LXIII7_fol_36
author: Göriz, Georg Adam

"

P^ n

7N

A

a

-

TT

iiniic

"

aE

(ems

Ed

-

-

—

T

ais

ROE

T

—

f

20

—

T

E

as

óovts

5

A aR

"

-

ii

ecaiiie :

zi

2

m

",

2

—

—

i

"

—

3

d

hoW

-

P.

"

-

* rR

T

——

LP

E

-

J

i

x25

Ms

TT

xf

Edl

t T

*s

4*

pLALME

08 ]

.

PA

x

2

-

".

"n

, a

r

^m -

*

b o

vt

E.

*

-

-

- s

M

a

M .

T€

T.

a.

N

A

CI$S

a

t

PA

X

P

iL

l

M

UE

R

M

:.«..n

i *

* u

v

E.

PX du

L

u

Jm. *

d

A

F

.

m

A

wO

*

7 ia

, RE

N

at

al

a i

s

ac

x

D

p

Dd

Skv.xxiläf

o

d okh.'.'

d

*

-

.

a, r

L.

«*

, t

w

C

«

"*«

É*

lo dmm n

od

A*

n E

gt

-

Fa K

j n

v..ruï

- Laf

*

d

a 5

P

Ls

——

b d

*

at

»

ul.æ.rwl

- aLp

^ dl

z

L

Á

-*

,

-

A

at d D R

.

us

.w»,-»

i d

NI d

-

-

»t

V t

-

a

P.

w

E.

i, "

r

s

:

A

U. N

UM 1 £*

m

ve

^

p ul

»

Y*

AE 1

^

a wb

P otihsd

v

- Em

"

?*

robs

- x

s ia

*

"

:

P

s d

"--

* o *

at

E n

i

a

$:

s a

&

*X

T

MA m

w y

-t

*f

du

2*

uf

X*

M.

A

t«

— -

a

-— s«

AR

N

N

Lec

t

N

" al

"

s

m

*

P w

7

-*

- at

MY

* d

s dB , a

a n

Eu m«

n

m d

— À

;

w s.

—ml-vmf-.hä

g at m

d

LO

*

p T

X

Z i

w

m

L2

um -

X

u

À.

s

Ls

i?

-- d.

$427

EX

*

t d

U as s

d

ii

:

—

eC

«t

NX

d

**

* X*

ml

.

FA A

w

Ea

i

N w

r

"

at

"

J

"r

a w

n

vt

Ms t TE

b xR

E de

PN

BG

n

p*

EX

*

Some x

- LP

LE

o

d

y

P r u l

w

AT d

Sera um df

T*

r

AC

FE

t

p

Los^ j

"m

LE

^*

qieT of

d

/M

"

M a

-- R

v^

s

R

as

-

,^

m

i. r

*d

**

« x*

t

u k

P

-

G..M»

R

-

fY

aM

vt

b d

E

*«y

£5*

L MT

us

L

ss

w

te

**

m

^

4 9 UXX

--

d

LO E w

-

Q

Y

Q a WR

P.

P

at

EPT

r

IH

L«

OP

-

* nw

" a v s

*s fs

s

£

u d

NÀ

x t r

:

a d

t

A n

ior

£

*

—

d

u .

L2

A,

m

m

z

:

.

^

&

D

r

a

A r

24

VNTN

v MR g

CY

£

g*

a o

£Nà9X9 0

P^

*

Mdaca M u u

UT a

p2

"

UF u

"E

o

M^ É

mll

x

"

us

i P^ r d

Pl al

CM

C

».

—

, o

* o

u

"w t

Y

A - at

*

POR d

P

A

$ «*

--

*

!

vt um

um

"

r

b

t

-

du

w

d

"u-

"k

?

ww

EX

a m P

—

*

a

TW

n

--

.

E

* a

LE

j

Y

a

".

?X

Mi T r

**

y m n a

x

"m

ha

z

u dd

"

.

EU.

w

&

a

"

*

^

t

d-

s L T w k

m

m

w-

* -

m

ass hr

*«

Z*

PX n

"vd.

Vs pl

Wa L

.^

r

—

2

* t

-

o

-

u

"K g

w

at

T m

*

r^

ano

o

*

* ;

n

p

;

£*

d

Y^

F

Em

P

.

-*

w*

" Ifn

"t at n

^

P n

v

r

x*

ais

"

AA

-

f adyn d

w

^

—

L

.

-

u a

»

r

Mi

p

i

E

v6.

"

Mm

s

w

A n

B«

ts pl

w

d

d

i n

"us a,

*

a

í m m

&.

v

- Y

—

p

-

C

^

w

^

»

$od

M

51

y

P

Ó

-

M

H

d

d

3

T k

i

d-

L r

d. t s

* g

st n

3

It

-

PA

OCSN L

Mu m

x».r LE d

AT

i ii

d n

at

pe

s

x*

4

Á

Y

j

H

Mu

z

T

-€-—

d

t u

" a^

* ?4.&'.

bdle duv

22

)wl -

"..

-— *

m

-^

- oCUTV

""

-^

"

-

w L

-

--

M

a At

FY

*l

C

A

MM m

»E -

b"

"

w

/ -

Á

f»ï

w

*

$)*

;

x

d Wor

*ecy

4

^s

——

woeet P fs.

,a

Iv.l!

D. ad

^v at

$-

*a4, af

"T

I i

f

s ET

i

s od

E o

w

— -

PT

-

p

:

Ka

E

w

E

m»

L

M

FF

u.w.

LP

pv

atiect.

N&S.

*

M

-

p a a

&

ZA

m d

d

"—*

€

M

*

MA 3. r

A

ii PT o

m

LA

4

t d

w

a

H

»

P

à

^

9' Q

v 5€-weotmm

s

mnÁÀ

eyr d

"ts

$o J

"

W

-s

*

As

".

20€ wl

d

J..

Y ,

.

LA

*

K

*

A o

À

L

P

A

a

!

,

P n

M t

o

u

Y445

"—

ii qe

;l..wx.:..

Tl

P

L

ia

ERE N

LEAS.

E

d s

fs a

Qn.w. r..w &

Fb

L

"E

*

*s

d

"

-s

—

aW

P a

R 7

r

*

w

^ m

W d i

. r

A i n

a2 A

YTL

V

d

d

n

-

-

t iib

k

:

d n

KE«

hi

(—-M».

-

du X

o

-

l

m

M a

P d

V

AT e

; 7À

N rE uT

*v

JUSS. P.

"T

EX

O n

i

9U

N X O

R

$

—

w r

.

M

N

i

DA a

s

r

KR a d t

&ot

P

t

yt

— À

w*

;

^.

[ d

2

W.M

P

WY

U

LC

a

HM.M

I«

"

r

*»

*

PA Y

u u C

o

od

COP db «

185

""

MM

»i

^

p Vr

t

ts

* t

Ka*j

b

$-

m .

.,H

Y

P

£s

H*

s ET

j

P «

p

*v

o

u o

- À

ÀT .

-*

* W. r d

£

/hs

-«

d

— P

r

-

* ;

"

M v

*

Pt

L

Lamrs

..u.

4

F €«

Lj

-- À

« J

*

Y

5

r

ww

PA

^i

N

^ ..

*

m

*

- d

-

-

14

JX144 2

.*

À 1

L b

.sy

*

o

m i,

u

qv.

*]

X2

v*

g«

b

W

i

M

— n

a

P A

-

*

* p

Wi

-

u-

N

[

s

"- d

*X

w

d

w

— N

v

aa

:

"n

m d

*f a d.

-

M

vl

?

*

1

V SpS A

A.

g.

l

p u

A* AF

J

i*

J

?

u

ol

*

— «

»e

u

J*

L a

o

Vunx Las«

Lv a

-

IM EC

d*

L:

4

p

^

P

, M

*

a

-

..

*«

*s

d-

TE

U

f&

€v

M.

3,

p

"

.W

,HW

3

dl

--

$, At

xR AT

;

d- d

-

"n

p

R

x*

-

RY

-

x

t44

L

a*

*

E

Y

t

".

:

Ya P

L

e-

n

d a

9

*

w

s v

me

WV r*

Y

t

o .

L

TE

Nt

d

i x

-*

Ms

at )

d n

PL li

.

-

$.

P nj

x

P

*

-

. 4

A

*

y :*f

ER

Ü

v od

-

)ZWM

n

A

.

»

AÉ

k

&*

CRX

*

f

5

*

*

- ul

H

"

"

;

W

"—

—

u-

t - AO

LINC

-

N

*

PX^-

"T

»

»

P

wu

$a

IT

m

*s

$e

É

X

EH

e

f"w

;

£r]

VUUNMYSÁ

M

j

;

d

--

du

* u

W.U

Vs

,

MLA

(..-(.M

*

€

*

h

"EU

m

jX

vX

EA^

M

»

m»

L E

'

:

n

E

M

j

«

i

T

*

t

*

*

L

Vv

u

«*

s

E

-

g

e

m 6

".

—M

f«

o

LA

:

. »»

vt

v st u d

m

-

W.

T

.a/

*

M

W

-

m

"5

i

:

w

ho

" l..vcï

"-

- M

&t

m

w

"

J

i, d

u

;

;

NETS

3yec

*

X

z

gedt s

"

"

rÍ.»

- i

Yv

* ...(,w.

..—W,

E

**

o

A

FM

*ie.

la

r*

"

-

p d

z

ho al

^^

$-

$

r de ^

»

*

£f-

sn

:

-

ve

a T

esÀ

b

"

]

V

qen a

H

Ü

H..

»^

m

-t

*

Wt

m *

i

£

..u

d ,

N

P

w

CY

$,* X«

"

i

*

]

4;W

wl

4 a

F k v

-

wm

41

X

-— d*

E«

"T

"

M

" «

M

2

P d. *

P t d t

Vi

w

d.

" n

i

T

wuw

o d

L2 4€

w

ha

t 1

"o

-

l

a*

m

& x

-

PA

-

i.

*xww

- m

5

W

»

d

*

A R

v

—

-—

;

m

ET.

-

Nb d.

P

&

M

m

ax

n

vh

.b»r(

U

j

j«

Xm

E

..OHG

-

r

:

d

:

*

E

2*

E T CN

M*

Qp*

E

43

m

[

1

M

s ,

*

E

.*

$

$

*

.*

y M.

j

w

X

, m

1

"

E.

W

P

j

"o a s r

aF

*

E

vv Qv g

N

..W

a

DC

d

;

s

"x

jl

PN

RC

HA

^L .E

LT:

d r l

/

Y

P.

W,

xwï.

Z

aA

$57

£

H

m

*5

M

i

* w

"

te

P Ts

r

£

A hg

$À

CM &

*

L b .

a

-

a^

ww

" f

!

$n

4

d

^

j

Y

n«

$x

»

nm

rE

4

o t

,

at*

NBd

y r

w^

d

»yv

i

k

-

P unl

*

ov

«

w

W

P

&

i

;

"T

"

.

d

r«

gU

-

MT

*f

P

r

o NUX

P a

p a

s

-

AUL U t w

-

af n a

"

.

'l,.-v

24

* ,

L

:

u

;^

A vt

kf

$

:

z

A

;

Q&

;

W

2

-MJ

y:.

t

I.flif

* . s

aW

"

"

"od

"

d

r

2g-

C

M

S

Y«

Mæ.

^

r

*

£f«

"I

M

..H.

KN

A

K*

-

W

«

^

M

t

M.&

"i

y

:

À .(5.-.

Ef l*

& d m d

x^

p

"E

-

i

*

w a m* w r o

y *

--

KE

*

o vt

$

m

T

J

P

*

*

b f

r 4

)

pet

"t

L*

/"

H

W

»

...m

-

Mv

WJ

A

j4

d

&

EE

-

r

We n

-

"od

N

f

-

—u—w

) w

*

h, t

) 651*

11

;

j

m

d

l

24

t

l.'

£.

P

LAbl

^

»

;

L

A

Á

ET

»

—.i

* .

"

.

*

-

MA uX t

. 155

*

x*

^.

*

..m

/

o-v

W

* d

« s

(w

".

LE

.-

t

Mk

"

$

Ux.«

Tt

P

EY

M.

L

w

w m

"

-

:

* 41

-

n

- t t

2

;

i

"PT

B

$^

X

w

.

»

D

.,;

*

?

E

-

"-

v

d t

"

t 4

s.

-

w

U

a

Ka^ w*

s5

£v

w.v

»

L

$—

"

:

* g

W

:

A

&

i

".

"

W

-

L

Ts

( uf

^

"brd. z

47

-

a

d

d-

^

£

é d

.W

$4

"

VC i

-

H

»

"T

6

*

"

P

V d

x

-*

M

*

MI

-

i

":

- d

"uT

Msku

I

LE

-

44

-

CY -

m

v r

"

2

-

v

4

1

P

H

o

*

E

z

a *

ms,

^

*

J

-

9R

w..

«M..

P u

u.,k

z

E

D

x

"

——

^

e^

h4

z

"n

i

x

.M

M.

"

v

:—

H

bt

w

*«

u

Hb

* -«

.uh

^

A

?

?s

-- 6

we

w

$À

A

;

1

A ..

d

M m

..«ENM

—

A "

p

u*

A

k

&

y

;

é»

7

(s P^.

*

,

«-H

Á

W

i,

.»M

x

p*

w.u

RE

Mpcrs t

VE

;

st

i

X

:

M

d

i

d s

«—

L

m.

! Ja

h $d w

*X ov

281

-

"

P a

j

^

z

)

«s

m

»

^

d-

COR EV

i.

U

*

C

&t

fs

Ll

7)

y. j

^

z

h, u 7 t

M,

)

W.

m *

-

A

.P'H.

"

F

G9

i?

n

/)a

r

"u

4—.»

h

u

1

m

«M

"

et^*

Y

-T

;

as F t

4

XX

M.

^ M as i 925

-

.mv

» d

* PS»:&!

k

*

,

í

*

.

Á

"

,

"

-v

"d

I$

MF

r»

Md

YX

/ À

o

-

w

3 du

M

f

Tl

i

^*

$

X

uu,

.w

p

P.

E

-

vf

n Pa

?

W

"

]

.

*

wv

w w o

»X*

p

t^

«

*

Á

:

M

Zs

21

*

4

NMï..

w

9*

Pa

i*

«-.»

&tj

;

x:

lr

e

E

t d

£*

*X

z

W

2 M

»Y

M»

U

al

«t

M

zv

m g

EX

*

V

v s

23 1 9-

...-

*s

"

L

**

-

:

"

u

(s

,

2

l

C

-

p

MW a

i

J

I

L^ d

xm

-t

* t*

w r

-W

g

.

N r

a*

"

£

w».

K?-y«h.u ; b«

^.

n

-.H«

à m

"

t

wt»n

LL

p*

P

i*

W.

1

4

a

ecu,

X : F.

E

U

MT .

J

:

,

£.

*

..H

W, N

A

* w*

s

* al

mmx

f&

lts

d

w

"

» i

P

.

N ia

p

"

w

a d

«».s

Wm

"

$Á

45

[*

£

i.

JM

p T

4 s MA

* vit

.

»

;

M

«

t-t

$w bt

É

k

t $,1 «s

.*

1f

v

7

Í

W

P a

W

£

L

RT

»

"

*

Á

"

^v

g

d

ex

!

f

M

-

»e

"

:

,

?.n

-

zX

pvf

*€

?

;

:

«c

J

W

-

4 o* v

ww

mw

w

«

Y

p

»

H.M

P R

as

"

*

,F

t »

-

LE

- N m

W

»

M

)

À

H

u.

aM

«

p9 d.

t

—

"j

r

P M

"

T«

.

*

r

*

a AE

M

»

W

r

"

"

M

j

E

t|

*

w-»

vdb 4

»

J.

E

E

a

H.v

p

"

M

i

,

"

P u

z.

.M—.

Ó

w.,.

HC

Á

3

m

E Ty

«

5j

—

»

»

»

nM

,

-

:

f

*

*

?

p'A^ w 'w..

w

*

T

H

w

-

n*

Al

,

-

AT. À

J

f

H

« ?.

"

V

^i

.x-».,.

t«

/,

.

M

,J

L od

]

m

d-

A

"

i

"

W

,

E

"

,

Fl

w f

P

"

M

1

*

.Zm

d u n t

$

r

^

M

1

*

H

w

Mh

:

.M

*

P

w-x..

w

4

j

"

w

ao g

*

M

E

]

»*

w

W.

R^

...æu

E

»..

|i

*

W»

P

-

M

"

"t*

*

j

,

l

W

* 4

w.

-H-

i

49 7

A

t

1

l

^

P

4

*

i

Á*

F.

M

,

i

Á

H

V

* j

"J

.

s

É*

w

DA EPT

T

P

^

-

DA

4

Pj

»

"u-

45

:Ó)

4

w

W

-

A Jf

6^

*

...A

:

k

wf

W

.

,

-

w

^

Y

&.

".

w*

M

H

Luu..

.w

gX

vt

MW.

W

r

W

M.

&

-

M

"

W.

..*

,

F$

C*

5

P

M

,

.M'

,

$d

' *

W

ii

LT,.

Wwwt

»

[2

4 1)

A

Mn

A

*4

1

,N.M

H

F«

m

»

"

*

f w

4*

W

-

a w

*

H.«,

:

,

,

"E

T.n

t

P

*

p

X

5

»

?

i

QW

"

£

od

.Hu

be s

a* hd

M

^

T

Éd

zH.

(y4

E

m

"

4

j

^

s.

.n

*.

v

"

e€x

&^ *

4

-

,

*

Wï

ww

..

d

..

Le

"

"s

NW

*

-

«b

j

M

Á

M

wm

1

P

x*

M

"T.

.w

;

die

;

L

-

j

d

:

uu

"

-m

;

:

47

/

n

d

t^

d

. &

w

,

M

j

E

&*

H.

*

M r

n

;

)

*

...nx,x

g«* P.

i

$

..»u

^

44 4

Xb

]

[

H

Y

:

w

H

d

"

»

?

:

*

"E

)

ll

w.u

m.n.

m

W

-

4*

-

f

ww

d

m

W

m

-...

*

,

*

gt

M,

€

Ww

E

& .

.Mw

^

.W.

;M

j

"

*

e

-

k

?

$

Y

yYy.*

u.,

E

w -

«

If 44

"

LA

[2

dn—f ,

Av

W

2

w Iu

s?

-

!d

f4

A

1

-

H-

.

j*

*

r

L

&^

w

*

WA

- *

Á

$

/

£

H

,?

f:

E

É

Vi

v

*

^

Wv..

p*

.M

^E

^

s

...H,

Kï

K&

T^

E

;

&

í

A

M-m

"P

-

—..

^.

L

"

^Y

h

4

*

x a

wh

k

»

Y:

hx

M-

1

w

L

vq

a«

L

L^v

44

rg

"4

*

—

pv

É s.

^

Á

P«

æ.-.tw

:

$

'Ta

X

Hr

;

»

^

P

e

- a

L

M,

,m...

m

?

W

*v

$

F

d

)4

-

v.

t

-

W

W

f

4&)

E

À.

j

w

Xts

P.

x

*

"-

A

Ls

.w

.H

£*

-

M

,

M

;

"

!

x

Evj

yw

27j

v

*

*

"s

H

W

j

M

4J

w

(

r r

"

»

"

)**

1

ï.».ï.;

94 .

-

f

p^

4

-

E

"

nk!

*X

z.

Ka Y

"

ts

k.u.t -

,

]

mh

M

$i

$

:

J

f

A r

s

"

»

"

W

.h

.

"

"

"4

-

"d

M

*

;

F.

»

p*

s

H

-

,t

"] n.c

FA

7

"

M

"d

v

$(

)

:

V

hus )

YU.

3M, ,

d9

;

;

;

W

"

»

LA

d

w U Pu

£x

"

,

st :

P

D

a

(*

Yil

A

«Xam

Fü

w

]

v

P

" nsd

!

"f Áj-

LA ol

^

"r

"P

Wn

"wv

N

t

i

g5

^

..A

W

M;

-

,

F

*

dv

M..

La

»

vt

X

.w

M.

W

"

at

Fey

w..

9

A. s

f

/:

z

f

hd.

at

Rm

d

VHH

* 4v

*

W

(

T« d

Y

H

jue

--

-«

(

"

m

r.

m

-

v

M

"

Hs

A

".

u

-

^

kb4 TY

w« n

*

-

s«w..

;

.

vw

Á

d

"

.

Ml*

fvy

;

y

r

2

W«

r*

n«u

M

»!

«*

* w

*

p

"

*

M.

if

;

^5

^

m

F

d g

Á r

r

i

«»-M

*

T.—

v

w

..HH

f*X

41

Z

-

5

"*

—

EO EE

a

£v

w

jo

d As

WF t

f

rv

Pu4.

d

*

H

-

":

y

m

*

*

V

v*

/7

d A

n

LU

-

2 4

M:

?

"

Pal

* -

"

N

,.M

xw

E

r

,

* "n

"

is

je

t

*

"

w

p

"

-—

C

L*

d i

*t

;.H

;

" f

WWO

Í

M

"

Mn

y. ..W.

m

A

;

"

?

As

W

x d

2 .8]

"

wH

w..

"

1

ET.

"

»..w

H

?

-

41f

"

4

p

(

.w

"2 2"

M

f

m«

vvJ—

!

M.

r

"22

vy

"

WJ

(* a

P CY

$

J

"

,. s

—

.s«

W

» - J

r"

rE

;

M

»^

*«...

ï e

Lt

j

uw

7

We

p n

m

w.:

(

[

mwm,

"4

*

u

M

.

*

*

$

W

1

-Wï

,

k

.M

M

7

MTM

m

x--

*-

"

KF

»

*

4* À.

E

:

wn

"

m

X

H

^

*

»4

m

y -

-

»

h3j

&

$v

M

El

^*

T

Y

*

"

y

"

»

"

*

k g^

(" j

5

r.f du b E 12.,

P

—

V

FE

$L

*

E

1

^

Z

M,MA

EM

À

*

dl

a

u t d

A^.

——

N12«511484658 021

]

VULRUAUULLUAEUA LA

Digitalisat |

»

N

vorhanderï '.

d

AMAT

inus

; tl

AD DIEM NATIALEM

DiU]

n

SERENA43531MI PRINCIP15 AC DOMINI,

f

de

DOMINI

Aüt

ali

ibi

Uf

lþa

CAROLI,

t

Cut

DUCIS WUR TEMBERGLE & TECCLE.

l

COMITIY MONTISBELIGARDI, DI N.AST E

üm

7U

HEIYDENHEMILII s.

aq

IV.Id.Febr. M. DCC. XLVI.

do

Vl

YMNASIOSTUTGARDIANO.

]us

ILLUSTRIG

us

ORATIONE SOLENNI,

üt

DE MA'ITHESI PRINCIPUM,

ide

pie fan&eque celebrandum,

Quoscunque MUSARUM noftrarum

Antiftites, Macenates, Patronos, Fautores, Cultorcs;

l08

fübiniffe decenterque invitat,

M. Georgius 4ddamus Güuriz, Mab.Pref.

[e,

de

j,

O5

fe

-

Arias dari vias methodosque;quibus poffumus pervenire ad certam exaftamque

veritatis fcientiarumque cognitionem, alias breviores & faciliores, aliasautem

y

longiores multo & difficiliores, unam tantum ex innumeris fere brevifis

mam , eamque folam rectam, & veritatem quarentibus, fcientiisque operam

(G

daturis omni ratione calcandam, reliquis omnibus curvis exiftentibus, & a

recto ttamite parum vel multum aberrantibus, extra omnem controverfize aleam pofi-

tum effe, firmitfime perfuafus fum. — Uti enima pun&to ad punctum,a locoadlocum, non

jj

nifi unicarecta, adeoque breviffima duci poteftlinea; cum reliquee omnes, prout ab hac

vel magis vel minus recedunt, etiam vel magis vel minus curvae exiftant, & vias vel lon-

giores, cum Epicyclis & Epicycepicyclis, quos vocant,vel breviores, longiori vel breviori

cemporis fpatio,majori vel minori cum labore vel etiamplane non abfolvendas,involvantz

itaetiam via ad veritatem fcientiarumque penetralia videtur effe comparata, Felixille,

qui , quacunque via ductus,tandem ad certam veritatis cognitionem pervenit: Felicior,

qui per minores ambages & minori cum labore eandem viam emetitur : Feliciffimus,

qui per viam rectam & breviffimam eodem tendit, qui parum addifcere tenetur, &

tamen plurimum praftat , qui minimo cum labore, in minimo temporis fpatio , pluri-

mum proficit. Aft, inquis, quanam eft hac via, qua breviffimo tempore & minimo

cum labore metam contingere poffim , queeque auguftiffimos fcientiarum aditus facil-

lima & feliciffima ratione recludat ? Hoc opus, hic labor eft.

Refolutio hujus pro-

blematis eft longe diverfiffiuna, maxime controvería, adeoque haud parum difficilis,

X

Liceat,

Nemini,

ttovel

Liceat, B, L. dicere , quae fentiam, falvo omni meliore & Tuo etiam judicio.

adeg

qui contrarium defendit , dicam fcribimus : Noftram tantum fententiam ferimus, ti-

Hac via videtur effe

fguta

bique judicandum relinquimus, anin noftra tranfire caftra velis.

,breviífima, atque facillima, quae clara ab obícuris, diftin&ta a confufis, adsquata ab

numq

yiden

,jinadaquatis , explorata ab inexploratis , certa ab incertis, probabiliora a minus pro-

quam

?2

babilibus follicite difcernere docet, quaeque viatores facit exa&tos & perfpicuos in

»definiendo , folertes & circumfpe&tos in obfervando, ingeniofos & accuratos in ex-

jop

u&

»perimentando , feveros & acutos in judicando , concinnitatis & rigoris tenacesin de-

m&

,monftrando , patientes & profundos in meditando, fagaces & cxpeditos in invenien-

mat

,,do.

ua omnia cum non nifi frequenti in Mathematicis exercitatigne , tette Cele-

&t

berrimo L. B, de Worrr in prafatione Elementis füis Mathernaticis praemiffa, obti-

neri poffint; uti etiam quilibet, qui difciplinas mathematicas & ceteras eadem dili-

cur?

de

entia pertra&tavit, facile perfpiciet : a Mathefi initium eft faciendum. Non autem a

Ície

Mathefi, quae tantum docet defcribere figuras , easque variis pingere coloribus , qua

cil

docet refolvere problemata, & negligit eorundem demonftrationes, que- definitio-

logi

num accuratiorum, axiomatum & theorematum atque corollariorum nullam curam

hab

vt

ete

p

fed quae magná cum cura definitiones & reales & nominales conficere, axio-

mata inde eruere , theorerhata folicite demonftrare , refolutiones problematum ex ati-

u

Logr

tca pofitisoftendere, vel carum rationes reddere, corollaria & fcholia opportune adjun-

1on

gere, unico verbo, qua fimul exatiffimam Logicam in praxi & fummmo cum rigore tradit.

5(

Cipi

uicquid operarum impendimus fcientiis, id omne propterea fit, ut excolatur in-

abftt

telle£tus, emendetur voluntas.

Ec cum hac non nifi ex morivis agat, ab intelledu

il5

vel obfcure, vel clare, vel dittin&e, vel adaquate repraefentatis : maxima ab initio

cura eo eft intendenda,. ut res earumque caufas, quantum pote, diftintte cognofcere

deat.

dem

pofüis, atque deinde voluntatem non nifi ex diftin&de cogniris agere affuefacias,

fnem

Summa igitur huc redit , uc omnibus viribus excolatur intelle&us, quod non poteft

fieri, nifi per certas regulas, quibus intelle&us utitur in cognofcenda, dijudicanda,

om

A

proponenda , defendenda, invenienda, demonftranda veritate & certa & probabili,

A

Lo

qua omnes & fingule in Logica, quam vocant, & tradi debent & demonftrari,

jlis

Logicis itaque incipiendum , ante , quam ad ipfas te accingas fcientias; id quod etiam

f0 (

omnia ftatuta publica fere ubivis locorum te obfervare jubebunt, — Verum enim vero

cum Logica fit difciplina quaedam ab omnibus fcientiis reliquis abftratta, in omnibus

fit;

farti

tamen comprehenfa, difficillima, prima fere & ultima, adeoque apex atque norma

4p

l

omnium difciplinarum; cui quam maxime opus eít, ut Regula ab ea tradite per

Exempla, Auditoribus facilia, jam obvia & diftin&te cognita illuftrentur & demonftren-

f5 1

fniti

tur, ut ex exemplis regulas formare;, & absque vitiofo circulo ex regulis exempla pe-

fleru

netrare addifcant, quo de veritate regularum Logicarum certiflimi , isdem quoque in

indagandis reliquarum fcientiarum veritatibus cum majori intelle&us fui confenfu uti

tem

queant : praemittenda effe videtur neceffario, ut a facilioribus ad difficiliora progredia-

ihng

mur , alia quedam fcientia, Logica ipfa, quam vocant , multo facilior, imo facilfima ,

vend

ab omni dubio & contradictione omnino libera, regulas Logicas omnes vel ad mini-

due

fion

mum potiores in fe continens, &, dum docetur , easdem rigidiffime applicans, ut Lo-

gici jam per ipfam praxin evadant, & habitum iudicandi optimum ante acquirant ;

pof

obf

quam ipfius .Logicae pracepta , ex hac fola fcientia more Ariftotelis poftea ipfis expli-

canda,audiant. Ex omnibus fcientiis, etiam ex confenfu veterum, qui a fubfelliis fuis

itatt

plilofophicis, adeoque etiam Logicis, 4»«defl«s omnes arcebant, nulla huic fco-

pofi

po magis convenit, quam füupra jam allegata Mathefis , & potiffimum Geometria.

pofit

Eft hec fcientia omnium facillima, lineas tantum, figuras & corpora formare atque

ant

dimenfurare docens. In illis motus tantum pun&ti Mathematici, in iítis anguli & [li-

1tan

fibu

nez ,in his motus variarum füperficierum circa lineas mentem tuam occupant, Quo

pauciora rem quandam ingrediuntur , eo facilior eft captu. Lineas ducere, figuras ex

y

vl

data linearum atque angulorum quantitate defcribere, genefin plerorumque corporum

Qui

ex motu fuperficierum intelligere , eorumque omnium, linearum fcilicet; füperficierum

pri

atque corporum quantitates, ex regulis quaütitatum generalioribus, pauciflimis tan-

tati

tf'eg

tum,,ex triangulorum congruentia, &qualitate & fimilitudine potiffimum petendis, atz

ue facillimis, inter fe conferre, facillimum.

Nihil hic occurrit, inquo vel minimum

gen

poffit fupereffe dubii, nihil relinquitur indeterminatum , indiftiné&tum , obfcurum, con-

trover-

Tninj,

5, ti.

troverfum , quod in aliis difciplinis fruftra quzefiveris, Ideas non nifi diftinQas, imo

PU

adaequatas plurimas , easque facillimas admittit,| Definitiones nominales ex fola fere

Jy Cffg

fa ab

figurae infpe&tione attenta formare , reales vero ex refolutione problematum facili ple-

d

pto.

rumque conficere docet, id quod alias in Logica & reliquis fcientiis difficillimum effe

videtur. Utitur propofitionibus, omnibus fere univerfalibus & affirmativis, iisque falva

08 n

I ex.

quantitate in A. & A., contraobfetvationes Logicorum, fimpliciter convertibilibus atque

reciprocabilibus, Fundamentum omnium prope fyllogifinorum Mathematicorum eft:

nde.

fiien.

Quze conveniuntin uno tertio,illa conveniuntinter fe,Sclus fere Modus Syllogifticus pri-

Celt-

mae quam maxime Figurae (datur enim etiamin reliquis Figuris, fi praemiffze fuerint affir-

mativze univerfales fimpliciter convertibiles) quem vocantBarbara, tanquam facillimus

oþri.

dil

&jmaxime convincens in illa occurit, isque in omnibus quatuor Figuris fyllogifticis ex na-

tura propofitionum imathematicarum modo dicta, eadem ratione locum habet, Ex

m q

definitionibus facillime elicit axiomata atque theoremata, tanquam praecipua omnium

qua

litio-

fcientiarum principia, earumque in nuce compendium , hisque per rigidiflimas , at fa-

cillimas , demonftrationes , fyllogismofque per foriten , mathematicum propterea fyl-

1ram

N

logifmum nominandum, concatenatos intelle&um convincit, huncque convictum

problemata refolvere , corollaria elicere, fcholiaque ,

fi quidem his opus fuerit, ad-

X at

jungere jubet, atque ita Mathefin fuaviffimo & optim

o confortio cum prazftantiffimis

djun-

E

Logice regulis in praxi perpetuo conjungit, fimulque viam certam fidamquein reliquis

Tadit,

monttrat fcientiis, omnibus viribus calcandam, fi quidem in iis celeres, certos, faci-

les optimosque volueris facere progreffus. .Hac via follicite manudu&i , hifce prin-

ür i«

cipiis, hac methodo probe imbuti Tyrones demum ad capienda difficiliora & magis

llectu

Initio

abfítra&ta Logicae praecepta admittantur, lta fiet, ut Logicam unacum reliquis fcien-

tiis & inferioris &"fuperiolrum, quas voeant , facultatum non tantum memoriae man-

cere

dent, id quod per longum fatis temporis fpatium in ufufuiffe videtur ; fed judicio ean-

|Cj48,

dem cum reliquis imprimendam curent, paucis tantum difciplinarum principiis in

oteft

memoria retentis, quorum tamen demonftrationes in promtu habent, reliqua

idà,

omnia, qua alias in fcientiis traduntur, fi quidem iis opus fuerit, 'per modum corol-

: yll,

lariorum , ope regularum Logicarum, addituri,

Ita nemo Magifter regulas tantum

|À

Logicas ,

omiffa & non demonftrata earum origine, tyronibus inculcaverit, exem-

etiam

plisque ipfa regula obfcurioribus aut difficilioribus,

quorum neque Magifter neque ty-

Vero

ro diftinctas habet, vel etiam habere poteft, ide

as, illuftraverit vel potius obícurave-

nibus

rit; Logicumque 4« auCtoritate fua effecerit tyronem Logicum. ta ideam obfcu-

orma

ram a clara, hanc a diftincta, diftin&tamque ab adaquata, cognitionemque hiftoricam

? por

a philofophica, hancque a mathematica probe diftinguerete oportebit. ltadefinitio-

i*

nes reales non tantum ex genere proximo & differentia proxima, qua nominalium de-

Lpe-

finitionum potiffimum funt fundamceata atque requifita, conficere, hocque ipfo in po-

e i

fterum tantam fcientiis remoram injicere , realesque ex iis definiti

ones maximam par-

j uti

tem excludere, minime poteris.

Ita addifces axiomata a theorematibus follicite di-

'edia-

ftinguere , qua alias philofophi adeo libenter inter fefe confundunt, hacque pro illis

fíma ,

venditant, ut nexum praedicati cum fubje&to ex utriusque defipitione & aliis inde. de-

mini:

ducendis conclufionibus,

per fyllogifmorum catenam , oftendere, id eft, demonftrare,

non teneantur. lta non ne

t Io-

gliges experientiam cum ratione conjungere, exilla folapro-

jrnt ;

pofitionem formar

€ , judicium tuum five conclufionem ex obferv

atione factam ab ipfa

egpli

obfervatione probe diftinguere,

vitium füb-& ob - reptionis,quod vocant, evitare,quan-

jsÁil

titatem effectus cum quantitate virium, hoc eft, effe&um cum caufà rite conferre, ubi

Íc0«

pofita caufa, quam tamen in operando nihil impedivit, non ponitur effectus, vel ubi

pofito effectu tamen non ponitur cauía , pro vera cau

:tria.

fa, quicquid etiam alii ogganni-

t que

ant, non habere, atque exinde plurimas fallacias,

quas alii pro veritatibus certis ven-

ditant , detegere , quae omnia per induCtionem,

k

tanquam unicam firmam ex obfervatio-

nibus concludendi rationem, negle&o vulgato

illo : Nec datur exemplum diffimile ,

(&10

plerumque inferri folent,

a5 C*

& non poflunt non fyrma quoddam falfarum confe-

yrum

quentiaum in maximum veritatis poft fe trahere detrimentum,

Ita ex

eram

primis permutationum poffibilium principiis. deduces

; ex LXIV, modis permu-

tationum poffibilibus, fi quatuor fc, d

s (*

at fint quantitates , A. E. J, O. (üb hac lege, ut

js d*

tres femper conjungantur, fingul

& autem quoque bis vel terpoflint poni , per regulas

generales absque limitationibus

murl

acceptas non relinqui nifi XI.

modos in figuris fyllo-

Cs

gifticis

T

t*

L]

gifticis applicabiles, reliquis LIII. vel abfolute & femper, vel füb limitatione tantum exclufis.

Ita non dari ni(i quatuor figuras fyllog finorum, & in prima figura ex undecim relictis, non nifi

quatuer prxcipuc modos, Barbara, Celarent &c, in fecunda itidem quatuor , in tertia fex, in quar-

ta quinque, patebit. lta poteris proprio Marte regulas fyllogifticas & generales & fpeciales inve-

nire, foriten refolvere, ejusquc regulas dare, definitiones, axiomata & theoremata formare, pro-

blemata refolvere, corollaria elicere, hecque omnia rigidiffime demonftrare, generatim regulas

a te inventas ad fcientias jam cognitas , Arithmeticam & Geometriam, aliasque deinde materias

philofophicas applicare, jam inventa ad earum normam examinare, nondum inventa invenire,

atque etiam fecundum regulas Logicas fcribere, rem in Logicis eque ac in R hetoricis hac ratio-

ne tyronibus poffibilem, neceffariam omnino atque utiliffimam , & multa alia, que fecenfere &

fpatium & tempus non permittunt, in Logicisobfervare. ]ta adolefcentes non multa, fed mul-

tum , ex communi regula fapientum difcere, id eft, ftudia füa cum mora aliqua tradtare , res ea-

rumque notas folicite & diftin&te confiderare, fingulaque ad genefin earum facientia ordinatim &

multa cum cura perpendere, vcritates non tantum legere, fcd etiam meditari, easque cum me-

moriz tum precipue judicio imprimere, affuefient; cum in figuris ne unicam quidem literam vel

pun&um aliquod negligere ipfis liceat, fi diftin&tam totius ideam acquirereannitantur. Lta ima-

inem & exemplar ícientim alicujus, ex primis rerum definitionibus atque principiis per lon-

giffimam fyllogifinorum feriem usque ad ultimum paragraphum inter fc rigidiffime concatenatz,

prater omnem fere intentionem, & quafi aliud agendo, animo füo impriment, non ita facile

poftea iterum extinguendum; id quod acquirere multis fepe dotis:etiam V iris peromnem vitam

noh contingit effe cam fclicibus, & mirum, quantum id utilitatis per omnia ftudiorum genera at-

que omnem ztatem ftudiofz juventuti fit allaturum.

Ita demum patebit, neminem adeo fa-

cile Logicum, adeque ctiam philofophum in eminentiori quodam gradu evafürum, nifi Mathe-

maticis etiam fcientiis eximiam 'omnino navaveritoperam, feque in iis per longum fatis tempus

probe exercitaverit.

Hacitaquerationeoptime in cogitando exercitati reliqua philofophic fubfellia frequentent ty«

rones: itafelicioresin aliis fcientiis omnibus facientprogreflus, necyerendum eft, nehiftorica tan-

tum vel ad minimum parum philofophica c

ognitione unquam fint contenti ; potius nullaratione ad

ullam fententiam accedent , dum ex intrinfecis atque indubiis rerum principiis fuerint convidti,

j

&, fi hocfierinon poflit, reje&t omni Au&oritatis prajudicio, in fcientiis adeo perniciofo, judi-

cium fapienter fufpendere addifcent.

Plus deliciarum huic videtur ineffeliterastractandi methodo, quam omnibus aliis ha&tenus re-

ceptis. . Hzcerudit, inftruit, dele&tatanimum fciendi cupidum mira quadam fuavitate, tantumque

*

i

neoardorem incendit, ulteriores in literisfaciondi progreffus, ut fihacprobe initiati fuerint juve-

nes, Academica fübfelliajamjam calefa&uri, nullaratione adeo fe abripi patiantur, ut non redeant in

[u

orbitam amille Academiarumillecebris, quibus proh dolor in füifuorumque & totius reipublicz li-

terarie detrimentum infigne adeo facile irretitur alias ftudiofa juventus , fummis hifce ftudiorum

;

illecebris nondum perfufa.

Ti

Nec eft, quod vereamur, f6í Mathefis ab adolefcentibus magis excolatur in pofterum, id in

auí

philologiz :damnum irreparabile ceffurum.

Quo melior fuerit cultura intelle&tus :/eó facilior

pt

regularum hermenevticarum in exponendis auctoribus applicatio; eó promptior atque curatior

abl

Íyntaxeos & elegantiarum :grammaticarum in ftylo obfervatio; eó diflinctior vocibulorum quo-

rumcunque atque confiru&ionum in Auctoribus occurrentium, fi quidem quis operam his dare

voluerit, ufus.

N

e

e multum ex mea fententia aberraveris, fi & neglectui atque defeQui cultu-

tur

g*.;i

rz intelle&us ac jud

adícribere volueris, quod per tantum temporis fpatium uni lingu lating

Vel

addiftendz incumbere cogamur,id quod alii capiendz adulti

oris «tatis nemo unquam impenderit.

Mirum itaque rebus fic fefe habentibus non eft, celeberrimum L. B. de W/olff in Moralibus

Ti

de officiis hominis erga füum int*!le&tum $. 280. fqq. przcipue $. 289. 291. 299. demonftraffe,

peccare eum graviter , qui data occafione Mathefeos atque potiflimum Geometriz rite tra£tata

&

culturam negligat , in eamque omnibus viribus non incumbat. Obligatus-enim eft homo ad fa-

cienda omnia, quz ipfum perfe&tiorem reddunt, adeoque ad faum etiam intelle&um omni modo,

H

quantum pote, perficiendum atque excolendum, five ad id, ut habitum demonftrandi acquirat ;

H

id quod per Mathefin rite tractatam optima rationefieri pofíe, ex premiífis nemo unquam in-

Ific

ficias ibit.

O igitur terque quaterque beatam reipublice literariz faciem, ( juventus non nifi hac ra-

Qu

tione preparata in caftra Academica fe conferat, cum fuüo fuorumque maximo commodo atque

temporis compendio reliquas fcientias additura!

4

Hac methodo in ftudiis & intelle&tus perfe&tione compendiofiffima & facillima etiam ufus

eft ipfe SERENISSIMUS nofter Nutritius, cujus diem Natalem XIX. celebrabimusin Gymnafio no-

itro die X. Februarii, qua eadem ratione etiam Fratres SERENISSIMOS opera mea tenella &

ualicunque curat inftruendos,

Non itaque abíonum videbitur L. B. me hoc potiffimum die de

MATHESI PRINCIPUM five DE PARTIBUS MATHESEOS PRINCIPIBUS POTISSIMUM

NECESSARIIS hora confüeta in Aula noftra majori audire dicentem ; id quod ut. frequenter fa-

ciant Mzecenates, Patroni atque Fautores Gymnafii noftri, fübmiffe, decenter atque officiofe roga-

Znus,

Dabam Dominica Septuagef, Anno M, DCC. XLVI.

*

dimerinioo:

n

EHMEKEAHS UE

—

—

—

—

—

gt À a

w«.

hm

E

e

*

&

E

m

4

n

P.

—

E

-—

-

**

— (

v

w

-

WU

—

^

M :

"as

Y .

.

A * w

EEEAR

n

y*»

s

*

--

X

J

r*

*-

""

-

-

E

* od

«M

"

.

a

Md

M

.hu

-

-

a

-

E

"-

*

-

-

p

A

.»H

-t

»

"

EM

-*

*s

2

m

[

o du

-

UA E

m

*

a

w

EM

*

Pw

h

r

m

uf

W

p

»*

w*

d

-

h

«

M»

-

d ia

^

—

,—ek

X w

;

Y

«*

À

9 m

-

M

^ -

-

Cs

H -

f

*

Wa

-

?

u«

i^

"

^"

À

".

"4

M

vv«

w u

p

— a

»

bl

-

*

-

»

^

d

rR

W

^

viy

M

N

Mw

:

^

v

"

—

A

N

-

H

PTEV

"

M.

-

P a d

FY

»

r ders

— 21

,

»

P

*

y*

27

MA

9t«

A.

".

LE

-

*

-

--

Pt a

.W

^

M

p6

T

"u al

d

g

"uÀ

a

i

" &

d

A

——

"s*

-

*

"

-

^

".

»

-

.l

P n

u

:

Wv

x

*

4

,

gt

g,

».

LP

A

* oweo w n

T.

-—À

-—:

w.

-

»

-*

Ev

v T t

o

-

— »

——

d-

—

^

A us

* hat

M

M

^* i

M

:

E s

w

r

i,

s. AH

—

-

f

*

nj 7

NU

TT

w Al

-

m

d at

E

w

E

*

H

z.

4

v

^m

[ ia

A

«

hs

" o*f

"

-

-

--

-.

»M

""

»

x

LE

*

at

-

Vg d

"

p **

i d

,M.

M

-

"

be

ul

u.,

1

