aticam, numismaticam,

tinata est, germanice Schaarwacht, quae nunquam deficito, quae-

orem hunc in finem

que singulis Dominicis, vel et aliis, uti visum fuerit , diebus.emit-

bentor,

titor, aut Professorum domesticos verbis vel factis laeserit, sı fe-

nestras ictu petierit, s domos effregerit, poena pro ratione Circum-

equestris, Saltatoriae,

Jurimum eives, haud

stantiarum aggravator, dato quoque abeundi consilio.

Studiost fruuntor,

Rixis et dimicationibus abstinento omnes, nec quoque illis

ullam occasionem praebento,sed potius lites componunto, et ani-

mos. reconcilianto.

Cohors illa nocturna ex civibus Academicis et oppidanis con-

DIS ET DISCIELIMA

stans;, die Schaarwacht , tumultuantes moneto primum , postea cap-

tos, sed sine eorum laesione, ad Rectorem ducito, vel agnitos

S

saltem ipsi deferto.

Domint Studiqsi enl

Qui ‚contra alterum ;gladium strinxerit, vel illum vulnerarit,

nec tempore EJusOEM,

vel alio quoquo modo illum vel verbis vel factis laeserit, pro ra-

Y di\ägunt0r‚\'ßl fost

tione circumstantiarum ,: vel carcere, vel mulcta graviter punitor,

n SE

goripiunt0, VE

et sumtus chirurgicos pendito, et gladio a Rectore privator.

atibus molesti Sunl®

I

Deprecator ıs porro laeso, honorem ipsius reparato, et cau-

p ad Sacıal

M ‚oenaM

tionem, de non amplius offendendo, praestato.

Si, qui vulneravit, damnum permanens alteri inflixerit, resar-

Ü ngqu€lißf‚ iM

cito _ id pecunia ad arbitrium Senatus, vel ex sententia Consistorii,

‚

ipsi imposita.

idae D

Qui damnum ‚ulla ratione, vel in oppido, vel extra illud in

addiﬂin g

arn S

gorsas 106

I;

(

hortis, dederit, sine mora id resarcito, et pro gravitate damni

mu}ctam pendito.

Jar JO

andı

PFM

dine,

sib!

)J€'

292) Sn den „,Leges‘“ heifßt e8: In hieme post horam octavam, in aes-

tate_post decimam sine lumine non versator 3 qui secus fecerit

äff!][l]

mIOC‘

scito, se omnium litium ac facinorum, quae illa nocte forsan

tant0ı

DıtuMh

p138$

perpetrabuntur, reum fore, poenasque sine exceptione luitu-

Tum. —="vgl, Anhang v. 6, Iuli 1770, V

4601

‚Capı X

/

enl

A40 (74—76)

Schul-Gefeße,

iln a

tal0

Sclopis jaculari in Civitate, vel extra illam, omnibus interdie-

' el.endﬂ— ]

tum esto, sub poena arbitraria. Sclopeto et bombarda privator et

yuln?lia '

0 Pfore‚s.s h

contraiyverit.

, qui

\

Tumultui publico nemo Studiosorum 'ansam datb‚ NeC, si ori-

sa 01601

fa l„“l‘

atur, nisi ad compescendum et sedandum illum et mala quaevis

quod]

8i Stud

10s0S o

praecavenda, accedito.

termin05

]P5l

Qui tumultum adversus Rectorem vel Senatum excitaverit,

ı ternTOE

cum infamia relegator.

gl

enl credl

tore A0

Qui tumultus socii fuerint, pro ratione Circumstantiarum, vel

ntores !

tes 1l f

mulcta vel carcere gravi, vel consilio abeundi dato, vel relega«

tione puniuntor.

i m0S sumtus 19

JD0s

defeetus apD0l

Qui ad duellum alterum provocaverit, multo magis, qui id

A Judis iibera

actu commiserit, postquam poenam carceris per mensem 'subierit,

qausa ISO ÜT ı

vel consilium abeundi accipito, vel ab Universitate plane relegator,

extea stadtoram 18

luito.

Qui in duello alterum occiderit, poenam capitalem , secundum leges,

Qui ad noptla

Qui socius hujus vel illius fuerit, cum ad Rectorem, uti

ipsum oportebat, rem non statim”detulerit, maxime, si.damnum

Bosnitibas ulla 1n00

A famosis e

omne _ haud praecaverit, poenam carceris per mensem itidem subito.

alias poenis afficen

Castitatı, temperantiae, et parsimoniae, studento omnes.

A pravis sodalitis, vagis libidinibus, clandestinis desponsati-

Rectoris et Senatas,

Tabnlae pobliea

onibus, lascivia omni, abstineto unusquisque , et ‚pro arbitrio Rec-

toris, et ratione circumstantiarum , gravissime punitor, si peccaverit.

al Rectorem defert

eadito,

Qui scortationis fuerit convictus, poenam carceris per men-

Nemo larratus

gem luito, et si scortum impraegnaverit, sustentationi puerperae-

et partus, prospicito.

Si_non resipuerit, relegator.

tas ducito, sub- mi

ul Stadiosis 1

Nullae tolerentur in Universitate vel oppido meretrices , sed

primo quoquo tempore expelluntor.

Rectoris Jussa, Sı

men, sı forkum co

In pagos vel oppida vicina 'nemo, luxuriandi causa, excurrito.

.

— Causae matrimoniales post maturum examen a Collegio Decano-

Si incendium f

rum, vel Senatu faciendum, ad Judicium Matrimoniale Serenis-

valldiores tamen a

simi Domini Ducis deferuntor, et in eodem deciduntor, ita tamen,

Omnes ad jssa Rec

d

ut mulctae pecuniariae fisco Rectorali cedant, /et poena Carceris

——

Qn Edicta pu

dictata, a Rectore irrogetur.

pnl

Caneelantum, vel S

Commessationes, compotationes, nemo instituito, sed et vi-

impetier\t‚ Alumane

tato.

Carcere pro ratione circumstantiarum id vindicator.

Nec

H708 eagr

u

Convictores, nec caupones, vel alli quivis occasionem. illis. prae-

Dn q0l Yg

n

bento. Quicunque Studiosus alterum ad compotationes vel.vı, vel,

SS nOgleren, q

persuasionibus adegerit, pro arbitrio Rectoris punitor.

SÜMISENE, Jaa G

Si caupones, vel alli, Studiosis praebuerint, quae.saltem ad

C6 Consilioahe

Juxum faciunt, uti vina peregrina,

otus alios pretiosos, bellaria

}

}uram‘?nt0' prius, (

itidem, nec parentes, nec tutores, a

sumtus hosce pravos solven-

dos obstricti sunto.

! aDr nOlge

Idem dictum esto de.iis, qui vano in vestibus luxui Studiosis

Occasionem dant, vel saltem illis materiam ad

pretiosas vestes in-

A

Considerate vendunt.

) M

I O,

9

X

(

Studiosi tamen, qui ita peccarint, nec creditoribus suis debita

2%

[ ]

‚6

exsolverint, carcere ad arbitrium Rectoris puniuntor.

Ü Leoe W

Zro

o

In honcstis£ vestibus incedito quisque, sed,pretiosas x7itapo‚Vi-

Ant, 7

ı POena

Neue Univ.-Statuten von 1752 (76—79) 441

On

Tn

$ärd

4

d

tato et-militares, nec instrumenta

Q dr

&

i

vulnera inferenda, p

rae communibus

gerito militaria praeacuta, et ad

Y

gladiis, aptata.

Nemo _ Professorum, nemo alius,

ultra quindecim florenos stu-

416

‚ (

dioso credito

am

, nisi jacturam pecuniae fac

ere velit, Nec exspectato

Al Arlg

quoque abitum illius, sed sibi mature

Pprospicito ?93),

-

Senatı

Si Studiosus ob debitum ,

idque legitimum, accusetur, mensis

um Exßitaweﬁ\

terminus ipsi ad solvendum

praescribitor , si non solverit; alius

ejusmodi terminus,

si nec _ tum debitum expunxerit,

rogante et

i|rcumstauliarum‚ve\

alente creditore arresto vel carceri mancipator,

et ad ipsius Pa-

rentes vel tutores rescribitor

\ Qal0, vel Telegd,

, rescribitor et subinde ad. hos, tum

si nimios sumtus faciat prod

1gus,

N0 ig gu id

tum si in studiis ipsius et mo-

ribus defectus appareant graviores.

DE Mensem spbi

ent,

A ludis illiberalibus

, Praecipue ilis, qui majoris pretii et Ineri

Sttate ylane Wln

an

Ccausa instituuntur, abstin

ento omnes.

Lus

us pilae , aliique moderati,

A0 Stondum Teneg,

extra studiorum tempus, permittuntor 2%

°

zum ad Kectorem, ıi

Qui ad nuptias haud vocati fuerint

, Sese non ingerunto, neC

, MäXime, $i damnum

hospitibus ulla incommoda creanto.

Mensem Itidem subito,

A famosis et in

juriosis libellis abstinento omnes, gravissimis

Studento Omnes,

alias poenis afficiend

1, et vel muletis, vel carcere ad- arbitrium

ändestinis desponsati-

Rectoris et Senatus, puniendi,

vel prorsus relegandi ?%),

°

{

6t pro arbitrio Rec-

Tabulae publicae vel alibi affıx

0S, quisque refigito, et illico

ad Rectorem deferto.

Ymitor , i peocayenit

Ni fecerit, duorum florenorum mulctam

M CarCenis per men

pendito.

tentationt pueLperad

Nemo larvatus unquam incedito,

vel traham in hyeme larva-

eOat0n,

tus ducito,

sub mulcta unius Ducati, vel carceris

„ per triduum.

ypido- meretzices, el

Qui Studiosis inserviunt, pueri,

si deliquerint , plagis puniuntör,

Rectoris’ Jussu.

Si non resipuerint, servitio interdicantur, si cri-

andi causa, excumit0,

men, si furtum commiserint, oppido expelluntor infames.

en a Collerio Decano

Si incendium fu

erit ortum , Studiosi non promiscue accurrunto,

validiores tamen 1ab

Yatrimoniale Serenis-

orantibus ex ordine praescripto succurrunto, et

Jeciduntor, ta tamen,

Omnes ad jussa Rectoris se componunto,

Q

, 'et pocna Carcen

ui Edicta publica refixerit, qui verba injuriosa in Rectorem,

Cancellarium

„ vel Senatum jecerit, vel plane libello injurioso, illos

impetierit,

institmito, SE& 1

illumque sparserit,

qui carcerem ‚effregerit, qui cap-

d vindicator. A0

tivos eduxerit,

qui cum illis, sine permissione. Rectoris collocutus

fuerit

nocasiOneI ilis pr

, qui Professorem verberarit, vel vulnerarit,

qui studia pror-

sus neglexerit, qui nullam correctionem vel verbalem vel realem

‚otationes T/ Tı

admiserit, juxta cireumstantias gravissime punitor, mulcta vel car-

S Punl 0n

e 9

cere, consilio abeundi vel relegatione, vel sine, vel cum infamia,

erint, 9

el

larıa

10505

Juramento prius, de se non vindicando, praestito.

lios prefl

s sOLVEM

Si abire noluerit, vel abitum procrastinet , Praefecto oppidano

SC IC

—— ———>—>—>————

f

gul Stadios

st1DO

fl

estes 1

293) Val. Cred, Gef, v. 24. Tebr. 1808, K. Ver. v. 7/8.

März 41822.

d

204) Vgl. AUnh, v. 6, Iuli 1770-

295) Die „„Leges“ fesen hinzu: hujusmodi vero, qui vel clanculum

edftoribus guıg de ila

Propagant, vel publica esse siverit, candem, quae autori com-

„iu„[0l'‚

\

S \'itﬂmi fi'

petit, poenam l\'zi‘to.

| 1050

enl

442 (79—81)

Schul:Gefeße.

denunciator, ut stipata militum manu illqm Civitate, et Praefectura

M RE

Tubingensi, expellat.

Si

uis crimen infamans, vel capitale commiserit, vel cum

Cint

atem

infamia relegator, vel carceri criminali mancipator, atque inquisi-

tibus e

al

|

tionem et sententiam Consistorli Criminalis, exspectato.

sito, 9

harmac0P?

lac,

ö

'

{

m

M

al

Beligl0

i 00

Cap. XX.

v

yoneS

Qn

In Cirita

DE CONVICTU ET HABITATIONIBUS STUDIOSORUM ?%):

;

Or W

formuk

u '

g

Cum in hac Universitate convictus vel parvi, vel medii, vel

r he

1e\zr'i[[ m

{

majoris pretii, si quis vel civium oppidanorum vel aliorum etiam,

yvel Professorum hospitio uti voluerit, vel et prandio contentus

älg IM

d w

fuerit, parari possit, talem quisque eligito, qui pecuniae ad studia

fafen, MM

ipsius datae et concessae quam maxime conformis fuerit.

Barfen, In

fe{nfr

Hospiti suo et domesticis nemo molestiam facessito, nedum

5, Daf Ir

Professori, sed omnem reverentiam exhibeto, si quae monenda

( Dle u er

habeat, modeste moneto.

Cessanto in convictu clamores, tumultus,

fo 0i

f

In

dı

x

Daß Mr

scurrilitates, rusticitas omnis, rixae, inanes Disputationes, quae

c getEiNE Muiger|

omnia, Professor graviter et dextre mox compescito.

i fürwebmen 00r

Si quis mutare convictum voluerit, mutato sine injurlis, bona

5, Dafidr dn

cum gratia, hospitis.

elr und Consis

Hospes nullam luxuriandi, comessandi et compotandi, 0ccasi-

fügehene Citation 96

onem .‚praebeto.

6, Da f 0

Nullis impensis illegitimis suum Convictorem gravato,

fr Gtadt begübe,

Si sit Professor, occasionem dato colloquiis eruditis et utili-

autreten, Dero D

bus, ex quibus Studiosi proficere possint.

.

°

wollet,

Quod habitationes concernit , si sit , quae i

D Contnibernio vacet,

c

illa, quae parvi prorsus pretii est, utitor.

7, Daf br

fen und fördern, €

Si nulla' in Contubernio vacet habitatio, de alia commoda, et

8 Da dr u

minus pretiosa, in oppido ipsi dispicitor. Pretium Rector et Prae-

—

Abelaft wücdet,

fectus oppidanus moderantor.

Id_ut aequum omnibusque notum esse possit, singulis annis

Keciplt poss

TEL Asesorom vel

per duos ad hanc rem, alterum a Rectore, alterum a Praefecto

Ticentitorum gunı

Urbis, deputatos, ad initium Rectoris aestivi, omnes habitationes

tem ysub PrOmisgon

aestimantor, et. Tabula publica in aula nova proponuntur.

NOMIMNS,

Studiosi Locatoribus nullam prorsus molestiam creanto, habi-

tationes et lectum ‚sartum tectum conservando, luminibus innocen-

Ötmnes Jaris}

ter, nec unquam in lecto, neque in hoc tabaci fumo utuntor.

TOMina $a albo

Habitationem mutaturus ante tres menses id locatori denun-

Wicquid 4 P

fn

f

ciato, ni fecerit, dieti temporis locationis pretium solvito,si vero

y SE Collee

in necessitatis, aut quocunque inopinato casu,ipsi ab Universitate

S\l&p\ci„m„

Y nisi G

Idem de lecto

Ny (

discedendum sit,

mensis saltem pgétium solvito.

ÖpiOito, i

dictum esto,

6

‚ ( \\] ‘(

[

SMl

296) Vgl. Stat, v. 18. Febr. 41601, Cap. XX. XX

1806 k ‘ 8‘

Neue Univ.:Statuten von 1752, (81—8X) 443

.\—itale‚ O Prgl

EOhura

Cap. XX1?97),

OMMisenit

pator‚ 4l

1 Yl m

DE RECIPIENDIS CIVIBUS ILLITERATIS,

Ü

XpeCtat

0

In Civitatem Academicam recipiuntor quoqhe, juramento prae-

stito, qui artibus et opificlis suis studiis inservire possunt, Biblio-

olae, Pharmacopolae, /Pictores, 'T'ypographi, Bibliopegi, sed nön

nisi Religioni Evangelicae addicti, eorumque tum servi, tu

ron€S.

N

m Fy-

UDIOSORUN %)

Quum in Civitatem Academicam recipiuntur, juranto in hanc

formulam: SIhr werdet fchwöhren einen Leiblichen Uyd

UT, el Medit, yel

4, Daß ihr wollet wahre Gottes: Forcht, Tugend und Zucht

A el allorum Gliam,

jederzeit mit herzlichem Enffer vor Augen haben,

&. Drandio gontentus

2. Daß ihr wollet Rectori und Regenten gemeiner Univer-

sität, gewärtig und gehorfam feyn, und fle in gebührenden Ehren

M Pecumiae al ala

TOrmis fuent,

halten, und wider fie noch die Yhrige, weder mit Worten noch

Ham facessito, nedam

MWerken, In Feinerley Weiß noch Weg belaidigen.

3. Daß ihr gemeiner Univerfität Gebotten und Verbotten,

0, S qua6 monenda

fn Clamores, tamultus,

fo viel die euch berühren, gehorfamen und nachfeßen wollet.

4. Daß Yr nichts wider unfern gnädigften Fürften und Herrn,

escItO,

Disputationes, quae

noch

gemeine Untverfität und Stadt Tübingen bogbafn';; oder feindz

to-sine Injarlis, bona

lich fürnehmen oder handeln wollet.

5. Daß ihr in allen und jeglidhen‘ begebenen Sachen vor dem

Rectore und Consistorio recht geben, und nehmen, und auf bez

} oompotandi, 0002

{chehene Citation gehorfam erfcheinen wollet.

6, Da fich auch ein Auflauff oder andere Befchwerde in die-

orem gravato.

fer Stadt begäbe, ihr alsdanı dem Rectori alg eurer Dbrigkeit

ul eruditis et ulll

zuztreten, Dero beyftändig feyn, und iIhren Befehlen nachhandelu

wollet.

a in Contubernio TACHl

-

7. Daß ihr gemeiner Univerfität Frommen und Nuken {hafı

fen und foördern, Schaden warnen und wenden wollet,

Und

'

de ala gommoda, €

8. Da ihr um eurer Berbrechen willen von der‘ Univerfität

vatium Rector e 1a

abgefchafft würdet, alsbald die Stadt Tübingen räumen wollet.

lis anl

Recipi et possunt viduae, vel ä Professoribus descendentes,

- nossit, ngl

vel Assessorum vel Praelatorum, aut Specialium Superattendentum,

'

l

1'm3P

raefent0

habilatione

Licentiatorum cum familiis suis, sine praestatione Juramenti, - Salr

1, OMNES

tem sub promissione obsequii, et inscriptis in album academicum

prop0®

unte

nominibus.

to, Jabı

0,

estiam CIM

JnnoCEN

Omnes Jurisdictioni Academicae ’et Statutis subsunto, sed et

] inibus

nomina sua albo academico inferunto.

M il

Quicquid ä& Rectore et Senatu Civibus illiteratis. commissum

9a0l fum

I0

I

de

nUn

nses 1

e

0, 160

uerit, sive ‚collectio tributorum , sive cura Pupillorum , prompte

rl

jum S0

Suspiciunto, nisi gravissimis rationibus, de quibus Rector et Ser

f

[T„iy6[‘$hﬁte

f 1pal

Ü

n d leol0

—— —LLL

natus dispicito, impediantqr.

/ qilo

297) Cap. XXI — XXIIT erfchien auch bef. gedruckt in deutfcher Ueberfeßung —

ohne FJahHreszahl S. 1. — 16. — Bal. Vif. RNez. v. 24. Iuli 1744. 22

Stat, v. 48. Febr, 4601. Cap. XVIII, Staats: Min, Dekr. v. März

1806 4

(

en

Schul:GefeBe.

h66 q35—85)'

ma

i

yeser!D0P® md

Duo saltem Bibliopolia et Pharmacopolia in Uniyersitate to-

Xerantor.

glarlı

aM aC[IIH

—

Caeter

e

Bibliopolae, indicem librorum ex nundinis allatorum mox, cum

dotal

ola 1bus

pretiis eorundem, publicanto, nullos pravos libellos vendunto, ni-

aı I

(irdy W

n

heıtu

mium libris pretium non ponunto.

n

gls IS

ven

Pharmacopolis eadem lex data esto de medicamentis, quae

c

Intes

ya

composuerint. Quicquid hic attulerint, vel simplicium, vel com-

d

guntor, %6

ositorum emtorum, bonä fide cum emtionis pretio Facultati Me-

S[)Uf0

per morl

ö

icae offerunto.

JIidem nihil studiosis, quod luxuriam saltem alat, praestanto.

feo

u haere00

daty

defunot28

SUCCE

Typographi, typos suos subinde renovanto, et typos quoque

ILG

honO

linguarum Orientalium sibi comparanto, numerus quoque Typo-

I Bnäﬂ

Syndic0, ]

Cesac1l

graphorum, ad quaternarium , Bibliopegorum, ad octonarium, in

Qonfıclal0'

et dell

futurum , quoadusque fieri potest, reducitor.

(

oum

Typographi nıhil

rorsus sine censura Facultatis, ad

uam

Sı COM

ateimonils su|scepla

libri, vel Dissertationes imprimendae spectant, -nullos et libellos

profanos et injuriosos imprimunto: si prius; mulctantor pro arbitrio

mor

ful Jegi?iqns C

dirisionem 10lt0, 2

Senatüs: siposterius; Jus Civitatis Academicae amittunto.

gomusitis Intel' SUPET

Qui Typographis serviunt, uxorati nulli ad civitatem academi-

cam facile admittuntor, ‚et si admittantur, Jurisdictioni Academicae

dinidendis agitu' *°

de-bonis ll a0quis

saltem in iis, quae artem spectänt typographicam, subsunto. Qui

a

verö, hucusque admissi fuere, hactenus, ut cives academic} tole-

Tioua uxoris tertia D

nnl

an haeredibus CE

rantor, et Jurisdictione häc prorsus’ gaudento.

va

Sin Fice TEra L

Nullus Pharmocopola,( Bibliopola nullus , nu

Ius Bibliopegüs,

i

us 'Typographus, hic tolerator, nisi civis academicus.

fertiam. suo TElinELO

l.null

Omnes hi, Creationi novi Rectoris, et Statutorum, quae ad

capito dimidiam, dl

ipsos pertinent, praelectioni, sub poena unius floreni, adsunto,

Saperstiti tame

Pretia Librorum, pretia Impressionis, casta sunto, et ä Rectore

yartis, ad Superstit

et Senatu determinantor, si opus fuerit.

quiton,

Commercia nulla agunto cives Academici, atque etiam ä com-

mercio_ vini.abstinento, nisi onera communia ferre velint. Si verö

Professores vina ex-salario suo vendiderint, dimidium saltem ac-

W

DE PUPIL)

cisae, quam, vocant, pendunto.

Quicunque ex Civibus illiteratis vel prodigus, vel otio.pror-

Koram, qui Par

sus, moribusque. pravis, deditus fuerit, et respuerit correctionem

Secretariam, v Sr

x

omnem , Civitate Academicä exigitor.

Yr prudente

IM

4 simal, dirione

Cap. XXII.

Tihlominus Payent

Papillis, yel p

DE TESTAME&'I‘IS ET SUCCESSIONIBUS AB INTESTATO

mi

Nullus Acaden

ET SUCCESSIONE CONJUGUM ?®%®).

' forenorum,

Testamenta facere permissum est. omnibus Universitatis Civi-

©0 OOnstitats, y

z

bus, quibus Jure communi Caesareo est permissum.

Cuilibet ‚verö liberum esto, vel secundum Jure Provinciali

200 d füge_n die (

,/

%N

Aht

298) Vol. DOrd. v. I. 1548. Erbrecht der Univ. v. 53. Mürz 458

© Dätrim

V 14, Iun, 41779

„6. ‚@.ER.

d

Jl

B

A

Ay 4

\

Neue Hniv.;©tatutén on 1752, (85—Sb 445

&in

Uhiyen

Mal 4

praescriptam formam, vel secundum Jus commune Caesareum , ‚te-

S allal

al

stari, aliamve ultimam voluntatem condere,

N m0X‘ m

th“08 V

nln

Caeterum acquisita bona Conjugum quod attinet, si pactis

dotalibus ea de ve cautum non sit, marito quidem, Universitatis

Civi, duas tertias, uxori verö unam tertiam, non amplius, de bo-

‚Ed men

y 0

nis illis testari licitum esto.

Slmpliciu‚n‘ Y

On

Intestatorum verö haereditates, conjugibus exceptis, illis defe-

$ PretiO Pacplta X

runtor, ad quos, Jure communi Caesareo quoquo casu spectabunt.

1

Solutö per mortem Matrimoniö superstes conjux, nisi ex de-

E , prestontg,

fectu haeredum, vel vi testamenti ex asse, in bona defuncti vel

10104 typos muonne

defunctae succedat, primo quoquo tempore a Rectore petito, ut

merg [\uque T‘P D

Inventarium bonorum ä Secretario, vel si.hic sponte de Jure suo

7 30 Olonarlom, in

cesserıt, Syndico, praesente uno vel duobus ex Senatu Deputatis,

conficiatur, et deinceps quoque bona dividantur.

; Facaltatis, 20 qum

Si conjugum alter cum vel sine liberis, ex uno pluribusve

tant, -zullos et Kibellos

matrimoniis susceptis decesserit, superstes‘ conjux cum allis prae-

nulctantor pro arbiteio

mortui legitimis haeredibus, secundum rationem Juris Provincialis,

ca amiltunto,

divisionem inito, nisi quöd, quum de‘bonis durante matrimonio

ad ciritatem academi-

acquisitis inter superstitem conjugem et alios praedefuncti haeredes

risdvctiont Academicae

dividendis agitur *%), superstes conjux, si quidem maritus fuerit,

icam, sabsunto, Qui

n

de bonis illis acquisitis duas tertias, jure proprio retineto, de . re-

cives academich toles

liqua uxoris tertia parte, capito dimidiam, alterä dimidia ceteris

N

uxoris haeredibus cedente,

. nllas Bibliopepus

Sin vice versa uxor superstes erit, ipsa de dictis bonis unam

; academicası

tertiam suo retineto jure, de reliquis duabus mariti tertis, partem

Statutorum, qUae 4

capito dimidiam, alterä dimidiä caeteris mariti haeredibus cedente.

jas Movenl, adsunl0

Superstiti tamen Marito vel uxori, Ususfructus dimidiae hujus

asta sunto, 6t 4 Rarla

partis, ad Superstitis cohaeredes pertinentis,/ ad dies vitae relin-

quitor,

joh, atqe oliam & 000

Cap- xxn

a ferre velint, 3L1

t, dimidiom saltem %-

DE PUPILLIS EORUMQUE TUTOBIBUS®“‘).

10 pTUT

Eorum, qui Parentibus orbati fuerint, Bona, per Universitatis

yodig8 yel ol

on

zespaeeit

COTTEC!

Sceretarium, vel Syndicum uno vel altero, seu Senatore, seu alio

viro prudente et bono juncto, Inventario confecto describuntor,

ac simul, divisione legitime facta, suae singulis portiones (salvo

nihilominus Parenti Superstiti usufructu) assıgnantor.

Pupillis, vel Propinqui vel alii Tutores idonei, constituuntor,

q410

Nullus Academicus Civis tutelam demandatam sub poena qua-

78 48 I0S

tuor florenorum , recusato: et si non sit Professor, aut alio in of-

a

(

icio constitutus, vel pro arbitrio, vel etiam exclusione punitor,

N ÜHi “«’ﬁit

atis CIM

K N

bı

209) Hier fügen die Statuten v. 45, AUug. 1601, die im Uebrigen, in ihrem

opmissa

f Proniat

ap. XVI hier ganz gleidy lauten, nod) hHinzu: „(quod fit morte

adum

soluto patrimonio, nec ullis ex eo extantibus liberis).‘ Vgl

6i

G.R. v. 14. Iun. 1779.

Gr 1601. Cap. XXMI.

Ug 180

300) ‘«'39!.‘ DOrdn. v, 1518, Stat v. 48. Fe

en

446 (88—+90)

Schulz Gefeße,

‚ Nulla vidua, nullus Pupillus, nec Inventarium, nec. Pupillares

}

Tutores, sub poena exclusionis, detrectanto.

Qui tutor constitutus fuerit, in haec capita jurato:

Pede

e

s x C

destu

4. Velle Pupillorum omnia mobilia et immobilia bona, prae-

ır

yobu6)

sentibus ab Universitate ordinatis testibus ın Inventarium referre,

PY

m tISIE

$ b4€f

vel si relata sint, fideliter custodire.

Jmal() I

2. Velle Pupillorum commoda et utilitates, ubique promoveret

yalle 6

un

Se

damna cavere et avertere: bona eorum sine Rectoris, Senatüs e-

da

fa fl

ıs €

Celanı

do

orum

«

propinquorum. praevia "cognitione et Decreto nec alienare, nec op-

}

pignorare , nec elocare, et, sı quae vendantur, pretium cum tem-

Ö

.

* Captivis O

1

pore venditionis solicite annotare, et in rationes referre.

da

l

eramlı

3. Velle pupillos.ad_veram pietatem, et sanctam morum in-

A

{„iyers\\a\'\

tegritatem informare, ubique defendere, eorundem Jura et Pf*ivi-

qaai m08 PIO

legia tuer].

Offieum DECE

4. Velle, sub hypotheca omnium bonorum, res pupillares om-

l

notidie 1

nes, sartas tectas servare, nec-quicquam in proprios usus Convertere.

9, Praesto 68

5.. Velle omni officio cum fide et conscientia recta defungi

gum Consistonia ha

et quoquo.tempore requisitum, Rectori, Cancellario, et Decanis,

fales cummu'u.:yf‚ {

justas rationes et reliqua reddere.

Hoc officio suo, ut ‚quivis constitutus "Tutor tanto majori fide

eypectare mandata,

5 Studtosos M

et diligentia defungi possıt, haec in specie sui officli esse scito:

denunglate

Primam omnium curam piae, sanctae, utili et honestae pu-

4, Programmel

pillorum educationi impendito.

Anibuere,

Pupillos quäm primüum per aetatem, et vires, fieri poterit,

J

»

Muletas 4

vel ad literarum et bonarum artium studia, vel, si ingenium et

6, Quos com|

aliae circumstantiae aliter suadeant, cum propinquorum „ Rectoris

item et Senatüs consensu, ad honesta.artificia manuaria, puellas

yem nomina S4 1

7, Studiosos 4

vero ad _ rei domesticae, et honestatis, studia et curas, summa cum

Ctorem, acCedentes

diligentia et sollicitudine adhibeto.

8 In actibus

Cum ad pubertatem venerint, honestis quaerendis et. promo-

9 Probe nots

vendis conjuglis, paternä affectione, consulito.

Bonorum mobilium, et immobilium, ut quoquo tempore aucta,

gtoram et Praelecti

Kenunglare,

diminuta, mutata fuerint, tabulas habeto.

Numeratam pecuniam, nvc suos in usus convertito: nec diu

X0 Domum (

dn

otiosam servato, sed vacantem honesto foenori caute, nunquam

ia Stem, veoto tem

verö.sine obligatione Judiciali, collocato.

CM Convirla Nanl

Sumtus, nisi' necessarios et utiles, cum gravior et diuturnior

DrObE prospieee,

Curare,

|

in causa pupillari occupalio est, ne facito.

Rationes pupillares singuli T'utores ad Cal. Maji confectas ha-

bn

4, Curare e

bere obstricti sunto.

Subsel]ia , ut jmz‘

Cum’ iisdem Rector non tantum de Pupillorum bonis, verum

18 proximag..

etiam de eorundem pietatis profectu, moribus, studiis, et omni

mskernanlur‚ ut €

honesta et laudabili educatione, tractato.

meuseg, Sellae eto

Fidelibus et industriis Tutoribus pro laborum ratione honora-

% 81 Incen

Ara

rla constituere, Rectori et reliquis rationum Assessoribus, COnCeS-

* C0S Znl

sum esto.

Negligentibus autem et injustis, praeter indemnitatis praesta-

60]) Ql[d‘l(u l

tionem, etlam poenae irrogantor.

é

lı d 8

(

Neue Univ.-Statuten von 1752, (90—93) 447

\ OM meg P„Pi

Narg

Cap. XXIV.

ta ]"“'äh];

DE PEDELLO UNIVERSITATIS %),

0Bla Ba

6,

lavent

Pedellus. ex civibus Universitatis illiteratis ä Senatu eligitor

ärlum ; d

L

E SR E

vir probus, modestus , 'sobrius, verax, ad quaevis honesta mandata

Promtissimus:

/ Ubfq1

16 prOmovenet

Jurato is haec in capita:

"ClOMS, Senatig e

4. Velle cum fide et diligentia munere suo defungi, et. man-

* AIENAr@, N0g 0n

data Rectoris et Senatüs promte et dextre exequi.

pr€\[f[lm Cum tem.

2. Celandorum silentium praestare.

5 Yelerre,

3

Capti

vis co&rcendis, custodiendis et sustentändis, vigilem

Sandlam morum in-

dare operam.

e Jra 0 Pig

4. Universitatis commoda privatis suis omnibus anteponere, et

omni _ tempore promovere, damna pro viribus cavere, et avertere.

m

Officium pedelli hoc esto:

1, 785 pOpilares am

P'108 SS DOnvertere,

4. Quotidie mandati capessendi ergö Rectorem adire.

9

Cientia octa defne,

Praesto esse, cum Senatus, cum Collegium Decanorum,

cellario,et Decani,

cum Consistoria habentur, cum rationes examinantur, quum Facul-

tates conveniunt, quum habentur examina, quum actus publici, et

expectare mandata.

Or tanto mayari fide

Ö

”

offchl esse sahto:

Studiosos male se gerentes, vel prava molientes, Rectori

.

denuntiare.

atilt et honestae pu

4. Programmata et Disputationes Academicis mature , dis-

tribuere.

vires, feri potent

5. Mulctas a& Rectore vel Senatu decretas fideliter exigere.

yel, sı ingentam €

pinquorum Rectors

6. Quos compererit pro studiosis se gerere, qui apud Recto-

rem nomina sua professi non sint, eidem denunciare.

ia mannanla, puells

—_

eb caras, summa CuM

7. Studiosos ad Senatum, vel Collegium Decanorum, aut Re-

ctorem, accedentes monere, ne cum gladiis ingrediantur.

8. In actibus publicis cum Sceptro ante Rectorem incedere,

quaer€ndi$ et prom0-

9.. Probe notare cives academicos, qui renunciationibus Re-

ctorum et Praelectionibus Statutorum haud interfuerint, et Rectori

uloquo tempore uCl8,

enunclare.

40. Domum Universitatis et Facultatıs Philosophicae, audito-

- convertitos n60 di

ria item, recto tempore aperire et occludere, caute calefacere, et

orı Caute, mungudl

Ccum convivia nuptialia, vel alia in domo Universitatis aguntur, igni

g diutarnl0r

probe prospicere, et ut fornaces,, ut camini, recte purgentur,

graVi0t 6

Curare.

/

44. Curare et, ut Senaculum, ut Auditoria, ut pulpita, ut

al Mal gondeoks Ja

subsellia , ut imagines Professorum pictae, ut Bibliotheca, ut pla-

teae proximae, et hae quidem singulis septimanis purgentur, ut

lorom X g OM

insternantur, ‚ut extergantur quoque et probe custodiantur aulaea,

S Sstudlöy

mensae, sellae etc.

hond

42. Si incendium vel tumultus oriatur, vel quicunque -alius

ora 1

(

gravior casus incidat, confestim 'ad Rectorem properare.

hus, C

OnCES

—n

Assess0l

801) Erfehien auch bef, gedruckt in deutfcher Ueberfeßung. S. 1—8, — Valı

indemnitatis praesf&

tat. v. 48. Febr.' 1601.

Cap-

448 953—94)

SchulsSGefeße.

HimauendeP.

Pedellus sine Rectoris

ermissu peregre nunquam abito.

deämalel

Constituitor et Vice-Pedellus, qui vel Pedellum in actibus pu-

‘Ä‚;al1ﬁ}”r

blicis aliisve juvet, vel ejus vices agat.

fa

5er0

d

AnfereM

d

bl

K

Merces Pedelli haec-esto:

I

Praeter salariolum, quod äa Senatu accipit, unusquisque Stu-

diosus, qui nomen albo academico inscripserit, dimidium ipsi flo-

renum solvito. Solvito et Galendis Januarii, et singulis angariis,

floreni quadrantem, quem et ad ligna co&menda, quae ad calefa.

ciendum auditorium Philosophicum requiruntur, Philosophiae stu-

diosi solvunto.

Alumni Ducales et Martiniani, singulis angarlis

R

A

General

quinque pendunto crucigeros.

Tertia pars mulctarum pecuniariarum Pedello cedito.

d

e in Gn

Captivus unusquisque pro. carcere aperiendo et occludendo

quotidie quindecim crücigeros pendito, pendito et totidem, qui

arresto addictus fuerit a Pedello custodiendus.

A Licentiatis, Neo-Doctoribus, Candidatis Magisterii et Neo-

Magistris solvitor Pedello, quod supra determinatum fuit.

EPILOGUS.

Haec sunt Statuta et‘ Leges Reipublicae hujus academicae , quae

naturä et diligente deliberatione Senatüs Academici collecta, Sere-

nissimus noster Dominus CArorus, subscriptö nomine et adjectö

Sigillö Ducali majore, confirmavit, cum reservatione ‚tamen Juris,

haec et illa reformandi, mutandi, vel aliter inflectendi, vel et sta-

/ Beroglihes D

tuta haec augendi, si necessarium id visum fuerit.

Quae verö hisce statutis comprehensa non sunt

, ex Jure I/’ro-

vinciali Wirtembergico et communi deciduntor.

C.mor:us Dux W.

1) Herzogliches Stefétipt‚ betr. die Lieferung von

]

Da Unleres 6, ,

vten Delinquehten auf die Univ.z

amn Yadin gericht

y(€ababern der juflifizi

lerit u Oübing

Anatomie,

Iyabeg ÖhNiellben

vom. 22, Jan 1763.

OefAßE, Da eumalte 1

rdina gefüdr, in 3

ı 1048, eld5 Yonen

Inhalt : „E8s follen nad dem Beyfpiel anderer Univerfitäten in denen Winter:

© Unberhaften irg

Monaten vom AUnfang Novembris bif Ende Aprilis alle juftificirte De-

7) S. Neg.Sefeze. — Hartın, Stuttg. Bibl. — wird d. Erl. v. 13. Ian deff-

Sahrs dem akad. Senat infinuirt., — Schon im Sahr 1618 , 7. Dit.

| n

war ein Gen.Nefer. (Hartm. Stuttg, Bibl.) ergangen, daß die Cadaver

der Malefikanten auf die Anatomie nach Tübingen geführt werden follen.

Dieß war unter dem 43. Apr. 1715, 28,

Upr. 1732, 9. Dez. 1734

U %‘m?é\(äef._

(Hartm. Stuttg. Bibl.) wiederholt worden,

mit der Beftimmung, daß

Yn

( Grfa

4

die Koften des Iransports der Fifkus bezahle

n folle. — Val. die SGR.

g i

D, 29. NoV. 1765. 47. Nov. 1806- U f w Min.Srl. v, 23. Ypr, 1829-

«

) ü

fg

“g

Vn

ün

Herzogl. ®efr_et vom 14, ©esbr. 1769,

449

ll

T ig

T n i

Hinquenten, wie bißher, aus Unferm gan

zen Herzogthum und Landen jez

desmalen ohne Verzug und ohne vor

Herige Anfrage nach Zübingen gelie-

fert, die Transport:Koften aber aus d

Unferem Herzoglidhen Kirchen:Rath

em Fisco academico von der bey

‘tv Unusı

‘

Tgn

N:

ö

aUjährlid dahin bezahlt werden wir

d, beftritten werden.‘““

ihme dazu ausgefezten Summe, welde

] ”md

m i

t in

DU]IS Nan

* (88 ad Oal

ı Ehi OSOphiae stg.

T SO ngn

+) Seneral;Nefcript, betr, bié Lieferung der Cadaver

Olo ceditg,

1g_ntlx) % oeadendo

armer in Spitälern geftorbener Perfonen auf die Univ.:

ON

-

Anatomie,

.

N

, (\\1\

tis Mazistori et Noo-

vom 29. Nov, 1765

minalum foit,

E

jIs 8cademicae, quae

femict collecta, Sere-

64

) nomine et adjectö

yatione tamen Juns,

nfectendi, vel eb sla

Herzogli d) eé Dekret, betr. die Benennung der Univer:

Ya

fität zu Zübingen,

n sunt, x Jue Pın

tor,

vom 14. Dezbr. 1769 32).

Canoxus Dux Wr

Da Unferes S, H. w. H

d ?i9fer

ng 90n

. Durchlaucht ©e_r$ beftändiges Auz

genmerf dahin gerichtet fein [

affen,

den Lustre und Aufnahm der

g auf- Die Ya

Univerfität

zu Zübingen auf alle Art

und Weife zu befordern: So

ben Höch

{tdiefelben unter anderm aı

ıch den gnadigften Entfhluß

