septima . quarti Avicenae utiliter legi posset. Quodsi numerus doc-

y

torum accresceret, ‚pro. extraordinarlis lectionibus volumus legi ysa-

FTÜ 3D1ma d {\

Galienum in

M SOCHS 04

gogas Johannitii, Tractatus urinarum et pulsuum egidii,

15

Yibris complexionum, In libro de malicia apoplexionis diverse, Item

S An

Mal ot

I

T OM d

a

Norva Statuta Fac. Med. %. 15, Aug. 14601.

©]

25

olgn

Oblata

ACUMat

e5‚ D4 Man-

dato nostro, ad normam nouae nostrae Ordinationis; Lingua nuper

materna congestae, Latino sermone restaurarunt, nos humiliter

AL OE DE E

bus,

®

de regimine sanorum Et de simplicibus farmatiis Johannem Mesue

Damascenum, Rabi Moysenque in eorum amphorismis Viatieum, et

7EBn S

\l\"i E

SPUtndO ün

Avicennam in fen, que ordinarie non legentur.

EDa in Ordnaione

De promovendis.

tWOUS TOgafuris yr

Al facnltatis doctores

Statuimus, quod in Baccalaureum medicinae phisice nullus promo-

veatur, Nisi docuerit se in universitate privilegiata lectiones in eadem

Dr ingulis privatis

audivisse ad duos annos, Quodque disputationem publicam In mede-

i fnﬂ'.günttr„ Krceptis

cina fecerit fraude doloque semoto, In chirogia vero ordinarie unum

annum cum disputatione chirogica, Volumus tamen' quod in medi-

me Anostoli wue ad

usque a Tavocani, A

cinali facultate nemo cogatur haccalaureari, ymo quod omisso hacca-

laureatu (decurso tamen tempore requisito et studio expleto) licen-

, Ham a ola pa

1i tempore per duos in-

tiam adipisci, doctoraliaque Insignia obtinere possit. Item Baccalaureis

ere el simplica cam-

medicine injungimus, si ad altiora in hac facultate tendant, quod

cursum‘ aliquem a facultate deputandum adimpleant,

Yirkutes studio agnoscere

fa colleott, quae sunt

Amplius ordinamus , ut in licentiatum mediecine phisice nemo _ pro-

moveatur, nisi duos integros audierit cursus In theorica et totidem In

hrosti, Nundinarum per

jayml, Düjonisi, Cosme

practica post sui magisterium in artibus suasque publice fecerit dis-

putationes, Quod si artium Magister non sit, plurl studeat tempore,

is et sl quod altad un

Nisi de ejus ydoneitate facultati constiterit, poterit enim tunc secum

ım integra Auerit ebdo-

. Sl interdum adı ven&

super illo dispensari. Si vero ultra id etiam in chirogia promoveri

desiderat, addimus quod ad minus uno anno lectiones In chirogia

medendi ierit, Sı tamtı

audire debeat et practice doctoribus interesse. Si tamen in sola chirogia

e neglecta yacantiarum

promoveri desiderat, addimus , quod per duos annos lectiones chiro-

gie hic vel in alia privilegiata universitate audierit diligenter dispu-

tationesque publicas chirogicas fecerit et anathomiam sive corporis

dismembrationem fieri viderit, prout infra diceturz hanc enim sibi

mo 200

magis necessariam fore, plane constat.

Statuimus etiam, ut in hac

. ordinariam PF

pr1mll

m Ubrum

nostra facultate promoveri volentes ante licentiam vel Insigniorem

do @

o

; terbO 4

receptionem in opido Tuwingen per se practicare non presumant

pß\

sub pena non admissionis.

Nihilomiaus injungimus eisdem, ut doc-

atorum 60

0 aDl

tores In practica sequantur ad minus integro anno et ab eis prac-

en p0

da EW m

ticam diligenter videant et addiscant,

uodque intra menia hujus

16 U ®

N0 br

urbis nemo ad practicandum admittatur, Nisi doctor hujus vel alterius

gat yasıll

i da w

privilegiate universitatis, In qua diligenter exercitia et lectiones In

m

arıs P“

medecina audierit, De quo fidem per viva testimonia aut patentes

165 DW

1 „gptm1@

lecturas facere debet, Et si talis non extiterit Non recipiatur nec

fngem0 5

108 d

admittatur.

ur

De anathomia fienda.

eüllß 00

dl

10

$ Jibros

ordıne‘ }

5 aliter

M

f cl

Ordinamus etiam, quod singulis tribus aut ad plus quatuor annis

fa

D

semel celebretur dismembratio corporis humani morti damnati, si

et

aude $ 9 can006

haberi poterit et hoc fiat tempore frigidissimo. prope festa Natalis

chus116

dl

1‚

TL

am 1D

Jbue8

Christi. Interea autem, quod peragitur anothomia volumus, quod

| qu€

omni mane legatur missa pro defunctis, propriis nostris expensis,

lla

m 06

1eaerf»’

er 100

i

E

d

quam omnes, qui anothomiam . videre desiderant audiant devoti et

atı

Er

Pro anima defuncti apud Deum. intercedant. Qua peracta ordinarius

d L

Q

S

ll}

cum socis et scolaribus ad locum, ubi anathomiam celebraturus est,

alıenl

f

Se conferat et secundum ordinationem doctoris praecipue Uladini

i 0

f

uuun © digen6

lectionem de:parte tunc conspicienda faciat et postea corresponden-

21 *

_wast

24

Schul: SGefeße.

Vt haec authoritate nostra Ducali, sub propriae manus

LBl

rögantes,

subscriptione, et sigilli nostri maj

oris appensione confirmaremus.

Colleg

j Med

Fuerunt autem statuta illa subsequenti modqe nobis exhibita.

Non minds }

R

ter eadem pars ad oculum distinete ostendatur. Actu. vero anotho-

f 00

centiam €

mie integre completo corpus anothomizati cum omnibus reliquis

bal

ejus

a doctoribus medicine et Magistris Scolaribusque facultatis

SUP?

r HPET

T

artium pro

honore facultatis Medicine ad sepulturam conducatur,

oficH

Deinc

Et ibidem officium defunctorum In ecclesia pro salute anime ano-

qu[;111&

thomizati solenniter peragatur.

Praeterea statuimus et admonemus,

faret In ama 1

aterunt Lien!

Ne aliquis audientium et videntium anothomiam praesumat aliquid

capere vel furari de corpore anothomizandi sub debito praestiti

d solenniter ]

Tandem S

juramenti.

,

ya solsat’

Expense hujus actus.

gam dimidio

Statuimus insuper, ut quicunque anothomie interesse voluerit, prius-

septem SOM

Qeasione ‚0l

uam primam lectionem audiat vel aliquid de anothomia videat,

orenum renensem ad fiscum facultatis reponat, de quibus pecuniis

tantam, M

expense hinecinde fiende solvantur.

Insuper &4

Denique ordinamus, quod facultas medicine pro hoc actu arcam

juxta Statula

fieri faciat sera et clave munitam, In quam fragmenta et reliquie

et unus Horen

anothomizati cum Instrumentis utendis usque ad tempus sepulture

horum

recludantur , Clavis vero apud ordinarium illius facultatis lectorem

Ttem Nicenti

doctorandus X

reponatur.

pedello expon

De modo et forma promovendorum.

yato eramıne

Statuimus preterea, quod desiderans In Baccalaureum medieine

Horenum, S

promov

eri sue facultatis decanum accedere debet”rogando, ut doc-

Si simul insi

tores congregari faciat,

.

coram quibus sic congregatis fidem de tem-

Hicentiam el

duos forenos

pore sui studii disputati

oneQue peracta facere debebit, postea poterit

sibi examen apperiri,_Dehinc deliberatione habita certo die In aliquo

sidenti wnım 4

Tationem dabit

uneto sibi ‚assignato In libris ypocratis aut Galieni examinetur.

Quod si approbetur et admittatur , designetur dies, quo promotor

Kecipens ante

( prout in

suus parvam faciat oratiunculam et Baccalaureando questionem eX-

ponat, quam ipse assumat dissolvatque cum gratiarum actione sub-

un Sg

secuta.

i\grems. deind

Licentiandus vero si‘baccalaureatum non acceperit pro primo

Ka retplat e

examine a suis

romotoribus approbari debet in punctatione per

O Keenfia

Juramentum credulitatis,

&l eponend

Doctorandus igitur In medicina Instar aliarum universitatum non

! VEn Q

promoveatur, nisi duplici approbatus examine, quorum primum sit

<Cdat Omniar

privatum factum a

promotoribus, qui postea promovendum prae-

.

sentare habent In praesenti

a duorum Rectoris et Cancellarii univer-

sitatis Ac de ejus ydoneitate Juramentum credulitatis praestare,

Deinde Cancellarius (si videbitur) diem et horam assignet, Et de-

omovendo duo puncta post primam missam

signato die assignentur pr

ejusdem diei assignate, unum in theoria,

aliud in practica, que hora

prima aut secunda post meridiem recitare debet, Et circa €a a d0C-

toribus sue facultatis secundo ac publice examinari In praesentia Rec-

..

.

Lßggs et 4

toris et Cancellarii universitatis aliisque, ut vi

sum fuerit, _ advocatis.

Huic _ vero

Examine peracto promevendus exeat et veniam petat,

deliberatione aut balotatione habita super examine et eo

ydoneo

oneum ad li-

computato unus ex examinatoribus ipsum tanquam ydi

In Midns

(ÜFporihu $ Ü

Nova Statuta Fac. Med. , 15, Hug, 1604.

32

5

d

ONM Mag

O6 Qotfirman

08

LEGES ET CONSTITUTIONES

O6 l

Collegij Medici Vniversitatis Scholae Tubingensis.

Non minus praeclare yquam sapienter Cicero Respublicas sine

. Actt en Anolho-

uM mna i

'olaribusque Sala

centiam, et doctoralia insignia praesentet, J uramento tamen credulitatis

ulturam condacater,

super approbatione ipsius ab uniuersis doctoribus praestito, Idemque

7O Salıte anlme ayo-

officium Cancellarii requirat pro danda licentia ad recipienda doctoralia

mus et admonemus,

Insignia, Deinceps Cancellarius assignabit diem, qua sibi licentiam con-

am praesumat aliquid

feret In aula universitatis. Si tamen insignia cum hac recipere velit,

\ 6D debito praestti

poterunt licentia et Insignia eadem die In ecclesia Collegiata publice

et solenniter praestari et conferri.

Tandem statuimus quod Baccalaureus medicine Rectori universi-

\S,

tatis solvat VII solidos hallen, facultati unum florenum renensem

cum dimidio et cuilibet examinatorum unum florenum, Pedello vero

ntereise yolnent, pns-

d de anothomia yideat,

septem solidos hallen Prandiumque parari faciat taliter, quod ejus

occasione .ommibus computatis patiatur expensas decem florenorum

nät, de qubus pecuni

tantum, Nisi sponte ampliare voluerit,

Insuper expense pro Rectore et fisco _ universitatis: solvi debebunt

e pro hoc aetu arcam

juxta Statuta universitatis ut supra dimidius florenus pro Rectore

n frasmenta et veliquie

et unus florenus pro fisco universitatis Et postea pro doctoratu nil

2 ad tempus sepulture

horum.

Ulias facultatis Jeotovem

Item licentiandus pedello tare tenetur unum florenum, similiter

doctorandus seorsum, Quod si simul licentiam recipiat et insignia,

yendorum,

pedello exponat duos florenos Cuilibet Doctori facultatis pro pri-

vato examine unum florenum, Similiter pro publico examine unum

forenum, Si intersint: Item promotori, quatuor florenos ad cathedram,

, Baccalaureum medient

, debet* rogal

do, u dOC-

Si simul insignia licentiam et Insignia recipiat, Quod si seorsum quis

dem de tem-

Jicentiam recıpiat, promotori tres florenos et postea pro doctoratu

gonoregät f

rg debebit, PO

siea pOLEN!

duos florenos propter publicos labores tradat et assignet, Item prae-

i Inaliquo

sidenti unum florenum.

Praeterea recipiens licentiam seorsum col-

habita cert0

g Galien!

yalen)

e;am[uetul"‘

lationem dabit hactenus consuetam, Pro fisco facultatis tres florenos,

rom01()\

Recipiens autem insignia dare tenebitur prandium, birreta et cyrothe-

A dies,

[I\10

Jaureando 906

stioneM

cas, prout in aliis superioribus facultatibus fieri consuevit.

410n6 s

uod si seorsum quis recipiat licentiam ad fiscum facultatis duos

florenos, deinde In doctoratu unum florenum solvat, Si simul licen-

ım

tiam recipiat et insignia, dabit tres florenos pro facultatis fisco, Demum

yn Q00CPM

tione D4

pro licentia danda Domino Cancellario universitatis unus florenus

est exponendus per licentiam petentem.

Ial

Si vero cum hoc in chyrurgia quoque promoveri voluerit, ultra

aliarum 0

jrel

ML s

addat omnium predictarum expensarum medietatem.

mune [IUÜ „3„([unl Frﬂ@

ı Approbatum per totam universitatem

ostea PE frl ynr

/ prima Octobris Anno 1481.

ctor

ae.tar€.

Öl

1[1[äß“ p

gude |

Wolfgangus , Stetter, Notarius.

am

n

al

ora 059

M m650

U

Il

el }

09

hoft

ga0li0% d do

N

A

ca 6

Leges et constitutiones collegii medici universitatis

. debet

f r

39‚€11“

a

scholae Tubingensis.

0ß

ya

ML

mgrll,

q

ut in

(aus der Zeit Herzog Ulrichs. )

etat

d

veni0f

e&

c0

Non minus lepide quam sapienter Cicero Respublicas sine lege

e;gnnlﬂ

done®

an

;

corporibus nostris mente destitutis comparavit. Ut enim' illa nisi

g (n

«

’NÜ‘

4S

326

Schul-SGefeße.

|

'

7 cerebl‘

Vt enim

008

Lege,

corporibus nostris mente. destitutis comparauit.

D

Jlas p05S9

er

e DU

haec,

nisi mens accedat, suis partibus, tum similaribus, cum or-

orı

‚mina

u

mens äccedat suis partibus , ut nervis, sanguine et membris uti non

5 S

Sic etiam Respublica, nisi in üs legum vigeat autoritas, in-

Jon076

possu.nt S

ıe Q

Jdits

stabiles sint et mox intereant necesse est,

Hinc _ non sine optimo

TI

scholde b

consilio. majores nostri, ut nulli penitus hominum coetus essent abs-

4l Jitera 1

sl

uod perspectum plane, haberent, natura sic

fl

que legibus voluerunt, q

secutione

comparatum esse, ut nihil

quod vivendi ratione ‚ac ordine careret

yero DUl

diu mcolume. permaneret. Proinde quam ad cujusque Reipublicae

gt dligen05 a

durationem legitimis quibusdam constitutionibus opus esse cernerent,

ea Hocemum

Collegii quoque Medici U

niversitatis scholae hujus administrationem

convenientibus sta-

Decano debet

Jegibus suorum temporum moribus ac institutis

asercere DEMM

bilire ac munire curaverunt. Verum cum IHlustrissimo Principi no-

0a non COM

stro_ ac _ domino Udalricho etc. operae pretium esse visum sit, ut non

solum. Universitatis scholae hujus verum etiam reliquarum omnium

dicinae n0M

endat, dr

professionum leges seorsi

m repurgarentur et ad nostra plane tem-

Talio ex Il

P

ora, in quibus una cum literis omnes revixere disciplinae, accomo-

darentur, ne

hujus imperium detrectare videremur, antiquis nonnihil

Iiac-schola ı

immutatis, et si

uando_necesse fuit, prorsus abolitis, ut deinceps res

spiclt, ätqu6

ad

collegii Medici

eum, qui sequitur, aäministrgntur modum, .decre-

vimus.

Decano pen

De hujus studii administrationis principe, qui decanus

dieitur,

tempore de a

06 Insenptlo

Titulus X

catı sunt auı

jro elg

Infra octavum , quo Rector universitatis. scholae hujus designatus

illins esto, .

magistrat

um init diem , illius temporis Decanus consilium studii me-

ut ordinarie medicinam doceant ab uni-

dieinae, in quo- nulli nisi, qui,

versitate hujus scholae conduc

ti sunt, censentor, ad designandum se-

cet, ubi illi sane is demandetur ho-

mestris temporis Decanum convo

nor, cui plurimi suffrag

ati sint, €

t quem ordo poposcerit, a seniore

Vetus doce

enim ad juniorem, et a

b_hoc rursus ad illum progrediendum. De-,

quod si intra unius diei

Xi temporibu

signatus

Decanus statim magistratum ineat ,

spatium facere neglexerit, €

t delatum sibi magistratum _ accipere sine

‘3;9{ quf‘.h\am

multam aerario studii medicinae solvito

CODl

,

justa excusatione recusarit ,

duum florenorum.

en

Jusjairandum Decanı.

Culo c

SUd €

Juret, velle res studii medieinae ac munus sibi delatum curare di-

dühujns ı

0

N

ligenter , quod facere se

.

conveniens sit, haud negligere, neque quie-

am 3 fn

quam quod huic studio

damno esse possit, machinari, Libros, sig-

literas, denique singula, quae a prioris semestris

167 potest,

num , pecuniam ,

Decano in arca reposita acceperit, a

.

ccurata ‚diligentia et fidelitate cu-

.

Cinceps Hi

stratu abierit, rationes

"derunt, Y

stodire , Intra octo dierum spatium, quo magı

deponere apud studii medie

inae cousiliarios, et si quid ullius rei aut

10 Hippoc

nummorum desit, mox numerata pecunia sarcire.

Tmorum, y

q pidemig

Officium Decani.

.° DrO al

Mento rg

Ne abesto oppido ultra dies quatuordecim nisi permissione Con-

silii studii huius, cumque hac in su

um locum seniore ex consiliariis

]d(\lh@%„\ ]

M

ThÜTUTH U

substituto , aut novo, si qua necessitas urgeat, Decano designato,

P i

‘ Nova étatuta Fac. Med. v; 45, Aug, 1601.

527

Dra

taim

anicis, Vt cerebro, corde, hepate, artubus et alijs, functiones

Mla

CM r

edere nullas possunt: Sic etiam Respublicae, nisi in’ijs Laudabi-

° E menr

10

Nomina illorum, qui sub magistratu suo doctoreos‘ consecuti sunt

1 ViOdAt an

\

honores singulatim in albo studii hujus perscripta habeto, anno ac

2C H00 Slg g.v£

A

n

M COBTUS GStenf ag

die additis. Omnibus studii hujus doctoreos honores in universitate

scholae hujus consecutis , si ejus rei testimonium exigant, diplomata

MäDerent, natıra sie

ac literas testes, forma hactenus usitata, exhibeto,

In quarum con-

&80 Ordine Careret

secutione florenus unus persolvitor , cujus pars una Decano, altera

A)ısque Reipublice

vero _ hujus Collegii aerario cedat. Pari ratione diplomata studiorum

ppus C8SE Cernerent,

et diligentis auscultationis testes petentibus haud deneget, modo an-

0 aministrationem

tea. florenum unum ‚persolverint facultati, cujus altera quidem pars

Conrementbus sta-

Decano debetur.

Nulli praeterea medendi rationem in hoc oppido

astrisna Yrn no-

exercere permittat, qui In Universitate scholae hujus insignia docto-

C880 TisaM Sl Wl n0n

rea non consecutus sit, aut si advena fuerit, qui in album studii me-

m relquarım mam

dicinae non inscriptus sit. Inscriptionis vero pretium , quod advena

X ad nostra plane tem-

endat, florenus unus esto. Singulis praeterea annis, idque mense

rg disciplinze, accomo-

Julio ex Illustris principis nostri decreto cum reliquis ordinarie in

emur, anliquis nonnlhil

hac schola medicinam docentibus Doctoribus officinam diligenter in-

aboltis, ut deinceps res

spiciat‚ atque ut singula medicamenta justo vendantur precio, curet.

frentur modum, decre-

Praemium Decani.

Decano_ penditur honorarium pretium laboris atque operae hoc

‚cipe, qui decanus

tempore de aerario studii hujus florenorum trium et concedetur mer-

ces inseriptionis eorum , qui sub illius magistratu doctoream conse-

cuti sunt lauream, quarta nimirum aurei unius pars. Altera quoque

pro exhibendis di

plomatibus seu instrumentis dataqpecuniag pars

‚chölae hujus (]ESiäﬂä[üi

ıllius esto.

x

ilhum fa Mme-

e

na doceant b unl

H

H

De doctrina studii medicinae.

jandum SE

ıt0

, ad design

Titulus IL

e $ demandetur 10-

f, a SEMIOTE

Vetus docendi ratio, qua majores nostri in scholis medicis usi Äunt‚

'14;> ]

\OI»03\‘8}'i

De

zredlendumM

08

his temporibus, in quibus Graecae potissimum linguae 'atque latinae

S intra unis CI

viget studium, magnaque probatissimorum rei medices seriptorum

am MÜ

er '>i}}°

copia existit, tolerari haud potest. Proinde cum sapientissimi quique

med

ieimae S10

communibus moribus tangqguam scenae esse obsecundandum praece-

perint, jucunda quoque ratio docendi medieinam erit, quae huic se-

culo conveniet. Et quum nemo sit, qui nesciat Arabes omnia ferme

Nl

sua e Graecis transscripsisse , parcissime deinceps ad doctrinam stu-

carae {7'

diü_hujus adhibebuntur, quod consultius sit artis praecepta a fontibus,

s i OOg gu

quam a turbidis rivulis haurire. Posthabitis itaque quam maxime

d DOBUGEN apgs, S18

fieri potest , Arabibus, ac aliis ineptis ac barbaris autoribus unus

. m0000 ı pest6

deinceps Hippocrates et Galenus , qui artem hanc absolutissime tra-

l\j

diderunt, publice medicinae initiatis enarrabuntur. Ex quamplurimis

ıd

quat * ‘;r ;\i}lrh'?at_ß’ C

C

vero Hippocratis seriptis potissimum libri de natura humana, Apho-

I

d i

äll[i\llill'

@ (lll’l

rismorum , praesagiorum, De ratione victus in morbis acutis, Sextus-

JI;

d

que Epidemicon explicabuntur.

Inter innumera autem Galeni opera

haec pro aliis enarrabuntur : De temperamentis, De simplieium me-

dicamentorum facultatibus, de inaequali intemperie , De naturalibus

facultatibus, De usu partium corporis humani, De affectis locis , De

y S

arı

morborum differentis , De symptomatum causis, De ratione curandi

D al pß

onl

;eu\0\e

d JM

al

per sanguinis missionem, Medendi methodus, Eadem ad Glauconem,

ım >

an0

ga

074 5

328

Schul:Gefeße.

ll

gl

l

mal0reS m08

Jium, honestarumque legum uigeat autoritas, Vsum, splendorem,

{uSs esseh

dignitatemque suam tuer1: nequeunt.

Hinc non sine prudenti con-

uers100

De. differentiäs febrium, De erisibus, De diebus judicationis, Ars me-

dica. Inter explicandum passim Graeca latinis conferantur. Caete-

OTgl A

X

rum cum simplicium medicamentorum effigies ac formas nemo Grae-

al Jarıde

Nicold

corum, cujus hodie extent opera, melius extra unum Dioscoridem de-

00

en

fra

scripserit, curabit fidus interpres, ut si qua de iis inter praelegendum

eidenat

mentio incidat, illorum ex Dioscoride historias afferat, et pro virili

f[“‘b”‘ 2

explanet.

Aestatis denique tempore cum medicinae studiosis rura

montesque saepius petat, ac plantarum vultum diligenter observet

illisque vivas eorundem imagines demonstret, neque ut hactenus

S qus d

consuevere multi, simplicium notitiam Seplasiariis illis hominibus

YabitanteSy 7

rudibus et stultis mulierculis committat., Haec itaque docendi ratio

Jectionibus,

posthac in scholis medicis observatur. Licebit tamen‘, si ita visum

auditoribus omnibus fuerit, ex Arabibus Razem in nono ad Alman-

Dea

sorem, et quartam primi aut primam quarti Avicennae passim ad-

hibito judicio interpretarl.

Singulis

De disputationibus habendis.

manl ant pa

Titulus I,

dissectio habe

grereitatissimu

Doctores ordinario docendi munere fungentes quater singulis annis

disputationi publicae praesunto. Proponentur tum descripta in charta

Ale docet, Yl

anatome SCn

ID

a Doctore futurae disputationis praeside ante quinque dies themata

1

üs de rebus, quarum anteacto tempore in scholis medicis frequens

mendis et erı

facta mentio est; hoc enim pacto medicinae initiatis ea, quae ınter-

Quieangue

Aorenum, Si

praelegendum audivere, in memoriam denuo reyvocabuntur. Dis-

putationis praeses, nisi cum respondentem deficere vineique senserit,

Colleri huj

ne interloquitor. Decanus cum reliquis hujus studii ordinarlis pro-

NECESSarla O

fessoribus toto disputationis tempore assidento aut multam dimidiati

consilio Uniy

floreni solvunto. Disputationes aestate hora sexta incipiuntor, hijeme

gatur,

septima. Singuli, qui medicinae nomina dederint studiosi, singulis

disputationibus aliquod suae eruditionis specimen exhibento atque

Dediscip

argumenta contra respondentem proferunto, quod, qui facere neg-

Jexerit, ad _ bonorum. petitionem ne admittitor.

Q\üthﬂque

De ferlis,

Cln Dei

Titulus II

Kmpan, e

Institüto yn

Singuli Doctores ordinarie docentes ‚singulis diebus publice horam

U anten

unam in scholis medicis praelegunto, demptis vacationibus ac feriis,

CONSECHE gı

quae communes illis cum professoribus Theologiae sunto. Vacationum

.'!H'‚ qm' }

vero haec erunt tempora. Primo A festo divi Thomae apostoli us-

CIM&e nayan

que ad Epiphaniae diem. Secundo Ab esto mihi usque ad dominicam

'Oram illius

Invocarvit.

Tertio a die Palmarum in octavum paschatos.

Quarto

S, Nemo-

A. vigilia pentecostes usque ad Trinitatis festa. ı Quo tempore doctores

cum studiosis rura ac montes ad visendas herbas jam recens’ enatas

Närle Töpor

uinto. A die sexta Julii usque ad decimum

ÜCIÜTEOS‚

‚ac teneras petunto.

Augusti, hoc est Laurentii diem. Quo iterum tempore Doctores cum

20 protaler

% ](10|]Em d!‘

studiosis ad visendas plantas floribus ac semine praegnantes rura el

agros adeunto. Sexto A Michaelis festo usque ad divi Lucae diem.

Ätdrie Medi,

(

Septimo. His duo in singulis nundinis dies adduntor.

Festa, quae

j

Inı

m

vocant Collegii, communia cum Theologiae professoribus erunt dies

dﬂl'um |

Yll]nm $

Orl

-

Nova Statuta Fac. Med. %. 15. Yug. 1604.

ö]

29

/ süm

j 3P'®ndorem‚

silio maiores nostri, homines sapientissimi, Vt nulli penitus homi-

S0 Arudeng

100

num caetus essent absque Legibus, Voluerunt: quod perspectum

J

ädicatlon

N

N e

Confe

ranr Qaetg

conversionis divi Pauli, Gregorii sui pontificis, Ambrosii episcopi,

O formas nm Or

Georgii divi Marci, Visitationis .Mariae, Assumptionis Mariae, Nativi-

tatis Mariae, Cosmae et Damiani, Omnium sanctorum Martini, Catha-

am Dioscoriden o

rinae, Nicolai, Item dies Jovis, quamvis illa hebdomada. aliae inter-

S nfer präcleoendım

erat, f pro vinli

ciderint feriae, Cessabunt denique a docendi munere iis diebus,

quibus de ritu religionis nostrae festa in ecclesia celebrabuntur,

Cag Sfudiosis ura

N

. düigenter Observet

De neglectis in docendo horis.

Aeque ut hactenus

An Al homindhus

Si quis docendi functionem ad aegros extra hujus oppidi moenia

C Hgu Qocendi o

habitantes, vocatus, unum aut alterum diem intermiserit, is de neglectis

t Yamen‘, Sı Ma viam

lectionibus, quod ordinatio Illustrissimi principis statuit, fisco_pendat,

em In n0n0 al Alnan-

\ Aricennae passim ad-

De anatome seu corporis dissecatione fienda,

Titulus V.

öndis,

Singulis annis bis, si fieri commode potest, integra corporis hu-

mani aut partis saltem ejusdem alicujus dissectio celebratur. Dum

dissectio _ habetur aliquod de ea re

Galeni, qui in consectionibus

5 quater singulis A

exercitatissimus fuit, sceriptum praclegatur, et qui praelegit ea, quae

ille docet, videntium et assistentium oculis demonstret, Mundini de

m deserpta In Charta

quinqgue dies Hiemalz

anatome scriptum, / quod hactenus ad eam rem adhibitum est, quod

f

Ö

S M

\

‚ediehs Srequens

mendis et erratis inumeris refertum sit, prorsus negligendum erit,

Inıtlats Ca,

quae inte}

Quicunque dissectioni interesse voluerit, unum si integra fuerit,

o verocabuntur, Z

florenum, Si vero partis, dimidium aut quartam floreni partem juxta

Collegii hujus studii aestimationem solvito, ut ex pecuniis collectis

ofcere Yincique Sensenl

s studll ordinarls DrO

necessaria comparentur. Immunes tamen sint Domini Doctores de

ıto auf mU

Jtam dimidat

consilio Universitatis neque ab illis quicque mercedis nomine exi-

hjeme

gatur.

5_ext&

jncipluntor,

il

z

z

t 6

singals

0 atqu®

De discipulis, studii medicinae et petitione honorum.

cimen

Luxhibbnl

j facere n6ß-

Titulus VI.

qu0d. q

Quicunque sibi honores decerni petent, ordine et rite ad illos pro-

cedant. Detineantur itaque in hoc studio certo ac legitimo quodam

tempore, ne leviter quis artis degustatis praeceptis sese pro absolute

instituto venditet. Et cum unum omnium esse tempus non expediat,

ce boa

qui antea philosophiae praecepta perdidicere et Magisterli honores

i diebus }

M feell6,

consecuti sunt, hi integros annos tres medicinae studiis invigilanto.

s vacatl

T ‚'an

on

Alii, qui hos honores non ambierunt, annos quatuor operam medi-

ORl

e SUnl

© al 1

cinae navanto, professores illius assidue et diligenter audiunto, nullam

a Thomd J{.)Wiﬂifam

horam illius doctrinae negligunto, praeser

tim quas audire legitimum

D

yı 059

Jat0$

Qnml°

sit. Nemo ad petitionem honorum admittitor, qui non semel ordi-

gu

1 DB

d0@0193

narie respondendi munus obierit, Nemo etiam aspiret adhonores

temp

z

000

»01

T gnil[ﬂ5

doctoreos, qui in plurimis disputationibus non affuerit et argumenta

non protulerit. Singuli denique aliquot hebdomadis ante honorum

jachas 7a gecimun

m

Jal WD ciores

petitionem disputationem publicam institaunto sub praeside, qui or-

IC

eQ

dinarie medieinam. in universitate scholae hujus doceat, cui floreni

g tenp0

e

5 yura

jen

duo

d

109

H0086 *

persolvuntor, Praeses, quem ordo proposcit, intra sex heb-

dn

106

doma

e 9

Festas

arum spatium disputationi praeesto aut multam quatuor flore-

p Ol

norum solvito. Caeterum in iis, qui honores petunt, nunquam non

ﬁddulltÜr }

S er

NoYt®% $

350

Schhul:SGefeße.

adı

plane haberent, natura sic comparatum e€sse, nihil quod Viuendi

Prom

Jegitum1s

10060

ratione, ac.ordine certo careret, saluum diu et incolume permanere,

ca

IgnUS }

voCan!

, Zieealı

eruditionis et vitae integritatis potius quam aetatis aut praescripti

ableo $

temporis ratio habenda erit. Ideoque si quispiam studii sui tempus

i

diddto Teemb

Jegitimum ad unguem, ut dici solit, non absolvisse eompertus fuerit,

eruditione tamen 1is, qui hoc ipsum compleverint, par aut superior

gollata m0S M

fuerit, cum illo Decano_ et Consilio Collegii medici transigendi et

])Il}‘“—‘ on E

honestis P7O C

paciscendi jus esto. Concessum autem est, ut de praescripto tem-

pore dimidiati anni spacium remittant, Sic

tamen ut in certis ac

(

8 gemntüh

stetur, Nulli,

Ö

singularibus casibus et personis universitatis judicio

igente? ur

qui doctoreos consequi sperat honores ante illorum €

onsecutionem

genlor 6x Da

in hoc oppido medendi rationem exercere phas esto. Doctoribus

lı grosimus

tamen ordinarie docentibus, cum aegros invisunt, adsint, ut ab illis

.

exquisitam curandi methodum perdiscant.

De ratione petendorum honorum,

Titulus VIL

nm m08

Petiturus honores doctoreos nomen suum apud decanum profite-

jam dudam 81

admititor, n

tor, et ut Consilium studii hujus convocet, petito. Decanus petitioni

pr05€qui prom

illius annuat et consilium convocet, ipse quoque candidatus jussus

adesse tum appareat,,et quid conetur, paucis ad Consilium referat.

prosituto mles

Rectort un

Quo facto Decano _ solenniter promittat se

ad interrogata pro con-

scientia sua et veritate responsurum €sSe,

Interrogata vero lis de

Agrarlo u

Aeranlo

rebus sunto.

Primum. Num in album Universitatis Scholae hujus

Praesidl

inscriptus sit, Neque enim alieui ad honores aspirare liceat, nisi nomen

suum antea apud Rectorem Universitatis scholae hujus, professus

Doctorlb

Conferen

fuerit. Secundum. An studii sui tempus legitimum ac praescriptum

in universitate scholae hujus aut alia absolverit, idque testimoniis

Duas q

facultatis

Doctorum suorum planum ac ratum facturum se confidat. Tertium.

An disputationibus plurimis cum attentione et discendi voluntate

Ministro

interfuerit et argumenta, prout constitutum est, produxerit.

Quartum.

Framiat

An semel-extraordinarie respondendi provinciam obierit, Quintum.

Cancellar

Deinceps jusjurandum illi Decanus praelegat, quod exigi solet ab

Decanq I

is, quorum. ingenium explorandum erit, quod habetur infra in titulo

O COnyIr

nono.de jurejurando. Sextum, Postquam haec peracta sunt, pecuniam

Cl

}

N SE

infra in titulo de impensis Candidatorum expressam apud Decanum

ÜD$Ä"ÄI 'm E‘\f;ß

et hujus studii Consilium deponat.

.

Senatı, ÜW‘U‘1‘!

uo facto Candidato praefinietur

dies, quo quasi in‘campum

wcalls, ı

A

descendat explorandi ingenii et eruditionis .suae. Primum omnium

U Anr

num Candidatus co, quem petit honore dignus sit, privato examine

inquiritor. Quo peracto et idoneo candidato invento Inquisitores

illum ad Cancellarium deducant, cui per Decanum ut is, qui communi

„robatus sit, et

et suo ac aliorum hujus studii doctorum. testimonio

ad publicam examen admitti debeat, commendetur,

d Decani com-

Ut facilo

mendationem Cancellarius publicum examen certis die et hora con-

S nm i

stituet.

Ad constitutum diem Candidato duo Themata mane inque

Corum

on

» ul

ejus diei aurora in Collegii aestuario ma

k}

o proponuntor, ad quae

© vn

CF&Ü()„Q

hora secunda pomeridiana respondebit,

praesentibus Cancellario,

NN

'mp

Eriur„‚ }

Decano et aliis Consilii studii' hujus Doctoribus. Examine perfecto

d

Mar

i

, Su

Candidatus veniam precatus exeat, donec Inquisitores de ejus respON-

.

['Jmmullßm

sione consultarint ac sententias suas 1

n praesentia Cancellarli dixerint.

ün

dande

Quod si singulorum suffragiis, cui doctorei concernantur honores,

T ‘dll

M x

Noyva Statuta Fac. Med., o. 145, Nug. 4604.

534

lh\\ ‘]UU

Q Tiuendi

C1Q

DE Maneye,

Proinde cum adı cujusque Beibublicae Conseruatienem et amplifi-

cationem legitimis quibusdam Constitutionibus opus esse cernerent:

i

tatis A y

!

dignus judicatus fuerit Candidatus, tum illi pro consequenda, ut

M SfUHt SOl Ka

M

vocant, Licentia Cancellarius diem designet. Constituto die Cancellarius

in publico studiosorum a Decano solenniter indieto conventu Can-

56 COmpertIS foer,

' „ DAr aut Stpenor

didato licentiam in Aula universitatis scholae hujus conferat.

ua

C rransfgendi d

collata mox in Doctorem ab aliquo, quem ördo poposcerit, studii

® praescripto fem-

hujus ordinario professore iisdem loco et hora creetur, qui et ipse

men u In Certis ae

honestis pro consuetudine horum temporum - vestibus orationem . iis,

adielo stetur, Nal

d

uae geruntur, consentaneam habebit, atque singula, ordine fiant,

rm QonsecntlOneM

iligenter curabit, Munus hoc dicendi atque praesidendi primum

as eiio, Doctochus

senior ex Doctoribus Consilii studii hujus obito, deince

PS» uqui aetate

at, adsint, u O l

ılli proximus est, donec ad juniorem deventum sit.

De impensis Candidatorum.

N0rum,

Titulus VIIL,

Quum mos creandorum Baccalauriorum in medica professione

apud decamm profie-

jam dudum sua sponte desierit, nemo posthac ad honores petendos

ito, Decanus pebtioni

admittitor, nisi qui Licentiam simulque insignia Doctorea se velle

me candidatus Jussus

prosequi promiserit., In iis vero consequendis,

ne res magni precii

ad Consillum velerat,

prostituto vilescant, ii sumptus faciendi erunt:

