aut praestiti juramenti debito universitatem eandem convocet, nisi

0000

ql

I

ardua necessitas, evidensque aliud exposcat utilitas, quam per do-

an

ya gnd15 N

minos facultatum , decanos vel ipsorum vices gerentes tunc con-

10

(

sl !

}

vocatos volumus approbari.

Praeterea ad evitanda universitatis

el

lum 160

l

ın ®

convocationem indebitam, et acluum scolasticorum impedimenta,

oend dU

9

Statuimus, quod rector sub poena arbitraria, ad nullius privatae

1n09%

7

|vat

c[{]ﬂ\

personae requisitionem totam universitatem convocet, nisi Causa

pl'ﬂe

a requirente allegata, per duos decanos vel vicedecanos singularum

A

d

S M

Uni%

2

C

D}

A,

yul:Gefeße:.

ila

facultatum legitime convocatos, Sullieiens, fuerit approbata. Quam

gerratl

ite

FacWild

si. minus sufficientem repererint, per se cum rectore decidant aut

IH

m0' n}

fuent }

ad rectorem et suos consiliarios remittant.

ra0

S

II}t M

H

Titulus deinceps vectoris talis erit, Rector universitatis studii

qumps@I f

(

Tuwingensis, unde is sua. mandata, publica sic scribat:

Mandat

nota U

I{]

A ‘\

lı stah

de

el

omnibus et singulis dominis doctoribus, licentiatis, magistris, no-

morell

bilibus , scolaribus ceterisque suppositis et membris universitatis

Dg Ü”

ejusdem.

Item bacculos et sceptra, matriculam et registra. universitatis

ıer

alımus

atque rectoratus sigillum, vrector custodiat diligenter ‚sine quavis

alienatione , suo tantum. durante officio.

Quo lapso successor1 suo

ga el 1070

n“@“{" ‘

yrsalıd

jurato ea singula sub debito praestiti sui juramenti praesentare

.‘-.af.gentihus b

teneatur.

OLE

Rector praeterea per mensem proximam a fine su1 rectoratus

U

9 — promitt

K

."

M

nl

05 1

a loco non recedat, sed. ıbidem honeste et palam perseveret, nisi

on I0

U

'_38T?. Ü

]

secum super talismodi recessu a consiliarlis et decanis fuerit di-

O

s Ü\u.svli‘ﬂ!l‘

f

spensatum generose.

unirer

16 d

ı

Item statuimus et ordinamus, quod rector ex causa proponens

Jtem

se ab uniVersitate absentare, cum Sscitu et consensu dominorum

am zeodor! bunsae X

de secreto consilio (si illiı commode convocari possint) id attem-

goncernunt u_d]itatem. ‚

ptet aut-ad minimum pedellis aut uni eorum exitum suum insinuet,

Jtem nallas lmw‘}

ut dominis de secreto consilio et vicerectori de suı absentia festina

[V

salım, convitia d

relatio fiat.

Tunc enim rector praecedens immediate (si praesens

ya medi Nlore

sob

fuerit) toto tempore absentiae rectoris rectoriae curam et officium

prcsenf Conlravenent

gerat, alioquin iterum antecessor ‚et sic ulterius si necessitas eX-

Bursae iaqne (

egerit procedendo, donec ad vicerectorem perveniatur. Hujusmodi

glıck vıleo nominat

autem dispositionis, substitutionis et requisıtionis ordinatio dominis

consiliarlis et decanis facultatum sit commissa.

1pse bursae rector cı

fdeli,

} Praetng inobed

De pecunia a promovendis exigenda.

qlll

{

aliones, d

da Convieht super i

Statuimus et ordinamus , quod graduati in facultatibus mox

tar comeffectn, Enl

]

ante assumptos gradus ;ad fiscum

universitatis

contributionem

Ska Solvere fone

faciant ceu subseribitur.

Item baccalaurei artium quartam partem

\'.ga} anllas copr

floreni. renensis contribuant, licentiati vero in artibus et. Baccalau-

rei aliarum facultatum trium, videlicet theologiae, jurium et medi-

Suam (‘—.\':g\\‘@_1[e" N

Orum

einae medium florenum, licentiati autem illarum superiorum trium

Iln ergr 4

facultatum

unum florenum.

E harsa (

Et ne quisquam in graduum SusCe-

jc_tas

CANS8 an

Congl

ptione quomodolibet gravetur, volumus et statuimus, ut artium

N TeCtop in

al

haccalaurei, sicuti praemittitur, fisco solvant septem solidos hallen

WE 005 fü

1 uc

facultati, unum florenum seniori, unum florenum promotori, viginti

'

AlSae pm. m€d

UM a

solidos hallen pro. expensis communibus, medium flarenum. pro eX-

pensis examinis, quinque solidos hallen pedello et ultra illa minime

gravari debeant. Item magistri artium et superiorum facultatum

M

A

MM

X

f

haecalaurei duplum solvant praemissorum., Earundem autem Supe-

N

{

9

riorum, facultatum licentiati et doctores hincinde juxta , suarum

M (

1;r,r.:

-

faeultatum ordinationes dent et expendant. Hanc equidem pecu-

Th Nr

M

miarun summam rectori pro tempore exigenti praesentabung Con-

E

M $

L

E

X m

Univ.-Statuten vom 9, D Et. 41477

SIN

Drobata, (

Oln

' POCtore de

servaturo universitati ‚tanıtum, sine participatione.

Nec promotor

Oan a

promovendi facultatem habeat , nisi praefata pecunia a singulis, ut

l'»ll' Unr e]‚5im

I gfudi

l

praemittitur, fuerit praesentata. Quod si : defacto attemptare prae-

C SOnbat:

Tandıt

sumpserit, de suis sölvat, nisı de et super €o cClara paupertas et

tiat

nota quem excuset, In quem eventum facultatis, in qua quis pro-

i „Mmägisty

i$‚ IM

MOM univerS

mover1 desiderat, stabitur dispensationi.

l

De officio rectorum bursarum,

}'ggist1‘a UNiversit

Al

ASENter Sine ya

4PSO STOCESSONT gı

Insuper statuimus , quod quilibet intitulatus receptam ad bur-

üWamenti Praesentan

sam vel in collegium recipiendus sponte, libere et humili susceptu

praesentibus‘ bursalibus , palam et publice talem faciat. promis-

sionem.

& fine Sal rectonty

)laM perseveret, nl

Ego -—-promitto bona fide contra magistrum rectorem bursae

non insurgere, ejus informationem et directionem patienter audire,

et decanis faentt d

nullas conspirationes aut ligas contra ipsum aut in praejudicium

universitatis facere aut scienter his faciendis interesse.

' 6X Causa PrOpOnen

Item bursales debent simpliciter subesse, et debitam reveren-

’onsensw. dominorun

af

Ho

tiam rectori bursae exhibere, ac eidem in his parere, quae bursae

pmsint) id

1

(EM:

concernunt utilitatem.

xıtum. suum Instnue

Item nullus hursalis ausu temerario cum suo contendat rectore

je sui absentia festin

bursalium, convitia dicat vel alia promat, quibus ipsum offendat,

mediate (si praesens

sub poena medii floreni, fisco irremissibiliter solvendi, quotiens

ae curam et offictum

praesenti contravenerit statuto.

rlus S mECESsitas EX

Bursae itaque claudi debent mox post campanam die VWacht-

enlatur, Huj:rsmogi

glock vulgo nominatam !?). Claves quoque bursae personaliter

s Ordinatio domims

ipse bursae rector custodiat, vel illius commissarius juratus et

}

fidelis.

Praeterea inobedientes, rebelles et discoli, et praecipue hi,

xigcr.da.

qui

conspirvationes, discordias, aut alia ıillicita in bursis excitant,

dum convicti super

his fuerint, de bursa dimitttantur et expellan-

in facultatibus mor

tur cum effectu, Et nihilominus integrum censum in poenam suorum

excessuum solvere teneantur.

tis - contributionen

Item nullus conventorum praesumat a quoquam ad bursam

um umrlam_ parlm

suam divertente, pro utensilium conservatione plus quatuor soli-

al

stibus eb Baccaa

dorum hallen exigere aut magıis recipere.

e Jarium. 60 ME

Item ex bursa (ut praefertur) dimissi et expulsi, propter

n S

su

ertorum I

dietas causas aut consimiles ad alias bursas nullatenus recipiantur,

ıH

ag

yaduum SUSCH

universitatis

una

facultatum

decanis

nisı

rector

cum quatuor

fal

ymus, (

nte

em SOM

os hall

duxerint eos fore recipiendus. Alioquin eos recipiens a regimine

vgl

M

bursae per medium annum sit suspensus ipso facto.

Ol

M l_l\onlnt

0

—mo

jum fla

renU

lla mm0

08 UI

ll

{uD

die in die vorlieg. Urkunde durch fpäfere Hand auf

42) Nad) einer Notiz,

‘IIÜ

10r

fem squ

dem lesten Blatte eingefragen wurde, mu

Eten nach einem NMekt. Befchl.

ndem

v. 1484 von Martini bis Vetri Stuhlfeier um 7 Ubhr,

von da bis zum

ü

suaraf

von da bis

cinde ]

O0l

Urbanstag um 8 Uhr, von da bis Bartholomä um 9 Uhr,

d

Maurtini wieder um 8 Uhr gefchloffen werden.

d

anc 09

huat 00

. l€1„\l

dnl

SchulzSGefeße.

Item nullus scolarium vel baccalaureorum de facultate artium

„méﬂd

d

hus 4l

existens, quam ‚diu extra bursam locatus fuerit, privilegis univer-

i

5 exterd

sitatis gaudere, aut pro studente tueri, seu in hac universitate

hus

s e\lllbf

gorunde 1

Jlectiones sibi ad gradum computari, vel ad aliquem gradum in

g hon0P

Inc SlO

]

artibus promoveri debeat, Nisi causa rationabili suadente, et per

l'tl“ T

rectorem et suos assessores approbata in alio honesto loco standi.

S0

ß ‘f‘(.'ml

, 7

aut 1n0OM

Jate1s

Hujusmodi studenti- specialis licentia, (quam in scriptis de manu

N d0mj i P

nolarli universitatis recipere teneatur, ut imposterum de illa con-

7

sub pOEDA 4

} l

\oen0de

9

stare valeat, et in qua causa licentiae cum 10co standi designentur)

er

per rectorem et suos assessores Cuncedatur. Volumus tamen, stu-

Jiem $

tu(]€llt€>j d

dentes stantes apud parentes, consanguineos, doctores vel maegi-

adis suls et bursis }

Stadentes praete?

stros_ regentiam habentes, eisdem, quibus bursales, gaudere pri-

yileglis. \

at ı00 chomisept i

Item nullus bursarum rector, magister seu quivis alius, bursam

er esent jarıtatl S

vel domum alterius conducere attemptet , nisi prius ad.duos men-

yn JI factı e

ses ante tempus locationis, inhabitantem seu occupantem sollicite

Nallam insuper

requisierit, an conductam domum vel bursam resignare, vel diu-

Et si inhabitans eam diutius retinere

Qrecte el indfreya'ez

gl

tius retinere proponat.

prl ol

M

desideret nullus alius ipsam sine possidentis consensu conducere

Jtem famalı

i magl

praesumat sub poena quinque florenorum fisco universitatis pro

Stud

d ‘si nn evacle

una et possidenti pro alıa, medietatibus solvendorum.

4l

]

s üllieitis abstl

Item statulmus, quod quivis rector bursae hujusmodi sub-

I

en

scriptam faciat promissionem in manibus cujuslibet. rectoris uni-

versitatis.

Haheat interea

MadIsl!

am In hac un

Ego — promitto, quod. meis bursalibus volo fideliter in mori-

CS Jeckiones eb exen

bus. disciplina et doctrina praeesse, ipsos ad latinisandum inducere,

ka Alits pro sti

bursam meam horis statutis ab universitate, firmitate non ficta,

Sandebit studentium,

clandere, clausamque congruis temporibus pro posse tenere, disco-

Statalmus similiter

lum vel vagabundum incorrigibilem mecum non sustinere, quin

OM0 YOl areas Cnjns

illum dömino rectori vel ejus substituto per me vel alium denun-

il DlEM Speckät, Tnom

ciem emendandum, a beano pro illius beani depositione, non plus

ndl sub pocna medi

tertia parte floreni renensis exigere, aut exigi permittere, licentia

Yropter factı qualitate

ad amplius exponendum a Rectore universitatis non obtenta, stre-

m Statmns e

pitus et incommoditates, quibus vicini vexantur, aut commessatio-

M ely&app<»sita Ontrer

nes frequentes, cum effectu prohibere, alterius bursalem absque

Z

=

Aant

sui rectoris vel universitatis seu illius vicem gerentis consensu,

7 ON nl

pallis z !

al pectora|

non recipere sub poena quatuor florenorum renensium dietis recto-

‘BIC

(}

0

Enl

ll

CM Yıeatn,

ribus dandorum totiens, quotiens contrarium fecero, Insuper pro-

CM p; nde }

mitto curare possetenus, ut mei bursales honeste vestiti in plateis

Cltlan

Oılum die

A e

et scolis decenter togis et tunicis juxta universitatis statutum,

Al

bala

antl

incedant.

$ ‘0hm

© nn

DfIs

A8S mo

des

De vita et conversatione nec non

vestibus mem-

MOd 1 <HHSP

lam

NT P00f

brorum universitatis.

O]e

(

4

Vl

\Cletur

ü vı

y d

Hortandi sunt deinceps studentes primo ad mores, ut se ho-

Un

hgm

neste regant in ConVersatione el vestitu, et suis superioribus vide-

I

#

4|

Dächatig

licet doctoribus et magistris debitam reVerentiam et. obedientiam

N dien

SÜI] IN h

Alate

Ü

ISI

Univ.: Statuten vom 9. Dkt. 1477.

b

f aı

l

P“‘llea

ßul

18 y

MVe,

impendant. et cum aliis pacifice vivant, neminem laedendo, in bo-

nis exterioribus ant corpore vel verbo, signo vel facto, sed omni-

al

Anr D

al

Un

Tl

M

bus taliter se exhibeant, ut ex hoc bona universitatis crescat fama

öbili Snade

et honor eorundem laudabilis.

e

f

‘ 0Hest0 IÜCO

Item nullus studentium aliquem Indum inhonestum, noxium

Sa

@l

1R Somptis de

dl

aut inconsuetum, vel vicinorum aut civium ad iram provocantem,

)Osterum de ila

A

in domo vel plateis habeat de nocte vel crepusculo, aurora vel

die, sub poena a rectore suisque consiliarlis pro tempore arbitva-

© Sanı desioneng

ü

liter infligenda.

©°AMUS tamen, g

3, doctores ve] M

Item studentes de nocte non vagentur in plateis, sed in com-

modis suls et bursis laboribus vacando studiosis permaneant.

"USa1e8, gandere n

Studentes praeterea per rectores bursarum et alios inducantur,

ut non choreisent in choreis civium publice, Nisi ad hoc specia-

Ü quris alios, bargı

X prius ad duos me

Jiter essent invitati sub poena quartae partis floreni renensis, aut

majore juxta facti et excessus qualitatem infligenda.

ı OCCupantem sollich

Nullum insuper universitatis membrum tacite vel manifeste,

M resignare, vl dı

am drutius retine

directe vel indirecte, mercatiam exerceat qualitercunque quamdıu

privilegiis voluerit gaudere et studii libertatibus,

; COnsensu Conduter

Item famuli magistrorum , doctorum vel studentium . aliorum,

5cO universitatis pı

et si non exacte studeant, dummodo tamen alios a scandalis et

OTW,

actıbus

illicitis

abstineant , nihilominus universitatis

ko)

gaudebunt

rsae hujusmodi. sub

privileglis.

ıslıbet. rectoris unl

Habeat interea quilibet scolaris simplex actu doctorem vel

magistrum in hac universitate publice vegentem et; laborantem,

olo fideliter In mori

cujus lectiones et exercitia frequenter audiat, impedimento cessante

atin1sandum Inducere,

legitimo, Alias pro studente minime reputabitur, neque privileglis

firmitate non ficta,

gandebit studentium.

josse tenere, diseO

Statuimus similiter, ut Nullus studentium nomine et re ortos,

mon sastinere, QuIM

domos vel areas Cujuscunque sine permissione aut consensu hujus,

e vel alium. denun

ad quem spectat, ingrediatur, praesertim animo nocendi vel offen-

enositione, NOn P

dendi sub poena medii iloreni, universitatis fisco persoivendi, nisi

- nermittere, hcent?

propter facti qualitatem majori veniat poena, plectendus.

s non obtenta, SI6

Item statulmus et irrefragabiliter observarı volumus, ut mem-

bra et supposita universitatis honestos clericales et scolasticos ha-

ır aut comnESSalll

bitus deferant, non nimia brevitate aut alia levitate notandos, cum

s bursalem. 3D5

\ qere;ﬂis COnSEn

palliis a parte pectoralium ante sive a lateribus appertis ut corpus

detegendum videatur. Nec non cum habitibus schuparum in pub-

nensium dietis redlt

licum prodeant, calciamenta rostrata, maxime habentia rostra arti-

fecer0,

Insuper J

i 0 pIe

culum digiti excedentia, arma quoque et pugiones accipitres, nisos

ste yesti

aut alias volucres non deferant. Cum capuciis clericalibus et lisi-

niversit

tis. statutulh

pipiatis et alias modeste honesteque, ut scolasticos decet, incedant.

Quod si quispiam in toto vel in parte statuti hujus repertus fuerit

transgressor, poena quartae partıs floreni totiens, quotiens trans-

vestibus MO

grediatur, mulctetur, de quo unus solidus notario et pedello cedat,

5

residuum vero fisco universitatis applicetur.

ıß

sa I0

Item ut praelatis ecclesiarum, superiorum facultatum doetori-

d mOreS

]

i1if'

bus et aliis in dignitate constitutis, in hoc celebri gymnasio, prae-

1

stantioris honoris praerogativa deferatur, statuimus, ut nullus nisi

li31

1a

n

Haige

©d)1z‘[:@cfefgc.

statedm0S

vact0l

praelatus, jurium aut medicinae ductor, canonicus alicujus ecclesiae

N

sape

A

Üct(]lam

cathedralis aut alius excellenter nobilis existat, birretum rubeum

ea

500 sl

deferat nec aliqui, nisi doctores et artium. liberalium magistri,

P'lll$‚

qoratus 66

N conS0

cujuscunque etiam coloris fuerint, birreta rotunda deferre praesu-

gendat®

l

mant ‚sub poena supra in articulo proximo expressa.

et nl

b.

I

Nullum denique universitatis suppositum scolares quoscunque,

s P

lleter

yensital

bln

scolas particulares hujus civitatis visitantes, vexationibus gravare

}

aut aliis injurlis sive contumeliis verbo vel facto molestare, prae-

eysdeD

archüs €

Illn[‘9 ]

sumat sub poena per rectorem juxta excessus atque facti qualitatem

e

M

antem SO0

e

infligenda.

/

guerstati COM

dg

“

Insuper nullum ipsius universitatis suppositum novyitios, quos

C

e erieniam 10°

heanos vocant, vexationibus molestet indebitis aut;aliquatenus per-

Stataımas q00016

yl nOM

turbet sub, poena dimidii floreni, quam eo ipso incurrat, majore

466 mullum d

plectendus, si qualitas excessus postulaverit.

Per hoc tamen ar-

lın wto dies Sorean

guere volentes eisdem, citra tamen injurlam, non prohibemus.

ı m. Horen!

Alia huc applicentur capitula circa statuta intitulandis legenda,

yolaernt 6 oum. 91

conscripta !3).,

nostre unirersitatls OO

ena nOn f amex|a $

De poenis delinquentium suppositorum.

fr seeandam 16t0N1$

Ttem nullas manıfe

Ut hi, quos timor Dei aut virtutum praemia ad statutorum

qus Tasor, Sractor osti

observantiam non inducunt, poenarum potius formidine tempora-

eat universitatis _ SOd

lium ad recte vivendum, arceantur, statuimus et ordinamus, quod

nullus’ graduatorum vel studentium universitatis uti cupiens privi-

yolamas de 0, ql 1n

Sas aut Confessus vel 0

legiis, civem aliquem vel incolam civitatis Tuwingensis extra illam

é

Porro stataimus

conveniat alicubi, sed ipsum ex quacunque causa inter ipsos tem-

pore et ralione px‘aesentie eorum in studio hujusmodi exorta con-

Shae untersttalis alqu

Konls offenderit rerbis

veniendi, infra civitatem Tuwingensem coram toli judicio ConVve-

de quo confictus fuenit

niat, et juxta illius vel eorundem diffinitionem justitie recipiat

complementum Nisi locı ipsius judices, in ministranda justitia ne-

ur}i\'ersitatis. Aı

piens

alnd. Yedendi cansa

gligentes fuerint vel remissı, sub poena perjurli qnam quilibet

Ccontraveniens et ter monitus non desistens incurrat ipso facto.

SOla Cfre, ara quo

Shfth, tdens yr i

Item nullum membrorum universitatis, jurisdictioni ordinarlae

Wn orenum, _9} al

subjectum, propter negotia in studio emergentia, trahat aliud mem-

brum ejusdem ad aliud judicium, praeterquam ad universitatis re-

färl}üq Aool

Kr Yel not

A, S}a

ctorem, nisi cum licentia ejusdem singulari, sub poena judicio re-

Nolumus

TE Cnilinionum 7

ctoris universitatis ejusque consiliarıorum infligenda.

f

tamen per hoc statutum, alicui de nostra universitate defensionem

SIPTA dieho y

'

Cla

U

VOrSHAÖlS yoyl ,

legitimam aut remedium Juris communis esse sublatum.

Item nullum membrum' universitatis in lupanari, aut alio loco

Prout CiCumgt N

h al ect

suspecto, zechas teneat aut per noctem maneat in eodem, sub

(Dn

Q

poena medii iloreni integre solvendi.

{

M Studentes

Nullus etiam studentium de nocte exeat bursam per insolita

1E Salıe «

Cstarı

loca, uti sunt fenestrae et hujusmodi, nec vi ostia aut seras rumpat,

vel clave apperiat adulterina, sub poena unius floreni, et exclusio-

T p

Tr

An

nis a bursa, totaliter, si ter sic fuerit deprehensus,

S ([[

M Tenilus

Ha ofı

S

E

On €

43) f. unten das

Kap.

: Statuta Intitulandis praelegenda,

D

MCn

J("Wmmh‘r«

Univ.:Statuten vom 9, D Ft. 1477.

33

„

lat

C s e00]e‚ ;

Item statuimus et ordinamus, quod inobediens et rebellis si

‚ i

Met

\

Tben

super isto convictus fuerit legitime, ab actibus mox suspendatur

Kberg

unda deferı SS

scolasticis, doctoralibus et magistralibus, si graduatione fuerit de-

Na

coratus et amplius,, si ab universitate fuerit correptus, et se non

XDres

emendaverit, a consortio doctorum et magistrorum, tanquam mem

l SC(u‘apes Ml

MOg

ün

brum putridum et inulile removeatur, Simplex vero a gremio uni-

_ VEXatlon

1bll$ a

versitatis simpliciter excludatur, et de cetero non sit membrum

acto ‘“°[95tare‘ r

ejusdem , et nihilominus a scolaribus sub poena retardationis, tan-

quam . pestis arctiüs evitetur Contra quem denique in rebellione

; atque facti quälilaté:

perdurantem seculare brachium prout expedierit, invocetur, nisi

Dositum OI0S uı

universitati condigne fuerit reconciliatus, poenasque juxta contu-

S aut aliquatenué

f

T

n

N

maciae exigentiam integre persolverit.

.

1980 Äncurrat, mp

Statuimus quoque et ordinamus, ut i

n hac universitate regenÄ

tes, nullum qui non ;est membrum ejusdem scienter in domibus

L Per hoc tamenı

ı ROn probibenaus,

ultra octo dies foveant, neque coram eisdem legere praesumant,

uta Intitulandis Jeoenl

prout dimidii, floreni Renensis poenam irremissibiliter solvendam

voluerint, et eorum quivis voluerit evitare. Qui autem hujusmodi

nostre universitatis ordinationes et statuta, vel eorum aliquod, ubi

)positorum,

poena non est annexa specialis, non servaverint, arbitrarie punian-

fur, secundum rectoris dictamen et suorum consiliariorum.

raemia ad statutormn

Item nullus manifestus seu publicus leno, fur, infamis, publi-

cus lusor, fractor ostiorum aut raptor mulierum, privilegiis gau-

ıs formidine tempire

deat universitatis, sed ipso facto sit exclusus. Idem est et esse

18 et Ordinamus, qul

volumus de eo, qui in alio graviori crimine notorie sit deprehen-

atisutl Oupiens prIf

sus aut confessus vel convictus,

uwingensis extra ıllam

Porro statuimus et ordinamus, ut quicunque studentium no-

‚ausa Inter 1psos fem

strae universitatis aliquem hominem cujuscunque status vel condi-

huyasmodi eXorta CON-

tionis offenderit verbis obprobriosis, contumeliosis vel injuriosis,

m toli Judicio CONYE

de_quo convictus fuerit vel confessus, solyat duas libras cere fisco

nem jnstitie veoipil

universitatis. Arripiens autem lapidem vel arma vel instrumentum

M

78

U

yanda Justitia D

aliud_ laedendi causa quempiam, non tamen laedens, tres libras

url quam quilihf:

solvat cere, arma quoque, quibus abutitur, amittat et rectori prae-

t inso Sacto,

sentet, laedens vero citra vulnerationem, si duntaxat pugnis, solvat

unum florenum.

Si autem armis laeserit vel instrumentis, non

arisdictionl ordanan!

tamen atrociter vel notabiliter, solyat duos florenos, cum armorum

ia trahat alıud_ me

y d uniVel

sitat|1s ®

amissione. Si autem graviter quem laeserit, juxta decretum recto-

dielo

sab poena JW

ris et consiliariorum ejus graviter castigetur, et nihilominus Jaeso

_\‘o|]nm‘“

supra dicto satisfaciat. Insuper si magistrum vel doctorem nostrae

jnfligenda.

‚versitate

defenstont®

universitatis verbo offenderit vel facto molestaverit, majori poenae

„ gublatum.

00

prout circumstantiae qualitatis status facti et personarum postula-

Verit, ad rectoris dictamen suorumque consiliariorum subjiciatur.

Jananarl, AUf

'

a

eodem, *

Item studentes penitus vitent conyersationes mulierum Ssuspe-

maneat IM

\

ctarum vel inhonestarum singulis temporibus. Si quis autem pro-

solvat

priae salutis immemor mulieres introduxerit

suspectas,

at bursam

Pcl' i.‘.

ya 10

Iı

“.;j

rima vice convictus quartam partem floreni, secunda vice medium

08 fa 00

{ ayCIUS!

Ü

orenum et tertia totum florenum, universitatis fisco tradat, et

s Hovenh €

si penitus se non emendaverit, de bursa et bursalium consortio

ensuS,

ejiciatur et nihilominus poenam dabit supra scriptam.

Renfchers Sefegfammlung XI Bd.

‚rnelfäc“d‘*'

Un

&

34

s

Schul:Gefeße.

‚OM

Ceterum, si quis talismodi mulierem in aliquo foverit loco

1mmlfﬂ

scandalum et dedecus studii secundum recloris

‘gl SnOT

am S0006

notorie, propter

f 7

jorum ‚suorum arbitrium gravius castigetur.

su(ﬁl'€t Y

fa 1

I r

o tempore et consiliar

dived

Item quivis_ stu

dentium, plena suppositor

um facta Convocatione,

10

tere550

ex _ honestatis debito, asfrictus sit, Se pr

aesentibus ibidem praesen-

aque a

conse

fa

tare, proponenda percepturus, alioquin poena in rectoris‘ mandato

SI

0

“M £orea

exXpressa coerceatur.

z

»

\

(1\101I10

Item statuumus €

t ordinamus ,l quod si incendium in hac Civi-

Qlspe

gdlo

P„efa

tate oriretur ,, opera. inimicorum V

el negligentia cujuscunque (quod

„€df”l n M ‘

1

el tumultus fieret secula-

aml$ 00IS

pl'lﬁ

altissimus ‚avertat) aut alius COnCcursus V

rium , quod

nullum ad hoc membrum: universitatis accedat Conspi-

Al

in contramam *

asnlibas 08 samum

ciendum.

Se

d in loco habitationis solite maneat quiete nullum

“

externis molestando. sub poena rectoris et consiliariorum Suorum

Jtem statuimus

arbitraria, Nisi per

officiales loci quis extiterit vocatus.

ganmanae die VV2C

bitrali poena ammoveat,

yalık yafonabiltper

Item nullus-cedulas affixas sub ar

am appeıto hmn'ge

Denique ‚statuimus et ordinamus, ‚quod quilibet citatus ad re-

ctorem universitatis, si solutione careat, debeat habere quindenam

en unias Doren! ‘

mer Falı excessa.ONY

pro primo ter

mino sub poena duorum solidorum , secundo iterum

quindenam, ita tamen quod in

fra eandem quindenam per pecunias

He Nallas sl

eu Creditor

i satisfaciat, aut se amicabiliter com-

aut pignora actori s

d a

‘ FW Incedat,

onat cum eodem, a

lioquin incarceretur, quousque actori seu cre-

nm

0

M,

ditori praedicto modo satisfactum £fuerit, vel distrahantur et ven-

Suinm etlam Su

Qunqıe Dominem inv

dantux-ﬂ ejus-bona secundum loci consuetudinem.

et-ceteros confannula

De intitulatura.,

rel eovum al q

;

Cn quiodecm die

Cum nemo privilegiorum, particeps erit universitatis Cujusvis,

Qranior! poena, pr

nisi de numero sit ejusdem et matriculae incorporatus ordine de-

Senda, sed Yitam du

em statuimus. quod quivis animo flagranti scien-

putato ,, Quamobr

ms 2d. stientiarum

tias carpere desiderans et virtutum

hujus sludii mores et ob i

Ffus colandari yalca

-privileglüs. . tueri ‚eJusdem necessarlis ,

°

.

statim post ipsius accessum

Tiem nullas stude

fra tamen mensem PI‘OleUIII

immatriculetur , Alioquin

quietum, ın

Süntt sa poena exe

Jectiones, actus,et exercitia etiam vigilanter

visitata et audita, pro

forma gradus suscipiendi, eidem nolumus computari.

Tr urament

t

Statuta intitulandis praelegenda,

O8

\

Yiralig q

Priusquam rector universitatis alicui intitulando juramentum

_siiafi 7

AL

deferat solitum infra scriptum, volumus, statuimus et ordinamus,

Ommoda äWl‘te

intitulando statuta

Jore

d

ut rector quivis pro tempore. hujusmodi

Et _ si _ malu-

. XEnl an

j

praelegat infra ‚scripta et praesertim primum,

m in-

3b

CEniOS, Stah

a

-erit aut ‚expedire visum fuerit, ‚alia adjiciat et illorum mente

fn

COn

titulando. apperiat , Ne, si imposterum eundem illis aut eorundem

ziru(a„dl;:

'

uni contravenire contingeret, ignorantiam valeat is ipse praelen-

I

dere quomodolibet vel allegare.

°

COrg

sm'0‚ quod

Item nullum membrum uni

versitatis aliquas ; conspiratione;‚

R

(I

machinationes seu intelligentias sinistras ,

cum quibuscunque, In

ola

Nanı

m et

\

Üag

genere vel in specie, verbo, facto aut signo in praejudiciu

Natdl

|

Univ.:Statuten vom 9, Dkt. 1477.

tudi N en l

Al

damnum dommni nostri domini Eberhardi Comitis Wirtembergensis

rm grn

8 Castion

vel suorum successorum, et communis hujus civitatis regentiae

4Cla 00nı Oal

suscitet , faciat, incipiat aut dirigat, per se vel alium, directe vel

ntibu

$ lhl en

indirecte, tacite vel expresse, quovis quaesito ingenio vel colore,

Na IN reC|

‘ CChONS anl

neque illis interesse praesumat aut quatenus illa fiant, quavis 0cca-

sione consentiat, opem vel auxilium praestet, neque sic facientes

incendium in hac Ü

quomodolibet foveat vel defendat,...Quin ymo sine detrimento et

lla Cwuscanoue M

dispendio praefati dominii et regentiae civitatis ac reipublicae

ejusdem in nostra 'universitate morari debeat, sub poena perjurli

tmultus feet SO

7Silatis accedat Consi

et amissionis privilegiorum ipso facto; quibuscunque statutis, aut

aliis in contrarium facientibus non obstantibus, sed in hac parte

Manat quiete ıl

cessantibus et summotis.

| lconsiliarinrum Suom

Item statuimus. quod desero nullus studentium post signum

'l:1\ VOCatus,

campanae die Wachtglock. nominatae absque necessitate vel causa

}1 poena ammoveat,

vadat rationabili per plateas, Et si causam vere habeat legitimam,

] quilibet citatus ady

cum apperto lumine, et per loca licita gradiatur et honesta, Sub

beat habere Qquinden

Jorum , secundo m

poena unius floreni totiens fisco universitatis solvendi, quotiens su-

per tali excessu convictus fuerit vel‘.confessus.

nindenam per pecu

Item Nullus : studentium armis munitus offensivis. in plateis

aut se amicabiliter cr

die aut nocte incedat, sub poena unius floreni et amissionis armo-

‚ouSque aCtOrl SEL (

rum delatorum.

el distrabantur et 1i

Nullum etiam suppositorum universitatis die aut nocte quem-

CM

cunque hominem invadere aut laedere , praecipue precones Vvigiles

et ceteros confamulos. aut confamulas hujus civitatis, aut ab iıllis

vel eorum aliquo quicquam extorquere praesumat, sub poena Car-

-

ceris quindecim dierum aut duorum florenorum vel saltem alia

t unirersifatis COjus7h

graviori poena, per universitatem juxla, eXcessus qualitatem infli-

ncorporatıs ordine de

genda, sed vitam ducat honestam et suo statui congruentem, qua-

4nimo Hagranti sn

tenus ad scientiarum et virtutum apicem transvectis, ab allis am-

studitmores 6t OD X

plius collaudari valeat.

Item nullus studentium, murum hujus ‚civitatis ascendere prae-

y post 1psius ACCESSI

metzienletur, Aliogı

sumat sub poena exclusionis.

visitata eb 00 ita, ]

Tenor juramenti ad delationem rectoris per inti-

putarlı

tulandum praestandi.

Jegendaı

Vos — juratis quod ab hac hora inantea fidelis eritis univer-

sitati Tuwingensi, illius commoda pro posse et nosse promovendo,

aml

atitulando Jar

Ü

enI%

incommoda avertendo, rectorique ejusdem universitatis pro tem-

atunmus €

pore exeunti aut illius vices gerenti in licitis 'et honestis eritis

do s

i antıtu anl

obedientes, statuta denique et ordinationes, edita et edenda, prout

statum vestrum concernunt, firmiter observabitis. respondeat in-

rl

tem

'ot illorum

titulandus :

lis 4

ut 8 0G

jem Il

‚

Ita juro, quod me Deus adjuvet'et sanctorum evangeliorum

\ﬂl€ﬂt }

s 18

ß I„vgf‘.c'‚"

conditores

dra

( Johannis — In prineipio erat verbum

Evangelium <{ Lucae — Exiit edictum a caesare Augusto

ıliquas

U

icb asoun()

\ Matthaei — Liber generationis hominum elc.

cum

gaefn0l00

3

gﬂ[] ın

Uni9

36

Schul-SGefeße.

Nullus itaque ad aliquam suscipiatur facultatem, nisi prius im-

yendOr00 citall

Ta

f

matriculatus reperiatur universitati, receptionem hujusmodi irritantes

d eb qU0P

I

si secus attemptetur.

! (Illﬁ

Quilibet etiam recipiendus ad universitatem solvat pro intitu-

i

gepemahl

reafıl

A

yel n

dem

Jatura sex solidos hallen, citra vel ultra, 'prout placuerit universi-

tatı ordinandum.

Si vero' nobilis fuerit, statum tenens ut baro,

s e;[]}‘é$$ä.

70

Jmas 8

comes vel' major, solvat ad honorem sui unum florenum.

i

al

Praelati vero et volentes locari in primis scamnis solvant,ad

n

Dsta

sitatis‘‚}perju{‘fumo

D e

}

minus unum florenum, de quibus pedellus habebit quatuor solidos,

a p

pose e

Q

et de hoc salario intitulaturae rector nulli parcere debet alioquin

tuto C

de suo solvet, aut de ejus parte defalcetur, nisi causa rationabilis

aenam 1D S

Yıra

subsit, quam reetor tunc apponat intilulato; quatenus taliter inti-

tulatus per rectorem aliquem succedentem amplius non moneatur,

vel promotionis tempore pro yesiduo requiratur.

Deordine facul

Item rector in intitulando apponat cujuslibet intitulati cognomen

et diem, et in fine taxam quantum dedit ad fiscum universitatis,

Oa nulla Un

vel causam' propter quam sine solutione taxae sit intitulatus. Qui-

maonuseam Ciferen

Iat Facaltatı Cuiqaam

cunque enim taxam secundum statuta non dederit, penuria vel pau-

pertate‘ gravatus, si in universitate perseveraverit, dare tenetur,

yol alis adicungu6, S

quando ad meliorem statum pervenerit temporalibus ‘ditatus, pro

Si qı ver0-de Oppo

acı ab-schibus colas

bono universitatis conservando, quod procurare juravit.

Item quod rector non scribat aliquem sub rubrica alterius

n eoandum dickame

unirersitatt et facnltat

rectoris sub debito praesliti juramenti.

Item renuncians seriose‘ juramento rectori universitatis prae-

Stahumns praete

stito .illius nomen de matrieula deleatur, nec amplius sine consensu

Demmt-alıe teneant

creiorum, Tertium

universitatis‘ recipiatur et tunc de novo jurando consuetum juramen-

tum, quantum reliqui dare tenentur, totaliter dabit.

n CanOnistag f Je

Preterea si quis procuraverit se intitulari, non ut studeat vel

fstan fatiendam, (

X

actus exerceat scolasticos, sed quatenus lites foveat aut causa con-

SI artium in Sno _Oı

simili, talis de matricula deleatur convictus, simpliciter, nisi saltem

posit Decani, sive

