fiteantur, d eligen-

6.

temporis Decanum

Aiendus enit, quem

Facultas insuper Juridica grauiores et majoris momentj causas,

ı, et ab.hoc rarsıs

in pleno Collegio deliberato, et in absentia unius Vel plurium non

a hoc-Collezto tend

properato, sed _ ab omnibus Professoribus de Collegio (praesertim

Vbi nullum periculum in mora) sufficienter eaedem Causae pon-

derantor.

Collegtum assampts

7.

quam omnes allos &

%® _\1;gish‘ﬂtun1

Nullius denique ex Facultate absentia excusata habeatur, nisi

tempo!

in Illustrissimi nostri Principis singularibus negocijs necessario auo-

e nz“\'.‘H

9

odl, VEl 160-

7

fergh d

catus sit, quo casıu absentia nulli damnosa esse debet.

s Causam 4C

\

Notandum quod Octauum punctum prius Statutis infra cap.

08 Pend€l'5 COg

Septimo: DE Petitione honorum, $ Interim Professores delibe-

rent ete, in effectu _ continetur,

GAP-V._ T AL

‘ ]uridic‘1'

DE Officio Decani et de Jurejurando, qu

lod 18

teneatur praestare.

ustelS-

q„p_‘ﬂ‘.( J‘

Inter auspitia sui Magistratus juret prioris semestris Decano,

ausa 4

lı

D

4l

qul’nÜ

aul €o non praesente, proximo ejus Antecessori, Coram spectanti-

n Ey‚\‘ljlf

I

n elr |

bus de eodem Consilio Doctoribus omnibus in Vrbe praesentibus,

0 ul 7

Q

uelle, quod ad utriusque Jure Studium et praecipuum emolumen-

/

tum spectet, diligenter et sedulo curare, omnem delato sibi muneri

|

Operam adhibere,

et Vndecunque damnum aliquod imminere ui-

deat,

Vel Vniuersitati Vel.studio nostrae Facultatis, illud pro. ui-

rili su

}

in d in0 \C:]rfsei];‘[

;

s

'

a avrcere et amoliri.

s mU

N

e K S

ationl

m.is i1

207) non quicquam ?

No\"“sla

314

Schhul:-GefeBe.

Quod si Decanus morte interceptus ab officio suo cadet,

tamen ei salarium cedito; si ob priuata negocia ad finem semestris

sui abfuturus sit hoc oppido, nouus iste in locum ejus surrogetur

glonoraion

(Salario. pro _ rata,parte ınter eds diuiso) quem ordo sequentis se-

mestris ad idem munus suscipiendum reposcet.

fiee 5

npen(] )

yato0ls }

Singulis etiam Doctoribus Collegij nostri Electioni huic prae-

tae DU

sentibus Nouus Decanus Aureum Renensem, Vel quanti is ualet

in moneta, pro Coena (qua absentes carebunt) pedello uero tres

baeios: pro Coena pendito.

Ad officium etiam Decani pertinet omnes sententias tam Ciui-

Ies,_qunm Criminales Judicibus uel alijs Consultoribus, tempore

i Dioentia®

gest1 suil Decanatus in Collegio nostro redditas cum rerum et

Bacca\eqreos„ßrear

Jocorum nominibus, qui etiam ex Doctoribus Collegis cuique Con-

qsargarı d} *

sultationi adfuerint, in -libro peculiari conseribere.

ynnnt0, qua 300

Consiliorum etiam Responsorumque Juris, quae in pleno Col-

Qidatum jubeat D

Jegio consultata ac reddita fuerint, copias Decanus in Arca Facul-

ante omma Inter!

tatis seruato.

Eorum ‚uero Consiliorum, quae non a toto Collegio

al approbats T

petentibus ita Consultoribus reddita fuerint, ad omnes suspiciones

denit, quam Sa

cauendas, maxiıne si secretiora sint, nuda tantum mentio in Vo-

mann Decano Jng)

lumine Consiliorum Collegij fito, ac, penes quem Copiae eorum

Comp\etbmis

seruentur , significator.

Porro Decanus, ut istae copiae mediocri

I

Nagste

mercede fiant,‘ne Consultores praeter modum grauentur, curabit.

dispensandı potesta

ll

ML

Quisque etiam Decanus omnium nomina, qui sub Magistratu

Qubos Len

suo honorum insignia adepti sunt, in libro suo, uti consuetum est,

publicam proponen

ex ordine conscribito, pro qua inscriptione Licentiatus Vel Doctor

aperlahın, Et i

septem solidos, hoc est quadrantem floreni communis , ei soluere

tenentor.

6t Colleeium er e

ässienanto, wiehnti

Idem Decanus' gradum decernentis, et eorum, quibus decerni

mOre scholastico n

Profeisorum hona-

debet, expressa nomina, diemque et horam promotionis per manum

Notarıj, et sub Sigillo Collegij in Studio Juris publici adfigi curato.

— Detanns etiam

Habeat etiam Decanus Collegij nostri arculam duabus seris,

L}u‘1r_dasus Öit, pecun

et Clauibus munitam, in qua instrumenta et alia sibi necessaria

S0 \ngeno Canı

clausa seruentur, Cuius Clauim unam Decanus nouus, alteram prae-

Inter Profesgones 4

cedens habento,

Aeibualtrs ng |

30 DEr Oroegnt

S

SS qiboscangn

CAP VT N.

DEr Omnia erolne

DEfunctus suo munere Decanus quomodo ratiıonem

Cracto ]1@0

ÜDectatupng Judi

deponere debeat.

( Sfipala

A M

N

I

Eodem die, quo Rector praecedens nouo-Rectori et Deimtﬂﬁs

.

4l

d pı

Sam

Onem r

gesti sui officij rationes reddiderit, MDecanus etiam suas praesen-

NS

3€C€Pf

tibus omnibus Doctoribus Collegij nostri nec non deputatis Vni-

NOMine

Ma

in

‘.

uersitatis deponito, ac pecuniam, libros, signum et literas, et quae-

)

In

cunque alia Facultatis sunt, nouo Decano sub fide J\uramenti sul

dﬁ«h;

m Pl‘0füsr

ad manus reddito.

ia

C(mPC

i

dl

;luy; Y

Ua

345

Nova Statuta Fac. Jurid. %. 15, Yug. 1601,

( (l

(

CLB ET ML

ıal Anem sn

stri£

DE Praemio Decani.

Cum fiux

SOn

CO Kr

\

OO0 gg

Honorarium, precium Decani pro laboribus et operis impensis,

Vice Stipendij, de aerario Juris persoluendum, floreni sex, Consue-

t}ectioni Al prg

tae numerationis in Vniuersitate, sunto.

&l Oantt 38 ylr

). PedNo era s

CAPVT VIL

seploptias tam Cini-

DE Petitione honorum.

Salton!

ı tempore

CuM rerum et

Qui Licentiae Vel Doctoratus honores petituri sunt (nam

Baccalaureos creandi mos in Facultate nostra memoria hominum

Collesis Kın Can

18

usurpari desijt) Decanum accedunto, suamque petitionem ei ex-

, quae in pleno Cl

ponunto, qua audita Decanus Collegium Conuocato, ipsumque Can-

didatum iubeat petitionem suam coram eodem repetere, quo facto

Canıs In Arca Facol-

ante omnia interrogetur Candidatus, quanto tempore hic uel in

;nn 2 toto Collegio

alijs approbatis Vniuersitatibus 'Vtriusque Juris studio operam de-

_ OMmneS SaSpielones

derit, quam suam depositam completionem Candidatus Stipulata

atum mentio 1n Vo-

manu Decano _ loco Juramenti confirmato. Legitimum namque tempus

yaem Copiae eorum

Completionis quinquennio definitum est: nisi quis liberalium artium

stae COpIaE mediocl

Magister fuerit; in eo enim Collegium pro qualitate Candidatorum

granen{üt, carabit,

dispensandi potestatem habeat, Vt quadriennium suflicere possit.

_ qui sab Magisbatu

Quibus Legitime probatis iubeatur Candidatus disputationem

. ll consuetum &f

publicam proponere atque peragere, qua peracta, priuatum ei examen

gentiatus Vel Doctor

aperiatır, Et si honores Doctorales in Vtroque iure petat, Decanus

communl$ €

y Solnere

et Collegium ei legem ali

uam in Cod:

et Cap: in Decretalibus

%

assignanto, uiginti quatuor

oris antequam postridie hora tertia ca

s devemt

more scholastico in Collegio explicet, et ad interrogata ac obiecta

gram, u

er manl

Professorum bona fide respondeat.

yomotioni

n

yatO

; ub]iti a D

fı CUNM

Decanus etiam a Candidato, quamprimum ad examen priuatum

admissus est, pecuniam Doctoribus pro Labore, quem in explorando

NCNl

da

abas SeM8

ı neC0S810d

ipsius ingenio capient, debitam ad se deponi exigito, quae pecunia

+ ala S

U

inter Professores tantum €eos, qui Examinj praesentes fuerint, dis-

gram JE

; nO0U$) N

tribuatur; absens Vero quispiam eorum ex illegitima causa pecunia

ac inter praesentes distribuenda careto. Caeteras autem impen-

sas quibuscunque debitas, nisi ante diem promotionis Candidatus

per omnia exolnerit, ‚promotor titulum ei Conferre prohibetor.

Peracto hoc priuato Examine, antequam excedat Candidatus,

4

HOne

{

expectaturus Judieium Praeceptorum suorum, iurabit Domino De-

„@1110W

cano Stipulata manu, quod Velit, quoquo modo Judicium de se

cadat ad repulsam uel ad ignominıam, obedientiam tamen et Vene-

ongtals

rationem praeceptoribus suils praestare: nihilque per se, Vel per

) Aa © ya0S0

alium suo nomine

T

, quod Irae aut Vindictae suspitionem arguat,

s 8

dSI u\aﬁ

5\Ul

machinarj.

C n0D

106

ten05y

s

Interim . Professores deliberent, et conferant inter se, an Can-

ı e}

g[1tl

idatus. Examinatus Idoneus Videatur, nec maiores defectus in €o

Comperlanlur, / Vt 'admitti i13dignum sit; quibus diligenter exploratis

yorf Stal

16

Schul:-Gefeße,

7

ınm

'12tis

DgFIOT“

TL

responsum dabunt, et si idoneus uisus fuerit, cum quo ad Vlteriora

gotluS

imnensi *

procedatur, illud ipsum ei Decanus cum solita cohortatione indicato.

olleg10

Quod si Candidatus aliquis in iure Ciuili tantum honores Li-

centiae Vel Doctoratus petat, duae Leges diuersae materiae, una

in Codice, altera in Digesto ueteri ad _ examen priuatum ei assignan-

e

E1

mPen5]$

en

tor. Qui tamen nihilominus uiginti florenos pro Laboribus priuati

Examinis pendere inbetor.

st

Permissum etiam est antiquitus, si Candidatus quispiam licet

Prosmum *

tempus legitimum studij sui non absoluerit, quamuis liberalium

ensasy 0M

e 8

Decan0 DUl

Artium Magister non fuerit, eruditione autem non sit inferior

debita

illis, qui nullum in _ eo defectum admiserint, et industria ac honestas

septem, 4

(I\'qcigev1

hominis‘ tantopere Inquisitoribus probetur, unum de quinquennio

esinde Reciom cedd

annum remittere.

gam ba Quode

Candidatus disputationem etiam publice peragito.

Ft Praesidi

Anrenas Yans, A0

duos aureos soluito pro Laboribus, et docendi munus a Doctoribus

aus, Decano pr0

sibi mandatum , qui Cursus uulgo aocatur, perficito, nisi certis de

tres, quod zeligu

causis illa sibi condonentur.

—

Jaris Professores :L

Si quis in alterutro Jure per integrum quinquennium audien-

nterfuerint, Ä[)'f!‘ll)

dis Lectionibus sedulam operam nauauit, in alterutro autem Jure

-

excepfa sola Valetu

triennio solum docentes audiuit, eruditione tamen satis eum pro-

.

on debet,

fecisse constet, iterum Facultati (ut modo dictum est) remittendi

Cacterum ad m

Jus’ et potestas esto.

sitandos ad prandi

Si forte Candidatus quispiam post publicam disputationem et

privatum Examen a Professoribus hujus Studij non idoneus, nec

tandı. quod attinet,

saperlonlbas aunl

tali honore dignus esse, ac potius repulsam pati debere uideatur,

neo Viterus grana

donec solidiores Studij sui radices iecerit, ad aliquod spatium eum

Senatas Acade

repellunto: promittant tamen Decano, et is Vicissim praedecessori

huc renunt, non S

suo, nec odio aut amore, nec inuidia aut beneuolentia moueri,

1 bonoribus affiere

sed Veritatis Studio tale ijudicium, nec aliud bona conscientia po-

& diatarnt Labores

tuisse ferre.

ml Änopia et ang

Siuero omnes eum idoneum et dignum iudicauerint, ad Domi-

num Cancellarium deducunto. Et satis probatum eum sibi esse,

al hpywres illos g

testimonium stipulata manu

loco Juramenti Credulitatis ferunto.

ia Ypengae ila

Dnl en ıi

Cancellarius porro 'ad examen publicum eum admittere non differto.

SOd Chlam Kosuit

M

un

sunf; Decrenerung

CAPVT YIL

CSM a0gedr

DE Publico Examine Candidatdrum.

16 l qul gradu 0

TUM SOM die

Deductione seu praesentatione hac facta mox constituat Colle-

OCtOrandorm :l

—-

gium nostrum diem, quo Candidatus publicum etiam Examen subeat,

Iut‘a 3

N

f Profegso

Cui Cancellarius si uelit interesse possit. Ad hoc autem iterum

(

ei duo puncta Vnum Juris Ciuilis ex Digesto Veteri, alterum ex

DE

1n

Decretalibus pari ratione (ut supra de priuato Examine constitutum

est) postridie hora tertia in Collegio explicanda assignentur: atque

Prand

A

Yan m

ita Candidati ingenium et eruditio iterum exploretur, eoque dimisso

I}

llant

consultent Professores, an honoribus

etitis dignus uideatur, ac sı

( 0m(lu\e;

Älste

dignus comprobabitur, dies commodus designationi publicae honorum

ı

W |

Eﬂßs

Nova Statuta Fac. Jurid. %, 15. Yug. 1604,

347

ım

ma

l

f

e

Mr

Doctoralium, Vel Licentiaturae constituatur, quo celebrj conuentu

’Ohortal

OE In

A

totius Vniuersitatis rite

solenni ac consueto (prius tamen solutis

Nln

N

n .

7808 T

09116gi0 impensis usitatis) insignia recipiat.

O, m

CA-PNMVTAIX

{l

i

Y

itatum T

TO Läbor

O0 yra

W

DE impensis Candidatorum ad honores Doctorales

seu Licentiaturae aspirantium.

datos Qqispiam Y

Proximum est, ut his peractis singuli Candidati reliquas im-

mıs ]beralion

pensas ‚. usque ad actum promotionis ex inueterata Consuetudine

Tn SE inferiop

Industrla c honestas

debitas, Decano numerent: Summa nempe florenorum quinquaginta

septem, ac Crucigeri nouem, hoc modo distribui consuetos, ut primum

am de Ylnquennio

exinde Rectori cedat dimidius florenus,

Cancellario florenus totus,

cum bacijs duodecım pro, saccaro, Aerario Vniuersitatis Scholae

39ragi'.ﬂ. F Praesid

L munus a Doctonbus

florenus Vnus, Aerario Collegij Juris floreni sex,

Promotori florenus

erfieito, nis certis d

Vnus, Decano _ pro inscriptione fioreni quadrans, et Pedello f1loreni

tres, quod religuum de hac summa superest, inter eos Collegij

Juris Professores tantum,

ıi Examini publico et actui promotionis

Tinqnenmlum udien-

interfuerint, distribuatur,

B

alterutro autem Jure

absentisque portio praesentibus accrescat,

excepta sola Valetudinis Causa, quae in kKoc absenti damnosa esse

men Satis eam pro-

non debet,

otam est) yemittendi

Caeterum ad munuscula in actu Doctorali exhibenda, item in-

vitandos ad prandia Doctoralia hospites, ipsumque modum inui-

am disputalionem 8

tandı quod attinet, extat se

uens Senatus Academicj consultum,

jj mon 1donens, 0

superioribus annis factum.

1

d sane diligenter obseruar

i 1ubemus,

natı debere nideaı,

nec Viterius grauari Candidatos nostros uolumus ?®),

aliquod spatium €un

Senatus Academiae huius amplissimus eos, qui Studiorum Causa

Vierssim pvaeﬁecesso;1

huc veniunt, non solum praelectionibus publicis iuuandos: 'sed etiam

heneuolentia MOIEN

ijs honoribus affıciendos iudicat: quos uitae, morumque innocentia,

} hona consötnta ]O

et diuturni Labores studiorum causa suscepti merentur, Cum autem

multi inopia et angustia re&rum suarum prohibeantur, ut adspirare

'

icanerin

. d Dont-

Fn

ı

ad _ honores illos summos non possint, Rationem Senatus inijt,

‚batum €U

m SO 0850

ö

qua impensae illae Doctorales hactenus Consuetae, minuantur. In-

s Jerund

; Credulitall

m'

primis autem, quia hactenus prandijs illis non modo sumptuosis,

Atent0

dmitter® OM

sed etiam _hospitum numero prope intollerabilibus Candidati grauati

sunt:;: Decreuerunt Domini neminem posthac uel Magistrum uel

Studiosum accedere ad prandia Doctorum, nisi inultatum debere,

ne 1j, qui gradu ornantur, nimijs sumptibus et impensis ipso hono-

torumı

Tum suorum die, contristentur: de alijs autem, quae ın fauorem

da

al CÜHL

Doctorandorum de impensis hactenus Consuetis resecta et dimi-

-

nuta sunt,

, Professores singularum Facultatum Candidatos suos certiores

z mOX Z gubeat

acient,

terum

D Pf]ﬂm

}

M 00

am

DE inuitandis ad Doctorum prandia.

N Veted

In

(L

]E„rﬂll

n [ﬁ(|\19

Ad prandium autem Doctorum inuitentur Doctores omnes, qui

On

N

in V

T

be habitant, Professores omnes, Comites, Barones, Preafecti,

Il

A

& mu\0

et O

IN

a

N

fficiales Illustrissimi Principis, pro ueteri more una cum Se-

Irl

oretW

} i eat\“‘i

NRS TL

lanll

0010

d‘ sb\° Bh

208) vglı oben S, 541.

\

Hon

N

ß Sta

318

Schul:SGefeße.

aut I

natu et Scriba oppidano. ‘ Vxores autem Professorum et Virgines

M

ur \h fl

ıl s P

deinceps 'non inuitentur ad prandium. Choreg Doctorales a Rectore

et Senatu impetrentur.

Et cum hactenus inuitationes Doctorando-

JestoWe0 6r

rum, pompa quadam Equestri factae sint Id Senatus in posterum

E

ita permittit, Vt uitentur sumptus non necessarij, quales sunt in-

primis fasciarum Volitantium ex Serico et similium, quae praeter

ınanem Oostentationem .nihil. habent Commodi.

Doctenes 0

Lectionemt 201

DE munusculis in Actu Doctöräandorum exhibendis.

Dem)

]ev7[ﬂltf'v

Senatus Amplissimus statuit, quod ‘praeter ea honoraria{quae

k Seqmt.u

singulis Facultatibus priuatim debentur, Si unus tantum _ honorem

Togus

\ i

aMla Thom

accipiat nulla. omnino, At si duo, pluresue simul promoueantur,

Vniuersi Candidati in Actu singulis Doctoribus, Professoribus, et

iÄ 1)5m'uﬁc& $

A Yrla Palın

Magistris, ‚qul in Facultate Artium sunt, et Notario dent pileum

A, Vızlla Pent

Vnum, et par Chirothecarum, Doctoribus autem, qui publice non

Alis duo 1n 9

profitentur, Magistris, Professoribus extra Facultatem, Comitibus,

A Sexto die l‚]

Baronibus, Consiliariis, Abbatibus, Praefectis, et Magistratui oppi-

A festo Michael

dano, Officialibus Illustrissimi Principis, singulis par Chirotheca-

Trum.

Hs accvdun}

Reliquis autem, quicunque sint, nihil debebunt.

Statuat atque disponat Doctorum Juris Collegium „ etiam qui

Sehastni, Pehn (

Anl Conuersiot

(extra, illos,

uos Ordo Consilij Vniuersitatis ad prandium ordinarie

uocare possit) eidem Conuiuio, et hospitalitali sint adhibendi, Vt

Jaonis, Vlalrich, A

Principes, Comites, Barones, Öfficiales Principis, alijque dignitate

Virgnumn, mmln

raediti. Llidem Doctores etiam per se Vel Deputatos suos cum

copt, Manr Ol

Etst Ymers

k

ospite tractent, et conueniant, de ferculis exhibendis, pretioque

Justo _ uiritim soluendo, et uni cuidam idoneo munus inultandi (tri-

foria quinta, Vıdel

duo antequam conferantur insignia Candidatis, hospites ad eundem

uis etam alıae, (

168 In €a Septiman

Conuentum, et ad prandium inuitet,) demandanto.

dem hebdomadam ı

Caeterum cam

CAPVT X

ncca;inncs perpetuc

DE Juramento Candidatorum.

OI0S quOUIS tem

0, Emendatio, f

Antequam Candidati' nostri uel Doctores uel Licentiati coro-

6stor dumnodo en

hentur, in ipso actu promotionis publice in haec Sequentia capita

inCIPI nasf W

Singuli iuranto.

um igimr I

Primum uelle in posterum sieut retroactis temporibus uene-

106 rite en

rationem et obedientiam non solum Decano, sed et toti Collegio

TACLOGSSOnES nn

studij Juris praestare, nullum Legitimum: detrectare imperium.

]ici5 TECOrdationis

Secundo uelle Rectori et Cancellario Vniuersitatis Laudatissi-

mae nostrae Scholae, et uices eorum gerentibus debitum honorem

Tl Otnihus &

“ nOst

TaM epc

et uenerationem deferre.

* 6 nml pn

Tertio uelle utilitatem non tam Vniuersae hujus inclytae Scho-

Jae quam Studij Juris, ad quodeunque honoris fastigium eueclı

Yetacye

“; CGIIS|(‘„'

Pt({ b[‚(

D, Vn

Sl

fueritis, augere, damna-uero auertere.

(l

A

Quarto uelle Licentiae aut Doctorea insignia in nulla alia Aca-

SCln

$,6£70|

demia iterare aut repetere.

SOn0a 1

Dnitdin

Quinto, uelle si oriatur de fide Christiana disputatio, et sub-

1 Obserya

ÜICIEme

qulc {

Noyva Statuta Fac. Jurid. v, 15. Aug 1604,

349

#

Irg

Jßc\m

08

mittatur aut tradatur etiam nostris decisionibus, partes: fidei_et ue-

ﬂl€3 R Re

0

yitatıs pro’ uirili tueri, rationes Contrarias et Cauillationes penitus

1068 Dr Y

d

destruere,

»

yga!us m ]

sterum

)

‚79 QU8I0S Gn 1

CX PV TXK

OI yter

DE Lectionibus et Ferijs.

M exhibendis

Doctores, ut ordinarie doceant, conducti, singulis diebus nnvarü

Leectionem hora’ sibi Constituta in Auditorio‘ Juris singuli prae-

2 honoranig, qnae

legunto, Demptis Vacationum et‘ Feriarum diebus, quorum' Cata-

5 tantam honorem

logus hic Sequitur.

OL PrOmOuGantlr,

A Vigilia ’Thomae Apostoli inclusiue usque ad Epiphaniae diem,

, Professonhus, e

A Dominica Esto mihi, Vsque ad Dominicam Inuocavit.

A Vigilia Palmarum Vsque ad Octavas’ Paschätis.

Xotarla dent yltum

M ul pullice mon

A Vigilia Pentecostes Vsque ad festum 'Trinitatis.

zaltetem, Comitibns,

His duo in singulis hujus oppidi nundinis dies accedunto.

A Sexto die July usque ad‘decimum Augusti pro Canicularibus.

et Magistratai Oppi-

ulis par Chirotheca-

A festo Michaelis ad diui Lucae diem 'pro‘ Vindemialibus.‘

His accedunt festa, quae‘ Vocantur Collegij, Diuvorum scilicet,

ebebunt,

Sebastiani, Petri Cathedrae, Omnes dies Festi Diuae Mariae Vir-

ollecinm, etam q0i

/ prandium Ordinane

ginis, Conuersionis Pauli, Gregorij, Georgij, Ambrosij, Marci,

Juonis, Vdalrici, Augustini, Exaltationis Crucis, Vndecim millium

; sint adhıbendi, V

Virginum, omnium sanctorum, omnium animarum Martini Epis-

is, alque dienitale

Üeputatos Su0s CuM

copi, Mauritij, Othomari, Conradi Barbarae et Nicolai,

Et si Vniuersitas duxerit alias ordinandas esse ferias, Item

lbendis, rekog2e

quunns inwtand (t

feria quinta, Videlicet dies Jouis, semper his annumeretur, quam-

1

uis etiam aliae, (forte ob Disputationes uel Certa negotia) Lectio-

, hospites ad eundem

nes in ea Septimana fuerint intermissae, uel plures etiam in ean-

antO,

dem hebdomadam inciderint, feriae.

Caeterum cum nihil sit, quod ad omnes rerum et temporum

Occasiones perpetuo accommodari possit: de praemissis Statutis: et

Legibus quouis tempore arbitrium , interpretatio, mutatio, abroga-

uı

tio, emendatio, et Correctio penes Collegium Facultatis Juridicae

toentiati 000

esto: dummodo expressus totius senatus Consensus. et Hlustrissimi

il

Principis nostri Württenbergiei Confirmatio accesserit.

ha6C Sequeutia (D

um igitur nulla Respublica sine hoc ordine Facultatis Juri-

Tl

dicae rite gubernari possit, nosque ei propterea non minus aC

HS +emp0

Colleı0

Praedecessores nostri, Agnati nobis dilectissimi, et Charissimi fe-

pr.’

il

icis recordationis perquam Clementer faueamus, quo iustitia tanto

hredlat l

;${i‘ﬁ55i‘

melius omnibus ex aequo Vndiquaque administretur, Vt benignis-

sldl®

)

J

A

f

nm

h0u0l‘em

Sımam nostram erga Studium Juris, ejusque antecessores Volunta-

ıc

ıs

i

tem, et animi propensionem singularem omnibus testatam facere-

'

Mus, Conscripta haec de nouo statuta in omnibus eorum Capitibus,

D]l

f

7

f

s.i[]fgiä\\ ,

euech

Paragraphis, Versiculis, et Clansnlis authoritate nostra Principalı

s

Confirmauimus, et roborauimus, Confirmamus etroboramus haec ex certa

A‚.

Scientia, et plenitudine potestatis, acsancimus, Vt haec firma, et immota

F

onl n

teneantur, et observentur, diligenter ab omnibus, nec concedatur in per-

(

Niciem eorum quicquam attentari, Quapropter omnibus, et singulis im-

&'SP“wm,

yora SE

520

SchulzGefeße.

mn

(l

grdl

fgl

perio, et Jurisdictioni nostrae subiectis, culuscunque' Status, gra-

ens1$ y

Ya

dus, Ordinis®, et:Conditionis fuerint, serio mandamus et praecipi-

mus, Vt supradictum ordinem Juridicum Statutis hisce renouatis,

e

0ydmaﬂdﬁ

pacifice, quiete, et sine omni prorsus impedimento Vti, frui, potiri,

e Jar0

et gaudere sinant, adeoque in ijsdem conseruare, et tueri studeant,

dirnod

serpAs

qu\ S

l

ac idem ab alijs etiam sedulo fieri curent.

Si quis autem prac-

et automl

jaf,

el

sens edictum nostrum transgredi et temere ‘violare ausus fuerit,

nd|‚ mer

praeter nostram indignationem grauissimam, etiom poenas in Aca-

} n0‘””

e 4

demiae nostrae priuillegijs et statutis determinatas se se nouerit

Nihilominus tamen,, quia nullae Leges

ipsofacto incursurum.

omnibus omnium temporum cCircumstantijs possunt ‚accommodari,

Statzlmus 148

'

per expressum nobis reseruamus, Vt si quanto exigente necessi-

Jactoribus ME

tate Senatui Academico Visum fuerit, aliquid de his ipsis Statutis

In Jecanum 18

immutare, emendare, diminuere, ‚vel augere, id adhibitis nostris

%in qa M

Scholae Commissarijs ita fiat, Vt nostra semper authoritas, Con-

illius Reetone

firmatioque accedat. In quorum omnium fidem propria nos manu

fohum asSME

fsco facultatis

subscripsimus, et Sigillum nostrum ducale maius appendi curaui-

mus. Quod actum est Stutgardiae decimo quinto-Calendarum Au-

gxcusare, Jdem

romittat COra

gusti,

A. Christo Seruatore nato millesimo Sexcentesimo primo,

Sdeliter exercere

Sriderich,

praejadieinm vel

PP-

gosat, attempfan

}

4aı computum

!

strumenta n0vO

44.

cha facaltatis dı

archa due clave

Nova Statuta Facultatis Medicae,

Statwimus e

bom 45. Yuguft 1601 2°).

feium gerere n

SemiOr doctor e

reditum, vel noy

Nos FRIDERICVS DEI Gratia, Dux Württembergensis et Tec-

]tem ordinam

censis, Comes Montispeligardi, Dominus Heidenheimensis, Vtriusque

Promotas sab-

Ancamationis cum

Ttem quod ı

209) Univ. : Urch- Drig. Urk, 4. — Während des Drucks diefer Sammlung

rma in hac

fam der Herausgeber noch in den Befig zweier früheren — lange vergebz

Trongonis Yl

lih gefuchten — DOrdnungen der med. Fak. 4) v. 1: Dkt. 1481 fchwer zw

versitle m

E

Lefendes Perg.=-Manufkr. 2) aus der Zeit Herzog Ulrihs — ohne IJah-

Tn g

regzahl — in einem Statutenbud) der Reg, der med. Fak. — auch in

OSArO fücultaiz

KXihmanns Relation enthalten. — Wir geben diefe Ordnungen Hier n der

AIa on

AUnmerfung.

ACltate ura

J.

1 SOlis dempt

Statuta facultatis medicinalis universitatis Tuwingen.

S dändo ra

7 ICmae CEnse

%. 1, D, 1481.

In Nomine sancte et Individae Trinitatis. Amen. Ut hujus alme

Jurann

universitatis Tuwingen percelebris facultas medieinalis (que pro sani-

i

l°I!'@

e

tate vitaque hominum tuenda et conservanda admodum utilis et ne-

1 Suum

cessaria existit) jugiter vigere ejusque membra_ proficere yaleant,

pll‘ßu

ln fa

Nos Decanus ipsaque facultas medicinalis_diete universitatis, quaedam

JN

d

Mem e l

Statuta, a membris ejusdem servanda, edenda nec minime condenda

ärg ya

dd'u‚

A

Ör 0

Hs

m

Ml

Nova Statuta Fac. Med. 6, 15. Yug. 1601,

321

O f on

vegij ordinis in Gallia et Anglia Eques auratus etc. notum faci-

OM d

\

PQl

s

mus Vniuersis, tenore praesentium, nobis a Decano, et Professo-

r

h_ce

0al

\

Gn Er R ,

*

l f‘.‘u

i 0

,

et ordinanda , praesenti quoque scripto matura deliberatione previa

v S fueni g

ean

divinoque favente auxilio instituimus, condimus et ordinamus, hunc,

Q anem ppg

ui subsecriptus est, tenorem comprehendencia, Potestate tamen libera

HAT ansas feri

et autoritate, Statuta hujusmodi Immutandi, augendi, minuendi, corri-

M pOenAS jn A,

gendi, interpretandi et declarandi, prout visum fuerit expedire Nobis

LAS SE SE nOneniE

et nostris de universitate et facultate successoribus, plene reservata.

Ma nullae Leveg

De electione et officio decani.

unt ScCOmMOdarı,

D

Statuimus itaque inprimis, ut infra octavam electionis novi Rectoris,

e„his 18i Statutis

doctoribus Medieinae phisice chirorgieque sufficienter congregatis

In decanum facultatis eligatur doctor ydoneus, actu regens, ita ut

A al nodıis

is, in quam major pars facultatis consenserit, sit decanus et tempus

e authonitas, Con-

illius Rectorie duntaxat permansurus, Electusque talis decanatus of-

] Dropria nos mam

ficium assumere teneatur, sub pena duorum florenorum Renensium

I0S appendi Curaui«

fisco facultatis solvendorum, Si non legitime coram facultate se possit

nto- Calendarum Au-

excusare, Idemque mox, ut electioni de se facte consensit, juret et

oentesimo primo,

promittat coram facultate In manus prioris decani, Ejus officium

Gederic

fideliter exercere, ac ejus praeceptis nil scienter et studiose, quod in

raejudicium vel damnum universitatis aut facultatis nostrae vergere

P

possit, attemptare, Cumque de suo officio cedit, fidelem faciat facul-

tati computum infra quindenam , Pecunias quoque, priuilegia et In-

strumenta novo decano praesentet et assignet, Et ea in cista seu ar-

cha facultatis duabus seris seratam et munitam reponat, Pro qua

archa due claves fieri et cuilibet ordinariorum tradi debet.

Medicae,

Statuimus etiam, ut in decanum electus, si_aliquo eventu ejus of-

fictum gerere non possit, aut saltem eundem a loco abesse contingat,

senior doctor ejus vices fideliter gerere debeat, usque ad alterius

reditum, vel novi decani electionem, si opus fuerit.

Item ordinamus, ut quicunque decanus pro tempore ‚existens, |

sis ot TeC-

romotos sub eo inscribat in matricula facultatis Annum dominice

ttembergen

‚hemenS1$,

Vinlnsque

Incarnationis cum die Mensis quidque facultati dederit annotando.

Item quod omnibus sub eo vel aliis decanis in nostra facultate

0

promotis in hac nostra universitate privilegia seu instrumenta suae

®

a er GammlOn

promotionis petentibus dare teneatur In forma ab hac nostra uni-

“

g

M —

lange 7

m_1«‘y‘-‘;

mul

versitate emanare solita.

d

W

Hi 1481 1

N

Injungimus etiam eidem, quatenus nullum forensem doctorem in

u06

D

M

nostre facultatis matricula non intitulatum In congregatione facultatis

e m8 Ü;. r‚\q X

admittat,, votandi practicandi aut tractandi gratia, priusquam coram

yn

i

facultate juramentum praestiterit secundum modum infra scriptum,

Tis solis demptis, quos ob: penuriam doctorum tempore promotionis

graduaändorum

facultas duxerit

advocandos.

Item nullus doctor

i

Mmedicinae censeatur de consilio facultatis medicinalis, nisi artium legens,

.ﬂ„»ill%“"

‚ersit2l

Juramentum Intrantium et Recipiendorum.

A

l]'l]

Jürabitis parere domino Decano facultatis medicine in -licitis et

Amele

i u *

ganl‘

W yr0

Onestis, suum officium concernentibus, Statuta quoque et statuenda

„g(![l

Anl (0'

nils €

p 8

Pro regimine. facultatis edita vel edenda servare sine dolo; Atque

od

eal

ad-utilitatem et honorem facultatis deliberare, consulere et votare

ja &0

f 7 (ﬂ\

da

mbr

a pO

vel balotare velitis fideliter — Dicat'—"Ita Juro — Sie me Deus

“cr3\mls1

,den

7

adjuvet et Sanctorum Evangeliorum _ cönditores.

da 006

Rehfcher’® Sefegfammlung. XI Bo.

21

yort $

322

Schul:Gefeße.

ribus Facultatis Medicae in Academia nostra Tubingensi oblata

o m0809

gl

estä

0

8

esse statuta , quaf3 ipsi non minus ac caeterae Facultates, ex man-

mat61jn

-

—

.

L

SE

s

8 7

egmne

o

De doctoribus regentibus.

Damascen0/

A\‘i€?llnﬂm M

Ordinamus ut quilibet doctor facultatis actu regens Singulis annis

saltem semel disputationem faciat, semper duas disputando quaestiones,

unam theoricam alteram vero practicam sub pena in Ordinatione

contenta, Item quod scolaribus disputare nolentibus‘ rogaturis presi-

Stabnim0 (

i

deat, In disputatione quoque doctores omnes alii facultatis doctores

eal W‘

(

compareant et intersint.

3udi\i55t’ fm„

Insuper statuimus, quod quilibet legens doctor singulis privatis

aa Jecenit

diebus unam lectionem in scholis publice legat diligenter, Exceptis

gunı COM

vacationibus, quae sunt, A Vigilia Sancti Thome Apostoli usque ad

enalı Saculta

Epiphaniam domini inclusive, Ab Estomihi usque ad Invocavit, A

Yaureati ‘Ü*}'

vigilia palmarum usque ad octavas pasche, Item a vigilia penthe-

ia adipSCh

costes usque ad diem octavam, Et autumnali tempore per duos in-

medieine I0}

tegros menses , Quibus Scolares practicam videre et simplicia cam-

cursum a [

pestria, puta herbas, radices quaerere et earum virtutes studio agnoscere

Amplas 0

debent. Excepta quoque volumus esse festa collegii, quae sunt

moveahar, S]

festum cathedrae sancti Petri, Gregorii, Ambrosii, Nundinarum per

prmf:‘ra post

duos dies, Visitationis Beatae virginis , Hieronymi, Dijonisii, Cosme

et Damiani, Luce, Conceptionis Beate virginis et si quod aliud uni-

quttiones, (

Nl de ei„i Y

versitas duxerit feriandum ferlis quintis, dum integra fuerit ebdo-

saper ilo disp

mada, Excusatumque habere phisicum volumus, si interdum ad vene-

desiderat, add

rabiles viros aut Matronas honestas causa medendi ierit, Si tamen

Andıre debeat

hoc rarius fiat Lectionesqgue medio tempore neglectas vacantiarum

tempore pro libitu Scolartum recuperaverit.

promoveri des

1!

gie hie yel }

De libris legendis.

tationesque p

dismembration

Statuimus praeterea, quod mane legens ordinariam primo anno

MAgls ne0eSSar

nostra facnltat

legat libros artis sive tegni Galieni Secundo anno primum librum

canonum Avicenne, quo ad primas fen ejus, tertio anno Amphoris-

Teceptionem _

mos ypocratis cum prognostice aut regimento acutorum ejusdem Semper

Sı pena non

cum commentario Galieni, Legens vero post meridiem practice uno anno

\ In pra

legat primam fen quarti canonis de febribus, cum secunda ejusdem

Ham Alioente

de erisi et criticis diebus. Secundo anno legat rasım In nono libro

ar\_fn 2em0 d

ad Almansorem regem cum fen quarta primi Aut legat duas vel

PEnl

tres fen tertii canonis Avicennae principaliores prout Scolaribus pla-

Medeca an

euerit; Tertio :anno legat libros galieni de Ingenio sanitatis a Septimo

Jocturas Tn

incipiendo usque ad quartum decimum Aut, loco eorum libros de

Admittatır,

interioribus ejusdem, prout visum; fuerit expedire Scolaribus.

Completis his tribus annis Iterum eodem ordine jam dictos libros

legere incipiant ut super, Nisi pro utilitate Studentium facultas aliter

Ordinamus

duxerit legendum vel immutandum, dolo et fraude semotis.

In chirogia vero legens legat post Meridiem In quarto canone

$émel. Celehre

Avicennae Incipiendo a tertia procedendo usque ad quintam inclusive,

OM DOoforit

Quam lectionem singulis legat ann

is, nisi per facultatem de Albucasi

Übristi,

Intere

aut alio ex antiquis auctori

bus legendo ordinatum fuerit, Et presertim

Uﬂ}Ili M ane 1

)

M

T Omnes

