Publicas denique et Solennes ad populum dari solitas Concio-

nes, omnes T’henlogiae Studiosj longe maiori diligentia, et atten-

tione quam promiscuum Vulgus audiunto: Vt et inde rerum Theo-

XD

Jogicarum Cognitionem augeant, et quomodo Vulgariter et ad cap-

tum ‚Auditorum diuina proponi possint, rationem et Vsum conse-

\

quantur.

ectus rga;;is 0N

Qnibus omnibus maximum Studiorum et Concionandi habitus

© omnibus Reki

incrementum accesserit, si ipsi quoque Theologiae Studiosj Con-

ASputationes,

ciones formare, easque ‚vel‘ priuatim Vel publice rvecitare fuerint

conatli.

d HI‘SCB 6nim f

Picätar: Anditon

Publicum tamen, in Vieinis huius oppidi pagis Concionandi

Yltstarum ﬁ'audes

exercitium, nemo sibi cancessum 'et licitum esse: putato: nisi vel ab

af SEri0s Cum A du

Ulustrissimo nostro Principe, Vel a Collegio nostro 'l’heologico,

K Scholae diei

praeuin Ordinapin examine, eins rej copiam impetrauerit.

u

Wentas mf}

Hisce '"heologo Studioso dignis omnino atque Laudatis exer-

Comm: ant

citijs singuli singularem Vitae honestatem ‚adjiciunto: Et vel ipsa

Un ua

Dostta

Pglecta,

morum elegantia et Synceritate, cuinam professioni nomina sua de-

06

Hönum

S

derint, inter omnes conspieuum mdduuto.

Stahati

18 Cl 4l

fl

Nova Statuta Fac. Theol. 6 15 Aug. 1604,

285

O fa

CIa d

Yl

Pietatem igitur quae non sine pulcherrimarum Virtutum Choro

On

N

esse potest, pljs animis colunto: Superiores Praeceptores, et Senio-

fam

res omnes Venerantor; aequales sancta charitate amplectnntor: Ne-

ON Ml

Man

minem inferiorem contemnunto: Pacem Vbique et omni tempore

N

\°

OM

Persequuntor.

” 18, quam I

Moderata quoque et decenti Vestitus ratione declaranto: se ad

M QUOSCWN0 el

Dinini uerbi (Cuius jam Auditores, olim praecones futuri sunt) de-

SCCLEUPIS SeCHabuntar

bitum obsequium, et superbiae Luxum fugere, et Scurrilem leuita-

quekür, qul Omnem

tem detestar].

Datriuenit, Quotpnot

Corporis et animi sanctam castitatem colunto: Neminem T.ae-

dunto: Ab omni dictorum factorumque Vanitate et Leuitate absti-

\S\.\ ua Moram - ho-

Ziste Leribus stadia

nento: Varia locorum diuerticula, omnes Tabernas, Commessationes,

Compotationes, puellarum Choreas, et clandestina connubia fugiunto:

1 Theologie Studiosi

f

Breuiter quaecunque sunt vera, quaecunque pudica, quaecun-

}

\

1 profeoe

qua Sine nı

que iusta, quaecunque sancta, quaecunque amabilia, quaecunque

ılutares omnium Labo-

honae famae, si qua Virtus, si qua Iiaus disciplinae, haec cogitanto:

haec factis in omni sua Vita exprimunto, quae vel Verbo’didice-

; Professorum summa

rint, Vel sacris Voluminibus hauserint, Vel exemplis sanctorum ac-

Onsienanto: domi fide-

ceperint, audierint, viderint.

' Eoclestge Commodum

Haec qui praestiterint, diuinam vbique sentient benedictionem:

Jeranlo, et exequuntor,

Praeceptorum experientur fauorem suorum laborum studiorumque

, habert certis tempo-

omnium prosperos successus exploratissimos habebunt.

ter attendunto: Argı

Qui vero sanctis hisce et ipsis salutaribus institutis obseqni

ter exciplunto: SeIDSON

noluerint, atque negligentiam suam morum spurcitia, et impietate

cumulauerint; non tantum diuinae Vindictae malis sese implica-

heses ad defendendum

N

N

bunt; sed granes etiam Praeceptoribus omnium delictorum poenas

dabunt: et- olim, quod magno cum ipsorum, atque forsan perenni

) audiendum grg!iones

malo junctum fuerit, Vitae, studiorumque suorum testimonijs nostris

temporum pemodls d

priuabuntur.

prouinciam sibi, quand)

CAP VT

IN

m d

arl solitas Conclo-

'

nm

dl

ıl

1gen

’«"

Tiä1 e ayﬂ€[\'

yerum

De Disputationibus Theologicis.

y et 1ndE

d ca

Yıl

oarıter 8 4

aM conSE

Vix aliud in Scholis Vtilius, et ad augendos Auditorum pro-

jonem €

ectus magis accommodatum exercitium est, quam sunt moderatae,

d hg&/!lfs

de omnibus Religionis nostrae Capitibus institutae Velitationes et

e onCl

onanl

]

(n

disputationes.

0106

Stud0

6010

o

SErı

Hisce enim xrationibus Veritas eruitur: dilucide ac breuiter ex-

ublice !

Plicatur: Auditorum animis intime infigitur: dubia soluuntur: So-

;onan

phistarum fraudes deteguntur et refutantur. Praeparantur Auditores

A

pı

dl

f

s

|\E1 ab

ad serios cum Aduersarijs: Congressus: Vt disputationum Actus rec-

esse]

ME

tissime scholae dieci mereantur, qnibus Veluti pugiles ad.serios conflic-

„go\0”‘°°‘

0

tas Junentus informatur. Reuocantur in memoriam, et ad Vsüs ac-

ex6!

„„Pefra

s

Commodantur,quae superiorj etiam longo tempore pluribus Vicibus pro-

y atd *

‘d‘b

\€‘ ‘P‘2

Posita praelectaque fuerunt; Adeoque Vnica Disputatie Yicem multa-

i® -

gun 4

rum Lectionum supplere potest. Merito igitur legibus quibusdam et

guind

Statutis certis cauendum est, ne Vel hoc. exereitij genus omnino

00

Nova St

286

Schul:-Gefeße.

Domll“

c E

negligatur , Vel alias ob Causas hj insignes Disputationum fructus

ila Pa

m

amittantur.

A

Ygı

l

Singuli ergo '[‘henlogiaé Professores Ordinarij de quibuscunque

10 dl

Religionis Capitibus Vtile uisum fuerit, singulis annis binas Dispu-

A die Sex

A

M

lcha@h$ f

tationes proponunto: cum 0ccasiones et rerum Causae

plures flagi-

Nun

tauerint, in culuslibet arbitrio relictum esto.

OPPI([I

ommu0$

s COM

FEarum Velitationum tempore aestiuo _ hora Sexta, hyberno hora

septima, initium filo: atque per quatuor horarum spacium deducuntor,

Dies Conuel 00

In oppugnandis Thesibus hic ordo seruator, Vt cum publica

hrosij; UEOT

Harıae

16

sit disputatio pro gradu et honore Doctoreo consequendo, omnibus

omnium Professionum Doctoribus et Auditoribus: opponendi libera

nm ba[\ßt(

facultas sit: sin exercitij.duntaxat gratia instituta, non nisi Theo-

dies Jonis.

logiae Studiosis. concessa.

i allas Lect

Quilibet opponens ‘duo Vel tria omnino argumenta Theologica

gonstituta mlla

et Dialecticis, arctata formis realia objicito: solutioni breui et per-

abfuerit, CoMMOC

spicuae datae acquiescito: ne frustraneo contendendi Studio tempus

Examine fdelter €

sine fructu perdito, neu alijs disputandi occasiones praeripito,

Respondens singula Argumenta ratione Dialectica breuiter re-

sumito: et ex textu cumprimis secundum disputandi regulas ea

soluito.

De his qui gr

Praeses vbi opus fuerit manum supponito, et quae ad Vtiilita-

tem et fructum Auditorum pertinere Viderit, diligenter ac breuiter

Arrogantig, 18n

Jogia Ertorum I

tamen explicato.

periti homines 19n

mnes contentionum turbarumque species procul remouentor:

perent: Omnes qui |

ac placide omnia.et summa animorum tranquillitate peraguntor.

dum, et ad honon

Studiosi Theologiae, maxime Vero Illustrissimi nostri Prineipis

Alumni, omnes a principio Vsque ad finem diligenter attendunto:

Vocant, hisoe quasi

et obiectiones cum datis solutionıbus calamis suis fideliter excipiunto.

Tum singuli respondentes, in disputationum praefationibus et

Epilogis, gratae breuitati Studento.

— I demum aspi

Nemo denique Theologiae studiosus, cum a Praeceptoribus

%0, qul quadtienn

0

Disputatio illi discutienda committitur , refragator.

70n foenif, Ordinan

1 Üsputatior

CAP VT NV.

rsonlas Vogare y

terfuerit: Can f

De diebus a lectionibus feriatis et Ne

nanltı G milerlam

Examine.

glectuum

WDEr aln

defunc

tüs fuenit,

Professores Theologiae tres Ordinarie docentes singulis diebus

360 Omnia

in Auditorio Theologorum, Vnam horam publice profitentor, Quar-

f

tus extraordinarius hebdomadatim duas.

econtestator‚ f

Hinc dies feriati, quos partim cum statutis Vniuersitatis, par-

tim cum collegio Medicorum Communes habent, eximuntor: ita ta-

men, Vt si festa Ecclesia solennia, Dies Dominici, aut alij, quibus

Ul

in Ecclesia sacra fieri solent, suis quique officijs, secundum ordina-

40 Tl

88 00n

6 DÜC[\

tionem Ducis Friderici nouam, in Ecclesia defunguntor.

StiCa I

tental

f f

4. Communes cum schola feriae sunto:

ahq n

I0gleo (

Spütat

10

A Vigilia D. 'Fhomae Apostoli Vsque ad festum Epiphaniae.

\

2857

Nova Statuta Fac. Theol. v. 15. Yug. 1604.

“iSPUIaÜOnUm f

Mag

A Dominica Esto mihi Vsque ad Dominicam Inuocauit.

|

Anayii q

A _ Vigilia Palmarum ad Dominicam Misericordiae.

ıll an

f[u'\ M

3Ül?que

A Vigilia Pentecostes, vsque ad festum Trinitatis.

Y

$ U

i].

A die Sexto Julij vsque ad diem Laurentij.

© CR0$46 yl

8

A Michaelis festo, Vsque ad diem Lucae. Denique singularum

oppidi Nundinarum biduum.

'4 Serta, hybam A

2. Communes cum Collegio Medicorum istae.sunto:

\

M spaci_umﬂeducun\nr.

y VE Cum 1Uhiica

Dies Conuersionis D. Pauli: Cathedrae Petrj: Gregorij: D. Am-

brosij: Georgij: D. Marcj, Visitationis Marig: Assumptionis

COnsequendo, Onınib

I

Mariae: Hieronymi: Dionysij: Cosmae et Damiani.

Om-

T Opponendt Jibera

ula non nist Theg-

nium Sanctorum: Martinj: Catharinae; Nicolaj: ıtum omnes

dies Jouis.

Qui alias Lectiones praeter iustas causas neglexerit, illas Vel

’ argımenta Theolorica

constituta mulcta redimito, Vel si Rectoris et Decani sui concessu

Solutioni Dreni et nr

abfuerit, commodis horis compensato, et in neglectuum Ordinario

ntepdendi Stadio tempus

Examine fideliter exponito.

CaSIOnES praerpito,

Dialectica breuiter pe-

CAPV'I‘J VI.

. disputandi rezulas &a

De his qui3radum in Theologiae obtinere volunt,

fn et quae ad Vüilita-

Arrogantia, ignorantiae Comes, omnium, maxime vero in T’heo-

, Öiligenter ao brenter

logia Errorum et haeresium radix est.

Ne igitur Indocti, et Im-

periti homines ignorantia sua pecunijs redempta ad honores pro-

88 procul vemonentün‘

perent: omnes quı olim Gradus facere Volunt, hisce Legibus Viuen-

willitate peragunlor,

rissimi. nostet Prindips

dum, et ad honores illos in Theotogia summos, quos Doctoreos

Vocant, hisce quasi gradibus conscendendum sibi nouerint,

n diligenter attendanto:

LEGES COMPLETIONIS.

sals Edelter escipnl0

lonum praefatmm' us d

Is demum aspirandi ad supremos honores Cogitationem susci-

pito, qui quadriennium, Si Magister, aut quinquennium si Magister

gum a Proegeptonhns

non fuerit, ordinarios Theologiae Professores audiuerit.

;gﬂ[0f.

Qui disputationibus et Lectionibus, tum ordinarijs, tum, quas

Cursorias Vocare solent, toto illo Completionis tempore habitis in-

terfuerit: calamo annotarit: ipse quoque propositas Theses oppug-

narit: et materiam aliquam exercitij gratia defenderit.

/ot Nogleotuem

defu

Qui per aliquot annorum spacium publico Ecclesiae Ministerio

nctus fuerit.

al Äfl’b W

Haec omnia diligenter se praestitisse, gradum petiturus bona

QocenteS Ü

9

0 anp.

fide contestator, aut quam Ob causam aliquid neglexerit, explicato

Sblioe ol

\"„‚‘„ffiilä'i

s D

LEGES PETENDI, ET CONSEQUENDI HONORES.

q[l]ﬁ5

ıfa 18

henf

‚ntO

bus

Illis, quae completionis Legibus requiruntur, praestitis, Gradum

T 3U11

dind“

in T

1m]:m€!. C

dum 0

heologia Doctoreum petiturus et aliquid scripturarum Schola-

jl

8tica

e Juuentuti explicandi (quas Lectiones Cursorias Vocant) et

defung|

nt0T

alıquam Disputationem

publice defendendi a Collegio nostro Theo-

nf!ß

031C0 Copiam postulato,

A

stam E N

v Statl

Schul-SGefeßbe.

m

M

do|

Ad eam petitionem annuendumne, vel abnuendum sit,_Colle-

n„ants

y 600} D

Ya

(

gium “T’heologicum; matura deliberatione praemissa, tum

emum

sententiam pronunciato, cum honorum petitor de non Vindicando

ja

Z

\ MDE

fidem dederit, si ferat repulsam.

hus SI

f Praceh

to

Ad cursum et Disputationem publicam admissus: si dignus

grl

orl

Videbitur, rigido quoque et accurato examini subjicitor: et in pub-

(ontroue7

lico Concionem habeto.

Tiemnelt

huias Jara

Nec tantum de petitoris doctrina et eruditione, sed de moribus

zpifﬂ

f D6G M

0ﬂ0fei DDC[

etiam, Vitae Statu, Conuersationis honestate et grauitate, diligentia

E

et spe Vberioris profectus diligentissime inquiritor.

Nulli enim nisi legitime nato: aut per consequens Matrimo-

pamr0 0l

nium, aut rescriptum Imperatoris legitimato: nulli etiam non in

Suml\tü5

Vniuersitatis Album inscripto: nulli excluso: nulli qui nostrae facul-

fachanus E

Candıdal

aın Yatnd

tatis Statuta, et Completionis Leges non obseruauerit: nulli cui

funetione sua sit interdictum: nulli infamia notato: et breuiter nulli

Jisco Yn'mevs1_ta‘

Fisoo Facultat

nisj non tantum eruditione, sed et pietate,

irtute, morum innocen-

tia, ‚et grauitate conspicuo, honores conferuntor.

Padell ı +

Qui Vel Vno horum, vel pluribus destitutus re

periat/ur ; .ad ho-

norum Consecutionem non admittitor.

Si tamen Vel rerum necessarij Casus, Vel singulares cuiusdam

ersonae Conditiones offerantur, Vt superiora omnia requisita ha-

ß

eri non possint: Vel Vnum, vel plura eorum remittere, ın Collegij

Proesidi Dispotati

Fxaminatoribus

facultate, et prudenti arbitrio positum esto.

Eum,

uem Collegium nostrum Vnanimi calculo summis in

Promotar) + +

Theologia honoribus dignum iudicauerit: Decanus certo sol&nnitatis

constituto die, in publicum producito: de professionis Conuenienti

Argumento breuiter perorato: et impetrata a Domino Cancellario

promouendi copia, Candidatum in Theologia Doctorem (consuetis

obseruatis Ceremonijs, librum offerendo: caput operiendo: Annulum

Pro pileis et Chi

Pro Malnatioo ,

digito inferendo: et reliqua, quibus hic Ordo fruitur, Priuilegia et

Pro Saccaro sineu]

iura tribuendo) publice renunciato.

Yn 20, ba

Qui tamen prius publica, solennique Juramenti Formula _ ad-

stringitor: ne Juid contra Analogiam fidej, Augustanam et Wir-

tembergicam Confessiones atque Formulam Concordiae Vnquam sit

Sensurus, docturus, propugnaturus,

Et _ postquam eruditionis suae specimen aliquod dederit, Con-

Q'l0lquot Candida

cione dimissa jam renunciatus Doctor in Templum ad preces duci-

Yabunt

K

tor: inuitatique hospites sumptibus eiusdem mediocri prandio refi-

tiuntor.

Simiiter Snog;

M Omnes Sın

FORMVLA JVRAMENTI CANDIDATORVM THEOLOGIAE.

p1\0mgtiqqis‚ Plem

er OMnes

Jurabunt Domini Candidatj Theologiae.

Velle se doctrinam scriptis Propheticis et Apostolicis diuinitus

traditam, symbolis, Apostolico, Niceno, Athanasiano comprehensam,

repetitam autem in Confessionibus, Augustana, Wirtembergensi, et

Orat

10mbnsA

Concordiae Formula, fideliter secundum Fidei Analogiam docere,

adeoque doctrinae Consensum, qui in hoc Ducatu, et hac schola

b

H 0 N6

The

est, et retinere et propugnare.

J

« Sl

Aulis

%

l

V rd

M

an„„a

289

Nova Statuta Fac. Theol. 9.'45. Yug, 1604.

Nendon 4

N

It\ CÜ„8- |

Omnia dogmata, quae istis, fundamentis Catholicae Orthodoxae-

v ün dem

© 700 Yndie

ue fidej repugnant, non modo damnare, sed palam etiam impug-

nare, et pro Virili confutare.

Magnifico Vniuersitatis huius Rectorj, Dignissimo Cancellario,

Ümisgnyı 4

in

ibjicht

et Prziecepfeoribus suum semper honorem deferre. In Causis et

OD En y

Controuersijs grauioribus nihıl temere. inconsultis oraculis diuinis

decernere.

6, SOd de morı

Capita huius Juramentj nulla, vel scripta Vel viua voce retrac-

tare, nec_honores Doctoreos in alia Academia reiterare.

g(}1'äuitat&, diligenta

DE SUMPTIBVS PUBLICIS.

Onsenens Matrimo-

TUl etiam mon in

Sumptus porro, quos in Consecutiane

l Ql nostrae fagnl-

facturus est Candidatus, hi sunto.

gradus Doctoralis publico.s

sernanent; mul cui

Rectorj. Vniuersitatis Magnifico, numerabit

flor. dimid.

tato; e bremiter nulli

Fisco Vniuersitatis

.

.

°

florenum Vnum.

tute, morum innocen-

Fisco Facultatis

°

°

.

°

.

florenos tres.

tor

Pedello

.

.

florenos tres.

as reperätur; d ho-

Summa —

7'% Flor,.

singulares Cuiusdam

PRO DOCTORATYV.

omnia yequisita -

Praesidi Disputationis publicae

.

Duos Aureos,

yemittere, 1n Collegi

Examinatoribus

.

Viginti floren.

1 calcalo sammis in

Promotorj)

.

.

.

. florenos quatqor.

nus certo solfnnilatq

Summa —

?I$. floren. 12. i$ac.

ofessionis Conuenient

HONORARIA.

a Domino Canceiard

. Dotorem (consuel

Pro pileis et. Chirothecis bonis exponet .

6. floren.

qnerlendo: Annalun

Pro Maluatico

.

4, floren.

fra

tar, Prioslegia €

Pro Saccaro singulis P

rofessoribus ’I‘.he(')lo;.;is libras

binas 20. bz.

+

.

°

A

yamenli Formula 40

EL

Summa —

414. Loren.

3„anstanam

“

ncordiee Va

quam sl

CANCELLÄRIO.

Quotquot Candidatorum fuerint singuli nume-

BHq“OA ded

enit, C"".I'

x duCh

rabunt

°

°

°

.

. Florenum Vnum,

r

06

1Phlm

yrandl

al€fl

Similiter singuli lib

ram saccar}, .

°

VYnam.

Tum omnes simul (siue pauci, siue

'm1.11ti. ﬁ;erint

) in Actu

Promotionis , pileum et Chirothecas,

Similiter omnes Maluaticj mensuram Vnam

105

Jhe0

flnt0S

CAPVT VIL

t A POS“’ Ehensanh

De Orationibus Anniuersarijs et Funebribus habendis.

aslah0

jenb

ngenSl

D

ır

Q10

d (cEr

‚ Licet omnes Theologorum praelectiones Concionum loco ha-

el A0

o

erl possint: singulis tamen Annis binae Orationes Theologicae in

' 56h0h

Ppublico Auditorio ordinarie habentor.

0al

Keyfchers Sefepgfammlung XI. Böd.

19

No74 sual

290

Schul:-SGefeße.

t manßﬂf

mm03

temp

In Augustini Festo, Studiosus Theologiae, de Argumento quo-

Sl

nti8,

dam Theologico proponito.

Yolan!

Mn

arbıtr10,

Consens

In Vigilia Natiuitatis, Theologiae Professor et Decanus, de

mijsterio Incarnationis Domini et Seruatoris nostri JESV CHRISTI,

qu6 90

Auth

onitas

Princtp!$

Vel alia cognata materia, ad Auditorum pietatem alendam, et au-

gur S0

gendos profectus perorato.

u *n (ISH

gmnıuM P

Sed et defuncto Theologiae Professorj, publica oratione, is

gdecessOr%

108

parentato, cui vel a Collegio, Vel a Rectore Magnifico, et Amplis-

( I€CDfd

at001$

simo Senatu munus illud iniunctum fuerit,

T

na 68 1000

M

n SCMpE

N C(lﬂ\?“

CAPVT VEL

siana NOMDAFOEM N

tantam in D0C A0

De Manuum impositione.

garla, teclay 8020

Quandoquidem per aliorum Locorum Ecclesias, a Collegio

{

quento Sinceta, 67

nostro T'heologico, non raro hactenus petitum est, Vt suos in Verbo

yosque nostr0S prqp

DEl futuros Ministros publica manuum impositione, ad ministerium

sacrosanclum Sfudh

consecremus, et Ordinemus: hic porro, ne cuiquam indigno munus

Statuta haec ex O

tam sublime committatur, ordo et Cautionis rationes obseruantor.

arsgraphis, Testich

Primum, ordinandum ad certam aliquam Ecclesiae functionem

Confirmanimus, et 10

ordinarie Vocatum esse, certum et liquidum esto.

rerta scientia, 68 plen

Hinc per Ordinarium Theologici Collegij examen (cui etiam

et Immota teneantur,

quartus extraordinarius Professor, vel Pastor Vrbis interesse de-

far, neO permiltatqu'\

bet) in profectum et eruditionem Ordinandi, fidei quoque et doc-

Tentar, Quare omnib

trinae sijnceritatem diligenter inquiritor.

Similiter de Vitae honestate, et innocentia, morum grauitate et

ibus imperio, et Jarı

gradus, Ordinis et Co

modestia, digna 'Theologo, vel propria Conuersatione, vel aliorum,

Opimus, V sapra C0

quibuscum vixit, Literis exploratum esto.

Quae 'si eiusmodi omnia reperiantur, Vt tuto illi Ecclesiae

Matatis pacifce, quie

Ar poti, e gaude

Christi Ministerium commendari possit, nihil se contra Fidej Ana-

Stndeant, a {dem ab

Jogiam, Augustana, et Wirtembergica Confessionibus et Concordiae

Formula repetitam, docturum esse, propria manuum subscriptione

s‘w}\'%\a T, e noste

testator.

ADla ausus (oerit

y

Dn

'

Posthac in Conspectum totius Ecclesiae producitor: Et pub-

% 100 fantum in

SIM Ta Qonsti

licis DEO _ Nuncupatis Votis summae eius fidej et Curae publicum

Ecelesiae ministerium committitor:; obseruatis Ecclesiarum nostrarum

1| Ominus WEI\.

|

ll’Cllm}

consuetis precibus ac Ceremonijs Apostolicis.

U

nl an

Quorum omnium, si petat, sub Collegij signis publicum illi

$ VES quando

testimonium perhibetor.

26 aliquid d }

Hisce Legibus, ac S

+

5

atutis, nostrum in _ hac Vniuersitate Thed-

€ ﬂl.lgerg$ l'd 3dh

Jogicum Studium, ad hunc modum et ordinem,.qui speciatim eX-

O Semper andh

Slımo

Ml0m, fid

positus est, omne dirigitor: Quod Vt nomini Diuvino glor10sum,

Hi

Iuuentuti Scholasticae .commodum et Vniuersae Ecclesiae felix et

ilum no

i;?qm

AMEN.

ACtüm

salutare sit, toto pectore precamur.

Ülfg„d‚[

nC’t

Srato

EPILOGVS.

Quia vero nulla tanta diligentia aut Studio, Leges et Statuta

concipi et adornari

possunt, Vt omnium temporum Circumstantijs

E

Nova Statuta Fac. Theo). 6.45, Yug. 1604

291

üE Ärn

Uento Q

accommodata maneant; ea propter de omnibus hisce Legibus et

Statutis, quouis tempore Statuere, minuere, ijsdem addere, semper

SO Yln

‚ d

str JESY

in arbitrio, et Voluntate Facultatis esto, ita tamen Vt Rectoris at-

(Hl

que Senatus Consensio et Voluntas, tum etiam Illustrissimi nostri

tem Alendam &

Principis Authoritas et Confirmatio accedat.

Cum igitur satis superque constet, quantum momenti in hoc

Düblica Oräing,

B

omnium supremo Studio sit positum, nosque id, non minus, aC

lanifico, et Ampli

Praedecessores nostri, Agnati nobis dilectissimj, et Charissimi, feli-

cis recordationis omni Clementiae fauore prosequi cupiamus, quo

ura, et incorrupta Verbi diuini doctrina, Prophetarum et Aposto-

f

0

rum scriptis comprehensa, et in nostri temporis Sijmbolis Augu-

stana nimirum Confessione, et formula Concordiae repetita, non

6

tantum in hac Academia, sed etiam in omnibus dictionibus nostris,

sarta, tecta, et ab omni haereseum, falsaeque religionis inquina-

Eodesias, a Collezio

y est, Vr suosin Verbo

mento sijncera, et integra conseruetur, ac ad exteros etiam, poste-

rosque nostros propagetur, Vt Clementissimam nostram ergo hoo

sillon6, ad ministerum

niquam Indigno munus

sacrosanctum Studium propensionem omnibus testatam faceremus,

Statuta haec ex ordine iam relata, in Omnibus eorum Capitibus,

yationes obseruantor,

; Eoclesize fanetionem

paragraphis, "Testiculis, et Clausulis, authoritate nostra Principali

Confirmauimus, et roborauimus, Confirmamus et roboramus haec ex

Esto,

certa scientia, et plenitudine potestatis, ac Volumus, vt firma haec,

i examen (cnt otm

et immota teneantur, et ab omnibus accurate, et exacte obseruen-

yr Vrhis interesse de |

}

tur, nec_permittatur Vnquam, Vt ea effrenata quadam libidine Vio-

„ Sdei quoque @ die

lentur.

uare omnibus et singulis tam Ecclesiasticis, quam secula-

/

ribus imperio, et iurisdictioni nostrae subiectis, Cuiuscungque status,

ia, MOruM

gvauitate 8

gradus, ordinis et Conditionis extiterint, serio mandamus, et prae-

pezsatione, el allorun

cipimus, Vt supra commemoratum Studij Theologici Collegium hisce

statntis‘ pacifice, quiete, et absque omni prorsus impedimento, Vti

\

tato ıll Foclesit

rui, potiri, et gaudere sinant, adeoque in ijs conseruare, et tueri

Y

ı] S6 COM

4a Fide) An

studeant, ac idem ab alijs etiam sedullo fieri curent. Si quis autem

Concmahﬂe

ssionibus

statuta haec, et’ nostram hanc confirmationem transgredi, et temere

. ganuum $

ubsoript10n8

Violare ausus fuerit, praeter indignationem nostram grauissimam,

Poenas non tantum in hisce statutis, sed in priuilegijs quoque Vniuer-

da

COr

sitatis nostrae constitutas sese nouerit ipso facto incursurum. Ni-

n

Ceub

ıCM

ıd

e 6

hilominus tamen, quia nullae Leges omnibus omnium temporum

gasa

Cireumstantijs possunt accommodari, per expressum nobis reserua-

; Foclesianu

N

I

6

mus, Vt si quando exigente necessitate Senatui Academico Visum

enl Pll

fuerit, aliquid de his ipsis Statutis immutare, emendare, diminuere,

erql $

el augere, id adhibitis nostris Scholae Commissarijs ita fiat, Vt

Y

00

r‘\

nostra semper authoritas, Confirmatioque accedat. In Cuius rei te-

y haC \„1u€:

60

f

n e

a E

10500

stimonium, fidemque indubitatam, propria nos manu subscripsimus,

]

Mlg

„ m00 6

et Sigillum _ nostrum Ducale maius appendi curauimus.

uod per-

fln

oı d S

actum est Stutgardiae ad decimum quintum Calendarum Augusti

?g‘fsäb' )

a Christo Seruatore nato Anno millesimo Sexcentesimo primo,

X

Srtderich,

gabol

dl0, Egéisrcurusfß“ 7

0

19%

tat

yora$

292

Schul:Gefege

ıig ın CR

ll

4

43,

f

1

DRNEIE

x tenore DU

Nova Sta tuta Facultatis Juridicae,

CI

gunl

vom 15, Xuguft 1604 20

([|JÜ(

al sclentel

amn

faoultatt

d

Smt(lfﬂllli— .

Nos FRIDERICVS DEI Gratia, Dux Württembergensis et Tec-

sire decedat 511\'

censis, Comes Montispeligardi, Dominus Heidenheimensis, Vtriusque

r en‚’l'5ul‘“i' v

sl gontinuatUuSy

206) Univ.:Ard, Drig.:Urk. 4. — Während des Drucks diefer Cammlung Fam

gﬂi€i0.

der Herausgeber noch in den Befig zweier früheren Ordnungen der jurid.

Deju

Fakultät,

4) Bom Sahr 1495 — fchwer zu lefendes Perg. : Manufer.

begl. Ybfchr. mit angeh. Sigel. — Reg. der jur. Fak, der Univ, 2) VBom

Statmus, 90

Sahr 1539. — AYWbfchr. NMeg, der jurid. Fakultät.

Wir geben hHier beide

Aneulatam TEl}

adımttat volandı

nachträglich in der 2£nme‘tfung.

ul prius _ cOTal

nrabitis delbera

Etatuten v. 1495

.

et honestatem J

In nomine sancte ac Individue trinitatis Amen. Ut insignis nostre

ngg decamıs m

alme universitatis Tuwingen juridica facultas pro superna propaganda

Sal qua[:'falem. )

justitia, qua unicuique quod suum est donari consuervit, jugiter vigere

In Holtis et hiwpvil

atque illius membra in his quae divinae veritati viciniora sunt

facultatis Jaridicae

videantur proficere, idcirco Nos Decanus et facultas predicta statuta

subscripta ab ipsius facultatis membris, prout unumquodque in genere

quad me Deus ad

vel in specie concernere videntur, fideliter servanda decrevimus ma-

tura deliberatione ordinanda, condenda et instituenda, Illaque divino

invocato auxilio ordinavimus et institulmus per presentes que sub-

Statuimus,-quo

seripta sunt capitula continencia, reservata nobis potestate, et facul-

Amandeh, wt votum

tate libera statuta hujusınodi mutandi, imminuendi, augendi, corri-

dum, teneatur sec

gendi, declarandi et interpretandi, prout rerum ac temporum causan-

mandare ab al

tibus eventibus visum fuerit expedire, in quorum fidem ac robur

qualitatem,

praesentem rotulum hujusmodi statuta in se continentem exinde fieri

Ttem statwimus,

et sigilli facultatis nostrae jussimus appensione communiri. Que etiam

ETfÜ(]\U.IS decanıs

statuta. per universitatem congregatam sunt confirmata anno mille-

& SN

7

simo _ quadringentesimo nonagesimo _ quinto,

D

A0

I 1\y“2. (

a

5

am

Tenor statutorum facultatis juridicae.

al

O

m

Officium Decani

IEM T Sal

Dore sui

doderint, aın

Inprimis itaque statuimus, ut in die electionis novi rectoris vel sal-

S0| Vere {

tem infra octavam doctoribus regentibus in facultate sufficienter con-

S

Septem SoliQos,

gregatis eligatur in decanum facultatis doctor, quem ordo tetigerit, ita

uod procedaiur a seniore in juniorem secundum ordinem, quem ın

.

cenliatus }

Deten

facultate habent, et circulo peracto i

ncipiatur iterum a seniore. Qui

Orenum et

dee

us illius rectoris sit

quidem decanvs sit electus duntaxat per,temp

alm, B.mlaure

mansurus,.

Ele:tus vero talis tenetur assumere

hujusmodi_ offieium

©M Qecanys

sub poena duorım florenorum fisco facultatis solvendorum, nisi causa

}‘W!lülorg g

P

Jegitima coram facultate proposita se debite valeat excusare.

ACllatis d

Ml

Ttem statuimus, quod decanus, cum electioni de se factae consen-

an

IUJ[]1[J3 Inst

serit, mox Juret in manus decani praecedentis proximi, aut ©O non

5 mun

IET

U

praesente alterius proximi praeeedentis in praesenti\a facultatis, quo

da

OBrn

!

p lem]

293

Nova Statqta Fac. Jurid., 6, 15. 9[119. 1601.

regij Ordinis in Gallia et Anglia Eques auratus etc. notum facimus

ridicae,

Vniuersis tenore praesentium, postquam Vniuersitatis nostrae Tu-

——

officium suum fideliter exercebit, et quod praetextu ejus nil attemp-

tabit scienter, quod aliquo modo in nostrae universitatis. aut nostrae

facultatis damnum aut praejudicium vergere possit.

mbergensis 6 Tg

Statuimus, quod, si decanus suum officium non potest exercere,

e imensis Viriasque

sive decedat sive recedat a loco infra mutationem verisimiliter non

reversurus, tunc novus decanus eligatur, qui in sequenti mutatione

sit continuaturus, si priori non fuerit ultra duodecim septimanas in

y

Ylr Comenlung Ya

oflicio.

j;

Y Örbnungen br Juel

ö

ll

2T

06 Yrg Manl

De juramento intrantium facultatem.

Ba dr Ynin, 0 S

Statuimus, quod decanus de cetero nullum doctorem non imma:

f, ir gdben Her balg

triculatum vel alteri facultati obligatum in congregationem facultatis

admittat votandi aut tractandi causa.

Item nullus etiam admittatur,

nisi prius coram facultate juraverit secundum talem modum: Vos

jurabitis deliberare, consulere et votare fideliter ad honorem, utilitatem

en U insienis nostre

et honestatem juridicae facultatis, et quod secreta consilia facultatis,

pro Supemna propaganda

quae decanus mandaverit celanda ad tempus vel perpetuo juxta

facti qualitatem, non revelabitis, et quod parebitis mandatis decani

consuerit, Jugiter Viger6

yeritati vicıniora sunt

In liecitis et honestis suum officium concernentibus, et quod statuta

facultatis juridicae firmiter observabitis sine dolo. Dieite; IXta juro,

facultas predicta statula

quod me Deus adjuvet et evangeliorum conditores.

ynumquodque ‘]n genen8

ervanda deerevimus M

Officium Decani

‚stituenda, Iaque divino

per resenteS (IUE Suß-

Statuimus, quod si quisquis doctorum requirat decanum, quatenus

nobis

patvstnh‘. VE( jac

mandet, ut votum suum aut aliud, quod in facultate duxit proponen-

adı, augendi, CO“

dum, teneatur secretum, quod tunc decanus teneatur, illud tenere et

jinDen

p0['tlﬂl Causal-

mandare ab aliis teneri secretum perpetuo vel ad tempus juxta facti

um 0 M

jem @0 rODUr

qualitatem.

uorum 2

inentem X

nde er

Item statuimus, quod post novi decani electionem infra octavam

; conl

e mmun

, Que am

antiquus decanus de singulis computum faciat fideliter atque pecuniam

a anDO mer

et singula alia, quae sunt facultatis , ipsi novo decano praesentet et

$ confirmal

fideliter assignet sub debito juramenti.

Statuimus etiam, quod decanus pro suo stipendio debeat recipere

a facultate unum florenum.

jur‘ldica&

Insuper statuimus, quod quilibet decanus inscribat promotos tem-

pore sui decanatus in matriculam facultatis, et quantum facultati

0 yl

dederint, cum annodominico ac die mensis, et propter hoc decano

f

}

solvere tenentur Baccalaurei ‚quatuor solidos, Licentiatus vel doctor

donls yo0

Tg{éﬁf

jr CO

H

u

Ö

gr]f.

ıfa

septem solidos, et si alibi promoti fuerint ultra praedicta doctor. vel

N

facultate

do (006f

.

licentiatus petens admitti ad regentiam, solvat facultati juridicae unum

ton, QU6

n

qﬂ€ﬂ

nn

ra

ngl

(

florenum et decano, ut alii hic_promoti, pedellis vero dimidium flore-

mm{1“m Ü

s

i

OTE

W

num, Baccalaurei vero solvant medietatem horum etc.

oet01

s S

T ater

T

lln

eb

Item decanus tenetur facere publicam intimationem promotionum

d temp

d offıchuM

ia

i

promolore et promovendis expressis, per manum Notarli sub sigillo

ymer® Joru®,

al ca\l$£

facultatis etc.

M

C0n$rﬂ

Statuimus insuper, quod facultas habeat archam, duabus seris et

e Y

al al egtl\5

clavibus munitam , in quam includentur instrumenta facultatis, fiscus

aut ©

0 20

et alia obvenientia facultati.

Harum autem clavium unam habeat

onl d

y

1

a

tal5

decanus pro tempore, alteram vero is, quem facultas elegerit.

i D

rae$€

N „5„tu'

294

Schul:-Gefeße.

108l

ones 00

n[)Stfäm (

bingensis priuilegia ex antiquitatis Stylo, Sermonisque generalitate

C

y

non nihil inumbrata illustri nostro remedio illuminauimus, eiusdem-

s e

gna illin

p

gulum 2

allus SC

Item atuimus, quod decanus post admissionem alieujus promo-

Ttem D

vendi ad publicum examen, teneatur, id per cedulam vel pedellum

it Kal

al

ra (

allo NC

intimare ad quinque dies ante diem examinis publici cuilibet doctori

Sır

e 0

regenti, et nihilominus die immediate praecedente examen publicum

d 06 I

tam

tameD *

teneatur singulis doctoribus intimare per cedulam, quod crastina die

Tabuen

mane intersint misse de spiritu sancto et postquam puncta fuerint

De m06

assignata, tencatur singulis doctoribus regentibus per cedulam puncta

et locum examinis una cum hora significare et eosdem per juramenta

Statnlmus ©

o

S

ad hoc vocare.

4n Jase debeat 4

Statuimus cuod decanus pro tempore statim admisso quocunqgue

I

q5 SOREHIES N

ad examen privatum teneatur recipere ad manus suas ab examinando

desderat pelatı

omnia, quae tenebitur exponere doctoribus examinatoribus pro

nisch, Br 90

examinibus et eis satisfacere, alia vero omnia cuicunque, solvenda

od 20n yEM

ante promotionem publicam3; alioquin promotor ipsum non pro-

yacte, quoris d

movyeat.

‚ationem velk

Item decanus ante actum avisare debet promovendos de locatione,

f

acl0

]}I'O(IIO 5‘€UC

si simul plures promovendi sunt, eos insribendo secundum ordinem

yego facultas del

et locationem.

Statuimus etiam quod decanus in die Jvonis (d. 19. Maji) faciat

