git gehalten 100708

offnemen mift, So foll derfelb gewölt werden nit von dem weg,

der wonung QEEN?

afen, ban Crn

darYun der abganngen gewefenn, Sonder der von des andern, weg

ift, damit e& in allweg gleich gehalten werdt ,

Haltenn,

SHürter So follen die Juriften beftelt werden, auch wie hernach

Desoleichen foll

volgt, Item vonn ainem Rector, Item von ainem Cankler, Item

qenumg ASnbaf, 096

San befendigenn

ond vonn allen andern Doctoribus die lefend in den obern Fas

gulteten ,

f

Bnd gleidh in der maß follen8 die arbat auch beftellet

SM die grofi

werden,

fin, Sr connentiones

Es follent auch die Collegiaten beftelt werden von dem Rector,

tmögen alle facultate

Canßler, den Dooctoribus IJn der hailigen gefchrifft, vnnd den

Doc o follent die (

3Zwayen ordinarien in Jure, vnnd In der ArBney, mit fambt den

der gehalten werden,

andern Collegiaten ,

Y

A

in am Golegio fn

E follent aud) die fo‘ von der Bninerfitet obgeftimptr feind

Dr z ewifen ı

zubeftellen, die da lefen follendt in allen Faculteten, {chweren, Ddies

Aln da6 0 %n dı

jelbigen zu beftellenn, Die fie darzu togenlicdh vnud der Bniuerfitet

am nüßlichften bedunckent, ‘ Fnen oder aufferthalb der Bukinerfitet,

1'_1‘u' Yr Ooleginten, ı

Tr Ofgenomen, Z

Bund die perfonen fo vorgemelt vnnd angefehen find, die legentes

v;zr hw._1nubm-u tho

zu“beftellen, Sollent macht haben, folchen foldre vınb ain Zimlichs

Ö Yn nitt- ging

Zumehren oder zumindern, Wie es fich nach gelegenheit der perfoz

nen, ain Zeit, vder Ir Leben, lang nüßlich vnnd gutt bedunckenn

M0 Yüfemn, Aönl

wuürdt,

Oaln ran

Bund die Bier fo der Bniuerfitet Zinß oud gulten Fnnemen,

T .ﬁeHcr\_ Il der f

Sollen fürtter Acht haben vnnd manen vff an vnnd ofgeende Zile,

AI MÖgn G

deren fo in Faculteten lefen follent damit zu allen Zeitten mit an

:Ü ‘f-‘”“'" Mii\

0

Tamit dg

die än5

Duyd abfteen derfelben, zu Kefen nit mangel (ey,

JM bgm CO ]

A

Db aber fach mwer, das die uunBung der Kirchen vnnd vfge:

A

!

Y

1

l£‘g]'?

Lofchten pfronden nit fonil ertrieg , vder ye Zu Zeitten ertragen

;

7

N

;1

ud;nﬁg da v5e

N

0

!

wurden, FJufonunder auch fo die Kirchen vund vfgelbfchten yfrduz

A0nnn

denn, alg noch nitt gar gefallen findt, Ddamit dann die vbgemelten

Al

ö

NROra

COrn

fold vnnd anders vff die Bniuerfitet geend , nitt NKattlich oßgericht

A

Z

W

werdenn möchten, So foll von der Vniuerfitet darKun mit gutfemn

i

* flg

%

o

' Y G

55

Univ.sDOrduung v. 21. Dez. 1491.

x

V

MM

b\e

an

u“'“T“

'

yvathı gehandlet, Bund den ergerürten perfonen, So uerr das Lanz

N

gen mag, vBgetailt werden, Würde abder mer denn zu obgemelter

n l'[‚ %V\l\

M

der Vniuerfiter vßrichtung noth wär, gefallen, das foll FJnen zu

IC Hd {

an

M

fürfchlag oder ablofung der gülten vonn der Bniuerfitet vffgenvo:

men, vund was auch vß Demfelben fürfchlag erkauft würdt, Zu

i)r(l'\ﬁt Beffelle Ag

merung Dder gemelten fold, oder befiellung mehrer perfonen dienen

M 0 i

vnnd angelegt werden.

S70 Dailigen 9

Mlnarlo dr d lft\'t

&$ foll auch ain ieglicher- in feinem offnemen dif vorgemelt

prdnung zuhalten vnnd zuhandthaben, fchweren,

ü f _in Oaln

Stem die Collegiaten follen in dem Collegio wonen, Oder vb

X Ordinanio S Ar

fie dag Zuthun nitt vermainten, das fie dann des Zing Ir woz

X yon beiden ıo eny.

nung mangel vnnd die Vniuerfitet das zuuerleihen haben,

9 Oailen follen, dn

®

E foll auch die oberft wonung In dem Collegio vnder dem

CM Aandern 1009

IM

tach, nach abgang Doctor Balthers an die Vniuerfitet fallen, vnnd

0n den Zıyeyen, e

die Collegiaten Fain gerechtfame daran haben, Sonder foll e8 darz

Andern an font fat

mit gehalten werdenn, wie hernach fi.er, Frem Ddie Collegiaten (o

’ Mit vOn dem teg,

der wonung genieffen wöllen, follen auch die Yubaw, alß fenfter,

’oM 06 andern, eg

offen, banck, Eren, onnd Anders desgleichen in wefenlihem bawe

haltenn ,

N A Wwie hernad)

Desgleichen follent diefelben mit fampt dem, Dder die fünfften

nem Cankler, Stem

wonung nhat, das cloact feübern, vnnd vffieren, AWber das Im

) in den obern G

Rechten beftendigenn damw zuhaltenn foll die Bniuerfitet {Huldig

feyn,

tbat audh Befielet

Stem die groffe Aub in dem Collegio folle der Vniuerfitet

fin, $r conuentiones vnnd handel darYun zu haben, Desgleichen

en von dem Rector,

mögen alle facultates Jre examina DdarFn halten, ob fie wollen,

eferifit, Onnd den

Doch fo follent die Collegiaten, hier Junen nit vfgefchloffen, fonz

en Mmit fambt den

der gehalten werden, Wie hernach uolgt, Stem die Collegiaten f

in dem Collegio effen wollen, Sollen zuuvr vß,‚macht haben, ainen

r odgermgt felnd

ÜWiurth zu erwolen und anzunemen, on fonder Zinß oder genieß,

agen, edwweren, Dl

allein das er u dem Collegium zimlich würtfchafft hakten folle,

d er Daiwerfie

für die Collegiaten, vnnd ander Erber Iut, von Snen wie hieunden

f

fteet vffgenomen ,

Bund foll derfelbig wirth von allen Collegiaten,

,

Al

f der Yniuerliteh

DDder den mehrern fhal

[ alfo erwölt werden, Wie yB ftät, Ob fie

y find, die Jegenle

p yaß aln Qimlid

aber deffen nitt aind8 murden, So foll die Buiuerfitat den Zufeßen

macht habenn, desgleichen foll es auch mi

t den geftenn vffzunemen

eoenbeit DEr BA

gehaltenn werden, Ytem der

ijeßgenanf

WMWuürth foll macht haben

an QUGE BEDUNGETT

den Keller zu der obbeftimpten

MWürtfchaffe notturft zugebrauchen,

E

D

fo r Wonung in dem

IÜf“/

2

r

arzu mögen fich des die Collegiaten,

a olten SO

Collegium haben, auch für Fr perfon notturfft zu genieffen, Bud

muiB

gfgeende 1

damit dasg die Würtfchafft deß MNattlidher mdg gehaltenn werden,

allen Z

y mi

SJn dem Collegio, So hatt die VBniuer

fitet 3zu qnaden derfelben

MWirttfchafft, das obereft gemach fo man für die fün

fften habitation

nnd 9

W

m wirt,

fo alfo erwölt

fl en

n €r

aal

helt, nach abgang Doctor Balther$, Dde

dı 0

M I

wärdt, zugeordnet, doch foll in folcher

ftuben nit gefVilt, noch

(D

Vq

NO

alten

aincdherley Ongepür gehaltenn w

erden, Stem Ddas

Collegium foll

ß‘i“"

auch voff ain beftimpte fundt,

abents. befchloffen vund morgens

’

TL C

oßae

{

ert werden, nach vBweifung

f fia[[ |

'

f

g

A

vffgethon, vund Erbarglichen geregi

yr

M d

mbllﬂ“9 '

56

Schul:SGefeße.

7

s Bector 6

der Bniuerfitet, Bnd foll die gemelt VWniuerfitet dasfelb Collegium

in Decan'

et Fa

mit dach, fundament, vund andern mercklichen bawen In Eeven

I

neCl

esentium JOS

ounnd beftand hHalkten,

In SotnP

aurn 00

prest

Bud hierauff fo gereden, globen vnnd verfprechen wir, bey

Jal

Onufern trewen, für Bns ond all vnfere Erben vnd nachkomen In

Il nostro D

jr HOE

quae Catho

crafft dies Brieffg, Die obgemelt ordnung ahn allen ftüicken, pırnz

geries 3A0

cten, ond articuln veftiglich vnnd onuerbrochenlich nach Onferm

queant

11]

aller beßten vermbgen, getrewlich vnnd vngenarlich zu handthaben,

est!

ngl

0

cnl

Theologica Cp

Bnund uimmer mer darwider Zu finde, noch Zuthund, auch das

„;„;qerc !

Yalentium I

durch niementg andern geftatten noch verbengen Zugefchohen, in

'ü adaugen) quatend

Katır weiß noch weg, Wir wöllen auch foldhes vonn ainem ieden

cmtiant anmae, 3C

Heglichen ouferen Erben vnnd nachkomen, dem Onnfer Statt Züs

|

wingen würth zu vegieren, m anfang feines Megiments verfPros

eala assoclentül, U

n in iosa feultate ]

chen vund gelobt werdenn, Vund des alles zu warem BVeftem Ors

gengu Yhero et EXPT

Fundt, So haben wir vnfern Fnfigel offenntlich gehendt an Ddifen

}

M

7

enbanns Jurs Pı

Brieffe, Bnnud zu merer vrfundt vund vnbruchenlichem beftandt

b

R

alıe Bestissime TIrg

aller vnnd yeder obgefchribner ding Bekennen wir der Rector, vnund

fl

D

die ganß Bniuerfitet, Duch wir IJohans VBergenhans

Doctor

'

Joct Tabingen,

mostolicl, condidl

Saiftlicher Nechten Bnnd Probft des Stiffts, auch zu difen Zeitten

Canßler, der berürten Vniuerfitet zu Tüwingen, für ong, vund al

.& copitala seriatim (

ounfer nachkomen, Ddas folches alles, rwoie obfteet, nichtzit vfgenDdz

| miaus taque in ilius

men, mit Onferm gutten willen vnd Wifen, vnnd vß onferm bes

Zonl operis auctor s

fonderm bitt, an den genanten Bnfern gnedigen Hern gefchehenn,

I de-cetero In nostra Fa

\

geordnet, gemacht, vnd alfo zu hHakten befchloffen worden ift, Darz

l tar Magistet Y

umb verfürechen vnd globen wir och bey gutten trewen fır Bus

| dvO de Ta m

Bnd al onfer nachkomen, genanter Bniuerfitet die obgemelt vrds

|

|

{r miodermus dı

nung, an äll Sr puncten OnnDd articeln Veft onnd feet zu haltend

Cone inter 605 d

]

en

wider die nitt zuthund, noch zufommen, uoch fehaffen durd) fes

}s!d

islyu’b

IAH

mands

0000

8

ethon werden, In 1w3 wiß, weg, oder formı, das Yınmer

l

DUS (

gefein $

Dndt,

oder möcht, alles getrewlich vnnd vugeuarlih, Dars

(

Ol

<

DE

P

* TD €

umb fo haben wir onfer Bniuerfitet vud Canklery Yufigel offennte

D6n

iqU€ d\_|ﬁ Yn

Tich gehendt an difen Brieff, Der geben ift zu Brach vff Sanct

Thloo

Ca Yesumntio

Zhomas des hHailigen Zwölff botten Yubent, YMach Chriftt vnfers

;{1 0

‘1Üjl0]'i?}i]; p

herrens gepurt als man zalt tanfent, vierhundert, neunßig vnd

Ml qu []iC (l

in SJar,

E E D

Simal

1ia

e

(((

UE

(

10

!um y

=

Yrlnas,, ]

QOrdnung der theol. FSakultät auf der Univerfität

Dörfiolendas

lı

0i

Yons y

Zübingen,

15 70

D, 9. DEt. 1496 25).

Onem

D, al

er am

K

A 1p

1

]I{i115111r>[j‚

M

4015

€l

OÖrdinatio Facultatisü 'fheolngicuc Y. 1496,

s d

IN NOMINE SANCTAE et indiuiduae '"Trinitatis felicıter Amen.

W}

[“""‘!S‚’1 iln

&

f

1.‘1.

; flqu\l?v}1

i

ll

Alne,

25) Züb, uvm'v. Arcdh. Lib. er. S, 4167,

äl Mn

M [,

u

57

ä

Orduung der tv[)fpl.. Sacultät v. 9. Dft. 1496,

/ Ib COHm T

ß

/

Nos Rector et Vniuersitas study generalis Tubingensis et praeser-

C00 Ca

tim Decanus et Facultas 'Theologica ejusdem Notum esse volumus

raesentium Inspectoribus Vniuersis, et precipue his quos nunc et

rrn Xi f

(

90 Hachfomen

(

ın futurum nosse fuerit oportunum. Quod cum inter cetera salua-

tori nostro Deo

Ra‘{{en fhücten, guﬁ=

prestanda obsequia, ea non minima habeamus per

\

quae Catholicae fidei archana co

gnosci, diuinorum praeceptorum

HRC Onferm

geries amplecti, Ac demum a priscis parentibus contractus fomes

(

Dandehaben

restringi quecant. Hinc est quod nos predicta Vniuersitas et Fa-

SIRDUND, Qulch da

© Zugefehohen, in

cultas Theologica cupientes munerum in agro dominico fructum

gignere Valentium in ipsa Theologica facultate nostrae Vniuersita-

) SONN Ainem jeden

tis‘ adaugeri quatenus diuini verbi sparso semine Christicolarum

1 nhfer Ctatt Y

}

lJucritiant animae, ac tandem superorum agmini pro captanda au-

Y

AgimentS Krra

reola associentur,

uasdem ordinationes salutares deinceps perpe-

ran Beftnn op

tuo ın 1

sa facultate Theologica seruandas et custodiendas, de con-

10 gehengt. n Dln

sensu Iı

ß

ero et expresso venerabilis et eximy Domini Johannis

uchenlichei beffandt

Vergenhanns Juris pontificy Doctoris, praepositi Ecclesiae Colle-

il der Rector, Onnd

gialae Beatissime virginis Marie Sanctorumque Georgy et Martini

Bergeuhand Doctor

nostri locı Tubingen, nec non: dicete nostrae Vniuersitatis Cancel-

a 3ur difen eltton

lary Apostolici, condidimus, fecimus, et instituimus subsripta puncta

fr

ng

HLT

und al

et capitula seriatim de verbo ad uerbum comprehendentes. In

, nichtzit Ofgenos

Drimis itaque in illius nomine initium sumentes, qui cuiuslibet

|

d 66 onferm bes

boni operis auctor est, et patrator, uolumus et ordinamus quod

an Hern gefhehenn,

de cetero in nostra Facultate 'l’heologica predicta quatuor habean-

n worden If, Darz

tur Magistri 'l’heologie Ordinary, duo inquam de via realium, et

ten fremen flr Dn6

duo de via modernorum, de quibus duo, vnus scilicet realista, al-

ır die obgemelt Oide

ter modernus ducentos habeant florenos, in stipendio aecqua por-

‘\

1

eet 3ı haltend

cione inter 6os diuidendos, aly duo centum florenos similiter inter

b \

I

f

T

an durch s

se distribuendos,

Quatuor ordinary curabunt atque prouidebunt

6

[;]l]l‚ )

(

Saa

quod singulis diebus quibus hactenus legi consueuit ordinarie in

lich, Da

'Theologia per vnum €x ’eis suo ordine vna perficiatur lectio ordi-

naria. Deni

X

(

(

(rennfe

que duo vnius uie magistri curabunt, quod per se vna

Canl

'Theologica resumptio quolibet die quo legi solet ordinarie pro

i}

4 Onfeß

sue uie auditoribus perficiatur et idem curabunt duo Magistri al-

Ü

- eundig 00

terius uie sola ea die qua is' cui resumptio pro tunc incumbit le-

git ordinarie simul etiam quatragesimali tempore exceptis, Pote-

runtque Magistri hulusmodi resumptiones domi vel in scholis pub-

}icum perficere, quod eorum arbitrio et bene placito relinquendum

M

z

duximus, Idem duo Magistri vnius vie, quo ad resumptienes per

l

se perficiendas taliter inter se conueniant ct conuenive debent,

j AnitCETIE

quod vnüs ex ipsis per dimidinm annum supradicetum perficiat ve-

sumptionem, alter autem per reliqguum dimidium annum, uel alter-

nıs angarys hulusmodi tempora equaliter diuidendo, secundum,

quod ipsis magis expediens visum esse fuerit. Dummodo nequa-

quam alternatis diebus aut mensibus illam perlicere contendant.

406

4J

A

Polarritquc resumplor pro tempore vie sue soclum substituere sı se

ADC

cx aliqua causa Ingruente, absentare uel ad tempus 'modieum in-

d el

lirmarı conlingeret, quem 'si‘ habere nequiret,‘ eandem quam ne-

glexit, alio tempore supplere valeat vesumptionem. Idem sı alicui

mbﬂ""9 '

58

Schul:-Gefeße.

adam P

Magistrorum resumentium placuerit vel domi uel in publicis Scho-

ezrlde (

debitam

heol

O1

lis, extraordinariam

in 'Theologia

sua sponte et ob exercitium

Jocliong 0

f su}Jtl

scholarium tenere disputationem, is a tot censetur liberatus resum-

oend qll;

ptionibus, quot horas huiusmodi tenuerit disputationem, Hanc autem

noqu® D

Jinar 18

O MO or

extra ordinariam uocari uolumus disputationem, ad quam tenendam

0Iste M

aalr IM

mnd

Magistri T'heologie non astringuntur ex ordinatione Principis nostri

$

‚utem

jn SE

Patroni bone memorie. In qua denique Magister ipse non presi-

galeota !

ına 9

N

det, sed tantum assidet, dirigens arguentes et respondentem, Scho-

lides. J

m s CONUl

lasque in soluendis Argumentis informat nec ipse quasi per horam

Mlazttrum T

öheologıe

ut aliäs consueta solennitate respondentem impugnat, aut examinat,

cui etiam ceteri Theologie Magistri )interesse non tenentur, nisi

al tempus brene sa

;m[mmerincipis pat

voluerint, resrondens etiam ipsi non tot conclusiones, vt in ordi-

ablinere, Ttem‘ qUO

narys_ fieri solet, disputationibus, ponit, nec prolixamn conclusionem

determinationem deducit, sed pauculis positis conclusionibus sta-

Sesl

6 S‘.lp@l‘ OordınaryS

tim in manus opponentium et Interrogantium relinquitur, in qui-

yando ıla l'€p€ﬂt_iﬂll[{l

Ohslanle tempons /

bus profecto disputationibus animosiores natl sunt esse arguentes

simul et respondentes, quam in plurimorum presentia, Quod si ali-

mile in profstis obser

dentg uel seni0quiSpl

cui Magistrorum placeat potius aliquam solennem et ordinariam

Jıtem en valıtudinen

tenere disputationem ad quam tamen non sit ex ordinatione astri-

ctus, etiam de illa volumus et ordinamus, Vt ob eam Magister

aeuit, non tenetur

gium Ia Idem In res

ipse a tot liberetur resumptionibus, perquot etiam horas huiusmodi

producta fuerit disputatio Item Magistri resumentes debebunt re-

\lui Antusmodi Incıdisse

sumere regulariter scriptum alicuius Doctoris Theologie circa sen-

si Matstro collactonen

tentiarum libros digestum aut quotlibeta uel Summa alicutus Do-

collationis loco alyuam

ctoris Theologie ea pertractantem, que in sententiarum libris

lU:läl'fß quindecim res

ROR

memorantur. Si tamen Magister ipse resumens ob materie quali—

dlra vacante Oxtragı

$polafionem Yberum

tatem que circa predicta scripta quoilibeta, vel summas Doctorum

emergit, necessarium indicauerit vel utile, ad aliquantulum tempo-

aillas _faccm Commuata

ris interserendo et quasi pro ampliatione digrediendo, resumere

20n Dabens nist quinqn

titulum aliquem de summna alieuius collectoris, id eius arbitrio re-

Colltionem nisi altern

linquendum duximus, eo quod collectores in certis titulis nonnun-

sguptionem Ordinariam

jas saltem agibilium et casualium rerum particularius

quam mater‘

15 1in Offoctns ar

quam qui maiestatem sententiarum dquientati sunt, digesserunt,

Wl

aldıs Ordinarys \

Quinimo si interdum vtilitas aut rationabilis poposcerit causa, pOS-

11 Wrg d Koolasi

set resumptor ad tempus alium vtilem tr

actatulum resumere Dum-

TONE Og or

Re-

Dromotın

modo etiam auditores eundem sibi compar.

andum inuenirent.

L banl

debet in

DENdLON

0a Qükant

gularis tamen resumptio et regulariter loquendo fieri

UM Anı

scriptis et'summis atque quodlibetis supra memoratis, neque tan-

FG

1i Theolaoie

tum in apicibus speculatiuis et scholasticis, verum etiam in mate-

.

.

on Ml

bilium suos curent instituere in

Conf

(W

I

ria moralium Casualium atque agı

.

IClendi a

resumptionibus auditores, Item Magi

stri. distinctarum viarum, ita

M

AUS m„3il{]u

distinetis resumere curent horis, vt auditores yiriusque vie s

VEMent (

Nisi aliquo im-

A

Ml'„e‚.

Int

optauerint utramque uisitare resumptionem valeant ,

dicum obseruari

DOsontas {ı

pedimento occurrente, id ad tempus saltem mo

M i

l Cum

nequeat. Item resumptor aliqua die

debitam negligens resumptio-

I SM

17

nem, eandem alia die vacante supplere ualeat, dummodo

huilusmodi

nn

6, an

y (

Tf

On pf

‚supplecio intra eandem fiat angariam, in qua commissa extal nC-

°

4

Alg

ve hui

NOr

/

ng

gligentia si

usmodi supplecio negligentiam ipsa sequalur, siue

i

dieto l'es’u

wsuu} in

Drduung der thHeol. Facultät v. 9. Dkt, 1496.

59

U

Publie

18 cl

LO e

SOln

eandem quadam prouidentia suadente praecesserit. Item Magister

Setur lh€ratu

Theologie debitam negligens resumptionem, Sese super ea fide qua

S TEsL

et super lectioneg ordinaria neglecta denunciare sit astrictus soluat

*10nem, }

NC Au

0, a

.

y DE

(

quoque poenam quatuor solidorum pro vna resumptione neglecta

l

Tenendm

10ne Pringi

Ö

et pro vna ordinaria neglecta unam libram quatuor solidos Dum-

IS na

modo iste Magister in stipendio Summam centum habeat florenorum.

Ister 1pse

NON Preg

Si autem in Stipendio habeat tantum quinquaginta is soluat pro

"EpOndentem, Sa

SC uaSl per horan

ordinaria neglecta medium florenum, et‘ pro resumptione quatuor

solidos. Item si contingerit resumptorem ex rationabili causa alium

70gn GUt eraminat

Magistrum Theologie uel saltem Licenciatum qui loco sui resumat,

ON tenentur, nl

S10NES, E in Ondi

ad tempus breue substituere, nullam teneatur substituens, ob ordi-

nationem Principis patroni nostri bone memorie licentiam petere uel

m xa Conclusionen

obtinere. Item quod sicut non obligatur quispiam ordinariorum

18 COnclustonibus sta

gese super ordinarys lectionibus tangquam negligentem denunciare,

@ Yellngitur, In ık

quando ita repentinum ei vccurrerit impedimentum, quod breuitate

l Sunt Esse Arguentö

Obstante temporis alium nequiuit substi.uere ita itidem atque si-

resentig, (nod’si al

mile in prefatis obseruetur resumptionibus, Item sieut si ex acci-

Ennem et Ordinariam

dente uel senio quispiam Oordinariorum diuturnam incidens infirmi-

ex ordinatione astı!-

tatem seu valitudinem ob quam lectionem ordinariam perficere

Vt-ob cam Magister

nequiuit, non tenetur per alium suum prouidere lectionem ordina-

Ham horas hutusmodi

rium ita idem in resumptionibus obseruetur. Quod etiam ipsius

mentes debebunt 1

qui huiusmodi incidisset valetudinem conscientie committatur, Item

Theologie circa ser

sı Magistro collacionem facere debenti magis placuerit aliquando

Summa aliewus Do-

collationis 10co aliquam dezotam vel alias utilem materiam extra or-

sententiarum J M

dinarie quindecim resumere diebus, aut in publicis scholis die

ns ob matene quall

aliqua vacante extraordinariam tenere trium horarum spatio _ di-

] summas Doctorum

sputationem liberum sit eidem hanc tanquam in melius quid et

aliqnantulum temp*

utilius facere commutacionem, Item Magister 'l'heologie ordinarius

gyediendo, TeSWMCT

non habens nisi quinquaginta florenos, non sit astrictus ad aliquam

Collationem nisi alternatis”annis et in anno _ non nisi ad Vnam di-

d eius arbitzıo 16

‚ortis Ötulis nonnUd

sputationem ordinariam, sic etenim saluabitur nihilominus ordinatio-

. yerum

articmlarlus

nis ipsius effectus atque dispositio. Petit denique Facultas ipsa

Ü

vt talibus ordinarys Vniuersitas apıud Principem pro tempore at-

. gunt,, 0igesser n

noscerit CAUSA, P°

que ceteros ad Ecclesiastica beneficia praesentare habentes, auxilio

velit esse et promotioni ut exilitate stipendio durante, talia con-

Jum vesamer6 *7

l

sequi beneficia queant, de quibus ipsi in absentia defectus Sti-

M Inuen eD}

(

pendiorum suorum supplere valeant, Item si futuris temporibus

endo Hen

Magistri T’heologie experiantur auditorum in visitandis et audiendis

n0ralS,

M fa

I

mal

vesumptiontbus negligentiam, habeat '’heologica Facultas potesta-

rent 1

5t]f(l€|e M

icm conficiendi ea et talia Statuta et ordinationes quibus ad dili-

'l ‚]}

genlius visitandum constringantur, de quo futuris temporibus cum

arl

M ya

fnl

experimenta claruerint uberior fiat deliberatio atque prouisio, Item

65 rlr

qu[‘ vl

Jqu0 *

quod presentes tres ordinary ad huinsmodi resumptiones non

x

eaﬂr ,

bseluﬁfl

{L\‘h‘il1‚

5

antur nisi cum quartus accesserit eis ordinarius, Si tamen

m0

sumpt!

ipsi sua sponle, actu, et de presenti incipere uel continuare velint

n

gl

El

S0

d

4esumptiones prefatas, ‚ censeantur, Ipsi cum vterque dimidium

do b

da

. e\W W

modo supra dicto resumendo compleuerit annum eam que ad se

SI

, COM

W

pertinebit resumplionem perfecisse ita vt illa decursa, et completa,

N

ylaf

60

Schuls-SGefeße.

nersid

reliqui duo ordinary pro sna sorte eis resumendo per reliquum

$ nxımMU

s SI

senfl

el

dimıdium annum succedunt, Item si vynüus ex quatuor ordinarys

gepositUS

diuturnam vt supra incideret infirmitatem reliqui tres illius egro-

gr presente5 P

vESEN

tantis vel ualttudinary resumptionem vel collatıonem aut collatio-

frad

f

andatoris 10

nem aut disputationem prout etiam in ordinatione disponitur, per-

echlı ei6

quam

ficere non sint astricti.

Nihilominus tamen ' in talı casıu quiuis

400 ON

Jinationem 3

eorundem trium, eam que ad se ipsum attinet collationem et di-

dum f yoboran

SNl

sputationes Ordinarias atque resurnptiones, suam contingentes ‚per-

gaboramıs JEr

[)1'ÜSL‘F

sonam expiere studeat.

Ne vero ordinariam lectionem quae quar-

Zum sauilter

presfn ]

tum . ordinarium et egrotantem ex_ Ordine respiceret, omnimodo

Anno Domint |

ON

vacare contingat, volumus atque ordinamus, vt in tali casu Nihilo-

Die nna Mensts l

minus_ tres reliqui eandem lectionem ordinariam per vnum ex cis,

Andiekiong quarta 0&C

secundum quod de hoc inter se convenerint, perficere curent alque

studeant, in cuius oneris pariter et resumptionem predictarum Te-

leuamen at

ue compensam eosdem tres absolnimus, ab eo onere,

d

ına

quod in or

tione Principis et patroni nostri disponitur, scilicet,

quod si ex tribus ordinarys vnum in diutinam valitudinem incidere

Erlaß Cherhat

Contingeret , duo reliqui eiusdem lectionem ordinariam providere

sint astricti, Vnde in tali casu quo ordinariorum numerus Valen-

Aligerfität und den

tium legere ad dualitatem redigeretur reliquis duobus adhuc vinen-

14

j

tibus sed egrotantibus,

uod vlierque legere valentium non sit ob-

Jigatus nisi ad prouiden

d

um sue propriae lectioni ordinariae quam

scilicet quarto die perficere tenetur pariter et resumptioni cum

vnica disputatione ordinaria atque vna collatione Preterea quando-

|

I

Yhnfern gunffichen

cunque sstipendium aliquod vni ex quatuor supradictis Magistris

Getree, Lr terdes

|

'T’heologiae ordinarys debitum vacare per mortem vel resignatio-

Hmen Ründ, o n

nem, aut aliter contigerit, ex tunc nequaquam vceteros lres ad su-

194

f

N

Sl Geltö 00

d

Drn

pradictas vel ullas. resumptiones astrın

ko)

gimus, donec et quousque

Et idem si_ duo Sliipen-

Altden 3 Cchaden

uartus eisdem cum stipendio accesserit.

MterÄE Oerachelich

d

ja modo supra dicto vacauerint, obseruari placuit. Item in euen-

An mit ,

tum quo aliquis supra dietorum ordinariornm forte ob materiae

Y gtrongen

Z

Sleif

quam resumendam. assumpsit prolixitatem ‚el condcpendcutiam

-

.

Alr

lgeiwandten f

ın ea parte annı

qua ipsum contigerit diutius quam Sors Sua exi-

i

A

\\ß

n

geret suam produceret resumptionem, volumus quod si Socium

X

M

e[w:|m;

vie

sue

coordinarium

et in resumptionem sıbi

SUECESSUUM

, Un

M, g

0

0Ml

habuerit, is ex post tanto diutius resumat, quanto alius amplius

N

qua debuit sua prorogauit resumptionem prout ipsos inter Se Su-

UD def

per eo conuenire uolumus. Si vero pro tunc socium ule post se

W

Z

T

f X

vesumpturum, puta quia egritudine uel aetatis valitudine grauatum,

M

Serfund

d

f

M

secundum ea quae supra expressa sunt, non habuerit, ex tunc illi

Stude

M

In

tanto. tardius pro sequenti anno ad resumplionem sese contingen-

ö

bl

U

NM

Da

, er

tem redire liceat, quanto in precedenti anno productiori tempore

Ml

resumendo laborauit. Denique uoluit nostra Vniuersitas, quod qui

b

10R

d

primum illa ad eam deuenerit Facultatem quam quartum 'T'heolo-

a

Öude

\g |d) [‘t’!l‚ m

gum ac extra ordinarium Juris iuxta tenorem huius ' nouissime O0r-

!

lln

dinationis Stipendiare: possit ‚. ex lunc mox ad electionem hujus-

modi 'Theologi , et extraordinary Juris simul procedere debeat.

Y

J’€(

In quorum fidem et testimonium premissorum, Nos Rector CL Wni-

UOOfr

A,

Erlaß Eberhards8 IL, v. 6. Febr. 4498.

61

CN

4}

' el

&X ua

Al

uersitas , nec non Facultas T'heologica predicta. Sigilla nostra ’pre-

dr dl|\ap‚

sentibus duximus subappendenda.

N

G iln eı

Nos vero Johannes Vergenhanns

al

prepositus et Cancellarıus prefatus fatemur et recognoscimus palam

10neM ayt collat

per presentes premissa omnia et singula tam de Ilustris Principis

One UI!P()MM «

et fundatoris nostrae Vniuersitatis Eberhardi Ducis in Würtenberg

1 {al Ca q

Ö

et Teckh etc. quam nostro consensu et uoluntate processisse.‘, lﬁ

L Collationem @

Ü

circo ordinationem huilusmodi et alia premissa approbandum auto-

M P(ill

Üingentes ye,

yrisandum et roborandum, duximus ac approbamus, auctorisamus et

ec!yn:mm QUaG quan

roboramus per presentes.

In cuius rei evidentiam nostrum Sigil-

Afleret, Omnimode

lum similiter presentibus duximus subappendendum, Datum Tubin-

n tall Cası Nıhilo

gen, Anno Domini Millesimo quadringentesimo Nonagesimo Sexto,

M per Ynam x 0i

Die nona Mensis Octobris Inquam Festum Sancti Dionisy . incidit

KefCErt Curent aaı

Indictione quarta decima.,

M Yredictanum ıe

0, al 00 Onee

M disponitan, sl

' valıtadinem inciden

11,

ordinariam providen

Erlaß Cbherhards IM an MRMektor und Regenten der

m numeras Valen-

duobus adhuc vinen-

Univerfität und den Bogt zu Tiübingen, betr. Ddas üppige

Leben der Studierenden,

Jentium non sit Ob-

M

ml Ordinaniae quam

, 6, Febr. 1498 20).

et rcsumptioni cum

ne Preterea quando-

Unfern gunfilihen Gruß zuvor, Würdige, hochgelehrte, iebe,

supradictis Magistris

Setrewe,

Wir werden bericht, wie die Studenten, unfer Uuderz

yntem vel resignatiO-

thonen Kind, fo zu Tuüwingen In der Univerfiret ftudieren, follen

\ ceteros Lres ad SUr

vil Gellts verzehren, und wenig fudieren, ihren Battern und

dongo eb quouSqut

Hreunden zu Schaden und Verderben, das auch ung der ganzen

‘

I

d

ı s duo Stıpen-

Univerfitet verachtlich , und auch allfo gefchehen zu Laffen, unfer

Jtem in euen-

Meinung nit if. Und bitten euch ernftlich, ihr willend mit guz

n forte ob maternde

them getfrewen Sleiß darob fein, das fich die Studenten, fonderlich

! condcpendcntial}x

unfer Zugewandten Kind, emfigs Studierens fleißen: und Muthz

(quam MO l\‘,)'\-

willen, Foftlich Zehrung, und unzüchtig Wefen, meiden, damit fie

5 qu0d sı Socıum

Würd und Ehr, und die Univerfitet Lob und Uffgang erlangen

} sibl succcssnrqn3

mbge.

Dann wo das nit gefchebe, wurden wir gedenckhen, ihr

an

to altus mp

04

N

weren Ddifer Ding Verachter und wir wurden das nit gern haben,

und deß unfern Ernjt erzaigen,

Und du Vogt, wöllelt dem Rez

b 1ps08 anter

08E $

ctor und andern Megenten der Schule in foldhem behülflich feyn,

S00

M u

yauatıl

yalıcudan

65

1

— Berfund auch Kramern, Handwerckhern, und Wirten, das fie

g un

Feinem Studenten mehr borgen, dann fie mit barem SGellt zu bez

) buert,

tingel

zahlen haben, oder zu der Leihs Notturft brauchen follen, —

Il

m

e CO

temp0l“

Denn welcher das darıüber thet: ob dem nicht darumb wurdt, lie-

]UJHN

d

] qu

fen wir gefchehen, wir wolten. aud) nicht, das ihre Bätter nnd

Yniue

M

sı

fl

7

nhcol®

Sreundt darumb erfucht oder umbgetrieben würden, Daran thut

ım {

me 0

]„"Ab

ol S}

an

n h0)08

‚] olech0n”

debea!

26) Steinhofer würt. Chronik III., 678, — vol. Sattler Herz, I, 22.

] pr00

4}

D

H\ÜUK

ordinat

62

Schul:zGefeße.

solnetur I

ihr beiderfeits unfer ernftlidhe Meinung. Datum Nurtingen, Zinnf:

crn

1504

[)\7[103[‚‘“

tags8 nach Purificationis Mariae,

6

am

dats

aC E Wl

de JarscO

al

O bn am

12,.

st, Iter

s ban 409

Sa

{a I0

Ordnung der Univerfiträt Tübingen,

ola deqnt P D

ola

an

aM 0MI

v. S, 1518277).

«tad} Sl

7

qguem Decan

I'LII‘IIÄ C556

debeant, }

am

gerEnE nequ_c t

Coxsrtırvrri0 @T Ordinatio Scholasticae Vniuersi-

Jasque tfmpm‘zbu5 a

Tirersitatis Senatus,

tatis studiorum Tubingae in Sueuia Cum exposi-

tioneStatutorumetlegum, quibusilla administretur.

gltudinem 04 GOnUE

suetadinum, Imprimis

Neque vlla Respublica sine certa praéscriptione de ordinatione

solet, sod. saepe Opp!

Jegum stare, neque omnibus illae temporibus atque locis eodem

Nar non stognlarum

€esse semper possunt,

Commutatis enim moribus, sententia con-

ntio, venOnata, abroga

suetudine, Vitaeque ipsius modo ac ratione, quod diuersis seculis

atontas ila comprgha

fieri solet, illas et ipsas mutare, et praesenti usui accommodare

Adeliter in membranıs

necessitas quietis, pacis, ordinis postulat. Itaque omnibus aetati-

uun 200a asserwanda, }

bus latas, auctas, abrogatas, Immutatas leges et Constitutiones

. Decams Singaları

Rerum publicarum scimus, pro €o atque rerum casuumque natura

‚ quibus trachabant neg0

tulit.

Proinde recte et laudabiliter fecısse 1udicandum Illustrissi-

/ aflonem proponent a

mum princeipem Vdalricum ,

Qui

cum Scholae

Tubingensis

| 9 mapis gra aut pe

Veteri fama et gloria Illustris partim optima instituta perturbata,

meque eb Virtatis Con

partim prolatis optimis artibus ac disciplinis, detrimenta sibi in

stauranda et sarcienda sumpsisset, Im

rimis aptis consentaneisque

DE Pyauco

Jegibus pietati, Virtuti, tempori, qui

;

us illa administrari, conser-

uarique posset, componendis, summum ac publicum Illius Consi-

|

|

Aary Vaitersitat

lium praefecit.

A _ quo confectas, oblatasque sibi ipsi autoritate

d

\

sua comprobauit, easque in posterum ualere statuit, ac omni ra-

On sen deputatis

Snl Snl deput

tione ac ilure ratas, firmasque esse uoluit, Ipsiusque Scholae com-

SR Wuleoionn. -

muni consilio Custodiendas, conseruandas, promulgandas sequendas

dedit, atque commisit, Quas insuper etiam augeant, Imminuant,

0S (npation

'\3 M"Fc

40 arı

fn puh‘;fcﬂ

mutent, componant, ut tempus quodque et quaeque res inciderit,

05 6E ayeı]

quae sigilatim capitibus proprys expositae subiectaeque sunt.

& (uste

SS rebus ntey

Ca(u

DE VnıyvsErsirATtTıis partibus hoc est professionibus

quatuor cap. 4.

} DEDÜÜI‘M

Vniuersitas igitur Scholastica, ubi inesset omnium rerum do-

5dlas

Profegsi

Wd

“Datata

Ü

Poterit _

düctr

ff

ß qu1[n

27) Statutenbudh im Univ. Urchiv. — Lib. er. S. 665. — val. die Statuz

ü dg

Uötae F„ }

ten v. 9. Dft. 1477. 23, Dit. 4525. 30. FJan. 1535. 15. Mai 1557°

en

ME IN ah

16. Sept, 4561. 1601. 1752. 17.. Sept. 48914 Us fo Wo

äst

AT

n S anı

drg

Ordination der Univerfität v. F. 4548.

63

A ‘Rürtingz„‚ 3

in

ctrina, absoluetur partibus quatuor professionum, Quibus omnia

quae disci, cognoscique recte ac vtiliter possunt tradi solent. Pie-

tatis ac rerum diuinarum Theologia est. Leges ac Jura explicant

q_ni inde Jurisconsulti nominantur. Corporis curam Medicina ge-

rit. Ad has conscendi Oportet de principys omnis sapientiae, hoc

est, literis bonis atque artibuvs, philosophiam Vno nomine Vocamus;

bgn

uae ipsa quarta professio constituit.

His confieietur . Vniuersitas

S

