monitus resipuerit, vel delicto gravi fuerit implicitus, ex Senatüs

proficiant,

Concluso ab Officio et Senatu suspenditor, causä äd Serenissimi

I2l Candem Competant

Commissarios delatä, unde ulterior sententia expectanda.

, UNUSqUISqUE COMpE-

Qui resignare Professionem suam voluerit, in

leno _ Senatu,

, el Inter nostrates

Ö

ante tempus trimestre, quo adhuc munus ipsi obeun

um esto, id

dicato, Senatus in ea

n

agito, dimissionemque sic ä Serenissimo , ad_quem resignatio illico

0 partiam, Yel baıg

refertor, exspectato.

atas, eltgitor,

ompetenti, in qa

Cap. V.

atationis Cirilis, Jın

mero exchuditor Seni«

DE CONSISTORIO ET JUDICIO APPELLATIONIS 20

x aut affinis, S OPE

Si que causg judicialiter cognoscendae ac decidendae sint, et

tibos manıfesta S

summariam tractationem ex Judicio Senatüs, cujus esto, de hoc co-

espiciunto, Blechas #

gnoscere, respuant, Consistorium Academicum Rector constituito.

ancellarius et Profest

Consistorium , cujus Praeses Rector esto, conficiunto prioris

atar, et Lectionem P

semestris Rector et quatuor Decani cum uno vel altero ex Facul-

ysonipserit, HON

fnı

tate Juridicä, si causae gravitas id poposcerit, ubi tamen 'et haec

at, ®

endam, u pate

opera dator, ut bona Senatüs pars, quae prioris instantiae pro-

sic_ exploratus

Ser:.g

cessui non interfuerit, appellationis, si quae contingat, judicio. re-

servetur, qua etiam ex causa, ne diversos Rectores et Decanos

donatın ACA

demic)

andide 6

destre n

eidem Controversiae adhibere sit necesse, quisque Rector operam

onßemabit0t

}

dato, ut causas, sui Magistratüs tempore ortas, ipse. expediat,

Circa finem autem officii sui oblatas ipse non inchoato, sed suc-

o Inaugoral

r_‚{}‘}[[éf:

Cessori tradito.

® 1n end

ı

b\‘d$ih

Positlﬁ:

» _ Alterutri partium in quarto Consanguinitatis, vel aﬁﬁnita{is

ICHA

gra}]u‚ Juxta computationem civilem junctus, inter Assessores non

recipitor, uti nec hospes.

[[]Ü1| 1

Judex defectus partium ex officio suppleto, nec permittito,

1, 000 ©

S

ut partes vel impensis graventur, vel petulanter Jlitigantium quae-

1}

d

D

itis dilationibus Üexentyr, promtamque Justitiam administrato.

OT

— m— —

j#

r1b051

Joque

il ol

267) Val. Sef. v. 17. Sept. 18114. $

. 15.. Min, Crl. v. 26—29, März 1819.

j

268) Vgl. Stat, v; 148. Febt. 1601.

Kap. VL

„„defm

pus 70l

H

en

420 (30—32)

SchulzSGefeße.

Cal

ais Cr

Actor ‚rei forum sequitor, qui, si reconventus fuerit coram

g

foro academico , forum quoque hoc agnoscito.

qot

habe

SI0

{us

Judıol

0 3S

‚In ‚ processu omnes omnibus. injurlis et conviclis, sub} poena

}

ol

Consistorii arbitraria , abstinento.

Crimin316 00

—

qun0i3t07-

Ad promovendum judicia oretenus, non scriptis, nisi „Rectori

et Assessoribus ita visum fuerit, sub certis definitis terminis.pro-

Si qu 4

ceditor.

tenorem

se[]!fﬂ

000 sa

Partes coram Consistorio litigantes, advocatorum opera utuntor,

ad ]

In causarum exordiis lite contestatä, quilibet litigantium ju-

velit Sarnl

dicio florenum dimidium solvito, in causis vero injuriarum flore-

num unum, ante sententiarum publicationem, si quidem interlocu-

toria fuerit, dimidium, sin definitiva, florenum itidem unum, sin-

umeranto.

guli n

C

ontumacia tam actoris, quam rei, in quacunque parte judi-

DE

cii, pro qualitate causee, Rectoris & Assessorum judicio. punitor.,

Quodsi quis ä sententia Consistorii ad Cancellarium. Univer-

hamCUNqU®

sitatis appellayerit, quatuor florenos aureos judicio pendito, Can-

ıl ala qua@1IS,

cellario deinceps cum Apostolis et actis tradendos.

Facaltatis diligente

Non permissum esto, ad Gancellarium in causis pecuniarlis

yatlones 0ocem (O

appellare, nisi summa quinquaginta florenos excedat.

/

gsaminanlal,

Nullius appellatio admittitor, nisi jurärit, se non. studio. pro-

Decanıs, Sı ME

telandae litis aut vexandi adversarli, sed caus® sux bonitati con-

cato, cansamı disont

fisum, appellandi Consilium suscepisse.

formato, et Siello

Formula juramenti haec esto:

Khr werdet (Hwdren einen wahren leiblidhen Aydzu Sott,

Consilia, qua®

dispescito, Ourat0

daß Ihr nicht muthwillig und zu verzüglidhen der Sachen Auffentz

halt, noch vorfeßlidhem Umtrieb eures SGegentheils, fondern allein

tione, promte con

in euren Sachen verftandener Billigkeit beffer Recht zu erlangen,

ferantar,

In Facaltate '

diefe Appellation fürnehmen, anch innerhalb vierzehHen Tagen von

Zeit empfangener Actorum anzurechnen, diefelbige an gebührenden

afficio fungttor, 1n

in Facultate Jooum

DHYrren auhängig machen wollet.

Cancellarius in judicio appellatorio decem Senatores, si fieri

quenthns Jaxta O1

Yecanus a Re

possit, maxime JCtos adsciscito, qui primae instantiae non’inter-

fuerint.

Si tantus Senatorum numerus non detur, extra Senatum

adeslo, d e Jal

adsciscito, vel Assessores Dicasterii, vel Professores Extraordina-

Sappleo,

rios, vel quoscunque, quorum capacitatem, dexteritatem et pru-

E

In cause d

dentiam, habuerit cognitam,

S

6a5 d Senatam ı

lationum tam ab interlocutoriis,

n ä& defi-

Non permits

In causis appel

nitivis fatalia, aligeque solennitates, et consuetudines, Jure:Civili

10 Decanorum

vel Provinciali requisite,, servantor, quemadmodum in KRectoris”

{ diotata fenit

Consistorio.

a

emica Expellere,

A. Consistorio Cancellarii nulli, nisi ad Serenissimum appellare

E

MatO unas

permissum esto.

u spemrﬂ Sim

Rector et Cancellarius, ä&

Ccujus sententia aépe“atum fuerit,

10 Decana l

certum terminum täm Secretario, quam appellanti praefigito, intra

nl

]

al f Congı

quem ille, pro actorum brevitate, vel prolixitate, eorundem C0-

\

pias conficere, hic easdem redimere possit, et debeat.

Acta _ et

Protocolla Consistoriorum:; sollicite in Registratura, asservantor.

M Ö,

Z

” Neue Univ.-Statuten von 1752. (33—55) 4214

Onr f

E am

In <causis Criminalibus, Assessores duodecim, et eorum, quot-

ON

I

uot haberi possunt de Facultate Juridica sunto, vel totus Sena-

tus Judicio assistito, atque secundum jus commune, Oordinationem

_ri}ﬂ)tj5‚ nisi|Bectori

Criminalem Caroli V, et Jus Provinciale Wirtembergicum, _ pro-

nunciator.

MI Her M

Si quis ad poenam capitis condemnatus fuerit, Consistorium

rm Op6ra unr

tenorem sententig ad Serenissimum mittito, carnificem cum comi-

6E tigantium jn

tatu ad locum supplicii expetito, et num gratiam capitis facere

’ Arla Aope

/

velit Sergnissimus, exspectata.

\ UE Interfocne

2 e unum in

Cap. VI.‘

TCDE Pante Andi-

IM J0 punitor,

DE COLLEGIO DECANORUM ?%),

ancellarium. Univer-

1dicio pendito, Can-

Quamecunque Facultatem dirigito praeses Decanus, qui statuta,

C0S

ul acta quaevis, et Protocolla et Fiscum, et Sigillum, et insignia

O CanSiS pecanlaniis

Facultatis diligenter asservato, et Fiscum probe administrato, et

cedat,

rationes eodem tempore reddito, quo rationes Rectoris hyberni

examinantur.

ge nOn-Stndio prd»

z gu bonitati con-

Decanus, si negotia Facultatis id poposeerint, eandem conYvo-

cato, causam diseutiendam proponito, juxta vota majora conclusum

formato, et Sigillo Facultatis, nunquam sine ejus consensu, utitor.

en 090 3 Gtt,

X

Consilia, quae a Facultate expetuntur, Decanus juxta ordinem

dispescito, curatoque, ut praemissä in Facultate maturä delibera-

der Sachen Yufent

theilö, fondern alein

tione , promte concipiantur, et copiae Registraturae Facultatis in-

erantur.

; S gu erlangen,

piersehen Ragen 60n

In Facultate Theologica et Philosophica Decanus per annum

officio fungitor, in reliquis saltem per semestre tempus. Primum

blge an gebWbrendEN

in Facultate looum, exceptä tamen Theologicä, teneto Decanus se-

quentibus juxta ordinem receptionis, reliquis illius Professoribus.

ı SenatoreS,

si| fr

Decanus äa Rectore ad Collegium Decanorum vocatus. promte

Jnstantiae non 1Dlet“

A{

adesto, si ex legali ratione adesse nequeat, Pro-Decanus locum illius

detar, extra DE

suppleto.

fassores Extra0l

In causis gravioribus Co

Jlegium Decanorum non. decidito, sed

Jestenstatem & PF

€as ad Senatum referto.

Non permissum esto, Studiosis et Civibus academicis ä Col-

ton

“‘%?ﬁ

legio Decanorum ad Senatum provocare, si poena ipsius juxta le-

;uetud

U

ges dietata fuerit. Consilium verö abeundi dare, vel Civitate Aca-

;];‘v/j } He[\[0l'if

demica expellere, totius Senatus res esto.

Curato unusquisque Decanus, ut nihil, quod ad Facultatem

eal ala

Suam spectat, sine censura sua prodeat.

am foenl

Pro Decanatu gesto, quivis tantum acci

pito‚ quantum' Statuta

T

Facultatis et consuetudo permiserint.

aito, 010

Jlnt! PF ga 00

itate, 8

Aa &

asenyanl

ol

259) Val. Stat. v. 418 Webr. 1601. Kap. VIL

ur

gen

422 (34—36)

®d)x:[:@)c%fetiäe.

Negotia Ü

Cap. VIL

g]ü ]

mmln68

d

Onperan

DE COLLEGIO DEPUTATORUM ?). _

e

c

s datl, P

Curar

, ı

Praestantissima dote, quae bona Universitatis Oeconomia quo-

Syndlul

q

ue aucta fuit, eandem beavit post Sixtum IV- Pontificem Rom.

Fentus

Serenissimus

Wirtembergiae Dux EBERHARDUS Barbatus, ut

todes

randı

‚OrUM

S

tnantüP

Salaria Professorum , et quicquid ab Universitate erogandum aliäs

ﬁl

y consll

C

est, praestari queant.

J„raﬂ}ﬂ

qu@ Sa

aele obSeTT

Consistunt Reditus Universitatis maximam partem in decimis|,

cant,

ut$

atque etiam censibus annuis.

Q, Cara

Administratio horum redituum ‚commissa esto Professoribus

ordina

S08 Pfobe

ad oeconomiam hanc gerendam ex quatuor facultatibus deputatis,

gabas, 1l

;\\10\i83

ex quibus eminet supremus, Collegii Praeses, qui Syndicum et

dieum m\\tant.‘

40, Kam 10

Quaestores Provinciales sibi subjectos habeto, et cum collegiis

toti oeconomiae prospicito.

homea inferenda®

Deputati, et ex ıllis supremus votis a Senatu occultis eliguntor,

Cl’ä[€$g et eorum

Cancellario, uti C. IM. dietum, vota colligente.

yel alıum deputat

Eligitor in Deputatum Vir probitate et Dexteritate conspi-

A, Srndiet B

Cuus, oeconomiae Academicae peritus , vel illius saltem addiscendae

derratione Fisol S

apprime studiosus, qui per triennium munus gerito, ita ut quot-

3, Salaria p

annis unus, si fieri possit, resignet.

15 Curare, ut

In Supremum Deputatum non eligitor, nisi qui prius per tri-

Junio per nros JI

ennium Deputatus fuerit.

germanite füEN

Juramentum Supremi Deputati hoc esto:

44 Ut, qu'1cu

‘4. Velle se. reditus Universitatis quoscunque dextre adminis-

piunt, ea ante }

trare, et nulla propria emolumenta in detrimentum illius quaerere,

(atis follant, nec

et in peculiari arca pecuniam Universitatis' asservare, nec suae

15 Pati, ut |

unquam immiscere, vel in suos usus elocare vel convertere.

yinclalibus- mittito

2. Archivum ÜUniversitatis cum tota Registratura, libros ma-

@l prospieere, u

xime pecuniae elocatae, et censuum annuorum , itemque in quibus

Anferat,

decimae Universitati debitae exscriptae extant, die Lagerbücher,

16 Operam (

Haifchbücher, Gultftätte, diligenter custodire,. curare itidem, ut

| y An nga nnı

libri decimarum, ’si opus sit, renoventur, et debitis subscriptio-

nibus muniantur.

elocetun,

“3. In vendendis successive frumentis cum Collegiis, vel iis,

HNN ,

qui in Senatu rei 0economicae quam maxime periti sunt,vel cum

enetur,

18 Deai ,

toto Senatu, si opus Sit, Syndico quam maxime in partes vocato,

mature deliberare.

estum Joh, Banı

Deputati S

4, Syndici et Quaestorum Provincialium _ rationes quotannis

W TOCHti a Supy

reddendas cum Collegis probe examinare ‚ libello peculiarı notabi-

lia inferre, et defectus, si qui graviores occurrant, ad Senatum

WatnOr Cla

illico referre.

{

O est

‚e qua

5. Referre et, si decimis vel aliis reditibus hic et illic-detrahi

m Depy

M On

quid velit, et vis inferatur, ut; primo quoquo tempore remedium

e

quaeri possit.

O atinanto

N

Tem

UE ff

k

L

7270) Bal. Stat. o. 18, Febr. 1604 Cap. XIX.

M

HE[R‚ ul

Sl

Neue Univ.-Statuten von 1752, (36—38) 423

6. Negotia Universitatis 0o6conomica maxime

I

‚ 8ie mora peri-

culum immineat, non procrastinare.

7. Operam dare, ut Recessus Serenissimi, in rebus. oecono-

D Of°f'nnmia

micis datı, probe observentur.

8. Curare, ut nonmnisi, vir probus,, et rei oeconomicae apprime

A OEln Rag

ﬂl‘bütus‘ T

peritus in Syndicum eligatur, ut et Quaestores Provinciales, cus-

todes granariorum, et cellarum vinariarum, Kaftenknechte und

} SrOgandum Va\ias

Küfer constituantur tales, quorum . dexteritas sit cognita, nullum-

que sine Juramento, quo se ad praescriptum statum, quem Yo-

Dartem in decimi;‚

{

cant, sancete observandum obliget, et cautione sufficiente, admittere.

9. Curare, ut Syndicus et Quaestores Provinciales Registraturas

S0 Professoribug

la deputaie

suas probe ordinatas diligenter asservent; ut hi singulis trimes-

tribus, vel quotiescunque ıd opus fuerit, relationes suas ad Syn-

y 9i Synditum e

dieum mittant.

,& am Olg

40. Eum in finem quotannis €o0 tempore, quo decimae in

u Oocultis eliuntor,

horrea inferendae describuntur vel venduntur, Quaestores Provin-

ciales, /et eorum Registraturas, horrea et cellas vinarias visitare-

‘Dexteritate COnSpl-

vel alilum deputatum eo cum Syndico mittere.

41. Syndici Relationem' de Proventibus decimarum annuis, et,

saltem addiscendae

de ratione Fisci Senatui quotannis offerre.

yerito, fa ut quot-

42. Salaria pecuniaria singulis angarlis distribuere,

43. Curare, ut residua frumentorum, et vini quotannis mense

. qulprias per r

Junio per viros probos Urfunds - Perfonen probe examinentur, quod

germanice ftürzen vocant‘, et consignentur, et

44. Ut, quicunque frumenta et vina in partem salarli acci-

ye destre adıminise

piunt, ea ante hoc examen e @vanario et cella vinaria Universi-

tum illius quaerere,

tatis tollant, nec

asservare, 6C S0

45. Pati, ut Syndicus, ad. quem pecunia a. Quaestoribus Pro-

el convertere,

Vineialibus mittitor, ultra ducentos florenos in fisco suo asservet,

stratura, bros md

sed prospicere, ut eandem mox Fisco supremae Deputaturae,

, temque In qUWUS

inferat.

, N Kagerbüchet,

16. Operam dare, ut, si bona pecuniae pars in fisco residua

. Curare jtidem; d

sit, in census annuos caute,'et quidem ex Concluso totius Senatus,

"Jebitis subseript

elocetur,

17. Non pati, ut ex bonis Universitatis ullo ' modo quid ali-

, Collegis, yel i

enetur,

sunt, 16l M

48. Denique, rationes supremae Deputaturae quotannis post

i'ti

me ID

M

Par[es yocäl0

festum Joh. Bapt. pleno Senatui reddere.

Deputati Supremo in negotiis oeconomicis fideliter assistunto,

gationes 9

tabl

et vocati a Supremo, haud gravatim adsunto-

Jarı

Quatuor claves, quibus ad,aperiendum Universitatis Archivum

ala peea

7 Senatum

urfalls

Opus est, et quarum unam unusquisque tenet, fideliter asservanto.

Jlidem Deputati, rationes Rectorum ab officio decedentium,

'

detrahi

M I0

grl

ecanorum omnium Facultatum, Syndici et Quaestorum Provincia-

e

erW

jum examinanto.

fem

Tam supremus Deputatus, quam tres reliqui, triennio quis-

que officio funguntor, finito illo, id Rectori et Senatui resignanto,

ita quidem, ut singulis annis ex illis, si fier1 possit, unus officio

\

A0

h24 (58—40)

SchulzGefeße.

l

yl imp

h ;

cedat, in cujus locum vel alius ex decedentis facultate eligitor, vel

gissertatl0

hujus officium prorogator.

atlS ]

Eadem post triennium de suprema Deputatura lex’ esto.

oa F

Praesl 10

Fisc

sol ran

M

Cap. VIIL

0r

Alorehl

quﬂt

en$ al j

DE FACULTATE THEOLOGICA ET LECTIONIBUS THEO-

—

spond

[„1H

nulla €

Fisc

obst

LOGICIS. ?)

slltutum 050y

tatom

el

Cum Praeposito, Decano Ecclesiae, ejusdemque Pastori, quos

diea St@

singulos Serenissimus constituit, Professiones Theologiae ordinariae

'Yhesia

g notati0

ayalis a

en

inde ab incunabulis Universitatis fuerint collatae, idem Serenis-

Pro un0q00

simas noster Dominus, ubi Professio T'heologica ordinaria Yacarit,

Commissarium unum vel duos ad Senatum Academicum mittit,

o Jimidia 0M

Aras vl quan0

qui de sufficiendo in locam vacantem Theologiae Professore, men-

Stadiosi The

tem Ipsius declarent.

Re deliberationi exposita, et auditis Senatorum, qui,et sece-

gsaminantor, f

Consılia, qua

dere, et soli deliberare possunt, votis, si nihil sit, quod contra

Personam a Serenissimo nominatam, praesentatam, et commen-

4 Theologis cOnCH

datam , excipiatur, commendatus et praesentatus auctoritate Sere-

Conclones In

nissimi Professor Theologiae Ordinarius constituitur. 'Si excipiatur

4 Serenissimo de_ma

quid, vel, si dignior nominari possit, Commissarli ad Serenissimum

“

In Vigilis Nat

referunt, qui deinveps successorem determinat.

lngis yer tarnum ]

Tribus hisce Professoribus Theologiae adjungitor quartus, eo-

Cano- annun(ianda,

dem fere modo, nisi quod praesentia Commissariorum Serenis-

simi Domini Ducis hic non requiratur, quam Rescriptum illius

supplet ?’?),

DE FACU

Nullus unquam Theologiae 'Professor constituitur, nisi Cujus

orthodoxia sit apprime cognita, qui sanae doctrinae, Cujus typus

in Augustana Confessione et Formula Concordiae expressus est,

Facultatem Jı

propagandae sit studiosissimus, qui eruditione Theologica ampla

ndis Instilutioni

sit instructus, qui vel jam gradum Doetoris in Theologia sumserit,

Ylita, Fendalt, Crin

vel ad eundem adspiret, qui egregio docendi charismate polleat.

I Wertphalione

In Lectionibus Theologiae Dogmaticae, Exegeticae, Polemicae

2ermani00, Provin

tres ordinärii primi alternanto, easque post ferias incipiunto, et

intra anni spatium absolvunto ?73),

M0 Praomafioa,

Quartus Theologiam: Moralem, vel historiam Ecclesiasticam

N

O0CUPAEl, u fg

publice doceto.

In Collegiis Theologicis, Theologia Homiletica, Pastoralis,

60 Densa er \

Catechetica, Casualis, Symbolica, Jus AKEcclesiasticum, _ historia

2 nm duchn

. Lectiones nı

'Theologiae literaria, ita docetor, ut tempore triennii totus Theo-

Jogiae cursus absolvatur.

Z

E

en pf

l

nä

5}[

271) Bgl. Ordn. der Univ, v. 45. Mai 1557.

Stat. v. 18. Febr. 1601.

Cap. XXXII. Stat. der theol. FaL. v. 9. Dkt. 1496 1.15, Uug-41601. mit Unm.

A

272) Val. DOrdn. der Univ, v, 16. Sept. 1561.

Stat. v. 148 Febr. 1601°

Y)

%ß

&y

X

Cap. IX.

Vif, RNez. v. 24. Iuli 1744« h-

:;l;

in

273) Val. Vif. Rez. v. 24. Zuli 1744. N, v. 13. Dez« 1751. 8

Aul

OM

N Y

Neue ‘ün‘ib..@thtuteu von 1752. (40—42) 425

ä

l

Altate eligitm’ w

Nihil imprimitor in Universitate Librorum Theologicorum vel

Dissertationum hujus generis, quod censuram Decani, vel si opus sit,

N a

totius Facultatis T'heologicae haud subierit,

Pro Praesidio unoquoque in Disputatione Theologica impressa,

solvuntor € Fisco supremae Deputaturae Theologis Ordinariüs,

n

uatuor floreni: in Disputationibus cyclicis pretium cessato. Re-

spondens .nil pendito.

Aliter tamen de Extraneis, üsque, qui

nulla e Fisco Universitatis: praesidii compensatione gaudent, con-

stitutum esto, obstrictis quippe ad idem, quod in facultate Juri-

que P 8StOr), quog

OOlogiae Ordinanizg

dica statutum est, praesidii pretium, si non cyclicam, sive simplici

Thesium notatione impressam, sed solennem, quamvis non inau-

%, Yem Serenis.

guralis illa fuerit, disputationem habuerint.

a müm\aria Yacani,

Pro unoquoque Collegio, quod semestri tempore absolvitur,

N

et pro dimidia unaquaque lectionum

parte, unusquisque auditqrum

100 Professona, men

tres vel quatuor florenos solvito.

Studiosi Theologiae extranei ?**) subinde a Theologis vocantor;

tomm, ql 6E Sec6e

examinantor, et ordo studiorum ipsis praescribitor.

il sit, quod gontra

Consilia, quae a Facultate 'Theologica requiruntur, per turnum

atam, et commen-

s auctoritate Sere

a Theologis concipiuntor.

Conciones in templo publicas Theolo,

itar, Si exciptatur

a Serenissimo demandatum fuerit.

gi’habento , prj0ut cuique

ril ad Serenissimum

In Vigiliis Nativitatis Dominicae quotannis Oratio a Theo-

logis per turnum pro more habetor, peculiarı programmate a De-

ngitor quartud, 60

Cano- annuncianda.

missarlorum Serenise

z Resoniptum ilies

Cap. 1X.

DE FACULTATE JURIDICA ET LECTIONIBUS

stitaifur, mi C0S

yotringe, CUJUS $JPUS

JURIDICIS ?75),

dian Cxpressus Elr

‚Facultatem Juridicam. sex. constituunto Professores, qui in.do-

» Theologica ampl&

cendis Institutionibus et Pandectis, itemque Jure Canonico, Pu-

-Theologia sumsent

hlico, Feudali, Criminali , Ecclesiastico , tum publico ex instrumento

a

; charisınate PO j

cis Westphalicae maxime hauriendo, tum privato Protestantium,

;e%ticae,ﬁolemncae

6

ermanico, Provinciali, Militari, Historia quoque Imperii Germa-

f

frias 1nCipIDl0r

nicı Pragmatica, et Juris tum antiquiore, tum recentiore, sive

literaria, et Praxi Juridica, stiloque forensi, tradendis ita sunto

rla EGclesizsticam

OcCupati, ut tempore trienni totus cursus absolvi possit. , Singula

aec pensa per tempus trimestre vel.Semestre, Pandectae vero

miletic8,

Potoral

per annum, duabus per diem horis sumtis, absolvuntor.

iforla

Lectiones publicas Decanus et Collegium dispescito,

rout

Jesiastic

trienal

$;us Theo-

uniuscujusque eruditio in hac vel illa parte exstantior fuerit, et

ıta

uidem, ut idem pensum bini eodem tempore non‘ trac-

tent %6),

——

460l

. 1600

m

274) Val. S. RN. v. Z3. Mai 1749,

1601

A

I%

I 4608

275) Vgl DOrdn. der Univ. v. 15. Mai 4557.

Stat. v. 18 Febr, 41601.

b

Cap. XXXIL,

Stat, der jur, Fak. v. 15. Aug. 1601. mit Anm.

276) Bgl. Vif, Rez. v 24, Iuli 1744- 42 D 43, Dez. 17510 8

a

4, 8

en

826 (42—45) -

Schul:SGefeße.

00046

‚Pro. Collegio Pandectarum-Auditores octodecim florenos, vel

pf3ﬂlß

viginti, pendunto, pro Collegio Juris Publici et Practico Proces-

l OI0g

e

g 0X6

ibus %

suali decem, pro singulis reliquis, si per semestre durent , octo,

gollata

si per trimestre, quatuor.

a tra

Pro Praesidio in Disputatione impressa, exercitii saltem causa

quadEN

qll

Lect

one$

instituta, sex _ floreni‘ pendantur, duo et pro labore uniuscujusque

antOl

plagulae. ' Pro. Praesidio vero in Disputationibus cyclicis, impressis

me9[l5

De

Di5p"””””j

quoque, nihil solvitor. Pro Praesidio Disputationis inauguralıs quid

pendendum sit, infra Cap. XI. dicetur.

Decanus acta, ad quae Responsa et Consilia desiderantur, in-

esto.0 s ph”“‚“

t, 26 0O

quam )

ter Collegas ex ordine dispescito, et, praevia deliberatione in

sn

0 DOSCAY!

\„‘.\SOl

Collegio, curato, üt Consilia, maxime Criminalia, promtissime ex-

n

1 a 106 ED

pediantur, ut evitetur nimia _ prolixitas, et per soliditatem et ner-

ayam, MOderan

t_m

Vositatem :compensetur.

Si nimia sit procrastinatio, Decanus cunctantem vel ad Can-

Chiurgos M

nanto, m60 patlan

cellarium, velet si opus sit, ad Cofamissarios Serenissimi , deferto,

Consiliorum quorumvis copia in Registratura Facultatis fide-

liter asservator.

MNO ila M

Adeliter asservanl0.

}

In expediendis negotiis Serenissimi, . promtissimi sunto Jure

Consulti, et Consilia’sine mora ulla expediunto.

Hortum Medicl

Nihil imprimitor ceteroquin, quod Jus concernit, nisi, quod

mAgl efflorescal

Censuram Facultatis vel Decani subierit.

Cap. X.

DE FACULTATE

DE FACULTATE MEDICA ?77).

Philoso

Medica Facultas tribus Professoribus gaudeto.

Lectiones et collegia ita dispescuntor, ut Institutiones, Phy-

Facultas Phil

siologia,. materia medica, Formulae, Pharmacia, Chirurgia, Ana-

quorum*%) sine }

tomia, Botanica, Chemia, et Collegium Pathologico-Practicum

congruo tempore incipiantur, et absolvantur, et Studiosi quoque,

sicam; alter Philosc

)

&J8 gentium ad

‘

d

ad praxin elinicam et chirurgicam, quoadusque fieri potest, manu-

ducuntor 'et adhibentor ?78).

Tängaam raeam

6t untrerlem et

Singulis annis Anatomia, si cadaver haberi possit, quod facile

concedetur Anatomiae Professori, exhibetor.

ÖOmnes 'ac singuli

ut Densum Muotan

Solvatun, et ıb $

Medicinae Studiosi demonstrationibus anatorgicis et operationibus

XIII?€ “a q'll a

chirurgicis intersunto.

Pro Inscriptione in Album Facultatis solvitor florenus.

ämina deinceps ]

Pro Collegiis solvunto studiosi, et quidem pro semestri Sex

loquentia e

pro Collegio annuo duodecim, pro. anatomiae frequentatione, n0-

Tartatus fuerit,

vem florenos.

COraeam L

Sin vero sufficiens Auditorum numerus defecerit, conveniens

Z

"0. On alt

labori pretium Professor determinato, et pro semestri Collegio

A Tiltadiogm

OE da

277) Bal. Drdn, der Univ, v. 15. Mai 4557.

Stat. v. 48 Febr. 1604-

2

Yl

Cap. XXXIV. .‚Stat, der med. Fa v.45. Yuge 1601- mit Unme

SE

N \\\V

278) Bgl. Bif. Rez. v..24. Iuli 1644 4135

Yı 43, Dez. 1751 8,

%0)

{

-

Rig 49

Neue ulnib.s®tatuten von 1753. (45—47) 427

Stim n

y el

Pra

quinquaginta, vel etiam sexaginta florenos, at pro annuo, quale

100890

athologico - präcticum esse possit, centum , additis ‚etiam- viginti,

SI Qurent

1000

sic exigito, ut ne singuli portionem suam Auditores pendant, sed

OO

collata partibus aequalibus. summa per Deputatum, non una. id

S Qg

suadente causa, tradatur.

7

O6 Ola

}

A0

Lectiones, quas quis propter praxin extraneam neglexerit,

OO0lg m

Dlg

compensantor.

1 Inanguralis qud

De Disputationibus Medicis idem , quod de Juridicis, dictum

esto.

} desideranfnr, in

A delberatione jn

Officinas pharmacevticas Professores Medicinae curate visitanto,

et, ne, quicquam hie _ peccetur , nimiumque pro medicamentis pre-

4, rOmÜissime er

tium poscatur, sollicite cavento, et rationes Pharmacopolarum , si

SONONAKEN L nep.

id ab ipsis expetetur, pro conscientia, et secundum praescriptam

taxam, moderantor.

Ütantem vel ad Can

Chirurgos itidem , Pharmacopolas et obstetrices curate exami-

Serenissimi, deferto,

nanto, nec patiuntor, ut indigni vel imperitae ad praxin admit-

tura Facaltatis fide-

tantur.

ntissimt santo Jure

Consilia Medica dextre, breviter, et promte danto, et copias

fideliter asservanto.

|

/

Hortum Medicum, ne quid detrimenti capiat; sed potius magis

>Lwernit‚ nisl, quod

magisque efflorescat, Curanto.

Cap. XI.

DE FACULTATE BONARUM ARTIUM

ET

LINGUARUM,

M,

sive

Philosophica, ejusque Lectionibus?’%,

)

f

ein'sfl'turfom's‚ Phy-

Facultas Philosophica ex quinque Professoribus componitor,

6ia Chinargia, Ande

quorum ?0) sine praejudicio ordinis unus. Logicam et Metaphy-

;rhaingico-Prac!fcum

g Studiost quoqu6

sicam; alter Philosophiam Moralem , cui et Jurisprudentia universalis,

et jus gentium adhaeret; tertius Physicam et Mathesin; quartus

) ﬁeri Pgte5t‚manu.

Linguam graecam cum Hebraea et orientalibus ; quintus Historiam

et universalem et particularem germahicam, doceto, ita quidem,

p(!SS

i qnod al

ut pensum quotannis,.‚pars pensi per trimestre vel semestre ab-

Qmnes 0 Sngud

alıOl

solvatur, et sub finem lectiones succincte repetantur, et vel ma-

e 0Pel'

xime ii, qui ad gradum Magisterli adspirant, examinentur, et ex-

amina deinceps privata cessare possint.

itor dor

stıl SX

Eloquentia et Po&sis huic, vel illi, qui in hisce quam maxime

L

Versatus fuerit, ex ordinariorum numero committuntor.

gatlone, 20°

) ﬁ-eq|)ﬂl

Hebraeam Linguam semper aliquis ex Facultate Philosophica

m16

doceto.

Qui altius jam provecti sunt, ad Studium Rabbinicum

et Talmudicum, manuducuntor.

def€€fﬂ[ c

Colleg

„ Opera et dator, ut autores profani Graeei et Latini, ut-Hi-

279) Val. Ordn. der Univ. v, 45. Mai 4557,

Stat. v. 18, Febr. 1601-

ol

ag gn 100

Cap. XXXV, Sitat, der phil, Kak. v-,45. AYug. 1601-

6aı Hi

Ynl

280) Vgl Rez. D. 24 Iuli 1744. 14 . 13. Dez. 4757 8,

D

„51. &

‘

en

428 (47—49)

SchulzGefeße.

N

annﬂ

nator P

6

C

storia literaria et Philosophica, ut Praecepta oratoriae et Po&seos

1088 #)ı

sub

Jatinae et germanicae, ut antiquitates graecae, Romanae, Germa-

el

fl

or0S

nicae doceantur, vel a Professoribus, vel et privatim a Magistris,

haben

0068 Il

si veniam a Facultate nacti_ fuerint.

Put l

itant(

Unusquisque Philosophiae Professor, quae in Lectionibus

Jargı

larios, 9

tractare haud potuit, in Collegiis suppleto.

ot Cance

Facaltı P

Pro Collegiis per semestre continuandis, duo solvuntor flo-

reni. Qui Physicam et Mathesin docet, pro experimentali physico,

| cu“““?";' Praeside i

et pro quavis Matheseos parte, quam per semestre docet, Duca-

Zum accipito.

onel

| Facuhß\l

Pro Collegio, quo historia Imperii Germanici vel statuum

qa

entiandt. D

Europae traditur, dantor per semestre sex floreni.

Pro Collegio

|

am Jargiatun 39

Grotiano per semestre quatuor penduntor.

oetores TEL

Collegia Privatissima Professores Studiosis habento quidem,

g Promot

an0y V

sed casto pretio posito.

am Decanus v

Pro Disputatione, quam confecerit praeses, ejus

ue praesidio,

et sfnguh's Doctor

penditor Ducatus. Si Respondens autor sit, pendito

d

orenos duos,.

nlr et P1'05I'Rm‘

Professor Matheseos Catalogum Instrumentorum Mathemati-

Pro examıne L

Ccorum conficito, et Syndico tradito, eumque, si novi quid acces-

deeim Dacatos, 00

serit, suppleto.

Professor €

>

tıte, septuaginda Q

loquentiae omnia Programmata, et quicgüid N0-

fessor, portlone Car

mine Rectoris et Senatus, concipiendum est, succincte compo-

nito, et Censurae Rectoris, et si tempus suppetat, Cancellarli et

arı pasan ambalato

Praelerga Unus

Decanorum offerto, nec patitor, ut Carminum quicquam sine cen-

yatuor, in Fisoot

sura sua prodeat.

Pro Programmate funebri, Ducatum accipito,

|

orenos penditO,

pro Censura Carminis, florenum dimidium.

Pro Praesidio

ldem, ubi Rector, ubi Cancellarius, ubi alii Professores de-

cesserint , proximo quoquo tempore orationem Parentalem in Au-

goperioribus, duodl

tatlonem confecentt

ditorio habeto, postea imprimendam, si quidem id haeredes expe-

sone, erogantor,

tierint,

ul alium Oratorem expetere possunt.

Professoribus Philosophiae

Administrationes

Stipendiorum,

Pro diplomate

ginta Horenos solıı

Martiniani in futurum, Hochmanniani, Fleckiani, aliorumque, quae

Ya foenit, 1ta tam

jam administrant , itemque Rectoratus Contubernii, et Bibliothe-

cariatus conferuntor, et quidem in supplementum salariorum, ad

quOQUE Consuetum

Prackenea Ped

quod ea quoque emolumenta spectanto, quae ipsis proximo Ca-

pite ex Magisterlis Philosophicis assignantur.

IN Prosram

fre8 florenos solı)

Quod restat, pretium Collegiorum in omnibus Facultatibus

a Studiosis praenumerator.

‚In Facultate

AJ;nt Numerus

Cap. XI

pufafionem in

DE GRADIBUS ACADEMICIS 2@').

S Ehnfem, ear

W ächa, unus y

In hac Universitate creantor in tribus Facultatibus ‚Superio-

' S dochoribus

ribus Licentiati et Doctores: In Facultate Philosophica Magistri et

|

T A0 forano

Baccalaurei, spurli: nulli, nondum legitimati.

q“'"l“© d€fende„;

e

S

281) Val. Stat. v. 48. Febr. 1601. Cap. XIV. und die Statuten der k

Fakult. v. 15, Aug. 4601. (f, oben Nr. 42—45) mit den dafelbft in den

ME

Anm. befindlichen.

|

SE

M

B,

ÜL mg[“‘ %

Neue Univ.:Statuten von 1752, (49’-—51) 429

M

Oratorn D

C860g

‚Examinator ipsorum Dignitas per Examina privata et Rigo-

* Ran (

ma

rosa 28?), itemque Disputationes inaugurales, easque, quod Magi-

Privatim Y

n

steria attinet, sub praesidio singulorum Philosophiae Professorum

A

I

habendas.

Rigoroso Examini adesto Cancellarius.

i

Disputationes inaugurales non habentor, nisi Cancellario veniam

Nae n Lect\mühus

E

largiente.

Invitantor ad opponendum pro recepto more Rector

, duo Solrantor A,

et Cancellarius, qui brevissimis se expediant, si eidem, cui Can-

\

E

didatus, Facultatı non sint addicti, maxime vero Professores Fa-

Perimentali pln

J

.

ESf6 docet, Daez,

cultatum.

ı

Sine Praeside inauguraliter disp

utare, nonnisi 1is permiftitor,

ui idonei Facultati visı füerint.

*man}ci el Stataum

Licentiandi praesentantor a Decano, ut Cancellarius ipsis ve-

oren, Pıo Collegig

niam. largiatur habendae disputationis inauguralis.

85 habento quidem,

Doctores renunciantor. publice in actu Doctorali solenni a De-

cano , vel Promotore, Cancellario veniam creandi largiente, post-

S08 EISQuE praesid

0,

quam Decanus vel Promotor de utili argumento peroraverit. Dantor

pendito

|

Oren0s duos,

et ‚singulis Doctoribus diplomata, sigillo Facultatis munita, afti-

San

jentorum Mathemati-

guntor et programmata, distribuenda studiosis.

Pro examine Licentiandi in 'Theologia ,, extraneus quisque quin-

‚S nOrd quid 300eg

decim Mucatos, nostri, decem saltem pendunto, in Juridica Facul-

fa, et quioqmid n0-

tate, septuaginta quinque floreni dantor, ita tamen, ut sextus Pro-

fessor, portione carcat. Medica vero Facultas hic cum 'Theologica

, Succincte COmpo-

petat, Cancellanit e

pari passu ambulato.

Praeterea unusquisque Licentiatus Cancellario pro venia data

ı quiequam sine Cen-

uatuor, in Fiscum Facultatis tres, Decano tres, et Pedello tres

, Ducatum accipid,

_

f

orenos pendito.

Pro Praesidio Disputationis Inauguralis in tribus Facultatibus

i alıı Professores dee

