est. In principio libri primi duo florenos persolvere facultati et

i pro O0

o erit delberal

x

ollacıomum

pedello unum et in quolibet libro prineipium facere. Faciens prin-

N

tributıon

e C

cipium _ in tereium librum, sit et reputetur Baccalaureus in theologia

seolares €

earı

formatus,

stros €

N

oneMı

40 de pr0mmß"

Statuta volentis

rocedere ad licenciam, Volens pi'omoveri ad

licenciam , petat sibi fieri congregacionem omnium Magistrorum re-

tare gelit,

Magistro P#

gentium, qua facta ut sibi licentia conferatur, petat.

öt si Majori-

Sigllo P

ic9e 0U

tati de sua ydoneitate constiterit, admittatur. Et decanus vel alius

; 1a(111\3\15

theol

Ial

nomine facultatis eum Cancellario vel , ejus vices gerenti praesentet,

er €

tionibus 64

e doctor®

orans ut sibi tempore congruo licenciam conferat.

De negligenciis statuta. Baccalaurei in anno, quo sentencias aut

ur

cursum

?7

:

cursl

egunt,

in anno_infra cursum et Sententias Magistros

audiant, sub pena retardacionis, nisi ex causa cum tali videatur dis-

_ Promort05 ®

‚3cti0ﬂf<

pensandum

qnmf]

e

IM

Baccalaurei teneantur, singulas disputationes Magistro-

orﬂd‘ 5

e

od u

rum visitare a prineipio usque ad finem, et in eis arguere, insuper

enl

Proter

‘

in SC

.

promovendorum principia et resumptiones

7

:

post vacaneläs sub

;

9 elaM

C

audiat

100

priori pena.

gdeat s

b

olens f

Baccalaureus. post responcionem in prandio ultra unum florenum

e‘gmll

ödl

jerand

non exponat.

ıU

s pr0

t admll

8

Alibi promotus juret statuta servare et bursas solvere et pedello

8 }

p

cultale W

pit alg

Satisfacere ac si hic promotus esset.

habue

en

Juramentum promovendi ad licenciam.

Ego juro obedientiam

s

h-0rlll'ﬂ

an

fach

187

N

ova5

tat/

276

©d)ul:@efeläe.—

lime SIP

D ioand

Jal

sra

mandato nostro ad normam Ordinationis nostrae Vernacula nuper

106

Lingua compilatae, Latino nunc sermone conscripserunt, nobis

\

R

sotatem 0010

romane ecclesie , reverenciam Magistrorum in theologiae servare at-

S

cholastian PE

que procurare, pacem etiam inter Magistros et Scolares atque reli-

Dec

10sos promovere, Licenciam non resumere, in ‚alia Universitate bir-

retum non recipere, tres florenos ad fiscum solvere, statuta et sta-

T sacr86

Titte

tuenda servare, tempore ? birretum, sicut videbitur magistris expedire.

mrflü

am for®

Ordo promovendorum: Forma deposicionis coram Cancellario, De-

singn

]S S

10065

.

cano vel seniore: loquens dicat nomine facultatis:; Reverende Cancel-

datos in ID

Jarie vel Vice Cancellarie et,Cancellarius eum suscipiat ad licenciam

memoria CONSET

|

suscipiendam tempore opportung.

Et tempore opportuno cedulam

tis fidam 1a0

\

mittat, quod tali die et hora sit in tali 10co ad capıendam licenciam

gerit, alius €

in theologia et illa publice intimentur. In die autem et hora Cancellarius

zatz funchus 0

faciat collacionem de recomendacione licentiandi vel doctorandi, qua

gedditor

Tacta flectat genua et cancellarius dicat: Autoritate omnipotentis Dei

et S. Sedis apostolicae mihi concessa Do tibi licenciam incipiendi in

Darinnen wl

theologia et Magisterium sive Doctoratum capiendi et demum omnes

actus ad hunc ydoneos spectantes faciendi, postque solemnitates

decorem maxin

state vilae e M

facere ad hoc requisitas in nomine patris et filii*et Spiritus S., pre-

misso tum juramento prehabito.

Item vesperie fiant post prandıum

grcssor s SECUN

hoc modo: Maägister temens vesperias disputet unam dquaestionem,

Deh

ad quam respondebit unus de Baccalaureis vel alius scolaris theologiae,

cui pracsidens arguäat et breviter post hoc arguant Baccalaurei. Et

„ Ba sub ho

ost ? Seniori Magistro respondeat. Deinde unus de senioribus Mä-

w

0M

E m

f i hacı

gistris proponat unam quaestionem cum exposicione terminorum et

Füne mede, wl

argumentis pro utraque parte ? per vesperlandum determinata. Ma-

mebr creigt. wer

gister opponens quaestionem arguat contra dicta aliqua et posiea

gedempla sed

sequens Magister contra alia. Hoc facto fiat commendacio vespe-

didatus Theolc

riandi per vesperias tenentem.

Tieum publica

In aula. * Primo. Aulandus flectat genua et juret reverenciam Ma-

älbo Facultatis,

istrorum et quod fidele testimonium perhibeat de promovendis.

poblice profite

agister suus ]mposito _ sibi birreto dicat: Incipiatis in nomine patris

Sn minus quad

etc. Et statim novus Magister recom&ndacienem faciat. Qua finita

Yiterarum aud

aliquis Magister in omnibus proponat quaestionem cum argumentis

&s neglexerit

disputandam per novum Magistrum, ad quam ıunus de senioribus

Merfultse a

Baccalaureis respondeat, cui et Magister novus arguat et post eum

cou\equ\ge‚ '

Magister, qui birretum imposuit. Post hoc unus de senioribus Ma-

istris surgat proponendo unam quaestionem cum argumentis hinc

inde, ad quam respondeat unus de Magistris per totum stando, cui

Vl optı

aliquocies replicetur. Post hoc alius de Magistris per contrarium

Drelari, pra

contra eandem quaestionem. Et aliter terminos exponendo arguat ad

dere, adversı

partes, cui alius respondeat aliquo modo oppositum tenendo illi

©Tr eb lı

Magistro, qui prius ad eaxdem quacestionem respondit, cui proponens

Yum h„j„s (

postea per aliquas raciones arguat.

’

Facto jura

IL

Statuten von 1536

% erordio 1

al >Ml‚ Si„„„\

De Decano.

‚

ä"jpilc un UIE

Quod is eo die, quo Rector, eligi debeat.

mr-13!ium Com

Sacramentum Decani

r O

Velle se omni cura, diligentia, et fide fungi officio_suo, inprimis

i

lüfiong q

Alrn

jn

Nova Statuta Fac. Theol. 9, 45. ANug. 1601.

277

' Varaonl

Müner

humilime supplicantes, vt haec authoritate nostra ducali, sub' pro-

JN

ﬂt‚ aohi

priae manus nostrae subscriptione, sigillique nostri maioris appen-

——

ı theol

OBl ran

jetatem colere, paci et otio reipublicae studere, administrationem

6 Scolires a

M r

Scholasticam professionis suae sedulo acourate et fideliter agere.

2l Universtate Yr

POIrErE, Statuta .

Decani provincia seu officium.

MOr magistris era

Ut sacrae litterae vere et genuine doceantur, nullum errorem ac

ravitatem fovere, defendere, invehere velle.

Coram Cancellario, De.

Disputationes ora-

alıs; Rererende Cancel.

tiones singulis suo quoque tempore . distribuere. Theologiae Candi-

. Suseipiat adı Keenciam

datos in album accensere, consilium cogere, sententias rogare, quae

6 Opportuno cedulam

memoria conservanda, in librum Statutorum referre, de pecuniis recep-

Si Decanus officium suum exercere ne-

ad capiendam Yeeneiam

tis fidam rationem reddere.

ütem et hora Cancellarius

quiverit, alius eligatur; si vero abeundum ei sit, vices praecedens ge-

andı vel doctorandi, qa

rat; functus officio, munus Facultati resi

gnato; successori rationem

reddito.

oritate omaipotenlis Dei

bl Kicenciam Tneipiendi in

De vita et honestate,

äpiendi et demum omnes

Darinnen wird difponiret, quod Theologiae Studiosos honestatem et

1, postque Solemnitates

decorem maxime servare oporteat; ideoque communibus de hone-

; Alı’et Spiritas S, pre-

state vitae et morum Scholasticis legibus et ipsi teneantur; trans-

erie fiant post prandium

gressores secundum excessum puniantur,

utet unam qnaextionm

altıs seolaris theologiae,

De his qui gradum facere volunt,

ayonant Baccalaurei, E

„Was sub hoc Titulo difponiert, ift etwasg ahseure geftellt und wird

amus de sentorbus Mi-

woh! vf die baccalaureos Theologiae angefehen worden feyn, deren doch

.pnsirione terminorum &

Feine mehr, wie auch in den beeden andern superiorihus Facultatibus

iandum determinala A

mebr creirt werden.‘” Nemo indoctus ad honores ignorantia pecunia

a dieta aliqua 6t pOe

redempta sed commendatus virtute et eruditione sua admittatur. Can-

didatus Theolo

fat- commendacio TEP*

jae consensu totius Theol. Facultatis specimen pub-

Jlicum publica disputatione suae eruditionis dato. Deinde inseribitor

G

I

et Juret yaserenciam

albo Facultatis. Libri duo ex Veteri et Novo Test. assignentur,' quos

mOTEn ls k

puhlice profiteatur; fide data inprimis, triennio, si Magister fuerit,

rinbeat d A

n pa[yrl$

sin minus quadriennio se studiose diligenterque Professores sacrarum

[miyiatisqiq yomlı

ja fın

102

litterarum audivisse , neglexisse hujus doctrinae horas nullas. Et si

‚ument

quas neglexerit, narret, det pro neglectis poenam. Disputationibus

es ON

m cum 4

gen10N

interfuisse ab initio ad finem usque, nec Baccalaureorum lectiones

ıd u

st COM

oyus &N

u

co.ntempsisse, sed complevisse,

de sen

Sacramentum.

NS

afi5 )

cum 475

d0 A

Velle optima fide, summo studio sacris incumbere, germane inter-

is per 10

contra

ar

pretari , praeceptoribus obedire, debitum honorem deferre, paci stu-

Magistrs ]

3p7113l d

dere, adversus veram Christi religionem nihil docere, haereticos de-

inos ©XPO"

o

ferre, et alibi hunc hanorem non reiterare; Doctorum et Professo-

Sal

o 09°

rum ‚hujus Collegii in petitione et consecutione gradus judicio stare.

f C

al p pn

é

Facto juramento Candidatus sacrarum litterarum statuto tempore

ab exordio lectionis suae orationem in laudem sacrarum litterarum

habeat, singulis deinde diebus legat, sancte interpretetur, nec plus

0

capite uno lectione una absolvat, Admissus legendo et audiendo

biennium completo.

Tibris finitis eruditionis et promotionis suae specimen publica

14

disputatione dato.

Interim professores legentes studiose ac diligenter audiat,

inpr‚‘p'ujy

f

ggl olßiclo 8

Nort SM

78

Schul:-SGefeße.

aun\lm

sione confirmare non dedignaremur,

deou$y

WS£1

Fuerunt autem Statuta illa,

;SSIGH

M

obi

modo, formaque sequentj nobis oblata.

duhillm

et n

STATVTA

„i}1|tß“ i diselp!

ﬂh] E vheolodlae

st

M

Collegij, Studijque Theologicj in Alma Vniuersitate Tubingensj,

101 4

PRAEFATIO,

Ya

8 Pl s nt

fecta

uumed\ate P

f

Cum praeclarus, et ipsis negotiorum momentis conuenienter

Qiseiplln1s

enl

obseruanlql®

accommodatus ordo, rerum omnium bene gerendarum , et insigne

Hacc Cum

aC

,{yheojﬂgfcf ifl

De gradu summo, quem licentiatum aut Doctoratum ap-

pellant.

iligenter DEr

gende

o

f sa°m Prl

Ss1001$ (

Publice disputando respondeto, nisi Senatui theolo

icae professionis

secus visum fuerit: admitti petito:; admissus CanceT

1

ario Universita-

lu‘é‘\€‘\ M

M

j aln

gihus 2000l

tes repraesentator, examinator, promovetor, ordine pristino reservato.

dere,

Schole

<uias Vl

Impensae Licentiati,

Fisco Univ, florenum I.

ocalis exprimereta”

nostrum &$ U emen

Fisco Facult. flor. II.

Doctoribus VII.

Pedello floren T et refectionem mediocrem dato.

Cum vero Doe-

FRIDERICVM, Dı

toris nomen futuris temporibus sumere cupit,

tanto minus dato, quan-

Montispeligardt, YO

tum dederit prius,

Gallici’et Anglick

Impensae Doctoratus,

mentissimum, q04 €

Rectori Univ. cruciatos XXX,

zla Uteraram, tum 1

Fisco Univ, flor. I,

——

yraeditas, Clementer

Fac. flor. II

et Professores et A

FExaminatoribus flor, XII

Promotori flor. IV.

mam, diligenter obs

Professtone Versant

Pedello flor. II

Caetera, ut moris est.

fentar, quas mille

De his, qui alibi gradum fecerunt.

d intelligentes mar

Si quis, cum alibi gradum fecerit, Tubingam migrans, in matricu-

Znl nostıy JESV

lam recipiatur, satisfactis singulis, ac si ibidem honorem suscepisset,

Kuer), 6t COnseruare:

gundem, quem apud suos, Tubingae locum habeto. Non recipiatur

autem, nisi_literis testibus, aut juramento, se alibi promotum, fidem

Ane Caue studhis

Al tominis ipsius d

fecerit, publiceque specimen suae doctrinae dederit.

prolietas, et gumm

Nova forma juramenti Candidatorum Theologiae,

am fıftatem, o

Velle se doctrinam scriptis Propheticis et Apostolicis divinitus tra-

ditam Symbolo Apostolico, Niceno, Athanasiano comprehensam, re-

afque feleinsme q

etitam autem in Confessionibus Au ustana, Wurtembergensi, Apo-

ogia et Concordiae novae formula fideliter secundum fidei analogiam

docere et consensum doctrinae, qui in hoc Ducatu et hac Schola

D

est, retinere et propugnare,

Omnia dogmata, quae istis fundamentis Catholicae, orthodoxaeque

. Quando gete

Fidei repugnant, non _ modo damnare sed palam etiam impugnare et

Mii0s Vol pa

pro virili parte confutare. Magnifico Universitatis hujus Rectori, dignis-

Müllaliones Tene|

8imo Cancellario et Praeceptoribus suum semper honorem deferrc.

_In causis et controversiis

enl

gravioribus nihil temere inconsultis ipsis

au e‘}}“Cari ote

decernere.

Vr Ynfilag

um,

(lalmimae }

‚

Capita hujus juramenti nulla vel scripta vel viva voce retractare

f

dlus V

nec honores doctoreos in alia Academia reiterare.

Doni

ı Cum Pri

M D9minué

279

Nova Stat‘uta Fac. Theol. v. 15. Yug. 1604.

KL U,

decus, et. magnum progressus adiumentum sit: neminj prudenti

dubium esse potest, eundem in literarum quoque studijs rem om-

nium unam et nobilissimam et maxime necessariam esse, cum in

alijs omnium disciplinarum Professionibus, tum Vero cum primis

-TSitato T,

in SS. Theologiae studio summa diligentia colendam. Quando enim

haec praestantior, atque ab ipso omnıs ordinis primo _ authore, DEO,

immediate profecta est, tanto ma

is in hac, quam in alijs omnibus

Mentis COnuenlenler

disciplinis et professionibus, or

d

inis rationes accuratissime coli,

ndarum,, et Tnsieng

obseruarique debent.

Haec cum nos Cancellarius, Decanus, et Collegium Studij

; Doctoratum a

'Theologici in hac Vniuersitate Tubingensj, apud animos nostros

diligenter perpenderemus, sane et officium nostrum requirere, et

ipsam Professionis dignitatem flagitare putauimus, omnem Theo-

Aheolonicae rofessionis

5 Cancellario Universita-

Jogici Studij rationem, legibus quibusdam et Statutis comprehen-

Ordine prisino eservato,

dere,

uibus accurata quaedam ratio ordinis, quem nunc temporis

Scholae huius Vtilitati maxime accommodatum Crederemus, omnium

oculis exprimeretur. Et cum hae nostrae leges per Illustrissimum

nostrum et Clementissimum Principem, ac Dominum, Dominum

n dato, Cum vero Doc-

FRIDERICVM, Ducem Württembergicum et Teccium, Comitem

, Janto mlaus dato, quan

Montispeligardi, Dominum in Haidenheim, Vtriusque, Regij Ordinis

Galliei et Anglici, Equitem auratum etc., Dominum nostrum Cle-

mentissimum, qua est ipsius Celsitudo singular), summaque in om-

nia literarum, tum inprimis in Theologiae Studia, pietate et fauore

praeditus, clementer confirmatae sint, eas porro singuli Theologiae,

et Professores et Auditores, Vt certam docendi, discendique nor-

mam, diligenter obseruabunt, ne in Sanctissima Sacratissimi ordinis

Professione Versantes, hoc misso, omnis generis confusiones seC-

tentür, quas mille periculis implicitas esse, inter omnes prudentes,

et intelligentes manifesto constat.

DEVS OPT. MAX. Pater Do-

cerunb

mini nostrj JESV CHRISTI, hune nostrum ordinem, clementer

am migr

an6, I malrirw

dem hon0r

em sl\!fti[!}55€v

tuerj, et cönseruare: spiritu suo sancto, omnes nostros labores diri-

Non reupmtur

gere eaque studijs nostris incrementa largiri paterne dignetur, Vt

y habet0ı

e allbi promd

tum, hde

ad nominis ipsius diuinam gloriam , Juventutis Scholasticae insignes

profectus, et summam Ecclesiae incolumitatem, animarumque aeter-

' d€d€ril.

N

nam felicitatem', omnes nostri conatus, omnia studia nostra Vnice

ım Theolo 1a6

olieis divin

atus 10

atque felicissime adiungantur, AMEN.

Anost

aslan0

chensa0 1

I.

rtembeT

enl

CA R NVIT

„;d„o|2ﬂl

De Professoribus Theologiae.

gecandum hae Sehol

100

Quando aeternus DEVS salutarem ‚sui noticiam non per Enthu-

siasmos Vel raptus nobis instillare , sed _ per sacrosanclj Verbi sui

Al

tholica6,

yanare @

,;dam

„{i31n I

['|Ol'i'‚

dignir

meditationes reuelare decreuit: nulla satis digna oratione, exprimi

Aatis OS

g delem®

aut explicari potest, quam laudabile sit, quam humano generi Sa-

en

]

per b07)

lutare institutum, quod huius Ducatus Ullustrissimi Principes Lan-

e

consalt5 F

datissimae huius Vniuersitatis Fundatores et Conseruatores Clemen-

ıl teme‘

voC8 yetrd

cla

Ussimi, cum primis au!em etiam Illustrissimus noster Princeps, ac

el ira

Domiuus‚ Döminus FRIDERICVS ete. in eam primam curam in-

era

Not®

Staß

280

Schul:SGefeße.

cumbendum sibi censuit, vt

1

Omﬂi X

a ratione, cum reliquis aliarum dis-

S

ciplinarum Professionibus,

7

f

o singnla

2

eologiae quoque Studium inprimis

'n['ﬂ\l()“

s M

abil 2

floreret, eum in finem,

vt hinc, Veluti ex praediuite quodam, et

yeddunt0«

laetissimo seminario, Viri pietate et doctrina praestantes Vocarj

ac magno cum fructu, cum Ecclesijs, tum Scholis, Vbi

que praefici

queant, quo ‚sine nulla Respublica felix aut beata vn

quam esse Pot-

est. Eius igitur Celsitudinis sanctissimo et saluberr

I

imo Proposito,

vt euentus, fructusque respondeat: hae sequentes O

rdinis Leges

0

ne Coll

sancitae, et ad perpetuam docendi, discendique nor

mam omnibus

commendatae sunto.

alg

al ?J"a"%’wr; qu}

|

nm espostal 17

Omni tempore, tres omnino _ Theologiae Professores Ordinarti

ntar‘ at(1\l€

sunto; quartus esto extraordinarius, Qui omni Theologiae Profes-

gerä

am Professo

sionis munere, summa fidelitate „studio , atque industria defunguntor.

ganctoruM

ac\ D\\\l

Quamobrem ad muneris huius, et dignitatem et difficultatem

seeundum 0CinCM

secundum Cap. Ordinat, D. Fridericj ?°) non adhibentor, de quo-

Hic Prouincla

rum eruditione, et Juuentutis erudiendae singulari dexteritate non

constet.

curam, Vt sacrae

Singuli quoque huius Collegij Professores Doctoreis honoribus

fidel analogiam Au

decorati ‚sunto,

Concordiae Formule

alam, seu Clandes

Operas docendi Juuentutem, sic partiuntor, vt alius Pentateu-

chum, seu libros Moysis explicet; alius Prophetarum Vaticinia enol-

Anditorum, quacng

Comunt ıf

nat: alius libros et Epistolas N. 'T. per commodas Vices interpre-

tetur: et quartus denique extraordinarius, vel Augustanam confes-

ter caueto, ne Nun

ko]

sionem vel formulam Concordiae, vel compendiun

ı Locorum 'I'heo-

starum, Jesuitarum,

dianoram et sionli

Jogicorum exponat, vel quacunque maxime commoda ratione Lee-

tiones inter sese tribuerint.

amclem importentat

Hunc inter caetera, singuli sibi finem propositum habento, Vt

ällos, quibuscnnqu

auditores, quorum maxima pars Ecclesiasticis olim muneribus ad-

tar, Hoc enim fie

hibenda est, ad populares Concionandi rationes in praelectionibus

yeferto,

Nomina omntt

fideliter instituantur eamque ob causam, Vbi commode in Tex-

tus explicatione fieri potest, Auditoribus suis formam et’Methodum

0 tempore fheri

ostento.

Yenton, in Album ı

Et cum ad populum ipsi Conciones habuerint, operam danto,

Trn momentis,

Vt _ Theologiae Studiosj et methodi in Scholis traditae, rationes

üter yelento,

facile Videre, et cum fructu aliquando- feliciter imitarı possint.

. In Aulitorum

Singuli etiam Professores per anni vertentis spatium, binas

reliquis yals Ooll

disputationes proponunto: cum plures habere placuerit, arbitrarium

OCCASIOn data @l

esto.

Teprehendito: afı

Omnia tam praelectionum, quam disputationum,. et Concionum

%0M In fn

dogmata ad fidej analogiam Augustanam. et Würtembergicam -Con-

Mogiae Stadi

fessiones, denique for

docento.

mulam Concordiae dirigunto nilque contrarium

?°“'?? Offichr er

Vitam Ländab

Tum vero quilibet in suae professionis Exordio, de Sacrarum

£CtlOne S f

d

Literarum sacro studio, et eiusdem multiplici fructu et Viilitale,

Alssim

1 nOost

orationem publicam praemittito.

Ya

A0

Sin}

Aln

ul

b

$ Sln

Doseit

205) Bergl. oben S, 233.

Pitatog p

Ur Dl

\ Praeﬁßi[u

Nova Statuta Fac. Theol. v. 45. Yug. 16014.

281

Te\lqui;

aliarpm dl

Ömni suae Professionis munere, omnibus temporibus summa

e Sß

K

Ta

A

Mytimi

fide singulari Studio, atque diligentia singuli funguntor assignatae

ü

Vocationis nihil negligunto; Vel neglectuum rationes ordinarias

Praestar

lis, Y

108 Yr

reddunto.

lrvxe m ﬁ

CX T

ala yn {[1lam

A k

'

Il

Inbereimo

POpOsto,

De Decano Theologiae.

Entes Ördinis eag

Y

26 nOrmam Omnibus

Porro ne Collegium nostrum Acephalum esse videatur, Vnus

aliquis eligitor; qui hoc sibj curae datum nouerit, Vt omnia secun-

Professores Ordinar

dum expositam praescriptionem recto ac debito Ordine fideliter

M 'I‘hen\ogiae Profes-

gerantur: atque Vt hactenus moris, Decanus appellator.

Industuia defunguntor,

Eum Professores Collegij singulis diebus Philippi et Jacobj

tatem et Qifenltatem

sanctorum, ac Diui Euangelistae Lucae, quibus Rector legi solet,

\ adhibentor, de que-

secundum ordinem trium Theologiae Professorum legunto.

Hic _ Prouincia sua fideliter defuncturus, hanc primam habeto

neuları dextertate non

curam, Vt sacrae literae Vere ac genuine doceantur: errores contra

$ Doctoreis honoribus

fidei analogiam Augustanam et Wirtembergicam confessiones, atque

Concordiae Formulam, nulli, vel Scholae, vel Juuentutj nostrae, seu

or, f allus Pentaten-

palam, seu Clandestinis rationibus ingerantur: Studia et profectus

Auditorum, quacunque ratione fieri potest, prouehantur, et augeantur.

tarum Vatieinia enol-

modas Vices Inlerpre-

Communi igitur omnium Collegarum opera et Stndio diligen-

ter caueto, ne Nundinarum tempore Haereticorum libri, Vt P

apı-

el Augustanam 0On&

f

adiıum Locorum 'Ther

starum, Jesuitarum, Caluinianorum, Anabaptistarum, Schwenckhfel-

dianorum et similium, per Bibliopolas, ad imperitae Juuentutis peı-

commoda ratione Let-

niciem importentur, Vel alioquin per Bibliopegas, vel quoscunque

alios, quibuscunque modis aut rationibus, distrahantur aut vendan-

opositumm habent0, \

tur, Hoc enim fier) cum animaduerterit, confestim ad Collegium

eis ollım munefIDu

referto.

‚OD

s in praelootion I

Nomina omnium tam Professorum nostrae Facultatis (qui quc-

\

i Comm0de

n 1Er

A

Methodum

quo tempore fuerint) quam eorum, qui T'heologiae Studium profi-

s forman €

tentur, in Album nostri Studij, et temporis, et aliarum Circumstan-

tiarum momentis, quae aliquando desiderari possunt, annotatis fide-

duerint, OPOT

aM d;_m\ß?

liter referto,

yallond

]

ol

l tradıta6

In Auditorum mores, diligentiam, pietatem et profectum, cum

ger Jmitarı

}

OSSI

m#

reliquis suis Collegis diligenter animaduertito: pios et diligentes

rtentis SP

Occasione data collaudato: Immorigeros, et ignauo otio torpescentes

e

)ı rarnl

reprehendito: atque ad pietatem et diligentiam omnes adhortator.

Eum in finem singulis annis haec Statuta nostra in Conuocala

IN

MC],WIHHH

M“{]]'IU"

„„"»‚„n on

Theologiae Studiosorum Concione bis praeleguntor: quibus dili-

69

gentes officij exequendi commonefiant, dissolutiores ad frugem et

, Wüden)

Ml

onttd

u

ount0 B

ad Vitam Laudabiliorem reuocentur.,

Lectione Statutorum finita, eadem hora singulos Auditores (qui in

d SM.,-3|‘H[I'

Nlustrissimi nostri Principis Stipendio non Vixerint) in Collegium

‚E

f

K l?' p Valllalt

licı I

/ocato: Et singulos Vbi‘viuant, vbi cibum capiant, quas lectiones

audiant, quibus sint commendati, percontator: Specimen sedulitatis

Poscito: priuatos Praeceptores, seu Inspectores, si ita opus videbi-

tur ipsis praeficito : adeoque de omni Studiorum diligentia, et pro-

282

ora SV

Schul: Gefeße.

or hiduum 1

fectu, morum etiam pietate et Elegantia, (quibus omnibus T'heo-

gu

Iibro StatutorW

8

logiae Studiosos caeteris antecellere decet) cum ijsdem tractato.

I

hsentiS op@

Quos diligentem Studijs operam nauasse, et, morum pietate, et

Omnl Su0

sanctimonia suos profectus egregie exornasse constiterit: ijs Deca-

sancıtam

t‚Sll

nus, cum a nobis discessuri hoc petierint, publica testimonia, Vir-

bal ]

tutis et diligentiae praemia, de Consensu et V

Collegium P

mel

conferto.

oluntatq Collegij

De Orationibus habendis, Disputationibus item, et alijs quibus-

diantul Rector €

yedd

fa f Ua

cunque Actibus publicis, nostrum Collegium, Studiumque concer-

enl

' Noro Deca!

'

nentibus, publicis literis, ad’ templi Valuas, Auditores nostros cer-

seq

onibu

tiores reddito.

Hisce 1l

‚heoleie) Professot

Quotiescunque de rebus, ad nostrum Collegium pertinentibus,

deliberandum Venerit, quocunque Vel die Vel hora, a lectionibus

pocam spatis 1n OE

libera, pro arbitrio Conuentum indicito.

In Collegio rem deliberandam proponito: Vota diligenter col-

ligito: et ponderato: tum

uod pie et vtiliter decretum fuerit:

De Offieio Et

summa fidelitate et Studio, nulla intermissa mora, quantum in ipso,

sedulo et diligenter exequitor.

Cum primis Nundinarum Catalogos a Rectore traditos diligen-

Cum pietatem

SEYUANE, Omnes 6X 4

ter lustrato, et quid librorum co&mendum Videatur, cum ‚collegio

primum deliberato: deinde cum reliquis Decanis communicato ; Ca-

hao in parte debent

talogos autem Collegij Cistae fideliter inferto.

yunt, Quanguam €ı

Qanes mortales adıl

Ne quid Haereticorum librorum ad perniciem imperitae Juuen-

tutis spargatur, cum Collegis diligentem operam dato: post singu-

rationes Vrgent, qu

Virtuton, currieulo

las igitur Nundinas, secundum Ordinationem Illustrissimi nostrj

Principis et_ Vniuersitatis Statuta, a Bibliopolis importatos, Vel a

debeant, ne aliquar

coe defuisse; el

Bibliopegis Venum expositos libros, diligenter scrutator, et quid de

singulıs fieri debeat, mandato.

meque sablimi, noı

In Promotionibus, de inscriptione Candidatorum apud Recto-

que sunt, qut olim

rem,, priusquam ad Examen Vel Vlla alia exercitia admittantur,

Vera Dei notitia, e

percontator,

mltate, puta, man

Candidatos Theologiae in publicum solennitatis Actum produ-

rantia, Sobrietate

cito: de Argumento aliquo 'Theologico breuiter perorato: et a

TUM Offilum esse,

Tomino Cancellario licentia impetrata honores Doctoreos illis con-

SE Stipvam exem

ferto.

TEE, an

Huius solennitatis inuitatos hospites, per Candidatos consignatos

Plum Adeltam in X

habeto: et eos tum in Actu publico, tum quando ad prandium

Castitate, CHRIS

Ventum fuerit, pro dignitate et decenti ordine, locari curato: ijs-

Ma\un6 bn gng

<jue finito prandio, Vel ipse, Vel per alium pro honesta praesen-

Onestatem Conte

tia, et actus condecoratione, gratias agito.

Cöntelebrent et C

Eorum nomina, qui a nostro Collegio Vel ad honores Docto-

Wagdicat

'

i01 MOr

veos euecti, Vel manuum impositione pijs Ecclesiae precibus com-

1Bﬁgni

Vilitate o

mendäti, Vel publicis nostris T’estimonijs exornati fuerint, singula

Al f

, lalıs E

in suum Album studiose conseribito.

ım (

Ont

Praeterea, in librum Actorum omnium Facultatis promotionum

|

AllOt

|

mpla

S Gl

ät

y V

Y

Actus, et quaecunque alia tractata, et memoria digna iudicata fue-

]ldhem

rint, diligenter consignato: librumque in Collegij communj cista,

Ham

Nt0d Kogf

Ohtina

probe Custodito.

:cq„i e

(la

No&a Statuta Fac. Theol. v. 45, Yug, 1601,

283

D m

M00s

bag

\ Yoden

dn

la

E

Per biduum vel amplius peregre abiturus, sigillum Collegij

On

cum libro Statutorum et albo Studiosorum Antecessorj suo tradito :

ICa a

qui absentis operas, Vsque ad reditum eius, Vicarias obito.

Nefitent

7 Dee

Omni suo officio 1js omnibus in rebus, de

uibus breuiter

08 füsfig

y

Y

sancitum est, summo studio, Cura, et fidelitate (

uam DEVS, et

Olantat

\

% Cal

Collegium _ probare possit) integre, syncereque pe

E

4

ungitor.

Finito semestris officij termino, die quo Rectoris rationes

f\tem‚_ 68 al dan.

audiuntur, Rectorj et deputatis certas gesti sui Decanatus rationes,

iM quE OOnr

reddito: et quaecunque ad officium illud perfungendum pertinent,

ItOres nostros (l

sequentj Novo Decano fideliter tradito.

Hisce rationibus et modis Decanatus officium per Collegij

'ln perinentibus,

'Theologicj Professores ordinarios, aequa fidelitate paribusque tem-

oa a Jectlonibus

porum spatijs in orbem redito.

Vota Öligenter ool-

CAPYVYT ul

ter decretum faerit:

De Officio Et Vitae honestate Theologiae Studio-

or quantum in ipso,

SsSorum.

tore traditos diligen-

Cum pietatem colere morum integritatem et elegantiam ob-

deatur, cam collegio

seruare, omnes ex aequo homines deceat, maxime tamen excellere

$ Communicato; Ca-

hac in parte debent, qui sacro Theologiae Studio sese consecra-

runt. Quanquam enim diuinae Voluntati, sanctisque DEIL Legibus,

omnes mortales adstricti simus: plures tamen et grauissimae ‚illae

m imperitae Juven-

am datoz. post singlr

rationes Vrgent, quibus Theologiae studiosj in pietatis omniumque

a Mustrissink m0887}

Virtutum curriculo alios longe anteuertere , summis Viribus adniti

Jis importatos, \'ei f

debeant, ne aliquando vel sibi ipsis extremo cum damno, et dede-

sorutator, el quid 09

core defuisse; Vel sanctissimo inuersantur quo Viıtae generi, maxi-

meque sublimi, non dignis modis respondisse Videantur. ‚ Hi nam-

que ‚sunt, qui olim ministerio suo Ecclesiam Christi, non tam de

datorum apud' Recto

erl

tiaadımitlandu

Vera Dei notitia, et saluifica fide, quam huius Veris fructibus, hu-

militate, puta, mansuetudine, Charitate, Candore, Castitate, Tem-

perantia, Sobrietate, et omni Christiano officio informabunt. Quo-

‚nitatis Aotum prodi-

eronatO: €

rum officium esse, Paulus ait: Non tantum Verbis erudire gregem,

uitel

sed seipsum exemplum praebere bonorum operum, in doctrina, in-

; Doctore

s illis COn

tegritate, grauitate. Et Timotheo praecipiens, edicit, Vt sit exem-

plum fidelium in Verbo, in Conuersatione, in Charitate, in fide, in

:andid

at05 00nsig

n|afßi

Castitate.

dl‚".

CHRISTVS sicuti omnium hominum, ita ministrorum

qU

and0 a pran

curat0'

}

max.ne bona opera lucere uult in terris, Vt caeteri eorum Vitae

06

Joca

fa pre0SEM

Onestatem contemplantes, DEVM Patrem Coelestem, pijs Votis

r0h

Concelebrent et collaudent. Quae res, cam nimirum pura Euangelij

Praedicatio, morum honestate et elegantia in ministro cumulatur :

ONO

\eldl]h

‚bus COM

insigni_Vtilitate carere non potest. Vel enim quod Saluator pol-

cme>m£

Ncitus est, talis Ecclesiae Minister

ad diuinas. laudes eiusmodi Vir-

1

| small]cl

O10

\ntum _ Contemplatores allicit: Vel in Exemplum et. imitationem

onl

äalios, excitat, vel sane Calumniatorum obturat ora, ne quicquam

OM

e

A

{alf$ f

dicald

'

habeant quod Ecclesiae Ministris obiectent, et maledica sua lingua

8 d

jgnd

Cala

1psam doctrinam Vitae sordibus aspergant. Quae omnia bona con-

0

legi) %9

Scqui et cumulare polerit Minister, cum docetrinae puritate, et

Nor%

stat

284

Schul-Gefeße,

zeatul

Piel

tate

4 anl

synceritate , morum integritatem iungens: infinitis autem se

ipsum,

e JO

Y

erand

et alios implicuerit malis, doctrinam Vitae spurcitia deforman

s, Sed

in ipso aetatis primae florae adsuescas, oportet, quae in Vl

timam

16

piorem (

ne

.t'.

Senectutem colere, sancteque obseruare Velis. Non minus igitur

ipsis Theologiae Studiosis, Vitae et morum sancta integritas, om-

P€\Sel derat2 qll()l!“

nisque offici) vitae exequendi Laudabilis diligentia, quam ipsis iam

I8

Ecclesiae Ministris commendata esse debet.

Die

Nam quoscunque: vel

b\ﬂ[‘"”“

, 6

mores Vel studia juuenes probauerint, eadem secuturis sectabuntur

M detestal)

Annis. Vix enim Virtutis olim Laudem consequetur, qui omnem

f anı

aetatem in sceleribus et ignauissimo otio contriuerit.

rpolls €

Quotquot

‚ Ab omm

i die

igitur Auditores ad Collaudatas tam eruditionis,

quam morum ho-

dunf

Jocot

yentos Va

nestatis rationes euadere cupiunt, subscriptis hisce Legibus studia

ya

Vitamque suam conformanto.

Comp( tatiOneS

otat

Bremilet

qua€t\l

Primo omnium, ardentibus Votis singuli Theologiae Studiosj

e 08

Mr qua|t‘tll\l

DEVM perpetuo_precantor, Vt SS. gratia, qua sine nihil profec-

turi sumus, studijs ipsorum benedieat, et Salutares omnium Labo-

Bonae Famac, Sı U

haec factis i". omnl

rum operumque Lill‘giﬂtlll‘ PrOSTrESSUS,

Lectiones omnes, omnium '"Theologiae Professorum summa

l'l‘!lf‚ ‘81 sacm. (

attentione, atque diligentia audiunto: calamis consignanto: domi fide-

geperint, audıerınf,

liter repetunto: et quibus olim rationibus ad Ecclesiae Commodum

Haco qui praest

Vtiliter accommodari queant, diligenter consideranto, et exequuntor,

Praeceptorum eXpET

Disputationibus etiam, quae Theologicae haberi certis tempo-

Qmniaum prosperos $

Qui vero sandl

ribus solent, ab initio ad finem Vsque diligenter attendunto: Argu-

menta opposita, cum datis solutionibus fideliter excipiunto: se

1DS0s

nohaerint, alque e

d

cumnlanerint;_non

quoque obijeiendo exercento: Et cum ipsis theses ad -defendendum

oblatae fuerint, nulli isthoc muneris detrectanto.

hunt: sed granes e

Kandem. diligentiam et attentionem ad audiendum orationes

dabunt: et- olim, qı

malo Junctam fuenit,

publicas, eas maxime, quas Theologi Statis temporum periodis ha-

bere solent, alhibento : et eandem perorandi prouinciam sibi, quando

prwabantur,

demandata fuerit, non defugiunto:

