superioribus, duodecim, pro unaquaque plagula, si Praeses Disser-

m Parentalem in A

tationem confecerit, tres; si Respondens, unus florenus, pro revi-

m d haeredes EXpE-

sione, evogantor.

Pro diplomate Doctora

li extranei et nostri UNUSquUISqUE Sexa-

imes. Stipendiorum,

ginta florenos solvunto Professoribus Facultatis, cui quisque addie-

anl lorumque, %9

tus fuerit, ita tamen, ut Cancellario Quatuor floreni, et Secretario

aml e BibloE-

quoque consuetum exinde praestetur honorarium *®),

tam- salariorum }

Praeterea Pedello tres floreni solvuntor.

g psis JEOHI

Pro Programmate a Decano. conficiendo Doctorandus

qqisque

tres florenos solvito.

agisterii af-

omnibus Facultatibus

In Facultate Philosophica , quum Candidatorum M:

ö

fuerit numerus, unusquisque Philosophiae Professor

rdinarius,

Disputationem inauguralem succinctam, et per articulos totius pensi

sui euntem, eamque impressam, exhibeto, in qua omnes Candidati

uno actu, unus post alterum:'opponentibus Repetentibus, vel Ma-

IS&8|„

gistris doctioribus, respondento. Praesidi unusquisque Candidato-

Facallt

has S0“

(

Magl$tﬂ

rum duos florenos solvito, si peculiarem Disputationem solus ipse

00

quoque: defendere voluerit, pro Praesidio, Ducatum pendito.

v

282), Wgl.. Refer. v.2/7. Mai 4811-

283) Vgl, Refer, v. 2/7, Mai 1811,

Hi

/

g

430 (51—53)

Schul:Gefeße.

x

gdlmm

51r3t0

Sequatur, Cancellario indulgente et praesente, rigorosum ex-

t10“es’

amen.

arı

Locantor Candidati a Professoribus

Iud\Lll] M

pn

$

M

Facultatis pro conscientia,

omnibus largitionibus posthabitis, nullo alio, quam dignitatis res-

den

—

5upela“e

pectu habito, vi juramenti Senatorii.

Denique Magistri Philosophiae publice in senaculo ereantor a

Z

ﬂp€l'h Y

$ ] i facall

Decano vel Promotore, venia prius a Cancellario data, post habi-

b

hu ve

isal07

tam de utili argumento orationem, id quod' per programma tabu-

ti0l

dla

Jae publicae affıxum pro more intimator.

Dator et uniculque no-

fon

al

1006

OEn

viter creato Magistro, postquam tredecim florenos et

quinquaginta

lıfus

il exl

Crucigeros fisco Facultatis solver

it, diploma Magisteriale sigillo Fa-

®\‚ df

cultatis munitum, pro quo pariter, ut et pro conyivio,

100

et Dispu-

ya DO

ama

tationum inauguralium, et Programmatis sumtibus,

unusquisque

Senatus CU

e eI0

Neo-Magister sex florenos Facultati pendito‘,

ex quibus. Promotori

yendentum OT

pro creatione quatuor, totidem Cancellario pro venia, et Secreta-

Insenibito, 6 '

rio tres floreni, nec non Pedello consuetum honorarium, dantor.

Baccalaurei Philosophiae sine diplomate creantor, renunciantor

dis, Mque, M0

nes S0$ quat|anm

tamen post programma affıxum , publice. In fiscum ab unoquoque

at Decams, SI6 *

post solutum inscriptionis, quinquaginta crucigerorum, pretium sol-

Non elieitor

vuntor, quinque floreni, et quindecim crucigeri,

Secretario qua-

eCaMAM

sl de!eo

draginta crucigeri solyuntor: Pedello. quindecim.

Reli

jnis €a TEpEML DU

b

uae omnes impensae, ut et Juramenta in actibus publicis

Non veoiptund

Doctoralibus, et Magisterialibus\, praestari solita, cessanto.

m

i

'

{ f\\“!‘ 'A“\r"‘f\f

Da

Ba

Superaltendeg

Cap. XIL.

yıbus et 06C0nOM

DE CONTUBERNIO ACADEMICO, STIPENDIIS , ET EORUM

dimgunto, 605 SI

ADMINISTRATIONE.

tatem et honestat

nento, delinquent

Cum plura sint Stipendia ad alendos Studiosos in‘ hac Univer-

plane impatientes

sitate pie fundata Rector, Cancellarius , et Senatus omnem curam ge-

neglieunt, Stipen

rito, ut et conserventur, et probe administrentur.

Alumni ad St

Praecipuum est Contubernium ?8), cui Rector e Facultate

Philosophica praeesto.

DE An DermiSSlc

ant s ad pago

Inspectores sunto Cancellarius, Decanus Ecblesiae, et singuli

Facultatis Philosophicae Professores.

pore Zyberun, e

Lado uv

Rector studiis et moribus omnium in Contubernio ‚degentium -

Conriria el

invigilato, reditus- Contubernii dextre administrato, et, ut Contu-

6 in Stipendi

bernium .‚aestivo circa nonam, hyberno tempore circa septimam,

N

itrto Administe

occludatur, curato.

Alumni Fleckiani in Contubernio_habitanto „ et aluntor.

— All, s

"lorlo eam- m

dito.

Rector rationes Contubernii quotannjs Superintendentibus red-

Shiritioag ge m

A alrora

Stipendium _ Martinianum et ‚Ficklerianum cum. incorporatis,

tres Superattendentes ex t1:ibus superioribus Facultatibus‘ regunto,

M ‘meuhrationes

Tetione

284) Bal. Stat. v

18. Febr. 1601. Cap. XX.

—d

1744. 48, %. 13. Dez. 1751. 5,

Bif. Rei. 0, 2 3“_“

Y

Neue Unfo.:Statuten von 1752, (53—57) 431

Ante

' M &.

administrato. vero in futurum Philosophus, nisi praesentes perso-

narum rationes, et utilitas Stipendiorum aliter suadeant, de quo

P Ü\pqmem

M,

(uam

d

judicium penes Senatum et Commissarios Serenissimi esto.

V

Mag

8

Idem de Stipendio Hochmanniano, et Glockiano, dietum esto.

Superattendentes et Administratores Stipendiorum occultis, vel

Senaculo Ortintor x

d

apertis, votis a Senatu constituuntor, nisi privum constituendi jus

40 Dos ,

huic vel illi facultati competat.

l Pr

O57a ma fa

Administrator quivis Registraturam , schemata genealogica „ ra-

tiones redditas, maxime vero fündationum tabulas, libellos itidem,

LE u11igufq„e N

N0$ et

A

QuNquaginta

quibus fundationes, obligationes debitorum, et annui census et re-

‚ister

ditus, qui exigendi sunt, comprehenduntur, die Gült:Stäte und

ale Sieillo Fa

COnWINO, t Dis d

‚Haild-Bücher, denique et Stipendiorum protocolla, probe asser-

M

vato, pecuniam residuam cum consensu Superattendentum vel totius

M0 nnlgn

&X mbag Promotant

Senatus caute elocato, causas ad Stipendium pertinentes ad Super-

attendentum: Collegium referto, nomina Alumnorum peculiari albo

M Yenla, et Sooreta

- AOnOrarinm, dantor,

inscribito, et vel maxime quoque in ceusibus et reditibus colligen-

7eantor, renunclantor

dis, lisque, qui restant, exigendis apprime sollicitus esto ,, et ratio-

nn

scum ab Unn([ugq„e

nes suas quotannis vel Superattendentibus, vel Rectori , Cancellario

et Decanis, sine mora: reddito.

£rOrum, prekium sol-

örl Secretario Qn

Non eligitor Administrator, nisi, qui residuam ex rationibus

I

ecuniam ,, sı defecerit , ex bonis suis solvere possit, vel ex Cujus

a in actibus publioig

;

onis ea repeti possit.

Non recipiuntor Alumni, nisi, ex consensu' Superattendentum,

{a, CessantO,

et juxta fundationes, quae sanctissime ‚observantor.

Superattendentes, et vel maxime ‚ Administrator, studiis, mo+

ribus et oveconomiae Alumnorum sollicite invigilanto , studia eorum

OS ET FORUAM

O RS

dirigunto, eos subinde examinanto, ad diligentiam in studiis,, pie-

tatem et honestatem in moribus, itemque parsimoniam , €os admo-

nento, delinquentes puniunto, prorsus refractarios , et disciplinae

Hosos in'hao Uniret-

plane impatientes et incorrigibiles, eos porro, qui supine studia

fas Omnem Cara 68

negligunt, Stipendiis privanto et exigunto.

fOn

Alumni _ ad Statuta Stipendiorum stricte observanda ‚ obligantor,

nec sine permissione Administratöris vel peregre abeunto , vel rheda

Rector € Facultate

aut equis ad pagos vel urbes proximas vehuntor, vel. trahas ,: tem-

al

pore hyberno, per urbem ducunto

285)'

Eeulesiae, 08 506

.

.

Ludo quovis ipsis, tempore stu

diorum, pmréus interdietum ést<_).

Convivia vel Compotationes Alumni neque in diversoriis,; ne-

atuberni0 .degenﬂ'uril

irato, e

que in stipendiis, agunto. , Qui deliquerit, carceri publico pro ar-

bitrio: Administratoris vel Superattendentum, mancipator.

g CIrca S

epfnﬂ”'";

Nullis,.nisi aegrotis, esca in Musaeis suis porrigitor. ‚In con«

victorio eam omnes cum precibus accipiunto, necC anle preces ev-

t0,

+ alant0®

tend

olida

g yl

Charisticas se ‚proripiunto.

.

.

Cum . aurora. Musis amı

ca sit, matutinas illis horas consecranto,

; „corp°‘"”tis’

nec lucubrationes in seram noctem protrahunto.

dita fepetunto.'

r

s 1egund0

Ad Lectiones, ad Colleg?a se praepa’ranto , et. au

y d a

ga R0

285) Vgl. Stat, des Sontub. v. 4 -Novs 1622

Nenl

432 (56-—5%3)

Schul:Gefege

fabe

u oonstitatd

Stipendia, Martinianum , et Hochmannianum , occluduntor nocte

nstltllml

ingruente, uti supra de Contubernio dispositum fuit. Quibus post

f

veter) \

Olpolﬁ

Üt C

id tempus

orta aperienda, graviter prima vice corripiuntor, qui

Emantar

denuo sic

ä

eliquerint, vel plane abnoctarint, carcere ad biduum

‚e CO

ıal

15y

puniuntor, 'qui emendationem prorsus respuerint , et per plateas va-

Sanl

Unrer

' ro q\

gati fuerint, Stipendio, ut dictum, prorsus exiguntor.

B1bhOPÜJD /

m

Corpus Stipendiorum in Archivo Universitatis sollicite asser-

rfMt [}

vator.

®

ü

pliotheca6 17

Ratıon

5 SO0

Quicunque in Stipendio Ducali vivunt, Jurisdictioni et Statu-

de Statu

tis Universitatis hoc modo _ subjecti sunto, ut quicquid in Stipendio

yeddit

0, d

aatım TE

fert0;

Ducali delinquitur, secundum illius leges puniatur, exceptis causis

criminalibus, quae non nisi Jurisdictioni Rectorali, subjectae sunto,

7, Bibliothecan

gtm, © die S4

Quod extra peccatum fuerit, vel ipse Rector ulciscitor , vel Super-

|

N

, Dybel

attendentibus Stipendii vindicandum committito.

N aP&\‘\\Ü

Cum piis fundationibus Lazaretum quoque Academicum fuerit

}

ran 1n Biblio|the1

constitutum, pauperiores studiosi, vel cives alli morbo invasi, ad

zuinatim, dmittt0,

‚

id,'si ita Senatui Academicn visum fuerit, admittuntor.

fheca capıal

Clavem

Bibhotl

Domum Lazaretiinhabitato gratis, cuicunque id a Senatu per-

Ad.hae6 omnia

missum fuerit, sed et aegrotis gratis inservito, atque de lectis probe

Conservandis prospicito, de defectu omni mox Administratorem mo-

neto, qui ex Reditibus Lazareti sumtus ad conservandum domum

et lectos pendito.

DE SE

Administrationis curam gerito Senator, cuicunque id demanda-

tum fuerit, et rationes' Lazareti quotannis Rectori, Cancellario et

Secretanns Un

Decanis reddito, et, ne quid ex reditibus pereat, probe curato.

Senatus, Cöllegii De

Ad Eleemosynas. in cives maxime academicos erogandas Laza-

\ Serre, et Titeras mon

retum quoqne Academicum adhibetor, decreto Rectoris ex Con-

atus otis ehitor,

cluso Senatus ad’ Administratorem dato, quo erogationes factas in

Rattonut peritus, a

rationibus suis - testatas faclat.

Constituitor aut

seiplam, et praestit

Cap. XIV.

4, Velle Recto

Draeslare,

DE BIBLIOTHECARIO UNIVERSITATIS ?86),

%, In Concipten

Ex Facultate Philosophica eligitor votis occultis a Senatu Bis

EM dexentatem f

bliothecarius, vir probus, historiae Literariae peritus, qui curam

n ax_is‚ W

Bibliothecae et publicae Universitatis et Grempianae illi adjectae,

5 In Senata

0, probeque curato,. ut

ge"rit

Bitefäcer ol yra

4. Catalogus Bibliothecae ita sit confectus, ut libri quicun-

o '0catum a

ue mox investigari possint, nec Catalogus Locupletationis, et Ca-

talogus usus, cuiı Libros, et nomina sua, et diem, Professores in-

YEOrE mOn abir,

% mia

scribunto, unquam deficiant, üt et omnes qui hoc.vel illo libro

d

XeVare,

z ql

domi suae uti voluerint, probe conservatum , intra mensem reddant.

Statt

S vero hie

2. Ne libri a tineis, muribus, ingruente pluvia, vel pulvere

Srg

X eito,

et situ corrodantur et corrumpantur, curato. Curato et

Q

fra

3. UtBibliotheca quotannis augeatur et locupletetur ; quo fine ex

COntetyan

|H\?

ficso Rectorali et Universitatis, praeter id, quod ratione fisci con-

OM yn

( 6

Mtünt

286) 3891: meäo % 24 Iuli 1744 16. . 413 ©93° 1751. 3.

Cate ‘e1 “ ätt

Or

OöDlie

*

aimd\“ N ß

fa

Neue Univ.-Statuten von 17521 (58—60) 4353

On

n

M ü

O nocte

tubernii constitutum est); ad minimum.

lhus p0st

quotannis centum floreni,

( 00mp

Mnto

ex veteri instituto, erogantor.

' CatCere d

A

4. Ut corpora maxime

praecipua et necessaria sensim sensim-

d

ue coCmantur, Bibliothecae

> 9 DEr pl

A Ta

inferenda,

quaecunque vel. Commis-

Sunt

sarıı Universitatis, vel Senatus Academicus

„ determinaverit.

Jam et

5. A Pedello quaevis Pro

latis Sollicite NN

et a Bibliopolis omnes libros

grammata, Disputationes, Orationes,

, qui imprimuntur

, exposcito, ut Bi-

bliothecae infer

at gratis dandos.

Idem

‘i.sdicn‘om' 6t Statt,

6. Rationes suäs quotannis mense Junio Rector

AOqWId in Stipendio

1 et Decanis

reddito, et de Statu Bibliothecae et d

efectibus, si qui ingruant,

“ EYOPEIS Cansig

ad Senatum referto; Praeterea

P41, SUDeCta sunto,

7. Bibliothecam quovis die Jovis ab

hora secunda usque ad

l0 c'lsc'\tur‚ Yl Sapen

quartäm , et die Sabbathi a secunda ad ter

tiam usque , aestivo tem-

e „&caüem‘xoum Auenit

}

ore aperito, hybernali vero tempore: sol

O_die Jovis per unicam

oram in Bibliotheca praesens esto, et St

udiosos,

non tamen ag-

Al morbo Anyasi, ad

minatim , admittito

mittuntor,

theca_capiat.

, probeque. dispicito, ne quid no

Cumenti 3iblio-

AQUE 1d a Senat per-

Clavem Bibliothecae solus habeto Bibliothecarius.

äfque de Jectis probe

\ dministratorem mo-

Ad _ haec omnia vi Juramenti Senatoriiy adstrictus esto,

nservandum domum

Cap. XV.

Cungne 10 demanda

DE SECRETARIO UNIVERSITATIS.

ctort, Cancellario et

Secretarius Universitatis, cu

jus officium praecipuum est, Acta

jereat, probe curalo,

Senatus, Collegii Decanor

um et Consistoriorum in Protocolla re-

icos erogandas Lac&

ferre, et literas nomine S

enatus scribendas concipere, occultis Se-

to Rectoris X Cop-

natus votis eligitor,

et ” constituitor vir bonus, prudens,. Juris et

erogationes facks In

Rationum peritus,

ad hoc negotium aptus.

Constituitor autem non nisi post Formulam Concordiae sub-

Scrip

tam, et praestitum Juramentum, cujus formula haec esto.

4. Velle Rectori, et Senatui, omnem debitam obedientiam

Praestare.

JATI5 8

2. In concipiendis Protocollis, sine ullo partium studio, om-

ccult

8a SE\_\31“Bi'

nem dexteritatem et diligentiam adhibere, promtitudinem omnem

eritus, quı C0%

In allis, quae ipsi demandata fuerint.

npianﬂ

o lı a0E008E,

patefacere vel re

- In Senatu, Collegiis Decanorum et Consistorlis nemini

velare audita, multo minus propalare.

4. Vocatum a Rectore pr

as, ut br quie0t

}

peregre,non abire.

ompte adesse, et sine eju; indultu

y P]g[a?lﬂ

al E

B-

gor5 1

mnia, quae in Statu praescripto ipsi demandantur, stricte

|I8111; P

la kbro

observare.

Status vero hi

j 0

yeddantı

fra E

Scriptus esto.

C, quer„ri vocant, praeter modo _ dicta, ips'i D

ML

1.: .Re

Carat0 ®

Conservar

gistraturam Senatus Academici bene ordinatam probe

2

e, atque ejusmodi indicem componere, ut omnia, quae ex

plet€

fa 7

fisol cone

eadem r

equiruntur, illic6 inveniri queant.

d

ıon

2.

Nihil actorum sine praescıtu Rectoris extraneo communi-

Care,

vel ad inspiciendum praebere, quae Rectori, Cancellario et

ub

“ Reyfcher’S Gefegfammlung XI Bo,

28

g

434

(60—653)

Schul:SGefeke.

Decr eS S ]

Senatoribus communicantur, peculiari libello notare, et proximo

mE

Be(;[() 15

t0C0

Ul

tar, } )

(II.IOCIU

o tempore repetere.

A

tanıls 9

B,

Quaecungque mandata Serenissimi

vel literas ad Senatum

L

Umisen) al

datas cum Coplis

Responsionum per quodvis semestre Rectorale

cretäl

1]Elﬂdj) $

Rectore decedente repetere, quae adhuc penes

dito, &

probe annotare, et a

b„f!:“l(

ipsum forsitan sint,

ut Registraturae inferantur.

is Juridica describenda curare, in volumina

fideliter 00

„ﬁfi“

4. - Consilia: quaev

COM

„'cf}‚‘:ldﬂ

redigere,

et probe asservare

5

E

;u[at01'klf

adem sigillo Facultatis munire,

vel igsum, vel per $lium,

recti@né Dep

Universitati Juramento addictum.

hona b”l"“5 pace

N

7

6. Pretia Consiliorum sedulo exigere.

ß9g13tl'a ura

7. ° Auctores Consiliorum nemini manifestare.

e ReCeS

s DuCa

8

Libellos decretorum Senatus, Juramentorum,. residuorum,

.

gastoditd

in rationibus, et notabilium, 1

.

temque titulorum et inscriptionum,

Dismeito €

bendas sunt necessarii, probe conservare

ui nempe ad literas inseri

E

yt in bon0 stat

continuare /et supplere; et ubi

Scribam ‚sive Amanuensem ad pro-

‚ idoneum a se delec-

mOX reparetur|.

movenda negotla a

dsciscere visum ipsi fuerit

De pecunla 8 |

ad o

bstringendam Juramento fidem, sistere.

tum, Rectort,

Al occurrente, mON

9

In ex

igenda pro laboribus officii sui mercede consuetam

Quaestores Prot

et. Jure Provinciali constitutam taxam , sequl.

jempore deeimarum

40. Res a decedentibus Professoribus vel Civibus relictas illico,

in Registraturam U

ex mand

ato Rectoris, cum Professore Philosophiae ad id quoque

tiam oecon@micam.y

mo (IUO(I

ue tempore, fideliter obsignare, et nisi sponte

deputato, pri

inventaria conficere, et

etiam granatla , cl

Syndico hoc su

b_arbitrio Senatus cesserit,

E ban

teritatem diligentian

haereditatibus dividendis adesse.

caram gerunt, Die.

44. Omnium Disputationum

hic impressarum exemplaria Sere-

gt de actis suis et

nissimi Commissarlis offerre.

yeferto,

Cap. XVL

/

Rationes Quees

Georeit dandas, cun

A

DE SYNDICO UNIVERSITATIS 7) ET QUAESTORIBUS

fntus, bra qnoqu

ert0, COmmieitO,

PROVINCIALIBUS.

Quit7nid defect

Supremi Deputati curam

Consill a detanomi

Syndicus Universitatis sub directione

udens, rerum oeconomi-

oeconomiae

ko]

gerito, estoque vir bonus, pr

Venentt, stafim ad $

jonum componendarum peritissimus , sedulus, promp-

carum , et ratı

'

Naestores Prg

tus, accuratus, indefessus ,

nulli Senatorum familiae proxime Junctas.

n lpraeﬁcinnlun 4

Constituitor a Senatu academico votis occultis,

et in Senatu

20 Senatorum fa

ad obedientiam Serenissimo, Senatui, supremo Deputato, sancte

do promovenda,

40 Yıramento, on

raestandam, emolumenta Universitatis omni mo

Naestores le

et reditus illius juxta statum praescri

ptum fideliter

administrandos,

"todionto, yodit,

ceteraque etiam fideliter observanda,

juramento obstringitor.

Census annnos reditusque ÜUniversitatis ,

pecuniam e venditis

na Decuniam /

Provincialibus mis-

©0 pecania

frumentis et vinis fluentem, vel a Quaestoribus

O8 ag

et illico Supremae Deputaturae

Fisco inferto, nec

sam colligito,

C0 ı (

domi asservato, nisi quantum Supremus

Deputatus permiserit.

Kl i

U[O anı

Nar

2000 yefe

‚A D

Pathou]:

287) Vol. Stat. v. 18. Febr. 1601. Cap. XIX.

aCC€pta

Yadh

Y

Neue Univ.-Statuten von 1752. (63—65 455

) n01‚arg‚ et

Pürimo

Decretis Supremi Deputati,

Collegii‘ Deputatorum,, et.vel ma-

xime Rectoris et Senatus

IN

pareto, et

quae in Collegio Deputatorum

eag Al

da

aguntur, in protocollo consignato.

EG Y

Ol

Quotannis a Festo. Johannis ad. Johannis rationes suas, a Se-

76, quae d

n Yeneg

cretarıo Universitatis ante examinatas;, Collegio

‘'Deputatorum red-

dito, examinandas statim 'ab hoc et probandas.

Curare

, in Yoltmina

Rationes Stipendiorum quoque, quae

ipsi commissae fuerint,

fideliter conficito.

pu yl er allım,

Ad conficienda inventaria, et dividendas haereditates sub di-

rectione Deputatorum ex Senatu adhibetor Secretarius, ni

si quide

bona hujus pace, Senatus Syndicum advocayverit.

tare,

Registraturam Syndicaturae et acta ad illam spectantia, item-

entorum, residuoram,

que Recessus Ducales oeconomicos, or

dinate disposita omnia probe

custodito.

Tum Q Ansenptionum,

Sanl prObe önseryare

Dispicito et sollicite de Auditorlis et aedificiis Universitatis,

' Amanvensem ad pro-

ut in bono statu conserventur, et, siquis hic occurrat defectus,

, Idoneum a e delec.

mox reparetur.

fidem, sistere,

De pecunia a Quaestoribus Provincialibus accepta, vel defectu

il mercede consuetam

hic occurrente, mox ad Supremum Deputatum referto.

Quaestores Provinciales quotannis cum Deputato Universitatis,

i Civibus velietas lhico,

tempore decimarum colligendarum vel vendendarum, visitato, et

ophiae ad 1 quoque

in Registraturam uniuscujusque quaesturae, dexteritatem, diligen-

jsignare, Et nisl Sponl

tiam oeconomicam , et mores Quaestorum sollicite inquirito, horrea

ventaria Confloere, #

etiam granaria, cellasque vinarias visitato,in mores quoque et dex-

teritatem diligentiamque, qui granariorum et cellarum. vinariarum

n

_

curam gerunt, die Kaften- Knechte und Kieffer, sollicite inquirito,

sarım esemplaria Sert

et de actis suis et proventibus annuis Supremo Deputato fideliter

referto.

Rationes Queestorum Provincialium quotannis circa Festum

Georgii dandas, cum Collegio Deputatorum exacte examinato, de-

» QUAESTORIBTS

fectus, libro quoque notabilium inscribendos, probe, notato, re-

erto, corrigito.

Quicquid defectuum oeconomicorum observarit, quicquid boni

‚premi Deputaü Cara

Consilii ad oeconomiam emendandam exornandamque ipsi in mentem

S0 yerum 06CONOM'

Venerit, statim ad Supremum Deputatum referto. \

gedulus, PFOMT

imuS,

Quaestores Provinciales, itemque, qui granariis et cellis vina-

milige PIO

xime unctd

Tüs praeficiuntur, a Senatu constituuntor viri boni, fidei integrae,

1 Senatd

OcoWiElS

sancte

nulli Senatorum familiae juncti, praestito coram Supremo Depu-

tato Juramento, cujus fabula in libro Juramentorum habetur.

vem0

romorendd,

Quaestores Provinciales Registraturam quaesturae suae probe

anl M

minst!

and0$,

pdaliter 4

ıf08

Custodiunto, reditus quaesturae suae singuları fide et studio colli-

o obsl5

dı

gunto, pecuniam bonae monetae statim ad Syndicum mittunto, et

enl

yendıt

ecunl

simul de pecunia ad Syndicum' missa supremo Deputato referunto,

P

PronlaC!

alıbus M

Yationes suas quotannis. circa Festum Georgii exhibento, nihil Syn-

bus

fert0,

ico inconsulto agunto, de statu quaesturae suae ad Syndicum quar-

1a6

b

taliter in _anno referunto, custodes granariorum et cellarum . vina-

I al

Pelm\se

Yıarum ad particulares istos libellos, queis frumenta et vina vel

effer-Particularien,

aCcepta et vendita refe1‘uptur, die Kaftenz und Xi

28°

/

Sjtel\€

Schul-SGefeße

436 (65—68)

mi

giso® P"‘ä

0 105

accurate conficiendos adstringunto, nunq

uam frumenta, et vina,

MTL

uae ab Universitate venum exponuntur, ipsi, uti nec Syndicus,

en

emunto, Y

el cum emtoribus colludunto, vel llo modo_propria

s SErEm!

S

emolumenta quaerunto

, sed suis salariis contenti sunto.

la al

ut nulli ad colligendas et cudendas

Curato denique Syndicus,

tea $

o S0

decimas , Zehend:Knechte und Zehend - Zrefcher,

admittantur, nisi

etum praestiterint.

[]en‘hm‚ 3d augg[]ydﬁ

qui Juramentum Ssu

u

De caetero, sin

e sufficiente cautione nec Syndicus , nec quaestor

.

hortal O

p

i, vel cellae vinariae, admi?tuntor.

—

fud

ullus, nec custos granarı

9 N”‘L'e

Sarnl

Ml bhpe .

‘

Cap. XVIL?89).

dent

state abfudmit,

DE ADMITTENDIS AD CIVITATEM ACADEMICAM

golıitO.

Ö

'

Mk

Jnsenipaont

d 7

LITERATIS ET STUDIOSIS.

algoto B

ui inter Studiosos et Cives Universitatis censeri, ejusdemque

hlohoca tamen ©

Privilegis g

audere . voluerit, intra octiduum adventus sui, nomen

solranto,

ofitetor.

Ni fecerit, privilegiorum beneficia ad

l allenum D

apud Rectorem pr

Roctors et Sen;tu;

se non pertinere, Se

d se praefecto oppidano denunciatum iri, scito.

Sancte dein et in vim\Jur

amenti stipulata manu promittito.

al necunia Insormpfi

4. Velle Religionem pie, sancte casteque colere,

jicanque 6X |

2. Vella Statuta academica et edicta etiam publica sancte ob-

gnechantla gerunt,

servare, mores ad honestatem componere, in stu@iis diligentem

Ducalis, vel alıs sı

sive gecus, SCHDS

(

3. Velle Rectori, Cancellario et Professoribus, eorumque

m

diet, Cintatis Aca

demiconomina Ins

monitis , 0

.

bsequi, eosdemque revererl.

4. Ni

hil velle contra Serenissimum, nihil adversus Senatum

4 10SCUNEO,

el rem publicam, tum Universitatis hujus, tum oppidi, unquam

Qut uxoratas 7

aademica Careto,

moliri.

5. Velle in Jus vocatum

propter contractus, vel actus hic

Nemo Studioso

vel “aliunde, sive propter aes alienum, sive quamcunque

in humantortbus et

gestoS;,

aliam ob ©

ausam hic exortam, revocatum comparere, Rectori se

habeat, de gu

len

em sistere, et coram eodem causam dicere.

6l Nectore yı

el De

ı

Praesent

6,

Velle, si tumultus vel alia contra Senatum Academicum

difficultas gravior oriatur, eidem praesto esse, et

honestis obsequi

mandatis.

A

tilitatem et commodum omni tempore

DE STUDIOR

7, Velle Universitatis U

et occasione. promovere, damna cavere et avertere.

Nemo a Pacı)

8. . Velle, ‚si ab-Universitate discesserit, abitum suum Rectori

( Philosophiae‚

significare.

Velle

denique, :si consilium abeundi acceperit, vel ab Univer-

© ql d Pagalt

al 1verit|prius e d

sitate plane exclusus fuerit, ex oppido illico excedere.

_

AOlones f (

Ü“?ie N 3lll)

AOisen

‘288)

Eine Zufammenftellung deffen, waß Cap. XVII — XX enthalten, geben

TE Yyato,

die befonder8 gedruckten ,, Leges ex tabulis Statutorum Univ.. Tub.

ac Senatus acad.

Edicetis collectae, ad quarum praescriptum

°„C\innea d

in alma hac Eberhardina Carolina vivendum est, Civibu

5 %C —

f . „

ohne bef. Fahreszahl S .1—8. Val. audh „‚den Furzen Yuszug U.

N

\n o

X Qn

D. 1770

%) M

4

(

Z}

Neue Univ.:Statuten von 1753, (67—69) 457

Un

v Yina,

J

y UU neg S‘Hd

Hisce promissis, nomen albo Studiosorum inscribito, et Rec-

C0l

tori unum pro inscriptione florenum, et duos pro Bibliotheca,

)

O mo

Ttöpria

f sunto,

\

itemque Pedello triginta crucigeros, pendito, exceptis tamen alum-

nis Serenissimi, qui dimidium saltim pendunt.

„'lge“das 6 nd

Ondas

:Qui aliam Universitatem nondum adierit, Rectori Contubernii

mia i

n

antea se sistito, et

pro redimenda depositione, consuetum pretium

pendito.

ndicu;

y DEC (rüdesto

.

Sdmittuntor,

Qui ad augendam Bibliothecam plus erogare velint, eorum

libertati nihil praejudicatum esto.

Quicunque Studiosus per spatium trimestre ?®%) , exceptis tamen

Serenissimi Stipendiariis, aliisque Stipendiorum Alumnis, Univer-

sitate abfuerit, .denuo inscribito, et pretium inscriptionis dimidium

\ACÄDE\HCÄ\I

solyito.

I

Inseriptionis pretium haud pendunto Professores eorumque filii,

utpote hi cives jam, pauperioribus quoque id remittitor; pro bi-

S Cengert, Ousdemmg

3 Adventas Sal nomen

bliotheca tamen , et Professores eorumque filii, constitutum pretium

solyunto,

legtorum beneßeia ad

denunclatum Ir soito,

Qui‘ alienum nomen dolose fuerit professus‚praéter arbitrariam

Rectoris et Senatus poenam, Studiosorum numero exclusus esto,

ala manı promittito,

et pecunla inscriptionis nomine soluta careto.

e colere,

Quicunque ex literatis, qui munera ad Universitatem haud

am publica sancte ob-

spectantia

erunt, uti Assessores et Advocati Dicasterii Supremi

in stadis diligentem

Ducalis, vel aliıs sive graduatis, sive minus, talibus, sive uxoratis,

sivesecus, scribis quoque Facultatis Juridicae, - Secretarli et Syn-

fessorlbus, OLE

diei, Civitatis Academicae privilegiis gaudere voluerint, albo aca-

demico nomina inscribunto, et Jurisdictionem Rectoris et Senatus

Shil. adversus Senatum

EB

3g 10SCunLo,

, am oppidi, ngra

Qui uxoratus non denuo inscripserit, monitus tamen, civitate

academica careto.

trachus, el actus hic

Nemo Studiosorum facile Universitatem adito, nisi qui solidum

am sre quamcON (

in humanioribus et latinitate fundamentum., posuerit , quod si. aliter

gomparere, R

ecton S6

habeat, de.supplendo hoc, defectu mature. cogitato, monentibus

dicere,

vel Rectore vel Decano, vel Professore, 911i commendatus fuerit,

enatum

Academicmm

Dseqdl

Cap. XVHI.

e‚ honestis 0l

godum om1i tempot®

Dlé‘. STUDIOBUM RATIONE A STUDIOSIS INEUNDÄ.

“ Nemo..ad Facultatem : superiorem admittitor, nisi qui, Philolo-

[e[‘tefer

M Fectorl

giae, Philosophiae, et Historiae,, operam, ;mecessariam dederit, nisi

; abitam $

ca, quae. ad Facultatem, ad

uam adspirat, penitius praeparant,

n bla

6 enl

f

audiverit prius et didicerit ?%).

Lectiones et Collegia nemo, nisi ex consilio Professoris, . cujus

6

CO g

Curae se submiserit, adito, et in studiis tractandis debitum ordi-

Nnem servato,

S

Id

gg altel 7

tatat07®

eseript0

——

Lectiones et Collegia, Studiosi praeparati adiuntp, et audita

arı

C 71b115 d

D

289) In den oben angeführten „,Leges u. f. w.‘“ hHeißt e& ‚,semestre. “

Iı

M esty

ug

‚f

fr

ÖH‘ÄW

‘290) Vgl. SG. Rı v 4A Mörz 1774. Drg, Gef. u, 417, Sept, 18141. S.XVIe

en

438 (69—714)

Schul-Gefeße.

ad DE

Y ocatt

gl

privatim.repetunto, atque ex Jectione librorum eadem argumenta

odest6 *

nnn

tractantium, quos Professor illis suaserit , amplius proficiunto,

] estatl

Unusquisque Studiosus,-si fieri possit, totum cursum hic, de-

om

stude

(a

bito ordine , absolvito, nec facile lectionem negligito., Hiat, cum

ja 104

lac]tﬂ‘ (

n

hoc fit, quoad argumentum in ista lectione, tractatum stüdium,

tant1aM0 m p„bl

diligenter tamen supplendum.

Studiosi in Lectionibus audiendis attenti, et, si examinentur,

p

hsellia 04

Zifum 1

ad respondendum promti sunto, et q

uae memoria tam 9xacte

yunt0

haud capit, notatu inprimis digna, notanto.

aut col0d

nn anl0,

Exercitiis Disputatoriis, collegiis Examinatorlis, se non sub-

S

dl

sorum 90

ducunto.

clauso, 108

Actus publicos, Disputationes et Ovrationes, studiose et attenti

hitae suntoy *

frequentanto.

Divanal 0068

Bibliothecas quoque, si copia sit, adeunto, ex iis in studiis

Cal

goii DecanOrd

i

2

proficiunto, atque etiam notitiam literariam scriptorum omnis ge-

untor, pecunld %

neris, qui ad facultatem, cui addicti sunt, spectant, sibi compa-

Siquis amDu

yranto,.

et illam cohorteM,

Nec studia quoque elegantiora, oratoriae tam latinae, quam

tinata est,

gn

germanicae,; Po&seos ıtidem utriusque , diplomaticum , numismaticum,

Posteriorem hunc in finem

0 singuh's Dominl

linguarum _ exoticarum, negliguntor,

ttor, aut Professor

Magistri linguarum quoque in Universitate habentor.

nestras Tctu peben!,

. Cum ‘omnis generis exercitiorum , artis equestris,; saltatoriae,

stantlarum aggW

0

pilae lusoriae magistri, Illustris Collegii, ut plurimum cives, haud:

Hisis et dime

desint’, eorum quoque’Opera, et institutione Studiosi fruuntor.

ullam occasıonem }

qmos reconcillantO,

Cap. XIX.

Cohors ılla no

]3E MÖRIBUS STUDIOSORUM FORMANDIS ET DISCIPLINA

stans, Die Cchaarto

tos, sed'Sine eOru

ÄCADEMICA 291),

sllem ipsi deferto,

Cum initium omnis sapientiae sit timor Domini, Studiosi cul-

tum publicum pie et‘assidue frequentanto, nec tempore’ ejusdem,

d

Qut contra al

yel alto quoquo mo

vel in coemeterio inambulanto, vel in urbe, divagantör, vel post

concionem ante benedietiohem auditam statim’se prüripiunto, vel

Nione Grtumstantic

6 sumtu Ohirurotc

ad portam templi agminatim stanto, et exeuntibus molesti sunto,

Sancta: Sacramenta

. Dpretator 4

pie frequentanto, et ad Sacrarp (?oenam

quoque pli accedunto.

Honem, d non am

Precibus, sine

1 u Yılner

i

qui’b‘us studia benedicta esse nquéuntj, piam

operam danto.

C010 pecania a

Nec minus. omnes Religioni Evangelicae addicti, solidae hüjus

181 Amposita,

notitiae ‚operam ‘necessariam' danto, cum

l damnam

ut literatus rationem fidei suae haud norit.

prorsus incong1:u@m sit,

, d908('i[‚ $

Ab ‚execrationibus, imprecationibus, et‘ prava leviter‘jurandi

Milctam P9ﬁdit0.

et nomine Dei et Sacramentorum vane utendi consuetüdine, sibi

cavento omnes , eandemque corrigunto.

M

Rectorem, Cancellarium, et Professöres; Parentum 10C0 , Co-

SA nL9"E

W Post (IE(‘\

lunto, observanto, iisque omne obsequium debitum praestanto.

Ol

18 mn

P(‘rptlrgh„ntl

291) VBal. Stiat. v. 16 Nov. 4585 ı. v. 18, Febres 1601. Cap. 5(XV. fo

l

Neue Unid.sStatuten von 1752. (72—74) 459

SUMenta

Vocati ad Rectorem, Senatum , Collegium Decanorum , promte

Plius P

et modeste, sine gladio, nec agminatim, nec turbulenter, accedunto.

ll

16g

h”ll(l

Y d€.

Honestati, Elegantiae, Civilitati, modestiae , gravitati morum,

‚ Cüm

studento omnes, omnem scurrilitatem, levitatem, rusticitatem, .inep-

dräctatum {

M

tam loquacitatem, calumniandi et fingendi libidinem, et puerilem jac-

tantiam, cane pejus et angue, Vvitanto.

9‚5

f

1 ranl

Aln

In actibus publicis, Orationibus, Disputationibus, consueta

1EMONa ;

4M Cya0le

subsellia occupanto, nec ad portam Auditorii agminatim. concur-

runto, et aditum vel abitum praecludunto, vel in Auditorio dis-

N

currunto, aut colloquuntor, aut ex eodem se mox proripiunto.

Studiosorum quisque noctu domi se contineto, nec sine lumine

3, Stüdloge Gtattenti

clauso, taedae enim vel faces, propter periculum incendii, prohi-

bitae sunto, uti nec sine necessitate, exito ”°?),

m\q, OX 18 An studis

Divagationes, et boatus nocturni, pro arbitrio Rectoris vel

SCMPLOrUM Omnis HB,

Collegii Decanorum, aut Senatus, carcere per aliquot dies puni-

pectant, sl Compa-

untor, pecunia non redimendo.

Si quis ambulantes in plateis, si maxime civitatis vigiles, vel

et illam cohortem, quae ad tumultus nocturnos compescendos des-

ae tam Jatinae, quam

