interrogata JO COD-

Rectori universitatis scholae hujus dimidium floreni solvitor.

terrogala verO NS de

Aerario universitatis scholae hujus

flor. I

tats Scholae _ hujıs

Aerario. collegii medici . ... . ..

.

flor.

I,

irare Hoeat, mi on

Praesidi disputationis extraordinariae

.

flor.

H.

.

.

X

cholae ujas prolesst5

Doctoribus Consiliüi studii hujus

flor,

praesenp

Conferenti insignia doctorea , . .

.

flor.

VI.

mam d

testmonlS

D

Ivenit, Jdque

uas quoque tiaras aut earundem P

.retiun; singiﬂié d

octoribus

dat,

Tertium,

facultatis,

m SE conli

.

, o discen

i voluntate

Ministro «publico .

.

flor. II

yartum.

Examinatoribus.

-

.

.

‘

.

°

.

flor. VI.

} roduxent

°

1

Cancellario

.

.

.

.

.

.

.

®

.

.

.

.

flor, I,

cla ub1€ll

v

A

‘ \Q}liﬂ\\l“\-

Decano inseriptionis nomine — cruciatos XV,

quÜkl

d

titalo

Ad convivium invitabuntur omnes dignitate et honorum insignibus

ebur 1ia 10

ewnaM

pCr

geta SOM

clari, sive ad universitatem scholae hujus pertineant sive extra illam

u Decant

degant in hoc oppido. Invitabuntur et ambo praefecti Ducales.. De

pressam 4

senatu oppidi duo primores natu maximi, Scriba oppidanus, Cellarius

© p Cag

Ducalis, Et extra hos illi quoque, quos Decano et Consilio studi

q q g mO

hujus invitari placuerit.

amıne

s

Jsitor6S

De jurejurando.

‚mm0

Titulus IX.

äa‘° inren

1

(

‚hatıs S

it, d

E

an mro

-

ÜUt facile quaevis juramenta, sicubi jis opus fuerit, inveniri possint,

tes

(

tmonl0

] Decanl C0

jetul

I coß

sub unum singula titulum redacta collocari curavimus, Jusjurandum

eD0

que

ecorum, qui consilio studii medicinae adhibentur.

Velle obedientiam

; er

00 I

ad

d

et venerationem se praestare Decano, nullum legitimum detrectare

n0 T[\ﬂl'l3t

imperium, constitutiones Collegii hujus latas et deinceps ferendas

10}‘Üuu„ ( C6

Jla

T 000

A

observare, suffragia nullius odio aut amore ferre, diligenter Singula

Pme%l3ﬂ

Ol

‚„hus‚

i ﬂ„1in_eu

s 16

ad communem studii medieinae utilitatem referre, . Silentium praesti-

_

turum celandorum. Dicat: Ita juro, ut me Deus adjuvet. — Jus-

0765

eÜill

ui[3

qu51

Can

o

juyandum examinandorum: Passuros se omnem judiciorum eyventum ,

C0

Clnﬂl]‘

N0VES

332

Schul:Gefeße,

gaserd8 ? o 20

Collegij quoque Medici Vniversitatis scholae huius administrationem

aul

W

Jegibus suorum temporum moribus, ac institutis Conuenientibus,

3€CL

o

0 SU p1

{e

ha

stabiliri ac munir: curauerunt.

Verum cum Illustrissimo _ Principi

nostro ac Domino Clementissimo, Domino Friderico, Duci Würt-

s P

Nos DOCOP

(

tembergensi ac Teccensi, Comitis Montispeligardj Domino in Hai-

Tolumus

e 7

0

denheim, Vtriusque regij Ordinis Gallici et Anglici Equiti aurato etc,

k

sonbus,

I

(}

operae pretium uisum fuerit, Vt non solum totius Vniuersitatis

anl0 0 “

(

I

Scholae hujus, Verum etiam singularum professionum Leges, seor-

Jastris

l J

sim, diligenti praemissa deliberatione, recognoscerentur, et renoua-

N

guatar qU0

rentur, eaque ad nostra plane tempora, in quibus, una cum literis,

y el

omnes reuixere disciplinae, accommodarentur: Quo ergo Illustrissi-

Qiligent&? e

mae Celsitudinis ipsius sapienti ac paternae Voluntatı pro uiribus

satisfaceremus, antiquis non nihil Collegij huius immutatis Statutis,

et si

uando necessitas requirere uidebatur, prorsus abolitis, ut

DE Juramen

deinceps res Collegij Medici ad. eum, qui sequitur, modum (quem

etiam Illustrissima ipsius Celsitudo clementer approbauit) admi-

Qulibet C

nistrarentur, Vnanimi consensu decreuimus.

Velle ob

Jura 1‘“

allam Tegilimim (

CAPYVTL

g, Velle con

DE Toto Collegio Facultatis Medicae.

das obseruar€,

5, Velle fde

‚Vt itaque hujus almae Vniuersitatis Tubingensis, saluberrima

Facultas Medica, quae pro sanitate uitaque hominum, re omnium

a Communem C

oratissima pretiosissimaque tuenda atque conservyanda imprimis

neque A M

Vtilis et necessaria existit, in perpetuo flore conseruari, et ad

Impediri S6 DAl

4, Vole s

Conscio Decano 4

neque si repulsam tulerint aut omnino a petitione exclusi fuerint,

5 Velle in

iram aut vindictam se vel per alium suo nomine usurpaturos esse. —

amore forre,

Jusjurandum exquisitorum: Promittant decano non passuros affici

moverique animos suos benevolentia, odio, largitionibus aut spe

6, Velle sle

futuri questus, Examinandorum se curam habituros. — Jusjurandum

Candidatorum: Venerationem ac obedientiam KRectori universitatis

scholae hujus, domino Cancellario, Decano et consilio studii medi-

Ia

cinae se praestituros, nullum legitimum detrectare imperium, Quod

pro virili sua commoda cum ÜUniversitatis scholae hujus tum prae-

cipue studii medicinae omni tempore, ad quamcunque honoris emi-

nentiam evecti fuerint, augere velint, malum vero avertere, velle

Licentiae ac Doctoreos honores in nulla alia Universitatis schola

DE Hujas $

iterare, Insignia doctorea ‚ritu solenni praefinito a Consilio studi

hujus, persolutis omnibus impensis de more debitis, capessere.

Conclusio.

Intra Octan

1 Maeistratum

De omnibus iis jam memoratis legibus et constitutionibus quovis

07 Medieinae

tempore arbitrium, existimatio, interpretatio, mutatio, abrogatio, penes

"üet: Vhj i

Collegium studii medicinae esto, modo expressus consensus et autori-

E herint, o

tas consilii universitatis accedat, ut illas emendent, corrigant, augeant,

imminuant, revocent, pro eco atque usus et tempora poscent. Nibil

N et.;‚[‚ hoc (

ü tam8n

enim est, quod ad omnis rerum ac temporum Occasiones perpetuo

Yn

|

accommodari possit.

& Üimidiu

N

el

Yenias il

335

Noval Statuta Fac. Med., 6, 45, Aug. 1604

DE

Ü0n9m

osteros, pro Reipub. et Ecclesiae salute atque incolumitate, trans-

5 O

‘

bg

mitti, sicque adjuuante diuini numinis gratia et singuli Doctores

Iust

T Prl

officio suo praeclare fungi, et Discipuli studij hujus quam pluri-

&, T ül

mum in arte hac amplissima Laudatissimaque proficere Valeant:

. Dottin 19 Y

Nos Decanus ipsaque Facultas Medica dictae Vniuersitatis primo

E

Volumus et Ordinamus, Vt Collegium hoc nostrum tribus Profes-

tottus Vnigenstais

soribus, ijsque legitime promotis Doctoribus, prius Rectori, Can-

HOnum Leges, sogp,

cellario et Senatui solito juramento secundum Ordinationem Il-

rentUn, Et renona

Justrissimi Ducis Friderici etc. etc. obstrictis deuinctisque, consti-

18 na Cum Jiteris,

tuatur: quorum quilibet suo officio, ut in sequentibus praescribetur,

J0 720 Tlustrissi-

diligenter et fideliter praeesse debet.

Olanfatı pıg ainbus

IL

S mmla Statnti,

CABRNYT

pronsas aboltis, ı

DE Juramento Eorum, qui in Collegium recipiuntur.

altur, modum (quem

\

7 approbanit) d

Quilibet Collegio Medico ascitusyprof‘essor in haec capita

Jurato:

4. Velle obedientiam et Venerationem praestare Decano, nec

ullum legitimum detrectare imperium.

2. Velle constitutiones Collegij hujus latas, et deinceps feren-

Medicat,

:

das obseruare.

{

3. Velle fideliter lectioni suae praeesse, diligenterque singul

ingensis salıbertima

ad Communem Collegij, et Studij Medicinae Vtilitatem referre,

gmninm, 16 mNln

Qnservanda 1mprimis

neque aliis suis negotijs aut priuatis Studijs in primario suo officio

impediri se patl.

ye Conseraarl, 6t 40

4. Velle secundum Statuta Vniuersitatis peregre non nisi

Conscio Decano abire.

e eschsi Auerint,

5. Velle in dicendis . sententijs suffragium nullius odio aut

e

C u

gn maturos SS6 —

(

amore ferre.

ur05

6. Velle silentium caelandorum praestare,

ogıbus aut SE

Dicat :

fusuranda

L>eét01'i

airersta0

sitat

am R

Ita juro, ut me DEVS- adjuuet.

‚ et CO

n|s'üio 5|tuü'fx me

]

Ö

rectar® ımp

us D

PF2

ola D

5 CM

CAPVT IL

yamcunqd®

ıl

ero ©

el

ulﬂ

s 50

DE Hujus Studij Administrationis Principe, qui De-

Ja Unr ersl

OD

Ö seudit

canus dicitur.

S

g

Intra Octauum, quo Rector Vniuersitatis scholae hujus designa-

reE %?bitis. f

tus magistratum inijt, diem, illius temporis Decanus Consilium

Studij Medicinae ad designandum semestris sequentis Decanum

s

Conuocet: Vbi illi sane is demandetur honor, cui plurimi suffra-

e on

fa 0 Pe[]8y

gati fuerint, et quem ordo poposcerit. A Seniore enim ad Junio-

utat

autol'

re‚vU

o

g SS et

oC

rem, et ab hoc rursus ad illum progrediendum.

co

1ND‘1

NM

bl

‘ Qui tamen primo in Collegium receptus est, is ante annum

‚Udgnf.

P

05CEH'

unum et dimidium Decani munere non grauetur, quo res Collegij

d

mp

05 p€

l‚pgn10

5100

Medici plenius illi innotescant.

0

NWS

354

®d)lll:@}éfßläeé

IEVÜPOIE

Designatus Decanus statim magistratum ineat, quod si intra

nspe0ll

e|usm

Vnius diei spatium , facere neglexerit, et delatum sibi Magistratum

Null

ı pr

sine iusta excusatione recusarit, multam Airario studij Medicinae

soluito duum florenorum.

romO0

SEC

)

octorea 00

'

fa

Jus jurandum Decani.

axencer6 DEr

dgl

’

4. Juret, Velle res Studij Medicinae ac munus sibi delatum

erCET

e ] agn A

em

Sl

curare diligenter, et, quod facere se conueniens sit, haud negligere.

f $l (PH

2. Velle non quicquam, quod ‘huic Studio damno esse POoS-

enSI 10

n an

'

ıt, 20

sit, machinarj, agere vel facere.

(LM„] ﬂp\19 $

3. Velle libros, signum , pecuniam, literas, denique singula,

Jetimaeqd® A

(

{

quae a prioris Semestris Decano in Arca reposita äcceperit, acu-

atı®

Aheonet €

rata diligentia et fidelitate custodire.

Conesstom 0Sl

\l

4. . Velle , postquam magistratum abierit, eo die, quo Recto-

SusCEDUS er 20

f

ris rationes audiuntur, suae quoque facultatis administrati Fisci,

astr1otus,

(1|J $

Collegio Medico , in praesentia Cancellarij Scholae et Deputatorum

nostrae prae_5ütm

quatuor, /rationem reddere:; et si quid ullius rei, aut nummorum

F€ﬁ‘th1 , EIUE

desit, mox nımerata pecunia exsoluere.

Dicat:

Jar

4 Velle obe

Ita juro, ut me DEVS adjuuet.

$

Colerto Medico )

treclare,

Officium Decani.

%, Velle C

Praeter jam dicta, Decanus Medicus haec porro sui officij

ferendas, quatenn

esse scito.

4, Velle ad

4

Ab ‚oppido ultra dies octo, nisi permissione Consilij Stu-

hostiliter aut my

qn

S

am In 1080

dij hulus, ne abesto: idque hac cum conditione, ut prius in suum

Ä

locum praecedentis semestris Decanum, substituat, aut nouum, si

. Velle pra

Q, curationumq

qua necessitas vrgeat, Decanum cum suis Consiliarijs designet.

92

P

Volle non al

Nomina illorum, qui sub magistratu suo Medicinae Studium

auspicantur, in album Facultatis hujus, diligenter inscriptionis anno,

Mitopiearum hab

mense ac die additis, inferat.

SO SOl nma P

3. Quicunque etiam sub Decanatu ipsius Doctoreos consecuti

Confertinnes nn

honores sunt, singulatim in Albo studij hujus perscripta habeto,

anno similiter ac die mensis additis.

4. Omnibus praeterea Doctoreos Medicij Studij honores in

hf

Vniuersitate Scholae hujus Consecutis, si ejus rei testimonium exi-

gant, diplomata ac literas testes, forma hactenus Vsitata, perhibeto.

9 Inscript

In quarum Consecutione floreni duo persoluuntor, quorum Vnus

108 quatnor,

Decano, alter Collegij hujus aerario cedat.

NO Oedant,

5. Pari ratione, diplomata Studiorum et diligentis ausculta-

0, Caeteng

tionis testes, petentibus haud deneget, modo antea florenum Ynum

m

5Üüms' in

[

persoluerint Facultati, cuius altera quidem pars Decano debetur.

Pf*3?&!a [ﬁmEn

6. Eorum denique etiam, qui in

raefectura Tubingensi de

Agı

\

]

&

f

al au

lepra suspecti sub magistratu ipsius a

ollegio judicati sunt, pa-

trlam, nomina et affectus, deque illis facta iudicia „ inspectionis

%0 Täent

M qu In

Nova Statuta Fac. Med. %. 15. Yug, 1604.

335

ı Qu0d

A Inlea

tempore adjecto, in prbpriﬂ liıbro consignata habeat, et semper ad

hl \Ia

D

0

]

N

Stafom

ejusmodi_inspectiones Medicinae Auditores adhibeat.

' Mln

%4

Nulli praeterea Medicinae Studioso nondum in Doctorem

-omoto, nec Vlli, qui in Vniuersitate Scholae hujus insignia

b

octorea consecutus non siıt, medendi rationem in hoc oppido

exercere permittat.

8. . Quod si vero peregrinus Doctor quispiam huc aduenerit,

UU Sibi dolafam

et praxin exercere medicam Voluerit: id tum demum ipsi licitum

t, hand N6gl

esto: si quidem secundum Ordinationem . Medicorum Wirttember-

3O E556 og

(3

fo)

ensium non antea in oppido hoc Doctores Medici practici plures,

uam opus sit, habitent: et aduena ilie honestae anteactae uitae,

. diniqne Singul,

legitimaeque Creationis suae testimonia habeat, sitque Celebris,

Ta Antepent, oı

atque theorice et practice praeclare ‘'doctus, inprimis ‚vero fidei

Confessionı nostrae addictus, atque ab Illustrissimo Principe nostro

80 die, quo Rarn

susceptus et admissus, solitoque iuramento Celsitudini ipsius prius

I8 administrati Biach,

astrictus.

Talis igitur postquam sequens iuramentum Facultati

olde e Deputatorum

et, aut nummoram

nostrae praestiterit, in Album et Vniuersitatis et Collegij Medici

recipiatur, eique sic praxeos exercitium concedatur.

Juramentum Doctoris Aduenae.

46

Velle obedientiam, Venerationem, et faunorem Decano,. et

a I>

Collegio Medico praestare, nec Vllum legitimum imperium de-

trectare.

2. Velle Constitutiones Collegij huius Latas, et deinceps

go pOnO sal ofic}

ferendas , quatenns ipsum respiciant, obseruare.

4

Velle aduersus Decanum, et Collegium Medicum nihil

hostiliter aut improbe moliri Vel agere, sed commoda eorum,

isione Con;ilij Sta-

quantum in ipso, promouere, damnaque auertere.

, u

rius In SUum

4. Velle praxin Medicam legitimam sine ulla fallacia exer-

, auf nouum, S

cere, curationumque taxam nobis consuetam obseruare.

silar)s desinete,

Velle non ullum Commercium commune, cum quoquam Phar-

07

Medieinge StW0M

macopaeorum habere, neque propria sua medimenta ulla Vendere,

ö

0016 a0D0,

1

r insonipt

sed solis juratis Pharmacopolis

concedere, . hisque receptarum

f

Confectiones mandare.

D

getore0s 00nSECH

8 DErSCT

'1Pta h'db310!

Dicat:

a Sa 10008 m

lta jJuro, ut me DEYS adjuuet.

7

. yei 16

tmopl0

‚DetO

9. Inscriptionis autem nomine Aduena pendat Collegio flo-

p€

r

NS gl

or

Voos

renos quatuor, quorum Vnus Fisco collegij, reliqui tribus Docto-

nnr

ribus cedant.

soultd

40. Caeterum peregrinus et aduena judicabitur is quoque,

d

il

ae[]“5 U

\

“t

qui etiamsj in _hac Academia Doctoratus honorem Consecutus sit,

postea tamen Vltra anni dimidium hinc abfuerit, nisi forte is aut

ante8 j

gebetu”

ul

d

Vaniuersitatis aut oppidi hujus ciuis natus extiterit, qui nihilominus

y D

nftßﬂ5

;ollegio juramentum praestare tenetur.

eotO

‘ sunt) Pa

d

1C'kt

44. Nulli praeterea, neque Chirurgo Tubingensi, neque ulli

0,

y 0

00

101

336

yr 8

Schul-Gefeße.

alij, seu uiro, seu foeminae sine Medicae Facultatis examine et

gg SM4 ,

o wge

approbatione, ullam medendi rationem exercere permittat, sed

atq0E

Magistratui Oppidano Vt ad poenam denuncietur, curet, et de-

dies n plOOP

nuntiationis florenum a denunciato exigat.

Proinde 0U

42. Chirurgos proinde atque obstetrices diligenter obseruet,

ess

am C688

Yedl

ut artis suae intelligentes officıum suum fideliter faciant: utque

E

docendi

intra Limites suos medendo consistant, eos coherceat: curetque, ut

al

Medicinae Studiosis ad Chirurgos liber aditus, ad praxin ’'scilicet

Poscaits 18

ol

S,

Calenus,

Chirurgicam inspiciendam et addiscendam pateat.

f

|

|

yactal

43. Singulis praeterea annis, idque mense Julio, ex Illustris-

1

ahsolutisine 18

simj _ Prineipis nostri decreto, ut officinae pharmaceuticae Ducatus

Ex quam gln

hujus, adhibitis cujusque loci Medicis Ordinarijs, uisitentur pro-

/ Apkorismorum }}

spiciat: cum Ordinarie uero in hac schola Medicinam docentibus

/ Ynl Epi&em\cö\‘:

Doctoribus omnibus et solis in praesentia Medicinae Studiosorum

\3\‘\gabuntur.

officinas Vtrasque oppidi huius diligenter inspiciat: atque ut sin-

Jater Innume

gula medicamenta iusto uendantur precio (quam ob rem etiam

tar; De temparal

post singulas Nundinas Francofurtenses omnium coemptorum phar-

macorum catalogum et annotatam bona fide taxanı eorum a phar-

Facaltatibus; Ze

De morborum dı

D

macopaeis utrisque exigat) ut omnes pharmacopoliorum et Domini

tum different)S:

et Ministri, secundum ordinationem Illustrissimi Principis, solito

gr Sangalnis 018

iuramento astricti sint, et fideliter officio suo fungantur, operam

zem: De different

det: Pro uisitationis autem utriusque pharmacopolij Labore, qui

uatuor requirit dies, singulis Collegij Doctoribus ex Fisco Vniuer-

| 6 An Medica,

sitatis floreni duo persoluantur.

Inter esplicand

44. Oratio denique anniuersaria, ut legitimo tempore habea-

cum tres Professon

uant, Vt unus eo

tur, Decanus prospiciat.

45. Non autem permittat, ut quisquam, aut orationem aut

pocratis et Galeni

Kerpretehun,

lectionem Medicam habeat, aut disputationibus Medicis, siue publice

siue priuatim institutis, praesit, nisi id totius Collegij praescitu et

Alter practica

consensu _ fiat.

ÄtaOocasione dı

46. In promotionibus denique Candidatorum, Medicinae, curet,

Eifioles e formas,

ut hospitibus peregre aduenientibus, pro cuiusque dignitate, con-

T rütter ung

ueniens, tum in ipso actu, cum in hospitio quoque Sessio, Locus-

MN

que assignetur.

Diosoonide Narla

Praemium Decani.

Ter

i y

EMOnstret, Yı

Decano pendetur honorarium precium laboris atque operae

_0m10

hoc tempore de aerario Studij huilus florenorum trium.

Sed et

2 admini

Sal Soriptum

merces inscriptionis eorum, qui sub illius magistratu Doctoream

' Wentium G ar

consecuti sunt Lauream, florenus nimirum Vnus: praeterea altera

(entur,

ro exhibendis diplomatibus, seu instrumentis datae pecuniae pars

illi concedatur.

C'Ji dfs

N6 4

VFE

SeCHion

L

K

CAPR V T. HIL

N

ä

Y

lrg

fl

lsn

d (ı

1 Sln

DE Doctrina Studii Medicinae.,

li

anl qu T

' Tfn

© oren

Vetus docendi ratio, qua-maiores nostri in Scholis Medicis

01u1t0.

En

f Y

Ö

fa

y

Nova S_tatuta Fac. Med. 9, 45 Aug. 1601,

357

Ol er

Tn

Bl‘p

A

usi sunt, his temporibus, in quibus Gr

aecae potissimum Lingunae

7y O, a

ß

atque Latinae uiget studium, magnaque

probatissimorum rei Me-

dices scriptorum copia existit, tolerarı ha

ud _ potest,

Ölioenter Or

Proinde cum sapientissimi quique Communibus moribus tan-

&P faclantı ı N

uam scenae esse obsecundandum praeceperint:

ineunda quoque

Ceat; Caretae,

vatio docendi-Medicinam erit, quae huic seculo co

nueniat.

d prayın Sclien

Posthabitis itaque b

arbaris et ineptis autoribus,

Hippocrates

otius, Galenus, Auicenna,. Rhases, et Similes,

qui ‚artem hanc

Jalio, er Illastris-

absolutissime tractauerunt, publice Medicinae initiati

8 enarrabuntur.

}aceu.ticae Ducatus

Ex quam plurimis Vero Hi

pPpocratis scriptis, potissimum libri

S, ülsitentr Dro-

Aphorismorum: praesagiorum:

äi}ic\xxam Aotentihns

de ratione uictus in morbis acutis;

Jibri Epidemicör; ‘de natur

a humana; et alijs Eiusdem similes ex-

dienas Stadlosorum

plicabuntur.

Cal A

Inter innumera autem Galeni o

am ob- rm etiam

pera haec prae alijs enarrabun-

tur: De temparamentis: De inaeq

uali intemperie; De naturalibus

ı coemptorum phar-

Facultatibus: De usu partium corp

Sanı Corum a phar-

oris humani: De affectis Locis:

e morborum differentijs: De morborum Causi

s: De symptoma-

poliorum e Domint

tum differentijs: De Symptomatum Causis:

ıl Prineipis, solito

De ratione curandi

per sanguinis missionem: Medendi methodus:

Eadem ad Glauco-

fungantur, Operam

nem: De differentijs febrium: De Crisibus:

2upol Laborä q

De diebus iudicato-

rijs: Ars Medica,

ug ex Fisco Vıiaer-

Inter explicandum uero passim Graeca Latinis conferantur. Et

timo tempore habea-

cum tres Professores quotidie doceant: Lectiones illi inter se distri-

buant, Vt unus eorum, exceptis Aphorismis,

reliquos utiliores Hip-

. aut-orationem 2Uf

Pocratis et Galeni libros, pr

O suo0 iudicio et auditorum captu in-

terpretetur,

s Medieis, siue pODA®

Collenipraeseta ©

Alter practicam tradet et explicet,

simulque Chirurgica ob-

ata Occasione admisceat.

Et cum simplicium : medicamentorum

edieinae, 001e

effigies et formas,

nemo Graecorum,

cuius hodie extent opera,

melius praeter unum Dioscoridem descri

D n dienitate, COM

ut si

.

pserit, curabit is

quoque,

ua de ij

s inter praelegendum mentio incidat,

706 Sess0, Kn

Dioscoride hist

illorurp ex

orias afferat, et pro Virili explanet.

Tertius Hippocratis Aphorismos, et anatomica enarret

, atque

Smonstret. WVnde etiam singulis annis,

commodo. tempore, Ana-

0}

tomicam administrationem Studiosis exhi

beat. Quae dum habetur,

Yabonis 809

Se

7

d

Vesalij scriptum iuxta praelegatur , eaque,

quae Leguntur, simul

Uldentium et assistentium oculis demonstr

oram W am

Centur.

entur et latius expli-

m3%l$tl'£ U

6a al

era

i

\inu

j

ul]iae Pal'5

Cui ‚dissectioni, quicunque interesse Voluerit,. siue Medicinae,

s 0

dl

U

siue

älterius ‚Facultatis ‚Studiosus- fuerit (exceptis solis Doctoribus

et.M

agistris de Consilio Vniuersitatis, et professorum Medicorum

1l1js

) Vnum, si integra fuerit, f(lorenum: ‚si‘ uero partis,

dimidium,

aul quartam. floreni

partem ‚secundum Collegij hujus Studij aesti-

Mationem soluito: ut

je109

ı JI0

NCcessaria comparentur.

scilicet ex pecunijs ICollectis ad anatomiam..

gh()1

S }

a

Keyfher’s Sefegfammlung XI Bd.

22

yor 3

358

Schul:Sefege.

p 0M

0 Jte

CAPAMTUN,

feria

Cld

er10

06533bur

DE Disputationibus et Orationibus habendis.

de

yı yelig

13111

4. Doctores ordinario docendi munere fungentes ter singulis

A

Qu

annis disputationi publicae praesunto.

die

necth]s P

n

2. Proponentur descripta in charta a Doctore futurae dispu-

E

yedemnnl

0

tationis praeside ante quinque dies themata, ijs de vebus, quarum

dis hork

i compe

casıda

anteacto tempore in Schoölis medicis frequens facta est mentio.

Hocenim pacto Medicinae initiatis ea, quae inter praelegendum

on 8 }

audiuere, in memoriam reuocabuntur.

a

sine RO

$

tamen

domestico

3: Disputationis Praeses, nisi cum respondentem deficere,

g horas

ioterm

uincique senserit, ne interloquitor.

Tant0r

4. ; Decanus cum reliquis huilus Studij Professoribus ordinärijs

toto disputationis tempore assidento, aut multam dimidiati floreni

soluunto.

5. Disputationes hora sexta aestate incipiuntor hieme septima,

DE S

6. Disputatio publica nulli concedatur, qui non prius pro-

Quieunqn® S0

miserit se‘ Doctoreos honores in hac schola consequi Velle,

gmnium nomeN S

7. Singuli Studiosi, qui Medicinae nomina 'dederunt, singulis

t in album. Studl

disputationibus aliquod suae eruditionis specimen exhibento, atque

argumenta contra respondentem proferunto, quod qui facere ne-

nsentpltone squpr(

ar est, diligentia

glexerit, ad honorum petitionem ne admittitor.

8. Oratio Anniuersaria de Laudibus Medicinae, aut alio The-

totı Collesio Medie

yum, Adhac exe

mate Medico, quötannis in die Raphaclis Archangeli, Vel a Pro-

fessore, vel erudito artis Medicae Studioso habeatur.

mies, pharmacopol

sedalo: uisitatarum,

CAPVT VL

attente perlecturuı

2 Qmicunque

DE Diebus feriatis et Neglectuum examine.

°

ordine y et me 4

1

.

Singuli Doctores ordinarie docentes, singulis diebus, horam

fesoribus in hoc- s

Vnam cuique assignatam, in Scholis Medicis, praelegunto demptis

arlg deoustatis pre

uacationibus , ac ferijs, quae communes illis: cum Professoribus

3 Bn Y

'Theologiae sunto.

.

an P'ni\nsophiae

2.

Vacationum u

ero _ haec erunt tempora. Primo a Vfgilia

COSEOA qn

D. Thomae Apostoli usque ad Epiphaniae diem, inclusiue,

-

anto: Al quih

I

Secundo”ab Esto mihi usque ad Dominicam Inuocauit.

Medicinae na

4

Tertio a Vigilia Palmarum, ad Dominicam Misericordiae.

4, Professon

5. Quarto a Vigilia pentecostes usque ad Trinitatis festum.

Tullam horam {l

6. Quinto a die sexto‘ Julij, usque ‚ad decimum Augusti.

5 Nec al

4. Laurentij diem.

mel priuatim

7. Sexto a Michaelis festo, usque ad D). Lucae diem.

0 Oflam d

8; - Septimo, his duo in singulis Nundinis dies adduntur.

Mlontbas non ädl

9; Festa' quae uocant Collegij,

Communia 'cum 'Theologiae

Professoribus erunt.

Dies Conuersionis D. Pauli,

Cathedrae D.

- A qibus

“älf.anteg I

Petri: Gregorij: Ambrosij Episcopij: Georgij: D. Marcic Visita-

Monh

I

tionis Mariae : Assumptioms Mariae: Natiuitatis Mariae: Augustini

K Olanam

Üﬂu€n en

ent

1

Hieronimj: Dionisij: . Cosmae ‚ et ‚Damiani: Omnium Sanctorum:

Y

Can

dl

Martini: Catharinae: Nicolaj.

Alg

Shoyi

de

Nova Statuta Fac. Med:: %. 15. Yug. 1604,

339

„40.. Itemn omnis dies Jouis, quamuis illa hebdomada aliae in-

ciderint feriae.

18 hübendie

.

|

d

Cessabunt deni

que a docendi munere ijs diebus, quibu$

|

8MM0 r

I

de ritu religionis nostrae festa in Ecclesia celebrabuntur.

42. - Qui aliquas, /praeter causas iustas Lectiones, in proprijs

tore füturae d

N

f

negotijs expediendis, neglexerint, eas singulas, vel constituta multa

© rebus, q

un

yedemunto, Vel si Rectoris et Decani sui concessu abfuerint, com-

80la Cst mentio,

modis ‚horis compensanto.

nter Praelegendum

43< In casibus. autem, nullam moram permittentibus, etiam

sine Rectoris et., Decani praescitu, proficisci. Licitum. esto: per

öndentem deftere,

domesticos tamen de. 10co, quö abierit, eosdem certiores reddunto,

et horas interim neglectas, vel compensanto, vel debita multa

z

Tesganbus ordinanis

Luunto,

tam Qa atı Arem

CAPVT VIL

Huntor hieme septim,

DE Studij Medicinae Auditoribus.

gui nm pmas pro-

nsemun Velle

; Quicunque studio ‚Medico_operam. dare Constituit: ‚18 ‚rimo

omnium nomen : suum apud Decanum huius Facultatis profitetor,

ya dederunt, singulis

en exhibento, atqne

et in album . Studiosorum Medicinae inscribi se curato: pro qua

inscriptione soluere nihil cogitor: modo: fidem det, se ea, qua

qnﬂJ qui faoere n

ar est, diligentia Lectiones, Medicas auditurum, Decanoque ac

toti Collegio Medico debitum honorem ac Venerationem praestitu-

ic'mae. aut alto The-

rum. Ad haec exercitia Medica, Disputationes, Orationes, Anato-

hangelt, Yel a Pın

heatar,

mias, pharmacopoliorum, et leprosorum inspectiones, diligenter et

sedulo: uisitaturum, domi quoque priuato, Studio, scripta Medicorum

attente perlecturum.

2. Quicunque ex auditoribus hic ad-honores aspirare cupiunt;

um cyan]fﬂß

Detineantur itaque a Pro-

ordine ij et rite ad illos procedunto.

diebus, horam

fessoribus in hoc studio: certo et legitimo tempore: ne leuiter quis

ngl

melegnut

0 dem]lh%

artis degustatis praeceptis;sese pro absolute instituto uenditet.

}

3. Et cum Vnum omnium esse tempus non expediat: qui

5

ca Professonibt

antea Philosophiae praecepta perdidicere, et Magisterij honores

gl

consecuti sunt,, ı hi. integros annos tres Medicinae Studijs inuigi-

Primo aV

QJuSI0G

Janto: Alij quiı honores non ambierunt, 'annos quatuor ‚operam

, 1

Medicinae nauanto.

inicam *

M ault

4, Professores'autem' omnes ‚assiduo et diligenter ‚audiunto,

0010186

ım

am Misen

Sestul

nullam .horam illius Doctrinae negligunto.

d ’l‘pﬂlfßns

5.. Nec-ullus ‚ad.: honorum petitionem admittitor,, qui non

Augustl

7 '

c

semel priuatim in Auditorio Medico respondendi munus ’obierit:

Nemo etiam ad honores: Aspiret Doctoreos , qui. in plurimis dispu-

DD

g

l

tationibus non adfuerit; argumentaque ;protulerit,

des 4

b

s

M

golo

6. A quibus tamen exceptos eos esse Volumus, .qui aliunde

unid (

06

aduentantes Doctoreos honores hic consequi cupiunt, modo_testi-

( 1edl

Paufl‚

„ inl

monijs illi planum: prius faciant, se in ‚alia Academia _ lectiones Me-

ust10l

icas Conuenienti tempore audiuisse, et solitis exercitijs; Medicinae

TT

T

Operam dedisse.

tis M0

anct0ru

0mulll

Ü

7. Singuli denique aliquot hebdomatis, ante honorum peti-

22

yora9

340

®d)ül‘s@ßefef;e.

Jı

tionem permissu et consensu Collegij Medici, disputationem publi-

cam ?°9b) instituunto, sub praeside,. qui Ordinarie Medieinam in Vni-

Prim0,

uersitate. Scholae huius doceat‘, cui floreni duo aurei persoluuntor.

Neque $

Aut permissu Decani, et Consilij Medici, 10co Disputationis: Ynam

g

üe“‘l 179

vel alteram lectionem Cursoriam de proposita sibi materia habeat,

md()t

lﬂtllme

8. Caeterum in ijs, qui honores petunt,. nunquam' non' eru-

DelncePS

ditionis et Vitae integritatis potius, quam aetatis aut praescripti

anl

temporis ratio habenda erit.

Ideoque /si quispiam Studij sui tem-

Prae\e

pus legitimum ad Vnguem, Vt dicı solet, non absolunisse comper-

tus fuerit, eruditione tamen ijs, qui,hoc ipsum compleuerint, par

j

onsilio Collegij Mediei,

aut superior fuerit: Cum illo Decano et

transigendi et paciscendi 1us esto.

Concessum autem est, ut de

d Jarament

praescripto tempore dimidiati anni spacium remittant: sic.tamen,

w €C\“y Iumq“°

wt-in certis et singularibus Casibus et personis, Vniuersitatis judi-

Aiheret, Yirum

clo stetur.

adımttatar. Y

9. Nulli. Studiosorum, praesertim uero in ‚ijs,

uni in hac

gatus renooekul,

Academia cönsequi sperant honores Doctoreos, ante illorum Con-

jpsls proposita

secutionem in hoc oppido: medendi rationem exercere_fas esto.

Docanum, 6t hul

40. : Doctoribus tamen ordinarie docentibus, cum aegros inui-

tur ıll dies, quo

sunt, (illorum Consensu modo fieri possit) adsint, ut ab illis

gt eruditioni$ SU86

exquisitam curandi methodum perdiscant.

5 Antequar

qnlnatore efasmad

CAPVT VII.

I

DE Ratione petendorum Honorum,

4, Promitte

‚4, . Petiturus porro honores Doctoreos, primo omnium nomen

m08 u08 beneuo

suum, apud Decanum profitetor; Et ut Consilium studij huius

. Examinar

Conuocet ; -petito.

Decanus petitioni illius annuat, et consilium

Tato o exploratur

Conuocet: / 1pse quoque Candidatus iussus adesse, tum compareat,

et ; quid propositi habeat‘, paucis ad Consilium referat.

2.

uo/ facto Decano solenniter promittat, se ad interrogata

pro Coönstientia sua et Veritate res

Interrogata

]a n

vero ‘1is. de rebus sunto.

POI]SI]I‘U]III €SSE.

&. Quoipto

4. Primum- an legitime sit natus: :sin. minus,' immediate . a

in am Can

Caesarea Majestate Legitimatus.

2. An nullius infamiae notae sibi Conscius .sit.

COnferant, Q 0

qua@stioneg, {

\

3. : Num in album Vniuersitatis Scholae huius inscriptus sit.

Ü QuaS modest

Neque enim ad honores aspirare, alicui liceat, nisi nomen suum

1

Osthae

antea apud, Rectorem Vniunersitatis Scholae huius professus fuerit.

US ZeNt: COMı

h4.. An studij sui tempus Legitimum ac praescriptum. in Vni-

"domo Voigen

uersitate :Scholae huius,. aut';alia absoluerit: idque testimonijs Doc-

torum suorum

lanum ac ratum facturum se confidat.

B

A Juniorem (

TTT

S

5° 'An in disputationibus plurimis cum attentione, et discendi Vo-

PrObat

X

Iuntate interfuerit, et argumenta, prout Constitutum est, produxerit.

%d pl

DE A

6. An semel priuatim,“ postea uero et publice respondendi

1lhhtu

Adac

T eYame

prouinciam / obierit.

d '

NS

,

M

209 b), Bergl: Sen;-Befchl, v- ié._$ebr. 41695°

Anl (

M

’

-

544

Nova Staltuta Fac\. M_éd. %. 45, Yug. 1604.

SDUtaloneng

Mal

N

Öl

Juramentum Examinandorum.

\tinam

Ynl

Al y

Primo.

lnr

Passurum se omnem judiciorum euentum.

n SPWtäfOn Ya

2. Neque si repulsam tulerit, aut omnino-a petitione exelu-

ML

gus fuerit, iram aut Vindictam, se, vel per alium suo nomine, quouis

TUNQU8M Yn drg

modo et ratione usurpaturum esse.

18 ant Prötser

5. Deinceps formulam iuramenti frequentem I_)eéa'mus allı

M f Sal tem

praelegat.

DSOlisse OOmper

Dicat:

F°W]CUEI'fo‚ al

0 Colleoi Madie,

_ Ita juro, vt me DEVS adjuuet.

$

Anfem est, ut de

4.- Juramento praestito, jussus‘ excedere sententiam Consilij

itlant e tamen,

expectet, tumque Decanus in ejus absentia, cum suis Collegis' de-

y Vninersiti d

liberet, Vtrum dignus et idoneus sit, qui ad priuatum examen

admittatur.

Quo facto, et idoneo Candidato inuento ipse Candi-

in 38 ql in b

, nte ilorum Con-

datus reuocetur, eique Decanus sententiam Collegij super petitione

ipsius proposita exponat, Candidatusque debitam pecuniam' apud

xercere fas 0sto,

raefinie-

=

Decanum, et huius Studij Consilium deponät: Deinceps

1, COM GE01OS Indi-

tur illi dies, quo quasi'in Campum descendat, explorän

d

z

adsint, utab-ılis

et eruditionis suae.

1 ixJ1genij

5. Antequam uero examen Candidati suscipiatur: prius Exa-

minatores ejusmodi formulam: juramenti praestent.

Iuramentum Examinatorum.

nOTUM,

4. . Promittant Decano, non passuros, affıcı, mouerique ani-

jrimo Omniomm nOMeN

mos suos beneuolentia, odio, Largitionibus, aut spe futuri quaestus.

iln stadi) Dı

2. Examinandorum Vitam, Mores, studia et eruditionem acu-

‚nnnat,

f Constllum

{um compareah

rate se exploraturos, et bona fide sententiam suam de..ijs dicturos.

SCr

Dicat:

, veferat,

6 ad Interr0gal0

X

d

”

Ita iuro, ut me DEVS adiuuet.

T

]

‘esse.

Interv0gala

