siderans, priusquam recipiatur

Aagat,

solemne prestet, vt sequitur,

Primo iurabit,. quod super om-

rout sua Con-

Neque aliquis n

nibus pr

opositis, suum consilium dare velit,

bonum facul-

an in bursa, auf

scientia super re proposit

a dictauerit, et quo

ılatem d

6

utato, €

tatis, vnitatem, pacem et honorem‚ pro nosse et posse pro-

%, fsco facultatis

|

curabit,

Nallus eorum m

ltem

quod secreta consilii facultatis artium, et quaecun-

aue decanus eiusdem mandauerit. non reuelanda, vel perpetuo,

"aie resumensS, a

Hoet Jectionem vel

vel ad tempus, juxta facti qualitatem non reuelet, Item quod

magistrum . sic vel sic deliberantem, precipue in:odiosis, di-

Insnper, ne hace

]

recte ve

l indirecte nutu vel signo non prodat, reuerenter de-

Ö, quacunque 0CCa

%, ıt tempore _ dis

canum, et magistros seniores de facultate tractabit, decano

eidem, in jis quae facultatem concernunt, obediat, vocatus de-

'n baccalaureorum

niqu

e a decano, sub pena in cedula vocationis dictata vel die-

‘itrorum aut bae

tanda, compareat, Pretere

a statuit facultas, quod quilibet in

"le actum Scolas

facultate, contra alium querelam faciens, Is quoque, contra

“ olidorum fisco

quem querela formatur, vel saltem pro se vel alio suppli-

auenerit Statuto

caus, mox formata vel querela vel supplicatione,. a consilio

exeat, douec decanus, praevia deliberatione, duxerit eum re-

uocandum, Ita tamen quod in aliis forsitan tunc prepositis

h'3m de

Qualibes

articulis. voto suo Is non spolietur, Ceterum, similiter sta-

M u

Sit s

tuit, facultas, quod si vocatus ad consilium non comparuerit,

Uperi

n

Sll]0uh N

vel etiam per pedellum pluriter qnaesitus, repertus non eX-

IO

titerit, quod tunc alii presentes de consilio, concludendi et

081

, TeSu

tion

toting p

Un dang.

819

Ü hahe«£

y COMOo

€cauum‚ el

S

disponendi habeant facultatem, acsi absentes presentes fo-

t O8 d

‚rent, si saltem nulli viarum quid preiudiciale tractetur,

Acultate I Man de,

COPE Yelint, sine

dolo,

De lectionibus et exerciciis, pro vtroque gradu.

itionibus {

Acultatis i'g.’

In maiori logica mane ante prandium hora sexta, in am-

babus bursis ,

IM decano deliberare,

; DTO facienda conore,

In paruis naturalibus hora septima ante prandium,. in

ambabus bursis,

CM decano sig-illäre‚

27 pedellum vocati fız-

In petro hispano et paruis logicalibus post. prandium

CCANN Venire et 0

hora prima, in ambabus bursis,

In libris phisicorum, ethicorum, et de anima, hora se-

; n consiliariam, si fa

cunda post prandium, est tamen ibi quoad libros de anima,

diuersitas in 'bursis,

' Dr pena ynum flore-

In gramatica post prandium hora quarta, nisi forte in

jeiunio propter concionem in cenobiis habendam, tunc enim

eligatur hora secunda, vel alia conueniens,

f quales ad ipsum

o inramento per

De lectionibus et resumptionibus in bursa ha-

bendis,

debent esse ynatuor

Item nullus magistrorum, de aliquo exercitio, plus pa-

stus a scolaribus exigere debet, quam juxta ratam temporis,

yogi, f duo resump-

Tempus autem, a prima die exercitii inchoandum veniet,

nam quiuis diligenter notare debet, si quis scolarium, plus

\ consiliom veclpi 08

‚m, i manus decami

ederit, nihilominus illo, sequenti magistro, suam portionem

astringat.

yahit, quod Sapet ll

Neque aliquis magistrorum, formale exereitium, alibi,

yelit, prout sun CO

ef-quod.bonum facul-

quam in bursa, aut alio loco forsan per vniuersitatem et fa-

cultatem deputato, exercere debet, sıub amissione totius pa-

ya nosse 6t pISSE T

stus, fisco facultatis applicandi,

Nullus eorum magistrorum, siue ordinarie siue extraor-

ıtis a

Hium, e8 qr000W

dinarie resumens, alium in hora sibi deputata impediat, vi-

yeuelan

da,elpenel

delicet lectionem vel exercitium vItra horam protrahendo,

let, Jtem 417

qın TEN

Insuper, ne baccalaurij aut scolares, ab actibus formali-

}][IE I

D 0d

bus,. quacunque occasione retrahantur, statuit artium facul-

p(€fl

16

nter 06

yodat

dectt

tas, vt tempore disputationis ordinario, tam magistrorum

quam baccalaureorum, aliorumque actuum formalium, nullus

altate H70

. VOC

aıg de

u

]

magistrorum aut baccalaureorum, resumere, aut alium quem-

a el

cunque actum scolasticum, facere presumat, sub pena duo-

Cal

guis diel

e

quod 4

(0

rum solidorum fisco applicandorum, totiens, quotiens huic

cultas

I

jens; 35

\UPP

Ccontrauenerit Sstatuto,

| allo

10 $ Y

mrsﬂl°

De pedagogio,

al

suppl®

dn l

Haun 1

ra 100

s

Jtem de qualibet via, in electione noui decani, eligatur

al

Ynus, qui sit superintendens pedagogii,

ﬂu| NIE

fr S

1

R

(oferum

aD

lı

tem singu

Jli scolares vsque ad bacca

Jaureatus adeptio-

g

nem, pedagogi, resumptionem. visitare sint astricti, sub pena

il

„.“]\ Ml

6

solutionis totins pastus;

esit08

ndeH

9

*

consi

820

SchulzSefeße,

el

qi!f

} fun

Item pedagogus, a scolaribus pedagogii,

non aceipiat sa-

js pauP

vitra vnum aureum, per integrum. annum, ab

quin $

.\C€SSU

larij nomine,

gifadl

illis vero, qui infr

a annum Lectiones audire cessant, recipiat

gsit. Si

1\M[’H/ P

v

secundum ratam temporis,

SS f

Item rectores pedagogii, a Scol

aribus, cum quibus est

jdia }

cupiscunt, pastum exi-

uluu$ di

habita taxa, vel qui ipsamı adhuc con

ignalia 'et alia soluent,

gere non debent, nihilominus tamen L

Statnitur, VE

De resumptoribus magistranderum,

gul pAUpCTR

YVoluit facultas,, quod ‚ resumptor ınagistrandorum imme-

d

slnere mon HA e

diate pos

t diem promotio

nis. nouellorum magistrorum, cum

16 duobus ytriu

magistran

dis sese ad futuram prometionem examini ’submit-

ab insa facultate 6

tere volentibus,

incipiat repetere ante prandium, in logica

astus recipientes

vo in phisica, vtrobique textua-

Aristotelis, post prandium ve

zutem taxationem

Jia declarando, prout tempus patitur,

Ita tamen, quod sin-

libris priorum, et

s relinquit, Y

gularem faci

at diligentiam, in veteri arte,

nerari,

Item in quatuor libris phisicorum, de anima, et

posteriorum,

Petentes faXa

aruis natur

alibus, Et vt omnia illa debite fiant, Lectores

gultatihus, nec eX

bursarum superintendere debent,

decim forenos Jeu

Voluit denique facultas, omnes et singulos magistrandos

esse astrictos, ad audiendas huijusmodi repetitiones, pro qui-

bus singuli magistr

andi dabunt resumptori quatuor Solidos;

andorum ab auditione illarum excusabi-

Nec aliquis magistr

Visum Iinterdi

tur

er hoc, si dicat,

se prius audiuisse illas repetitiones,

{

tes fecerunt sum

Nisi eas tanquam magistrandus audiuerit, et integrum pa-

istri defraudent

stum soluerit resumptori,

/

Nartini planst d

‚Si vero aliquis magistrandorum legitimam pretenderet

yullus in antea,

habere causam, propter quam ipsum resumptorem nollet au-

in Yniversitate,

dire, vel etiam non posset, talis eandem causam facultati

1, vino a pince

proponat,

quam facultas prout sibi equum videbitur, appvo-

\us, alioquin al

bare vel reprobare potest,

Voluit tamen facultas, quod re-

%, SI cum quopi

sump

tor illius vie, de qua est magistrandus, qui huiusmodi

ile post huiusmo

Causam p['0p0\’\(31‘6 vu

]t, ante propositionem exeat,

ost medium vel‘circa

Cernentes, facere

Item si aliquis magistrandorum,

finem mutationis illas repetitiones audire inciperet, talis:ni-

Cmpellatur,

hilominus integrum pastum soluat, ac si a prineipio muta-

tionis. eosdem_ audire incepisset, Nisi hoc ex legitima ‘ causa

De ordinaria (

factum fuisset, quod, vt supra, facultati proponere debet,

Voluit denique facultas, quod magistrandus ex alia vni-

Statuit facult:

nersitate adueniens, toto tempore, quo hic in nostra vniuer-

16 Eutm ordo fef

sitate vt magistrandus stetit, soluat resumptori integrum pa-

,

stum, videlicet optomodatim quatuor solidos, Ilo uero tem-

Stb pena me

NOn ESseL

vel }

pore, quo'non fuit hic, computando a primo die, quo resump-

fl

tor incepit repetere illis magistrandis, cum quibus talis alie-

Ülariis ap

pmhﬂl\

X inc en

nus promoueri cupit, soluet resumptori pro qualibet septi-

IM de

mana octo nummos,

Ante Droni

deat

Dütat

Item pauper qui taxam recepit, resumptori medium Sol-

"hem

huig

N saltı

6 re

Un H ang.

821

;'.)g“"> E

M

1

AAA

, A\‚

uat pastum, per hoc tamen facultasr voluit claudere viam,

TE CeSSant

quin si _ talis pauper, in sumptibus, vestimentis, et aliis' va-

ı TOChpl

nitatibus, excessurus fuerit, ab ecodem vltra medium pastum

exigere possit, Si vero humilis, discretus, parcus et Studio-

i1u_s7 CM

Yibus est

UNlSCunt

; Pastum e

sus, fuerit, vt a resumptore gratiam petierit, tunc resumptor,

Znalig et

minus dimidia parte, vel omnia nihil reeipere possit,

äla Solntat,

De taxatoribus

trandorum,

Statuitur, vt qualibet mutatione, decanus publice intimet,

A gisfrandorum imme-

si ‚qui paupertate grauati, pro exerciciis integrum pastum

jlllll ll]8giätl'()l'lllll. Cum

soluere non habeant, tales coram eo, et connentoribus, aliis-

ONEM CXaminl Sahmit-

ue duobus vtriusque vie magistris, ex consilio facultatis,

© pranditm, in Jopiea

ab ipsa facultate sibi adiuncetis, certa hora compareant, taxam

Sica, Vtrobique textng-

pastus recipientes, sub pena solutionis integri pastus, hanc

‚ Ita tamen, quod sin-

autem taxationem, facultas, et decani et taxatorum conscien-

arte, Yibris priorum, et

tiis relinquit, verum conscientias huius pretextu volens

sicorum, de anima, et

onerari,

debite fant, Lectores

Petentes taxam, debent iurare, quod nec ex propriis fa-

cultatibus, nec ex cuiuscunque amicorum subsidio, vltra Se-

Singmlos magistrandos

decim florenos leuare possit, —

repetitiones, JrO Ul

Koti Quatuon solidos,

(3 ufa %.)

ane AMarum excusabi-

Visum interdum fuilt, quod taxam recipiehtes, babundan-

sse Allas repetitiones,

tes fecerunt sumptus in cibo et potu, Idcirco, ne ob id ma-

erit, et integrum i

istri defraudentur, conclusum fuit sub decanatu magistri

Martini planst de Dornstetten, Anno MDXXXVII, quod

Yezitimam pretenderet

nullus in antea, dispensationem quamcunque assequatur, nisi

resun}

torem nolEF Al

in vniuersitate, per vnam mutationem parce viuendo, stete-

ü

‚er causam 1REUC4

rit, vino a pincerna, specialibus a proposito burse minime

uum videbitut, APPT®*

vsus, alioquin aliorum pascibilium onera integra gerere de-

1

|

en fach

]tas, quod 1E

/

:

l

et, si cum quopiam; vt prefertur, dispensatus exstiterit, et

ille post huiusmodi dispensationem, sumptus, pascibiles con-

frandus,

qui Jinius mOC

kionem EX6Ab;

cernentes, facere eeperit, Is ad solutionem pastus vt ceteri

o me'dium

\‘ßl CIFF}J

compeilatur ,

e jncipel€

O

N

a prindl

De ordinaria disputatione magistrorum, quantum

ima Cal

ih

c& legl

ad presidentes,

opon

1l

Itatl }

erl

Statuit facultas, quod magister actu regens, quotienscun-

naoßt al

;g'lN

que eum ordo tetigerit, in habitu ordivario disputare tenea-

00 I|\C ıl 8

eal

W

tur, sub pena medii floreni, nisi forte illo tempore presens

np(o }

gem:

‘ res‚lti‘„

M

f

non esset, vel ex rationabili causa, quam' decanıs cum €ON-

N solido8, o reSOM

siliariis approbare habeant, pro tunc disputare non posset,

;1pI

O 06ı

js e

ex tunc enim decanus, ne secole negligantur, de alio dispu-

]

tante prouideat, et nihilominus magister talis neglectam di-

16000 ! et S

a

sputationem huiusmodi, posterius supplebit, sub pena priori,

| PIU“

i g

si saltem de regentia facultatis artium esse velit,

i n]9d

1‘ßSlmlp 1

822

Schul:Gefeße.

erit,

afo DOL P 4 i

Circulo autem magistrorum finito, decanus protunc exi-

n

Jis e

fenSd,

stens, tanquam caput facultatis, primum, et ante omnes alios

ya }

yorun

‚disputabit, nisi forte rector vniuersitatis, protunc de regen-

Auor u

Juendal

tia facultatis fuerit, ex tunc decanum procedere habebit, Ita-

\lhl l

atis 4l

que deinceps alii magistri, secundum ordinem matricule di-

E

ud mul

utent, hora sexta in estate, et septima in hyeme in-

dem,

ch

u

oantes, Sophiste quoque, qui numerum senarium excedere

M

MC

non debebunt, ex quibus vnus ad minus gramaticus sit, per

0M

do SE

ntroM

horam audiantur, deinde disputans duas tantum questiones

JaCU

Itas

s duxert $

proponat, contra quarum positiones, tres aut quatuor ratio-

decanl

yot

bsue

nes. deducat, Ad has etenim questiones, duntaxat Duos bac-

Talis a

utem (

calaureos, ad maximum , sibi contradicentes, respondere vo-

gabbatina die

Jumus sub poena carentie presentiarum,

suojurdine quatuo

Insuper rector vniuersitatis pro tempore a disputatione

f

„residenti CEdi

ordinaria, supportatus esse debet, si petat, sui officii durante

Insuper quuul

tempore ,

lere teneatul',

Item conclusum est, quod nullus magistrorum aut Bac-

calaureorum facultatis artium cuinsuis vie, in illarum que-

Jtem si quis

W decanum aCCEN

stionum vel sophismatum titulis, super quibus ipse disputa-

yleat, que dein

turus existit, in eadem facultate, presumat vilum verbum

ntionabilis visa fl

mordax vel punctiuum, aut ex quo alios, alterius vel illius

fsputante prowide

vie, magistros vel Baccalaureos , exacerbari, morderi vel ad

dissentiones prouocari contingat, Ad quas procauendum or-

ılmonitus, DEr D

dinamus, quod pedellus per quindecim dies, permoneat ma-

ga decanım, Cu

gistrum el baccalaureum professurum, quatenus re disponat

edellus talen

ad profitendum, atque in octaua, ante sue disputationis diem,

nat, sub pena pe

Item magiste

tradat eidem pedello, cedulam suarum positionum disputan-

darum, quam et idem pedellus primo, ante omnem earundem

sphismata pro C4

positionum intimationem vel publicationem, presentare tenea-

somes et sophisn

tur antiquo decano, consiliario alterius vie, cum nouo decano

Äsputationem de«

eiusdem-. facultatis, quibus si non de concordi voto vtriusque,

Mitersitatis statı

vel vnius tantum, alterius forte vie, in qua magister profes-

Item magistri

surus est, positiones ipse, vel earum aliqua, aut earundem

1eto hora sexta d

ponendi modus placuerint, teneatur extunc profatus magister

0, per intepr:

vel Baccalaureus disputaturus, taliter alterare et variare po-

h8, positiones pr

sitiones suas, qualiter ab vtroque decernentur disputande,

isttictus sit, suh

alioquin omnino de illis supersedeatur, Verba autem morden-

Pedellus ANOL

tia, exacerbatiua atque punctiva, a quibus in ipsis positioni-

CCan0 denunciare

hus erogandis atque intimandis, abstinendum est, hec, qne se-

tatuimus de

quuntur, et eis equiualentia indicamus, heresis, hereticum,

sapiens heresim, erroneum in fide, suspectum in fide, peri-

Ynspressorihus

O0 penas incur

culosum, erroneum, eciam si in fide non apponat, stolidum,

il aut vicer

asininum, irrationabile, falsissimum, inprobabilissimum, ma-

( parte Yniners

Jedictum, vel his eciam contraria, vel magis rationabile, ma-

aleın sine iuris

gis probabile, verissimum, magis verum, magis probabile, vel

Notorlis de

probabilissimum, que omnia et decani, et consiliariorum suo-

Plang

rum iudicio,

ariter et discretioni duximus committenda ad

t‘ürne‘u[|i CO

i

“""Clet. et

Mpet

arbitrandum,

t — si aliquis magistrorum, huic salubri sta-

facul

16 st1ep

®

L

Nn Dn ngı

EEHI]us

1 O ant

‘0ull]ß N

tuto non paruerit, verum aliquam positionem, quo aliquid ex

OMdes

K\lßs

his verbis, aut eis consimilibus contineret, intimauerit, 1psa

18; Drotun

)I'0[0[le

d

non proostensa, nec approbata, modo predicto, Is ipso facto,

76 habeh

di

A

duorum florenorum mulctam, artium facultatis fisco, ırremis-

TE Mmatricg

l

IN

sibiliter soluendam, incurrat, Suspensus quoque sit a regi-

©Da i e

mine facultatis artium, atque ab omnibus emolumentis eius-

M Senarium EXCe

de

dem, ita quod nullum ius eidem, in hijs, in quocunque foro

Tamaticus sit fr

acquiratur, neque pro ipso taliter suspenso, yniuersitas quo-

tantum Questioneg

quo modo se intromittat, suspensionis penam relaxando, donee

168 ant QuatuOr ratio-

facultas duxerit secum dispensandum, pluralitate votorum,

5 Cunfarat Duos hac

absque decani Vvoto,

LOS, Tespandere vo-

Talis autem disputatio deinceps qualibet septimana se-

’

mel, sabbatina die fiat, in qua decanus, cuilibet disputautium,

emport Tisputatione

suo ordine quatuor- denarios restituat, duplo semper decano

tat, sui ofell durante

et presidenti cedente,

‚Insuper quiuis mägister, suis loco et ordine per se pre-

magisfrorum auf Bac-

sidere teneatur,

Item si quis magistrorum

residere non possit, Is per

3 vie, in illarum gre-

' qibus ipse dispufa-

se decanum accedat, causam allegaturus, eur presidere non

sumat l

]

M verduM

j

valeat, que deinde causa, si decano et suis consiliariis

, alterius vel illins

ratfonabilis visa fuerit, approbetur, ac per decanum, de alio

jarl, morderi vel ad

disputante prouideatur, nec talis magister ad presidendum

admonitus, per pedellum aut cedulam pedello traditam,.se

jas procavendum Ol

dies, permoneat md

erga decanum, .cur presidere non possit, eXcuset, nec i1ps®

pedelilus talem exeusationem, ad decanum referre presu-

natenus ve disponaf

e disputationis diem,

mat, sub pena per facultatem arbitranda,

ftem magister volens profiteri, accipiat questiones et

ositionum dispata-

sophismata pro capacitate respondentium, et huiusmodi que-

ante omnem earı em

yemm, presentare (E1ET

stiones et sophismata, ipsis respondentibus, per triduum ante

disputationem declarare et cum eis disputare teneatur, iuxta

; yie, Cum n0UO decan0

ncordi voto yfias

16

yniuersitatis statutum,

|

S

Item magistri artium, in hyeme hora septima, in estate

n qu0 O

agis

er DI0

atımden

vero hora sexta disputatiouem artium incipiant, in CuiuS €eX-

lg

ya, aut ©

oistel

ordio, per integram horam, magister presidens respondenti-

fatus IDa

un prO

f yaniare JO

bus; positiones proponere, declarare, et cum ipsis disputare

Iterare ©

astrictus sit, sub pena priuationis presentiarum,

[hsput.l

08

cernentNt

den

Pedellus quoque super

eo vigilare, et tales negligentias,

„b f

e 0!

onl

decano denunciare, sub pena priuvationis presentiae, teneatur,

has in PS5

Qu6 ®

Statuimus denique, quod quoad supramemoratas penas,

andum, ecos huius-

‚dam 66

d

hereti0

transgressoribus infligendas, aut ad declar

N herßSl

modi penas incurrisse, Judices existant,

decanus facultatis

e N

usl)(’c

aM

ola

artium, aut vicem tenens, cum suo predecessore, quibus ip

m

hac parte vniuersitas, atque

artium facultas, tributam pote-

on 4

D

g„]]li]"l

ant, In-

i

a ME

sfateın sine iurisdictionem esse, volunt, atque declar

inpro0

1004

notoriis de plano et sine iuris strepitu, €

ognoscendi, et de-

agl5 Y

fı

ile, V

ati de-

P'IPI

n S

cernendi competit, In aliis excessibus decanns facult

€

Jla

OT

nunciet, et facultas ipsa, appellatione remota, de plano ‚e

métmcaﬂg'rllSi

i

aﬂd

sine strepitu iuris cognoscat atque decernat penas transgres-

ah]bfi s!3‘

[Xilllus c?€ "S‘

rl

824

+

Schul-Gefeße.

, Yicef M

jusm08

florenOt d

soribus infligendas, iuxta excessus qualitatem, ac facti ecir-

duorui

cumstantiam, atque secundum incorrigibilitatem, vel contemp-

lnc]p]€“ R

yolu!

tus quantitatem,

lu€l

Sin autem pred

icti ijudices non concordauerinf, adiunga-

na

gicd qlll$

Y

dl

tur eisdem decanus facultatis theologice pro tempore, cui si-

con

100

milem tributam vult vniuersitas esse potestatem,

lum doctor

ulo, quan

De disputatione magistrorum quantum ad ar-

el f tit

cCOUUTEI

il p10

guentes,

obscuritat

aliqu

Magister volens arguere, disputationis locum ingrediatur

umit, VE

inferre

honeste vestitus, cum capicio et bireto decenti,

al

ndem n6quaq!d

Item magister suo ordine et loco argumentari, et post

yerum dieat, nCd

deductionem suorum argumentorum in loco disputationis, do-

gnmere, NEQUE M

nec magister eum sequens, sua argumenta deduxerit, perma-

deinde, ad hec vi

nere teneatur, sub pena privationis praesentiarum,

yem sub Sul 0

Si vero aliquis magistrorum, propter lectionem aliquam

fim inponat, 4S

ordinariam, ordinem et locum suum neglexerit, et eam cau-

yolit, presidenten

sam decano allegauerit, habebit decanus iuxta persone qua-

jducere conetn!',

Jitatem discernere, et si talis sit, qui eo tempore lectiones

mens, pCnaM incH

visitare consuevit, eundem si sua argumenta, vt decet, de-

Item nullus m

duxerit, presentijs non priuabit,

{arl magistro, qui (

Item quo major in disputatione obseruetur honestas ac

gın consumMauit 4

maturitas, voluit eciam facultas, vt magister arguens, latinis

an reprehendendi

et non teutonicis arguat verbis, ne potius risum, quam vtili-

sır eidem adhuc iı

tatem disputando promoueat, pena sub eadem,

qubus alter] suun

Item nullus arguens vlitra tria argumenta proponat, quo-

ım, quo Minus p

rum duo duntaxat deducat, primo sub pena privationis pre-

sentiarum, et si hanc penam non curauerit, et per decanum

4ae volumus quen

Quid dieturum cur

admonitus, non cessauerit, pena arbitraria, per facultatem in-

fligenda, puniatur,

Alusuis alterius, ı

Item magister arguens, suum argumentum proponere, et

lan, Sine ovacia

scolares id ipsum assumere debent, presidente scolarem sic

tem magistri

dirigente: illa est major aut minor et

uid dicis ad eam,

in examine aut teı

Änfationes debet

quod si respondens non respondeat, quia forsan ignarus, pre-

sidens magister, soluere possit argumentum, arguente nihil

arl Solet,

replicante,

Item in disputatione magistrali artistarum, neque arguens

ff

dep 10i0 De,

neque magister presidens, illis vtantur terminis, vel loquendi

Ist1

modis, ut heresin, hereticum et similibus, dicendo vel infe-

rendo, aliquid fore hereticum, vel sapere heresim, suspectum

Decanus’

s

VOM

Y

de heresi, erroneum in fide, vel damnatum per ecclesiam,

M Quam bar

asininum vel stolidum, verum ab illis abstinere omnino volu-

fı

l€m‚ qu0d Sl

s

mus, et moödestis. vti verbis scolasticis, puta sic dicendo, non

admonit

U,

y

videtur verum, vel est inconueniens, inprobabile, inopinabile,

TSeuer

Auerit, f

Volumus preterea, vt omnes a reliquis verbis, licet minus

© att alinm

e

mordacibus, abstinere studeant, rationibus et auctoritatibus,

NOn

non contumeliis aut‘ conuieiis disputando, qui si vero in hu-

Jeoiti

Ult€lesS

Perse

2lnbahg.

30 fach

E

A, yol COnl

Ü

jusmodi, licet minus mordacibus,

excesserint, 'subiacent pene

duorum florenorum, vt habetur

supra capitulo precedenti, sie

Materint, ag

incipienti, Item conclusum est, quod nullus magistrorum etc,

AUNO,

D fempore

Cgl

Insuper volumus, vt. de nulla disputatione mere:theolo-

Estat

gica, quisquam artistarum se in scolis eorundem, intromittat,

ita, vt pro conclusione, vel positione sue disputationis teneat,

nec vllum doctorem sue vie, quisquam alio extollat. vel of-

anfum aar

ferat titulo, quam consueto, etsi inter disputandum, aligua

occurrerit propositio theologica, que pregnans existat, aut

N locu_m Tnerediafur

aliquam obscuritatem pre se ferat, quam arguens ipse vel as-

!

sumit, vel inferre conatur, extunc ipse magister presidens,

SUMentari, ef post

eandem nequaquam iudicare habeat, si vera sit, vel falsa,

° Qisputationis, do-

verum dicat, neque vestrum est, hic illam inferre vel as-

' dedurerit, perma-

sumere, neque meum est, hic ad eam respondere, Quod si

Sentiarum,

deinde, ad hec verba presidentis vel decani, aut vicedecani

(quem sub 'sui officij debito, vt diligenter in hoc cası silen-

' Jectionem alignam

ererit, et ean can-

tium inponat, astrictum esse volumus) arguens quiescere

Juxfa persone qut-

nolit, presidentem ipsum, aut respondentem impellat, atque

y fempore Jectiones

inducere conetnr,, vt respondeat, extunc ‚talis magister ar-

guens, penam incurrat 1 flor.

nla, vE decet, de-

Item nullus magistrorum, in eorundem disputatione , al-

yetur honestas a0

teri magistro, qui tunc actu arguit, aut antequam argumenta

Sua consummauit atque quieuit, suum argumentum soluendi

gr atynens, Jatiols

; Yisum, quamü M

aut reprehendendi animo, reassumere presumat, neque verba

sua eidem adhuc interponat aut intermisceat vel interrumpat,

adem,

quibus alterj suum argumentum soluere conetur, aut quibus

enta proponat, 00

na privationis DIE-

eum, quo minus pacifice ipsum deducere queat, impediat, ne-

que volumus quemquam per hoc releuvari, quod dicat, se ali-

t, ef per decanım

quid dicturum cumLicentia, vel supportatione decani, vel

4, per facultatemid

cuiusuis alterius, sed ipso facto incurrere dimidij.floreni pe-

nam, sine gracia fisco-facultatis soluendi;

eatum propone ü

Item magistris, qui tempore disputationis ordinarie sunt

gidente geolareım SC

in examine aut temptamine, si alias consuenerint visitare dis-

gid dieis 4060

79

putationes debet dari pecunia, que magistris , arguentibus

orsan gna ]

,

il

dari solet,

fum, AI

ente nl

De officio Decani in disputatione ordinaria ma-

eq06 al

arım

] Joquen

(

gistrorum et baccalaureorum.

ermints

yel I0

S

diee

Decanus in propria persona disputationibus tam magi-

‚ ıe

eresim

w![ﬂ

strorum quam baccalaureorum presens sit, a principio usque-

i

atum }

ad finem, quod si negligens fuerit, per facultatem admoneatur,'

e 0

10 Whl'

et si admonitus, se: non emendauerit, sed in sua negligentia

stindT

y e}|ﬁ‘-

10

'

0M

{as

hile,

perseuerauerit, facultas eum;, iuxta excessus qualitatem, pu-

pll

plllﬂ

nire, aut‘alium eligere teneatur,

10

habil®,

il in5

tem si nonnunquam contingeret, quod decanus eX causa

. yet0Ö8

} c[ﬂl'ifﬂ$ihlli,

Jegitima, in persona propria, uni vel pluribus disputationibus

ıs €

10 in

interesse non posset, tunc vnum alium,.de consilio facultatis

09

826

Schul:Gefeße

ation

existentem, substituat, qui omnia ea, que ipsum decanuni in

J di5pllt

actu disputationis concernunt, diligenter faciat, sub eodem

debito, quo decanus,

acealaureus ‘

Item decanus in disputatione, nulla soluere debet argu-

(

hatıt honeste Y

menta, sed-potius‘ tam presidentem quam respondentem diri-

tioni$

em

haccalatı

gere, et magistris arguentibus, silentium inponere, quatenus

singulis arguendi, locus pateat,

s eductionem $

alanreu

Item decanus nullam positionem mere theologicam, iuri-

d3||90 baCC

dicam aut medicinalem, in disputatione ordinaria facultatis

l'lllßll€l‘ß

feneatu

!

fem DU

Jus ba

artium, siue magistrorum siue baccalaureorum, admittat,

4ı disputation® f

De disputatione ordinaria baccalaureorum, quan-

geti8

tum ad presidentes,

Item bacca

Janı

sıb pena arbitrarie

Baccalaureus complens, quotienscunque eum ordo teti-

enda,

gerit, ordinariae per se in propria persona, presidere teneatur,

iuﬂig\

Nullus insu

si neglexerit, vitra retardationis

enam, facultati artium sep-

{ haccalaureo

|

tem solidos irremissibiliter persoluat, nisi forte illo tempore

i

fa in dietis pu

presens non esset, vel ex rationabili causa, (quam decanus

cum consiliarijs suis, approbare habeat,) protunc presidere

hureus presidens,

agnentes verbis 4

non posset, extunc enim decanus, ne scole negligantur, de

alio disputante prouideat, et nihilominus baccalaureus talis,

s quibuscnNquE

fir) tranquillitate

neglectam disputationem postea supplebit, sub pena priori,

si saltem complens censeri velit,

"alis autem disputatio,

ıt, sub pena gran

ıenientes, infigen

qualibet septimana, die dominica flat, Et pedellus debet bac-

calaureum professurum, per quindenam antea ‚auisare, quod

sitatis, nobis, Su

AUnCIAL

se ad presidendum disponat, debetque idem pedellus, per

octiduum, ante professionis diem, ‚positiones apud eundem

De

baccalaureum afferre, et decano ad examinandum easdem

presentare,

uestiones

Voluit faculte

Item baccalaureus volens presidere, accipiat

Öligentia, pro vti

et sophismata, pro ‚ capacitate respondentium, et huiusmodi

Hm, ter resume

questiones et sophismata, i

psis respondentibus ante declaret,y

Ilis, absentes sie

et cum ipsis disputet,

Ins denuntiare, s

Item baccalaureij artium hora duodecima disputationis

actum incipiant, in cuius exordio, per integram horam bacca-

falis disputator, i

sg fraterna ı

Jaureus presidens, respondentibus positiones proponere, de-

clarare, et cum ipsis disputare astrictus sit, sub pena septem

ecanq denuntiare

Cultati p[‘()ponere

solidorum irremissibiliter persoluendorum, super quo pedellus

vigilare, /et tales negligentias decano denunciare teneatur,

feM. vacantie

Item baccalaureus, nec mordentia nec punctiua verba,

100 inpedient i

suis positionibus inserat, et idem de baccalaureis arguenti-

HOII7 TOnt Su

bus intelligatur, sicut supra in statuto, de disputatione ma-

*S aufumnalibus

gistrorum ordinatum est, sub pena eadem, ibidem contenta,

Statuit facultas, quod quilibet complens ad gradum ma-

De Statı

gisterij astrictus sit, ad minus bis extraordinarie presidere,

tempore quo alias non habentur ordinarie. lectiones, sub

P\acuit‚ Y

\

peva duarum librarum cere.

1enter audir

e

X0}

S, S%und„

Unhanug.

827

pun q

CC

f

N

De disputatione ordinaria baccalaureorum quan-

b Ehdın

tum ad arguentes.

Solnere debof

Mı

Baccalaureus arguere volens, disputationis locum ingre-

"OPOndenfom 4

I

diatur, honeste vestitus, cum capitio, sub pena non comple-

PORENG, Oa

Al

tionis,

Item baccalaureus suo ordine et loco argumentari, et

6 th90100

(

imms illl‘[v

ost deductionem suorum argumentorum, in 1oco disputationis,

Ordi

DAr facaltatig

donec baccalaureus eum sequens, sua argumenta deduxerit,

permanere teneatur, sub pena non completionis,

M Admietat,

Item nullus baccalaureorum, siue presidens siue argnens,

in disputatione, teutonicis utatur verbis, sed latinis et dis-

a11reorum‚ Quan-

cretis,

Item baccalaureus arguens, ad iussionem Decani cesset,

Jue Sum otdo teli-

sub pena arbitraria, iuxta excessus qualitatem, per facultatem

, presidere feneatur,

enda,

inﬂiä

Yullus

insuper baccalaureorum

Tacultati artium sep-

Ü

predietorum (prosiden-

i forte illo tempore

te baccalaureo

emp

to) alij baccalaureo, suum argumen-

16a (guam devanıs

tum in dietis publicis artibus, soluat, neque eciam bacca-

) produn presidere

Jaureus presidens, in solutione argumentorum, baccalaureos

e negligantar, de

arguentes verbis afficiat derrisorijs, opprobriosis aut iniuri-

osis quibuscunque, sed arguentium rationes (sicut videbi-

haccalaurens talis,

, gub pena puion,

tur) tranquillitate et modestia, quibus poterit, soluere cu-

"autem Qispukatio,

ret, sub pena grauiori, procul dubio, in huic mandato contra-

edellus debet bac-

uenientes, infligenda, quos etiam per pedellum nostre vniuer-

sitatis, nobis, sub prestiti iuramenti debito, volumus de-

antea auisare, QU0

idem pedellus, per

31unciari.

apud eundem

j0n68

caninad

|

yum CaSde

De disputatione bursali.

Voluit facultas, quod, disputator. bursalis, cum exacta

i .

I

stion06

diligentia, pro vtilitate et qualitate baccalaureorum et scola-

plß

|

'

Sm0dl

nfIuMy

ef huid

rium, ter resumere et semel disputare, atque in actibus

ıs AD

te declateh,

illis, absentes signare, eosque rectori bursae et conuentori-

tib

bus denuntiare, sub officij sui debito, astrictus sit, quod si

oM8

talis disputator, in supradictis, negligens fuerit, tunc rector

decima disputaﬁ

a00d

oyall

burse, fraterna procedente admonitione, euhdem,facultatis

e

6 d

decano denuntiare debet, qui quidem decanus, id ipsum fa-

tones Pr

80 ten

cultati proponere debhet,

sit, S

adells

d

Item _ vacantie, que in superioribus facultatibus habentur,

ı, P}

nad0l

non inpedient disputationem bursalem, quin in eisdem dis+-

Quunci86 *

g

M

utator, prout supra, disputare teneatur, demptis vacationi-

E

n60PUDO enl

us autumnalibus,

haccalA0' 0

ati%'l;e C

i

+

N

de 0i

'

XH

gutend

De statu studentium facultatis artium.

jem; } |

gl [1d

yın O

lens *

N

d

8 |'€Sl\ er

Placuit, : vt quilibet .tam baccalaureus quam scolaris, di-

dind

gl

ligenter audire teneatur, omnes Lectiones formales, cum

ra0f

c

0n68;

inall

exercijs, secundum suum statum, vt promissum est, a prin-

828

Schul-SefeBße

fiOM

105 hars

frei

eipio' vsque ad finem, et hoc ex proprio;vel alieno textu;

gum din

idl0)

tatem

g ar

ita tamen, quod audientes ex vno textu, numerum ternarium

}

1}

i guhiact

non excedant, Lectiones quoque et exercitia neglecta, et in

fardal

nollus X

quibus insolentias commisit, signare tenentur, sub pena re-

Jtem

auf

Jection€$

tardationis, ut admissionis tempore, super hijs coram facultate

deponere, et dispensationem petere possit,

debitum;

N

dier!

Rursus statuit artium facultas, quod quilibet promouen-

dus. in artibus, siue baccalaureus siue scolaris, debet com-

Ceterum ON

'

i

nulius

pleuisse, studio vacando, annum cum dimidio, in hac vel alia

’

vyniuersitate, aut saltem in nostra et alia, a.sede apostolica

niUSCUN

que COM i

