iberare, hospitem in faciem facultatis vocare,

et cum eo conuenive debet,

De act

Item, ad prandium baccalaureandorum inuitetur, rector

Item pv

vniuersitatis, decanus, et magistri de consilio facultatis ar-

Quilihet

tium, vt supra in titulo de iuramento baccalaureandorum ante

ratum ad re

determinationem,

Tenl, vel {aı

Ex liberalitate tamen

oluit

aliquando cancellarius vocari

consuevit,

vel determii

Item domini superintendentes, aliquando ex liberalitate

\l maf, sig

f

vocati sunt, qui jus habere se pretenderunt, vt habetur in

4 priuati

libro magno folio 54.

\

Ül\lﬂmod i |

Item baccalaureij nouelli prandia sua persoluere tenen-

Denitus nihj

tur, et prandio conducto interesse, nisi paupertas eosdem

‚4 docar

i

excusare;‚ tunc venjam habere et recipere debent a decano,

X dehuneie

839

9!nb«ng|.

s 80

A

I

i

Item magister' promouens baccalaureandos, eclam gratias

fis ef N

in prandio agere debet,

L u golit

N

Item si in baccalaureorum prandio remanserit aliqua pe-

et IT} Atfı

cunia, de ea, quam ijdem pro prandio, vt supra, in eorum

3

juramento continetur, persolvere tenentur, talis. pecunia in-

i 08g

ter magistros, de facultatis consilio, diuidatur,

flor,

ltem

ba ] fr

randium aristotelis, pendente publico ‚examine,

celebrari

ebet,

ım flor

Ad prandium aristotelis inuitetur dominus rector, can-

cellarius, cum singulis tam de vniuersitatis quam facultatis

consilio existentihus,

Alatura,

Item de alijs personis, siue sint doctores, licenciati auf

.

alias honorabiles, qui non sunt de consilio vniuersitatis vel

facultatis, relinquitur arbitrio facultatis, iuxta numerum ma-

gistrandorum,

l"l[ flor,

Item ‚ad verum magistrandorum /prandium, inuitantur

, 1 or

omnes biretati de gremio vninersitatis , Et illi quoque qui

I flor,

inter biretatos locati sunt, vt canonici ecclesiarum cathedra-

inaforum in

lium, propositi ecclesiarum collegiatarum, et similiter,

Item duo prefecti loci, duo seniores de consulatu, cum'

ciuitatis scriba, per seniorcs autem;eos intelligimus, : qui

vniuersitati iurati sunt,

Item cellarius ducis,

°

De alijs vero personis, egregi)

s et vénerabilibns, de

0

afum in Yalor6

quibus supra non sit expressa mentio, relinquitur facultatis

arbitrio, prout vult personas huiusmodi, et actum determi-

nationis honorari,

r sol,

Item omnes persone

de consilio facultatis, tenentur esse

ynt magistros

in actupromotionis baccalaureorum, et actı finito, decanum

; hactemus 084

ad edes hospitis comitari, Sub pena pr

ijuationis prandij,

In actu vero promotionis magistrorum, idem ‚intelligi

volumus, de omnibus magistris, etiam extra facultatis con-

silium existentibus, ad cuius pene exactionem, decanus sit

astrictus et‘super eo pedellus diligenter vigilabit,

‚ de e‚xpßllßiﬁ

De actu determinationis magistrandorum,

ultatis vOCOTE

Item promotio magistrandorum in aula collegij fieri debet,

n

tetur, TECHI

Quilibet magistrandus , decet habere magistrum sibi pa-

, facultatis '

ratum ad respondendum ‚ cui birretum in ‚valore dimidij flo-

\eand0flllﬁ al

reni, vel tantum pecunie dabit,

Voluit tamen facultas, quod talis magister respandens

Üarl n

vel determinans , vni duntaxat magistro nouello, questionem

assumat, siue determinabit, et non duüobus nec pluribus, sub

A

ena priuationis omnium birretorum vel' pecuniarum, sibi de

%ya 1

k

uinsmodi questionibus cedentium, ita quod talis magister,

penitus nihil leuet, sed totum facultatis fisco

applicetur,

Et decanus ex officij sui debito ‚astrictus sit, talem, Si

‚al1e® te‘ä;nn

e

sibi denuneietur, iuxta precedens conclusum punire,

Qeeau0

pe]‘tﬂä

840

SchulsSefeße.

D möß

ist|

Item magistri, sana consclentia, retinere possunt pecu-

niam receptam a nouellis magistris pro questione, licet eis

ad questionem non respondent,

.

F‚qcültils

tem magister nouellus, librum suum totalem, in partialem

rom0Ws) A

diuidat, et librum primum, in tractatus, ac primum tractatum,

giderans; DU

in capitula, Inde suam moueat questionem, dimittendo men-

far, JnscH'P |

tem librorum partialium, tractatnum et capitulorum singulorum,

dem juratus,

Item decanus per se ipsum magistrandos promouere de-

fasteS, Au

bet, nisi habuerit consensum substituendi alium, iuxta vni-

uersitatis ordinationem,

P

ErSONE atten

fer,

Ad res|

Item decanus actum promotionis faciat, pallio rubro, cum

admitti. petat

capicio clericali, et alias honeste vestitus,

gepfandus V1

De juramento in actu determinature a magistran-

hCC) que seq\

dis vel baccalaureandis prestando,

Primo, (

sitatis, vti_ D

Statuit facultas, quod promouendus, cum iam questionem

Secundo,

guam, pro gradus adeptione, determinauerit, antequam ei

gradus conferatur, ad delationem notarij vel pedelli vniver-

yationes et Ji

Tercio,

sitatis, iuramentum prestet, vt sequitur, Baccalaureandus

itaque iurabit, quod per amplius obediens esse velit rectori

eyhibebit,

huius alme vniuersitatis, atque decano facultatis artium, toti-

Quarto,

que facultati, in licitis et honestis, Secundo quod pro posse

studeat procH

Suo, procurabit bonum huius alme vniuersitatis, atque facul-

pervenite,

tatis artium, ad

emcunque statum ipsum. peruenire contin-

Quinto,

gat, Tercio quo

3ll

istum gradum in nulla alia vniuversitate

quotiens pro

reassumat,

gub pena in (

Magistrandus vero jurabit, quod rectori, cancellario et

Sexto Ju

vicecancellario huius alme vniuersitatis, decentem deferat

sitate deferre

reuerentiam et honorem, Secundo quod pro posse suo pro-

Vario, auf se

curabit bonum huius alme vniuersitatis, et facultatis artium,

hijs secum d

Tercio quod istum gradum licentie, in nulla alia vniuersitate

Eandem pron

resumat, Quarto quod si contingat eum determinare aut re-

mplius

spondere, in materia veritatem fidei tangente, vt de creatione,

alterius yniu

aut mundi eternitate, vel huiusmodi partem fidei tenebit, et

Teorum Nostı

contrarias rationes pro posse dissoluat,

vel haccaları

De expensis, tempore promotionum, per faculta-

0C0, QUOS aı

tem faciendis,

ALE annorun

Cata, Magis|

Habeant examinatores quolibet die pro examine bacca-

Promotionis

laurendorum tres solidos, et totidem de exami

ne magistran-

dorum, secluso examine publico,

Sistrum ve]

de quo aliter per vniuersi-

‘

super hÜS‚

tatem est ordinatum,

ntradicent,

Item magistris, qui tempore disputationis ordinarie sunt

in examine, vide supra in titulo de disputatione magistrorum,

emq

eﬂ%atur @r

Item famulis civitatis, qui magistris nouellis vina, quibus

TE yero d

a consulibus donantur, portant, dari debent quinque solidi,

Cano

Item in prandio magistrorum

uatuor, baccalaureorum

108

vero duo et non plures solidi ad c

ul

inam donentur,

Ai6)

EM

fl

W‘

E

844

O8gunt

21a/bang.

[

1

y

De magistris, baccalaureis et scolaribus aliarum

/

vniuersitatum,

T partilen

IM tfﬂ0tam

Facultas statuit, quod magister vel baccalaureuns alibi

promotus, ad nostram facultatem recipi et ei incorporari de-

ttendo mn

siderans, priusquam ad aliquem actum scolasticum admitta-

l]ﬂillgu]0mm

TOmOuere A

tur, inscriptus sit matricule huius alme vniuersitatis, et ei-

dem iuratus, deinde de gradu suo coram tota facultate, per

1 i yl

testes, aut litteras patentes, vel iuramentum, si conditione

persone attenta, facultati videatur sufficere, doceat sufficien-

O Tht0, am

ter, Ad respondendumque publice in disputatione ordinaria

admitti petat, quo peracto, si denuo petat, et facultati ac-

ceptandus videatur, iurabit in manus decani, coram facultate

Märfefran

hec, que sequuntur capitula,

0

Primo,

uod magister sit vel baccalaureus talis vniuer-

1 Questionem

sitatis, vti _ proposuit,

anteguam 6i

Secundo, quod pro posse suo manutenebit statuta, ordi-

delli miver.

nationes et libertates facultatis, sub penis, in ipsis contentis,

alanreandus

Tercio

yelit rectori

, quod decano et senioribus magistris reverentiam

exhibehit,

'fium, foti-

Quarto, quod bonum et incrementum facultatis artium

| pro posse

studeat procurare, ad quemcunque statum ipsum contingat

dque facıl-

pervenire,

\nive confin-

Quinto,

uod ad vocationem decani facultatis artium,

yninersitate

quotiens pro

ono ipsius facultatis vocatus fuerit, veniat,

ena in cedula vocationis contenta,

ancellario et

sub g

exto jurabit baccalaureus, quod non velit hic in vniuer-

tem deferat

sitate deferre capucium, aut habitum alium, cum pellibus de

vario, aut serico foderatum *“) , neque birretum ,.nisi super

S80 SI0 IU

Itatis artinın,

hijs secum dispensatum extiterit, vel ad prelaturam aliquam,

yninersitate

eundem promoueri contigerit,

jnare aut TE

Amplius statuit facultas, quod magister vel baccalaureus

de creatione,

alterius vniuersitatis, ad regentiam vel consortium baccalau-

reorum nostre facultatis assumptus, duntaxat hos magistros

i tencbit, 6

vel baccalanreos ipsius nostre facultatis precedat ordine et

loco, quos antecedit, in magisterio vel baccalaureatu, medie-

tate annorum sibi defalcata, Et si medietate annorum defal-

T fﬂClll”'

cata, magister vel baccalaureus nostre facultatis in anno

promotionis secum concurrerit, eciamn locum ante talem ma-

anine D000

e mf

stidl“

gistrum vel baccalaureum alterius vniuversitatis habebit, nisi

/

T

super hijs, concordi singulorum voto concurrente, et nullo

pßl' ol

contradicente, specialiter fuerit dispensatus,

Item, quod magister alterius vniuersitatis hic assumptus

dinarle

teneatur persoluere fisco facultatis vnum florenum, baccalau-

M

git!

' ‚0r'um.’

1DUS

reus vero dimidium, pro intitulatura autem baccalaureus de-

104

\

i

cano duos, magister vero quatuor solidos . dabit, Denique

j

T $0'

(a

Jaureorul

446) = gefüttert.

ul

842

Schul:SefehHe.

dolo e Frgl

nullus’haccalaureus membrum facultatis artium esse ecensea-

tur, nisi matriculae facultatis rite inscriptus et iuratus fuerit,

iniuntggtuf‚

neque lectiones, exereitia, aut alij actus scolastici, ad ali-

cathe

dram €

uem 'gradum in facultate artium sibi profieiant, aut quomo-

.

w

t offic

d

olibet computentur, nisi mado pronotato f

\

sp;f‘

31‘1'68‘3|

rite fuerit incorporatus,

vacultati artium

Item baccalaureus veni

Jusuper

ens ab alia vniuersitate,l '‚eciam ' 'si

ordine quen

ad facultatem artium hic non sit. receptus, ‘ propter obstans

migsa, AUf V

iuramentum forsan in alia vniuersitate prestitum, nihilominus

Item pe

complere censetur, sine tamen dispensatione non promoueatur,

Jiter et famu

Item ‘scolares de alijs vniuersitatibus venientes, examine

dieatur, VE 0

nondum finito, ad ipsum, si facultati visum fuerit oportunum,

admitti possunt, nullo saltem impedimento alio obstante,

de regenti8

istrorum, _&

a principio Y

Delitteristestimonialibus;et earum sigillatione,

decanum. ipSu

Si quis Jlitterale testimonium, de audifis in papiro distri-

nitatibus ad

buendum, decano pro stipendio suo quatuor solidos, si autem

in pergameno habere cupiat, duplum horum solvat,

Talis etiam vnum solidum solvat pro decano, et Suis con-

Famulus

siliarijs ‚distribuendum,

‚ Jtem nulle littere testimoniales sigillentur, nisi omnes

tati. presentat

magistri de consilio facultatis in hoc conseuserint,

yari golita, In

De officio pedelli facultatis artium, et ejus jura-

mento,

;

Statuit f

Pedelli officium statuit fore facultas, vt decano pro tem

angaria tenea

ore obediat, ipsumque quottidie in domo sua, ad minus Se-

vero tres den

mel visitet, Ad mandatum ipsius, magistros diligenter'con-

non admittatı

uocet, Scolas purget, intimationes facultatis artium conscribat,

Vacantias et festa collegij intimet, In disputatione ordinaria,

a principio propositionis questionum in finem vsque permaneat,

er

Item not;

Jn actibus publicis, magistros debito ordine locet, et alia

Mouendorum,

decanum'aut facultatem sibi injuncta faciat, Preterea pedellus

ab hoc opido, per vnum diem aut noctem, sine speciali licentia

Item bin

tem rec

et expressa'se non absentet, Atque in disputatione ordinaria

DPO Quibus, ı

cuiuscunque magistri vel baccalaurei)j

residentis, velsaltem

arl debet ,

eadem die, sequentem magistrum ve

[

baccalaureum, quem

ordo disputandi tetigerit, vt proxime disputare debeat, auiset,

tem no

Omnia alia f

Et si talis, quem ordo disputandi tetigerit, presens non'esset,

äufem ylra

vel disputare quacunque occasione recusaret, extunc, statim

super eo pedellus decanum auisare curet,

Abet preci,

Item quod vota, aut alia consilij facultatis secreta, eciam*®

Dicautio

quecunque in cedulis conuocatioiium contenta, aut alias 'ca-

sualiter audita, sine speciali mandato, non reuelet, A prin-

U8 yir

cipio eciam' cuiuslibet' decanatus petat, si velit, a facultate

in officio suo _ continuari, denique iurabit coram tota facultate,

Hog fa

in manus decani, quod officium suum fideliter, et absque

Suls Citen

/

AnhHang.

843

$ SEn

dolo et fraude, exequi velit; prout sibi a decano et facultate

A0 fyr,

0 aal

iniungitur,

Item pedellus suis expensis, temporibus promotionum,

ä0f Quomo,

{

ffl arting

|

cathedram et aulam ‘ornare ‚et disponere debet, prout ad eius

spectat officium;‘ alioquin decanus, pecuniam pedello ceden-

dam, arrestare habet,

E cln g

er Obstang

Insuper pedellus magistros in prandijs locare debet,. eo

ordine, quem illi alias habent, et illum

, preter decani com-

Mibilominus

missa, aut vicem gerentis, non mutare,

TOmOnEAfıf,

Item pedello pro sui officij continuatione petenti, simi-

Ü, Cramine

liter et famulo suo, per expressum in modum- auisationis

tOportunum,

dicatur, vt debitam reuerentiam decano, et omnibus magistris

Obstante,

de regentia exhibeant, sessionibus seu disputationibus ma-

gistrorum, a propositione questionum ‚- baccalaureorum vero,

zillatione,

a principio vsque in finem intendere fideliter studeant, Item

decanum ipsum omnibus diebus festiuis, presertim in soleni-

apiro distel

08, 81 aufem

nitatibus ad ecclesiam conducere curet,

al

ef SwiS COn

De famulo pedelli,

Famulus pedelli, antequam ad officium-acceptetur, facul-

nist OmMneS

tati presentatus, iuramenti capitula, per pedellum ipsum.iu-

b

rari solita, iurare tencatur,

eJu8 JUr-

De salario pedelli,

Statuit facultas, quod quilibet baccalaureus- in qualibet

an0 DrO (EM

angaria teneatur pedello persoluere quatuor denarios,

colaris

d minus e

vero tres denarios vsuales, alioquin ad promotionem-aliquam

Kgente COl

non admittatur,

m conserbat

De officio notarij,

e ordinatid,

16 em\9.“ea Y

Item notarius scribere habet duodecim intimationes pro-

(

4, efalin

}

mouendorum, pro vtroque gradu,

erea pede

J6

ltem binas carthas pro taxa pauperum,

agialı HeeDfik

Item recessus duarum rationum per decanum fiendarum,

0n6 0

dinarld

pro quibus, singulis mutationibus, seu tempore rationum, ei

s e

] salten

dari debet vnus florenus,

Jreum)

ltem notarius intimationes in peractione exequiarum, et

eheat, S0

i

omnia alia facultatem concernentia, scribere debet, si quid

G

ch

aufem vitra premissa scripserit, de eo singulara competens

115 00

xtunG

sa

habet precium, sine tamen dolo; et fraude,

De cautione et solutione pecuniarum procuratori-

eol®)

A

Jias (

bus vtriusque vie a facultate artium mutuo

iM

dandarum,

ICJE In um[e

Item facultas artium, vt pia mater, rdspicere volens

acult®

lEv

suis -circa mensam bursalem, mutuo dedit procuratoribus

ol8

ag SOl

844

Schul:Gefeße.

cuiusque vie, ducentos aureos, vt latius in futurum bursales

reficiantur, legibus tamen, pactis, et condictionibus infra

scriptis,

Primo, quod propter istos quadringentos, cogantur pro-

curatores bursarum, singula esculenta, pro mensa bursali,

exceptis solis panibus, comparare, pro_pecunia prompta, non

differendo solutionem vlitra octauam,

Secundo quod cum requisitus fuerit procurator, extune

infra dimidij anni spacium, cogatur satisfacere facultati in

prompta pecunia,

Item si contingeret, procuratorem cedere officio vel

sponte vel alias, extunc a die, qua cessit in omnibus et sin-

8309

y6gah9

M

gulis quindenis sequentibus, soluat decano facultatis artium

yfadeMI

ig B

semper viginti florenos, succedenti procuratori subministran-

445 509 5

dos, pro victualibus in prompta pecunia emendis, et cum hoc,

ytademifde ©

647 f Prom

si vltra summam viginti florenorum, infra quindenam a suis

754, 752 7

debitoribus leuaret, tunc medietatem illius pecunie leuate,

ratione procurationis, restituat decano infra octauam, donec

ftwar der Unib

Amtmann der }

satisfecerit facultati, si non facit aliam cautionem legalem

Ymts Entfegl

per iuramentum, dolo et fraude seclusis,

Amtöfleldunge

Item quilibet proeurator, antequum obolum leuet, super

Ynatomie, Borl

istis ducentis florenis, prius faciat sufficientem cautionem,

darauf © 4

iuxta beneplacitum omnium superintendentium vtriusque vie,

tomil9es S

et cum hoc, postquam officio sponte, vel alias cesserit, eo

Ypothefen In $

ipso, omnia nomina debitorum bursalium, sint ipsi facultati

Yediy der Unid

Yrtifen Fafu

inpignorata, pro huiusmodi debito ducentorum florenorum,

Yusländer, 2

636. 779. f

Moderatio statntj Incipientis, Item si contin-

Yuöfuß der \

geret procuratorem,

Circa pecuniam quadringentorum florenorum restituen-

Bactalaureat

dorum per procuratores bursarnım facta est medificatio seu

Beauffihtign

140 184.

adiectio talis per totam facultatem, in presentia Superinten-

dentum, vtriusque vie,

fı aud) dife

Primo quod Quilibet procurator post finem officij 8ui

Befoldungs:

574 657

faciat bonam diligentiam, quoad nomina debitorum inbursan-

Befätigung,

dorum, quousque obnoxius est facultati bona fide,

103, 423,

Secundo quod viginti florenos de quindena in quindenam

Beyollmäct:

soluendos restituat decano bona fide loco Juramenti, Si toti-

Somumifär,

dem leuauerit, Aut si minus viginti florenis leuauerit infra

Bibliothet

quindenam, eosdem consimiliter restituat pena ac obligatione

der Öhutto

priori,

WOliothet

i

Tercio si vltra viginti florenos infra quindenam a debi-

Itan

bhotl)efar

toribus leuauerit, medietatem huius similiter decano resti-

Ücher

tuat bona fide Loco Juramenti, Nisi de consensu super Inten-

u

Uder

ÜAtrtare G

dentum vtriusque vie Illud vltra medietatem destinaretur in

Ar

N)en[d‚„

alium vsum, pro bono burse.

Zn

UG irn

Uln 6

2

16

16

' ba

Sılog

(Onibug

Iala

OBantur

D0

6084 ur

Sal

e

TOMIDta, o

MOr ertane

RNegißler.

ACHItati In

° officioyel

bus et gin.

fatis artium

Abgangs:-Zeugniffe f. Sittenzeugniffe,

’

AUFademifhe Bürger S, 15 194 213

238. 240. 246. 262. 337. 393

Subminfstran.

4453+ 509. 542, 578. 621. 714, 729.

f cum hoc,

lenam a suig

Akademifhe Würden und Grade, ihre Annahme vom Auslande S. 511.

617 +f. Promotionen. — Verpflichtung zur Annahme foldjer S, 335. 513, 677.

SuniE Jenate,

751. 752. 775. _ 809.

na donec

YEtuar der Univ, S, 756. 769 f audh Sekretäre

e Jeoalem

AUmtmann der Univ. S, 755. 765 797. f. Iuftitiar.

Amts:ESntfegungen der akad. Lehrer S, 634

Amtskleidungen der akad. Lehrer S. 547. 809-

E, SUper

Anatomie, VBorlefungen darüber S. 90. 134, 159 404. Lieferung v. Cadavern

Cautionem,

darauf S. 448- 449 507. 540, 524. 531. 537 639, 739, 757. * Ynaz

LnSqUE ViE,

tomifches Iheater S. 546,

cesserit, 60

AUpotheken in Tübingen S. 90, 405. 1614. 268 336+ 427. 444,

psi facultati

Archiv der Univerfität S, 494.

UrENOTWN,

Urtiffen: Fakultät f. philof. Fak

Ausländer, Bedingungen ihrer ANufnahme auf die Univerfität S, 531, 536-

636. 779. f. Infeription.

i contil"

Ausfhuß der Studirenden S. 647, 705

g restitnell

Baccalaureat f Promotion,

Beauffidhtigung und Leitung der Studirenden S. 31. 69. 138 139

ificatio SEU

440. 184. 182. 190. 281. 355. 391. 437. 452. 491. 625. 695. 698

, Superintet

f. aud) difeipk. Borfchriften, Difciplinar-Commifjion,

Befoldungs: VerhHältniffe der Univ,:Lehrer S. 42. 49. 51, 57. 100. 416-

574 657. 7410. 742. f audy Normal:Ctat,

n ol 0U

il il]blll'ß£“'

Beftätigung, Eaiferlidhe, der Univ.:Privil. S, 45, fürftlihe derfelben S, 45.

1

4103 123. 408.,170. 194. 197. 199,

ndena@

Vevollmächtigter, Fönigliher bei der Univ, S. 635. 721. 779 f° audy

In qlll

Commiffär, Canzler, Curator.

enti,

Sih

Bibliothek der Univ. S. 140 388. 400. 432 496- 546. 572, Gebrauch

nauent }

ffa

der Stuttgardter Staats:z und Kön. Privat-Bibliothek S. 572. 701-

ean

Bibliothek:Commiffion S. 669. 764,

C0

Mibliothekar S. 349,

BotanifhHer BGarten S, 507, 546. 573

enall $

debi

yest

VBucdhdrucker auf der Univ, S 241, 393, 444.

decand

Inte

Büchertare S. 392. 444

Buridhenfhaft f VBerbindungen,

‚nar6t

ar

Burfdh hHeraus, Verbot des RNufs S. 638.

Burfen S, 29 43 53. 5h4- 68 70. 96. 107, 109, 410. 115 439. 150-

165. 4178. 249. 356‚ 564« 389 401 407, 428 430 819

846

Negwer.

495

9

(Samerahﬁenf ftaatswirthfh. Fak.

687

Canzler. der Univ. fein Amt und feine Verhältniffe überhaupt &. 60 %e 102,

105 6

411. 131. 145 146.

ttc!°‘

149- 209. 210. 220. 276, 377 379 398. 400s

Duelle

445.429. 542. 544 563 576. 626« 633° 635. 643,

724. 723 740.

(

754 767.

Carcer S. 79 4137.

Cenfur, der auf der Univ

erfheinenden Schriften- S. 241; 281, 282, 388.

molumend

385. 425. 426. 444. 698,

ybredt D

Chemifdhes Laboratorium Sı 546. 578.

(_grn?ﬂﬂ”“.}

Chemie, Anftellung eines Lehrers dafür S, 575s

g 124

Chirurgen, deren Bildung S, 134 161« 1, aucdh mebw. Fakultät.

675 72

Civilbaukunft, Vorlefungen darüber. Sı 798

CErescitien

Clinifum S, 507. 508. 527. 529. 546.551. 573, 576. 583. 681.

Collationen. S: 43. 50. 59. 273. 275. 299.

fu„dt?“r

GCollegien f Vorlefungen, Lektionen, Burfen,

V

994 610

Collegiengelder f Honorare,

afultätö:G

Commiffär, des Königs bei der Univ. außerorda S 703, ordentl. S. 635:

f, Canzler,. Bevollmächtigter,

Safulth tätefil

Compendien, SGebrauch folcher bei Vorlefungen S, 493

afultäte: 9

714 750

Confirmationen der Uhive Privilegien f. Beftätigung.

SachtühuNgE

Confilien der jurid, Fak. f jurid. Fakult.

BifEm6 fı SOM

Consilium abeundi f. difcipl, Strafen,

Confcription f Militärpflicht,

Gerien der W

Contubernium f. Burfen

402 416

Convikte Kathı S. 594. 685. 707. 709,

SondE der W

Creditiren der Studirenden f. Schuldenwefen.

444, 165

Curator der Univ, S. 541. f audy Bevolmächtiger, Commiffär,

578 579

Curmonate der Lehrer f Urlaubh.

Forfkwirth d

yranzöfifde

Dekane der Fakultäten S, 21.,23. 63. 69. 228, 274 276. 2831, 292.

Yreiheiten d

300. 312. 313. 321.

826. 333. 421. 526. 532. 542. 578, 722. 756.

366. 870

Gerichtöhn

Deputati des Senats S, 422. f. Fonds der Univ.

Deutfhe Spradhe und Litteratur, Srrihtung emeä Lehrftuhls dafür

S, 545. 612.

Brheimer N

Deklamationen S, 117, 118. 122, 429. 136. 352 587o

Stantöra

Depofition f. Infeription.

Gemüth

Dienfti:Antritt akad, Lehrer, was dabei 3‚u thun S, 110. 236. 378 581,

Öerigtibar

418. 493, 637. 765. 808. 809

Uuölbun

Dies academicus f. Ferien,

U, 22

Dirnen, unzüchtige follen auf der Univ. nicht geduldet werden S. 440 457,

679,679

691-

Umgang mit folden S, 33. 75. 405

40. 457. 536«

@ommua

Difciplinarifhe Vorfchriften und Stiafen gegen die Studirenden S, 30.

Gelgäftzs

32. 33—35. 64. 72. 73. 77. 78. 79. 92, 98. 1410. 126. 137, 138. 173

@f d]((ö el

176. 184, 188, 192 254. 277 366 573, 391. 392. 405. 438, 455.

Öottesdien

464 462. 469 482. 483. 544; 519 523. 531. 535. 594 613. 684.

Dicenden

639. 666. 681. 688. 691. 706. 749. 778. 799. 800. 802.

Difeiplinar-Behörden S, 519. 637. 721, 755. 797. f. Rektor, Difciplinar:

$and d)nﬂ

Commiffion, Polizei,

arbf;;„

Difciplinar: Commiffion f; S, 531,. 536. 542. 543. 577. 642 680.

691, 704. 708. 723, 725. 755. 756. 776. 793. 795. 799. 805.

Önilet fg

Ohtare i

Difputationen S, 43. 50. 64. 88; 100. 404 41406- 407 4147. 118 122.

380 384

429.' 450. 436. 236.. 273. 274. 280, 285.,295.

302. 315. 322. 328

Öl 663,

329. 338 340. 374. 552. 357. 381, 385. 387. 398, 426. 428- 452

°WEG iM

f 6, 6

Negißer.

847

Angehender Lehrer S. 378, 581.

6 I {

493. 498. 559. 562. 643 690. 821

vg 39

493- 637 808. 809 f aud) ®ienﬁanttitp

S

Doktorat f“ Promotion.

7 Yı M

®ue[le ©. 570. 87lo 874' MI»0- 457& 46‘0 468' 555. 5691 7060 754. 805.

j

f. auch difeipl. Vorfchriften,

3, 280

Emolumente, Bezug foldjer S, 612, 742.

SErbrecht der Univ, S. 83. 4192 444 499,

Ernennung und Wahl von Lehrern S. 54, 92, 104 409. 444. 147.

f

422. 124. 145. 4147. 231, 364. 378, 416. 417, 424 509, 577, 674-

675. 722. 739,

. 68l

Erercitien: Meißfter S. 453. f. audy Fechtübungen, Zurnen,

Fakultäten, ihre Verf. im Allg, ihr VBerhältniß zu einander S©. 21. 63 79

224 610. 722. 740« 755 f. aud) philofophifche Fak,

f 6 668

Fakultäts:CSmolumente

. 528

Fakultätsfiftus S, 22. 63. 157, 293 344 349 424..

Fakultäts: Prüfungen S. 534 580 646. 620. 6214. 643 658, 064 694

714. 751. 772. 791 803

|

Fehtübungen der Studirenden S. 453. 554. 569, 634

SifEus f. Fonds, Fakultäts-Fifkus,

Ferien der Univ. S, 64, 2860 294 302 -S49. 322. 328 338. 362. 382.

402, 4416. 452. 494, 492 629. 689. 744. f. aud) Vorlefungen.

Fonds der Univerfität und deffen Verwaltung S, 22, 43. 44. 53. 54. 63

411. 465. 169. 247. 388. 406. 413. 423. 434. 490 537. 544- 564

578. 579. 613 698. 713. 715. 723. 728. 759.

Forfwirthfhaft, Anftellung eines Lehrers dafür S, 508,

Franzöfiflde Spradye, Anftellung eines Lehrers dafür S. 547.

Freiheiten der Univerfität S. 14.f. 120. 142. 170. 193. 204 fi 363. 364

6, 281 20

366. 570. 410. 502. 509. 512. 5417. 525. 578 623 671. 714.f° f+ aud)

Serichtobarkeit,

b daflt

SGeheimer Nath, Stellung‘ der Univ. zu demf. S. 574. 577. 592. fı audh

Staatsrath.

GemüthHskranke, Errihtung einer Anftalt für folde auf der Univ. S, 579.

Berichtsbarkeit und Gerichtsftand der Univerfität und ihrer Ungehörigen,

56 878 58ı

Ausübung der erfteren S, 45.47, 33. 67 78 403, 126 486. 204. 207,.

:

211. 229. 272. 414, 415. 449 440 509, 577, 578. 586, 628 674:

679. 679. 684, 692 706. 707, 727. 744« 756. 784« 799 1.aud) Freiheiten,

60

Commiffair,

:

Sefchäfts:DOrdinung des akad. Senatsg und der Fakult. S. 723. 758

:enhen 60

SelhihHte, Errihtung eines Lehrftuhlg dafür S. 545.

an 0

Sottesdienft, Befuchh deffelben von Seiten der Lehrer S, 405 der Stus

g 08

direnden S. 72. 438.

d 6l düße

g

Inl

Handfchrift, gute empfohlen S. 662

Hazardfpiele, verboten S, 441. 482.' 734.

Homiletifhe Uebungen der Theol. Stud. S. 154, 280 384 402

. 6

680

Honorare für die Borlefungen, ihre Iarirung und Sinziehung betr. S. 43,

| ßÜ.’)!

880. 384. 386‚ 398, 425,

: 426.:427» 428 453, 480- 505 520. 558

D

643. 663. 802.

„

7 418

D

Hofpites, im evang. theol. Seminar S. 3836. 432 745. 746. auf der Univers

5

Wa

fität S, 617, 645, 659, 687. f aud) Studienfreiheit.

68

I

i

848

RNcgißer.

ihter

gatu97

f

Ga

md

Hundehalten der Studirenden S, 665. 744-

f

9iorßmgar ;@„'bmi

2

155 f

15

SImmatrikulation f Infeription,

40 554e

16

Snaugural:NReden S. 637. 765. 808. f au Dienfiantritt.

gr MD

SInjurien der Studirenden — ihre Beftrafung — S, 32. 53. 35. 73. 76, 439

gotar d

456. 462. f, aud) difeipl. BVorlcdhriften.

SInfeription der Studirenden und Bedingungen derfelben S. 34. 69. 70. 71.

237. 278. 301. 521. 327. 334. 339 348 414. 436 450 491, 635.

Hberal

ﬂ{(h[ au

6

0

0

640 646. 686- 742. 7714. 779, 786. 795. f auch Vorprüfungen,

midtüfet

SIuridifhe Fakultät, Berfaffung und Lehrordnung S, 89. 100. 105. 1429,

0

orgatorium 5

456. 265, 292. 300. 385. 395. 403- 425. 451, 495. 540. 544» 5650

ffiglert

fiudiren

Ordeng: GefeNl

576. 581. 620. 673-

ESrtheilung v. Confilien und Informativ:Gutachten

Ordination, 0M

durch diefelbe S. 312. 386. 426 4950 644. f. auch Normal: Stat und

Normalftand, Borlefungen, Fakultäten,

5; anijationen

SKJuridifhes Studium, Srinnerungen gegen den Andrang zu demfelben

398, 409, 541

@' 500

Sufßitiar S. 541, 574. f. aucb/ YUmtmann,

Äbagogium auf

yidagogifde o

Kameral: Berwaltıurng der Univ. S, 578. 579. f audy Kaffier, Syndicus.

51‘a\'toralw))tebin

Kaffier der Univ. S. 728. f. Kameral:-Verwaltung, Syndicus.

Yatronatredhte

Katecdhetifhe Nebungen der Iheol. Stud. S. 402. 746-

Kirhengut, fubfid. Verpflihtung deffelben für Univ.:Zwecde S, 494. 578, 614

Yedell G, 59 52

D]

®

Yannalismus,

Yenfionivung der

d

£(eibt?£tg der Studivenden S, 30, 310 76 93 138 483 255. 392 458

Yhilofophifde S

631-

413, 464, SM4

den Übrigen $

Landsmannfchaften f Verbindungen.

423, 424 848

Lateinifde Trivialfhule auf der Univerfität S. 97.

Yhilofophifge Q

Lateinifhe Lehrer Bildung derfelben auf der Univ. S, 530, 539 612.

Yıhnfikalifdhes

Lazareth der Univ. S. 432. 494. 748.

Yolizey auf der |

Lectiones publicae (im ®Gegenfaß zu privatae:Collegien) S, 98. 128.

706 725, 758

135 346. 378, 380. 384. 385. 386, 428. 490. 528. 554, 743

dife. Borfchrift,

Leidhenreden bei Todesfällen v. Lehrern S, 82. 550. 428 814.

Yraktifde Theo

Litterarifher Neifefonds S, 715.

Lizentiatur fn Promotion,

Yreife, alademifd

Locus im theol, Seminar S, 495.

tivatdnzenten

744, 775 70

Yrivilegien der

Magiftrirven f Promotion,

Dtofelfoven, qu

MNedicinifhHe Fakultät, Verfafung und Lehrordnung S, 90. 101. 105,

430. 459. 267. 320. 525. 387. 404, 426. 452. 496. 497. 544 545,

Tomotionen (

Meffe der Univ, S. 40. Seelenmeffen für die auf die AÜnatomie Gelieferten

50. 7 405,

S, 323

815. 80 5

497 554 5

Militärfreiheit und Pfliht der Studirenden S. 526. 563 630 646, fı

Delfungen g

aud) Studienfreiheit,

Minifterium des geiftl. Depart. des Kirden: und Schulwefens, Verh. deflo

zur Univ. S. 500.541. 574. 577. 592. 633. 721. fxi aud) Vifitation,

Rag der Univerf

Mufiklehrer auf der Univ. S, 117, 136 353 574.

Münzkabinet

° 51‘60

/

X

Ofultäten, y

©R Öffentligh

onaugu„

[3

ätéd)tfd)w&rmen gegen daffelbe S, 34. 74. 4126, 139 254. 373. 391 405.

ONO lifen

439. 456. 483 773,

e9‘€k‘un

Naturalien:CSabinet S. 546, 572. 614

f

EDAffe f

Xelt

ür |

d b?r unl

WE

Tf

%

Negißfer.

849

Naturgefhichte, Errichtung eines Lehrftuhls dafür S, 497. 575,

Normal: Stand und Ctat der Univ. rücfihtlidH der Lehrer und

Önr

der Geldmittel S. 9. 43. 42. 49 57. 85. 101. 104. 428. 158,

155 f. 158. 224, 280. 309. 333. 346. 424 f. 451. 492. 497, 508, 517-

5385 73 16, 0,

540. 554. 576. 582, 612. 620. 742. 799. 8141.

MG 84609

9togar der Univ. S, 39. 80. 239. f. aud) Sekretair, Yktuar.

360 450

07

0

Botyer

Aun

DOberaufficht auf die Univerfität f. BVifitation, Minifterium, Canzler, Bevolb

7 89 100, 405 Q,

mächtigter, Commiffair.

« 495 500 544 568,

DObfervatorium S, 546.

Offiziere, fiudirende, ihre Rechts:Verhältniffe S, 582.

) 3niormatiu:@utacb‚tm

Drdens:Gefellfhaften fı Verbindungen.

OU6 Normal:Gtat. und

Drdination, von ev, Geiftl, durch die theol. Fakultät S, 282. 290. 292.

Ybrang u amln

Drganifationen der Univ. S. 2. 20. 41. 49. 95 102, 127. 143, 216,

5398. 409. 541. 577. 581° 720. 753

Yädagogium auf der Univ. S, 97. 107. 414. 431. 4142. 269, 350,

au Kaffier, Cynbiedöe

YPädagogifhHe Vorlefungen auf der Univ. S, 539

OMÖICG

Yaftoral:Medicin, VBorlefungen darüber S. 612.

6

VPatronatrechte der Univ. S. 2 f. 42. 47, 419 544, 625

Pedell S, 39. 52. 80. 81. 239 299. 310. 447. 728

ede @, 404 578, 60l

Pennalismus, Verfügungen dagegen S. 32. 367.

483 255 500 4580

VPenfionirung der Untww.:Lehrer S, 633. 657. 7410 720.

Pdilofophifhe Fakultät, Verfaffung und Lehrordnung S. 94. 98. 407.

113, 161. 344. 387. 3888. 599. 401. 427. 452. 497. 812- Stellung zu

den Übrigen Fakultäten S. 22. 23. 65. 104 114. 117, 419. 124. 4122,

123, 124, 348. 419. — f. aud) Fakultäten, Vorlefungen, Normalftand.

Philofophifhe Vorfiudien, Nothwendigkeit foldher f. Studienordnung,

;„'550‚ 539 61

YPhHyfikalifhes Kabinet S. 546.

Polizey auf der Univ., wer hHat fie auszuüben und wie? S. 687. 691. 703

Solyien) @. 980 128

706 725. 753. 756- f. aud) Rektor, Iuftitiar, Uımtmann, difc. Commiffton,

98 554 745

difc. BVorfchriften, Serichtsbarkeit.

PraktifhHe Zheol., Borlefungen darüber S, 557,

498 81l

Yreife, akademifhe S. 524. 545. 552. 570 593. 671. 677.

Privatdozenten, Stellung, RNechte u. f. w. S, 576. 581 620. 670 673.

711. 775. 794. 809.

t

Privilegien der Univ. — f. Freiheiten.

Vrofefforen, außerordentlihe S, 452, 280 449. 576. 620. 7144. 742.

Promotionen (Graduationen), derfelben Koften, Prüfungen dabei S. 28. 44.

p 690

401 105

h O

505

50. 72. 105, 118. 122. 134. 135. 258. 277, 287. 294, 295. 302. 303

515. 523. 324. 329. 330. 340. 352. 356. 381. 392. 398, 428. 4504

] älnatémie eliefesten

497, 534. 559. 663. 887 f.

6, 563 630° 66

Prüfungen f Vorprüfungen, 8afu[täts;orüfgngen, Staatsprüfungen.

w

ereng } %“b

f

KRang der Univerfitäte-Ungehörigen untereinander S, 79. 80. 493. 640. f au

gu

Fakultäten, philof. Fakultät.

f

au Diitel

Reden, öffentlidhe auf der Univ. S. 82. 290, 302. 336, 350- 425. — f, auch

