miflaticum Doftrum prout eis opportunum fuerlt, agere %0% negligant,
XIX. Sı Werra in Regno furrexerit, quam comes per Je comprimere non

pofit , filius nofter cum fidelibus noßris eam quaNtocIUS comprimere fludeat , antequam

malum in Regno noftro accrefcere poflit. ‚ ‚
4 XX. Vt filins noffer cum fidelibus noftris in illa parte Regni moretur , ubi
' mnaior neceffitas fnerit: & nemo in villis noftris, vel in villis uxoris noftrae maxfßo-
naticum Accipiat : & nullus homines noftros five alios depraedari audeat: & eorum,
qui nobiscum x_zädupt, beneficia, & villae fub emunitate maneant. Quod fi ah'quis
praefumpferit, in triplo componat, ficut ille, qui in trufte dominico committit. Et
qui in villas Epıfcoporum, Abbatum, vel aliorum fidelium noftrorum depraedatio-

nes fecerint , ficut ın Capitularibus anteceflorum noftrorum, & in noftro contine= ı

_ tur, emendet. ; D /
‘ XXI. Vtnemo defpiciat lıteras noftra auctoritate , aut filii noftri nomine
fignatas , vel eorum , quos in hoc Regno cum illo dimittimus: neque inobediens ft,
_ quae fibl mandata fuerint. Quod fi praefumpferit , ıta multetur , _f&c4t i% capityulari
Avi €& domni ac gexzitoris noffri Continetur. / .
; XXIl. Monendum quoque & hortandum, ut fidelium noftrorum , qui
cum filio noftro remanferint , nullus in confilio tardus appareat:: Sed unusquisque,

ut fbi melius vifum fuerit, loquatur, & poft omnium lecutiones, quod melius vi-

fum fuerit , eligant.

XXIIL Qualiter Regxum, quod neceflitate Britzonibus quondam iuramen-

to cofirmatum £uerat, quia de illis, quibus firmatum eft , nullus fuperftes eft, a fi-
delibus noftris recipiatur. ; / V / V
7 XXIV. De Regno Aquitanico. u
ı XXV. Vt poftnos, cum his‘, quae nobis ferenda funt , pergat, primum
Willebertus Epifcopus deinde Arnoldus Epifcopus , & deinde Wala Epifcopus: Et
ut filius nofter , & alii noftri fideles ad hoc fudennt , ut nihil novi aut mali in hoc Re-

D }

%o furgat, quod aut per equites, aut per curfores pedites non fiiamus , quia de veltra

profperitate , ficut de noftra , femper (follicitierımus. Et i zepores »offri, filiifra:
zris noftri, (“i patris imitantes exempla, poft nos pergere, &* contra nos infurgere
woluerint , non expe&tetur, ut commendemus fidelibus noftris , ut nobis occurrant:

fed prout plenius potuerint, {tatim ut hoc cognofcere potuerint , nobis in adiuto«

rium , prout citius potuerint, veniant5 & hoc omnes /emper Warniti ünt.
/ XXVI. Vtcaftellum de Compendio a nobis coeptum, pro noftro amore,
8& veftro honore 5 perficiatur in teftimonium dilettionis veitrae erga noftram be-
nignitatem, D ' BA ) 05
XXVII De civitate PariGis, & de caftellis fuper Sequanam , & fuper
Ligerim., & utraque parte, qualiter & a quibus inftaurentur ; fpecialiter etiam de
caitello S. Diony{ii. N E,
— XXVIII. Wlframno;, & Gauzmario, & Hadeberto aurificey ficuti fta-
tuimus , Ita permaneant. W E
OR XXIX.

M g
\\M E.'
M Jg

T nObi,
Qaliter
ACCEPf1g
üt &
0S Vl

iln

MEr MOn
DieQM

ir übi
C WÄo-
} Eorum,
Salg
ü E
datio«
Otinee

Nomine
erg
alr

. 48898 )( % X SEL 15
XXX. Qualiter hoc perficiatur „ & ad effettum perveniat, quod Nort-
mannis dari debet de conjeCto. S / |
XXXIL De honoribus Bofonisy Bernardi, & Widonis, & aliorum illas
1‘Vu1n partium > &z de (,‘;5PPiJ'‚ (é" 4[_ii.f ”€gbtißf07'iéll.f; Vldéllcet Utjl.ld36i dent d€Ciﬂ‘läl’ﬂ‚
& negotiatores Chrftiani undecimam.. . '‘ N N
XXXIL In quibus ex noftris Palatiis filiusnofter , fi neceflitas non fuerit,
morari, vel ın quibus foreftibus venationem exercere non debeat, Carifiacus pe-
nitus cum foreftıbus excipitur. Silvacus cum toto Laudunenf fmiliter. _ Compen-
dium cum caufia fimiliter, Salmonciacus fimiliter. In Odreia villa porcos non ac-
cipiat: & non ibi cac/er, nifi in tranfeundo, In Attiniaco parum cacier. In Verno
porcos accipiat tantum. Arduenna penitus excipitur, nifi in tranfeundo: &villae
ad fervitium noftrum fimiliter, In Ligurio porcos & feramina accipiat. Ariftallium
cum fore{te penitus excipitur. In Lensy & Wara, & Aftenido , & feramina &z
porcos capere poteft, In Rugitufit, in Scadebolt, in Launif, tantummodo in tran({i-

tu, & ficut minus poteft, In Crifiaco fimiliter. In Lifga porcos tantum accipiat,

XXXIL Vt Adelelmus de foreftibus diligenter fciat, quot porcı & fe-
Xamina in unaquaque.a filio noftro caclata fuerint. SA A }
Poftquam Dominus Imperator Karolus adnunciavit generaliter in populum

' de füo itinere in Romam, _& quia ordinatum habeat, qualiter filius fuus in regno _

ifto confiftat. Et tunc juflit Gauzlenum Cancellarium , ut haec fequentia capitula in
populum recitaret - - - Poft haec le£ta capitula dedit omnibus licentiam ad fua re-
deundi, . e ' ; _ / - 8

f
x
"""“?"\ Ag %8
* F< A $
&> S AD A

Ad. Cap. IL f 58

Sehns: Oblation der Herrfchaft Plauen an die Trone Böhmen,

de A. 1327,

os Henricus Advocatus de Plavve fenior & Henricus ipfius fliuss fenior, re-
cognofcimus tenore prefentium & fatemur , quod \icet olim Progenitores 0«
/#ri bonzse memofig 4 quondam Viris fpettabilibus » Comirzbus de Eberffey#
Berr@ Saxomice, Yetroatktis temporibus dominium eorum in Plavve, quod nunc tene-
mus & ad nos ex fuccefliöne legitima devolutum, /% feodo verepifle ac etiatn poffe-
diffe zo/ antur , tamen quia dudum eorum Comitum genetatio, ıta quod fuper{tes.
nullus remanfit, penitus eft extin£ta, multorum fapientum » quös fuper eo requifi-
vimus, fumus certa & fana informatione eo dotti, quod ipfum noftrum principale‘
dominium cum omnibus fuis juribus & pertinentiis in feodo a quocunque ‚Domino- -
rum nobis placuerit, nunc recipere ac tenere licite valeamus. Nos igitur ob fpe=
cialis amoris affe&tum , quem ad Magnifici Prineipis Domini noftri, Domini Johannis _
Boerise & Polonise Regis illuftris ac Comitis Lueemburgenfis CelGtudinem gerimus,;
ipfius nos recognofcentes efle feodatarios & vafallos , pralibatum noffrum dominium '
in Plavve cum munitionibus & bonis; videlicet caftro Lubovv> munitione Johanns-
grün ; caftro Schoneck; munitione PlonsvvicZ s munitione Lapide di&a, munitione -
Tirbit & Gransdorff cum etiam villis &c, noftro heeredum ac fücceflorum noftrorum, :
Dominorum in Plavve, nomine recepiffe in feodo, _& ab ipfo tenere-ac pofüdere

jure & titulo feodali &c, Dat. Pragse XVIII, Calend, Apftilis 1337, —

— GStehet in Deeklerg Reußifcher Stammtafel, pag. 272

%. ‘ 8 X * X <
Ad. Cap. II. f 13

Privilegium Caroli IV. pro Rudolpho de Lewenftein, Canonico Her-
bip. uc fratri fine heredibus defundo, in Comitatum Lewenftein poflic_
“ füuccedere, dato procuratore Epifcopo Herbip, an, 1360

® / ir Karl. Bekennen &c. Daz wir angefehen haben, die iteten getrewen
dienft, die vns vnd dem Reich der Erber Rudolph von Lewenftein Kor-
E _ herre zu Wirczburg, vnfer lieber andechtiger mıt feinen eltern vndfrun-
den, Oft nuczlich getan hat , vnd furbaz tun wil, vnd mag in kunftigen zeiten,
vnd tun vm die gnade, mit keyferlicher macht, vnd mit rechter wizzen. wer daz fa-

che, daz der Edie Albrecht grafe zu Lew enftein fein bruder, on mannes leibes _

erben abgienge, daz denn dıe herfchaft, von Lewenftein, vnd waz derfelbe Al-
brecht, von vns vnd dem Reich zu lehen hat, an den Egenanten Rudolfen, on alles
hindernuzz geuallen {ol. vnd wann er ein geiftlich man vnd geweihet ift. vnd fo-
licher lehen nicht behalten mag: So geben wir ;m einen lehentrager, den Erwirdi-
gen Albrecht Bifchoff. zu Wirczburg vniern lieben Furften vnd Andechtigen vnd
{eine nachkomen Bifchoue zu Wirczburg die in czeiten werden, daz fie ym die
eyenante lehen feine lebetage als vormunde getreuwlıchen tragen fullen : auch in
f{ulcher befcheidenheit , wann er abget vnd geftirbet , daz denn diefelben lehen

wider an vns vnd daz Reich flechterlich geuallen. wer aber daz derfelbe Rudolft .

Leye wurde, vnd dıe egenante lehen an in verviellen als dauor begriften ift , vnd
er leibes mannes erben gewunne, {o {fullen fuiche lehen vff. diefelben feıne mannes
erben, nach lehens rechte geuallen. vnd _ uff fie erben. Mit orkund &c. Geben ze
Nuremberg. Annis quibus fupra. An dem neheftei Montag vor fand Marien
Ma{g;dalenen tag. Regnorum &c. Per Dominum Imperatoreim, Johannes Eyfte-
tenus, Rn W . ' ‘
‚ In Glaf, Sylloge Anecdotor. num, 1832.

Num. XI. }

_ Militum Wolfskehliorum, de vendito Ecclefiae Moguntinae Caftro
W Wolfskehl & Comicia in XIl Villis &c. pro CL marcis, An, 1252. '

j

. Tos Albertus & Öefhéi‘dus Mztzte;, & Embrico ﬁliqu fratrıs ipﬁus“} Gerhardu:_sj
A de Wolfeskelen, Tenore prefentium publıce proteftamur - - - quod Ca-

\ ftrum noftrum Wolfskele , c& Comeciam quam habemus in tredecim villis , {Ci-
licet Wahfenbiblos , Crumbftat , Hoven, Bübensheim , Stocftat „ Pfopfenheim,
Bunesheim , Erevelt, Leheim, Herlesheim, Dornheim, Biblos, Godelo, & In
— duabus curtibus Monachorum Hegene , videlicet ın Riethufen , ac medietatem il-
Lauriffenfi ; Forum etiam panis & vini in Biblos, wendidimus' pro_ Centum & quin-
— quaginta Marcis denariorum Colon. Venerabili Domino noftro Gerhardo Archie-

ifcopo Moguntino; & idem Caftrum ,' ac-omnia jura, que in omnibus fupradietıs
£abu;fmus & habemus, refignav1iımus '& refignamus in manibus eiusdem Dommi' no- .
ftri, & fimpliciter renuntiamus eisdem., aC preiftamus ei Warandiam eorundem.
Ipfe quoque Dominus nofter Archiepi/copus £7es ‘manfiones , que Burgen dicuntur
vulgariter , nobis & legitimis noftris heredibus conceflit in Caftro preditto perpe -

tue poflidendas, quarum unam ipfe Dns. nofter ad ufus & commoda fua de bona
voluntate noftra recipiet & tenebit, quam _ duxerit eligendam; & illı , cuius man{io

illa extitit in ipfo caftro , aliam aream affignabit, cul, domum edificanti In illa, -

dietus Dns. nofter ad conftructionem ipfius competens dabit fubfidium, Prä“{‚ ‚vi-
- A ‚ _ | ebitur

HGG

_ MKus juris, quod Wiltban ‘ vulgarıter diciturs prout , dicta fententia in 8]£udicio\

W Her.

AS

Ol

Ctrewen
&in Kr
frn
7 Zeite,
1a2l
$ Jeibes_

AL

y
vad {
EI'»‘H‘IÖF
gen vnd
yın die
auch in
n lehen
| ?\"döß‘ﬁ
aag
e Mannes
TebEn /
1M?i"l?!l
Erfe-

R0M

Caıg

AW

/

rhardıs
d @
M f fCi‘
AA
,&
tem 1
y dlco
! CJ gu
Archie“
)f3(h&l3
ynl 00°

\;undem'.

d;'(/(fffl”'
opet”
de 0002
saib0
g 1,
.0ut Vl
debit0

R N

_ debitur expedire 3 nec aliquem de St‘aregenbefg in predi£to: Caftro ullo üm’quam /

tempore collocabit. Nos etiam promittimus bona fide, quod di&um Cafrum com-
Servabimus, & cuffodiemus fideliter ad honorem & utilitatem Ecclefe Moguntine, in
Cuius fervitio nos &> heredes noftri tenemur & volumus Perpetuo permanere. Ackum

Moguntie, Anno Domini MCCLII. XL. Kal, Julii. 4 W
uu u} uu Extat in Codice dipl. illuftris Dn, de Guden, Tom. I, pag. 625

Y

2Num. XE

* f Y ° A I # ) . 4
; ; } NS ;
L OTEL SAL OL OL SO EDLG BL P B OL &%éö%éc‘>%%é%éc}%ég" ‚‘E‚\_g‚\‚\ Z \Os SA \A p A
J%\J%\l:%\?ä'%\lgxt > @OS ZON 0OR 79 / 705 70 708 708 755 7 \r\%/ ’\""'\'\’%\I\l'\'H"'."\’.\/\a’\l\(\l\
A $ Ä C N .

\ Officium Vicedominatus Ruf’cebérg 1n Eichsfeldia hereditärii ; cum

bonis fere immenfis , venditur Ecclefiae Mogunt. ab Henrico deHanftein -
LAn ' pro exili vitalicio An, 13 230 a

\ N os Heinricus, Yicedominus de Rufteberc , Miles, tecognofcimus per prefentes,

ac univerfis ad quos prefentes pervenerint , cupimus fore notum ; Quod de
- confenfu & bona voluntate Luckardis uxoris noftre legitime, non metu ali-
uo nec minis intervenientibus , immo libere & voluntarie , verndidimus Reverendo -
omino noftro , Dno Mathie, Sce Maguntine Sedis Ele&to & confecrato & fue Ec-
clefie Mogunt. officium Vicedominatus noftri in Rüfteberg , cum omnibus fuis Juri-
bus pertinentibus, & pertinenciis. Item Curiam noßram in caffro Rufteberg.. Item
VIIL manfos circa ipfum caftrum fitos, _ de quibus duo manfi poffunt a Widerinde
de Suen pro XVI. marcis reemi. .‚Item %edietatem ville „Arnshufen cum tribus
mandis 1bidem fitis, que bona'a Luppoldo de Hanftein pro XL. marcis puri argent£
poffunt reemi. ” Item medietatem ville Schachtebeche , Yiberam .& folutam. . Item

AUIL, manfos in Bortvvolde , quorum VII. funt liberi & Loluti, & tres ex eis. pof-

funt ab Hermanno de Schardeberg pro X marcis puri reemi, & duo ex eis poffunt

; a Wezelone de Rengolderode Milite pro IIl. marcis cum, dimidia_ marca pur

reemi. Item molendınum in Schwabbach liberum & folutum, Item IT manfos An
Rengolderode liberos & folutos. Item medieratem wville Rodenbach prope Mengol-
derode, & medietatem Decime ibidem , liberas & folutas. Item carias in foro Iß
caftro Ruffeberc. Ytem medietatem antiqui Cafri, que poteft reemi a Luppol do de
Hanftein pro VIIL. marcis puri argenti, quam medietatem idem Luppoldus rede..
mit a Gozwino Siffridi. Item medietatem Montis ditki Kalenberg, preter dimidium
manfum quem fewe# /x feodo a nobis Heinricus Stephani - - - Item in Swabfelde
duos manfos, Item medietatem wville Eychfirud cum dimidia decima ibidem. Item
dimidium montem de Dorrenberg , prope Fridewarterode. Idem medierntem wille
Schörbrandeshays cCum dimidia decima ıbidem. ‘Item II manfos in Ruprechteshu-
fen, qui a Johanne de Gandera pro XII. marcis poflunt reemi. Item unum man-
{fum in Ruprechtshufen qui poteft a - - relidta Heynonis pro V. marcis & uno di-
midio fertone reemi. Item IM. manfos ibidem in Ruprechtshufen , quorum alter
dimidius poteft a Luppoldo pro VIII. marcis redimi, & alium alterum dimid. man-

£um idem Luppoldus occupat de fatto. Item unum manfum in Iltwenshufen, quem

occupat: Luppoldus de facto. Item unam cariam in Hanffein , ubi antiqua camina-
ta itat. Item omnia bors noffra alia, magna &r MinUtA, uéz;qngxé* in Civitatibus,
willis , decimis , pratis, agris, montibus, vallibus , paftuis, filvis fita; Kı qua . plura
nobis infclis poterunt experiri, quod nobis nolumus imputari, fupra dieto Dno.
noftro - - Maguntino & fue Ecclefie vendidimus , cum omnibus fuis juribus, _ per-
tinentibus , & pertinenciis eorundem perpetuo poflidenda ; & eo jure, quo noftri

£rogemtores & nos dinofcimur’ea hattenus pofledifle: excepris Vafallis nofris , &*

enefictis Ypiritualibus ac bonis feodalibus, que ad nos pertinent, & excepta deci-

‚ma nofßftra in Gerwardshufen, quam Luckardis uxor noftra . . dudum legavit Ec«-

clefie beatı Martini in Heilgenitad. In cuius vendicionis reftaurum pred, Domi-
nus - - Mathias - - & fua Ecclefia , nobis;& uxori - - fingulis annis in fe(to beat£
Michahelis ad tempora vite noftre XXV. marcas puri ärgenti nomine penfionis z
Ttem Centum & XXV. maldra fliginis , L% maldra avene , XX. libras cere ı &1%V'
d ; - . G ' plaudtra-

8 8 X X X E

Famulus de Ruteberg & Miles de Avacoude transferunt caftra

‚ejus legitima, Simon & Otho eorum liberi notum facimus, Quod cum Hako
de Rutenberge, famulus, caflrum de Rutenberge , quandam terram .dittam

‘ / niverfis praefentes litteras &c. _ Nos Johannes de Benthem „ Mechtildis uxor -

Wefterhof, quandam domum ap. Hesne %ua”m poffedit Alpertus dictusReech; quan- .

dam domum ın Wilsne , tres domos apud Stegen , .duos damos apud Beerza „ quan-
dam domum ap. Anewede, quandam domum apud Ane, domum di&tam Rede-

rinc ap. Larevvolde &c. domum di&tam Cloefter apud Coevorde, & 4 domos cum

_ quadam cafa ap. Scherpenfele. Item heredes quondam Hesekini de Grave &c,
Item Rodulphus vanden Stade duas domos fitas ap. Stade ; Item filius God/calci de Dal-
veshem , quandam domum di£tam Grotenhuys ap. Dalvvashem, ‚Item Alphardus

de Seuren, quandam domum dictam, Goethus apud Vilsen jure minifterialı: Item Do-_

minus Svvederus de Abekevvoude miles cafırum in Daerffeden, judicium 8& quandam
decimam apud Renen cum fuis pertinenths, Item Johannes de Ameronghem quan-

—_ dam infulam {itam contra Hofteden in Noda, Item haeredes Gevvardi filii Waithe« -

ri, quaedam bona & decimas fitas fupra montem ap. Renen, Item Berrholdus We-
ne, quaedam bona & decimas fitas In Merfe, fuper montem &.inEls. ‚Item . Theo-
doricus di&us Bovie, quaedam bona, quorum nomina ignoramus, jure homagii a

nobis & Comitatu de Benthem tenere in feodo dinoscuntur ; _Nos praehabita delibera-

tione fufficienti, omne. jus quod nobis in hominibus & nobıs praefcriptis, feu etiam -

in quibuscunque allis ibidem conftitutis, quaead noslegitime pertinent, Reverendo
in Chrifto patri ac Domino Johanni de Dieft, Epifcopo Traject. pro certa 1umma
pecuniae nobis ab eo integraliter perfoluta de confenfu omnium. haeredum noftro-
rum vendidimus unanimiter & transferimus per praefentem &c. ‚eosdem homines
a juramento nobiıs praftito penitus dimittentes. In cu)Jus rei te{timonium pro nobis
& noftris hagredibus figilla noftra duximus praefentibus apponenda. Datum anno.
Domin_i.MGCQXXVIII. feria fexta poft Dominicam Quaf modo geniti. . S
'Extat, in Hede Hiftor, Epife. Traject. pag. 241 W

Num:

Eg
|
(

4é>fj de
dalior
hunc M
Er MM
COMtTAC
dets

bar

afgn

® n 8R X A& X B w

al | ; d CD R D.B
UM {op- ; n . RET E GE OE e
S Miles de Boefinchem vendit caftrum füum. —
u?f>?3f go Hubertus dictus de Boefinchem, praefenti {cripto proteftor & recognofco,
am me Nobili Viro, R. Comiti Gelrenfi & Duci Lymburgenfi , caftrum meum
IM — dictum Kulenburch de lıbera mea volüntate , necnon de com/en/4 domini SUVE-
b deri de Bofinchem, Militis.avunculi mei charifüimi, Theod. dicti Splinter, fratrıs mei
i an & allorum amicorum meorum', pro C. 1ibb; Höll denar. haereditarie vendidiffle, in
7 hunc modum: „Quwod ipfe Comes vel /ui haeredes de ipfo caftro proficuum fuum facere
elrn Poserunt €&p utilitatem contra quoscunque : NEC hoc ego Hübertus nec mei haeredes
\ qu‚i ; contradicere poterimus , nec debemus vel.impedire,. Ego etiam Hubertus prae-

dittus ac mei haeredes a Comite praedicto {u1sque haeredibus cafrım praedittum
/ haerveditarie tenebimus & poffidebimus jure Zutphanienfi , pro di£tis vero C., libris _
aflıgnavit mihi idem Comes & meis haeredibus bona fua.apud Laxmonde & Lanxfme-
re Jacentia, prout ad ipfum fp_e&ar_g dinofcuntur , titulo pignoris tenenda & pofü- .
denda in eadem , dum {ibı placuerit quae C. libris monetae. praediftae redimere
. D3 PMEHSU q ; @ p & e
D ; Ppoterit & dequitare. In teitimonium & robur hujus figilum meum praefenti lite-
VWa rae duxi appendendum; nos etiam Svvederus de Bofinchem mites &c. 'Ih. Splinter
qui huic facto interfuimus , -ügilla noftra in teftimonium praemiflorum ad petitionem
Huberti praeditti ,praefentibus duxımus apponendae. Datum ap. Noviomagum anno
Domini M, CCLXXXI. feria VI. quae fuit dies virginis: beatae Ceciliae, *

.. C\1m

‚_ „Exé_a_t m '_H'c:da Hnﬂorprfc 'I‚'raj_{e&. p3g. zz3{.„_.

M E E ET TT OTA STA SKKL E LO LO OLTE S EOTOAN
dr wsor a A Dat k E
QUans ; E | D X E E W ;
i ”' Miles de Buzinchem poflidet caftrum Vianen, _ '
ääm ' } ohannes Defi gratia Traje&. Ele&us omnibus falutemin Domino. Noverint uni-
Al “ verd; QU‚°‘_1‘ meritis plur1jgn'o;rgm‘labo:ru‘t_n__ & etlam onerum , ac gxpe_nfarur‘h di-
dl „ lecti Domini suvederi de Buzinchem militis; quas affidua follicitudine & cura
nhardud pervigilı pro Eccleﬁa__leaje'&énﬁ'noi_lr1 praedecefloris b. m. Domini Henrici &
MD noitris temporibus fuftinui t,.conüideratis & infpectis, de noftrorum & Ecclefiae Traj.
ln Praelatorüum & Minifferialium coniilio'& confenfu, conceflimus eidem Svvedero ‚
pu &fu1s pe_;r_pet;;‚äg,leg;ß_t;mI.S haerechbus‚:;t Ju/fqm feud;;m in loco _& jure Minifteria- "
0 . /is,‘ quod ınfra {uam jurisdictionem, ex illa parte Leccae > qb1 caftrum fuum Vianen
e fitum eft, ubicumque {ibi placuerit, & melius vifum fuerit expedire , duas nundi-
00 nas, quamlıbet octo dierum, in quolibet anhno, & nunc in antea poflint habere ,
i _ terminis infraferiptis, videlicet : unam Nundinam, quaeincipiet in oCtava affümpt1°—“*
0n;]';‘e„. ' nıs B, Mariae virg. & aliam , quae incipiat'octo diebus, ante vigilıam omnium Sancto-
jedetiam rum: Proteftantes publice in his fuprafcriptis, quod omnes ad ipfas nundinas ve-
Ö 1do nientes, undeCunque ,, cum perfonis acrebus; & bonis Auis Omnibus in terris ,.imn
A aqduls veniendo, morando, recedendo, tribus diebus ante quam cCrux ipfarum
3 UmO Nundinarum erigatur, & tribus diebus poftquam deponitür ipfa crux in protedtio-
lU”M;‘ nem noftram & Ecclefiae Trajectenfis recipimus, & conducttum omnium, in fuper
hom"g? Jurisdictionem de omnibus fore factis „.quae dürantibus ipfis Nundinis, quocunque
o modo Contigerint , eidem Syvedero, & {uis perpetuo haeredibus, judicare, in feu-
400 dum concedimus Loco & juf€'”Mimf/fgri.a!i.'t-'_..1Aétgum praefentibus Domino Stephano _
Decano S. Petri, Domino Jacobo Decemö S. Johannis Traje&t. Fcclefiarum, Har-
manno de Voerft, Gifelberto de Ruele, Gerhardo de Reno, & Gerhardo de Voerne
M 8 R OE a L O n Militibus

20 B XC &% XC E
Mlilitibus, &aliis quam plurimis noftris & Ecclefiae Traje&, mz'7zg'/ié?. militibd: On
famulis, In cujus reı teftimonium noftro figillo figillavimus praefens fcriptum ad
perpetuam firmitätem. Datum anno MCCLXXII. feria quarta poft feltum B, An-
dreae Apoftoli. HAA ‘ _ '

Extat in Hedz £éi_)iﬂor. .läp"ifc'c'>'p‘."'l"ra'jé&; päg‚ 2240

qg$coqg$enoesäem%a--ag5b49%@«9%59°3€5e'9°39%@'%%50"635@"39599%5“”9%%39'49%
Z
Renovatio inveftiturae , facta.Gerhardo. de Landscron, pro fe &
; fuis heredibus utriusque fexus, 'a R. Rudolfo I. de villis. Königsfeld &
W e A Heckenbach. An.1276. HA
' Rudolfus Dei gracıa Romanorum Rex femper Augüﬁüs: V'ﬁiverﬁ’$ facri Impe-

riüi fidelibus‘'ad quos’ prefentes Littere pervenerint, graciam fuam & omne
bonum, & rei geite in perpetuum cognofcere veritatem. Ne ea, que aguntur

in tempore , cum eodem {fimüul ab höominum memoria elabantur, conf{ueverunt ea

Acripturarum ferie perhennari. Ea propter univerfitatem veltram fcire volumus ,
uod nos fidelia fervicia Strenui Milıtis Gerhardi de Lantzkrone fidelis noftri di-
Jecti , tam devote quam uriliter Nobis & Predecefloribus noftris Romanorum Impe-

ratoribus &. Regibus pro- Reipublice utilitate impenfa per eundem., ad memoriam _
xevocantess Concefliones, donaciones & infeodaciones Yilarum Conixfelt & He-

chenbach , cum hominibus , iuribus & iurisditkus. Cum ülvıs & nemoribus infra limi-
tes earundem - - fitis ; cum reditibus, obvencionibus, - - ad ipfas villas - -
fpe&tantibuss prout a nobis & facro Romanio: Imperio. dependent; & prout ipfe
& fui progenitores ea hadtenus, prout de hoc plene & legitime {umus informati,

. pacifice & quiete poflederunt & tenuerunt, eis.a dive record. Imperatoribus - =

- - - - fa&tas‚, ex liberalitate - - noftra Regia ratificamus, - - - - & ex certa no-
{tra {ciencia confirmamus 5 Ipfumque Gerhardum & eius heredes , utriusque eciam
£exus, infeodamus de eisdem Jillis , hominibus , iuribus - - - , &univerfis attineB.
ciis'earundem. Mandantes univerfis - - Imperii fidelibus, ut di£tum Gerhardum
ac (uos heredes utriusque fexus, in villis juribus - -- - - - - - predittis nullate-

_ nus impedire vel quovis modo moleftare prefumant ; Sed eos pocius in eisdem fi-
_deliter confervent, tueantur & defendant. In horum-omnium teftimonium & per-
etuam firmitatem premifforum , refentes Litteras fub Sigillo noitro Maieftatis, re-
alis di&to Gerhardo & fuis heredibus dedimus communitas. Datum in Caftrisapud

Viennam Kl. Novembr., Indi&t. V. AnnoDomlml\/[(?CLxxv.’(ßegm noftri.an-.

nO .'Qual‘t(_),‘ | A B K e
Extat in Archivo Landstron, in Cod, dipl. illuftris Dn, de Guden. T.IL m 320
‚ „ l _‚ ' ME FE »

BANTANE SNNS NN

N
Al Cap. HIL f 200

ini fratres de Landseron, Gerhardus, & Otto fuper hereditate pater-
A na, praefertim quoad feuda, certant. V e
an ARU S a E

n nomine Domini. Amen, ‘ ir SGreve Nuprecht van Birninburg, Heinrich varı
E Dune, Sohan van Rinecke, Thıleman van NReinbach Ddir Alde, Sbhileman dir Funge.

yan KReinbach, Heinrich van Montabur, SGodevrit van. Britsdorp, ind Yngebrang
yan Dernowe: Bmbe als fulche Zueiunge, di was intufchin KErin Gerard yan Landiscrone,
ind Ortin finin DEUDI, Snd die an unf gelazin was ; die han wir befheidin, aAb ber;3a ges
_ } ; CEIDIN

MOl
CEONG
haffe
fn
Dil
O
eebMl
A
Ol
i f
i 0
08
Oxie
6X
A OO
ind St
u
Dind
Sehe
git, €

Ge

W

ä Ia
1& omne
© agunfur
VerUnNt ea
olumus,
Narl di-
m Impe-
mMeMONM
O
Ü3 r'?!12f'
1la
o 6
‘*.PQ\QKY\\\\\‚
md
; Cerf2 10°
qus AAn
MD
rrdum
UE
dem f
K
Aats 1E
afrisaıd
gofeı 4

Y

N

An

g
! ffllﬂß‘
ran
M
0 O8
G

meg

‚ GE X & XC SI090 « Z
ferivin ftet. AUnegainde fprechen wir, dat Herr SGerart havin fal die Hurch 3U Landiss
crone, bid Ludin inde bid Gude, dar zu dis ZHufis udin achorr, als (D fin vabir
hatte van me Riche, md Öikte mit. Andirmerve fagen wir, dat Her Gerart ind Orte dei
fin folin befcheidinliche al (uld) Erve, als ir Badir ind ir Mudir hattin, ( waid fi gelegin.
Dritewerve fagin wir , vDe Her Serartk ind Ofte zueinde wurdin umb ir Erve, da Her
Serart fpreche, 1d horte zume Kıche, ind Ditte fpreche id, horte zu itme Lrve , Dat faf

— ervarin Her Heinrich dir Sude (Suth von Sinzig) der alde, bid Warheide, ove bid Nech-

fe. ynd wat he darumbe fagit, Des fal in beidin gnugin. BVBirdewerf fagin wir, dat
GSerart fal gevin Ottin dat Huf , -ind dat Burglen, dak He geFouft hat uf Landiscrone z
ind fal ıme Darzu gevin undiralk vunfcin march Seldis , alg gewenlich is ovene indD nidene
inme £ande , allewvege uf Sente Mertinis Dadh , want Her Geratr was ein KRirter,
ind irs gemeinin Gudis me verdan har, dan Ötre, als ir gemeine Maye (prechinr.
DOite fal ouch ridin uz fime Burchlene, dienin finin Hertin Ind finin Vrundın, alg ander
Ddes NRichis Burchman, ind da ane in.fal Her SGerart, Dttin nit hindrin, . Bunfterverf fores
chin wir, dar die Kude, die Her Gerasr fprichr, die fich an dir Riche han gemachts
ind Otte fpricht, fi havin fih gemacht an irin VBadir; des fal fich irvarin Her Heinrich , dir
S®ude; BVindit he bid warheide, dak fi me Riche folin volgin , fo fal man ir nit Ddeilin,
Bindit he, dar fie me Riche nir volgin folin , D flint fi die Lude aleiche deilin.
Gefterverf fagin wir, dat ir EYian alle folin volgin Herin Serarde. _ Sivindewerve {agin

‚ wir, dat Ofte alle der Scholt, Dder fin Brudir ind he femintliche (chuldich fint , fal geldin

hundirt marc, da he ir fint hernifte nır vergoldin hat, intufchin hie ind Bafchin. ECichtes
werf (prechin wir, dat Her Gerart fal havin alle die Vorderungin van Schulde, die fi hant;
in des hat Offe nıt zu dune, Spricht wir ieman ane fi umbe Scholt, die fal Her Gerart
virantuertin , 1Ind Ofte nit , „ Ynd vort fal Otto Herin Gerarde nit dringin. . UF dat die
Eroi0 0 1DEF AB Oan mig , Gireor Nupreht, — — — — —, ind mir die ıb aneget
Herr Serart ind Oitte, die Gebrudere van Landiscrone, difin gegentwerdichin Brie f befieaite,
bid unfin „Sngefiegelin, die herane gehangin fint. — Der Brief wart gegevin van Gods Ges -
burde Dufint Sar, zwei HNundırt Yar, vunf ind eichsig Yar. Des Mondagis na Sente
Gerirude Dage, da vile gudir Lude vur was. A /

Ex Archivo Landscronenfi in illufh‘is Domin, de Guden, Codic, Dipl. Tom, 1,
_ Num, 383 S ' |

Y

. Ad Cap. IIL. $. 10.

Gerhardus de Landscron , mortem imminere fentiens , praedia füa
_ comumittic fervanda in ufum liberorum, uti & Vxoris, quam ad fecunda _
vota tranlituram non credit. An, 1311.

”us de Landiscrone notum facio, publice per prefentes proteftando , _ quod
€go Gerardus commifi &' Ccommitto amic_:is meıs fpecialibus , videlicet Dno,
Frederico , Canonico Scı Florini in Confluencia de Hamerflein, me0 Sororio, Dno.
Gerlaco, Milıti de Wyda di£to dePorra, meo Confan uineo, Tilmanno de Wevs-
reym, ditto, Haytterzeyt, ac Florino, famulis meis ac fidelibus, omnia, que poflideo,
tam Domum meam quam univerfa & fingula bona mea, mediantibus Famu/js meis,
Vigilatoribus meis „ ac aliis quam pleribus de familin mea 5 qui michi fub eorum
preftito juramento promiferunt , cum predi£tis quatuor , michi , liberis meis &-
uxori mee legıtime Beatrici, domum meam & univerfa — — bona mea pre omni- _
bus & nulli alteri tenere & confervare. "Tali eciam interpofita, & promifla a pre-
dietis Quatuor condicione , quod , fi Deus mecum fuam voluntatem difpofuerit s
quod ipfi fepe noöminat! quatuor cum famulis meis predj€tis „ fcilicet Zohaune ditto

‘ 2niverﬁs prefentes litteras,vifuris feu audituris. _Eg0 Gerardus Miles , Domi.

‚ de E]5 ’ _?0b47]728 Bﬁlfﬂßi’i0, Walcone de E”éllbßf]? y — — — HEenrico n n mk annn
&- Gillone , cum Vigilatoribus <& aliis michi juratis , Domum meam ; ÄNgUlB —m —

— bona mea, fervent‘liberis meis ac Vxori mee Beatrici legitime, & nulli alteri.

Volo eciam, quod, fi BeatrixX — — me mortuo fe‘ a pueris meis & {fuis feparare

; &S S ‘ VEI"‘

22 U E X &% X HE ‚
vellet , & fecundo contrahere , quod non credo 5 quod predicti quatuor domum
meam & jingula bona mea Fuer1s MEIS dent, aflignent & cunfervent, preter dotem
fuam, quam volo uä}pred1&_1 quatuor übident , & fine aliqua contradictione dıebus
vite fue alıgnent. Volo eciam, & ordinavi, quod fi Deus mecum & cum puerls
meis (uam mifericordiam difpofuerit , quod pred. quatuor, uxori meg — — do-
mum meam & fingula bona mea, folvendo debita mea, & injuriam meam depo-
nendo> diebus vite fue dent & affignent ; & ıta, ut non cum alio contrahat matri-
monium. In cujus Commiflionis & ordinacionis — — Sigillum meum prefentibus
eit appenfum. Adta {unt eciam predi£ta mediante 'T'h. Plebano in Duna. Etquia
— coram ipfo a&a funt, Sigillum fuum prefentibus appenfum. Ego vero Th. re-
cognofco , me figillum ad _ preces Domini mei Gerardi de Landiscrone prefenti-
bus appendifle. ‚Datum Anno MCCCXI. Sabbato poft Petri & Payuli beatorum
Apoftolorum, . , n OR f

‘ Ex Archivo Landscron, in illultris Dn. de Guden, Cod. Dipl, Tom. IIl

3 Ad Cap. 1Il S10

_ Ditionum Landscronenfium ampliflimarum divifio „ facta per
Gerhardum , fui (temmactis poftremum, _ Z

vm

S n Godeg Namen Amen. Wir Serard Herre zu Sandscrone don Fund allen Luden,
‘S dat wir mid gutem vurrade unfer BVBrunde ind YMage, umb des Beffen willen eine
W Scheidung ind Sindrechtheit unfen Kinden ind Eıben, die na unfine Dode unfe
Burgh, Land, Lude, Gerichre, Herlıchfeir ind alle Eur befigen folen, han ges
macht, mit willen, wiffe ind gehenenis Frederich , Herre zu Tone,. Gerard varn Kynens
burg, ind Diederich Herre 3u Schonenburg unfer Srben. — DBnd wollen, — — — —
als berna gefchriven ftet. * ; A

Erfie wollen wie , dat yrlich unfer — — Erben ime laffe genugen mif al fulcheme

Deile, as ime ux der Dverburch zu Landscrone zuU rechtem Loffe gevallen is ; weldh Lof mit
irme willen — — — — gemacht ınd geloft wart. BVBort fal Conegund unfe Enckelen
ind Krederich ir Milann in difer Schewung haven na unfine Dove, Wintern, Birgek
ind Dune, ind war darzu horich i$, als verre wir Dat vanı — — — Dem Hergogen

yan Beyeren zu Lene haben. — — — DBort fal Gerard van Kynenbern. de Das
Ddien 3u L{erendarp Ind 3U Oidinahoven — — haben — — — wie wir die van —
—. — dem Herzogen van SGuichen zu Lene haben — — — — — Bort fal Ponzed unfe

‚Dochter, ind Diederich irı Man — — haben unfe Gerichte ind Dorper, Grende ınd

Z.aifkorp, — — — — vnd al unfme Erve ind @ude, dat in difen Dorpen ınd SGerichten.

gelegen — — z Ynd wat die — — Deil ärger is dan Frederich of Gerard Deile ein,
Ddat (at man Yın mid andern. — — Sude, dak in difem Sericht neeft gelegen 18, widerles
“ gen, alfo verte Dat ir Deil as gut fie as der Ander Deile , — — — AA
e gpmßl';b t kn %Od)m ir Midegave behalden. , die wir ind unfe elihe Huß:
raue — — — ir hant bewilt — — — / E
Ö CBort (at unfe Dochter zu Dierkirchen (ein Clofter) havem wak wir yr becirnt han.
DBort (ak man unfen Enkelen vame Tuvue geven, wak yn van MNRechte geburt darna dat die

. Bilichs brive inhaldent die Darup gemqät wurden , do Johan unfe Son ind fie vame.

Tuvne zufammeir gegeven wurden. Doch fal man Sien vame Tuvne, an der kefferunge
irg MWedems der ir na unjme Dode gefhen fal, aflaenı Cufflegen) al fuch Selt, als Diderıch
van Rerpen ir Man vur und na van unfen Luden vort inD wider zu urechte gehoven hat,
dat marr freuiclichen finden Fan. Ynd war Erfs ind Suß wir me laffen na unfime Dode,

dat unverweift ig , das folen Frederichh , Serard ind Diederiy) — — — glich up Ddar Loß
deilen. VBort folen Tres praefati — — unfe uß ind Rar, Lande, Zude, Ind, alle

Sur zu Coninrvelr famen ungedeilt behakden ; nd folen die Srar in Sriheir halden

ind laffen — — — alg fie der Keyfer gefriet hat, — — Bort fof£ SGerard van Zynens
berg haven ux Dder niderburgh zu Landscrone Dat Huß, dar by Hırn Hufen HNuß weit fteet,
mid der Hofftat bis an dat Lachus ( Basthauf), Vort fol Diederich ind Ponzed dat

Mulens‘

IN
Ö

LTE

MO

Ö dgmUm
10 Qotem
DE dehug
UM Aurg
Ba
M depo
1 Mar
eentibus
Et u
O Th 18

Wefenti,.

Deatorum

Tom I,

400

üln ,
ln a
W
Mag
na

Hla
ol
änchelen
‚ Bieged
EB
u O

- ]
mea

rende ID
T
al ,
, I

G
e Ya

gna dOED
fie va

\

— 8R X& XC I '

Mulenhuf haven, — — — — — Bort folen Frederich ind Concaund hasen wilne
ves Cuden huß md dat Effichs huß mit den Stellen bis an den Muilberenbom. — Bert {al
Srcberich Ger. ind Died.. — — die Stelle, die enbuffen der mittelfter Barken Kent,
— — — DEn HOF DUr dem Berge, — — — — up dat Lof gleich Ddeilem. — — — —
Bort folen die zrwa nederfte Capellen ind der niderburg, in die Cliule, der groffe Surn, Dder
Püß, — — — die zwa Pifternen, die uferfe Mulen , ind alle AWichufer, mıt dem Erfer
