ætate. ſororem ſuaviter amplectitur Univerſitas noſtra Colonienſis, Filia Pari-

ſienſis, Mater Lovanienſis.

Succeſffum in futurum precamur vobis, & ominamur feliciſſimum ſub
Sereniſſimo tatore veſtro CAROLO, fub ſummo Protekfore IOSEPHO,
cujus, uti & glorioſiſſimæ Memoriæ Patris ejus FRANCISCII. ſingularia
in Univerſitatem noſtram beneficia, præſentifſimamque opem non ſemel ex-

Pertos nos fuiſſe, animo tantis Principibus devotiſſimo palam profitemur.

Solemni Academiæ veſtræ Dedicationi, quod nemini noſtrum inter-
eſſe, & Sereniſimi Principis ac Ducis gratia, veſtraque benevolentia frui co-
ram licuerit, dolemus vehementer. Quanquam nulla in nobis culpa fuit;
quoniam quinta Februarii veſtræ ad nos primum perlatæ ſunt; unde illam
inter & undecimam ſolemni veſtro præfixam, anguſtiſſimi temporis interca-
pedine conſtrictos, planeque impeditos nos fuiſſe, facile intelligetis. Quod fſi
obſtaculum abfuillet, miſiſſemus profecto ad vos e Senatu noſtro Legatos,
qui & feſta veſtra ſpectantium, laudantiumque frequentiam augerent; & tan-
ti Principis gratiam, favorem ac protectionem paratifſimis obſequäs demere-

ri ſtuderent.

Quod reliquum eſt; æquiſſimis poſtulatis veſtris fecimus ſatis: Univer-
ſitalis veſtræ natalem, publicato Programmate veſtro, in variis, frequentiffi-
misque Academiæ noſtræ collegiis, Aulisque publicis, prout moris apud nos

eſt, proximos intra dies annuntiavimus.

Hæc noſtræ erga vos mutuæ propenſionis Teſtimonia ſinceriſſima vo-

bis remittentes ſemper erimus
Inclytorum Veſtrorum Nominum

Coloniæ Agrippinæ
hac decima nona Febr. 1782.

Cultores addictiſſimi,
obſequiofiffimus Servus

J. H. J. PDE BRAUN,

Rector univerſalis ſtudii Colonienſis.

ILLU-

ILLUSTRIS DOMINE S. D. COMMISSARIE,
MAGNIFICE DOMINE PRORECTOR,
PRENOBILIS EXCELLENTISSIME DOMINE CANCELLARIE,
VIRI CONSULTISSIMI, CLARISSIMI, AMPLISSIAII,
SUIS CQUIQCUE TITUIIS MAXIMWE VENERANDlI,

Maa cum animi noſtri lætitia accepimus literas veſtras, quibus pro infſigni
veſtra erga nos humanitate fignificaſtis: Non tantum fauſtiſſima propediem in no-
va Academia veſtra celebranda eſſe Dedicationis ſolennia: Sed inſuper in votis
vobis eſſe, etiam nobiscum ibi præſentibus gaudia veſtra communicare. Quas
vobis gratias referemus, Viri ampliſſimi, pro tanto erga nos humanitatis affecétu!
Fatemur, nos haud valere, quæ tunc fuerint côrdium noſtrorum ſenſa, verbis
patefacere, aut, quæ mente concepimus, officioſiſſimo etiam literarum ambitu
comprehendere. Quapropter communibus illico Senatus noſtri conſiliis decrevi-
mus mittere, qui ore tenus vobis gratitudinis noſtræ teſtimonium, atque una ſo⸗
lennem gloriæ & felicitatis veſtræ referrent gratulationem.

Longiores igitur non erimus ſcribendo: ſed id tantummodo præſentium
tenore vobis imus ſignificatum: quod literas veſtras humaniſſimas, ſecundum
quod optaſtis, in frequenti Univerfſitatis noſtræ conſeſſu honorifico præconio ijis,
quorum intereſt, notas fecerimus, atque ad minimum quatuor collegii noſtri
Academici Legatos jamjam lætiſſimo in procinctu ſtare, in fauſtiſimo & ereniſ-
ſimi Ducis veſtri & Academiæ veſtræ, novæ ejusdemque dileétiſſimæ ſororis no-
ſtræ natali noſtra erga vos ſtudia, noſtra gaudia & vota noſtra perlaturos. Valete.
Dabamus in Univerſitatis noſtræ Dillinganæ comitiis, die 2. Februar. 1782.

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum Cultores ſtudioſiſſimi

Prorector
DE SICHL ERN.

Procancellarius
Jos. ANT. ScHNELLER.

VIRI

P

VIRI GENEROSISSIME,
MAGNIFICE, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,

AMPLISSIMI,

AMICI ErTr FAUTORES HONORATISSIMI!

E omnino vitæ humanæ, quam tot iniqui curvæque mentis æſtimatores
brevem nimis queruntur, tam longa ſæpe duratio, ut vel optimis adeo, ſi
non laborum tædium faſtidiumque, quod citra culpam non facile quempiam
obruit, veternus tamen aut quædam ſaltem oſcitantia nonnunquam obrepat;
niſi vel pulchris ſubinde hortationibus, vel præſtantiſſimis exemplis ſuſciten-
tur, absque indignatione etiam ab illo excipiendis, qui magnam in fua vir-
tute aliisque naturæ fortunæque donis fiduciam ponere conſuevit. Quo qui-
dem nomine illis nos mérito noſtro annumeratis, quorum, prouti in pro-
grammatis veſtri indice innuitis, fcire intereſt, quot moliminibus, quanta cum
animadverſione curaque, qua denique cum afſſiduitate prudentiaqque humani
ingenäi culturam adjuvare contendat ille toto orbe chriſtiano laudatiffimus
Deus veſter Tutelaris, in Muſagetarum principum choro exſtantem inde ab
aliquot jam annis locum promeritus, in cujus laudibus habetis profecto, ubi
liberrime poteſtis & velut in patenti campo ſpatiari. Clariſſimum vero in-
primis illud in literas benevolentiæ documentum, quod Sereniſino Principi
veſtro Auguſtus ille quem ad omne laudis genus felicifſimis auſpiciis graſſarĩ
videmus, Znperator, in veſtro ad clariorem lucem evehendo Lycæo nuper
dedit, gratulamur vobis eodemque vehementer gaudemus. Nihil eſt utique,
quod magis ex animo facimus, quam ut Optimo Eatrig PEutri noſtro, tum

NovVe&

novæ itidem Academiæ & vobis denique ipſis Numen propitium juxta cum
univerſa civium noſtrorum, peculiari propterea ſcriptione monitorum, corona
apprecemur. In cujus obſervantiæ pietatisque noſtræ fidem exemplaria ali-
quot his litteris addenda curavimus. Oramus vos, Viri Honoratiſſimi, ut ſi
qua de noſtro Muſarum ſacrario apud SERENISSIMUM DUCEM mentio
fiat, quam futuram ſperamus, quam vos volueritis, ſumma nos omnes illius
admiratione pariter, & cultu affectos eſſe per occaſionem eo diligentius
oſtendatis, quo minus ægre ab excelfiore ſuo faſtigio ad hæc talia inferiora,
ut ab aliis vulgo reputantur, devocari ſe patitur. Cæterum ut diligere non
ſolum Viros litterariis dotibus abſolutos, verum etiam amare ſolemus, ita

viciſſim veſtræ nos benevolentiæ majorem in modum commendamus. De-

dimus Duisburgi ad Rhenum d. XI. Februarii MDCCLXXXII.

Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Cultores perquam ſtudioſi
Academiæ Friderico-Guilielmianæ

Rector & Decani

J. G. LEIDENFROST,
h. t. Univ. Rect. & Fac. Med. Dec.

C. G. L. MEISTER,

h. t. Fac. Theol. Dec.

J. F. GTILDEMEISTER,
n. t. Fac. Jurid. Dec.

J. P. BERG,;

h. t. Fac. Philoſ. Dec.

8 RE-

RE C TOR

ET SENATUS ACADEMIE REGLE DUISBURGENSIS
GENEROSISSIMIS ET NOBILISSIMIS CIVIBUS SUIS
OMNIBUSQUE PIETATIS PARITER ET ERUDITIONIS.
FAUTORIBUS FFT AMICIS

S§. D.

La inter arma filere tum maxime, quando pertinax belli tempeſtas regio-
nibus incumbit, tam vetus ipſaque proh dolor! experientia, ultra quam defſide-
rari fas erat, probatum verbum eſt, ut immortali laudatione conſecrandi ſint ter-
rarum Domini, qui durum Martis, pavori & reformidationi, quam venerationi
ſuſcitandæ aptius, ingenium elegantioribus honeſtisque diſciplinis mitigare,
quum poſſunt, etiam volunt. Quanquam vero diuturnas multasque & maximas
difficultates vel mortalium feliciſfſimo objecturum hujusmodi negotium eſſe per-
pulchre, qua animi eſt perſpicacia, intelligeret, a ſemidoctorum fcilicet intelli-
gentia populique ſenſu nimis disjunctum; nihilominus ipſe periclitationem & ex-
perimentum facere voluit SERENISSIMUS WIRTEMBERGIE REGNANS
Dux CAROLUS, poſſetne ad veram humanitatem, extra quam genuina no-
bilitas ſtare nequit, ab ipfa proinde pueritia, quæ callum nondum duxit, æque
promtos reddere, qui ad mortem aliquando impigri promtique ad vulnera ſuturi
ſunt, non volam pedis oſtenſuri milites. Itaque eximii hujus operis non primor-
dia ſaltem capere, ſed omnibus illi numeris abſoluto coronidem quoque addere
quum in animum fſibi induxiſſet, literarum quoddam umbraculum in ſplendidiſſi-
ma, quam a priſtino loci genio Solitudinem vocant, villa primum ordinavit ab-
hinc annis circiter decem. Suprema, quam tum coœtus ſcholaſtici moderatori-
bus deſcripfit, Medorum legum ad inſtar fſummaque cum religione obſervanda,

edi-

edictio eo ſpectat, ut non modo literarum artiumque diſciplinis, ſed & probis
ingenuoque homine dignis moribus, tum iis etiam exercitiis juventus miteſcat,
quibus corpus firmatur ornaturque & agile redditur commodumque animi, diffi-
ciliora olim molituri, inſtrumentum. Rudibus his puſillisque principiis, ut ab
humilibus maxime exſtantes ſuas quoque res ordiri natura deprehenditur, quum
omina rite capta egregie addixiſſent, ſplendidis videlicet promiſſis, quibus ſolen-
ni huic ſeculo more hiantes, obtruſo palpo, deluduntur, tacere juſſis; ſenſim
auctum hunc literarium ludum quinque tum annis natum, optimo ſane conſilio,
ut eſt mirifica quadam mentis providentia, Stuttgardiam transtulit, inter princi-
pes Germaniæ urbes non ultimo loco viſendam, omnibusque illis, quæ ad junio-
rum animos expoliendos deſiderari ſolent, ſatis abundantem, ſplendida etiam,
quod forſan in minimis ponendum non eſt, & frequentiſfima aula conſpicuam.
A lubricis enim viarum anfractibus, quibus aulici ſæpe homines incedunt, non fer-
vente Lybiæ arena aut Athonis & Caucaſi nive tutioribus, caute ſemoeti, nec
molli permiſſione ſoluti juvenes ad eorum conſuetudinem aliquam haud difficulter
applicantur, in quorum moderatos venuſtosque mores, depoſita, qua noſtra hinc
inde Germania hodiedum horret, ruſticitate, ſe formare, cumque mellitiſſima,
quæ juventutem majorem in modum decet, urbanitate ſuam illam acerbitatem
permutare diſcant; in clarifſima exemplorum luce penitus intelleéturi, quæ digni-

tas ſit, qui ſplendor, quæ veræ virtutis pulchritudo, quæque bracteate tandem

felicitatis, quam ſfine exceptione mortalium omne genus expetit, miſerabilis con-

ditio. Evenit inde, ut hoc tam prudenter affectum opus, indefeſſa clementiſſimi
ſui nutzitoris quotidie nunc præſentis ſolertia & proviſione omni ex parte exple-
tum, ad ultimam confectionem propius perduceretur, ſummorum adeo Monar-
charum, quorum puncta facile meruit, glorioſiſſimo plaufu jam tum decoratum.
Accedebat, quod ſuperiore anno exeunte AUdusrus RssX MAGCNE DUX
EJUSCUE, Ccujus maxima ſunt laudum apud omnes præconia, CELSISSIMA CON-
UX juxta cum SERENISSIMA GENTE WIRTEMBERGICA Viennæ Auſtriæ conſi-
ſtentes de majoribus, in hanc novam virtutis & doctrinæ officinam effundendis,
honoribus toto pectore cogitarent; jus non eſſe rati, tam acrem tamque aſſiduam
de ſalute publica bene promerendi contentionem nondum majorem habere nomi-
nis amplitudinem. Et diſtare vero ſolent excellentium animorum cogitationes ab
ipfis factis non longiori intervallo, quam a proximis ſuis cauſis rerum quarumcun-
que nunquam cunctantes eventus. Ergo præclarum & ſumme ſuſpiciendum illud
ſuos ſic titulos honeſtantium, ut iis ornatarum principum fœminarum par, MA-
RIA FEODOROWNA & DOROTHEA SOPHIA fummum, quem

5 2 I

ITNaea
— –
17
4

in utilia quæcunque molimina tam inſigni voluntatis inclinatione propendere co-
minus oculis ſuis conſpicabantur, IMPERATOREM non ægre pertractarunt,
ut eadem, quibus cæteræ in Germania literarum univerſitates gaudent, jura at-
que privilegia, ſola theologiæ doctores creandi exemta poteſtate, ad Wirtember-
gicum illud ſacrarium collocaret. Hujus Imperatoriæ benevolentiæ documento,
die xXIX. Decembris ſuperioris anni Stuttgardiam inſcis omnibus delato, adhuc
magis incenſus SERENISSIMUS. DuXx, modo ſuapte natura ad bene facien-
dum tam ardens ingenium incendi porro poteſt, ſolenni ritu magniſicisque ceri-

moniis novam hanc Herculi pariter & Muſis exſtructam ædem, hoc eſt Acade-
miam ſuo nomine Carolinam dicendam die hujus menſis XI, quo candidiores IIIu-
ſtrioresque poſt hominum memoriam non multi Stuttgardiæ dies affulferunt, in-
augurare ſplendideque dedicare ſtatuit. Hæc, quorum partem fama jam & au-

120 18, C Præ

ditione accepiſtis, luculenter vobis & explanatius propterea pat
euntibus nobis cum Muſarum Wirtembergenſium Fautoribus & Alumnis in gau-
dqii ſocietatem veniatis, SERENISSIMO primum DucrI, tum omnibus etiam
& ſingulis Carolinæ Academiv antiſtitibus Civibusque fauſta quævis & fortuna-

ta nobiscum precati. Valete. Dedimus XI. Februarii clo LccCLXXXII.

AMPLISSLMI SENATUS ACADEMICI
NOMINE STXYLO

JO. PHIL. LOR. WITHOF

Jo. HILD. FIL.
Conſil. Aulic. Med. Doct.
Hiſtoriar. Philoſ. Moral. & Eloqu. P. P. O.

—

ACADEMIE STUTTGARDIENSIS COMMISSARIE
PERILLUSTRIS,
MAGNIFICE PRORECTOR,
SUMME VENERABILIS CANCELLARIE,
VIRI CONSUELTISSIHMI, EXPERIENTISSIWI, ANPLISSIMI,

FAUTORES ArTroUE AMICI HONORATISSIMI,

Meegun literas veſtras lætiſſimas novæ lucis, quæ patriæ veſtræ non
minus, quam toti Germaniae litterisque exoritur, nuntias: quibus iidem pro
ea, quæ in vobis reſidet, ſingulari humanitate & nobis feſtos dies, ſollemni
novæ veſtræ Univerſitatis dedicationi atque inaugurationi dictos, benevole fſi-
gnificaſtis, & nos ad concelebrandas illas ſollemnitates amanter invitaſtis.
Quanta cum voluptate & congratulatione pro Sororio litterarum vinculo &
pro artiſſima, qua Domus Sereniſſimæ, Brandenburgica atque Wirtembergen-
ſis, copulatæ ſunt, neceſſitudine, nos eamus in Societatem veſtræ, immo ve-
ro communis lætitiæ, perſpicietis ex Programmate, cujus exemplum hiſce lit-
teris adjicimus, & quo cum noſtram erga Sereniſſimum Carolinæ ſuæ Con-
ditorem pietatem noſtrumque amorem erga vos declaravimus lubenter, tum
noſtræ Friderico-Alexandrinæ Cives ad pia vota pro nova veſtra Muſarum
ſede ejusque auctore munificentiſſimo nuncupanda excitavimus. Atque quo
certiores fiatis de noſtra erga vos voluntate atque amicitia, ſuaviſſimos duo

collegas, Carolum Fridericum Elſaſſerum, J. U. Doctorem ac Profeſſorem, at-

que .°ο. Fridericun Breyerum, Philoſophiæ Doctorem ac Profeſſorem, Viros

t illu-

74 —
illuſtres & Conſiliarios Aulicos, veſtros populares, ideoque vobis gratiores,
tanquam teſtes noſtræ congratulationis, noſtrorumque votorum interpretes, ad
concelebrandas feſtivitates veſtras ablegamus. Quos ut benevole excipiatis,
oramus vos atque rogamus obſervantiſſime. Vota noſtra ſecundet Deus &
ad ultimas vitæ humanæ metas conſervet MWunificentiſſimum ac Sereniſſimum ci-
vitatis veſtræ & litterarum Statorem. Faxit Deus ut omnia ex votis fluant
vobis, & nova veſtra respublica litterata omni felicitatis atque bonorum ge-
nere virisque, veſtrum ſimilibus, h. e. ſapientibus atque doctis, perpetuo
abundet, floreat, vigeat; & auguſtum ſit, permaneatque Sapientiæ, Virtutis,

atque Eruditionis ſacrarium ac ſeminarium.

Nos vero veſtræ benevolentiæ atque amicitiæ habeatis velimus com-

mendatos.
Ita valete, nobisque favete!

Scr. Erlangæ d. V. Febr. clo IoccCLXXXII.

Nominum Veſtrorum
Perilluſtris, Magnifici, & reliquorum celeberrimorum,

Univerſitatis Friderico-Alexandrinæ

Cultores ſtudioſiſſimi
Prorector, Procancellarius & reliqui
Profeſſores ac Doétores,

GoTTLIEB CHRISTOFPH HARLES,
h. t. Prore&tor.

P. P.

Gn cura & incredibili litterarum amore omnium animos ad fui ad-
mirationem atque venerationem non convertat, ſed rapiat Princeps Sereniſſi-
mus auc Dominus Dominus CAROLUS, Dux & Dominus terrarum Wirtem-
bergenfs, Teccæ & Mompelgard &c. &c. neminem veſtrum, cives! præter-
ibit. Teſtis enim admirabilis munificentiæ eſt bibliotheca publica, quæ Stutt-
gardiæ cuſtoditur, & ſplendore atque multitudine librorum paucis cedit, fu-
perat plurimas, in diesque creſcit. Teſtis eſt Academia Militaris, ad quam
tamquam ad mercaturam omnium bonarum artium ex terris diſſitis juve-
nes natalibus ingeniisve florentes confluxerunt. Teſtis eſt ipſa noſtra lit-
terarum Univerſitas, quam Sereniſſimus Princeps duobus abhinc annis, luce
præſentiæ ſuæ colluſtravit, & abſens laude plauſuque dignatus eſt. Merito⸗
rum nominisque ſplendori nuper addidit cumulum, amplificanda Academia

Militari & condenda nova Univerſitate Stuttgardienſi.

Merito gratulamur patriæ noſtræ communi, Germaniæ, quæ, dum
alias terras incendia belli devaſtant, aut perniciem minantur, civesque a tran-
quillitate muſarum ad armorum ſtrepitum & vitæ non magis quam fortuna-
rum jacturam aut periculum abripiunt, pacis & ſecuritatis ornamentis, quæ
Dei eſt gratia, fruitur; ac principibus abundat ad litterarum honorem majo-
raque doctrinarum incrementa natis & formatis, qui in amore ſapientiæ,
morum cultura, litterarum dignitate civiumque fuorum felicitate augenda
maximam ſuæ felicitatis gloriæque partem collocant. Quantum hoc ſit be-

t 2 nefi⸗

76 .
neficium divinum, omni pietate atque religione amplectendum, in ALrXAN-
DRO noſtro, optimo Principe, cui Deus faveat! intelligimus & celebramus
venerabundi. Majorum igitur exemplis ſuique ingenii virtute excitatus, CA-
ROLUS, Dux Wirtembergenſis Sereniſfimus, pacis publieæ bonis ad com-
munem felicitatem civiumque ſuorum & litterarum commodum haud melius
uſurum ſe arbitratus eſt, quam ut nova præmia proponeret ingeniis, caque
ad acrius doctrinarum ſtudium excitaret, novamque Univerſitatem in ſede

ſua principali, tanquam alterum patriæ ocellum conſtitueret.
7 7

Nec diem, quo memoriam natalis ſui recolit, in futurum XI. Februa-
rü, ad artium bonarum honorem efficacius & ad nominis immortalitatem
præſtantius iri celebratum jure perſuaſit ſibi, quam recens hoc Muſarum do-
micilium ſolemniter dedicando atque inaugurando. Nos vero ad partes lætitiæ
publicæ & congratulationis ab illuſtri ejus Senatu invitati humaniſſime, tum
honeſtæ illius voluntati, tum officio noſtro pro communi litterarum amore deeſſe
noluimus. Quare vobis, ſi qui funt, qui velint ſolemnitatum ſpectatores & pu-
blicæ lætitiæ teſtes fieri, mature ſignificamus diem dedicationis. Nos autem gra-
tulabundi imus in Societatem gaudii plaufusque, ad eamque vos Cives! provoca-
mus, ut nobiscum pro vita Sereniſſimi Univerfitatis Stuttgardienſis Conditoris,
& pro flore novi Muſarum Sacrarii perpetuo vota nuncupetis candida, & dies in-
augurationis ſollemnis. ſive præſentes ſpectetis, ſive abſentes ſelicitati & honori
novæ Academiæ faveatis, precibus ad ſidera miſſis omnibusque bonis omnibus
proſequamini. Adplaudite igitur Cives! novæ doctrinarum ſedi, & conſiliis mu-
nificentiſſimi Conditoris ſapientiſfſi mis, eoque omnibus declarate pietatem * eſtram

mentemque litteris conſecratam. P. P. d. V. Februarii clo Io9CCLXXXII.

PER-

„*

PERILI. USTRIS DOMINE COMMISSARIE,
MAGNIFICE ACADEMIE STUTTGARDIANE PRORECTOR,
VIRI SUMME VENERANDI, ILLUSTRES,
CONSUILTISSIMI, EXPERIENTISSIMI, CLARISSIMI,

AMICI coLENDISSIMI!

D icendo vix aſſequi liceat, Viri Celeberrimi, quanta animi voluptate, læ-
titiaque ſimus perfuſi, dum Litteræ nobis redditæ funt, quibus peramice
indicaſtis, Academiam Militarem, quæ Sereniſſim CAROLLEI, Principis ac
Ducis Wirtembergici felicibus auſpiciis cœpit, atque ſuccedentibus annis,
multis aucta incrementis, ad ſummum eluctata eſt faſtigium, Auguſtiſſimi
JOSEPHI II. Domini noſtri Clementiſſimi, acutiſſimique meritorum æſti⸗
matoris judicio, & ſententia digniſſimam habitam fuiſſe, quæ juribus ac pri-
vilegiis, quibus in Imperio Romano-Germanico præfulgent illuſtres Acade-

miæ, vergente ad finem ſuperiore anno condecoraretur.

Eam vobis ſortem, Viri præſtantiſſimi, ex animo, majoremque in
modum gratulamur; atque lætamur vehementer, ceſſiſſe veſtris de repu-
blica litteraria, optimisque artibus præclaris meritis mercedem dignam. Li-
cet enim ſapientia merces ſit ipfius, licet rationalis animus in finem niti de-
beat præſtantiorem, ipſa tamen ingenia etiam meliora defatigantur, & robu-
ſtiora flaveſcunt; niſi aut remuneratione aut benevolentia, & honoribus pro-
Poſitis excitentur ad ſuſcipiendas præclaras res, tractandaque in publicam
profutura ſtudia.

Dum vobis, Viri Celeberrimi atque Honoratiſſimi, fortunam veſtram,
atque dignitatem, qua recens auéti eſtis, magnopere gratulamur, non poſſu-
mus non prædicare Sereniſſimi CAROLI, Ducis ac Principis veſtri incre-
dibilem Sapientiam, ac generoſam Sollicitudinem; quippe qui pulcherrimi,

u magni-

78
magnificentiſſimique Ludi litterarum, cui ſimilem orbis necdum vidit, non
ſolum auctor eſt, verum etiam, ut ingenui adoleſcentes, ſub optimis ac pro-
patiſſimis inſtitutoribus, omnium honeſtarum artium, atque utilium diſcipli-
narum, &, quod longe pluris æſtimamus, pietatis ſimul virtutisque præ-
cepta diligenter imbibant, vigili & quotidiana inſpectione allaborat.

Inde factum eſt, quod nemo niſi invidus negare auſit, ut ex hac ſa-
pientiæ & virtutis domicilio, tam provide inſtituto, tam ſolerti cura juven-
tutis litterariæ ſtudioſiſſimi Principis gubernato, prodierint hactenus tot ado-
leſcentes, ſive germani, ſive peregrini, exculti apprime omnis generis Stu-
diis liberalibus, riteque compoſiti ad omnem morum honeſtatem, nati, facti-
que in ſpem patriæ, humanique generis, teſtes locupletiſſimi tum inſtituti
ſaluberrimi, tum laborum ac vigiliarum veſtrarum, quas, Viri ampliflimi, in

illis egregie inſtituendis, impigre, ac laudabiliter impendiſtis.

Offertis Dextram, Viri æſtimatiſſimi; alacriter, libenterque Dextram
jungimus. Sit inter nos neceſſitudinis vinculum ſanctum & inviolabile. Sit
inter utramque Academiam, Albertinam atque Carolinam nexus ſororius,
quem & veſtra humanitas & liberalium Studiorum ſimilitudo, artiumque ac
ſcientiarum, queis intenti ſumus, affinitas efflagitat. Sit nexus iſte perpetuus,
quem nulla diſcordia, nullus rerum caſus, non temporum diuturnitas unquam
rumpat. Dabimus certe operam oblata quavis opportunitate, certius ut in-
telligatis, quam ex animo proficiſcatur, quod ſpondemus.

Atque utinam, quæ veſtra ſingularis eſt erga nos humanitas, dum ad
Dedicationem Carolinæ, quæ inſtat, amantiſſime nos invitaſtis, adefſe inau-
gurali huic ſolemnitati nobis liceret, ut ſapientiſſimum novæ Academiæ Sta-
torem venerari, ac ſuſpicere coram, noſtramque ſummam erga illum obſer-
vantiam conteſtari. Vos amplecti, felicitati veſtræ applaudere, propenſumque
noſtrum erga vos ſtudium pluribus etiam verbis exponere poſſemus. At,
cum occupationes Academiæ noſtræ, quibus hoc tempore diſtinemur, prohi-
beant, quo minus quisquam e nobis venire nunc ad vos poſſit; mente ta-
men omnes, atque votis calentiſſimis adfuturos eſſe, Pro certo vobis per-
ſuaſum habeatis.

Ut,

Ut, quod in nobis eſt, exſpectationi veſtræ faceremus ſatis, affixo ad
valvas ædium Academiæ noſtræ Programmate, annuntiavimus civibus noſtris
veſtrum de Carolinæ dedicatione conſilium.

Reliquum eſt, ut diem XI. Februarii & Sereniſſimi Principis & Aca-=
demiæ veſtræ natalem fortunatiſſimum vobis precemur.

Sit lux iſta fauſta, & bene auſpicata Germaniæ litterateæ non uno ti-
tulo Principi, redeatque ſoſpiti ac incolumi, quam ſæpiſſime! Vigeat Sereniſſi-
ma gens Wirtembergica, cujus digniſſimæ ſoboles ſummis Europæ Principi-
bus junctæ, reipublicæ etiam litterariæ multiplicem felicitatem, fauſto omine
pollicentur. Adſit propitium Numen ſtudiis ac laboribus veſtris! Tuemini
gloriam, quam peperiſtis, ſummo juventutis, patriæ, communique artium &
ſcientiarum emolumento.

Ita ex animo vovent, ſeque vobis commendant

Celeberrimorum Nominum Veſtrorum

Friburgi Brisgoiorum
in Academia Albertina

die 5° Febr. 1782.

Cultores ſtudioſiſſimi Academiæ Albertinæ

Rector & Profeſſores reliqui.

EXCELLENTISSIME ACADEMIE STUTTGARDIENSIS
COMMISSARIE,

VIRI SUMMI VENERANDI,
ILLUSTRES, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,
AMPLISSIMI,

FAUTORES AcC AMICI HONORATISSIMII!

Q ad ſolemnem Academiæ veſtræ inaugurationem benevoli nos in-
vitaſtis, litteræ, & magnam nobis adtulerunt voluptatem, & gratos nos eſſe
jubent, idque non tam noſtro, quam bonarum artium nomine, quamvis enim
in nos etiam, qui tradendis heic ſcientiis occupamur, honor ex benevolentia
veſtra non exiguus redundet, majori tamen illas ipſas adfici exiſtimamus,

dum, quæ apud exteros Rei litterariæ acceſſiones fiant, edocemur.

Veſtram nunc vobis gratulamur felicitatem, quod conatus, ut mode-
ſte ſcribitis, initio tenues in hoc faſtigium excreverint, quod migraverint ex
Solitudine & umbra in urbis celeberrimæ lucem, & velut ex academico ne-
more in fubſellia Athenarum. Gratulamur omnino, attamen citra admiratio-
nem, nam, ubi Philoſophi regnant, vel Principes philoſophantur, veluti hæc

vobis præ ceteris ſors contingit, nil minus fuit expectandum.

SERENISSIMO CAROLO, magnæ Ruthenorum Duci, quæ com-
nendatione ſua illud adjuvit, IOSEPHO Audusro, qui dum tantopere
amplificat, velut fuum facit, tantis Principibus ſi annos, pacem, fauſtaque
omnia adclamatis, conſonas vocibus veſtris mentes noſtras animosque arbi-

tramini.

Quo votis veſtris ſatisfiat, quibus Legatum vobis, qui ſolennitati ve-
ſtræ adſiſtet, e gremio noſtro mitti poſtulaſtis, cunétorum nomine ablegamus
Franciſcum goſephum Brack, Juris utriusque Doctorem, ac juris publici Ro-
mano-germanici Profeſſorem publicum & ordinarium, qui & has, quas red-
dimus, litteras deferet, atque animorum noſtrorum interpres auribus veſtris

plura de nobis eloquetur, quam poſſit oculis veſtris muta & elinguis Charta.

Faxit Deus ter optimus maximus, ut, quod mente præſaga canimus,
Academia veſtra hujuſcemodi Inſtitutionis apud Germanos prima, dum belli,
pacisque ſtudia ſelici nexu conlociat, bella deinceps univerſim eliminet.

1
Valete Viri doctiſſimi, & maximis gaudiis geminum Natalem, alterum,

qui SERENISSIMOI DUCI VESTRO CAROLO, Academiæ Patri, alterum,

qui Academiæ ipfi, digno tanti Principis Partui illucet, agite.

Amicitiæ, Favorique veſtro nos, noſtramque commendamus Univer-

ſitatem

Celeberrimorum Nominum veſtrorum

Fuldæ
VII. Febr. MDCCLXXXII.

Cuſtores ſtudioſiſſimi,

Rector, Prorector,
BENEDICTUS de OsTHEIM. BARDO HERBERTH.

MAGNIFICE ACADEMIZ CAROLIN
PRORECTOR,

VIRI ILLUSTRES, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSIMI,

AMPLISSIMI,

FAUTORES AroUE AMICI MAXIMOPERE COLENDI!

LAr veſtræ, quibus de privilegis veſtiræ Muſarum Sedi a Clementiſſi-
mo atque Sapientiſſimo IMPERATORE Conceſſis, & de inauguratione Aca-
demiæ veſtræ propediem celebranda certiores nos reddere vobis placuit,
nobis omnibus non eo tantum nomine jucundiſſimæ lætiſſimæque fuerunt,
quod Germania atque hæc ætas noſtra nova litterarum Univerſitate conde-
corata fuerit, ſed etiam quia hanc ſororem, ut ita dicamus, ſororio erga
nos animo eſſe vidimus. Indignum prorfus eſſet inſigni illo bonarum artium
amore, quo omnes, qui vitam laboresque illis conſecrarunt, flagrare ſolent,
ſi gaudii veſtri nullam nobis partem vindicaremus. Eximie potius atque in
ſinubus lætamur, Wirtembergenſem Ducatum, terram ingeniorum præclaro-
rum feraciſſimam, duabus nunc ſplendere Academiis, quæ jam æmulæ factæ

reipublicæ litterariæ commoda augere certabunt.

»

Inter

83
Inter pia Vota, quæ diei dedicationis abſentes acclamabimus, hæc
potiſſimum erunt, ut Deus Optimus Maximus inaugurationem Academiæ
veſtræ feliciſſimis auſpiciis peragi, atque Stuttgardiam clementiæ 1OSE-
PHI II. ac munificenti? CELSISSIMI DuCIS CAROLI monumentum
vertentibus Sæculis perenne, ingentis virorum doctiſſimorum numeri almam
matrem extare ſinat. Jungamus dextras, fæœderique amicitiæ icto addamus

perpetuitatem.

Valete, resque veſtras feliciter agite. Id eſt, quod ardentiſſime

optamus,

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Giſſæ,
D. K. Febr. 1782.

Cultores ſtudioſiſſimi,
Rector, Cancellarius, Decani, Doctores

& Profeſſores Academiæ Ludovicianæ.

—
*
1
1

GENEROSISSIME COMMISSARIE SERENISSIMI PRINCIPIS,
MAGNIFICE PRORECTOR,
CANCELLARIE SUMME REVERENDE,
VIRI ILLUSTRES, CONSULTISSIMI, EXPERIENTISSINI.
AMPLISSIMI,

FAUTORES ArdUE AMICI HONORATISSIMI!

N on vobis magis Viri præſtantiſſimi, etſi vobis cum maxime, quam uni-
verſæ omnino reipublicæ litterariæ gratulamur, quod nuntiaſtis nobis a SE-
RENISSIMO PRINCIPE AC DUCE VESTRO, CAROLO, cujus amor
in litteras etiam inter nos enituit, curatum eſſe, ut, quæ adhuc Academiæ
Militaris nomine inclaruit, ad communes litterarum utilitates & diſciplina-
rum graviſſimarum incrementa, auétoritate Cæſarea, in Univerfitatis littera-
riæ locum & nomen tranſiret. Quo præclaro PRINCIPIS SERENISSI-
MI Conſilio cum novum decus & litteris & terris veſtris ſit acceſfurum, tum
veêro non tam auguramur quam providemus fore, ut ipſa diſciplinarum ſtudia
tanti Principis, tanquam moderatoris nutu, auétoritate & munilicentia incita-
ta & excandefacta partim aliarum Academiarum incendant ſtudia, partim
ipſis diſciplinis expoliendis, digerendis & locupletandis fructus & incrementa
afferant ea, quibus omnis res litteraria lætius effloreſcat. Qua quidem re cum

nova ſit PRINCIPIS VESTRI SERENISSIMI nomini affulſura lux, & ad

Omnem

83
omnem poſteritatem duratura memoria: habere ſe putabunt etiam exteri,
quod inter lætiora ſeculi hujus eventa commemorent ea, quæ XI. Februarii .

die celebranda ſollennia nobis ſignificaſtis.

Ut fauſta ea vobis litterisque ſint, auſpiciaque ut habeatis læta ac pro-
ſpera, ea nunc vota facimus pro nova neceſſitudine hac noſtra proque com-
munium ſtudiorum natura ac lege pro veſtraque, Viri Præſtantiſimi, benevo-
lentia & amicitia, qua nos provocaſtis, & cui ita reſpondemus, ut paratiſſi⸗
mas noſtras ad omne officiorum genus voluntates, ſtudia ſumma & amorem

Georgiæ Auguſtæ ſororium polliceamur. Valete & res veſtras ex voto gerite.

Commendatos habete

Celeberrimorum Veſtrorum Nominum

Scr. Gœttingæ
d. KXK. Febr. 1782.

Cultores ſtudioſiſſimos

Georgiæ Auguſtæ Prorectorem
& Profeſſores.

Jo. ANpDR. MüRRAY.

VIR

86

VIR ILLUSTRISSIME,
SERENISSIMI PRINCIPIS WIRTEMBERGLE REGNANTIS
COMMISSARIE AroUE LEGATE,
MAGNIFICE ACADEMIE PRORECTOR,
CANCELLARIE, RELICUIOUE PROFESSORES ACADEMIE
STUTTGARDIANE,
VIRI EXCELLENTISSIMI, AMPLISSIMI, CELEBERRIMI!

GQ vobis placuit, Viri Excellentiſſimi, nobis inſinuare litteras, die 29. Jan.
ſignatas, grata accepimus mente eoque animi affectu legimus, quo & fauſta illa,
quæ narrant, nova, & veſtra humanitas atque benevolentia digna ſunt.

Equidem non heri vel nudius tertius ad noſtras etiam oras affluxit inſtitu-
ti præſtantiſſimi fama, quod in villa magnifica, Solitudo appellata, per integrum
luſtrum primo florebat, deinde autem quinque abhinc annis Stuttgardiæ ſuam
figebat ſedem. Alta & placida voce loquebantur nuncii publici: Itineraria litte-
torum, litteræque eruditorum, quibus hæc loca adire contigit, leges & ordi-
nem, finem & media laudabant, exactam omnium executionem curamque Au-
guſti Statoris indefeſſam admirabantur: Ipſe IOSEPHUS, fſummus vaſti Im-
perii Romano-Germanici Imperans huc veniebat, oculisque linceis omnia cer-
nens, operisque excellentia commotus applaudebat. Omnia, ſive ad finem,
quem optimo generis humani amico dignum judicamus, ſive ad leges, præmia
vel pœnas, quæ profundam Sereniſimi Legislatoris cognitionem ingenii humani
produnt; ſive ad ordinem & executionem quibus quis nunquam accurationem
vidit; ſive ad Doctores Magiſtrosque, quorum quisque ſua in arte excellit, ſive
denique ad juvenes, quos hoc Lyceum finxit præſtantiſſimos, reſpiciatur: omnia,
id quod læti atque ingenue confitemur, ad laudes celſiſſimi Fundatoris immorta-
les, ad nomen CAROLI reddendum immortale, amiciſſime conſpirabant. —
Verbo: ſub hujus moderamine, tantoque auſpicio, ab optimis Europæ Acade-
miis non ipſa re, ſed titulo tantum, non interno pretio, ſed juribus quibusdam
ac privilegis differebat ſchola hæc incomparabilis, quæ jam ad dignitatem reli-
qua-

87
quarum Germaniæ Univerſitatum evecta, harumque auctoritate ac prærogativis
munita, nulli ſororum cedet; ſiquidem certiſſime fore ſperamus, ut Sereniſſimus
ejus Conditor, gloria & decus ſui ævi Principum, pro ſua ſapientiſſima cura,
ſtudio & vigilantia incredibili, omnes ei virtutes inſinuando reliquarum nævV
defectusque exterminare valeat. De his autem omnibus non tantum vobis, Vi-
xi Excellentiſſim, ſingulisque incolis Ducatus Wirtembergenſis, qui ſub tam fe-
lici ſceptro tanti Principis, aurea ſecula, redeuntia ſaturnia regna, haud immeri-
to ſperatis, ſed etiam univerſæ Germaniæ & imprimis orbi litterato animitus gra⸗
tulamur.

Quippe quid huic exoptatius, quam profligatio barbariei, opinionum in⸗
felicium, ſtupidæ ignorantiæ filiarum? Quid eruditis jucundius unquam eſſe pot-
eſt, quam incrementum ſcientiarum, quæ ſua ſpargendo lumina felicem tandem
inſinuant certitudinem, quantum mortales debeant ſcientiis, nullamque ſine hiſce
perfectionem, nullam rerum publicarum felicitatem eſſe poſſe: Quam ob rem
etiam nobis noſtreæque muſarum ſedi de nova ſorore, de nova Germaniæ Aca-
demia, magnopere gratulamur, impenſe lætamur.

Eo lubentius itaque, quod voluiſtis, fecimus. Fixo nimirum in tabulis
noſtris publicis tam veſtro, quam noſtro programmate, cives noſtros academi-
cos & quorumcunque id ſcire intereſt, omnium autem intereſt, qui litteras
amant, de hac nova Univerſitate ejusque felici ortu, certiores factos ad com-
munia gaudia, congratulationem votaque caſta, invitavimus, hortati ſumus,
excitavimus.

Vos vero, Viri Excellentiſſimi, pro communi inter nos litterarum vin-
culo ea, qua decet, humanitate rogamus, ut quæ hac occaſione orta inter
nos eſt amicitia, eam mutuo ſubinde favore & benevolentiæ remuneratione
arctius coaleſcere ſinatis. Nulli enim dubitamus, quin hæc elegantiſſima inge-
niorum officina, quæ primo ſub ortu tanto coruſcat ſplendore, ad laudes
gloriamque Academiarum vindicandam, per interminatam annorum ſeriem
duratura ſit, aliisque ſuper aliis gloriæ incrementis aſſurgat.

9 2 Nec

. 8
,S——

◻)
600

