et ordinaretur, quod ad huiusmodi decem Canonicatus‘ et totidem

SMOdi {

prebendas qui de dicto iure patronatus existunt cum prima vice

lust)

Yanda

€os vacare contigerit, et deinde perpetuis futuris temporibus suc-

0X6 QqUOd statgi 97

cessive virl ecclesiastici, ad regendas decem Cathedras in eadem

fentius

}

e Q

Mal ı

universitate Studii erigendi ydonei et docti videlicet quatuor ma-

, il per d

ONUM g

gistri in artibus, quibus dicte quatuor de novo exigende prebende

1 CONTersari dehea

assignarentur, et in eisdem- artibus legerent et regerent, per dictum

Carı studia, nerg

Comitem seu dilectam in Christo filiam Mechtildem , illius genitri-

2OMIDIS A0 Eusdem }

cem, ad quam racione dotis sue inpresenciarum presentacio per-

5 humane conditio z

sonarum ydonearum, ad Canonicatus et prebendas predictos, cum

9 favoribus Dropensiy

pro tempore vacant ut asseritur pertinet, et eorum successores in

s Viri Eberhardi 0

iure patronatus predicto, presentari, et ad presentacionem hujus-

Nobis nuper erkii

modi institui deberent, exinde predictis et allorum predictorum lo-

Adis et Tocis, suo, 4

corum circumvicinorum Incolis et habitatoribus volentibus in scien-

8 in Werttemberg 4

cia proficere, magna commoditas studendi pararetur et eorundem

Juorum territoria long

studentium postmodum doctrina et sciencia in Civitatum Ter-

DE, aC fruchuum uber

rarum et locorum predictorum regimen, fideique catholice propa-

Studit. generalis, a

gacionem quam plurimi fructus provenirent. Quare pro parte di-

coram hujusmodi

cti Eberhardi Comitis nobis fuit humiliter supplicatum , ut in pre-

fato opido Tüwingen Studium generale quarumcunque facultatum

öntes In scientils pro

e se transferve valean!

erigere, ac eidem sic erecto parrochiales ecclesias prefatas perpe-

‚sis diocesis , Provinde

tuo unire, annectere et incorporare, nec non duos Canonicatus et

totidem prebendas ejusdem ecclesie si opus fuerit supprimere, ac

habitacionibus plent,

abetur, eius tempordl

quatuor alios Canonicatus et totidem prebendas ibidem de novo

erigere, illisque sic erectis pro eorum dote fructus redditus et pro-

lictas vulgares non 8

ventus dictorum supprimendorum Canonicatuum et prebendarum

yna universita ISM

encie, Eidemque Wl

equis porcionibus applicare ; et assignare, et quod ad Canonicatus

et prebendas predietos videlicet de novo erigendos quatuor ma

fo)

Z

supportatione 0n

stri in artibus, ad alios vero alii viri docti et ydonei, qui omnes

m illorum, quı G

‚anis Baptıste 1 9

in predicta ecclesia modo infra scripto residenciam facere tenean-

tur, ad regendas Cathedras predictas, ut prefertur, et non .alü

n Stetten aC 1086

presentari debeant statuere et ordinare, ac alias in praemissis opur-

ensis el prCIME

tune providere, de beni

5

gnitate apostolica dignaremur.

Nos igitur

e de 1ur6 patroni

qui dudum inter alia voluimus et ordinavimus, quod petentes be-

stentis £ore noscul

]

@

neficia ecclesiastica aliis vniri tenerentur exprimere verum valorem

Carl

s, d presenblt

{

tam beneficii uniendi, quam illius cui uniri peteretur, alioquin vnio

10

uml‘€ﬂhl\ y

non valeret, attendentes quod ex litterarum studio animarum 'saluti

noti Martı

nın G

C Jlemual2

consulitur , insurgentes controversie deciduntur, pax et tranquillitas

up€\‘

inter mortales procurantur, licitum ab illicito discernitur, bonis

00

to C

pa

lem ,

premia et reprobis supplicia dispensantur, et-alia tam publica quam

anclt G

Orgl 0

M

privata spiritualia et temporalia commoda mundo proveniunt: ‚Vni.

le

oyatal 7

gul

Ü Col[ß

Versitatis predicte fructuum reddituum et proventuum verum Yalo.

ol

dem pre26)

rem annuum presentibus pro expresso habentes: et ejusdem Comi.

tis laudabile propositum hujusmodi plurimum in domino commen.

naster!

s el 10'

idem p

I

Hf

dantes: hujusmodi supplicacionibus inclinati, discrecioni vestre per

w

apostolica scripta mandamus, quatinus vos, vel duo, aut unus ve-

X„„cruele 4

0

o qual®

e/

strum si _ predicta vera compereritis in prefato opido Tüwingen per.

gegdar0

10r

gl

g

4

Schul-SefeBe.

rmC

etuis futuris temporibus generale Studium cuiuscunque facultatis

d

e

15 H’A

hed

et seiencie licite auctoritate nostra erigatis, et in illo.Cathedras qua-

-

1n{]ﬂlC

adı0 d

rumcumque facultatum, nec non Rectorie et alia pro illius pro-

absel

orı

en

ged 1088

spero et felici regimine necessaria officla dicta auctoritate instituatis,

(a 00I

et que preterea utilia et oportuna fore cognoveritis; Constitutio-

dl

u

W

fa SI0S

nes et statuta eadem auctoritate ordinetis, nec non dictas parrochia-

(anoni

0

ged’ }

les ecclesias quarum omnium fructus redditus et proventus quinqua-

yon JO“

unl

aM

teanl

ginta duarum Marcarum argenti secundum communem estimacionem

du

nt, 0M

er

p0\\l D

valorem annuum, ut asseritur, non excedunt, reservata tamen Con-

geptts P

ch

I

l

sla SM

grüa portione pro perpetuis Vicarlis in illis ad presentacionem Vni-

dieta €

versitatis dicti Studii instituendis, de qua se sustentare, Episcopa-

d dieiis In

f

d

al

lia iura solvere et alia eis incumbencia onera perferre commode

in qoarOtaPl T

hatdebergen €

adem dl

possint, eidem mense Vniversitatis‘ predicte, Ita quod cedentibus

1

vel decedentibus ipsarum parrochialium ecclesiarum Rectoribus seu

Z eamndem 0e0EM

alias parrochiales /ecclesias predictas quomodolibet dimittentibus;

Hag ororen ( gt em0

liceat ex tünc eidem Vniversitati per se vel alium seu alios cor-

v

dem edesi percipe

poralem parrochialium ecclesiarum Juriumque et pertinenciarum

or Venerabilem F7

predictorum possessionem propria auctoritate libere apprehendere,

Tactos Alias diete 20016

et de earundem parrochialium ecclesiarum fructus redditus et pro-

al

sad ;'11ferﬁsenmnv

ventus in dieti Studii usus et ytilitatem ac inibi legentium : docto-

Änasmadi conc

rum salaria convertere et perpetuo retinere, diocesani loci, et cu-

frı Et mlilotınus

iusvis alterius licencia super hoc minime requisita, prefata aucto-

yachiales eoclesias predl

ritate uniatis incorporetis et annectatis.

Nec non duos Canonica-

h13iummﬁi\ prefata anct

f

tus et totidem prebendas in dicta ecolesia sancti Georgij eadem

TOSTEC

l

i et adımass

auctoritate supprimatis et extinguatis, ac ibidem quatuor alios Ca-

Jynsmodt nimum disp

nonicatus et quatuor prebendas‘ de novo erigatis, '©et pro illorum

Aa cum eis Concordarı

sic erigendorum' dote fructus redditus et proventus ‚dictorum Ssup-

hns parrochtafium eoe)

primendorum Canonicatuum et prebendarum equis porcionibus ap-

8 quoad yixer

(

plicetis et assignetis. Sic quod ad. Canonicatus et prebendas pre-

15 eOolesiastiC1S:

dictos, quoeiens illos perpetuis futuris temporibus vacare conlige-

kem

€l

solendas, aut

rit videlicet ad quatuor de novo erigendos quatuor Magistri in ar-

1\lzl'. fmetns redditus et

tibus, qui in eisdem artibus actu legant et regant, ad alios vero

Yl Alos ettam pro

Canonicatus et prebendas ‘ predictos, alii viri ecclesiastici, docti et

Ancer

al Teserveis 04

ydonei ad regendas decem ex hujusmodi Cathedris in eodem Studio

M“

OC Jara reserra

perpetuo per dictum Comitem in WVerttemberg, et eiusdem Co-

dem

mitis successores in ijure patronatus predicto presentari et ad pre-

&3 fler Conti

Derm

% eOsdem ye

sentaciones hujusmodi in Canonicos dicte ecclesie institui, et insti-

]

‘W‘U3mnü'\ WÜ

lant,

tuti Cathedras ipsas regere teneantur, et debeant. Quodque si ex

AnctOrttafe

)

modernis Canonicis. huJusmodi aliqui reperirentur ad legendum et

Tgr anne

e

|

Süntibus

regendum ibidem sufficientes ‚et ydonei, et onus hujusmodi assu-

PﬁÜTi \'(J‚u

nte

l"Jﬂjf'acil‘

Pa;y

mere voluerint, ad illud deputentur , prelibata auctoritate statuatis

et ordinetis.

Ac obtinentibus pro tempore dictos Canonicatus et

(n de f

UChhm

on

prebendas, Cathedrasque- actu regentibus in Vniversitate predicta ,

ﬁfl‘l pr ]

ber

A “„0{]

ut quamdiu Cathedras ipsas rexerint, divinis ın dicta ecclesia san-

W Con

eti Georgii, in qua sunt duodecim perpetui Vicarii divina officia

W

\ Iurame

Ordinae

ibidem continue celebrantes et illis insistentes ratione Canonica-

al

» Stätai

A

tuum et prebendarum predictorum interesse non teneantur, nisi

S b O0ng

quatinus interesse tenentur divinis in ecclesia sancti Spiritus Hai-

A ?ir

IN

1

i

K

Cn an

N

HIdlihe Bulle vom 41. März 41477.

5

ClUs0g0

t n l

x_a

Cl

10 Cathed

1a8 (

delbergensi, VWormaciensis diocesis , ipsius ecclesie sancti Spiritus

Ila O il

Canonici Cathedras regentes in Vniversitate studii Haidelbergensis,

aUCLONa

Nal

© Aostitt

ü

absque eo quod in dieta, ecclesia sancti Georgii divinis intersint,

"OVErIES, Consti

l

seu insistant eorundern Canonicatuum et prebendarum fructus red-

OR dita arg

ditus et proventus. eciam pro tribus primiıs annis, pro quibus novi

Canonici iuxta 1psius ecelesie in Sindelfingen Statuta ıurata illos

S PrOvEnEuS un

00

MMUNEM EStimaciore

non pereipiunt, sed: partim defuncto Canonico partim fabrice ce-

ı "EsELVata tamen U

dunt, cum ea integritate quotidianis distribucionibus duntaxat ex-

ceptis percipere possint et debeant, cum qua illos perciperent si

Presentacionem Yı

in ipsa ecclesia ‚sancti Georgij divinis interessent nec ad interessen-

Sustentare, Epistop

T perferre commık

dum divinis in dicta, ecclesia sancti Georgij alias teneantur aut ad

id inviti coarctarı' valeant, nisi

uatinus ın ecclesia sancti Spiritus

) llta quod cedentih

haidelbergen. eadem auctoritate concedaltis, faciatisque eis hujJusmo-

siaram Rectoribus sı

di eorundem decem Canonicatuum et prebendarum fructus reddi-

)dolibet dimittentibn,

el alium sen alios m

tus proventus et emolimenta quecunque que interesse divinis in ea-

dem ecclesia perciperent integre ministrari, non permittentes €os

e eb pertinencianun

per Venerabilem Fratrem nosirum Episcopum Constancien. et di-

- Iibere apprebendet,

lectos filios dicte ecclesie sancti Georgij Capitulum seu quoscumque

nctus redditas et pr

alios ad interessendum in ipsa ecclesia, compelli, aut alias contra

äbt legentium docte

hujusmodi concessionis - si illam faceritis tenorem quomodolibet mo-

diocesanı loct, et Cn

lestarl.

Et nihilominus si ad effectum premissorum obtinentes par-

nisita, prefata aucte

rochiales ecclesias predictas illas resignare volnerint, resignaciones

mon duos Canonite

hujusmodi prefata auctoritate recipiatis et admittatis, eisque per

gancti Georgi) eaden

vos receptis et admissis eisdem resignantibus, ne ex resignationibus

dem quatnor allos Cr

hujusmodi nimium dispendium paciantur , pensiones annuas de qui-

gatis, el pro Haun

bus cum eis concordari poterit super fructibus redditibus et proven-

‚ventus dietoram SI

tibus parrochialium ecclesiarum resignatarum hujusmodi eisdem re-

equis porcionibus

signantibus quoad vixerint, vel procuratoribus eorum sub penis et

tus el prebendas 6

censuris ecclesiasticis; ac in terminis et locis per nos statuendis in-

oribus vacave Canlf?

tegre persolvendas, aut parrochialium ecclesiarum quas resignave-

yatnor .\Iagistri ind

rint, fructus redditus et proventus in toto vel in parte cum libera

s 18

facultate illos etiam propria auctoritate percipiendi et levandi dicta

yegant, ad alıo

ecolesiastich,

oc!;;

auctoritate reservetis constituatis et assignetis, facientes pensiones

edris In 6odem 01

hujusmodi juxta reservacionis constitucionis et assignationis earun-

mV

dem, si eas fieri contigerit, tenorem efficaciter persolvi, et non

erg

‚e g'ms€

yesentarı et 4

d M

permittentes eosdem resignantes, quo minus pensiones seu fructus

]

esie znstitul,

hujusmodi percipiant, per quoscumque impediri, Contradictores

auctöritate nostra appellacione postposita compescendo. Non ob-

heant

Quodque $

Z

stantibus priori voluntate nostra predicta ac felieis recordacionis

entur 8 l

hujusm0

d

Bonifacii Papzge VIIL predecessoris nostri per quam hujusmodi con-

, OnUS

cessiones de fructibus in absencia percipiendis, sine prefinicione

itate $

ta aucto

temporis fieri prohibentur et aliis apostolicis ac in provincialibus

, dietos C

anom1038l

Yl

eciam synodalibus Conciliis editis generalibus vel specialibus Con-

\

psitate DE

stitucionibus et ordinacionibus, nec non dicte ecclesie sancti Geor-

ccle

$ In dieta ©

gii Juramento confirmacione apostolica vel quavis alia firmitate r0-

Vicaml

IL

1

(an00®

boratis, statutis et consuetudinibus contrariis quibuscumque. Eciam

P

ebendas pro tempore oblinen-

ntes

genean(0P}

si per ipsos decem Canonicatus et pr

ge D

tes, de illis servandis et non impetrandis literis

contra lla et illis

A Spil"lﬂﬁ

31a 5allG

O

gfli

6

Schul:-Gefeße.

nomle

w ﬁf

odolib

6

7

impetratis seualias quovismodo ‚coneessis non utendo prestare con-

QEfE

i

tingeret Juramentum. _ Aut si primam non fecerint in eadem eccle-

fael d

sut‘lü[lme

s}

al

sia sancti Georgij residenciam consuetam , seu si episcopo prefato a

100

concﬂl\

sede apostolica sit concessum vel imposterum concedi contingat quod

i n06 Ml

l

(

en

ersOMS

Canonicos ecclesiarum suarum Civitatis et dioces. per subtraetionem

n ef?

roventuum suorum Canonicatuum et prebendarum compellere va-

Scold

ıbl

das

OCa

IC

eant ad residendum personaliter in eisdem, seu si Episcopo et Ca-

äis mmD

I

ITE

daltis

pitulo prefatis communiter vel divisim a dicta sit sede indultum vel

I0M

m0M

Cessll

imposterum indulgeri contingat, quod Canonicis et personis suarum

Y

astolieis 6E IMP

ecclesiarum non residentibus personaliter in eisdem fructus reddi-

cı U

buseu md

tus et proventus suorum Canonicatuum et prebendarum ministrare

i

irerstat00S

in absencia minime teneantur, et ad id compelli, aut quod inter-

I

ı, 20 O0

diei suspendi vel excommunicari non possint per literas apostolicas

bos I

ea (

m

non facientes plenam et expressam ac de verbo ad verbum de in-

yunt quOMmO

üq\i\!€\

dulto hujusmodi mencionem. ut si aliqui super provisionibus si-

Beant In OmmDS d

M

bi faciendis de hujusmodi vel aliis beneficis ecclesiastieis in illis

partibus speciales vel generales, apostolice sedis vel legatorum ejus

aı ergendi Studil e

sonis in ıla prO

'

Z

literas impetrarint, etiam si per eas ad inhibitionem, reservaCio-

qesa forent auctontat

nem et decretum vel alias quomodolibet sit processum. Quas qui-

dem literas et processus habitos per easdem ac inde seeuta que-

Et nsaper &x nun6 11

4 qROqUAM quaris auct

cumque ad parvochiales ecclesias hujusmodi volumus non extendi

sed nullum per hoc eis, quoad assecucionem beneficiorum aliorum

temptarı. Datum Rom

dominice milestmo qua

prejudicium generari, et quibuslibet aliis privilegiis indulgenciis et

vebris pontificatus

literis apostolicis generalibus vel specialibus quorumcunque teno-

rum existant, per que presentibus non expressa vel totaliter non

ZITERARUM APOSTOLICAN

inserta effectus earum impediri valeat quomodolibet vel differri ,

am inspeetionem pro

Pieferrur principaliter

et de quibus quorumque totis tenoribus habenda sit in nostris li-

teris mencio specialis. Proviso quod propter unionem annexionem

In 8 Contentorum nl

Jurfa traditam nobis

et incorporacionem hujusmodi si fiant, et effectum sortiantur, par-

rochiales ecclesie predicte debitis non fraudentur obsequiis et ani-

fn precam inst

marum cura in eis nullatenus negligatur, sed earum debite suppor-

E_xecator e Commissan

tentur onera cConsueta. Attente quoque provideatis ne resignacio-

Äsime apostolieis man

nibus hujusmodi si fiant ex parte Rectorum dictarum parrochialium

Talne eb mite 3n 00

ecclesiarum et universitatis predictorum aliqua pravitas interveniat

OMI u nulli-intere

seu eciam corrnptela.

Nos eciam si erectionem unionem annexio-

I reindigare,

nem et incorporacionem ac alia premissa vigore presencium fieri

0S Sla

Da in

D 791_ Preemin

contigerit, ut prefertur, pro tempore existente Prepositum dicte

DA Interegse

ecclesie Sancti Georgii ejusdem Studii Cancellarium perpetuis fu-

T Oa

bl in

turis temporibus apostolica auctoritate facımus creamus constitui-

&ldlendum M

Xl

1

mus et deputamus, ac illos quos primo diligenti examine et ser-

$M_hcis Sorum:

A

vatis servandis ydonei reperti fuerint ad Bacallariatus licencie Ma-

"lsmod;

AfO mGlg

gisterii et doctoratus aliosque gradus quoscumque in Theologia utro-

mog

! Tuänfüm

que jure artibus quoque et medicina cum solita insigniorum exhi-

OM 4

POstolioe 9

1

bicione, servata tamen Constitucione Viennensis Concılii super hoc

X OC

Yn

UL, el ddl

edita in universitate predicta duntaxat promovendi, et eis sic _pro-

motis ut Kathedras regere legere docere et alios actus pertinentes

\aoet N

TaClOnah

al

i

al gradus ad quos promoti fuerint, facere possint et valeant Ccon-

8 i

M og qub

COpoto

Vum„

cedendi, et generaliter omnia alia et singula que Archidyaconus

Al

l€mPh

7

Pibiliche Bulle vom 1. März 1477.

M

)

‘Cerint

ecclesie Bononiensis‘ in Vniversitate Studij Bononien. facere et exer-

cere

1 Episco

uomodolibet potest ex apostolica concessione statuto vel con-

Onced

DO prefato,

suetu

d

ine faciendi exercendi. presencium tenore auCtoritate aposto-

1 Comlnlrat 6

kica concedimus facultatem , ac volumus et Vniversitati ejusdem sic

C6 DEr Sübtragti

darum Compelley

N

&6

erigendi Studii, nec non illius pro tempore Rectori ac doctoribus

Scolaribus et personis, qui pro tempore erunt ac illis quos ad gra-

CS Episcopg &(

}

dus quoscumque inibi promoveri contigerit, ut omnibus et singu-

‚SE Sede indultum

W

lis privilegiis immunitatibus graciis favoribus exempcionibus con-

CS 6E DErSONiS San

cessionibus et indultis tam de jure communi quam.ex concession1-

Sisdem fructus zedd,

bus apostolicis et imperialibus aut alias quomodolibet in genere vel

©Dendarum ministea,

in specie quibuscumque aliorum quorumcunque studiorum genera-

lium Vniversitatibus et illarum Rectoribus doctoribus Scolaribus et

DEML, aut qu0d inr

er Hiteras apostolie,

ersonis, ac promotis pro tempore in eisdem, concessis et Conce-

100 ad verbum de i

Ö

endis et quibus illi pociuntur et gaudent ac/"uti;et gaudere pote-

Süper Provisionihus ı

runt quomodolibet in futurum uti: potiri et gaudere ‚possint et de-

s ecclesiastieis in ıll

beant in omnibus et per omnia ‚perinde ac ‚si illaeisdem Vniversi-

edis el Tegatoram 8in

tati erigendi Studii 'et illius Rectori ‚doctorihus; Scolaribus et per-

bitionem, reserrach-

sonis in illa pro tempore promotis speetaliterset ‚nominatim COn-

rocessum, Quas qui

cessa forent auctoritate apostolica tenore: ypresenehum indulgemus.

.0 Inde secnta que

Et insuper ex nunc ivritum decernimus et inane 8i secu$, super hys

volumas non extendi

a quoquam quavis auctoritate scienter vel igndranter eontigerit at-

benefictorum altorum

temptari. Datum Rome apud sanctum petrum‘ Anno Incarnacionis

Alegüis indulgenciis &

dominice millesimo quadringentesimo septuagesigq9}‚sexto. Id, No-

vembris pontificatus nostrı Anno. sexto. PosT

WBUM. . QUIDEM,

MOTWMCUNUE tend

‚essa el totauter non

LITERARUM APOSTOLICARUM PI‘886"t30i0!18m aCCEH

em.et diligen-

s;Eberhardi, ut

nodolibet vel diﬁ‘erri\,

tem inspectionem: pro parte prefati domini C

enda sit in nosteis I

refertur principaliter. in eisdem nominatl, q

us,ad, earum et

ebilamw execucıonem

» unionem annesion

ın eis contentorum nobisque commissoru

iuxta traditam ‚nobis‘ inibi formam: proce(l&e idignaremur debita

fectum sortiantut' ]S

extitimus precum instancia requisiti. nOS.vero Hainrieus Abbas

antur obsequus €t a

/ earum debite SUppl'

Executor et Commissarius predictus, Superigrum: nostrorum et_pO-

tissime apostolicis mandatis, reverenter sicub-tenemur , obedire,

yideatis N6 resig|ua\c;-

cauteque et rite in

commissi ‚nohis :negocii:execucione procedere

ietaram

parroc Jaın

volentes ut nulli interesse habenti vel pr

etendenti in suo videre-

ja pravıtas 1nterven}:‘

mur iure preiudicare, omnes et. singulos cuiuscumque dignitatis gra-

em un10n€

yesenCIuM

dus ‚status vel ‚preeminencie fuerint, sua communiter vel divisim

vore

hac in parte interesse putantes in ;genere' v

el in specie, ad compa-

te Prepositum al

rendum coram nobis. in loco ad. hoe deputato, et ad videndum et

-

Jları

jum. perpe!

ıf

audiendum nos-de expositis narratis. et contentis indietis,literis apo

gg creamus 0

stolicis eorumque circumstanciis singulis. d

iligenter informari, et

a

genti EXAMINE

hujusmodi informacione accepta et habita,

yeritateque :narratorum

s Ticend

allarıatı

hujusmodi quantum suflicere videretur comperta, deinde ‚ad execu-

\

heologla

e

eionem apostolice commissionis servata forma nobis ‚tradita, rite per

]UC

onl

lita 108

O

)

nos’ procedi ; / vel,ad dicendum, et allegandum quicquid in contra-

Conch

IM

P€l

rium eorum racionabiliter dicere:proponere et allegare vellent ac

SI

i sl P{1*

]\endl,

valerent, in locis;'quibus videbatur expedire per ‚patentes nostras

ertine0l”

alios

al

literas citarı et vocari fecimus atque citavimus in certum terminum

I l COl

competentem peremptorium cum;„certificacione . quod eis vel alıo

0SS10

vac0

Archl

a 9

ydbfl

8

Schul:Gefeße.

e en

legitimo oppositore et contradictore non eomparente aut comparente

[{8ﬂhbus \'9‘

has 1"35

6

nil tamen racionabilis in eontrarium premissorum. dicente vel al-

atorbas

Varrel

legante, Nos nihilominus addebitam execucionem dicti nobis com-

tunG

[es1al

m 600

missi negocii servatis servandis. procul dubio procedere non ob-

arr0Ch \ |

mitteremus Citatorum absencia seu contumacia' in aliquo non ob-

s10DC

P„ß nla

Pnssc

gocleslal

stante. In quo quidem Citacionis termino Citatione ıpsa rite et

p rvO

cl

Vairelts 7

1s0$

legitime executa una cum executione debita a tergo seriatim no-

C011

tata, coram nobis pro parte memorati domini Comitis Eberhardi

Jocı €

T premct8 pa

realiter reproducta, atque Citatorum non comparencium contuma-

\

cia aceusata. Nos merito eosdem prout debuimus, reputavimus

i 8 nlmar u

contumaces, nullo prorsus alias contradictore apparente legitimo

ia yolamns 20

vel oppositore. Ceterum quatinus amplius ad execucionem hujus-

as%i°namus Vicarls M

modi commissionis: nobis facte iuxta illius vim formam et tenorem

'uxt°a

C„}„gig BCOlESE

am unde SO SOStE

rite procederemus debita sumus instancia requisiti. nNOS ITAQUE

Judex et Commissarius sepe dictus vigore clausule supradicte de

Sknl eoclesie

veritate Narratorum in “preinsertis literis apostolicis deductorum

gt eorm quihbet q

sollerti nostra super-hys inquisicione previa testimoniis fide dignis

nicatus et prebenüas 0

sufficienter ‚informati, atque edocti, ad _ hujusmodi nobis Commisso-

qti Martin! in Sindelkn

rum execucionem et” eXpeditionem debitas duximus procedendum

iln Sara factom Op

et processimus , 'neociumque ipsum nostris pronunciacione decreto

f et totidem prebend

et declaracione de Yurisperitorum consilio et assensu, in scriptis

Sat d exlinguendi quo

terminavimus in 4ic _ qui subsceriptus est modum. Curıstı No-

Kgn ıo mug pront

MINE 1NVOoCATO,%OviA visis‘ dili

«

genterque perpensis coram Nobis

gnn &t SOpprimUms

in presenti #e

o deductis Narratorum in supra inserta Commis-

qualor prebendas de 1

sione apostoli

ätatem comperimus indubitatam, iccirco ad hu-

gidorum Canonicatan

jusmodi nobis

n parte Commissorum debitam execucionem hu-

proventas dickorum l

militer: proceder

lentes sicuti tenemus de Jurisperitorum consi-

qa porcionibns ppl

lio_nobis _ super‘

municato, auctoritate apostolica decerni-

Catııs f

prebendas pre

mus, declaratnus . et

i

A

y

s scriptis pronunciamus in Opido Tüwin-

Jorbas Yacare Qontige

gen in preinserfis literis apostolicis nominato perpetuis futuris tem-

& omodolibet erectg

poribus generale studiam cujuscunque facultatis et sciencie licite

Atbus ach legant e

erigi posse et debere atque eadem auctoritate erigimus et in illo

Tendas predietos alı

Cathedras quarumcunque facultatum nec non Rectorie et alia pro

*C00 @x hojusmod

illius prospero et felicı tegimine necessaria officia instituimus, ac

Constituciones et statuta melius visa expedire edenda esse decerni-

TU mna Mechti

MUS,.

5 U vrn et

Ecclesias denique parrochiales sancti Johannis Baptiste in

Brackenhain, Sanctorum Philippi et Jacobi in Stetten Wormacien.

.I CM In \‘immh“

4

"CO Dreihar a

ac in Asch nec _ non Ringingen et in Eningen Constan. dioce-

COOSE ng

AL et f

sum ?) cum ömnibus 'suis Juribus - et pertinenciis prefate sic in Tü-

wingen erecte Vniversitati pro faciliori onerum et expensarum ejus-

da

7 30 Obinent

On

hed Vası

UE dı

dem presertim sallariorum illorum qui Cathedras pro tempore inibi

d

h

regunt supportacione, quorum interest accurrente consensu, aC

N

dras ig

NR Sung

presencium tenore in dei nomine unimus annectimus et incorpora-

Dl

duodee

Mmus earumque Omnium et singularum fructus redditus et proven-

Pehöndan

Tantes, et

tus memorate universitati et in illa regentibus et legentibus per-

16 1Ctor

Ttige 4

petuo appropriamus, volentes et presentibus statuentes quod ce-

Pı

iln q Ol

Yg

A

A % ipsm<

2) Weitere Pfarreien Famen fpäter hitfzu. f Einl,

‘.‘li “CIQ

VErSitato

Sal

K C

Darente 4

Päbftlidhe Bulle vom 4. März 1477. 4

9

Sorum d

Oar

VEl

dentibus vel decedentibus ipsarum parrochialium ecclesiarum Re-

Onem diet

ctoribus 'seu alias illas Ecclesias quomodolibet dimittentibus liceat

bis COr

10 Proced N

NOn d}

ex tunc eidem Vniversitati per se vel alium seu alios, corporalem

1a ]

Cit

ahq

NOn d

parrochialium ecclesiarum Juriumque et pertinenciarum earundem

atlone 1a

n

possessionem propria auctoritate libere apprehendere , et ipsarum

\ 190 SErla

A

parrochialium ecclesiarum fructus redditus et proventus in dicte

1 Comitis Eher

Vniversitatis usus et utilitatem convertere et perpetuo retinere dio-

har l

üparencium Contum

cesani loci et cujusvis alterius licencia super hoc minime requisita,

WVt autem predicte parrochiales ecclesie debitis non fraudentur ob-

umus, repu

avl

© apparente Jeoii

sequlis et animarum cura in illis non negligatur, reservari et as-

ExeCuCIOMEM kln

signarı volumus ac potentes auctoritate apostolica reservamus et

assignamus Vicarlis perpetuis pro tempore dictarum ecclesiarum

n o|r;nam el tenoren

q N0S Irn

juxta cujusvis ecclesie habitudines et circumstancias porcionem con-

gruam, unde se süstentare, Jura episcopalia solvere, et alia sibi

Clansule Supradicte dı

Postolicis. deduetorun

ratione illius ecclesie incumbencia onera commode supportare queant

et eorum quilibet queat atque possit. Quodque inter octo Cano-

festimoniis fde dien;

n0di nobis Commisst

nicatus et prebendas quos pridem dicta auctoritate de ecclesia San-

cti Martini in Sindelfingen in ecclesiam parrochialem sancti.Geor-

uxImUS procedendum

gil in supra tactum opidum Tüwing. transtulimus .: duo Canonica-

"Onungiacione decreto

tus et totidem prebende in eadem ecclesia parrochiali supprimendi

assensu, In seriptis

sint et extinguendi quos ut sic dum illos vacare quomodolibet con-

odam, Cunıstı No-

tigerit pro nunc prout ex tunc, et ex tunc prout ex nunc extin-

erpensis coram Nobis

guimus et supprimimus, ‚et ex hys quatuor alios Canonicatus, et

upra inserta Commis-

quatnor prebendas de novo erigimus, ac pro illorum ut sic eri-

tatam, 1ccirco ad hu-

gendorum Canonicatuum et prebendarum dote, fructus redditus et

itam execucionem hu-

proventus dictorum suppressorum Canonicatuum et prebendarum

Jurisperitorum wn

equis porcionibus applicamus et assignamus, sic quod ad Canoni-

g apostolica decem:

catus et prebendas predictos quociens illos perpetuis futuris tem-

mus in Opido Türit-

poribus vacare contigerit, videlicet ad quatuor de novo erigendos

ernetuis futuris ten:

ac quomodolibet erectos,.quatuor magistri in artibus qui in eisdem

l

atis el scienciez lipi

!

artibus actu legant et regant, ad alios vero sex Canonicatus et

g erigimus eb In 10

prebendas predietos alii viri ecclesiastici docti et ydonei, ad regen-

Rectorie et alla j

das decem ex hujusmodi Cathedris in eodem Studio per Illustrissi-

mam dominam Mechtildem Archiducissam Austrie etc. ratione do-

Meia instituimus, 4

edenda e8se decem‘

tis sue quoad vixerit et deinde perpetuo per dietum dominum Co-

Johannis Baptiste 4

mitem in Wirtemberg et illius Successores in Jure patronatus pre-

CIEM

dicto presentari et ad presentationem hujusmodi in Canonicos dicte

Stetten Wornt

en Constan:

i(‘CE‘

ecclesie institui et ınstituti Cathedras ipsas regere teneantur et de-

beant, ac _ obtinentibus pro tempore dictos Canonicatus et preben-

s D

ofate SI0 10 '

et ex ensarum &*

das Cathedrasque actın regentibus in Vniversitate predicta, ut quam-

diu Cathedras ipsas rexerint, divinis in dicta ecclesia sancti Geor-

|ras Pr() te

mpr anl

nsensly *

gil in qua sunt duodecim perpetui Vicarli deputati divina officia

te COl

ibidem celebrantes, et illis insistentes racione Canonicatuum et

ncorpol

ct s et 1

rebendarum‘ predictorum interesse non' teneantur, nisi quatinus

Jditus €

f provü

ibus f

interesse tenentunr divinis in ecclesia sancti Spiritus haidelbergen.

s et Tegent

Wormacien. dioc. ipsius ecclesie ‚sancti Spiritus Canonici Cathedras

tatl

ue[lt95

qll0d 8

uod in di-

vegentes in Vniversitate Studii haidelbergen. absque eo

ela ecclesia sancti Georgii divinis intersint seu Iinsistant eorundem

gl

y

Schul:Gefeß&

10

a 0 D

0

Canonicatuum et prebendarum fructus redditus et proventus Eciam

crib e M

tat0S a

0M

e

pro. tribus pr

imis annis pro quibus novi Canonici juxta-ipsius. ec-

Secim

clesie in Sindelfingen statuta Jurata, illos non

pereipiunt, sed par;

0 nos!

8

tim defuncto Canonico, partim fabrice cedunt, cum ea integritate

gata

o Dominl

reipere possint et

ral

fus SO

quotidianis distribucionibus dumtaxat exceptis, pe

Ponkıcd

ent siin ipsa ec-

debeant atque percipiant, cum qua illos perciper

essendum divi-

domiel

S dirma }

clesia sanctı Georgit divinis interessent, nec ad. inter'

dereo

decimd

nis in dicta ecclesta sancti Georgii alias teneantur aut ad id invicti

eb

tanc 1bıde

coarctari valeant nisi quatinus in ecclesia sancti Spiritus haidelber-

Tiris a0 0O

yıbus DO

gen.

eadem auctoritate concedimus. Volentes et statuentes eis hu=

Alberchi

ö

e domino

'

jasmo

di suorum decem Canonicatuum et prebendarum fruetus red-

on dOMINIS

a quecunque que si. interessent divi-

am 6C 2

ditus proventus aC emoliment

Aenchler d

e Mönchin

nis. in eadem ecclesia perciperent, integre ministrar

i debere, ordi-

Aach, in Sindellingen

naria et cujusvis alterius molestacione in hys et causa ea Cessanle

et semota. Et nihilominus si ad effectum premissorum resigna-

Arrbns eoolesiarum

m vnionis

ciones parrochialium ecclesiarum predictarum in favore

sa Tegk, Wormacl

Dart Arctum eb mel

annexionis et incorporaeionis de quibus in apostolieis literis men

mam et tenorem facte

ine Mechtild Archid

cionatur juxta et secundum earundem vim for

fuerint, ac per nos accepte et admisse, unionem

annexionem et in=

gisro Jobanne Tetene

Thenlaie Bacalaio £

caorporacionem hujusmodi effectum sortitas esse, in robore debito

geclesiz in Asch Jodoc

existere scilicet auctoritate apostolica nobis commissa ex-nunc prout

yalo Woldan de Teft

ex tunc declaramus, atque cuilibet res

ignancium earundem pensio-

fructibus redditibus

strenno et yaltdo domi

nem annuam de qua concordatum fuerit super

Canstanten, dioe, pre

et proventibus parrochialium, ecclesiarum resignatarum _ hujusmodi,

ixerit vel. illius. legitimo procuratori sub penis et censurls.

g debila precum Inst

quoad v

solvendam

evclesiasticis ac in terminis et locis statuendis integre per

Eltingen Cleriens Spire

pari auctoritate reservamus constituimus et a

8S1gNamMus Volentes

PÖlicus prothonotariu

hujusmodi : juxta reservacionis et assigna-

slantien, Cansarım ma

jeasionem et pensiones

.

.

cionis. earun

dem si eas

fieri contigerit tenorem efficaciter persolvi.

Aineralis, Juratas, qru

Heservatis desuper mandatis et processibus in Contradictores dicta

t;tir»j1i; äctepciont, Ci

fistem, Contumagie ;

auctoritate apostolica fulminandis super quibus disponendi ordinandi

faeiendi et exequendi si et prout temporis tractu videbilur Oopor-

(tionl, Omnib

UTE al

tunum et expedire nobis potestatem omnimodam plenamque facul-

Xin

W Oa Cum

tatem ex nunc salvamus et retinemus.

Reservantes etiam nobis et

.

16 yrn {al ll sl

veservata esse volentes omnia et singula.alias in prei

nsertis literis

Sens

Ma

p‘}h‘.icgﬂ1 decreti |

f

apostolicis nobis quomodolibet concessa,

et presertim facultatem

S DEr

nobis statuendi et statuta faciendi datam et concessam

de quil)u5

fl

KL

