gab e8 auch. 108. Sn eigentlicher Bes
Deutung. 107, n uneigentklicher Bevdeus
tung. : S 109
MNMinilterialitand hebt denm YWdel mc%t
' \ 7318

5E O
‘ Nobiles wurden die Ritter fchon in den äl

— teflen Zeiten genennet.. 54i 59- 900

Nobilis vir voar (bon vor Alters ein den

Rittern vom Kaifer und Standen geges
benes Pradicak. . — 41, 45ı 47 48
Obrinkeir hatten die NRitter über ihre Uns
terthanen. 40. 42. 44 51.67. 68.70. 710
SYocum. num. 24.

Obervögte aus dem Ritterfiand wwerden ges

meldet. ‘ ‚1104

Oelbruck , eine Herrfchafft einer NRitterfas -

milie.. Docum- num. 36, ‚

Dannerherr bedeufet die erfie Claffe der

Herren. 14. _ SFerner einen Officier , der
Das Panner führet.

ven NRitter. N 2 ATgl
Pauperes in den Capitularibus find Feine Nits
_ ter gemwefen. '

\ {96
Potexs wird ein NRitter von Schonenburg

genennet. 41. und ein Ritter voR YWıs

DA 8i
Randeck von, Nitter , haben Kattliche Ols
ther. Docum. num, 56
Reichsdienftleure gabes in eigentlicher und
uneigentlicher Bedeutung. pagı 107 $ 4,
CRBıe die NRitker uneigentliche find, 109. $
‚ 8, Melche Rırter eigentlidhe worden.

z10, $ 9. Sigentliche find au Reichss

N TE
Pares curie des Churfürften von NMayıazwas

' Stände worden. . 108.112.
Reichsfahne führen Nitter. 59

Reichsregiment, Erempel , einer folche

‚ Wwird ON Caroli IL, Zeit angeführet. Do-
— cum. num. 8, f '
Reichsrirtter find unmittelbar, 100. 104.
— Sind in allen RNReichsiändern durch ganz
— RZeutfehland zu finden gewefen, 9ı. NRers
_ Clamiret der Kaifer Carl IV. von den Gras
‚fen von AWürtemberg. 104. Waren un
eigentliche Reichsdienftleute. 25. 109:8.B,
Qaren unmittelbare Reichsdienftleute ,

— und thaten ihr Amt an des Kaifers fakt.

309. AWaren alle qdelich von des Kaifers
' NRecht und Seburt. 58. 72. ABerden in
Ddem Kaiferrecht des Kaifers SGenoffen ges
- nennet, 75. AWaren des Kaifers Lande ı
richter in den Herrfchaften, 112. Wurs
Den zu eigentlichen Reichsamtleuten verords
Nnet. ı10. QBarum fie insgefamt Dienfte
feute genennet werden. ı10. Haben(chon
‚ vor Dem Interregno den YWödel gehabt. s3.
Haben Land und Leute befigen müfen. 7r.
‚ QWerden ın NReichsangelegenheiten zu Rath
— gezögen. 103. Haben Aürde und Chre.-
58. 109. Haben die Hbrigkeit über ihre

. Unterthanen. 4t. 45. 48. 70. 71. Sühe

ren als Parteyen Krieg, 60. Vermähs
len fich in Herrenfamilien. co. Haben

— emen Herrenftand. 67.68. Hatten Herrs

fehaften. 44. - 47. Hatten ihre eigenen
Commandeur, 52, 93. Sind an fich wes
Dder QBafallen noch Minifterialen. 66.67.
Unterfchied der NMitter und Sdelinechte.
77 MUnterfchied des geiftlichen und Reichss
_ ritferftands. 8r. MNReichsritterdienft ges
fohieht im Namen des Kaifers. 71. Stes
hen nicht unter der Landherren Commans
DO. 92. -95. Furniren mit Herren. 60,
MWerden der KReichsftände Bafallen und
Minifierialen ohne Schaden der Freyheit
und Unmittelbarkeit. 99. 100. 101. Shas
ten adeliche Minifteriakdienfte. 112 ABas
rgn"'@bupmapmi{d„ Pares curie 1 14. £ande
vögte, ı13, 114. Müffen nicht mitmas
cheit, was die Neichsftaände belieben. ror.
QBaren nicht die Pauperes in Capitularibus,
‚ ”9., Noch Ddie agrarii milites. 80. Xits

‚ terleben haben Herrfchaft, 52. Der Nits

ter anfehnliche Sahl. 9ı. Werdenwegen
einiger ztweydeurigen Aorte unrecht ans
gegriffen. 117, 1180

38; Reichsitände waren nicht Commandeur der

Neichsritterfchaft als Landherren. >2. 9s.
KRıchrer, ordentlıche ın Lehenfachen find die

Rircerrechr wird gemelder. 7

Rirrerftand wird wegen einiger zweydeukis
gen Worfe ohne Srund angegriffen. 1 17,

IT8e /

X ® KRorens

Rorenfiein von, NRitter, war des Kaifers
Sandvogt in der Wetterau. . — 111
KRufteberg von, Rit:erfamilie hak Kattliche
Sütfher docum, num. 12,
Schirmvögte der Stifrer und Clöfter aus

dem Ritterftand werden gemeldet, 110.

Seinsheim von, NRitter, Fauft die Herrs
fihaft Schwarzenberg. 41. : War Öber:
[andvogt des Churfürften von MNMaynz. ı 13,
Spieyelvon, Ritter, war Churmayniifcher
Sberlandvogt. /

„ L3,
$peyerggztu hat Grafen, Herren und NRitz

ter zu Sandvögten und Landrichtern, 170.

; j 9 ; I1I,
Sramvarter der RNMeicdhsritterfchaft waren
twveder die agrarii milites bey dem Wirtichin.
do 80., noch ingenui bey Wippone. $o,
Srifter haben Öbervögte qus dem Srafen
und Herrnfiand. ıı2. Aber auch aus den
MNıtterfand werden angeführet. — 110.
SrocFheimvon, KRitter, war Schirmvogt
Ddes Kaifers von Morgensiog. — 110.

Turgau hat Herren und NRirter untereinane -

der zu LandvSaten. — 116,
‚ Turnier eineg Herrn mit einem NRitter. 60.
Dafall Begriff davon, 96, 107. Unter(chied
von dem Minifterial wird gewiefen. 107.

‚ Hateigentliche und Uneigentliche Dflichten.
107. fhut Minifterialdienfte. 97. 98

Vafallenpflicht hebt Unmittelbarkeit und
Freyheit nicht auf. —— 100,102,
Ulmen Herr{chaft einer Ritterfamilie. 43.
Unadeliche Freye wie von NRMittermäßigen
‚. U unter{cheiden. "5, 76.
Uneigenrliche Minifterialen des NReichs was
rendie Ritter, 109.

. gu Augfpurg.

Unmirrdbare NReichsritterfchaft in Schwas

ben veclamiret Kaifer Carl IV, _104,

UnmitrelbarBeit der Neichsritterfchaft wird

erwiefen. 94. 99. 1co. Hört nicht auf,
wann ein Kitrer eines Standes Miniftes
rial oder Bafall wird. 99. 100. Sftfchon
von dem Kaiferrecht in Ddem eilften Sahın
hundert auffer allen Zweifel gefezct. 90.
Vogre Dber; und Schirmvsgte der Stifter
und Ciöfter wurden die Rıtter 110. Obers
Landvdgte wurden die Rıtter. 113 - 116,
Völker der Srädte commandiren der Ritter.

— Don, werden die Ritter wegen ihrer Ghrher

liret,. . 44

von Kaifer und € tänden vor Alterg titu-
i / : 48
Wangenbeim NRitter haben auf eininal ı6.

. Dörfer zu Lehen befommen. . 39.

Wappengenoflen find die Kifter. 58. do-
cum._ | C R
Welfer von, war Oberfiftsvogt des Kaifers

WWelfchland für Lothringen und Burgund

. Fommt in einem Churtrierifchen Document

A E n U
XOida von, Ritter, wird potens genm—r;cg.

YWoblgebobhen if ein la;‚1‚.t_»äer Sitel. der NRits

terfamilien. 61. 76. Wird von S A. Kopp
irrig angegeben. * 61.
Yürde hat der Ritterfiand. 73. 74 109
Würrtemberg Srafen von, müfen die vom
Kaifer Carl IV. reclamirte Reichsritrers
{chaft an das Reich weiffen. — 104,

S

—>
A
_I——>,
——
==
D
<==—_

SE
—. — ——
-
—
z—

—>

5

e> S IZS ° — <
> n >
(9) — Z —>
—— Z
CD =" ED =
— —> D {7..=' — —d
*— —- > > £S5 —

311

__,
—_
—_
z
S_ „“
na —= za
- — -

T} / w

ber »orbcrgebehßen 2lu5fubming emgembtet. n

L

( An
OO

\Nalı

S \
} x ‘!!* ‘
\ U DZONNS
f “ < /
X ‘
y
N

- Num. L ‚

— ‚Kaifer Ludwig V. verleyhet dem Bilchoff zu Minden
. Herzogsrecht in feinem Stift, —

aD ir Cudwich von der Snade Sop, Römifcher Keyfer, ommer mehrer deß NReihs ,
©7 ] 9 DBekfennen vnd don Fund allen Lütenm, Die (ehen vnd hHören diefen Breff , dak wpy
7 mıf ?qug Onijer gefreiven, geuen hauen,. Ond geben an Ddiefen Dreue onferm erbas
ven Berften vnd lieben Ohemen, Bifchop, Ladewich von Minden onnd fynen Nakomen, /
sBifchopen to Minden, ein fry HerKnogqdom In dem Srifft co Mlinden, vnnd fryGer
richte darinne to firtende, vnd Ronig;{s banne nach VDeme; Rechre , allo in den
Lande Weftfalen recht is, an wertligen Richte, van vnfer vndD Onfer Nakomen mwegen ,
Aömilcher Keyfer vder Könige, unnd fty ele In dem ZHergogdom to habene , einen
o Berndeffen by Dder £ynden, Dden andern to Bercfercken, den Dritten by Blafne , vndD
Hrey ander fry ftele £o leggende, wer fechme oder fynen Nakfommen bevellich {dn in dent
tifft co Minden, aber went vns Borfarn Nomifche Keyfer vund Könnige den Bichopen
van Cölne, van Munfter, onnd van Padborn de Snade han tan, daß fe fry Serichte vnd
Sery Seftele han;, In ehrem Stifft nach Beme: Rechre, alfo in dem Lande to Weftfalen
recht 1$, {9 geuen wir Unferm Ohme, vnnd fynen Nakommen verbenet, Ddefeluen SGnade. in
dem Stifite £o Minden mit gelicken rechte, alfo de drey Bifchope frygerichte ond fele von
den Nömifhen NMiche hauen , AWir frygen oct Burcherde Erufjen der ein Denfimann
was, deß Sriffgz von Minden , vnnd f’t‘\;gg;t is, van dem KHifchope van Miinden -
to einen frygen Graven, das Richre to figende, van deß Bifchops wegen, vund -
heligen chm darmit, wer och, vaß Derfeluige Durchart an libe vder an fote Deß nicht fieen
en mechte, fo mach de Bifehop to Minden wer der i$, einen andern frygen Graven feken,
‚alfo lange das rıchte £o fikende, went der fryg Grave Der gefaß wiIrdE an NS ODder Onfe Nas
Fomen moöge Fomen , vnnd (yn Lehn entpfan, vnnd darober Eo einer Vrfunde geben wir ih-
me defen Bref verfigelt , mit vnferm ‚Keyferlichem Snfigel, Dder geben ift zu Nürmberg an
dem wefene Sontkage, da man zalt von Gotts SGebort drittsehenhundert Yahr, darnach
in dem zwey vnd dreyfligften Yahr, in dem achkehenden Yahr onfers NReichs , vndD in dem
fünfften deß Keyferthumbs, OR . A
‚ / In Piftorii Seriptor, Rer. Germatı, Tom III, pag. 840.

BB ME HE E CN OE E ME ME HME MN HMMM
n : Nüm: X
N
_ Litter® conftituti Ducatus Brunfwicenfis,

E n nomine San&ae & Ind‚lividu'a‘e ”T rinitatis. Friaierz't;;; S€a#„d;;;f* 5 _ÖiV'i’n"‘a favente
clementia Romanorum Imperator femper Aug. Jerufalem & Sicilie Rex. Glo-
riofus in Majeitate fua Dominantium Dominus , qui regna conftituit, & firmavit
' Al . Impe-
<& .

® . &82 X4 X B

Imperium: de cujus clementia vivimus; de cujus munere eft , quod feliciter ims
peramus : adhoc nos fupra Teges & regna praepofuit , & in Imperiali Solio fublima-

vit, ut nobis fattori noftro gratitudine devota (ubjettis pacem & juftitiam modera-
mina noftra contineant, & qui (umus prae fillis hominum ab eo, quipraeeminet OT-

_ bi terrae, (ublimius exaltäti, viros dignos honoribus & non immeritos ad folicitu-
dinis partem admitti liberaliter ad decus & decorem Imperii nominis & honoris ti=
«tulo decoremus. Hinc eft ergo, quod per ar&sefens fcriptum noverit praefens
aetas, & futura poﬁe'r'1t2’s 5 C’1uod Cum 'p"r-opoﬁtiin an
uineum noftrum U/zozem de Luneborch ad fidem Imperii & devotionem noftram ef-
ficeremus arttius obligatum , nec loci vel temporis opportunitas affuiffet , quo
conceptam erga eum ıntent1onem noftram profequ1 nos deceret: Contingente cauf-
{a noftri felicis adventas in Alamaniam &> pro reformatione totius terrae fFatus in-
didta Moguntie curia generalis di&us Otto ad eandem curiam vocatus acceffit , ın
qua dum aflidentibus nobis Principibus noftra Serenitas refderet „ de reformando
terrae {tatu difponens, nominätus O70 de Luneburg , flexis genibus coram nobis,
omni odio & rancore poftpofitis , quae inter proavos noftros: exiftere potuerunt ,
fe totum in manibus noftris expofuit, noftris {tare beneplacitis & mandatis, ‚& in-
fuper proprium fisum cafırum Luneborch , quod idiomate theutonico vocatur KEigen
cum multis aliis caftris , terris & hominibus eidem cafro pertinentibus , in noffram
proprietatem & dominium fietialiter afignavit , ut de co, quicquid nobis placeret ,
tanquam de noftro proprio faceremus. XNos autem, qui tenemur modis omnıbus
Imperium augmentares praedietum caffrum de Luneburg cum omnibus caftris, per-
tinentiis & hominibus 1uis , quemadmodum. ex ejusdem OÖttonis aflignatione in pro-
prietatem accepimus, In praefentia Principum in Imperium tranftulimus, & con-
ceflimus, ut per Imperium ınfeodari debeat. Civitatem infuper de Brun{ulc,
cujus medietatem proprietatis dominii a Marchione de Baden, & reliquam medie-
tatem a Duce Bavarlae , dilettis principibus noftris emimus , pro parte uxorum {1ua-

rum , quae fuerunt. quondam filiae Henrici de Brunfuic, Comitis Palatını Rheni4-

atrui dicti Ottonis , fmiliter in eadem curia Imperio conceflimus, proprietatem
_ nobis debvitam in domınium Imperii transferentes. Praeterea Ottone in ipfa gene-
"rali Curia in manıbus noftris connexis palmis /per Sandha cruce Imperii , Qua ibir
dem tenebatür , praffante fidei juramentum, 05 attendentes, quam pura fide , {in-
cera & prona devotione „ fe totum mandato & voluntati noftrae commifit , & ın
proprietatem noftram conceflt proprie proprium Caftrum fuum, de quo neminı te-
nebarur , & humiliavıt fe omnibus modis coram nobis: confiderantes infuper, quod
nunquam per eum fuerit offenfum imperium „ & nec contra honorem noftrum ad
{uggeftionem alicujus voluerit inveniri, ‘ dignum & utile vidimus circa ftatum &
augmentum ipfius Imperlalı munificentia providere. Quapropter cum confilio , a({-
Xenfu & affiftentia Principum civitatem Brunfuic & cafrım Luneborch , cum omnt-
bus caftris, hominibus , C& pertinentiis fuis univimus & creavimus inde Ducatum , /
Imperiali auCtoritate di£tum confanguineum noftrum Ottonem Dacem '& Principem
acientes , Ducatum ipfum in foedum Imperii ei conceflimus ; ad haeredes fuosS ,
filios & filias haereditarıas devolvendum, & eum folenniter juxza cou/4etudinem
inveflivimus per wvexilla”, de alfluentiore gratia concedentes eidem decimas Goslariae,,
Imperi0 pertinentes. Caeterum wi/nifferiales [uos in minifteriales Imperit afumentes,
conceffimus , eosdem minifteriales juribus illis uti quibus Imperii minifteriales utun-
tur. - Ad hujus ıtaque conceflionis memoriam , & robur perpetuo valiturum, _ prae-
fens privilegıum fieri ; & bulla aurea,typario noftrze majeftatis impreffa jußlimus
communiri. Hujus autem rei teites funt S. Maguntinus, H. Colonienfis, E. Saltz-
burgenfis, T. Treverenfis & Bifontinus, Archiepifcopi: VW. Magdeburgenfis ele-
&us, E. Papemburgenfis, S. Ratısbonenfis , Imperialis Aulse Cancellarıus, H.
Conftantienfis, S, Auguftenfisy B. Argentinus , H. Bafßleenfis, C. Hildeshemenfis,

. Leodienfis , C. Cameracenfis, I. Metenfis, Tullenfis , Monafterienfis, E Nuen-

burgenfis, Traje&tenfisy C. Ofenburgenfis , R, Patavienfis, H. Eyftedienfis ; Cı
Spirenüis , E. Merfeburgenfis ‚ G: Verdinienüs , & C. Frifingenifis , Epifcopl :
Frater Hofpitalis S, Marige theutonicorum in ]herufalem Magıfter , Morbacen-
fis, Augenfis & Elvvacenfis , Abbates: Otto Dux Bavarig Comes Palatinus

Reni ; H. Dux Brabantig , A, Dux Saxonige, B. Dux Carinthioe, M Dux Lo«s .

tharingie , H. Landgravius Thuringige Palatinus Comes Saxonig , H. Marchio
Misnienüs , H, Marchio de Baden , I. & O. Marchiones de Brandenburch , CH.
\ O | Q-

ultri foret » ut dile&tum confan- .

ß

f 36
3E“
|
bie)
tharlı
fn
Corib
Sedt
bus
mite
er]
5&m1
Jus I
mo fel
Franck
Q J
fenda
Oln
&nn
Pidias
un
Ö! Dett
cufodi
IeWdo,
cum !
& alı
thring
Jupra (
fngula,

. Cünque

fon(o
velis

GE ' X IL / 3

i ‘ ' (
mu$. Comes Senenfis, M. Comes Barenfis , D, Comes Clevenfis, D, Comes de Anhalt
“ & alı quam .‚pluyes. u . A
ÜE Q A Meibom, Script, Rer, Germ. T, IIT, p. 206. / *
folich, D V . V , S ; . ‘ Ä
Draefens A 5 '/ 8 S \'
C0nfan- ' ' } | » um‘ III-
am ef- _ ' C 5
A ‚ Ad Cap- I. $. 22. not. m.. x }
n Kaifer AMphonfus ertheilet Herzog SHtiederichen von Lofhringen . -
D A fünff Sahnen - Lehen , im Sahr 1258, ‚
1£iﬁf’ A n aeternı Dei nomine, Amen. Pateat univerfis praefentem paginam infpe&turis,
W quod-nos Alfonfus Dei Gratia Romanorum Rex femper Auguftus, & Caftellae,
wlrhen . Toleti, Legionis, Galleciae , Sicıliae , Cor_dubae*‚_Myrg:1ge, ‚Gienmn & Algar- .
/ }% biae Rex. Ad inftantiam & fupplicationem tui, magnifici viri Friderici Ducis Lo-
"f."”f 9 tharingiae & Comitis Romarıcen{is , attendentes praedecefforum noftrorum gi0110-
YACETEL Gflimorum veftigia, & merita tua, & fervitia debita noftrae Aulae, tam praedecef-
mng foribus noftris quam nobis fa&ta, & quod de jure infra fcrıpta facere debemus.
115 DEl Sedentibus (nobis) in publica curıa noftra, & te di&to Duce & Comite flexis geul-
&MO bus ante pedes Majefta:is noftrae exiftenıe : Inveftimus te dictum Ducem & Co-
‚&_con- | mitem , de quinque vexillis in (ignum quingue dienitaium , quas In feodum ab Im-
Srn perio tenere debes. Et de infra {fcriptis dignitatibus & feudis ; Primum vexillum
m mede- damus tibi 70 Dacatw in feudum. In quo & per qu :d debes effe fämmus Senescal-
nm — Jus in aula noftra citra Rhenum : Et debes nobis {ervire in annalibus feftis de pri-
enl mo ferculo eques : Et 1i contigerit ire ad Parlamentum cum Armis Contra Regem
etem Franciae, debes facere nobis antecuftodiam in eundo, & retrocuftodiam in redeun- -
‚e do, Secundum vero vexillum damus tıbi in fienum , quod debes re accipere n nobis
ua dr feuda nobilium commorantium inter Rhenum é Mofam , prout & metae fuper hoc
, 0 diftin£tae dividuant. 7erz/i4m quoque vexillum damus tıbi „ in fignum. pro feudo _
t, &O & nomine feudi de Comitatu Romaricenfi. Quartum autem; quod debes habere cw-
e f fbodias publicarum fFratarum in di&to Ducatu tam per aquam quam per terram. _
er Q00d Quintam damus tibi in fignum & inveitituram pro regalıbus noffris in monafterio Xan-
fn al ‚ €ti Petri Metenfis , & in alio Monafterio fan&ı Martini Meten{is : Et debes habere -
Ham cuftodias Ecclefiarum in Ducatu tuo. ‚ Et praedicta omnia vexilla damus tibi pro
il d feudo, & nomine feudi &_ pro inveftitura & nomine inveftiturae. Inveftientes te
HT cum haftis & vexillis praedictis de manu noftra in manu tua pro praedictis omnibus
t & aliis, de quibus te jure inveftire & infeudare debemus. Et ego dıttus Dux Lo-
nvn thringiae , & Comes Romaricenfis, {fic recipio & fic recognofco, omnia & fingula
s OS {upra dicta effe vera. Et promitto bona fide, me fatturum & impleturum omn:a &
uln {ingula, &alia, quae praedecefforibus veftris, de jure vel de confuetudine, qua-
arl . Cunque caufa,; modo vel jure fecerunt vel facere debuerunt, Vobis Domino Al-
w fonio Romanorum Regi, & Imperatori futuro. Et manus meas Junetas in manibus
ul veftris mitto : Et vobıs Sacramentum fidelitatis & homagii facio „ ficut Domino -
M meo Romanorum Regı legitimo , & Imperatori füturo. Hoc tamen falvo, quod {
nl infra duos annos contigerit , ad Imperium vos non venire‘, quod Deus avertat,
% Sal uod ex tunc de ifto Sacramento fidelitatis & homagii nunc praeftito non tenear ,
‚ „l]sele' e .quo Sacramento , fi cafus ille evenerit , quod abfit , quod nos dictus Rex in
N Imperium non introiverimus infra biennium, ut di£&tum eft , te di&um Ducem &
mb’ﬁ£ — Comitem volumus non:teneri. Salvo femper jure utriusque, tam..nobis pro regno
Wm\e,nenf & Imperio Romanorum , quam tibi Ita quod omnia fint in eodem ftatu in quo
E.XUC erant heri ante celebrationem iftius contra&tus. Er ad majoris roboris firmitatem
?“.“5’1'.' ‚& evidentiam pleniorem nos dıEtus Rex, & ego di&us Dux &' Comes ,_prae-
"{°0£„‚' ﬂ fentem cartam fecimus figillorum noftrerum munimine roborari, A&um Toleti „
D Anno Domini M. CCLVHI. Petrus Stephani feripfit, ' '
lr _ In Leibnitii Cad, Jur, Gentium Dipl, -
farchi0
/ H

;h’C@.‚ | S / - 21 Z . 4 Num'

Num. IV.
Ad Cap. I $ 24. n0t.C.

Fridericorum I, & IL Imperatorum Auguftorum Conftitutiones de

juribus ac privilegiis Ducatus Auftriae, ‘
n nominae Santtae & individuae Trinitatis, Amen. Friderieus IL, divina fa-
vente Clementia Romanorum Imperator femper Auguftus, Hierufalem & Sıci-
liae Rex. Juftis Frincipum noftrorum petitionibus condefcendere cogimur :
quas nifi favorabiliter audiremus, obaudire quod jufte petitur, per injuriam male
audiremus. Ea propter per praefens privilegium noverit'tam praefens aetas, quam

fucceffura pofteritas , quod .nofter excellentiffimus Princeps Fridericus Dux Auitriae

8& Stiriae , ac Dominus Carniolae , dilectus Princeps ac confanguineus nofter ,
quoddam privılegium Divi Augufti Imperatoris quondam Friderici, avi noftri 1cili-
cet, Primı ejus nominis, memoriae recolendae , Henrico quondam Duci Auftriae,
proavo fuo dudum indultum, noftro culmini praefentavit, fupplicans attentius ,

— _ ut ei illud innovare, ‚& omnia, quae continentur in eo, confirmare de noftra gra-

tia dignaremur. Cujus tenor per omnia talls eft: In nomine Santtae & individuae
"Trinitatis ; Amen. Fridericus dıvina favente Clementa Romanorum Imperator

Auguftus. Quanquam rerum commutatio ex ipfa corporalı inftitutione poflit fiıma

‚<confiftere; nec ea „ quae legitime geruntur, ulla poflint refragatione convelli, _ ne
caufa rei geftae ulla poffit effe dubietas , Imperlalis debet intervenire autoritas. No-
verit igitur omnium Chrifti Imperiique noftri fidelium praefens aetas, & futura po-

fteritas, qualiter nos, ejus ccoperante gratia, a quo Coelitus pax mifla eft homi- -

‚nibus fuper terram , in generali noftra Curia Ratisponae‚, in nativitate fancttae Ma-
riae celebrata , in praefentia multorum religioforum & Catholicorum, litem &
controverfiam , quäe inter chariffimum noftrum patruum Henricum Ducem Auftriae,
_& inter nepotem noftrum chariffimum Henricum Ducem Saxoniae, diu agitata ex-
titit fuper Ducatu Bavariae & fuper Marchia „ a 1uperiori fluminis parte Anafı , ter-
minavimus hoc modo: quod Dux Aüuftriae refignavit nobis Ducatum Bavariae &
di&am Marchiam , quaes tenebat. ı Qua refignatione fae&tay mox eundem Ducatum
Bavariae in beneficium contulimus Duci Saxoniae. Praedittus vero Dux Saxoniae
ceflit & renuntiavit omni juri & actionı , quas habebat ad dietum Marckham cum
omnibus fuis juribus & beneficiis. . Ne autem in hoc fatto honor & glıria patrus
‚noftri charifimi aliquatenus minuatur , de confilio & judicio Principum, illuftri Ula
dislaoDuceBohemiae fententiam promulgante,quam caeteriPrincipes approbaverunt;
Marchionatum Auftriae & diftam Marchiam fupra Anafum , commutavimus in Du-
"catum , ejusdemque Ducatum cum fubferiptis juribus , privilegus , & gratiis omni-
bus liberalitate Caefarea contulimus. Henrico praedi£to patruo noftro chariffimo ,
prae nobili fuae uxori Theodorae, & liberis eorundem , ob fingularem favorem,
_ quo erga dile&tflimum patruum noftrum Henricum Auftriae Ducem & ejus con-
‚ ;lhorale'm praenobilem ’Fheodoram , & eorum fucceflores , nec non erpa terram
Auftriae s quae clypeus & cor Sacri Romani Imperil effe dinofcitur , afficimur, de
condüilio & affenfu Principum Imperii „ dietis conjugibus, eorum ın eodem Ducatu
{uccefforibus , nee non praetactae terrae Auftriae fubnotatas conftitutiones „ con-
<ceffiones, & indulta, authoritate Imperiali in jura plena & perpetua redattas, do-
"navimus liberaliter vigorae praefentium & donamus: Primo quidem, quod Dux
Auftriae quibusvis fubfidus& fervitiis non tenetur,nec effe debet obnoxius Sacro Ro-
‚mano Imperio; nec cuiquam alteri, nifi ea de fui arbitri libertate fecerit : eo ex-
cepto duntaxat, quod Imperio fervire tenebitur In Hungarlam dwodecim viris ar-

matis per menfem umnum fuO expenfis Propriis , 1D CS rei evidentiam » ut Princeps.

Imperiu agnofcatur, MNec pro cönducendis feudis requirere feu accedere debet
_ Imperium extra metas Auftriae , verum in terra Auftriae {bi debentur fua feuda
conferri per Imperium & locari. %uod { fbi denegaretur „ abAmperio requirat ,
exigat literatorie trina vice, quo fatto, jufte poflidebit fua”feuda , fine offenfa Im-
peril, ac 1i €a corporaliter conduxiffet. _ Dux etiam z?.’xuftr1„äe;t— non tenetur. aliquam
Curiam accedere, edıttam per Imperium , feu quemvis alıam , nıfi ultro de (ua fe-
cerit voluntate, ‘ Imperium qu0que nullum fenaunm habere debet Auftriae in Ducatg{_.

COn
aUX.
EuS ]
manı
ab Im
Ka Auf
wla
K
Tatin
früm.
Ö depı
(quod
allgua)
al
NN
&\
der(
dich

. H00

fl}
haec ;
Durge
hardı
C0S
frate
gIs(

‘ chio

NS
Schlu
Swei
NC
RQYÜ1
T9cog*
Minis

— ß

M '[gg

68 d

108 fa
Y S
Aur
4M Male
O0a
;‘\Ufff]ä€
Dofer,
Ml
,
e
lla ar
dividuae
nerator
ü ıma
elly n
s No
IEUf8 0
o homt
L%3Ö’ ;%‘
fn&
friae,
jn e
l&\\ \Q'f'
e 4
Ducatum
Sarnl
Maı C
Irla fa
nfnÜl
darkeunt,
unDt
yatıg OMl
Carn
faroret,
;;‘/J.$ CON*
a terfam
O e
, Docatl
34 (
sı 00
jod Du
\aCf0 RO
ı 60
gins W“
PrinceP$
ir deh@
j 00
»equirar )
aı IM
gü({U3m
‚f fe*
UC3tU:
al

„ IOI X & X E 5
Si vero Princeps aliquis , vel alterius (tatus perfona , zobilis wel ig mobilis , CUjUS-
Cunque conditionis exiftat, haberet in di£to Ducatu poffefüiones ab ipfo jure feudali
dependentes , \has nulli locet feu conferat 5 N eas prius conduxerit a Duce Au-
rlae memorafo : CUjus Contrarium fi fecerit, eadem feuda ad Ducem Auftriae de-
Voluta libere übi ex tunc jure proprietatis & dire&i dominii pertinebunt , Principi-
bus Ecclefiafticis & Monafteriis exceptis duntaxat in hoc cafu. Cuneta etiam fecu-
Jaria judicia, bannum fyıveitrium & ferinarum , pifeinae & nemora in Ducatu Au-
ftriae, debent jure feudali a Duce Auftriae dependere. Etiam debet Dux Auftriae
de nullis oppofitionibus vel objettis quibuscunque, nec coram Imperio , nec allis
quibuslibet cuiquam refpondere » nıfi id fua propria & fpontanea voluerit facere

— Yıbertate : 1ed fı voluerit unum locare; poterit de va/allis /eu homologiis, & coram

illo fecundum terminos praefixos parere potefit & debet juititiae complemento. _
Infuper poteft idem Dux Auftriae » cum Impugnatus fuerit ab alıquo de duello„, _
per unum idoneum non ın enormitatis macula d_etentu_m' Vices fuas prorfus fupple- _
re, & illum ipfe eadem die feu Princeps vel alius QquiSsquam pro alicujus nota infa-
miae non pote{t impetere , nec debet Impugnari, Praeterea quicquid Dux Auftriae _
in terris fuis {eu diftricthibus feu fecerit vel {tatuerit, hoc Imperium nec alia poten-
tia modis feu viis quibuscunque debet alio quoquo modo in pofterum commutare.
Etfi, quod Deus avertat, Dux Auftriae fine haerede filio decefferit, idem Ducatus
ad /exiorem filiam quam reliquerit, devolvatur.. Inter Duces Auftriae qu1 fenior
fuerit , domınium habeat di&tae terrae, Ad cujus etiam feniorem filium Jure hae-
reditario deducatur : ita tamen, quod ab ejusdem fanguinis ftipite non recedat ,
”ec Ducatus Auffriae ullo unquam tempore divißonis alicujus vectpiat fectionem.
Si quis in di£to Ducatu refidens, vel in eo pofleffiones habens , fecerit cöntra Du- _
cem Auftriae occulte vel publice, eft di&o Duci in rebus & corpore fine gratig
condemnatus, Imperium di£to Duci Auftriae contra omnes {fuas injuriatores debet
auxiliari & fuccurrere, quoad juftitiam aflequatur, Dux Auftriae Principali indu-
tus veite , fuppofito pileo Ducali , circundato ferto' pinnito , baculum habens in
manibus, equo infidens, & infuper-more aliorum, Principum Imperii, conducere _
ab Imperio feuda fua debet, Dieti Ducis inftitutionibus & deftitutionibus in Duca-
tu Auftriae (uo eft parendüum. Et poteft in terris {fuis omnibus tenere Judaeos, &
ufurarios publicos, quos vulgus vocat gezwertefchin, üne Imperii moleftia & offen-
fa. Si quibusvis Imperli Curlis publicis Dux Auftriae praefens fuerit, un4s de Pa-
Latinis Archiducibus eft cenfesdus: S& nibilominus in confeflu & inceflu ad (atus dex-
£rum Imperii, poft Elc&tores Principes cbrineat primum locam. Dux Auftriae donandi
& deputandi terras fuas cuicunque voluerit , habere debet poteitatem liberam , fi
(quod abfit) fine haeredibus liberis decederet : nec in hoc per Imperium debet
alıqualiter impedirı1. Praefatus quoque Ducatus Auftriae habere. debet omnia &
fingula.jJura, privilegia, &rindulta, quae obtinere reliqui Principatus Imperi digno-
fcuntur. Volumus etiam, ut f diftrietus & ditiones di&i Ducatus ampliati fuerınt
ex haereditatibus , donationibus, emptionibus, deputationibus, vel quibusvis aliis
devolutionum fucceflibus „ praefata jura, prıivilegia, & indulta ; ad augmentum
di£ti dominii Auftriae plenariae referantur. Et ut haec noftra Imperialis conftitu-

tio omni aevo firma & inconvulfa permaneat, praefentes litteras {cribi, & Ggilli no-=

ftri impreflione fecimus infigniri, adhibitis idoneis teftibus , quorum nomina {funt

‚haec: Pilegrinus , Patriarcha Aquileienfis. Eberhardus , Archiepifcopus Salis-

burgenfis. Otto, FrifingenfisEpifcopus. Chunradus; Bathavenfis Epifcopus,, Eber«-
hardus , Babenbergenfis Epifcopus., Hartmannus , Brixnienfis Epifcopus. Hartwi-
cus Ratisponenfis & Fridentinus Epifcopus. Dux Welffo., ‘ Dusx Chunradus,.
frater Imperatoris Friderici ’rimi Caefaris, Palatinus Rheni. Fridericus, filius Re-
ıS Chunradi.. Henricus, Düx Charintiae. Marchio Engelbertus de Hiftria. Mar-
chio Albertus de Staden., Marchio Deopaldus de Vochburg. Hermannus Palati-
nus Comes de Rheno, Ottho, Comes ‚Palatinus, _& frater ejus Fridericus de
Schiern & Witelfpach. Eberhardus, Comes de Sulzbach, Rudolfus „ Comes de
Sweinsheul. Albertus , Comes Hallenüs. Eberhardus „ Comes de Purchaufen,
N, Comes de Putina. N. Comes de Peilftain, & quam plures &c., fignum &c, Ego
Reynaldus Cancellarius vice Arnoldi Moguntini Archiepifcopi & Archicancellarii
recognovi, regnante Domino Friderico Romanorum Imperatore Augufto , ejusno-
minis Primo » in Chrifto. Datum Ratisponae , %uian decimo Calend. Ottobris ,
indictione quarta, anno Dominicae incarnatio M. / LXVT. feliciter, Amen, An-
4O regni eJus quarto , Imperii II, Nos Q1it;.lql.le‚ qui fidem & obfequia 1101%' orum
/ Fincl-

6 ' 369 XC A X CI

Principum non patimur irremunerata transire , attendentes fidem puram & devotio-

nem fynceram, quam praedıctus l’rineeps ad Majeftatis noftrae perfonam & facrum

Imperium habet , pro gratis quoque fervitiis , quae nobis & Imperio exhibuit ,

hactenus fideliter & devote, & quae exhibere poterit ut in.antea gratiora , 1pfius
fupplicationibus favorabiliter inclinati , {upra feriptum privilegium D, Augufti avi

noftri praeditti huic noftro privilegio de verbo ad verbum inferi juffimus, omnia ,,

quae continentur in €o „ de Imperialis' praeeminentiae noftrae gratiae confirman-
tes. Igitur competit etiam noftro Imperiali Imperio „ illuftri Principi noftro prae-
dile&o Friderico , fpeciali gratia gratiando. Quapropter concedimus ei, & da-
mus eidem illuftri Principi Duci Auftriae haec fubferipta , ad habendum pro ju-
xe plenario , f mullus fuorum feudalium , aut (uarum terrarum inhabitantium.,
{tro‘ praedicto Eriderico Principi Dauci Auffrine , aC {uas vices {upplentibus ,
five poteftatem habentibus. . Concedimus etiam noftro illuftri Principi Du-
€ei Auftriae crucem noftri diadematıs fuo Trincipali pileo fufterendam. Volu-
mus etiam, ut dietus Dux Auftriae omnia fua feudalia five jura liberaliter {ufci-
piat, datione fine omni. Igitur jura omnia prae{cripta illuftris Dux Auftriae rı-
_ <te & liberaliter tenere debeat , in omnibus fuis terris, quas jam poflidet, & in
futurum poffidebit.. Statuimus igitur & Imperiali fancimus edi£to , quatenus nul-
_ lus Rex., nullus Princeps , nullus Comes , nullus Praelatus „ _nulla denique per-

{ona alta vel humilis , Ecclefiaftica vel Mundana , contra praefentis innovatıonis &

confirmationis noftrae tenorem venire praefumat. Quod qui praefumpferit, In-
dignationem noftri culminis & poenam mille librarum aur! fe noverit incurrifle :
quarum medietas Camerae, reliqua vero parti paffee injuriam applicetur. - Ad hu-
jus igitur innovationis & confirmationis noftrae futuram memoriam & robur perpe-
_ uo valiturum , praefens privilegium fieri, & Bulla Aurea typario noftrae Majefta-
tis impreffa, jufimus communiri. . Hujus teites funt ; Conradus, Frifingenfis Epifco-
pus. Henricus, Bambergenfis Electus. Fridericus, filius illuftris Regis Caftellae,
Rudolphus , nobilis Comes de Habfpurg. Rodomerus , Comes de Helffenftain.
- Albertus de Nifre, & alii quam plures &c. figznum &c, Atta funt haec anno Do-

minicae Incarnatiönis M.CC. XLV. Menfe. Junio „ tertia indittione , 1mperante

Domino noltro Friderico glorioffime Romanorum Imperatore femper Augufto ,
Hierufalem & Siciliae Rege : Romani Imperii ejus anno vigefimo quinto, RegniHie+
rufalem vicefimo primo 5 Regni vero Siciliae quadragefimo feptime. Datum Ve-
yonae, anno, menfe, & indicttione praedittis. A V

In Goldaft, Conftit, Imperial, T, IV, Clasß, I, pag. 3,

E BSS E CI E BUE

_ Des ©e'r‘5»098 von Pommern Lehens: Empfangung unter dem Sahe

ne. Gedruckt zu YWugspurg durch ©einrid; Stegner.

ßm Sahr nach Chrifti Geburt- funffsehenhundert ein und vierzig, am Dienftag nach DBis
‚_ firationis SMarid , welches war Dder fünfite Sag des Monats Sulii, in der Kayferks
8 en Stadt Regensburg , hat der Durchleuchtig Hochgeboren Kurft und Herte,
Herr Pbhilips Herzog zu Stettkn, Pommern, der Caffuben, und Wbhenden, SFürft zu Rule
gen, und Sraff zu Sußfaw, mein gnAdiger Herr, feiner Fürflichen Snaden Regalien und
Sehen von NRömifcher Kaiferlicher Mayeftät , Herın Caroli dem Fünfften unferm_ allergnas
diaften Herrn; offentlich unter dem Hinmel , mit dem Sahnen , gewohnlicher Herrlichatt
und Ziere empfangen , und if folche Deleihung, wie folgt, zugegangen, NMemlich, daß aus
SBefelch Nömifcher Kay. May. von einem erbarn Nath, obgemeldter Stadtf Regenspurg,
auf dem Kornmarckt , ein gewaltiger CSiul erbauef, und fo weit von dem alten Bayrifchen
Haufe aufgericht worden, daß may ın der Ordnung ringeft darumen FennNEN fünte , und
‚ Meyn Majeftat aucdh von Jeßt berurten J‚:;aufe (darinnen fich fein Majeftat ın ihrem gewohnli-
chen Zier und Kaiferklaid, angelegt) über einen dazlı gemachten Sang, bequemlich auf den
Stul hat Fommen mügen , und ift derfelbige Stul ganz prächtiglich mit gulden Stuct ,
gefchmuckt gewefen , _ aber Dder Kaiferliche Stul, der etwas über den vorgedachten D©aéux[uf
’ a

wel poflidentium „ nulli alteri alıquid juris obediat excepto, etiam übimet ipfo no-

e füleı-
fre g
aj &\I\
N
QUe per-

on&

ent, In-
cumifle :
Adhu-
AT REME-
e Miiche
s Enl
5 Cafela
fnl
auoDe-
mDEra
Auaılo,
R
m Ve

erthäniglich gebetten , Darguf fich Kanferl, ;%Iaieﬂät geneigt , folche Belehnung zethund,

E 7

