8 QueDI9EM

zuenndern, vnnd fich hierYnnen, Wie

en D

aln fOl

frommen onnd rechtgefchaf:

nen Studiofis wol eignet, gehorfamli

cd) 3zu erzaigen,

FInen felbft

Sach [ole 66

zum befften onnd guetter. commendation , - Welche

fich aber ober

gnd BermOgen M

{olche freundtliche wolgemainte Verwmarnungen Bngehorfamb erweiffen

al aber il fied

wiürden, Gegen denen folle nach erkhanndtnuß Rectoris,

Cancellärij,

ebermaß oder gef0

onnd NRMegenten pro re nata gebuürenndts ernftlichs einfehenns be:

ern M $

{chehen,

Hocgeit Balten ol

gon, Die notturfit €

Bon Hochzeitten.

er Die Kandtäocdmu

ce6, Da 06 die B

Cap. VII 191)

Digen Süßen yund-

Dieweil auchH die Yungen Studenten,

durch die villfeltigenn

rinerfitt gerwann

Hochzeitten, Darzue

fie ettwann mit Haufen geladenn, Jun onz

itelich frgebracht

ndttigen Cofftenn gefü

vt Deßgleichen Unn Frem fudieren dardurch

er fachen Darander

verhindert, vnd offter

mals Jnn böfe gefellfchafft gerathen, Auch

Mit Da maß Da ı

TE TE

u

San aln 3 Toben

diefen die „poena exclusionis‘ darauf gefezt gewefen feyn). „SEs follen

da fich d

auch alle diejenige, fo Furke gemußte FHaidungen brauchen, oder federn auf

Shıteıten, Glg ıf

den hHütten tragenn würdenn, entlidhen wiffen, das ihnen fürterhin YWinich

publicum testimonium weder ab Vniuersitate nocd) ab aliquo Col-

A Btgees D

"Olnten da

d

legio nostro bewilligt oder gegebenn, auch Fainer ad gradum pri-

A0f

f

a

ä;ll

D

mae aut secundae laureae, noch ‚viell weniger ad gradus doctoris

AUfO On

zugelaffen werdenn foll.“”

ig f

(

131

Die nachfolgenden Beftimmungen lauteten in den Statuten v,. 1575 nad

ß Bn

M

Er

)/(mlt\\

dem vorliegenden „‚Furzen fummar. UYuszug‘“ viel fchärfer und beftimmter.

CiÖlich

Ss follten danach bei einer Hochzeit hHöcffens 40 — 50 Gäfte feyn — bei

N QÄ\EUE \

einer Strafe von 4 fl. für jede weitere Perfon und dazu nodh 4 fl.3 ferner

JOn 9il

Merc

A0

nur 53 —4 STrachten bei einer Strafe von 4 flı, dazu nicht mehr alg drei

MntAth

Mahlzeiten gegeben werden, und alle weitere Gaftereien und Tänze bei einer

SA OI a

Strafe von 5 fl. für den WirthH und 4 fl. für jede theilnehmende Verfon

Der f

ol

c

Wichen 9

abgethan fepn. „Deßgleihen foll auch der Kirchgang zu rechter Zeitt, ehe

»gd)

das annder Zeichen gelitten, angeftelt vnd gefürdert werden, damit die

Sn

TOnen X

predig göttlihs Worts zu gewonnlidher ftundt gehalten vnd von den hoch:

Yn

C

M ogl

),

zeithteuthen nit verfaumbt werde.‘

Bei der Hochzeit follen etliche anfehen:

70

i Oldhe

lidje betagte Männer und Matronen die Aufficht führen, dabei „„auch der

MM G

rl

Pebel entgegen fein, vnd alles vhngefchikht ond vngebürlich Pringenn, verz

Mgn

evehrenn, fehreyen vnd dergleidhenn vnzucht abfchaffen,‘'‘

f) n

d

L

Statuten der Univerfität v. 16, Noo. 4583.

4185

b

An

Dl

darauß an Bictualien, nit allein

3

‚

Tfl dn

mangel eruolgt,

eigerung,. fonnder darzu gr9ﬁ'gr

Kcto

Solches alles zu fürkbommen,

A

haben NMector vnnd RMegenten

1gen

, M W

ich mit vilermelten Bogten,

Burgermeifter ,

Sericht vnnd Rath

der Statt Zübingen Dergeftalt verglichen ,

Das welcher nun hinz

H( Y

füro, er feny ein Vniuverfitet vermanndter vder

vonn der Burgerfchafft,

* PrOfegOr08 ,

ein Hochzeit zue halten vorhabenns, Der

folle daffelb allerdings

Sditoribas ,

N6 mi Qlietter D

nad) außweißung Onnfers gnedigen Fürften

Onnd: herrng gemeiner

/ OE priati pra

Publicirter. Lanndtsordnung

132) thun, Bnd deßfalg derfelben allerz

dings zugeleben fchuldig fein, bey BVermeidung darJun verleibter

ST anditores o

fraffen welche ain SJeder Vberfahrer, Da er ein Vniuerfitet. Berz

WE On degeelt

wandter dem Rectori, Da er aber vonn der Burgerfchafft, ahı Statt

folcden Yehelfanndt

1 0O vechtgelif

Oannfers gnedigen Fürften vnnd herrng denn Vogten ohne alles nachz

fehen bezalenn folle,

Algen, Snen {b

Doch folle e& einem Jedenn, was vnd wienil er feinem fanndt

Elhe f aber ober

vnnd Bermbgen nach vf ein Hochzeit verehrn, vnnd (chennckhen

gehorfamb erweifen

„

foll oder will, frey ftehn, onud. un folchem fall, Doch das Fhein

Rectoris, Cancellan

ichs einfehenn& De:

Bebermaß vder gefahr darunder gebraucht, Ehein ordnung gefezt fein,

Wenn Auch Jr bifweilen nach gelegenheit der Verfonnen , f

hochzeit hakten wollenn vnnd vile derfelbenn freundt vnnd Verwannds

ten, Die notturfft erfordern wurde, Das fie mit Ladung der gäft,

ober die Landtsordnung zufchreitten begertten, Solle allgdann {olliz

des, Da es die Burgerfchafft beruert hochermeltem onuferm „gnes

digen Sürften vund Herrn onnderthenig, DYder aber, Wann es ein

n Die oiljeltigenn

Bniuerfitet verwanndten antrifft, dem RMectori vnnd vier Decanis,

, aeladenn, San e

zeittlich fürgebracht werdenn, Welchenn nach erwegung geftaltfamen

der fachen Darunder zu difpenfieren ohnBenommen fein foll, Doch

r Audierett DArDU

e gerathen, SO

mit der maß Das niemand mehr denn vber acht Zifch mit gäft,

Iun allem zue ladenn vergundt werde,

fı 6 Jaln

MNachdem fich dann auch ettlichmall zugetragenn, das Junge

ern U

Studenten, Sich ohne Vorwilfen Frer eltern mit der Bniuerfitet

(Ü

M

Yi

(

Dder Burgers Diöchtern verehlichett, Die aber nicht der Brfachen

lı

A aba

yquo 00\l'

Sonndern das fie Yrem fudieren vfwartten zue vunfer Hohenfchul

d gradum P

abgeferttiget, Bnd da diefelbige, nicht zue eunde gebracht, onnd

d oradıs doctorli

alfo onbedächtlich fich verheurathet Fren Eltern zu groffer Befchwerz

nuß, Bund denn Jungen zue Merkhlidhem fchadenn onnd nachteil

U

y 150 n

geraiht, Wie dann auch vilfeltig befunden, Das auß folchenn

‚°

g

M

f

heimblichen Eheuerlobungen grewlicher fchwerer Mainaid VBund

, (rlr UD

5gﬁim‚m

1 50 0

f

fert

T

Dnft vil merchlicher treffenlich groffer nachtheil, (Hhadenn, vrnd

V

d

Ourath San vil weg eruolat,

00

fl eiN0E

Bund aber foldhe heimblihe Eheuerlobungen nicht allein dem

N erl

ftruchlidhen Wort Gottes, Sonnder auch denn gemeinen Kayferlir

iet, 0O6

en gefchribdnen RNechten zuwider, So ift onnfer mainung vnnd

c

d

M0

(

y bamit

=

ernnfilicher Beuelch, Das hinfüro alle der Bniuerfitet zugehörige

9

n}llbnh

Verfonen, Sich folcher heimlicher, onnd vonn Gott ernnftlich verbotts

en Eme

e

nen ECheuerlobungen enndthaltten, Da aber einn Student hierwider

M

1, N

e

w

ng

O

l‚‘

% C

132) Vgl. Landes:Ord, v. 1621. Samml. der Neg.:Sef. I, S. 855.

)

@

(at Ö

al

4186

Schul: SGefeße.

hanndlen onnd fich ohne feiner Eltern Dder Curatorn, Denen er

;Bnn el

y yrl

zuuerfprechen ftehet, willenn, mit eines Bniuerfitets Verwanndten

J

u[b M

denA

an 009 |

oder Burgers Tochter ehelichen verloben wuürde, ANfdann follenn

};h!lﬂh

Saht f

folliche Verfonen, für mehr, vund hochmelts, VBnnfers gnedigften

d

A

Kürften vund Herrn Eherichter vnnd Rathe Wie vonn Alters hero

Bonndeth

gewefen, Vnnd wie die fadhen un allweg fich verloffen , fAHrifftlich

en E

Gefeleat PE

annd fraff gewerttig fein,

angebracht werden, Yuch dafelbften allerfeiß gebüremgben befcheidts

aenehen 01

’

I

o S

SGleicher geftalt, vund wei

[ fich etwanı begibt, Das eheliche

na

Leut, fich difer onerbarkheit onndernemmen, Vnund durch fich felbs

, 9

hÖeHte

oder andere ungebuürende wege difen fürfchub thun möchten, das

arfelbe

M

eb

durch Kuplerey onnd onzimliche mittel, Die Iunge gefellen -oder

gand Sl

€‘om(‚ M

Kungfrawen zufamen gebracht, vunnd aintweders zu heimblicher Ehez

alıag d0r 900

nerlobung oder Leichtferttigen werckhen verfueren, vder Inen darzu

anı an Snnem *

verhelffen wiürden, So folle ein follichs fambt allem nottürfftigen

gaden Ootte5, M

Vmbitennden zu hochermelts Onnfers gnedigen Fürften onnd herrn

in Seder SOr

Canbley berichtet, Bnnd vonn dannen auß Irer Sürftl. gn. Reso-

glöcl, mit Snnn

Jution vunnd Befchaidts erwartet werden, wie den hierInne Iren

gnnd erFmmerung 1

Sürftl. DI. die Cognition famt der ftraf vorbehalten fein {oll, -

gder frcumd ge9geU6

Wir wellenn vnns aber hiemit zu denn Granuen vnnd Herrn,

gemeß u Dalzen, 9n

So zue ftudieren alher un Vunfer fchul gefchickht werdenn, verz

Tachenn zueunealten

fehenn, onnd gennzlich verhoffen, e werdenn vonn FJrenn Herın

Demmad) dnnn

Bättern, Vettern, oder Curatorn, Jre gebuürennde orduung empfaz

(

San allenn nn e

hen, ound mit fich alher bringen, AYuch derfelbigen angebornen

Haltenn, Geindt vot

Mdelichen tugenndt nach, Bnnd alg die vonn Kindtsheit auf, In

Yffeher, un guekte

ernnftlicher Löblicher ond Chriftlicher Zucht gehalten, fih dermaffen erz

al Aıtienl gebüirend

zaigenn, Das durch derfelben Loöblich vund guet Erempel, Die- Juz

ngr obeyfeit anjal

genndt, (o omb fie Vund bey‘ FJun ift, zu ainichem ongebürlichen

Mbchte, Derfchonen {

Vberfluß, ound verderblid) verfhwennden, nicht anraizung noch

Ölr querhaltten, S

vrfach gegeben, Sonndern vill mehr vob Inen ein Exempel onnd

Welten,

fürbildt Der Gottfeligkheit, mäffigkheit, aller Chriftlichen Zucht, Bleiß

Hnnd Erbarkheit, 2c. genommen werde, Wie fie fich dan darnach Iun

allweg defto onfträfflicher Zichtiger vnnd befchaidner zu halttenn

wiffenn,

Nach dem äber zue Zeitten, der manngel vnnd fäll nicht ann

inl

denn Jungen herren UUß die fich ann gebürennder votturfft, Srem

feanndt gemeß woll fettigen Laffen, Sonnder ann derfelben Pras

ceptorn, vnnd Fnen zugegebnen Dienern, Welche wider derfelbenn

heirn Bättern, Bettern oder Curatorn willenn onnd beuelch aigenns

KT

9

18 Gtat

gewalts, vnnd/’für fich felbft, mit den Jungen bherrn offtermal$s

F

f

bn Und Y |

folchenn vunızen Cofften Vfwennden, vnnd mit SGottfelig Bunderz

0D fol

weißung, Zucht, vnnd Lehre fie verfaumen, feelet vnnd mangelt,

Sitatis

So beuehlen wir allenn Präceptorn Ernftlich, So denn Jungen

Alr foh

Professo

d on

herrn, oder denen vom Adel zugegebenn, Das fie fich Iun foldhem

Q

Octringe

allem Der gebi

Ar

verhalten, vnnd nicht Brfa

, Freunthalbenn ain

Oß

»Onn

ernftlich anfehenn gefhehenn zu laffen, geben wellenn, De

Bwegenn

““‘P°nh

al

dann auch SJeder

{ches

henn foll.

zeit ein vleiffig %fmerd'f;en Sreunthalben ge

100) 1i W

S (

M u%d\}1]w

R

Lat. Stat. der Univerfität v; 46, Nov, 4583

487

in 9

OM gr

Uetä In

U

f

Bund verfehen Wir vnns, Das denn Grafen, onnd Herren,

m {

Xan

MNuchH denen vom MAdel, AUß denn Eltern, onnd die nicht Liebs

MNO on

fehenn, Dann das Dderfelben Jungen hHerren vnnd Shne, Jun beffer

fn

ucht vnnd, Lehr gehaltten, folches nit allein nicht zuwider fein,

1 Donn Yl

IM

On (

Sonndern das fie dardurch verurfacht werdenn, wann fie Fre Sdne

rennden D

9\:\Ü.‘1;\'Mé

zu onnf wellenn verfchichen, Deßhalbenn auch ernnfilichen Beuelch,

den befteltenn praceptoribus zuthuen, Bnund Rectorn vnnd Regenz

9i Da fln

ten, Darneben zufchreibenn, VBf gemelte Präceptores, befonuders,

IO Da fi f

Da fie nohH SJung, Bnnd nicht allwegenn Fres gefallenns qualifiz

ciert, gehörttermaffenn auch Jr Bffehen zuhalten, Darmit durch

a Möchten, da

derfelbenn Erempel vnnd vnordenlih wefenn, Die Jungen herrn

Sünge gefellen .ader

30 heitmOlicger C

d

vuand Jre Shne, nicht verfaumbt, noch verderbt, Sonnder Jun

f

allweg der gebür nach gehaltten vnnd gezogenn werdenn, Da e$

, O0r Snen bara

dann an onnferm Vleiß, vnd ernnftlichen Vermanen vermittelft der

t allerm nottdeftigen

gnaden Gottes, nimmer erwinden, VBund zu Bortfeßung deffelben

; Sücften Onnd errn

r Sl g Reso-

Ein SJeder Rector denn annkhommennden Jungen herrn, vnnd vom

MAdel, mit Jrenn Präceptoribus anufanngs BVleiffige Vermanung

gn Bierfnne Sren

vand erInnerung thun folle,

fih SJrem fanndt VBnnd der Eltern

halten fein fol, /

oder freundt gegebuen Fnfiructionen, expection, Bnnd BVertrawen

Seauen onnd Dectt,

gemeß zu halten, onnd aller Verhinderlichen, Bund Bbelftehennden

ccht yerdenn, ODUL

fachenn zuennthalten vund zue mueffigen.

anı Srenn Dertn

Demnach dann auch, Bund Bf das folche ordnungen durchauß

gde OrdnuNg. MO

Sun allenn vund Yeden Arriculn von meniglich Onuerbrochenn ges

nfelbigen. angehorıh

haltenn, Seindt vonn der BVniuerfitet vnnd Burgerfchafft ettliche

Aindeöheit UT, JM

Vffeher, Fnn quetter Unzall verordnet, welche Fr guettachtung Vf

all Articul gebürend Bnnd bey Frenn Yiden, Die Vberfarer FJeden

ten, c Dermaf E

A

ı Grempel, DÜ

feiner oberfheit anzaigenn, Bnnd hHierYunen niemanndt wer der fein

nichemm On0600E

Tichen

möchte, Berfchonen follenn, Darnach fich wiffe meniglich, Der ge:

bür zuuerhaltten, Bund vor der Vfgefeztenn erunftlichenn (traf zue

cr anenlung O

m

huetten.

n ein Coameh 9

K

{id)

an Qucht, D

5 dn OOI

altren

550

IM

e 30

(

"u \11d)

Lateinifche Statuten der Univerfität,

/ yn

enl

S

vom 46. Nov. 1583 19).

gndet 00

i

y au

e«|tlbfﬂ

On

ider Dl

le

ßu

(

ı

M

0

$

Inhalt: Diefe Statuten enth5recben, abgefehen von einigen WVeränderungen,

| nn

henÖ

3Zufäßen und Yuslaffungen, ganz den Statuten von 1548 (f. oben Nr. 12.).

Die Kap. folgen fich‘ hier in einer andern Drdnung alfo: 1) De univer-

mg]?ll

'!'1. [[g £mnütf.’

sitatis Professoribus, entfprict ganz dem Kap. 1. der obigen Stat.

ö

il

4l

Ö y An

Nur, fehlt der lezte Ubfag ‚„‚Decanis — videaniur‘“ (f. oben S, 63)5;

IM

(

P

M

i _jllng?

Ö

M w[d)m

2) De doctrinae temporibus -ac ordine — entfprechend Kap. 3. Der

i

f

lezte Ubfaß „Omnium‘‘ — „consuevere‘“ fehlt.

8) De vacationum

f

T

Genl (

temporibus — entfpridt Kap. 4-

4) De disputationibus, entfpricht

d/ _fl'?

ya

a

el Ca gı

153) Lib. erect. S. 907. Ybf%r. — Stuttg. Staats:Bibl. Manuse. Jurid.

Al

196. in „„YANihmanng RNelation‘“, — Val. die Statuten v. 45 Uug. 1601-

488

Shul-SGefeße.

grnl C0l

.‚Rap4 5. ' 5) De professione nominum apud rectorem, et recep.

u16 ad cOD |

tione novorum, entfpricht Xap. 13. mit folgenden Wenderungen : a) ftatt

c0C

acque 1

„primo mense‘‘ (S, 69 ®©, 5. v. o6.) ffeht „„octiduo‘“; b) der Ab:

fı 0

e ı

fehnitt „‚Decani‘“ —' „‚approbaverit‘“ fedlt5 c) hinter „propinquis

at il 9

suis‘ (S. 70 %. 5. v. 0:.) ift eingerüct „,vel aliis quibusdam hone.

guunt 150

stis hominibus, praescio tamen Decano' collegii philosophici‘‘,

, eb 00

grl er

ch0

6) Sacramentum solenne, quod Rectori dari solet, entfpricht durds

oa0l®

aug Kap. 14. „Formula sacramenti‘* — „‚adjiciatur‘“ fehlt. Dagegen

a

a

1 E

imtionuﬂ

fcblie%_t fih hier der Sag aus Ka

p.45. (S. , 71). „si quis studiosus‘“ —

ar el

ﬂuä

„recipiatur‘‘ unmittelbar. an.

Das übrige. Kap. 15. fehlt ganz.

7) De

yodacant0'

jis,. qui imperium Rectoris et Senatus detrectant— ent{fpricht dem

ZE\ yem 40 u

betr. $. in Rap. 18, (f. oben S. 78).

7) De petentibus recipi in jus

P1'ﬂüma Hun

scholasticae Universitatis — entfpridht Xap. 20-

8) De honoribus

1

|

ac molestos

conferendis et promovendis ad gradus illorum — ent{pricht Xap 16,

zdmonition

9) De orationibus publice habendis , ent{pridht KXap. 24.

10) De

Yla f5W:

Funeribus — dem entfprechenden $. in Kap. 24. Dabei findet fich jedoch

de conslho

folgender Zufaß:

„Mandamus etiam, ut ad publicos actus, in quibus de rebus

Nec adımd

honestis ac utilibus orationes habentur, frequenter conveniant, Ne-

euniam aD

que vero jantam aut. vestibulum aulae, sed subsellia consucta

Oecaslonem(

Prohibemus €

Occupent, multo minus eo tempore in coemiterio aliisve locis ob-

ambulent, Finita oratione non statim universi sese foras proripiant,

sarla nominis

caeteris honoratioribus exitum praecludentes, sed sua dquisque

tant} rawan{

sede maneat, atque ut civiles homines decet, Rectorem et caeteros

n (0111po!atr

Professores exspectet.‘“

Ad profü

11) / De honestate vitae et morum; De Religione und die folgen:

posthac qul

den $$. diefes Kapitels entfprechen dem Kay. 417. mit folgenden Uusnah:

quo Sn Soch

men: a) Unter dem $. de reverentia (°. S. 73) fehlt der lezte Uofaß:

struat, nlsl Dır

b) Sn dem S, de con-

Cum SUS 5

„Suum quisque“ — „supra est expositum“

flietibus u. f.w. fehlt der AUofag (S. 74):; „Discendarum“ — „imponi-

Cerlos praescı

tor*“,

Dagegen ift. Folgendes eingerückt :

Opulentiores a

Bonarum artium studiosos ad militarem modum aut cum deformitate

Grasiter del

aliqua aut absurdae novitatis gladiis aut alio tali in pace inusitati

nOris technis

genere armari, ferendum non est visum. Et si quis in solenni

Impudenter et

studiosorum conventu aut ante Rectorem Senatumve aut ante ju-

Sed ordinario

dicium arma gestaverit, is triente floreni multetur.

Kamen mon vei

Severe autem cunctis non peregrinantibus omnem bombarda-

rum intra et extra urbem gestationem atque usum interdicimus.

(qud dare veli

M

Justum

Si quis ergo eas quocunque praetextu sive venandi foras volucres-

da

ıq

ve studio, sive ludendi solum animo circumferre ac gestare depre-

N

W

}

COnr N0n

hensus fuerit, in hunc Rector gravissime animadversurus est, ad-

empta quoque bombarda.‘

N0n Jr d

&5 quätnor

c) In dem $. de divagationibus fteht ftatt „diebus XV Carcere

cohercetor“ — „pr

o arbitrio Rectoris et Senatus ac qualitate delicti

ON COpahır,

S“

HON esto,

vel carcere vel modo alio juste co&rcetor“. d) Der Ubfaß „Nullu

z

E

— „domabit“ ‚fehlt;

e) Nach dem $. de Lenoecinlis u. f. w {

ol

P O0 ul s

Canı Singulis

gendes eingefchoben :

De immodicis Conviviorum et rerum consimilium sumptibus

°°"Titfores fe

SPlübus

» qUOS

minuendis.

Jla

Imprimis vero magnas multorum querelas esse novimus de ju-

l mode

ım Ordi

Narı |

venibus nostris, quod nimis magnos, prorsumque inutiles sumptus

hic faciant, qui nec aetatem nec conditionem istam decent. Quam

«

.em

Der adg

44

üto

{

e $ n h'

ob rem ut occasiones faciendorum sumptuum, quantum fieri potest,

Tüieen

}

nostra cura praecidamus, mandamus primum, ne Oe

conimus Con-

h Justo

Mitlo

T a

189

Lat. Stat. dDer Univerfitdt v. 16, Nov. 4583,

w

bn Y

l0hm 0

tubernii caeterique hospites, qui convictores studiosos alunt, ullas

Ar

0

BT

Oct

ff

suis ad convivandum illecebras dent: nec extra consuetum prandii

Auet b‘

XM

1

nter OO

\

coenaeque tempus cibos coctos potumve extra modum illis porri-

lis

Plgn

ant: nec inter prandendum coenandumque ultra demensum vina

Quibusi

IM Yr ß

ä

ent .illis, qui poculis inter se certant, et ad ebrietatem vino se

ollegi Pla

ruunt: ipsos potius ad sobrietatem temperantiam atque modestiam

A

' SOleh, Anfig

(

y

raviter et constanter hortentur, neque. vero concedant, ut secum

convivas Scholasticos vel cives nostrates ad coenas prandiave ad-

Clatur‘“ foffe, Sayam

SI qUiS Stadiog"

ducant: Ea enim res multis incommodis ansam praebet, facitque,

15 fl ga 7)De

ut helluationum commessationes in plures horas multamque noctem

6ORa AMEfDeiE da

producantur. Si quis tamen omnino honesta de causa convivam

entibus recipi in jus

aliquem adduxerit, is solus sumptus istos ferat, non convictores,

%. 8) D'e honoribus

Praeterea tumultuationes et clamores convictorum vicinis graves

M —01

H

c

Wl

916

ac molestos prohibeant, nocturno maxime tempore; Si qui vero

„ 10) De

admonitionibus hujusmodi parere noluerint, hos Rectori indicent;

100

Id nisi fecerint, Rector tum in ipsos tum in studiosos reluctantes

de consilio Senatus graviter est animadversurus.

6, in quibas de rebws

Nec admittant in aedes suas vagabundos istos Musicos, qui pe-

Onvenlant, Ne-

euniam ab adolescentibus emungunt, cosque a studiis avocant,

?qugnter l

Sed S

l

IA COnSUCH

Ma

occasionemque nocturnis discursationibus atque, ruris praebent.

iterio alısre ocis ob-

i

Prohibemus etiam sumptus, quos adolescentes facıunt ad _ anniver-

i foras proriplant,

saria nominis Sui tempora, aut cum victum hospitiumque commu-

IEES y

sed SA quisque

tantz caveant itaque hospites, ne ipsis hujusmodi vinum vendant,

t, Rectorem et caeter0s

nec compotationes isto: nomine institutas ferant.

Ad profusos praeterea sumptus vitandos severe imperamus , ne

Relieione

ynd-bie ol

g

posthac quisque nostrorum hinc discessurus profectitium epulum,

Y

quo suis socils valedicat, in civium aut Academicorum aedibus in-

gr Tepfe A0

Q

struat, nisi prius facultatem impetravit a Rectore, qui re deliberata

m6

de con

cum suis Assessoribus ratione aetatis ac dignitatis habita limites

b;ää d

M yı

;

certos praescribat ,, tenulores fortunae juvenes inde dehortetur,

iscendar‘

un — ‚y‚imp0ﬂl

opulentiores. ad frugalitatem et parsimoniam exhortetur,

rmndefqrmi;atg

Graviter deinde hortamur hospites,'ne lucrum turpe spectantes

ydum arl{

lio

i Dace 1nuSıla

novis technis et aucuplis munuscula ı a eonvictoribus aut incolis

qus solennl

impudenter et avare extorqueant vel astute eblandiantur et eliciant,

‘EE gl

o

Senahumre 4

ut ante JD

Sed ordinario mensae et habitationum ‚pretio sint contenti. Interim

gulteta:

tamen non vetamus, si quis sponte sua domesticis liberaliter ali-

‘

M b°‘“.b.ar 4

quid dare velit.

‚DU

5

0M

e S

tendiCHm

Justum quoque decernimus , ut convictor integrum hebdoma-

olucıt

, venandt 10

datis unius pretium pro victu persolvat, etiamsi prandia et coenas

Ül

deptt

consuetas non semper accesserit, hospiti autem absentiam suam

ferre 4C

est,

non prius de

bito tempore significaverit. Sin hospite praescio per

gimadrer50

abfuerit, dimidium unius hebdomadis pretium solvere

dies quatuor

r

en

non cogatur, Sin pauciores dies abfuerit,

hospiti absentia ista fraudi

ı

1MIL“

."‘

non esto.

tatt ..diebns}ﬂ.

I

e

Jlus”

Porro ut sciri possit, num haec recte gerantur, Rector et De-

501‘.3m3 b \\

L

cani singulis a

nni quadrantibus tabulas sumptuum, dquos singuli

convictores fecerint, manu illorum subscriptas ,

exposcant ab ho-

gaoch *

spitibus, quos etiam interdum,

cum opus est, ad se vocent, et ad

ml

a am

justitiam modestiamque hortentur. In his autem tabulis sumptus

tam ordinarij tam extraordinarij distincte sint annotati, pretio vini

ew;L

semper addito , idque hos

.

.

pites sub religione jurisjurandi praestent,

ela

s

sump!

nutiles imodicosve repererint, eos irritos

il

atque si in his sumptus ı

r

n dece

N Qm

i

judicent, justos subscriptione sua adprobent. Porro nisi octidui

M E nm SE (@

apatio has ‘tabulas hospites praemoniti Rectori exhibuerint, ijs

y

09c01\'

rimmm

4190

aan 6001

®d)ul;@iefei;e.

gua

Pie[ßtßﬂ

multa unius floreni indicitor nihilominusque rationes alio die ex-

0M

dpr0

hibendae sub muleta dupli injun

gantur.

Si fraus dolusve in hıs rationi

D

I 1stO tan

bus deprehendatur, hospes pecu-

niam ‘acceptam reddat aut nondum data non persolyatur ii.

utantül C

f

getatl5

geDl

Praecipimus quoque ne Seplasiarii aut alij Studiosis nostris tra-

Da

gant

emata aliave, quae solum ad irritandam gulam et conviviorum

Sper

f C

n

l

Jan

splendorem et pompam faciunt, vendant; tales

quippe sumptus pa-

honesä

rentes solvere non cogentur.,

Giedes fr

Non minus interdietum est caeteris tum Academicis tum oppida-

gmolum

enl [

nis, ne cauponas et conventicula Scholasticorum in suis aedibus

m 6

oplnd

compotandi causa instituant.

Praetercd

f) Nad) den Worten „exclusionis notato“-im $. de conviviis ift (S. 75

dus mandamü

unten) Folgendes eingefhoben ;

2 or

Ne quis saltandi, spectandi, aut alterius rei gratia in eum lo-

au e\“5(‘\\‘_‘“

cum, ubı publicae saltationes habentur sese conferat, nisi forte ho-

jnspechonl$

nesta invitatione publicae choreae particeps factus et observata hac

Postrem0

etiam in re honestate et decentia. Qui aliter fecerit, multam solviito

adolescentuu

cruciatorum quindecim.

ad temperan

assuefaclant,

g) Statt „contra jusjurandum fecisse judicator‘“ (S, 76 oben) ftebt

„in hunc Rector graviter animadvertat“.

Sodann folgen folgende

fisiones alg

llos authorit

Abfchnitte:

ac vilze inno

Et quia habitationum pretia quoque a quibusdam modo non

tur, Jta enim

ferendo augentur, denuo omnium. aedium inspectio generalis insti-

nestos, Sere

tuta est, adeoque singularum pretium in tabella quadam publice

söhuunt, M6

proponatur, quo omnibus studiosis innotescat.

Sorrumpant 4

‚Ne etiam in alijs Studiosi injusto aut inutili sumptu graventﬁr,

inter nos et Magistratum ita convenit, ne posthac sartores Schola-

h) Radıdem Al

sticis pannos, sericum, coria aliasque vestium materias vel suo vel

aliorum nomine vendant, nec pro illis apud eos, qui has merces

Valde gray

Studiosi etiam non consciis

vendunt, fideijubeant aut spondeant.

Abus, ad’quo

praeceptoribus aut.aliis virıs honestis, quibus ij a parentibus vel

CupiO vocanlı

amicis commendati fuere, nihil quicque co&mant, nisi praesenti

tatione OMn

pecunia solverint.

Sodalitia pra

Gravem poenam denunciamus quoque iis, qui adolescentibus

Sponsus Ham

nostris pecunias dant mutuo,

Aehrafuri ante

AuM Offerant,

De communi vitae studiorumque inspectione.

ntelat, U

Plurimos dissolutius vivere majoresque facere sumptus animad-

vertimus.

uod cum eorum aetas talis sit, ut alieno ductu ac in-

C6 Yn

JLE

stitutione indigeat, sine custode tamen et gubernatore idoneo hic

incerto cursu vagentur, Serio edicimus, ut singuli nomina sua dent

dium ıel

cujusque professionis Decano ac deinceps bis in Anno Professores

“l“{llqua%inta

@nt, cr 7

singularum. facultatum suos quilibet auditores convocent, inter se

de profectu et diligentia suorum conferant, negligentes increpent,

, C COnoe

InStituere : (

desperatae .negligentiae et improbitatis Senatui indicent, in singulo-

rum mores, actiones, studiaque acrem gensuram agant, quaerant,

PEla SOl

ubi cibum capiant, quas Jlectiones. audiant,. quibus sint commen-

1c1mus, Ü |

dati, ‚specimen sedulitatis ab eis exposcant, privatos praeceptores

6Ctop ”"d(‘t

aut inspectores, si ita opus videbitur, ipsis praeficiant. Absque

L quin al

Magistro enim ac praeceptore vel inspectore vagabundos Juvenes,

5 N6 Qu

qui Magistri et Doctores non sunt, neminem ferre oportet, Eum

)uola

ui vel Magisterij

Cn

ua

vero praeceptorem accipiendum esse volumus,

s Sbi

e

AT

s

gradum in aliqua Academia sit adeptus, vel si Magister n(y)n sit,

/

"Htlhu‚ &

Lat. Stat, der 1ln-iberfifät %. 46. Nov. 1583

491

O lnes olg

suam pietatem, eruditionem et mores Rectori et Facultati bonarum

EREMähy. Y

artium adprobaverit.

Pecı

ON persch

r

In isto tamen examine Professores ea moderatione et prudentia

\

al Stadiog

utantur, ne quid morosius ac durius agant: sed habita ratione

M Y

aetatis ingenij statusque vitae cuncta ad discentium utilitatem di-

! Sulam d

An

rigant.

&6 qippe Sum‘m;;;;.

Sperat etiam Senatus , Dominos Professores bonarum Artium

honestam illam piamque operam Vniversitati praestituros nec ita

.{.cademicis fa Opyida.

difficiles fore, Vt omnem Juventutis curam abjiciant, cum id suo

COM in Suis gu

emolumento facere possint, sed ‚adolescentes in convictum aut dis-

ciplinam et institutionem saltem recepturos,

n

‚

« O8 conviris f

1

(6.75

Praeterea Magistris studia moresque discipulorum observanti-

hbus mandamus: ne plus quinque florenis :a pauperioribus : sex vero

a ditioribus quotannis pro institutionis praemio exigant: Et cos

T rala in eum o

® Conferat, nisi forte hıo-

aut /ejusdem mensae participes aut saltem facilioris et diligentioris

inspectionis causa in vieino loco habitantes habeant.

S fachus et observata e

Postremo _ cunctis paedagogis praeceptoribus ac gubernatoribus

ier focerit, multam solvito

adolescentum severe praecipimus, Ut suae fidei commissos. juvenes

ad temperantiam , frugalitatem honestumque amictum et incessum

ator“ (6, 76 oiem) fdt

assuefaciant, hortentur atque compellant: ad scelera, libidines, pro-

&l

Sa

Marn folgende

fusiones atque ingurgitationes turpes non conniveant, suam erga

illos authoritatem, vera animi pietate, virtutum studio, integritate

ac vitae innocentis sanctitate, in officijs vacationes sedulitate tuean-

a qubusdam modo non

8

Änspecto generalis inst

tur, Ita enim discipulos habebunt obsequentes, probos atque ho-

nestos.

Severe autem hortamur eos, qui nobiles adolescentes in-

tabella quadam publie

stituunt, ne suo exemplo ingenuam ac tenellam istam aetatem

escal,

gorrumpant aut negligentia perire sinant.

imatilı sumpfu. grarentis

h) Nac dem Ubfchnitt de ablegandis u. f. w. S,76 ift folgender $ eingefdhoben :

; posthac Sartores Scho'ue;

m materias vel ı0 8

De Nuptliis.

Valde grayantur studiosi adolescentes nuptiarum quoque sump-

Z cos, qui has merce

etiam nn cONSC

tibus, ad quos ab ignotis saepe hominibus nummorum solum au-

cupio vocantur, istaque occasione ab assidua lectionum frequen-

['.ub\i; ja

Pér?ﬂti])l{5 vel

tatione omnique Studiorum alacritate' avocantur, moresque per

. coemant,

O praescn!x

Sodalitia prava corrumpuntur et amorum illecebris irretiuntur.

Sponsus itaque aut hujus parentes et cognati proximi ‚nuptias ce-

g i q adolescentbus

lebraturi ante hospitum invitationem Rectori consignationem nomi-

num offerant.

Hic adhibitis in consilium suis Assessoribus non

concedat, Ut plures quum quatuwor aut quinque studiosi adoles-

que iu=‘P°°fwn€'

ye SUM]

i 3Il[m?f‘

centes sanguine vel affinitate proxima sponso aut sponsae non con-

face

f

Similiter et adolescen-

eno ductü 4

junceti, ad nuptiarum solennitates vocentur.

t, u al

tium et reliquorum hospitum numerum ita moderetur, ne ultra

ubernatore '

d

3,

ja S

quinquaginta homines excrescat, nisi sponsus justas causas osten-

M

“wuh 0

Q

Poe>üﬁ‘

derit; eur plures sibi invitandos putet.

5 s

, nl

er

l"

S

Nec concessum cuique sit, plura quam 'tria in nuptiis _ convivia

üitor6s C00

des 1D

crepe

instituere: Coenam enim secundi diei, ad quam adolescentes et

yantı 265

n

singal

puellae solum hactenus convocari omnino solebant, omnino inter-

59ﬂ““'

ı d

quaﬂ“"

dieimus, Ut et omnem epulorum luxum: qui secus fecerit, ab eo

lC‚3ﬂ‚urä'" Da comme

S

Rector mulctam quatuor florenorum exigat.

pl

Et quia aliquoties Adolescentes , qui Studiorum causa huc missi

jl 0

05

cantı

T

Abs

sunt, nec dum Studia sua ad finem perduxerunt; clandestina meunt

JpSP

Hdes JO

conjugia: qua in re parentes suos et cognatos tristi molestia affi-

ciunt, sibique ipsis damnum saepe .non exiguum accersunt, publice

4or® 14

eM ern

C P } “ag|‚li‘

significamus , hujusmodi _ desponsationes insciis et refragantibus pa-

7 o M

rentibus et curatoribug factas a nobis prorsus interdictas esse , cum

d Y

“

I5

+

x

D

492

Schul:Sefeße.

et Divinae et Caesareae leges parentum consensum requirant, ho-

geingd0ti9

U

nestumque sit per se, atque naturae consentaneum, et summa sit

gr

naterd)

in his rebus parentum authoritas. Quod si qui contrafecerint, co-

geöt V

y Mn

gnitionem causae sententiaeque expectent a judicibus, qui ab Illu-

( facheM

Hbn

strissimo _ principe matrimonialibus causis sunt praefecti. His iis-

ign 9

dr 0

dem denunciabimus improbos illos homines, qui malis artibus et

(

de‘f / mf

variis technis atque illecebris adolescentum puellarumque conven-

ya GrEE O0

ticula inhonesta conciliant, in quibus postea ejusmodi illicitae de-

ir O

m

Z

|

sponsationes aliaeque turpitudines fieri solent.

A

7

MM

5 da Bondet

i) Der folgende Ubfchnitt de Vestitu ift durdy einen andern erfezt, der

darlen D

000

fo lautet:

.46 Sum 37

Pietatis et optimarum artium virtutumque Studiosos honestas

G 0 178

gravitasque in vestitu verecundiaque vel maxime decet, omniumque

qud für Die 90

aetatum sapientes viri Barbaricum et turpem vestitum variumque

Seutung 10

ingenii levis et distorti characterem esse judicaverunt.

uare se-

4508 wn

vere mandamus , ne vel amictus vel incessus adolescentum, qui in

Egnl

nostro sunt coetu, aliquid aut levitatis aut deformitatis ab hoc

nostro ordine virtuti et literis sacro alienae habeat, Sed omnino

volumus, ut tali amictu se vestiant, qui honestis Viris placeat,

probeturque, nec monstrosas aut ineptas aliorum novitates ambi-

tiose affectent.

ortrag sla

Rector itaque studiosos, quando initio sua in album Vniversita-

Gete, Beinfehan

tis dant nomina accurate graviterque ad decentem vestitum exhor-

tetur, Et contrafacienti poenam comminetur hoc commisso suo

]'19111.

diä'»‘

rofessores quoque singuli in publicis orationibus et lectionibus

privatimque praeceptores et inspectores turpem vestitus rationem

per occasionem decenter carpant et reprehendant.

Diefer Bertvog f

42) Statuta quaedam Judiciorum etc. entfpreden dem Kap. 18.

Bingen, weldhe au

% 4, Yg 456

AUles Nebrige, alfo. namentlidh alle die Kap., welde vom Senat, Rector

Öetrofien Batten,

und den LehHrern .Handeln , z. B. Kap. 6 — 142, 19 (größtentheilg f. oben)

21— 23 und endlid) namentlich die Ordinatio de viduis fehlt in diefen

Unto,: Bero, or

Statuten. Die Gründe der verfchiedenen Wenderungen giebt ein Herzogl.

BA au einzufü

Eignen au D

Dekret v. 16. Nov. 1584 (Lib. erect. S. 899) an, worüber die Ein:

feitung das NMähere mittheilen wird. — Rückfichtlid der ordin. de vid.

Ahanfen 9a6 o

