priuilegiata, computando tempus, exercitia et Lectiones, a

xolarem, beanum

die intitulationis in matriculam vniuersitatis et facultatis, si

vonditionatum, 1

sit baccalaureus,

yorum, aut qUT

Preterea statuit facultas, vt quilibet promouendus in ar-

blieis, verbis, *

tibus, visitare teneatur triginta disputationes ordinarias ma-

ostare, auf perEn

gistrorum , scolaris quidem a principio, baccalaureus vero a

Item nullus S

propositione questionum, vsque ad finem, rationabili cessante

lietiones pro alg

Causa, perseueret, quousque gradum, ad quem inchoat, adep-

yesitate et facull

tus fucrit, sub pena non computationis,

vonlus alieuius d

Vult insuper dicta facultas, quod qui in Lectionibus et

artium existentis,

exercijs aut disputationibus, a principio, vel circa ‚idipsum

sngwineis, in CEr(

non fuerint, quod illis eedem lectiones, exercitia aut dispu-

mim, eisdem gaud

tationes, in numeris neglectarum computentur, Qui autem

Volnit tamen

tempore Lectionum, exercitiorum vel disputationum, trusas

wibus alios audientes, vel saltem ma-

quod stare volenti

aut alias. insolentias,

fati, et eandem, de

gistrumlegentem impe

d

jerint, commiserunt, pena retardationis

7

Insuper volni

coerceantur,

Quilibet preterea promouendus, tam baccalaureus quam

d regentia facult

eisdem Jegibus, q

scolaris, quater ad minus, magistris ordinarie, aliasque, to-

tiens quotiens a magistro suae viae requisitus fuerit, respon-

Denique volu

extra consilium

dere sit astrictus,

Complentes, pres

Item scolaris promouendus, diligenter visitare teneatur,

indicent,

triginta disputationes ordinarias baccalaureorum , ‚dominicis

I8 autem dund

diebus, a principio manendo vsque ad finem, vsque ad gradus

adeptionem, Sitque scolaris similiter astrictus, baccalaureo

W censnalis, mor

vel baccalaureijs, quater ad minus, ordinarie respondere die-

Conducta habitati

bus dominicis,) et bis extraordinarie

quo bacca-

Sxereitia Solita aı

» CO tempore,

Jaureij extraordinarie president,

C0la8 bursarım s

Item vt negligentia quam hactenus nonmnulli

tam baca-

Jauveij quam scolares in responsionibus supradictis commise-

runt, coerceatur, Statuit facultas, et inuiolabiliter seruari

De Comm

voluit, quod baccalaureus siue scolaris, pro negligentia vnius

Placuit M0

responsionis, soluat vnam libram cere, si vero duas neglexe-

MWercitia ücg

ßet

rit, duas libras, et si tres neglexerit responsiones, tres libres

"CUS, SI pefant,

ccre persoluat, et cum hoc, carceris pena, ad facultatis ar-

M hii e

u

bitrium puniatur, Sed si quatuor siue baccalaureorum siue

Ante I

Mpus a

maägistrorum responsiones neglexerit, penitus non admittatur,

Ü‘vmnu

lione, .

' Item tam baccalaureij quam scolares, tenentur disputa-

©Or aı

S80

Un H ang.

829

K

tiones hursales

toto tempore completionis, videlicet, anno

Metum f

Ü

cum dimidio,

requentare, et si quis vltra sex neglexerit,

ia Noleg

f 6

U

per facultatem artium nequaquam admittatur, sed pene re-

“ll, M

hen

}

tardationis: subiaceat,

aeultaté

Item nullus siue baccalaureus siue scolaris cedulas . ac-

| fÜS Cotam {

)

tus, aut lectiones nostre facultatis intimantes, ante tempus

QUülDet promonen

debitum, i. e. pulsum vespertinum, deponat, sub pena car-

118, debet com.

ceris duorum dierum,

idio

in hac yel aln

Ceterum non inprouide. statuit facultas, et obseruari vo-

4, 4 SOE Apostoliea

Iuit, vt nullus ipsius faeultatis baccalaureus vel scolaris,

IA 6t Lectiones, q

cuiuscunque conditionis extiterit, alium, siue baccalaureum,

ALÖ8 O8 facnltatis, si

scolarem, beanum, siue nouicium, aut quomodocunque alias

conditionatum, in dis

utationibus magistrorum vel baccalau-

reorum, aut quibusli

b

et alijs actibus scolasticis, presertim

_ PrOmOuendu in at-

(OneS Ordinarias Mü«

ublicis, verbis, factis, aut signis, quomodolibet vexare, mo-

baccalaureus vero a

estare, aut perturbare presumat,

rationabili cessanfe

Item nullus scolarium siue baccalaureorum extra bursas,

Jectiones pro aliquo gradu, complere censeatur, nisi ab yni-

yuem inchoat, adep-

uersitate et facultate, licentia obtenta, aut famulus, siue dis-

' in Lectionibus et

cipulus alicuius doctoris vel magistri, de regentia facultatis

artium existentis, fuerit, aut alias cum parentibus vel con-

el circa idıpsum

gereitia au Qispu-

sanguineis, in tercio consanguinitatis gradu coniunetus, hij

enim, eisdem gaudent priuilegijs, quibus bursales,

entur, Qnı autem

patationum, LIUSas

Voluit tamen ipsa facultas, ad precauendum fraudes,

quod stare volentes cum consanguineis, presentent se facul-

geg, vel saltem ma

tati, et eandem, de gradu consanguinitatis sufficienter doceant,

t, pa yetardatlonis

Insuper voluit facultas, quod scolares, cum magistris

de regentia facultatis, extra bursam habitare volentes, ipsis

ı hacealautens quam

eisdem legibus, quae bursales conuentoribus, subditi sint,

Anarie,, allasgne, 10

Denique voluit, quod magistri de regentia facultatis , si

isifus fuecit, TespOl"

extra consilium extiterint, volentes secum habere scolares

complentes, presentent se coram facultate, et hoc eidem

feneatul

iudicent.

br visitare

dom

ureOTOM

i\nici

Is autem duntaxat in bursa habitare censetur, qui in illa,

06 4

d

en S4

vt censnalis, moratur, burse mensam habet, et ea vtitur, in

rietus, DAO

calauıre0

16 die

conducta habitatione dormit, et nocturno tempore quiescit;

narie 765

pondﬂ

exercitia solita audit, aliaque facit et operatur, prout ad in-

o hat0

4 mp0f8

colas bursarum spectare videtur et pertinere,

fam Da

yonnoll

T

De commutatione actuum neglectorum,

adietis

ama

1

supt‘

dl

Placuit

indi0

uod rectores bursarum de cetero Lectiones et

1abi_mef‚j

\.‘fl]lls

exercitia neglecta, scolaribus et baccalaureis artium

A

yo 6R I6

Ta

5 in{ alios

duas

actus, si petant, commutare possint,

i 16

8

f

Item hij qui habent defectum vnius totalis Lihri, veniant,

‘pnn5!'0“

Aultis 8

ante tempus admissionis ad facultatem, pro dispensatione aut

en

m N

008

Jaure0f®

tatOf

commutatione , aliter cum eisdem, facultas non dispensabit,

tempore admissienis, Nec conuentores habent amplius eciam

ait05 nﬂ-l"t'u . di$P“‘“‘

u00

Schul:SGefeße.

eferiS

defectu vnius libri, aut plurium partialium librorum, commu-

(aN0) j supet

huSy

icere '

tare, sed ipsa facultas, partialem autem librum dici voluit

yenifa

illum, qui cum alijs, facit vnum totalem librum, secundum

„„jus£

diuuet

diuisionem conuenientem, vt.primus phisicorum, aut se-

cundus,

Int

err0ß

De temporibus promotionum,

mo al a

Item dominica proxima. ante angariam in quadragesima,

jn domin!

intimetur examen pro baccalaureatu, et die Jouis sequenti,

lit,

annum

yerl VE

aperiatur, Item in angaria penthecostes,

yarie IO

hursa, 3

Examen vero baccalaureandorum, quod habetur circa an-

s

intimetur

dominica ante festum natiuitatis

dus vel magis

ariam crucis,

Licentia, V habet

marie, et tercia die sequenti, aperiatur, nisi fuerit festum,

falo Item nallus

tune enim quarta. die aperiatur, voluit tamen facultas, quod

aıa die sue prO

festum dedicationis ecclesie constantiensis, non impediat

missionis diem CC

actum admissionis,

habitando vt Sup!

Examen vero baccalaureandorum,

uod habetur eirca an-

Secundo an a

gariam Luce, intimetur in die sancti

icolaij, quod in die

ntis et none LO

conceptionis marie post prandium similis aperiatur,

vel eorum Substit

Item voluit facultas, quod tempus completionis compu-

Tercio an aud

tetur promouendis, ad dominicam post angariam,

anhelat, requisita,

Examen vero pro magistrandis, tempore estiuali,. intime-

eultatem ad hoc d

tur in die sancti Viti, et tercia die sequenti, aperiatur,

tisfecenit,

nisi fuerit festum, tunc enim quarta die aperiatur.

Tempore vero hijemali, examen pro magistrandis intime-

Quarto, an }

recogwitiones hal

tur in die sancti Joannis evangeliste, et quarta die sequenti

4

Quinto, an

aperiatur,

sens, auf insolen

De temptaminibus pro vtrn&ue gradu et eorum

Sexto an sa

intimatione,

Yum, et totidem

Mlg

Statuit facultas, quod tempore temptaminis instante, de-

canus per publicam intimationem, scolaribus vel baccalaureijs,

Septimo an ı

eiam illius mu

se examini submittere volentibus, notificet, die precedente

connocationem facultatis artium, pro admissione seu dispen-

pincerno hurse.,

P resumptionih

satione super defectibus, coram ipso certa hora, pro intitu-

Jatura compareant, sub pena non admissionis pro hac vice,

Uﬂlhet (‘ci;

Yredictis satisfac:

Quibus sic comparentibus, decanus, et nomina et ordinem

eorum, ex matricula vniuversitatis, ant eciam facultatis, quo-

Presentent, suh

)

ad baccalanreos colligat et couscribat, vt tempore dispen-

©L admissionis,

sationis, facultatem super hijs, certiorem facere possit,

ctauo y an

her alnum /(‘ll

m

retaryationis in

De promouendorum intitulatura, et defectuum

recitatione,

‘Ün()a

at

Item primum, priusquam ad dispensationem admittatur,

DAn

mo

coram decano et magistris, per facultatem sibi condeputatis,

Aua

quilibet scolaris (aut baccalareus) compareat, huiusmodi iu-

Bet

“ DacCalanı

Quater

ramentum prestando, Ego iuro et promitto vobis domino de-

Yı

mo in

Anhang.

O Ybronn

b

cano, et ceteris condeputatis vobis magistris hic praesenti-

[

M diet

\(l\m\

bus, quod super omnibus interrogatorijs per vos faciendis,

hisie

) ßßll!l[hlm

veritatem dicere volo, dolo et fraude penitus semotis, Sic

aut

me deus adiuuet et sanctorum evangeliorum conditores,

OIHII]]‚

Interrogetur promouendus scolaris,

1 Quadraos

(uad

Esima

i Jonis

Primo an a die intitulature in matriculam vniuersitatis,

SEquEnti

vsque in dominicam proximam post angariam, in qua promo-

ueri velit, annum cum dimidio compleuerit, habitando ordi-

C habetur Oitca an

narie in bursa, aut cum parentibus, consanguineis, doctori-

, t;stum Nafiuitatis

bus vel magistris seu alias, cum vniuersitatis et facultatis

nist fnerit festum,

Licentia, vt habetur in titulo, de statu studentium, in capi-

men facaltas, quod

tulo Item nullus scolarium, Baccalaureus vero interrogetur,

8IS, nOn Impediat

an a die sue promotionis vsque in diem decimum, post ad-

missionis diem computando, annum cum dimidio compleuerit

d hahetur cirea an

habitando vt supra,

E

’olal), Quod in die

Secundo an audiuerit legi omnes libros, videlicet, veteris

aperlatur,

artis et none Logice, suis loco et tempore, a collegiatis,

mpletionis compt-

vel eorum substitutis, et ex textu proprio vel alieno,

arlam,

Tercio an audierit singula exercitia ad gradum, ad quem

e estiuali, Intime-

anhelat, requisita, publico in bursa loco et tempore per fa-

cultatem ad hoc deputatis, et an magistris pro laboribus sa-

yuenfi, aperlatur,

perlatur,

tisfecerit,

yayistrandis intime-

Quarto, an lectionum et exercitiorum per se auditorum,

7

quarta die seqıenfi

recognitiones habeat, quas tunc presentet,

Quinto, an signauerit lectiones et exercitia quibus ab-

sens, aut insolentias commiserit,

Sexto an sabbatinis diebus triginta sessiones magistro-

gradu ef eOTUM

rum, et totidem baccalaureorum compleuerit diebus domi-

nicis,

ginig Insfant6, d

Septimo an satisfecerit conuentoribus

ro censu domus,

S Vel h

ccalanre1)%

eciam illius mutationis in qua est, similiter proposito et

CENEN

{ die ])I(‘

pincerno burse, pro victualibus, ac eciam ceteris magistris

gissionE SEU

dispel

pro resumptionibus et alijs laboribus,

fa Or

4 p\ß I

Quilibet cciam decanus,. tunc omnes promouendos, vt

hac 106

predictis satisfaciant, priusquam se facultati pro dispensatione

si0nis p'O

d|{'(’ﬂ]

na et 0

presentent, sub pena retardationis, et sine spe promotionis

facultatis, II

et admissionis, admonere debet,

ClaM

gempat® (

Octauo, an disputationes bhursales omnes compleuerit,

per annum cum dimidio, Nam si vltra sex neglexerit, penam

n f possxl

cere

retardationis incurret,

Nono, an in actibus omnibus, lectionum, exercitiorum et

a‚

g defeet

disputationum permanserit a principio vsque in finem,

Decimo scolaris interrogetur, an quater magistris et

l 3\ﬂ1i

gtatl

;|Sﬂtio‚m.3

H1ÜSV

quater baccalaureijs responderit, Baccalanreus vero interro-

mﬂd"’9“

d

getur, an quater magistris responderit,

on 5

gluSm0

Vndecimo interrogetur haccalaureus, an et quotiens ex-

)£ll’€3t

d

g)\]]ill” A

itto '

ShHul:Sefeße,

Jtem

stﬂ““‘ gl

us 4

traordinarie presiderit, Scolaris vero, an et quotiens extra-

ordinarie baccalaureijs responderit,

georuM; (

ve

] mag

magl

1900

Jtem quilibet scolaris, post intitulaturam se ad patriam

qlll

huscund

recipiens, tempus sSue absentie perdere debet, Ita quod in

e al

m6

goluer!

nostra vniuersitate non censeatur complere tempus, si saltem

gen

facul

tatls

tali tempore, in facultate actus fiant, de quo exacte a decano

j debit0,

tempore examinis defectuum, est querendum,

Jlem DU

Ilns SC

Et pro informatione decani, et scolarium, quantum ad

ı domus Intes

capitulum precedens, conclusum est, quod scolaris vel bacca-

men admittatu';

laureus a loco recedens, qui propter suam absentiam, aliquo-

Ü

rum exereitiorum 'et lectionum defectus recipit, quod Is'cum

Bmi"är„?l ‚e ecian

temnoris defectu seu absentia, non habeat.simul, exercitiorum

et lectionum defectum signare,

tem

tamen, CEdWA

fis

/

ectionibus 6E

non adım

issionis

De admjssione e

t juramento admittendorum ante

dispensationem,

De dispen

Insuper statuit ipsa facultas, quod quilibet baccalaureus

siue scolaris, se temptamini pro aliquo gradu submittere vo-

Item facultas

fectus ,

lens, priusquam ad recitationem suorum defectuum admit-

tatur, et antequam in congregatione magistrorum de regentia

Item facultas v

facultatis, super moribus et ijdoneitate eius deliberetur, iu-

yon habet,

ret in manus decani, quod sit membrum huius vniuersitatis,

Atem facultas

vel vniuersitatis et facultatis, si fuerit baccalaureus, Item

neglecti, dispensa

Item cancella

uod nec verba nec facto se velit vindicare, per se vel alium,

irecte vel indirecte, quouis quesito ingenio vel colore, in-

temporis defectu

quantum retardatus fuerit vel rejectus, vel aliter, quam sibi

me facıltas, quic

placuerit, locatus,

Nulla insuper

&quOoquam prO n€f

Quomodo qualificati esse debeant promouendi,

aplicando, Nisi

Aur Solidos, ma

Statuit‘ facultas quod nullus magistrorum aliquem inno-

jer hoc tamen i

bileimm vel infamem, cui legittimum obstiterit impedimentum,

hiendi nepligenti;

ad examen licentiae, vel baccalaureatus promoueat, aut pro

Acıltatis applicar

ipso

resentando, deponat, sub

ena suspensionis a regentia,

ne promonendus

vel alia per facultatem, infligenda, Quocirca statuit facultas,

Ceset retardandus

vt subscripti, a temptamine sint exclusi, videlicet, Lusores,

distoli, brigatores, infames, doctoribus vel magistris irreue-

rentiam exhibentes, In vestibus contra prohibitionem Statu-

De

torum vniversitatis incedentes, aut alias non scolastice se

gerentes, Lupanar, aliaue loca suspecta, suspectasque mu-

arl

Voluit facult

Jieres frequenter visitantes, Qui et coram Rectore, propter

18 Yiriusque

eXcessus sepius comparuerunt, presertim eciam hij, qui

88ig Glipant

propter retardationem, aut aliam causam quamcunque, ma-

i in

nalibe

Conuo

gistro manus imposuerint, aut magistrum verbis vel factis,

ute }

per se vel alinm, publice vel occulte affecerint vel molesta-

en

Ö, q

uerint, tales enim spe careant promotionis, donec magistro

0r

satisfecerint et facultati,

PFO fon

tator

bu

4

dec 0

Walﬂum

ön

%I'[m„

élnbang.

833

N

Item statuiif similiter, vt nullus scolarium aut baccalau-

Dtriam

reorum, amplius ad examen vel temptamen admittatur, nisi

dehe

;la

magistrum vel magistros, de singulis exercicijs, lectionibus

(00d jn

16 fempus

Sl Salter

et alijs quibuscunque bursam concernentibus, realiter per-

SXACLO A deczn

soluerit et cum effectu, quodque quilibet magistrorum, in

presentia facultatis, contra talem deponere astrictus sit, bone

ariuﬁ1‚ (anfam q

fidei debito,

00 Scolaris vel)

Nem nullus scolarium vel baccalaureorum, nisi prius cen-

ACOd-

O Absentiam, al

)

U0-

sum domus integre Suluerit conuentoribus, ad aliquod temp-

TE QuOd Ian

tamen admittatur, vel examen, et decanus nullum debet ex-

aminare,

4Sl Xereifiorn

Quilibet eciam promouendus, tempore admissionis ad

temptamen, cedulas recognitionum, de omnibus per se audi-

tis lectionibus et exercitijs, palam facultati presentet, sub

Mittendorum ante

Y

non admissionis pena,

quilibet baccalaırens

De dispensatione tempore admissionis,

oradın submittere yo-

Item facultas dispensare non habet vltra sexaginta de-

m defectunm admit-

fectus,

sfrorum de regentia

Item facultas vltra sex disputationes bursales, dispensare

jus deliberetut, in-

non habet,

hujas ynlaersitatis,

Item facultas tempore admissionis in defectu libri totalis

haccalanıeus, Item

neglecti, dispensare nequit,

‚re, pr se vl altım,

Item cancellarius reseruauit sibi dispensationem, super

yenio vel colote, i

temporis defectu cum promouvendis, ita quod nec vniuersitas,

vel aliter, quan sl

nec facultas, quicquam in hoc presumant,

Nulla insuper pecunia, in promouendorum dispensatione,

a quoquam pro negligeneijs et excessibus recipiatur, magistris

applicando, Nisi quod scolaris, duos, et magistrandus qua-

ant p]'[]ll]ﬂll(’ﬁbljf

tuor solidos, magistris de facultate pro admissione soluat,

f

oram- aliqnen I®

per hoc tamen ipsi facultati non est sublata potestas pu-

tu,

niendi negligentias, excessus et delicta promouendorum, fisco

titerit i111pf3dimß

19

0

facultatis applicandarum, nisi essent talia delicta, propter

KOMOUEA

yeendd

que promouendus

, ex statuto, qualitate persone inspecta,

SpeOSIONT s

esset retardandus,

circa SE

Lusoreß

öl V1

ell

] „„rr]$fl\

] yEUE

De temptatoribus eligendis,

en $

fafl

l

yohibit

Voluit facultas et ordinauit, quod baccalaureijs siue Sco-

a8 0

l UC1\E

al

T

Jaribus vtriusque vie, per totam facultatem, ad temptamen

{a susp

N (

admissis, eligantur per sortem, quatuor magistri, pro temp-

‚am RE

tandis in

ualibet via, sic; videlicet, quod tot cedule in birre-

f dn

7

md

tum conu

ol

rtim d

ute ponantur, quot vnius vie fuerint magistri, de-

M ql[3m

KT el

—_-

Ccano excepto, quarum cedularum quatuor tantum, nomine

anı VEr } molest&

(temptator) signentur, quas quicunque magistri extraxerint,

fecer H mag'i5“’"

pro temptatoribus habeantur, Qui diligenter examinabunt cum

decano baccalaureandos, vel magistrandos, in hijs que gradum

nl8;

Reyfcher’s Sefepfammlung. XI. Bbd.

53

834

Schul-SGefeße.

D

suum concernunt, ita quod per Libros formaliter requisitos,

Decanus,

procedatur, a gramatica inchoando, procedendoque a Seniore

entet, ©

un

ad' iuniorem, secundum ordinem in matricula vniuersitatis

prs

f

conseriptum, vel facultatis, si baccalaureus fuerit, Itaque,

Decanus

pt‘dt0l"

scolare vel, magistrando examinato, mox deliberatio fiat, an

yum fem

Licent

admittendus veniat, an non,

eyame

tibu

Item nunquam duo fratres, in eodem examine debent esse

sibi placen

examinalores,

(

item si contingeret, quod aliquis temptatorum vel exa-

De temp:“

|

minatorum, haberet filium, eciam priuignum, fratrem vel alium

consanguineum, sibi in tercio gradu ijunctum, tunc talis ma-

Item mul

gister, post temptamen vel examen, primo dabit votum suum,

eraminis vel f

quoad promouendum vel locandum, quo facto, exibit, ita

geteris omnidu

quod in ejus absentia, alij magistri vna cum Decano, possint

fioni interesse

sua vota dare, quoad talem promunendum vel locandum, per

habeat, que (

hoc tamen non censetur huic magistro derogatum, quin possit

Jegitime appro

esse presens, et votum suum dare vna ecum alijs temptatori-

bus vel examinatoribus, quantum ad promotionem vel loca-

Item Sur

feneatur, Sub

tionem aliorum promouendorum, sibi non consanguineorum,

In inramentis {

Item si ali

De juramentis temptatorum,

/

am aliquis ©)

eciam inter ten

Ordinauit et statuit facultas, quod, vt premittitur, in temp-

falis examinat

Eramine, que (

tatorem electus, huiusmodi temptandi onus, assumere teneatur,

sub pena duorum fiorenorum, fisco facultatis applicandorum,

quibus alius €)

examinatoribus

Juretque temptator vna cum decano hoc modo, primo, quod

nullum temptare velit vel examinare, nisi per facultatem,

tenentur EXDE

vt supra, admissum et presentatum, Secundo, quod fideliter

tem pecu

examinare velit, itaque per eius torporem aut negligentiam,

M pro munu

cedat soli surı

dignos repelli, et indignos ad gradum admitti non contingat,

Tercio quod a temptando vel temptandis, nihil recipiat, aut

tem si al

uouis modo extorqueat, neque aliquem ipsorum, fauore in-

et COnsenSu, ı

ebito promoueat, aut odio repellat, sed moribus et scientia

a|ccepit’ vedder

temptandi diligenter pensatis, dignum admittat, et indignum

fim alins in ]e

repellat, Quarto quod examinatos et promotos ponat in or-

U8, Omnem- pı

dine et locis, Baccalaureandos quidem secundum ordinem,

&l alias pr e

quem in matricula vniuersitatis obtinent, nisi nobilitas per-

Ominus facylt

sone, prespiteratus auf ordo, siue eciam excessus. notabilis,

Orenog,

aut morum leuitas, suum ordinem mutauerit, Magistrandos

Ttemvige,

vero secundum merita sua, quo in hijs quinque precipue at-

NaCor,

tendi volumus, scilicet, scientia, moribus, eloquentia, Spe

) emolum

Ciper

€ habet,

proficiendi, et nobilitate generis, Auinto quod nullius promo-

tionem aut reiectionem, ante publicam

ecani vocationem,

N

Ü

Publicat

Neque alicuius locum, aut solennem locationem, nec suum

aut alterius votum, circa admissionem cuiuscunque, retarda-

tionem, reiectionem aut locationem, siue ante, siue ‚post de-

a

cani vocationem, manifestare quouis modo presumat,

hiit fae

Cl d

eca„„)

Undyang,.

835

iter VE

qnisitm‚

De presentatione candelarum,

/

OTE Q Gepjg

d

VAÜHErSifat

Decanus, baccalaureijs admissis, candelas

per pedellum

UEtit, Ia

Ql

presentet, cum cedulis sigillatis, hec verba co

ntinentibus,

Crafio flat

yl

Decanus facultatis ar

tium studij tuwingensis de magistro-

rum temptatorum consen

su vos, N, baccalaureum adımittit, ad

I6 dehenf agge

examen Licentie, per dominum cancellarium loco et te

mpore

sibi placentibus, apperiendum,

Korum vel ya,

i\

Atrem velaltım

De temptatoribus et examinatoribus temptaminis

Hng talig ma

vel examinis tempore abeuntibus,

f votam Suum,

j

ltem nullus temptator vel examinator electus tempore

0, exibit, ia

examinis vel temptaminis se absentare debet, sed simul cum

CCanO, possint

ceteris omnibus examinatoribus temptamini, examini et loca-

Ocandam, per

tioni interesse, nisi a decano et tota facultate‘ Licentiam

1M, (nin possit

habeat, que quidem licentia dari non debet, nisi ex causa

1ija teipfatori-

legitime approbata, et fide loco iuramenti firmata,

onem vl Joca-

tem surrogatus onus temptandi et examinandi subire

angwineoTUM,

teneatur, sub pena illa, qua alij examinatores electi,

vt supra

in iuramentis temptatorum,

Item si aliquis examinatorum eciam cum Licentia, ante-

quam aliquis examinandorum sue vie fuerit examinatus, vel

eciam inter temptandum, vel eciam inter examinandum abiret,

titur, in temp-

talis examinator debet carere tota pecunia, que datur pro

ymere teneatur,

examine, que quidem pecunia, illis personis distribuatur, de

quibus alius examinator surrogatur, ita quod de tali

ecunia,

applicandorim,

ı

]

O, DEIMO, 00

examinatoribus prius electis, nihil cedat, sed totum i

is, qui

er facultaten,

tenentur expectare secundam electionem,

tem pecunia que datur examinatoribus inter examinan-

. quod fdelitet

dum pro munusculis

» primo loco vel alias pro collationibus,

ı „eglig&l1|ﬁﬁﬁ\‚

cedat soli surrogato,

i on Confinga4

il reeipiet,

Item si 'aliquis temptatorum vel examinatorum, sine scitu

et consensu, vt supra, abiret, pecuniam qnam pro examine

rm

, fauof

6 U}‘

p 64 Seienfd

accepit, reddere tenetur, que, vt supra, distribuatur, et sta-

YomuM

tim alius in locum eius eligatur,

ui sSic electus et surroga-

at, Oh 10

in 0

tus, omnem. pecuniam que dari solet, pro bireto, munusculis

tos P°Dat

ineM

et alias pro collationibus, leuare habeat, et ille abiens, nihil-

m 9

ominus facultatis fisco,

tas [

iuxta statutum eiusdem, duos soluat

‚i nobil

florenos,

cESST

S ]10t3

Item vicedecanus, qui prestitit iuramentum tanquam exami-

.st„„dos

\t, M

B,

Tg ate

nator, emolumenta eiusdem examinis

, per totum examen per-

ech

cipere habet,

enl

d

n

08

pf0

De publicatione promotionis baccalaurean

dorum,

ationeM)

et petitione ad recipiendum in consortium

bacca-

canl

M sa

aureorum,

;

e

tardd

O

d

Statuit facultas, vt quicunque scolares, a temptatoribus

f gl

p05!

cum decano, quem semper ex officio temptamini interesse

resüma 7

55 *

836

SchulsGefeße.

gellarlum, €

volumus, reperti fuerint ijdonef ad talem gradum, aut per

maiorem partem eorundem iudicati fuerint sufficientes, vel

ayum cml’C ‘

tis

gt cOnSUE

decanus, parilitate votorum existente, ad vnam partem’se-

vel

cundum suam conscientiam declinauerit, tales scolares, per

cellarins

examnmtls.

seniorem temptatorem, pro tunc, in facultate congregata ad

jc Jam 16

hoc, sine scrupulo conscientiae, decano, vel eius locum te-

magistra

18‚ (

nenti, presententur, qui tunc illos in facultatem acceptare

ortun0

0

habeat et approbare, nisi canonicum obstiterit impedimentum,

P

|

l

Item 4

super quo magistros tunc presentes requirat, faciatque prout

dus dabit q

facultati videbitur expedire, et priusquam incorporentur, siue

in consortium baccalaureorum nostre facultatis suscipiantur,

eCNDiQ SUMI

futum, In an0

iurabunt ea puncta, qua postea continentur sub titulo, de iu-

ramento ante determinationem baccalaureandorum,

Honoretu

fectionum, €

Quomodo presentari debeant baccalaureij temp-

facnltatis m0

tati domino cancellario vel eius vicem gerenti

Item relid

pro petitione apertionis examinis publici,

datur, Et si 8

arte, de mu

Voluit facultas artium vt baccalaureij temptati, et vt

supra, a temptatoribus cum decano ad examen admissi, per

sentes, inter :

temptamen et temptatores, sine scrupulo conscientie, domino

De incorpo

cancellario, aut vices eius gerenti, presententur, et petat de-

examinatorı

canus, nomine facultatis artium, quatenus ipse dominus can-

cellarius, vel vices eius tenens, baccalaureijs prosentibus

Voluit obs

temptatis et ad examen admissis, examen aperire volit, et

quam temptat

vnum quemque eorum per cedulam sigillatam, in qua dies

tellario, vel

hora et locus examinis signentur, solenniter ad examen

Consortium FE

vocare,

petat, qui, et.

Examen publicum pro magisterio, per solam octauam du-

Impedimento,

rare, et continuari debet, ita

quod jn ambabus vijs, alterna-

Tequirat et fa

tis vicibus examinetur,

\

fequam ‚incory

NoscCuntUr COl

De locationis promouefidorum publicatione,

De iurame;

Item iuramentum prestitum a promouendis, quod non

andorum

velint se vindicare, in quantum fuerint reiecti, vel aliter quam

acuerit sibi, locati, illud inquam iuramentum, debet ante

}

\

‘

Facultas

cationem, eis/reuocari in memoriam,

Item iurabit quilibet promouendus, ‚ante sue locationis

minatinnem.

MAnUS decan;

ublicationem, quod infra mensem, hoc est, ad diem, quem

acultas cum promouendorum consensu statuerit, gradum re-

Enne, _hec dl

'Imo,

cipere velit, sub modo et’forma, in facultate statutis, vt infra

habetur,

7eM, decano

SCundo

Can

De modo presentandi baccalaureos publice exami-

Ue pro b

natos cancellario,

M

Mr ye]

Statuit facultas, qu

od baccalaureij examinati, et vt supra

00 ,

Cnl

de presentatione baccalaureandorum notatum est, ad magistra-

Tocat

Jem dignitatem ijdonei reperti atque judicati, per vicecan-

1onis

mn

Solit

Aln yal

‘Zlnifaug.

837

Cm

3A y

}

f

cellarlum, et examinatores, domino ecancellario, vel per de-

Ci€llteS’

W

M Partem N

canum cancellario aut vicem tenenti, cum reuerentia debita

et consuetis munusculis presententur, petendo, vt ipse cau-

set»liu‘eg‚ (

COnOtepafa d

cellarius vel vicem tenens, dominis baccalaureijs ten

antatis,

examinatis, et iudicio examinatorum gradu magisterij dignis,

d

CI locum o.

hic iam

resentibus in priuato, licentiam accipiendi insignia

\tCM Acceptare

magistra

f

M pOdimentum,

a, conferre dignetur, publice vero atque solenniter,

opportuna

ostea tempore, et vtinam breui,

ﬂCläfque Drouf

Item a

]

huiusmodi presentationem, quilibet magistran-

‘Dorentur, sine

dus dabit quartam partem floreni pro munusculis, e qua

S SUSCHpianfur,

pecania summatim collecta, cancellarius honoretur iuxta sta-

b (itulo‚ de il

S

tutum, in antiquis libris positum, sic sonan

m,

Honcretur dominus cancellarius in dua

läus statulis con-

fectionum, et vna mensura malmaseti, aut equiualenti, iuxta

nrei) tem

facnltatis moderamen,

m perenti

ltem reliqua pecunia, inter magistros examinatores diui-

pablici,

datur, Et si aliquis tempore presentationis absens fuerit, sua

mpfati, e ıd

parte, de munusculis distribuendis, carebit, quam alij pre-

sentes, inter se diuidere possunt,

I adhmissi, per

entie, domin

De incorporatione vel receptione ijam publice

, Of petat de-

examinatorum, ad regentiam in facultate artium,

Kominus can

j prosentibus

Voluit obseruari facultas, vt quiuis baccalaureus , post-

erite volit, et

quam temptatus, examinatus, et, vt promittitur, domino can-

n In qua dies

cellario, vel vices eius gerenti, rite presentatus fuerit, ad

er ad examen

consortium regentium in facultate artium, gratiose admitti

petat, qui, et a facultate eadem admittatur, canonico cessante

am ocfauam dir

impedimento, super quo decanus, magistros tunc presentes

s vijs, alterd-

requirat et faciat, prout facultati videbitur expedire, et an-

tequam .incorporetur, iurabit ea, que sub sequenti titulo di-

noscuntur conscripta,

Jicatione,

De iuramento ante deferminationem baccalaure-

die, gul IM

andorum et magistrandorum in manus decani

el aliter queM

coram facultate preständo,

am debet f

Facultas statuit, quod quilibet promouendus ante deter-

minationem, vel insigniorum magistralium receptionem, in

gug Jocatnd

manus decani, coram tota facultate, iuramentum prestet, so-

lenne, hec que seqnuntur capitula, comprehendens,

ad diem, g

erit, g

rimo, quod debitam reuerentiam, obedientiam et hono-

l

f

rem, decano et magistris facultatis artium deferat,

tatufis,

Secundo, quodad vocationem decani compareat, quotiens-

cunque pro bono facultatis vocatus extiterit, quamdiu com-

bliet

gram)

pleuerit vel rexerit in eadem facultate,

Tercio, quod infra mensem, hoc est ad diem, quem fa-

cultas cum promouendorum consensu elegerit, a tempore sue

u)ßt

ı

M f sul)f5

locationis immediate computandum, cum scitu decanı, preuia

agl

a

l

solita in valuis iutimatione, sub suo conuentore Surrogato

'

1

838

SchulzGefeße.

n MOS

g

per eum, si baccalaureandus fuerit, Magistrandus vero, sub

adi

u pl

decano pro tempore, gradum accipere velit, adhibitis et ob-

gem SIM

seruatis solennitatibus consuetis et in huiusmodi actu solitis,

un&

de

Quinto quod expensas subscriptas ante actum et in actu

to CO

] [

ayeH

persoluere velit

{r

Ql

stroS;

Fisco vniuersitatis, septem solidos g,

ltem ral

Oor,.

Fisco facultatis artium, vnum

gelebrari 0ED€

Baccalaureus &

Conuentori suo, pro cathedralibus I flor.

Ad pran

pro prandio, vnam libram

2

persoluit

gellarins, CU'

pro expensis examinis, dimidium flor.

gonsilio. EXISE

pedello,

uninque solidos

I

d

Jtem de 4

Decano,

uos Solidos pro intitülatura,

alias honorabi

Fisco _ vniuersitatis, medium flor.

/

facultatis, vel

Fisco facultatis, duos flor.

gist

andorum,

Rectori vniuersitatis, V. sol.

Jtem a

,II flor.

Conuentori _ suo pro kathedrali

gmnes hivetat

pro expensis prandij aristotelis, I flor.

pro expensis examinis priuati, I flor.

inter biretato

lium, proposit

Pro laboribus magistrorum examinatorum in

Item duo

examine publico, VII sol. g,

ro candelis, 1 sol.

euitatis scrib

Magistrandus

ynigersitati IU

vero persolnit

(

edello, X sol.

Jtem cell:

Tres florenos pro prandio vero

De alijs

Decano promotori, I fl. pro bireto

Cuilibet respondenti, vnum biretum in valore

quibus supra

arbitrio,_prol

dimidij floreni ad minus

nationis _ hon0

Decano pro intitulatura quatuor sol.

Duo primi magistrandi honorabunt magistros

Item omi

examinatores in biretis sicut hactenus est

in actu prom

obseruatum,

ad edes hosp

’

In actu

Deprandijs conducendiset hospitibus inuitandis,

Yolamus, de

silium existe

Decanus

ästrictus e

vo tempore, vna cum facultate de expensis

prandiorum d

el

