tempore studuerl

nationes ac statut

celebrari missam in capella universitatis; ad quam omnes doctores,

uocirca stabu

licentiatos et scolares vocet, ut ei intersint.

'

haccalaureatu

De lectionibus.

pr Teritima (wu\\

tatı Tnspecla can

Statuimus, ut quilibet doctor facultatis stipendiatus singulis diebus

annos cam diımıd

privatis unam lectionem legat secundum tenorem suae conductionis

In quo promore

ac horis a facultate determinatis , exceptis vacationibus.

Tta quod videlice

Juribus audiverit

Sequuntur vacantiae,

yromovendi ex c

Item a festo thome apostoli usque Epiphanie diem, ab Estomihi

Grealum publice

usque ad dominicam invocavit, a dominica palmarum usque ad 0c-

g<x;n'nl& potert f

f

IC

Yr

tavas 'pasche, a dominica usque ad diem Marte post Trinitatis, item

nundinarum semper per duos dies, a festo Nativitatis Marie usque

O

M

Al

ad festum. luce evangeliste pro tempore autumnali. Excepta etiam

äl ]

sen

volumus esse festa collegii, videlicet festum cathedrae petri, Gregorii

papae, Ambrosii, Trinitatis, Jvonis, visitationis Marie et si aliud unıver-

Bodem mı T

=z

Ha

torlbus

sitas duxerit feriandum, undecim millium virginum, Conceptionis et

annunciationis beatae Marie virginis Adjeetis quintis ferlis , cum in-

fersint eyamin

tegra fuerit septimana, quas statuimus feriandas non obstante, quod

ON velint g

eadem septimana aliud festum habuerit propter disputationem In

AMOre vel d

aliqua superiori facultate celebratam vel collationem factam aut missam

SpprObato_ des

universitatis habitam., Statuimus praeterea quod illi, qui debent interesse

Solenniter i ura

examini privato, non sint astricti illa die ad legendum et nihilominus

ua el detänr

festum habeant Jovis, Et item, quando licentiandi vel baccalaureandi

examinantur vel doctores licentiati Magistri vel baccalaurei In _ su-

perioribus facultatibus promoveantur.

Staf

Nimus

Statuimus quod quilibet doctor legens possit 10co lectionis suae

I

N

Allae

u

tenere unum circulum, quo facto, non censeatur aliquid neglexisse.

wl $

Et si quis aliquam lectiohem vel plures neglexerit,

quod nunc possit

M

€\1[Em

u

}

Aur Sal ©

infra illam angariam tenere unum vel plures. circu

os et sic evitare

l A0 Stud

295

Nova Statuta Fac. Jurid. . 15 Aug. 1601. *

Tr

ue Ordinationes antea confusas in ILuculentam ereximus Consonan-

N

Ürlg

q

7 Cla

{jiam, tunc nostram extendimus Curam ad accuratam et diligentem

Al\l

OE

penam illius lectionis. neglecte, Dummodo tamen per hujusmodi/ eir-

Onem Alrn n

culum non impediatur ‚alia lectio ordinaria in juridica facultate.

Cedulam al N

Aln

ITtem nullus Scolaris Juratus etiamsi sit Baccalaureus

Jure ascen-

Wbliei ula

Aodort

dat Kathedram doctoratus In scolis sive legat sive resumat pro se

üte eramen pahlieum

sive pro alio vices’doctoris supplendo, Sed stet in inferiori, dummodo

M OC Crastina die

tamen ad hoc licentiam a decano vel aliy secundum ordinationem

Iq:1mn Puneta fuerint

habuerit,

S per cedular pancta

De modo forma ac qualitate promovendorum.

COSKEM Yr Juramenta

Statuimus et ordinamus quod volens promoveri ad aliqguem gradum

in Jure debeat adire decanum facultatis Juridice, qui congregabit doc-

m alniiso qomnae

U Suas ab eraminando

tores regentes in eadem facultate, coram quibus Is qui promoveri

desiderat petat se admitti ad examen pro gradu, quem voluerit adi-

8 eraminatonbus pro

pisci. Et postea mox Juret, quod si retardatus fuerit aut reprobatus,

ala owicunge solvenda

motor ipsum non prO-

quod non velit id vindicare per se vel. per alium directe vel ‘ indi-

recte, quovis quesito ingenio vel colore, I

tem _ quod super interro-

ationem velit dicere veritatem sibi scitam sine dolo et fraude.

Quo

morendos de Jocatione,

acto promovendus. exeat et conclusum facultatis exspectet. Interca

ado secwndum Ordinem

vero facultas deliberando de ejus admissione inquirat, utrum debito

tempore studuerit, lectiones et alia compleverit Juxta facultatis ordi-

i (d 49 Mojl) fchat

nationes ac statuta et secundum hoc promovendo dabit conclusum.

quam Omne$ doctores,

Quocirca statuimus quod nullus admittatur ad examen pro gradu

baccalaureatus InJure, Nisi prius in praesentia facultatis docuerit

>

acul-

per legitima documenta aut saltem proprio suo Juramento (Si f

tati inspecta candidate persone id videbitur sufficere), quod per duos

annos cum dimidio audierit lectiones et studuerit in scolis in Jure,

endiats HZ

alis diebw

yduckiomls

In quo promoveri desiderat et hoc in studio generali ac privilegiato,

hÜI'C]H gua COM

catlonibus

Ita quod videlicet per dietum tempus ordinarium et legentes In nNOvis

Juribus audiverit. Poterit tamen facultas inspecta ydoneitate personae

180

promovendi ex causa dispensare In dimidio anno tantum Teneturque

n

omlıl

circulum publice unum tenere. Istis expeditis et per facultatem pre-

e diem, ab E

C

cognitis poterit facultas (Si ei videbitur) examen aperire eidem, Quo

almanum W

[1L\Cu ( 4

I

U,

en

facto_ assignabitur promovendo dies, quo ordinarius suus mane aSs-

te '

ost Trnı

signabit sibi punctum in Jure, in quo promoyeri desiderat, quod

hais Marle 000

Natı

m

a etaM

recitahit. et ad ipsum respondebit codem die post prandium hora

N

secunda vel tertia, prout placuerit ordinario

, Qui quidem ordinarlus

tumnallı

Grezonl

gulis Doc-

rae

jırel”

eodem mane punctum et horam examinis cum loco Sin

&

gı MG

Marie &4S

“

=

IS

e

toribus In facultate regentibus per cedulam intimare debebit, ut in-

ML

n

tersint examini ipsius promovendi, Quo finito jurent omnes, quod

16 17

qum\

Y rHIÜJ

non velint eum promovere, nisi credant eum ydoneum, Secluso

am

amore vel odio, Quo facto et examinato per facultatem admisso ‚et

95 n0R

n 3

an

approbato designetur eidem dies, qquo Ordinarius Ssuus publice ac

au

solemniter ei gradum conferat baccalaureatus, proposita sibi quaestione,

CM

lkerüiC

TL

quam ei determinabit.

ar dO

I

aureand

De licentiando.

„ aced

dı 7

In ®

haol

Statuimus ‚itaque, quod nullus admittatur ad examen pro gradu

] yl

licentiae in Jure, nisi prius In p

raesentia facultatis docuerit legitime

0nl sul

vel saltem suo Juramento (si facultati inspecta persone.cualit

ate id

exh)€:

ublice audierit

Lmlf J

N6

I

videtur sufficere) quod per quinque annos lectiones

‚0a0

alg

?’()n

esiderat In ali-

d mun

gula

in scolis ac studuerit in eo Jure, in quo promoveri

I6

an

f S0

(\0

y 0

NoV

„ Stat

296

Schul:-Gefeße.

fal

patis JC

100}

ıbl

veformationem Statutorum non solum Communium, sed Singularum

etiam Facultatum. Quare Decano quoque et reliquis antecessoribus

E

——

gico 88

Aonenf

Ytﬂ tame

deoret0,

quo studio generali vel privilegiato Ita videlicet, quod ordinariam

„„„„an

lectionem semper, In jure canonico volens promoveri, Et sixtum et

olent! €

Codice

Clementinas semel ad finem audierit. Volens vero promoveri In jure

in Joch

eivili doceat, quod ordinariam semper et unam ex aliis ad minimum

uncle

lico;

audierit, Potest tamen facultas in hoc ex causa illas punectare et

examln6 p

f prandh

um D

cum co in uno anno dispensare tantum Teneturque unam repetitionem

publice facere ac cursum sibi a facultate assignatum complere. _Poterit

Caﬁccllarii gt tol

tamen facultas super his ex causa dispensare. Item statuimus, quod

cn habetalı

si quis per Integrum quinquennium In uno ‘jure audiverit et infra

ga ca 8 00

Idem quinquennium In altero Jure per triennium, quod nunc habeat

vendus, deimde

facultas (attenta ydonietate persone,) facultatem dispensandi. Praeterea

sdoneitate DrOM

si per quinquennium In uno compleverit Jure, finito quinguennio si

iem et Jocum

in altero compleverit per triennium possit facultas dispensare, ut in

lacuerit, pO

lltr0({llß Jure I)!‘OIHOVC‘HU.II‘.

il pvrmissum

Promovendus itaque ad gradum licentie adeat decanum facultatis

doclor examın

Juridicae, qui congregabit doctores regentes in ea, coram quibus

gradı, pecuma

primo juret, ut titulus de Baccalaureandis disponit, Deinde doceat,

stribuenda, Eti

se complevisse ut supra propositum et statutum. Quo per facultatem

De erpl

ad examen admisso designentur sibi promotores et compromotores

juxta Statutum sequens., Statuimus quod. promotor principalis In

jJure canonico _ licentiandi sit ordinarius ejusdem Jure, Compromotores

debent esse habentes lecturas novorum Jurium et extraordinariam

Juris canonici, In defectum autem illorum decanus pro tempore, si

1

non est de numero legentium in eo Jure alius praecedens debeat

Baccalaureanglus {

esse unus de illis promotoribus. . Promotor vero principalis in Jure

ciyili debet esse ordinarius ejusdem, Compromotores vero. volumus

esse obtinentes lecturas In Digestis et Institutionibus, In defectu vero

habeat locum, quod supra statutum. Si vero promovendus cupiat

promoveri in utroque, tunc debet habere duos promotores_et in

quolibet Jure duos compromotores ut supra expressum est. Sta«

Lulmus, quod promovendo admisso et promotoribus designatis,

Ordinarius cum aliis promotoribus assignent sibi diem, quo mane

sibi puncta designent pro examine privato in eo Jure, in quo pro-

moveri desiderat,

uae eodem die

ost prandium hora secunda vel

tertia prout examinatoribus placuerit recitabit et ad ea respondebit.

Quo peracto si non omnes tres eum ad gradum hujusmodi sufficien-

ﬂh

tem crediderint, repellatur pro_hac vice, pracmisso per eos Juramento

quod nec odio nec amore ad hoc moveantur, Si vero omnes tres

simul eum sufficientem judicaverint, poterunt eundem domino can-

cellario praesentare, coram quo de ejusdem sufficientia praestabunt

Juramentum credulitatis,

uo facto dominus cancellarius apperiet

sibi examen publicum designando diem et horam et puncta eidem

Limlliandlß

assignando. Quo die adveniente licentiandus manique quo fieri

potest, disponat legi missam de spiritu sancto, cui intersint singuli

doctores In facultate regentes oblaturi ad altare de pecunia promo-

vendi. Missa vero peracta intrent Sacristiam et ibi inter se secreto

deliberent de punctis ipsi examinando assignandis, que quidem puncta

a doctoribus vel eorum majori parte deliberata, decanus protunc

statim eidem assignet prout sequitur. Quocirca statuimus, quod

petenti subire examen publicum pro lcentia durntaxat in Jure cano-

Nova Statuta Fac. Jurid. . 15. Yug. 16041.

297

A

Saın

\

h‘]lll$ Anl

facultatis juridicae mandauimus specialiter Vt ipsi nostra authoritate,

ean

nostrisque suasionibus statuta etiam sua sub incudem reuocarent,

——

nico _ assi

nentur duo puncta unum in decretalibus, religuum vero in

, OO Onl

{

Movern, E

Saln

decreto,

ta tamen ut non punctetur In distincetionibus. Pariformiter

volenti examinari pro licentia in Jure civili assignentur duo puncta,

%70 promorer

u

©X Al d miniam

unum In Codice, reliqguum vero in Digesto veteri, Ita tamen quod

punctetur in locis ordinariis. Statuimus praeterea quod puncta pro

USa Jllas Punckare e

LE am repektionem

examine publico, ut praemissum, assignata promovendus eodem die

post prandium hora secunda teneatur ea recitare in praesentia domini

M cOmplere, Poterit

en statwimus, quod

Cancellarii et totius facultatis juridice vocata ut supra de, officio. de-

cani habetur. Qua recitatione finita examinetur ipse promovendus

Jürg. Sndiverit eb infra

1y QUOd mun habent

eirca ea a facultatis doctoribus, peracto vero examine exeat promo-

vendus, deinde habita deliberatione super examine ac sufficientia et

Aspensandi, Yraueren

' ftO quinguenno s

ydoneitate promovendi et co approbato dominus cancellarius designabit

diem et locum, quibus sibi licentiam conferat. Quod si promovendo

oultas dispensare, u n

placuerit, poterit eodem die cuncta Insignia doctoralia suscipere, si

ıd _ permissum fuerit a facultate.

Item statuimus, ‘quod quicunque

deat decanım facultatis

doctor examini publico effectualiter non interfuerit pro quocungue

In ca, coram quibus

radu, pecunia carebit In tali examine publico inter Examinatores

sponit, Deinde docent,

ä

istribuenda, Etiam si ex causa rationabili absens fuerit.

. Quo per Geultatem

jres Cl compromatares

De expensis promovendorum in Jure.

omotor prnapalis In

Rectori V f.

‚ Jure, Compromotores

fisco Univ. VII f.

um d exlraordinarlam

fisco facult. II floren.

ecanıs pro tempor6, ä

In altero tantum

pro cathedralibus II flor.

lius praccedcns Idchcat

Baccalaurearndus

pro examine IMI flor.

pedellis VII fl. et prandium pro

ser0 pr'1uri1‚ralfs in Jure

omotores ver0 O Jumus

omnibus de consilio universitatis.

omibus, In defechu Y&'0

In utroque

tenetur solvere ut supra, praeter-

f romovendus cupiat

1D

quam quod dabit pro examine

duos promotort5 €

VIEI fLor.

a expressum

st, Sl

esionab,

/Rectori VIMI flor.

mm0torihu5 dl

Cancellario I flor.

p sibi diem, 900 m u

(qu0

fisco univ. I flor,

go Jure, (

al

fisco fac. IL for.

diam

Or

4 secunda Y

il

(In jure canonico vel]pro examine VIT flor.

r e

d An ondE

civili tantum

qnodi Sal

promotori pro cathedralibus IIflor.

m h0)

Tarament0

duobus compromotoribus IL flor.

m1550 PE

‚05 W5

ml

AA

pedellis VILL for,

a

Confectiones et vina ut facultas

ordinabit.

l cunde arvf3h""[

y sufclE0T

nenlet

Rectori VIMNZ flor.

Zicentiandus

s CM

cl c]dßﬂ\

Cancellario I flor.

horam C

erl

fisco Univ. I flor.

malg

i o

ui.l‘

M

tersI

t ngl

fisco fac. II Nor.

j0, 0U

rm

pro examine XIHI flor.

e}

In

utroque

are 0l

Sc„ct0

pro cathedralibus

promotoribus

, et

‚dem un

cl

IM flor.

d

j 01

s DEO

quatuor compromotoribus IMII fl.

rl

pedellis I flor,

7 wm]\159 f

N0

circa

Jure

confectiones ut ordinabit facultas.

NoV

g 5t8t

298

@cbnl:@éfeäe.

n00ETEMIV

et ad normam nouae nostrae Ordinationis restaurarent.

Quae cum

b 16606 aremus

(

s A000PP%

eshbil

renouata nobis obtulissent, humilime petierunt, Vt ea legeremys,

do obl

f

isco facult. I flor,

Jio D

ro cathedral. II flor.

de cn

ıe

omn6

5 C0

In

pedellis. II flor.

1str05

$ CONSE

prandium pro omnibus birretatis,

ultra OS

In altero tantum

Ta

cuilibet doctori regenti unum bir-

yandll

Ordınd

retum ad ordinationem facultatis,

Statulnus 6

Doctorandus, prius

cyrothecas pro doctoribus, alias

1at05

juritarı 06

licentiatus

bonas pro magistris,

Sr qualitatem }

nm

fisco facult. II flor,

Danere €

tandıs Jnritai®

pro cathedr. IIH flor,

geateis PrOTIGE

ro doctor. fac. MIM for.

assumendu X

in utroque

pedellis II flor.

In deeretalibus

prandium birreta ac cyrothecas

ut supra.

Jacuerit, S11

ahibitas confec

(Beqtori VIM fLor,

Cancell. I flor.

fuerint, Et S

simal Hcentand

fisco _ univ. I flor.

fisco fac. II flor.

/

(

In altero. tantum

pro examine VIL flor,

promotoribus pro cathedral. HII fl

Statulmnt, que

duobus promot. II flor,

infra - Soriptos d

pedellis IL flor.

Jurabit quod In

prandium, birreta, cyrothecas ut

Jaridiee totne

Doctorandus non

L SUPI‘&.

Rectori et Canc

vices gerentibus

licentiatus

(Rectori VINL Lor.

Aecentam, rere

Cancell. I flor.

vilitatem. hujas

fisco univ, I flor.

fisco fac, VI flor.

procyrahit äd ql

[[\_U (

Anc oradı

pro exam. VIHI flor,

W

tale resu

U

in utroque

$promotoribus duobus pro cathedr.

I Dor.

Öderminare: el

04 yartem fi

quorum compromot, I for,

pedellis IIX flor,

TEl aula quo

AF Yır sı

prandium, birreta, cyrothecas ut

C SUI)I‘8.

Dolo 4 frande

dı

Statuimus, quod si duo simul adm

ittantur ad licentiam quilibet

solvat ut supra de licentiato reperitur expressum. Si vero duo ad-

Primo Jar

mittantur ad suscipienda Insignia doctoratus extune si prius fuerint

SCHI0EiS Jn

Jicentiati, quilibet solvat ut supra de doctorando reperitur , Sic tamen

© honestis Tg

quod cuilibet doctori facultatis juridice regenti addant ad birretum

( TOrerentiam

unum florenum. Quod si prius non fuerint licentiati quilibet corum

MM et f

solyat ut supra de doctorando non licentiato, Ita tamen, ut cuilibet

A quemcuane

doctori facultatis regenti superaddant ad birretum duos florenos.

Statuimus, quod Baccalaureus hic promotus postea ad licentiam in

utroque duntaxat duodecim florenos solvat pro examine publico,

Item si duo simul promoveantur ad baccalaureatum quod tunc ultra

Yla

I

expensas supra signatas providebunt et expensabunt omnes doctores

A, f

€lllt‘r

2}

M

al

299

Nova Statuta Fac. Jurid. %, 15. Aug. 1601.

T Qn &n

et recognosceremus, et plenissimum nostrarum Constitutionum robur

1,

eis accomodaremus. Fuerunt autem Statuta illa eo, quo sequitur.

modo nobis exhibita,

T flr

OE ——

l I or

de consilio universitatig una cum Cancellario pedellis. et notario,

or

omnes collegiatos, duos rectores Conventores et duos seniores ma-

9 Omnibus Dln

istros et consilium facultatis artium ambarum viarum et si tres

1 regenEl mm bie-

f

u

erint, ultra cos admitti non debent, tunc facultas habet expensas

Änationem facultatis,

prandii ordinare,

O docforibus, als

Statuimus quod facultas ordinare debeat, que persone ultra birre-

manr

tatos invitari debeant de officialibus comitibus et fratribus ordinum,

Tr

Et qualitatem prandii et collationes ‚per se vel alios deputatos dis-

ponere et unum deputare, qui tertia die ante actum personas Invi-

' IM dor,

tandas Invitare debeat Sed promovendus de ornamentis et vasis ar-

, fac, II or

genteis providere teneatur. Item statuimus, quod licentiandus inter

dor,

assumendum licentiam in ipso actu publice legat unum capitulum

himela 0 cyroliects

In decretalibus vel unam legem, si in Jure vivili vel eligat prout, ipsi

placuerit, si in utroque promoveatur. Et peracta collatione post

exhibitas confectiones Ipse licentiandus agat gratias jis, qui actui inter-

II for,

|

{

LO

fuerint, Et si duo sunt unus legat, alter referat gratias, Item stent

simul licentiandi In inferiori cathedra, doctorandi vero in superiori

T £or,

I dor,

Juramentum licentiandorum.

e A dor,

yas pro cahedral. 8

Statuimus, quod quilibet licentiandus antequam promoveatur Juret

amat, II or

infra _ secriptos articulos tangendo crucem in cedula signata. Primo

dor,

Jurabit quod inantea obediens esse velit decano inclite facultatis

Dirseta, cyrollieoas I4

Juridice totique facultati in licitis et honestis, Secundo quod etiam

Rectori et Cancellario , quam decano Juridice facultatis et eorum

vices gerentibus nec. non doctoribus in eadem facultate gerentibus

decentiam, reverentiam et honorem deferat, Tertio quod bonum et

TI on

dor,

utilitatem hujus alme universitatis et facultatis Juridice pro posse

‚J or

procurabit ad quemcunque statum vos pervenire contigerit, Quarto

Y dor,

quod hunc gradum licentie et etiam Insignia doctoralia In nulla alia

universitate resumat vel assumat,

y or

uinto quod si contigerit vos

ß ßu(;bkü ß

( catıe W

determinare vel respondere in materia fidei veritatem concernentis,

T

quod partem fidei tenebitis et rationes contrarias, pro posse dissol-

u dor

vetis, Sexto quod non exponetis in vestris principiis pro assumptione

mıam

,

gradus velut summam ‚contentam In Clementina secunda de magistris

N

o

c}'1'othccns u

Dolo et fraude In praedictis omnibus et singulis amotis.

bet

Juramentum baccalaureandorum.

HT

T

Primo Jurabit, .quod inantea obediens esse velit Decano Inclite

fr ;\ä Nioenl d

f

ar0

gessulle y

3 DE

s

ferint

facultatis Juridice totique facultati hujus alme universitatis in Nieitis

e 8

19

tamel

et honestis Eidemque et doctoribus regentibus in ea debitum honorem

Ta

pf

au %,

NC

vl

and0

.‘

v ad DU

au

et reverentiam deferat, Secundo quod

ro posse vestro procurabitis

;\ji£[

;

eOrum

bonum et utilitatem hujus alme universitatis atque facultatis Juridice,

q

e

ıl glibet

Ad quemcunque statum vos pervenire contingat Dolo et fraude remotis.

o.“>{lti„flwm“'C

a Jr

De officio pedellorum.

bn M

icenbC

m }

Al

jich

s P

in6 }

Pedelli jurabunt coram tota facultate In ‚manus Decani, quod

D

unG

lı

officium fideliter exequi velint, prout eis a decano et facultate Injun-

Ü

0ß

IM

ayım 5

065

d 00

gitur, Petant etiam a principio: cujuslibet decanatus, si saltem in

en60

Nort SM

300

Schul:SGefeße.

1la

qu€

gunld

(

PRAEFATIO.

s[atl]tl$

0P1 10

Vt integra Rerum publicarum et Vniuersitatum corpora Ssuis

unumquodque Legibus ac Statutis, quae omnibus membris apta com-

meste8 S

Surr0:

geh

frl

OD{

officio manere velint, a facultate continuari. Item officium /pedelli

est, Decanum pro tempore ad 'minimum semel in die in domo sua

visitare, Ad mandatum suum doctores diligenter convocare, Scolas

Deinramen!

purgare Intimationes facultatis scribere et publicare, Vacationes et

festa intimare, Disputationibus publicis interesse, et alia per Decanum

injuncta facere Et ultra unum diem aut noctem ab hoc oppido se

. Sancimu pre

non absentare sine expresso consensu decani, Item vota et alia con-

au gubusthet

silia facultatis secreta et quecunque in cedulis convocationum con-

Aug Sl I0S

en

tenta aut alias casualiter audita sine speciali mandato non revelet.

Ante mile promd

Item pedelli a scolaribus vel promovendis non debent quicquid ex-

jam memorall

torquere in statutis non expressum. Liberaliter tamen oblata recipere

adtrnxerint,

Possunt.

Item in publicis actibus licentiandorum et doctorandorum

9 Formula u

‚

duo sceptra habeantur.

He albo nob

Haec statuta confirmata sunt per totam universitatem ad hoc spe-

x

Jı

Jurabitis, Y

cialiter conyocatum Die festa Sanctorum Simonis et Iude Apostolorum

profess1oni$, Ml

Anno domini Millesimo quadringentesimo Nonagesimo quinto.

icere, stlentitm

Statuten der jurid. Fakultät v. 15309.

mandatum , p

Ordinis, et s

CapESCENG

LIBELLVS STATVTOB"BI FACVLTATIS IVRIDICAE,

Diette,

CAPVT L

Hia Juro, quod

De electione Administratoris negotiorum huius Studij,

4, Statuimos etia

qui Decanus dieitur. ı

Sıum Sunm SeC7

Eodem die uel intra ocTiduum, quo magistratus suus nouo Rectori

In perpetum,

admonitus eius

Vniuersitatis Scholae nostrae demandatus. est, Dectores Studij Juris,

isti tantum, qui ordinarie leges et Jura tum profiteantur, ad eligen-

Seruari Curet, €

dum ex eodem doctorum numero, semestris temporis Decanum,

conueniunto. Quo loco ille huic muneri praeficiendus erit, quem

ordo poposcerit, ita, ut a Seniore ad Juniorem, et ab_hoc rursus ad

Defunetus

illum, secundum ordinem, quem quisque in hoc collegio tenet, pro-

cedatur, — Hoc modo designatus Decanus, semestris temporis

f

4 I

Öra OCla

N

magistratum gerito, quem nisi stalim ineat, aut si adsumere negligat

Au D

uel recuset,

modo non legitimam iustae excusationis causam adferat

CCS q

N

et probet, multam arario Facultatis duos aureos pendere cogitor.

4 “EW T\\m!

Cultatis Sk

.

De officio Decani, et de Jure jurando, quod is tenetur

praestare,.

l ‘H0nurarium

Inter auspicia sui magistratus iuret prioris semestris Decano, aut

€o non praesenti, proximo eius antecessori, coram speetantibus de

eodem Consilio Doctoribus omnibus in vrbe praesentibus: Velle, quod

ad. vtriusque iuris studium, et praecipuum emolumentum spectet,

* füge D

diligenter et sedulo curare, omnem delato sibi muneri operam ad-

M Üﬂ01'[lm fJ

hibere, et undecunque damnum aliquod imminere uideat, uel Vni-

(nr bito, p

uersitati, uel’studio nostrae Facultatis, illud pro uirili sua arcere et

AA

amöliri. Quod’si Decanus morte interceptus, ab officio suo cadat,

* da 0n

suum tamen ei salarium cedito, si ob priuata negotia ad finem Se-

“‘lmeru„l

Nova Statuta Fac. Jurid. . 15, Yug. 1604.

301

muniaque sunt, ita singula quoque Vniuersitatis membra peculiaribus

statutis proprio cujusque membri Officio accommodatis continentur ;

än Q

20 gul

|

Menbris

——

ET

mestris sui, abfuturus sit hoc oppido, nouus iste in locum eius

surrogetur (salario pro rata parte inter eos diuiso) quem ordo se-

lem Officam dl

quentis semestris ad idem munus suscipiendum reposcet,

7 die in dom au

‘‚ C0m‘0rarc, Soolas

IL

Carg Vacationes ot

De iuramento recipiendorum in Consilium et Senatum

Sala per Decanum

Studij Juris,

T höc oppido se

m voa et ala con-

4,

Sancimus praeterea, ut deinceps Decanus neminem ex, Doctoribus

COnvocallonuM con-

aut quibuslibet alijs, qui non sit nostri ordinis , nec in album Studij

Mandato non rerelet,

juris sit inscriptus, nec in aliqua priuilegiata et approbata Vniuersi-

n debent. qieqnid er.

tate rite promotus, Consilijs nostrae professionis adhibeat, Imo omnes

Yamen. oblata recipere

jam memorati, et praeterea qui non sacramento Jurisiurandi se nobis

rm et doctorandorum

adstrinxerint, e senatoria nostra concione exclusi sunto.

2

Formula uero Juramenti, quod praestabunt singuli, quotquot in

hoc albo nobiscum esse uelint, talis esto.

versitatem d hoc spe-

ds

5 et Tude Apostolorum

Jurabitis, velle ad honorem, Vtilitatem et honestatem Juridicae

professionis, nullius odio aut amore consultare, suffragia et sententias

agesimo quinto,

dicere, silentium in rebus, uel ad tempus, uel perpetuo celandis: de-

.45

30

mandatum, praestare, obsequio et ueneratione digna Statuta nostri

Ordinis, ect iussa Decani, atque simul omne legitimum Imperium

718 IVRIDICAR,

capescere,

Dicite,

Ita Juro, quod me Deus adiuuet,

4.

Statuimus etiam, ut quandocunque ex Doctoribus quispiam suffra-

irum huius Stadij,

ijum suum secretum manere, aut ad certum temporis spacium, sive

in _perpetuum, prout factum exigit, silentio creditum esse uelit, .ut

gatıus SUNS HOUO Iieff0_ri

admonitus eius rei Decanus, stricte illud et observet, et ab alijs ob-

Doctores Studl Jar

seruari curet, et demandet,

fiteantu', adı eligen

K

)

ris. Decanum

IL

N Im

Jend

7

fas orit, qu6M

Defunctus suo munere Decanus, quomodo rationem

m, €

aD

f

- hoc yursu5 9

deponere debeat.

10C CU“

nla tonch, PIV

9

f

tempor

4.

Infra octauum diem, quo magistratum suum alteri concessit, rationes

K \„]\Cwü »

neRlE

ı

M

adsume!

suas Decanus apud Jure consultorum collegium deponito.

C

2

Atque pecuniam, libros signum et literas, et quaecunque alia fa-

satıom

15 CAUSAM 4

d fgalfl)]‚

cultatis sunt, nouo Decano sub fide Juramenti sui ad manus reddito.

\A

Praemium Decani

s tonefl

qu£'£‘

a

4, Honoraräum precium Decani, pro laboribus et operis impensis,

aan

uice Stipendij, de aerario Studij Juris persoluendum, sex floreni

C

sunto,

5

autibus

d

COI

Il

6 q\\0

2.

Quisque Decanus omnium ex ordine nomina,

;

octEt

ui sub magistratu

}ze—‘i’“ ı

aan S

suo honorum insignig adepti sunt, anno simul ac die additis, ex more

| cmol\

llﬂ:1

f

eram 9

(

en

conscribito. Pro qua inscriptione

’

Licentiatus uel Doctor septem

bl 0

en

\ Yr

solidos ei soluere tenentor.

ar U

m\ßll‘

e

n

3. Si aduena sit, siue Doctor, siue Licentiatus, huc ad nos profectus,

o U

inli S0

suo (

‚da

e& in numerum Consiliariorum adhibitus, Collegio nostro florenum

p

D odhıch

finem %

000l

9n ga

502

Öd)ul:(£3efe@&

86 S

(

u

Non secus atque in animali corpore neruos quosdam, aliasue partes

gordid

u

0M

Organicas in Vniuersum alias certis duntaxat pax*ticu{is‚ aut facul-

X

|

4 WE

A sox

unum, Decano similiter, ut isti, qui hic apud nos gradus fecermt,

A dest

o MC

aut titulos consecuti sunt, Ministris autem publicis dimidium florenum

Tlis 0000

ı

soluito.

Baccalaureus uero dimidio minus praestato.

5W‚lm(l

14'

Decanus gradum decernentis, et corum quibus decerni debet, ex-

eı CatOO ,

pressa nomina per manum Notarij, et sub sigillo Collegij in studio

al

Juris publice adfigi curato.

Yistationl6 *

5.

Collegium Studij Juris habeat deinceps arcam, duabus seris et

A„uunﬂﬂ“0“

clauibus probe munitam, in qua instrumenta et alia sibi necessaria

Man

inclusa seruantor, Clauium unam Decanus, alteram ad id deputatus

Omnes Ü}'35

successor habento.

_!\\\gu5\'mh

VI.

fr sı Uaire

NN Videl

De petitione honorum.

aliae, Sorte 0

4.

Vbi petens honorem admissus est ad publicum examen, Decanus

timana ferint

f

hoc per Schedulam, uel ministrum publicum, quinque diebus ante-

Anciderint ferid

Jl Infersu

quam peragatur istud Doctoribus indicato. Et nihilominus tamen

pridie ante insequentem publici examinis diem, reliquos ac singulos

minus die Jouk

ged idem e

l

Doctores per Schedulam mane ad horam quintam tempore hyemali,

ad quartam uero horam aestiuo tempore in ecclesiam conuocato.

hus Insizmie

sitlo füat,

Primum illic, ut gratiam Spiritus sancti implorent, Deinde materiam

ulterius in examine progrediendi atque respondendi, uel ut uocant,

Jtem Doctor

puncta Candidatis distribuant et designent. Quibus ita peractis, De-

eircam se uel

canus unicuique Doctori materiam, de qua inquiri debet, et tam locum,

Tare Disputatioı

quam tempus ct horam examinis significato, et ut.ibi simul conueniant,

aoitare Cam, q

per Juramenta sua admonentor et uocantor.

hoc se fecisse

2.

Decanus etiam a Candidato, quam primum admissus est ad examen

dummodo non

priuatum ,

pecuniam Doctoribus pro labore, quem in explorando

fionem Imp

ipsius ingenio capient debit

am, ad se’ deponi exigito.

Caeteras autem

Nullas Jurisy

impensas quibuseunque debitas, nisi ante promotionem publicam per

gine in Jocum

omnia exsolverit, promotori titulum ei conferre prohibetor.

sabrogatus sit,

JI«

Priusquam conuentus, pro distributione lıonorum publice cele-

Astendere, sod 1

bretur, Candidati si sint plures, per Decanum de locatione con-

& Ordnatione |

ciliantor , ut ordo inscriptionis inter eos recte obseruetur. Curet in

die Juonis haberi_orationem, in laudem legum aut Juonis, et inuiten-

Quibus con

tur ad' prandium Doctores, cum studiosis Juris et pedello, et tantum

sint adhoc festum professores Juris asymboli cum Oratore et pedello.

Q Qetreui

I‘Ogau: & COl

De lectionibus et ferijs.

x

PrOfitetor, u

Doctores, ut ordinarie doceant conducti, singulis diebus publice

QUOd est yo

ädesse Onl

unam lectionem hora constituta sibi in auditorio Juris singuli prae-

AferM Iar

Jegunto, demptis Vacationum ac feriarum diebus, :quorum Catalogus

5

hic sequitur,

© SO Cadat,

ORr ätionen

Vacationum haec sunt tempora,

Al su N

A Vigilia Thomae Apostoli usque ad Epiphaniae diem.

cla P,

Aö

g

d SE

Ab Esto mihi, usque ad Dominicam Inuocauit.

Altat

A Vigilia Palmarum usque ad octauas Paschatis. !

1 Expect

erl

M Cn

A Vigilia Pentecostes usque ad Festum Trinitatis,

SC R0n

His duo, in singulis Nundinis, dies accedunto.

lg R

’

D£ova Statuta Fac, Jurid. %, 45, Yug. 1{601. 5303

SCa algn

Tättes \

tatiıbus animae seruire, mirabili tamen et aptissimo partium cum ,

|&\vliü}h5} al

fgl l

‘ toto concordia et inoffenso consensu natura fecit,

——

RO Prädıs f

en

A

A sexta die Julij usque ad decimam Augusti pro Canicularibus,

Icls Ahtidum

Aren

n

Stato,

A festo Michatlis usque ad Diui Lucae diem pro Vindemialibus.

His accedunt festa, quae uocantur Collegij Diuorum.

YS decemi düber, ®

Conradi,

Sebastiani.

regorij

0 oHeg'j A studlo

Petri Cathedrae

Ambrosij

Barbarae.

Trinitatis

Juonis.

m, Va'uahus SOM d

Visitationis Mariae.

Vndecim millium Virginum

eb lla SI necessarig

Annunciationis Mariae.

Vdalrici,

Othmari

Omnium sanctorum.

PaM 4 1Q depuiatus

Mauritij ,

Nicolai,

Omnes Dies Festi Diuae Mariae Virginis.

Augustini.

Exaltationis Crucis,

Animarum.

Et si Universitas duxerit alias ordinandas esse ferias, Item ferla

IM

quinta, Videlicet dies Jouis semper his annumeretur, quamuis etiam

'}m eramen, Dicamıs

aliae, forte ob disputationes, uel certa negolia, lectiones in ca sep-

timana fuerint intermissae, uel plures etiam in eandem hebdomadem

1, quingue diebus aute-

inciderint feriae.

Et nlılominus tamen

Qui intersunt priuato Examini, non solum eo ipso die,

'sed nec

minus die Jouis eiusdem hebdomadae a lectione cessanto, nec refert

1, nellquos ac sinzulos

intam tempore hyemali

sed idem est siue pro Baccalaureis, siue pro Licentiatis. uel Doctori-

ı oclesiam COMuOCaLO,

bus insigniendis, modo in superioribus professionibus eco finc inqui-

sitio fiat,

‘

yrent, Deini.e materiam

1, uel ur wocant,

Item Doctor legens, loco neglectae lectionis, potest auditoribus

ia Tcmcü3. De

circum se uel ad se congregatis, Lepidam quandam et utilem ex

4 gebet, et tam Jocum,

Jure Disputationem mouere et proponere, et cum eis per circulum

4aı siml comuenienb

agitare ceam, quod uulgo uocant, et quoties in quartali unius anni

hoc se fecisse probabit, toties poenam neglectae lectionis aboleto,

dl

mlssus estad examen

dummodo non alia ordinaria lectio huius studij per hanc disputa-

lorando

g, quem In 6I

tionem impediatur.

arıto, _ Caeteras AUlEM

M

Nullus Jurisprudentiae studiosus, etiam si sit Baccalaureus iuris,

9

siue in locum alicuius Doctoris, pro quo legat aut tradat aliquid,

mON

ogem pulicam pr

(

subrogatus sit, siue non, audeat doctoream ın scholis Cathedram

