pru'hihet

dle-

)onoruM pub ice C

ascendere, sed in inferiori, si Licentiam a Decano habuerit, uel alias

A Jocatione COM

ex ordinatione permissum sit, locum docendi sibi capito.

\

gl

yum 06

i obser /

6

ar Curet

gr Inuaten

Quibus conditionibus in Studio honores peti possunt.

g aub J

t tanm

s e D ln

O

Qui decreuit adspirare ad honores, et ea de causa suos praeceptores

] cuM 0

yatore €

tpedel

rogare et conuenire uelit, primum ille nomen suum apud Decanum

profitetor, utque Doctorum Consilium conuocet, petito. Decanus

quod est rogatus, faciat, et Doctores conuocet, Coram quibus iussus

en1]®

u

0

a d

adesse Candıdato, ueniat, et paucis quid roget, ad eos referat.

N

5u|7\1

Jıs

[I[‘ Pi'äl"

Interim iurabit Domino Decano, quod uelit, quoquomodo ijudieium

atorlo /

h;Ü ütalüä“5 {

de se cadat, ad repulsam uel ad ignominiam, _ obedientiam tamen et

o

diebus $

uenerationem praeceptoribus suis praestare, nihilque per se uel per

alium suo nomine quod irae aut uindietae suspicionem arguat,

machinari. Pariter promittat ex bona fide, et pro Veritate, ad in-

tenP0®

terrogata se responsurum esse, postea dimittatur, et responsum Fa-

g e

cultatis expectet.

fph@ia

Interim Consiliarij deliberent, et conferant inter se, ne quod ad

cﬂlll"‚

legitimum tempus istius 'studij,, ad statuta et ordinationes pertinet,

eba

a

Candidatus parum absoluerit, neue maiores defectus in €o comperi-

unt0r

yst

304

Scdul:Gefeße.

No

in Dn

Cum itaque nuper poscentibus ita huius Vniuersitatis Scho-

150

gal

P

M atisbel

Jasticae rebus ex Clementissima Voluntate Illustrissimi nostri Prin-

antur, ut admitti nefas sit, quibus diligcﬁter exploratis, responsum

4 qui 10

ei dabunt.

SE

otonibus

4

Vt Baccalaureus quis in ijure creetur, per certa indicia uel si

Locent65

uisum fuüerit consilio, per ijuramentum suum duos annos cum dimidio

golum d

.

stet, }

I

am FaC

1

uris studio, propter quod hunc honorem petit, inuigilasse se probato,

neque satis est, nisi eas lectiones, quas authoritas praeceptorum or-

st, 60

Praelere& 5 d

dinauerit, et in ea Vniuersitate, cui priuilegia concessa sint, andiuisse,

ostea,

yit, 7

intra_hoc spatium doceat. Poterit tamen facultas probata Candidati

alter0

industria, ex praescripto tempore dimidium annum, remittere, sed

gliam I

potestas

jn uWOd

adhuc requiritur, ut pro circulo, quem uocant, publice semel re-

sponderit.

Petens honOt®

e

gu consli} D

His ita ex Decreto Consilij expeditis et praemissis, Candidato prae-

finietur dies, quo praeceptorum suorum iudicio et examini se sub-

Allos joramen“W

yietar, ab 00 ©

mittat, ‚et Deputatus illi ordinarius mane materiam in eo Jure, quo

hus, quo 20

gradum sibi decerni petit, respondendi proponat. Eodem porro die

hora pomeridiana secunda uel tertia ex sententia ordinarij Doctoris

fessione SatısleC

designatam sibi materiam primum recitato, postea ad eandem Doc-

toribus secundum interrogata sua respondeto.

Qniprafcs:'4

Sed et Ordinarius qua hora, quo loco, et cuius materiae examine

inquirendus sit Candidatus , Doctoribus quorum praesentia et testi-

ul finito

Ordinarij prim

monio illic opus erit, per literas.et ministrum indicato.

examine iurent, se nolle moueri amore uel odio, neque aliter ad-

quilibet in Sa

Ticenliae grad::ml

missuros Candidatum, nisi idoneum compererint, aut honore isto

Sie quod unds $

dignum existimarint. Quod si, ut iste honor ei conferatur, singulorum

et alıj duo, quor

suffragijs dignus iudicato fuerit, praefiniatur iterum dies, quo Dele-

nomiet lectionem

gatus eum Ordinarius proposita tamen quaestione, quam tractet,

jstius temporis

Baccalaureum publice et solemniter creet.

Juris sit, et adhıu

De Candidato ad Consequendam Licentiam,

3psum praecessit

nentium gradus

Nemo iudieium Examinis pro gradu Licentias obito, nisi legitime,

Tesere, Religwi d

uel si consilio uisum sit, etiam iuramento suo, Doctorum lectiones,

s impendunt,

quas audire legitimum sit, toto quinquennio in alterutro Jure, cuius

Supra. statuitun,

nomine insignia petit, et ubi priuilegium scholae, copiam et facultatem

Hoc uidelicet

Vrögue Jure sl

conferendi istius honoris habet, audiuisse docuerit.

Nöminare Ordina

modo, quod ordinariam lectionem (in iure Canonico uolens creari)

non neglexerit, Sextum et Clementinus semel ad finem legi audiuerit,

De prinat

Honorem uero eundem petens in Studio Juris Ciuilis, ordinariae

Jectionis, et ex reliquis unius culusdam ad minus assiduum se fuisse

Admisso a

auditorem probato.

%

ga[1. locum et

Reformatio Statuti Anno M.D.XXXV, Die 2. Septemb.

qu I‘L'Sppn<‘ae16

© OX Sa

un

Permissum tamen est, Si candidatus

ispiam, licet tempus legiti-

mum sui,Studij non absoluerit, eruditione autem non sit inferior

16 DOSE pran

0}“1 0S Mente

illis, qui nullum in eo defectum admiserint et industria ac_honestas

hominis tantopere inquisitoribus probetur, Vnum de quinquennio

SM yocifaf

al

annum remittere.

"pOndeto,

Candidatus repetitionem etiam publice peragito, et praesidi duos

M Imo

POtius

florenos soluito pro laboribus, et docendi munus a Doctoribus sibi

$ ‘“ißrEs

SUU S

demandatum, qui cursus uulgo uocatur, perficito, nisi certis de causis

AI au

(‘m

illa sibi condonentur.

en “3d

JÜI\1\\‚Q

en

Mn ©Ul

I

d

D

05

Nova Statuta Fac. Jurid.. %. 45. Yug, 1604,

\’_nipersitati; Sho.

SN MOrl

l’in.

cipis.ac Domini Domini Frideriej Ducis Württembergici, et Teceij,

Comitis Montisbelgardj, Domini. in Haidenheim etc. , Statuta Aca«

Yplorafis

Y TQ\[)ßngum

Si quis in alterutro Jure per integrum quinquennium audiendis

Certa nla ı

W

da

d

Jlectionibus sedulam operam nauauit, ın ältero autem Jure triennio

’ AnnOs Can d

M

il

solum docentes audiuit, Eruditione tamen satis proöfecisse eum con-

MWISTIASSE SO probo,

stet, iterum Fäcultati ius et potestas remittendi, ut modo dietum

N Prätceptorum or

est, esto.

1065a Sint, Andiwisse,

Praeterea si quingquennalem ‚operam in studio alterius Juris expleue

' probata Candidati

rit, et postea, €o finito dquinquennio, operam audiendo praebeat,

m, remittere, sod

etiam in altero: iure Docentibus: spacio duörum annorum, eadem

Al puln semel ye-

potestas. in utroque Jure admittendi permittitor,

Petens honorem Licentiae, Decanunm adito, et ut conuocet Doctores

0, Candidato pra

sui consilij. petito, coram illis appareto, et quid roget, referto, apud

C0 Q examinl Ge Sıh-

illos iuramentum , sub ea forma, quae paulo superius seripta repe-

erlam 1n ©0 Jure, quo

rietur, ab:eco exigitor. Deinde interrogatis Doctorum, an Ordinationi-

t, Eodem porro die

bus, quo ad tempus, et alia, praescripta Vniuersitatis in ista pro-

a ordinan) Doctoris

fessione satisfecisse ratum facere possit, respondeto.

yostea ad candem Doc-

Qui professores dignum admissione ijudicatum inqui-

rere et creare debent.

lsmateriae esamine

ım praesenta O testl-

Ordinarij primum Lectores, et deinde reliqui professores quoque,

n indicato, Qui fntto

quilibet in sua facultate, alij in Jure Canonico, alij in Jure ciuili,

odlo, neque Alter ad-

Licentiae gradum petentis tam examinatores quam promotores sunto.

rint, aut honore 1st0

Sic quod unus sit, qui dicatur ordinarie legere in Jure Canonico,

gonferatun, singulorum

et alij duo, quorum alter noua iura, alter extraordinariam Juris Ca-

iterum dies, quo Dele-

nonici lectionem profiteantur. Ex his uero, si quis deficiat, Decanus

estione, quam haclch

istius temporis tertij locum suppleat, Quod si professor eiusdem

juris sit, et adhuc tamen locus uacet, tunc is, quı in eo magistratu

ipsum praecessit, in locum ‚uacantis succedat. Par erit ratio Decer-

am Licentiam,

nentium gradus in Jure Ciuili, Vt sit unus, qui dicatur ordinarie

i oblo, 18

Jezime,

Jegere, Reliqui duo, qui operam praelegendis Digestis et Institutioni-

bus impendunt, et aliquo ex his deficiente, locum habeat idem, quod

0, Doctorum

Jectione5,

hre, CUIS

supra statuitur.

Sin autem Candidatus, petat eundem honorem in

n alterutro )

Vtroque Jure sibi decerni, tunc in quolibet Jure‘ Vnus, quem liceat

coplam

facultatem

C mde C

nominare Ordinarium, et duo alij professores ei delegäntor.

OCl

Ho

dens cra

De priuato Examine cum Candidato ad licentiam

Yegl qudluen!

instituendo.

ad f

ordlnande

W

Cioll

uun $

J

Admisso ad Examen Candidato, Ordinarius et Examinatores Dele-

gati, locum et diem statuant, cuius diluculo ibi appareat auditurus,

qui respondendi tractatus, et ut nostri uocant, quae puneta, ut ad

yn

ea ex sui Juris studio respondeat, ipsi committentur. Eodem porro

y,Die

Jezi0

die, post prandium, hora secunda uel tertia, quemadmodum Inquisi-

I

m, J d infero®

toribus mente sedebit, ad eundem locum redito, tractatum sibi com-

au

T

honest25

missum recitato, postea secundum eum ad interrogata Doctoribus

0008

f

respondeto.

Vbi sinon omnes idoneum, aut tali honore dignum

et

M

queull1°

au

eum imo potius tantisper repulsam pati debere iudicauerint, donec

solidiores sui studij radices jecerit, ad aliquod spacium eum repelluntos

Jurent autem se nec odio aut amore, nec inuldia aut beneuolentia

aoll0s

ctor

s S

de ca

moueri, sed Veritatis studio, tale judicium, nec aliud bona conscientia

n 4 arÜ5

potuisse ferre.

M0

Si uero omnes idoneum et dignum iudieauerint, ad

20

Reyfcher3 Gefegfammling XI Bd.

ta

yora 5

Schul:Gefeße.

mm

ya d OM 0

veu06

demiae äd praesentis temporis Vsum reformata sint, Consequens fuit

Yultatemqu®

Collegiorum etiam cuiusque Facultatis ceu membrorum Statuta pecu-

WE S

//

Dominum Cancellarium eum deducunto, et satis probatum eum sibi

esse, testimonium sub iuramento ceredulitatis. ferunto,

Porro Can-

cellarius ‚ ad_examen publicum admittere eum non differto, Diem et

horam quibus nouae materiae ei proponantur, präcfinito.

De publjco Examine cum Candidato ad licentiam

instituendo.

Si _ dies praefinita adfulserit, surgente aurora, quam primum potest

Candidatus, templum ingreditor, et ibi Doctores expectato, qui inuo-

ecatione Spiritus sancti prius adhibita, in secretum Ecclesiae 1ocum

concedunto, ‘ Debent enim inire consilium, quos tractatus, aut qua

puncta, rursus illi committere et proponere uelint, et si consilio ma-

iurato in ca re conclusum est, Decano delegetur tota statim materia,

illi demandanda eo modo, ut sequitur.

Petenti se submittere publico examini, pro consequenda licentia

Candidahus pro 00

saltem in Jure Canonico statui debent, et demandari duo tractatus,

Vnus in Decretalibus, alter uero in Decreto In distinetionibus, tamen

seguenda Zeenta {

norint nihil examinandum debere proponi. Pari ratione, qui subit

examen in Jure Ciuili, respondebit ad duos tractatus, quorum alter

ex Codice, alter ex_ Digesto Veteri ipsi designetur, sumptis ad hoc

tantum locis ordinar1js.

Eos tractatus uel puncta (ut alleganimus) eodem postea die, hora

pomeridiana secunda, Candidatus, primum coram Cancellario, et con-

silio professionis Juridicae reeitato, cuius forma etiam supra de of-

ficio Decani descripta est;z finita ea recitatione, faciant cum eo pro-

fessores periculum ingenij et eruditionis, et progressus Studij, in-

genijque Vires explorent. Quisi ad finem huijus materiae responderit,

paulisper dimittitor, ut interim Examinatores de responsionibus et

eruditione eius consultent, et an idoneum esse, et dignum probent,

aut indignum iudicent, sententias dicant, et si illorum testimonio

probetur, dignus. Cancellarius ad certum ‚diem publico indicto con-

uentu, Candidato Licentiam conferet, cui si cordi sedet, poterit, modo

Collegio Doctorum quoque probetur, eadem die doctorea insignia

suscipere.

s

Quacunque ex legitima etiam causa Doctor quispiam absens fuerit,

quando Candidatus pro quouis gradu Caeteris Doctoribus specimen

ingenij sul in examine publico praebet, is pecunia inter singulos,

qul in ipso examine adfuerint, distribuenda careto.

De Impensis Candidatorum.

Tieentatus Docto.)

Rectori quinque ‚solidos.

T peteng Ühlum!

Fisco studij Juris unum forenum.

Fisco Vniuersitatis, dimidium floren,

Pro Cathedralibus tres £orenos.

Candidatus, ut fiat

In altero Jure

Pro Examine sex florenos.

{

Baccalaureus soluito

Ministris uel pedellis septem solidos.

C

Prandium pro omnibus, qui sunt

„in, Consilio Vniuersitatis

huilus

Scholae.

3

„

07

Nova Statuta.Fac, Jurid. %. 45. Nug. 1604.

i (n

Jiariaad eundem modum conformäre, et ad praesentis temporis rationem,

en fnl

lT0[umß

talulapec„_

Vtilitatéantx€ reuocare,ne turpi diuortio partes a toto r_1issiderent.

——

Ü probat

ferunto,

© um gl

20

Tom O,

‘Tenetur soluere eadem q

HAC

supra,

In utroque

20R difarto,

am a

nisi quod pendet pro examine

Prachnito,

duodecim florenos, et pro Cathe-

dralibus, quatuor florenos.

0 d Hicentiam

Rectori dimidium florenum.

C

U

ancellario unum florenum.

, am primum potest

Fisco Vniuersitatis unum florenum.

Fisco_ Studij Juris duos florenos,

5 eIpeClatO, Ol inwo-

etum Eedlesiae 1ocum

(In altero Canonico #Pro _ laboribus impensis in examen,

UWOS trackatus, aut q

uel cmuili tantum{ decem florenos,

aelint, et Si consilo m-

onferenti insignia, tres florenos.

chur tola statim materia,

Reliquis Doctoribus actu profiten-

tibus, tres florenos.

Ministris publicis dimidium floren.

O conseqenda Nieenlia

tmandari duo tracltus,

Candidatus pro con-

Duas libras Zaccari singulis Doc-

n d

onlbus, tamen

Utoribus sui Collegij.

sequenda licentia

Pa

on8, qui subit

(Caetera soluet parla, exceptis quae

Ta

1

—

, quorum alter

sequuntur,

r Sunp(is ad hoc

Aerario Collegij Juris tres florenos.

Pro laboribus impensis in Examen,

godem postea die, Nar

In ‚utroque

Viginti florenos.

yamı Cancellario, ! con-

;Conferenti insignia, sex florenos.

rma etiam Supra de ol

Reliquis Doctoribus actu profi-

ne, Jaciant cum 80 ®

tentibus sex fÜlorenos.

OTESSUS Studh

(Ministris unum florenum.

c‘E pr

$ M

naleriae 7eS]

f

de respomi<[uüms d

Aerario nostri Collegij unum floren.

}

'U'O]AFI{'5

F

N

gt diemum

Conferenti insignia duos florenos.

ostim0nl0

Doctoribus nostri Collegij actu

e

M j}h}n'nn

ä

clO COM

M

C

profitentibus duos florenos.

it, m0d0

Ministris publicis duos florenos.

On

l0k‘

HOTE

a s

Prandium ex sententia et arbitrio

m C6 d

( In altero tantum < „ostri Collegij.

fır

hic promotus antea [Cyujlibet‘ Doctori in‘ Studio iuris

am abse

l“s

.

s

3.

petonibu

profitenti’ duos pileos, et reliquis

s D

D. Doctöoribus, prout aliae facul-

ia inter SI

| \\EN“

tates statuerint.

(;\{“1[0.

hyrotecas, ut Consilium Doctorum

Licentiatus Docto- 7

ordinabit.

>

.1(0“""’

Teum petens titulum

Aerario Collegij, duos florenos.

(

e S

ol

Üi‘;{m-mw_um‚

Conferenti insignia, quatuor flo-

m dloredı

YTenOS,

Xy!

y

fr

or

en08

In utroque antea yDoctoribus Collegij Juris actu pro-

hö

Ü"“

hic _ promotus

fitentibus, quatuor florenos.

dor

en0

g s0H00

d

Caetera soluet paria ei, qui profi-

j

M gunl

tetur in altero Jure se Candida-

el pe0t

s

N

b

y

tum duntaxat.

'ui \l?r5“ U

n [ 6

Z;l[igq‘

90

,

d

NoV4

Sta

308

®d)ul?@efe@e.

Porro Noua Collegij Facultatis Juridicae Studij Tubingensis

di

statuta collecta, et ab Illustrissima ejus Celsitudine clementer ap-

Eßecll]len

el

probata, atque Confirmata, sequentibus Capitibus continentur.

rm

nm 5000

fRectori dimidium florenum.

Cancellario unum florenum,

Aerario Vniuersitatis nostra scholae,

scholte

@ pra \

unum florenum.

‚l

Decamı

Aerario Collegij Juris, tres florenos.

yocant,

Jtem 7!

duos Sem

s

Pro laboribus impensis in examen,

adhue

In altero uel Cano-

decem florenos.

lures_n0M

nico uel Ciuili tan-

Conferenti insignia, quatuor floren,

en Collegian

tum Jure

Reliquis Doctoribus actu profiten-

Shatuat 00

tibus, quatuor florenos.

Qestra s

Ministris publicis, duos florenos.

orlinanie W0CH

Prandium

Pileos

Ofticiales 0

perinde, ut supra

yel per alios $

Chyrothecas

Petens Doctoreum

tim pro prand

Duas libras Zaccari, singulis Doe-

4riduo, anfequa

Titulum, is qui prius

toribus sui Collegij.

non erat Licentiatus

conuentum

soluito

(Caetera, quae hic non sunt signata,

ipsi de Vasl

superioribus parla soluet.

Splehunt0,

Aerario Collegij Juris, sex florenos.

Candidatus CO

Pro laboribus impensis in examen

jn conuentu. pul

XX. florenos.

ad Jus Canonieu

[ In utroque Jur

e IConferentibus insignia duobus Doc-

altero honorem

toribus sex florenos.

Jure gradum dec

Caeteris de Consilio Collegij Juris

b s siot Caet

Doctoribus et actu profitentibus,

sex. florenos.

apat Illis, qui te

Si duo sunt,

Ministris publieis, tres florenos.

grätiarum actioı

‚destlam eto, ut 1

Hoc loco sciendum est, quod pecunia pro habito examine Decano

numerata ad eum modum est distribuenda, ut Ordinarij semper

decerni sibl pet

Consequant, add

duplum-, ferant,

Si sint duo Candidati, ad Consequendam HKicentiam, t

antundem

Yuramenta (

quilibet, ut supra p

raemisimus , eodemque modo, ac si unus tantum

esset, soluito.

Si uero

duo aut plures adspirent simul ad consequenda

Anttuam L

Doctorea insignia, si prius fuerunt Licentiati,

par soluendi ratio, ut

ON

Licentiati ostendimus, etiam esto, nisi quod cuili-

supra de impensis

Timum. Canı

bet Doctori Collegij eiusdem Juris,

praeter pileos honori datos, au-

Tetro actis m{\‚

reum nummum insuper uterque numerabit. Si prius non fuerunt

|

CaNO, Sod e

\

Licentiati, ad easdem impensas, ad quas teneri diximus petentes Doc-

Chrecfare Imp

toreum Titulum nondum Licentiatos, persoluendas obligati sunto,

Secundum (

modo _ ad pileos professoribus honori datos, singuli reliquos adhuc

duos addant florinos.

Udatissimae y

% honoram et

Baccalaurei bonoreın in nostra adeptus,

pro publico ad con-

sequendam Vtriusque Juris Licentiam exam

ine, duodecim florinos

Ertium 09 D

ffa

Chola,

tantum soluere tenetor.

Aurl {}

uoties duo sunt, qui se Baccalaureos creari petan

t, tunc quilibet

Wrl

Vrı

m Cap

easdem a se impensas exigi meminerit, quas supra uni ordinatas

8

Al ‘\Ca

esse uidimus, sed expensas in prandi

.

.

o plures pariter sustinebunt,

demla

Consilio Vniuersitatis , hulus

Q\lin

mm (

nam praeter Doctores, quı sunt ın

d

Ellh

Anüttay

Wr

‚Nova Stat'uta‘ Fac. Jurid. v. 15. Aug. 1601,

309

M

(0) Tl

IM

ENGlg

G ATE- VE

106 Can

0

$ COnfentgg,

DE Recipiendis in'Collegium et Senatum Juridicum

et Receptorum Juramento.

dr orenum,

Primum sancimus sex tantum Doctores (qui in aliqua privi-

am Üorenum,

wsüatisuoslraschuha

um,

scholae, et praeter Cancellarium , inuitabunt etiam suis impendijs ad

ö Juris, tres forenos,

prandium Decanum facultatis artium, et Contubernij Rectorem, ut

S mpensis in etamen,

uocant, Item professores artium, et extra Senatum professionis artium,

108

adhuc duos seniores magistros. Si tres creentur Baccalaurei, nam

plures non debent admitti, facultas prandij impensas disponendi

Slonia, qvatuor Horen,

onbus attı yroßien:

penes Collegium studij Juris esto.

or Horenos,

Statuat atque disponat Doctorum Juris Collegium etiam, qui

ablieis, uos Norenas,

(extra illos, quos ordo Consilij de Senatu Vniuersitatis, ad _ prandium

ordinarie uocari poscit) eidem Conuiuio et hospitalitati ut Comites

perinde, u supıa

Officiales etc. suit adhibendi. Iidem Doctores Collegij Juris, per se

N

uel _ per alios suo nomine, pro ferculis cum hospite et de pecunia Viri-

5 Zaccari, singulis Doc-

tim pro prandio soluenda, conueniunto.

Vni cuidam id munus, ut

triduo, antequam conferantur insignia Candidatis, hospites ad eundem

ı Colee,

Candidati autem

conuentum et ad prandium inuitet, demandanto,

e hle mon sunt sigmatd,

ipsi de Vasis et poculis argenteis, commodato accipiendis, pro-

ıs paria soluet,

spiciunto.

eoti Juris, sexflorenos,

Candidatus constitutus in subsellio, priusquam Licentiatus creetur,

uo

S impms\s jn examen

in conuentu publice legat capitulum aliquod ex Decretalibus,

ad Jus Canonicum, Vel legem quandam, quo ad ius Ciuile, sı in

€33 l'm5'\gui3 Auobus Doc-

altero honorem sibi conferri petat; Atque 8i uelit in Vtroque sibi

‚x Horenos

iure gradum decerni, Vtrum maluerit ex his publice legendum arripiat.

gg]j Jll\“ﬁ

e Consillo (ol

Vbi si. sint Caetera ad finem deducta, ipse postremo omnium gratias

yas et actu PrO

Aitenübus,

agat illis, qui testes et spectatores sui honoris adfuerunt,

)

08

Si duo sunt, in quos honor idem est collatus, alter legat, alter

Tu]il[ris. tres Horen0s

gratiarum actione finem imponat. Pertinet ad Vrbanitatem et mo-

)

X

amlne Decano

destiam etc. ut inferiorem Cathedram occupent, qui licentiae gradum

y habito €

decerni sibi petunt, superiorem autem, qui ut titulum Doctoreum

Jinan) SeMpE

a, ul Ord

consequant, adducti sunt.,

gantandem

ı I‚irvnl‘xﬂﬁ\.

tantum

Juramenta Candidatorum pro Consequenda licentia.

10004

nSEquUEN

Antequam Licentiatus creeris, Digitos cruci in charta signatae

1 5\H\lll

N yatıo

admoueto, et in haec capita, quae sequuntur iurato.

ol

p“ 5

yod yl

Primum caput, in quod iurabitis, est, Velle in posterum sicut

am

esto

dalos 4l

retro actis temporibus, Venerationem et obedientiam non solum De-

ileos 30

herunt

Q

f

cano, sed et toti Collegio Studij Juris praestare, nullum legitimum

il

$i p „ies DOC-

detrectare imperium

_\CFÄ

djümusfä]ﬂ„ sunl0,

OD

Secundum caput est, Velle Rectori et Cancellario Vniuersitatis

-

Jaudatissimae nostrae Scholae, et uices eorum gerentibus, summum

\.50]U?ndr"j‘ |'€If‘f“ 8 adlıvc

et honorem et uenerationem deferre.

ngl

Tertium caput est, uelle Vtilitatem non tam Vniuersae huius in-

]mN

U

I

o

ﬁr? 1‘.ofi;0;

clyta schola, quam studij iuris, ad quodcunque honoris fastigium

T

euecti fueritis, augere, damna uero_ auertere.

ul

8

Quartum caput est, Velle Licentiae aut Doctorea insignia, in nulla

gall

gtantı a

alia Academia iterare aut repetere.

.

»

Q

uintum caput 'est, Velle, si ’ori

atur de fide Christiana Dispumtio,I

u65

‚uplﬂ u stludmnü

6

)

M

artel

ililÜ$ ’

et submittatur aut tradatur ctiam nostris Decisionibus, partes fidei

0 V

juer5

}

\7

91 Stat

340

Schul:-Gefeße.

u1'ldlC

mSl

Jiumq0 5

quo

legiata et approbata Vniuersitate rite promoti, Jurisque Ordinarij

Professores in hac Tubingensi Academia conducti sint) in Collegium

yalıs ©

s uc“8 d

Ul

hit

ET

Ulius

Froless100®1 * og

et Veritatis pro Virili tueri, rationes contrarias, et cauillationes penitus

entd

destruere.

demandat0

geland1$y

Sextum caput est, Velle in honorum ac insignium praesentium gra-

/

dus Doctorei adeptione , sumptus facere non inhonestos aut illicitos,

sed conuenientes et tales, quales sunt a Juribus ipsis praefiniti et

Statuti; et non ultra, Et postremum, contra ea omnia, quae nunc

dieta et praeleccta uobis sunt, nihil neque dolo neque fraude unquam

De Sar

admittere.

dl

Sanatıs ACH

N0l

Au wemnt,

Juramenta Candidatorum ad primam lauream, quae

8 Aonorhus 4

Baccalaureis

confertur.

ot dinurnt 1abt

,

Primum est, quod iurabitis, uelle obedientiam et studium obtem-

multi mopia €

perandi.Decano uestro, postea Collegio Studij Juris praestare, nullum

ad_honores 10

IM} cu53c‘yﬂ!ac ]

Jegitimum detrectare, imperium. Porro eidem quoque Decano et

Doctoribus in iure praelegentibus , reuerenter assurgere, honorem et

gulem qWa hacl

Venerationem deferre,. Simili .ratione iurabitis , uelle bonum et utili-

hospitum mme

tatem. Vniuersitatis huius scholae, praecipue autem studij Juris, pro

Decreuerunt Don

ACCECETE

d

pra

Virili augere, ad quamcunqne honoris aut fortunae eminentiam per-

ueniatis, et in his nihil, neque dolo neque fraude admittere,

radı. ornantur,

die, contristentur

de Impensis hacle

De offitio ministrorum publicorum.

singalarım Facul

Ministri publici, qui et pedelli uocantur, promittant per fidem iu-

ramenti; et'sub poena' periurij, Decano praesentibus omnibus quot-

Del

quot in Collegio studij Turis sunt, se ijussibus et mandatis Decani et

Ad’ prandium

Doctorum, .et Delegato muneri, diligenter auscultaturos esse.

in vebe habitant,

Tempore 'quo legitur', et designatur nouus Decanus , iterum , nisi

Offeiales Ilustei

nelint abdicari, in officio retineri petant.

@ serba Oppida

CepS NOn Inwiten

Offitium Ministri seruientis Decano.

Senaht impetren

Aedes Decani, si saepius non uacet, omni die semel intrato, Vbi

yompa. quadam

RM

M

, Vtuit

jussus est, Doctores diligenter conuocato, Scholas emundato, Inti-

faschrum wolita

mationis schedas scribito,-et publicato, Vacationum feriarumque tem-

Osfentallonenı:

pora publice suo tempore afligito. Disputationibus publicis interesto,

et alia. per Decanum ‚ sibi delegata facito. Vltra, unam diem et noc-

tem, abi. hoc ‚oppido ultra. manifestum Decani consensum ne abesto.

De munuse

Suffragia et secreta consilia forte audita, aut in scriptis hinc inde

Senatus amn

deferendis uisa, quae celanda duxerit, absque singulari iussu, ne

veuelato.

guhsfamhnliin

DU

4 Omnino,

Item ministris publicis .a Candidatis plus emungere , . quam in or-

Andidati in q

dinatione Vniuersitatis praefinitum est, nephas esto, munus tamen

ln Tacultat

honorarium, quod ex liberalitate eis oblatum est, reciper permittimus.

In publicis conuentionibus, quando Licentiae uel Doctorea insignia

cgiyx>1rclwthecarmn‘

$ Erofessor

conferuntur, duo Sceptra habentor.

Slr

7, Abhat

Statuta haec confirmata a.Senatu Scholae

‘1}5‘r'lssimi Pr

sunt., 15 Septembr. Annoj 1.5.3.9.

Yg al

3

FA

14

Nova Statuta Fac. Jurid. o. 15. Yug. 1601.

W Or

inan"

Consiliumque Juridicae nostrae Facultatis recipiendos esse. Formula

\

S inl

m

uero Juramenti, quod singuli. in Collegium hoc recepti, praestabunt,

talis esto.

x

Jurabitis uelle;ad honorem, Vtilitatem et honestatem Juridicae

T Cauillaton

Professionis, nullius odio vel amore consultare, suffragia et sen-

Ylg

tentias dicere, Silentium in rebus Vel ad tempus Vel perpetuo

m presenfam M

celandis, demandatum praestare, obsequio et ueneratione digna

ONESLOS aut er

u ipéi$ Praefiniti f

N0 V AHSUE AT NTA

L (]HI]H{I, qu('Vl‘ Nünc

UE fraude Unquam

De Sumptibus Doctorandorum minuendis.

Senatus Academiae huius Amplissimus eos, qui studiorum causa

huc ueniunt, non solum praelectionibus publicis iuuandos: Sed etiam

n lauream, quue

un

ijs honoribus affıciendos iudicat: quos vitae, morumque innocentia,

et diuturni labores studiorum causa suscepti merentur,

Cum autem

ham stadium obtem-

multi_inopia et angustia rerum suarum prohibeantur. Vt adspirare

Juris praestare, mıllum

ad honores illos summos non. possint: Rationem Senatus inijt, qua

M_ quoque Decano e

impensae illae Doctorales, hactenus consuetae, minuantur. Inprimis

assurgere, honorem et

autem quia hactenus prandijs illis non modo sumptuosis, -sed etiam

, velle bonum et utili-

hospitum numero prope intollerabilibus , Candidati grauati sunt:

nntem studij Juris, pro

Decreuerunt Domini, neminem posthac uel Magistrum uel studiosum,

tunae eminenliam per-

accedere ad prandia Doctorum, nisi inuitatum debere: ne ij qui

ade admittere,

radu ornantur, nimijs sumptibus et impensis ipso_honorum suorum

8

je, contristentur: De alijs autem, quae in fauorem Doctorandorum

licorum,

de impensis hactenus consuetis resecta et diminuta sunt, Professores

singularum Facultatum Candidatos suos certiores facient,

romittant per fidem in

De inuitandis ad Doctorum prandia,

zsentibus omnlbus qu0*

s et mandalis Decanı &

Ad prandium autem Doctorum inuitentur Doctores omnes, qui

‚oultatur0s 6E

in vrbe habitant, Professores omnes, Comites , Barones, Praefecti et

ıs Decanus,, Herum, al

Officiales Illustrissimi Princiqis, pro ueteri more, una cum Senatu

et scriba Oppidano. Vxores autem Professorum et Virgines, dein-

ceps non inuitentur ad _ prandium. Choreae Doctorales, a Rectore et

Et cum hactenus inuitationes Doctorandorum,

Senatu impetrentur.

5 Deci{!l0.

pompa quadam equestri factae sint, Id Senatus in posterum_ ita

\

el intrat0,

permittit, Vt uitentur sumptus non necessarij; quales sunt inprimis

i die SeM

dato, 1nl

fasciarum uolitantium ex serico et similium, quae praeter inanem

‘1“’.1 Üm g|]}\lﬂ

ostentationem : nihil habent commodi;

z

e 16

aum fem

arn

terestO,

‘.IEO

DU

iels f

am d

M 6

N0

De munusculis in Actu Doctorandorum exhibendis.

lra O

;‚

SM 2

m CO

s D

Senatus amplissimus statuit: Quod praeter ea honoraria quae Sin-

aut 1080

J„ SSl

16

gulis Facultatibus priuatim debentur, Si unus tantum honores aceipiat,

DSl

quﬂ

nulla omnino. At si duo pluresue simul promouecantur: Vniuersi

Candidati in actu singulis Doetoribus, Professoribus et Magistris,

Y

gn In 0

-

„mlll}’*‘“"

gus |

ameh

qui in Facultate Artium sunt et Notario dent pileum unum, et par

Chirothecarum, Doctoribus autem, qui publice non profitentur Ma-

ya f‘{?'„. el

1, T

gistris Professoribus extra Facultatem, Comitibus, Baronibus, Con-

8

.1 Doctor‘

@ 169

siliarijs, Abbatibus, Praefectis, et Magistratui oppidano, Offieialibus

16 *

Ylustrissimi Prineipis, singulis par Chirothecarum. Reliquis autem

{ Schol?

quieunque sint, lnihil debehunt,

50

ml *

n0

450

aDl

Nofäs

342

Schul:SGefeße.

statuta nostri Ordinis, et iussa Decani, atque simul omne Legitimum

In causl

s RO

imperium capescere.

n qmb

s ula ]

Dexirae manus digitis cruci impositis, 'dicete

27y COn

Ö

qlll

CCl

(

yudıne

n E

s

Haec iuro quod me DEUS adiuuet,

Statuimus etiam, ut quandocunque ex Doctoribus quispiam

65 eb SI

suffragium suum secretum manere, aut ad certum temporis spatium,

P|'OTUCOH

la S08 ]]d

'

derato, 0

siue in perpetuum (prout factum exigit) silentio creditum esse

hene 008

uelit, ut admonitus eius rei Decanus, stricte illud ob

yeddi queat.

äe1‘uet, et ab

alijs obseruari curet, et demandet,

C AVP A H:

Qmes &80

hoe stringant0?

DE Electione Administratoris negotiorum huius

fectione, SOIA M

tudij, qui Decanus dicitur.

Sacerdotes Justıtt

/

yoqulsiti (quod U

Eodem die, Vel intra octiduum, quo Magistratus suus nouo

yesernafım Ola

Rectorj Vniuersitatis Scholae nostrae demandatus est, Doctores isti

dere queant

tantum , qui Ordinarie Leges et Jura, tum profiteantur, ad eligen-

dum ex eodem Doctorum numero semestris temporis Decanum

conueniunto: quo loco ‚ille huic muneri praeficiendus erit, quem

Facaltas Insup

ordo _ proposcerit: ita ut a Seniore ad Juniorem, et ab hoc rursus

jn pleno Cullegio (

ad illum secundum ordinem, quem quisque in hoc Collegio tenet,

properato, S6a

procedatur.

Yl nullum penicu

Si tamen Nouus aliquis Professor in hoc Collegium assumptus

derantor,

fuerit, prius ad officium Decani non veniet, quam omnes alios ex

ordine Decanus eum praecedere uiderit.

Hoc modo designatus Decanus semestris temporis Magistratum

Nallios-denig

gerito, quem nisi statim ineat, aut si assumere negligdt, Vel recu-

n Zlustrissimt nost

set, mado non legitimam iustae excusationis causam adferat, et

Catıs Sit, 0 Cagı

Notandum ul

probet, mulctgm aerario Facultatis duos aureos pendere cogitor.

Sn DE Pot

CAPVT Ml

7606 l In effechu

DE Speciali Officio Collegij Juridic).

4,

DE Offiei

Ad Officium praedicti Collegij pertinet, causas a quouis Nlustris-

simo _ Principe Württembergensi in Regimine existenti, Facultati

Inter ägl

Juridicae ‚ad Consultandum transmissas, absque ulla mora suscipere,

A 60 N0n

Praes

s d

et eas summa diligentia deliberare, et expedire.

© eodem (

Nelle

v YROd’ad 9

2.

T SpCofo

DeCh

, dfm

Facultas iuris non modo nullam causam, in

ua inclyti nostri

°Pmm a

lelhg W

ÜBät

Principis Interesse uersatur, absque Celsitudinis eiusdem Consensu

l Nlder

S

Alıq

susciplat; Verum etiam nulli in simili Causa Aduocationis munere

l alc€le M

adesto,

N

dlum

\

Nova Statuta Fac. Jurid, %. 45. Aug. 1601.

343

il One Lßgif

imım

3.

In causis Romani Imperij Constitutiones Concernentibus, et

ete

ex quibus ullum praeiudicium inferri possit, a praedicta Facultate

l£

uicquam ?°7) Concluditor, priusquam, qualiter comparatae sint, ad

Quet,

elsitudinem eius delatae fuerint.

4.

OOrn qa

Omnes et singuli de Collegio Juris in grauibus causis diligenter

Temporis Spatlum,

IO Oreditum esse

Protocolla sua habento, inprimis referens omnia necessaria requisita

10 Obseruet, e ab

bene considerato, ut facta requisitione sufficiens informatio desuper

reddi queat,

5

Omnes et.‘singuli de Collegio Facultatis Juridicae inprimis ad

otlorum halns

hoc obstringuntor, Vt in ommnibus propositis Causis, seposita omni

affectione, sola iustitia et aequitate’scripta ante oculos habita, prout

tan,

Sacerdotes Justitiae facere par est, consulant, quo omni termpore

requisiti (quod Celsitudo sua sibi 'et haeredibus suis omni modo

agistratus saus noo

fus est, Doctores Isti

reseruatum uoluit) rationem consiliorum suorum reddere et defen-

dere queant.

e

