et illico omnes abusus et defectus ingruentes, ut justitia pie ad-

f g8

f

i Ar

ministretur, et vel maxime

rivilegia, Universitati huic Acadeimice

I0

Typog

Dr

cClementissime concessa, nil

etrimenti capiant. Quanam: haec sint,

F

iwhf“

l

604

Gat

aan 8

cum de illorum Conservatione s@pius mentio recurrat, ante omnia

LE

Ppaucis exponendum est,

‚Ö

en

440. (7—9)

SchulzsGefeße

e

Cap. I

JemlcA 8l

naeCON

qu8

dﬁtﬂ‚

DE PRIVILEGIIS UNIVERSITATIS TUBINGENSIS.

400

facult

as esh

sequ0

nto

al 68 6

Universitatem hance Tubingensem Anno MIDLXXVII. pie fun-

davit EBERHARDUS Barbatus, Comes, mox Dux Wirtembergie,

ornärunt- hactenus, et clementissime protexerunt Serenissimi Suc-

E A

cessores, atque preter privilegia Casarea ä FRIDERICO 1 Imp.

concessa, et ab Augustissimis Successoribus confirmata, ex quibus

g eade

en

eminet. jus in quatuor Facultatibus docendi, et quosvis gradus aca-

Pro 65S0T

demicos conferendi, sequentia huic Universitati academicae clemen-

6t U

tissime indulsere et confirmavere.

Medica

. Philosoph

I Calen IF

4. Jurisdictionem Civilem et Criminalem, privilegiariam in

gemestr

in Tenp

o Prieilegl

cives academicos quoscunque, qui et extra urbem in praefectura

Jezuntor, 6t CL 7

Tubingensi quomodocungue deliquerint, Rectori Academiae hujus

mox denunciandos et tradendos exercendam „ exceptä tamen Juris-

&e°x\eritate i prudi

gague-o0calta, 008

dictione forestali et nratrimoniali, 'nisi, quod causae prima cognitio

ä Rectore et Senatu fiat, ut,cum fundamento illam referre possit.

jl

5 arla siot, Sunm

Idem, ante 788

2. Immunitatem ab omni vectigalium genere, quod rebus con-

sumtibilibus, queis opus habent academici, eorumque familiae, at-

albo Academico 1ns0

Qmmnes Senatore

que etiam libris, eorumque apparatui, sive € Ducatu, sive aliunde

Nallas absens el

afferendis, imponi possit. Unde nec ä vinis vel frumentis. vendi-

Kleotus Reotor ı

tis, ex quibus, quae‘ fluit, pecunia in salaria praestanda erogatur,

uicquam Universitas pendit, uti ne quidqguam pro apportatione

Rector decedens; €

f

r

umenti et vini ex locis decimarum pendit.

yecusatO

Post electionen

3. . Immunitatem ab omnibus oneribus oppidanis, licet non

S

rovincialibus, ob bona immobilia, quae Academici possederint,

natoribas in Audito

7

(

rendis.

scademico praeeund

4.

Immunitatem ab omnibus oneribus personälibus praestan-

das Academicis pra

dis, die Perfonal - Freyheit, omnibus omnium locorum officialibus

tyıs Formalam S

Universitatis hujus clementissime indultam,

preestiterit, solenni

statatorum Äcademi

5. Securitatem plenissimam ‚ab omnibus insultibus et injuriis,

queis Academici in hoc Ducatu laedi possent, tum realibus, tum

Tomala Juram

'verbalibus, dictatä unicuique, qui Academicus haud fuerit, et Aca-

A, Yl 9 dn

demicum laeserit, centum florenorum mulctä.

Omnibns modis pr

Quibus omnibus denique et hoc accedit, quod nonnisi 1is, qui

gradus

Relioio, ı ag

fundamenta studiorum in hac Universitate posuerint, et

©

Verstäte Yiocan

M

academicos hic sumserint, salvä tamen Serenissimi Nomini Ducis

2 Ad’Pi

dispensatione, aditus ad officia publica in hoc Dncatu pateat.

OMNEM Operam y

Jam et illustriorem Universitatem hanc reddit Collegium Illu-

i

d Mandata (

stre, a Serenissimo Wirtembergiae Principe LUDOYICO A. MDXCI.

na datas rel

ad instituendos in studiis Principes, Comites, Barones, fundatum,

Yla Senatüs pr

quod peculiari Jurisdictione, Praefecto, Professoribus, et Civibus,

Ö Mandata |

‚ Exercitiorum et Lingnarum Magistris maxime@, peculiaribus itidem

statutis gaudet, corpus ab Universitate Academica distinctum.

Tn e

9

7 Sl\°i„o ['m'

Tota caeteroquin haec Universitas academica, omnesque illius

Colle

Professores et cives, Serenissimi Wirtembergiae Ducis sunt sub-

5 Decang n

' Caygig

diti, atque in vim homagii fidelem obedientiam unicuique Serenis-

simo Domino Duct Regiminis habenas capessenti, Privilegia Aca-

R

) M

%m. 8

Neue Univ.:Statuten von 1752.

(9—11) 01

N

demica supra memorata confirmaturo, sancte promittunto, et man-

FCBß[‘‚E\

M

data, quaecunque ejusdem nomine ä Senatu intimiore, eujus priva

UDLXN

d

haec facultas est, ad Universitatem hanc dimanaverint, striet@ ser-

D fa

x Wirte

l

yanto et exequuntor.

Unt Serenisg

i

\

8

]

M Yı

0

t

IDERICO 11

M

Cap. II.

TAR, Er u

DE RECTORE UNIVERSITATIS ?%),

QUOSTIS Orads ag

£ Senatu Academico, cui Jurisdictio Academica commissa esto,

SCademicae Clamen-

et qui ex Professoribus quatuor Facultatum, Theologicae, Juridicae,

Medicae, Philosophicae et linguarum, ordinariis constat, singulis

, peirlerlaram in

semestribus, Calendis nempe Maji, ante quas, praecedente Dominica

arbem in praslertum

in Templo Privilegia Universitatis ab Archigrammateo oppidi prae-

on Atademiat Yla

Jeguntor, et Cal. nov. novus Rector eligitor, pietate, eruditione,

, Sxceptä tamen Jurts

dexteritate et prudentiä conspicuus, juxta majora Senatorum votla,

Causae prima Oognitio

M

eaque occulta, quae Rector decedens cum Secretario colligito, et

0 lr referre posst

si paria sint, suum addito.

nere, qod rebus con

Idem, ante resignationem nomina eorum, qui suo in Rectoratu

orumque Familine, at-

albo Academico inscripsere, praelegito.

Dacata, sire altunde

Omnes Senatores electioni novi Rectoris assistunto.

yel framentis vendi

Nullus absens eligitor.

Ei

°

gaestanda erogatur,

ectus Rector nunquam , ni

si eX Causis sonticié, de quibus

am pr0 apportalioue

Rector decedens, Cancellarius et, Senatus, dispiciunto, officium

recusato.

onpidanis, Neet nm

Post electionem novus Rector ä decedente, sequentibus Se-

Aademic. posseden

natoribus in Auditorium publicum deducitor, Pedello cum Sceptro

academico praeeunie, et praemissä brevi, sed utili oratione, Civi-

. ersonalbas präeslan-

bus Academicis praesentator, et postquam Juramentum Rectorale,

‚ locoram fl

s

cujus Formulam Secretarius praelegito, tactö sceptrö academicö

praestiterit , solenniter cum traditione Sceptri, Sigilli Senatüs, et

s insalth

© ?[ in'\\\r\'\s

i}

statutorum Academicorum, renunciator.

M

Formula Juramenti haec esto:

at, tam rca\_x s W

s hand foenil, 6°

4. Velle se incolumitatem et bonum publicum Universitatis

omnibus modis promovere, omnem

e curam adhibere, ut vera

100 aDnl 16 I

Religio, ut pietas, ut studia, ut diseiplina, ut boni mores in Uni-

gra0l®

versitate vigeant,

y OSUET

ı

2. Ad Privilegia Universitatis conservranda omne studium,

amiol DI0H

€nhl\

omnem Operam suam conferre.

06 Dncal!

Haa I

!

M

IM

3. Mandata Serenissimi Domini Ducis, et literas quasvis ad

j}

1 C

[

) 6600

A DXCH }

Senatum datas vel supplices, vel alias, fideliter et promte in no-

‚OD

C

titiam Senatüs producere, atque illius deliberationi exponere.

.).

Sandatım

B

4,

et Conclusa Senatüs, fıdeliter et

165y

] Cl\lh“

Mandata Serenissimi,

‚o fes0f

s tdem

promte exequi.

6, P*

5. Sigillo Universitatis nunquam sine consensu Senatüs, vel

deml®

Collegii Decanorum, uti.

Ö ÄÜEÜÄ T

6. In causis gravioribus sine his nil quicquam decernere.

{miü» f

0S sank

r

na

‚ea

07

oM(

d SEI

260) Val, Stat, v 18. Febr. 16014 Cap. VI. Vif, Nez. v. 20. März 1774- 4.5.

l

4M u

\en‘ 8 Ä"

l

00

u6

&413 (11—14)

Schul:Gefeße.

NO

(

@

ich 8

e

7. Justitiam incorrupte, et sine partium studio, promteque

fa HO

I0

administrare,

e

g M

Ahnff IM

D7

8. Denique omnem| operam dare, ut statuta Academica a

i (

O

Professoribus, Studiosis, et civibus Academicis stricte observentur.

dl

O0

M

Post renunciationem et inaugurationem novi Rectoris, mox

den

geslefeh 1

IM I

Statata academica latina, quae cives litteratos et studiosos, pro-

*T\;\ITWQ

ximo quoque tempore germanica, quae reliquos eives academicos

M

IM j

Boddht

concernunt, illa quidem in auditorio, haec in Curia academica,

ran

10 (165

praesente Rectore, et uno, ex Facultate Philosophica, Professore

ordinario, ä Secretario praeleguntor.

{ﬁ‘f Ml DW

f

ul 3 M

Si Princeps Wirtembergicus, vel alius praesens, Rectoris Ma-

gnificentissimi titulum suscipere voluerit, ex Senatu Pro-Rector,

Jdem Recior *

purat, DeCH

uti de Rectore dispositum est, eligitor, et omnibus Rectoris Juri-

Deputa

bus gaudeto.

\

s Collectl

Nunquam Rectoratus ultra semestre protrahitor, vel proro-

gredhla &S4

Bib\ﬂio\

gator.

ora Cance larıo,

Negotia in suo Rectoratu coepta, Rector quisque in eodem,

10 mOE “M‘

sı

eln

Ossibile sit, absolvitoy neo futuro Rectori ad finem. perducenda

Curato pOmO

relinquito.

tarae, b Quaestord

Si Rector ex causa sontica peregre abierit, vel morbo immli-

et, Bb sl defootus

citus sit, vel plane decesserit, vel ex causis legalibus Senatui in-

Rector quivis f

leresse nequiverit, antecedens Rector, ut Pro-Rector, ejus vices

archivum Untversita

gerito, donec Rector ad officHi administrationem redire possit, vel

Qinationes & Reces

semestre absolutum fuerit.

Rector decedens, rationes Rectoratüs sui sine mora Rectori

Magistralum Inita,

Ö& Collegit Decana

novo, Cancellario, et Collegio Deputatorum, reddito, residuam in

fisco Rectorali ex.inscriptionibus et mulctis pecuniam, eum cista

sitatem Spectantia,

probe conserventur

Rectorali, novo Rectori tradito, et mandata Serenissimi, et quae-

Üniversitate agatın

cunque ad Registraturam pertinent, huic fideliter inferto, id quod

omne sollicite in Protocollo Senatüs annotatur.

Rector Senatun

20n COnroCato, Sed

Novus Rector, si ita Senatui visum fuerit, Pedellum in offi-

cio, si prius loco juramenti

romiserit, se juxta statuta, et prae-

Yem, Senatur

Jecta capita, officio suo satis

R

aeturum, in Senatu confirmato.

n Jorts Convoca

Idem, concionem Rectoralem, in Templo ä Theologo haben-

o stndtat sra

dam, illi, quem ordo, tetigerit, commendato.

} Catato Bector

71C8, uf nemg Kael|

Rector Calendis Maji creatus, primo quoquo tempore Prae«

fectum oppidi ?1) cum duobus Judicibus, praecipue qui nondum

tem Suam expliet

Juramentum de servandis Universitatis privilegiis praestitere, in

ConClasa deinde ı

Senatum vocato, et, ut jurent, curato, si vero jurärint jam, cum

1%0t0, Cäque sub {

Deputatis Magistratüs oppidanı in Senatum invitatis, de abolendis,

z

"lCrantur, Ourat

antur,

si quae fuerint,, gravaminibus' reciprocis agito, eosque de consli-

tuenda et examinanda taxa habitatiönum, admoneto.

. Rector, i

Formula Juvramenti a Praefecto, et Judicibus oppidanis prae-

sxs\grio‘ {

M

6 M0

standi,'haec esto:

0 pmp°ﬂlf

Shr werdet fchwödren einen wahren leiblidhen UYyd zu Gott,

Ceitana

°l£'l]ue ad

ı4 Sttreta

al und ieg[_id)e Privilegia und Freyheiten, welche der Durchlauch-

fr

n Eﬂpsulﬂ |

264) Vgl. Freih. Brief v. 9, DEkt. 4477. Univ, Ordn. v‚ 23. Apr. 14841s

}}

U\" m

!

Neue Univ.-Statuten vor 1752. (144—46) 443

T Auı

' I’Wmta]„e

tigite Stiffter Ddiefer Universität, Herzog EBERHAURD, Derofelz

ben mildiglich ertheilt, und alle folgende Durchlauchtigfte Herzogen,

Matuta Al

(

wie auch der jezige Durchlauchtigfte Herzog (CARL,) unfer gnäz

IS Sr

€ Oiem

digfter Fürft und Herr, und aucdh alle bifherige Kanfer allergnäsz

OM Retagg n

X

digft und guädigit beftättiget haben,. wie fie ohnlängft in der Kirz

$ et studißs„;‘ 8

M

chen verlefen worden, aufrecht und redlih, und nach eurem beften

108 Cives acaäeu{icn

ß

MVermdgen, zu hHalten, und niemand darwider ichtwas

u handeln

I Cra agı

in Feinem Weeg geftatten, alles getreulich und ohne Gefährde,

}

,

Opfica, Profe

SO

Levando tres digitos dicat quilibet>

MWas mir vorgelefen, und ich wohl verftanden, dafelbe f(hwiore

SEn Recfoms Ma

id, getreulich zu halten, wazu mir Gott helffe.

- Stnatu Pro—ﬂector,

Idem Rector aestivus curato quoque, ut rationes supremae

nla Kla Jari,

Deputaturae, Decanorum, Stipendiorum, Lazareti academici, eorum-

que,

ueis collectio tributorum ab academicis praestandorum cön-

Pgr yl pra

credita est, Bibliothecae et Pupillares, hoc Rectoratus sui tempore

coram Cancellario, et vel toto Senatuy vel Decanis, vel Deputatis,

lor qnisgne in coden,

}

pro more, academico semper die, examinentur.

1 ad finem perdacenda

Curato porrö, ut Collegium Deputatorum, rationes Syndica-

turae, et Quaestorum Provincialium sine ulla protractione exami-

it, yel morbo impli

net, et si defectus gravior se prodat, mox ad Senatum referatur.

Jezalibus Senatut in-

Rector quivis magna sollicitudine curato, ut Registratura, ut

ro-Rector, €us Yiee

archivum Universitatis, ut matricula studiosorum, ut mandata, or-

jem redire pOsit, T

dinationes & Recessus Ducales, ut pacta inter Vniversitatem &

Magistratum inita, ut corpus stipendiorum, ut Protocolla Senatus

‚al sine mora Recton

. gedlito, zesideam 1

& Collegii Decanorum ,

quevis documenta & acta ad Univer-

m, Cam Cl

sitatem spectantia, ut deposita archivo, vel cista@ Rectorali illata,

probe conserventur, ut & Protocolla rite concipiantur, nihilque in

20

; pf€u13?

e} qa

Üniversitate agatur precipui, quod in Protocollo non annotetur.

i ncerto, 14 quod

Rector Senatum & Collegium Decanorum ob causas leviores

Pedallam in f

non convocato, sed has ipse decidito.

Idem, Senatum & Collegium Decanorum non nisi die acade-

N

ja statuta, Eb DI0C

mico. Jovis convocato, ‘nisi periculum in mora sit, vel necessitas

ıfa confematO,

hoc suadeat, extra tamen horas lectionum, si fieri possit.

o A Theologp DH0E

Curato. Rector, ut Senatores vota dent placide, eaque catego-

rica, ut nemo facile alterum interpellet, ut breviter quisque men-

xemp

tem suam explicet, &, si nihil novi dicendum habeat, se conformet,

1uoq\\“

e q‘ll

nondın

conclusa deinde ex majoribus votis formato, Suo, si parla sint, ad-

raeCIP

estIfCIE

M

CS

S

, COM

jecto, eaque sub finem Senatus recenseto, ut accurate in protocollum

yeferantur, curato, nec patitor, ut sine gravi causa unquam re-

yero U

olendi$

ül

10

de cnl

fingantur.

0

1\15{15I?

Rector, uti in Senatu

& Collegio Decanorum, ita & in Con-

sistorio, de quo postea, Praeses esto, & causas cum plena infor-

d

nis D

matione proponito, & curato, ut mandata & Litere ad Senatum

dieh0s 7

f

datz, aliaque ad deliberationem caute & probe instituendam ne-

D

0}

' l

ln

u\7

cessaria, a Secretario preelegantur, vel, si prolixa nimis preleetio

4ı OM

y!

foret, in capsula prius Senatoribus communicato.

l

7

Si quid in capsula ad deliberandum 'proponatur Senatoribus,

on Iı W

f I

d

414 V (16-—48)

Schul:Gefeße.

o

| al

d

& hi vota sua scripserint, Rector ea dinumerato & conclusum

focto 0P)

Pl

facito.

Pra6

1

u

u

Cai Cons

Quzcun

e Programmata sub nomine Rectoris prodeunt, cen-

SV

u

suram Cance

i

arli & Decanorum, prius subeunto.

sin6y

SC

ßecl0\‘%

Idem de Literis, nomine publico datis, dictum ‚esto.

Ped

Pp\ an

terdl

Rector pupillis mox Curatores constituito , curatoque ut post

Tb g€fl

Da

decessum hujus & illius Conjugis, inventaria bonorum sollicite

ü

espe

la

s R

consignentur, & testamenta executioni dentur; & bona relicta inter

leemes72

haredes dextre dividantur, missis uno vel duobus cum Secretario

demic0 16

ex Senatu deputatis, cum prius, & quidem mox post mortem de-

fr

ira 5|lmma

el Senat

functorum , bonis ipsorum a Senatorum uno, quem Rector & Se-

Decanis

natus deputato, & Secretario, Sigillum Universitatis appositum fuerit,

Denique

Rect

In .genere curato Rector, ut Professores lectiones suas probe

gl

ca Socenum

obeant, & ut ordo lectionum singulis semestribus. imprimatur, &

V

*

C\pl

ad exteros quoque mittatur, ut denique statuta academica a Pro-

fessoribus & Studiosis stricte observentur.

Rector Studiosos, qui nomen apud ipsum professi fuerint, ad

DE (A

Civitatem academicam non admittito, nisi stipulata manu in vim

juramenti promiserint, se statuta academica, quorum capita preeci-

Cancellarius 7

tus Eoclesiae €t D

pua illis preleguntor, dato pretio, illis exhibenda, sancte observa-

turos, et obedientiam omnem praestituros, nisi et inscripserint albo

tate Commissariu5

äcademico, solverintique pro inscriptione florenum unum, et pro

Professor Primaw

augenda Bibliotheca, duos, nisi et, si aliam universitatem nondum

ino Dace constitı

frequentärint, inscripserint albo Contubernii, solverintque ejusdem

s

dinis, vel eb dno

Rectori_tres florenos, ex quibus duo Bibliothecae destinati sunto,

yamentum b illo

natın Secretiore €

et quindecim crucigeros.

Hliterati Cives pro inscriptione florenum unum pendunto.

Formula Jara

Qui nomen inscripserint vel repetierint, pauperiores, nullum

4, Velle se (

inscriptionis pretium solvunto.

sitate, vel a Rect

Rector porrö inscriptos studiosos, de pietate, de diligentia in

ula ıalione Supen

studiis, de honestate in moribus, de decentia in vestitu servandis,

anı Dacis, Jaedat

de sumtibus non necessariis, de pravis conversationibus vitandis,

alsnum, etCo

graviter' moneto, et vel ipse rationem studiorum et convictüs ipsis

3 Qunem

praescribito, vel hunc.in finem ad Decanum Facultatis, cui addi-

Sarta, fla Qoier

ctus fuerit inscriptus, eundem ablegato,, et sollicite prospicito, ne

Cmänet, 1 Seron

hospites ä convictoribus, ne locatores pro habitationibrs nimium

1{15 mox refene.

pretium poscant, idque, ubi opus fuerit, moderator.

3, Cra

Si qui sint ex studiosis, qui vel negligant studia, vel mores

Yendatur, el

corrumpant, vel nimios-faciant sumtus, vel prava moliantur, Re-

Ralg recte gerat

ctor protinüs eosdem ad se vocato, eosque ad frugem, subinde et

4 Quoad ı

per literas ad eorum Parentes vel Tutores dandas, reducito, re-

uemi@s Pronsas

fractarios, et qui contra leges peccärint, juxta illas punito, carcere

maxime, cujus poena in pecuniariam non: facile mutator.

d SI {i C0‚

S& Patoltato

Rector, ubi visum fuerit, arresto, vel oppidi, vel domüs suae

delinquentes mancipato, et si delictum sit gravius et capitale, €0s-

1 fg A

dem mox carceri addicito.

260 Q

Si Rector vel ob tumultum ortum, vel ad custodiendos cgpti‘

%4

y

Ög %

Neue Univ.:Statuten von 1752

(18—20) 445

lnumeram K

n

vos, vel alias ob causas, armatä manu opus habuerit, eandem &

Dctoni

Praefecto oppidi expetito, qui promtus succurrito.

beunto

p%ﬂn“ (

Cui Consilium abeundi datum, vel qui ab Universitate, sive

i‚' dfCh„ﬂ Gih,

sine, sive cum infamia, relegatus ex concluso Senatüs fuerit, ä

Rectore, si abitum procrastinet vel abire nolit, eidem Praefecto

22 ÖOn

Ta Don

o

Oppidano per Pedellum denunciator, ut oppido illi et Praefecturä

Orm

3ÜÜÜ[A

Tubingensi interdicat, atque, si opus sit, armatä manı ipsum op-

‘u‘r‚ ;

Uh

D Pelich int:}

pidc expellat.

S2000 Cum Segret

M

Eleemosynas Rector pro dexteritate et prudentia ex fisco vel

'X DOst mopteng d

Academico vel Lazareti, ex concluso Senatüs erogato et modera-

Yikm Rertor dr S,

tor, ultra Summam verö dimidii floreni, inconsultis Cancellario et

Decanis, vel Senatu, non ascendito.

DOStum fuenit

Denique Rector, pro gesto Rectoratu, honorarium quinqua-

ON Q c

inta florenum ex Fisc

S Inprimatar, 4

0 Rectorali, et supremae Deputaturae ac-

cipito 27),

aua academica a Pıg

Cap. 11L

m professi frerint, al |

DE CANCELLARIO UNIVERSITATIS 2%3),

stipulata manı in yim ’

quorum capita pra

Cancellarius vel et vice - Cancellarius, qui idem et Praeposi-

enda sancte obserra-

tus Ecclesiae et perpetuus Serenissimi Domini Ducis in Universi-

1ı 6 Insoripserint alı »

tate Commissarius, ea propter in Rectorem nunquam eligendus, et

Örenum unum, &f pı

Professor Primarius, et Theologiae Doctor esto, a Serenissimo _ Do-

uaiversitatem nondın

mino Duce constituitur, misso ad Senatum Commissario primt or-

, sOlrerintque Ejnden

dinis, vel et duobus 'Commissariis , qui illum praesentent, et Ju-

gothecae- destinat sanld

ramentum ab illo accipiant, nisi satius visum fuerit, illud in Se-

natu Secretiore exigere.

Formula Juramenti haec esto:

am un0 pendanf

]

!

m

4. Velle se omnibus modis operam dare, ut nihil in Univer-

ı, pueores, DU

sitate, vel a Rectore, vel ä Senatu, vel ä Civibus agatur, quod

ulla ratione Superioritatem Territorialem, et jura Serenissimi Do-

_b?ét

, de Aligenta i“

g restitu SEPFaMONG

mini Ducis, laedat, et si quid ejusmodi agi velit, statim id ad Se-

renissimum, et Commissarios Universitatis, referre.

orsationlbu \"}{@ D

9

<

ora E gonni0Hi8 ]

}

Ü

. Omnem quoque operam dare, ut Privilegia Universitatis

N

d

l

sarta, tecta conserventur, et si quid € Cancellaria illis adversum

m Fa

altis,

emänet, id Serenissimo Domini Duci, et Commissariis Universita-

solieite p

95p101 40.[ C

tis mox _ referre, et remedium expetere.

5 habitation

br O

'

3. Curare itidem, ut nihil nunquam €& Patrimonio Universitatis

T

vendatur, vel. quoquo modo alienetur , : atque Oeconomia Universi-

ant SCl

k

M

jn

tatis recte geratur.

el Dl

A o

äe e

4. Quoad usque fieri potest, prospicere, ne ad gradus aca-

abın

g d O00

hcıt0 ®

demicos prorsus indigni promoveantur.

garcelt

5. Si ä Consistorio ad ipsum appellatum fue:

rit, constitutis,-

d

secundae hu-

yl

ıl

Pum 0

si ex Facultate Juridica haberi numerus non possit,

jus instantiae Assessoribus, vel ä& Serenissimo expeten

dis, vel ad

C6 g

mü5 SI0

ÜPPJM

tal€ 0O

Pl

262) Bgl. Dekr. v. 1/7. Dez. 1808.

ral

263) Valı Stat. v. 148. Febr.. 1604. Kap. HIL

dwnä[]5 [2P

d 0600

gese|

416 (20—23)

SchulzGefeße,

derits

Fl‚amol0r

ral

minuendos sumtus ex Assessoribus Dicasterii Supremi, vel aliis Ju-

ris Doctoribus hic commorantibus, aut Professoribus Extraordina-

Jcdy

A reh\

geter0d

riis ‚vel Licentiatis Juris eligendis, curam dare omnem, ut dextre

ector6

in sententia dicenda procedatur.

nduM

6. . Curare, ut Lectiones, ut Collegia, juxta praescriptum ‚ ty-

um dextre habeantur, et pensa praescriptö tempore incipiantur

et. finiantur.

pg SE

7. In pleno Senatu singulis semestribus ä Senatoribus negle-

ctarum lectionum indicem exposcere, easque in protocollum & Se-

Nallas in S20

onl 10

Augustand

cretario concipiendum referre, illudqgue cum notaminibus suis ad

€

Commissarios Serenissimi mittere.

SInCEr® addict

gubsonipsertt ö

8. Prospicere, ut nihil unquam sine censura imprimatur et

N

prodeat.

gotum 58 06 1

9. Curare, ut inter Senatum et Magistratum oppidanum con-,

Ürumqn6s

TIGONG

.“

$

cordia semper vigeat, et si quid discordiae Oriatur, mox dissipetur,

Ian äSernisim

40. Lectiones, quae ipsi ut Professori Theologiae incumbunt,

simoJmperat0re &

Nallas et F1

assidue obire, nec recusare quoque Decanatum,

vel alia, ad quae

Senatus ipsius, ut Professoris operam expetierit.

ibus mox, praesl

|"

Nallas et Profe

Cancellarius omni Senatui adesto, et primum votum ferto, et

Senatores pro auctoritate officii, si in votis dandis, vel nimis prolixi

Senater in hanc form

4, Velle se ind

sint, vel nimis animosi, de brevitatae et modestia in voto dicendo,

moneto , Cancellarii monita Senatores haud gravatim sequuntor.

4 mnl stadio prOmOV

Idem in Electionibus Professorum graviter Senatum de eli-

%, Nl contra

gendo non nisi dignissimo, admüneto, factionibus omni eura ob-

sitatem hanc unqnan

esto, nisi per Consanguinitatem vel affınitatem, impediatur.

5 Ad Prinde

In electione Supremi Deputati, et Deputaturum vota occulta,

possit, Operam Conf

notante Secretario, colligito, et si paria sint, suum adjicito. Re-

4 Statuta, Or

ctor hic primum votum ferto.

ter et stricte Obsery

Si _ quid contra Statuta agatur vel peccetur, vocatos ad se re-

5 Rectort, Ca

fractarios quosvis, et cum Rectore abüsus quosvis ingruentes et

| Hare Obedientiam, d

delinquentes corrigito, imö, si opus fuerit, ad Commissarios Sere-

nissimi , referto.

6. In Senatu,

\ Conpattre vocatam,

Idem facito in omnibus causis gravioribus, quas et, si opus

SEn

fuerit, ad Serenissimum Dominum Ducem immediate perscribito.

T Tn San

Cancellarius non patitor, ut ullae agantur in Universitate fe-

riae, nisi ä die primo Julii usque ad diem Jacobi, quibus ferlis

210 Sentenfam ig

enfione Dont ya

Professoribus integrum esto valetudinis causa medicamentis fumen-

N

Ola Senat

dis vacare, et ad acidulas, vel thermas, cum praescitu Rectoris, et

‚4

facultatis Decani abire.

Arecte PP0pglare‚

901 SEn

Cancellarius rationum quarumvis academicarum examini ad-

esto, exceptis rationibus Syndicaturae et Quaestorum Provincia-

MS Dertrahat, y

X0 Lectiones

lium, quarum examen ad Collegium Deputatorum spectato.

Alone,

y Praescri

!

Curato itidem, ut stipendia, et fundationes quaevis juxta sta-

In

}

C

tuta dextre administrentur, et rationes omnes quotannis exhibeantur.

“ e Colle

Ü

Nulli creantur unquam, Licentiati, Doctores vel Magistri,

T

nisi examen rigorosum, praesente Cancellario, subierint, et disser-

tationes inaugurales, praesente illo, et si voluer

it, opponente quo-

que defenderint, nisi et veniam creando Canc

325) ä°“

d

€tüf. %48

ellarius Decano ve

266) 8

fı

IM 4

Ygr ®“'ﬁim„}

Neue Univs.:-Statuten von 1752.

(23—25) 417

Cn

dl

SOra

8 Ju

Promotori dederit, formula sueta, autor

‘0

"Ording.

licd, ab Imperatoribus concessä et

ÜUate, qud fungor , pub-

ıO drg

confirmatd,

‚Cancellarius

caeteroquin_ in rebus Cancellariatüs,

Rectori non subesto, et se-

ila praesc[ip\„m K

gundum a Rectore locum teneto.

CMIPOre jg

[f\ant'ur

Cap. IV.

Senatonibus n

ß

ÜE SENATU ET EL

PrOtocollum ;i°59.

ECTIONE PROFESSORUM ©

Nullus in Senatum recipitor Professor ,

"Oaminibus sais ad

gioni in Augustana Confessione et Formula

nisi qui verae Reli-

Concordiae : contentae

S4 \ptimatur e

sincere _ addictus fuerit,

et libris Ecclesiae Evan

gelicae Symbolicis

subseripserit. %°°) Quicunque ad alia S

acra provolaverit,. vel su-

' OPilannm ton.

spectum se de illis adoptandis reddiderit,

protenus officio amovetor.

Utrumque, vigore tum Pacis Westphalica

e tum Literarum Reversa-

}latux'‚ M0X lssipetur,

lium ä Serenissimo Principe Carolo Alexan

dro datarum, ab Augustis-

heologiae Incumbunt,

A

n

'

simo Imperatore et Serenissimo Principe C4

ROLO, confirmatarum.?%)

]

,| Vl alia, d quaß

Nullus et Professor eligitor,

nisi qui prius praestanda, de

quibus mox, praestiterit.

lum vobam ferto, et

Nullus et Professor introducitor in Senatum,

nisi qui in pleno

I, vel nimis prolisi

S

Senatu‘ in hanc formam jurärit:

Ila In roto dieendo,

4. Velle se incolumitatem :et bonum

valim semunton,

-

Universitatis publicum

er Senatum de el

omni studio promovere.

2. Nihil contra Serenissimum Dominum Ducem, et Univer-

übus omni Cara ob-

sitatem hanc unquam pravi moliri.

, impediatur,

3. Ad Privilegia Universitatis conservanda,

omnem, quam

aturum vota Owcalta

possit, operam conferre.

, San adycito, Rö-

ter et: stricte observare.

4.. Statuta, Ordinationes, Recessus, Conclusa

Senatüs , fideli-

, Vocalos ad S6 Y

5. . Rectori, Cancellario, et Colle:

osris ingruentes &

_

stare oObedientiam, deferre honorem.

gis omnem, juxta. Leges prae-

6

ıd Commissarios SE

In Senatu, Collegio Decanorum et De

putatoruin semper

Comparere vocatum

5

0p93

stiterit.

, nisi adversa valetudo, vel causa sontica, ob-

has, quas E, Si.\

Ü

‚mmediat® per|scr1b1{.m

7. In Senatu, Collegio Decanorum, Deputatorum, Consisto-

ar n Daiversitäte E

Yio,

sententiam dicere pro conscientiä, omni cum dexteritate, solä

inte.

Jacobi, quibug f

ntione boni publici Universitatis et Justitiae, promovendae.

] medicament1 }

7

8. Vota Senatorum non consi

directe propalare.

gnare, nec vel directé vel in-

pl‘ä€5

cita Hc f

9. Paci semper consulere,

nullique .facjtioni, quae Senatum in

Partes pertrahat, se addicere.

qmICaTU

P l 00

10. Lectiones praescriptas omni. studio,

estorum

et debita cum prae-

torum SPE

‘päratione)

praescripto tempore incipere, aequaliter continuare et

| fa S00

absolvere,

et Collegiis quoque privatis studiosorum studia

s 902

0l al

juvare,

——

quofann

Magl

aa I

ootor6$

el

264) %91«‘@‘tat. v 48, Febr. 4601, Kap. V. IX.

subrernb,

Or

265) Val. Stat. v. 48.

en

on

Febr. 4601. Kap. X.

"{1 QPP

Docan

0 ffl

266) Val, KRel.

NReverf.. v. 47. Dez. 1733

cellanı0s

27

?“‘)fﬂ)tr‘_ß Sefegfammlung. XI Bd.

Nenl

. Sdhul-SGefeBe.

418 (25—27)

ger 6

Jectiones etiam, tum publicas: tum privatas, sußindé examine stu-

tamcl

ne6 ]

r0ß

en 6

diosorum, ad attentionem illorum augendam, interstinguere.

altas 700

Post. Juramentum praestitum, Rector novo Professori locum

Si Rectorl

in Senatu assignato.

] cOnsah

gul

Professor Extraor

dinarius, sivé a Serenissimo, sive &a Senatu

C

il

yılem, J0

ga

constitutus,. et a Serenissimo Cconfirmatus, in haec saltem capita,

| CÜI'ISISMI

I

{

n.albo academico. et libris symbolicis dederit, jurato;

ON

postquam nome

gatiVa adım

4. Velle

se Ordinationes et mandata Serenissimi Domini Du-

In au

in d

uta Universitatis, sancte observare.

cis, et stat

il,

cnnfhl$0

u NT

hil contra Serenissimum,, 'nihil contra Senatum' Acade-

Ybicang

e Sen

micum, nihil . contra Privilegia‘ Universitatis unquam moliri, sed

yachus‘ €& conpe!

commodum: et : utilitatem ejJus omni studiö promovere, damna

avertere:;

°

gliattol

COnqD® S

3, ARectori, et Senatul

omnem: obedientiäm i>raestare.

|

h4.. Omnem operam dare, ut studiosi ex Lectionibus ipsi as-

qonitus reSIpDEN

Coneluso 20 VIP

sign

andis, vel ex proprio instituto habendis, proficiant.

Si_Professio -ordinaria vacärit, ‚et sint, qui eandem competant,

Commissanios 0812

jl resignar

quorum et I

.

ibelli in Senatu producendi sunt, unusquisque compe-

.

tentium, speCcı

mina vel. in alııs Universitatibus, vel inter nostrates

gnte tempıs tmes

gaito, dimisstonem(

edita, quae Professoris fama digna sint, indicato, Senatus in ea

e

inquirito,, etsic dignissimus ömnium, sine ullo‘ partium, vel hujus

yefertor, exspectalo

et illius Familiae studio, vel ob largitiones datas , eligitor.

Exesto itaque Senatu, qui huic vel illi Competenti, in quarto

Consanguinitatis, vel affinitatis gradu, computationis Civilis, _ jun-

DE CONSIST

ctus fuerit. ‘ Nec _ tamen‘ exeligendorum numero exceluditor Sena-

toris vel filius, vel consanguineus, vel gener aut affinis, si capa-

Sl que? CaUs®

eitas illius,;et dignitas pra ceteris competentibus manifesta Ssif.

summarlam tractatı

Neque enim, nisi ad hanc, eligentes respiciunto. KElectus ad

Anoscere, respuant

dissertationem' -publicam, in qua Rector, Cancellarius et Professo-

Consistorum ,

res Facultatis pro ratione temporis invitantor, et Leectionem pu-

gemestris Rector et

blicam deThemate, quod Decanus pridie prescripserit, non_tamen

Ta Juridica, st. ca

ex scheda preelegendam, sed libero ore habendam, ul pateat, quod

Ora Zator, ut o

CESSUL NOn Ynterfhen

artificium docendi calleat, adstringitor, et sic exploratus Serenis-

simo Domino Düciad Confirmationem a Senatu Academico prae-

SeTERü, qa ela

sentator,' deque illius datis speciminibus candide/ et dextre refer-

EdEM Onrorensige

tor; qui, si dignus et gratus habebitur, confirmabitur.

2f0, ut Can

Confirmatus novus Professor, Oratione Inauguürali habita, of-

ÄrCa finem an

ficium adito, et deinceps, ut supra dictum, in Senatum recipitor.

COr tradito,

Senatorum vota 'sunto 'libera, perspi

‘ Allerutripan

nNerVvOoSa,.

c.ua, ‘positiva.‚ brevia,

K

S, Jarla Oom]

Majora concludunto.

°

.

MOr p

ineo }

Absentiäüm ın Senatu:non

habetor ratio, nec eorum, qui m

WEr defectn

suum, vel suorum, favorem' vota tulerint.

ntp

Z

Nemo aliorum vota suggillato, vel nimia animositate senten-

M

Ö 7el mee1

tiam suam Senatui

obtrudito.

A clamoribus, ab allotrüs, 8&

dﬂﬂlifmibus Y

{

odiosa jam ab allis dicetorum repetitione et loquacitate morosa —)ab_—

stinento omnes,

‘

%

)%

| %R

;

A {

Unusquisque ı ex Facultatibus superioribus voto gaudet0-»„ita

* öl

M

Neue Univ.:-Statuten von 17152. (27—30) 449

3\lhlnﬂ;; An

f

tamen, ut Pater et Filius, Socer et Gener, Fratres

K

que, consangui-

00 Pr

e

nei et affines proximi, in votis decisivis alternent.

XOr ]ı

Facultas vero Philosophica tribus saltem votis de

cisivis gaudeto,

SO e A Sn

Si Rectoris, Cancellarıi, Senatoris, vel eorum,

qui illis‘ quarto,

vel consanguinitatis vel affinitatis gradu

, juxta computationem Ci-

400 Salten

f

C

N

;

Dolels

‘

deden

l

vilem, juncti, vel ejusdem convictu usi fuerinty causa in Senatu

Jiralor

vel/ Consistorio agatur, absunto illi,* neque etiam ad vota delibe-

il|i l]u.

rativa admittuntor.

il£‘m>‘simi Don

In causis, in quibus publice votum dicere hic et ille recusä-

5ntra Senahum Acade,

„NOqaM MOlr sg

rit, ex concluso Senatüs, occulta vota colliguntor.

UÜbicunque Senatus Jure Patronatüs gaudet 2), successor Pa-

) PEOMOFEIE, damna

rochus‘ ex competentibus, isque dignissımus, per occulta vota

eligitor.

\ pratstare,

Quicunque Senator praefracte contra Statuta peccärit, nec

0X Lectionibus ipst a

