yatnor Classes gonstl“

dinis mittuntor.

qh

'

5 horis C0M

5. _ Adiungitor accuratior inculcatio Latinae Grammaticae: quae

dies qu

repetendo tamen magis, quam Legendo. explicetur.

icﬂä; 30 Paedagogal"

His discipulis, Vt et primanis, etiam Commendator primus

ß Paeda

D

nogarCha

Tiber Erasmi de Copia, et Fabritij Libellus elegantiarum ex epi-

e Coles

alter0

sl

stolis Ciceronis, Vt ex ijs formulas loquendi per Vices recitent.

e IO!

His etiam Fabritij elegantiae proponuntor.

gadioram d

bln |

omnl \

ggl}

menéa

Lectiones tertij Ordinis.

f

rmant0

'

Dialectica

eal0

y SE

„1})US ]

d

Rethorica

g Philippi.

i

| ugfio

al

Orationes aut Epistolae Ciceronis.

Lectio Graeca,

ä

Virgilius.

0

Quarti Ordinis Lectiones.

65

%:

a

gend®

Organum Aristotelis.

ae<flon

ggl

s yep

e

2. Rhetorica: vt portiones oratoriae: vel Rhetorica

m{]l$n

da D

ad 1He-

gerdl

rennium, et orationes. Ciceronis publice,

\ ter(1llß

®

j yn

o Stal

352

SchulsGefebe.

5. .. Lectio Graeca' publice,

alıas P

4. Virgilius publice.

Inter

5,

Lectio Mathematica.

arl

Yr doct08 ©

Modus et Tempus.

DE \

Haec singula in singulis curijs praeleguntor, non pro Volun-

allas en

tate cuiusque Magistrorum : sed ex praescripto peculiari Collegij,

CaUS

K DECZW u46

et quisque absoluat sua intra tempus praefinitum.

Repetitiones.

In singalis on

Hae a singulis professoribus et in lectionibus. singulis haberi

sarlendem PIOPT)

debent diligentes et accuratae: sed in prima et secunda curijs ita

asnositis, QUGE d

O

g Cicevom1anaT

instituantur ita, ut nulla hora integre doceatur: sed .ut Lectionem,

aut sequatur eiusdem, aut praecedat superioris repetitio, Absentes

Can nbnitor ©

et negligentes diligenter sui officıj admoneantur. Singulis etiam

Jorum erväta CO

semestribus per Cancellarium Päedagogarcham , et aliquos artium

Tiora verba 6t &l

professores, promotiones classicorum habentor.

Authoribus sabstit

desit, Professor ©

DE Lectionibus Publicis.

proponito argamen

Qui primae Laureae gradum consecuti, ad superiora tendunt,

praeceptove Compon

Lectiones Completorias diligenter audiunto ; Illae habentor: orga-

hus si, Ynam €t al

num, Ethica, Physica Aristotelis: doctrina S

eitatione anima@uer‘

Bhaerica et Theorica.

cauehitur, n6 ab l

Plures audire Lectiones liberum esto,

ciant, Proponatur

DE Hoöonorum gradibué.

eodem Magistro 11

spirare voluerit:

V ita singulis e

Qui ad Philosophicum alterutrum gradum ad

id secundum ejus Facultatis Leges facito. Si qui

Q

in . Candidato

Nbellos suos pecalı

fine Conuersa argı

occurrat, quod dispensationem mereatur: secundum dispensationis

anlCI argument

statutum fiat, de quo infra pag. 40. 21l

Konnenlat yei Dr

Tg elm praeoept

DE Disputationibas.

O fa emenda

Disputationes Philosophicae de. rebus Vtilibus proponuntor,

Soribant qa Yl

per virum doctum et eruditum ad utilitatem Studiosorum; et se-

Instruuntar,

cundum Facultatis philosophicae Leges ubique diriguntor.

Q Progodia

AClendos itz än

DE Exercitijs Oratorijs.

%6, In quibas n

Auditoribus publicis declamationum themata certis temporibus

Teqne ‘79!'1>01‘um

proponuntor: et ab aliquo certo professorum ad dicendi rationes

@\rsihus COmpone

dextre examinantor, et formantor.

l Dfmefris‚

DE Lectionibäs Sabbathinis.

ptntametro€q„e ä

O fertia Car

Sabbathorum matutinis horis, more solito, vel disputationes

Maten,

4 Scribend

habentor: vel scripta et orationes examinantor: nihilominus tamen

W

O eadem

a meridie Lectiones Continuantor.,

d \ Yln

O

D

Dlum

244) Val. unten cap. XIV.

w

Adoley

Centl

| 1\Mfm„ } QÜQ

{

Nova Statuta Fac. bon. art. %. 15. Yug. 1604.

355

DE Musica.

Inter alias professiones etiam Musica suum Locum tuetur: cui

Vir doctus, et artis peritus praeficitor.

DE Vicaria opera Professorum Artium,

4 20n ‚ Yollm

Nullus Artium professor Vices suas alijs mandato, nisi de

Lpecuham' Cln

causa Decano suae Facultatis approbata.

Exercitium Styli.

In singulis ordinibus, singulis hebdomadibus , argumén’ta ad

8 ingulis haberi

scribendum proponenda sunt, desumpta ex Ciceronis locis proxime

, seounda Oanl la

expositis, quae diebus Sabbathi examinari solent ad phrasın prae-

+ 0 u ean

cipue Ciceronianam. Ac Dies Sabbathj totus in prima et Secunda

TOpelHiO, Abyantes

Curijs tribuitor emendationi scriptorum: ita ut clara Voce singu-

ur Siogalis am

lorum errata corrigantur, nihil erratorum dissimuletur, Vbique me-

y& aliquos artiom

liora verba et elegantiores phrases ex Cicerone et alijs probatis

Authoribus substituantur, nullius denique scriptis Vltima ista lima

I8

desit. Professor etiam aliqua hora sibi commoda hbreue aliquod

proponito argumentum sermone populari, quod statim inspectante

praeceptore componant, et priusquam dimittantur, offerant, ex qui-

/ superio_a tendnt,

Hac exer-

Iag habentor‘ 0108

us si, Ynum et alterum emendatum fuerit, sufficiat.

haerica eb Theorica

citatione animaduertet praeceptor, quantum singuli proficiant, et

cauebitur , ne ab alijs composita afferentes , praeceptori fucum fa-

ciant. Proponatur etiam interdum aliquis locus ex Cicerone, quem

d

eodem Magistro inspectante in Linguam Germanicam conuertant:

Vt _ ita singulis hebdomadibus bina scripta proponantur. Singuli

qı d

j

i tolqßrft:

l

|

libellos suos peculiares habere jubentor, quibus Germanica et La-

i

in Can 1da19

tine Conuersa argumenta inscribant. In proponendis autem

er-

un

|

a ispensatioaiS

manicis argumentis Magistrorum est, Vti familiari Stylo, qui

conueniat

reı

propositae ,

et facile intelligatur a Junioribus.

Ipsi etiam praeceptores conficiant idem argumentum , atque illud

post factas emendationes tandem suis dictent Auditoribus: Vt in-

scribant suis libellis. Qua re plurimum ad feliciorem imitationem

bag proponuntON

instruuntur.

Studiosonum 49

Qui Prosodiam et Po&ticam docet, auditores suos ad Versus

; d'\t‘\"„““‘““'

faciendos ita assuefaciet: Vt vel Po&tarum solutos proponant Ver-

N

sus, in quibus religandis , neque sententiarum inuentione opus sit,

\

neque Verborum delectu, sed solum collocatione: Vel breuioribus

f oribu$

nata CErf

Versibus componendis eos exerceant: Vt Adonijs, Archilochijs, Dac-

d

dl yallone$

tilicis , Dimetris, Anapesticis etc. antequam Versus” hexametros,

m }

pentametrosque aggrediantur.

In tertia curia, qui Ciceronem docet, singulis hebdomadibus

'

materiam scribendi ex Cicerone proponat et emendet.

I0I aan

Qui in eadem Dialecticam et Rethoricam profitentur: ita sua

0,

'rl3

il

ginus 100

Ooflcia partiuntor: ut 4; Rhetor eorum praeceptorum, quae proxime

rı D

0cuit, exemplum aliquod Vernacula lingua proponat, idque ab

adolescentibus‘ in latinam linguam conuersum corrigat; doctiores

NRenfchers Sefegfammlung XI. Bod.

23

No'

a S10

3a

Schul:Gefeße.

AltorW

m 0

etiam hortetur: ut, quantum fieri potest, illud amplificare conen-

10

fectü

05

fac

tur: et amplificandi faciılem rationem, quam imitentur, ipsis ‚expli-

hens!

cet, et fideliter inculcet.

Altera hebdomade Dialecticus idem fa-

g 0EP'

CM

oyeSSU

ciat: ut in hac quoque curia qualibet Septimana bina scripta pro-

tare ]

‚ossinf

ponantur et emendentur. Vtiles quoque: sunt ad_informandum sty-

qu€n

Nall

s MED

lum Erasmi libelli de Copia, quorum secundus aliquot locupletandi

Can

transiHl

rationes persequitur : quae omnes referri possunt ad ea, quae Phi-

l c{vnf'

lippus habet in secundo Rhetoricae libro et quarto Dialecticae,

artını

4 tatulı

Narn nın

Ergo qui Dialecticam et Rhetoricam docent, ubicungque occasio

T toru m P

erit, ad hunc libellum auditores remittant, et fontes amplificandi

Vl mnl

supenol®

m0085

ß

et dilatandi in.praeceptis Dialecticis et Rhetoricis monstrent. In-

terdum etiam formulas Variandi et locupletandi ad exemplum

Framinatonbus 1

Erasmicarum proponant.

Er quomlan

Quarti ordinis auditores praeter ea, quae ‚a Professore Cicero-

na DrebEPLO

nes, 8 zudiela CX

nis proponuntur ‚, dispositiones et declamationes excipiant, et pau-

turbent,

latim se: se ad illam Vberiorem scribendi rationem assuefaciant,

scribant, quantum in illis materijs possunt. His etiam; ut et ter-

tianis, Professor Latinus Po&tices, vel prosam inligatam‘; Vel’liga-

tam in prosam conuertendam tradat: Vtrobique obseruato decoro

DE Ins]

phrasibus et Verbis, Vel.prosae Vel ligatae Conuenientibus. ‘Sic-

ue res, omnino instituatur, vt hujus quoque Curiae auditores bina

Haco res Com

damogarchte , q

scripta hebdomadatim. habeant.

slagalorum, quı S

Examinationes.

S

curabant, ne ula

RS

quid. animadnerte

Semestri quoquo, si qui sunt, qui tantos fecerint progressus;

poterunt, ad' Coll

Vt a Praeceptoribus superioribus Lectionibus digni indicentur: in

praesentia D. Cancellarij et Paedagogarchae ac quorundam depu-

tatorum ex facultate examinationes accuratiores: et ad Professorum

D

diligentiam explorandam, et ad cognoscendos profectus singulorum

instituantur , et qui idonej deprehensi fuerint, ad altiora promo-

uneantur.

Honores dilig

$ nequi) incu

Auditores.

quOrm Sunt qrua

COnsueuert, og

Singuli Vndecunque aduenerint nostrarum artium studiosi:

MN

et cupientes in schola publica sub administratione Rectoris esse:

Srärum eb arı

Vbi _a Rectore Vniuersitatis recepti et inscripti fuerint: mittuntor

tatis Allorum e

ad Paedagogarcham, qui pro judicio suo, Vel adiuneto Vno et al-

200 POssint, N

tero de Collegio, et adolescentis praeceptore, statuito: et Vnicui-

ÜNIne b yite 44

que certas in aliquo ordine Lectiones, quas audiet, praescribito, si

8 a hac on

non fuerit Baccalaureus. Sin autem jam' hunc gradum consecutus

* Confiere o

fuerit: admittitor ad Lectiones pro completione ad gradum altio-

l‘lmum 1"llf

rem: nisi ad eas adhuc ineptus sit: de quo facultas artium statuito.

Wüdtare |

f[lllpn(

Semper enim Considerandum est, quid adolescentes_profecerint, et

CO Sübg

d€l’ft H

Vtilitas ipsorum ferat. Adspiraturi ad gradum primum (qui. Bac-

E

SO änt

calaureatus dicitur) omnino et serio, judicioque et autoritate Col-

Üﬂißßumm‘ i

legij bonarum artium adiguntor, ad_ hanc paedagogij doctrinam, in

'30nscgmh

!

suos ordines distributam, sedulo colendam:

Al

‘ pue

M f

70 Ytat

\

355

Nova Statuta Fac. bon. art/v. 45. Nug. 4604.

lmm

Cone

Aliorum : non ‚cupientium recipere gradus, considerandae ratio-

AENfn

Ml

Dialeepo

Srl

nes, et profectus explorandi, et; Praeceptor

es priuati audiendi,-qui

$ Ider

A

si ‚deprehensi fuerint in 'tertia ‚et quarta Classe eos fecisse pro-

gressus : Vt cum utilitate , superiorum. disciplinarum . leetiones fre-

dl i in ÜI'mm‘ﬂmm $

uentare possint; ad illas ‚de sententia‘ Collegij admittantur.

OE Vgl

„ Nullus igitur se,ad superiores curias, Vel etiam facultates (Vt

C G, N

vocant) transferat, absque ‚autoritate et judicio Collegij :bonarum

QUartO Dialeolieze

artium. Qui contra fecerit: in eum Collegij autoritate animaduer-

WÖICNTE Oobai

«tatur.. Neque, enim ferendum est; Vt uel ipsi discipuli- sua sponte,

Sontes amplifieandi

Vel ‘ priuatorum, praeceptorum:, ‚vel etiam parentum ( autoritate, .ad

Y mönstrent, In

superiorem‘, classem. transferantur: ‘ nisi a praeceptore publico,, :et

0 4 eremplim

Examinatoribus. idonei. i1udicentur.

Et ! quoniam ‚hac „in;re plurimum. molestiae Collegio afferunt

4 Professone Oitng-

‚prinati praeceptores :, serio. illis. mandatur, Vt publicas progressio-

nes, et.iudieia examinatorum ex

05 exOlplant &Jan

yatlonem assnefäcint,

turbent,

peetent:nec ordfinem publicum per-

His etiam, ut et ter-

\ infigatam, Vol ior-

CA P VT 1X

T Obsernäto deroro

Oonuententibns, (Sic-

DE Inspectione et Censura Paéd;ag(ﬂ)y‚}gii.

Cariae anditores bina

Haec res Commissa esto pro. tempore D. Cancellario : et Pae-

dagogarchae , qui mense quoquo diligentem inspectionem agent

singulorum, qui sunt-de officio Magistrorum, 'et auditorum.: ’atque

curabunt ,' ne . ulla.ex. parte ‚profectus ;adolescentum negligatar. "Si

‚quid animaduertent. emendatione dignum , id si.ipsi Corrigere 'non

g Seoerint prOgLASIS

poterunt, 'ad‘ Collegium, et si res postulet, ad Senatum lref‘erant.

ıs dien! Indicenk

!I£'.‘ 1n

C

morundam depu-

GCARMAANX

4 ad Professorum

res; €l

; profelns

nenlorum

DE Lectionibus Cöllectorijs.

l ad a

Jtiona prom0-

Honores diligentia, assiduitate, Vigilantia, (Vnde profectus ab-

esse nequit) incumbentibus bonarum artium studijs haberi solent :

quorum sunt quasi gradus quidam, per quos’fieri.progressiones

consuenere. Hoc ınon: solum ipsorum causa, quibus hi mandantur,

;

fit: sed consulitur etiam omnibus; quorum usus indiget. peritis ‚Li-

I

artı

um $

tudiosiä

terarum et artificibus disciplinarum.

Testimonium est hoc graui-

lnl 6E

at10DE

l mmfﬂl

tatis ‚illorum et scientiae: Vt_ in delectu errare imperitiores fere

Y 10 fu€n

non possint. Non solum autem, ‘qui honores sibi/decerni petent,

gtﬂ

el adlnncl) D7

aucWl

ordine et rite ad illos procedere: sed reliqui etiam studiosi, si qui

tall0

forte ab hac cura aberunt: Studiorum tamen spatia scite et decen-

N1$a

geSOH

0, S

ter conficere possunt.

s anl

. gonsecut0S

Primum igitur nemo ausit se pro Studioso bonarum artium

6 ® d 3100

venditare : 'qui non: in Contubernio Vixerit, et Magistro 'se alicui

O06 405

am sta000

certo subdiderit:::cnius cura et. disciplina peculiariter instituatur.

E

fnl ® nofeceri0h

ul

0

Magistrum autem nunc; intelligi uolumus , honores huius nominis

Meﬂ[?

Onsecutum. . Si

uis tamen eruditus: qui gradum'istum nondum

un

Pumu

torıtate

(

e&

Conscendisset: pueros. ac discipulos: habere uoluerit : ita ei demum

qü

ä ( „ß3m7

600970

hoc facere liceat: si prius ipse se se Vel'Doctori Vel Magistro

23.%

356

Schul:-Gefeße.

yora Stat

Studij bonarum artium hujus.scholae subdiderit, et habendorum

/ PraeceP?orﬂ

es ]

0 CIAMl

discipulorum potestatem, ab Vniuersitate scholastica obtinuerit.

Jmcenf

erCutldy

deel

Hoc ordine qui studuerint in bonis artibus: illis sane non'ob-

I6

deretur

erit, si etiam extra Contubernium Viuant: modo eius rei copiam

1068

dest

Juventati$ C

l

prius a Decano ‚et Collegio impetrauerint,, et suos Magistros ac

Praeceptores in oppido habuerint. Quin etiam cum parentibus et

c

a V

g autem

orama 90

ditorum *

propinquis Viuere licebit: si tamen sub Magistri alicujus sint‘dis-

ciplina.

OOSEl

Quod si quis im

erium Magistri älicujus aut Praeceptoris- ferre’

as Mogist!O

noluerit ,, cum Vita

26 P Jice In

electetur libertatis illegitimae: sciat sibi illo

toto tempore incerti' cursus sui honorum Viam esse occlusam. *Qui

' il enim JO

ad honores adspirare Volunt: praescripto tempore doctrinae artium

Jcentes 1D Qiscen

operam dabunt: non solum , Vt eruditione promereri illos: sed

Stadebunt e

etiam‘ ut exemplum suum discendi ac recte Viuendi probare possint.

Jamuastun, 9000 ©

Gradus autem duo sunt: Alter eorum, qui Baccalaurej dieti

Singuli obibur

sunt a prioribus. Quae sane Vox retineatur: sed res intelligatur

gentia et fide: DE

de quodam testimonio bonae spei, in quam Venire debeant:

uı

zla de Cansa, que

hoc datum illis esse cognouerint: ut hinc ad altius quoddam fasti-

Jsta b nECESSANIO

gium conscensuri Videantur. Alter Magistrorum est: quos ( sicut

Jag aytium idome1

nomen ipsum declarat) Voluerunt jam et aliorum studia moderari

ac regere‘; praestantia quadam eruditionis.hanc non solum faculta-

tem: sed.etiam jus quoddam consecutos.

Qui igitur ea diligentia, eoque in studijs profectu assignatas sibi

DE Dis

Jectiones ita audiuerint, Vt et gradus ipsius necessitas postulat,.et prae-

E

Diebas feriarn

ceptorum iudicium requirit : Baccalaurei fieri poterunt, si se Judi-

cio: Collegij subiecerint, et satisfecerint.

Vt autem Magisterij gra-

hoc est, hora ciel

Grercebitur, Quod

dum consequantur, Lectiohes ad minimum per sesquiannum audient

sequentes.

Solts etlam alı) fer

Organum

Captum Iuuentutis

Ethica et

Aristotelis.

Baccalanreatus thes

Physica

Knl foturae prn

Mathematica, id est, sphaerica et Theorica Planetarum.

1 Qayita Öistrbuet

Hae necessariae erunt, Vt et oratoriae exercitium : plures ta-

men si qui audire cupiant: suo arbitratu facient: si tamen has non

neglexerint, Vt Theologicam et Hebraicam (quae Theologo futuro

maxime necessaria est) ut Jure Consultorum , ut Medicorum, ut

DE Dispat

Euclidis et Musicae, ad quas diligenter audiendas cohortamur om-

nes Philosophiae, humanitatisque artium studiosos.

C ASENT XI

His dabitur (

Primo Sabha

DE Officio Professorum Artium.

Setundo al

enl

9 Matutinig

Dabunt operam omnes Artitm Professores, Vt non

solum

propter Vtilitatem auditorum : sed

otius ob timorem Dei (Cujus

A0rn C0HU n

di

/

totum hoc est negotium) accurate

iligenterque doceant.

l

ll ab 9

Deinde Vt mores, atque Vitam auditorum pro Virili parte

A Na

Ea

_

A Aluto {

obseruent: ad pietatem, omneque officium informent: ne vllo

modo disciplina Violetur.

la

lOmb„„

Pr ( f

V)lum (

Nova Statuta Fac. bon. art. %, 15, Aug. 160 1.v 357

1 W laheng

Orn

HSHF

‘

a

en

Ö

A Praeceptoribus singulis trimestribus inquiratur:

uild Ado-

$

«

l

15 0n 0

Jescentes proficiant, (quod nomen, patria, Victus, habitatio, lectio-

O Olg 0g

ya

nes, exercitia, declamationes, oppositiones,

assumptiones) quidque

; S05 Narg

W

in ıpsis desideretur.

COM Partnfns o

Juuentutis enim negligentia omnis Praeceptoribus solet impu-

T allOWs sln Q,

tarl. Vt autem omnium diligentiam animaduertere possint: singuli

suorum auditorum nomina consignata habeant, eosque diligenter

obseruent.

Praecoptoris fem

M6 sclaf sıbl ila

Nullus Magistrorum priuatorum quicquam explicet suis: sed

ea, quae publice in scholis traduntur, quisque repetat.

' Occlusam, *O

WE Aoetrinae artiam

Nihil enim praeceptionum Varietate perniciosius est, quae ado-

Jescentes in discendo maxime impedit.

omeren agı d

endi probare IN

Studebunt etiam Artium Professores, vt latine Adolescentes

loquantur, quod exercitium non minus Vtile ipsis erit quam styli.

ql Bacealanıe) Ql

Singuli_obibunt ipsi lectiones suas, qua maxima poterunt dili-

; ed zes intelligatnr

gentia et fide: neque substituent alios: nisi graui admodum et se-

Venire debeant: qui

ria de Causa,

uae Decano artium probetur,

uaeque Videatur

altins quoddam fasti-

justa et necessarlo recipienda. Sed tum ex judicio Decani et Col-

nm est; quos (sicat

legij artium idoneus subornabitur.

yum stadia moderari

5 non solum faculta-

CAPVT XI

yofeobn assignatas al

DE Disputationibus Baccalaureorum.

sitas postalat, E prat-

-poterunt, SI S6 J1d

Diebus feriarum dominicalium Concione dimissa ex templo,

hoc est, hora circiter duodecima, disputatio ab aliquo Baccalaureo

autem Magisten) gl

ön sesquiennum 2

I

exercebitur. Quod si multitudo Respondentium sic exigat, diei

solis etiam alij feriati tribuantur.

Capita autem disputationis ad

Qui ex Candidatis

captum iuuentutis attemperata esse debebunt.

Baccalaureatus theses certas defendere Volent: praesidem disputa-

tionis futurae prius conueniat, qui inter singulos certa disputatio-

nis capita distrıbuet , nomine ejusdem annotato.

ca Planetarunl

gercit10M

P\1T

as N0l

CAPVT XI

nt! Sl tam!

Th 1080 ıtur0

Medicoru0 !

DE Disputationibus Magistrorum et Exercyitio

Rhetorico.

Jas cobot200t

His dabitur dies Sabbathi, et locus in Aula maiore hoc ordine.

10508

Primo Sabbatho materia scribendi proponetur..

Secundo, alicuius disputationis materia, quae iertio Sabbatho

gtinß

horis matutinis agitabitur ‚in frequentissimo Magistrorum et Stu-

olam

diosorum Conuentu.

n S

5$0I‘95

'

Quarto ab eo, qui Oratoriam profitetur, praesente Vno, ex

)

ml

érenl Del ((;ujus

Collegis, materia scribendi proposita emendabitur, quae postea

100620

f

R

l

10\

jnl

p

publice quinto die pronunciabitur.

r0

i

N

Disputationibus praeter Decanum przxerit: quem quoque tem-

M

f enl

p0'rc Collegium artium ad id munus delegerit.

‘Joﬂﬂsm

358

Schhul-SGefeße.

n Lec00

4

Sic exercitio ‚dicendi is‘ praerit, quem similiter ‘idem Colle-

Cö>£ll 105y

SE

gium ad id munus aptissimum judicarit.

I

adınel)

p°

Sument aüutem, Vtrobique materias eruditas graues et Vtiles

ex omnibus Philosophiae partibus, ex historijs, et. Vita communi,

sequ

e;hil?$ex‘ih

Afidab

ue disputationum itemque Rhetorici Studij scholas coluisse, ac

Spl

um exercuisse, petentibus honores necessarium ; esto.

Factuä\?“‘

W©

Ö

dgl

In disputationibus etiam assidebunt Baccalaurej, quorumsin-

cum 4

tten

in 9fy Ö

ula singulorum propria capita sint, de quibus cum omnibus Vo-

rocalaur®

entibus, ratione et Via, Vt solet, disserant, et asserta sua stu-

onibs

(apıt

ıOra

deant defendere:.

dı OLD0M

Neque interloquitorı Magister, Disputationis autor, nisi cum

0

e atur, C

aliquem suorum deficere, Vincique senserit. Hi ante principium

6 An qna€ |

Disputationum nomina ad praesidem disputationis ordinarium, refe-

m, Hemqa6 M

rant, ab eodem thesin defendendam petant.

Totam autem rem ita moderator, ne quid‘fieri aut dici tur-

Nam sı 200

gtitione zepellito

bulenter, proterue, contumeliose patiatur.

Caetemum De

Decanus assideto toto tempore disputationis, Suam etiam au-

y6 carat0,

toritatem, 'si res postulat, interponito, si quld 1psi, quo minus

adesset, obstiterit, Magistrum aliquem ex Collegis: 10co _ suo. prae-

Qa Magister]

ficito. Inprimis Magistri, ordine et Serie conueniente, de editiori-

Canitibus examina

L An in Alb

bus subsellijs disputando , quibus singulis Decanus praemiolum

curato.- Magister, cui curatio disputationis fuerit data, ipse exer-

Reotore

An Legt

Ml

ceto: aut sı fieri hoc nequeat, .se coram Decano, et Consiliarijs

ipsius excusato, quibus causa probata, substituatur alius, hac ta-

_

f

An stadi)

Nagıstrorum

l

M

|

]

men lege, ut cum primum licuerit, ille, qui tum locum suum non

a

/

0

obijt, alio tempore disputationi praesit: aut florenum, mulctae

4

, An declar

nomine ıntra dies octo numeret.

nit: sed_etiam mat

;

ohtulerit, Item an

CAPVT XIV.

5, An disput

Anterfoenit, attente

An Öputatlonibus

DE Tempore, et Ratione petendorum honorum.

$ An rl

Duobus anni temporibus, utriusque supradicti gradus, Candida-

m(a

tis honores petere licet. Magisterij quidem primum ad Dominicam

Pngnant, dn x

ost Epiphaniae: Deinde ad Dominicam Joannis Baptistae.

Bacca-

7, VB chn

L

a

ureatus Vero primum ad Dominicam Inuocauit: Deinde ad Do-

$& An que

minicam post Bartholomae)

Mbus, Ü€mque }

Tum igitur pro, significatione publica Candidati conuenient ad

7 N3Ü] $l ui3

Collegium bonarum artium, hora et'loco solitis, et nomina sua

profitebuntur.

Willong repelli

Adidatos Decay

Et 41. solenniter promittent Decano, se ad interrogata pro

conscientia sua et Veritate, absque fallacia et ambiguitate , respon-

X epulsam Anle

f

"{Piih()ne $

N

suros esse. Interrogata autem erunt de ijs rebus potissimum, quas

IM

‚peratun

res facere eos oportuit: ita, vt subiecta sunt.

am e Sl

Qui primae Laureae honores petere Volent, de sequentibus

capitibus interrogabuntur.

DE li3: qux

4. An in album Vniuersitatis hulus scholae nomen sit inseri-

Al

Tero (

ptum, et quo Rectore,

Ylendos,

H@qup d

359

Nova Statuta Fac. bon. art. %, 45, Aug 1604,

il

>

“

©D (l

. An Lectiones sibi assignatas, et ad primum gradum ne-

cessarias , secundum Leges, deque autoritate Praeceptorum diligen-

SOM Q Y

ter adiuerit.

, 6 V

“Üh]u‘

3, An proposita’ scripta omnia composuerit, et emendanda

SCholas

Og 5

exhibuerit, seque testimonijs praeceptorum suorum hoc planum

M 6st0,

facturum confidat.

WE quorum Sn

4.

An ‚disputationibus Baccalaureorum omnibus interfuerit,

cum attentione et discendi Voluntate.

Cum Omnibas Yo.

Item an quater in disputa-

E asserta Sa Stn,

tionibus Baccalaureorum assederit: propugnator et defensor pro-

positorum Capitum, disputationis.

5. Vbi cibum capiat, Vbi habitet, et quo Magistro seu in-

S nlor, nist Cum

AL au eineiplum

spectore vtatur, culusque consensu, et ijussu honores petat.

6. An

uae debuerit Magistris suis, aut contubernij Curato-

M Orinartum, yefe

ribus, itemque mercedem habitationis, persoluerit.

ıd en

aul

(

Wl

Nam si hoc quis callide aut proterue omiserit: ab honorum

petitione repellitor.

Suam etiam au-

Caeterum Decänus ante hoc tempus admoneri omnes hac de

1psl, quo minus

re curato.

Qui Magisterij honores petere volent, similiter de subiectis

lezis Joco nn prae-

eniente, de editiont-

Capitibus examinabuntur.

14. An in Album Vniuersitatis nomen sit inscriptum, et quo

jeCanıS pvaem'w\um

Rectore.

<

orit data, 1088 XEr

geano, & Consılan

2. An Legitime natus.

3. An studij tempus Legitimum compleuerit: seque testimo-

Anatar altus, Ha 1

am Tocum Soum 200

nijs Magistrorum hoc planum facturum Confidat.

4. An declamationum exercitijs omnibus non modo _ interfue-

at Horenum, uol2e

rit: sedetiam materias propositas ipse composuerit emendandasque

obtulerit. Item an duas Orationes publice recitarit.

5. An disputationibus Magistrorum, quibus debuit, omnibus

interfuerit, attente, et cum discendi Voluntate. Item an quater

in disputationibus assederit propositorum capitum defensor.

rm hgn()l'\\m'

6

An in tri

ko)

ginta disputationibus Baccalaureorum interroga-

rit, seu (ut Vulgo

loquuntur) proposita capita disputationis im-

dıcH

g ad1.l$ Üma

‚inCAD

pugnarit, et an semel ipse die Dominica disputationem defenderit.

ıman

ta Dacl

7. Vbi cibum caplat, et ubı habitet.

as B

de d

D

8. An quae debuerit Magistris suis, aut Contubernij Curato-

\

1}

ribus, itemque mercedem habitationis persoluerit.

000

wEI0

Nam si quis hoc ca

Jlide aut proterue omiserit, ab honorum

andıdal

Ml

M $a

petitione repellitor.

P

raeterea jurejurando deuinciet Vtrosque

ol *

n€(‘[u8

Candidatos Decanus, passuros omnem euentum Comitiorum:

si_repulsam tulerint, aut omnino a petitione exclusi sint, vel in

al Jaf017%%

$

f

yespol

locatione speratum locum ex Voto non consecuti fuerint, iram vel

f 200

]("uli

gun qll

Vindictam se vsurpaturos e$se.

g

j

DE Iis, qui non integrum tempus compleuerunt.

0 f.lf-

celerius siıbi conse-

Cum vero certa aliquis de causa, honores

g 1050

quendos;, neque, decursum praefiniti temporis expectandum , puta-

geh 8

00

ora Sıa

360

Schul-Gefeße.

s nitl

ı

rit: facere Decanus _ de Consilij sententia poterit: Vt Priuilegium

)Mgisn‘ale

[]hlü$

ei concedat ante tempus suum petendi: praesertim, si quis hono-

d

]ocoiH

l

Consumm’

rum petendorum gratia ex alia schola huc se contulerit. Quod

DD

ipsum tamen Priuilegium non facile cuiuis concedatur, nisi eximia

tissimumäi’ß“ä

A

ö

\Tnin

quadam et singulari eruditione commendetur. / Aetas quidem, neque

ectol Y

tenerior neque firmior, Vlli neque oberit, neque proderit: sed in-

ia FC

genio honores, ac in studijs progressionibus, non annis decernen-

Jn sampt0S

tur. Nemo discipulum suum non idoneum ad petendos honores

ä

Ö

In pula

producat. Non idonei autem censentur rudes literarum, atque ar-

Craciati 5

'

tium ignari, improbi, legum ac Virlutis neglectores, petulantes,

\A

l

bı

Fisoo CO

libidinosj, infames flagitijs, audaces, pulsatores. Baccalaurei,

ul

fieri voluerint, Vbi ab inquisitoribus eo honore digni iudicati fue-

7, Pedello €

s adiolanf0

rint;

Promittent Decano in Consilio Facultatis decretos _ honores

Baccalaureatus, eo ritu atque solennitate inituros se, demandante

Domino Cancellar

Vno Magistro, huic Curationi praefecto: quo Consuetum et Vsi-

duo: Decano JI0

tatum sit illos iniri, atque capessi persolutis omnibus sumptibus

yent quatzor; (

et impensis de more debitis.

Jazas, Examinator

(

f

Quibus Consummatis floreni

circiter quatuor efficiuntur : hisl

min

s Labores,

potissimum nominibus, quae subscripta sunt.

sterum, obedientiaz

Fisco Vniuersitatis Scholae huius soluuntur Cruciati quindecim.

scholae hafıs, Don

Fisco Communitatis Studij artium florenus Vnus, et Cruciati

An nullum Leg1!j

moda cam Vainers

quindecim.

Magistris Collegij praesidentiae nomine, florenus Vnus.

gn tempore 2g

Ad impensas examinationis dimidium {floreni.

Ad impensas prandij solennis, singuli dodrantem floreni con-

ferunt, hoc est cruciatos 45..

Ad prandia M

Decano inscriptionis nomine cruciati quatuor.

Vaiersitatis, Can

His adduntur Ministro publico Vniuertitatis Scholae huius

ementi, Notarıns,

Cruciati Vndecira.

1one8, qui ad Ag

Promittent etiam, se omni cultu Reuerentiae, atque obedien-

quorum Doctorum

tiae ipsum Decanum, et reliquos Magistros, Professores artium,

aiplnt, algn

singulariter obseruaturos: profuturos, quacunque in re possint Com-

ntar, Ad bener

munitati Studij artium: nocituros in nulla. Honores vero deman-

Ta praefentu

dabuntur designatis Baccalaureis, publica Laudatione Magistri Vnius

de Consilio: ad quem illa Curatio ordine progressa deuenerit: in

S00 arla 7

Conuentu studiosorum solenniter a Decano indicto.

IOCHpIS na

Onorandi Yidıh

Magistri, qui fieri Volent, annum ad minimum, et Semestre,

Vt dictum est, Philosophiae studijs operam danto, assiduitate et

diligentia summa. In hoc si quis aliquem, quo minus ei noceat,

si tempore praefinito deficiatur, adiuuare et callide prouehere; aut

DE Baccalı

gratia, authoritate, largitionibus se mouerj, aliosue opitulatores aCc-

h0n0r<

quiri, suadere, patiue Velit: qui fecerit, in eum, ac Corruptum

animaduersio consilij esto. Antequam publice conferentur Magi-

N

strales honores.

{l jn 4]

f

Antıl

Promittent singuli, reuerentiam et morigerationem Decano, et

ent: Iet I8

l‘1[I]Um ‘

alijs Magistris Studij artium, se praestituros: quod bonum possint,

Stup

Communitati Studij artium Conciliataros, malum auersuros: apt

W nOmen (

Ö ﬁden

Decanum Vocatos, se apparituros, inire et capessere se velle honores

lln

Nova Statuta Fac. bon. art. %. 45, Nug, 1604,

361

Prl

Tl

Magistrales ritu solenni praefinito a Consilio studij artium die et

6 COn

A

(n0-

Jloco: persolutis omnibus impensis et sumptibus de more debitis.

en

Qd

C6lattr, y

Hi Consummati florenos cireiter tredecim, Conficiunt, his po-

A

tissimum nominibus, quae sequuntur.

|etas ql

A

4.

Fisco Vniuersitatis Scholae hujus, dimidium floreni a singulis.

16 Prodent: w n

Rectori Vniuersitatis Cruciati Vndecim.

OD 8nniS deteman.

Fisco Facultatis floreni duo, cruciati 15.

/ petendos honore

In sumptus epulares florenus Vnus Cruciati 30.

teranım, alue a

5i

In disputationes Ma

gistrorum et Baccalaureorum florenus

008 pekulantes

Vnus, Cruciati 30.

; Battalanrei, qui

6. Fisco Collegij in Examen publicum Cruciati quindecim,

Öln Tndieati fg

7. Pedello Cruciati Viginti quatuor.

18 demmetog honares

His adiiciuntur a singulis floreni 6. Cruciati 25., de quibus

008 88, Qemandanke

Domino Cancellario Vniuersitatis numerantur pro Licentia floreni

9 Consaetum et Ya

duo: Decano pro inscriptione, Oratione, et Laudatione publica flo-

5 Omnibs samptbns

reni quatuor: Quod superest, distribuitur pro more, inter sex Col-

legas, Examinatores, propter ipsorum in priuatis et publicis Exa-

fnor effintar: kis

minibus Labores. Denique promittent Candidati, Velle et in po-

sterum, obedientiam et Venerationem praestare Rectori Vniuersitatis

!’ Oruciat quindecim,

scholae hujus, Domino Cancellario, Decano, ac Consilio Studij ar-

s Vaos, et Cruciati

tium: nullum Legitimum detrectare imperium: pro Virili sua Com-

moda cum Vniuersitatis Scholae hujus, tum praecipue studij artium

lorenus Ynas,

omni tempore augere.

enl

/

adrantem Horeni C0n

DE Hospitibus.

Ad prandia Magistrorum Vocandi sunt honorati hospites, Rector

atnor,

Vniuersitatis, Cancellarius , Omnes Professores Academicj, etiam

Schole buius

gtitatls

emeriti, Notarius, Syndicus. Quin etiam Princeps, Comites, Ba-

rones, qui ad Academiam Studiorum gratia accesserunt. KEx reli-

entıae, 4

in obedien“

quorum Doctorum multitudine, qui Stipendia ab Vniuersitate non

. Professore

$ ; artum,

accipiunt, aliqui permutatis Vicıbus, pro Collegij judicio inuita-

sınt LOM-

ge in 16 P0$

buntur. Ad beneuolentiam quoque mutuam Conseruandam oppidi

onores TEM'

g deman‘

Vterque praefectus, Consulesque rogandi. Et si qui alij Consilio

Il l\.llil‘li

facultatis artium maxime peregrini, celebres Viri, aut Illustrissimi

al

tone Mag

t

Principis nostri, allorumque legati, qui tum temporis hic erunt,

yo0165SA Qeueneh

honorandi Videbuntur.

ndietO p Sameitl®

u LUT ula €

CTE,

g dant0

M 10l

IS L’f „gc€ilt1

‚{

ro0

here; A0

/

DE Baccalaureis et Magistris, qub in alijs scholis

; al

de f

f

(

honores consecuti, huc se contulerunt.

(}

Pl

lator65 *

aliosa6 *

46

coff“?mu_l

1n 0

tur MG“

Si quis in alia Schola Baccalaureus, Magisterue factus, huc se

fered

c wn

(

Contulerit : et recipi in Consortium nostrorum Voluerit;

20300

——

