Nec ſine grata mentis oblectatione ex hac alma nutrice ſcientiarum
illuſtria Virorum nomina progredi videmus, nomina virorum, qui & egregio
purioris doctrinæ ſtudio & accurata jurium intelligentia & inſigni artis ſalu-
taris peritia & ſolida rerum, quæ recto rationis uſu cognoſcuntur, ſcientia &
pragmatica notitia eam & ſibi & Academiæ veſtræ comparabunt gloriam,
quam nec malevolentiæ invidia obſcuratura, nec temporum vetuſtas deletu-
ra ſit. Quam quidem gratæ immortalitatis gloriam jucundam eo confiden-
tius vobis promitti & ſponderi poſſe perſpicimus, quo certiora prolixiſſimæ
Sereniſſimi Principis veſtri in vos voluntatis documenta, quo intenſiori amore
ſuam Carolinam complectitur magnificentiſſimus illius Rector. Quo quidem
fortuneæ omnisque felicitatis genere, ut veſtram continuo recreare Acade-
miam velit benigniſſimum Numen, pie ſancteque optamus, precamur, vove-

mus

Illuſtrium & Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Dabamus
Gryphifwaldiæ d. XII. Mart.
MDCCLXXXII.

Cultores ſtudioſiſſimi

Rector & Profeſſores Academiæ
Gryphicæ.

RECITOR

RECTIOR
E T

CONCILIUM ACADEMICUM.

S. PE D.

R*R

r

Buanta Sereniſſimuis Virtembergik Dux regnans t ſuem fauſto ſub
maque circumſpectione plantatam ſcholam militarem nutrivit cu

citu tachine, quanta fuit Sereniſſimi erga ſcholæ ſuæ alumnos animi aſtoch, pa-

=

triusque amor, neminem, n niſi memorabilium noſtri ævi plane hoſpitem, fu-

git, omnium atem venerationem pariter ac admirationem diu promeruit.

Tanto ſub anſpi picio brevi ſane tempore crevit & alumnorum mu

rus & ſcholæ apud exteros fama, ita ut ex diſſitis Germaniæ provinchs p pa-
rentes nequidem ambigerent, fuis ex amplexibus cha ariſſimos dimittere filios
eosque huic ſcholæ, ſedi ſcientiarum bonarumque artium & incomparabilis
diſciplinæ mancipare ac magnanimi principis tuitioni committere; certe con-

₰△

fidentes, fore, ut eruditione non tantum, ſed animi probitate morumque ele-
gantia patrios tandem reverſuri lares, pollerent; nunquam eos fefellit ſpes,

ſæpe autem felix rerum eventus omnem ſuperavit ex] pectationem.

Schola tantæ famæ tantorumque meritorum, ut ad ſummum honoris
evehatur faſtigium ac jurium, privilegiorum & præro ogativarum Germaniæ

Academiarum particeps fiat, digna eſt.

Sereniſſimus igitur Virtembergiæ Dux regnans, juſtus meritorum cenfor,
patrio erga ſcholam ſuam ductus amore, ſummum huic non tantum decrevit
honorem, ſed omnes etiam, prout heroes decet, intendit nervos, quo ab
Augu mo Iinperatore IOSEPHO II. magno Ilo muſarum amatore & pro-

tectore, hanc impetraret gratiam, ut ſcholam militarem inter Germaniæ Aca-

3 . 4 . .⸗
demias referret huicque jura & privilegia Acade miarum concederet clemen-

tiſſime.

Annuit

00 —

Annuit his precibus magnus Ille, quem nos omnes adoramus, Impe-
rator, qui in perennem præclari hujus facti memoriam Diploma ſub Dato
Viennæ XXII. Decembr. an. el. conficiendum curavit, vi cujus hanc novam
Academiam, quæ Stuttgardiæ fixam habebit ſedem,

Juribus & privilegiis reliquarum in Imperio Rom. Germ. Univerſita-
tum & quibusvis prærogativis ornavit, quæ, Magiſtros, Licentiatos,
Doctores in tribus facultatibus, juridica, medica & philoſophia crean-

dos forent necefſſariæ.

Huic novæ Academiæ, cui a Sereniſimo Conditore cognomen Carolinæ datum,
ſolemnis inaugurationis dies XI. Febr. h. a. qui eſt Sereniſim Ducis regnan-

tis auſpicatiſſimus dies natalis, deſignatus erat.

Ut fauſtus felixque hic rerum eventus publice per nos ad veſtram,
Honoratiſſimi atque Dilectiſfſimi Domini Commilitones, omniumque quorum in-
tereſt, veniret notitiam, Senatus Academiæ Stuttgardienſis, in litteris ſuis,

ad nos ſcriptis, efflagitavit peramanter.

Non dubitamus fore, ut nobiscum divinam venerabunda mente agno-
veritis providentiam, hac in re ſatis conſpicuam, ſimulque Auguſtiſſimi Inpe-
ratoris noſtri eximiam clementiam, nec non ereniſinn Ducis Virtembergicg
ſummum in promovendis ſcientiarum ſtudiis ardorem, laudibus nunquam ſa-

tis extollendum.

Janétis votis precibusque ardentiſffſimis a ſummo Numine contendimus,

ut hæc recens nata Academia, nunc ſoror noſtra dilectiſſima, floreat per ſecula.

Sit fœcunda ſcientiarum artiumque mater! ſit multorum præclarorum-
que virorum, qui de eccleſia & republica bene merentur, genitrix! ſit deni-
que Germaniæ noſtræ decus & Principatus Virtembergiæ ornamentum ac
Sereniſſimorum Ducum deliciæ.

Datum Gryphiæ ſub fſigillo Academiæ d, VI. Mart. MDCCLXXXII.

ILLUSTRIS uT GENEROSE ACADEMILE CAROLINE
STUTTGARDIENSIS COMMISSARIE,
MAGNIFICE PRORECTOR,
PERILLUSTRIS CANCELLARIE,
VIRI CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI, ANPLISSIMI,

FAUTORES AToüU AMICI HONORATISSIMI,

N. magis gratum exoptatumque nobis accidere potuit, quam Litteris ve-
ſtris Viri Cyleberrimi & Hororatiſimi de inauguratione Academiæ veſtræ cer-
tiores redditos fuiſſe. Scientiarum, optimarum litterarum, ſicuti & artium
ſororium vinculum eſſe, experientia magiſtra edocti ſumus; iisque ideo non
ſine ſumma utilitate in formandis expoliendisque noſtræ Juventutis mentibus
ac moribus ad humanitatem, urbanitatemque, elegantiam, virtutem & pieta-
tem uſi ſumus; pluresque e noſtra Academia diſceſſere Juvenes, qui his do-

tibus exculti, patriæ in variis publicis officiis utilem navant operam, ſunt &

alii qui ob majorem in republica dignitatem, ingenii vires, dotesque, mo-
rumque probitatem, ſuavitatemque; felicitatem totius humani generis, ubi-

cunque terrarum fuerint, pro virili promovent.

Quum igitur jam & veſtra Academia, ut in eodem ſtudio verſaretur
in poſtremum, non ſolum JOSEPHI II. Auguſtiſſimi Imperatoris Diploma-
te publico honorificentifſimo, verum & Sereniſimi Ducis CAROLI, Funda-
toris Statorisque veſtri continuato favore ac ſtudio, & omnium bonorum,

111

quique Muſas amant, votis, ad id evocetur & expoſcatur; certe non in ul-

zmie ir . . L, LN r. Rrz Aeriean 5ñäe anaetg argi
timis inter Academias E noitra aima E ridericlana VOta ſolennia, cuncta alnr

citiæ officia & ſororium ſtudium in veſtram almam Carolinam offert.

Carolina veſtra vobis oblatos, meritosque honores.
Gratulamur Academiæ, quod tantos tamque graves, doctrina, ingenio,
morumque elegantia conſpicuos ſit nacta viros, qui in Senatum cooptarentur
Academicum.
Gratulamur quoque Academiæ SERENISSIMI DWUCISCAROLI li-
beralita

nentiam & ie amorem.

rem & ſtudium, & AuUuGdUSTISSIMI IMPERATORIS cle-

Quod igitur ſauſtum felixque ſit, univerſæ vero noſtræ Germaniæ decori,
CAROLO SERERNISSIMO DocI honorificum, Patriæ veſtræ Wirtember-
genſibusque terris proficuum, Juventuti vero ornatiſſimæ vobis ad erudiendum
traditæ ſalutare, omnibus denique, qui Muſas vere amant quam gratiſſimum, ex
animo optamus, ut veſtra Academia Carolina diu floreat, vigeatque, plurimos
Juvenes doctrina, ingenio, moribus excultos patriæ noſtræ communi Germaniæ

⏑ .
Ly ſi

reddat, & ſic ſibi æternas laudes, humano vero generi felicitatem proſperitatem-

.

Cæterum, id quæſumus, de noſtro in vos enixo ſtudio perfuaſi eſſe veli-
tis, ſi quidem nobis nil antiquius eſt quam votum, ut ubique terrarum fſcientiæ,

optimarumque litterarum ſtudia vigeant & floreant; ideoque ſi unquam occaſio

4
Dobis fuerit oblata, officiis noſtris veſtreæ Academiæ teſtari animum eidem devin-
tiſſimum, re & factis ad omnia paratiſſimos nos præſtabimus. Jam vero Deus
O. M. veſtris conatibus in excolendis litteris & exornandis animis ſplendidœæ
Juventutis ad communem Germaniæ noſtræ felicitatem annuat, rebusque veſtris
cunctis faveat, easque proſpere & ex animo bene ſuccedere jubeat. Hæc funt
eruntque in votis

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum
Halæ,
die VIII. Martii a. MDCCLXXXII.
Cultoribus addictiſſimis Academiæ Fridericianæ
Prorectori, Direétori,
D. Jo. AUG. NokssELT, DANIEL NETTELBLADT, D. To. FRID.

Theol. Ord. Profeſſor. Ord. Fac. Jurid. Gon DHAGEN,;
b. ſo. SALOMO SEMLER, D. Jo. CHRISTIANO Fac. Med. Decano
Ordin. Theol. Seniori i atque Exdecano. WorLTER 2
D. Jo. RINOLDO FORSTER, Fac. Jurid. Exdecano.

Fac. Philoſ. Decano.

VIR PERILLUSTIRIS,
CURANDE DEDICATIONI STUTTGARDIANZE
ACADEMIE PREFECTE,
MAGNIFICE PRORECTOR,
SUMME VENERANDE AC DIGNISSIME CANCELLARIE,
NEC NON
VIRI ILLUSTRES, EXCELLENTISSIMI.
FAUTORES ArdUE AMICI sMMoOPERE COLENDI.

S ex ordine noſtro delegamus, ut ſolemnibus dedicationis veſtræ Uni-
verſitatis Litterariæ ſacris publico Academiæ noſtræ nomine interſint, atque
noſtras in tanto applauſu partes agant, quique tibi, Vir Perilluſtris, Vobisque,
cæteri Viri Excellentiſſimi præſentes has exhibent litteras, ſunt Collegæ noſtri
conjunctiſſimi, D. Dominicus Theoph. Heddæus, S. S. Theol. D. & Profeſſor Pu-
blicus & Ord. nec non Senatus Eccleſiaſtici Palatini Conſiliarius, D. Georg. Frid.
Zentner, U. J. D. Sereniſſimo Electori Palatino a Conſilis Regiminis, Juris ger-
manici tam publici, quam privati, & praxeos amborum ſuprem. Imperii Tribu-
nalium Prof. Publ. & Ord. Academiæ Scientiarum Theodoro Palatinæ Membrum
extraordinarium, D. Hranciſcus de Oberkamp, Phil. & Med. D. Anatomiæ &
Chirurgiæ Prof. Publ. & Ord. & D. Carolus Wund, Senatus Eccleſiaſtici Pala-
tini Conſiliarius, Hiſtor. Eccleſ. & Philoſophiæ Prof. Publ. & Ord. nec non So-

cietatis Elector. Teutonicæ Membrum ordinarium.

a a Qua-

.ααi

94
Quatuor autem cultus, amicitiæ & amoris noſtri interpretes mittimus,
tum, quod Academia veſtra non ſolum litterarum, honeſtiſſimorumque ſtu-
diorum, ſed etiam vicinitatis vinculis, cum hac noſtra conjuncta eſt, tum
quod quatuor Univerſiatis noſtræ litterariæ Ordines ſeu facultates in publici
iſtius gaudii communionem venire geſtiebant. Eos igitur, teſtes officii &
obſervantiæ erga vos noſtræ, ut benigne accipiatis, & ſolemnia Dedicationis
ſacræ ſalvi hilaresque celebretis, id eſt, quod vehementer optamus

Tui, Vir Perilluſtris,
Veſtrorumque
Viri Excellentiſſimi, Inclytorum ac honoratiſſimorum

Nominum

Scrib.
Heidelbergæ a. d. VIII. Febr.
MDCCLXXXII.

Cultores ſtudioſiſſimi

Rector, Decani & Profeſl.
Elector. Univerſit. Heidelberg.

J. TH. MüLLER,

b. t. Prorector.

VIR

gGEEPNeKENBNE —
—

VIR
PERILLUSTRIS STUTTGARDIANE ACADEMILE PREFECTE,
MAGNIFICE ACADEMLE CAROLINE PRORECTOR,
SUNIME VENERANDE AC DIGNISSIME CANCELLARIE,
NEC NON
VIRI ILLUSTRES, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,
AMPLISSIMI,

FAUTORES ATGUE AMICI PLURIMUM. HONORANDI!

Sum cum voluptate, humaniſſimas, quas die XXIX. menſis Jan. hujus
anni, ſeriptas ad nos dediſtis, accepimus litteras, exoptatiſſimæ, quæ prope-
diem paranda vobis eſt, dedicandæ Univerſitatis litterariæ Carolinæ ſolemnita-
tis nuncias, veſtrique in nos, quos participes felicitatis temporum veſtrorum red-

dere tam benevole voluiſtis, & favoris & amoris teſtes luculentiſſimos.

Academiam Militarem Stuttgardianam, ex qua hactenus tot bonis axtibus
ad omnem humanitatem exculti juvenes velut olim ex Equo Trojano heroes pro-
dire, jam antea quocunque doctrinarum genere longe celeberrimam extitiſſe &
norunt omnes, & publico pridem adplauſu celebrarunt. Neque adeo mir andum
eſt, illuſtrem hanc ſcholam ſub tanto Conditore a teneris tenuibusque initiis tam
brevi tempore ad maxima aliasve prorſus inſolita inerementa adductam fuiſſe.
Quis enim Serenigimi Principis ac Ducis CAROLI, quem univerſus orbis inter
Principes ſtudiorum, Muſarumque Mæcenates Parentesve veneratur, ingentia &
immortalia in litteras, litteratosque merita, miramque ejus in proſequendis Con-
ſilüs adſiduitatem & omnino non frangendam conſtantiam ignorat? Nunc vero
hac ipſa Academia, ab Auguſtiſimo Sapientiſi moque Germanixk Imperatore IOSE-
PHO II. vere ſupremo artium ingenuarum Zutore & Protektore, in littera-

rum Univerſitatem ev ecta, omnibusque juribus ac privilegiis reliquarum in Imp.
aa 2 Rom.

96

Rom. Germ. Univerſitatum ornata, quot & qualia Sereniſimo Munificentiſimo-
que CAROLO Duce ac Auſpice, respublica utraque ab eadem habere poſſit
præſidia decoraque facile, quivis augurabitur.

Quapropter nos quoque, qui omni ſtudio civitatis litteratæ felicitatem
auctam & amplificatam cupimus, Tibi, Vir Perilluſtris, vobisque cæteri Viri
Illuſtres ac Celeberrimi, de pulcherrimo, quod ſub Auſpiciis Optimi Princi-
pis mox perficietis, opere, animitus gratulamur, & Deum comprecamur im-
mortalem, ut rata eſſe vota omnia, quæ per Dedicationis Solemnia pro per-
petua novæ Academiæ Carolinæ duratura proſperitate fundentur, propitio

„

Numine ſuo jubeat.

Grates vobis etiam perſolvimus maximas pro humaniſſima ad iſta ſolem-
nia invitatione. Non deerunt a noſtratibus aliqui, quibus eam reliquimus pro-
vinciam, ut præſentes noſtra in vos ſtudia ac venerationem exponant uberius,
teſtesque ſint veſtræ felicitatis exoptatiſſimæ. Ceterum litteras veſtras, celebri-
tatis apud vos inſtituendæ interpretes, affigi juſſimus loco collegii academici con-
ſueto, civesque noſtros, ut eam piis votis & omnibus proſequerentur, hortati
ſumus tabulis itidem in publico propoſitis, quarum aliquot exempla transmitte-
mus. Qui, quod reliquum eſt, Divinæ vos Tutelæ ac Cuſtodiæ piis votis com-

mendamus, ut bene ac feliciter res veſtras publicas proſequamini

Tui, Vir Perilluſtris,
Veſtrorumque, Viri Illuſtres, Celeberrimi,
Inclytorum ac Honoratiſſimorum Nominum

Scr. Heidelbergæ
a. d. II. Febr. MDCCLXXXII.

Cultores ſtudioſiſſimi
Rector, Procancellarius, Decani ac Proſfeſſores
Electoralis Univerſitatis Heidelbergenfis,
G. M. GATTENHOF,
p. t. Rector.

SE-

4

97

SERENISSIMI DUCIS WIRTEMBERGIE

COMMISSARIE SPLENDIDISSIME,

ACADEMLE CAROLINE STUTTGARDIANE PRORECTOR
MAGNIFICE,

CANCELLARIE GRAVISSIME,

ET RELIOVUI

PROFESSORES EXCELLENTISSIMI Er CELEBERRIMI,

G pro officii ſtudiorumque noſtrorum ratione non alia re magis, quam
felicibus bonarum artium & litterarum incrementis gaudere ſolemus furgen-
tem in terra Wirtembergica novam earundem officinam, eamque ſumma
Conditoris ſui munificentia, & Imperatoris Auguſtiſſimi auctoritate nuper
admodum munitam, non ſine maximi ſenſu gaudii accepimus. Eo nomine
gratias vobis, Viri celeberrimi, agimus, qui litteris ad nos humaniſſime datis
inſtituta apud vos ſollennia inaugurandæ Academiæ nuntiare, nosque in par-
tem officii & celebritatis veſtræ vocare voluiſtis, &, quod a nobis peraman-

b b ter

98
ter petiiſtis, pro noſtra erga vos obſervantia, communique civitatum littera-
riarum conjunctione, libentiſſime fecimus, ut edicto veſtro in valvis publicis
propoſito, additaque cohortatione, cives noſtros ad incunabula veſtræ Aca-
demiæ bonis votis & gratulationibus proſequenda excitaremus. Cæterum
optamus omnes vehementer, atque ex animo precamur, ut auſpicia orientis
apud vos Academiæ orbi litterato & optimis quibusque ſtudiis ſint ſalutaria,
& ſtatu ejus in ſecula perennante, omnis virtutis & doctrinæ honos veſtra,
Viri Eruditiſſimi, & fſuccedentium vobis opera, ad meliorem ingeniorum cul-
tum, verosque uſus reipublicæ, conſervetur egregie & perpetuo amplificetur.

Ita vovemus

Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Helmſtadii,
a. d. XXIII. Martii
MDCCLXXXII.

Cultores ſtudioſiſſimi,
Prorector & Profeſſores
Academiæ Juliæ Carolinæ

D. HENR. PHIL. COoNR. HENRE,
h. t. Prorecétor.

99

ACADEMILE ULLE CAROLINE VICERECTOR,
HENRICUS PHILIPPUS CONRADUS HENKE,

CUM SENATU
CIVIBUS SUIS LITERATIS OMNIBUS

S. D.

S
i quod novum præſidium & ornamentum bonarum literarum ſtudiis,
ſummo providente Numine conceditur; illud ſane, tamquam pro communi

beneficio habendum, univerſæ quam late patet eruditorum civitati gratum ac-

ceptumque eſſe, & liberali lætitia perfundere debet animos omnium, qui, lo-
corum quamquam intervallis diſcreti, generoſo tamen earumdem artium &

diſciplinarum vinculo continentur.

Ita & vos animatos eſſe velimus, Curiſimi Cives! certiores facti, Au-
guſtiſſimum CGermaniæ Inperatorem, IOSEPHUM ſecundum, Sereniſimo ter-
rarum Mirtembergicarum Duci, CAROLO, a. d. XXII. Decembris anni ſu-
perioris MDCCLXXXI.Ä diploma miſiſſe publicum, quo Academiam milita-
rem, quæ ſub hujus Principis, indefeſſi Muſagetæ, auſpiciis per aliquot an-
nos Stuttgardiæ floruit, juribus omnibus & privilegiis, quibus reliquæ in Im-
bPerio Romano Germanico Univerſitates fruuntur, donaverit, & quibusvis

b b 2 præ-

———
——

10⁰
prærogativis ornaverit, quæ ad Magiſtros, Licentiatos & Doctores in facultate
juridica, medica & philoſophica creandos forent neceſſariæ. Cujus quidem rei
nuncium ad nos perferendum curarunt novæ illius Univerſitatis Stuttgardianæ
Proceres, litterisque humaniſſimis rogarunt, ut & ipſi eam bonis omnibus, tam-
quam Academiæ noſtræ ſororem, proſequi & pro ea, qua devinctæ inter ſe
ſunt omnes Imperii Germanici Academiæ, conjunctione, vobis etiam ſignificare
velimus, craſtino die, d. XI. Februarä, ipſo SERENISSMI PRINCIPIS, qui
Academiam illam condidit, natali, eam ritu ſollemni dedicatum & inauguratum
iri. Honeſto huic deſiderio lubentiſſime obtemperavimus, &, quo pateat, nos
Academiæ Stuttgardianæ in poſterum eundem honorem, qui noſtræ debetur,

ſtatuere velle, programma, quo illius inaugurandæ conſilium indicatur, in his

noſtris valvis publicis affigi juſſimus.

Agite igitur, novum almis Muſis ſacrarium erectum eſſe gaudete! Inge-
nuæ enim indolis hominum eſt, optare, ut, quæ ipſi uſu ſuo grata & ſuavia ſenſe-
rint eſſe, bona & commoda aliis quoque quam plurimis ne defint. Faxit igitur,
Deus, ut Academia Carolina, (hoc enim illa nomen, auſpicatiſſimum ſane! a
patre & nutritore ſuo, Sereniſſimo Wirtembergenſium Duce, CAROLO, habe-
bit) egregie effloreſcat, atque præclara rei publicæ & litterariæ incrementa

præbeat.

Dab. d. d. X. Februarii MDCCLXXXII.

PER

E 1O1

PERILLUSTRI SERENISSHMI DUCIS WIRTEMB. IN
DEDICATIONE UNIVERSITFTATIS STUTTGARDIANE.
COMMISSARIO,
MAGNIFICO NOVE UNIVERSITATIS PRORECTORI,
IIL LUSTRI CANCELI. A RIO.
RELICUISCUEC PROFESSORIBUS EXNCELLENTISSIMIS,
CONSULTISSIMIS, EXPERIENTISSIMIS, AMPLISSHIS,
DOCTISSIMIS,

FAUTORIBUS ErT AMICIS PZLURIMUDM COoLENDIS,

S.

Aeemen veſtram militarem, quam bonis legibus & liberalibus ſtudiis flo-
rere, conſtans ad nos fama pertulerat, ab Auguſtiſimo Inperatore, OSEPHO,
ejus quidem nominis ſecundo, at virtutibus, quæ ſummam ejus Majeſtatem de-
cent, nulli Anteceffſorum ſuorum ſecundo, non probatam ſolum & laudatam,
verum etiam novis honoris inſignibus auctam & ornatam elile, ex litteris veſtris
humaniſſimis magna cum voluptate cognovimus. Quid prius vobis gratulemur,

Viri ſummopere colendi?

Imperatorisne tanti judicium, quod quo clarioribus ipſe & majoribus fa-
ctis primorum imperii fui annorum ( quos Deus plurimos efle jubeat) memoriam
ad omnem poſteritatem conſecravit, eo vobis honorificentius eſſe debet, an Sta-
toris veſtri, Sz RENISSIMI CAROLI, benevolentiam atque indulgentiam,
qui, cum omni liberali doctrina politiſſimus ſit, nullis nec laboribus nec ſumtibus
parcit, quibus ut in terris ditioni ſum ſubjectis lætior in dies effloreſcat litterato-
rum nominum proventus, bonarumque artium ac diſciplinarum honos magis

ce magis-

102 rrrmrmren
magisque emineat, atque exſplendeſcat, effecturum ſe ſperet; an vero propriam
veſtram dignitatem & virtutum, meritorumque copiam, qua perfeciſtis, ut &
antea juvenum celebritate Academia veſtra floreret & nunc cum maxime ſummo-
rum Principum favore, præſidio, liberalitate digniſſima viſa novis ornamentis
condecoraretur? Macti hac virtute & fortuna eſtote, doctiſſimi atque humaniſffi-
mi Viri, nihilque magis nobis in votis eſſe ſcitote, quam ut Deus O. M. iſtam ſe-
licitatem veſtram vobis perennem ſervet, Statorem veſtrum, veriſſimum Muſage-
ten, divinitus vobis datum, diu vobis intereſſe, ſerumque in coœlum redire ju-
beat, vosque & Univerſitatem veſtram opibus & honoribus augeat, Juventutem
vero diſciplinæ veſtræ creditam doctrina, humanitate, morum probitate creſcen-
tem, tanquam arbores, quæ futuro etiam ſeculo proſint, alma fauſtitate nutriat,
confirmet, roboret, & ab omni calamitate vindicet! ut benevolentiæ veſtræ lucu-
lentas teſtes habemus litteras veſtras officioſiſſime ac ſtudioſiſfime ſcriptas, ita vi-
ciſſim ut vobis perſuadeatis majorem in modum rogamus, nos eorum, qui vobis
optime cupiant, & quam plurima vobiscum neceſſitudinis vincula optent, nemi-
ni umquam conceſſuros eſſe. Valete: Scr. Jenæ in Academia Sereniſſimorum

Saxoniæ Ducum Communi ad VIII. Martii MDCCLXXXII.

Clariſſimorum Nominum veſtrorum

Studioſiffimi Cultores
Exprorector & Senatus Academiæ
Jenenſis,
JusTUS CHRISTIANUS LOoDER, D.
Academiæ h. t. Exprorector.

MA-

EINEEAEEHNENEHN

103

MAGNIFICE ACADEMLE STUTTGARDIENSIS PRORECTOR,
VIRI SUMME REVERENDI,
ILLUSTRES, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMII,
AMPLISSIMI,

FAUTORES AruUE AMICI KoONORATIISSIMI;

Nihil ad rei litterariæ incerementum utilius, nihil excitandis ad literarum Stu-
dia ingeniis aptius, nihil fummorum Principum munificentia dignius eſſe poteſt,
quam ut Socijetates litterariæ in effingendis ad omnem humanitatem juvenum mo-
ribus, excolendisque optimarum artium Studio ingeniis unice occupatæ, novis
in dies favoribus, ac privilegiis augeantur. Quare non ſine ſumma animo-
rum noſtrorum exultatione ex humaniſſimis æque ac amiciſſimis veſtris ad
nos literis perſpeximus, Academiam veſtram militarem, quæ ab ipfis inde
incunabulis fuis totius Germaniæ, immo Europæ univerſæ admirationem,
meritiſſimamque laudem ſibi conciliavit, & ad hunc usque diem obtinuit, iis-
dem Juribus ac Privilegüs, quibus reliquæ in Imperio Romano - Germanico
florentes gaudent Univerſitates, ab Auguſtiſſimo WMuſarum Statore, OSEPHO II.

—ors *
Imperatore nu

perrime, miſſo ad vos Diplomate publico, fuiſſe exornatam.

Gratulamur nobis novam hanc ſororem noſtram literariam Academiam
veſtram Horentiflimam, partum Principis & Ducis veſtri munificentiſſimi CA-
ROLEI, inter primos, quos ſinu ſuo litterata fovet Europa, muſarum Stato-
res, ac Macenates jure meritiſſimo omne in ævum grata poſterorum memo-

ria recenſendi.

Grates præterea vobis, Viri honoratiſſimi, agimus nunquam intermo-
rituras pro humaniſſima, amiciſſimaque ad ſolennem dedicandæ Univerfſitatis

veſtræ diem invitatione.

RNIIIII

C t

„

r E

Nihil nobis gratius, nihil honorificentius poſſet accidere, quam ſi huie
ſolennitati adſiſtere, & ubivis notam, omniumque ore celebratam Sereniſimi
Ducis, ac Principis veſtri erga literas, virosque litteratos munificentiam, favo-
remque prorſus ſingularem coram videre, ac admirari nobis liceret. Verum
communia, eaque urgentiſſima Univerſitatis noſtre negotia noſtram omnium

præſentiam requirunt, nec quemquam noſtrum diu abeſſe permittunt.

Interim veſtrum de agendis hiſee ſolemniis conſilium, mox, ut ejus-
dem per litteras veſtras certiores facti fuimus, omnibus noſtræ Univerfitatis

civibus adfixo in publicis Academiæ valvis programmate indicavimus.

In noſtræ vobiscum communionis ſignum aliquot vobis mittimus ex:
tis Doctorum nomina, &

empla programmatis, publicorum noſtræ Univerſi
materias, ab ſingulis eorum hoc anno ſcholaſtico publice explanandas con-

tinentis.

Confidimus, perpetuam, eamque arétiſſimam nos inter, & vos futu-

ram eſſe animorum, ſtudiorumque conjunétionem.

Deus conatus veſtros ad rei litterariæ incrementum & communem
Patriæ utilitatem unice tendentes fortunet, vosque perpetuis favoribus fuis

proſequatur.

Id exoptant, ſeque vobis quam enixiſſime commendant
Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Ingolſtadii,
die 10. Febr. 1782.

Cultores ſtudioſiſſimi Electoralis
Univerfſitatis Ingolſtadienſis
Exrector A. WEISHAUPT,
Ser. El. Bav. Palat. Confil. Elect. aul. act. & Juris
Eccleſiaſtici Prof. Publ. Ord.

. . 7 .
Procancellarius, Jos. MAX. WIBMER,

& reliqui Doctores ac Profeſſores publici.

ACA-

105

ACADEMIE STUTTGARDIENSIS
SERENISSIMI. PRINCIPIS COMMISSARIE
PERILLUSTRIS,

PRORECTOR MAGNIFICE,
CANCELLARIE SPLENDIDISSIME,
PROFESSORES ILLUSTRES,

CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI, AMPLISSIMI,

FAUTORES ArcUE AMICI HONORATISSIMI,

„ nihil nobis unquam jucundius eſſe poſſit, quam conceſſa per Sum-
morum Principum clementiam, optimarum artium & litterarum ſtudiis orna-
menta, egregium iſtum honorem vobis Auguſtiſſimi Iinveratoris propenſiſſima
voluntate clementiſſime decretum, ex litteris veſtris amiciſſimis eo magis læti

intelleximus, quod hoc ipſo memorabili inſtituto vobiscum nosmet arcto eo-

demque ſuavi vinculo conjunctos animadvertimus.

Quam ob rem exoptatiſſimam hanc dignitatem atque ſimul ſollemnem

Academiæ Veſtræ dedicationem vobis ex animo gratulamur, Supremum,

d d quod

—

106

quod omnia dirigit, ſapienterque gubernat, Numen orantes, ut novum hunc

61 7 1 . ſpigati 1 aſſe 4 . . . .„
honorem vobis auſpicatiſſimum efle, & majori in dies vos felicitate gaudere

jubeat & fortunatiſſimarum rerum omnium copia Academiam veſtram affluen-

tiſſimam reddat.

Programma veſtrum, quod benevole nobiscum communicaviſtis, val-
„ .—„ P ͤ . 2 5 . 8 +. . . +-
vis publicis affixum & Civibus noſtris ſollemnia veſtra indicata eſſe, teſtatur

exemplum, quod videtis, litterarum una cum iſto publice propoſitarum.

Quod reliquum eſt, ut leætiſſime valeatis, iterum iterumque precamur,

ut favore veſtro nos & in poſterum complecti velitis rogatos vos cupimus

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Kiliæ in Academia
Chriſtiano-Albertina
d. XIX. Febr. MDCCLXXXII.

Cultores ſtudioſifſimi
Academiæ Kilonienſis Proreéctor,
Procancellarius & Senatus
DANIEIL. GoTTHILF MoOLDENHAWER,

h. t. Prorector.

MUSXEUS.

REGIE

107

REGIE
ACADEMIE CHRISTIANO-ALBERTINE.
PRORECTOR,
PROCANCELLARIUS ETr SENATUS
CIVIBUS SUIS.

N
on artes ſolum, quæ ad humanitatem pertinent, verum etiam, quæ ex-
colendis illis inſerviunt ſocietates litteraria omnes, habent quoddam commu-
ne vinculum, & quaſi cognatione quadam inter ſe continentur. Igitur gra-
tum auribus animisque noſtris accidere debuit, quod de Academia Militari
Stuttgardienſi novo eoque inſigni honore aucta ad nos perlatum eſt. Illam
enim Statoris SgRENISSIMI CAROL.I „Wirtembergiæ Ducis paterna
cura munificentiſſime nutritam, & juvenum litterarum Studioſorum genere at-
dque ingenio nobiliſſimorum undique ad illam confluente caterva florentiſſi-
mam ipſe IMPERATOR AuUGuSTISSIMUS, JOSEPHUS II. dignam
habuit, quæ Academiæ ſen Univerſitatis litterariæ in Imperio Romano-Ger-
manico privilegiis exornetur. Namque emiſſo die XXL Decembr. anni ela-
Pfi publico Diplomate Academiam iſtam Militarem juribus & privilegiis-reli-
quarum in Imperio Romano-Germanico Univerſitatum & prærogativis, quæ

dd 2 ad

108
ad Magiſtros, Licentiatos, Doctores, in tribus facultatibus, juridica, medica

& philoſophica creandos neceſſariæ ſunt, condecoravit.

Eidem Univerfſitati ſollemniter dedicandæ Sereniſimus Dux ejusdem

*

Conditor & Stator diem XI. Februarii deſignavit, Sereniſini Ducis natalem.

De his omnibus quoniam certiores nos reddidit Academia iſta, no-
bis nunc ſororio vinculo juncta, atque ſimul ut vobis, Cives Cariffimi, pu-
blicatum & ad nos transmiſſum hujus rei cauſſa publicum programma valvis
publicis affixum exhibeamus, deſideravit, amiciſſimo ejus deſiderio deeſſe

nec potuimus, nec voluimus.

Igitur vobis nova hæc optimarum artium & litterarum ornamenta,
& ſollemnem Academiæ Carolinæ, namque hoc nomine ſuo Sereniſimus Dux
eandem ſuperbire juſſit, dedicationem, nunc procul dubio feliciſſime jam per-
actam, indicamus, vosque ut pro ſalute, incolumitate & incrementis ejusdem
Academiæ pia vota fundere eidemque feliciſſimos quosvis rerum ſucceſſus

aprecari velitis, hortamur. P. P. ſub Sigillo Academiæ, die XK. Februarii

clo Io ccCLXXXII.

DANIEL GoOTTHILF MoLDENHAWER,

h. t. Prorector.

MUSE.US.

ILLU-

ILLUSTRISSIMI ACADEMILE CAROLINE PRESIDES,
COMMISSARIUS, PRORECTOR, CANCELLARIUS,

ATCUE OMNES EIUSDEM PROCERES PRESTANTISSIMI,

CONSULTISSIWI, EXPERIENWTISSIWI, &APIENVTISSTIMI,
OMNIUM SCIENTIARUM, LITTERARUM, ET ARTIUM CULTORES
SAGACISSIMI, PERITISSIMI,

1 rogrammatis in veſtrorum ſolemnium publicam indictionem ſcripti exem-
plaribus per plures elapſos dies fruſtra expectatis, nulla mora ulteriori inter-

jecta, tenuem ſed obſequioſum accipimus calamum, ut humillimas vobis per-

.

Alyra iie Jyasas nme., . X 14 .3 8; ——.— 2
lolvamus grates pro veſtra erga nos honorifica mentione, ſororioque illo ne-

Xu quo noſtram Academiam tam benigne compleéti haud dedignamini.

Vobiscum profecto gaudemus & jubilamus, quod Lyceum veſtrum &
fine inſtitutionis ſapientiſſimo & proſpero ſtudiorum fucceſſu toti jam orbi
Celebratum, tam fauſto & inopinato eventu, Sereniſſimorum Principum &
Auguſtæ Ceſarec Majeſtatis favore, velut raptim fuerit evectum ad illud ſfu-
Ppremum honoris faſtigium, quo celebriores Germania Univerſitates jam du-

Gum perfruuntur.

ee Uti-

———

Utinam ſchola noſtra Lauſannenſis in qua ſcientiæ & litteræ non ali-
ter fere excoluntur, niſi tanquam ſacro-ſanctæ Theologiæ ancillantes, tan-
tum honoris gradum, ſi quæ fata ſinant, poſſit aliquamdiu contingere, ſicque

ad latus veſtræ inclytæ Carolinæ erecta, tanquam ſororem ſtatura ε qualem

ipſam oſculo amico complecti!

Interea dum per vos liceat noſtram Academiam tanquam veſtræ ſo-
rorem genuinam haberi quamvis ſtatura & gloria diſparem, nunquam nobis
erit animus veſtræ benevolentiæ immemor, nunquam apud nos deerunt, nec
devotum obſequium, nec preces ad Supremum omnium ſcholarum Rectorem
& Soſpitatorem, ut velit piis & indefeſſis laboribus veſtris aura ſua benevo-

la continuo & in perpetuum afflare, vosque omnes incolumes & fortunatos

ſervare.

Ita viciſſim veſtræ amicitiæ ſe commendant
Illuſtriſſimorum Veſtrorum Nominum

Lauſannæ, die Iduum Febr.

A. S. MDCCLXXXII.

Cultores obſervantiſſimi

Paſtores & Profeſſores Academiæ Lau-

ſannenſis, & nomine omnium

ALEXNX. CES. CHAVANNES-

SS. Theologiæ Profeſſor, & pro tempore Rector.

PER-

—— III

PERILLUSTRIS Ac GENEROSISSIME VIR,
PRORECTOR MAGNIFICE,

SPLENDIDISSIME CANCELLARIE,
VIRI CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,

AMPLISSIMI,

FAUTORES oPTIMI,

Auod AudSTISSTMI ROMANORUM IMPERATORIS beneficio fin-
gulari, veſtræque Patriæ Patris Indulgentiſſimi provida cura, Militaris Aca-
demia, egregie adhuc apud vos inſtituta & ornata, ad Univerſitatis humana-

rum litterarum dignitatem evecta eſt, ea re, uti debuimus, publice privatim-

que lætati ſumus.

Huic lætitiæ ac voluptati cumulum addidiſtis vos, Viri venerandi,
quum, per litteras humanitatis pleniſſimas, illius felicitatis veſtræ certiores
nos reddere, inque communionem lætitiæ ac gratulationis vocare voluiſtis.
Quod igitur ſponte facturi eramus, ut fauſtis ominibus proſequeremur illud

novum opus SERENISSIMI PRINCIPIS VESTRI, ejusdemque bonarum

ee 2 litte-

litterarum STATORIS præcipui, id, humanitas veſtra & benevolentia fecit,
ut eo lubentius perageremus. Sed nec deſinemus umquam Deum O. M.

precari, ut hanc veſtram Carolinam tueri, & ad finem usque rerum huma-

narum bonæ mentis officinam, ſalvam quidem florentemque, perſtare velit.

Quod reliquum eſt, quemadmodum pro benevolentiæ in nos veſtræ
luculentiſſima illa ſignificatione gratias vobis, Viri Venerandi, agimus habe-
musque maximas; ita perſuaſum vobis habeatis, ſi quid ſit, in quo noſtræ
erga vos obſervantiæ documenta majora edere potuerimus, eam nos oppor-

tunitatem cupide amplexuros eſſe.

Perilluſtris ac Generofiſſime Vir,
Prorector Magnifice,
Splendidiſſime Cancellarie,
Viri Conſultiſſimi, Experientiſſimi, Ampliſſimi,

Nominum Veſtrorum

Lipſiæ, d. AXVII. Febr.

Clo lIoCCLXXXII.

Studioſiſſimi,
Rector, Magiſtri ac Doctores

Acad. Lipf.

113

ACADEMIE CAROLINE STUTTGARDIANXE
COMMISSARIE, PRORECTOR, CANCELLARIE,
DOCTORES AC PROFESSORES,
VIRI PERILLUSTRIS,MAGNIFICI, ILLUSTRES,

CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI, AMPLISSMI,

FAUTORES ArcE AMICI nONORATISSIMI!

F
elicem Academiam Militarem Wirtembergam univerſam, omne denique
litterarum & litteratorum genus, ex multis annis læto conſenſu deprædica-
vit omnis Germania, quod Principis egregii, indulgentis, interiore litterarum
cognitione imbuti nitebantur patrocinio & amore fere paterno. Magna iſta
erant & egregia; verum enim vero ſollicitiore cura in rei litterariæ commo-
da in dies incumbens SERENISSIMUS Dux CAROLUS auguſtiorem
formam induere juſſit Academiam Militarem, prorogatisque, qui ei olim con-
ſtituti erant, finibus, inſervituram efficacius utilitati publicæ, Univerſitatis,
quam vocant litteratæ, jure pleno frui voluit. Benevolentiæ igitur Optimi
Principis vobis, Viri celeberrimi, datus eſt campus ampliſſimus, in quo con-
ceſſas vobis liberaliter mentis & ingenii vires, doctrinæque multo ſtudio pa-
ratæ opes in commune explicare commode & in lucem proferre poſſetis,
veſtroque exemplo docere magnis & elegantibus ingeniis in terris Wirtem-
bergicis & olim & nunc magna atque optima propoſita eſſe præmia. Ex

f f vete-

—

114
vetere inter Haſſiam & Wirtembergam neceſſitudine, amicum erga vos, Vixri
nonoratiſimi „ animum ſumſeramus jam dudum, vobisque, non ſine quodam
voluptatis ſenſu, bene cupiebamus. Suaviter igitur nos affecit inſigne iſtud
benevolentiæ teſtimonium, quo novos honores, quibus vos auxit AudusI
CESARIS & SERENISSIMI Ducrs favor eximius, nobis benigne ſigni-
ficaſtis, ac ſolennibus, quæ inaugurationem Academiæ veſtræ comitabuntur,
nos intereſſe perhumaniter voluiſtis. Gratiſſima quidem, ut decet, mente
