cholae deque ipsis summum consilium cogetur. Sed et singulae

suam quandam administrationem habebunt , legentque praesidem

study sui, quem Decanum nominant. Cum autem omnia

uae diu-

turna esse debeant, praescriptione legum ac ordinis maxime con-

0a0 Yninersi.

seruentur, neque tamen fieri possit, ut omnium constitutiones, qui-

busque temporibus aptae congruentesque sint, Ideoque curabit

A Cüm €Xposi.

A administretur

Vniversitatis Senatus, ut legibus singulis temporibus cuncta ad re-

ctitudinem et Conuenientiam praesertim temporum , morum, con-

suetudinum, Imprimis autem ad Veritatem ipsam, quae mutari non

ptione de ordinatione

solet, sed _ saepe opprimitur, Constituantur

atque praefiniantur.

S atye Jocis eodem

Nec non singularum professionum, legum statutorumque promul-

1bas, sententia con-

nod dinersis seculis

gatio, renouata, abrogata, ita demum firma sunto, si consily summi

autoritas illa comprobauerit, sique comprobatorum exempla rite et

Usal accommOdare

fideliter in membranis perscripta Vniuersitati Scholasticae in com-

[a® Ommibus aetati-

muni arca asseruanda, tradita et oblata fuerint.

5 et Constitutiones

Decanis Singularum professionum sui erunt consiliary , cum

‚ Caswumque natura

quibus tractabunt negotia, et res suae professionis, Et honorum

dicandam ustrisst

rationem proponent atque constituent, Quos in primis cauebunt,

holae Tubingensis

ne magis gratia aut pecunia moti, quam meritis eruditionis, doetri-

stituta perfurbafa,

naeque et Virtutis contulisse ullis uideantur.

detrimenta sibl. in

tis consentaneiSqu6

DE PY8LICO AERARIO Vniuersitatis cap. 2.

Äministrari, COnSET-

lieam Ula an51-

Aerary Vniuersitatis Scholae huius Custodia demandator quae-

sihi p autoritale

storibus seu deputatis quatuor, Clauibus quaternis aperitor, quarum

jatult, 20 OM Tü-

singulas singulı deputati tenento. In hoc inferetur Sigillum ma-

sgue Scholae COM-

gnum, priuilegiorum, atque alia diplomata, pecunie actorum libri,

Joandas SEqueNC

Cuius Curationis negligentia, infidelitasque maxima poena sancietur

]mmulma!f Y

ad arbitrium publici consily. Singulae quoque professiones suos

1n°eant_

q06 165

incident

fiscos et arculas Custodient ac asseruabunt ea diligentia, qua in

suis rebus uterentur.

ct5eqüe sanl,

yofessionihes

De Doctrinae temporibus ac ordine cap. 3.

Singulas professiones solennium Conuentuum propria tempora,

quoad fieri poterit ab aliarum professionum ysdem temporibus

m]]!]l’ﬂ

M 0

separata, Et suae doctrinae Certas statasque horas habere oportet.

Quae quibus datae fuerint obeundae, y illas sedulo obennto. Ne

{

e C0

quis de sua hora in aliam transeat, neu suam horam negligat, Qui

MOl

D}

pafı

ecerit, quaestoribus ipse indicato, multamque Irrogatam soluito.

M

i 159

4599 !

mnium horarum doctrinae in membrana descriptae proponi

‚K

grdin0

64

Schul:Gefeße.

ofessiont$

in eo. loco debebunt, ubi senatus Vniuersitatis Scholastica, nec non

4I'[ium P }

m !

singularum similiter professionum ibi, ubi Ondinariae scholae a

D del

lberßfllﬂ

professoribus haberi consueuere.

I

zutem

Jarn SOH(

ares ED

De Vacationum temporibus cap. 4.

| tor

artıs CU

Rector ua

il S09

Vacare ocio et docentibus ferialis esse Vniuersis licitum fasque

Jıcı COM

constıfal

nlD0Sy

esto ad natalitias ferias a die memoriae Diui T'homae Sacro, us-

ue ad festum Epiphaniae. Item octiduum a Dominica cuius est

J

lra AUqUEM

SIn

oprum pS

notatio Esto mihi, Item a die Jouis coene Dominicae ad festivita-

tem pascalem Et ipsa festiuitate pascali, quae duret dies octo,

gedito tantisper, u

Item octo dies festiuitatis pentecostes. Item oriente canicula tan-

atmotas, SIue PEIT

100

(st0 nequg tractat

tisper, quantisper Professionibus singulis ab antiquo in hac Scho-

lastica Vniuersitate, est permissum.

Item Vindemialibus ferys a

ilias moent, }nequ\e |

geinenit, nequidı 36110

Diuo Michaele usque ad Diuum Lucam. Item nundinalibus binis

Georgy, et binis Martini. Item ferys omnibus, quae secundum

deciditon, Sı quıd HOT

Sententias Senato

usum. religionis nostrae publice obseruabuntur, et uocantur Eccle-

siasticae ad

ue illas diem quemque Jouis, qui ita ceciderit, ut aliae

dietis Conuitiis, Clam

ferie in ea

}

Sed et in suis

ıebdomade dierum non reperlantur,

nsilio excluduntor

quaeque professio statutis, hunc de ferys locum explicabit, et quas-

cunque concessas ab Vniuersitate sibi, obtinebit.

Qui In Senatam C0

De Disputationibus cap. 5.

4, Velle ante omnia

Singulae professiones suae doctrinae disputationes statis tem-

norem a6 Cultar

*

poribus exercento de quibus qui Curationem illam acceperint, ipsi

constituent , Qui praefectus fuerit, det operam, ut ita omnia insti-

2 Com fde, simpli

dicere, Nullius aı

tuantur atque gerantur, ut maxime e re discipulorum futurum esse

Judicarit,

Ostentandae suae eruditionis causa, ne quid proponito,

educh,

neue dicito, sed commoda discipuloraum respiciat. Similiter faciant

5, Rectori obedienti

Stare,

et y qui contra proposita, ut solet, argumentabuntur, rixas Contu-

meliose dicta, Conuitia nequis vsurpato, disputato placide, praefe-

' Contra Tlnstrissim

ne

aduersator.

cto disputationis

Qua quidem in parte Consily

mpulicam Sche

ublici erit in delinquentes arbitraria anımaduers1i0.

Ml lla yation

Externis ac peregrinis disputationes habere aliamque publicam

functionem gerere apud nos non licet. Quare qui ex illis capes-

sere uoluerit, hanc copiam sibi factam a consilio suae quisque

DeR

professionis habeat.

ECLore

M p‘zindp5

':'?_fksena!u5

'

puh\m Q

De Consilio Vniuersitatis Scholae huius cap. 6.

"UdttOne x N

TEE, 0

Respublicae Consiliis et Magistratibus carere non possunt, ut-

Ura

ür

UE profe

que in domo patremfamilias et herum, ita in rebus publicis Sena-

O8

| Y Obilitat

tores et principes esse necesse est publicum igitur Consilium, quo

; f

ipsa plane Vniuersitas huius Scholae repraesentetur, Juodque Sum-

\

I

ltes

l

mum sit, ad hunc modum constituetur, et celebrabitur.

Dn 9

n

ndﬁbllur

Consilium publicum et summum explebunt omnes professores

Ün

or

u

T Roct

maiorum ac Superiorum, ut uocantur, disciplinarum , cum Decano

Elegt

Onsi Y

On

fn

P39x

Wmmlu„ \

DOrdination der Univerfität v. F. 4548.

65

} SChO]3;

Cn Nn

Oninanigo

ol

artium professionis et duobus de consilio illius electis ad hoc Ma- |

istris. Hi cum res feret solemniter conuocantur, de pröposito

negotio deliberaturi sententiam rogati fideliter dicunto. In quod

Can d

autem_plurium sententiae conuenerint, id ratum firmumque habe-

tor. Si in _pares sententias consultatio diuisa fuerit, alterius utrius

1iu‘ersfs Keitum

partis cui Rector suam adiunxerit, autoritas ualeto.

Si quis pub-

f I

Jici consilij senator solemniter vocatus non affuerit, illius absentia

O20 Sacrg, 4r

.0'mm

constitutionibus, decretis,

decisionibus, nihil officito.

Si quod

1CR CHis a

UNICA6 2Q fogt

Ü’i[a.

illorum aliquem negotium, de quo in consilio agatur, attigerit

siue proprium ipsius fuerit, deliberationi ille ne interesto, ac se-

© düret dies goto,

'

MentO Canicnla tanı.

cedito tantisper, dum de re ipsius peragatur. Si quis senator consilio

sit motus, siue perpetui seu certi temporis exclusione Is igitur ab-

1iq20 In Ta Scho.

esto, neque tractationibus publicis sese ingerito. Quod sı audacia

Andemtalibus ferys ı

illius vicerit, neque consilio abesse non dubitarit, neque eijci se

M mundinalibus Kins

sciuerit , nequid agitor illo presente neu proponitor, constituitor,

05, qUa8 Secundum

deciditor, si quid horum factum fuerit, Irritum et inane esto.

', 6t nocantur Keck

Sententias Senatores rogati ordine et placide dicunto a male-

Ila cecidenit, utaliz

dietis Conuitijs, Clamoribus Contentionibus abstinento, ni fecerint

, Sed et in suis

consilio excluduntor et @ultam irrogatam arbitrio consilij soluunto.

)

i

fxpliwbif, eb quas

Qui In Senatum consilij publici legetur in hgc capita

Jurabit.

.5

4. Velle ante omnia in sententijs dicendis omnipotentis Dei ho-

yatationes statis fem-

norem ac Cultum et pietatem spectare.

ıam aceeperint, 198

ı, ut fa mmla Instt

2. Cum fide, simplicitate, candore, que sentiat intelligat , norit,

dicere.

Nullius amore, odio, largitionibus moueri, et a recto

lorum futurum &6®

deduci.

e quid proponid,

Similiter facant

3. Rectori obedientiam dignam, et silentium czlandorum prz-

stare.

, n1xas CON_U-

tato pla

de, przefe-

4. Contra Illustrissimum principem ac Ducem huius ditionis,

te Consılf

Rempublicam Scholasticam nihil improbe, seditiose, hostiliter

m in pa

1510

molirı, ulla ratione ac Via.

blicam

allamque P

i x illis Cp6

De Rectore creando cap. 7

{

d

nl

lio S qlll$[[üf

Rectorem principem administrationis Reipubl. Scholastica le-

gat Senatus püublici consilij, Virum pietate, prudentia, honestate

Vite , Eruditione spectatum , quem Reipublice utiliter prefuturum

g hu0s vaP 6

sperent, neque professio aliqua certa, neque praterea quicquam

ossunlı

considerabitur, nisi forte extra hos aliquis hunc honorem Virtute

erg D }

108 Send

generis nobilitate, fama, dignitate excellens , mereatur, ut sunt

yebW5 P slll‘""‘ q“°

Barones, Comites, Duces, Principes, Quibus tamen respectu no-

o1(W

lld 6 SW

bilitatis ille mandabitur, ıjs adiungetur quası pro Rectore uel ipse

getul, d

prioris Semestris Rector, uel alius Vir bonus, grauis, doctus ex

brahitur; fa

Senatoribus consilij Vniuersitatis huius.. Hc Consuete et solita

g 006 yı Dec

Electioni proposita lex esto. Neque ullius rei _ alio

I

rrespectu , quam

ar

KReyfcher’S Sefegfanımlung XI. Bd,

Drdin

66

Schhul:-SGefeße.

B€er et1am

earum Virtutum suffragaturos se: cuiquam jurabunt Senatores prius

Jium Cog!

(ons

quam suffragia ineant.

.

am llﬁ

heat, ms

Quem plurium su

ffragia Crearint, magistratuﬁ1 Capessito‚ ni

gere!

saram YCHS

fecerit, si quidem ex eorum numero fuerit, quibus publice stipen-

sor accedal,

Z

dia soluuntur ab Vniuersitate Scholastica, multam soluito floreno-

A

D

Ynmuerst

rum duum, Cancellario propter autoritatem functionis illius ex-

an

CH‚JIÜ

SI

cepto, Idemque solenni more, die, loco, studiosis declarator.

tem, 1

Fectorem

Ipse Rector in haec Jurato.

DeJu

Velle se omni Cura diligentia, fide fungi officio suo, In pri-

Rectar_CuM 4S

mis pietatem Colere, paci et ocio Reipublica studere Administra-

osorum, delick

Orun

tionem Scholasticam sedulo, accurate fideliter agere.

pebit, Citabumtur 4

Assessores DEl

Rectoris prouincia seu officium.

gantar ab Vnwaersi

ofesstOn(

Rectoris prouincia hec est, de 1js quz inciderint negotijs ac

Horam cognıti0

rebus referre ad Senatum publici consilij, sententias ordine rogare;

dentar, 36 dirımentl

Contentionibus obsistere, In rixatores,

compescere dissensiones,

sihoc a Rectore e

Contumaces animaduertere de consilij sententia.

De quibus Con-

strabitur,

stitutum ac _ decretum fuerit, ea exequi. Referre in librum ea,

Assessores In ST

uorum memoria Conseruanda esse uidentur. In consilio omnibus-

tatem et fidem pra

que solennibus Conuentibus adesse.

Nomina profitentium studio-

protrabanto decistong

sorum aduenarum recipere, promissione aut Jure iurando. astrin-

n

Juditia Cum Equitate absque ullius personz respectu animo

ayranent, Si feoerint

gere.

Juditia ac sententias non uendere, operam

I hatts,

ıncorrupto exercere.

es animaduerta-

A Rectore et A

dare, ut in delinquentes secundum statuta aC leg

anım Vninersitatis $

tur. Paenas et multas exigere pedelli ministerio, aut ipsum sol-

Ynos piewori In ite

uere. Nihil aduersum Illustrissiımum Principem nostrum, Rem-

Eieontum Irı safficier

publicam Scholasticam moliri ulla ratione ac Via. Denique omnium

. Rectort Literas so

huius Scholasticae Vniuersitatis tanquam Vnius Corporis membrum

in

I solnaiter Chsiong

\

Curam gerere, animo et Voluntate paterna statuta et leges Vni-

uersitatis Scholastica post Comitia proxime sequentibus diebus pro

OC äsunto, al

Contione studiose Juuentuti publice recitare, neque ultra men-

q C'm&que absenti

sem illam publicationem differre. Huius Magistratus tempus Se-

mestre est.

DE Hh\ißnihus ‘

um Senatum

Rector quicunque Creatus fuerit Calend. Maij, C

Vniuersitatis primum habebit , officium suum esse sciat , proponere

H[’C 0

fra die

d

Vniuersitatis Consilio mentionem de iure iurando preaefecti inferio-

10 ac0en

Oan

1nı

T4 Octiduum.

ris et Judicibus huius oppidi, quo Singulis annis obligati .‚sunt,

astringere sese, de Conseruandis priuilegijs Vniuersitatis nostrg ,

Mpore Maoist

Tatıs

'Tum igitur de nulla alia re prius referet, quam de hac ipsa, ut

* Mtllam ﬂüre‚

M

E E E

primo quoque tempore perficiat.

DRragEis l

Rector quibuscunque in Casibu

s edicere, interdicere, mandare,

.

8 Rocto

r

adiecta etiam' mediocri ac Con-

a Cum

significare aliquid publice poterit,

Trrg 19

ueniente multa pro rei natura, Q

ui sicubi in legibus Statutis, 1n-

ET

sciendum arbitra-

© Can

terdictis, multa, peenaue expressa non legatur,

Zn DBD

Nl e

Hi

lIJ)[

riam illam futuram accipi debere.

@r (Iu

}

DODrdination der Univerfität o. I 4548.

67

X Sonat

O63 N

M

Rector etiam ne Cum diminutione doctrin

2 publice : sape

am

Consilium Cogatur prouideto,

DESIEO, n

neque ullo priuatim petente Sena-

Ub3pu

tum habeat, nisi tali de Causa,

q

WE Stipen

uam Decani quatuor, aut qui ip-

7 Soltito Ürn

sorum Vices gerent, quibus pr

gterea Jure consultus Ynus pro-

füncHonis 4]

fessor accedat, approbauerint:

nU& 8

Quod. si tanta non uldeatur,

quare

18 deClarator,

Vniuersi Conuocentur, ipsi decidant, aut rem tradant Rector

1 cum

consiliarijs Cognoscendam et definiendam.,

In hac parte delinquen-

tem, in Rectorem Vniuersitatis arbitrio anı

t0

Mmaduersio permissa esto.

O0 S0 In pri.

De Jurisdictione Rectoris cap..8.

stadere Administra-

— Rector_cum assessoribus_Jus_dicet, Causasque cognoscet stu-

OE

diosorum , delictorumque illos suorum causam dicere coram se iu-

bebit. Citabuntur autem Rei de more a publico ministro.

Iclum.

Assessores petenti Rectori statim ubi Creatus fuerit, adiun-

guntur ab Vniuersitatq prioris semestris Rector

et Decani quatuor

neiderint negotirs

professionum.

Horum cognitione res atque Controuersige omnes statim deci-

entias Ordine TOgar;

re, In rixatores,

dentur, ac dirlmentur, neque scripta a partibus recipientur, _ nisi

d

De quibus Con-

si hoc a Rectore et preescriptione tota iuditiorum ratıo admini:

erre An ibrum ea

strabitur.

n consilıo omnibus

Assessores in sententijs dicendis ac dijudicandis Causis integri-

proßitentium studie-

tatem et fidem przestanto, nulla re nisi Veritate mouentor, ne

Jure inrando- astrit-

protrahunto decisiones, ac iudicationes, neue litigatores impensis

n vespetu anlmo

aggrauent, Si fecerint penam sustinento arbitratu Vniuersitatis scho-

lg huius.

n uendere, Operan

A _ Rectore et Assessoribus ita demum prouocatio ad Cancel-!

leges animadne1t-

0, aut 1psum S0r

larium Vniuersitatis Scholasticae recipiatur, Si procurator duos flo-

renos pignori in litem apud Rectorem deposuerit, et illam a se

M

nostrum, ﬁ_€m'

executum iri sufficiente Cautione fidem fecerit.

, Denique mnnn

Corpons membrum

Rectori literas scriptaue , nisi 1ussu Consilij publici Sigillo Scho-

la solenniter obsignare non licet, Consiliarij Rectori parento, ad-

atuta_t Jeges -

uocati assunto, nisi magna et probabili causa impediantur absque

nen

tibus diebus P79

qua Cuiusque absentia multa esto cruciatorum quatuor,

neque ultra men

istrat

as temps %

De Rationibus gesti Magiıstratus reddendis cap. 9.

. Cum Senatum

16

Rector intra dies quindecim cum Magistratu abierit rationem

656

' pl"3 m1«“1t‘

ol

1 Inf

en

veddito acceptorum et expensorum oratione atque re,satis facito

ı00 P

f

intra octiduum, de omnibus qua requirentur , pecuniam acquisitam

gafl ‚SIM

anl

n y>b”

tempore Magistratus sui, fideliter inferto Erario, ni fecerit, sol-

gersıfall

nostr&

Yn

uito multam floreni,:;Vnius, aut Contra iusiurandum fecisse iudica-

am *

hac }PSH‚

tor.. His peractis et explicatis rationibus pecuniam prasentem No-

ndare,

uus Rector Vna cum Clauigeris in Erarium Vniuersitatis fideliter

l

erQICET®A,

Con

inferat /’ad.idque faciendum Jure iurando astrictus esto.

IM

Quo die Cum Rectore rationes putabuntur, omnium professio-

g m60

fl ÜS1

eeib0s

arbltﬂ

num Decani, et ipsi referunto rationes: suas.

en

Rector quo die Magistratu abierit, petito 'ui acta et gesta Ma-

]

ydin

68

Schul:SGefeße.

05510

gistratus sui, decreto publici consilij vrata, firma habeantur. Idem

De p

Curato recitari annotata Consultorum et decretorum tempore Ma-

gistratus sul, ut si quorum memoria diligentius Conseruanda ui-

ul mt€

Y sfl

deatur, Ea in decretorum librum precipuum referantur, Itemque

l1)I

d

IM

deve uolueıf

Decani singularum professionum, ut rationes‘a se, relatge com-

d Recl0

Ü

ä

eatun ap

d

probentur petere, et easdem Ostendere atque offerre Vniuersitati

i’

gerarlam

mkan

debent.

Anere \

‘

la

Mr

De Contubernio inspiciendo cap. 10.

Jasonp

tionis N0

A, Ho yemittı €

|

Cancellarius Vniuersitatis, Vna cum Secundo professore Theo-

jem0s otent,

logie, Ecclesig Tubingensis Decano assumpto paedagogarcha Con-

stantibas €t in sabl

tubernij res inspiciet, Curabit ut ibi Magistri habitent, qui Cum

ti soleat Indioabıt

Istius Collegij Rectore mores‘ adolescentum regere, et priuatim et-

gehnr, nist Forte C0l

iam discipulos instituere uelint et possint, quos etiam ut morum

censores de discipulorum oeconomi et ministrorum officio singula-

Jinquendum 6568 W

Si allenum quis

tim interrogabit. Si quis deliquisse indicatus fuerit, eum uel Ca-

tlönis nomine Soluel

stigando uel multam Irrogando, secundum delicti modum, et prz-

ecumlaCareto,

scripta legum, meliorem reddere studebit exquiret neglectiones et

Qu sfudiorum|(

delicta, paenas exiget, sacramentum dicere iubebit.

Rector contubernij, nullius nomen inscribat, nec uexationem

yem Foerint professl,

yam datarı sunt, Ets

etiam ulli decernat, nisi per pedellum, aut alios fide dignos com-

aocarcham nulla mor

pererit, Illum et apud Rectorem Vniuersitatis et Decanum nomen

B

at in album eins F

suum esse professum.

nomine mıl persolu

grofessionum Dotor

De Rectoris Salario cap. 44.

——

Studia, sedmores e

Rector cum diligentia et fide tam mercedes inscriptionis no-

Yt, testimonia eth

neehgentes Rectori

mine, quam multas ob delicta exactas inferat Erario Vniuersitatis

ä Dicanum uel

ped

Scholasticge totas atque integras praeterquam quod ministro pub-

lico debitum decesserit, Ad hoc diligenter et fideliter faciendum

S lis indicarit, In

Jureiurando astrictus esto. Ipsi autem Rectori premium Vniuer-

Decani Singuları

sitas persoluet, ob nauatam Reipubl. operam florenorum uigintl.

Ia m Colleis,

\

1I\3\

Eidemque omnes Doctoratus candidati, quo die honores

Capient,

e

|

b inter y

%.

$ ärcersant

huius ipsius dignitatis Causa singulatim pileum donabunt. Sed et

Rector grauitati cuidam et honestati Vitge tempore. Magistratus

g

Uh\’.n\‘ß (HSCI

PW mon at

sui, In primis cum Vestitu, tum Comitatu aliquantulum sese ©X-

ot0

tollere studebit.

Yisteni)

Sra aden

Canus {{r

Hun sa

De Expensis Rectori concessis honoris Causa

Cultatis @

U

gah

C

‘

‚Cap. 12.

#)

Ähsqlne Hﬂ

gi_sh

Nobilitate, Eruditione, Virtute prestantium Virorum hospitum

S 1

0n Sln

gratia, munerum offerendorum nomine, Si Doctoratus dignitate

e

] l

Drofess

prediti sint, quantum impendi debeat, ipsius Rectoris arbitrium

© SCOClSitun

esto. Si alia in dignitate erunt, inque alios honorificos Vniversi-

ol

M

NIl era g U

tatis Scholg huius usus, de pecunia publica Rectori impendere

tantum liceat, quantum Decani quatuor professionum uel Consulta

ﬂßüp

Mad

O Stadie

B E

Vniuversitatis permiserint.

B

C

Na |l(][

TOM

A

Au f

A

On

CLr

Ordination der Univerfität v. . 1548.

69

l aheﬂl] ur

IM

AT

CMDOre Yl

De professione nominum apud Rectorem et receptione

IS Con

y

Se'uand; a

nouorum cap. 43.

” OleTantur, Ttem

W

Qui inter studiosos huius Scholx censeri, et priuilegijs ipsius

N

audere uoluerit primo mense aduentus in hoc oppidum sui pro-

Ollerre Vaiersia

fiteatur apud Rectorem nomen suum, Et sacramentum in hanc li-

terariam militiam det, qui non fecerit priuilegiorum beneficia ni-

'D 40

hil ad se pertinere sclat.

Inscriptionis nomine exiget Rector a singulis Cruciatos trede-

I0 professore Theo.

cim. Hoc remitti egentibus uel totum, uel ex_ parte, atque ad

Capoparcha Con-

tempus poterit.

Nobilitate; opulentia, honoribus, dignitate prz-

itent, qnl Cum

stantibus et in sublimioribus subsellijs locandis, quantum Vulgo

26, 6t prinatim et.

peti soleat indicabitur.

Sed ab ipsis non minus uno floreno pos-

108 etlam ut morum

cetur, nisı forte eorum liberalitati quod amplius dare uelint, re-

orum officto sineula-

linquendum esse uideatur.

fuerit, eum nel O

Si alienum quis nomen fuerit professus, Et pecuniam inscrip-

icti modum, 6 pra

tionis nomine soluerit, a studiosorum numero exclusus esto, et

hiret neslectiones et

pecunia careto.

ohit,

Qui studiorum Causa huc uenerint ac nomina sua apud Recto-

at, nec uexationem

rem fuerint professi, Decanum eius Facultatis, cui maxime ope-

o fide dignos com-

ram daturi sunt, Et si studiosi bonarum artium esse uolent, paeda-

et Decanum nomen

ko)

e&

ogarcham nulla mora interposita, iubeantur accedere, et orare,

ut in album eius Facultatis referantur, (cui tamen inscriptionis

nomine nihil persoluere rogentur ).

Ita enim fiet , nt Singularum

professionum Doctores et Magistri suos obseruare, et non solum

!l

studia, sed mores etiam Adolescentige gubernare, ac si ita res fe-

!

rat, testimonia et honores ipsis tuto conferre possint. Ne tamen

|

08 inscriph'onis N0

Erano Vniuersitatis

negligentes Rectori et Decanis imponant, ipse Rector perscripto

ad Decanum uel paedagogarcham nomine studiosi Certior fiet, num

yod ministro. PUD-

se illis indicarit. In delinquentes a Rectore animaduertetur.

Adeliter faciendum

Decani singularum Facultatum, post noui Decani electionem ,

4 premiam Vner

una cum Collegis, Consignationem auditorum suorum diligenter

Alorenorum ugn i

3p\8ﬂ Y

inspiciant, et inter se de profectu et diligentia suorum Conferant,

je honoreS

negligentes arcersant, hortentur increpent, desperatg negligentie

donabunt

Sed

qﬂ]\”ﬂt D

et ımprobitatis discipulos Senatui Significent, uf ueluti inutilia, et

emp(“‘

M

M0g

putida membra’a toto Corpore Vniuersitatis resecentur. Si qui Ma-

e 0

q„antnhlm e

gisterij gradum adepti, progredi ad altiora studia uolent, eos De-

canus artium statim a promotione monebit ut nomen suum eius

facultatis, cui se addicere uolent, Decano indicent, aut padago-

ors Causa

garchee.

Absque Magistro, ac praceptore uagabundos, qui Magistri

et Doctores non sint neminem ferri oportet, Itaque si uel Rector

‚ Vırd

T hÜ

ipse, uel alij professores compererint in hac aliquem licentia in-

dienitat®

o mm[lls

irla

nuere ‚” accersitum castigent uerbisy et tempus prezescribant, intra

quod' subijcere se Magistro aut praceptori, debeat,

uod nisi-obie-

T

nerst

honon6?

dent

rıt, a numero studiosorum excluditor.

Eum autem praceptorem

tol

accipiendum esse uolumus qui uel Magisterij gradum in aliqua Aca-

Rec

w

Y U | C[)ﬂs

demia sit adeptus, Vel si Magister non sit suam pietatem eruditio-

x on

nem et mores Rectori et facultati bonarum artium approbauerit.

Q\‘blﬂﬂ

70

®d)ul:@efetge.

Qui ad honores et gradus studij philosophici aspirabunt, omnes

Hd

ia

posthac in contubernio sub disciplina Rectoris et Magistrorum ha-

Hlis pronu

bitabunt , et Cibum etiam capient, nisi forte.quis in oppido cum

, }

nomen SuUl

doctore, praeceptore, aut certe parentibus et propinquis suis uixe-

ye]'bi5 ‘

rit. Jis-enim _ ut extra Collegium habitent sic concedetur,. si Jectio-

nes omnibus horis, quibus oportet frequentarint, et, cetera qu®

Cam autem dı

leges Communitatis studij bonarum artium requirunt fecerint, qui

is ita neglexerit , sciat sibi aditum ad honores praxclusum..esse,

sg DideatUN 1cum\qx

improw1d0

é\ﬂ_

Quicunque honorum gradus illarum professionum .affectabunt,

er adhuC fuerm

eorum nomina Decanus professionis suxg ad Rectorem deferat,

que nisl in albo Vniuersitatis rite perscripta Inueniantur, petendi

yecitata Capıla, 7

zeipl. u

m€m\n€ﬂf“

honöores ius ıllis denegator.

Cum etiam hactenus studıosi nonnulli semestre ante honorum

geigrandi sit intellg

petitionem in _ conuictum professoris alicuius se contulerint, et fu-

Yeanis tarisnrandd S

stinulatione TeS pET

cum facere preceptoribus, ac si sub disciplina fuerint, sint conati

tales sciant sıbi posthac probandum esse, quod ‚toto Completionis

In Jeges et stal

herinon debent, $

tempore , uel in Contubernio, uel alıbi sub idoneis praxceptoribus

uixerint.

suo. i forte heee

Cum nimia festinatio in Cateris rebus plerumque soleat esse

Quate

infelix, tum, uero ‚imprimis perniciosa est discentibus, Quare nemo

Rector etlam sı

posthac ex ijs qui.in peedagogio lectiones audiunt ad facultates su-

periores admittatur , nisi fundamenta in; bonis ‚artibus et ijs preci-

Rector ne Cal p

pue, quae ‚orationem formant, et expoliunt probe iecerit. Idque

de sententia ‚Collegij studij bonarum artium.

Rector etiam et De-

nato aut remitlito, 7

mif0 miSCOLSATE N

canı si quem rudiorem festinare ad, superiora, animaduertent, ad

SI6 Justa Cansa rem

pa dagogarcham eum, et facultatis, bonarum artıum Magistros re-

antem uel totus me

mittent.

rjint. Si quis Doctora

Sacramentum solemne' quod Rectori dari solet

do ab Vninersitate

cap. 13.

Tuerentie i]lins det

hoo K hona fide pan

Qui nomina Scholg huic dederint, iurabunt in hac

SQnl studiosns

capita.

F

T Prinlept Vg

Primum. Velle Religionem pie, Casteque colere.

An O

et (1ilir„

Secundum. Rectori et primoribus huius schols obedire et eos-

S digend

4E nOM

.

dem reuerentia digna prosequi, neque ulla dictorum, factorumue

A0 SOl In

contumelia afficere.

SI EtC,

anfem al St, Re

Tertium. Aduersus Illustrissimum principem Rempublicam,

cum Scholae tum oppidi huius, nihil hostiliter , improbe, scelerate,

.‘)Iaglymat‘lm {n

moliri ac machinarı ulla ratione ac Via,

J

OPPIdO Stineris Can

Wr cta gı

Dl notı

Quartum. In Jus Vocatos propter Contractus, uel actus hic

gestos, Coram Rectore causam dicere.

KOrCHOr aut }

“ MSr

0 Dublic

Quintum. Exclusos propter improbitatem a consortio schola-

Sentı cht

y UE

stico ex oppido primo quoque tempore discedere.

H (r SÜI)S

ftuetn

I

Si tamen uel ob @s alienum, uel alias causas graues reuoCen-

"ütno

tur, nisi satisfecerint, com

parere, Et se coram Rectore praesentes

}

I

An Röttor

sistere.

1lr ﬁdelite

DOrdination der Univerfität v. F, 4548.

71

ÖDitihang

» Olg

Formula Sacramenti.

° Malg

TOrum h?.—

;

s } n [jppido n

His pronuntiatis a Rectore, ita ut intelligantur a profitentibus

OPIRQUS Snl na

nomen suum, in ipsa iurare Rector iubebit per DEVM vel his

verbis:

OFr i Jegti

v 6 Cetera uı

T Ita Juro ut me. DEVS adiuugt.

runt Fecerint, i

TEL Usum 0856

Cum autem Jurisiurandi singularis religio neque profanahda

esse uideatur, cumque multi pueri @tate et animo imbecilli, atque

Mum affectabunt

improuido, adduci ad hanc professionem nominis soleant, Qui

Schorem. defergt,

pueri adhuc fuerint stipulata manı promittere eos iubebit Rector

ACmantur, petendi

recitata capita, monebitque iurisiurandi hanc promissionem loco

Sie_ante honorum

accipi ut meminerint se juratos esse, cum primum qugz religio iu-

risiurandi sit intelligere ceperint, sed et alıjs in promissionibus so-

„Contalerint, et fr

lennis iurisiurandi sanctitas, nisi re flagitante non Vsurpabitur, ac

fuernt, sint Conatı

stipulatione res peragetur.

toto Completionis

In leges et statuta qui deliquerint, periurio ideo infames ha-

nels przceptonibus

beri_non debent, si quidem peenas subierint inflictas illis delicto

Suo

Ni forte hac ipsa peena periurij, legi alicui aut statuto adij-

tumqLE Soleat esse

clatur.

fibus, Quare nemo

t ad facultates su-

Rector etiam subscriptis legibus tenebitur cap. 15.

ibus 6t.1s preC

Rector ne cui pecuniam inscriptionis nomine debitam Condo-

obe iecenit, . dque

ector etiam et De-

nato aut remittito, nisi iusta de causa, quam ipsam causam appO-

nito uniuscuiusque nomini, similiter et inscriptionis diem. ' Si quid

animaduertent, d

sine iusta Causa remiserit, Condonarit, ipse rependat. Remittendi

tium Magistros 1&

autem uel totius mercedis uel partis illius Causze ferme istae fue-

rint , Si quis Doctoratus honores Consecutus, aut conductus stipen-

dio ab Vniuersitate aduenerit, et remitti hanc sibi uelit, ‚ut hoc

j darl solet

reuerentiag illius detur, Siue quis in illorum famulitio, seu extra

hoc se bona fide pauperem esse affırmarit.

yabunt in h@C

Si quis studiosus abfuerit hinc ultra semestre reuersus, ita de-

mum priuilegijs Vniuersitatis gaudebit, si a Fıectore denuo/ petierit

ut in Curam et ditionem Vniuersitatis recipiatur.

olere,

Si quid edicendum fuerit, R

ector prescripta mandata autori-

ole obedire 60

Preescriptio

tate nominis sui in Charta signata de more proponat.

oruM ,

factorwnu

autem talis sit, Rector Vniuersitatis Scholastica studij Tubingen-

sis etc.

empnblical

Magistratum dum geret Rector, hoc est toto semestri suo,

}

6

impode, *

elerate,

oppido itineris Causa ne exito, nisi a Consiliarijs et Decanis qua-

tuor facta sibi potestate, ipse indicato profectionem suam Consilio

secretiori, aut Vni saltem ex illis, aut si neque hoc facere potue-

ctus, gel ‚2ch0$ hic

rit, ministro publico, ne ignoretur discessio ipsius. Verum ab-

senti Rectori, uel prioris semestris uel tertij uel etiam Vlterioris,

410 sah

Rector substituetur, de sententia Consiliariorum et Decanorum

nSOT

quatuor.

r

gewo08D

niuersitatis, Chartas, Sigil-

35 9

al

Insignia Rectoris libros Album V

;esen??$

lum, Rector fideliter et diligenter Custodito, penes se habeto Ma-

grdin®

72

@d)u!:@d'efge.

gistratus suı tempore, Quo finito, tradito Rectori successori suo

s

iam iurato Vniuersitati Scholasticae, ni fecerit, Contra ius iuran-

Blaspbemid

te

dum facturum se sciat.

nes summMd

jos t Con

nict0s @

0550

De honoribus Conferendis et promouendis ad gradus

Jerato

rm

eration1s #/

+ Blasph

illorum cap. 16.

otonis pamıe0füN'

Singularum professionum Doctores ac Magistri operam dabunt,

ut petentibus honores Via atque ratio preescribatur, qua peruenire

Üelieuerenffﬁ W

ad petitos honores possint, non illos- quidem_ pecunia redemptos,

sed meritos Virtute et eruditione sua,

Nemini ab Vniuersitate

Scholastica excluso.

Nemini Cnl

functione sua interdictum sit.

Adolescentes ma

rentum Sn ag

Nemini qui nomen suum apud Rectorem Vniuersitatis non fuerit

zerationd rOequun

professus, honores mandare fas esto, neque in Vlla professione

nisi ordine et consensu omnium gesta, hac in parte ualebunt,

studiorum intel' S6 n

Quieungne 1n C0

Denique intra prescriptionem et statuta sua ab Vniuersitate Scho-

yecipı wolnen1t, OE

lastica ’approbata quaeque professio Consistet secundumque illa to-

gramentam det, Siont

tamı rationem conferendorum, decernendorumque honorum mode-

solnat, utstatutum S

rabitur, quod si quis hac in re ordinem Conuenientem, audacia

sua perturbauerit in eum de sententia Consilij publici Vniuersitatis

Vans quisqne 6a

auwrate obeat, neque

Scholasticg aniımaduertetur.

Suam quisgue M

_

habuertt, In eum ut

De honestate Vitag et morum cap. 17.

gl seu przceptonis

Nihil est in omnibus congregationibus magis necessarium lTegi-

De Con

bus, ut boni in pace et quiete degere, Coherceri mali iure possint.

Iu_primis uero in studiosorum catibus, ubi nisi pax et quies In-

Ne quis Versato

uniolata seruetur, nihil recle fieri eorum, quorum illi causa instituti

4Ma fractato, non st

sunt, possit.

Omnia autem Violant pacem et quietem quz contra

pg\set, Tdat, sacie

honestatem et decus fiunt, Quare ut laudabilis disciplina Custodia-

}g_nitat.e facle, mult

tur, quaedam studiosis honestatis ac decoris pracepta deinceps nunc

Al 3l ad manus et

exponentur, quibus qui parere libenter uoluerint meliores, qui

T, Craciafos

noluerint non certe deteriores Coherciti peenis afficientur.

Soluito ]

\QE\\'\

\ pyu‘.sant

Er

Mla {

d IUTOR

(WEM Ynlus

De Religione.

ir his dl

DEnaM Cgepig

i

Etiam ij qui uera ratione Deum non coluerunt ante omnia

10a et a

NN

Deum Colendum: Caste pieque adorandum, reuerendum esse tradi-

Slmhl\er ü

derunt, quo magis in hac Veritatis luce faciendum, ut diuinı Cul-

d

Mlate U3”hh

tus praecipua Cura nobis sit. Omnes igitur nullam rem Diuini

75a osisge dieet

