LXIII13_fol_25
author: Tafinger, Johann Andreas

N 1245 11486579 021

Unnukuautnuunumwan

SERENISSIMI
POTENTISSIMIQAUE
PRINCIPISI

DOMINI

CAROLI.

DUCIS WIRTEMBERGIE
IECCIE.
COMITIS MONTISPELIGARDII

DYNASTXE HEIDENHEMII & IUSTINGE, AUREI VELLERIS

EQUITIS, inque CIRCULO SUEVICO GENERALIS
CAMPI MARESCHALLI,

DokhIM e WUITRIIII NOSNNTRI CLEAIENHISNIAMNI

SACRUM. NATALE F ESITIUM
XXVII.

DIE XI. FEBR. A. MDCCLIV. RECURRENS,
EIT IN

ILUS LZCEO &1U G«uHD EN1

D. XII. FEBRUARII HORA POMERIDIANA IIDA
ANNIVERSARIA ORAYTIONE XELIGIOS”ISSIAE

CELEBRANDIIM INDICIT,
OMNESQ MUSARUM MECENATES, PATRONOS atque
FAUTORES SUBMISSISSIME HICOMANISSIMEQUE .
INVITAT

M 10 4NES 1NWDREAS TAFINGER,

DICALIS GYMNASII PROFESSOR, ACADEMIE SCIENTIARIM REGIE BEROLI-
NENSIS, SOCIETATIIM, LITTERARIIM ELEGANTIORUM REGIE GorrI.
. GENSIS LATINAQHF IENENSIS, MABNADBRN-

Ssruo Ar DI,
Typis IOANNIS GEORGII COTTE, Jun. Typ. Aul. &Cineel-

Nſignem peregrinationes bene, ac diligenter inſtitutas & peregrinantibus, & totis,
quæ peregrinantibus connexæ ſunt, ſocietatibus adferre utilitatem, ii omnes
agnoſeent „ qui cum grano ſalis iudicare conſueverunt ea ; quæ tam
privatorum hominum, quam rei communis ſaluti conducunt. Non autem
intelligimus eos viatores, qui per luſtra devia vagantur, qui urbium magnarum,
palatiorumque ſuperbientium eauſſa conſpiciendorum peregrinantur, parum ſolliciti de
iis, quæ vel ad augendum proprium, vel patriæ totius commodum, fuiſſent comparan-
da. Qui tam inanem in itinere ſuſcipiendo præfixum habent ſcopum, tempus non ſo-
lum miſere dilapidant, ſed etiam conſcientiam exſurdare omni modo adlaborant, cuius,
utut cupiant compeſcere, penitusque exſtinguere morſus vehementiores &
numquam non redituros, adcuſatione per omnem vitam non liberabuntur. Caveant
itaque iterum iterumque peregrinantes pariter, ac peregrinaturi, ne diverſiſſimis, quæ
quotidie ſeſe offerunt, peceandi occaſionibus, huius ſæculi præſertim illecebris, in trans-
vorſum rapiantur, ne in pravas ſodalitates, quæ optime moratos haud infrequenter
iam corruperunt, præter opinlonem incidant, & huius æque, ac futuri ævi irrepara-
bilem iacturam patiantur. Multo autem aliter ſentiunt, qui ſibi ipſis ſapiunt, rebusque ſuis
conſultum volunt, qui peregre exeunt, ut cum fructu ampliſſimo domum redeant, ur
proſint Eccleſiæ, patriæ, orbi litterato, aut cuicunque alii, quam elegerunt, vitæ rationi.
Omnia illi in ſuccum ſanguinemque convertunt, quæcunque vel viderunt, vel audive-
runt digna memoratu momenta. Nullum profecto videris vitæ genus, cui itinera a vi-
ris prudentibus peracta non fuerint admodum utilia. Nonne in luce ubivis locorum
vivunt, qui vitam, mores, commercia, artes, ſcientiasque omnes exterarum nationum
explanare & didicerunt, & ad quamcunque deinceps vitæ rationem adplicare noverunt?
Quid de opificibus dicamus, quorum ſumma laus in eo ſita eſt, ut quid hic, vel illic
locorum ſit receptum, ſciant, & ex iis, quæ propius inſpexerunt, optimum quodque
ſecernant? Nemo præterea eſt, qui non intelligat magnum, & incomparabilem, quem
mercatoribus peregrinationes exhibent, uſum. Profecto plurimi, quorum nomina ſunt il-
luſtria, mercatores ea, quæ didicerunt, ſuis diligentiſſime ad finem perductis accepta
referunt peregrinationibus. Qui igitur mercandi artibus penitius cupit imbui, peter.
celeberrima Europæ Emporia, ibidemque iuri inprimis cambiali navabit operam. Ad-
ibit Pariſienſem, Londinenſem, Amſtelodamenſem, Venetam, Lipfſienſem, aliasque urbes
celeberrimas multas, quæ ipſi exoptatiſſimam mercaturæ addiſcendæ, inque exterorum
mercatorum notitiam perveniendi ſuppeditabunt occaſſonem. Et quid de eruditis
dicamus, de quibus præſertim dicere conſtituimus? Quanta, quæſo! omnibus vitæ con-
ditionibus eruditorum virorum itinera iam præſtiterunt emolumenta? quæ ſi quis negare
conaretur, diem ipſum negare, atque e medio tollere non erubeſceret. Quem fugiunt magna
magnorum eruditorum in patria noſtra exempla, qui peregrinati ſunt cum laude ſum-
ma, cum gloria, & utilitate numquam intermoritura, qui ea, quæ in immortalis nomi-
nis patria Univerſitate imbiberunt, novis apud exteros conquifitis adauxerunt, orna-
runtque acceſſionibus? Quem latent Theologi ſummi, Iurisconſulti celeberrimi „Me-
dici dexterrimi, philoſophique acutiſſimi, quos vivos partim, partim mortuos venera-
tur patria noſtra, qui in exteras ſeſe contulerunt terras, qui cum eruditiſſimis omnium
ordinum viris ſunt verſati, laudatiſſimisque undiquaque conglomeratis domum redierunt

.2 — . 1: . RN.—— . . . . . 2
ſpoliis, inque ſuis deſtinationibus omnibus Veros peregrinationis fines, qui ſunt linguæ,
regionis, religionis, rerum geſtarum, morum, & virorum clariorum notitia, indeſinen-

ter obſervarunt? quorum proinde ſemper honos, nomenque probum, laudesque
manebunt.

Sufficiat ex his nominaſſe Noſtrum Famigeratiſſimum D. D. PFAFFIIIM. Quan-
ta cum fama hic conſummatiſſimus Theologus eſt peregrinatus, quanta cum gloria
ad Wirtembergenſes lares rediit, quam mirifice totam Wirtembergiam ſuo No-
mine, ſuisque ſeriptis, vaſtiſſimam eruditionem omni ex parte ſpirantibus, illuſtravit?

Quem

—

Quem inſuper latet S. R. d. D. COTTA, qui & peregrinationibus per totam fere
Europam ſuſceptis & ſcriptis maximæ litteraturæ teſtimoniis luculentiſſimis Theologus
factus eſt vere famigeratiſſimus? Nec vero deſunt nobis iurisperiti, ſummo cum
honore peregrinati, ſummoque cum adplauſu in dulciſſimam patriam reverſi. Solem
& phœnicem iurisconſultorum noſtrorum maximum jure optimo veneramur
illuſtriſſimum Noſtrum L. B. de Ze?CH, quem patria, quem eccleſia, quem respublica
litterata omnis ſummum a Deo ſibi conceſſum pie exoſculatur munus, vitam Eidem cum
bonis omnibus ex animo precata. Quam inclutum porro peregrinantium exemplum
vVeneratur ſplendidiſſima Tubingenſium Muſarum ſedes celeberrimum iureconſul-
tum D. D. HOFFMANNIIM, cuius & apud nos, & apud exteros in deliciis habetur
nomen? Ecquid de Medicis & præteriti, & præſentis ævi dicamus? in aprico eorum
poſita eſt fama, quam peregrinationibus ampliſſimis reddiderunt prorſus immortalem.
Stupendum ſummi D. D. GMEHLINI ad Sibiricas, barbaras, ignotasque terras ſuſce-
ptum iter nulla umquam delebit oblivio, nullusque antiquitatis dens corrodet. Haud
diſſimilem itineribus ſuis glorioſiſſimis adquiſiverunt famam exoptatiſſimi Tubingenſes
Artis medicæ Profeſſores Dominus SIGWARTIS, & MEGLINGIIS. Philoſopho-
rum cum laude peregrinatorum copia proſtat bene magna, multisque oppido nominibus
celeberrima. Non poteſt non hic noſtram ſubire memoriam pientiſſimam ſummum to-
tius hujus univerſi decus B. BILFINGERIS. Quam atiliter eſt admirabile hoc eru-
ditionis portentum peregrinatum, quam honorifice eſt ab omnibus, qui ſcientiis
largius innutriti ſunt, ubivis locorum acceptum, quamque inſignibus honorum tropæis
onuſtum domum rediit? Cujus diſcipulum, ex aſſe magnum, non poſſumus non
magna cum pietate excitare, illuſtrem quippe Dn. Profeſſorem Tubingenſem KRAFF-
TIIIM, qui peregrinationibus, & libris immortalis famæ documentis Mathematicum
ſummum& Aſtronomumpræcipue, nulli umquam uspiam ſecundum, ſeræ poſteritati ſeſe
commendavit ſuſpiciendam. Multa quoque cum voluptate memoramus celeberrimum
Philoſophum Tubingenſem, Dn. SCHOTTIIM, qui cum inſigni fama eſt peregrinatus
cumque ſimili honore Tubingæ degit Profeſſor celeberrimus.

Qui noſtris peregrinantur temporibus artium liberalium, ſcientiarumque ſectatores

vel Theologiæ, vel vaſtiſſimo iurisconſultorum campo, vel arti medicæ, vel denique Phi-
loſophicis, Mathematicis, Philologicisque ſtudiis ſunt intenti. Theologus itaque abſolutis

in patria uni verſitate ſtudiis peregrinaturus, Germanicum, Italicum, Gallicum, Belgicumque
ſibi proponet iter perficiendum, viros famigeratiſſimos ubivis locorum ſaluraturus, eaque
omnia, quæ viſu ſuntrariora, indagaturus. Quod ad iter Germanicum ſpectat, per Hanno-
Vveranam urbem, quæ illuſtriſſimum Dn. de MuIINCHHAUSEN Muſarum alit Apollinem,
Gottingam inprimis pervolabit, ſummos ibidem Theologos, incomparabilem MOSHE-
MIIM, FEUERLINUM, HEIIMANNIIM, RIBOVIIIMCIIE, exoſculaturus. Cum vero
Theologum Philologica mirum in modum exornent ſtudia, alterum quoque Ciceronem,
ill. GESNERIM, demirabitur, haud quaquam negleétis aliis in omnibus ſcientiis celeber-
rimis viris, PUITTERO, KOEHLERO, SEGNERO, BRENDELIO, MICHAELE, COLO-
MIO, EDEKINDO, ZINNIO, ALCHIO, atque HAMBERGERO. Relicta Gottinga

Halam properabit, maximum ibidem orbis eruditi Phoſphorum WOLFFIIIM, ſummum

acutiſſi. imumque THEOLOGIIM BAIUMGARTENIIIM cum ill. Academiæ Naturæ Curi.

oſorum Præſide BIICHNERO tota mente deveneraturus. Halenſi adiunget lenenſem uni-
verſitatem, cuius vere magnum Theologum, magnorumque filiorum parentem grandæ-

vum, cum plurimisorbis eruditi luminibus, N ALCHIUIM ſtupebit. Marburgenſis, Gieſſen-
ſis, Rintelenſis, Lipſienſis, ittembergenſi is, Helmſtadienſis, Altdorffina, Erlangenſis, Argen-
S tinenſis,

tinenſis, aliæque complures Muſarum ſedes, Theologos ipſi offerent honorandos famigera-
tiſſimos. Similes vere magnos & in Italia, & Gallia, quæ Sorbonicos veneratur inſignes
Theologo s, & Anglia, Londinenſibus, Oxonienſibus, & Cantabrigienſibus Theologis in-
primis celeberrima, Bataviaque, celeberrimis Leidenſibus, UItraiectinis, Franequeranis,
Groningenſibus, aliisque plurimis Theologis, iure merito ſuperbiente, ſacrarum
Litterarum interpretes Doctoresque offendet, quorum omnium notitia ipſi erir admo-
dum proficua. Iureconſultus e noſtra peregrinaturus patria cum germanicis Univerſita-
tibus celeberrimis omnibus coniunget Viennenſe, Wezlarienſe, & Ratisbonenſe iter,
inque his iuſtitiæ Emporiis perinclutis doctiſſimos non ſolum, & fama ſuper æthera no-
tos iureconſultos, perilluſtrem BINAVIIIM, perilluſtrem CRAMERIM, perilluſtrem
HARPPRECHTIM, &multis nominibus immortalem perilluſtrem NETTELBLA-:
quibus Wezlaria gaudet ampliſſimis iuſtitiæ columinibus, perilluſtrem SENKENBER-
GIIIM, perilluſtrem K NORRIIIM cum plurimis totius imperii, quæ Viennæ degunt,
ornamentis præſens venerabitur, ſed etiam compagem, & formam, proceſſumque to-
tius imperii ſolidiſſime addiſeet. Medicus proficiſcendi deſiderio infiammatus Argen-
tinenſem, Pariſienſem& Leidenſem Univerſitatem adibit, deprehenſurus ibidem viros in
omnibus medicinæ partibus verſatiſſimos. Nec denique philoſopho peregrinaturo
conquerendi præbebitur anſa; in omnibus enim Europæ partibus philoſophiam magni
haberi, certum, & extra omnem controverſiam poſitum eſt.

Patet ex adhuc dictis, quantum in omni vivendi ratione peregrinationes exſerant
commodum. At quod navigantibus in vaſto mari evenire conſuevit, ut qui plus vice
ſimplici longinqua Oceani ſpatia emenſi ſunt, horrore tamen metuque denuo perfun-
dantur, quando in altum tendentibus, ac a terra demum omni remotis

Cœlum undique, & undique pontus
Occeurrunt,

id nobis Berolinenſe iter memoraturis accidere haud diffitemur. Veneratur enim
Berolinenſis urbs alterum Salomonem, potentiſſimum Regem ſuum Pridericum, in
quo acervatim & cumulatiſſime congeſtum dixeris, quod ad Exercitus Ducem, ad
ſtatuum Miniſtrum, ad Philoſophum incomparabilem umquam usquam requiri po-
tuerit. Regis ad exemplum tota urbs compoſita eſt, & philoſophia, virtutis illa
exoptatiſſima indagatrix, expultrixque vitiorum inprimis lætabunda triumphat.
Triumphat illa per ſuum Maximum Regem, perque viros Academiam ſcientiarum mi-
rifice illuſtrantes III. Dn. de MAIPERTIIIS, ELLERLIIM, HEINIIIM, EIILERIIM,
PORMEIIIM, SISMILCHIIIM, LIBERKIINIIM, SPREGELIIM, BAIUMGARTE-
NIIIM, KIESIUIMQIIE optimum, honorificentiſſimumque WIRTEMBERGI ci-
vem, ornamentumque patriæ noſtræ præfulgentiſſimum. Videris Berolini, in
celeberrimo iſto Muſarum oceano amiciſſimum Minervæ cum Marte connubium,
quod exoſculatus quoque eſt præſens CLEMENTISSIMIS PATRLE NOSTREÆ PATER
CAROIL.US, cuius viceſimum Septimum, undecimo Februarii recurrentem,
Natalem diem cum bonis Wirtembergiæ civibus omnibus celebrabit illuſtre noſtrum
Lyceum, ſuam pietatem Oratione, ab Oratore novo quidem, at bono tamen cive
publice proximo duodecimo huius menſis, Martis nimirum, die, de felicitate rei publi-
cα, quæ principem veneratur, Muſarum Amplifcatorem atque Amatorem, recitanda
tanto Principi, tantoque Nutritio teſtificaturum. Rogamus itaque
omnes Muſarum noſtrarum Mæcenates, Fautoresque, ut actum huncce ſollemnem
præſentia ſua ſplendidiſſima condecorare haud dedignentur. P. P. Stutgardiæ Dom.
Septuageſ. MD CCLIV. ð

„

SERENISSIMI

POTENTISSIMIAUE

P

RINCIPIS.
DOMINI

CAROLI.

„DUCIS

2

3
„

2
5

A B C D E F G H

₰
AO
—
„

WIRTEMBERGIE
& TECCLE.
S MONTISPELIGARDI.

DENHEMII & IUSTINGE, AUREI VELLERIS
inque CIRCULO SUEVICO GENERALIS
CAMPI MARESCHALLI,

NUTRIIII NOSNTRI CLEMENNISNTMTI

W NATALE FESICUM.

XXVII.

FEBR. A. MDCCLIV. RECURRENS,
EI IN

R& ICEO NRlG ARDIENSTI

* . FEBRUARII HORA POMERIDIANA IIDA
1RIA OKATIONE RELIGIOSISSIE

CELEBRANDUIM INDICIZ,
. IUSARUM MECENATES, PATRONOS atque

8 SUBMISSISSIME HUAMANiSSIAEQNUE .

INVITAYT
NWNES ANDREAS TAFINGOER,

&E PROFESSOR, ACADEMIXE SCIENTIARIM REGIE BEROLI-
TUM, LITTERARIIM ELEGANTIORIUM REGIA CGorTIN.
„ ½ NSIS LATINAEQHE IENENSIS, MEMBRIIM. .

STuTG ARDI,

„5 NIS GEORGII COTTE, Jun. Typ. Aul. &Cineel