Magifter. Avia

noftro à patre erat -Maria, nata Segmia: Ávus autem Maternus Vit

pius, Dn. Hemricus Kupptus , Laud. Reip. Tribunus Fabrorum: — Ávia

tandem à Matre íola ( Deo fit Laus) ex majoribus fuperftes, Nobiliffi-

mz Familiz , 4zza Pejeria.

Fundamenta literarum prima jecit & exco-

luit in gymnafio patrio, deindé in collegio Humanitatis tractavit difci-

plinas philofophicas, collegium in fpecie mathematicum apud Excell.

Dn. D. & Profetl. 5pleiffium in Stutmii Mathefin juvenilem audivit, in-

formatione etiam ulus 1n phyíicis & medicinz fundamenrtis B. Agnari

Dn. D. Ladevici Lucii Screte , Scren. Oeting. Princip. quondam Archia-

tti; Tandem füb manuductione Excell. Dn. D.& Profetl. KeZerz, ii ana-

tomicis & chymicis laboribus fe exercuit, nou pretermitlis excurfioni-

inftru&us his fubíidiis

bus & viütacionibus botanicis & pharmaccvticis.

laudabilibus ex fingulari beneficio Parentum fuorum Almam hanc ftudio-

rum Matrem falutavit cupidus difcendi & proficiendi ulterius, itaque fta«

tim $9j 1nodó. Premotoris lectiones & collegia frequentavit affidué, tem-

»us fuz inter nos commorationis debitá diligentiá bené impendic, nihil

facilé pretermittens , quod ad excolendas artes & ícientias videbatur fa-

cere, nec exercitii difputatorii oblitus, de fex» plaptarum refpondens cy-

clicus. Non minore cum applicatione audivit Excellent. Dn. D. Eliam

Camerarium, in collegio experimentali, difputatorio, femeiotico pa-

thologico, cafuali ; Et Excellent. Dn. Profefl. Creilizgius , in Coll. parie

ter experimentali curiofo & pretiofo, Autumno anni nupcti decenter à

Facultate petiit admitti ad confueta examina, & admiílus meruit appro-

bationem ; hinc in difputatione de Febribus inaugurali fub prafidio Pro-

motoris ftetit cum laudc.

Sic Licentiz Honoribus ma&us valedixit no-

bis, Avitum Amicum aditurus, Excellent. Dn. D. Zwingerum , Profeff,

Bafil. Celeberrimum , & abhinc proximé petiturus La£e£zam Parifforum i

Cui proin Zz4les apprecamur Propitiof.

DN. Jobannes Henricus Buebliuey. Natusanno 1694. die

13. Februar. Lithopolirad Rhenum Helvetior

um, Patre Ampliffimo, Dn.

Jobanne Henrico Buhel, Ar&tiorisSenatüs Lithopolitani Affeflore & Poli-

zrapho meritiffimo , Matre, 4»»4 Barbará, B. Confülis Laud. Civitatis

Zxwweileri deliderauflimi Filià.

Avus Paternus fuit B. Dn. ChbrifZianma

Buebl, Amplioris Senatüs Affeffot graviffimus, — Jam àfcptimo ztatisan-

no ex inftituto Venerandorum Parentum patrios reliquit lares, & qui-

dem Tiguri, inclutà Helvetiorum Civitace,. in Scholis trivialibus prima

ftudiorum pofuit fundamenta, poftmodum in Illuftri Gymnafio per fex

annoS humanioribus literis omni ftudio. ineubuit.

Tandem alios in ftü-

dio philofophico eosque przclaros nadus Przceptores, Reverend. Dn.

Weinmannum, Paftorem Zeuzeníem , & Rever. Dn. Taxit;z, Parochum

Holderbacenfem, per duos cum dimidio annos lpforum contubernalis

fuit & auditor.

Abfoluto ita feliciter curfu Philofophico Medicinz Stu-

sium Bono cum Deo aggreflus, primum in hoc manudu&terem habuit

J( 3

B.Dz,

B. Dn. D. 4Avtonium. Kunzlimum, Poliatrum & Practicum Vitoduranum

expertiffimum. : Elapfis in hoc convictu menfibus quatuordecim , fuper-

veniente Ejus morte, ulterioris informationis ergó in codem ftudii gene-

re Przceptorem acceffit B. Dn. D. Spleiffium , Poliatrum Scafhutianum

Experientiffimum, & in Collegio Humanitatis Profeflorem meritiflimum,

bác etiam informatione gavifas per menfes octodecim. — Ulterius pergen-

dum ratus, & de itinere Italico dubius, boná tamen Almz Noftra F-

berhardinz famá motus, Parcntum inprimis optimorum juflu, huc tan.

dem conceffit, anno 1715, menfe Septembri, & audivit tam Excellent,

Dn. Profeff. neslerum, officia hominis & civis docentem egregié , quàm

adftitit Curiofus fpectator Excellent. Dno. Profefl, Crezlizgio, in exhiben-

dis experiments occupatiffimo, dexterrimo. In medicis cotum fefe dedit

informationi Fratrum Camerariorum , publice & privatz , plané induftrius,

laborum indé & ftudiorum undique fru&tus reportans nunquam poeniten-

dos. Infiructus tandem fcientiá & arte phyfico - medicá laudabili non

rcformidavit fübire examina, & utroque probatus Difputationern Inau-

uralem, de confrlio ad pedagram internam atglicamo , Przfide Decano, de-

fendit mafculé: Patriz poft annos ita plufculos redditus, quam didicit ar-

tem falutarem ad Dei gloriam & zgrorum falutem exerciturus, fe/iciter !

DN. /Jonas runnerur j diem natalem habuit 28. Mart. an-

ni1688. Patrem Nobiliff. B. Dn. Jozam Brungerum, Helveto- Dieflen-

hofianum Coníulem Graviffimum, quem prohdolor puer adhuc amifit.

Eádem Coníülari ibidem Digaitate Infignis fuit Avus Paternus, Amplifl.

Dn. B. Erhardus Brunnerus . Matre tamen gaudet per Dei gratiam fuper-

ftite, 4una , B. Dn. Copradi W*gelini, Contulis pariter laudatz Civitatis

Dieffenhofanz défideratiffimi Filiá.

Ab hac folicité educatus, in ftudiis.

humanioribus na&us fuit manuductorem primum Reverend. Dn. Pafto-

rem Dieffenh. Agdream Benckerum , & poft eum in officio Succeflorem Fi-

lium Reverend. & Affinem fuum Honoratiffimum , Da. Hezricum Ben-

ckerum , quem & Arbonam translatum fecutus fuit, anno quidem atatis

decimo quarto, ut fideli ejus operá in latiná ac gallica linguà addifcen-

dis, animoque melioribus philofophiæ principiis imbuendo, : proficeret;

Poft biennium , confilio Per-llluftris Domini Patrui, Patroni fui Magni,

Dn. Tobannis Conradi, Lib. Bar: à Brupn, im Hammeritein, Scren. Elca.

Palatini Confiliatii Intimi, & Archiatri Splendidiffimi , Scafhufii apud

Expert. Dn. Harderum, artem pharmacevticam addidicit, & fideliter in-

culcata itineribus perficere ftuduit, laboribusin officinis celebrioribus 2«-

üle«, Berme, Stuttgardie, Heidelberga, collocatis; Secutus indé fuit Co-

ias Palatinas ad Rhenum, altero anno in belgio militantes , munere p/ar-

marqpaei tq/

frenfis gaudens, etiam hác occafione ulteriores in arte fecit

rofectus.

Redire tamen maluit ad caftra.Mufatum, ac poftquam per

aliquot domi menfes laboribus chymicis infadaffet, contulit fefe ad. Ce/e-

berrimos Medicos Tigurinos, illorumque in nofodochio operationibus at-

que curationibus dll!gCl'l[Cl' intcrfuit.

Privatiffimá vero informatione

tum in czteris medicinz parcibus, tum in anatomiá ac chirurgiá, ufus eft

B. Dn. D. Zavateri, Junioris, cujus fidem & dexteritatem gratus deprz-

dicat. Diíceffittandemá Do&ilf. Virorum confortio, ftudiis apud Nos feli-

cem impofiturus coronidem, morbo autem in patriá detentus, quzdam ta-

Inen

"

ï

|

men praxeos exercitia aufpicandi occafionem nactus eft non infelicis, Indé

huc delatus rem fuam omni ftudio agere ccepit, przter lectiones noftras,

& collegia, privatiffimz Excellent. Dn. D. Camerarii Junioris informati-

oni totum fe tradidit, fuosque ita confirmavit profedtus, ut evaferit &

fuerit judicatus dignus omninó , qui premitfis examinibus difputationem

fuam inauguralem, extispicia tympanite defunttorum lutrabundus , Prefide

Promotore , lifteret$ quod & prafítitit fperato cum fucceffu.

uem P()l'-

ró promittunt fclicem laudatz in patria praxeos medicz primitiz.

DN. P btltppw lacobus Baur, Nawus Vayhingz, claro pa-

triz oppido, d. z. octobr. ann. 1695. Patre, Dn. JePanne Jacobo Banrio,

Mercatore & Senatore Laud. civitatiss Matre, 4224 Elifabetha, natá

Brewaldia, quorum honettiffimorum Parentum alter ex Liberá Imperiali

Ulma , altera ex celebri Argegtiga, ducit originem.

Tirociniis ftudio-

rum in patrià fcholà przanffis, anno 1709.. llluftri Gymnafio Stutgardi-

ano comrniffus fuit, ubi per triennium fingulorum ExceAenz. Duz. Praf:y/:

forum fidem & dexteritatera expertus, tanti fe beneficii nunquam imme-

morem proütctur; Inprimis autem Celeberrimi Domini Rec&toris Meureri

paterno proximum venerabundus colit affe&tum obligatiffimus. | Almam

hanc Studiorum Matrem acceffit anno 1713.. & ab illo tempore $/zeulo-

rum . Noffrum letiones & collegia cum laudatis modó Honoram Sociis

frcquentavit diligenter, didicit fcientiam fani zgrique corporis, vidit ex-

erimentaouriofa, audivit przcepta falubria induftrius & attentus..— Cüin

autem fefe offerret commoda omninó occafio, ut praxi clinicz affuefce-

ret, ejusque exercitium fibi redderet familiarius, Durla«cuze ad. Archia-

trum ibidem Celeberrimum , Dz.D. Eichrodt , íe contulit: Cujus dexter-

rima manuductione atque fideliflimá informatione, conceflo :-fuper ho-

fpitio , perintegri feré anni fpatium ufus fuit. — Reverfus indé füb aufpici-

r

um hujus anni

"ftudiis academicis exoptatum impoücurüs finem, Licen-

tiam decenter petiit, examina fuftinuit alacriter, difputationem fuam de

Farioli , füb meo prafidio, mafculé defendic; Totus jam in eo, ut zgris

inferviat ffdeliter, faxit Deus & felicicer !

His ita fe habentibus, nihil obftat, quo minus abfolvamus, quod

intendimus:

Suod felix fauflumque velit clementia celi?

Detetminatus eft Zies X1V. Aprilis , quo Promotio Doctoralis com-

plcmentum addat laudibus & Honoribus Academicis Laudati Senarii Do-

minorum Candidatorum.

Faxit Deus , ut Adus, Fru&usque Ejus, cedant

in Divini Nominis Gloriam, multorum zgrorum falutem, & proprium

Noftrorum decus atque emolumentum.

Vosautem, Almz Hygieix fau-

tores & alumni, favere linguis! Vos llluftres Stadiorum & Studioforum

Patroni, Patres Academici Ampliffimi, Tuque adeó ftudioía Juventus,

Spes Seculi, adtum Honorificá & Exoptatá Praíentià Veftrà condecorate,

Vota nobifcum Deo nuncupate, pro Salute Patriz, Eccleíix , Scholz.

RE

Tubinez.

o

Sub Sigilla Facultatis ,

Dominicá

ANNO

Mifericord. Domin.

MDCCXVII.

CEL EK:

E

!

CELEBR ABIT'UR HIC e4CTUS

RECTORE UNIVERSITATIS MAGNIFICO,

Viro Mzzmma Reverendo , Ampliffimo ,

Excellmt: $4mo

DN. ANDREA ADAMO

HOCHSTETTERO:

9S. Theol. Do&ore & Prot. Famigeratifsimo,

Ecclefim "Tubingenfis Paftore. Vigilantiffimo,

Sereniff. Wurtemb: Ducis Con(iliario & Abbate San-

Georgiano Gravitlimo,

€CANC E LLARIO UNIVERSIT. REVERENDISSIMO,

Viro Magm&o :

DN. JOH. WOLFGANGO

/AEGERO.;

$S. Theol. Do&. Profundiffimo, Controverfiarum Profeïïorc

Primario, Ecclefiz T'ubingenfis Praepofito Digniffimo,

Sereniff. Wurtemb. Ducis Confiliario Splendidiffimo, Generali Supcrm

tendenre & Abbate Adelbergeníi Gravisfimo,

DECANO & PROMOTORE

RUDOLPHO JACOBO

CAMERARIO.

Philofophiz & Medicinz Doctore, Hujus Profe[forc

Ordinario.

——

:

277

z

RUA

QU

Uæf:'

9

ESN

i

,ï

i 7

/

1,.4

AV

N

W

,

(2

N

E

NSESGEE UE

Q

N *'Eï*q&

Es

LX ,;"3" P

Hs

Typs JOHANNIS- CUNRADI REISII

Y

i

»

DEC ANU"

-

Z

Y

X

COLLEGIUM FAC

W

TATIS MEDICE BI

L.

19

VierFarbSelector Standard* - Euroskala Offset

IN ALMA

18

EBERHARDIN/

17

16

ä

:

H

Leil. Ben. $41

15

HH

E

ä

14

—«

d

s

a RY

ä

NÀ

Uàm fint multa, que mechcum

!

k

JV

2

z

a

13

um

V8

vel ex cenfu conftare poteft bené a

inftituit Medieorum Princeps, ut pa

iil

E

E

ä

o

P

i

T.

A a

&

7 &

quos providentia nobis confervavu: fi d

U

VA

;!3??

(

Á

27

a

bros, fic in illo maximé, cui titulum |:

12

d

z "

E

EÀ

z

qhie'es, quem vertunt de elegantiá, -

fzä.,

m

decorá , ut venuftus fit medxcus, fnoru

11

Gs

froe

4227

te, & phzlo[ophaæ eognitione, ita ac|.

& liberali arte cXCcUcnnor. Omnis enim ars, qu& theorem:

10

fcüit, & experientià nititur, infüper ornatu oportet decor|'

artificem commendat ac gratum facit :

verbis boni coni

Heurnij

Occurrit in ifto przdicatorum laudabilium numet

;

meretur excerpi, ttiplex inprimis alpha negativum: üquld'

efle fuos voluit Hippocrates, medici dicuntur ibi aMixuroi, lz

faperadditur in fequentibus dleciageoa, - Minimé diffluentes,-

fc. in vanitate jadtantie, nimiam cnim , ut in przceptionil:

pollmtanoncm ante curationem fequi folet excufatio poft cu-

|

wia Tüs uemmenbee. — Nop curioft, in ccn(cndxs aliorum dictis &| .

|

polypragmones, non inaniter laboriofi, cüm fatis habeant ; qis

non circà rem occupati, ícd ad rem attenti, nam res eft feri4"

6

cum

Non fuperflitiofi, tub benigná interpretatione , ne quis -

malé dicat. Pietas enim Hlppc,s..ratxca ; quanta fc. & qualis

es

|

5

alws tcmpotxs &adere potwc, íues invenir allerteres & defen-

)(

ä

Ri

E

|

—

1

w Copyright 4/1999 YxyMaster GmbH www.yxymaster.com