numinis Veneratione antiquiorem esse sinent.

Quze Cum medita-

älma

tione assidua sacrarum literarum excitetur, nemo conciones et pre-

Ir

ädimet

ÜF€H[Im V

ces publicas, quas letanias uocant, negligat, qui Contra fecerit, et

Al

VUm

MM

18 pn

festis precipue diebus sub Concionibus a pedello in oppido, aut

Sl([

Campo repertus fuerit, in eum (nisi Causas absentig su@ grauls-

Mrl al

Pühligos

Omnes et-

simas assignarit) de sententia Rectoris animaduertetur,

Ölen

PSQ l?€S

jam operam dent, ut Vite Castimonia, pietate, et Religione pro-

Og N

bent se cura rerum sacrarum serio tangl.

J

N

US1 a

’

Drdination der Univerfitdt v. Y 4548.

75

fr N M

üla

18 fra

De Blasphemijs.

Blasphemias , deierationes omnis

generis, mendacia, maledicta,

omnes summa attentione declinent,

quorum singulorum in accusa-

ndis ad orl

tos et Conuictos ea

Rectoris animaduersio erit,

ug merito sce-

leratorum esse debeat, Et Carcere pro feditate et indignitate de-

jerationis et Blasphemiz pluribus paucioribusue diebus arbitrio Re-

T Operam dabunt,

ctoris punientur.

C (a pergenin

SUUNIa yedem 0,

De Reuerentia erga pra@ceptores et diligentia in au-

diendis lectionibus.

i gb Vnlersitate

4 Interdickum sit,

Adolescentes maiores natu, et Magistros suos, qui instar pa-

ersitatis non fuenit

rentum sint cuique uenerantor, obseruanto, obedientia et mori-

ı Vla Professione

geratione prosequuntor. Equales suos diligunto, officia Vite et

1n parte ualehunt,

studiorum inter se mutuis animis et Voluntatibus faciunto.

/ Vniuersitate Scho

Quicunque in Communitatem et Jus studiosorum huius Scholze

‘candumque illa o

recipi uoluerit, nomen suum apud Rectorem illius profiteatur , sa-

ıe honoram mode

cramentum det, sicut ille uerbis preiuerit,

pensionem inscriptionis

soluat, utstatutum est,

ententem, andacia

ablicr Vainersitatis

Vnus, quisque eas horas, quibus docentes audire fuerit 1ussus,

accurate obeat, neque unquam nisi iusta de Causa absit.

Suum quisque Magistrum seu praeceptorem habeto, qui non

habuerit, in eum ut dictum est, animaduertetur. Quid etiam Ma-

cap 47

gistri seu praceptoris nomine infelligi debeat, supra est expositum.

$ necessarlum legi-

De Conflictibus et armorum Vsu.

. mal Jure possint

s pax_et quies In-

Ne quis Versator nocendi Causa cum telo in publico, neu

n illicausa institut

arma tractato, non stringat ferrum, non dimicet, Neminem feriet,

ietem quz® Contrd

pulset, lxdat, sauciet.

Iniurie Conuitijs uerborum inter equales

Iseinlina Custodie-

dig

to)]

nitate facta, multa esto Denaritum duum, id est, Cruciatorum

epta deinceps nn

XV. Si ad manus et arma fuerit deuentum, qui alterum impetie-

int mellores, qu

rit, Crueiatos soluito XXII siquidem non icerit, neque laserit. Sin

Yiclentur,

icerit, pulsarit, percusserit, absque tamen Vulneratione exigitor

multam floreni unıus, si leuiter sauciarit, duorum florenorum mul-

ta irrogator, his delictis prater multam si res postulauerit , Rector

peenam Carceris attemperabit.

De atroci Vulnere Cognitio et sen-

tentia et arbitrium Rectoris et Assessorum erit, suo Cuiusque Jure

Jerun

g ante omnit

fra

salno. Similiter et cognitio erit Rectoris , cum quis preestantem

endum 0S

M,

y diednl V

dignitate Magistrum, Doctorem qui Magistratus gerent oratione aut

re ipsa laesisse dicetur.

Omnibus autem qui gladios suos strinxe-

lla

ı reM Dıa

editz

d

U

rint arma adimet Rector, aut nomine armorum, si ita ipsi uidebi-

et p}

tur florenum Vnum exiget, nisi forte quis probauerit , se ad propul-

co[lfll]“£’

CO

D

sandum Capitis pericu!um, aut iustam defensionem arma sumpsisse.

ı Contra f

do auf

Si quis publicos ministros, Vel uigiles Vniuersitatis oppidiui ,

lo-in 9PP

graulS

uerbis aut re ipsa leesisse comperietur, is Carcere diebus quindecim

sent1®

es 0

Cohercetor, aut multam soluito florenorum duum ad arbitrium Re-

e

cloris et Senatus, granius etiam hac in parte delinquentibus paena

Rehgione P

augeatur.

gedinad

74

Schul:SGefeße.

'

qlli 3P“t

Discendarum bonarum literarum atque artium non latrocinandi

;:;c de

Jinquerebu

gratia Catus Scholastici habentur, proinde armorum nullus pot-

Ad militarem omnino modum studiosos,

est esse in pace usus.

De len0€ff“i'ys

ense transuerso, aut prgeminentia sua Conspicuo, armari feren-

5cm‘tatfﬂ

e e

dum. non est uisum, multo minus alio teli inusitati in pace, et pre-

TL

cipue letiferi genere. Si quis tamen talis armaturee Causam sese

hus efiei0! V

DEI)

am 09

nden

habere arbitrabitur, obtineat Concessionem Rectoris ut illo sibi

modo liceat armato esse; absque qua quotiescunque illius modi ali-

ptel

illas em

TIG

quis arma gestauerit , affueritque in solenni Conuentu studiosorum,

Horentissm@?

aut ante Rectorem Vniuersitatemue, aut in iuditio multetur triente

at, El cr 108

floreni. Absque hac deformitate, et cum debita moderatione ge-

yg ExclderE,

que (

Aidinosam muerum

stantibus, ne quid multz infligitor, aut peena imponitor.

ginla €

f sodalitia OM

De diuagationibus nocturnis. clamoribus et tumulti-

fannam preesentISST

bus tum abusu instrumentorum Musicorum.

l:u'pitudini& rens el

sionis wehementis eb

Strepitu et Clamoribus diurnis interdictum esto Vniuersis, quo

4 consortio Scholastl

in genere delictis grauioribus aut leuioribus paena quoque Carceris

titem Hagitiose Con

a Rectore attemperabitur.

A turpitudine ue

Si forte incendium extiterit, ne quis temere accurrat, qul ua-

freda censentar, Iten

lidiores erunt, laborantibus opitulentur licet, Nisi forte ingens Vis

yam abstinento Omnd

flammz aduocare uideatur Vniuersos.

sastinento,

In tumultuatione oppidanorum nemo procurrat, nemo se ad-

misceat, sed domi quisque su@ remaneat.

Nocturno tempore statim ab illo tempore quo, signum zre

In dinersonis et

uigilibus dari solet, quique domi sunto, per regiones Vrbis et an-

Otet, mist 0 nener!

gipor

ta ne tumultuose uagantor, tum maxime a ul et dolo, inpri-

ı

eptore, ant SIt Cum

mis reser

endarum Edium alienarum abstinento. Si qua Causa fue-

Sn

nl Saltandı Spectan

rit, Cur noetu in publico sibi uersandum aliquis putarit, primum

Jublicze saltationes }

jllam Causam sibi probandam sciat. Deinde cum moderatione et

Cut Chorea habebun

absque tumultuatione cum lumine in publico uersator, ni fecerit

diebus XV Carcere cohercetor.

Refractores quidem Edium, et

188 arfieps factus,

(n& q aliter {

qui Vim fecerint, hoe ipsum ob factum, statim ut infames ‚exclu-

A, Comp

sionis de‘ Vniuersitate Scholastica paenam sustinento.

AT

U aC Q

Nullus item Jleuissimo Vulgi more per oppidum die noctuue

ZUM 1n m

Yinando

tympana pul

sari curet, aut alijs ınstrumentis Musicis per Vias gras-

ME

OMpeatı

ndulgente, hoc in

7l

setur , nisı impetrarit, ut hoc faceret a Rectore 1i

Wore aliqu@‘, f

sodalitatibus , et Catibus non inhonestis. Qui Cur

arit, fecerit, abs-

de sententia Consiliario-

„ mOrum, {

nl

que Rectoris permissione, In eum Rector

Ierit

rum suorum, pro delicti natura grauiter anima

duertet, et ferociam

(

Cartere 99

illius Carcere domabit.

PrO- delie 1a

® fedi

Cum multi sepe noctu gregatim obambulare soleant, et ca v6s

Ya

Tater

ngulos hor-

multorum sit incommodorum causa Senatus omnes et si

4ho

, Ht‘(p)g

tatur, ut in posterum ab ista deambulandi ratione abstineanl,

yi

(n

W ODPECH

monitionibus istis locum non dederint in eos ut perturbatores Otl)

A W

TO0e DEn

anımaduersurus.

v W m

et pacis, Magistratus Scholasticus grauissime est

bulente accedunto.

{ ﬂh

(

Ad Rectorem ne qui agminatim neue. tur

anu {

alg

Post

OEn

Si magna res et ad plurimos pertinere uisa fuerit, duo tresue a

lnfa

mlae \

C

Drdination der Univerfität v. F, 1548.

75

M non ]

atroc

nandı

summum ,' qui apud Rectorem agant creentur.

Quicunque , ut in

rm0rum lı

Oß

dın s

dla

hoc delinqueretur fecerit, contra Jusiur

andum se sciat fecisse.

Il'0 y man

feren,

De lenocinijs, Scortatione et Vagis libidinibus.

120 pa08 GE ppa

ar& Causam Sese

Scortatione et Vagis libidinibus nihil fedius et turpius,

ul-

CtOris nt illo

bus efficitur ut homo in proprium Corpus peccet. Certum etiam

26 Allins modi aı

est DEI Iram eandem ob Causam contra homines szpius exarsisse,

7entu Studiosorum,

ropter illas enim libidines totus mundus eluuione summersus,

0 multetur triente

Ü

lorentissima Vrbes deleta, homines prope Innumerabiles extincti

A Moderatione W

sunt, Et sacra testantur liter@ scortatores a spe hereditatis zter-

n excidere.

Quz cum ita sint adolescentes consuetudinem illam

Mponitor,

libidinosam mulierum, Conuiuia in ganeis, locisque suspectis, leno-

bus et tumalti

cinia et sodalitia omnia quzg €os inuitare ad turpitudinem possunt,

tanquam preesentissimam pestem fugiant. OQuod si quis eiusmodi

[usicorum,

turpitudinis reus fiet In eum Initio exemplum statuetur animaduer-

sionis uehementis et eximie. Si perrexerit, nec se emendari sinet,

esto Vnmersis, quo

a consortio Scholastico excludetur, ne alios adolescentes in socie-

na quoque Carceris

tatem flagitiosae Consuetudinis pertrahat.

A turpitudine uerborum in nominando omnibus ijs, quz factu

o accumTat, quL U&

i forte ingens Vis

foeda censentur, Itemque a petulantia cum uerborum tum facto-

rum abstinento omnes, ni fecerint

sustinento.

panam ad 31‘biF1‘ium Rectoris

prat, nemo 88 80

De Conuiuijs.

, quo, signum @16

In diuersorijs et Cauponis nemo uersetur assideat, epuletur,

giones Yıbis e an-

potet, nisi eo uenerit, quarendi alicuius gratia, aut cum suo prz-

y ul et dolo, inpn-

ceptore, aut sit cum suis parentibus ,, propinquis, necessarijs. Ne

Si qua Causa füt-

quis saltandi spectandi aut alterius rei gratia in eum locum, ubi

x pularit, primom

publica saltationes habentur sese conferat, nisi forte Doctorales

m moderatione d

0

cum Chorea habebuntur, aut alias honesta Inuitatione pudic@ Cho-

f

reg particeps factus, Et obseruata hac etiam in re honestate et

ersatO!', nj fecen!

idem Bdium;, ©

decentia, qui aliter fecerit, multam soluito Cruciatorum XV.

“ at infames eXCId-

Conuiuia, Compotationes, ne quis alieno loco et tempore, neu

0

barbarico ritu ac uesania uulgi Celebrato, Neue quisquam alte-

nidum

die noct

rum in propinando ad Equalitatem adigat, quod si quis fecisse

Comperiatur, illi multa irrogator Cruciatorum XX. Si uero etiam

sieis pr V

n

1ndu

\u€nt€

furore aliquo, aut turpitudine aut feditate, ut sunt discursionum,

it, D

ural'

Clamorum, tumultuationum, Vomitus priora auxerit, et accumu-

( nSl[1ÄÜÜ'

lauerit, Carcere compescitor, plures paucioresue dies, ita ut Re-

entent1d

fg}0l)lﬁ@

ctor pro delicti atrocitate statuerit.

d

Aleze. faditatem, damna flagitia, ac plane scurrilitatem Vi-

16

tanto omnes, neque indulgento inhonestis Voluptatibus, cum mul-

e 5MEFI

aul h01

ta honesta suppeditent, Scurriles autem aleatores, quique illos

05 €

t SI

gaﬂl ,

Q

texerint aut receperint: primum cum indicati fuerint, Curato Re-

906 ö

ctor moneri, ut improbi esse desinant, si nihil profecerit monen-

b 65 ol

PE

rsu[‘ﬂ5.

do, ab delatis postea ac damnatis, hoc nomine multam exigito

f anl

mi

danl®

Vnius floreni, A tertio delatis damnatisque ut desperatg malitie,

„buleo gese %

infamia exclusionis notato.

g

grdind

76

Schul-Gefeßbe.

Edicte , /

tempot®

Extra intraue oppidum publicos Catus cogere et habere Com-

(harta

affıam *

f

gerit Car

cen

messandi, Conuiuandique gratia (ut sepe ad Choreas in urbe, et

(a

foris ad prata et fonticulos ac amnes fieri consueuit) Nunc igitur

M

ercatu1as fa

m Cultor

deinceps eiusmodi Catus cogere facere ne liceat, nisi impetrata

ME

dl

Album

uenia et facultate a Rectore, Qui secus fecerit, Contra Jusiuran-

b

lltum mM

dum fecisse iudicator.

10 Cal

e

I

?nur0£

onpl

De ablegandis uel excludendis propter intempe-

Hea seie nderat, al

rantiam.

Qui negligenti@g uel intemperantie sese dederinc, aut alias

Nemo omaiuM

turbulenter se gesserint, ut post unam aut alteram admonitionem

saripto Tn06SSOIE 2

{gl

‘

et Castigationem emendatio Conspiciatur nulla, ij ad parentes et

bus Juris benencl0

propinquos de Consilio Rectoris et senatus ablegentur, ne iacturam

am Edere Nbvoru

temporis, ualetudinis et bonorum faciant.

Si qui uero ad summum

gradum improbitatis fuerint progressi, ij etiam infamia exclusionis

Qunqu6 argumentm

notabuntur.

Rectoris et Decanort

Tyois excudantal‘ 0

De Vestitu.

aut sı ıllis uetantibus

Bectoris animaduersic

Certum est amictum et incessum ingeniorum esse humanorum

picturam. Itaque Vestitus Barbaricus haud dubie ingenij est leuis

Sequantur statut

et distorti inditium.

Quare ingenui adolescentes uestitu utantur

honesto, et eo qui ad usum maxime sit Conueniens,. nihil secun-

dum prauitates Vulgares dissutum, pictum, scissum sit, petasos

Si ltem Vniners

mi Contronersia nata

uillosos et Viatorios, Capitia etiam Equestria in Vrbe non gestent,

d

pileos oblongos illos, qualibus 'Turcica barbaries delectatur abomi-

ı, I igitur oppida

Coram illias Juditio,

nentur, togularum breuitate, qua uix pudendas Corporis partes

tegere possunt, scurras et moriones Imitari erubescant, Caligas

am et definitionem

al forte hi in Jure

autem ultra genua diffluentes et affectata nouitate scissas, quz®

primo a Carnificibus sunt Vsurpata, existiment non modo Musa-

-

ql Contra fecerit, l

R

hicanque SO

rum cultores sed milites etiam dedecere.

Calamo potius quam gla-

a

dijs prominentia sua conspicuis uti uelint: Incessus deformitate

TOstrO Consistorio o

careat, rusticitas et Barbaries absit,

Qui Contra statuta tali Ve-

Al s innicem ]

Pnr debehunt,

stitu_delectabuntur, sciant sibi in hac Schola posthac locum non

esse futurum.

26 Mln e ayhit

InCursuros A,

N

De ijs qui aliorum rebus damnum dederint.

. FT 8 a

-

Si quis nocendi Causa domum , hortos, agros, atrium alienum

Sonptis Pn

ingressus esse probabitur, quamuis damnum non dederit, dimidij

WCnMStan

Ü ug

floreni multam soluito. Qui cum detrimento ingressus probabitur

y UÜ.3(I a

preter, multam damnum etiam datum sarciat, qua in parte Cogni-

88 altern

18 ICN

ü

tio penes Rectorem esto.

4]

NC Prfinitio

Fures, oppugnatores Edium, seditiosos, flagitijs ac Scelere

SatOres SI

HEQ

infames,, ereptores alienorum, In huiusmodi statim quzestiones et

Her

SSESSOrE

iuditia exercebuntur. Damnatique de Vniuersitate scholastica exi-

T Ua

Ubunt,

gentur neque enim ferri diutius in quieta Republica possunt.

© Tl 00n

FEarum rerum, quag res publice a Rectore Vniuersitatis Scho-

Nn N

|

| en

Sl fa

lastic@, professionum Decanis Doctoribusque aut Magistris, qJuoque

Ordination der Univerfität v. &. 4548.

77

&

habere O

tempore Edieta, Interdicta, Mandatee Significata fuerint, ne quis

horeas

\ yrbe, g

Chartam affıxam ad Januam templi Scholamue, ut a

ssolet, refigito.

Ueut)

\lmc 10

r

Qui fecerit Carcere puniatur ad arbitrium Rectoris.

at

T mpet

Mercaturas facere, aut Institoriam exercere iın hoc

oppido stu-

Ontra

diorum Cultoribus non licet, Qui fecerit,

' Justarn.

exercuerit, eius nomen

relatum in Album Rectoris inducitor,

Ipse ne quo Scholastico pri-

uilegio gaudeto.

ter in

temp‚;.

In muros oppidi ne quis conscendat, neue alia in loca pub-

lica sese inferat, aut insinuet, Vnde se abesse debere intelliget,

De Famoso Libello.

ederinc, aut al

Nemo omnium ausit ullum libello famoso ac Contumelioso

am admonitionen

1 ad parentes e

scripto incessere atque infamare.

In qua parte lasos se existiman-

Sentur, ne Tackuram

tibus Juris beneficio atque auxilio succurretur. Quin etiam, quic-

ül ner0 a summan

quam Edere librorum, scriptorumque, quarumque lingua, et quo-

Infamia exelustoni

cunque argumento , apud nos Concessum nulli sit, nisi permissu

Rectoris et Decanorum quatuor, quibus omnia prius scripta quam

Typis excudantur offerri inspicienda debebunt. Nisi quis fecerit

’

aut si illis uetantibus scriptum suum euulgarit, In eum arbitratu

1 esse humanorum

Rectoris animaduersio constituetur.

I6 ingeni) est euis

fg uestitu utantur

Sequuntur statuta qu@gdam Juditiorum et Cognitionis

causarum cap. 18.

mens, nihil secun

Si litem Vniuersitatis Scholasticg Ciuis Cum oppidano habue-

issam Sit, petases

rit Controuersia nata ijs temporibus, quibus studiorum gratia affue-

Vrbe non gestent,

; delectatın abomi-

rit, Is igitur oppidanum intra oppidum Tubingense Conueniat, et

Coram illius Juditio, neque foro externo utatur, Etiam executio-

as Corporis part6

ubescant, Caligas

nem et definitionem litis admittat de sententia iudicum illorum,

nisi forte hi in Jure administrando negligentes aut remissi fuerint,

itate sClsSaS, qU®

qui Contra fecerit, perrexerit, periurlo infamis habetor.

non modo Must-

Quicunque suo uel aliorum nomine Causas iuditiarias Coram

o notins quam 518

nostro Consiıstorio agunt, illi neque dictis, neque scriptis Contu-

CESSUS deforqita_te

meliosis se inuicem laedere, sed sine alterius Iniuria modeste sua

n statuta talı VE

proponere debebunt,; Qui uero contra fecerint, sciant se paenam

f

;osthac Jocam n0

uel multam ex arbitrio Rectoris et assessorum ipsis infligendam,

incursuros esse.

Praeterea si tam grauis est controuersia, ut necesse sit eam

dederınt

scriptis proponere, Rector, et consistoriales pro magnitudine et

am allen

Circumstantijs causa litigantibus Certum tempus prescribere de-

diml

dl

bent, Intra quod ea quzx Judici exhibere uolent binis exemplari-

M dgd9ﬂ ‚

0b })][l“

bus et alternis uicibus Notario offerre iubeantur, quod si uero ali-

mare$ﬂ

e COgnl

qui hanc preefinitionem temporis non obseruauerint, siue principa-

Jes litigatores siue procuratores uel aduocati fuerint, €eos omnes

Rector et Assessores integro uel dimidiato floreno prout uisum

agıt)nes 88

fuerit, multabunt , et aduersarin postulante eosdem etjam in pz-

tim JI°

Jast1CA a

nam dilatee litis condemnabunt, nisi iustas ob causas prorogatio-

10

—

nem preestituti termini ab eodem Rectore et. Assessoribus impetra-

plica }

qu11

uerint,

l

.; S(;h0‘

Vauerst

ıy

ug([\lö

. m@gttl$‚

nyblﬂ“

78

Schul:Gefeße.

\

u „audßﬂ? /

S

1'ill”?

8

)

0,

Nullus subiectus Jurisdictioni Vniuersitatis Scholasticg huius

}

Y

mstll

alıtla 0

am 0

Causa Controuersiaque orta tempore, quo studiorum gratia huc

bunü d

pﬂl

missus affuerit, aduersarium extrahat hinc ad aliud iuditium, sed

discel

yis StadeN*

coram Rectore conueniat, nisi quo minus faceret, a Rectore im-

petrauerit. Qui aliter fecerit punitor arbitrio Rectoris et Consi-

e pooe COM

liariorum illius. Sic tamen hoc accipiendum, ne Cui negatum be-

neficium Juris Communis et legitima defensio erepta esse uideatur.

Dielmer® di

miC?

0

S

SEr

rnaDC®

‘

De legitimis debitis et eorum solutione.

paos

ır de am

f

(

1

ız

O9

In dimcat

ion|ib\1

Si quis postulatus apıd Rectorem legitimi debiti, moram so-

Jutionis fecerıt, dies quindecim preestituantur, intra quas illi cui

ut Content10n

debet, satis faciat.

Si diem hunc non obierit, multam soluito Cru-

{ar ‚Si autem COMP

ON A0l

sed aug

ciatorum 4. 'Tum illi rursum quindecim dierum spacium solutioni

prafiniatur, quibus Creditori, aut illi cui debet satisfaciat, uel

qnOLe seuenitate , d

Cum illis transigat. Ni factum fuerit, in Custodiam detur petente

aduersario aut bona illius uendantur iuxta Consuetudinem oppidi

Deijs qui Carce

huilus, deque pecunia confecta debitum dissoluatur.

Legitimum debitum hoc demum habeatur, quod ob necessa-

Carcerem n8 1

rias Causas factum est. Nam qua in Conuiuia Immoderata in ta-

bernis, Vestes sumptuosas et cum profusione quadam in esculenta

Conator Educe16, ON

faeta, sı qus fecent

et poculenta (ut Vocant) extra ordinaria apud eos qui Conuicto-

Jastica exeluditor,

res alunt , insumetur, legitima posthac non iudicabuntur.

Carcerem Item ı

De ijs qui Imperium Rectoris et Senatus detrectant.

tinis Colloquantur, 1

Carceris prenam abi

Qui. Doctor, quique Magister fuerit, Si Vniuersitati scholasti-

c parere nolit Sique oratione Corrigi se non fuerit passus, ex

De Doctoribus €

eorum numero Cum quibus Censetur, ıd est, Doctorum, Magistro-

rumue excluditor. Qui illos ex studiosis honores consecutus non

fuerit, et Vniuersitatis Imperium detrectet, in ımprobitate sua

Ordinis maxima

mö9 Commoda Re

persistens, Caetu studiosorum expellitor. Id ubi factum erit, indi-

cator Magistratul oppidano.

Si in gratiam cum Vniuersitate re-

16 preeipnum fuerit

dierit, sique peenam Commeritam dedent, in Communitatem quo-

Yonem tnert et Orı

que studiosorum recipiatur.

Atque inobedientia memorata pzene

4M A diomitate

hoc statuto ea intelligenda, qua Certis et destinatis non genera-

006 1000 ant fa 0

libus mandatis aliquis audacter autoritate Magistratus, contempta

UE fattım

o

€‘Jﬂl'iä. f

Y

fuerit refragatus.

yfa_tis TEMORS eg

{

In discipulos Improbitatis et flagitiorum Conuictos, Rectoris

1 1ctamk ÖMa

e

et assessorum, In Doctores et Magistros Vniuersitatis Scholastice

"dinAfO anten

animaduersio esto,

tam de|inde ]

üisoo

Si quis priuilegiorum Juri renuntiarit, eius nomen de Albo

1 Läteranım

|

Rectoris deletor, neque iterum recipitor, nisi de Sententia Vniuer-

Otor Scholnsh'cze

sitatis Scholasticg, qua permittente, qui iterum recipi.petierit no-

(ln

8 Decani

men suum, iterum persoluat debitam inscriptionis mercedem. Quo

M

N e

6r)t' \

si quis effecerit atque Curauerit suum nomen in album Rectoris in-

PE

1 Ord

Ml uOCan

INg

scribi dolo, hoc est, non ut studio disciplinarum atque artium ope-

Vr

E

Eutm

Aney

N

ram quietius dare, sed in litigationibus aut simili in causa adiuuari

possit, illius cum de hoc constiterit, nomen deletor, neque ipse

Ura

Ul C“““€meng

b

79

HOrdination der llniberfftät %. F, 4548

sch0|as

c Al

Aln

priuilegijs gaudeat, quorum tamen beneficio et auxilio defendi fa-

STatla k

mulitia et ministri Doctorum Magistrorumque ac professorum debe-

altad

ül am ®

bunt, si ipsorum nomina inscripta in Album Rectoris fuerint , quam-

vq CCtore 1n

uis studendi, discendique Causa apud nos non uersatur.

COrl er Cons

ul Nebatam bß

De pace Componenda et dirimendis dimicationibus.

'Cpt8GSS6 Diden

Dirimere dimicationes et pugnas, Contentiones, denuntiatione

Iutione,

pacis seruandee, Ccuiuis permissum esto, non obtemperanti paena

infligitor de Consilij sententia.

(}ebi[

1, Moram S0

In dimicationibus inter studiosos et oppidanos omnes operam

1ntta quas Ul on

dent, ut Contentiones et Concertationes componantur et diriman-

ultam soluito Crg

tur

Si autem compererit Senatus , aliquem ad eiusmodi ‚conflictus

| spacium\ SOlutioni

f

non pacis; sed augendarum turbarum causa accurrisse, eum non

@ satisfanlat, nl

minore seueritate, quam 1psos authores est puniturus,

)diam detur Detente

nsuetudinem Oppidi

itur,

De ijs qui Carcerem uel vrefringunt uel cum captiuis

Colloquuntur.

quod Ob necessa-

Immoderata In ta-

Carcerem ne quis refringito, neue oppugnato, captiuos ne

jadam in esculenta

Conator educere, eximere, clam dolo malo, ui, armis , coniuratione

608 qui Conwieto-

facta, si quis fecerit periurij paenam luito, et ab Vniuersitate Scho-

lastica exeluditor.

cabuntur,

Carcerem Item ne quis Vnus pluresne acceäunto„ ne cum cap-

tiuis Colloquantur , nisi facultate et uenia a Rectore impe'rata, aut

tus detrectant,

carceris paenam arbitratu Rectoris sustinento.

inersitati scholast-

'

k

fuerit passus, €

De Doctoribus et professionum Capitibus ordinandis

yctorum, Magistro-

cap. 19.

s COnseCULUS ON

Ordinis maxima Cura esse debet Vniuersis, quo neglecto non

g mprobitate SIR

K

'

; factum en

, Ind-

modo Commoda Reipubl. sed etiam decus conuelli solet, in hac

re praecipuum fuerit suam quenque professionem dignitatem Condi-

n Vainersitate 16-

tionem tueri et Ornare.

Non detrahere, de alterius professionis

munitatem. Q00-

fama atque dignitate, Vel in Vniuersum uel singillatim, quocun-

. memorata pAn

que loco aut tempore. Quod si quem fecisse rescitum, planum-

gatis _ nON

gen I0

que factum fuerit, a su@. functionis munere, et Consilio Vniuer-

stratus cnntempta

sitatis remotus esto, donec meritam paenam arbitrio Vniuersitatis

'

inflictam dederit, et lasae atque offensa professioni satisfecerit.

OnULC

405y Beden

Ordinatio autem professionum , talis esto, princeps Theologia,

tatıs

Scholastit?

r

tum deinde Jurisconsulti, mox Medicing Doctores, postremo bona-

rum Literarum atque artium Magistri habendi.

Primum locum

de Ä”)Ü

Rector Scholasticg Vniuersitatis semper habebit.

In Singulis pro-

tia Vn

fessionibus. Decani illarum. Hos sequuntur.

Doctores, hos etiam

‘95 fen‘

ıf 00

ı rechP

1, DefE

ui licentiati uocantur. Decanum studij artium Magistri studij il-

Quod

De professore uero Mathematum , et in-

me dE‘

rls 10

lius ordine subsequentur.

al

bı

Aect

terpraetibus linguarum, iuditium quoque tempore Vniuersitatis est

ia 0P%

‚atq0“ ©

futurum: ‚qua Curabit ut illis pro Cuiusque dignitate et praestan-

adınuall

tia Conueniens locus assignetur.

jn C

neque P

/

el

etOT'ı

/

9ybf"d

80

Schul:Gefeße.

I

De petentibus recipi in Jus Scholasticg Vniuersita-

nferces Notal

i

tor yal

tis cap. 20.

quoiis C0

etitore

vnl

Qui alibi honores consequuti fuere et Coniungi nobiscum in

Crueia

N

otanl0

hac Vniuersitate Scholastica concupiuerint, recipi eos oportet in

ter 6 D

Simlı|

numerum saltem Doctorum atque honoratorum singularum profes-

al hoc mun

s In ca

sionum, Oobseruatis in una quaque professione solennibus disputa-

e SO

Rec!

torem Jara

gestur

tionum et doctringe. Receptis autem de sententia su@ Cuiusque

t. dl

ogpfld

professionis Consilij, locus assignari debebit. Si non sint recepti,

Muls

er pllh A

inter discipulos professionis quisque su® censetor.

fient qlr 97

De Hospitibus et dignitate ac nobilitate alijs prestan-

gomulsato 096

tibus cap. 24.

sgeptzo 1nce0If0

Carato, Denuntiat0

rSi-

Hospites et externi ex aduerso Rectoris et Capitum Vniu

genene, Aqu@ S01SSE

tatis nostrae ut ipsorum dignitas et prastantia postulabit, ita ordine

d

nentes contra 16665

locabuntur, similiter et dignitate ac nobilitate prestantes. non ex-

otorem postalato,

terni, si eximia sit dignitas ac nobilitas, secundum hanc eodem

znnotata illorum OM

modo Contra Rectorem et Capita Vniuersitatis huius locabuntur.

lı die extra oppi 0

Reliqui inter Magistros bonarum artium. Atque hoc ordine assi-

debitur in solennibus Conuentibus, alijsque in catibus. Atque et-

petenti vonc@ssenit, 1

L

'

SSgl

onum omnes Dec

iam in publico procedetur. Inter Rectorem quidem et Decanum

Theologie inseri neminem oportet, nisi forte excellenti nobilitate,

Me

aut dignitate preditum, ut principem, Comitem, Baronem, Epis-

De pecania quae

copum et Abbatem, et his similes, Itemque Cancellarium Vniuer-

plantur a Rectore, |

sitatis nostrg, obseruabitur hoc quoque ut prafectus prior opidi

| gul erunt Nobilitate e

huius cum Decano Theologie incedat, post quidem Rectorem et

Sıbsells assidere nl

Cancellarium Vniuersitatis nostrae. Verum cum in his uarijs de

bam Vninersitatis non

Causis saepe dubitationes orlantur, debebit minister publicus sin-

gulis semestribus Chartam ordinationis a Rectore et Decanis pe-

Z singulis Calendis |

Qui\Citari per hunc al

tere, et secundum descriptionem illam Collocationes procurare.

Nisi fecerit, si qua de hac Controuersia extiterit, ipse minister

Sarı yuatuor, Cum *

A professionibus n

Iuito paenam' ad arbitrium Rectoris. Si Rector et Decani de or-

dinatione forte dubitauerint, rem ad Consilium veferant, et iuxta

Yrum dabuntar huie

\xes3 A Baccalaureo

illius Constitutionem exequantur, Atque in hoc omnes illi mori-

gerari debebunt, neque quisquam reniti, neue in alium locum

£;oéz?s\nnum x, E

transire , neu alterum attrahere, accersere, adducere, ulla ratione

in alienum locum , qui fecerit multam exigitor quadrantis floreni.

z

DESm

De Notario Vniuersitatis et Ministro publico, qui pe-

Sla

Smd1cum\muey

dellus dicitur cap. 22.

h()C ﬁe\ (

tllbem

ales

‘ Notarius quem Vniuersitas Scholastica legerit, Jurabit in ea

ersitatem

Dertı

quae solent iurari a profitentibus nomen suum apud Rectorem.

Al

anda fige

Idem cum fide se ac diligentia functurum munere suo Juratus pro-

IM r

lite 4

mittet,

ttere

, Sur

Praeterea Celaturum secreta, non daturum se operam

u

4 Tr 9

scriptionum, ijs quos abuti uelle et improbos esse sciuerit, acta

n

I m

Dörtet, |

E

cum fide et Cura se annotaturum, literas et diplomata atque in-

%{

ir

Qaeque

strumenta ,, quarumcunque rerum fideliter et Caute uelle perseri-

On

UE

bere.

|

h9hi[ur

i {

Yı

©lil3fﬁmm]l\“

9rbinationyber Univerfität v. S, 1548.

81

10R \‚niue„'„a_

Merces Notario ab Vniuersitate Scholastica decernetur , sed

ggl TOhis0um

quoties Rector rationes retulerit dabitur Notario insuper Vnus flo-

renus, A petitore in iuditio debiti, si plus floreno Vno petatur

HC

Cruciatum Notario exigere liceat, si minus dimidium.

ole

Sieülaram Profes-

Similiter et minister publicus, qui pedellus dicitur, Vocatus

.

nnlbus ﬂisputa-

Rectorem iurare solent.

ad hoc munus in ea iurabit in quae profitentes nomen suum apud

R S0 Oiasoe

Atque insuper se munus suum cum fide

t TOCEpEl,

et diligentia gesturum, praestiturum silentium Celandorum.

'non sln

Minister publicus in dies ad Rectorem accedito, quod iussus

lı Prestan:

fuerit exequitor, Semel Item ad singularum professionum Decanos,

promulgato quae de more Consueuerunt, Ante Rectorem Cum

sceptro incedito, In conuentibus solennibus adesto, Ordinationes

Capitum Vniu

zl

Curato, Denuntiato Rectori, si quos compererit pro studiosis se

Stalahit, it

a Ordin

{

gerere, neque fuisse sua apud Rectorem nomina professos, Delin-

quentes contra leges et statuta Vniuersitatis et Rectoris apud Re-

prfe»tanteS NOn €

ndum hanc eodem

ctorem postulato, atque accuset. Quibus multae dictae fuere,

haius Jocabuntar,

annotata illorum nomina habeto, et exigere studeto. Vno integro

illi die extra oppidum ‚abesse. Jus non esto, nisi Rector hoc ılli

8 ho6 Ordine asst-

petenti concesserit, neque triduum, nisi permiserint quatuor pro-

etibus, Atque et

fessionum omnes Decanıi.

dem et Decanum

cellenti nobilitate,

Merces ministri publici

, Baronem, Epis

De pecunia quae numerari solet ab ijs quorum nomina reci-

ncellarlum \"niuer:

piuntur a Rectore, Cedet una pars tertia ministro publico.

Si

fectus. prior opıd

qui erunt Nobilitate et dignitate praestantes, quique in superioribus

jidem Rectorem e

subsellijs assidere uelint, ıj dabunt ministro publico, quando in Al-

n in his nars e

bum Vniuersitatis nomina ıpsorum inscribentur, floreni quadrantem,

ister publiens sin-

Et singulis Calendis Januarijs liberaliter eundem remunerabuntur.

e et Decanis pt

Qui Citari per hunc aliquem uoluerit, dabit numulos duos. Qui arre-

stiones procurat®-

starı quatuor. Cum honores aliquibus decernentur , statutam a sin-

yit, 1pse ministel

gulis professionibus mercedem auferet. Quatuor quoque anni tem-

ot Decant de 0l

porum dabuntur huic a discipulis studij artium Inhonoratis numuli

1

forant, iuxt_a

“|

N

tres; A Baccalaureo quatuor.

A discipulis et studiosis aliarum

gmnes llı. mor

professionum sex, Eidem et de multaticia pecunia dabitur pars

in al Jocum

tertia.

‚cere, ula yation

De Syndico Vniuersitatis cap. 23.

Luadranlis florendı

Syndicum Vniuersitas leget Virum bonum procuratorem rerum

ablic0, qui pn

suarum, hoc fiet Cireiter 8. Calendas Julij. Huius munus esto

Contubernales pecunias recipere et Conseruare, Ecclesijs quae ad

Vniuersitatem pertineant, de WVniuersitatis sententia prospicere,

ls

Jar hit 10 Ö

ıl Hec[0f€lﬂ

Celanda fideliter tegere, diem solutionum non differre, neque de-

bitum remittere, sumptus et impensas fideliter facere, in ea re in

I0 Jura

fus pf(l

P818

qua facere oportet, Rationem reddere acceptorum et expensorum.

tardl

acta

Quae omnia quaeque alia ab Vniuersitate ılli iniuncta fuerint se

lı

e SCHHET

O IM

esse diligenter et fideliter Curaturum iurabit. Pro ipsius uero la-

boribus salarium illi ab Vniuersitate Scholastica decernetur et prae-

\[]10m3

e DE

bebitur.

NReyfcher’s Sefegfammlung XI. Bod,

6

prbma

82

@d)til:@efelge.

Atque his Curationibus‘ praefecti singulis annis Cireciter festum

Ord

mﬂtl° V

s()ﬂl$ U

pentecostes ab Vniuersitate petere debebunt, ut suam Cuique Cu-

rationem retinere liceat.

Quod si faciendum Vniuersitati uisum

N„m mr

M

fuerit in annum sequentem rursus conducentur. Si quid etiam fue-

M

38

ga , w0AM

rit, in quo monendi, Castigandique uldeantur, grauiter in hoc se

&e

ert ONM

Vniuersitas geret, atque semper in memoriam illis reuocabit ; quod

H0

Jurati sint secreta se non reuelare uelle.

DerOHN

fﬂllﬁ/ f Y

D

domiel

jn

g HC00

