6. Quo ipso quoque peracto, singuli Doctores Collegij, or-

00$

mn“ß&la‘6

dine, cum Candidato de rebus Medicis, per duas horas humaniter

Conferant, et ex singulis Medicinae partibus, Vtileset ’eruditas

V

$

quaestiones, futuroque Medico perquam. necessarias, proponant:

Pt s s

ad quas mödeste, pro ingenij sul uiribus Candidatus respondeat.

halıs 10SCH

7. Posthaec, Vbi satis doctus, dignusque Candidatus inuen-

f 0

omeß

Auent

tus fuerit: commodo tempore, Collegium totum, Candidatum suum,

u05 P10f

\

in domo Vniuersitatis ad Cancellariam deducant: cui per Professo-

ch

pläf$

gestm )

s DOC

rem juniorem (si Seniores nolint) commendetur, tanquam is‘; qui

Communi, et suo, et aliorum hujus 'Studij Doctorum' testimonio

gna iscend'x\*"'0'

probatus ad publicum examen admitti, idoneus sit inuentus.

ntion6 * o gnsent

8. Ad hanc Commendationem, Cancellarius, cum Collegio; ad

a 8

publicum examen, certum diem et horam constituat.

fa

sP°“dendl

;

yolee 1

9. Decanus autem pridie eius diei, hora‘ quarta,. Candidato

duo 'Themata, in Cartha consignata , alterum theoricum , puta

Aphorismum quendam: alterum Vero practicum, Vt morbi gra-

yor$

542

Schul:SGefeße.'

am

vis Curationem per pedellum mittat : quae ipsae alterius diei hora

ja DE

s omnd

OM

secunda pomeridiana, in praesentia Cancellarij ,, Decani,,; et ‚totius

ltatı

Collegij per, duas horas acurate et perspicue explicet: et.ad obiecta

nm FC

tor65

n(ca

ex tempore respondeat.

yoferall®

10.

Examine . per

fecto Candidatus ueniam lprecatus, exeat,

pf

donec _ Examinatores, de ejus explicationibus , et responsionibus

consultärınt ac sententias suas, in

raesentia. Cancellarij dixerint,

ff

D

44. Quod si singulorum su

ragijs, cui Doctorei decernan-

tur honores, dignus iudicatus fuerit Candidatus: tum illi pro con-

sequenda, Vt vocant Licentia, Cancellarius, vna cum Decano et Col-

4, Quum 7

legio, commodum diem disignet.

fasslone 140 d}\d_u\

42. . Constituto die. Cancellarius in

ublico Studiosorum .a De-

etondos aml

ul

a Vniuersitatis noua com-

cano _ solenniter indicto conuentu, in A

6X alle Q01\8€(Y1\

pareat.

adnementibus del

13, ‚Adsit quoque Collegium Medicum , praesertim, promotor

415 petitionem a

et ipse. Candidatus, uterque sno designato loco stans, honeste, pro

Consuetudine horum temporum uestitus.

agnnt‚ pl;0 00

o xaminibus }

‚A4... Vbi postquam promotor Orationem , ijs, quae geruntur,

3, In honor

consentaneam ' habuerit; Cancellarius compellatus petenti Candidato

poeti temere pr0d

Licentiam conferat.

45. .. .Qua collata,, Candidatus juramento.sequenti, tribus digitis

4, Dabunt- singul

hatus Horen,

sceptro admotis, se publice,astringat.

Erarlo Vnie

Jusjurandum Candidatorum,

;

Arario Colleg

4, Cancellamo V

4. Venerationem et obedientiam Rectori Vniuersitatis Scholae

5 Doctoribus C

huius, Domino, Cancellario , Decano, 'et Consilio Studij Medicinae

se praestiturum, nullumque Legitimum ıpsorum imperium. detrecta-

Dliea: pro

turum.

uatı f publ

danturt pro

2. Velle pro uirili sua, commoda, cum Vniuersitatis Scholae

huius, tum praecipue Studij Medicinae, omni tempore, ad quam-

datione publi

cunque honoris eminentiam evectus fuerit, augere: malum uero

6 Dus Qquoque

auertere.

ultatis hutns

B

Velle Licentiae ad Doctoreos honores, in nulla 'alia_ Vni-

7, Naisteo bl

uersitatis Schola iterare::; Insigniaque Doctorea, ritu solenni, prae-

S, A Conuintun

Conslio 4a4

finito, a, Consilio Studij:huius, persolutis omnibus impensis 'demore

debitis,, capessere.

46.. .Hinc mox eadem hora et loco,. a Promotore, Doctore ni-

mirum hujus Studij, Ordinario. Professore. aliquo , : quem ördo. (qui

a Seniore ad iuniores, et;ab his rursus ad illos procedat ): popos-

|

h Caeterum‚

cerit ‚. adhibitis consuetis solennitatibus, et insignibus, in Doctorem

Mlombas, gug

creetur.

;

j

Mtatio, abrogat

4:7;. » Creatus postea Doctor, iussus, eruditum aliquod problema,

E;]]FGSS[IS COIIS°ÜI]I

ex arte.Medica petitum, in medium .afferat: ac tandem gratiarum

Sı P"iH0ipis C

actione„Creationis suae ’actum; publicum ‚concludat.

6\\ggm

) imminu

‚18. Neque si forte Theologica, Vel:Juridica, Vel Vtraeque

TOscnt,

Facultates , simul suas etiam, promotiones : cum Medicis‘ 'habeant :

N

illarum ‚Facultatum Candidati,, problemata recitent, priusquam Me-

Nl in

ä Im

lehag A0t0m

M

dieus p1‘omgtox‘ suam quoque orationem' habuerit, Medicique Candi-

Z

Ü(

545

Nova Statuta Fac. Med. v. 15. Uug. 1601,

© alg

el

dati Licentiam etiam' impetrauerint.

Tunc demum enim, cum jam

Y e['aili 4

\ \

Olg

promotores omnes suas orationes absoluerunt, et Candidati omnes

Pligt: ı

Ma Ohieyta

omnium Facultatum Licentiam consecutj sunt: ipsi, eo ordine,

uo

antea Promotores ipsorum perorarunt, Candidati, sua .problema@

B

proferant.

‚/

e SOn

CIn diverint

N

CGA P V T 1X

OCtOret deceman

tam ıllı DrO con

DE Impensis CandidatorumT

2um Decano f C}

4. Quum mos‘ Creandorum Baccalaurcorum;i:f Medica, pro-

fessione iam dudum, sua sponte, desierit: nemo:;‚posthae;ad. honores

Stadlosorum a De.

DeSILAN ODa COn

petendos admittitor, nisi qui Licentiam simulque insignia' Doctorea,

se velle consequi ; promiserit,

De Lieentiatis. tamen;ad-nos. aliunde

aduenientibus decretum est, ut illi, ‚priusquam :ad_honoris Doctora-

Praesertim promator

tus. petitionem ‚admittantur, aut publice. disputent, aut cursum per-

0 Stang, honeste, pı

agant, pro Facultatis arbitrio , ac.sum

ptus omnes , gxtra/ €0S ; qt\1i

, 8 quae geruntur,

pro examinibus penduntur, ferant.

2. In honoribus: vero Doctoreis Consequendis,, ' ne res magni

1s pelenti Candidato

pretij.temere prostitutae uilescant, hi 'sumptus faciendi. erunt ;

4.

quenti, tnbus Qietis

Dabunt singuli Candidati Rectori Vniuersitati-f}iSt:holae

°

°

°

°

°

hulus floren. .

2.

Arario Vniuersitatis Scholae

iluius. ﬂore.n.

°

°

°

.

°

°

°

°

um

3,

Arario Collegij Medici floren.

Cancellario Vniuersitatis. floren.

°

°

°

°

°

> > D

; Vnioersitatis Scholae

I

Doctoribus Consilij Studij huius, pro disputatione pu-

silo- Studij Medieina®

blica: pro-inscriptione : pro Laböribus Examinum pri-

qı Jmperiam Qebe0lt

uati et publici: pro Oratione, 'qua Cancellario commen-

Vaigersitäts Scholae

dantur: pro Collatione honorum Doctoralium: et‘ Lau-

°

28.

datione publica in actu: et alijs molestijs floren,‘.

j (emp

ore, M (IU

6.

lum u80

Duas quoque tiaras, aut earundem pretium S

ingulis Fa-

augele‘ U

eultatis huius Doctoribus.

...

°

°

°

J.

Ministro publico, floren.

no - 'et

.4n mola ala Ya

Ad Conuiuium autem inuitabuntuür

-omm':s illi', quos ‘ Deca

dr n

q solenndy P

s 00 mO

Consilio studij huius et ipsi Candidato inuitari placuerit.

u mDEn

Conc1usio.

Doctort

wm(]‘.()t‘ey

ul

(

004 (]119

Caeterum , de omnibus jam Commemoratis legibus et Consti-

ll P”FÜS'

tutionibus , quouis tempore , arbitrium‘, existimätio ; interpretatio,

los PIOC

7 Doctorem

agnl

mutatio, abrogatio, penes Collegium Studij. Medicinae esto, (modo

expressus consensus, et authoritas Consilij Vniuersitatis, et Illustris-

oblemd,

htum

Jiqü0ﬁ] P

atıan unl

simi _ Principis Confirmatio accedat) ut ıllas emendent. corrigant,

augeant, imminuant, reuocent;, pro eco, atque usus et tempora

100

poscent.

d„d]al. .e] "me(lllﬁ

Nihil enim est, quod ad omnes rerum ac-temporum 0Ccasiones

arldlCA i hah€3“tf

ca

yatı 1

perpetuo accommodari possit.

pr

N

Cum igitur cuiuis per se sit. obuium , quam ‚necessaria sit in

(aodt

:cii‘_€““

W

O06

Jer4 *

344

gora S18

Schul:zGefeße.

Lnl

Vitae Communis infirmitate Medicae Professionis Facultas, nos Sane

Teccellﬂ‚ 0

non minore Clementia , et gratia, ac Praedecessor

es nostri , Agnati

qı

nobis dilectissimi et Charissimi felicis recordatio

Pﬂ

C

fın 0

nis, hanc omni

e

ol honal'

tempore commendatam habuimus,

atque etiamnum eidem. fauemus

ta,

clementissime, Vt haec

vel inprimis in Academia nostra sarta,

obis Stat0

tecta‚

ral Qı

d1n21101“

et.ab omni incommodo integra conseruetur.

Erga quam Vt be-

g consenpsd

nignissimam nostram affectionem et pr

opensionem fauoris singula-

rem omnibus eorum Capitibus, paragraphis, Versiculis et Clausulis

{

horıta

o nostıa D

SCTi tion0 on

firma

authoritate nostra Sublimi, et illustri confirmauimus, et Communi-

uimus haec ex certa scientia, et plenitudine potestatis, ac decerni-

ter anl

‚DErEmUSı

mus, vt ea firma et immota teneantur, et ab omnibus

er

obtulerunt,

uam

diligenter obserue

<

[

|

€a Capiant.

ntur, et summopere Caueatur, ne quif] etrimenti

Praefatio

' Quapropter omnibus et singulis imperio et iurisdictioni nostrz

subiectis cuiuscunque . status, -ordinis, et conditionis extiterint, serio

jod Plato %0

/

assim in Hbris

mandamus, Vt hanc medendi‘ Facultatem , renouatis hisce statutis

pacifice, quiete, et sine omni prorsus impedimento Vti,

frui potirt,

ystas, nOn SOM

etgaudere sinant, adeoque in ijsdem Conseruare,

E

etiam respeofl

et tueri studeant,

ualorum' memONA,

ac idem ab alijs etiam sedulo fieri curent.

Si quis autem manda-

tum hoc nostrum transgredi ,

et ausu temerario- Violare non eru-

perientia COmpr0Dt

Cam entm. 20

buerit , praeter ‚nostram indignationem grauissimam , poenas etiam

in Academig nostre. priuilegijs et statutis determinatas se se no-

Cirtumstantiz0, q

uerit ipso facto incursurum.

dum mutant; S6d

Cum autem ea sit rerum humanarum cönditio , Vt nihil tam

eofeisonntar, 1nch

bene constitui, quod non ali

quando in ‚melius reformari queat; nos

Instituta Sabinde

ın hac nostra Confir

matione nobis per expressum: reseruatum. Vo-

phus de sententia

lumus, Vt si,quando exigente necessitate Senatui Academico Visum

Compäranit, Hinc

fuerit , aliquid ‚de‘ his ipsis Statutis immutare ,

emendare , augere,

alae atque aliae Rı

vel diminuere, id..adhibitis nostris Schol@ Com

missarijs ita fiat, ut

e atıe dinersa

'

nostra semper ‚authoritas, confirmatioque accedat. In quorum om-

Extiterunt,

nium fidem propria nos manu ‚subscripsimus , 'ct Ducale nostrum

Fa de Caxsa,

Sigillum forma majoris appendi curauimus. Quod factum Stut-

üsl (Ohristianze eg

gardiae ad decimum quintum Calendarum Augusti, a Christo Ser-

S00 Yastifuto, ]

uatore nato,, millesimo , Sexcentesimo -primo.

On Yinendi ya

Friderich.

|

Ql

OEn Ohtemat

P

OmInds Prider

0m

T

Nl

Pdt‘,'artensis1

45.

ı

5 Gallici t 4

I

MMUS, Certo e

. Nova Statuta Facultatis bonarum artium,

m Cor

S

$ln

lsimo (

bom 415. YXuguft 4601 219.

M0 16M C

ME st,

Nos FBleRICU3‚ D

EI gratia Dux WWürtembergensis. et

Sln

Ötfa Con

UM €

m

'“[%ssunh

210) Univ, : Urch. Orig.:

Urf, in 4. — Voal. die Ordh. v. 20, Iuli 1544 (1

IMlr O

D

oben Nr. 17.), v.

25. Febr. 1545 (f. oben Nr. 49,) und-die Altefte Ordn.

CIE“]EI] f

1H3110nem

der Artiffen:Fak, v. SI 4488 im Anhang,

in ß

INg

Calg }

Ml

*

Nova Statuta Fac, bon. art. 6, 45, Aug. 1661.

345

dl

18 Ga

SSOteg

dn

Teccensis, Comes Montispeligardi,

Dominus' in Haidenheim, Vtrius-

läfl(lm\

h Y

Datı

que Regij Ordinis in Gallia et A

nglia Eques Auratus &c. tenore

n

raesentium notum facimus Vni

U Gdem {

Al

versis, Decanum et Professores

Collegii bonarum Artium in Academia no

stra Tubingensi exhibuisse

OSra Yı

W,

nobis Statuta, quae ex mandato nostro

ipsi ad Analogiam nouae

782 quam Y{

nostrae Ordinationis vernacula nuper

lingua Concinnatae latino‘' ser-

M fanoris Sn

mone conscripserunt, nos

quam humillime rogantes, vt haec au-

SICHIIS Ot On

thoritate nostra Ducali. et il

lustri _ sub propriae nostrae manus. sub-

M, eb Communi.

scriptione confirmare,

et Sigillo nostro maiore communire clemen-

©Ställs, 90 Qecemmi

ter annueremus,

Statuta autem illa eo, quo sequitur modo, nobis

Omnibas

€ quam

obtulerunt.

|

3 qud

eilmenti

Praefatio Statutorum Philosophiae et Artium.

\ Hon aaın

On Extitenint, ga

Quod Plato sapienter sub persona Alcibiadis et Aristoteles acute

enonatis hisce statntis

passim in libris

e moribus olim pronunciarunt, res honestas et

ustas, non solum pro diuersitate Locorum et nationum varias: sed

hento V fr potir,

re, et tuer! studeant,

etiam respectu eorundem hominum discrepantes esse: id ipsum

F|quis aufem manda-

maiorum' memoria, nostroque seculo praesente satis euidenter ex-

0 Violare non eru-

perientia comprobatum est.

mam poenas ean

Cum enim non modo in Vita Variae. actionum omnium sint

terminatas SO 88 NO-

Circumstantiae , quarum singulae illas mirandum in modum inter-

dum mutant; sed etiam i

psa hominis Voluntas, a .qua actiones

aditio., V ml tam

Proficiscuntur, inconstans: fieri non potest, quin et ipsa hominum

yeformani queat, 105

Instituta subinde aliter atque aliter sese habeant. Hinc Philoso-

phus de sententia Veterum

S80 1‘€59ruatumy {

, lusta quae, dicuntur, Lesbiae regulae

atuı Academico Visam

comparauit. Hinc_ etiam tum apud diaersos populos, et ciuitates

, emendare, 40S@6

aliae atque' aliae Rerum publicarum formae: tum apud eosdem mox

mmissan)

s ita fat, 06

aliae atque diuersae

a prioribus rationes. Administrationis politicae

extiterunt.

dat, In quorum 0M-

gt. Ducale nostrum

Ea de Causa, quae ab Illustrissimis Principibus Wirtembergi-

Mnod factam Stul-

'

cis (Christianae recordationis) olim, saluberrimae Reipubl. schola-

a Chisto Sel*

slicae, instituto, Legibus et ordinationibus _diuersis temporibus,

;ush,

i

rout Viuendi ratio et Scholae status tulit, Academiae oblata, et

actenus obseruata sunt: ea Illustrissimus Princeps ac Dominus,

Eidt

©

M

Dominus Fridericus, Dux Würtembergicus et. Teccias , Comes

ompelgartensis , Dominus ‚in Haidenheim, Vtriusque Regij ordi-

ni

s Gallici et Anglici Eques Auratus &c, Dominus noster Clemen-

_ti

ssimus, certo et prudenti Consilio, matura praemissa deliberatione,

ı

]’]U“].

n Vnum Corpus ordinationum redegit, publice praesente Iilustri, et

anı

Splendissimo. Comitatu in Senaculo Vniuersitatis 20. et’' 24. Febr.

\nno 1601 cum Priuilegiorum. confirmatione. promulgari curauit,

)

alque statuta. cum Vniuersalia. totius Academiae, tum particularia

60515

Singulorum eius membrorum, a Senatu, et singularum Facultatum

M u wmbcr

Professoribus, ita conscribi clementer voluit, Vt suavis et Vtilis

Inter ordinationem. et statuta. extaret harmonia.

Cui Paternae et

1344(h

bl

dl

Clementissimae in scholam nostr.

am Celsitudinis ipsius affectioni; Fa-

An

f

Cultas Philosophica debitam ob

I,

r11r33 'b‘s C

edientiam praestitura haec sequentia

Nott En

346

Schul:zGefeBe

ö

D

nCillﬂl

Statuta pro Professoribus 'et auditoribüs Philosophiae et bonarum

g Inl

floven

Or

5[]]LI“O

'

artium conscripta, Celsitudini eius confirmanda humillime exhibuit.

ufﬂbil in

i„ haßC J

GAENVTE

1

_

Vallo smäjf a

‚DE Consilio Communitatis Studij Philosophiae

.

—

d 1400

et Artium.

O

habere‘

[IUO

Jl

e

;jfélüfﬂ

Consilium Communitatis sex Professores Philosophiae et Ar-

LE

Jn CONC

tium Cconstituunto, quorum ılli

nnı SW

y

uatuor sunto, qui Lectiones ad

album,

denlquer

Magisterij Philosophicı gradum et honorem consequendum necessa-

o et Oilige

fdehta

rias, quas Completorias vocant, docent. His adiunguntor duo alij

Consiﬁ‘h

(‚b‘signal'e

ex caeteris Linguarum et artium Professoribus: qui quouis tempore

Collegio maxime honorj et Vtilitati fore censebuntur.

Dabit au-

ahlenit, Tattone8 P

n

nitatem; 8480

tem iusiurandum in hanc quisque sententiam: Velle in deliberando,

Consulendo , decernendo, suffragando, sententijs ferendis, pietatem,

fim, © 1ps0 06

sa munerl5 p

fidem, integritatem, dignitatem, et.Commoditates huius Studij se-

qui: praestare silentium caelandorum : reuererj Decanum et aetate

decipiat', antra

que Jhabere,

ac dignitate praestantiores Magistros: Vocatum se in Consilio ad-

esse, nisi impediatur Legitimam ob causam Decano prius appro-

batam, aut mulctam dictam soluere.

Decant dispute

Si quis accersitus ad Consilium non ‚venerit: eius absentia

decisionibus ac decretis nequaquam Officito.

sequeutihus Expon

Kusdem est

In assignandis Collegij officijs, voto suo cognatum vel affi-

nem propinquiorem promovere nulli fas esto. Si a paucioribus in

apıd iNlum foerint

LLLa

sit: Ytrum in Alb

Collegio tractandum sit negotium, demandandum est illud ijs, qui

nullo sanguinis, aut affinitatis ‚necessitudine iuncti sunt: nisi sin-

6t Eyqyuisite rogab

Sua aucfam parten

gulis Collegis ob honorem et Vtilitatem hulus Studij, aliter Visum

fuerit. In Consilio is, de cuius vel propria, vel propinqui alicuius

aut Ipse ab alio (

MotatO, 6 primo.

causa agitur, inter deliberandum abesto.

e In arca den

A0l sant on

CAPYT.IL

Sln et Yecalia

DE Huius Studij Administrationis Principe,

Titer Qustodito,

N

qui

ecanus dicitur.

VURLATU r

Q CO Ren,

Decimo quinto Cal. Nouembr. ubi fastis adseribitur S. Lucae

SM Qnt 5yg

nomen, statim nulla re öbstante Conuocato Decanus illius tem-

IS Scholae Q

poris Consilium studij artium ad designandum insequentis anni De-

PErmissione Cons

canum : hic assumetur ex reliquis quin

ue Professoribus: Collegij

%an0, In Mas

9

ärtium (nisi forsan’grauissimis' de Causis

V

/nanimj omnium, et Sin-

? ansilij

Senter

ulorum ‚ Votis idem Decanus in sequentem annum Continuandus

E

K fa

videatur). Creabitur autem suffragiis ita, Vt illi mandetur honor,

Atb {r

am no

eui plurimi suffragati fuerint; neque quicquam spectabitur, aut

EB

er exequxtor

.

valebit, nisi pietas, eruditio, Virtus, honor, et Vtilitas Collegij.

X

Dlng an

Suffragia Laturi in praecedentia capita iurati sententiam dicent:

B

al DgCa

On

7Dls V

Velle in deliberando &e. Vt supra versa pagina.‘ Quod si suffra-

gia' paria fuerint, accessione sua rem Decanus temporis illius con-

Mno ]ı

) sdul <Üh

\ Sllhsp

eludet. : Sed designatus Decanus- statim Magistratum ! ineat., Quod

Aurg,

un

Nova Statuta Fac. bon. artı.v; 45, Yug. 1604.

347

A

KOPl M

N

si intra spacium Vnius diei non fecerit, mulctam fiscohuius Studij

ül Aul

soluito; florenorum düum., , Geret autem annum Ynum,;et ineundo

in haec lurabit,in Consilio:

Sacramentum Decani.

Ph„950phiae

Velle Studii artium res, ac Communitatem sibi maxime curae

habere: quod facere conveniens, debitumque sit, non negligere :

Leges, et. Statuta huilus.Studij. tueri, ac. conseruare: primo: mense

>hilos|ophfae Ar

» qut Leckones al

annı sui illa in concione Studiosorum ‚artium recitare: libros,signum,

album, ‚denique, quae a prioris ‚anni Decano acceperit, custodire

q uendum negessa-

"unguntor duo al

fidelitate et diligentia summa: nihil literarum, .nisi ‚de. sententia

Consilii, obsignare neque edere: primo illo mense, quo. Magistratu

Q 0i Kompore

sehuntar, Dabit au

abierit, rationes reddere, et deponere apud studij artium, Commu-

nitatem: et. si quid. Vllius;rei aut numerorum desit, explere sta-

Vla in delberando,

5 ferendis, pielatem,

tim, €o ipso die, numerata pecunia Collegio fr

equenti: ‚postremo

sul muneris proprias leges, quo minus in faciendo officium suum

d

tates hutas Studij se-

1y Decanum et aetate

decipiatur, intra dies, ab, inito Magistratu, octo, notas pellectas-

ım se in Consilo ad-

que habere.

Decani Prouincia,

Decano prins appıo-

enerit eln absentia

Decani disputationum cura propria erit, de quarum ratione in

sequentibus exponetur.

Eiusdem est: eorum nömina, qui' honores se petere professi

y Comatumyel aff-

apud illum fuerint, Rectorj Vniuersitatis deferre: vt intelligi

0S-

. ia paucloribus

d

ine

sit: Vtrum in Album illius inscripta ea fuerint. Sententias or

‚dam est alad , ‘1“i

et exquisite rogabit, secundum plurimas, aut in paritate accessione

unctisunt: m18 S10

sua auctam partem decernet. De quibus constitutum et decretum,

ns Studi

s alter V

f

‘IS[]Im

aut ipse ab alio Collega admonitus fuerit, sub _ anno suo. diligenter

yl pwpfnqui alewius

notatö, et' primo mense, ex quo Magistratu abijt, inter acta Col-

egij in arca deponito. Magistrorum et Doctorum , qui vel olim

professi sunt bonas artes, atque literas, vel jam profitentur, si-

gillatim' et peculiariter perscripta nomina habeto, et Collegio fide-

liter custodito.

' Quacunque re in publicam administrationem huius Studij de-

nis Proin0IP

inqui cognouerit, annititor, vt corrigat: si non quibit ad .consilium

suum , aut si res poscet, vel ad Cancellarium, vel ad Vniversitatem

MM

Tu

s adecH00

en

huius scholae deferto. Ne abesto oppido vltra diem Vnum‘, nisi

Decanı!

5 l”l[s

e

rmissione Consilij Studij huius, substituto in suum locum pro

I

b

m 10

soquM

Calleg')

-

ecano. ‘In Magistros improbos, ac'negleetores ordinis ac Imperij,

de Consilij _sententia. animaduertito: Impensas hujus Studij nomine

e Pr

m fl

f SI0

panıd

]0

‚nfinuah

dus

praecipuas ne facito, nisı decretas in Consilio, mediocres, qui sci-

licet flörenum non excedant, ipse de‘ sententia Consiliariorum fide-

M 0nl

detur B00O

yeill 9

iter‘ exequitor. Cum primum Magistratum' inierit , rationibus a

<pE

hıtal' W

Prioris anni'Decano relatis; ;pecuniam traditam, etiam approbatas

oqu00

ll

olleg!

d'celll

et subscriptas Veteris Decani‘ rationes ‚- quibus adiuneta sit charta,

00

tentld

In qua residui solutio‘ accurate‘ notata, et‘cum a veteriy tum a

rall

seh

168

i

nou0 Decano subsignata. sit,‘ Registratori in Collegij arcam reposi-

‘;4Dlﬂ

on1S !

in

turo, Vna cum Inuentario fideliter exhibebit. In publicis Collegij

S

jncalı

O |

‚015M

at!

Nort N

548

Schul:GefeBe.

Conuiuijs ,/ quo

u

isque hos

pitum Vocatorum loco sedere deßeat;

500 S

Decanus praescribito.

D

A

pe M

uo _ imperatum ordinem, qui turbare

ausus fuerit, de Conuinio exigitor. Acta etiam sub Decanatu, Vt

Fiscus

fa

calt

et acceptas literas, aliaque cum Registratore communicato : Vt. se-

10

pnml

5 aute

un

quente aliquo, ea de re peculiari, capite habetur.

»

—_

fum quertAt0t‘

DE Praemijs Decani.

NS

ebn 06

capll

ah 5Umm q”

„Decano pendetur honorarium precium laboris atque operae

5 Inzem en

de fisco hujus studij florenorum sedecim. In publicis coetibus suo

aug6a

ar Quar6

certo loco_honoretur. Si quam progressionem fecerit, siue genus

Dacaons, T

| quicd

.

Vitae a priore Laudabilius: ant de coelibatu matrimonium ingressus

interpO

sta, Inl

fuerit, praemio de pecunia fisci afficitor , aureorum duum. Idem

jn arch, qu® 0

Curato, Vt etiam alius Magistrorum artium quisque professor in

amgr elecht 7

simili honorum progressu, aut mutatione generis Vitae, accipiat

totius in empt107

munusculum , de fisco hujus Studij aurei Vnius.

Al proedieli COr

dus per Ann0s 4

CAPVT ıL

yandı sunt quatu0?

DE Consiliarijs. Decani.

an a debitorbas

suerit, S Vero, n

Adiuncti Decano duo Consiliarij erunt, cum quibus cömmuni-

honbus accipiet

cata causa, ijsdemque probata, si quando res poscere videbitur,

Consilium Communitatis huius Studij conuocabit.. Hi. designantor

ita, vt alter de duobus, qui cum Decano ingrediuntur, Consilium

E

Vniuersitatis e€o anno occultis Votis, tempore designationis‘ noui

ä

DEX

Decani, quem quisque pro Vtilitate et honore Collegij promouendo

maxime idoneum statuerit, eligitor: alter eadem ratione ‚ex collegis

Er ser Collep

caeter1s.

qul tum actorum

Caram habeat, Hı

Officium porro Consiliariorum esto: Ad Decanum Vocatos ‚quo-

uis tempore comparere. Ea, quae ad Collegium, et profectum 'stu-

4, Decretorun

diosae jJuuentutis spectant, et vel in, vel extra Senatum. Vniuersi-

f adenntem

tatis tractantur, fideliter cum caeteris. Collegis quoque tempore

er Detanatus amnı

communicare.

%. Ketiones ]

Eorundem erit Cancellario sistere Candidatos, et publicae ex-

Solationem onprel

aminationis copiam petere.

A

5 Tlr gı

Comitari. etiam Decanum in ipsis promotionibus ad actum in ho-

Cäf2, Copis am

spitio, Decanum iuuare in locandis hospitibus ac supputando symbolo.

N

Aug

4 Biblothe

CAPVT II

Nibr0s 0 ı

"nendis Decany

DE Albo Communitatis studij Artium.

' totius' Colle

Huius Collegij caput esto et princeps, qui Decanus dici con-

Z

(

dı Hmem {

sueuit. Is vt et Paedagogarcha album habeto peculiare huius Stu-

© Caftonum &

dij. Ad hos Rector scholae, Philosophiae et artium studiosos sub

BF A

Ca

|

A

v lr

initium inscriptionis mittet, qui nomina eorum excipiant: siue ho-

ADere

nores aliquando petituri sint, siue non. Qui non inscriptus fuerit,

Tn

A 0hilr

fa

nullis honoribus, nullo testimonio publico, neque privato quoque,

Can e

ab aliquo professorum artium ornator.

’ ‘€mP

M1

NOnes N

Nova Statuta Fac. bon. art. 9, 15, Yug, 1604,

349

dl

WE

ff

CAPVT V,

el

sub

A Abare

De Fisco Studij huius et administratione eius.

Dn

aı V

OMmun

0

Fiscus facultatis artium omnibus

Oal Yg

quidem Collegis curae erit,

inprimis autem Decanus operam dabit,

Vt omne ab eo detrimen-

tum auertatur: sumptus ex eo faciet honestos secundum statuta et

consuetudinem, atque de totius Colle

iJ Consensu, ita tamen, ne

capitali summae quicquam decedat.

E

borig At7tO Optme

laborandum potius est,. Vt

2bliois Coetibns S

in dies incrementum sumat, et amplioribus prouentibus honeste

COn Slg genns

augeatur. Quare quae secundum Statuta ipsi inferenda sunt, ea

monum Angressug

Decanus, vel quicunque census Coll

ij colligit, sine Longiore mora

interposita, inferat, quae Vel ad

°?-

u

turas necessitates asseruentur

eorum daum, Ydem

qg ralr in

in arca, quae

uatuor diuersis Clauibus, quas Vniuscujusque anni

men Yitat, aar

clauigeri electi habeant, reseranda sit, Vel de Consensu Collegij

Sı

totius in emptiones censuum certorum conuertantur.

Vt reditus

fisci praedicti certi conseruentur, Quaestor ex Collegis constituen-

dus per Annos quatuor, cui singulis annis- pro laboribus nume-

randi sunt quatuor floreni, tum saltem, quando omnes census illius

al

anni a debitoribus acceperit, et in fisco pecunia praesente depo-

suerit, Si Vero, non omnes tum duos tantum pro illius anni la-

am quibus Communi-

boribus accipiet.

26 pOscerd Yidebitur,

obit,. Eı designantor

CAPVT VL

;fediuntur, Copsi\ium_

ye designationis‘ 100l

DE Registratore, et Bibliothecario.

g Collegi) promauend0

m zatione 88 olg

Ex sex Collegis certo constituto praemio eligendus est aliquis,

qui tum actorum 'tum Bibliothecae Collegii diligentem et fidelem

Huius officium esto:

Decamum Vocatos LO“

curam habeat.

;

il

gt profectumm Stüe

4. Decretorum Collegij librum diligenter asseruare. Decanum

M

/

r Sena

tam. Valıerste

officium adeuntem monere, Vt memorabilia,. et quae iussus fuerit

per Decanatus annum annotare, illo libro inferat.

s q0qUE temp0"

2. Rationes ‚Decanorum annuas, Vna cum chartis Residui,

solutionem comprehendentibus, et Jegitime confectis, custodire.

yos, € gubln

5. _ Libellos supplices, Epistolas, aliaque scripta ad Collegium

o 10

S

ata, Copias etiam actorum et scriptorum Collegij ad alios, testi-

aıbe

5 a& getum ]

bal

-

moniorum publicorum, bono ordine retinere.

do s

( S“P?“m

4. Bibliothecam sartam conseruare, nulli nisi Collegis peten-

tibus libros ex ea tradere, atque ab ijsdem recipere, de necessarlis

emendis Decanum et Collegium monere , sumptus nonnisi de Con-

sensu totius Collegij facere.

100

d A

dieh COM“

5. Indicem tum omnium decretorum, scriptorum, Epistola-

rum, Rationum &e. tum singulorum librorum, tabularum geogra-

M Dgcaﬂﬂsh

uiu5 Stll'

Phicarum, aliarumque, quae ad Bibliothecam referuntur, Conue-

i[)505 Slll]

N Pe‚°“harteud

mentem habere , Vt collegis rogantibus de omnibus possit prompte

} l}

, gu D

respondere , chartasque petitas exhibere.

‚ gseIPI00 s fuelı

6. Decano et

olleg:

DAT

tempore rationes reddere

.

10 petenti omnium Commissorum quoque

Nots Stﬂt

350

SchulzGefeße

estrl A0

S00

CAPVT VI.

“deturﬂ

00 e usdeﬂ

DE Orationibus publice habendis.

0S

05[]d139

al © yta Tr

Princeps Studij artium, quem Decanum dixere, pro imperio

in Studiosos artium suo Concionem aduocato in locum publicum

in

pl'l

etas, € 1

—

M ]UNOI‘

scholae. Et primum ipse, proxime Rector Contubernij, materiam

Ca

jinta

fl

m6

aptam et conuenientem Veritati, moribus bonis ac studijs iuuentu-

Gl Cl ı 3POP

tis eligito. Et quia singulis annis binae Conciones habendae, argu-

ErOrUM y

mehta licet ita distribuant, Vt prior Oratio complectatur studij

atlone f{b

artium Laudes ac praeconia: altera Cohortatio sit ad Vitae ac mo-

oommodetut d

Geammaticar un

rum castitatem atque decus. His accedet, cum ita ceciderit ter-

tia, quae funebris sit, cum quis honoratus, eruditusque ac Professor

ditoribus Ybellum

zentij, 1L 6X 6O

Studij bonarum artium, literarum humanitatis, siue nostrae, sine

alterius scholae Ciuis in hoe oppido mortem obierit. Tum cui id

ordine vecitent‘ {

muneris demandatum fuerit, pro concione, ad Vtilitatem auditorum

Cieeroni&

dicet, prius tamen consulto Consilio studij artium, 'cui Curae erit,

S

quoties Oratio habenda est, de persona et materia tractanda deli-

berare. Huic dies praefiniri non potest: sed priorum duum tem-

{ Grammatı

pora stata sunto: Vnum ad festum Catharinae 25. Nouembris, al-

Teetio commun

terum ad 42. Martij, id est Diui Gregorij festum. Qui dixerit,

huss sl qul tamen

illi munusculum dator duorum aureorum.

Praedictas duas ipse et

zudes eb umpentl,

Rector Contubernij per se obeunto, nisi honestam ob Causam et

tuntor,

9, Offica C

Collegio probatam eas alijs committere velint.

|

/

Senectute,

CAPVYT vm

3, Orationes

M; Marcello, pro

DE Paedagogij Ordinatione.

4, Virgilins,

habeant, Verunta

In Paedagogio, scholae pro junioribus quatuor Classes consti-

Inis mittuntor,

tutae sunt, in quibus singulis per singulos dies quinis horis secun-

dum Lectionum constitutam ‚ordinationem docetor.

5 Adtungito

Yepetendo famen n

Qui nuper a Rectore inscripti, et pro officio ad Paedagogar-

cham de profectu iudicando missi fuerint: eos Paedagogarcha Vel

&N Aseipalis,

Tähtr Rra Qe (

solus, Vel si res postulet, adiuncto Vno et altero de Collegio,

Stolls Citeronis, 1

examinato , tentato, et pro ingenij captu, studiorumque progressu

15 etlam Fa‘nﬁfﬁ

in competentem Classem locato. Ac primum omnium tam publici,

quam priuati Praeceptores suae curae commendatos discipulos, a

Veram et synceram pietatem studiose, diligenter sedulo informanto.

4, Düleeti

Quotidianae quoque, repetitiones ex auditis Lectionibus insti-

tuuntor.

%. Rethorig

Yı Pati0na

Primus_ Ordo.

. Lectio G

' Virgilins,

Habet hic quinque Lectiones.

Prima est, Grammaticae Ph

ilippi quaestiones selét:tiores, in

quibus Etymologia et Syntaxis traduntur alternis,

magis repetendo,

L

O[‘aamlm

quam explicando : -si ita‘auditorum captus ferat. Secunda Jibello-

Bh@t[]rm ;

rum Ciceronis de Amicitia et Senectute. -Horum Vterque finiatur

nn N

M Matlor

°

Nova Statuta Fac. bon. art, %. 15. Yug. 1604.

5541

suo semestri aut quam primum fieri potest. Quando Vero com-

bendig

modum videtur, horum loco explicetur primus Ciceronis de of-

ficijs, Vel ejusdem Epistolae selectiores. .. Tertia Bucolicorum Vir-

ÄX€I’E‚ m

"me‘

ilij et Prosodiae diligens inculcatio ad studium Conficiendi Versus.

Quarta Terentij: in,quo accurate explicetur et sermonis. pro-

1n Jocum N

ln

DE, m

Ala

prietas, et quae de argumento et Consilio Podtae

quoque loco pro

captu juniorum vtiliter possunt tradi,

5 3C Stüdis m.

ne$ habendae, groy.

Quinta ’ Elementorum Graecae Linguae et alicuius authoris

Graeci, vt apophtegmatum Plutarchi, vel libelli eiusdem de edu-

Complectatur studi

catione liberorum,.aut pareneseos Isocratis ad Demonicum:

Sit ad Vitae 20 mo

qui

IM Aa Ceciderit fep

accommodetur ad facilem et vtilem inculcationem

praeceptionum

Grammaticarum. ‘ Commendabit huius Classis Praec

eptor . suis au-

1é\\u|squ& a0 Professor

$ SIOR nasTde, Sine

ditoribus Jibellum Georgij Fabritij, elegantiarum Ciceronis, et Te-

.

rentij, vt ex eo formulas aliquot Terentij ediscant, et praeceptorj

\ oblent, am ca

d Vüilitatem anditorum

ordine recitent: Assuefaciet quoque eos, ad resolutionem phrasium

Ciceronis.

arlinın, Cal Curad entt,

materia tractanda deli-

Secundi Ordinis Lectiones.

A priorum daum tem-

4. Grammatica. Graeca, et scriptor äliquis Graecus. Halec

e 25 Nonembris, al-

festam, _Qui Qixenit,

Lectio communis esto huius secundi, cum tertij ordinis Auditori-

bus; si,qui tamen sint in eo ordine Graecarum literarum penitus

padictas uas 1pse 6t

rudes et imperiti, hi ad Lectionem Graecam

nestam Ob Causam

tuntor.

.

primi ordinis r-emit—

f

2. Officia Ciceronis vel Dialogi ‚eiusdem de Amiecitia‘, 'et

Senectute.

3. Orationes quaedam ‚Ciceronis, Vt'pro Archia Poöta, pro

M: Marcello ,

ro Deiotaro, aut eiusdem Epistolae familiares;

ation6

4. Virgilius. Et hanc Lectionem: cum Tertianis communem

habeant. Veruntamen Rudiores ad Lectionem po&ticam, primi, or

