LXIII2_qt
author: Kieser, Johann Philipp

N1245 11521360 021

IIINIIIIIIIKINII

usß Toöbingen

—

W. R.

=—

.

S V. 2 5
— *

Dor O&6. . 1 „

MEMORIA

REVERENDI GO.ILEGII
TUBINGENSIS,

2οb
DERENDINGZ CONGREG ATUR,

Breviuſculis E. Bpigrapmrih ‚in ſingula Domino-

rum Paſtorum Nomina & Omina, horis ſucciſivis
Concepta ab aliquo Confratrum, hoc ſtudii
genere, jàmantea non ignoto.

M. J. P. K. P. G.
. LTabante Ans 1 7or.

REurrIING, IIIERIS YON. ISTI FLEISCHHAURII.

er⸗ æ*grum.
Bitſché, Caput noſtrum, ſubſentit tormina
maorbi, L
uæ Derendingæ perpetienda ſibi.
Opto, Machaõnia curà relevetur ut æger,
Promptius ut poſſit fungier officio.
II.
In Dn. Paſtorem Wilenſem, M. Sarwey Viduum
seniorem.
Sarwey, Canities veneranda repoſcit amicam,
Qlæ curam gereret corporis alma Tui;
Aſt vitam enior viduatam ducere mavis,
Fortè, quod in dubio ſit muliebris amor-
III.
In Dn. Paſtorem Kilchbergenſem, M. Seegerum.

Non puto, quod Nomen de Serrà ſit Tibi natum,
Sed magis à Domino quod benedictus eris.
In pn. raſtorem Duſslingenſem, M. Zellerum.
ouæris, cur toties inviſat Zeller amicum?
Affectus cauſa eſt, quòd pedibusque Celer;
uè plus inviſit, plus eſt mihi Charus is hoſpes,

.
2* anacke Atedaune 2R

V.
Inpn Dn. Paſtorem Nehrenſem, M. Harpprecht.
Harpprecht, egregio nobis de ſtemmate nate,
duoO- mihi-cunque modo conſpiciendus eris,
Nontantùm antrorſum, ſedretrorſum quoq; fidus
Paſtor es in Nehren; Tollere literuſam.
Cum vocis primam liceat, quod aphæreſis urget,
Tunc ribi non ſimplex indè reſultat Honos

* Sve amirorſum, ſive retrorſum legas Nehren, manebis Nehren; abjice verò Lit. N. ab initio
remanebit Ebren. W

VYVI.
In Dn. Paſtorem Gönningenſem, M. Händlinum,
Si bene perſpicio, dextram lævamque tenebit
Händlinus noſter, cur ſibi diminuit-
Nomen:? An in causà eſt rubicunda Modeſtial ſuade
Aut amor ingenuus, qui ſolet eſſe humilis?
In Dn. Paſtorem öſchingenſem, M. Hartmannum
Principio purus, medio Vir, deniquę Nae ,
pDura quidem öschingæ Fata d Tibi;
Aſt age ſupplanta Tu Fata Viriliter iſta,
Qui ſapis, in Cœlis diva corona manet,
. witior aura beat.

VIII. I.

Dn. Paſtorem Thalheimenſem, M. Braitmajerum
Seniorem.
Braitmajere, tuum toties conſcendere remplum-
Collibus in vaſtis, hoc opus, hic labor eſt;
Virtutem ex alto pedibus Senioribus addat,
Qui cura à ſenio debilitata fovet!
n Dn. Paſtorẽ Möſſingenſem emeritum, M. Baderum.
Abluis haud dubiè multos Badere lavacro
Baptiſmi, ut capiant Regna beata ſibi;
Aſt ærumnarum lixivia ſuſtinet omnis,
Quicunque in Terris ritè lavandus erit-

Inon. Neo-Paſtorem Möſſingenſem, M. Gözium.
Muta ribi haudquaquam nomen Simulachra de-
Aerunt, S
Gözi, Môſſingæ qui Neo-Myſta cluis.
ed potius Rpidis recreas quia vocibus aures,
Quas ribi de nitido ſuggerit aura Polo.
àm quoque Te recreat dulci rortuna favore-,
Decidit in Caſſes præda petita ruos.
. Simulachrur, Ein Goͤtz oder Bild. Kecreare, Ergoͤtzen.

—— -

XI. In

IIh Dn. Paſtorem Podelshuſanum, M. Cappel.
Copmpetit indubiè hoc nomen, Doctiſſime Cappel,
Edibus in ſacris ut reſonare velis.
XI. J
In Dn. Paſtorem Mehringenſem, M. Bloſſium-
Noſter Flos potius Frater quàm Bloſſius audit,
Dodtrinæ ac meriti fragrat odore ſui.
Inpn. Paſtorẽ Kuſterdingenſem, M. Küpferlinum.
Dum Küpferlinum dico, prænobile † Linum,
Echo ſucclamat, reddit eum celebrem-

Kuſterdingen / ein Ort / wo ein koͤſtlicher Flachs waͤchſt.

XIV.

In Dn. Paſtorem Kirchheimenſem, M. Wagnerum
Seniorem.
Wagnerus Senior noſter ſymmiſta refulget
Eliæ zelo, præco Dei egregius;
Eliæ Currum, ſi curſum abſolverit, opto,
Hlunc vitæ ſaturum qui vehat ad ſuperos.

14

In Dn. Paſtorem Degerſchlachtenſem, M. Eiſelinum.
Ferreus haud animo es, quamvis ſic nomine dictus,
Nec rigido, ut pagus nuncupat, Enſe feris.
XVI.

Inon. Neo-Paſtorem Romelspacenſem, M. Majerum.

Rom̃elspacenſis paſtor venerabilis in ſpe n. wgege
Majerus dubiaà, quod ſolet, antè funt; 1 Tunnes
jerus dubià, qu , z1
Vicinus noſter, Frater, Collegaque Jam re-
Audit, & & Cathedrà dulcia verba refert.
4 XVII.
In Dn. Paſtorem Oferdingenſem, M. Laiblinum.
Quid, Laibline, Libi Frater dulciſſime ſcribam?
De Foliis nomen, ſi mihi conſto, trahis;
Ut Folium vireas totus cum ſemine vivo,
Serò marceſcas, hæc Tibi Vota ffuunt.
XrVIII. ðèð
In Dn. Paſtorem Waltorffenſem, M. Majerum,

B Rev. Capit. Reuttl. Neo-Seniorem.
Majer, Conventũs noſtri digniſſime Sacri
Aſſeſſor, meritò jàm Seniorque cluis;
Hinc potius Major, quàm Majer, diceris, opto,
Ordine quò ſolito Maximus eſſe queas

I

I

1.

er

Invn. raſtorem Sclaitorffenſem, M. Entenmann.
Tota quidem ponatur Anas, ſed pectore tantu
Et cCervice ſapit, cætera redde coco,
Ritè Poëta* canit, verùm, me judice, Lotus
Entenmannus is eſt, undique qui ſapiat.
* Vid. Martial, Poët,
Xxx.
Inpn. Paſtorem Entringenſem, M. Buſchium-
Entheus es Buſchi, flammis cœleſtibus ardes,

Combuſtus nunquam, ceu rubus ille Dei.
. . Exod. 3.

XXII.
Inn. paſtorem Braitenholzenſem, M. Grüningerum.
Grüningere, Luum promittit amabile nomen,
quod pro nunc & poſt Nulterius vireas,
usque vigere queas.
XXII.
In Dn. paſtorẽ Pfeffingenſem, M. Schweiz erum, an.
Neſcio, cur noſtri nolint citò currere verſus,
Fortè, quod objectum debile terret eos.

Finale Autoris in Seipſum.
Cum neque culpandus, neque ſim laudabilis Autor-
Ipſe mihi, fluxum propria vena negat-.

XXIII.
Domini Autoris vices ſupplentur, ſcil. M. Joh. Phil.
Kieſeri, Paſtoris in Gomaringen.“
Omnia cùm videas in nobis, Optime Kieſer,
nec collata velis dona videre tibi;
Te nobis Oculum ſiſtis, dum vita manebit,
membris & capiti charus Ocellus eris.
Abſit ab hoc oculo pullus“ color & rubicundus,
irradiet candens, aureus & viridis!

* Color auer Symb. mortis. Rubicnndus Paſſionis Candidus honoris. Aureus divitiarum.
Diridis ſanitatis,

In Eundem, aliunde, ob fugam vacui, advolans, diverſi generis Tetraſt.
.Elige jam Propheta Poëta E
tergeminam fortunam- 3Pn
Kieſer nec calcar . ſubdere habebis opus
er, punctum annon laudis id omné feres?
Cingendum circum ſua tempora ſerta Poétam .
laurea & aurea certa corona manet Prophetam.

le. Cæſar utroq;

g. a1 lu ſ. ad cegnomen Kieſer, quod Latinis denotat Eleltorem.
S. vox Teuton Kieſer/ ranspoſit literulin i. e. inei, abit in vocem Keiſer.
v. alluſ ad præenom. Thilipp.

Caſar ex utroque oluit mellitiſ. Author.

4

à. divin, Proph. & Poct. Exemplo, P.45. V. 1. r c. 39. V. I. paranetice,uterque audit! weritoque

— ðů

—

——

———= — — — — —— -

—— — —

2

V

VierarbSelector Standard- Euroskala Offset

—

X

W

19

18

17

16

20ο
DERENDING Coxck

15

cuSs alance

12

11

Breviuſculis E. igrammatibuy, in
rum Paſtorum Nemina & Omin
concepta ab aliquo Confratrun
genere, làmantea non i

M. J. P. K. P. G.
Labanie Anno 1707.

7 8 9 10⁰

S Copyright 4/1999 VXMaster Gmbh wwWW.vXVWMaster. com

6

8

— —

REurrLINGX, LIIERIS JOH. IUISTI

4

3

2

1