propitiam veſtram erga nos voluntatem reveremur. Longinquitas autem iti-
neris & temporis brevitas (allatæ enim ſunt litteræ veſtræ d. IV. Februarii)
impediunt, ne invitationi veſtræ benevolæ morem geramus. Quod vero
fieri potuit, id lubente a nobis factum eſt animo. Propoſito programmate
puplico, cujus exemplum ſubjicimus, cives noſtros ad teſtificandam lætitiam
& congratulationem, ob prolatum litterarum imperium excivimus. Quod re-
liquum eſt, & conatibus veſtris egregiis ſucceſſus adprecamur fauſtiſſimos &
optamus ex animo, ut Academia Carolina Stuttgardiana per multa ſecula rei

litterariæ ornamento ſit, emolumento ac ſaluti.

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Marburgi, D. XI. Febr.

A. cIo LoCC LXXXII.

Cultores ſtudioſiſſimi
Academiæ Marburgenſis Prorector,

Cancellarius, Decani, Doctores ac
Profeſſores.

D. JoANNES ANDREAS HoFrMANN,
h. t. Prore Rtor.

8O-

— 115

SOLENNIA SACRA INAUGURANDA.
ACADEMILE CAROLINE STUTTGARDIANE

D. XI. F-BRVARII A. CIo IoccLXXXII.

A

SERENISSIMO CAROLO

DUE WIRTEMWBERGIIA
DICTA

PIIS AMICISQUE VOTIS PROSECUUNTUR ET SUZE ET CIVIUM
SUORUM CONGRATULATIONIS PUBLICUM HOCG TESTIMONIUMI
EXxSTARE JIVBENT
PkORECTOR, CAWELLARIUS, DECAWI, DOCTORES ET
PROFESSORES AADEIIIX WARBURGENSIS.

L innumera dona, quibus noſtram potiſſimum ætatem & felix hoc, quod
decurrimus, ſæculum beavit divina providentia, eminet longe & mirabundam
optimi cujusque in ſe vertit aciem, Regum, Principum ac Procerum, quorum
juſſis obſequitur Europa cultior, amor in litteras & bonas artes plane egregius
& voluntas benefica. In rectoribus gentium, quibus curarum fuarum partem
quaſi credidit & permiſit fiduciarium imperium ſummus rerum humanarum arbi-
ter, fuerunt, &, ſi quid veri mens augurat, erunt quoque, qui vel delibato lit-
terarum flore, vel hauſto penitus doctrinæ fonte, in delendis tetræ inſcitiæ veſti-
giis operam ponant indefeſſam, late revulſis ſcientiarum finibus, exemplo, com-
mendatione, remuneratione genti ſuæ fiant auctores, ut ad humanitatis ſtudia
curatius applicent atque adurgeant animum, donec tandem ingenii monumentis
perpetuo victuris nomini conſtet immortalitas, felicitas civibus. Immodico igi-

f f 2 tur

1 16 —

tur adulandi ſtudio, quo priſca quævis proſequimur, Avâs nomen indimus
Regibus Principibusve noſtris, qui rem litterariam munifice adjuvant. Quodſi
enim non ex aſſentationibus Virgilii & Horatii, ſed expenſis æqua lance admi-
niculis, quibus revera litterarum ſtudia ſuffulſiſſe vifus eſt, metimur AvGv-
SsTVM, haudquaquam æquiparandus eſt Iosx?PnHIS, GEORGIIS, FRIDERI-
CIS, CAROLIS noſtris. Per omnem fere, quantaquanta patet, Europam hoc
demum ſæculo diſcuſſis barbariei & ignorantiæ tenebris in alüs oris ſcientiarum

aura quædam apparuit, alia loca ſolis radii pleno lumine colluſtrant.

Rudis cæcæque plebis mentibus inſcitiæ ſordem eximere, juſti vero recti-
que ſenſum inſtillare, & in pectoribus defigere gaviſi ſunt, gaudentque Diva MA-
RIA THERESIA, JOSEPHVS II, FRIDERICVS II, & fui & poſteri ævi
laudibus majores. Pertinent eodem Philantrophina, inſtituta haud dudum conſi-
lio, eventu, fato diſpari, de quarum utilitate ac nævis ſatius eſt tacere, quam

pauca eaque indigeſta afferre.

Omne fſcientiarum genus vel ſaltem potiores earum partes ſæculo noſtro
inniſæ ſunt tutelæ propitiæ Regum, Principum & Procerum, quorum fultura
freteæ ſummum fere adſcenderunt faſtigium. Academiam ſcientiarum condidit
Tomari A. Clo IoↄcCoLII. JoSs EPHVSII. Rex Portugalliæ, POMBALII viri ma-
gni obſecundans conſilis. Apud Franco Gallos moderantibus rerum habenas
LVDOVICO XIV. & XV. inſtitutæ ſunt Societates ſcientiarum & bonarum ar-
tium Montepeſſulano A. clo Iocc vI. Burdegalæ A. Cclo LccXxII. Lugduni A.
clo ILocc xIII. Blitteris A. clo IocoxxXxIII. Rothomagi A. clo LcX*τνυτν. Nanſii
A. clo Ioco L. Ambiani A. Clo Lo coτ. Veſontione A. clo ILocc LII. Italia debuit A.
clo Iocc xIV. debetque LvDovVICO FERDINANDO Comiti Marfiglio Inſtitutum ſcien-
tiarum & artium Bononienſe, egregis incrementis rem litteratam fœcundans. Rei-
publicæ Batavæ auſpiciis Societatis ſcientiarum Harlemenſis A. cho Locc LII. jacta ſunt
fundamenta: FRIDERICOI. Sueciæ clavum tenente A. clo Iocc xxXIX. initium
ſumſit Academia ſcientiarum Holmenſis, cui quantum debeat in primis res ma-
thematica & phyſica, vix quemquam paullo humaniorem præterire arbitror.
Arriſit Polonis lætior fortuna ANDREA STANISLAO KOSTRA ZALVS-
K1O viro immortali Academiam ſcientiarum & bonarum artium A. clo Iocc LIII.

in lucem prodire jubente: verum enim triſtiſſima, quæ Poloniam identidem agi-

tarunt fata, vix patiuntur, ut de hujus Societatis conditione fatisque bene augu-
remur. Ad PETRVM Magnum Ruſſiæ cultioris auctorem ac ſtatorem ortum

refert, incrementa ad ELISABETIHIAM, maturitatem ad CATHARINAMII.

Aca-

4

117

Academia ſcientiarum Petropolitana, gloriam Societatum Pariſienſis & Londi-
nenſis incitatius æmulans. Plures Societates cultui ſcientiarum dicatas hoc ſæ-
culo e gremio ſuo enatas vidit Germania noſtra belli olim artibus ferox, jam ve-
ro Nuſarum irretita illecebris. Societas ſcientiarum Gottingenſis originem duxit
A. clo locc LI. a GEOR GIO II. magno magnæ Britanniæ Rege rerum civilium &
litterarum æquiſſimo æſtimatore, & judice. Erfurti ſocietatem rerum utilium
indagationi ſacram coire juſſit A. cho Locc LIv. JoOANNES FRIDERICVS CAROLVS
e Comitibus OsTEINIIS, Elector Moguntinus. Societas Monacenſis primordia
cepit A. clo Ioo LIX. auctore MAXIMILIANO Jos EPHO, Bavariæ Electore.
Palatina, quæ ab A. clo Dec XLIII. Manhemii floret, reſpicit patrem ac nutricium
ſuum CAROLVM THEODORVM Electorem Palatinum. Gieſſenſem inſtituit
LVDOVICVS IX. Landgravius Haſſo-Darmſtadinus. Berolinenſem Societa-
tem ſub finem ſæœculi præteriti felicibus auſpiciis conditam ſed injuria temporum
veterno quaſi torpentem excitavit, ſqualorem rudis ſæculi deterſit & novum qua-
ſi fatum Academiæ inſtauratæ aſſignavit FRIDERICVS II. Rex Pruſſiæ.

Principes alii haud ſatis feliciter in cognitione omnium humanitatis ſtudio-
rum verfſari rati unam alteramque ſcientiam eruditis excolendam mandarunt.
Hiſtoriæ ſcrutandæ tempus impendere juſſit Viros doctos Olyſippone congrega-
tos A. co Iocc xX. JO ANNES V. Rex Portugalliæ. Biennio poſt eodem juben-
te alia Societas coaluit promovendis Medicinæ incrementis deſtinata. Elegantio-
res litteras Guimarani curatius coli juſſit a Societate quadam A. clo Lcc xXIV.
Rege Hiſpaniæ PHILIPPO V. conflata eſt Societas Bareinonenſis A. clo lIocc xXxXIX.
pro excolendis litteris elegantioribus excubans. Ad incrementum rei Medicæ
& Chirurgicæ Madriti inſtituta eſt Societas auctore LvpDOVICO Principe regio.
In Gallia apud Maſfilienſes A. clo Lcc xXvVI. operam ſociarunt viri docti, littera-
turam elegantiorem culturi, ornaturi, amplificaturi. Apud Italos Pontifex Ma-
Ximus BENEDICTVS XIV. vir infinitæ doctrinæ, judicii acutiſſimi, quatuor
Societatum jecerat fundamenta, quarum prior Conciliorum res geſtas rimaretur
attentius, Hiſtoriam Eccleſiaſticam altera, tertia Hiſtoriam & Antiquitates Ro-
manas indagaret, res liturgicas quarta. Funeri auctoris haud diu ſuperſtites
fuerunt iſteæ Societates, utiliſſimo licet conſilio inſtitutæ. Cortonæ A.
clo TLocc xxvVII. conventus virorum doctorum Italiæ antiquitates ſibi ſumſit colli-
gendas, explicandas, illuſtrandas. CHRISTIANVS VI. Rex Daniæ, in ſalu-
tem patriæ ſuæ natus Hafniæ A. clo IoccxLII. Societatem inſtituit bonis artibus
promovendis deditam, quæ & civili & naturali Daniæ Hiſtoriæ ſuffunderet lucem.
Excepit hanc A. clo loce xLIV. Societas ad excolendas linguas ſeptentrionales &

g 9 Hiſto-

118

Hiſtoriam patriam. Turbulentis Sueciæ rebus ſub bellicoſo CAROLI XII.
imperio Upſala tamen A. cho Locc XxII. vidit Societatem litteratam inveſtigan-
dis rebus naturalibus inhiantem. Poëſin & Eloquentiam ſibi finem propoſuit
Societas fundata A. clo Lec LII. molimine LVDOVICXZ ULRICXZ Reginæ
Sueciæ. Vernaculas linguas cujusvis fere regionis ornandas, ditandasque oc-
cœperunt innumeræ Societates per Hiſpaniam, Galliam, Italiam, Germaniam,
Daniam, Sueciam. Nec minore numero Societates conglutinatæ ſunt in Hi-
ſpania, Gallia, Anglia, Ruſſia, Germania, quibus Oeconomiæ impenfius ſtu-

dium curæ eſſet cordique.

Omnes iſtæ Societates, quæ longo ordine a nobis enumeratæ ſunt,
unum eundemque ſibi præſtitutum habent finem, ut junétis catenatisque la-
boribus ſcientiæ cujusvis augeatur imperium ac robur; licet, deſtinatis non

ſemper reſpondeat eventus.

Principes alii, nec numero inferiores, nec meritis, ſubveriti, ne ea,
quæ Viri docti judicii acumine, ingeniive ubertate introſpexiſſent, vel longo
annorum uſu exploraſſent, interirent morte eorum, & ad irritum caderent,
in id operam dederunt, ut Virorum doctorum cogitata atque inventa aliis
traderentur, hique parvo temporis ſpatio iſtarum rerum cognitione imbueren-

tur, quam tota vita iſti ſibi paraverant.

Academiæ, ſeu Univerſitates litteratæ, (quod nomen interdum præ-
optare videntur) haud multæ hoc ſæculo conditæ ſunt. Sunt in harum nu-
mero Gottingenſis auctore GEOkRGIO II. Rege Magnæ Britanniæ, Electore
Brunſuicenſi, ſuaſore GERLAIO ADpoLPHO MNCHHUsSIoO inſtituta A.
clo Io cc xxxVII. Fuldenſis A. cloL cc XxXXIV. cujus origo debetur Apo-pHoO
ex Baronibus a DALBERG Abbati Fuldenſi. Erlangenſis A. clo Lo cc xLIII.
benevolentia FRIDERICI Marchionis Brandenburgenſis ſubnixa. Accedunt
extra Germaniæ fines Moſcovienſis & Budenſis, quarum iſta Imperatrici

ELISABETHE, hæc Imperatori Jos EPHO II. fuos debet natales.

Officinas ſapientia minus ſolennes, ſed Academiis ſuppares condere
hoc quoque ſæculo rerum moderatoribus placuit. Omnibus recenſendis haud
immorandum arbitramur. Nominaſſe ſufficiat Gymnaſium Altonavienſe aucto-
re CHRISTIANO VI. Rege Daniæ; Carolinum Caſſellanum auſpiciis immor-

talis CAROLIY Landgravii fundatum, a Sereniſſimo FIPERICO II. nutri-
cio

119
cio noſtro indulgentiſſimo egregiis auctum ornamentis; Carolinum Brunovi-
cenſe CAROLO Duci debitum; Thereſianum MARIEZ THERESIE monu-
mentum perenne; Collegium Lowenburgenſe ejusdem MARIE THERESIA
auſpiciis, JOANNIS JACOBI Comitis a LöWENBURG ſumtibus Viennæ
exſtructum; Academiam Equeſtrem Lignicenſem JosEPHO I. Imperatore
fundante, inſtaurante & emendante FRIDERICO II. Pruſſiæ Rege. Mitto
Pædagogia plurima, Scholasque quas vocant reales, Berolini, Breslaviæ, Pe-
tropoli, & aliis locis obvias, quæ omnes ſollicitam Principum de ſalute ci-

Vium loquuntur curam.

Viſum fuit denique Principibus enixiore ſollicitudine ſuorum neceſſita-
ti medentibus unius ſcientiæ, diſciplinæ, artisve culturæ diligentiori commo-
dare ſcholam. Picturam ſculpturamque maximis patronis nixam ad id faſti-
gi emerfiſſe, ut ad ſummam, quæ in homines cadit, perfectionem facilis pa-
tere videatur aditus, eſt in propatulo. Rei metallicæ indagandæ FRIDERI-
CI AUGUSTI Electoris Saxoniæ juſſu & munificentia Freibergæ utilis im-
penditur opera. Agri exercendi, operum manufactorum & fabricarum ratio-
nes, arborum ſilvarumque conditiones, omnia denique, quæ ad patrimonium
publicum privatumve gubernandum, conſervandum, augendum faciunt, Vien-
næ & Luteræ diſcendi cupidis præcipi juſſerunt MARIA THERESIA Im-
peratrix & CAROLVS THEODORVS Elector Palatinus. Quandoquidem ve-
ro Marti belloque primos fere decernit habetque honores aetas noſtra, habe-
bitque poſtera, ſollertius proſpectum eſt rei militari, non ſolo uſu, (qui in-
gruente aliquando inſolita rerum ſpecie obſtupefit) ſed ex præceptis ratione
innixis addiſcendæ. Pariſü, Vienna, Neoſtadium, Dreſda, Berolinum, ha-
buerunt habentque Academias militares ſua certe laude non defraudandas.
Magnam autem præ aliis conſequuta eſt celebritatem Academia militaris a
Sereniſſimo CAROLO Wirtembergæ Duce in loco, qui a ſolitudine no-
men habet, condita, quæ gubernante, regente, inſpiciente Sereniſſimo con-
ditore, & non ingenii ſolum & doctrinæ, ſed & morum diligentiſſima habita
ratione, fama ſui nominis univerſam implevit Germaniam, ut ex longe diffi-
tis regionibus, quid? quod ex Maris Balthici littoribus ad ſacrarii iſtius pe-
netralia confluerent magno numero juvenes. Quod vero locus numerum ſtu-
dioſe juventutis haud capere videbatur, aliaque deerant commoda officinæ
artium & fcientiarum quarumcunque inprimis conducibilia, Sereniſſimus Dux
CAROLUS A. chLccLXXVII. ſedem Academiæ ſuæ fixit Stuttgardæ.
Mox, (conceſſit enim Sereniſſimo CAROLO ingenium ad magna natum &

9 9 2² aptum

— .

120 —

aptum numen hominum felicitati amicum) ampliorem deſtinatis ſuis terminum
conſtituens IDEM Academiæ veri nominis ſeu Univerſitatis litteratæ nomen ſibi
ſumere juſſit Academiam militarem, OSEPHO II. Imperatore Auguſto omnia
jura iſti tribuente, quibus gaudent aliæ per Germaniam Academiæ. Dedit id
quoque Sereniſſimi Ducis CAROLI precibus Imperator invictiſſimus, (quo ſole
fere ab Univerſitatibus litteratis, quas vocant, ceteræ Academiæ differunt), ut
Ordini Juridico, Medico & Philoſophico in Academia Carolina Stuttgardina jus
atque fas ſit, honores ſummos Academicos dignis Candidatis conferre. Cele-
brantur hodie ſolennia inaugurandæ novæ Academiæ Carolinæ Stuttgardinæ.
Gaudii ſui nos voluit eſſe participes Academiæ novæ venerandus Senatus, bene-
voleque a nobis petiit, ut Legatum vel Legatos ex numero noſtro iſtis ſolenni-
bus intereſſe juberemus. Exquiſitam hanc comitatem grato quidem, ut decet,
animo accipimus, ſed longinquitas locorum, & brevitas temporis hoc itinere nos
prohibet. Quod vero noſtrarum partium eſt, id impigro animo exſequemur,
læta mente congratulationeque mutua & nos & vos cives Academiæ cujuscun-
que dignitatis & ordinis pro proſperitate Sereniſſfimi Ducis CAROLI litterarum
Statoris amantiſſimi & pro flore felicibusque ſatis Academiæ Carolinæ Stuttgar-
dianæ ſincera piaque nuncupabimus vota, ut ſcientiis bonisque artibus ex nova

hac Muſarum ſede auguſtiora indies accedant incrementa.

MARBURGI d. XI. Februarii A. clolo ccLXXXII.

VIRI

VIRI SUMME REVERENDI,
ILLUSTRES, AMPLISSIMI, CONSULTISSIMI,
EXPERIENTISSIMI Er SUBTILISSIMI,

AMICI ET FAUTORES coLENDISSIMI,

N on absque ſingulari delectatione ex veſtris, Viri iluſtres & colendiſimi!
circa initium menſis currentis ad nos translatis litteris percepimus, qua ra-
tione celeberrima a ſuis fere incunabulis Academia militaris, monumentum
liberalitatis & Gloriæ Sereniſimi Principis ag Domini Ducis Wirtembergici glo-
riokſime Regnantis ex ameœniſſimo ſic dictæ Solitudinis loco in Civitatem
Stuttgardienſem variis abhinc annis majoris cemmoditatis cauſa translata, no-
viſſime ab Auguſßtiſimo Inperatore noſtro, IOSEPHO II. Univerſitatis pri⸗

vilegüs atque immunitatibus modo plane ſingulari fuerit exornata.

Gratulamur non ſolum vobis, Viri illuſtres & colendiſſimi! ob diem
Natalem Univerſitatis veſtræ, quæ novo ſuo ſplendore univerſum illuſtrabit
Orbem eruditum, ſed & fimul ſplendidiſſimo Ducatui Wirtembergico, qui
obſtetricante Sereniſſimorum Principum ſuorum munificentia duas tantis prin-
cipibus dignas filias, celeberrimam quippe Univerſitatem Eberhardino-Caroli-
nam, quæ eodem die & anno cum noſtra Moguntina lucem aſpexit, & cui

h h nuper

—
122 —

nuper ob annum ſuæ nativitatis ſæcularem tertium datis ad ipſam litteris
gratulati, & quævis precati ſumus, & modo Carolinam novam, eamque
venuſtiſſimam magnæ merito exſpectationis prolem, Germaniæ noſtræ proge-
neravit; Amplectimur neo-natam hanc nobis ſororem debito amoris & pie-
tatis affectu, nec intermittemus unquam, illi noſtram amicitiam, omneque

obſequium quovis modo commonſtrare.

Optaviſſemus quoque ſelectos quosdam ex gremio noſtro Viros ſolen-
niſſimæ Inaugurationis Univerſitatis veſtræ, & Ducalis magnificentiæ per uni-
verſam Europam celebratæ oculatos teſtes Stuttgardiam transmittere; verum,
cum humaniſſimæ litteræ veſtræ elapſis jam aliquot diebus currentis ad nos
pervenerint, ſacra Dedicationis ſolennia autem jam XI. ejusdem peragenda
erant, ſic anguſtiæ temporis hanc nobis gloriam inviderunt & votis noſtris
ſinceriſſimis poſuerunt limites; Interim haud ceſſavimus, Programma ad nos
humaniſſime transmiſſum conſueta penes nos ratione tam univerſo Senatui
Academico, quam etiam reliquis Univerſitatis noſtreæ membris & ſcholaribus

publicare, veſtris amicis favoribus nos enixe commendantes,
Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Dabamus Moguntiæ,
decimo quarto Calendas Martii

Anno MDCCLXXXII.

Deditiſſimi,
Prorector, Doctores & Profeſſores
Univerſitatis Moguntinæ.

UNL.

UNIVERSITAS CESAREO-REGLA CAROLO
FERDINAND EA

P RA GENSIS

ACADEMIE DUCALI CAROLINE STUTTGARDIANYZ

Aemiun veſtram, Viri Muſtres Clariſſimi ac Celeberrimi! juribus & pri-
vilegiis, quæ, Imperio Romano Germanici Univerſitatibus olim Auguſtiſſimi

Imperatores contulerant, ornatam eſſe gaudemus, & gratulamur.

Cum enim acceſſione Ducalis Academiæ veſtræ germanicum nomen
majorem conſecuturum celebritatem confidamus: gaudere omnino nos opor-
tet, dum militari Lycæo veſtro Privilegia hæc collata intelligimus, quæ, quo
pluribus conceſſa fuerunt, eo Univerſitates noſtras quaſi auctis viribus gene-
roſiores redditas effererebant altius, hæ autem eruditionis, ac doctrinæ lau-

de tanto inclareſcebant illuſtrius.

Nec levius gratulandi argumentum eſt, quod inclyto illi Sere-
niſſimi Ducis veſtri Inſtituto jura hæc obtigerint a Summo Univerſæ Ger-
maniæ Imnperatore IOSEPHO II. qui cum boni communis fſit ſtudjiofiſſi-

h h 2 mus,

124 5
mus, peculiaribus illud Privilegis ornando abunde teſtatum fecit, ſe illud
tale eſſe comperiſſe, ex quo nova hac dignitate ornato quam plurima ema-
nent in peculiare Imperü Romano Germanici decus, & emolumentum ceſ-

ſura.

Neque vero ſive gaudium, quod ex litteris veſtris, Viri Celeberrimi,
cepimus, ſive gratulatio, quam noſtris comprehendimus, inania ſunt: IIlud
fecit, ut Epiſtolam veſtram, & Programma cum præcipuis Univerfitatis no-
ſtræ membris illico communicaverimus; hæc, ut Ducalem Academiam ve-
ſtram tenerrimo affectu complectamur, juxtaque vobiscum propenfiſſima hac
Auguſtiſſimi Inperatoris noſtri in fcientias voluntate ſtimulemur ad ea
præſtanda, quæ Idem Summus Princeps non tam Sibi, quam univer-
ſo Imperio per Viros ſtudiis addictos, & adeo magnifice a ſe ornatos præ-

ſtari deſiderat.

Valete! tamque per vos ſcientiæ, quam per has nomen veſtrum, &

gloria majora capiat in dies incrementa. Ita precamur

Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Pragæ Bohemorum,
7. Id. Aprilis 1782.

Cultores ſtudioſiſſimi

L. de VERBEECK & du CHATEAVUV,
Phil. & Med. D. Univerſitatis Pragenſis h. t. Rector.

THoMAS ANTON PUZLACHER, J. U. D.

Univerſitatis Syndicus & Secretarius.

2

CELEBERRIMDX.
ACADEWIX CAROLINAX STUTYGARDANZ
FESTUM DEDICATIONIS
DIE XI. FEBR. MDGCCLXXXII.

SERENISSIMI PRINCIPIS

C AROLI

DUOIS M IKRKTEIWBERGIA

AUSPICIIS
SOLEMNI RITU CELEBRANTI PIE ET OFFICIOSE
GRAT ULANTUR

PRORECTOR ET RELIQUI PROFESSORES

ACADEMIE HASSO - SCHAVENBURGICAXZ QUXEÆ RINTELII EsT-

N emo priſcorum ſæculorum memoriam revolvens ignorat; florentibus litteris
atque ſcientiis floruiſſe Respublicas, easdemque exſtincto doctrinarum & artium
lumine paulatim veluti conſenuiſſe; ut dubitari nequeat, quin maxima publicæ fe-
licitatis pars a bonarum ſcientiarum ſtudiis & provida illa cura ſummorum Princi-

pum, qua litteras provehere ſtudent, pendeat.

Cum enim pauciſſimi mortalium tam felicj ingenio præditi funt, ut viam,

qua ad ſummam in ſcientiis atque litteris faſtigium itur, ipfſi invenire poſſint; &

i per-

126
permulta requiruntur, ut quævis honeſta ſtudia in Republica floreant, quibus
adquirendis ut plurimum non fufficit privatorum fortuna: facili negotio perſpici
poteſt, Principis eſſe, illa bona ſubditis ſuis procurare, præſtantiſſimos omnium
ſcientiarum doctores invitare, eos ſtipendiis & præmiis ornare, Scholas, Gymna-
ſia & Academias, optimarum artium diſciplinarumque ſedes condere, in quibus
mutua doctorum & diſcipulorum induſtria ad eum conſpiret finem, quo tandem
juvenes Principi & Patriæ egregia exhibere officia, utiliaque præſtare auxilia
poſſint. Hæc ſunt vera Principum opera im longum duratura tempus, dum bo-

norum permanentium fontes populis ſuis recludunt.

Fuit ſane hæc præclara illa via, quam ſimul litteris ad perfectionem, fſi-
mul fibi ipſis ad immortalem gloriam muniverunt, ſummi illi ſcientiarum & ar-
tium in Germania ſtatores, Sereniſſimi Principes nunc glorioſe Regentes FRI-
DERICUS II. Haſliæ Landgravius & CAROLUS Wirtenbergiæ Dux;
quorum uterque,; norunt omnes, quanta cura litterarum ac doctrinarum ſtudia
in fortunatis provinciis fuis provehant. Hujusce loci jam non eſt Eorum magnas
laudes, virtutesque egregias enumerandi, atque eas pluribus verbis prædicandi;
alias quidem nobis pateret campus, in quo noſtra poſſit exfultare oratio, longe

latiſſimus.

Minime tamen ſilentio præterire poſſumus, quantum lætitiæ, quantum-
que gaudii ceperimus, cum primum ex fama, deinde ex veſtris, Viri illuſtres
& eleberrimi, litteris humaniſſimis ad nos datis cognoſceremus: Academiam ve-
ſtram militarem omnibus reliquarum in Imp. Rom. Germ. Univerſitatum juribus

ac privilegis nuper donatam atque ornatam eſſe.

Licet abſentes ſumus, tamen tanquam præſentes ad Societatem feſtæ gra-
tulationis, quanta maxima poſſumus religione accedimus; & ut gaudii ac ſolem-
nitatis veſtræ ratio quoque civibus noſtris innoteſceret, affixo in tabulis publicis

programmate curavimus.

Quod

„

127
Quod fuper eſt, precamur Deum, ter optimum maximum, ut Acade-
miam veſtram, novam illam bonarum litterarum officinam, illuſtre terrarum
Wirtembergicarum monumentum, ſub diuturno, proſpero ac fauſto CA ROLI
Principis ac Ducis, magni ſcientiarum Statoris, regimine, omni genere felicita-

tis florere ſinat quam diutiſſime.

4

Adſit ſummum Numen veſtris, Patres conſcripti, conatibus, ut bene
cœpta optatum ſortiantur ſucceſſum, faveat & civium veſtrorum Studiis, atque
Univerſam Academiam ſingulari cura, clementia atque protectione dignetur,
ut ſemper florentiſſima utiliorum diſciplinarum nutrix & virorum de Republica

optime merentium mater fœcundiſſima vigeat, floreat, creſcat.

Tandem, ut nos veſtræ benevolentiæ atque amicitiæ ſemper quam ma-
xime commendatos habeatis, ea, qua par eſt, obſervantia, magnopere roga-

mus.

Valete, res veſtras feliciter agite, nobisque favere pergite.

Ampliſſimorum atque Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Rintelii,
Tertio Iduum Februari

MDCCLXXXII.

Cultores ſtudiofiſſimi,
Academiæ Erneſtinæ Haſſo-Schauenburgicæ

Prorector & Profeſſores.

i i ⸗ VIRI

128 =

VIRI GENEROSE, MAGNIFICE, ILLUSTRES,
ATGQUE EXCELLENTISSIMI,

FAUTORES, AMICI BuONORATISSIMI,

Lerns veſtras, quibus nos de honore, quo JOSEPHUS II. Germaniæ
Imperator Auguſtiſſimus, veſtram Academiam Militarem quam clementiſſime
beavit, eamque adhuc illuſtriorem reddidit, certiores feciſtis, ſumma cum læti-
tia accepimus, huncque nuntium, orbi litterario æque utilem ac gratum, civi-
bus noſtris academicis, pro eo ac debuimus, ſcripto hiſce adjuncto ſine mora pa-
lam fecimus. Vobis vero de honore veſtræ Scholæ, jam ante illuſtri, exhibito
ſincere gratulamur, ex animo optantes, Illa ut Duce CAROLO, Principe ac
Domino veſtro, Muſarum Euergeta ſummo, in dies clarior illuſtriorque evadat,
atque opere ac labore veſtro laudabili non patriæ veſtræ ſolum, ſed quoque toti
Germanise, quin & regionibus remotiſſimis ſubinde novas juvenum doctiſſimorum

colonias ſubmittat.

Nobis vero nil gratius jucundiusque contingere poteſt, quam ut veſtra
amicitia & benevolentia nos haud indignos cenſeatis, pro quo humanitatis docu-
mento inſigni nos ad quævis vobis utilia officia offerimus promtiſſimos, idque ea

animi ſinceritate promittimus, qua jam declaramus, nos ſemper futuros eſſe

Veſtrum

Roſtochii,
d. XVIII. Febr. MODCCLXXXII.

Cultores obſervantiſſimos,

Univerſitatis Roſtochienſis Rector
& Profeſſores.

RECTOR

—

—
8
OOW

RECTOR ET CONCILIUM
ACADEMLE ROSTOCHIENSIS

N. D. B
CIVIBUS SUIS OMNIUM ORDINUM HONORATISSIMIS.

C. ROLI, Virtembergiæ Ducis ac Domini Sereniſſimi, merita in literarum
ſtudia promovenda, inque juvenum mores optime formandos, tanta ſunt, ea ut
veſtrum latere poſſint neminem. Fama quippe, alia ut documenta, quibus amo-
rem ſuum in bonas ingenuasque artes haud fucatum jam olim teſtatum dedit, ta-
ceamus, Academiæ militaris, quam hic Princeps optimus ante duo luſtra inſtau-
ravit, & quinque abhinc annis Stuttgardiam transtulit, totam per Europam,
quanta quanta eſt, ſumma cum laude percrebuit, inque ore & ſermone omnium,
literis ad humanitatem pertinentibus faventium, cœpit eſſe. Aſt huic Scholæ il-
luſtri ac celeberrimæ nuper nova, eaque toti orbi literario utilia ac ſalutaria in-
crementa contigerunt, & quidem clementia ac indulgentia JOSEPHI II. Ger-
maniæ Imperatoris Auguſti, optimi, quem patriæ noſtræ latiſſimæ amorem ac
delicias jure meritoque veneramur, quique literarum bonarumque artium utilita-
Cbus eodem ſtudio, quo totius Germaniæ ſaluti, invigilat atque infurgit. Hic
enim Cæſar vere Auguſtus optimus ante laudatæ Academiæ militari, Stuttgar-
diæ florenti, aliquot ante menſes jura & privilegia, quibus Univerſitates littera-
riæ in Imperio Romano-Germanico fruuntur, conceſſit quam clementiſſime: II-
laque jam die XI. hujus menſis rite ac ſollemniter dedicata & initiata eſt. Qua
de mutatione læta & honorifica novæ Univerſitatis Senatus ampliſſimus nos cer-
fGiores benevole fecit, tam literis ad nos datis, quam Programmate publico, quo-
rum exempla vobiscum, Cives optimi, jam communicamus, enixe rogantes,
velitis, æque ac nos, novum hoc, idque luculentiſſimum IOSEPHI II. favo-
ris in literarum ſtudia egregii teſtimonium ea, qua par eſt, animi ſubmiſſione ve-
nerari ac cum honore proſequi; nec non iſti novæ Muſarum ſedi a Deo optimo
maximo quævis fauſta fata, perennitatem ſemper florentem ac meliorem nobis-
cum ex animo adprecari.

T : TTn2 . . . .
Literæ ab Univerſitate Carolina, Stuttgardiæ inſtaurata, ad nos datæ, ac
Pr. 112 3. —— .
Programma publicum hiſce verbis ſunt conſignata: &c.

Publice affixum fub ſigillo Rectorali, & diſtributum d. XXVII. Febr.
clo lo cc LXXXII.

130

ACADEMILE STUTTGARDIENSIS CAKOLINE.
COMMISSARIE, PRORECTOR, CANCELLARIE,
VIRI PERILLUSTRES, MAGNIFICI, SUMME REVERENDI,
CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI, AMPLISSIMI,

FAUTORES AC AMICI HONORATISSIMI,

Re nobis nuntiaſtis, quæ limpidiſſimo gaudio omnium noſtrum animos
perfudit. Non enim ea ſola nobis lætitiæ cauſa acceſſit, quæ omnibus litte-
rarum cultoribus in novo quodam & inſigni Scientiarum incremento com-
munis eſſe, quæve pro ſororio Imperii noſtri Rom. Germanici Academia-
rum nexu quamlibet illarum permulcere debet, dum Patriæ gloria tam præ-
claris acceſſionibus amplificata, per omnem Europam, plerasque imo orbis
terraquei partes propagatur: Sed peculiari quodam nomine exoriens veſtra
Carolina Univerſitas noſtra congratulantium poſcit officia, quod immortale
opus, atque incredibilium & fere divinorum illius SERENISSIMI DucIS
erga bonas litteras meritorum ac beneficiorum corona ſit, quem nuper ad-
modum heic inter Muſas noſtras coram demiſſiſſime venerati & ſapientiſſi-
mum ſimul, ac indulgentiſſimum Litteratorum omnium Mecænatem inexple-
pili cupiditate fuimus admirati, ut igitur quidquid ad tantum nomen æterni-
tati conſecrandum ſervire poteſt, non poſſit nobis non efſe gratiſſimum ju-

cundiſſumumque.

Qua-

E—

131
Quapropter, quod fieri a nobis deſideraſtis, almæ veſtræ Univerſita-
tis Natalem non ſolum civibus academicis publico edicto ad valvas affixo
denuntiavimus, ut vos, veſtrosque quacunque oblata occaſione debito nove-
rint honore atque obſequio venerari; verum etiam ejusdem Academiæ pri-
ſtina ampliſſima merita, & novam lætiſſimam Dedicationem publicis novellis

inſertam toti Provinciæ curavimus ſignificari.

Vobis autem, Viri celeberrimi atque honoratiſimi iſtam felicitatem &
gloriam ſummo, quo par eſt, ſtudio gratulamur, Deumque O. M. ardentiſſi-
mis votis flagitamus, tantum ut opus, feliciſſime & maximo cum Patriæ
emolumento cœptum, majoribus ſemper incrementis auctum perenne eſſe ju-
beat, ac Sereniſſimum veſtrum Statorem in ultimam usque ſenectutem ſo-
ſpitare, & incolumem præſtare; vobis autem robur & vires ad graviſſima
veſtra munia cum fruétu uberrimo & digniſſime obeunda ſufficere dignetur.
Ita nos affectos, quin mutuo veſtro ſingulari favore dignos habituri ſitis, mi-

mime dubitamus. Quare nos impenſe commendantes perennamus

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Salzburgi
in Archiepiſcopali Univerfſitate
die 12. Febr. 1782.

Cultores ſtudioſiſſimi
Rector, Procancellarius, cæterique
Facultatum Decani & Profeſſores.
*

F k 2 PER-

PERILLUSTRIS SERENISSIMI PRINCIPIS WIRTEMBERGICI
COMMISSARIE,

ILLUSTRES, CLARISSII, CONSULTISSIIII,
PRORECTOR, AC CANCELLARIE,

Nbe veſtræ militaris proſpera initia, mira incrementa, translationem ex
ſolitudine in urbem celeberrimam, ſplendidiſſimam Principis optimi ſedem,
ac ſubſecutam nuper ejus erectionem in Univerſitatem conſuetis aliarum Uni-
verſitatum Germanicarum privilegiis, ac prærogativis Imperiali oraculo ex-
ornatam, ac glorioſo Sereniſſimi authoris ſui nomine impoſterum radiaturam
tum ex litteris veſtris, tum ex eleganti, quod ad nos transmiſiſtis, hiſtorico

programmate intelleximus.

Vix poteramus hac ſuper occaſione congregati ſtudia, & labores Se-
reniſfſimi Principis inſtauratoris, hac ſola ratione immortalitatem in memoriis
litteratorum promeriti, in fauſtis hiſce ſucceſſibus tam repentine promovendis

digna ſatis admiratione debitisque præclaro hoc molimine laudibus celebrare.

Oblectamur magis, quam per litteras exprimere ſas eſt, de felici ſor-
te veſtra, natamque noviter nobis ſororem Carolinam, quæ patriæ veſtræ,
aliisque provinciis non cives ſolum quibusvis artibus bene imbutos, ſed &

egré-

133
egregios milites gignet, ſinceris affectibus amplexamur, non dilaturi ſolennem
rei, quæ in præſenti epocha litteraria principem locum meretur, publica-

tionem.

Dolemus interea nimiis nos obſtaculis impeditos fuiſſe, quo minus hu-
maniſſimæ invitationi veſtræ ad concelebranda glorioſi utriusque natalis feſti-
va ſolennia debita præſtaremus obſequia, & vehementia, queis ipſimet tene-
bamur, deſideria ablegandi quosdam ex cœtu noſtro de lætitiis veſtris par-

ticipaturos, munificamque SERENISSIMI DVuCIS clementiam admiraturos,

adimpleremus.

Frigoris aſperitatem, locorum diſtantiam, itineris per vias non undi-
que tritas, crebris ubique nivibus obrutas, moleſtiam, negotiorumque, queis
quisque noſtrum occupatur, multitudinem, ſi conſideraveritis, facile nos ha-

bebitis excuſatos.

Debitas de cœtero pro præſtita nobis humanitate rependimus grates,
ſinceris cordibus exoptantes, ut Superi vobis principem optimum cum Sere-
niſſima Familia in longævum conſervent, conatibusque veſtris quævis ſecun-

da largiantur.

Ita ſe vobis commendant

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Auguſtæ Trevirorum
13. Febr. 1782.

Cultores obſequioſiſſimi

Rector, Decani, Profeſſores & Afſſeſſores
Univerſitatis Trevirenſis.

11 SERE-

134

SERENISSIMI DUCIS Ac DOMINI NOSTRI
CLEMEN TISSINII
GENEROSISSIME DOMINE COMMISSARIE,
MAGNIFICI DOMINI PRORECTOR ET CANCELLARIE,
VIRI CONSUOLTISSIMI, ENXPERIENIISSIII,
AMPLISSIIII,
FAUTORES ArdUE AMICI HONORATISSIMI,

Me voluptatis fontes aperuiſtis nobis, Viri honoratiſſimi, litteris per
hos dies ad nos datis, quarum argumentum omnium minime iis videri pot-
eſt leve aut indifferens, qui ex communi fine ad ingeniorum culturam mo-

rumque honeſtatem promovendam communem operam conferunt.

Gratulamur vobis ſummam illam clementiam, qua res veſtras, præ-
clariſſime hactenus geſtas, tantopere exornare atque in altiori quodam loco
ponere voluit Auguſtiſſimus Germanorum Imperator; gratulamur eximiam con-
ſtantiſſimamque curam, qua vos gratioſiſſime tuetur, fovet, penitusque ani-
mat Academiæ veſtræ STATOR SE EENISSIMUS, communis Muſageta no-
ſter, atque optimus Patriæ pater, CAROLUsS; gratulamur tandem longe
fauſtifſimum omen, quo ſacra ſolennia, in quorum communionem nos evo-
care tam benevole vobis placuit, ea ipſa die auſpicatiſſima peragere vobis
permiſſum eſt, qua ob tantum principem ſibi datum Patria univerſa in ma-
ximam lætitiäm & pientiſſima vota pro ipfius vita ac ſalute pretioſiſſima ef-
funditur. Quod ipſum quoque nobis, quibus e valvis publicis proxime indi-

cen-

4

135
cendum eſt diei hujus exoptatiſſimæ ſolenne academicum, opportunitatem da-
bit, e votis veſtris programma nobiscum communitatum ampliſſima ratione
patens ac notum faciendi. Neque vero his tantum limitibus continebitur
noſtræ in vos optimæ voluntatis declaratio, ſed &, quam abs nobis tam be-
nevole ac humaniter expetäüiſtis, miſſionem Legati, animi votorumque noſtro-
rum in illo ſolenni veſtro interpretis, grata atque ingenua mente decrevimus.
Et ego quidem, Prorector, has partes a Senatu mihi commiſſas eo lubentius
ſum ſuſcepturus, quo jucundior mihi eſt temporis in Societate veſtra olim
translati maximæque Sereniſſimi Principis noſtri in me collatæ clementiæ re-
cordatio. E quo ſatis intelligetis, Viri honoratiſimi, quo animo in vos ſimus
