man, vud all vnser lehenlüte geiftlicdh vnd weltlich Yn was fants

uEouffen wl un

die {fyen, Schulthatifen richter, gebütel In allem onferm Land, Yu

ir wollent oud

vnser gegenwürtikeit vnd abwefen, by den eiden fo fie vng geton

6 Der vector 3in pn

Habent, darBu by vorgemelten penen, Nach allem Frem beften verz

Crbordert werden, gı

mögen Hanthaben, fchirmen vund fchißen veftenglich u dwig zvut

Darumb gegeben (

Dne widerred OndD fürwort, In gemein vnd fonderheit all genad fryz

vollent, Nach bili

heit, fchirm, recht vnd (hüßung, o wir doctorn Meiftern vnd (huz

rbi-ouch dfe, der i

Tern, vnd allen den, die In zu verfprechen fteen, des vorbenanten

Sn der Duzin6 d

Onfers Studiums zu Züwingen mit gutem willen geben vnd verz

n

U

md wn ouc mi

liden haben mir difem brieff oue geverd. VBnd omb das folich

gen Sußwirt des dn

genad vnd fryheit, pene, gebott vnd faßung allermenglich offembar

, Mögend diefelbe

werd, vnd fich der nemen mog entfchuldigen Fn onwiffenheit, wolz

Jen wir by vorgemelten yenen Hındert guldin der vOniverfitet verz

arn sichen, 0nd 004

der‘ ffr ond der 90r

vallen vnd zugeben von der ftart Tuwingen, das fie alle Jaure, an

Ond Derzingen

DAra

fant Jorigen des Hailigen ritters vnd Marterers tag, u deffelben

fannt Yörtgenkirchen des fkiffts, vor allem BVolck von dem fatfchriz

olter yene Becllerum

an wie Maiftern 0

ber Jn bywefen ainsg Vogts vnd zweyer richter vnd der fatt gez

6 allen Sven C

bütel offe der Cankel, von wort zu wort, vnderfcheidenlich gannß

zU end vß verlefen vnd verkündet werden. Diefelben al und yıgz

Qngefind, fnccten

lich alfo für ong vnd all onser nachfomen vnd erben was onS. Dorz

jndern, Snr

yollent ouch 900 1

gefchriben fet, vnd fo vil vns das berürt, by onsern truwen ves

fenglich vnd vnßerbrüchlich an allen (tücken vnd artickeln zuhalten,

‚ fein Guden 9 ıM

globen wir vnd verfprechen Ju Crafft dis brieffs, nach vnserm

er n SOM ;mrn{;y{&

beften vermbgen alles geträwlich vnd one alles geverd, Wir wollen

ollend och d

I

M

vuch foliches von ainem yeglichen vnserm erben vnd Nachkomen,

anten Sff bl

M

Y

dem Onger ffat TZuüwingen würdt zu regieren, Fn anfang fins regiz

Rectoc8 30 8

1IQIL

ul

l

00

ments verfprochen vndD gelopt werden, des zu warem vrfund Haben

allen Yın 91

(

W

wir Onser Jnfigel, für vns, ngr erben ond Nachkomen offenlich

Ader geben,

H“ M

gehenckt an diefen brieff. BVWnd wir vogt gericht vnd Maut der fatt

geftaln 000

Züwingen befennen vuch für vng ond vnsr Nachkomen, das dis

ıE1

e Nm

alles, wie hieoor gefchriben ftet, Nichkit vßgenomen, mit Onserm

b jeggemelt

l

guten willen vud wiffen, ond vß fonder bevelch des vorgenanten

e

Onferg guedigen Hern, gefhehen if. Darumb globen wir vduch für

für 009

facult *

on def

Zuodd

l f

ons, vnd all oner Nachkomen der ftat Tıuwingen by guten trüwen

n E

y 30

0

ng 0

10) Vergl. Anmerkung 11-

gder d

err *

2=#

100018

gnl

Ü

yn 6

20

Schul:SGefeßbe.

ordi

tamenl

an aidesftat, U vorgefchriben gnad, fryheit, (tüc und artickel veft

antut00

ond et zu halkten, wider die nymer zutund, Noch fchaffen getan

gumenteS

daeanfs

allus DE

Al

werden, alles Erberglich, getrüwlich vnd vugeverlich, vnD des zu

gra I

astar 2

st

LOr

Maurem vrkänd Habent wir der gemeinen ftat Züwingen Iufigel,

Nos 0

ara SIP

zu des Gorgenanten Onfers gunedigen Herren Infigel vouch offenlich

]

7

i

geheuckt an Ddifen brieff, Der geben f 3zU Tiüwingen vff fant diez

iatis haıl

tiones‘ sudno

la

ut

D

]

nifien tag, nach criftt geburt. als man zalt Zufent vierhundert fibenz

Big und fiben : FJare *1,

gedinandum, COM |

7

gondi

I

y ofOrdNd

M ‘.lyS.

tatuent0S }" ‚ÜC

5_w’JÜC& S

d unirensis OE SE i

yaesentihas el p031}‘l\‘15.

&.

n snecie Statuta gadem

seä'xs. gerenta 1

teg

Erfte Statuten der Univerficät Tübingen, von dem

sngların

testimonlnm

S

f

päbftlichen Commiffär, Abt. Heinrich zu Blaubeuren,

eeinde fem, e

Y

vom 9,. DEtober 1477 17).

manr Datum yf:) ]

fesimo sepfuages10 SE

deema, (

Heinricus, permissione divina abbas monasterl in Blauburen

i Maque, In 1

ordinis sti Benedicti Constantiensis diocesis judex et Ccommissarius

yum- auctOr ES

ad infra scripta a sanclta sede apostolica specialiter deputatus.

apastalieam . priralegium

Universis et singulis presentium inspeectoribus Illıs presertim quos

at al \'igeat studtun

subseriptum tangit negotium, tangetque vel- tangere poterit quo-

dirlnae panıter

4

modolibet in futurum Subscriptorum eorundem notitiam cum salute.

medehnaltum 8 pl

10

Cum nuper sumpta auctoritate apostolica nobis specialiter com-

Onlodoxag fidel nostrae

}

Y

missa ut superiorum nostrorum, et praecipue apostolicis veyeren-

äuandum - Quo

l

ter obtemperaremus mandatis, Universitatem quandam Studii genervalis

Yın CÜI‘PU& 6X 0N

OS

In oppido Tuwingen dictae diocesis erexissemus, modo et via meli-

ctor, facaltater

oribus quibus potuimus, Non immerito animo revolvimus, ut violen-

M s

}

OLUM In

torum motus refrenentur, Temerarieque multorum reprimanl;ur inso-

08

a difleren

lentie Eädem nostra auctoritate super his nobis specialiter com-

A

statuta

salutarıa

dicte

erecte

universitatis,

un

MOr d

mi1ssa,

quaedam

Ma 6E Suprema

41) 3mifci»‚m das Heft ift ein fhmales Stück Pergament eingefchoben, WOL-

M

auf die. Worte fehen:

l

& ünum

„r werdet froeren ainen ayd zu got vnd den Hailigen UL vnd Yealich

lla

privilegia vnd fryhait So der Huchgeborn unnfer Gnediger Herr Sra

Acaltat

ültatis S

Cberhart zu Wirtemberg vnd zu Mümpelgart 2Cc. der elter, difer Loblicher

CC Statot

MVniverfitet zu Züwingen für fich vnd finer gnaden nachko

men gegeben hat,

A

2

CN

zuhandhabent nad) everm vermögen vnd diefelbige Vniverfitett dab

y zübe

, MLg

q

ahtıla

Mlg H

liden laffen Ulles getrülich vnd vngeverde.

E

ö

ilatıs Con

(Levando digitos dicat et corum quilibet dicat)

M

A,

am 111511[

d

er P?m

Das i das alfo halten wölle alfo fiver ich das mir gott Helff und die

Inl

' SClntias

Hailigen.“!“ —

&70

dl

42) Or. Urk. Univ. Arch, Fübingen ; ohne Unterfchrift aber mit dem Nbt6:

dl

{W0d.

A

i

4\ i„ ;

Siegel. — Der AYhdruck ift ganz getreu, nNur daß die Neortabkürzungen

r

IL

I

Tn

vermicden find. — vrgl. die erfte Ordu. Sbherhavds v. 23, Apr. 1541°

A

Canı

21 Dez. 1491 u f. W,

1H\i\"grä{ü i;

Al }

Ör

Univ.:-Statuten vom. 9. Okt. 1477

24

‘}it‚ f£ücf uu?yargiäel M

d

statuenda esse 'ordinanda et edenda

Quatenus in illa. proficere

\!T\' il\p\g[;‚

cupientes ad virtutum apicem et scientiae, sublatis. anfractibus, ' fa-

-‘£'.éfberltct‚

‚

M

u

cilius pervenire dueant,

Horum itaque intuitu ut . nobis commis-

1E Zoingen

SN

SfÜCL O

Oanl

sorum, instar filiorum obedientie, finem magis debitum imponamus

Nos matura super his' deliberatione‘ prehabita, memorate universi-

SUigen g n

T

n

N

tatıs habitudinibus et eircumstantiis debite pensatis statuta et ordina-

Afent Sierhundert

M

Ü

/

tiones

subnotare

decrevimus et divino ınvocato auxilio duximus

ordinandum , condendum et faciendum atque praesentibus' facimus,

condimus et ordinamus, volentes et eadem nostra auctoritate apo-

stolica statuentes et decernentes, ut perpetuis futuris temporibus

ab universis et singulis ipsius universitatis membris’ et suppositis,

praesentibus et posteris, prout quempiam conecernunt in genere vel

Abingen, von

in specie Statuta eadem fideliter et inconvulse ac sub infra scriptis

poenis , serventur integre et custodiantur In quorum omnium et

%0 Dlaubeuten,

singulorum testimonium et robur praemissorum, rotulum praesentem

l)A

exinde fieri, et sigilli nostri jussimus et fecimus appensione com-

munir1.

Datum in Tuwingen anno domini millesimo. quadringen-

tesimo septuagesimo septimo, die nona mensis Octohris inditione

decima.

nonastern ın Blatbu

Inprimis itaque, in illius nomine inchoantes, qui omnium bono-

judex et comm

rum- auctor est et patrator, statulmus et ordinamus, quod juxta

specialiter deputzh

apostolicum ı privilegium toto evo in hac inclita urbe Tuwingen

as Illis presertim 9!

sit atque vigeat studium generale In facultatibus omnibus legis

| tangere potentt

‘i

"‘.‘

divinae pariter et humanae Jurium utrorumque Nec non artium

m notitiam. cum salı

medicinalium et philosophicarum aliarumque liberalium scientiarum

nohis spcviﬂifcr COM

orthodoxae fidei nostrae consonantium ab omnibus licite ‚et libere

ue apﬂs!ﬂhm's reverel

actuandum

Quodque illius studii sit una duntaxat universitas et

nandam Studitgenetd

unum cCorpus ex ommnibus facultatibus indivisibile , et caput unum

yıns, modo et via me

scilicet rector, facultatem habens regendi membra universitalis,

, gerolrimus, ut 108

secundum statutorum infra scriptorum tenorem.

Item quod dieta

rm l‘@pl'iﬂ‘.é\lﬂl‘.l' I

universitas juxta differentiam quadrinariam in illa doctrmandarum

nobis specialiter 0

SILdE

scientiarum in quatuor distinctas esse debeat partita facultates Qua-

grecte uniV®

rum prima et suprema theologica, Secunda jüridica tertia Medicina

et Quarta artistarum appellentur. Quarum quaelibet suum prop-

gegament einge

yobch 8

rium 'collegium et unum singulare caput omnium. et singulorum

ıllius facultatis tantum membrorum principale habeat ‚quod nomi-

00

nabitur decanus, potestatem gerens

ko]

gubernandi et ordinandi suae

X

Ha

UF

n

(nediget

facultatis supposita. Debeatque et teneatur habere similiter con-

I

siliarios et 'statutarios ad hoc abiles et ydoneos, pro illius salubri

%G

dr elter,

vegimine, qui statuta et ordinationes pro commodo_et utilitate

adeM nadı \

ahian BMOE

10R S

illius-facultatis condendi et emendandi atque reformandı habeant

potestatem. Insuper promotorum et promovendorum mores, status,

actus, gesta et scientias examinandi et discutiendi, eosque admit-

ll

el (‘i€il[)’ )

1

tendi vel reprobandi, similiter plenariam habeat facultatem. Ita

dag mi gott 90

tamen quod, nihil in praejudicium statutorum infra scriptorum

7

attempletur a quoquam.

Et si quis suo sensu usus, aliud prae-

aber MIR

an

g

sumpserit ‚eligere.‘ caput in eodem corpore, excludatur, et amplius

Kaf I6

00

Y

Ü

pro ” universitatis: membro. non reputetur, OQuia quidem ‚ decani

56 0

n Dı

A

(

ﬂnlb.

Schul:-SGefeße.

f

DU

4u0l i

offitium _ durabit -secundum ordinem suae facultatis.

Provideatur

inus SI0f

g16“5

u„>]‚if.?

insuper per hujusmodi decanum vigilanter, et per alios suos con-

T

tore W

regentes mature pro posse et nosse cujuslibet, quatenus in sua

rsild

e

16

wl

facultate, nisı ydonei ad gradus scolasticos et graduationes honoris

habean at ED

ac suum Convortium admittantur, Ymo solum iiterarum scientia

entar®

gr0le

em

pl

[3

eruditi moribus compositi et yita honesti, sub pena suspensionis,

‘Ollz

rer0

habealı

N yICEM

quam Contrafaciens eo ipso incidat, usque ad congruam et vealem

y a

satisfactionem

Cum _ honorabilius

sit, habere paucos studiosos

edf

\1L‘L’l“

COnSCIEH

ia S00 D

ydoneos quam permultos moribus depravatos et imperitos.

d otesl

Quods

gladel

Volumus preterea et ordinamus, quod quaelibet facultas suas

JOn j [1

yes1Oue }

ordinationes‘ et statuta conficiat, et quod universitas non intro-

rOCEdEN

edend

1 9!

([ |

tante,

mittat se de his, que specialiter ad aliqguam pertinent facultatem

eant potestal

Nisi facultas prius requisita ultiıme, quovis casu negligens reperi-

heram DA

Dln Bngant0t

atur monitione praemissa, ea etenim vice poterunt aliae tres facul-

tates providere et expedienda terminare sagaciter. Item statuimus

similiter et ordinamus, quod nulla ordinatio cujuscunque facultatis

Juramen fa 7

habeat vim seu efficaciam ligandi, sic quod ad ejus Observantiam

aliquis obligetur, nisi prius fuerit per universitatem legitime appro-

Juabitis Prüno q

bata.

Quodque nulla facultas statutum approbatum per universi-

al honorem der d ny;m

sitaper reotorem VEl €

tatem sine ıllius scitu et consensu expresso, revocare possit et

valeat, et-nihilominus quod nec approbatio neque consensus hujus-

yara dietat, secluso am

A

Ü

modi vigorem habeant, antequam copia autentica in pergameno

Ja pervertente

parlaes cum V’mil$ nn

fideliter conscripta tradatur universitati, ad ejus archam communem

reponenda.,

al venditis. Terfio q

Volumus similiter, statuimus et ordinamus, quod universitas

que redtor decveventt n

proprium habeat fiscum, seris et clavibus diversis munitum, quas

paeebilis yeotoris man

claves quatuor facultatum habeant decani, pro reponendis rebus

quod mibi) atempiabiti

fam domnit et ordinati

clenodiis sigillo majori, pecunlis atque privilegiis universitatis.

Singularibus autem facultatibus liceat ,

uod

uelibet de custodia

Tomorem unirersitatis 3

TOTEGEIS,

sui - proprii fisci ita prudenter provideat prout damnum et incom-

modum sua in re voluerit evitare.

Item statuimus et ordinamus, quod ‘quaelibet facultas disponat

De quali

de horis lectionum atque actuum suorum, modo convenientiori,

quo fieri potest, sine praejudicio alterius vel aliarum facultatum.

Situimas amplins (

Item statuimus similiter quod in disputationibus publicis non

T Yansack

ÜfﬂL

agitentur doctores, magistri et baccalaurei proterviis. aut convitils,

& Jacolt

!

Ystolorum l

nec invicem immorigeratis verbis aut gestibus se exprobrent auf

ANLErSital

Jüramento

( COnvoget,

offendant sub pena juxta excessum, per universitatem infligenda,

} Cosdem.

Item statulmus quod nullus possıt repetere publice, sı sit

Qla altor;

V

PE} Onant,

\

doctor

vel magister

de gremio altissimae

universitatis Ssine

d elo:

0

ANt Serand

ün $

licentia facultatis in qua intendit repetere.

Si quis autem contra-

4 fuenit

rium praesumpserit, nullum suppositum unirersitatis praesumat

Y tamen dl

interesse.

Ulnan

tes

äla

A rene

Quod

Nantup

YUOnea,

De votis per universitatem praestandis.

Mr ,

Y

d]1r

"enbuf

US yel (

150

Cum infinitas multis in Juris articulis reprobetur, volumus et

ün Sl

8 Pront }\Idl

Um n(m n

statnimus, quod omnes regentes in superioribus facultatibus, Qua-

Tlnfa

Y

S Jl

Univ. :Statuten vom 9, Dkt, 4477.

23

Oltatis

e

‘ "TOVIQe

AI

p&

liog

tuor in artibus magistri regentes, quorum semper duo ex colle-

l

SWOS

A

jatis ad minus sint a facultate electi, singuli de singulis viis, una

5q N I0S In y

cum rectore universitatis ac decano facultatis artium, In omnibus

Täduation

N hhm„

negotilis unıyversitatem concer

to]

nentibus, -totam universitatem reprae-

! Cratum SOln

sentare habeant et repraesentent. Et quid

.

ue ex omnium vel ma-

Pena Suspen n

4

ı1xum maneat et ratum

d o

$Tuam e

oris partis eorundem . votis resultaverit,

E Dl

h

abeatur.

Si vero parilitas votorum evenerit, extune dominus

ere Paucos Stüdiog

rector aut ejus vicem gerens, uni partium, quae sibi secundum

5 € Imperitos,

conscientiam suam videbitur meliori ratione inniti, accedere atque con-

qugelib|et facaltas g

cludere

otest.

Quodsi aliqua facultatum negligens yel praesens

ANIVErSItaS mOn dn

non fuerıt, residue partes ejus negligentia sive absentia non ob-

M Dertinent facnl

stante, procedendi atque concludendi, In causis occurrentibus li-

Cası negligens yepe,

beram habeant potestatem, hujusmodi etiam conclusa absentes rata

otc_*mnt allae tres fl

hinc teneantur,

‚aciten, Item statıim

9 Cujuseanqne facıli

Juramentum-repraesentantium universitatem.

‚d ejus Observani

sitatem Jegitime appı

Jurabitis Primo quod eligetis, deliberabitis et votabitis fideliter

robatum per univen;

ad honurem dei et universitatis utilitatem et laudem Ad propoo

sita per rectorem vel ejus locum tenentem; secundum quod rati«

50, TEVOCarE pOsst !

DequE COnsensus hıı

vera dictat, secluso amore, odio, pretio prece aut quocunque -alio

tentica In pergamen

juditium pervertente

Secundo quod conventiones speclales seu

partiales cum aliis non faciatis, neque vocem prius promittetis

jas archam Communee

vel vendetis

Tertio

uod secreta universitatis consilia et maxime

que rector decreverit non revelanda, non revelabitis. Quarto quod

mus, quod universifä

pavrebitis rectoris mandatis, juxta formam statutorum.

Quinto

iversis munitam, Ua

ro reponendis eb

quod nihil attemptabitis in consilio vel extra, quod sit contra stat

ium dominii et ordinationem illustris domini nostri fundatoris au-

Anlegis universitatl

- quelibet de castod

honorem universitatis sed.ea ipsa meliori modo quo poteritis pro-

moveatis.

at damnum et incon

De qualitate eligendi rectorem.

ibet facultas dispım

modo convementi!

Statuimus amplius et ordinamus, quod rector suae rectoriae

aliarum Sacaltatın

tempore transacto in die videlicet luce evangelistae ac Philippi

tionibus publics

et Jacobi apostolorum beatorum aut eorum Vigiliis, representantes

yotervils. aut onl

universitatem convocel, ad novi Reetoris electionem, praestito

hus e eXP"

obrent %

'

juramento per eosdem, quod nullam facultatem spernant, aut ali-

iversitatem 1

ﬂigé;”£\“

uam alteri praeponant, aut aliquam quacunuqe affectione excludant,

$

ete

ye DU ice, 9}

ed eligant secundum suas conscientiae unum, (cujuscunque facul-

unıVer

sitalls r;‘4

tatis fuerit) ‚qui ‘ ipsis tunc ad rectoriam magis ydoneus videbitur

OW

5 quis autem

ita tamen ordinantes , quod rectoria non semper maneat in una

u

anirersitafi pra

facultate, sed quod transeat ad supposita diversarum facultatum,

si reperiantur ydonea, quod videlicet talis quatuor aunnorum magi-

ster sit, licentiatus vel doctor, aut saltim alius praecipue nobilitatis

„\aesl

„di$.

vel dignitatis, prout judicaverint expedire, eo tamen salvo, quod

idem suppositum non gravetur saepius hoc officio, praeter suam

0

eln

1 yolum

voluntatem. Et sic juxta statutum de votis praestandis rector

ltatibas

Ll;;‘

le ? l?];"

C

®

24

Schul:-Gefeßbe,

ntrand

novus eligatur.

Ab hac autem rectoris electione dummodo can-

P|gcnre' ö Edﬂn1

er 7

cellarium uniyersitatis et plebanum loci pro tempore excludimus,

ora

ME

quos ab onere hujusmodi exemptos esse volumus et supportatos,

anle 100

‚eier0d

e ]

Similiter statuimus quod si quis In rectorem electus fuerit,

stroram

äucwlnm. M

et officium hujusmodi acceptare noluerit, nisi assignet causam le-

gitimam universitati acceptam , Incurrat in poenam trium floreno-

15 expemenm

rum renensium universitatis fisco applicandorum , alioquin. gratiam

ibıs mu88

a

Quod si deliberare affecta-

sita HMFE

psifall5

ammittat et‘ privilegium universitatis

verit, talıs deliberatio trium dierum spatium non excedat, Nisi

ﬁl omn6S

Causa® (

ex causa rationabili et legitima, terminum hujusmodi prorogari

g Hea Judıen 1

petat.

dnn!}«xat pmp(ma|n

Item statuimus

‚et ordinamus, quod rector sic electus toti

estimatiOne, qulngaa

universitati convocate vel ad proximam diem convocande publi-

en Sı }

antes a0t Cal

cetur ’a rectore antiquo,

jJuramentumque ab eo recipiat in prae-

E sivelorl yisam f

sentia omnium, vr

d

elicet

quod fideliter et diligenter exercebit

garundem a\iqgans adı

officium suum Juxta statuta universitatis desuper ordinataa

aı alın partıam f

et alias, prout melius noverit expedire , quodque hujusmodi

Anusmol provocaren

statuta eodem die vel infra IMensem attente perlegere non om-

ges apıd recforem ul

mittat, Ipse quoque rector novus ab antiquo investiatur, per tra-

ans de prosoqen

ditionem sigilli rectoriae, sceptri et aliorum quae hahuerit ad of-

gaorabuent) partı. appe

ficium pertinentium, cum ‘digna ipsius antiqui rectoris officn

fcentem,

resignatione et

novi rectoris laudabili quibusdam oratiunculis

Ampllus statamus,

acceptatione.

n certo Rotulo- conser

jgendo, Quod i mon

De officio et potestate rectoris.

yıto" per eam in din

filoentur,

Iterum statuimus et ordinamus, quod officium rectoris sit,

Iasaper ordinamus

congregationes facere, Articulos in congregationihus per se distincte

mentum er novuM red

proponere, Vota singulorum colligere, contendentibus silentium

2etfone- de regentis et

imponere, ex Deliberationibus majoris partis, quid agendum, con-

Omsiläris et. i oblieg

cludere, et conclusa juxta consilium deputatorum una cum eisdem

ıra novem dies proyi

exequi, prout res exegerit, et ca, quae ad diutinam rei memoriam

lla poblioe d

pertinent, registrare.

KT

Rursum rectoris officium sit, pro posse et nosse, tüeri et ob-

MAenanfur, f

atme i

seryare privilegia, Statuta et ordinationes universitatis et juxta ipsa

Or n ffn

(

i Srata et

juste Judicare, Et singulorum querelis, parvi sicut magni, pauperis

Snenların fı

Y

sicut divitis, absque personarum acceptione, ‚aut alia quacunque

ü

OEn dant A

‘„

i

A

pervertente jJudieium affectione, coram se admittere, plene judicare,

LE

Voﬂhxm„ä n

i

Celeriterque atque gratis justitiam facere, Abusores privilegiorum

Um niverst

et transgressores ordinationum et statutorum universitati propalare

s (

@SIR Ya

et juxta eorum consilium corrigere, et poenas exigere, literas quo-

CMla d

hhromittan

M

que privilegiales et testimoniales juxta ordinationem sigillare, Novi-

A

Stat

UMns 6

tios intitulare, juramenta recipere, Nulli tractatui vel consilio inter-

c7n

esse, qui contra honorem et statum dominii nostri, universitatis aC

$ d€hb{u„

70 en

hujus civitatis vergere posset. Generaliter denique rectoris offi-

fE

1

M

Uoputet ;

V

d

cium sit curam et sollieitudinem habere de omnibus quae facıunt

m

am n

ad - commodum doctorum, magistrorum et scolarium , augmentum

Sl

5 Dotna

studii et profectum dogtrinae, Ut illa diligenter pro posse et nosse

Can

Ulep i

SM deh

ect

Univ.-Statuten bx>n% 9. DEt. 1477.

25

1One

00

Man €

dn

procuret, et contraria repellat atque excludat, rarius quoque solito

ppmalü\

er vicos incedat, honestiori habitu et ampliori comitiva. qnam

CtOrem dl

echu

ante rectoratum, utatur sine dolo.

5L ASSIRER Oagı 1

Habeat praeterea rector pro tempore jurisdietionem sihgulorum

t\

'Ca trium {

AOre

doctorum, magistrorum et suppositorum universitatis, Et pro cau-

sis expediendis quatuor teneat et habeat consiliarios a repraesen-

m, alioquin M

i?’]

S deliberare fl

U

tantibus universitatem electos, Et, ut evitentur vexationes et snp-

posita universitatis a studio non distrahant, volumus et statuimus,

M ROn excedat, N

ut omnes Causae coram eis simpliciter et de plano, sine strepitu

Wusmodi. pı droga.%

et figura judicii tractentur, partesque per se vel procuratores verbo

duntaxat proponant et non scripto Nisi causa hujusmodi communi

°Ctor SC electus fn

existimatione, quinquaginta florenorum excederet valorem, extung

* COnvoCande pf

enim sı partes aut earum altera petierit, strepitum Juris admittımus.

/ ©0 reCIDlat in r

Et si rectori visum fuerit, omnes universitatem repraesentantes aut

- Qultgenler exerghl

8 desuper Ordind

eorundem aliquos advocet, causamque audiat et diffiniat. Quod

sı aliqua partium praetendens gravamen a sententia et decreto

» qROdge hufnsma

hujusmodi provocaverit et appellaverit, mox illa duos florenos renen-

e perlegere non m.

ses apud rectorem universitatis pro tempore deponat, et nihilo-

D Änvestlatur, per fr

minus

de

prosequenda

lite et

satisfactione

expensarum (si

quae hahuerit ad ıf

succubuerit) parti appellatae impendenda, cautionem praestet suf-

atiqui rectoris ol

ficientem.

übusdam oratiuncıls

Amplius statuimus, quod rector omnes delinquentes et penales,

in certo Rotulo conscribat, poenam juxta universitatis statuta ex-

igendo. Quod si non fecerit, extunc hujusmodi poenae, in com-

CtON1S

puto' per eum in fine sui rectoratus fiendo de ejus parte de-

falcentur.

fficium rectons Sit,

Insuper ordinamus quod infra quatuordecim dies post jura-

ühus per se dhstinete

mentum per novum rectorem praestitum, fiat computus ab antiquo

endentibus silentium

vectore de receptis et expositis, praesentibus antiquis et Modernis

_ quid agendum, COl

consiliariis et si obligatus in aliquo remanserit, de illo satisfaciat

yum wna CUM eis(@en:

infra novem dies proximos sequentes, Illa quoque die ab eo signata

atinam rei memONA

et registrata, publice coram eis legat, ut si qua digna memoriae

censeantur, universitatis libro conclusionum majori per Notarium

at nosse, tderl et|oi»

inscribantur, vetatque antiquus rector ut ejus acta et facta tem-

\\

pore sui officıii grata et rata habeantur, Et nihilominus eadem die

yersitatis EL Justa ]

Seut magnl, DaUP"

singularum facultatum decani recessus rationum suarum facultatum

ostendant atque ratificent.

aut @

Ja quacunglt

e Judie8t

Volumus etiam et statuimus, quod omnes et singuli officiati

nittere, plen

'

husores IM

leiord

tam universitatis quam singularum facultatum praestent corporali-

ter sua juramenta debita, antequam de executione suorum officiorum

nniversl

itatı IO

0

se intromittant.

1a8

ß

s €

K1geTE, I

Item statuimus et ordinamus, quod cum rectori incumhbit ex-

onem S10

4 'Hé

w

„-\\.

ıo Inl

d

ecutio alicujus deliberati per universitatem, quaelibet facultas (si

1V

el cons!

f yersite

D

opus fuerit) deputet ad hoc unum vel plura supposita ydonea,

n05t”7

IS 0

secundum exigentiam negotii, et quem major pars ad hoc elegerit,

M

den1que

j

sit proponens sub poena per universitatem infligenda.

Statuimus etiam quod nullae litterae sigillentur majori sigillo

mnıDV

vment0

colarum; %2

universitatis sine deliberatione ejusdem praevia et minutarum ‚ cor-

l [)l‘0

Mnl97

26

Schul:Gefebe.

yaglerCR s

ola

rectione, quac minutae (si videhitur expedire) in archam reponan-

SO

tur universitatis.

5I[]dl

0 ahC ]

gl ]la

aıst

ıß

Rursus rector audiat quemlibet in consilio diligenter in ordine

Ma

9i

AL

M

anstel'

testif

suo, Non permititens quod unus alium in loquen«do impediat, et

d f

silentium imponere habeat Non obedientem, poenae quam univer-

m 00gn i

pd\8

CO

sitas involverit et proternitas ineruerit Inobedientis subjiciendo.

l HOOn

] fietione 9

en

Item ın consillis nullus dicat alteri convitium, turpia, inho-

I0S C

nesta, seu alia verisimiliter disciplicentie, rixe et odia directe vel

e md

jamas, J0°

de matricnd;

indirecte poterint suscitari, contrarium facientes, a consilio uni-

Fallen

‘

oalbus P“Q“

versitatis actu sint suspensi, et de cetero ad consilia non vocandi,

——

HransgreS0h

donec emendam fecerint universitati sufficientem, Ideoque rector

Deat pa1'!ﬂtﬂ‚

yecnl

t

non vocabit talem per pedellum ad consilium universitatis, secun-

gentis, unde habere ©

yanla m Uheologi8, JO

dum tenorem statuti sequentis.

Item rector universitatis Interrogationem non faciat nec con-

Hebn dup'\ex.et 0

14

silia celebret, per quam aut quae actus scolastici Doctorum vel

S

aut medieina Qimtdh

Magistrorum impediantur, Nisi necessitas vel evidens utilitas illud

jare al medicing, €

exposcat, etiam duntaxat illos convocet, quorum interest adesse

Hallen, quatens m0

secundum statuta universitatis. Et omnes ad consilium pertinentes

stius ecenfqu® IO

per pedellos vocari praeciplat, exclusis et a consilio suspensis

ssit,. Tolumas praet

praetermissis. Nam quidquıid iıllis praesentibus ordinaretur vel

alıs et pablies unr

concluderetur, irritum sit, nulliusque roboris vel momenti.

qutatis modo Rremis

Statuimus insuper. quod cujuscunque causa in consilio ma-

yedlarem , &b ıllas qui

sticetur, abscedat, donec illius causae circumstantiae discutiantur.

Rar sab pratstiti Juram

In quo casu de consilio senior vel ordine prior absentis vicem

Nalls aque recl

gerat.

dem sine soitu et Cons

Item statuimus, quod rector infra mensis spatium post suam

Yalore tamen unins flo

electionem aut quam primum commode poterit, una cum decano

tablles faerint

0 hon

facultatis artium vel duobus senioribus magistris ejusdem facultatis,

Salls Orizenti

L

S nES

omnes et singulas bursas praedictae facultatis visitabit, ac coram

400 moderatam, D

bursarum rectoribus ‚et scolaribus eorundem statuta nostrae uni-

Slr facnltatum de

versitatis sub rubrica de officio rectorum bursarum, descripta pub-

J6 eOrundem parte 0

Jice legi faciat, et ab eisdem per eorum fidem diligenter inquirat,

fem statuimus et

an hujusmodi statuta ibidem observentur. Quod si in aliquo de-

t@rxigéndi EXCESSUS S

Ml

fectum aut negligentiam fore comperiat, illud sollicite emendare

Onl

Aonum ad min

et corrigere, poenasque in eisdem statutis contentas exigere velit,

SOr f

aCnltatı

promissionem quoque a rectoribus bursarum, de clausura eorundem

juxta statutorum 1enorem illic solenniter recipere ab eisdem.

Sed {l N

n

pr«esem. +

ul

Adrum QUTT@[

Volumus similiter et ordinamus, quod vector noviter electus

Cultas,

O

ost factam electionem mox petat sibi assignari consiliarlos, qui

A

Moderata ]

Orl

eidem, etiamsi non petierit, adjungantur quatuor, quos tunc unl-

M rector

versitatem repraesentantes duxerit eligendos, quil omnes dummodo

A Draestit

Nanı

! Jütament

per vectorem vocati fuerint, fideliter eidem in tractandis negotiis

E

assistere teneantur et astricti existant.

fäs‚ (

de

Mlnoy f

40

Hi etiam consiliarli per pedellos vel pedellum requisiti, rectori

Tfg \

el

ohedire tencantur, et judicialiter assidere, sub poena duorum soll-

OM0

AONe

Pr

dorum denariorum, quam quivis vocatus solvat inobediens, causa

Y

l.ldeh

älumms

ıla

saltem absentiae legitima cessante, dictamine praevio vectoris,

P“‘ÜHQe

a

TE 0r

ceterorumque consiliariorum pro tali reputata.

i W{“

Anl

Öl Sllonem

f‘M‘

Univ.-Statuten vom 9. Dkt. 1477.

)i

3FCham 10n

On

N

Praeterea statuimus ut rector pro tempore non testificetur de

10 diligo

} \

I0n

Ok

n

W

studio alicujus scolaris, nisi testimonio credulo sui doctoris vel

‘0qne

M0 1

.!‘

\nmd

X

magistri per sigillatas literas ostenso. Nullus denique doctor vel

Poen&e

am

Y

magister testificetur, aliqguem suum fuisse aut esse scolarem, nisi

lentis Suhjiciend

Ü..

alam cognito quod talis scolaris velut ceteri studentes sine fraude

vel fictione quacunque auditionem suae lectionis continuaverit.

z1liuy„, turpia

y iﬂh&

© € Odia dir

Ck y

Amplius cın nemo suis stipendiis militare cogatur, statulmus

ent

%, 8 Consilio ı.

et ordinamus, quod rector universitatis pro tempore duos solidos

Hallen de matricula , et tertiam aliorum omnium ex poenis et

Consılia non VOCandı

ıtem, 1deogne yn

transgressionibus provenientium ‚ durante officio sui rectoratus ha-

N

beat partem, pecunlis provenientibus a promovendis duntaxat ex-

ceptis, unde habere et levare debebit, ut sequitur. Item a docto-

NOn faciat meg ımm

rando in theologia, jure aut medicina, medium florenum renensem,

birretum duplex_ et cyrathecas, a licentiando in theologia sive jure

olasticl Doctoram ı

aut medicina dimidium florenum, a bacculaureando in theologia,

X eridens utilitas ilı}

[uOruM Interest aday

jure aut medicina, et a magistrando in artibus quinque solidos

Hallen, quatenus emolumentis hujusmodi sibi suffragantibus, hone-

Consilium pertineni8

stius decentiusque pro honore universitatis, statum debitum servare

a COnNSUO SuSpeni

ibus ordinaretur v

possit. Volumus praeterea, quod rector ipse omnibus actibus solen-

nibus et publicis universitatis interesse debeat, item singulis com-

vel moment!.

sa In Consilio mı-

putatis modo praemisso defalcatisque solutis, residuum per novum

rectorem , et illos qui claves gerunt fisci, statim in fiscum repona-

stantige discutiantur

tur sub praestiti juramenti debito.

’

prior absentis yicen

Null

us itaque reclornm, nomi

ne universitatis de plecuniis ejus-

dem sine scitu et consensu illius, cuiquam quicquam largiatur. De

s spatium post suam

valore tamen unius floreni et infra personis advenis, dummodo no-

rit, na Cum decano

tabiles fuerint pro honore universitatis , et aliis necessarlis univer-

yis Ejusdem facultatis,

sitatis exigentibus negotiis, rectori pro tempore licebit propinam

s visilabit, 30 COraM

facere moderatam, Dummodo tamen consensum ab omnibus sin-

statuta nostrae un

gularum facultatum decanis requisierit, et talem ab ipsis aut ma-

aram, descripta pu

jore eorundem parte obtinuerit.

ı diligenter anqui

Item statuimus et ordinamus, quod rector facultatem habeat

god si in aliquo @

corrigendi excessus studentium universitatis, cum directione suorum

‚d sollieite emendgy;

consiliariorum ad minus duorum rite deputatorum, Magistros tamen

ntent

as Exigere OI

el superiorum facultatum licentiatns solus corrigere non attemptet,

sed illos repraesentautibus universitatem puniendos remittat, sicuti

de olausura Borunden

Jere ab eisden

etiam in _ aliorum correctionibus faciat, si notabilis emerserit diffi-

c

cultas. Poterit etiam Rector sua mandata sub pecuniaria poe:8a

‘I'cclrn‘ noriter €

}

moderata promulgare.

gnall consi\iarios‚

u

tuon, qU0

Y

Item rector nunquam sine universitatis decreto sub obedientia

m

